Ο μύθος των Trolls

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Πιστεύετε πως υπήρξαν ή υπάρχουν μυθικά πλάσματα;

ΝΑΙ
15
71%
ΟΧΙ
6
29%
 
Σύνολο ψήφων: 21

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Παρ Μάιος 27, 2005 11:49 am

Χαιρετώ!

Τι εκφράζουν, λοιπόν, οι μύθοι, για να επιστρέψουμε και στο θέμα του τόπικ; Μακρινές αναμνήσεις από πλάσματα που δεν υπάρχουν πια, ή αρχέγονους φόβους για τις απροσδιόριστες απειλές που καραδοκούν στα σκοτεινά;

Πιθανότατα και τα δυο. Αν ισχύει όμως μόνο το δεύτερο , τι ήταν αυτό που αρχικά έκανε τους ανθρώπους να τρέμουν το σκοτάδι και να φοβούνται απροσδιόριστες απειλές που παραμονεύουν σ' αυτό; Μήπως η αρχική πηγή των φόβων ήταν κάποια πλάσματα που δεν υπάρχουν πιά;
Εικόνα
Estas Loco?

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Παρ Μάιος 27, 2005 7:16 pm

πολυ καλη ερωτηση LOCO.πραγματι ειναι περιεργο που οι ανθρωποι φοβουντε το σκοταδι και αυτα τα μυθικα πλασματα απο την στιγμη που ειναι σιγοιροι οτι δεν υπαρχουν.καποτε ιεχα βγαλει μια φωτογραφια απο ενα πολυ περιεγο ζωο που ηταν ζωγραφιστο σε ενα σπηλαιο καθως ημουν εκδρομη με κατι φιλους μου.ηταν στην παρνηθα και υπηρχε ενα μικρο σπηλαιο,μεσα ειχε κατι ζωγραφιες που μαλλον τις ειχαν χαραξει γιατι με το ζορι τις εβλεπες.πιθανον φυσικα να ηταν και καμια ανοητη φαρσα,αλλωστε αν ειχαν βρει κατι τετοιο θα ειχαν κλεισει την περιοχη
Εικόνα
i shall make weapons from your bones

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Σάβ Μάιος 28, 2005 9:25 am

τι ειναι αυτο που κανει τους ανθρωπους να τρεμουν το σκοταδι; εννοεις οτι ειναι τα τρολς; εγω πιστευω πως ο ανθρωπος φοβατε αυτο που δε γνωριζει αρα φοβατε το σκοταδι μεσα στο οποιο δεν γνωριζει τι υπαρχει... τετριμενο ε;

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Σάβ Μάιος 28, 2005 11:38 am

τετριμενο ναι,αλλα και εγω αυτο πιστευω περιπου.ενας ανθρωπος πιο πολυ φοβατε το σκοταδι,παρα ενα λιονταρι που τον κοιταει καλα καλα στα εκατο μετρα.και αυτο γιατι στην δευτερη περιπτωση ξερει τι θα αντιμετωπισει,ενω στην πρωτη δεν ξερει και το μυαλο του φανταζεται διαφορα.παντως ο φοβος ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος του ανθρωπου
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Κυρ Μάιος 29, 2005 5:32 pm

ωραια παρομοιωση!!!
ο φοβος ομως ειναι και το μεγαλυτερο οπλο του, αν μαθει να το χρησιμοποιει!
noone fought with me
and lived to tell the tale

Εικόνα

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Κυρ Μάιος 29, 2005 9:34 pm

φιλε Ωαννη τι εννοεις οταν λες το μεγαλυτερο οπλο του ανθρωπου?
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Δευ Μάιος 30, 2005 12:43 pm

αν καταφερεις να κανεις τον αλλο να σε φοβατε, αλλα να σε φοβατε πραγματικα, οχι οπως εγω εσενα πχ. που αμα μου την μπεις στο δρομο, δε θα σου επιτεθω [υποθετω, δεν ξερω και πως εισαι] μιας και δεν μου αρεσει να μπλεκομαι σε μαχες που δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καταληξουν υπερ μου [η υπερ του σπαθιου μου τουλαχιστον] αλλα αμα σε δω δευτερη φορα και ειμαι με παρεα, εισαι νεκρος [παρ'το σαν προειδοποιηση :P ]
αρα δε σε φοβαμε πραγματικα. αλλα θα τολμουσε ποτε κανεις να πειραξει τον george w. bush junior ; αν δε φοβουντε αυτον, τουλαχιστον φοβουντε τους φουσκοτους του.
χοντρο παραδειγμα, αλλα θελω να πω πως αν καταφερεις να κανεις τον αλλο να σε φοβατε, τον εξουσιαζεις απολυτα! :!:
got it?
noone fought with me

and lived to tell the tale



Εικόνα

MORDRED
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2005 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό MORDRED » Τρί Μάιος 31, 2005 9:15 pm

Οποιος δεν θέλει τίποτα και δεν φοβάται τίποτα είναι ΑΗΤΗΤΟΣ
Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τετ Ιουν 01, 2005 1:10 am

Μερικοί από τους μύθους υπάρχουν και η χρησιμότητά τους, ίσως, να μην είναι αυτή καθ'ευατή η "ιστορία". Μέσα από το μύθο, αν τον αποσυμβολίσεις, μπορείς να αποκομίσεις πάρα πολλά.

Όταν εμπλέκεται ο φόβος κατά τη διαδικασία του αποσυμβολισμού, τότε απέχεις πολύ από αυτόν.

Άλλες φορές πάλι ο μύθος ξεκινάει από τον ίδιο μας το φόβο και έχει άλλους σκοπούς. Ακόμα και ψυχαγωγικούς για κάποιους ανθρώπους.

Η απάντησή μου στην αρχική ερώτηση του συγγραφέα του θέματος, είναι ναι. Πιστεύω ότι υπήρχαν και ίσως και να υπάρχουν μυθικά πλάσματα. Το θέμα είναι που υπήρχαν; Αν για παράδειγμα υπάρχουν στο μυαλό μου τότε δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα; Αν εγώ τα βλέπω μπροστά μου, αλλά μόνο εγώ; Τότε υπάρχουν; Οι σχιζοφρενείς που κατά καιρούς βλέπουν "διάφορα"; Πόσο σίγουροι είμαστε ότι δεν τα "βλέπουν" πραγματικά;

Η όραση είναι εργαλείο με ταυτόχρονα τόσο πεπερασμένες και τόσο άπειρες ικανότητες. Δεν πιστεύω ότι βλέπω τα πάντα γύρω μου. Θα ήταν παιδαριώδες.

Όμως στην προκειμένη περίπτωση με ενδιαφέρει περισσότερο ο αποσυμβολισμός του όποιου μύθου.
Εξάλλου για να τον ονομάσαν έτσι κάτι ήξεραν οι πρόγονοί μας. 8)
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Τετ Ιουν 01, 2005 9:21 am

οποιος δεν θελει να φοβατε τιποτα,και δεν φοβατε τιποτα ειναι ΑΗΤΤΗΤΟΣ


νομιζω οτι βρηκες μεταφραση στο ονομα μου
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Τετ Ιουν 01, 2005 11:05 am

yeah he kinda did didn't he. afto ennoousa [sorry gia ta greeklish ala eimai se ena kolo internet kafe]
noone fought with me

and lived to tell the tale



Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Ιουν 01, 2005 11:11 am

undeafeted έγραψε:
νομιζω οτι βρηκες μεταφραση στο ονομα μου


Επίτρεψέ μου, αγαπητέ, αλλά ως undefeated θα ήσουν ακόμα πιο αήττητος. :wink:

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Παρ Ιουν 03, 2005 6:16 pm

Επίτρεψέ μου, αγαπητέ, αλλά ως undefeated θα ήσουν ακόμα πιο αήττητος.

Το παρατήρησα κι εγώ αλλά θεώρησα πως είναι εσκεμμένα λάθος για να δηλώνει κάτι άλλο. Αν όμως θες να είσαι αήττητος καλό θα ήταν να το διορθώσεις ( και στα υπόλοιπα sites που συμμετέχεις ).
Εικόνα

Estas Loco?

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Σάβ Ιουν 04, 2005 11:19 am

το "αηττητος" δεν ειναι ετσι οπως το πιστευει ο περοσσοτερος κοσμος.μου εχουν κανει παρατηση και σε αλλο site για το "υπεροπτικο" nickname μου.δεν ειναι ομως καθολου υπεροπτικο.αηττητος ειναι αυτος που δεν γνωριζει ηττα,η ηττα ομως μπορει να να ειναι και νικη εξαρταται απο το παραδειχμα.undeafeted χαρακτηριζω τον ευατο μου και σημαινει οτι δεν μπορει να χασει.undeafeted ειναι ο εαυτος ολων των ανθρωπων.επισης δεν ειναι ονομα αλλα απλως ενα επιθετο{εννοω το μερος του λογου} ενα επιθετο που ταιριαζει στον ευατο μου.
τελος δηλωνω οτι το nick μου δεν νομιζω οτι προσβαλει κανεναν.δεν εχω την διαθεση ουτε την ανεση να το παιξω undeafeted αναμεσα σε ολους εσας.

τα site που χρησιμοποιω τον παρον nick αρχιζουν και λιγοστευουν......
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Ιουν 04, 2005 12:19 pm

Αγαπητέ undeafeted,

θα ήθελα να προλάβω μία παρανόηση από πλευράς σου.

Οι αγαπητοί Elissaios και LOCO προσπάθησαν διακριτικά να σου επισημάνουν ότι έχεις γράψει λανθασμένα τη λέξη από ορθογραφικής απόψεως.

Αν παρατηρούσες δε περισσότερο το μήνυμα ειδικά του φίλου Elissaios θα έβλεπες και την ορθή απόδοση της λέξης "αήττητος" στα Αγγλικά, η οποία και είναι:

undefeated

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει κατά τα άλλα με το δικό σου τρόπο σκέψης και σίγουρα δεν τίθεται θέμα προσβολής.

Κρατώ βέβαια μία επιφύλαξη για την περίπτωση που θα εμφανιστεί κάποιος από τη γηραιά Αλβιόνα ή κάποιος της Αγγλικής φιλολογίας τελος πάντων...
:P :P
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Σάβ Ιουν 04, 2005 2:12 pm

ωχ τελικα ειμαι πολυ μα*****ς :x

παντα μα παντα το ιδιο λαθος,μα γιατι βιαζομαι να απαντησω χωρις να εχω διαβασει καλα τι μου λεει ο αλλος.
παιδια εκανα πατατα ειλικρινα σορυ :roll:
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Σάβ Ιουν 04, 2005 2:44 pm

Εντάξει, Undeafeted, κανένα πρόβλημα.

Άλλωστε το όνομά σου γραμμένο έτσι έχει και μια πρωτοτυπία. :lol:

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Σάβ Ιουν 04, 2005 3:55 pm

ναι πραγματι εχει πλακα.το αστειο ειναι οτι δεν το εκανα επιτηδες.

τωρα αν εμφανιστει καποιος πορωμενος αγγλος φιλογος......θα του πω οτι το εκανα επιτηδες ωστε να δειξω οτι σε κατι δεν ειμαι "αηττητος"{χιομορ} :lol: :lol:
Εικόνα

i shall make weapons from your bones

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Δευ Ιουν 06, 2005 12:34 pm

εγω ειμαι αγγλος φιλολογος και σου λεω οτι καλυτερα πρωτα να μαθεις να γραφεις σωστα ελληνικα!!!
πλακα κανω!
αλλα γιατι βιαζεσαι τοσο να γραψεις; ελεγξε στο τελος το γραπτο σου.
κανε τον αλλο να χαιρεται να διαβαζει αυτα που γραφεις!
εγω βεβαια ειμαι τιγκα ανορθογραφος αλλα . . .. .. ασχετο!!!
noone fought with me

and lived to tell the tale



Εικόνα

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Τρί Ιουν 07, 2005 2:36 pm

ξερεις τι συμβανει,ο Η\Υ μου ειναι πολυ παλιος και για να μπει κανει μια ωρα.ετσι αναγκζομαι να πηγαιενω συχνα σε ιντερνετ καφε,και εκει μου την σπαει η μουσικη και ο αλλος κοσμος,με αποσυντονιζει και γραφω γρηγορα,οπως τωρα ασ πουμε
Εικόνα

i shall make weapons from your bones


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης