ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ, Θρύλοι, Μύθοι και Μυστικά της Χαμένης Ηπείρου

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Κατά την γνώμη σας, υπήρξε η Ατλαντίδα;

ΝΑΙ, υπήρξε
16
67%
ΟΧΙ, δέν υπήρξε
1
4%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά θέλει έρευνα
7
29%
ΔΕΝ με ενδιαφέρει το θέμα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 24

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Σάβ Αύγ 20, 2005 3:41 am

Όπως νομίζω οτι έχω πεί και παλιότερα, βρίσκω την προσέγγιση οτι οι αρχαίοι θεοί ήταν υπαρκτά πρόσωπα, εντελώς αβάσιμη, τραβηγμένη, και άκρως φουνταμενταλιστική.

Δεν πιτεύω οτι αυτή η κατεύθυνση έχει να δώσει το παραμικρό κέρδος - από οποιασδήποτε άποψης. Βέβαια, δεν με παραξενεύει να βλέπω νεότερα άτομα, που προφανέστατα δεν έχουν αφιερώσει χρόνο στό ψάξιμο, και παρακινούνται από μόνο από ενθουσιασμό, να ακολουθούν αυτην την εξωτεριστική διαδρομή.
We've all been there, done that, got the von Daeniken T-shirt.

Με παραξενεύει όμως όταν βλέπω έναν έμπειρο φίλο σαν τον Ramoglou, να στηρίζει μια τέτοια γραμμή, και μάλιστα με στοιχεία που φαίνονται άκρως αοριστολογικά. Ramoglou, η τελευταία σου απάντηση ήταν σοβαρή ή κάνεις πλάκα; Δεν νομίζω, γιατί δεν το συνηθίζεις.

Σε ποια βάση λοιπόν, τοποθετείς την κυριολεκτική, ατομική, ύπόσταση των θεών των Αρχαίων.

Λίαν σοκαρισμένος :o :?

k

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 20, 2005 12:05 pm

Καλέ μου φίλε kynikos σ’ ευχαριστώ που μου δίνεις το βήμα για να αναπτύξω λίγο το θέμα Έλληνες – Αιγύπτιοι και ποια η σχέση τους.

Το να αναφέρει ο πρώτος Ιερέας της Αιγύπτου πως οι πρώτοι βασιλείς είχαν τα ονόματα των Ελλήνων Θεών δεν σημαίνει πως οι Θεοί οι ίδιοι ήταν και Βασιλείς.
Και το Χριστό Μανόλη τον έλεγαν αλλά δε σημαίνει πως όποιον λένε Μανόλη είναι και ο Χριστός.

Ψάχνοντας λοιπόν για ένα μύθο όπως αυτός της Ατλαντίδας βάζεις όλα τα κομμάτια του πάζλ στο τραπέζι και τα εξερευνείς, προσπαθείς να δεις τι ταιριάζει και τι όχι, τι μπορεί να σου δώσει ένα κομμάτι εικόνας και τι όχι.

Μέσα σ’ αυτή τη διαδικασία και μιας και το νέο μας μέλος το έφερε προς συζήτηση, ανέφερα ότι ανέφερα.

Από εκεί και πέρα αν ψάξουμε θα βρούμε ότι τόσο ο Ηρόδοτος που είχε επισκεφθεί την Αίγυπτο στα μέσα του 5ου π.Χ. αιώνα, έγραφε ότι «οι Έλληνες ήταν οι πρώτοι ξένοι που έζησαν στην Αίγυπτο», όσο και ότι οι Ιερείς της Αιγύπτου παραδέχονται στο Σόλωνα πως οι Αθηναίοι είναι αρχαιότεροι των Αιγυπτίων.

Σύμφωνα, λοιπόν, με τους ιερείς της Αιγύπτου που αφηγήθηκαν την ιστορία στον Σόλωνα, κάποτε οι πρόγονοι των Αθηναίων είχαν νικήσει ένα έθνος άγριο και δυνατό, που ερχόταν πέρα από τις Στήλες του Ηρακλή, από μια νήσο μεγαλύτερη από τη Βόρεια Αφρική και τη Μικρά Ασία μαζί, δηλαδή από μια ήπειρο που περιλάμβανε το μεγαλύτερο μέρος του γνωστού τότε κόσμου. Στην ήπειρο αυτή είχε εμφανιστεί μια μεγάλη και εκπληκτική δύναμη, η Ατλαντίδα, οι βασιλείς της οποίας άπλωσαν την επιρροή τους στη Μεσόγειο μέχρι την κεντρική Ιταλία και την Αίγυπτο. Οι Ατλάντειοι ήταν φιλόδοξοι και επιδίωκαν την κυριαρχία του κόσμου. Αλλά οι γενναίοι προπάτορες των Αθηναίων κατάφεραν να νικήσουν το στρατό των Ατλάντειων στη διάρκεια μιας μεγάλης μάχης και να αναχαιτίσουν την ορμή τους, ελευθερώνοντας όσους βρίσκονταν ανατολικά των Στηλών του Ηρακλέους.

Λίγο καιρό αργότερα συνέβησαν βίαιοι σεισμοί και καταλυσμοί που κατέστρεψαν τους πρώτους Αθηναίους και βύθισαν ολόκληρη την ήπειρο της Ατλαντίδας κάτω από τα νερά της θάλασσας εξαφανίζοντάς την ολοκληρωτικά μέσα σε μια μέρα και μια νύχτα.

Οι Αγύπτιοι ιερείς πληροφόρησαν επίσης τον Σόλωνα πως τέτοιες καταστροφές ήταν αρκετά συνηθισμένες και πως αντίθετα με τους Έλληνες, που είχαν χάσει τα αρχεία της προϊστορίας τους, η Αίγυπτος προστατέυθηκε από τέτοιες καταστροφές χάρις στις πλημμύρες του Νείλου, και έτσι μπόρεσε να διατηρήσει τα αρχεία και τη γνώση των αρχαίων πολιτισμών.

Άλλο λοιπόν η παράθεση στοιχείων προς εξέταση, καλέ μου φίλε και άλλο η παραδοχή πως ο Θεός είναι άνθρωπος.

Βέβαια δεν κάνω καμία νύξη για το ότι κάποιοι εκείνη την εποχή μπορεί να θεοποίησαν τα ονόματα που προερχόντουσαν από ποιο Αρχαίες παραδόσεις, αυτό, είναι μια άλλη κουβέντα.
Εικόνα

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Κυρ Αύγ 21, 2005 6:08 pm

Φίλε μου kynicos σεβαστή η άποψη σου.. σε οτι αφορά τους θεούς.. αλλά φαίνεται οτι η Αρχαία Ελληνική Γραμματεία εχει . .. κάποια διαφορετική γνώμη..
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να σου απευθύνω μία ερώτηση, σε ποιά κατηγορία κατατάσσεις τον Θώθ ? Θεός? Βασιλιάς? Ανθρωπος? ή συμβολικό πρόσωπο?

Αξίζει τον κόπο να σχολιάσουμε τα λεγόμενα του Ηράκλειτου οχι μόνο την άποψη του για τη ``κοσμογονία`` σε σχέση με τον ```πόλεμο`` το οποίο δεν πρέπει επουδενεί λόγο να παραμείνει ~~ασχολίαστο~~ αλλά και η αναφορά του στο :
τι εστί άνθρωπος ? ~~θεός θνητός~~
τι εστί θεός ? ~~αθρωπος αθάνατος~~

Και ερωτώ λοιπόν, πώς οι τότε Αιγύπτιοι έσυραν αυτόν τον τεράστιο ογκόλιθο 700 χλμ .απο τα λατομεία στη θέση της πυραμίδας, αντιλαμβάνεστε την απόσταση 700 χλμ..
Πώς κόπηκε αυτός ο ογκόλιθος απο τη βάση του με τι εργαλεία μπόρεσαν να τον ξεκολήσουν και το κυριότερο πώς τον έσυραν αυτά τα 700 χλμ.
Και το πιο εκπλητικό ,υποτίθεται οτι οι ογκόλιθοι ,εσύρθησαν σε ``βαθμιδωτό ανηφορικό κεκλιμένο επίπεδο`` γύρω απο την πυραμίδα το οποίο είχε κατασκευαστεί απο μπαζώματα.
Ε.. εκεί λοιπόν σταματά κάθε λογική... 800 τόννοι να ανέβει σε ανηφορικό ελικοειδές μπαζωμένο επίπεδο, ειλικρινά σταματά κάθε είδους λογική.

Ακόμα και σήμερα δεν υπάρχει γερανός που να μπορεί να σηκώσει βάρος περισσότερο απο 350 τόννους, μιλώ για τον συγκεκριμένο γερανό που βλέπουμε στις οικοδομές.. και οχι για αυτούς που σηκώνουν τα κοντέινερ,αυτοί δεν έχουν αυτές τις δυνατότητες.
Η πυραμίδα ομως υπάρχει ?, οπως και τα μυστήρια της.. άφήνοντας το ερώτημα μα πλανάται , ποιοί την έκτισαν?

Μήπως αυτοί που ονομάζουμε Θεούς

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Αύγ 22, 2005 10:04 am

Καλημέρα σε όλους.
Διάβαζα τό θέμα και είδα κάποιες αναφορές στον Ερμή τον τρισμέγιστο.
Θα ήθελα να κάνω μία παρένθεση, σχετικά με τις αιγυπτιακές και ελληνικές θεότητες .

Από τις διάφορες πληροφορίες που έχουμε βλέπουμε μία σύνδεση ανάμεσα στην αιγυπτιακή, την ελληνική και την εβραϊκή θρησκεία.

Πολλοί από τους αρχαίους μας σοφούς, επισκέφτηκαν την Αίγυπτο στην προσπάθεια απόκτησης της γνώσεως μύησης.

Ο Πυθαγόρας παρουσιάστηκε στον Φαραώ Άμασι με την βοήθεια του Πολυκράτη.
Αυτός με την σειρά του τον έφερε σε επαφή με τους ιερείς της Μέμφιδας.

Εκεί ο Πυθαγόρας απέκτησε αυτή την εκ των έσω αντίληψη των πραγμάτων, που του επέτρεψε να κατανοήσει τις σφαίρες της ζωής και των επιστημών στους ομόκεντρους κύκλους τους, να συλλάβει την «εισέλιξη» του πνεύματος στην ύλη. Με την παγκόσμια γέννηση.
Και μετά, την «εξέλιξη» του ή την επαναρίχηση του προς την μονάδα.


Ο Πλάτων μετά τον θάνατο του Σωκράτη πήγε στην Αίγυπτο και μυήθηκε στα μυστήρια της Ισιδος.
Από εκεί ταξίδεψε στην Ιταλία οπου σχετίστηκε με τους Πυθαγόριους και τελικά ίδρυσε την ακαδημία του στην Αθήνα όπου και επέστρεψε.

Ο Μωϋσής πρίν ιδρύσει την μονοθειστική θρησκεία του Ισραήλ ήταν ιερέας του Οσίριδος.

===============================


ΕΡΜΗΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ

«Ακούστε μέσα σας και κοιτάξτε στο άπειρο του
διαστήματος και του χρόνου.Εκεί αντιλαλούν το
τραγούδι των άστρων, η φωνή των αριθμών, η
αρμονία των σφαιρών.

Κάθε ήλιος είναι μία σκέψη του Θεού,
Κάθε πλανήτης ένας τρόπος αυτής της σκέψης.
Για την γνώση της θείας σκέψης, ω ψυχές,
Να κατεβαίνετε και να ξανακατεβαίνεται
κοπιαστικά το δρόμο των εφτά πλανητών
και των εφτά ουρανών τους.»

« Τι κάνουν τ άστρα? Τι λένε οι αριθμοί?
Πού κυλούν οι σφαίρες?
Ω ψυχές, χαμένες ή σωσμένες, μιλάνε, τραγουδάνε,
κυλάνε τα πεπρωμένα σας»


========================================


Στα χρόνια των Πτολεμαίων, μεταφράστηκαν από τα ιερογλυφικά στα ελληνικά τα ιερά κείμενα των Αιγυπτίων από τον Μανέθωνα, ιερέα στην Ηλιούπολη.

Το όνομα Μανέθων σημαίνει η «αλήθεια του Θοθ»
Ο Θοθ ή Τατ ή Τοτ είναι το όνομα του γραμματέα των θεών, του θεού της Σοφίας.

Αυτόν τον Θοθ θα αποδώσει στα ελληνικά ως Ερμή. Ονομάζεται Τρισμέγιστος γιατί ήταν τρείς φορές μεγάλος.
Ήταν βασιλιάς , νομοθέτης και ιερέας.

Ο Θοθ είναι ο Λόγος που διαποτίζει και διαπερνά τα πάντα.
Θεωρείται ο κύριος αρχιτέκτονας των ιερών και μυστικιστικών μνημείων της Αιγύπτου με την έννοια, ότι απ' αυτόν επήλθε η έμπνευση.

Παρουσιάζεται με ανθρώπινο σώμα και κεφάλι Ιβιδας. (το ιερό πουλί της Αιγύπτου)

Ο Θοθ (Ερμής) θεωρείται ως η καρδιά και η γλώσσα του Ρα του υπέρτατου.
Και κατά συνέπεια είναι ο Λόγος.

Τα ερμητικά κείμενα είναι το ευαγγέλιο μιας κοινότητας εσωτερικού μυστικισμού, στην οποία το άτομο με τις δικές του και μόνο δυνάμεις μπορεί να φτάσει την τελειότητα και στην μυστική ένωση με τον υπέρτατο νου.

Με εκτίμηση

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Αύγ 22, 2005 10:23 am

magica έγραψε:Εγώ προσωπικά θα ήθελα να σου απευθύνω μία ερώτηση, σε ποιά κατηγορία κατατάσσεις τον Θώθ ? Θεός? Βασιλιάς? Ανθρωπος? ή συμβολικό πρόσωπο?


Δεδομένου οτι δεν μπορώ να βρώ αναφορά σε αυτόν πρίν απο τους Καββαλιστες και Ερμητικους του 2ου μχ αιώνα, τείνω προς την άποψη οτ ήταν ένα χαριτωμένο (και καθόλου άχρηστο) κατασκεύσαμά τους. Συμβολικό όν, κατα την γνώμη μου, η πιο ασφαλής άποψη.

Η Ελληνική Γραμματεία δεν νομίζω οτι διαφωνεί μαζί μου, η περιγραφή του Πλάτωνος για κάποια καλαμπούρια που λέγαν στα τσιμπούσια (μου είπε ο παππούς μου, οτι του είπε ο παππούς του, οτι του είπε κάποιος με Αλτζχάιμερ, οτι είχε έναν ξάδερφο που ήταν κολλητός με τους ιερείς της Ίσιδας) δεν είναι δα και πειστήριο.

Για τον τρόπο της δόμησης των πυραμίδων, επιφυλλάσομαι, αλλά νομίζω οτι υπάρχει μια τάση υπερβολής της δυσκολίας του έργου. Με αρκετούς σκλάβους πολλά χτίζονται. Ίσως ο Ramoglou, που ξέρει από τέτοια να μας διαφωτίσει. Προσωπικά, νομίζω οτι αν το ψάξει κανείς (και μόλις έχω λίγο χρόνο θα το κάνω) οι εξηγήσεις είναι πολύ πιό λογικές από θεούς και διαβόλους....

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Αύγ 22, 2005 11:00 am

Η αφεντομουτσουνάρα μου που ξέρει από αυτά έχει να σας πληροφορήσει ότι πολλά θέματα είναι μεν επεξηγημένα, αλλά δεν χαίρουν της ιδιαίτερης εκτιμήσεως όλης της επιστημονικής κοινότητας.

Π.Χ. Έχει επεξηγηθεί πως ήρθαν τα μάρμαρα της Ακρόπολης από την Πεντέλη στην Αθήνα, αλλά αφ ενός πολλά απ’ αυτά έπρεπε λόγο των κραδασμών της κύλισης να έχουν σπάσει (τέτοιες απώλειες υλικού είναι τεράστιες για ένα τέτοιο έργο) και αφ’ ετέρου το κεκλιμένο επίπεδο έπρεπε να είναι από την Ακρόπολη έως την Ομόνοια, για να επιτευχθεί η άνοδος τους μέχρι την κορυφή του βράχου. Ε το να θάψεις τη μισή Αθήνα για να κάνεις κεκλιμένο επίπεδο είναι κομματάκι δύσκολο.

Οπότε.

Ίσως να υπήρχαν κάποιες άλλες Τεχνολογικές Εφαρμογές, οι οποίες είναι άγνωστες στις μέρες μας και αυτό χρειάζεται αρκετό ψάξιμο.
Εικόνα

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Δευ Αύγ 22, 2005 2:49 pm

Δεδομένου οτι δεν μπορώ να βρώ αναφορά σε αυτόν πρίν απο τους Καββαλιστες και Ερμητικους του 2ου μχ αιώνα, τείνω προς την άποψη οτ ήταν ένα χαριτωμένο (και καθόλου άχρηστο) κατασκεύσαμά τους. Συμβολικό όν, κατα την γνώμη μου, η πιο ασφαλής άποψη.


Το βρίσκω υπερβολικά τραβηγμένο, ώστε να μπορέσουν να δημιουργήσουν την εποχή εκείνη ενα τέτοιο κατασκεύασμα.
Μα πολύ περισσότερο τραβηγμένο νομίζω οτι είναι να θεωρείται κατασκεύασμα κάποιος που έγραψε εκείνη την εποχή όλα αυτά που έγραψε. Εκτός αν και αυτά είναι σκόπιμα.

Η Ελληνική Γραμματεία δεν νομίζω οτι διαφωνεί μαζί μου, η περιγραφή του Πλάτωνος για κάποια καλαμπούρια που λέγαν στα τσιμπούσια (μου είπε ο παππούς μου, οτι του είπε ο παππούς του, οτι του είπε κάποιος με Αλτζχάιμερ, οτι είχε έναν ξάδερφο που ήταν κολλητός με τους ιερείς της Ίσιδας) δεν είναι δα και πειστήριο.


Ναί η αναφορά του Πλάτωνα μας έβαλε σε μεγάλους μπελάδες.
Ελα ομως που το μυστήριο δεν ξεκινά απο εκεί.
Τώρα αν ο Πλάτωνας δεν είχε στοιχεία για το κατά που πέφτει η Ατλαντίδα, ή είχε λόγους , (το οτι είχε λόγους , είχε αυτό είναι σίγουρο) είχε λόγους λοιπόν να κλειδώσει το ποιοί ήταν οι Ατλαντες, επηρεαζόμενος απο τον λόγο της αυτοκτονίας του Σωκράτη, αυτό περιπλέκει τα πράγματα περισσότερο στην τοποθεσία της Ατλαντίδας.
Φυσικά το μυστήριο περιπλέκεται γιατί στην τοποθεσία συμπίπτει και η νήσος των Μακάρων.

Για τον τρόπο της δόμησης των πυραμίδων, επιφυλλάσομαι, αλλά νομίζω οτι υπάρχει μια τάση υπερβολής της δυσκολίας του έργου. Με αρκετούς σκλάβους πολλά χτίζονται. Ίσως ο Ramoglou, που ξέρει από τέτοια να μας διαφωτίσει. Προσωπικά, νομίζω οτι αν το ψάξει κανείς (και μόλις έχω λίγο χρόνο θα το κάνω) οι εξηγήσεις είναι πολύ πιό λογικές από θεούς και διαβόλους....


Εχω αρκετές φωτογραφίες της πυραμίδας αλλά οχι απο τον ιστοχώρο, ναί με χιλιάδες σκλάβους γίνεται η δουλειά αλλά δεν είναι μόνον η πυραμίδα.
Σας μιλώ για τον τεράστιο αυτό μονόλιθο που δεν μεταφέρεται.
Σας μιλώ για τις τεράστιες γνώσεις που είχαν σε οτι αφορά την αστρονομία.
Και ποιός ξέρει τι κλειδώματα ακόμα κρύβει αυτο το μνημείο.

Εδώ λοιπόν εχουμε να κάνουμε αναμβισβήτητα με την ύπαρξη ενός πολιτισμού πνευματικώς αλλά και τεχνολογικώς υπεραναπτυγμένο.
Το μεγάλο ερώτημα είναι, ποιός ήταν αυτός ο πολιτισμός και απο που απέκτησε αυτή την τεχνολογία.

Εαν απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα, τότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε , πού ήταν η Ατλαντίδα.

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Αύγ 22, 2005 3:34 pm

magica έγραψε:Εκτός αν και αυτά είναι σκόπιμα.

Αν ποια "αυτά" είναι σκόπιμα; Δεν σε καταλαβαίνω:
Αν ΣΚΟΠΙΜΑ λέω οτι ο Η.Τ. μπορεί να είναι μυθικό πρόσωπο;
Φυσικά το λέω σκόπιμα - σκοπός μου είναι να δούμε μπας και έχουμε βάλει τίποτα Ιερες Αγελάδες πάνω στο κεφάλι μας, και απορούμε γιατί μας κατουράνε, που λέει ο λόγος.

Δεν βλέπω ΤΙΠΟΤΑ που να αποκλείει οτι η Ερμητική γραματεία μπορεί να ήταν (θετική) μυθοπλασία κάποιων προχωρημένων του 2ου Αιώνα. Όποιος βλέπει, εδώ είμαι ας το συζητήσουμε. Τί το σπέσιαλ δηλαδή που σε κάνει τόσο σίγουρο οτι δεν μπορεί να ήταν ένα ωραιότατο "ιαματικό" παραμύθι, με την πλατωνική έννοια; Κάτι που να συνέταξαν κάποιοι για να περάσουν την ΟΥΣΙΑ της μεχρί τότε διδασκαλίας... Τόσο απίθανο είναι να υπήρχαν άνθρωποι ικανοί για αυτό; Γιατί να θέλουμε να βλέπουμε τα πάντα σαν παραμύθια με εξωγήινους, μα τον Δία, δεν μπορώ να καταλάβω...

Ελπίζω να μην σε παρεξήγησα άλλα ο τόνος του στυλ "διαφωνείς μαζί μου αρα το κάνεις «σκόπιμα», ή είσαι βαλτός" δεν έχει πολύ πέραση με εμένα. Διαφωνώ γιατί δεν συμφωνώ. ΟΚ? Ας το αφήσουμε εκεί...

===

Για τον Αιγυπτιακό ογκόλιθο, πες λίγα πράγματα ακόμα αν θές, γιατί μάλλον δεν έχω καταλάβει την παραπομπή σου.

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Δευ Αύγ 22, 2005 6:41 pm

Ελπίζω να μην σε παρεξήγησα άλλα ο τόνος του στυλ "διαφωνείς μαζί μου αρα το κάνεις «σκόπιμα», ή είσαι βαλτός" δεν έχει πολύ πέραση με εμένα. Διαφωνώ γιατί δεν συμφωνώ. ΟΚ? Ας το αφήσουμε εκεί...


Φίλτατε kynice με εκπλήσεις για πολλαπλούς λόγους.

Ενας λόγος που με εκπλήσεις είναι οτι με παρεξήγησες.
Απο οτι αντιλαμβάνομαι ,μάλλον θα εννοείς, οτι υπονοώ οτι ``σκοπίμως εσύ ,διαφωνείς μαζί μου``.

Διευκρινίζω λοιπόν,
``εκτός αν ΚΑΙ αυτά είναι σκόπιμα`` φίλτατε, υπάρχει ενα ΚΑΙ στα γραφόμενα μου διευκρινίζω λοιπόν , οτι ``εκτός αν και αυτά που υποστηρίζεις εσύ , σκοπίμως κάποιοι εδημιούργησαν.``
Νομίζω να έγινα αντιληπτά τα γραφόμενα μου.

Το δεύτερο που με εκπλήσεις φίλτατε είναι οτι , απο που έβγαλες το συμπέρασμα ``οτι είσαι και βαλτός``. Ούτε υπονοούσα κάτι τέτοιο αλλά ούτε και που άφησα ενδοιασμούς ώστε να θίξεις κάτι τέτοιο.
Απορώ.


Και το τρίτο που απορώ, είναι η συμπεριφορά σου απέναντι μου απο την στιγμή που δεν ήσουν σίγουρος τι εννούσα.

Αναμένω διευκρινήσεις που να με καλύπτουν.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 23, 2005 8:57 am

Την καλημέρα μου σε όλους...

Χαίρομαι που γύρισα από τις διακοπές μου και βρίσκω νέο "αίμα" στη παρέα μας και αναφέρομαι στην αγαπητή magica...
Καλώς όρισες στο Σταυροδρόμι της Αναζήτησης, καλή και γόνιμη παραμονή σου εύχομαι, κάτι που από την πορεία της κουβέντας, το θεωρώ δεδομένο για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

Ενδιαφέροντα όλα όσα παραθέτονται και είναι ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ, γιατί είναι οι ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ υγιώς σκεπτόμενων ανθρώπων (ανεξαρτήτου ηλικίας :wink: ) που με τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ αναζητήσεις έχουν καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα, τα ΟΠΟΙΑ συμπεράσματα που και παραθέτουν στην αγορά (forum) για να τις ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ με τους υπόλοιπους αναζητητές...

Σκοπός λοιπόν της συζήτησης, είναι ακριβώς αυτός ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ και η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ...
Δεν είναι ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, η επιβολή της προσωπικής μας (και άρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΜΑΣ) άποψης στα θέματα που συνδιαλεγόμαστε με τα υπόλοιπα μέλη 8)

Θεωρώ ότι ο αγαπητός Κυνικός, έχει τεκμηριωμένά στην σκέψη του το ΠΩΣ ή από ΠΟΙΟΝ ή ΓΙΑΤΙ έγιναν όχι μόνον οι Πυραμίδες αλλά πολλά από τα αποκαλούμενα "αινίγματα της αρχαιότητας"...
Το ακριβώς αυτό, θεωρώ και για όλα τα υπόλοιπα μέλη μας...

Ας μείνουμε λοιπόν στην ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ και ας ΜΗΝ κατάκρίνουμε τις ΟΠΟΙΕΣ ΤΥΧΟΝ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ από τις δικές μας...
Νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο μάλλον ΟΛΟΙ θα βγούμε κερδισμένοι από τον ΔΙΑΛΟΓΟ...

Και επειδή θέλω να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση (αν και απο τους Ατλαντίνους έφτασε στους Αιγυπτίους :lol: ), να καταθέσω μια άποψη από την Εσωτερική Μυστική Παράδοση, που θέλει τους Αιγυπτίους, ΓΝΩΣΤΕΣ όχι μόνον της ΥΛΗΣ αλλά πολλώ δε μάλλον της ΑΝΤΙΥΛΗΣ δια της βοήθειας της οποίας κατάφεραν να οικοδομήσουν την ΠΥΡΑΜΙΔΟΕΙΔΗ κατασκευή που όλοι γνωρίζουμε :!: :!: :!:

Χμμμμμ
Ας προχωρήσουμε λοιπόν στην παράθεση απόψεων...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Αύγ 23, 2005 11:15 am

magica έγραψε:Ενας λόγος που με εκπλήσεις είναι οτι με παρεξήγησες.
Απο οτι αντιλαμβάνομαι ,μάλλον θα εννοείς, οτι υπονοώ οτι ``σκοπίμως εσύ ,διαφωνείς μαζί μου``.

Διευκρινίζω λοιπόν,
``εκτός αν ΚΑΙ αυτά είναι σκόπιμα`` φίλτατε, υπάρχει ενα ΚΑΙ στα γραφόμενα μου διευκρινίζω λοιπόν , οτι ``εκτός αν και αυτά που υποστηρίζεις εσύ , σκοπίμως κάποιοι εδημιούργησαν.``
Νομίζω να έγινα αντιληπτά τα γραφόμενα μου.


Σε αυχαριστώ που το ξεκαθάρισες. Δεν μου ήταν αμέσως αντιληπτό από την γραφή σου, όπως και είδες.

Χαίρομαι που σε παρεξήγησα!! Προτιμώ η παρεξήγηση να οφείλεται σε μένα και κάποια πιθανή ευθιξια της στιγμής, παρα να έχω δίκιο. Ίσως λόγω αντιμεώπισης ΠΑΡΑ πολλών ατόμων με την τάση να οραματίζονται "βαλτούς" με έχει υπερευαισθητοποιήσει. Όποιος έχει καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι, κλπ, κλπ. Ομολογώ, οτι το γεγονός οτι οι 'κατα κυριολεξίαν" ερμηνευτές των μυθολογικών παραδόσεων είναι ιδιαίτερα επιρεπέιις στην συνομωσιολογία, δεν σε βοήθησε... Στο βαθμό που δεν σε κατάλαβα, ζητάω συγνώμη.

Και η αλήθεια είναι οτι ΑΚΟΜΑ δεν έχω καταλάβει τί εννοείς "σκόπιμα".
Σόρυ, μπορεί να φταίνε τα δικά μου Ελληνικά. Είπα οτι μου φαίνεται οτι το σώμα της Ερνητικής Γραμματείας μπορεί κάλιστα να είναι μια απόπειρα συμπύκνωσης της Εσωτερικής διδασκαλίας της εποχής. Τί ήταν αυτό που σε έκανε να χαρακτηρίσεις την άποψη σαν "παρατραβηγμένη";

Γιατί θεωρείς απίθανο οι άνθρωποι της εποχής με τις ίδιες τους τις γνώσεις να παράγουν κάτι τέτοιο, σε βαθμό να τους χαρακτηρίζεις ανίκανους;

Θες να πείς οτι χρειαζόταν κάποια εκ των έξωθεν επιροή, κανα UFO ας πούμε, για τον "Ποιμανδρο";;

Θα πρέπει λοιπόν να εξηγήσεις λιγο περισσότερο τί εννοείς όταν λές: "εκτός αν ΚΑΙ αυτά είναι σκόπιμα"

Συγνώμη για την αργοστροφία μου, αλλα δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το κεντρικό σου θέμα.

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Τρί Αύγ 23, 2005 2:41 pm

Σε αυχαριστώ που το ξεκαθάρισες. Δεν μου ήταν αμέσως αντιληπτό από την γραφή σου, όπως και είδες.


Oύφ.. και και εγώ σε ευχαριστώ. Νόμιζα οτι ήμουν αντιληπτή. Δεν πειράζει αυτά συμβαίνουν. Θέλω να σας ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω καμμία μα καμμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν. Μού είστε ολοι ιδιαίτερα αγαπητοί.
Το θέμα μου αρέσει πάρα πολύ και χαίρομαι ιδιαίτερα που το συζητάμε μαζί σε εναν τέτοιο χώρο.

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Τρί Αύγ 23, 2005 2:45 pm

Χαίρομαι που γύρισα από τις διακοπές μου και βρίσκω νέο "αίμα" στη παρέα μας και αναφέρομαι στην αγαπητή magica...
Καλώς όρισες στο Σταυροδρόμι της Αναζήτησης, καλή και γόνιμη παραμονή σου εύχομαι, κάτι που από την πορεία της κουβέντας, το θεωρώ δεδομένο για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...


Ευχαριστώ αγαπητέ Κέλσο. Καλώς σας βρήκα ολους. Εύχομαι να πέρασες καλά στις διακοπές σου.
Βέβαια τα καλωσορίσματα έπρεπε να γίνουν νωρίτερα οπως γίνεται συνήθως αλλά έπεσα με τα μούτρα στη δουλειά. Συγχωρέστε με.
Θα ήθελα να τη σειρά μου να σας ευχηθώ καλή επιτυχία στο έργο σας.
Δεν γνωρίζω ποιός είναι επικεφαλής ή ποιός είναι ο διαχειριστής, με τον καιρό ομως θα μάθω.

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Τρί Αύγ 23, 2005 3:11 pm

Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι είναι η ``παράθεση`` και τι η ``αντιπαράθεση``.
Κατά καιρούς εχω γράψει σε διάφορα forums , θα προσαρμοστώ ομως.

Και επειδή θέλω να βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην συζήτηση (αν και απο τους Ατλαντίνους έφτασε στους Αιγυπτίους ), να καταθέσω μια άποψη από την Εσωτερική Μυστική Παράδοση, που θέλει τους Αιγυπτίους, ΓΝΩΣΤΕΣ όχι μόνον της ΥΛΗΣ αλλά πολλώ δε μάλλον της ΑΝΤΙΥΛΗΣ δια της βοήθειας της οποίας κατάφεραν να οικοδομήσουν την ΠΥΡΑΜΙΔΟΕΙΔΗ κατασκευή που όλοι γνωρίζουμε


Αγαπητέ Κέλσο οι Αιγύπτιοι μέχρι στιγμής δεν μας εχουν αφήσει πειστήρια οτι είχαν τέτοιου είδους τεχνολογία.
Ναί μέν είχαν εναν τεράστιο πολιτισμό, είχαν κάποια τεχνολογία αλλά η οικοδόμηση ενός τέτοιου οικοδομήματος και μάλιστα η μεταφορά αυτων τον τεράστιων ογκόλιθων μας αφήνει εκπληκτους ακόμα και σήμερα.
Η υάλωση των πετρωμάτων είναι ενα στοιχείο οτι είχαν υπεραπτυγμένη τεχνολογία. Οι οπές των καννωπικών αγγείων απο διορίτη ακόμα και σήμερα δεν μπορούν να γίνουν. Μόνον με ειδικά περιστροφικά διαμαντοτρύπανα χειριζόμενα απο ελεγχόμενο ηλεκτρονικά συμπιεστή και πάλι είναι φοβερά δύσκολο.
Οι Αιγύπτιοι δεν εγνώριζαν την εποχή εκείνη την επεξεργασία του χάλυβα. Ούτε κάν του σιδήρου. Η κοπή των ογκόλιθων φαίνεται να έγινε με ορειχάλκινα εργαλεία.

Τώρα η απόσταση του ορειχάλκινου κοπιδιού με τη χρήση αϋλωσης της ύλης απέχει δισεκατομμύρια έτη φωτός.

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Αύγ 23, 2005 3:41 pm

Μια που λέμε για Αιγύπτιους:

Θα αναφερθώ στις μούμιες - Δεν σας φαίνεται λίγο "κάπως" η πίστη οτι για να μπορέσει η ψυχή να κάνει το Κοσμικό της ταξίδι, έπρεπε πρώτα να βγάλουν το μυαλό από την μύτη και μετά να γεμίσουν το κρανίο με άχυρα και 'γω δεν ξέρω τί άλλα συστατικά μουμιοποίησης;

Καλό είναι να κάνουμε οποιεσδήποτε εικασίες για τα αστρονομικά τους θαύματα, αλλά δεν είναι λίγο μονόπλευρο να αδιαφορούμε για τις εμφανείς ηληθιότητές τους; Οι οποίες, με το συμπάθειο, αλλά καθε τι άλλο παρα αναπτυγμένο πολιτισμό μας δείχνουν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 23, 2005 3:54 pm

magica έγραψε:Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τι είναι η ``παράθεση`` και τι η ``αντιπαράθεση``.
Κατά καιρούς έχω γράψει σε διάφορα forums , θα προσαρμοστώ όμως.

Kαι όμως βλέπω ότι την "παράθεση" την χρησιμοποιείς καλά :wink:
"Αντιπαράθεση" ως εφαρμογή ΔΕΝ έχουμε αλλά δεν έχουμε και λόγο να ΑΝΤΙπαρατεθόμεθα στις απόψεις των άλλων...
Προσωπικά αρκούμε στο να παραθέτω τις προσωπικές μου απόψεις...

magica έγραψε:"...Αγαπητέ Κέλσο οι Αιγύπτιοι μέχρι στιγμής δεν μας εχουν αφήσει πειστήρια οτι είχαν τέτοιου είδους τεχνολογία..."


Μα ΑΝ υπήρχαν αποδείξεις, θεωρώ ότι ΔΕΝ θα συζητάγαμε τώρα :?
Αλλά συζητάμε ακριβώς επειδή ΔΕΝ υπάρχουν αποδείξεις, τουλάχιστον ΑΜΕΣΕΣ 8)

ΕΜΜΕΣΩΣ όμως;;;
Για παράδειγμα:
Λέγεται πως η μύηση του ΑΚΕΝΑΤΟΝ, έγινε στον αδελφό αστερισμό του ΣΕΙΡΙΟΥ :!:
Και αναρωτιέμαι ο δόλιος :?:
Πώς μπορεί να φτάσει στον ΣΕΙΡΙΟ και να ΜΥΗΘΕΙ εκεί :?:
Μήπως το γεγονός (;) της εκεί μύησης του Ακενατόν, μας οδηγεί στην ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να ΓΝΩΡΙΖΑΝ οι Αιγύπτιοι κάτι που ακόμα και σήμερα ΕΜΕΙΣ οι άνθρωποι του 2.000 μ.Χ. ΔΕΝ γνωρίζουμε ΑΚΟΜΑ;

Πραγματικά ενδιαφέρουσα κουβέντα, αλλά μήπως να ανοίγαμε και ένα θέμα για την ΑΙΓΥΠΤΟ;

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Αύγ 23, 2005 4:06 pm

Κέλσος έγραψε:Λέγεται πως η μύηση του ΑΚΕΝΑΤΟΝ, έγινε στον αδελφό αστερισμό του ΣΕΙΡΙΟΥ


Πού άκουσες να "λέγεται" τέτοιο πράγμα Κέλσο;

Θέλω να πώ, από ποιό σημεό και μετά μπορούμε να πουμε οτι κάτι είναι επιστημονική φαντασία της πεντάρας; Τί πειστήρια θα έπρεπε να είχε κάποιος για να δεχθείς κάτι τόσο ξεκάρφωτο, έστω σαν υπόθεση εργασίας;

Αύριο έρχεται κάποιος και μας λέει οτι ο Γ.Παπαδόπουλος μυήθηκε στο Α του Κενταύρου μαζί με τον Πατακό, πριν προχωρήσουν στο Θεάρεστο έργο τους. Διαπλανητικός Ιερέας ήταν ο Κίσσινγκερ, ψάλτης ο Πλαστήρας και ήχος πλάγιος δεύτερος ο Νίξον. Διάκος ό Μιχαήλ Παλαιoλόγος. Δεν φτάνει κάποια στιγμή που να λέμε.... τέλος πάντων κάτι να λέμε, όπως ΕΞΟΔΟΣ :arrow:

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 23, 2005 4:41 pm

Πραγματικά ενδιαφέρουσα κουβέντα, αλλά μήπως να ανοίγαμε και ένα θέμα για την ΑΙΓΥΠΤΟ;


Θα συμφωνήσω με την προτροπή του συνοδοιπόρου Κέλσου.

Φίλε κυνικέ, ίσως ένα νέο θέμα βοηθήσει ώστε να μας αναπτύξεις τις "εμφανείς ηλιθιότητες" των Αιγυπτίων, που εγώ τουλάχιστον στην εν λόγω αναφορά σου δεν έχω αντιληφθεί.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Τρί Αύγ 23, 2005 5:21 pm

Πού άκουσες να "λέγεται" τέτοιο πράγμα Κέλσο;


Eσωτερική παράδοση. :P

Kαι όμως βλέπω ότι την "παράθεση" την χρησιμοποιείς καλά


Αρχίζω να μπαίνω στο νόημα.. αλλά δεν καταλαβαίνω που να χρησιμοποιήσω την ``αντιπαράθεση``

Μήπως το γεγονός ( της εκεί μύησης του Ακενατόν, μας οδηγεί στην ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να ΓΝΩΡΙΖΑΝ οι Αιγύπτιοι κάτι που ακόμα και σήμερα ΕΜΕΙΣ οι άνθρωποι του 2.000 μ.Χ. ΔΕΝ γνωρίζουμε ΑΚΟΜΑ;


Αιγύπτιοι? Υπήρχαν αυτοί που ήξεραν και αυτοί που εκοιμούντο με τα τσαρούχια. Ο Ακενατόν τόλμησε αυτό που δεν τόλμησαν οι αλλοι.
Ηταν ομως Αιγύπτιος? Μήπως οι Αιγύπτιοι ανήκουν σε αυτούς που εκοιμούντο με τα τσαρούχια?
Ποιός ο λόγος να υπάρξει Ερμητισμός?

Πραγματικά ενδιαφέρουσα κουβέντα, αλλά μήπως να ανοίγαμε και ένα θέμα για την ΑΙΓΥΠΤΟ;


Ταπεινή μου άποψη είναι οτι μέσα απο αυτό το ανακάτεμα, θα προκύψει κάποια ακρη είτε για την εξαφάνιση της Ατλαντίδας είτε για την εμφάνιση της.

Τέλος η αναφορά του Πλάτωνα στα περί Φορωνέα και Νιόβης ΣΥΝΕΠΩΣ και περί Αιγύπτου και Δαναού, δημιουργούν σκόπιμες υποψίες (ως προς απάντηση σου kynice) οτι ο Πλάτωνας σκοπίμως κλείδωσε την υπόθεση ``Τίμαιος και Κριτίας``.

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Τρί Αύγ 23, 2005 5:46 pm

Ενα απο τα αρχαιολογικά αυρήματα της Αιγύπτου, που παραμένει μέχρι σήμερα εκτός των συνόρων της: πρόκειται για την περίφημη «Στήλη της Ροζέττης», η οποία αποτελεί ένα από τα κύρια εκθέματα του Βρετανικού Μουσείου και προσελκύει 5 εκατομμύρια επισκέπτες τον χρόνο και στην οποία οφείλεται η αποκρυπτογράφηση της ιερογλυφικής γραφής, καθώς στο ίδιο εύρημα υπήρχαν κείμενα στην ιερογλυφική, στην αρχαία ελληνική και στην ιερατική (αρχαία) αιγυπτιακή γλώσσα , γεγονός που οδήγησε και στην εν λόγω αποκρυπτογράφηση.


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες