Αλέξανδρος ο Μέγας, η Μεγάλη Ψυχή...

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιούλ 08, 2005 1:11 pm

Σαν συντονιστής και σαν συνδημιουργός αυτού του χώρου έχω να πω ΜΟΝΟ ΕΝΑ πράγμα.

Το Forum αυτό διέπεται από κάποιους κανόνες τους οποίους και έθεσε η ομάδα δημιουργίας του. Αν κάποιος από αυτούς τους κανόνες παραβιαστεί τότε η πόρτα της εξόδου είναι ανοιχτή για τον παραβιάζοντα.

Από εκεί και πέρα ΟΥΔΕΙΣ μπορεί να εγγυηθεί την παραμονή του ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ.

Για κανέναν λόγο αυτός ο χώρος δεν θα γίνει πεδίο μαχών, η προσδοκία των ανθρώπων που δημιούργησαν αυτό εδώ τον χώρο ήταν και είναι οι δημιουργικοί διάλογοι, χωρίς φανατισμούς, χωρίς εντάσεις, χωρίς εγωισμούς.

Ελπίζω ότι αυτό το post μου ξεκαθαρίζει την όποια προτροπή προς το μέλος Χρυσος κλωνος και ως προς το όποιο άλλο μέλος του Forum.

Αν κάποιος δεν καλύπτετε από τους κανόνες μας, τότε έχει το δικαίωμα της επιλογής για αλλαγή διαδυκτιακού τόπου.

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΛΟΙΔΟΡΕΙ ΕΙΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ SITE ΕΙΤΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΥΣΧΗΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΟ ΧΩΡΟ.
Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Παρ Ιούλ 08, 2005 2:55 pm

Βλέπω ότι ο αγαπητός μου Ramoglou, όπως πάντοτε εύστοχος, θέτει τα πράγματα "εν τάξει" :D
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιούλ 08, 2005 3:46 pm

Ο Αγαπητός Gothic έγραψε:Βλέπω ότι ο αγαπητός μου Ramoglou, όπως πάντοτε εύστοχος, θέτει τα πράγματα "εν τάξει" :D


Και ΟΥΧΙ ΜΟΝΟΝ ο αξιοσέβαστος Κος Ράμογλου φίλε μου...
Όλοι μας είμαστε ΕΔΩ, στο Mystica.gr, "εν τάξη" και εργαζόμαστε για τον Πνευματικό Στόχο που απο κοινού έχουμε θέσει, με τους κοινούς όρους, προϋποθέσεις, υποχρεώσεις και δικαιώματα...

Ο Αγαπημένος μας φίλος Ράμογλου, απλά μίλησε εξ ονόματος ΟΛΩΝ ΜΑΣ και εύγε του που το έπραξε έτσι.

Την ειλικρινή μου αγάπη στις Ω! Μέγα Ψυχές ΟΛΩΝ ΣΑΣ φίλοι μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Κυρ Ιούλ 10, 2005 8:38 pm

Μέγας Μυστικός Κώδιξ έγραψε:
    * άλαλον : ΑΛ - ΑΛ - ΟΝ (Το Μεγάλο Θεϊκό Ον)
    * αλαλούμ : ΑΛ - ΑΛ - ΑΟΥΜ (Το Μεγάλο Όν-ΟΜ-α του Θεού)
    * αλαλλούια : ΑΛ - ΑΛ - ΟΥΓΙΑ (Ο Μεγάλος Θεός των Ούγιων)


(Για την Ladyhawk: από ετοιμολογία τα πάμε όλοι μια χαρά, ΔΤΘ, στην ετυμολογία είναι που τα πράγματα παν καμμιά φορά περίπατο...)

Να συμπαθάτε την φτωχή απόπειρα χιούμορ, αλλα ομολογώ οτι με παραξένεψε η σφοδρότητα των αντιδράσεων στην εντελώς ΕΥΛΟΓΗ, κατ' εμε, ερώτηση του "Χρυσού Κλώνου" «ΠΩΣ ακριβώς συμβιβάζετε την εμπιστοσύνη στην "δημιουργική φαντασίαα" και στα λεξικά ταυτόχρονα;» Or words to that effect...
Εδώ βλέπω ένα σωρό αυθαίρετες διατυπώσεις, να περνάν αχολίαστες, πχ.

1) "Η φαντασία σχετίζεται με τον κόσμιο της Ψυχής"
- Παρντόν: Εμένα με έμαθαν οτι η φαντασία σχετίζεται με τον κόσμο τον συναισθημάτων (τον λεγόμενο αστρικό ή υδάτινο), και ΜΟΝΟ στην πιο καλή περίπτωση (εκει που το αίσθημα είναι ΕΞΑΓΝΙΣΜΕΝΟ) σχετίζεται με την ψυχή. Αλλοιώς σχετίζεται με την ΠΛΑΝΗ, το ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΑ, ελληνηστί την "μπαρούφα".
Μήπως με μάθαν λάθος; Και αν όχι, πώς θα κάνουμε διάκριση μεταξύ αυτών των δύο μορφών φαντασίας

2) Παρομοίως, ο εσωτερισμός με δίδαξε οτι "η πρώτη σκέψη είναι η σωστή", όταν είναι η "πύρινη", αυτη που έχει λίγο edge που λέμε, "κόψη" που λέει ο Υμνος. Πολλές φορές αυτή που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι είναι η πρώτη, ιδίως όταν περιφέρεται της αυταρέσκειας, ή των pet theories, συνήθως πρόκειται για μπανανόφλουδα.

3) Απο ο,τι κατάλαβα, η όλη υπόθεση ξεκίνησε προσπαθώντας να δωθεί μια εσωτερική ερμηνεία στο όνομα Αλέξανδρος, ώς Θεός(Αλ) εκ των Ανθρώπων. Πρώτα να σημειώσω οτι η απόδωση εσωτερική σημασία στους ήχους είναι υποκειμενικό ζήτημα. Για κάποιον μπορεί το ΑΛ να είναι Θεός, για εμένα μπορεί να είναι το ΜΠΑΛ ή το ΞΑΛ.
Δεν νομίζω οτι μπορούμε να κολλήσουμε σε μια ερμηνεία μόνο ως "ΣΩΣΤΗ", γιατί τότε έχουμε φουνταμενταλισμό. Εξ άλλου ή εσωτερική σημασία, θαρρώ, εφόσον είναι "μαγική", δεν διατυπώνεται σε μια σταθερή μορφή, αλλα αλλάζει από στιγμή σε στιγμή.

Πάσει περιπτώσει, ξεφεύγω, ίσως καλό θα ήταν να έχουμε ένα θέμα:

ΠΩΣ ξεχωρίζουμε την εσωτερική αντίληψη από την παραφρόνηση...

Και μετά, άμα βάλουνε αυτή τη βάση, προχωράμε και σε "εσωτερικές" ερμηνείες.

k

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Ιούλ 10, 2005 9:12 pm

Αγαπητέ μου κυνικέ,

λογικός ο συνειρμός σου, αλλά σε τελείως λάθος βάση.

Και να σου εξηγήσω γιατί το θέτω έτσι:

Ο δημιουργός του θέματος ξεκίνησε μία ανάλυση σύμφωνα με μία δική του οπτική, με μία δική του απόδοση του θέματος.

Ο καθένας, μέσα σε κάποια πλαίσια αλληλοσεβασμού, έχει κάθε δικαίωμα να προβάλλει τις δικές του οπτικές, αντιρρήσεις ή προσθήκες.

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι αναγκαίο να συμφωνήσουμε.

Ο εσωτερισμός άπτεται του ευρύτερου πεδίου του στοχασμού και της δράσεως.

Οι δρόμοι πολλοί...

(Η συνέχεια αφορά στην προσωπική μου άποψη και δεν άπτεται της συντονιστικής μου ιδιότητας)

Να συμπαθάτε την φτωχή απόπειρα χιούμορ, αλλα ομολογώ οτι με παραξένεψε η σφοδρότητα των αντιδράσεων στην εντελώς ΕΥΛΟΓΗ, κατ' εμε, ερώτηση του "Χρυσού Κλώνου" «ΠΩΣ ακριβώς συμβιβάζετε την εμπιστοσύνη στην "δημιουργική φαντασίαα" και στα λεξικά ταυτόχρονα;» Or words to that effect...


Η σφοδρότητα (όπως την αντιλήφθηκες) οφείλεται στο ότι αρκετά λεξικά επιβεβαιώνουν τη "δημιουργική φαντασία".

Εμένα με έμαθαν οτι η φαντασία σχετίζεται με τον κόσμο τον συναισθημάτων (τον λεγόμενο αστρικό ή υδάτινο), και ΜΟΝΟ στην πιο καλή περίπτωση (εκει που το αίσθημα είναι ΕΞΑΓΝΙΣΜΕΝΟ) σχετίζεται με την ψυχή.


Αυτό ειλικρινά, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΩ Η ΑΚΟΥΩ.

Ψυχή συνήθως καλούμε το σύνολο, το οποίο κατά κύριο λόγο "παίζει" στα συν-αισθήματα.

Αν ήταν ορθή η εκδοχή αυτή, τότε πώς προκύπτουν οι διαβαθμίσεις εξέλιξης των ψυχών :?:

Ειδικά η "δημιουργική φαντασία" πάντως (για να προσπαθήσω να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα), είναι το απαύγασμα του διαλογισμού, η απόλυτη εσωτερική διεργασία - βάση για πρακτικές θεουργίας, αλχημείας ή μαγείας.

Δεν νομίζω οτι μπορούμε να κολλήσουμε σε μια ερμηνεία μόνο ως "ΣΩΣΤΗ", γιατί τότε έχουμε φουνταμενταλισμό.


Δε θεωρώ ότι "κολλήσαμε". Απλά εδώ, αυτό εξετάζουμε.
Θα δούμε... αν τελικά αυτό το τεξείδι αξίζει... μόνο αν το πραγματοποιήσουμε.

Πάσει περιπτώσει, ξεφεύγω, ίσως καλό θα ήταν να έχουμε ένα θέμα:

ΠΩΣ ξεχωρίζουμε την εσωτερική αντίληψη από την παραφρόνηση...

Και μετά, άμα βάλουνε αυτή τη βάση, προχωράμε και σε "εσωτερικές" ερμηνείες.


Μάλλον, υπάρχει κάτι που θα πρέπει να συμφωνήσουμε πρώτα:

Τί σημαίνει "παραφρόνηση".

Και ειλικρινά, δε νομίζω ότι είμαστε ικανοί και qualified (για να το θέσω έτσι) για μία τόσο σοβαρή τοποθέτηση.

Πάντως, ως εκ φύσεως καλλιτέχνης, θεωρώ ότι αν δεν ισορροπήσουμε τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου μας, δε θα μπορέσουμε ποτέ να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα και πάντα θα δια-φωνούμε μέσα στο δυϊσμό της λογικής που αναζητά αποδείξεις του φυσικοϋλικού κόσμου και στο alter ego μας που αισθάνεται, φαντάζεται και δημιουργεί.

Για να μη σας κουράσω άλλο:

Δεν υπάρχει καμία πρωτότυπη δημιουργία για τον άνθρωπο, που να μην ήταν απόρροια μίας "φαινομενικά" παράλογης ιδιοφυΐας.

Δεν υπάρχει μύηση χωρίς υπέρβαση ή ακόμα και ακύρωση.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Κυρ Ιούλ 10, 2005 11:23 pm

Ψυχή συνήθως καλούμε το σύνολο, το οποίο κατά κύριο λόγο "παίζει" στα συν-αισθήματα.
[...]
Ειδικά η "δημιουργική φαντασία" πάντως (για να προσπαθήσω να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα), είναι το απαύγασμα του διαλογισμού, η απόλυτη εσωτερική διεργασία - βάση για πρακτικές θεουργίας, αλχημείας ή μαγείας.

Ενδιαφέρουσα άποψη!
Δηλαδή όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες που βλέπω ντυμένους με τα διάφορα γκρανγκινιόλικα, τα "gothic" (όχι του Διαχειριστή μας), τα πάνκ, κλπ, ή τα Ραμπο-Τερμινεητορειδή δημιουργήματα της φαντασίας του Χόλυγουντ, να θεωρήσω οτι η φαντασία τους είναι προϊόν ψυχής;

κ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιούλ 10, 2005 11:59 pm

Την καλησπέρα μου στον φίλο Κυνικό...

Καλή η προσπάθεια για "χιούμορ". αλλά στο αποτέλεσμα πάντα κρινόμαστε φίλε μου.
Και το αποτέλεσμα φίλε μου λίγοι έχουν την δυνατότητα - ικανότητα να το αντιληφθούν για να το αξιολογήσουν...

Αλλά ας έλθουμε εις το προκείμενο...

Ο kynikos έγραψε:"...Να συμπαθάτε την φτωχή απόπειρα χιούμορ, αλλα ομολογώ οτι με παραξένεψε η σφοδρότητα των αντιδράσεων στην εντελώς ΕΥΛΟΓΗ, κατ' εμε, ερώτηση του "Χρυσού Κλώνου" «ΠΩΣ ακριβώς συμβιβάζετε την εμπιστοσύνη στην "δημιουργική φαντασίαα" και στα λεξικά ταυτόχρονα;» Or words to that effect...
Εδώ βλέπω ένα σωρό αυθαίρετες διατυπώσεις, να περνάν αχολίαστες, πχ.

1) "Η φαντασία σχετίζεται με τον κόσμιο της Ψυχής"
- Παρντόν: Εμένα με έμαθαν οτι η φαντασία σχετίζεται με τον κόσμο τον συναισθημάτων (τον λεγόμενο αστρικό ή υδάτινο), και ΜΟΝΟ στην πιο καλή περίπτωση (εκει που το αίσθημα είναι ΕΞΑΓΝΙΣΜΕΝΟ) σχετίζεται με την ψυχή. Αλλοιώς σχετίζεται με την ΠΛΑΝΗ, το ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΑ, ελληνηστί την "μπαρούφα".
Μήπως με μάθαν λάθος; Και αν όχι, πώς θα κάνουμε διάκριση μεταξύ αυτών των δύο μορφών φαντασίας..."


Θα συμφωνίσω με την καλή μας Ζαντόκ καταρχάς και επί προσθέτως θα πώ πως ΕΣΤΩ είναι έτσι όπως σε δίδαξαν, υποστηρίζεις πώς αυτός ο "Αστρικός" κόσμος, ο Κόσμος των Συν-αισθημάτων είναι ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟΣ, ούτως ώστε να σχετίζεται με την ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΛΑΝΗ, ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΜΑ (μπαρούφα ΔΕΝ θα το πώ εγώ), την περίφημη Μάγια - Μaya του "ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ" της ύλης :?:
Δεν νομίζω να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο φίλε μου...

Γι'αυτό έσπευσα να σου παραθέσω την ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξύ Φαντασίας & Φαντασίωσης αλλά μου δίνεις το δικαίωμα να υποθέσω ότι διαβάζεις κατά το δοκούν...

Και ο kynikos που συνεχίζει έγραψε:"...2) Παρομοίως, ο εσωτερισμός με δίδαξε οτι "η πρώτη σκέψη είναι η σωστή", όταν είναι η "πύρινη", αυτη που έχει λίγο edge που λέμε, "κόψη" που λέει ο Υμνος. Πολλές φορές αυτή που ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ οτι είναι η πρώτη, ιδίως όταν περιφέρεται της αυταρέσκειας, ή των pet theories, συνήθως πρόκειται για μπανανόφλουδα..."

Κρατάω απο σένα αυτό το "πολλές φορές" φίλε μου και να σημειώσω ότι αυτό κατ'αυτό, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ "ΠΑΝΤΑ"...
Εσύ γιατί το εκλαμβάνεις ως "ΠΑΝΤΑ" :?:
Για να ΜΗΝ πατάς λοιπόν τις "μπανανόφλουδες" που η ΙΔΙΑ ΣΟΥ Η ΣΚΕΨΗ σου πετά, δηλαδή η ΛΟΓΙΚΗ ΣΟΥ με άλλα λόγια, θα σου πρότεινα μια ΣΙΓΟΥΡΗ πρακτική...
Να μάθεις να "ακούς" την ΨΥΧΗ ΣΟΥ...
Αλήθεια φίλε μου, ο εσωτερίσμος σε έχει διδάξει τον τρόπο, ή απλά "κρίνεις" τις διάφορες μεθόδους εκ του ασφαλούς των ΛΟΓΙΚΩΝ (κατά τα άλλα) ΣΚΕΨΕΩΝ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΟΥ :?: :?: :?:

Και ο kynikos που ακόμα συνεχίζει έγραψε:"...3) Απο ο,τι κατάλαβα, η όλη υπόθεση ξεκίνησε προσπαθώντας να δωθεί μια εσωτερική ερμηνεία στο όνομα Αλέξανδρος, ώς Θεός(Αλ) εκ των Ανθρώπων. Πρώτα να σημειώσω οτι η απόδωση εσωτερική σημασία στους ήχους είναι υποκειμενικό ζήτημα. Για κάποιον μπορεί το ΑΛ να είναι Θεός, για εμένα μπορεί να είναι το ΜΠΑΛ ή το ΞΑΛ.
Δεν νομίζω οτι μπορούμε να κολλήσουμε σε μια ερμηνεία μόνο ως "ΣΩΣΤΗ", γιατί τότε έχουμε φουνταμενταλισμό. Εξ άλλου ή εσωτερική σημασία, θαρρώ, εφόσον είναι "μαγική", δεν διατυπώνεται σε μια σταθερή μορφή, αλλα αλλάζει από στιγμή σε στιγμή..."

Σε πληροφορώ ΥΠΕΥΘΥΝΑ φίλε μου (μιάς και καλός ή κακός είμαι εκείνος που "χάραξε" την πορεία του θέματος), ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ...
Άρα οι ΥΠΟΘΕΣΕΙς σου, καλό είναι να παραμείνουν "υποθέσεις"...

Η σημείωση σου όμως είναι ΟΡΘΗ...
Πράγματι για την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ οπτική & τοποθέτηση σχετικά με ένα όνομα εξέφρασα και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...
Θα διαφωνίσω όμως μαζί σου (αν μου το επιτρέπεις φυσικά) σχετικά με το ΑΝ ή ΟΧΙ το ΑΛ σε κάποια γλώσσα (την ΟΠΟΙΑ γλώσσα) σημαίνει Θεός...
Λοιπόν (για να ΜΗΝ σας κουράζω και πάλι, το ΑΛ σημαίνει ΘΕΟΣ...
Δε θα "σφαχτούμε" ΑΝ είναι στα Αραβικά ή στα Εβραϊκά ή στα Φοινικικά ή σε ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΓΛΩΣΣΑ ΘΕΛΕΤΕ...

Κατα το ίδιο σκεπτικό ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να διαφωνίσω μαζί σου για το ΤΙ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΘΕΟ...
Πάντα αυτό ήταν ένα "ευαίσθητο προσωπικό δεδομένο" του καθενός, που όμως αποφεύγω να το προσεγγίζω

Τα περί "φονταμεταλισμού" απλά δεν τα εκλαμβάνω ως σοβαρά και έτσι απλά τα προσπερνώ, ΟΜΩΣ δε μπορώ να προσπεράσω το ότι μου αποδίδεις κάτι το οποίο ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΠΡΑΞΑ αλλά και ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ κάν...
Και εννοώ τα περί "ΜΟΝΗΣ & ΣΩΣΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ"...
Απεναντίας θα έλεγα...
Με το θέμα αυτό, ΕΠΙΘΜΩ να ακούσω τις απόψεις των φίλων συζητητών και να τις αναλύσουμε παρεούλα, όλοι μαζί...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Και για να μήν αναρωτιέσαι τι εννοούσα στην αρχή περί "αποτελέσματος" και "αξιολόγησης" αυτού, δεν εννοούσα κάτι "βαθιά φιλοσοφικό", απλά κυνικά εννοούσα ότι το προσοπικό ΜΑΣ αποτέλσμα, ΑΛΛΟΙ το κρίνουν, αφού συνήθως ΕΜΕΙΣ που το δημιουργήσαμε, είμαστε "μακρία", σε άλλους κόσμους, πιθανά πιό φωτεινούς απο ετούτον εδώ...
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 11, 2005 12:02 am

kynikos έγραψε:Ενδιαφέρουσα άποψη!
Δηλαδή όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες που βλέπω ντυμένους με τα διάφορα γκρανγκινιόλικα, τα "gothic" (όχι του Διαχειριστή μας), τα πάνκ, κλπ, ή τα Ραμπο-Τερμινεητορειδή δημιουργήματα της φαντασίας του Χόλυγουντ, να θεωρήσω οτι η φαντασία τους είναι προϊόν ψυχής;


Ε, ναι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί όχι.

Αλλά, εν πάσει περιπτώσει, έχω γράψει πολλές φορές ότι ο εφηβικός παροξυσμός και η διαδικασία ωρίμανσης του ανθρώπου είναι πολύ καλά παραδείγματα των διεργασιών της μύησης της ψυχής...

Πάμε σε άλλα μονοπάτια όμως...
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Δευ Ιούλ 11, 2005 12:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 11, 2005 12:02 am

Οkynikos έγραψε:
Ψυχή συνήθως καλούμε το σύνολο, το οποίο κατά κύριο λόγο "παίζει" στα συν-αισθήματα.
[...]
Ειδικά η "δημιουργική φαντασία" πάντως (για να προσπαθήσω να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα), είναι το απαύγασμα του διαλογισμού, η απόλυτη εσωτερική διεργασία - βάση για πρακτικές θεουργίας, αλχημείας ή μαγείας.

Ενδιαφέρουσα άποψη!
Δηλαδή όλοι αυτοί οι πιτσιρικάδες που βλέπω ντυμένους με τα διάφορα γκρανγκινιόλικα, τα "gothic" (όχι του Διαχειριστή μας), τα πάνκ, κλπ, ή τα Ραμπο-Τερμινεητορειδή δημιουργήματα της φαντασίας του Χόλυγουντ, να θεωρήσω οτι η φαντασία τους είναι προϊόν ψυχής;


Μα και ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ φίλε μου...
Αυτά είναι προϊνόντα και δημιουργήματα της ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗΣ ΤΟΥΣ
Απο την οπτική που πρσεγγίζω τα πράγματα πάντα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιούλ 11, 2005 12:12 am

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Μα και ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ φίλε μου...
Αυτά είναι προϊνόντα και δημιουργήματα της ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗΣ ΤΟΥΣ
Απο την οπτική που πρσεγγίζω τα πράγματα πάντα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Λοιπόν...

Αυτή η έντονη διαφορά που προέκυψε, μεταξύ του δικού μου "Ναι", από τη δική μου οπτική και του "φυσικά όχι" του φίλου Κέλσου από τη δική του, είναι πολύ χαριτωμένη και ενδιαφέρουσα.

Απλά, γράφαμε παράλληλα...

Άραγε πώς μπορούμε να συμφωνούμε διαφωνόντας και τ' αντίστροφο;

Πώς μπορούμε από άλλες οπτικές γωνίες να δίνουμε φαινομενικά διαφορετικές απαντήσεις;

Μήπως δεν υπάρχει μία απάντηση σε ένα ερώτημα :?:

Είναι ωραία η Αγορά μας τελικά! :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 11, 2005 12:21 am

Η Zadok the priestess έγραψε:
Είναι ωραία η Αγορά μας τελικά! :)


Η καλύτερη θα έλεγα εγώ...
ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ έτσι :?:
:lol: :lol: :lol:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιούλ 11, 2005 12:49 am

Κέλσος έγραψε:Τα περί "φονταμεταλισμού" απλά δεν τα εκλαμβάνω ως σοβαρά και έτσι απλά τα προσπερνώ,

Δικαίωμά σου, βέβαια, αλλα FWIW, τα εννούσα σοβαρότατα. Ούτε απευθυνόμουνα ειδικά σε εσένα, Κέλσο, απλά επισημαίνω οτι ΚΟΥΛΤΟΠΟΙΗΣΗ = ΦΟΥΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΜΟΣ = ΕΞΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.
ΟΜΩΣ δε μπορώ να προσπεράσω το ότι μου αποδίδεις κάτι το οποίο ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΠΡΑΞΑ αλλά και ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΗΚΑ κάν...
Και εννοώ τα περί "ΜΟΝΗΣ & ΣΩΣΤΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ"...

Ίσως να μην το έπραξες ποτέ, κι αν είναι έτσι, συγνώμη.
Αλλα τα γραπτά σου μου δημιούργησαν (έντονα) αυτην την εντύπωση.
Ίσως φταίνε τα Ελληνικά μου...
Πολύ θα ήθελα να καταλάβω καλύτερα πως διακρίνεις το Οραμα από την Φανατασίωση.
Με το θέμα αυτό, ΕΠΙΘΜΩ να ακούσω τις απόψεις των φίλων συζητητών και να τις αναλύσουμε παρεούλα, όλοι μαζί...

Ωραία - λοιπόν στην Κέλτικη παράδοση περιμένουν τον Αρθούρο. The Once and Future King Για εμένα υπό αυτήν την έννοια είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τον Αλέξανδρο. Ο κοιμόμενος Βασηλιάς. «Ζει ο βασηλιάς Αλέξανδρος;»
Οι Ιουδαίοι περίμεναν κάποιον από την παλιά διαθήκη, μάλλον κάποιον να συνεχίσει σαν το Δαυίδ. Ακόμα και οι Ζουλού έχουν τον Μυθο οτι ο μεγάλος Βασιλιάς τους, ο Chaka, θα γυρίσει. Και δεν πανε ουτε 200 χρόνια που πέθανε. Και χωρίς να αστειεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ παρατηρώ οτι ακόμα και ο Έλβις θεωρείται οτι δεν έχει πεθάνει. And, of course, Elvis is The King.

Αυτός ο μύθος λοιπόν, του ζωντανού βασηλιά, βλέπω οτι είναι κατι πολύ σημαντικό για τον Ανθρωπο. Και καλό αυτό, και ΝΑΙ - συμφωνώ - ας δούμε ποιός είναι ο Βασηλιάς, αλλα απλά σχολιάζω οτι δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύουμε την Ιστορία σε αυτήν την υπόθεση.

Γιατί ποτέ δεν θα δείξει τον Βασηλιά σε καλύτερο φώς. Σκέψου οι αναστενάρηδες έχουν πατρώνους τους Κωνσταντίνο και Ελένη. Βλάπτει την πίστη τους; Ποσώς! Είναι καλή ιδέα όμως να μελετήσουν ιστορία;; ερμ... μόνο αν είναι έτοιμοι να δεχθουν τον μυθο τους ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ.

Γιατί το σύμβολο, τελικά είναι πιο μεγάλο από την όποια πραγματικότητα.

Γιατί λοιπόν να γαντζωθούμε από την ιστορία;;
Λες και αυτή, κατα κάποιο τρόπο, θα μας δώσει το ΟΚ για την εσωτερική ερμηνεία μας! Αυτά τα κάνουν οι Χριστιανοί που ψάχνουν στο Αραρατ για την Κιβωτό, ή οι Μωαμεθανοί που σου λένε οτι το χοιρινό είναι "επιστημονικά" αποδεδειγμένο οτι σου κάνει κακό. Είπαμε φουνταμενταλισμός δεν χρειάζεται να σημαίνει δα οτι βάζουμε και βόμβες.
Μπορεί να είναι η απλή προσπάθεια να σμίξουμε - με το ζόρι - δύο διαφορετικούς κόσμους!

Τον Φυσικο-Υλικό, που όπως είπες είναι της Φύσης της Μαγια, και τον Οραματικό που είναι της Φυσης του Σύμβολου. Όλοι θα θέλαμε η Μάγια να είναι και λίγο Αλήθεια. Φρονώ οτι αυτό είναι η βάση της δεισιδαιμονίας...

k

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 11, 2005 1:42 am

Στην παγκόσμια ιστορία υπήρξαν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι δημιούργησαν με τη ζωή τους ένα θρύλο ή ένα μύθο γύρω από το «όνομα» τους.

Όλοι μας κάποια στιγμή, κάποιον απ’ όλους αυτούς τον αγαπήσαμε, τον κάναμε οδηγό των προσδοκιών μας ή θαυμάσαμε το μεγαλείο του, ψάχνοντας να βρούμε απαντήσεις, για το πώς και το γιατί, αυτή η ύπαρξη ήταν τόσο μεγάλη.

Ανοίξαμε λοιπόν κιτάπια, διαβάσαμε ότι έχει γραφεί, ακούσαμε χίλια δύο πράγματα, συνδυάσαμε τα όσα ιστορικά είχαν καταγραφεί με όσα αόρατα πλανιόντουσαν μέσα στη δική μας σκέψη, φτιάχνοντας τελικά το δικό μας μύθο.

Αυτό το μύθο που οδηγεί τη σκέψη μας και Θεοποιεί την όποια από αυτές τις οντότητες.

Δίνουμε λοιπόν απαντήσεις, δίνουμε λύσεις σκέψεως, δίνουμε συνέχεια στην πορεία μας, μέσα από αυτή τη «Θεοποίηση».
Και προχωράμε.

Ποιος μπορεί να μας πει πως είναι πλάνη τα όσα σκεφτόμαστε ;
Ποιος μπορεί να ξέρει γιατί τα σκεφτόμαστε ;
Ποιος μπορεί να αποδείξει πως τα «πράγματα» δεν είναι έτσι ;

Ο Απόλλων, Ο Χριστός, Ο Μέγας Αλέξανδρος, Η Ζαν ντ Αρκ, Η Υπάτια, Ο Έλβις, Η Μέριλυν, Ο Μέρλυν και τόσοι άλλοι, είναι μία ακόμα σπίθα για να αναζητήσουμε.

Ας ακούσουμε ότι έχει να πει ο καθένας και ας κρατήσουμε ότι κάνει στη δική μας σκέψη. Όμως ας δώσουμε το δικαίωμα στον άλλο να ζήσει το δικό του μύθο, που τελικά ίσως τον βοηθήσει να βρει απαντήσεις σε κάποια από τα ερωτήματα του.
Εικόνα

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιούλ 11, 2005 2:11 am

Όμως ας δώσουμε το δικαίωμα στον άλλο να ζήσει το δικό του μύθο, που τελικά ίσως τον βοηθήσει να βρει απαντήσεις σε κάποια από τα ερωτήματα του.

Πολύ όμορφο αυτό αγαπητέ Ramoglou, μάλιστα αν κάθησω μια στιγμή να θυμηθώ όλους τους μύθους που πέρασα για να φτάσω σε αυτόν που με αναψυχεί προς στιγμήν... και το πάθος με το οποίο τους υπεράσπιζα... άσε καλύτερα... :oops:

Πράγματι ας ζήσει και ας απολαύσει ο καθένας τον Μυθο του, και με όσο πιο πολύ ζωντάνια, ευλάβεια και συνέπεια τον ζέι τόσο καλύτερα!

Μου θυμίζει εκείνο το Σούφικο με τους τρείς ασκητές στο νήσι. Η μοναδική τους προσευχη ήταν "Τρείς είμαστε εμείς, Τρείς είσαστε κι Εσείς, ελεήστε μας!". Έτσι και έγινε.

Από τα πιο σοφά λόγια που έχω ακούσει:- "Δεν είναι το «τί». Είναι το «πώς»"

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 11, 2005 7:42 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους, ιδιαιτέρος στον Κυνικό και στον "κοτεριούχο" (απο το "έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα :lol: ) Ράμογλου

Ο kynikos έγραψε:Δικαίωμά σου, βέβαια, αλλα FWIW, τα εννούσα σοβαρότατα. Ούτε απευθυνόμουνα ειδικά σε εσένα, Κέλσο, απλά επισημαίνω οτι ΚΟΥΛΤΟΠΟΙΗΣΗ = ΦΟΥΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙΣΜΟΣ = ΕΞΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.


Ειλικρινά φίλε μου Κυνικέ, αδυνατώ να σε αντιληφθώ :?: :?: :?:
Εάν νομίζεις πως θα οφελήσει "κάποιον" ή σε "κάτι" την συζήτηση, διευκρίνησέ το μου σε παρακαλώ...
Αν και είναι προφανές ότι για μένα ειδικά, κάτι τέτοιο πιστεύεις, αλλά απλά δεν σε κατανοώ....

Θα συμφωνίσω με το αξίωμα που παραθέτεις και απλά να σου θυμίζω ότι "κάποτε" σε "άλλους τόπους" (εκεί που πρωτοσυνατηθήκαμε), αυτοί οι ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΔΟΓΜΑΤΩΝ, οι ΦΟΝΤΑΜΕΤΑΛΙΣΤΕΣ της πατρίδος μας, οι δίχως ΝΟΗΣΗ φανατικοί με τις περικεφαλαίες στο κεφάλι και την εσθήτα στους ώμους, με "κυνήγησαν", μου απέδωσαν χαρακτηρισμούς αν μη τι άλλο γελοίους κλπ, κλπ.
Και όλα αυτά, γιατί τους επεσήμανα ότι είναι γελοίο να θεωρούν ότι ΜΟΝΟΝ Η ΕΛΛΑΔΑ έχει καταφέρει τα ΠΑΝΤΑ...

"...Πολύ θα ήθελα να καταλάβω καλύτερα πως διακρίνεις το Οραμα από την Φανατασίωση..."

Πρόχειρα να σου πώ φίλε μου πώς καμία σχέση δεν υπάρχει μεταξύ τους...
Το ΟΡΑΜΑ έχει να κάνει με καταστάσεις ΕΚΣΤΑΣΗΣ (η οποίες και αυτές είναι λειτουργίες της ΨΥΧΗΣ), αφού πολλές είναι οι αναφορές στην ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ για ΟΡΑΜΑΤΑ ΕΝ ΥΠΝΙΑ δηλαδή οράματα που έρχονται στον ύπνο...
Και ως γνωστόν στην κατάσταση του ΥΠΝΟΥ (αδελφό του Θανάτου), η φυσικές λειτουργίες του ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ (και κατ' επέκταση ΚΑΙ της λογικής του) χαλαρώνουν, σβήνουν, απενεργοποιούνται...
Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος, η αιτία που ΚΑΝΕΝΑΣ επιστημονικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ τα οποία είναι και αυτά κατά κάποιο τρόπο "οράματα"...

Με την ΦΑΝΑΤΣΙΩΣΗ λοιπόν, πώς θα μπορούσε να έχει σχέση το ΟΡΑΜΑ :?: :?: :?:

"...Ωραία - λοιπόν στην Κέλτικη παράδοση περιμένουν τον Αρθούρο. The Once and Future King Για εμένα υπό αυτήν την έννοια είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με τον Αλέξανδρο. Ο κοιμόμενος Βασηλιάς. «Ζει ο βασηλιάς Αλέξανδρος;»
Οι Ιουδαίοι περίμεναν κάποιον από την παλιά διαθήκη, μάλλον κάποιον να συνεχίσει σαν το Δαυίδ. Ακόμα και οι Ζουλού έχουν τον Μυθο οτι ο μεγάλος Βασιλιάς τους, ο Chaka, θα γυρίσει. Και δεν πανε ουτε 200 χρόνια που πέθανε. Και χωρίς να αστειεύομαι ΚΑΘΟΛΟΥ παρατηρώ οτι ακόμα και ο Έλβις θεωρείται οτι δεν έχει πεθάνει. And, of course, Elvis is The King.

Αυτός ο μύθος λοιπόν, του ζωντανού βασηλιά, βλέπω οτι είναι κατι πολύ σημαντικό για τον Ανθρωπο. Και καλό αυτό, και ΝΑΙ - συμφωνώ - ας δούμε ποιός είναι ο Βασηλιάς, αλλα απλά σχολιάζω οτι δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύουμε την Ιστορία σε αυτήν την υπόθεση.

Γιατί ποτέ δεν θα δείξει τον Βασηλιά σε καλύτερο φώς. Σκέψου οι αναστενάρηδες έχουν πατρώνους τους Κωνσταντίνο και Ελένη. Βλάπτει την πίστη τους; Ποσώς! Είναι καλή ιδέα όμως να μελετήσουν ιστορία;; ερμ... μόνο αν είναι έτοιμοι να δεχθουν τον μυθο τους ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ.

Γιατί το σύμβολο, τελικά είναι πιο μεγάλο από την όποια πραγματικότητα.

Γιατί λοιπόν να γαντζωθούμε από την ιστορία;;
Λες και αυτή, κατα κάποιο τρόπο, θα μας δώσει το ΟΚ για την εσωτερική ερμηνεία μας! Αυτά τα κάνουν οι Χριστιανοί που ψάχνουν στο Αραρατ για την Κιβωτό, ή οι Μωαμεθανοί που σου λένε οτι το χοιρινό είναι "επιστημονικά" αποδεδειγμένο οτι σου κάνει κακό. Είπαμε φουνταμενταλισμός δεν χρειάζεται να σημαίνει δα οτι βάζουμε και βόμβες.
Μπορεί να είναι η απλή προσπάθεια να σμίξουμε - με το ζόρι - δύο διαφορετικούς κόσμους!..."

Πολύ όμορφα και ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ φίλε μου...
Πράγματι, κάποτε είχα κάνει και τον ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ μεταξύ του Μύθου του Αρθούρου και του Μύθου του Αλεξάνδρου (βέβαια ΚΑΙ ΤΟΤΕ κάποιοι ενοχλήθηκαν :evil: , αλλά τι νακάνουμε :?: )...

Και συμφωνώ ΓΙΑΤΙ αυτό που θέλω να πραγματευτούμε είναι, η ηρωωοποίηση ΟΧΙ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ (πράγμα με το οποίο ασχολείται η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ, ΘΡΗΣΚΕΙΑ κλπ) ΑΛΛΑ με την ΕΝΤΟΣ ΤΟΥΣ ΨΥΧΗ...
Αυτήν την οποία αποκαλώ Ω! Μέγα Ψυχή
Γιατί πραγατικά το πιστεύω μου είναι ότι αυτό που μας παραδίδει ΚΑΘΕ ΜΥΘΟΣ είναι ένα "αρχετυπικό καλούπι", ένα "μπούσουλα" ο οποίος μας αποκαλύπτει το εξής:
Η διαδρομή ΚΑΘΕ ΗΡΩΑ, είναι η διαδρομή που ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΑ...
Όχι απλά ο "άνθρωπος"....
Η Ανθρωπότητα ΟΛΑΚΕΡΗ...

Ελπίζω με αυτό που έγραψα να σου δίνω κάποιο έναυσμα για περαιτέρω ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ, η οποία θα είναι αποκομένη από τις διάφορες ιστορικές προσωπικότητες...

Μην συνδέεις τα όσα διαβάζεις ως κάποιον "ευσεβή" πόθο όπως τόσο χαρακτηριστικά ανάφερες...
Ο πόθος μου είναι πράγματι να φτάσει η ανθρωπότητα στο επίπεδο του ΗΡΩΑ, του ΚΑΘΕ ήρωα...
Αυτό στην οπτική μου λέγεται ΕΞΕΛΙΞΗ...

"...Τον Φυσικο-Υλικό, που όπως είπες είναι της Φύσης της Μαγια, και τον Οραματικό που είναι της Φυσης του Σύμβολου. Όλοι θα θέλαμε η Μάγια να είναι και λίγο Αλήθεια. Φρονώ οτι αυτό είναι η βάση της δεισιδαιμονίας...

Η γνώμη μου φίλε μου είναι πως ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΚΤΟ...
ΠΟΤΕ η Πλάνη, η Μάγια, η Ψευδαίσθηση, η Αυταπάτη δεν θα μπορέσουν να γίνουν ΑΛΗΘΕΙΑ, παρά ΜΟΝΟΝ όταν συνηδειτά πλέον ΑΠΟΡΡΟΦΗΘΟΥΝ και επιστρέψουν ΕΚΕΙ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ...
Στην Πρώτη του Παντός Πηγή, η οποία και είναι η ΜΟΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

Με σεβασμό και εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Φαντάσου τι θα γινότανε ΑΝ αντί για την Ω! Μέγα Ψυχή του Αλεξάνδρου, είχα πάρει την Ω! Μέγα Ψυχή του Χιράμ...
Ε, ρε γλέντια :lol:
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 11, 2005 10:19 am

(Για την Ladyhawk: από ετοιμολογία τα πάμε όλοι μια χαρά, ΔΤΘ, στην ετυμολογία είναι που τα πράγματα παν καμμιά φορά περίπατο...)


Αγαπητέ Kynike

Ομολογώ πως δεν κατάλαβα τι εννοείς, εάν θες εξήγησέ μου :roll:
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 11, 2005 10:56 am

ΠΩΣ ξεχωρίζουμε την εσωτερική αντίληψη από την παραφρόνηση...

Θα τολμούσα να πω πως η αντίληψη σχετίζεται με την συνείδηση.
Είμαι μία διαδικασία όπου οι πληροφορίες φτάνουν στον εγκέφαλο και ενεργοποιούν κάποιες διαδικασίες.
Η συνείδησή είναι το σύστημα που οργανώνει τις σκέψεις και κατ’ επέκταση τις πράξεις μας.

Η παραφροσύνη είναι συνώνυμο της τρέλας.
Παραφροσύνη = παρά την φρόνησιν δηλ. είναι η απομάκρυνση του νου από μία λογική επεξεργασία καθώς και την έλλειψη φρόνησης. Όλα αυτά συνθέτουν μία «εικόνα» μακριά από την λογική και την γνώση.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Ιούλ 11, 2005 1:03 pm

Ladyhawk έγραψε:Αγαπητέ Kynike
Ομολογώ πως δεν κατάλαβα τι εννοείς, εάν θες εξήγησέ μου :roll:

Αναφερόμουνα στο μύνημα σου απο 7/7/05 οπού λές¨
Από εκεί και πέρα, επειδή στην ετοιμολογίας της λέξεως οι απόψεις διίστανται, ας κρατήσει ο καθένας αυτή που τον εκφράζει καλύτερα και ας συνεχίσουμε με ήρεμους και χαμηλούς τόνους.

Το "ετοιμολόγία" που μάλλον κατα λάθος έγραψες, τι σημαίναει; - να έχεις πάντα έτοιμο τον λόγο, την απάντηση, την κουβέντα.

Η "ετυμολογία" όπως είπε - ποιος ήταν τώρα; Ο Πασκάλ; Ο Βολταίρος; - κάποιος Γάλλος, τεσπα, είναι η επιστήμη που δεν δίνει καθόλου σημασία στα φωνήεντα, και ελάχιστη στα σύμφωνα! 8) :lol:

Κατα τα άλλα μπορώ να πώ οτι βασικά συμφωνώ με όσα είπες για συνείδηση και αντίληψη, αλλά χρειάζεται αρκετή διευκρίνηση ακόμα. Όχι στο παρόν τοπικ βέβαια. Another time, another place...

====

Κέλσο,

Βασικά συμφωνούμε, φοβάμαι οτι με παρεξήγησες!
Το οτι μπορεί να έχουμε καταλάβει δυο πράγματα, δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει περιθώριο για βελτίωση...

Την υπόλοιπη απάντηση μου στην στέλνω ιδιαιτέρως.

k

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 11, 2005 1:24 pm

Kynike okey :oops: :lol:

Όσο για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, μια μικρή παρένθεση έκανα έστω και εκτός θέματος. :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 17, 2005 3:13 pm

Namastak..

Πάντως, ως εκ φύσεως καλλιτέχνης, θεωρώ ότι αν δεν ισορροπήσουμε τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου μας, δε θα μπορέσουμε ποτέ να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα και πάντα θα δια-φωνούμε μέσα στο δυϊσμό της λογικής που αναζητά αποδείξεις του φυσικοϋλικού κόσμου και στο alter ego μας που αισθάνεται, φαντάζεται και δημιουργεί.


συμφωνω λόγω ιδιας φυσης...

plus:
Αυτο ειναι και το κλειδι για να εισελθει κανεις στο παρον ζητημα.-

Ευχαριστω τον αγαπητο φιλο Κελσο που εθεσε εκ νεου την τοτε πρωτογενη μου ιδεα...
σειρα μου τωρα να πω:
Θα ειμαι εδω λοιπον!
--- με νεο ενδυμα! οπως μου επιτασσει παντα η εξελικτικη μου πορεια...
(ημουν μια Ψυχη ενωμενη με το Θειο... ειμαι η Απολυτη Κοσμικη Ενωση...)---



..Μιαν αναγκαια παραμετρος-- που δεν τεθηκε ομως--
για να βοηθηθει οποιος θελει να προσεγγισει το παρον ζητημα(σιγουρα περαν της ετυμολογιας...)
και αφορα στον αλλο υιο θεου...
που επισης αντιστοιχει σε οσα ενας ελληνας εχει ως data base...
ο Ιησους που εγινε Χριστος...
αντιστοιχως ο Αλεξανδρος που εγινε βασιλιας και κατακτητης..
στο κοσμικο επιπεδο.
δηλαδη
απο τη μια Αλεξανδρος απο την αλλη Ιησους--
παραυτα Ελλην(ουχι μακεδων-ουχι ιουδαιος)
--Αυτο ητο και το σκεπτικο περι εναρμονησεως...--


Ας μην ξεχναμε φιλοι μου πως για επελθει η οποια εναρμονησις χρειαζονται τουλαχιστον δυο αντιστοιχως αναλογα..*τινα*..


--χαιρομαι που βρισκω τον αγαπητο Κυνικο να παιζει το ρολο του Αντιλογου...--οσο για τους αλλους φιλους τι να πω! κατα το παρελθον βοιωσαμε παρεα το δρωμενο της εναρμονησης στην *Αλικη και τον κ. Κ...*,χαιρομαι που σας ξαναβρισκω..--

satyat nasti pari dharmah!





Shakti
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης