Τελικά τι είναι θεός; Υπάρχει ένας ή πολλοί;

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Δευ Δεκ 18, 2006 10:23 pm

Ακριβώς έτσι. Έχω τύχει σε παρέα που περνούσε από δίπλα μου σε καφετέρεια όπου έπινα καφέ, που συνάντησε έναν παπά, οι τρεις του φίλησαν το χέρι, ο παπάς προσέταξε το χέρι του στον 4ο της παρέας κι εκείνος αρνήθηκε να το φιλήσει! Οι τρεις της παρέας και ο παπάς τον κοιτούσαν παγωμένοι!

Τα ίδια είχα ζήσει κι εγώ με κάποιον μαθητή στο γυμνάσιο που ήταν μάρτυρας του ιεχωβά. Κάθε φορά που είχαμε το μάθημα των "θρησκευτικών" (χριστιανικών), εκείνος έφευγε από την τάξη και τριγυρνούσε άσκοπα επί 40 λεπτά μέχρι να τελειώσουμε. Εμείς μόλις εκείνος έφευγε φροντίζαμε να τον σχολιάσουμε δεόντως, πλήρεις θρησκευτικής ικανοποίησης...

Anyway, νομίζω πως στην Ελλάδα μας, οι κοινωνικός αποκλεισμός των μη χριστιανών είναι ένα γεγονός. Ελπίζω στην ταχεία "μεταστοιχείωσή" μας...
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιαν 11, 2007 12:06 pm

Είναι όντως πάρα πολύ ενδιαφέρουσες οι απαντήσεις σας σ' αυτό το θέμα.
Κι εγώ πιστεύω πως δεν προσωποποιείται ο Θεός και δεν είναι ύλη είναι πνεύμα, είναι ενέργεια και είναι παντού είναι τα πάντα και μέσα μας.
Δεν έχει πιστεύω καμία απολύτως σχέση με οποιαδήποτε θρησκεία. Οι θρησκείες είναι δόγματα, θεωρίες, φιλοσοφίες, ήθη και αξίες φυλών και λαών προσαρμοσμένες και εμπλουτισμένες με την πάροδο των χρόνων. Πολύ ενδιαφέρουσες να μελετηθούν και να διαβασθούν ως φιλοσοφικές προσεγγίσεις του Θείου ίσως αλλά όχι η απόλυτη αλήθεια και η απόλυτη πίστη ή οι απόλυτοι κανόνες που πρέπει να ακολουθούμε στη ζωή όπως πιστεύουν οι θρησκευόμενοι, ο καθένας για τη δική του θρησκεία. Ως εκ τούτου θεωρώ πως όποιος δεν ασπάζεται καμία θρησκεία δεν θα έπρεπε να λέγεται άθεος αλλά άθρησκος. Δεν σημαίνει πως δεν πιστεύει σε κανένα Θεό ή στο Θεό με οποιαδήποτε μορφή. Δεν σημαίνει πως δεν έχει πίστη.

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιαν 11, 2007 12:20 pm

Να συμπληρώσω και τα εξής: (τα γράφω λίγα λίγα για να μην τα χάσω γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα πως θα τα ξαναβρώ! :roll: )

Έχετε ποτέ προσέξει με πόσο μίσος, κακία και δίψα για βία καταφέρονται οι π.χ. χριστιανοί εναντίον άλλων θρησκειών π.χ. μουσουλμάνων ή το αντίθετο. Αυτό παρατηρείται και σε άλλες θρησκείες. Εντωμεταξύ, όσο πιο "πιστός" είναι κάποιος τόσο πιο σκληρός είναι.
Το καλοκαίρι είχαν κλέψει μια εικόνα από ένα εκκλησάκι μεγάλης αξίας, αν θυμάστε, ευτυχώς την ξαναβρήκαν αλλά σε ένα ρεπορτάζ μου έκανε τρομερή εντύπωση μια πολύ πιστή γιαγιά η οποία με πάθος έλεγε πως αν τους πιάσουν να τους κρεμάσουν οπωσδήποτε για αυτό που έκαναν.
Εγώ από τα λίγα που έχω διαβάσει για τις θρησκείες και το χριστιανισμό ειδικά δεν θυμάμαι ο Ιησούς ή άλλος Διδάσκαλος να δίδαξε τέτοια πράγματα που βλέπω και ακούω γύρω και σίγουρα τόνιζε πως το "οφθαλμόν αντί οφθαλμού" δεν συνίσταται!!

Για αυτό και έχω την άποψη πως δεν πρέπει να μπερδεύουμε τις θρησκείες με το Θείο, ούτε με τον καλό ή τον κακό, ούτε με την αγάπη και το μίσος

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιαν 23, 2007 9:04 am

Ο φανατισμός τυφλώνει. Αυτό θεωρώ πως είναι γνωστό τις πάση και πως όλοι οι σώφρονες άνθρωποι το αποφεύγουν. Από εκεί και πέρα, καθημερινά βλέπουμε πως παρ' όλα τα πολιτικά θέματα τα οποία δημιουργούν τις αιτίες πολέμου, η θρησκευτική διαφορά γίνεται η αιτία της αντιπαράθεσης.

Στη Μέση Ανατολή, εκεί όπου η διαχείριση των πηγών του πετρελαίου πρέπει να είναι υπό την Αμερικανική κυριαρχία, οι ηγεσίες των Λαών (Ιράν, Ιράκ, κλπ) δεν συσπειρώνονται και δεν συσπειρώνουν τους λαούς κάτω από μια Εθνικής Κυριαρχίας ομπρέλα, αλλά κάτω από το Θρησκευτικό Φανατισμό.

Ιερό Πόλεμο θα κηρύξουμε, λένε, και έτσι η άμεση πολιτική διαμάχη μεταφέρεται από την περιοχή σε όλο τον κόσμο.
Για τη Δόξα του Αλλάχ λοιπόν θα σκοτωθούν στο μετρό του Λονδίνου κάμποσοι Χριστιανοί, για τη Δόξα του Αλλάχ θα γίνουν και κάμποσα ακόμα μακελέματα σε διάφορους άλλους Χριστιανικούς στόχους. Άσχετα αν ο Αλλάχ δε ζήτησε ποτέ κάτι τέτοιο.

Εμείς οι άνθρωποι εφαρμόζουμε τα κείμενα και τα όσα είπαν αυτές οι Υψηλές Οντότητες (ιδρυτές Θρησκειών) κατά το δοκούν, για να εξυπηρετήσουμε απλά και μόνο τα συμφέροντα μας και τις μισαλλοδοξίες μας.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Ιαν 24, 2007 1:15 pm

Δυστυχώς ο φανατισμός είναι τέτοιος, που έχει στην προέκτασή του απάνθρωπες εφαρμογές.

Ο φανατικός κυριαρχείται από την αναπόδεικτη πίστη προς την θεότητά του και προκειμένου να την πραγματώσει χρησιμοποιεί ακόμα και βία. Αυτό στο δικό του το μυαλό είναι καλώς καμωμένο.

Βέβαια ο φανατισμός δεν υπάρχει μόνο στις θρησκευτικές ομάδες αλλά και στις πολιτικές και γενικά σε όλους του χώρους.

Αυτό που είναι ακόμα πιο θλιβερό είναι το γεγονός ότι οι φανατικοί μίας και λειτουργούν ανεξέλεγκτα καταφέρνουν να εμπλέξουν τους χώρους πράγμα καταστροφικό για την μετέπειτα πορεία.

Έτσι τα πολιτικά κίνητρα και συμφέροντα είναι αυτά που κινούν τα νήματα και επεκτείνονται σε χώρους ποιο «ευαίσθητους» προκειμένου να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Είναι αυτό που λέμε πολιτικοποιείται η θρησκεία και θεοποιείται η πολιτική....
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

talws
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσίευσηαπό talws » Τρί Ιουν 05, 2007 8:39 am

Παιδια ο φανατισμος δεν πηγαζει απο καπου?Μηπως απο την θρησκεια την ιδια?Μεχρι και ο ιδιος ο θεος μπορει να δινει τροφη στον φανατισμο δια της απουσιας,της απραξιας ή της ανυπαρηιας του...
Οι γονεις βοηθουν τα παιδια τους να ξεπερασουν τα προβληματα που δεν θα ειχαν εαν ηταν ορφανα...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 05, 2007 1:35 pm

>|<>QBB<
talws έγραψε:Μεχρι και ο ιδιος ο θεος μπορει να δινει τροφη στον φανατισμο δια της απουσιας,της απραξιας ή της ανυπαρηιας του...


Ε ?
Δηλαδή ; Τι θα έπρεπε να κάνει ο Κύριος ; Να "σκάει μούρη" όποτε τον ζητάει κάποιος για να μην φανατιστεί το ποίμνιο ;

Αχμ !!! Κάτι δε μου "κάθεται" καλά !

Ο Θεός ΔΕΝ είναι άνθρωπος, αυτό πρέπει να γίνει κατανοητό απ' όλους μας.
Ο Θεός ΔΕΝ εμφανίζεται ανάλογα με το πότε και το πως θέλουμε εμείς.
Ο Θεός ΔΕΝ βούλεται κατά πως βούλεται ο άνθρωπος.

Πώς τρέφει λοιπόν το φανατισμό και για πια ακριβώς ανυπαρξία μιλάμε ;
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιουν 05, 2007 1:58 pm

Μήπως ο talws αναφέρεται στην έννοια της θεότητας, στην ιδέα κι όχι του Θεού ως πρόσωπο.

Είναι γεγονός πως πολλοί άνθρωποι που έχουν λάθος αντίληψη για το Θεό/Θείο (λάθος σε σχέση με τη δική μου αντίληψη βέβαια) πολλές φορές απελπίζονται όταν πιστεύουν πως δεν υπάρχει γιατί δεν τους βοηθά ή σκοτώνονται επειδή είναι σίγουροι ότι υπάρχει με συγκεκριμένη -για εκείνους- εικόνα ή πονάνε χωρίς λόγο (όταν μπορούν και να μην υποφέρουν αν το σκεφτούν αλλιώς) όταν νομίζουν ότι τα βάσανα τα "έστειλε ο Θεός" για να τους συνετίσει ή να τους δοκιμάσει.
Οπότε η ιδέα που έχει κάποιος για το Θείο ίσως είναι και εκείνη που γεννά και τα έντονα συναισθήματα και φανατισμού εκτός των άλλων συναισθημάτων.

Η αντίληψη όμως που έχει κανείς το Θείο ή την θεϊκότητα αφορά και στην αντίληψη που έχει για την ψυχή.
Το ξέρω ότι είναι off topic εκεί που το έφερα το θέμα αλλά στο δικό μου το μυαλό (δυστυχώς ή ευτυχώς) όταν μιλάμε για το Θείο μιλάμε για τον εσωτερικό μας άνθρωπο/εαυτό, δηλαδή την ψυχή κυρίως.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 05, 2007 3:04 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Το ξέρω ότι είναι off topic εκεί που το έφερα το θέμα αλλά στο δικό μου το μυαλό (δυστυχώς ή ευτυχώς) όταν μιλάμε για το Θείο μιλάμε για τον εσωτερικό μας άνθρωπο/εαυτό, δηλαδή την ψυχή κυρίως.


Καθόλου off topic, αρκεί να μας δώσεις μια οπτική λίγο ποιο ξεκάθαρη του τι εννοείς, δηλαδή να μας βάλεις λίγο πιο βαθιά μέσα στο σκεπτικό σου και έτσι να πούμε κι εμείς τα δικά μας.
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Ιουν 06, 2007 9:48 am

Καλημερούδια σε όλους!!!

Λέω λοιπόν ότι, όπως η ψυχή και ο ψυχισμός επηρεάζει το φυσικό σώμα (μην το αναλύσουμε αυτό έχει αποδειχτεί επιστημονικά με πολλούς τρόπους) έτσι και οι σκέψεις (το πνεύμα) καθώς και τα εξωτερικά γεγονότα της ζωής μας που δημιουργούν και τις σκέψεις επηρεάζουν ή καταγράφονται στην ψυχή (έχει αναλυθεί αυτό καλύτερα σε άλλη ενότητα μέσα στο site).

Κάνω λοιπόν τον εξής συνειρμό: Αν οι σκέψεις και αντιλήψεις μας (το πνεύμα δηλαδή) για το Θείο αφορούν σε μια συγκεκριμένη εικόνα αυτού τότε επηρεάζουν την ψυχή που διαμορφώνει ανάλογα με τις αντιλήψεις συναισθήματα. Τον φανατισμό τι τον υποκινεί από μέσα μας; Το πάθος. Το πάθος δεν είναι μέρος της ψυχής; Δεν είναι συναίσθημα;

Όλο αυτό τώρα, δεν διαστρεβλώνει σε μεγάλο βαθμό τον εσωτερικό μας άνθρωπο; Αφού μονίμως ψάχνουμε το λόγο για το καλό ή το κακό σε εξωτερικούς παράγοντες δηλαδή, «φταίει η κακή μου τύχη», «φταίει ο Θεός που είναι άδικος», «φταίνε οι άλλοι που είναι κακοί», κ.ο.κ.

Και τελικά αν κάποιος έχει λάθος άποψη για την ψυχή, για το τι είναι, αν υπάρχει, που τη βρίσκουμε κ.λ.π., είναι –κατά την άποψη μου πάντα- στο λάθος δρόμο σχετικά και με το Θείο αφού για μένα η δύναμη για να αντιμετωπιστούν τα καλά και τα κακά πηγάζει καταρχήν από μέσα μας και είναι εκείνη η δύναμη που όσο πιο πολύ την πιστέψεις (πίστη) τόσο πιο πολύ μεγαλώνει και επηρεάζει τα πάντα στη ζωή μας αλλά κυρίως τον τρόπο σκέψης (πνεύμα).

Αυτό για μένα είναι θεϊκό και όπως έχω ξαναγράψει αλλού, είναι παντού, είναι ενέργεια που διαχέεται.

Ο Πλάτωνας έχει πει εν ολίγοις (θα το βρω και θα σας το γράψω ακριβώς) ότι χωρίς τη δύναμη της ψυχής δεν μπορεί να αναπτυχθεί επαρκώς το πνεύμα ώστε η γνώση να γεμίσει τελικά όλη την ψυχή και μόνο τότε έχει αξία η γνώση, όταν γεμίζει όλη την ψυχή.

Ελπίζω να ήμουν αρκετά σαφής και να καταλάβατε το σκεπτικό μου.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιουν 06, 2007 2:22 pm

Πάρα πολύ ωραία, βεβαίως και το παραπάνω είναι ένα συγκεκριμένο και πολύ όμορφα δοσμένο σκεπτικό, μόνο που υπάρχει μια διαφορετική οπτική η οποία ανατρέπει το όλο συλλογισμό.

Λες λοιπόν …

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε: Τον φανατισμό τι τον υποκινεί από μέσα μας; Το πάθος. Το πάθος δεν είναι μέρος της ψυχής; Δεν είναι συναίσθημα;


Το συναίσθημα είναι μέρος της ψυχής, το πάθος όμως δεν είναι συναίσθημα.

Εκεί και είναι η διαφορά στις οπτικές μας.

magikadespell έγραψε: Όλο αυτό τώρα, δεν διαστρεβλώνει σε μεγάλο βαθμό τον εσωτερικό μας άνθρωπο; Αφού μονίμως ψάχνουμε το λόγο για το καλό ή το κακό σε εξωτερικούς παράγοντες δηλαδή, «φταίει η κακή μου τύχη», «φταίει ο Θεός που είναι άδικος», «φταίνε οι άλλοι που είναι κακοί», κ.ο.κ.


Ο Εσωτερικός Άνθρωπος «διαστρεβλώνεται», μέσα από τις πράξεις μας και μέσα από το εν γένει σκεπτικό μας το οποίο γεννά δράση, η οποία δράση μπορεί και πρέπει να είναι διδακτική για εμάς ακόμα και μέσα από την άρνηση.

Π.χ. το «δεν πιστεύω» είναι μια άρνηση, το τι βιώνει αυτός ο οποίος δεν πιστεύει είναι αυτό που εξεταστικά θα έπρεπε να μας απασχολήσει.

Ας μην λησμονούμε τον κανόνα «Δεν είναι όλα για όλους», ο καθένας βρίσκει, παίρνει, αναρωτάτε και βιώνει αυτό που πρέπει. Το τι πρέπει μόνον Εκείνος το γνωρίζει.

Κατά τ’ άλλα συμφωνούμε ! :)

Ένα πολύ αγαπημένο μου ρητό λέει:
«Εμείς κάνουμε αυτό που θέλουμε και η Ζωή κάνει αυτό που πρέπει »

Την καλησπέρα μου.
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Ιουν 06, 2007 2:36 pm

Ουπς!!!! :(

Με μπέρδεψες τώρα!! :roll:

Άσε να το σκεφτώ γιατί τώρα δεν προλαβαίνω και θα σου πω.

Εντωμεταξύ, είδες τι ωραία που το αναλύω τώρα που το γράφω στο word και δεν έχω άγχος μην το "χάσω"; :wink:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιουν 06, 2007 4:51 pm

Άψογη !!! :)
Εικόνα

talws
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσίευσηαπό talws » Παρ Ιουν 15, 2007 3:28 pm

Παιδια,δεν μπορει ο θεος,και για να το θεσω σαφεστερα,εννοω τον θεο σαν προσωπο να ειναι αμετοχος σε ολα αυτα.
Αγαπητε ramoglou εγραψες :
Δηλαδή ; Τι θα έπρεπε να κάνει ο Κύριος ; Να "σκάει μούρη" όποτε τον ζητάει κάποιος για να μην φανατιστεί το ποίμνιο ;
Να σε ρωτησω με ποια κριτηρια επιλεγει ο θεος ποτε θα παρεμβει που και σε ποιον?
Επειδη μιλησα για ανυπαρξια του θεου θα ηθελα εαν μπορει μιας και θεωρεις δεδομενη την παρουσια και την υπαρξη του να μου αναφερεις μερικα παραδειγματα που να επιβεβαιωνουν την υπαρξη του.Απτα παραδειγματα...Επισης υπαρχει και το γνωστο οτι μας επλασε κατ εικονα και ομοιωση αρα ολα αυτα τα ΔΕΝ που ανεφερες ΔΕΝ τα ξανασκεφτεσαι λιγο...

Αγαπητη μου magikadespell
ξερεις πως εχουμε διαφωνησει περι των θεματων της ψυχης και απο οτι βλεπω μαλλον θα διαφωνησουμε και για τον Θεο.Θα μπορουσα παντως να δεχτω πολυ ευκολοτερα την υπαρξη της ψυχης απο εκεινη του θεου.Οποτε μια πιθανη συνδεση τους μαλλον δεν θα με επειθε ιδιαιτερα.
Και επειδη θα ηθελα να επιστρεψω στο θεμα περι φανατισμου θα ηθελα να θυμησω οτι κατα τους αιωνες χαθηκαν εκατομυρια ζωες απο τον θρησκευτικο φανατισμο που γινοταν υποχειριο στα χερια ορισμενων.Τωρα εαν μου πειτε οτι θεος και θρησκεια δεν εχουν καμια σχεση τοτε ναι αποδεχομαι οτι ο θεος ειναι ασχετος με τον φανατισμο...Και αν θεωρησε οτι επρεπε να μεινει απραγος στην θησια τοσων ανθρωπων κατα το περασμα των αιωνων τοτε συγνωμη αλλα δεν θα παρω...Μονα ζυγα δικα του ε δεν λεει...Μπορει να θεωρηθει ως λαικισμος ο τροπος που μιαλω για τον θεο αλλα μαρεσει να σκεφτομαι και να μιλαω απλα.Πολλες φορες δεν ειναι αναγκη να εμβαθυνεις σε ενα προβλημα την στιγμη που στην επιφανεια του βλεπεις λαθη...
Με εκτιμηση...
Οι γονεις βοηθουν τα παιδια τους να ξεπερασουν τα προβληματα που δεν θα ειχαν εαν ηταν ορφανα...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 18, 2007 11:22 am

Talws, καλημέρα.

Για μένα οι θρησκείες με το Θεό είναι άσχετες τελείως στη σημερινή εποχή. Είναι συνδεδεμένες άμεσα και προφανέστατα με οικονομικοπολιτικά συμφέροντα και δεν έχουν πια σχέση με τον πνευματισμό αλλά με την εξουσία.
Σχετικά με το Θεό, δεν έχω πολλά να σου πω για να σε πείσω για κάτι και δεν νομίζω ότι μπορώ κιόλας από τη στιγμή που έχουμε τελείως διαφορετική αντίληψη για το Θείο.
Ότι ξέρω είναι από την προσωπική μου εμπειρία και αναζήτηση και για μένα υπάρχει. Υπάρχει κάτι πολύ δυνατό, πέρα από μένα (από όλους) που όσο πιο πολύ το πιστεύω τόσο πιο πολύ δύναμη έχω μέσα μου. Ταυτόχρονα, προσωπικά μου έχουν συμβεί και πράγματα που μόνο θαύμα τα λες ή μαγικά -όπως μ' αρέσει εμένα να τα λέω- και το μόνο για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι πως όσο εύκολα και γρήγορα γίνεται το κακό άλλο τόσο γρήγορα και συναρπαστικά μπορεί να γίνει και το καλό, αν το πιστέψεις!!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 19, 2007 7:25 am

Αγαπητέ talws,

talws έγραψε: Να σε ρωτησω με ποια κριτηρια επιλεγει ο θεος ποτε θα παρεμβει που και σε ποιον?


Τα «κριτήρια» της παρέμβασης Του, δεν νομίζω ότι είναι απόλυτα γνωστά σε μας, βλέπεις βρισκόμαστε στην πιο αργοδονούμενη κατάσταση, οπότε η αντίληψη μας δεν είναι και ότι καλύτερο για τέτοιου είδους ερωτήματα.

Η επεξήγηση ορισμένων πραγμάτων είτε σου αρέσει, είτε όχι δεν είναι δυνατή.
Φαντάσου να έρθει ένας φίλος σου και να σου πει, «ρε γίγαντα, γιατί ερωτεύτηκα την τάδε με την πρώτη ματιά ; Γιατί είμαστε μαζί τόσο καιρό παρ’ όλα τα προβλήματα μας ; Με ποια κριτήρια ο Θεός μας ένωσε ;»
Νομίζεις πως θα έχεις μια «ορθή» απάντηση ;

talws έγραψε: Επειδη μιλησα για ανυπαρξια του θεου θα ηθελα εαν μπορει μιας και θεωρεις δεδομενη την παρουσια και την υπαρξη του να μου αναφερεις μερικα παραδειγματα που να επιβεβαιωνουν την υπαρξη του. Απτα παραδειγματα...Επισης υπαρχει και το γνωστο οτι μας επλασε κατ εικονα και ομοιωση αρα ολα αυτα τα ΔΕΝ που ανεφερες ΔΕΝ τα ξανασκεφτεσαι λιγο...


Απτά παραδείγματα !!!
Η φύση ! Τα φυτά, τα ζώα, τα πετρώματα ! Η ζωή, το χαμόγελο και το δάκρυ, ο έρωτας και ο θάνατος, η γυναίκα και ο άνδρας.
Θες κι άλλα ;

Τώρα στο κατ’ εικόνα και ομοίωση, θα σε ρωτήσω να μου απαντήσεις τι εννοείς, διότι αν νομίζεις ότι το κατ’ εικόνα και ομοίωση σημαίνει την εξωτερική εμφάνιση θα σου πω ότι ο Θεός δεν έχει φυλή (λευκή, μαύρη, κίτρινη), ούτε βέβαια και φύλο (άνδρας, γυναίκα).

Φαντάσου να υπήρχαν όλα τα παραπάνω !
Τότε θα παρακαλάγαμε ο Αδάμ και η Εύα να ήταν Kινέζοι για να φάνε το φίδι και όχι το μήλο !

Ο Θεός είναι ΜΕΣΑ ΜΑΣ, αγαπητέ talws και αυτό είτε το νοιώθεις, είτε όχι.
Και αν δεν το νιώθεις δεν πειράζει, θα έρθει η μέρα που θα σηκώσεις τα μάτια ψηλά στον ουρανό και θα προς-ευχηθείς.

Μη μπλέκεις τους εμπόρους της πίστης με το Θεό, είναι σαν τους μαγαζάτορες που πουλάνε την πραμάτεια τους την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου, είναι αυτοί που ο Ιησούς πέταξε με κλωτσές έξω από το Ναό, είναι αυτοί που όταν κάποιος τους απάντησε με την «απτή Του ύπαρξη, σαν απτό παράδειγμα» της ύπαρξης του Θεού, αρνήθηκαν να ανοίξουν τα μάτια και να δουν το Φως.

Ευχαριστώ λοιπόν για την προτροπή και για την ευκαιρία που μου έδωσες να τα «ξανασκεφτώ» λίγο.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιουν 19, 2007 11:36 am

Καλημέρα .
Ο'' Θεός δεν θα μπορούσε να είναι αμέτοχος σε όλα αυτά'', διότι τότε θσ είναι σαν να δεχόμαστε οτι εμείς είμαστε αμέτοχοι στην ίδια την ζωή μας.

Η αποδοχή της υπάρξεως του Θεού , οπως κι να τον αισθάνεται και με όποιο όνομα ο καθένας , σημαίνει και αποδοχή της ψυχής, αφού αυτή είναι το καθ΄εικόνα και καθ΄ομοίωση Του η αν το δούμε απο μια άλλη όψη ...κάθε ψυχή είναι και μια απο τις σταγόνες που αποτελούν την Θεϊκή η κοσμική θάλασσα .

Σχετικά με τις αποδείξεις, ισως να μπορέσουν να πιστοποιηθούν οταν θα είμαστε σε θέση να ''φωτογραφίζουμε '' και να ''αξιολογούμε'' την ψυχή μας και τα συναισθήματα μας. Μέχρι τότε κανείς δεν μπορεί να νιώσει τι εννοεί ο άλλος, οταν λέει << σ' αγαπώ >> η << φοβάμαι >> :)

Με εκτίμηση
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Ιουν 19, 2007 10:05 pm

Ένα πράγμα δεν μπορεί να το συλλάβει ούτε η δική μου κούτρα. Πως ο θεός υπάρχει, είναι βέβαιον. Το πως έχει καταφέρει να κάνει τον εαυτό του ανύπαρκτο όμως, αυτό είναι μεγάλη μαγκιά για τον ίδιο. Πως το κάνει αυτό άραγε ;
Π.Β

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τετ Ιουν 20, 2007 9:48 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Ένα πράγμα δεν μπορεί να το συλλάβει ούτε η δική μου κούτρα. Πως ο θεός υπάρχει, είναι βέβαιον. Το πως έχει καταφέρει να κάνει τον εαυτό του ανύπαρκτο όμως, αυτό είναι μεγάλη μαγκιά για τον ίδιο. Πως το κάνει αυτό άραγε ;

Είναι απόρροια των ...θεϊκών των ικανοτήτων :)

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Ιουν 20, 2007 10:50 am

Είναι απόρροια των ...θεϊκών των ικανοτήτων
:emoticonthumb:
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες