ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ, Θρύλοι, Μύθοι και Μυστικά της Χαμένης Ηπείρου

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Κατά την γνώμη σας, υπήρξε η Ατλαντίδα;

ΝΑΙ, υπήρξε
16
67%
ΟΧΙ, δέν υπήρξε
1
4%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ, αλλά θέλει έρευνα
7
29%
ΔΕΝ με ενδιαφέρει το θέμα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 24

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Αύγ 23, 2005 5:46 pm

Φίλε κυνικέ, ίσως ένα νέο θέμα βοηθήσει ώστε να μας αναπτύξεις τις "εμφανείς ηλιθιότητες" των Αιγυπτίων, που εγώ τουλάχιστον στην εν λόγω αναφορά σου δεν έχω αντιληφθεί.


Άμα ανοίξει νέο θέμα καλώς...

Προς το παρόν, αγαπητη Zadok,

1) Οι κακόβουλες και βίιαες ίντριγκες μεταξύ των ιερατείων του Αμμουν και του Ατουν (μέχρι που οι Φαραώ κοντεύαν να μην ξέρουν οι ίδιοι πως λέγονται - μια Τοουταγχατουν μια Τουταγχαμούν -αλλαγή κάθε Δευτέρα...

2) Το συστημα σκλάβων για την δόμηση της κάθε λόξας του εκάστοτε Θεου-Ηγεμόνος Φαραώ,

αλλα πάνω από όλα

3) Το αλλοπρόσαλλο "πιστεύω" οτι για να κάνει η ψυχή το ταξιδι της, το σώμα έπρεπε να ταριχευθει με μέλι και άχυρα (Μου θυμίζει τους σύγχρονους ανόητους που βάζουν τα σώματα τους σε ψυγεία, προσμένοντας.... ανάσταση)

Από όλα αυτά, τίποτα δεν σου φαίνεται ηλήθια;

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 24, 2005 1:31 am

Ο κλήρος πέφτει στο γενναίο λοιπόν.

Εντάξει θα ανοίξω εγώ το θέμα της Αιγύπτου για να αποσυμφοριθεί το εδώ θέμα και να επανέλθει εις το «σωστό δρόμο».

Από εκεί και πέρα έχω να παραθέσω και μια οπτική δική μου, πριν ανοίξω το θέμα της Αιγύπτου.

Η όποια θρησκευτική λατρεία θεωρώ πως έχει το δικαίωμα να ακολουθεί τα ήθη και έθιμα τα οποία και πιστεύει πως θα τη φέρουν στο δρόμο της εξέλιξης και της ανόδου.
Δεν νομίζω ότι αυτό μπορεί να γίνει αντικείμενο κρίσης ή πωλώ δε κατάκρισης.

Αν κάτι δεν ταιριάζει στη δική μου οπτική δε σημαίνει πως αυτόματα είναι κατακριτέο και καταδικαστέο, ή ότι αυτό δύναται να ορίσει το βαθμό αντίληψης αυτού που εκτελεί τα λατρευτικά του καθήκοντα.

Άρα.

Το να θεωρούν οι Αρχαίοι Αιγύπτιοι ότι με την ταρίχευση θα πετύχουν μια επάνοδο ή ένα ταξίδι, δεν νομίζω ότι υποδηλώνει βαθμό ηλιθιότητας ή βαθμό εξυπνάδας.
Ας μη ξεχνάμε πως οι Αρχαίοι μας πρόγονοι έβαζαν λεφτά στο στόμα του θανόντος για να πληρωθεί ο βαρκάρης, το οποίο σήμερα φαντάζει εξ ίσου κουτό.
Η τότε θρησκευτικές δοξασίες όμως αυτό επίτασαν και αυτό προέβλεπαν.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Αύγ 24, 2005 1:54 am

Αγαπητέ μου κυνικέ, σε ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Σου οφείλω ένα τελευταίο σχόλιο και τα υπόλοιπα θα τα πούμε στο άλλο θέμα, που τόσο ηρωΐκά δημιούργησε ο "καλός" (τρόπον του λέγει) κι αγαπημένος "γενναίος". :P

Λοιπόν, κυνικέ μας φίλε, θα συμφωνήσω με τον προγραφόμενό μου ότι πολλά μπορεί να μου φαίνονται ή και να είναι ηλίθια, όμως τα θέματα πίστης δεν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο "καζάνι".
Αν θες να στο πω επιστημονικά: είναι σα να προσπαθώ να μετρήσω την ταχύτητα του αυτοκινήτου μου με υποδεκάμετρο. Είναι ασύμβατο.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 24, 2005 10:35 am

kynikos έγραψε:"...Πού άκουσες να "λέγεται" τέτοιο πράγμα Κέλσο;

Θέλω να πώ, από ποιό σημεό και μετά μπορούμε να πουμε οτι κάτι είναι επιστημονική φαντασία της πεντάρας; Τί πειστήρια θα έπρεπε να είχε κάποιος για να δεχθείς κάτι τόσο ξεκάρφωτο, έστω σαν υπόθεση εργασίας;..."

Πράγματι η αγαπητή magica δίνει την απάντηση:
Η εσωτερική παράδοση
Το ΑΝ συμφωνείς ή ΟΧΙ αυτό είναι ένα θέμα προσωπικά δικό σου...

Πάντως ΑΝ θέλεις να ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕΙΣ τις "όποιες" ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ, δεν έχεις παρά να ασχοληθείς μαζί τους φίλε μου και ΣΙΓΟΥΡΑ κάτι θα ανακαλύψεις...

Για την ΤΑΡΙΧΕΥΣΗ που αναφέρεις, απλά θα παραθέσω το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι η ΤΑΡΙΧΕΥΣΗ αποτελούσε ένα μέρος της Αιγυπτιακής Μυητικής Διαδικασίας, την γνωστή (σε κάποιους) ως ΚΡΑΤΑ ΡΕΠΟΑ.
Αυτό και ΜΟΝΟΝ σε μένα λέει πολλά...
Σε σάς;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Αύγ 24, 2005 11:31 am

Ramoglou,

Δεν μιλάω για κατάκριση φυσικά, αλλα για αντικειμενική εκτίμηση του τρόπου του σκέπτεσθαι, για να μπορέσουμε να έχουμε όσο πιο καλή εικόνα γίνεται της ψυχοσύνθεσης του τότε κόσμου.

Zadok,

Εννοείται οτι δεν τα βάζω όλα στό ίδιο καζάνι, πραγμα που νομίζω οτι το ξέρεις εξ άλλου, αλλά σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία να συμφωνήσω.


Ουσιατικά με ενδαφέρει η διδικασία της εντόπισης των δεισιδαιμονιών, ακριβώς για να μπορέσουμε να ξεχωρίσουμε οποιαδήποτε τυχούσα ουσία απο της "μπούρδες" - για να ΜΗΝ τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι, όπως λέει κι η Zadok.

Η συνέχεια στην «Αίγυπτο»

====================================

Επίσης μην νομίζετε οτι είμαι από εκείνους τους δυσκοίλιους σκεπτικιστές, που βρίσκουν "λογικές" εξηγήσεις για τα πάντα! :)

Αν κάτι φαίνεται να μην στέκει καλά, το επισημαίνω, από όποια πλευρά κι αν προέρχεται. Χθες το βράδυ, πχ, παρακολουθούσα ένα πρόγραμα για τους Ινδιάνους της Κεντρικής & Νότιας Αμερικής.

Οι παρουσιαστές αναρωτιώνταν πώς κατέφερναν να χτίσουν με τις πέτρες (στο Macchu Pichu), με τόση ακρίβεια, που να μην χωράει ούτε μαχαίρι στις χαραμάδες. Για να δείξουν την δική τους θεωρία κάναν μια αναπαράσταση με... φελιζολ και καυτο σύρμα!!!

Ισχυρίστηκαν οτι αυτό το κάναν χάριν... ταχύτητας, και οτι ένας εργάτης θα μπορούσε να κάνει την ίδια δουλειά με κοπίδι, ερμ, μόνο που οι Ίνκας δεν είχαν σίδερο, θα έπρεπε το κοπίδι να ήταν πέτρινο!

Κάτι τέτοιες εξηγήσεις μου φαίνονται εξ ίσου αστείες με τα πιο παρδαλά φαντάσματα που προέρχονται από δήθεν "εσωτερικές" πηγές, αλλά όλως παραδόξως χρησιμοποιόυν την πιο σύγχρονη επιστημονική ορολογία.

magica
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Αύγ 17, 2005 6:17 pm

Δημοσίευσηαπό magica » Τετ Αύγ 24, 2005 3:14 pm

) Το αλλοπρόσαλλο "πιστεύω" οτι για να κάνει η ψυχή το ταξιδι της, το σώμα έπρεπε να ταριχευθει με μέλι και άχυρα (Μου θυμίζει τους σύγχρονους ανόητους που βάζουν τα σώματα τους σε ψυγεία, προσμένοντας.... ανάσταση)

Από όλα αυτά, τίποτα δεν σου φαίνεται ηλήθια;



Αχ! φίλε μου kynicos. To κατά πόσο είναι ηλίθια ολα αυτά ειναι μια υποκειμενική άποψη. Πως να πείσεις εναν χιλιαστή οτι είναι χλευασμός το να θές να πάς στον Παράδεισο.

Εγώ νομίζω οτι δεν υπάρχει τίποτα ανευ σημασίας. Τα πάντα εχουν σημασία. Τα πάντα εχουν κάποιο νόημα.
Η εσωτερική παράδοση εχει τις ρίζες της πάρα πολύ βαθειά. Νομίζω πολύ περισσότερο απο οσο νομίζουμε. Και ο αγαπητός Κέλσος είναι αρκετά ενήμερος. Εχω διαβάσει σχετικά του θέματα παλαιότερα σε αλλη ιστοσελίδα και είναι καταπλητικά.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Αύγ 25, 2005 9:44 am

kynikos έγραψε:"...αλλα πάνω από όλα

3) Το αλλοπρόσαλλο "πιστεύω" οτι για να κάνει η ψυχή το ταξιδι της, το σώμα έπρεπε να ταριχευθει με μέλι και άχυρα (Μου θυμίζει τους σύγχρονους ανόητους που βάζουν τα σώματα τους σε ψυγεία, προσμένοντας.... ανάσταση)

Από όλα αυτά, τίποτα δεν σου φαίνεται ηλήθια; ..."

"...Επίσης μην νομίζετε οτι είμαι από εκείνους τους δυσκοίλιους σκεπτικιστές, που βρίσκουν "λογικές" εξηγήσεις για τα πάντα! :) ..."


Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...

Αγαπητέ μου Κυνικέ, ευΛΟΓΟΣ δηλαδή ΛΟΓΙΚΑ σκέπτεσαι τα όσα σε προβληματίζουν και αυτό για μένα είναι όντως ΛΟΓΙΚΟ :wink:

Αναρωτιέσαι λοιπόν (δια της ΛΟΓΙΚΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ πατήρ της οποίας είναι ο Αριστοτέλης), κάτι που εσύ το θεωρείς κατά τα γραφώμενα σου "πάνω από όλα" και αυτό έχει να κάνει με τον ΤΡΟΠΟ ταρίχευσης που χρησιμοποιούσαν οι Αιγύπτιοι ΜΥΗΜΕΝΟΙ (επιμένω σε αυτό :wink: )

Χμμμμ...
Ειλικρινά ΔΕΝ γνώριζα ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ έβαζαν ΜΕΣΑ στο ταριχευμένο σώμα.
Εσύ μας λες ότι έβαζαν ΜΕΛΙ & ΑΧΥΡΑ και δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω...
Αναλογίσθηκα όμως και εγώ το ΓΙΑΤΙ αυτοί οι "χριστιανοί" (εν τη ρύμη του λόγου), έβαζαν ΑΥΤΑ τα υλικά μέσα στο νεκρό σώμα :?: :?: :?:

Η επαφή μου λοιπόν με τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ και οι αναζητήσεις μου με οδήγησαν :arrow: στο εξής :
Και το στάχυ και το μέλι είναι ΣΥΜΒΟΛΑ απο εκείνα που θεωρούνται ΜΥΣΤΙΚΑ και ΑΠΟΚΡΥΦΑ
Το μεν στάχυ το βρίσκουμε στα υπέρτατα Ελευσίνια Μυστήρια και έχει να κάνει με την αλληγορία της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ (στο φυσικοϋλικό πεδίο)...
Ξέρεις, ο φαινομενικός θάνατος του σπόρου και η εξέλιξή του μετά από τον θάνατο σε φυτό που δίνει ζωή...

Το δε μέλι το βρίσκουμε σε όλες τις παραδόσεις ως στοιχείο της ζωής και της ανανέωσης :!:
Ακόμα και οι Κέλτες το δέντρο τους το ιερό το Δέντρο της Ζωής, το Υγκντρασίλ, το απεικονίζουν ως μελιά :!: :!: :!:

Και σταματώ εδώ...

Απλά θέλησα να σου δείξω φίλε μου, που "φοβάσαι" να ΜΗΝ σε χαρακτηρίσουμε σαν από "εκείνους τους δυσκοίλιους σκεπτικιστές, που βρίσκουν "λογικές" εξηγήσεις για τα πάντα", κάτι που ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΓΟ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΣΩΝΥΜΙΟ, ότι με μια μικρή προσπάθεια (λίγων λεπτών, αλήθεια λέω 8) ), και με εμπιστοσύνη στην Ψυχή ΜΑΣ και όχι στην Λογική ΜΑΣ, ίσως πολλά από όσα μας ξενίζουν (λογικά), να τα αντιληφθούμε ως ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ υπό το πρίσμα ΠΑΝΤΑ της Αλληγορίας και του Αποσυμβολισμού...

Με αγάπη και σεβασμό στην άποψη του άλλου

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 25, 2005 10:29 am

Σας παραθέτω ένα κείμενο το οποίο και βρήκα στο http://www.pneuma.gr και αφορά την ταρίχευση, έτσι για να έχουμε μια άποψη περί της τεχνικής της.

Ο αιγυπτιακός πάπυρος Ρίντ αναφέρει ότι για την συντήρηση του νεκρού σώματος απαιτείτο το νερό της Ελεφαντίνης (=ρετσίνι), το νάτριο της πόλης Νεκχαβίτ (=άσφαλτος και πίσσα) και το γάλα της πόλης Κιμ (=αρωματικό λάδι).

Ο νεκρός λοιπόν παραδίδεται στα χέρια των τεχνιτών της μουμιοποίησης. Πιθανότατα το νεκρό σώμα πλενόταν και αρωματιζόταν με αρωματικά έλαια και αλατούχες και ασφαλτούχες ουσίες, πριν ξεκινήσει η κυρίως διαδικασία. Το νεκρό σώμα, στη συνέχεια, τοποθετείται στο τραπέζι της ανατομίας, και γίνεται μικρή τομή στην αριστερή κοιλιακή χώρα, όχι μεγαλύτερη από 10 εκατοστά. Το εργαλείο της τομής είναι ένα απλό λίθινο κοφτερό εργαλείο, ενώ, ακολούθως, με ειδικό ορειχάλκινο εργαλείο το χέρι του ειδικού αφαιρεί τα εντόσθια και με τομή το διάφραγμα, τους πνεύμονες και την καρδιά. Τα εντόσθια διατηρούνταν σε τέσσερα δοχεία, ενίοτε και πολυτελή αλαβάστρινα, τα λεγόμενα ΚΑΝΩΠΙΚΑ αγγεία, παραγεμισμένα με άλμη, ή ακόμη και σε δέματα στα οποία μάλιστα συνηθέστατα τοποθετούνταν και κέρινα ειδώλια του πτηνόμορφου θεού Ώρου, ως αποτρόπαιου εναντίον του θεού Τυφώνος (Σηθ).

Έπειτα, ακολουθεί η απόπλυση του εσωτερικού του σώματος με άσφαλτο, ρητίνες, αρώματα, σόδα και μύρα. Η σόδα έχει διπλό χημικό αποτέλεσμα: από τη μία έχει αντισηπτικές ικανότητες και από την άλλη απορροφά τις ανεπιθύμητες μυρωδιές. Μετά την περιποίηση των κοιλοτήτων του σώματος και κυρίως της κοιλιακής χώρας, εγκλείονταν τα αγγεία ή δέματα μέσα στα παραπάνω. Ακολούθως, πτώμα και σπλάχνα παρέμεναν μέσα σε άλμη και νίτρο επί 40 έως 70 μέρες. Στα νεότερα χρόνια, χωρίς ραφή της κοιλιακής χώρας, οι τεχνίτες τοποθετούσαν εντός αυτής άμμο, ρητίνες, ακόμα και μικρά ειδώλια θεών. Από την αρχαιολογική σκαπάνη έχουν έρθει στο φως μούμιες γεμισμένες και με άλλα παράξενα υλικά, όπως, πηλό, πριονίδι, άχυρα, μπάλες από βαμβάκι και άλλα αρωματικά υλικά, ανάμεσα στα οποία και κρεμμύδια.


Θα παρακαλέσω όμως η συζήτηση να συνεχιστεί το ανάλογο Topic περί Αιγύπτου.
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Αύγ 31, 2005 1:02 am

Και με την Ατλαντίδα τι έγινε;

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 31, 2005 2:22 am

Αναζητείται ακόμα !

Επί ματαίο εστάλει συντονιστής της αγοράς ταύτης, να ανασκάψει παραλίες και να έβρει τινάς πληροφορίας, θέλουση ούτες προσδόσειν εις ημάς, γνώσην περί της προαναφερομένης αναζητήσεως μας.

:?
Εικόνα

MORDRED
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2005 2:09 pm

Δημοσίευσηαπό MORDRED » Τρί Σεπ 13, 2005 12:25 am

Να χαιρετήσω το φόρουμ μετά από καιρό διακοπών.
Καλό χειμώνα σε όλους.

Πέρα από το πού ήταν, αν ήταν η Ατλαντίδα, θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι που άκουσα σε μία συζήτηση, γι'αυτό και τα δεδομένα είναι λίγο μπουρδουκλωμένα. Ακουσα κάτι περί Λευκής και Μαύρης Στοάς κάτι για αδελφούς του Φωτός και εν ολίγεις κατάλαβα ότι αναφερόταν στο ότι κάτι έκανε ένας "αυτοκράτορας(?)" της Ατλαντίδας και έγινε αιτία να βυθιστεί.

Ξέρει κανείς τον μύθο να τον παραθέσει?

Ευχαριστώ
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Οκτ 04, 2005 7:26 pm

Αγαπητέ MORDRED,

νομίζω ότι αναφέρεσαι στη Μεγάλη Λευκή Αδελφότητα ή δεν κατάλαβα καλά :?:

Αν αναφέρεσαι σε αυτήν, η οποία όντως σχετίζεται με πεποιθήσεις περί Ατλαντίδος, είναι τεράστιο ζήτημα και αφορά κυρίως σε αναφορές Θεοσοφικής χροιάς.

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να ανακοινώσω και να ενημερώσω τους φίλους του θέματος ότι:

την Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2005

Ώρες 20.15' - 21.30'


μπορείτε να παρακολουθήσετε μία ομιλία από την

Ηρώ Ζάραγκα

με θέμα: Πλατωνική Ατλαντίς


Η ομιλία θα παρουσιαστεί στην Θεοσοφική Εταιρεία

Βουκουρεστίου 25, 1ος όροφος, Αθήνα.
(Μετρό Σύνταγμα)
Τηλέφωνο: 210.3620.702.


Είσοδος Ελεύθερη
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Δεκ 28, 2005 10:15 pm

MORDRED έγραψε:
Πέρα από το πού ήταν, αν ήταν η Ατλαντίδα, θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι που άκουσα σε μία συζήτηση, γι'αυτό και τα δεδομένα είναι λίγο μπουρδουκλωμένα. Ακουσα κάτι περί Λευκής και Μαύρης Στοάς κάτι για αδελφούς του Φωτός και εν ολίγεις κατάλαβα ότι αναφερόταν στο ότι κάτι έκανε ένας "αυτοκράτορας(?)" της Ατλαντίδας και έγινε αιτία να βυθιστεί.

Ξέρει κανείς τον μύθο να τον παραθέσει?

Ευχαριστώ


Πού πήγε ο Mordred;

Τέλος πάντων, τα δεδομένα είναι πολύ μπουρδουκλωμένα. Μια εκδοχή αυτού του μύθου είναι ότι στην Ατλαντίδα είχαν έλθει εξωγήινοι οι οποίοι είχαν ως αποστολή να κάνουν παιδάκια με τις ντόπιες (δεν πολυκατάλαβα αν είχαν έρθει αντιστοίχως και εξωγήινες για να κάνουν παιδάκια με τους ντόπιους) αλλά το παράκαναν στα παιδάκια και τιμωρήθηκαν διά της μεθόδου της καταβυθίσεως.

Διαβάζω δυο βιπεράκια τώρα περί Ατλαντίδας, οι συγγραφείς των οποίων είναι κατενθουσιασμένοι γιατί επιτέλους βεβαιώθηκαν πως η Ατλαντίδα ταυτίζεται με την Ανταρκτική (πριν η τελευταία μπει στην κατάψυξη). Είδαν ένα χάρτη της Ατλαντίδας διά χειρός Αθανάσιους Κίρχερ, είδαν και ένα χάρτη της Ανταρκτικής και έμειναν έκπληκτοι από την απροσδόκητη ομοιότητα: και οι δυο ήπειροι περιβάλλονται από θάλασσα. Κατόπιν τούτου, δεν χωρεί αμφιβολία περί Ανταρκτικής. Ω, δεν την αγνοεί κανείς, είναι η γη η Ατλαντίς.

Πάντως τα βιπεράκια έχουν και μερικά ενδιαφέροντα και άμα επιστρέψει ο Mordred θα του τα γράψω. :)

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Φεβ 08, 2006 10:19 am

Την καλημέρα μου σε όλους...

Χθές άκουσα και έμαθα μια ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ανακάλυψη, στην ζούγκλα της Ινδονησίας, κοντά στα βουνά Φότζα, στην επαρχία της Παπούα.

Παραθέτω άρθρο από το www.in.gr σχετικό με αυτήν την ανακάλυψη:

Ένα «χαμένο παράδεισο» ανακάλυψαν επιστήμονες σε ζούγκλα της Ινδονησίας

Λονδίνο

Δεκάδες νέα είδη φυτών και ζώων, τα οποία ήταν ακόμα άφοβα απέναντι στον άνθρωπο, υποστηρίζει, ότι ανακάλυψε ομάδα επιστημόνων σε απάτητη ζούγκλα της Ινδονησίας.
Η ομάδα, αποτελούμενη από Αμερικανούς, Ινδονήσιους και Αυστραλούς επιστήμονες, ερεύνησε μία περιοχή 10.000 τετραγωνικών χιλιομέτρων κοντά στα βουνά Φότζα, στην επαρχία της Παπούα.

Σύμφωνα με τις περιγραφές της ομάδας, η περιοχή ήταν απάτητη -ούτε καν από τους ντόπιους- χωρίς ίχνος πολιτισμού. Ακόμα και οι γηγενείς που συνόδευσαν ως οδηγοί τους επιστήμονες έμειναν έκπληκτοι από το πόσο απομονωμένη ήταν.
«Είναι ότι κοντινότερο στον Κήπο της Εδέμ μπορεί να βρει κανείς στη Γη», δηλώνει ο Μπρους Μπίχλερ, ένας από τους επικεφαλής της αποστολής.

Όπως μεταδίδει το BBC, οι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι ανακάλυψαν στο χαμένο αυτό παράδεισο είκοσι νέα είδη βατράχου, τέσσερα είδη πεταλούδας και πέντε νέους τύπους φοινικιάς.

Το πιο αξιοσημείωτο εύρημα είναι όμως ένα πτηνό το οποίο τρέφεται με μέλι και έχει ένα έντονο πορτοκαλί σημάδι στο κεφάλι. Αυτό ίσως είναι το πρώτο νέο είδος πτηνού που ανακαλύπτεται στην περιοχή σε διάστημα 60 ετών.

Εικόνα
Associated Press
Αυτό το πουλί ίσως είναι το πρώτο νέο είδος πτηνού που ανακαλύπτεται στην περιοχή σε διάστημα 60 ετών


Επίσης, στις ανακαλύψεις της ομάδας περιλαμβάνεται ένα είδος καγκουρό που θεωρείται ότι είχε εξαφανιστεί, καθώς και ένα είδος παραδείσιου πουλιού που είχε περιγραφεί για πρώτη φορά από κυνηγούς το 19ο αιώνα.
Η αποστολή άρχισε το Δεκέμβριο του 2005 και διήρκησε ένα περίπου μήνα. Οργανώθηκε από την αμερικανική οργάνωση προστασίας του περιβάλλοντος Conservation International και το Ινστιτούτο Επιστημών της Ινδονησίας.

Οι επιστήμονες παραδέχονται ότι διάστημα ήταν μικρό και ενδέχεται να έχουν δει ένα ελάχιστο μέρος από τους θησαυρούς του χαμένου αυτού κόσμου. Ελπίζουν όμως να επιστρέψουν σύντομα.

news.in.gr


Τι σχέση έχει η εν λόγο ανακάλυψη, με το θέμα της Ατλαντίδας :?:
Απλά έκανα μια σκέψη...
Καταρχάς, ΑΝ ΠΡΙΝ από την ανακάλυψη αυτή, είχαμε (όπως όντως υπήρχαν) μαρτυρίες για την ύπαρξη αυτού του παραδείσιου τοπίου, ΟΛΟΙ οι επιστήμονες θα έλεγαν με το βαρύγδουπο ύφος που τους διακρίνει:
Μα τι είναι όλα αυτά τα παραμύθια...
Τα πάντα έχουν εξερευνηθεί και τέτοιο μέρος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Και να που "ξαφνικά" κάνει την εμφάνισή της αυτή η "ανακάλυψη", διαψεύδοντας τον ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ που είχε ΚΛΕΙΣΤΑ ΑΥΤΙΑ & ΜΑΤΙΑ σε κάθε τι "νέο"...

Κάτι ανάλογο δεν συμβαίνει και με την περίφημη ήπειρο της Ατλαντίδας :?:
Αυτά δεν υποστηρίζουν οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ :?:

Νομίζω, πως πλησιάζει η εποχή που θα ΔΙΑΨΕΥΣΘΟΥΝ σε ότι "επιστημονικά" διακυρήτουν χρόνια τώρα σχετικά με την Χαμένη Ήπειρο...
"Ο καιρός γάρ εγγύς"

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Φεβ 13, 2006 12:59 am

Πολύ ενδιαφέρουσα η παραπάνω ενημέρωση, αγαπητέ Κέλσο, και χρήσιμα τα γραφόμενά σου.

Με την ευκαιρία, να (ξανα)γράψω ότι οι άνθρωποι έχουμε την αυθάδεια να βγάζουμε συμπεράσματα βάσει των όσων ξέρουμε, λες και τα ξέρουμε όλα. Έλα όμως που δεν ξέρουμε ούτε τα βασικά!

Πάνω που σκεπτόμουν σήμερα πώς και γιατί έχτισαν τις πυραμίδες...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Φεβ 13, 2006 8:45 am

Elissaios έγραψε:"...Πάνω που σκεπτόμουν σήμερα πώς και γιατί έχτισαν τις πυραμίδες..."


Μοιράσου μαζί μας τις σκέψεις σου φίλε μου, στο ανάλογο θέμα...
Σε περιμένουμε...

Καλημέρα σε όλους,
Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

scar face
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 7:55 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Δημοσίευσηαπό scar face » Τετ Μαρ 15, 2006 6:48 pm

Αγαπητοί φίλοι, μετά από αρκετό διάστημα, από τότε που άρχισε σχεδόν να λειτουργεί αυτή η αγορά, ξανακάνω την εμφάνισή μου, διαβάζοντας ολές τις σελίδες αυτής της πολύ ενδιαφέρουσας ιστορίας.
Στο τέλος όμως έμεινα με την απορία.
Οχι το που είναι η Ατλαντίδα αλλά ποιά είναι τα στοιχεία για αυτήν.
Παρατήρησα όμως πως η κουβέντα σταματησε με την αναφορά σε Αίγυπτο και Πυραμίδες.
Τώρα θα πάω να διαβάσω το θέμα με τις Πυραμίδες να δω και εκεί πως αναπτύχθηκε το θεμα.
Σας χαιρετώ και σας εύχομαι καλή συνέχεια.
ΕΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝ Ο ΛΟΓΟΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Μαρ 18, 2006 9:02 am

Καλημέρα σε όλους...

Αγαπητέ Scar face
όπως ήδη ανέφερα και στο θέμα για την Αίγυπτο, προσπαθούμε να δίνουμε στοιχεία για να διεξάγει ο καθένας μας την προσωπική του - δική του έρευνα...

Το παρόν θέμα, όπως και ΟΛΑ τα θέματα των Δια - λόγων του Σταυροδρομιού της Μεταφυσικής Αναζήτησης, ευτυχώς ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ...
Πάντα θα υπάρχει κάτι νέο που προστίθεται...

Δώσε μας λοιπόν και εσύ κάτι από τις δικές σου έρευνες σχετικά με την Ήπειρο της Τέταρτης Ρίζας Φυλής ή πιο "ελληνικά", του Τετάρτου Γένους των Ανθρώπων (κατά τον μέγα Ησίοδο), του Γένους του ΧΑΛΚΟΥ (αν δεν κάνω λάθος) και δώσε μας ένα σημείο για να κινήσουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον Κόσμο (κατά τον Αρχιμήδη) σχετικά με τα όσα κρύβονται πίσω από την καταβύθιση της Ατλαντίδας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

jolion
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 16, 2009 11:04 am
Τοποθεσία: pefki
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jolion » Δευ Φεβ 02, 2009 8:19 pm

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:
Ο Πασχαλης έγραψε:
Να πώ όμως ότι ΣΗΜΕΡΑ, ΚΥΡΙΑΚΗ 12 Ιουνίου το Κυριακάτικο φύλλο της εφημερίδος "ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ", έχει ώς ένθετο το VCD απο το History Channel με τίτλο ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ, ο χαμένος πολιτισμός
Αντιγράφω απο το οπισθόφυλλο:
..................Σύμφωνα με ειδικούς μελετητές, οι Άτλαντες είχαν αναπτύξει έναν άκρως εξελιγμένο τεχνολογικό πολιτισμό, που κανένας άλλος δεν έχει μπορέσει ακόμα να τον ξεπεράσει. ...Κέλσος ο Φιλαλήθης..........

Η Ατλαντίδα είναι σήμερα επίκαιρη επειδή και σήμερα είμαστε τρομερά εγωιστές, επειδή και σήμερα καταστρέφουμε τον πλανήτη επιδρώντας στις λεπτές ισορροπίες του. Υπήρξε η Ατλαντις και έπαθε αυτό ακριβώς.
Ενσταση 1η...

Μηπως δεν ηταν ακριβως ετσι τα πραγματα;


Αγαπητέ μου φίλε Πασχάλη...
Το απόσπασμα που παρέθεσα, το έκανα για να δείτε ΑΝ αξίζει ή ΟΧΙ η αγορά του εν λόγο VCD...

Αλλά μιάς και αναφέρεις ότι τα πράγματα μπορεί και να ΜΗΝ ήταν έτσι, σε ακούμε...

Προσωπικά πιστέυω ότι ΠΡΑΓΜΑΤΙ οι Άτλαντες είχαν αναπτύξει ένα ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ πολιτισμό πολύ μα πολύ ανώτερο απο τον σημερινό...
Στο θέμα που θέτεις όμως σχετικά με την μάχη των Ατλάντων με τους Αθηναίους (όχι Έλληνες), η άποψή μου είναι πώς οι Αθηναίοι είχαν αναπτύξει ΤΟΤΕ ένα πολιτισμό ΠΝΕΥΜΑΤΟΚΡΑΤΙΚΟ, όπου η ύλη είχε απλά τη θέση που της αξίζει και το ΠΝΕΥΜΑ κυριαρχούσε σχεδόν ΠΑΝΤΟΥ...

Αυτή η Αθηναϊκή ΠΝΕΥΜΑΤΟΚΡΑΤΙΑ είναι που κατώρθωσε να αντιμετωπίσει τον ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ πολιτισμό των Ατλάντων...
Ποιο είναι όνως το αποτέλεσμα όταν η ΥΛΗ αντιμάχεται το ΠΝΕΥΜΑ;;;

Η ΑΜΦΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ...

Πολύ ενδιαφέρουσα είναι ΚΑΙ η άποψη της φίλης μας Ζαντόκ, την οποία σίγουρα θα την δούμε σε ανάπτυξη...
Πάντως κα αυτήν την εκδοχή, την βλέπω ως μια πολύ πιθανή, πράγμα που η συνεχή διερεύνηση του θέματος, θα δούμε το ΑΝ και ΠΩΣ εμάς θα μας οφελούσε ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
[quote]


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης