Τελικά τι είναι θεός; Υπάρχει ένας ή πολλοί;

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Δεκ 07, 2005 11:02 pm

καλησεπερα σε ολους.

Ladyhawk εγω πιστευω οτι τα κρυμμενα νοηματα ειναι "σαν" τα μυστικα.
ειναι μυστικα που ομως,αυτοι που τα κατεχουν αφησαν επιτηδες μερικες πληροφοριες για αυτα να διαρευσουν ωστε να μπορουν να μαθευτουν και απο αλλους.

τωρα γιατι ειναι τα μυστικα επικυνδινα....
οτιδηποτε ειναι μυστικο,δεν ξερουμε τι πραγματικα σημαινει.
ολα τα "κλειδωμενα" πραγματα εχουν καποιον λογο που ειναι κλειδωμενα,και εξυπηρετουν καποιον σκοπο.για να κλειδωθουν λοιπον σημαινει οτι ειχαν καποια ουσια,η μεγαλη δυναμη και δεν επρεπε να αποκαλυφθουν στον καθενα.για αυτον το λογο ειναι λιγο επικυνδινο,επειδη δεν ξερουμε τι πραγματικα ειναι.εκει ειναι στην κριση του καθενος....κατα ποσο ρισκαρει η οχι.


Elissaios

Δεν υπάρχουν μυστικά, αγαπητέ. Είναι σαν τις περιπτώσεις όπου κάτι βρίσκεται μπροστά στα μάτια μας και δεν το βλέπουμε.

Ε, σαφώς (και σοφώς) είναι επίτηδες μπλεγμένα- μάλλον όχι μπλεγμένα όμως, μόνο καμουφλαρισμένα. Και δεν υπάρχουν ικανοί ή όχι: υπάρχουν εκείνοι που επιθυμούν και εκείνοι που όχι.


θεωρητικα ναι.οποιος επιθυμει κατι,μπορει και να το κατακατησει.
αλλα σιγουρα υπαρχουν μερικοι ικανοτεροι.δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ισοι,αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.
σχετικα με τα μυστικα....πιστευω οτι υπαρχουν.υπαρχουν ανθρωποι που ειναι μελη σε διαφορες εναπισημες{αλλα και επισημες} ομαδες "αναζητησης".αν πιασω εγω εναν,οποιονδηποτε,και τον ρωτησω.
"πες μου τι κανετε στην ομαδα σου,εχετε μυστικα ? ποια ειναι αυτα ?
πως μπορει καποιος να μαθει αυτα που μαθαινετε ?,ξερετε πραγματι τι συμβαινει στον κοσμο ?"
τι θα μου κανει ?
θα μου απαντησει με ηρεμια και ειλικρινια ?
η θα απορριψει το αιτημα μου,με οποιαδηποτε στρατηγικη ?
{κουβεντα,ξυλο,ψεμματα}
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Δεκ 08, 2005 12:11 am

Ladyhawk εγω πιστευω οτι τα κρυμμενα νοηματα ειναι "σαν" τα μυστικα.
ειναι μυστικα που ομως,αυτοι που τα κατεχουν αφησαν επιτηδες μερικες πληροφοριες για αυτα να διαρευσουν ωστε να μπορουν να μαθευτουν και απο αλλους.

τωρα γιατι ειναι τα μυστικα επικυνδινα....
οτιδηποτε ειναι μυστικο,δεν ξερουμε τι πραγματικα σημαινει.
ολα τα "κλειδωμενα" πραγματα εχουν καποιον λογο που ειναι κλειδωμενα,και εξυπηρετουν καποιον σκοπο.για να κλειδωθουν λοιπον σημαινει οτι ειχαν καποια ουσια,η μεγαλη δυναμη και δεν επρεπε να αποκαλυφθουν στον καθενα.για αυτον το λογο ειναι λιγο επικυνδινο,επειδη δεν ξερουμε τι πραγματικα ειναι.εκει ειναι στην κριση του καθενος....κατα ποσο ρισκαρει η οχι.


Αγαπητέ μου santaclaws

Το μυστικό έχει την έννοια ότι κάτι δεν πρέπει να βγει προς τα έξω για κανένα λόγο και περιορίζεται στο να το ξέρει ένας άντε δύο, μετά παύει να είναι μυστικό.

Κάτι τώρα το οποίο είναι κεκρυμένο σαφώς έχει ένα σκοπό και λόγο που είναι υπό αυτής της μορφής.

Πολύ σωστά λες ότι κάποια πράγματα δεν είναι για τον καθένα. Εάν αυτά λοιπόν βγουν στον καθένα τότε ο καθένας μη γνωρίζοντας πώς να τα χρησιμοποιήσει μπορεί να γίνει επικίνδυνος, για τον ίδιο του τον εαυτό αρχικά και ίσως κατ’ επέκταση και για τους άλλους.

Αυτός όμως που θα φτάσει στο σημείο να τα αναγνωρίσει και να τα κατανοήσει τότε θα ξέρει και πώς να τα χειριστεί άρα η επικινδυνότητα παύει να υφίσταται.


σχετικα με τα μυστικα....πιστευω οτι υπαρχουν.υπαρχουν ανθρωποι που ειναι μελη σε διαφορες εναπισημες{αλλα και επισημες} ομαδες "αναζητησης".αν πιασω εγω εναν,οποιονδηποτε,και τον ρωτησω.
"πες μου τι κανετε στην ομαδα σου,εχετε μυστικα ? ποια ειναι αυτα ?
πως μπορει καποιος να μαθει αυτα που μαθαινετε ?,ξερετε πραγματι τι συμβαινει στον κοσμο ?"
τι θα μου κανει ?
θα μου απαντησει με ηρεμια και ειλικρινια ?
η θα απορριψει το αιτημα μου,με οποιαδηποτε στρατηγικη ?
{κουβεντα,ξυλο,ψεμματα}


Τώρα όσον αφορά τις ομάδες που αναφέρεις, από όσο μπορώ να γνωρίζω, οι ομάδες αυτές – και αναφέρομαι στις σοβαρές που επιτελούν κάποιο πνευματικό έργο – δεν νομίζω ότι κρύβουν ιδιαίτερα μυστικά. Αυτά που κρύβουν είναι νοήματα πνευματικά τα οποία και να τα μάθει κάποιος άσχετος το πιο πιθανό είναι να μην τα καταλάβει.

Σχετικά με αυτό που ρωτάς για το πώς θα σε αντιμετωπίσει κάποιος είναι λίγο σχετικό και ανάλογο με το τι άνθρωπος θα είναι ο ίδιος σε ποιο επίπεδο θα βρίσκεται και πως θα έχει χαρακτηρίσει εσένα. Πιστεύω πως αν πιστέψει στο πραγματικό σου ενδιαφέρον θα σε αντιμετωπίσει έτσι ώστε να σε βοηθήσει να προχωρήσεις, αν πάλι σε χαρακτηρίσει – εσένα ή τον οποιονδήποτε – σαν κάποιον που θέλει απλά να «μάθει τα μυστικά» με την έννοια του κουτσομπολιού, τότε φαντάζομαι θα σε αποτρέψει από την όποια κουβέντα. Όλα αυτά τώρα είναι υποθέσεις και οπτικές δικές μου.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Δεκ 09, 2005 12:12 am


σχετικα με τα μυστικα....πιστευω οτι υπαρχουν.υπαρχουν ανθρωποι που ειναι μελη σε διαφορες εναπισημες{αλλα και επισημες} ομαδες "αναζητησης".αν πιασω εγω εναν,οποιονδηποτε,και τον ρωτησω.
"πες μου τι κανετε στην ομαδα σου,εχετε μυστικα ? ποια ειναι αυτα ?
πως μπορει καποιος να μαθει αυτα που μαθαινετε ?,ξερετε πραγματι τι συμβαινει στον κοσμο ?"
τι θα μου κανει ?
θα μου απαντησει με ηρεμια και ειλικρινια ?
η θα απορριψει το αιτημα μου,με οποιαδηποτε στρατηγικη ?
{κουβεντα,ξυλο,ψεμματα}



Αγαπητέ Santaclaws,
1. Στις σοβαρές ομάδες δεν υπάρχουν μυστικά. Αντίθετα, σκοπός τους είναι η αποκάλυψη των "μυστικών"- ή, για να το πω καλύτερα, η ερμηνεία θεμάτων που απασχολούν όσους προβληματίζονται.
2. Για να μάθει κάποιος αυτά που μαθαίνουν στις ομάδες αναζήτησης, δεν έχει παρά να ενταχθεί σε μια (σοβαρή, ξαναλέω) από αυτές.
3. Όχι, δεν ξέρουν τι συμβαίνει στον κόσμο. Δεν είναι παντογνώστες. Αναζητητές είναι.
4. Θα σου απαντήσει με ηρεμία και ειλικρίνεια, αλλά δεν έχει νόημα να σου πει πράγματα που δεν θα καταλάβεις. Θα πάνε χαμένα. (Σε παραπέμπω και στη Ladyhawk παραπάνω). Κατ' αυτήν την έννοια λοιπόν, τα "μυστικά" (τρόπος του λέγειν) προστατεύονται, γιατί δεν είναι ανέκδοτα να τα διαδίδουμε. Τίποτε άλλο!

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Παρ Δεκ 09, 2005 7:29 pm

καλησπερα.

Ladyhawk γενικα συμφωνω σε τα οσα λες.
εδω


Το μυστικό έχει την έννοια ότι κάτι δεν πρέπει να βγει προς τα έξω για κανένα λόγο και περιορίζεται στο να το ξέρει ένας άντε δύο, μετά παύει να είναι μυστικό.


αν και εχεις δικιο,εχω μια λιγο διαφορετικη αποψη.
γενικα το μυστικο ειναι αναμεσα σε 2 ατομα.αυτο ειναι αληθεια.
οταν ομως μιλαμε για ομαδες,η ομαδα μετραει σαν συνολο και οχι σαν καθε μελος της ξεχωριστα.οποτε αν μια ομαδα ατομων{μπορει να αποτελουν θρησκεια,και να ειναι 10000 ατομα στον κοσμο,η μπορει να αποτελουν μια μικρη ομαδα με 10 ατομα} εχει ενα μυστικο τοτε ανεξαιρετως τον αριθμο μελων της, το μυστικο της παραμενει μυστικο.

Ελισαιε και εγω πιστευω οτι τα μυστικα πρεπει να προστατευονται ωστε να μην πεσουν σε λαθος,και ανωριμα χερια.
σχετικα με την τελευταια μου παραγραφο,δεν θα ηθελα να το σχολιασουμε παραπανω.το εφερα ως παραδειγμα ωστε να στηριξω τα παραπανω που ελεγα.δεν εννοουσα τιποτα.σοβαρα το λεω.
{το λεω αυτο κυριως γιατι μου απαντησες σε μερικα ερωτηματα,απο αυτα που ρωτουσα,αλλα στην ουσια δεν τα ρωτουσα,υπεθετα οτι θα τα ρωτουσα,αν και στην πραγματικοτητα δεν θα τα ρωτουσα ποτε με αυτον το τροπο}
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Σάβ Δεκ 10, 2005 9:28 pm

οταν ομως μιλαμε για ομαδες,η ομαδα μετραει σαν συνολο και οχι σαν καθε μελος της ξεχωριστα.οποτε αν μια ομαδα ατομων{μπορει να αποτελουν θρησκεια,και να ειναι 10000 ατομα στον κοσμο,η μπορει να αποτελουν μια μικρη ομαδα με 10 ατομα} εχει ενα μυστικο τοτε ανεξαιρετως τον αριθμο μελων της, το μυστικο της παραμενει μυστικο.


Αγαπητέ santaclaws

Όπως ήδη έχω αναφέρει – κατά την άποψή μου – οι διάφορες ομάδες ή τάγματα δεν κρύβουν κανένα μυστικό, αυτά που είναι κρυμμένα είναι βαθύτερα εσωτερικά νοήματα τα οποία – για λόγους που ήδη έχουμε πει – δεν δίνονται άμεσα ούτε και στα ίδια τα μέλη αυτών.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Κυρ Δεκ 11, 2005 12:47 am

Περί μυστικών ο λόγος...

Πιστεύω πως τελικά δεν υπάρχουν πραγματικά μυστικά, όχι μόνον στις θρησκείες, αλλά και στα διάφορα μυητικά τάγματα. Υπάρχουν όμως έννοιες απροσδιόριστες, νεφελώδεις και μερικές φορές παραπλανητικές ως προς το πραγματικό τους περιεχόμενο. Αυτό το σύνολο λοιπόν των "κεκρυμμένων" εννοιών εμπεριέχουν τη Γνώση που μπορεί να αποκαλυφθεί στον ενδιαφερόμενο με διάφορα "κλειδιά". Το να γνωρίζεις πως να αποκωδικοποιήσεις τα κλειδιά αυτά και να φτάσεις τελικά στην ουσία του νοήματος, σημαίνει πως είσαι μυημένος και σε κάνει ταυτόχρονα κοινωνό και προστάτη αυτών των εννοιών από τους αμύητους. Τότε ναι, η γνώση καθίσταται μυστική, αλλά πάντα μέχρι νεωτέρας. Πάντα μέχρι να έλθει η στιγμή που ακόμη ένας μυημένος θα περάσει στην άλλη πλευρά, αυτή των ανθρώπων που προστατεύουν τη γνώση. Άλλωστε ως γνωστόν, το να αποκαλύπτεις την αλήθεια σε κάποιον που δεν έχει τη δυνατότητα να την κατανοήσει, είναι πολλές φορές χειρότερο από το να του λες ψέμματα. Ναι λοιπόν στα "μυστικά", όσο αυτά εξυπηρετούν την βελτίωσή μας και όχι να γίνουν όπλα εξουσίας στα χέρια κάποιων που εκ του πονηρού τα χρησιμοποιούν για ίδιους σκοπούς...

Είναι επίσης πιθανό, κάποια μορφή γνώσης να προστατεύεται τόσο καλά, που κανείς αμύητος δεν μπορεί να αντιληφθεί πως κάποια πληροφόριση υφίσταται όχι ως πραγματική, αλλά ως πλάνη για να προστατέψει κάποιο μυστικό. Θεωρώ λοιπόν πως το κάθε μυστικό είναι εκεί, μπροστά μας και περιμένει να το ερμηνεύσουμε. Είμαι λοιπόν σύμφωνος με την ύπαρξη "μυστικών" σε κάποια θρησκεία ή μυητικό τάγμα. Άλλωστε η ορθή ερμηνεία του κεκρυμμένου προϋποθέτει το να περάσουμε από όλα τα ενδιάμεσα στάδια μέχρι το τελικό προς το μυστικό. Κάθε στάδιο μας δίνει και ένα εφόδιο για τον αποσυμβολισμό και ερμηνεία του μυστικού. Άρα όλα τα ενδιάμεσα στάδια είναι αναγκαία προς την κατανόηση του μυστικού. Προσοχή όμως στα μυστικά που είναι κενά περιεχομένου :wink:

Όσο για την προσπάθεια ερμηνείας του Θεού φίλε Santaclaws, θα απαντήσω στον προβληματισμό σου (αφου ομως ειναι ο υπερτατος θεος κατι το εντελως απροσδιοριστο και ανεκφραστο πως μπορουμε να τον πλησιασουμε ? περιεργα πραγματα....) με μια αναφορά στο ζήτημα αυτό από τον Ερμή τον Τρισμέγιστο (από τον λόγο του Ερμού προς τον Τατ, αποσπασμάτια, τόμος Β):

Είναι δύσκολο να συλλάβουμε με τη νόηση τον θεό και είναι αδύνατο να τον εκφράσουμε, κι αν ακόμη τον συλλάβουμε με την νόηση. Γιατί είναι αδύνατο να ορίσεις το άϋλο με το υλικό και δεν είναι δυνατό να συλλάβεις το τέλειο με το ατελές και το αιώνιο είναι δύσκολο να συνυπάρξει με το εφήμερο. Διότι το ένα υπάρχει στην αιωνιότητα, ενώ το άλλο είναι παροδικό. Το ένα υάρχει πραγματικά, ενώ το άλλο από φαινομενική όψη σκιάζεται. Και βρίσκεται σε τόσο μεγάλη απόσταση το ασθενέστερο από το ισχυρότερο και το κατώτερο απο το ανώτερο, σε όση βρίσκεται το θνητό από το θείο.

Και η μεταξύ τους απόσταση αμαυρώνει τη θέα του ωραίου. Διότι μπορείς να δεις με τα μάτια τα υλικά σώματα και να περιγράψεις με τη γλώσσα τα ορατά. Αλλά το ασώματο και αόρατο και άϋλο και άμορφο δεν είναι δυνατό να γίνει αντιληπτό από τις αισθήσεις μας.

Καταλαβαίνω Ερμή, καταλαβαίνω. Αυτό που αδυνατούμε να εκφράσουμε πλήρως είναι ο Θεός.


:wink: :wink:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τρί Δεκ 13, 2005 1:27 pm

καλησπερα σε ολους!


Chastity σχετικα με τον λογο του ερμη του τρισμεγιστου....
το παρον ονομα το εχω ακουσει απειρες φορες,ξερω οτι μαλλον ηταν το ιδιο προσωπο με τον αιγυπτιο θεο Thoth.
τα κειμενα του ηταν ερμητικα{εξου και το ονομα του} πως βρεθηκαν αποσπασματα ? {δεν ξερω καλα εχουν βρει αποσπασματα ? βλακεια ειπα ?
:roll: }

παρ'ολα αυτα εχει δικιο,δεν μπορουμε να πλησιασουμε τον διμουργο ετσι.
υπαρχει ομως μια αλλη περιπτωση,μπορουμε να πλησιασουμε αλλους θεους που θα μας βοηθησουν ισως.κατι τετοιο εκανε και ο Σωκρατης.....
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Δεκ 14, 2005 11:56 pm

Αγαπητέ Santaclaws, τα γραπτά που αποδίδονται στον Ερμή τον τρισμέγιστο είναι πολύ ενδιαφέροντα. Ο ίδιος υπήρξε ένα μυστηριώδες -μάλλον συμβολικό- πρόσωπο. Τι σημασία έχει όμως αυτό; Τα γραπτά -αυτά έχουν σημασία- θα σου κεντρίσουν τη σκέψη, αν ασχοληθείς μαζί τους.

Δεν μπορούμε όμως να πλησιάσουμε άλλους θεούς και ούτε εκείνοι μπορούν να μας βοηθήσουν, γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν. Τι εννοείς ότι έκανε ο Σωκράτης;

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Πέμ Δεκ 15, 2005 12:29 pm

τα κειμενα του ηταν ερμητικα{εξου και το ονομα του} πως βρεθηκαν αποσπασματα ? {δεν ξερω καλα εχουν βρει αποσπασματα ?

Χαρακτηρίζονται ως "Ερμητικά" σχετίζοντάς τα με αυτόν στον οποίο αναφέρονται. Δεν έχει να κάνει με το "κλειστό", "κεκρυμμένο" κλπ. Τα αποσπάσματα αναφέρονται σε λόγους του Ερμού του Τρισμέγιστου που δεν υπάρχουν ολοκληρωμένοι ως διάλογοι (όπως πχ ο "Ιερός λόγος")
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Δεκ 15, 2005 3:33 pm

Επιτρέψτε μου ένα σχόλιο το οποίο ενδέχεται να φανεί χρήσιμο στις σκέψεις μας:

Η λέξη "ερμητικός", η οποία σημαίνει αδιαπέραστος, στεγανός, απόκρυφος και δυσερμήνευτος, προέρχεται από τη λατινική λέξη hermeticus, η οποία με τη σειρά της προέρχεται από την ονομασία Hermes, διότι χαρακτήριζε τα σκεύη των αλχημιστών, οι οποίοι είχαν προστάτη τον Ερμή.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Πέμ Δεκ 15, 2005 4:48 pm

καλησπερα

Elissaios

Δεν μπορούμε όμως να πλησιάσουμε άλλους θεούς και ούτε εκείνοι μπορούν να μας βοηθήσουν, γιατί απλούστατα δεν υπάρχουν. Τι εννοείς ότι έκανε ο Σωκράτης;


αυτη ειναι αποψη σου,δεν σημαινει ομως και οτι δεν γινεται.η πιστη πιστευω ειναι το παν.
ο Σωκρατης....με πιανεις αδιαβαστο φιλε μου.ποτε μου δεν διαβασα κανενα κειμενο σχετικα με την δικη του,ουτε ξερω ακριβως την κατηγορια του δικαστηριου.{κακως φυσικα και ειναι και γνωστο γεγονος}
εχω ακουσει οτι εκανε τελετες,επικαλεστηκε δαιμονες η κατι τετοιο.
ασε που η ερωτηση σου ειναι ψαρωτικη.... :lol:
με ρωτας λες και εσυ δεν ξερεις :twisted:
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Πέμ Δεκ 15, 2005 7:04 pm

Φίλη Zadok the priestess συμφωνώ με τα γραφόμενά σου, όμως δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου άλλο σύνολο έργων που αν και είναι παρόμοιου περιεχομένου και προφίλ, να χαρακτηρίστηκαν ως "ερμητικά" πέραν αυτών που συζητούμε. Άρα νομίζω πως η ονομασία δόθηκε όχι ως χαρακτηρισμός των έργων αλλά ως ονομαστική προέλευση.

Φίλε santaclaws εκεί που σταματά η ερμηνεία, ξεκινά η πίστη. Όποιος γνωρίζει πολλά (και σωστά) περί ενός θέματος, λέει γνωρίζω ή καταλαβαίνω. Όποιος όμως βασίζεται σε γνώμες άλλων και δεν ψάχνεται είτε λόγω καλλιεργημένου "φόβου", είτε λόγω "πνευματικής οκνηρίας", λέει πιστεύω.

Προσωπικά, το "πιστεύω" δεν μου είναι τόσο χρήσιμο όσο το "ψάχνω". Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότερες θρησκείες οφείλουν την επιβίωσή τους στη μαγική λέξη πίστη :wink:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Δεκ 16, 2005 2:27 am

Chastity έγραψε:Φίλη Zadok the priestess συμφωνώ με τα γραφόμενά σου, όμως δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου άλλο σύνολο έργων που αν και είναι παρόμοιου περιεχομένου και προφίλ, να χαρακτηρίστηκαν ως "ερμητικά" πέραν αυτών που συζητούμε. Άρα νομίζω πως η ονομασία δόθηκε όχι ως χαρακτηρισμός των έργων αλλά ως ονομαστική προέλευση.


Αγαπητέ μου Chastity,

πολύ ορθά τα όσα αναφέρεις.

Αυτό επεσήμανα και εγώ. Η λέξη "ερμητικός" προέρχεται κατά μία έννοια από αυτά και όχι το αντίστροφο.

Απλά τελικά, θεωρούνται συνώνυμες. :o
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Παρ Δεκ 16, 2005 6:12 pm

Charsity τωρα περναμε στην φιλοσοφια.
η πιστη γνωριζω{λοιπον} οτι ειναι το παν.
με την βοηθεια της πιστης ανθρωποι καταφεραν να κανουν θαυματα,που τα αναγνωρισαν οτι τα εκαναν οι ιδιοι η εριξαν την ευθυνη σε καποιο θεο.
το "ερυνω" το "γνωριζω" και ολα αυτα ειναι σημαντικες λεξεις.δεν θα βγει τιποτα να κατουτσουμε να τις ερμηνευσουμε,πρεπει να ειμαστε τερατα μορφοσεως ωστε να βγαλουμε ενα πραγματικο αποτελεσμα για το τι ειναι το σωστο.
διαφορετικα οι λεξεις ειναι υποκειμενικες.

η θρησκειες που αλλου θα μπορουσαν να στηριχτουν ?
αλλωστε καμια σωστη θρησκεια δεν δινει το φαι στο πιατο.[/i]
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Παρ Δεκ 16, 2005 10:10 pm

Φίλε μου αν δεν ξεκινήσεις να ερευνάς, δεν θα γίνεις ποτέ τέρας μόρφωσης άρα (ως επίγνωση της ιδιότητάς σου) ποτέ δεν πρόκειται να πεις "γνωρίζω". Οπότε ας μην εμπίπτουμε στην πνευματική οκνηρία!

Σχετικά με τις θρησκείες το θέμα είναι μεγάλο και πολυδιάστατο. Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά αλλά θα ξεφύγουμε από την ουσία και το θέμα μας. Anyway, πέραν της πίστης, ένα σημαντικό όπλο της θρησκείας είναι το ρητό που λέει

η δύναμη του λύκου λέγεται κοπάδι και η δύναμη του κοπαδιού λέγεται λύκος...
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Παρ Δεκ 16, 2005 11:46 pm

Φίλε μου αν δεν ξεκινήσεις να ερευνάς, δεν θα γίνεις ποτέ τέρας μόρφωσης άρα (ως επίγνωση της ιδιότητάς σου) ποτέ δεν πρόκειται να πεις "γνωρίζω". Οπότε ας μην εμπίπτουμε στην πνευματική οκνηρία![/


[i]η ερευνα ειναι πολυ σημαντικη.πιστυευω οτι ειναι οτι καλυτερο υπαρχει.
απο κει και περα ομως πρεπει να υπαρχει και πιστη.αν ταλαντευομαστε ανμεσα στο τι υπαρχει πραγματικα και τι δεν υπαρχει....ειναι δυσκολο να μην χαθουμε.
υπαρχουν πραγματα που δεν φαινονται με τις 5 αισθησεις
πραγματα που δεν αποδεικνυονται με ανθρωπινα μεσα
εκει πρεπει να υπαρχει η πιστη.
αλλιως περιοριζομαστε μονο σε οτι μπορουμε να καταλαβουμε τοσο,οσο το καταλαβαινει ολος ο κοσμος[i]
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Δεκ 17, 2005 9:24 am

Στο δικό μου μυαλό, η πίστη μεταφράζεται ως "ένστικτο" κι όχι ως αναπόδεικτη δοξασία που περιφέρεται σε "θεόσταλτα" κείμενα. Πρόκειται δηλαδή για κάτι αμιγώς προσωπικό μεταξύ εμού και του Θεού. Κάτι που ίσως αποτελεί βασικό κρίκο στην αναζήτηση του Θεού. Μόνον έτσι μπορώ να αποδεχθώ την υγιή παρουσία της πίστης.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Δεκ 19, 2005 10:43 am

Μιλήσατε για πίστη και αναρωτιέμαι, πίστη σε τί?
Στο Θεό ?
Σε αυτά που δεν μπορούμε να αποδείξουμε?
Σε αυτά που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε ?
Σε αυτά που κάποιοι μας τα πασάρουν ?
Σε ιδέες που είναι δογματικές για να εξυπηρετηθούν κάποιοι σκοποί ?
Σε τι από όλα?

Αυτό που θα πρέπει κανείς να κάνει είναι να ερευνά το κάθε τι.
Να είναι έτοιμος να απαρνηθεί αυτά που μέχρι σήμερα υποστήριζε και μέσα από την έρευνα και την βίωση να υιοθετήσει νέες ιδέες και να χτίσει νέα οικοδομήματα που ενδεχομένως να πλησιάζουν πιο κοντά στην αλήθεια.
Μέσα από την αναζήτηση και την εργασία θα καταφέρει κανείς να ανακαλύψει πράγματα, ακόμα και αυτά που με πρώτη ματιά μπορεί να μην φαίνονται.
Το να πιστεύει κανείς σε κάτι, χωρίς να το ερευνήσει, απλά και μόνο επειδή κάποιος άλλος του το είπε και μη γνωρίζοντας κατά πόσο αυτό ανταποκρίνεται στην αλήθεια, το μόνο που καταφέρνει είναι να παραμένει ή στάσιμος ή να γίνει έρμαιο δογμάτων.

Καλή εβδομάδα σε όλους εύχομαι :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Δευ Δεκ 19, 2005 2:39 pm

Το να πιστεύει κανείς σε κάτι, χωρίς να το ερευνήσει, απλά και μόνο επειδή κάποιος άλλος του το είπε και μη γνωρίζοντας κατά πόσο αυτό ανταποκρίνεται στην αλήθεια, το μόνο που καταφέρνει είναι να παραμένει ή στάσιμος ή να γίνει έρμαιο δογμάτων.


Συμφωνώ απόλυτα. Άλλωστε στην ίδια κατεύθυνση είχα τοποθετηθεί κι εγώ
Φίλε santaclaws εκεί που σταματά η ερμηνεία, ξεκινά η πίστη. Όποιος γνωρίζει πολλά (και σωστά) περί ενός θέματος, λέει γνωρίζω ή καταλαβαίνω. Όποιος όμως βασίζεται σε γνώμες άλλων και δεν ψάχνεται είτε λόγω καλλιεργημένου "φόβου", είτε λόγω "πνευματικής οκνηρίας", λέει πιστεύω.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Δεκ 19, 2005 3:03 pm

καλησπερα σε ολους.

εγω την πιστη την ερμηνευω στα παντα.πιστη σε αυτο που κανουμε.πρεπει να ειμαστε ετοιμοι απαρνηθουμε μερικα πραγματα στην ζωη.
η πιστη ομως δεν ειναι απαραιτητα σε κατι συγκεκριμενο,σε εναν θεο,η σε ενα ταγμα.εκει μπορει να υπαρχει καποια πιστη αλλα οχι τυφλη και ανεξαντλητη,οπως αυτη που εχουμε μεσα μας.
πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για τα παντα,αυτο ειναι σιγουρο,αλλα υπαρχουν κια πραγματα που δεν τα καταλαβαινουμε με τις 5 αισθησεις{ξαναλεω}.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης