Ο μύθος των Trolls

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Πιστεύετε πως υπήρξαν ή υπάρχουν μυθικά πλάσματα;

ΝΑΙ
15
71%
ΟΧΙ
6
29%
 
Σύνολο ψήφων: 21

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Ο μύθος των Trolls

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 2:03 am

Χαιρετώ!

Όχι δεν θα μιλήσω για τα πολύ γνωστά σε όλους Troll των Forums. :D
Θα ήθελα να συζητήσουμε για τα Troll της μυθολογίας των βορείων λαών (Βίκινγκ, Κελτών,...).

Τα Troll λοιπόν είναι σύμφωνα με την συγκεκριμένη μυθολογία πλάσματα του σκότους που κατοικούν την ημέρα σε σπηλιές των βουνών και την νύχτα εμφανίζονται στα ξέφωτα των δασών, χορεύουν και κηνυγούν την λεία τους. Αλίμονο στους περαστικούς που ο δρόμος τους θα τους φέρει κοντά στα Troll.

Αν το φώς της μέρας βρεί τα Troll μακριά απο την σπηλιά ή το καταφύγιο τους, τα μεταμορφώνει σε πέτρα. Η πέτρινη μάζα παίρνει ξανά ζωή μόλις πέσει το σκοτάδι. Τα Troll δεν είναι ιδιαίτερα έξυπνα πλάσματα και συχνά καυγαδίζουν μεταξύ τους. Η όψη τους είναι εξαιρετικά άσχημη και προκαλεί τρόμο. Στα Ελληνικά η λέξη που περιγράφει καλύτερα τα Troll είναι η λέξη "Καλικάντζαρος".

Σε ένα απο τα επεισόδια της γνωστής τηλεοπτικής σειράς παραφυσικού και επιστημονικής φαντασίας Χ-FILES , κάποιο Troll που ζούσε σε μια σπηλιά κοντά σε μια επαρχιακή πόλη των Η.Π.Α, απήγαγε μικρά παιδιά και ενήλικες και τους κρατούσε αιχμάλωτους με σκοπό να τραφεί απο την σάρκα τους. Όταν εξιχνιάστηκε η υπόθεση βρέθηκαν αρκετά οστά και υπολείματα ανθρώπων στο καταφύγιο του. Ο δημιουργός της τηλεοπτικής σειράς δήλωσε πως εμπνεύστηκε απο άρθρα επαρχιακών εφημερίδων, όπου υπήρχαν μαρτυρίες ανθρώπων, που δήλωναν πως είχαν δει παράξενα πλάσματα τα οποία έμοιαζαν με Troll, στο κοντινό δάσος.

Ποιά είναι η γνώμη σας;
Τελευταία επεξεργασία από LOCO σε Τετ Απρ 27, 2005 4:54 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Εικόνα
Estas Loco?

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Απρ 27, 2005 4:17 am

Στα Ελληνικά η λέξη που περιγράφει καλύτερα τα Troll είναι η λέξη "Καλικάτζαρος".


Ακριβώς αυτό μου έρχεται στο μυαλό, όταν διαβάζω για τα trolls, αγαπητέ LOCO.

Βέβαια, τα καλικαντζαράκια της ελληνικής παράδοσης θυμάμαι ότι έχουν συγκεκριμένο ρόλο και η δράση τους σχετίζεται με τις εποχές του Έτους.

Συνδέονται δε άμεσα με τον εορτασμό των Χριστουγέννων, αν δε με απατά η μνήμη μου.

Τα trolls είναι κάτι αντίστοιχο :?:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 5:49 am

Ακριβώς αυτό μου έρχεται στο μυαλό, όταν διαβάζω για τα trolls, αγαπητέ LOCO.

Βέβαια, τα καλικαντζαράκια της ελληνικής παράδοσης θυμάμαι ότι έχουν συγκεκριμένο ρόλο και η δράση τους σχετίζεται με τις εποχές του Έτους.

Συνδέονται δε άμεσα με τον εορτασμό των Χριστουγέννων, αν δε με απατά η μνήμη μου.

Τα trolls είναι κάτι αντίστοιχο ?


Όπως πολύ σωστά είπες φίλη Zadok οι καλικάντζαροι είναι πλάσματα της ελληνικής παράδοσης και σχετίζονται με τα χριστούγεννα. Εντελώς περιληπτικά θα πω την ιστορία των καλικάντζαρων. Οι Καλικάντζαροι λοιπόν είναι πλάσματα που ζούνε κάτω απο την γη , έχουν σκοτεινούς σκοπούς και κακές προθέσεις. Δεν συμπαθούν καθόλου τους ανθρώπους και προσπαθούν όλο τον χρόνο να πριονίσουν το δέντρο της Ζωής (αν δεν κάνω λάθος).

Λίγο πριν την αλλαγή του χρόνου, κοντά στην Πρωτοχρονιά, κι ενώ σχεδόν έχουν πετύχει το σκοπό τους ανεβαίνουν στην επιφάνεια της γης για να γιορτάσουν τη νίκη τους. Τρομάζουν τα παιδιά και κάποιοι προφορικοί θρύλοι θέλουν τους καλικάντζαρους να αρπάζουν τα πιο άτακτα παιδιά. Κάθε χρόνο όμως μεθάνε και ξεχνούν να αποτελειώσουν το έργο τους. Έτσι "μπάινει" πάντοτε αισίως ο νέος χρόνος και οι καλικάντζαροι αρχίζουν απο την αρχή την προσπάθεια τους.

Σημείωση: Ο μύθος των καλικαντζάρων μπορεί να διαφέρει απο περιοχή σε περιοχή της Ελλάδας. Τα παραπάνω είναι απ΄όσα έχω ακούσει και θυμάμαι. Ο μύθος είναι κυρίως προφορικός και προφορικά διαδίδεται με αποτέλεσμα να υπάρχουν διάφορες εκδοχές του.

Οι καλικάντζαροι θυμίζουν λιγάκι τα Troll αλλά μάλλον έχουμε να κάνουμε με δυο δίαφορετικούς μύθους. Αξίζει να σημειώσω πως συναντάμε τα Troll και στην μυθολογία του Tolkien. Τα Troll του Tolkien είναι γιγαντόσωμα και κουτά και συγγενεύουν με τα Orc. Ο J.R.R Tolkien έχει εμπνευστεί τα πλάσματα αυτά απο τις μυθολογίες των βορείων λαών.
Εικόνα

Estas Loco?

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 5:58 am

Θα παραθέσω και μερικά σκίτσα απο Troll:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Estas Loco?

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Απρ 27, 2005 1:32 pm

Γεια σου αγαπητέ LOCO,

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω, αν μπορούσες, να διευκρινίσεις λίγο την ερώτησή σου, η οποία - αν κατάλαβα καλά - είναι:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ TROLLS?

Μέ ποιάν έννοια, αγαπητέ;
Την κυριολεκτική;

Δηλαδή ρωτάς τους υπόλοιπους συνομιλητές αν νομίζουν οτι υπάρχουν σήμερα γίγαντες ανθρωποφάγοι στα δάση, που με την ανατολή του ήλιου μεταμορφόνονται σε πέτρα;; (Διαδικασία ανεπανόρθωτη σύμφωνα με την παράδοση, btw :) )

Η απλώς ζητάς μια γενική συζήτηση για τα πλάσματα των Μυθολογιών της Παλίάς Ευρώπης;

====

Αναρωτιέμαι, γιατί (ίσως εσφαλμένα) είχα την εντύοπωση οτι αυτή η ενότητα (ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ), αποσκοπεί στην συζήτηση των συμβολικών διαστάσεων του μύθου, και όχι τόσο στήν πιθανολόγηση της κυρολεκτικής αλήθειας τους... (ερώτηση που ανήκει μάλλον στην επιστημονική ενότητα)

Θα ήθελα και την τοποθέτηση των αγαπητών υπευθύνων του χώρου εδώ.

Πληροφορούμαι από εγκυρότατες πηγές οτι το Internet βρίθει από τόσους πολλούς χώρους συζήτησης περί της αληθινής ύπαρξης troll, vril, Κουφιας Γης, Ολυμπίων Θεών, και άλλων τέτοιων άκρως ενδιαφερόντων «παράξενων», που μου φαίνεται οτι όποια συνεισφορά του mystica.gr θα ήταν περριτή.

===

Άν είναι πάλι να συζητήσουμε για το τι σημαίνουν αυτά τα σύμβολα, τότε αλλάζει το πράγμα, αλλα νομίζω οτι ο τίτλος είναι λιγάκι παραπλανητικός.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας.

k

ΥΓ. Δεν γνωρίζω να έχει διασωθεί τίποτα απο την Ελληνική Μυθολογία που να μιλάει για Trolls. Οι καλλικάντζαροι αντιστοιχούν πολυ περισσότερο στα gobblins και hobgobblins, μικροί, κακάσχημοι, ξερακιανοί,, παραμορφωμένοι, υποχθόνιοι, επιδεδομένοι στο ύπουλο πείραγμα, καί όχι τόσο χαζοί γίγαντες όσο τα Troll.

Η καλύτερη Ελληνική πηγή για αυτές τις μυθολογίες, απο ο,τι γνωρίζω, παραμένουν οι δύο τόμοι: «Παραδόσεις» του Ν.Γ.Πολίτη.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Απρ 27, 2005 2:18 pm

Αγαπητέ LOCO,

ακριβώς αυτή την περιγραφή για τους Καλικαντζάρους είχα κι εγώ στο νου μου και σ' ευχαριστώ που μας τη θύμησες.

Τώρα, για να είμαι ειλικρινής, ενώ έχω διαβάσει για τις μυθολογίες των βορείων λαών της Ευρώπης, τα βιβλία του Tolkien τα θαυμάζω περισσότερο λογοτεχνικά, για τη φαντασία και την γλαφυρότητα του δημιουργού τους και δεν τα θεωρώ σημεία μυθολογικής αναφοράς.

Στις απόψεις μου αυτές, βέβαια, διατηρώ και πολλές επιφυλάξεις, διότι μπορεί να μην έχω εντρυφήσει επαρκώς στο θέμα, οπότε ...το συζητάμε...

Ας περάσω τώρα στο ζήτημα το οποίο θέτει ο αγαπητός kynikos.

Η αλήθεια είναι ότι ο τίτλος παραπέμπει σε μία συζήτηση επί ρεαλιστικής βάσης, εκτός αν ο καλός μας LOCO διερωτάται αν ο μύθος διατηρείται σήμερα και με ποιά έννοια ή τί σημαίνει.

Αν κρίνω όμως, από το εισαγωγικό μήνυμα και την αναφορά στα επεισόδια της τηλεοπτικής σειράς X-Files, μάλλον κλίνω υπέρ της πρώτης εκδοχής.

Εν πάσει περιπτώσει, για να μη μας βάζεις σε φάσεις διερεύνησης, αγαπητέ LOCO, λύσε μας το μυστήριο του τίτλου...

Προσωπικά, θεωρώ ότι η ανάλυση των διαφόρων μυθολογιών σε συμβολικό επίπεδο μπορεί να βοηθήσει στην αποκάλυψη των "δυνάμεων" εκείνων, οι οποίες είναι υπαρκτές και η φαντασία της λαϊκής παράδοσης τους έδωσε μορφή και υπόσταση, περιγράφοντας έτσι ουσιαστικά, τις ιδιότητές τους.

Είναι ενδιαφέρον πάντως το γεγονός ότι, όπως αναφέρει ο αγαπητός kynikos, τα trolls δεν έχουν ακριβές αντίστοιχο στην ελληνική παράδοση...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 3:30 pm

Χαιρετώ!

Φίλε Kynikos ρωτάς:
Θα ήθελα να σε παρακαλέσω, αν μπορούσες, να διευκρινίσεις λίγο την ερώτησή σου, η οποία - αν κατάλαβα καλά - είναι:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ TROLLS?

Μέ ποιάν έννοια, αγαπητέ;
Την κυριολεκτική;


H απάντηση βρίσκεται στο αρχικό μου Post:
Ο δημιουργός της τηλεοπτικής σειράς δήλωσε πως εμπνεύστηκε απο άρθρα επαρχιακών εφημερίδων, όπου υπήρχαν μαρτυρίες ανθρώπων, που δήλωναν πως είχαν δει παράξενα πλάσματα τα οποία έμοιαζαν με Troll, στο κοντινό δάσος.

Ποιά είναι η γνώμη σας;


Μπορούμε εδώ να κάνουμε μια γενικότερη συζήτηση για μυθικά πλάσματα και τους συμβολισμούς τους στις διάφορες παραδόσεις , όμως η ερώτηση για το αν "υπάρχουν σήμερα Troll" είναι κυριολεκτική. Γνωρίζω πολύ καλά Kynikos πως ο ορθολογισμός που σε χαρακτηρίζει, σε αποτρέπει απο το να δεχτείς κάτι τέτοιο και θεωρώ λογική την αντίδραση σου. Σκέψου όμως φίλε μου πως υπάρχουν άνθρωποι στην Αμερική που υποστηρίζουν πως είδαν τον Bigfoot και ορισμένοι μάλιστα τον έχουν καταγράψει σε ερασιτεχνικά Video.

Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο του περιοδικού Focus με θέμα την ανακάλυψη στην Ινδονησία σκελετού ανθρώπου που δεν ανήκει σε κανένα απο τα γνωστά μέχρι σήμερα είδη (Homo Erectus, Αυσταλοπίθηκο, κλπ). Ο σκελετός ανήκει σε ενήλικη γυναίκα. Αργότερα βρέθηκαν στην ίδια περιοχή σκελετοί ανθρώπων με τα ίδια χαρακτηριστικά, οπότε αποκλείεται να έχουμε να κάνουμε με παραμόρφωση απο ασθένεια. Το πιο εντυπωσιακό στην ανακάλυψη αυτή είναι πως το ύψος αυτού του ανθρώπινου είδους ήταν αφύσικα μικρό και έμοιαζε με τα Hobbit του Tolkien.

Και για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν δέχομαι απαραίτητα πως υπάρχουν (υπήρξαν) Troll ή Hobbit απλά εξετάζω κάποιες μαρτυρίες και στοιχεία και ζητώ την γνώμη σας. Μου αρέσει όμως να πιστεύω πως ακόμη και στην εποχή μας υπάρχουν αρκετά πράγματα να ανακαλύψουμε . Οι "εξωγήινοι" που ψάχνουμε ίσως να είναι τελικά πολύ πιο κοντά μας απ΄οσο νομίζουμε. Ανέφερες κάπου Kynikos και την κούφια γη, την οποία εγώ αποδέχομαι ως πιθανή προέλευση τέτοιων πλασμάτων.

Zadok γράφεις:
Είναι ενδιαφέρον πάντως το γεγονός ότι, όπως αναφέρει ο αγαπητός kynikos, τα trolls δεν έχουν ακριβές αντίστοιχο στην ελληνική παράδοση...

Μα το διευκρίνισα ....
Οι καλικάντζαροι θυμίζουν λιγάκι τα Troll αλλά μάλλον έχουμε να κάνουμε με δυο δίαφορετικούς μύθους.
Εικόνα

Estas Loco?

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Απρ 27, 2005 4:03 pm

Γειά σου πάλι Loco,

Άλλο πράγμα, λοιπόν, το Troll, άλλο ο homo floriensis, και άλλο ο Bigfoot, έτσι;

Οπότε η ερώτηση μου προς τους συντονιστές παραμένει:

Πρόσφέρεται αυτή η ενότητα (ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ) για τέτοιες ερωτήσεις, που άπτονται μάλλον - έστω και ελαφρἀ - του επιστημονικού τομέα;

Θα μπορούσαμε να συζητήσουμε, ας πούμε, για την Κούφια Γή που αναφέρει ο Loco εδώ, ή θα ήταν καλύτερα το θέμα να βρεί έναν πιό κατάληλο χώρο;

k

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 4:31 pm

Homo Floriensis σωστά, σε ευχαριστώ που μου θύμησες το όνομα που δόθηκε στο είδος που ανακαλύφθηκε στην Ινδονησία. Δυστυχώς κάπου έχω βάλει το συγκεκριμένο τεύχος του Focus και δεν μπορώ να το βρώ για να ανατρέξω αλλιώς θα παρέθετα περισσότερα στοιχεία

Άλλο πράγμα, λοιπόν, το Troll, άλλο ο homo floriensis, και άλλο ο Bigfoot, έτσι;

Φυσικά δεν αντιλέγω. Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα, τα ανέφερα όμως για να δείξω πως έχουμε αρκετά πράγματα ακόμη να μάθουμε για τον πλανήτη μας.

Δεν έχω καμιά αντίρρηση να μεταφερθεί κάπου αλλού το θέμα αν και ομολογώ πως δεν κατανοώ τον λόγο. Όσο για την κούφια γη άνοιξε αν θες κάποιο ξεχωριστό θέμα ή το συζητάμε κι εδώ.
Εικόνα

Estas Loco?

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Απρ 27, 2005 4:40 pm

Αγαπητέ μου kynikos,

είναι γενικά (νομίζω) αποδεκτό ότι πολλές φορές τα ζητήματα που μας απασχολούν, δεν άπτονται μόνο μίας κατηγορίας.

Η ζωή και η φύση των πραγμάτων είναι σφαιρική και καθώς προσπαθήσαμε να τη μοιράσουμε σε θεματολογικές "φέτες", είχαμε υπ' όψιν το δεδομένο ότι σε αρκετές περιπτώσεις, θα "πλέκονται" αρκετά μεταξύ τους κι ο διαχωρισμός δε θα ωφελεί στην αναζήτηση. Άρα χρειάζεται κάποιο flexibility επ' αυτού.

Μ' αυτό θέλω να πω, ότι προκειμένου να βλέπουμε άλλες όψεις της ίδιας έννοιας, δεν χρειάζεται, κατά την άποψή μου, να έχουμε πολλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο:

π.χ. "Υπάρχουν τα trolls" στη θεματική ενότητα "ΠΑΝ-ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ" και "Η μυθολογία των trolls" στη θεματική ενότητα "ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ".

Εξάλλου ο αποσυμβολισμός ενός μύθου, φέρνει συχνά στο προσκήνιο ψυχολογικές (και συνεπώς επιστημονικές) όψεις και δεδομένα καθαρά πρακτικής σημασίας.

Αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό σου περί του τίτλου και δε σας κρύβω ότι προσωπικά με προβλημάτισε η λέξη "σήμερα".

Γιατί να αναρωτιόμαστε για "σήμερα" :?:

Αν υπάρχουν ως όντα, τότε μάλλον λογικά, θα υπήρχαν και χτες και προχτές...

Άρα το σωστό ερώτημα είναι αν θεωρούμε ότι υπάρχουν.

Θα ήθελα να παρακαλέσω λοιπόν, τον αγαπητό LOCO να λάβει υπ' όψιν του τα σχόλια αυτά και να αναδιαμορφώσουμε, πιθανά, τον τίτλο του θέματος σύμφωνα με την κατεύθυνση την οποία σκοπεύει να του δώσει.

Επίσης, θα ήθελα να σας παρακαλέσω, αν έχετε κάποιες παρατηρήσεις ή προτάσεις σχετικά με τις θεματικές ενότητες, να μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας και να μας τις κοινοποιήσετε ή να ανοίξετε κάποιο θέμα προς συζήτηση στη θεματική ενότητα "ΙΔΕΕΣ ΜΕΛΩΝ".

Αγαπητέ LOCO,

είναι σαφές ότι ανέφερες πως οι μύθοι των trolls και των καλικαντζάρων δεν ταυτίζονται, η παρατήρησή μου είχε να κάνει με το γεγονός ότι δεν υπάρχει αντίρρηση επ' αυτού από τον τρίτο συμμετέχοντα στο θέμα και μπορούμε να το θεωρήσουμε ως δεδομένο όσον αφορά στα μέχρι τώρα καταγραφέντα.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 4:53 pm

Έλαβα υπόψην τα σχόλια σας και πραγματοποίησα τις απαιτούμενες αλλαγές στον τίτλο του θέματος. Πρόσθεσα επίσης και ενα δημοψήφισμα.
Εικόνα

Estas Loco?

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Ο μύθος των Trolls

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Απρ 27, 2005 8:07 pm

O LOCO: έγραψε:
Τα Troll λοιπόν είναι σύμφωνα με την συγκεκριμένη μυθολογία πλάσματα του σκότους που κατοικούν την ημέρα σε σπηλιές των βουνών και την νύχτα εμφανίζονται στα ξέφωτα των δασών, χορεύουν και κηνυγούν την λεία τους...

...Αν το φώς της μέρας βρεί τα Troll μακριά απο την σπηλιά ή το καταφύγιο τους, τα μεταμορφώνει σε πέτρα. Η πέτρινη μάζα παίρνει ξανά ζωή μόλις πέσει το σκοτάδι...


Ποιά είναι η γνώμη σας;


Έρχομαι να απαντήσω έμμεσα και στους δύο φίλους Κυνικό & Loco...

Σύμφωνα με τα όσα μας παρέθεσες φίλε Loco, προσωπικά η σκέψη μου οδηγήτε σε όντα των οποίων τα χαρακτηριστικά ΣΥΝΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...
Ζούν δηλαδή στο ΣΚΟΤΟΣ...

Προσπάθησε να περιγράψεις μια ζωή ΧΩΡΙΣ ΦΩΣ (πολύ οξύμορο το σχήμα, αφού το ΦΩΣ είναι η ΖΩΗ!!!) ...
Και εδώ ομιλώ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ...

Μπορεί να υπάρξει ΖΩΗ χωρίς φώς;;;

Και συνεχίζω τη σκέψη μου επάνω σε όσα μας παρέθεσες...
Η κατάληξη του όντος αυτού μετά απο την ΕΠΑΦΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ, είναι να ΠΕΤΡΩΣΕΙ...

Κάτι απο κεφαλή Μέδουσας στην Ελληνική Μυθολογία μου θυμίζει αυτό...

Δηλαδή τι συμβαίνει τότε;;;
Χμμμμμμμμμ.....

"...Εγώ, ο Ιησούς έπεμψα τον άγγελόν μου

να μαρτυρήση είς εσάς τάυτα είς τας εκκλησίας μου.
Εγώ είμαι η ρίζα και το γένος του Δαβίδ,
Ο ΑΣΤΗΡ Ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΟΡΘΡΙΝΟΣ ..."


Αποκάλυψη ΚΒ 16


Μήπως όταν το ΦΩΣ προβάλει, απλά ΦΩΤΙΖΕΙ και έτσι εμφανίζει - ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ την όντως πραγματικότητα σχετικά με αυτά τα όντα;;;

Τι θέλω να πώ με όλα αυτά;
Ότι ΠΙΘΑΝΑ πίσω απο τις λέξεις και τις περιγραφές, κρύβεται η ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ (και εδώ τοποθετούμε σχετικά με το φίλο Κυνικό) ...
Κρύβεται αυτό το καμπαλιστικό αξίωμα που λεει ότι :

Το Ορυκτό γίνεται Φυτό, το Φυτό γίνεται Ζώον, το Ζώον γίνεται Άνθρωπος και σκοπός του Ανθρώπου είναι να καταστεί ΘΕΟΣ

Δηλαδή η ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ κατάσταση του όντος αυτού τη ΝΥΧΤΑ μέσα στο ΣΚΟΤΟΣ, δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά μια ΑΝΕΞΕΛΙΚΤΗ ακόμα διαδρομή, αφού το ΦΩΣ είναι η ΖΩΗ και η ΖΩΗ είναι απο μόνη της (ΑΦ' ΕΑΥΤΟΥ) η ΙΔΙΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

Απλά προσπάθησα να δώσω μια τοποθέτηση και στους δύο φίλους, υπενθυμίζοντας ότι ΠΑΝΤΟΥ υποκρύπτετε η ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ & ο ΜΥΘΟΣ, μέσο του οποίου υποκρύπτετε ΠΑΝΤΑ μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, συχνά τόσο απίστευτη για τη λογική των αισθήσεων που φαντάζει απλά ένα παραμύθι...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 9:09 pm

Μήπως όταν το ΦΩΣ προβάλει, απλά ΦΩΤΙΖΕΙ και έτσι εμφανίζει - ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ την όντως πραγματικότητα σχετικά με αυτά τα όντα;;;

Ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί ποτέ αυτή την εκδοχή φίλε Κέλσο.
Με άλλα λόγια αν κατάλαβα καλά μας λες οτι ήταν πάντα πέτρα και το φως απλά αποκαλύπτει την αλήθεια.
Εξέταζα την ρομαντική αν θέλεις εκδοχή της ύπαρξης ή μη ύπαρξης αυτών των όντων. Σκέψου όμως το εξής: αν δεν είχαμε ανακαλύψει συντηρημένα Μαμούθ στους πάγους ή απολιθώματα δεινοσαύρων , δεν θα αγνοούσαμε την ύπαρξη τους; Αν στη συνέχεια κάποια προφορική παράδοση σχεδόν ξεχασμένη μας μιλούσε για αυτά τα όντα, δεν θα την αμφισβητούσαμε;

Το πιο πιθανό είναι όπως είπες να πρόκειτε για αλληγορικό μύθο αλλά ας αφήσουμε ενα παραθυράκι ανοιχτό στο μυαλό μας για το (επίσημα) μη αποδεκτό.


Μπορεί να υπάρξει ΖΩΗ χωρίς φώς;;;

Φυσικά και μπορεί. Γνωρίζεις φαντάζομαι για τα όντα που ζουν σε τεράστιο βάθος στον ωκεανό , σε σημεία όπου δεν φτάνει το φως. Επίσης έχουν ανακαλυφθεί ψάρια και έντομα σε μεγάλου βάθους σπήλαια όπου επίσης δεν υπάρχει ίχνος φωτός. Μάλιστα όλα αυτά τα όντα έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, έχουν σχεδόν διάφανο δέρμα και είναι τυφλά.
Εικόνα

Estas Loco?

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Απρ 28, 2005 12:06 pm

Ο LOCO έγραψε:


Μπορεί να υπάρξει ΖΩΗ χωρίς φώς;;;


Φυσικά και μπορεί. Γνωρίζεις φαντάζομαι για τα όντα που ζουν σε τεράστιο βάθος στον ωκεανό , σε σημεία όπου δεν φτάνει το φως. Επίσης έχουν ανακαλυφθεί ψάρια και έντομα σε μεγάλου βάθους σπήλαια όπου επίσης δεν υπάρχει ίχνος φωτός. Μάλιστα όλα αυτά τα όντα έχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά, έχουν σχεδόν διάφανο δέρμα και είναι τυφλά.


Καλημέρα σε όλους,

Πράγματι, έχεις ΔΙΚΙΟ φίλε μου...
Έτσι είναι όπως τα περιγράφεις...
ΞΕΧΝΑΣ όμως κλάτι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ (νομίζω)...

Ότι ΑΝ ΔΕΝ υπήρχε το ΦΩΣ, ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δε θα μπορούσε να έχει τη ΜΟΡΦΗ που εσύ και γώ γνωρίζουμε...
Τ Ι Π Ο Τ Α...

Χωρίς το ΦΩΣ (το οποίο προέρχεται απο τον ΖΩΟΔΟΤΗ ΗΛΙΟ) η γη θα ήταν ένας πλανήτης ΧΩΡΙΣ ζωή...

Θέλω να πω δηλαδή πως τα όντα που είναι διάφανα & τυφλά στα βάθη των ωκεανών, διαβιώνουν (τρέφονται) χάρις του πλακτόν που δημιουργήται χάρις του Ηλιακού Φωτός...

Σχετικά τώρα με τη ρομαντική διάθεση που προσεγγίζεις το θέμα...
Ναι έχεις δίκιο και σε αυτό...
Άλλωστε η διάθεση δε χρειάζεται ΑΠΟΔΕΙΞΗ για να τεθεί σε λειτουργία...
Γιατί λοιπόν να ΜΗΝ υπάρχουν τα μυθολογικά όντα;;;


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Μάιος 05, 2005 6:42 pm

Μιλώντας για έγκατα και τέτοια, ας θυμηθούμε και ένα κλασσικό και μη εξαιρετέο λογοτεχνικό, το "Η μηχανή του χρόνου" του διορατικού H. G. Wells.

Σε μια πολύ μακρινή μελλοντική εποχή, οι άνθρωποι έχουν μεταλλαχθεί σε δυο είδη. Οι καλοκάγαθοι, παθητικοί Eloi ζουν στην επιφάνεια της γης, ενώ σε υπόγειες στοές καραδοκούν οι μοχθηροί και ισχυροί Morlocks που βλέπουν τους Eloi ως ζουμερά μεζεδάκια. Οι Morlocks δεν αντέχουν ούτε το φως ενός σπίρτου και ξετρυπώνουν μόνο τα βράδια για να κυνηγήσουν τα θύματά τους.

Απλά "επιστημονική φαντασία" ή και αλληγορικός σαρκασμός;

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Δευ Μάιος 09, 2005 2:53 am

Χαιρετώ!

Μιλώντας για έγκατα και τέτοια, ας θυμηθούμε και ένα κλασσικό και μη εξαιρετέο λογοτεχνικό, το "Η μηχανή του χρόνου" του διορατικού H. G. Wells.

Σε μια πολύ μακρινή μελλοντική εποχή, οι άνθρωποι έχουν μεταλλαχθεί σε δυο είδη. Οι καλοκάγαθοι, παθητικοί Eloi ζουν στην επιφάνεια της γης, ενώ σε υπόγειες στοές καραδοκούν οι μοχθηροί και ισχυροί Morlocks που βλέπουν τους Eloi ως ζουμερά μεζεδάκια. Οι Morlocks δεν αντέχουν ούτε το φως ενός σπίρτου και ξετρυπώνουν μόνο τα βράδια για να κυνηγήσουν τα θύματά τους.

Απλά "επιστημονική φαντασία" ή και αλληγορικός σαρκασμός;

Εξαιρετικό βιβλιό το οποίο μάλιστα έγινε και ποιό εμπορικό με τις δύο κινηματοφραφικές παραγωγές που ακολούθησαν (η μία εκ των δύο πρόσφατη). Φίλε Ellisaios οδηγείς τη σκέψη μας προς μια νεα κατεύθυνση.
Εικόνα

Estas Loco?

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Πέμ Μάιος 26, 2005 11:15 am

καλημερα σε ολους.ενδιαφερον θεμα μπορω να πω.
η μυθολογια των trolls ειναι πολυ ενδιαφερουσα.
οσα ειπατε,οτι δηλαδη τα trolls ζουν σε σπηλιες και δεν ντεχουν το φως του ηλιου ειναι σωστα.εδω ομως θα ηθελ να προσθεσω κατι.ειναι καπως αδυνατον να υπαρχουν κι σημερα trolls,η τεχνολογια εχει προχορησει τοσο που δεν υπηρχε περιπτωση να μην ανακαλυψουμε κατι.περιπου το ιδιο πργμα συμβαινει και με τα yeti που απο οτι λενε ζουν στα ιμαλαι.αυτο δεν θα το κατηγορουσα εντελως,υπαρχει μια περιπτωση να πραξενο ειδος να καταφερε να επιζηει στο περασμ του χρονου.ετσι κι αλλιως εκι που ζουνε δεν μπορουν να γινουν ερυνες για να μαθουμ την αληθεια.
Εικόνα
i shall make weapons from your bones

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Παρ Μάιος 27, 2005 10:14 am

φιλε undeafeted γιατι κοβεις γραμματα; πεινας;!
οσο για το ποσο εχει προχωρισει η τεχνολογια, ασ'το. δεν ειναι θεμα μονο τεχνολογιας. μην ξεχνας θεωριες συνομοσιας, συγκαλυψης κλπ.
ασε που, δε νομιζω οτι εχει κανενα λογο καμια κυβερνηση να κατσει να ασχοληθει με τα τρολς και τον γιετι. ουτε καν με τους εξωγηινους δεν ασχολουντε πια. η το xbi [τμημα του fbi που μελετα τους x-files - ναι, υπαρχει αλλα οχι οπως στη σειρα] κανει πολυ καλα τη δουλεια του κι ετσι ολα περνουν απαρατηρητα... το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχουν και πολλες αναφορες θεασης τρολς :( :evil:
noone fought with me
and lived to tell the tale

Εικόνα

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Παρ Μάιος 27, 2005 10:19 am

αυτο ειναι μια αληθεια οτι δεν λενε τιποτα.ετσι αφηνουν το κοσμο στην αγνοια ομως και αυτο δεν συμφερει ουτε τους ιδιους.το κακο ειναι οτι για ν μαθει κποιος αληθινες εξελιξεις επανω στο θεμα πρεπει να το ψαξει πολυ.
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 27, 2005 11:41 am

Η ομορφιά των τρολλς και όλων των συναφών πλασμάτων βρίσκεται στους μύθους που τα συνοδεύουν.
(Υπάρχουν και μαρτυρίες κάποιων που αναφέρουν ότι είδαν μυστηριώδη πλάσματα, αλλά στην περίπτωση αυτή πάμε στην περιοχή της επιστημονικής αναζήτησης.)
Τι εκφράζουν, λοιπόν, οι μύθοι, για να επιστρέψουμε και στο θέμα του τόπικ; Μακρινές αναμνήσεις από πλάσματα που δεν υπάρχουν πια, ή αρχέγονους φόβους για τις απροσδιόριστες απειλές που καραδοκούν στα σκοτεινά;


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης