Αλέξανδρος ο Μέγας, η Μεγάλη Ψυχή...

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:21 pm

του σύγχρονου Ισραηλινού τραγουδιστή Yair Dalal


Yair Dalal = Dalal Yair = Dalaras Yiorgos !!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Το βρήκα !!!!!!!!!!! :idea: :twisted:
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:26 pm

Η Zadok the priestess έγραψε:"...Βέβαια, αν κάποιος δεν γνωρίζει την αξία της φαντασίας, είναι δύσκολο να αντιληφθεί τις υπερβάσεις και τα όρια της αναζήτησης..."


Την καλησπέρα μου σε όλους τους "συνομιλητές"...
Σχετικά με την "διαμάχη" περί του ΑΛ / ΕΛ, θα επανέλθω το βράδυ με περισσότερα ακόμα στοιχεία που (αρέσει δεν αρέσει) ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ότι η
οπτική που προσέγγισα την ερμηνεία ενός ονόματος, ΟΥΤΕ αυθαίρετη είναι, ΟΥΤΕ και λανθασμένη...

Και μιας και γίνεται πολύς λόγος για την ΦΑΝΤΑΣΙΑ, ας ρίξουμε λίγο φως επάνω στις σκιές που καλύπτουν την έννοια αυτήν, με αφορμή την ορθή τοποθέτηση της αγαπητής μας Ζαντόκ...

Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ έχει να κάνει καθαρά και μόνον με τη ΨΥΧΗ του ανθρώπου, δηλαδή με εκείνο το «μέρος μας» που πολλοί και όχι αδίκως θα έλεγα το αποκαλούν Θεϊκό.

Εκείνοι λοιπόν που ΔΕΝ επικοινωνούν με την Ψυχή τους, πιθανολογώ ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να κατανοήσουν και να αντιληφθούν το εύρος και τις δυνατότητες που παρέχει στον άνθρωπο αυτή η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.
Πολύ περισσότερο δε, σε ανθρώπους που είναι ΜΥΗΜΕΝΟΙ σε κάποια Μυστήρια ή Μυητικά Τάγματα.

Στο σημείο αυτό, καλό είναι θεωρώ να διαχωρίσουμε την ΦΑΝΤΑΣΙΑ από την ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ.

Η Φαντασίωση κατά τα λεξικά, είναι οι παραστάσεις που κάποιος μπορεί να δημιουργεί με τον ΝΟΥ ΤΟΥ.
Κατ’ επέκταση αυτού και αφού ομιλούμε για ΝΟΥ, αναφερόμαστε στον ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟ μαζί με τους «βοηθούς του» τις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, δηλαδή έχουμε να κάνουμε με την ΛΟΓΙΚΗ, η οποία Λογική είναι η ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ μας...
Όραση...
Ακοή...
Όσφρηση...
Γεύση...
Αφή...


Αυτός αν θέλετε αγαπητοί μου είναι και ο λόγος, η αιτία που η ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ και η ΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να μας βοηθήσουν στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ...

Γιατί ΤΙΠΟΤΑ από αυτά τα "εσωτερικά" δεν μπορούν να τα ΔΟΥΝ, ΑΚΟΥΣΟΥΝ, ΜΥΡΙΣΟΥΝ, ΓΕΥΤΟΥΝ, ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΝ...

Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ από την άλλη μεριά, είναι μία από τις "πλαστικές - δημιουργικές" δυνάμεις της Ψυχής, η οποία όσο και να παραμορφώνεται από το Κατώτερο Μανάς (που "Μανάς" είναι η νοητική ικανότητα που κάνει τον άνθρωπο ΝΟΗΜΩΝ και ηθικό Ον και έτσι τον ξεχωρίζει από το απλό ζώο), δηλαδή μιλάμε για τον ΝΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ή αλλιώς της ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ-ΖΩΙΚΗ ΨΥΧΗ...
Όσο λοιπόν και να παραμορφώνεται από τον κατώτερο Νου, η Φαντασία και όχι η Φαντασίωση σχεδόν πάντα στηρίζεται σε Αληθινά "γεγονότα" (ενθυμίσεις)...

Για την διευκόλυνση της συζήτησης και για την εξαγωγή ΧΡΗΣΙΜΩΝ συμπερασμάτων περί ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ, ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗΣ αλλά και γιατί όχι και για την ίδια την ΣΚΕΨΗ, παραθέτω το εξής:

Ο Εσωτερισμός ΔΙΔΑΣΚΕΙ κάπου πώς:
Την πρώτη ΣΚΕΨΗ να ακολουθείς ΠΑΝΤΑ...
Αυτή είναι "απάντηση" της ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ...


'Όμως ο Εσωτερισμός ΔΙΔΑΣΚΕΙ επίσης ότι:
Όποιος ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ πολύ (και πολλές φορές ,ΑΝ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ, χωρίς ΜΕΤΡΟ) καταλήγει να τον τρώνε οι ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ, να γίνεται ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΤΟΥΣ και όχι ΑΦΕΝΤΗΣ ΤΟΥΣ όπως θα έπρεπε να είναι...

Αγαπητέ μου Κυνικέ, τώρα έχεις επιπλέον «δεδομένα» για να προσεγγίσεις το θέμα της ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ που μας ανέφερες ότι σε «απασχολεί»…

Την καλησπέρα μου σε όλους

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:40 pm

Ο Gothic έγραψε:"...Δεν ξέρω τι σημαίνει Ελόχ, ξέρω σίγουρα όμως τι σημαίνει Ελ και τι Ελοχίμ.

Επίσης γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει Αλ στα αραβικά και ποιά η θέση του στα θεϊκά ονόματα και, σίγουρα Αλ δεν σημαίνει Θεός ΣΤΑ ΑΡΑΒΙΚΑ και πάλι.
Είναι αρθρο είτε το θέλουμε είτε όχι και ίσως εμφαντικό μερικές φορές αλλά όχι αυτό που συζητάμε.
Ακόμη και τα λεξικά που πρέθεσε ο αγαπητός Κέλσος ο Φιλαλήθης, αναφέρονται στα HEBREW, όπερ, αρχαία εβραική.
Το αν τα αραβικά έχουν σχέση με τα εβραικά, θα πω μόνον ότι έχουν λέξεις που μοιάζουν αλλά τα αραβικά είναι απείρως πλουσιώτερη γλώσσα.
Το ότι Ελ στα εβραικά σημαίνει Θεός δεν συνεπάγεται ότι Αλ στα αραβικά σημαίνει το ίδιο. Πάμε λίγο ανάποδα θα έλεγα..."


Πολύ ωραία αγαπητέ Gothic...

Αλλά σε βλέπω να επιμένεις στην άποψή σου ΧΩΡΙΣ να παραθέτεις ΚΑΜΙΑ απόδειξη ή στοιχείο που να σε "δικαιώνει" τουλάχιστον στο ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ ΕΠΙΚΑΛΕΙΣΑΙ στον γραπτό σου λόγο...

Το ότι λοιπόν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ / ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ κάτι, ποτέ δεν είναι κακό να αναζητας να το μάθεις, αλλά η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΟΥ ΣΚΕΨΗ και η ΛΟΓΙΚΗ σου, μάλλον σου υπαγορέυουν ότι "αυτά" ΗΔΗ τα κατέχεις...
Πιθανά να τα "κατέχεις" λανθασμένα φίλε μου...
ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ...

Αναμένω τα στοιχεία σου αγαπητέ μου φίλε...
Το ΑΠΑΙΤΕΙ Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Χρυσος κλωνος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2005 5:40 am

Δημοσίευσηαπό Χρυσος κλωνος » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:50 pm

Zadok the priestess έγραψε:.





Θεωρώ άσκοπο να προχωρήσω σε αναλύσεις επί των αραβικών, αν και μπορώ να το κάνω πάρα πολύ εύκολα.
Αν επιθυμείς κάτι τέτοιο, θα προτιμούσα να μην αναλώσουμε άλλο χώρο από το παρόν θέμα και να συνεχίσουμε σε ιδιωτικά μηνύματα.

Πάντως, επισημαίνω για μία ακόμη φορά ότι αυτά τα ίδια τα αραβικά λεξικά είναι που σε διαψεύδουν.




.

Πολυ θα με ενδιεφερε κατι τετοιο, αλλα οχι με προσωπικα μηνυματα. Προτιμω τον δημοσιο διαλογο, σε καποιο σχετικο θεμα ισως.
Ειναι αληθεια οτι τουτο εδω εξετραπη πολυ.
Παντως βρισκω καπως αντιφατικο, απο την μια να επικαλειστε την φαντασια κι απο την αλλη τα λεξικα.
Καταλαβαινω οτι εχετε λεξικα σε αυθονια, καιρος να προμηθευτητε και κανενα βιβλιο ιστοριας

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:52 pm

Φαίνεται σου διαφεύγει αγαπητέ ότι έχω διδαχθεί εβραικά στο πανεπιστήμιο...

Τα στοιχεία μου;
Μα όλα τα λεξικά που κυκλοφορούν.
Μήπως θέλεις να σου παραπέμψω λίνκς;
Νομίζω ότι γνωριζόμαστε αρκετά καλά για να ξέρεις ότι δεν μιλάω στην τύχη.

Είναι σαν να μου ζητάς να σου αποδείξω πώς ξέρω τι σημαίνει η λέξη "νερό" στα ελληνικά.
Πρέπει να παραπέμψω στοιχεία;

Όταν γνωρίζω κάτι που σαφώς αποδεικνύεται πανεύκολα ναι είμαι απόλυτος.

Αλλά παρουσίασέ μας τα στοιχεία σου της νέας αυτή αραβικής γλωσσας σου...

Αναμένω .
Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιούλ 07, 2005 4:58 pm

Αγαπητέ φίλε Χρυσος κλωνος, δεν οφελεί σε τίποτε η αντιπαράθεση να συνεχίζεται.

Εξ άλλου όλοι γνωρίζουν ότι είμαι και ο μεγαλύτερος υπέρμαχος στο να εκφράζει Ο ΚΑΘΕΝΑΣ σε αυτό το forum ΕΛΕΥΘΕΡΑ την άποψή του ΟΠΟΙΑ και αν είναι αυτή.

Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:00 pm

Ο Ramoglou έγραψε:"...Ο καθένας έχει δικαίωμα να βλέπει τα πράγματα από τη δική του σκοπιά. Κάλλιστα λοιπόν, μπορούμε να ακούσουμε το τι έχει να πει κάποιος και κατόπιν να παραθέσουμε το όποιο πιστεύω μας..."

Αγαπημένε μου φίλε Ράμογλου...
Αυτό το δικαίωμα που αναφέρεις, είναι και ο λόγος που παραθέτω τις απόψεις μου, απο την σκοπιά μου και φυσικά περιμένω και τις απόψεις των άλλων για να εξάγω ένα ΝΕΟ συμπέρασμα...
ΟΜΩΣ τις απόψεις τις ζητάω με στοιχεία, όπως άλλωστε ΠΑΝΤΑ έτσι πράτω και εγώ...

"...Αν λοιπόν, κάποιος «φαντάζεται» κάτι, μπορούμε να παραθέσουμε τη δική μας βεβαιότητα και έτσι να αφήσουμε το αποτύπωμα της δικής μας οπτικής..."

Φίλε μου, στο περι φαντασίας post νομίζω πως ανέφερα ήδη αρκετά και φυσικά και συμφωνώ μα σου στο περί αποτπώματος τις δικής μας οπτικής.
Μην ξεχνάς όμως φίλε μου, ότι το ΑΠΟΤΥΠΩΜΑ είναι ΠΑΝΤΑ ένα στοιχείο, όχι κατ' ανάγκην ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΟΠΤΙΚΗΣ...

"...Ο κόσμος μας είναι γεμάτος θεωρίες, γεμάτος οπτικές, ας τις ακούσουμε και ας αφήσουμε στην άκρη, μ’ ένα χαμόγελο, όσες δεν μας κάνουν..."

Προσωπικά ΠΑΝΤΑ ΠΙΣΤΕΥΑ και φυσικά συνεχίζω να πιστεύω ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ μας βοηθούν στο να διαμορφώσουμε άποψη...
Αυτός είναι και ο ΣΚΟΠΟΣ του forum τον οποίο ΣΥΝΕΤΑ υπηρετώ φίλε μου πολλά χρόνια τώρα...

"...Θα παρακαλέσω λοιπόν, να είμαστε λίγο προσεχτικοί (όλοι) στη λεκτική διατύπωση των φράσεων εκείνων, που διατυπώνουν την όποια μας αντίθεση στα λόγια του άλλου..."

Ευχαριστώ.

Και εγώ φίλε μου σε ευχαριστώ για τις νουθεσίες σου - απόψεις σου που τόσο ευγενικά μας παρέθεσες.
Εάν εντοπίσεις κάποια ΛΕΚΤΙΚΗ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ο ρόλος σου και η θέση που ανέλαβες, είναι να το διορθώσεις διευκρινίζωντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ το σκεπτικό που σε οδήγησε στο να πράξεις τα δέοντα...
Έτσι ΒΕΛΤΙΩΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:01 pm

Χρυσος κλωνος έγραψε:Πολυ θα με ενδιεφερε κατι τετοιο, αλλα οχι με προσωπικα μηνυματα. Προτιμω τον δημοσιο διαλογο, σε καποιο σχετικο θεμα ισως.


Εγώ πάλι, δεν βρίσκω να συνάδη η συζήτηση αυτή με τη θεματολογία του ιστοχώρου.

Από κει και πέρα, αν έχεις λόγους να εκτίθεσαι, μπορώ να σου προτείνω κι άλλες λύσεις.


Χρυσος κλωνος έγραψε:Παντως βρισκω καπως αντιφατικο, απο την μια να επικαλειστε την φαντασια κι απο την αλλη τα λεξικα.
Καταλαβαινω οτι εχετε λεξικα σε αυθονια, καιρος να προμηθευτητε και κανενα βιβλιο ιστοριας


Φαίνεται αγαπητέ μου, ότι η ζωή είναι γεμάτη αντιφάσεις.

Είναι καιρός να την γευθείς...
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:05 pm

Δεν ήθελα να φτάσω στο σημείο να αναγκαστώ να παρέμβω στην συζήτηση, όμως εκ των πραγμάτων αναγκάζομαι.

1ον) Ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει δικαίωμα να αναλύει κάποια δεδομένα ανάλογα με τις γνώσεις του και ανάλογα με τη διάνοια του. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΡΗΤΟΣ η νουθεσία «άνοιξε και κανένα βιβλίο ιστορίας», η οποία ενέχει ειρωνική διάθεση αφ’ ενός αφ’ ετέρου ΔΕΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ την απολυτότητα του οποιουδήποτε γεγονότος. Ειδικά δε όταν αυτά δεν είναι απόλυτα διασταυρωμένα και αποδεδειγμένα μέχρι σήμερα.

2ον) Θα παρακαλέσω θερμώς να προσέξετε τους χαρακτηρισμούς σας ο ένας προς τον άλλο και να μετριάσετε την απολυτότητα των λόγων σας. Αν δεν μπορείτε να συζητήσετε ήρεμα καλό θα είναι να αποσύρεστε από ένα θέμα, μέχρι τουλάχιστον να ηρεμίσετε και να επανέλθετε πιο ήρεμοι και ικανοί προς συζήτηση.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Τελευταία επεξεργασία από Ramoglou σε Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:30 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:11 pm

Ο Gothic έγραψε:"...Νομίζω ότι γνωριζόμαστε αρκετά καλά για να ξέρεις ότι δεν μιλάω στην τύχη..."


Φίλε μου Gothic...

Το ότι γνωριζόμαστε, δε σημαίνει ότι μιλάω εγώ στην τύχη, ή μήπως αυτό εννοής;
Επίσης το ότι γνωριζόμαστε αρκετά καλά, δε σημαίνει πώς η άποψή σου ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ έιναι η ορθή...
ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ φυσικά...

Σου ΞΑΝΣΗΜΕΙΩΝΩ ότι έχεις παρανοήσει πολλά απ' όσα αποδίδεις σε μένα...
ΟΥΔΕΠΟΤΕ έκανα "αραβοπίηση"...
Αυτό που έκανα ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, είναι να ερμηνεύσω μία λέξη...

ΕΡΜΗΝΕΙΑ...
Όχι ΓΡΑΜΜΑΤΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ...

Και αναρωτιέμαι τώρα εγώ, ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ άραγε :?:
Εκείνος που έχει πολλά λεξικά, ή εκείνος που ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ το ότι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ :?:

Πίστεψέ με φίλε μου, ότι ανήκω στην ΔΕΥΤΕΡΗ κατηγορία, αυτό μάλλον το γνωρίζεις...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:19 pm

Ο Ramoglou έγραψε:"...Ευχαριστώ για την κατανόηση..."


Εντάξη Ράμογλου...
Το καταλάβαμε ότι είσαι ολυμπιακός :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αλλά τα πρώτα ανθρώπινα όντα, τα αποκαλούσαν: ...ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ...
Εδουάρδος Συρέ:
"Απο τη Σφίγγα στο Χριστό"

Κάτι θα ήξεραν αυτοί :lol: :lol: :lol:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:35 pm

Βρε παιδιά δεν τσακωνόμαστε θέλω να πιστεύω...
Καλά...λίγη ένταση υπάρχει αλλά θέλω να τη βλέπω φυσιολογική.

Αλλά επειδή κανείς δεν ξέρει καμμιά φορά ας το αφήσουμε μιας και βγήκαμε και εκτός θέματος. :)

Στο κάτω κάτω μπορούμε να ανοίξουμε άλλο θέμα σχετικό και να τα πούμε εκεί.

Πάντως παρατηρώ ότι μερικοί συντονιστές πολύ αέρα πήραν με το κόκκινο και θα τους ξανακάνω πράσινους ...
:wink: :lol:
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:48 pm

Εμ, με τέτοιον εξαρτημμένο φυσικοεγκέφαλο που διαθέτετε,
όλα τα φαντάζεστε κόκκινα-πράσινα,
ενώ η ουσία είναι ΜΑΥΡΟ-ΑΣΠΡΟ :!: :!: :!:
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Χρυσος κλωνος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2005 5:40 am

Δημοσίευσηαπό Χρυσος κλωνος » Πέμ Ιούλ 07, 2005 7:05 pm

[quote=.

1ον) Ο ΚΑΘΕΝΑΣ έχει δικαίωμα να αναλύει κάποια δεδομένα ανάλογα με τις γνώσεις του και ανάλογα με τη διάνοια του. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΡΗΤΟΣ η νουθεσία «άνοιξε και κανένα βιβλίο ιστορίας», η οποία ενέχει ειρωνική διάθεση αφ’ ενός αφ’ ετέρου ΔΕΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ την απολυτότητα του οποιουδήποτε γεγονότος. Ειδικά δε όταν αυτά δεν είναι απόλυτα διασταυρωμένα και αποδεδειγμένα μέχρι σήμερα.




][/quote]
Απαξ και το θεμα αφορα ενα ιστορικο προσωπο, νομιζω οτι η καθ' ολα φιλικη παραινεση για προμηθεια βιβλιων ιστοριας (δεν μιλησα για ανοιγμα αυτων) δεν μπορει να εκληφθει ως ειρωνια. Τα υπολειπα της παραγραφου δεν τα καταλαβα.

Χρυσος κλωνος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2005 5:40 am

Δημοσίευσηαπό Χρυσος κλωνος » Πέμ Ιούλ 07, 2005 7:07 pm

[quote=

Από κει και πέρα, αν έχεις λόγους να εκτίθεσαι, μπορώ να σου προτείνω κι άλλες λύσεις.


.[/quote]
Δηλαδη?

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Ιούλ 07, 2005 7:36 pm

Θα κάνω άλλη μία παράκληση να λήξει εδώ....
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιούλ 08, 2005 11:28 am

Ο Χρυσος κλωνος έγραψε:"...Απαξ και το θεμα αφορα ενα ιστορικο προσωπο, νομιζω οτι η καθ' ολα φιλικη παραινεση για προμηθεια βιβλιων ιστοριας (δεν μιλησα για ανοιγμα αυτων) δεν μπορει να εκληφθει ως ειρωνια. Τα υπολειπα της παραγραφου δεν τα καταλαβα..."


Αγαπητέ Χρυσέ Κλώνε...
(Αλήθεια το έργο του Φρέϊζερ Ο Χρυσός Κλώνος το έχεις μελετήσει;)

Μιας και είμαι ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ (λόγο του ότι το "άνοιξα" και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ έδωσα την ΓΡΑΜΜΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΘΥΜΩ να κινηθεί η συζήτηση), θα σε παρακαλέσω ή να ακολουθήσεις την γραμμή ΚΑΝΟΝΕΣ που έθεσα ή να μην συμμετέχεις σε αυτό το θέμα...

Η 2η επιλογή θα με λυπήσει ειλικρινά, μιας και πιστεύω πως ΟΛΟΙ θα μπορούσαν να αφήσουν την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥΣ ελεύθερη, αλλά ΑΝ ΔΕΝ μπορείς να αφήσεις την ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑ Σ & ΤΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ μακριά από το θέμα αυτό, μάλλον εκεί οδηγούμαστε...

Φίλε μου Gothic, όλα είναι υπό έλεγχο, μην ανησυχείς...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Χρυσος κλωνος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2005 5:40 am

Δημοσίευσηαπό Χρυσος κλωνος » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:25 pm

ٍΣε 9 μολις μηνυματα, μου εδειξαν 2 φορες την πορτα.
Καταλαβαινω ποτε ειμαι ανεπιθυμητος και ακουγοντας την παραινεση του Gothic σταματαω εδω, θα παρακαλουσα επισης να απεναργοποιηθει ο λογαριασμος μου.
Δεν εχω θεση σε εναν χωρο που ο αντιλογος δεν ειναι αποδεκτος.
Επισης οταν βλεπω "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ"
κατι παθαινει το στομαχι μου.
Χαιρετε.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:43 pm

Αγαπητέ Κλώνε,

Δεν σου έδειξε κανείς την πόρτα και κανείς δεν είπε πως είσαι ανεπιθύμητος. Επίσης σε ενημερώνω πως ο αντίλογος σαφώς και είναι αποδεκτός εφ’ όσον υπαγορεύεται από σεβασμό, όμορφο ύφος και τεκμηριωμένα post.

Τέλος σε ενημερώνω πως ο χώρος προκειμένου να πορευτεί σωστά διέπεται από κάποιους κανόνες τους οποίους όλοι είναι υποχρεωμένοι να σέβονται και να υπακούν – άλλωστε φαντάζομαι πριν κάποιο μέλος κάνει την εγγραφή του ενημερώνεται περί αυτών.

Καλό λοιπόν θα ήταν να μην παρερμηνεύεις και διαστρεβλώνεις τα πράγματα. Από εκεί και πέρα είσαι ελεύθερος να πάρεις την όποια απόφαση κρίνεις εσύ σωστότερη.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:46 pm

Αγαπητέ φίλε Χρυσος κλωνος, κανένας δεν σου δείχνει τον δρόμο και αυτό στο εγγυώμαι εγώ !
Κάποια ατυχή γεγονότα συμβαίνουν καμμιά φορά.
Θα σε παρακαλούσα να παραμείνεις στο forum και να συνεχίσεις.

Με λυπεί πολύ πυ κάποι ατυχή όπως είπα γεγονότα σε απογοήτευσαν...
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες