Ordo Templi Orientis

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 28, 2005 12:49 pm

Ωστόσο αν έχουμε κάτι να πούμε, το λέμε και παράλληλα κάνουμε και "chat" δεν πειράζει, έτσι;


scorpio_dome :)

Όχι δεν πειράζει κανέναν μας, απλά μην γίνει μπέρδεμα στο παράθυρο διαλόγου :wink:

Εκεί θα μας περάσουν για UFO. :lol:
Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Δευ Οκτ 03, 2005 6:43 pm

Δεν θα επεκταθώ πολύ διότι δεν έχει νόημα.

Φίλε scorpio_dome, αναθεώρησε πηγές και απόψεις διότι στα περισσότερα είσαι λάθος.
Ποιούς βαθμούς σε σχέση με τσάκρας έχει το ΟΤΟ; Για να μάθω δηλαδή...

Από πότε η αρχηγεία του ΟΤΟ είναι στην αμερική; Από τότε που το λένε οι αμερικάνοι;;;

Η τελευταία επαφή με GOLDEN DAWN όπως είπα ήταν το 1996, οι οποίοι μου επρότειναν ως ΟΤΟ στην Ελλάδα το καραγκιοζάκι που λέγεται Ρηγάκης και που είχε ένα μίγμα ΟΤΟπαγανισμού.
Ήμουν και μέλος εκεί :) θέλετε φωτό του πτυχίου μου; :D ( μιλάω για AGAPE PROPHET HOUSE, The order for the Glory to God...αυτό ήταν ο Ρηγάκης που έδρευε στη Λάρισσα ).

Σαφέστατα και υπάρχει σχέση ΟΤΟ Α.΄. Α.΄. και ξαναλέω είχα προσωπική επαφή με το Α.΄. Α.΄. στη Αγγλία, πριν ένα χρόνο περίπου ήταν η τελευταία.

Σταματήστε βρε παιδιά να αναφέρετε ό,τι βρίσκετε στο διαδίκτυο και να πετάτε λινκς...γράψτε και κανένα γραμματάκι...αν μπορείτε κάντε κανένα ταξειδάκι γνωρίστε τους και γιατί όχι ; γίνεται και μέλη να δείτε τι γίνεται...δεν θα σας πάρουν το κεφάλι...και θα έχετε και καλύτερη άποψη.
Τώρα θα μου πείτε "καλά θα γίνουμε μέλη παντού;".
Όχι...μόνο σε αυτό που σας ενδιαφέρει να γνωρίσετε πραγματικά.
Αν δεν σας ενδιαφέρει και τόσο, τουλάχιστον μην περιπλέκετε τα πράγματα και δημιουργείτε σύγχιση...


Φίλε j-Apie συγγνώμη αλλά...είσαι αλλού γι αλλού...
Τά' χεις κάνει....σαλάτα του Σεφ... με πολύ αγάπη και εκτίμηση στο λέω αυτό...

Συγγνώμη και πάλυ για την κριτική μου και ό,τι πραγματικά γνωρίζω σας το είπα.



Επεκτάθηκα
:?: :shock:
Εικόνα

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Οκτ 03, 2005 9:23 pm

Gothic έγραψε:Δεν θα επεκταθώ πολύ διότι δεν έχει νόημα.

Φίλε j-Apie συγγνώμη αλλά...είσαι αλλού γι αλλού...
Τά' χεις κάνει....σαλάτα του Σεφ... με πολύ αγάπη και εκτίμηση στο λέω αυτό...



Ποτε να μην εισαι σιγουρος για εναν ανθρωπο του Internet φιλε gOthic δεν με εχεις γνωρισει καν . (μπορει οταν μπαινω στο Internet να αλλαζω προσωπικοτητα και αυτο δεν ειναι κακο, απλα 'αρεσουν τα παιχνιδια)

Τωρα οσον αφορα το post του scorpio_dome το ειδα πολυ ηρεμο και γαληνιο σε σχεση με το δικο σου γιατι αυτα τα νευρα δεν καταλαβαινω...
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Οκτ 04, 2005 12:57 am

(μπορει οταν μπαινω στο Internet να αλλαζω προσωπικοτητα και αυτο δεν ειναι κακο, απλα 'αρεσουν τα παιχνιδια)


Το RPG είναι αρκετά διαδεδομένο πλέον στο Internet, όμως σε αυτό το Forum (όπως πιστεύω και σε άλλα του είδους) δεν παίζουμε παιχνίδια αλλά προσπαθούμε να συνυπάρξουμε παραθέτοντας και συγκρίνοντας, απόψεις, θεάσεις, γνώσεις.

Δεν μπορώ να καταλάβω στο τι θα αποσκοπούσε το να παριστάνω κάποιον άλλο, δεν μπορώ να κατανοήσω το σκοπό μιας διπλής ή τριπλής ή …….κλπ προσωπικότητας, εμφανιζόμενης στο Internet.

Είναι η ανωνυμία αυτή που βοηθά να εξωτερικεύουμε ανασφάλειες ή συμπεριφορές που δεν δυνάμεθα να ενδυθούμε στην καθημερινότητα μας ;
Είναι η ανωνυμία αυτή που κρύβει ένα διαταραγμένο ψυχισμό ;
Είναι τελικά η μάσκα που φοράμε και θεωρούμε, πως μπορεί να καλύψει αυτό που εμείς φοβόμαστε να δούμε στον καθρέφτη ;

Δυστυχώς όμως ούτε η ανωνυμία, ούτε η μάσκα, ούτε η διπλές, τριπλές, κλπ εμφανιζόμενες συμπεριφορές μπορούν να καλύψουν αυτό που εμείς εδώ αναζητάμε.
Αυτός ο χώρος δημιουργήθηκε με μόνο ένα σκοπό, να γίνει ο τόπος συνεύρεσης Ανθρώπων που θέλουν να αναζητήσουν, που θέλουν να συγκρίνουν νοητικά οικοδομήματα, που θέλουν να είναι ο πραγματικός εαυτός τους και να πλαισιώνονται από ανθρώπους που εμφορεύονται από τις ίδιες σκέψεις.

Υπάρχουν πολλοί διαδυκτιακοί τόποι όπου κάλλιστα μπορούν να παιχθούν τέτοιου είδους παιχνίδια, εδώ όμως ΟΧΙ.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Οκτ 04, 2005 1:43 am

Επειδή παρατήρησα ότι αρκετοί φίλοι στην παρούσα συζήτηση αναφέρουν λέξεις (κυρίως ονόματα) σε σύντμηση (εννίοτε μόνον αρχικό γράμμα), θα ήθελα να παρακαλέσω να γίνουμε όσο το δυνατόν περισσότερο σαφείς, λαμβανομένου υπ΄όψιν ότι δεν είναι όλοι οι αναγνώστες εξοικιωμένοι με σχετικούς όρους, αντίθετα πιθανόν να θέλουν να ενημερωθούν σε ορθή βάση.

Φίλτατε Gothic γνωρίζω ότι "έξις δευτέρα φύσις", αλλά αν θέλεις κάνε την αρχή και ξεκαθάρισε τα πράγματα.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Οκτ 04, 2005 1:16 pm

ok Ραμογλου κανενα προβλημα απο εδω και περα σας αφηνω να τα λετε ηρεμα και ωραια ... Τωρα οσον αφορα τις διπλες και αλλες προσωπικοτητες δεν ειναι τρελα ουτε RPG απλα σε καθε κατασταση μπορει να παιζεις εναν συγκεκριμενο ρολο . Μην μου πεις οτι εσυ μιλας και φερεσαι με τον ιδιο τροπο σε ολους τους ανθρωπους ...

L@TERSSSSSSSS!
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Οκτ 04, 2005 2:59 pm

Έλα βρε j-Apie, μην τα παίρνεις όλα τόσο προσωπικά... :)

Απλά, καλό είναι να μην ξεφεύγουμε από το θέμα της συζήτησης.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τρί Οκτ 04, 2005 3:30 pm

Καθόλου νεύρα φίλε j-Apie απλώς διευκρίνησα ξανά τα όσα έγραψα. Δικαίωμα του καθενός να τα δεχτεί ή όχι. :)

Τό ότι είσαι αλλού γι αλλού το είπα για τις απόψεις που εξέφρασες και όχι για το ποιός είσαι, το οποίον, πίστεψέ με, είναι πολύ εύκολο για μένα με μια ματιά στον πίνακα ελέγχου να σου ποιός είσαι :lol: :wink:
Απλά δεν με ενδιαφέρει.


Αγαπητή Zadok the priestess, μόνον δύο συντμήσεις ανέφερα με τις οποίες και τα συγκεκριμένα τάγματα είναι γνωστά.
Μάλον αν δεν τις χρησιμοποιούσα θα ήμουν δυσνόητος. :)
Τέλος πάντων έχουμε :

OTO= Ordo Templi Orientis ( Τάγμα του Ναού της Ανατολής )

A.΄. Α.΄. = Astrum Argentium ( Αργυρό Άστρο ).

Back to my coffin.... :evil:

Φιλούρες πάσι
:lol: 8)
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Οκτ 04, 2005 5:45 pm

Ευχαριστούμε, φίλε Gothic. :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Οκτ 04, 2005 10:10 pm

Gothic έγραψε:Τό ότι είσαι αλλού γι αλλού το είπα για τις απόψεις που εξέφρασες και όχι για το ποιός είσαι, το οποίον, πίστεψέ με, είναι πολύ εύκολο για μένα με μια ματιά στον πίνακα ελέγχου να σου ποιός είσαι :lol: :wink:
Απλά δεν με ενδιαφέρει.
:lol: 8)

Το ηξερα οτι θα ελεγες ακριβως αυτα τα λογια !!! Πως σου φαινεται αυτο ? :lol:
Φιλε Gothic εχω και εγω forum και ξερω τι κανει και τι βλεπει ο meGaAdM!n . Αλλα οχι forum βεβαια με τετοιους σαταναδες που εχεις εσυ εδω μεσα , το δικο μου ειναι σεμνο και μακρια απο τετοιου ειδους θεματα :twisted:

πλακα κανω για οποιον δεν το επιασε!(πρεπει να το λεω απο εδω και περα :s )
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Administrator » Τετ Οκτ 05, 2005 1:13 pm

Ο λογαριασμός j-Apie απενεργοποιείται.

Τα αίτια αυτής της ενέργειας ανάγονται σε προηγούμενες προειδοποιήσεις προς το μέλος με τελευταία περίπτωση την επέμβασή μας σε μήνυμά του και πάλι εδώ.

Το χιούμορ είναι φυσικά επιτρεπτό, όταν δε γίνεται δεικτικό ή άσεμνο κι όταν δεν εκτρέπει σχεδόν μόνιμα τον σκοπό της Αγοράς, ήτοι την ανάπτυξη διαλόγων δεδομένης θεματολογίας.

Περαιτέρω αναφορές στο τί λαμβάνει χώρα "εδώ μέσα" και ποιός έχει ποιόν (όπως χαρακτηριστικά περιγράφεται) δεν εκφράζουν ούτε την ομάδα του Mystica.gr (η οποία είναι και η μόνη η οποία διαχειρίζεται τον παρόντα ιστοτόπο), ούτε τον Administrator, ο οποίος υπηρετεί συγκεκριμένα καθήκοντα και μόνον αυτά.
Εικόνα

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Πέμ Οκτ 06, 2005 8:41 pm

Gothic έγραψε:Δεν θα επεκταθώ πολύ διότι δεν έχει νόημα.

Φίλε scorpio_dome, αναθεώρησε πηγές και απόψεις διότι στα περισσότερα είσαι λάθος.
Ποιούς βαθμούς σε σχέση με τσάκρας έχει το ΟΤΟ; Για να μάθω δηλαδή...


Αυτούς που αφορούνε στην Τριάδα του Ανθρώπου της Γης. Από το site της Μεγάλης Στοάς στην Αμερική παραθέτω:The Man of Earth degrees follow a pattern based on the symbolism of the Chakras and the stages of Kundalini Yoga; (http://www.oto-usa.org/init.html)

Gothic έγραψε:Από πότε η αρχηγεία του ΟΤΟ είναι στην αμερική; Από τότε που το λένε οι αμερικάνοι;;;


Δεν είμαι σίγουρος ποιους αμερικάνους ακριβώς εννοείς (είναι και πολλοί!) αλλά έχεις δίκιο, το λάθος δικό μου. Τα International Headquarters του ΟΤΟ βρίσκονται στη Γερμανία στη διεύθυνση:
Ordo Templi Orientis
PO Box 33 20 12
D-14180 Berlin
GERMANY
Αν δεν κάνω λάθος μεταφέρθηκαν εκεί σχετικά πρόσφατα γιατί η ανάπτυξη του ΟΤΟ σε διεθνές επίπεδο επέβαλλε μια τέτοια "μετακόμιση" από την Αμερική. Τα αρχηγεία ωστόσο βρισκόντουσαν στην Αμερική τον καιρό που αρχηγός ήταν ο Germer, μετά ο McMurtry και κατόπιν ο Hymenaeus Beta. Ήταν κατά τη διάρκεια της αρχηγείας του τελευταίου που έγινε η μεταφορά τους στην Γερμανία.

Gothic έγραψε:Η τελευταία επαφή με GOLDEN DAWN όπως είπα ήταν το 1996, οι οποίοι μου επρότειναν ως ΟΤΟ στην Ελλάδα το καραγκιοζάκι που λέγεται Ρηγάκης και που είχε ένα μίγμα ΟΤΟπαγανισμού.
Ήμουν και μέλος εκεί :) θέλετε φωτό του πτυχίου μου; :D ( μιλάω για AGAPE PROPHET HOUSE, The order for the Glory to God...αυτό ήταν ο Ρηγάκης που έδρευε στη Λάρισσα ).


Η Golden Dawn διαλύθηκε. Τα τυπικά της έχουν εκδοθεί μαζί με τις οδηγίες της και ο καθένας μπορεί να τα αγοράσει. Σήμερα υπάρχουν πάμπολλες οργανώσεις που φιλοδοξούν να συνεχίσουν το έργο της και χρησιμοποιούν αυτά τα εκδομένα τυπικά για να κάνουν τις μυήσεις τους. Μία τέτοια μεταγενέστερη GD ήταν που συνάντησες στην Οξφόρδη, η οποία δεν είχε καμιά αρμοδιότητα να σου υποδείξει που να απευθυνθείς για το ΟΤΟ στην Ελλάδα. Την αρμοδιότητα αυτή την έχουν τα International Headquarters του ΟΤΟ ενώ αξιόπιστες πληροφορίες θα μπορούσε να σου δώσει επίσης η Μεγάλη Στοά στην Αγγλία (http://www.thelema.org.uk/) , ή η αντίστοιχη στην Αμερική (το site της οποίας περιέχει τις ιστοσελίδες ή τα e-mails των ΟΤΟ Bodies σε όλον τον κόσμο συμπεριλαμβανομένου του ελληνικού http://www.oto-usa.org/intl.html ) ή και κάθε ΟΤΟ Body (Lodge, Oasis, Camp) - ακόμα κι αν δεν ξέρανε τί παίζει στην Ελλάδα θα σε παραπέμπανε κάπου να ρωτήσεις. Αν ήθελα να γίνω Τέκτονας θα απευθυνόμουν στη Μεγάλη Στοά των Τεκτόνων στην Ελλάδα, όχι στο AMORC. Εσύ αντίθετα ενδιαφερόσουν για το ΟΤΟ και απευθύνθηκες σε μια GD που σε πληροφόρησε ότι το ΟΤΟ στην Ελλάδα λειτουργεί υπό την κηδεμονία της (?) και σου έδωσε τη διεύθυνση για το Τάγμα του Ρηγάκη "AGAPE PROPHET HOUSE, The order for the Glory to God". Μία μόνο ερώτηση: Όσο ήσουν εκεί σου λέγανε ότι είσαι στο ΟΤΟ; Ότι αυτοί είναι το ΟΤΟ στην Ελλάδα; Ρωτάω γιατί το ΟΤΟ Body στην Ελλάδα δεν λέγεται AGAPE PROPHET HOUSE, The order for the Glory to God, αλλά Kosmokrator Camp.

Gothic έγραψε:Σαφέστατα και υπάρχει σχέση ΟΤΟ Α.΄. Α.΄. και ξαναλέω είχα προσωπική επαφή με το Α.΄. Α.΄. στη Αγγλία, πριν ένα χρόνο περίπου ήταν η τελευταία.


Ναι βεβαίως και υπάρχει σχέση, αλλά το ένα δεν είναι εσωτερικός κύκλος του άλλου, είναι ξεχωριστά τάγματα.

Gothic έγραψε:Σταματήστε βρε παιδιά να αναφέρετε ό,τι βρίσκετε στο διαδίκτυο και να πετάτε λινκς...γράψτε και κανένα γραμματάκι...αν μπορείτε κάντε κανένα ταξειδάκι γνωρίστε τους και γιατί όχι ; γίνεται και μέλη να δείτε τι γίνεται...δεν θα σας πάρουν το κεφάλι...και θα έχετε και καλύτερη άποψη.
Τώρα θα μου πείτε "καλά θα γίνουμε μέλη παντού;".
Όχι...μόνο σε αυτό που σας ενδιαφέρει να γνωρίσετε πραγματικά.
Αν δεν σας ενδιαφέρει και τόσο, τουλάχιστον μην περιπλέκετε τα πράγματα και δημιουργείτε σύγχιση...


Μιας και είμαι ο μόνος που παρέθεσε links, μάλλον η προτροπή αυτή απευθύνεται σ'εμένα κατά κύριο λόγο. Τα links που παρέθεσα δεν είναι γενικά κι αόριστα "ότι βρήκα στο Internet", είναι on-line περιοδικά και calendars συγκεκριμένων OTO Bodies που βοηθούν τον όποιο ενδιαφερόμενο να δημιουργήσει μια εικόνα της δραστηριότητας τους και άρα σχετίζονται άμεσα με το topic του thread. Σίγουρα πιο ολοκληρωμένη άποψη διαμορφώνει κανείς ερχόμενος σε προσωπική επαφή με το ΟΤΟ, κι ακόμη περισσότερο αν γίνει μέλος (αν τον δεχτούν βέβαια) ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να βγουν κάποια συμπεράσματα από sites σαν αυτά που παρέθεσα. Άλλωστε κανείς δεν ξύπνησε μια μέρα με την ξαφνική επιθυμία να γίνει μέλος κάποιου Τάγματος. Την ψάχνει λίγο τη δουλειά να δει τί είναι γνωστό , κρίνει απ'αυτά που βλέπει και δρα αναλόγως.


---------------------------
Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία,
ώστε να παρατίθενται ορθά
τα κείμενα άλλων δημοσιεύσεων

---------------------------

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Οκτ 06, 2005 10:18 pm

Φίλε Scorpio Dome, κάνε μια μικρή προσπάθεια (ή ζήτησε τη συμβουλή μας) να ξεχωρίζεις τα αποσπάσματα των άλλων συνομιλητών από τα δικά σου γραπτά. Ή έστω κάνε το με όποιο απλό τρόπο θέλεις, προκειμένου να είναι κατανοητό ποια είναι δικά σου λόγια και ποια όχι.

Πρακτική σφήνα τέλος, η συζήτηση συνεχίζεται.

Ανέσπερος Φοίνιξ
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 18, 2005 10:16 am
Τοποθεσία: Κασσιτερίδες

Δημοσίευσηαπό Ανέσπερος Φοίνιξ » Παρ Οκτ 07, 2005 12:31 am

Ordo ab chao κε.συντονιστά! Ordo ab chao. :lol:

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Παρ Οκτ 07, 2005 1:14 pm

Φίλε scorpio_dome,ευχαριστώ για την απάντηση και σκοπός μου ακριβώς ήταν να δείξω ότι γύρω από το ΟΤΟ και το Α.΄. Α.΄. πολύ μπέρδεμα υπάρχει. Σκοπός μου δεν ήταν να παρουσιάσω ότι παραπλανήθηκα, δεν είμαι νέος στους χώρους αυτούς εξ άλλου, αλλά κάποιοι άλλοι σίγουρα ναι.

Ακριβώς αυτοί ήταν και η απορία μου τότε ( το 1994 τελικά, έκανα λάθος, βρήκα τα χαρτιά μου ) : Η GD ( ??? ) διαχειρίζεται το ΟΤΟ (??? ) που όμως δε λέγεται ακριβώς ΟΤΟ τελικά όταν επικοινωνήσεις μαζί τους ( ??? ), το οποίο υπάρχει και στη Λάρισσα ( μπράβο οι Λαρισσαίοι ! ! ! ), διθέτει ως και επιστολόχαρτα υδατογραφημένα με " Crowley's Heritage " και το οποίον ξεκίνησε από τον Καναδά από ένα 18χρονο ( ??????? )

Όλα αυτά βέβαια δεν είναι φανερά εξ αρχής και η συγκεκριμένη GD ( ??? ), μιλούσε βέβαια για OTO.

Πολύ σωστά όποιος ενδιαφέρεται ερευνά και μάλιστα σε βάθος προς αποφυγή λάθους. Δεν το κάνουν όμως όλοι αγαπητέ ή δεν γνωρίζουν να το κάνουν όλοι καλά.
Έδωσα λοιπόν κάποιες πληροφορίες από προσωπική μου έρευνα για να βοηθήσω κάποιους να δουν τι γίνεται και να είναι πιο προσεκτικοί ή και να ψάχνουν τα πράγματα λίγο παραπάνω από την επιφάνειά τους.
Θα μου πεις "καλά το ξέρουμε αυτό".
Όχι όλοι αγαπητέ.

Κλείνοντας, πάλι από προσωπική μου εμπειρία θα σου πω, ότι έχω καταλάβει ότι όλα τα τάγματα κάνουνε "κρα" για μέλη και είμαι σίγουρος ότι ακόμη και στο ΟΤΟ, όποιος και να ζητήσει να γίνει μέλος γίνεται. Ίσως κάνουν λίγο τους αυστηρούς στην αρχή έτσι για το κύρος.
Μην μου πεις σε παρακαλώ και πώς το ξέρω αυτό αφού δεν είμαι μέσα και όχι δεν έτσι και ότι μιλάω ανώριμα και χωρίς αποδείξεις κ.λ.π...... μην παίξουμε αυτό το παιχνιδάκι γιατί θα αποχωρήσω από τη συζήτηση.

Κλείνοντας μία μόνον ερώτηση :
Το ΟΤΟ που γνωρίζεις στην Ελλάδα είναι του Κοτζαμάνη ;
Νομίζω ναι ...

Αν είναι έτσι συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να εκφράσω την άποψή μου δημόσια γι αυτό το ...creature...:) .....θα πρέπει να χρησιμοποιήσω λέξεις που θα κόψει ο admin.
Αν είναι αυτός που προανέφερα ε ! τότε μιλάμε και...για πολύ ΟΤΟ ρε παιδάκι μου :lol:
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Οκτ 07, 2005 11:27 pm

Gothic έγραψε:Κλείνοντας, πάλι από προσωπική μου εμπειρία θα σου πω, ότι έχω καταλάβει ότι όλα τα τάγματα κάνουνε "κρα" για μέλη και είμαι σίγουρος ότι ακόμη και στο ΟΤΟ, όποιος και να ζητήσει να γίνει μέλος γίνεται. Ίσως κάνουν λίγο τους αυστηρούς στην αρχή έτσι για το κύρος.
Μην μου πεις σε παρακαλώ και πώς το ξέρω αυτό αφού δεν είμαι μέσα και όχι δεν έτσι και ότι μιλάω ανώριμα και χωρίς αποδείξεις κ.λ.π...... μην παίξουμε αυτό το παιχνιδάκι γιατί θα αποχωρήσω από τη συζήτηση.


Φίλε Gothic, αν μου επιτρέπεις, εγώ δε θα ήθελα να σε ρωτήσω αυτά τα οποία πιθανά υποθέτεις και τα οποία θα σε προκαλούσαν να αποχωρήσεις, όπως προειδοποιείς.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως, τί το κακό υπάρχει στο να επιθυμούν τα τάγματα (να κάνουν "κρα", όπως χαρακτηριστικά γράφεις) να έχουν μέλη :?:

Αυτός δεν είναι και ο λόγος ύπαρξής τους :?: :roll:

Βέβαια, απ' ό,τι καταλαβαίνω από τη συζήτησή σας με τον αγαπητό scorpio_dome, προκύπτει ότι υπάρχουν και πολλοί χώροι οι οποίοι καπηλεύονται καταστάσεις, ονόματα και τη γενικότερη άγνοια για ίδιον όφελος.

Ίσως θα ήταν χρήσιμο, σε μία άλλη συζήτηση, να βλέπαμε από κοινού το ζήτημα, διότι σίγουρα η προσωπική εμπειρία μετράει πολύ περισσότερο από διάφορους υποτυπώδεις "δεκάλογους" σαν αυτόν του θέματος Τι πρεπει να προσεχουμε απο τις διαφορες ...σχολες ως προς την ανάπτυξη της διάκρισης.
Δεν υποτιμώ τους "δεκάλογους". Δίνουν έναν μπούσουλα, αλλά σίγουρα εδώ, στο mystica.gr, έχουμε τη δυνατότητα να πάμε πιο πέρα...
Έχουμε τη δυνατότητα να δούμε την ουσία...

Τί λες; Θα μείνεις :?: 8)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Σάβ Οκτ 08, 2005 6:21 pm

Κατ'αρχάς λυπάμαι που στο προηγούμενο post μου δεν ξεχώριζε το δικό μου κείμενο απ'το παρατιθέμενο του Gothic (το έγραψα βιαστικά λόγω πίεσης χρόνου), ευχαριστώ για το editing φίλε Elissaios. Έπειτα θέλω να πω ότι εκτιμώ το κίνητρο του Gothic (και την τόλμη του) να παραθέσει την προσωπική του εμπειρία ώστε να επιστήσει την προσοχή των ενδιαφερόμενων για το ζήτημα. Νομίζω ότι για το ΟΤΟ στην Ελλάδα η καλύτερη μέθοδος προσέγγισης είναι να γράψει κανείς πρώτα στα International Headquarters και μετά να απευθυνθεί όπου του προτείνουνε από εκεί.

Δεν ήθελα να υποννοήσω στο προηγούμενο post μου ότι το ΟΤΟ είναι πολύ αυστηρό στην εισδοχή νέων μελών ή το αντίθετο (οι μέρες του Germer μάλλον έχουν περάσει ανεπιστρεπτί) κι ούτε έχω καμιά πρόθεση φίλε Gothic να εμπλακούμε στη διαλεκτική της κολοκυθιάς :) , σέβομαι την εμπειρία σου. Μπορώ να σκεφτώ λόγους τόσο για αυστηρά κριτήρια στην εισδοχή νέων μελών όσο και για ελαστικότητα, αλλά μάλλον πρέπει να δει κανείς χωριστά την κάθε περίπτωση τάγματος, ποια φάση διανύει, τί προβλήματα αντιμετωπίζει κλπ. Άλλωστε δεν έχει ιδιαίτερη σημασία.

Τέλος όχι δεν είχα τον Κοτζαμάνη κατά νου, άλλωστε μου δίνει την εντύπωση ότι δεν θα ενδιαφερόταν ποτέ για το ΟΤΟ. Η μόνη σχέση που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι στη Γαλλία συμμετείχε στην "Ομάδα των Θηβών" όπου βρισκόταν κι ο Christian Bouchet πρώην μέλος του OTO που έφτασε μέχρι τον Ι* βαθμό πριν τον διώξουν.Ίσως έχει σχέση με το ΟΤΟ Antiqua, δεν ξέρω. Πάντως αν ο Κοτζαμάνης ασχολείται με Μαρτινισμό μου φαίνεται παράξενο να τον ενδιαφέρει το Θέλημα κι ένα Θελημικό Τάγμα σαν το ΟΤΟ.Εσύ ξέρεις ότι ο Κοτζαμάνης έχει και ΟΤΟ εκτός των άλλων; Η εκτίμηση μου για το ΟΤΟ είναι ότι εδρεύει στη Λάρισα κι ότι δεν έχει σχέση με τον Ρηγάκη (ο Ρηγάκης βρίσκεται ή βρισκόταν (?) στη Γιάννουλη).

Αυτά._

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τρί Οκτ 11, 2005 8:43 pm

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως, τί το κακό υπάρχει στο να επιθυμούν τα τάγματα (να κάνουν "κρα", όπως χαρακτηριστικά γράφεις) να έχουν μέλη

Αυτός δεν είναι και ο λόγος ύπαρξής τους


Συμφωνώ απολύτως :!: :!: :!:

Τί λες; Θα μείνεις


Λέω να μέινω :D



Φίλε scorpio_dome ειλικρινά χαίρομαι να μιλάω μαζί σου, απλά ξέρεις όσον καιρό συζητάω σε φόρουμς έχω κουραστεί από τα λογοπαίγνια όπως και προ ολίγου πήγε να γίνει στο παρόν θέμα.


Ο Ρηγάκης πολύ σωστά ήταν στο Γιαννούλη το οποίο είναι στη Λάρισσα από όσο ξέρω και έχω και την διεύθυνσή του εύκαιρη αλλά δεν θεωρώ σκόπιμο να την παραθέσω.

Τώρα ο αγαπητός Κοτζαμάνης είναι μιά πολύ πικρή ιστορία, δεδομένου ότι τον πρωτογνώρισα το 1984.
Έχει ασχοληθεί με Ο,ΤΙ μπορείς να φανταστείς, από το AMORC στο οποίο ξεκίμησε, την Ουμανιτάς, τους Ελλύ Κοέν ( συγγνώμη δεν θυμάμαι να το γραψω στα Γαλλικά μιας και δεν ξέρω λέξη από αυτή τη γλώσσα :)), έχει βάλει χέρι στους Κριναετούς, τον Μαρτινισμό και άλλα σίγουρα.

Θα προσκομίσω στοιχεία για το "Κοτζαμανικό ΟΤΟ"
Πιστεύω ότι είμαι σωστός.
Αναμείνατε
:D
Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τρί Οκτ 11, 2005 8:52 pm

Ψαχνοντας για τα στοιχεία που λέγαμε σας παραθέτω κάτι άλλο....ιδού ο Ρηγάκης Θελημιστής Κροουλικός Αρχαιοελληνιστής σήμερα...


http://www.geocities.com/Athens/Olympus/7496/
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Οκτ 12, 2005 5:33 pm

Αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε για τον συγγραφέα του βιβλίου:

"Πρακτική και Θεωρητική ΜΑΓΕΙΑ"

Εικόνα

Πώς να γνωρίσεις και να καταπολεμήσεις τη μαύρη μαγεία
Συγγραφέας: Βαγγέλης Ρηγάκης
Μετάφραση - Συνεργασία: Ά. Παπαδημητρίου
Σελίδες: 110
Διαστάσεις: 240 x 170 mm
ISBN:
Εκδόσεις: ΔΙΔΥΜΟΙ

Ο συγγραφέας αυτού του μικρού βιβλίου είναι ένας αποκρυφιστής Έλληνας νεαρός Μάγος που γεννήθηκε, μεγάλωσε και μορφώθηκε στην Οττάβα του Καναδά. Σ’ αυτόν τον φυσικό κόσμο ονομάστηκε Ευάγγελος Ρηγάκης, μα στο Μαγικό Σύμπαν είναι γνωστός σαν Αγάπιος 999, ο Μέγας Υιός. Το ενδιαφέρον του για τη Μαγεία πρωτοξύπνησε περίπου στην ηλικία των τεσσάρων και άρχισε την σοβαρή μελέτη και πρακτική των Μαγικών Μυστηρίων στην ηλικία των δεκατεσσάρων ετών. Έχει μελετήσει Ψυχολογία, Παραψυχολογία, και Καλές Τέχνες, στο Πανεπιστήμιο της πόλης στην οποία γεννήθηκε. Από την ηλικία των δεκαοκτώ ετών, συναναστράφηκε με Μαγικά Τάγματα και επί του παρόντος είναι μέλος του Ερμητικού Τάγματος της Χρυσής Αυγής, του Ordo Templi Orientis, του Α.-.Α.: και του O.:M.:L: .
Έχει μελετήσει κάθε μορφή Μαγείας γνωστή στον άνθρωπο, που είναι άξια μελέτης, και έχει δημιουργήσει την δικιά του προσωπική μορφή Μαγείας. Συνεχώς διδάσκει την Αληθινή Φιλοσοφία της Μαγείας και το Αληθινό της νόημα, ώστε να μπορέσουν περισσότεροι να την καταλάβουν. Έχει μαθητές σ’ όλο τον κόσμο και από αυτούς με τους οποίους είχαμε το προνόμιο να μιλήσουμε, αποκομίσαμε ένα κοινό συναίσθημα, το ότι κάνει το δύσκολο εύκολο και το πολύπλοκο κατανοητό σ’ αυτόν το μυστηριώδη κόσμο της Μαγείας.


Τα σχόλια δικά σας... :twisted:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες