Ordo Templi Orientis

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

V.V.V.V.
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2005 3:04 pm

Ordo Templi Orientis

Δημοσίευσηαπό V.V.V.V. » Τρί Μάιος 17, 2005 2:47 pm

Tι γνωρίζετε για το μυστηριώδη Τάγμα των Ναιτών της Ανατολής ;

Αρκετά μεγάλα ονόματα του αποκρυφισμού και του εσωτερισμού είχαν μυηθεί , μεταξύ αυτών : ο μεγάλος Aleister Crowley , ο Theodor Reuss , o Fran Hartmann , o Enchausse ( γνωστότερος με το ψευδύνωμο Papus ) , o φιλόσοφος Rudolf Steiner , ο ιδρυτής του AMORC Spencer Lewis και πόσοι άλλοι που πιθανόν μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή ή αγνοούμε τη συμμετοχή τους στο ΟΤΟ .

Το ΟΤΟ ξεκίνησε σαν μια μεταμασονική ακαδημία στα τέλη του 19αιώνα , έπειτα με την είσοδο του Crowley μετατράπηκε σε Τάγμα του Θελήματος ...
Αρκετές εικασίες κυκλοφορούν για τις μυήσεις των ανωτέρων βαθμών , οπου λέγεται οτι οι μυημένοι επιδίδονται σε τελετές σεξουαλικής μαγείας , άλλωστε αυτό ήταν το κλειδί που ισχυριζόταν πως κατέχει το ΟΤΟ απο την ίδρυση του

Τα ερωτήματα που έχω να θέσω προς τους αγαπητούς χρήστες αυτού του φόρουμ λοιπόν είναι τα εξής :
Τι γνωρίζετε για το περιεχόμενο των τελετών του Οrdo Templi Orientis ;
Ποιά είναι η σημερινή κατάσταση του ανα το κόσμο ;
Ποιά ειναι η σημερινή κατάσταση στη χώρα μας ;
Vi Veri Vniversum Vivus Vici

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 17, 2005 3:53 pm

Καλησπέρα V.V.V.V. και καλώς ήλθες στις συζητήσεις του mystica.gr!

Μόλις χθες διάβασα σε ελληνική ιστοσελίδα του διαδικτύου, η οποία προβάλλει άρθρο σχετικά με το OTO, κάποια παρεμφερή σχόλια με τα όσα μας παραθέτεις και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα με την ευκολία με την οποία υιοθετούνται κάποιες πληροφορίες και κυρίως το πώς ερμηνεύονται. :shock:

Εν πάσει περιπτώσει, επί του θέματος:

Γράφεις:

Tι γνωρίζετε για το μυστηριώδη Τάγμα των Ναιτών της Ανατολής ;


Να ξεκαθαρίσουμε λοιπόν, με την ευκαιρία ότι δεν υπάρχει κάτι το μυστηριώδες στο Τάγμα των Ναϊτών (εκτός αν ήθελες να γράψεις "μυστηριακό"), δεν υπήρξε ποτέ Τάγμα Ανατολής ή Δύσης και οι ιστορικοί Ναΐτες ουδεμία αποδεδειγμένη σχέση με το OTO έχουν.

Αν θέλεις, σε παρακαλώ να επισκεφθείς το θέμα:
Παρασκευή και 13 - Το "τέλος" των Ναϊτών,
όπου αναλύεται το ζήτημα των Ναϊτών ιπποτών.

Όπως θα δεις εκεί, το επίσημο Τάγμα των Ναϊτών διαλύθηκε μετά το 1300.
Παρ' όλα αυτά, οι Ναΐτες συνέχισαν την δράση τους σε όποιες χώρες δεν ήταν διωκόμενοι.

Το OTO (όπως πολύ σωστά ανέφερες) είναι τα αρχικά του Τάγματος το οποίο δημιουργήθηκε στα τέλη του 19ου αιώνα και ονομάστηκε Ordo Templi Orientis, δηλαδή Ναϊτικό Τάγμα της Ανατολής, θεωρώντας ότι έχει λάβει την παράδοση (ή μέρος αυτής) ανά τους αιώνες.

Επίσης, αναφέρεις:

Το ΟΤΟ ξεκίνησε σαν μια μεταμασονική ακαδημία στα τέλη του 19αιώνα


Υπάρχει και προ-μασωνική ακαδημία, μασωνική και συνεπώς, και μεταμασωνική :?:

Ας τα πιάσουμε λοιπόν, από την αρχή:

Το OTO δημιουργήθηκε από τον Carl Kellner (1851-1905) και τον Theodor Reuss (1855-1923).
Ο δεύτερος υποτίθεται ότι ήταν Τέκτων και αποπειράθηκε να συνδυάσει τελετουργίες και παραδόσεις του Σκωτικού Τύπου του Τεκτονισμού με εκείνες του Τύπου του Μέμφις Μισραΐμ.
Ο πρώτος ασχολείτο με την Tandra Yoga και ήθελε να δημιουργήσει το δικό του μυστικιστικό κύκλο, που θα εξασκείτο στις ασκήσεις της.

Κάπως έτσι γεννήθηκε το ΟΤΟ.

Ο Reuss ήταν ο εφευρέτης πολλών οργανώσεων μεταξύ των οποίων και το δικό του Τάγμα των Illuminati, καθώς και διάφορες Ροδοσταυρικές εταιρείες.
Όλες αυτές οι ομάδες φαίνονταν να συνδέονται και να είναι στενά συνυφασμένες.
Όμως, ουδέποτε ο ίδιος ή οποιοσδήποτε από τους διαδόχους του ξεκαθάρισαν το ζήτημα αυτό ή την σχέση τους με οποιαδήποτε πρωτογενή Αδελφότητα, της οποίας το όνομα είχαν "δανειστεί".

Αυτά για αρχή...

:D
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

V.V.V.V.
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2005 3:04 pm

Δημοσίευσηαπό V.V.V.V. » Τρί Μάιος 17, 2005 4:25 pm

Αγαπητή Zadok , παρεξήγησες αυτό που είπα !
Σε καμία περίπτωση δεν ταύτησα τους Ναΐτες με το Ο.Τ.Ο. θα ήταν πολύ ανόητο εκ μέρους μου .
Τάγμα των Ναιτών της Ανατολής είναι μία απο τις μεταφράσεις του Οrdo Templi Orientis , όπως και << Τάγμα των Ανατολικού Ναού >> , όπως και αυτή που ανέφερες εσύ << Ναϊτικό Τάγμα της Ανατολής >> . Δεν υιοθετώ την άποψη ότι κάποια ερμηνεία είναι σωστότερη και δεν θέλω να κολλήσω εκεί ! ( Αμα επιμένεις όμως είμαι διατεθειμένος να παραθέσω πηγές που να υποστηρίζουν την ερμηνεία μου )

Πάμε παρακάτω τώρα ...
Βλέπω οτι πιάνεσαι απο τις λέξεις για αυτό θα φροντίσω να είμαι πιο προσεκτικός και ακριβής απο εδω και στο εξής σε ότι λέω .
Ναι δεν υπάρχει προμασονική και μεταμασονική ακαδημία . Με αυτό τον αδόκιμο όρο εννοούσα οτι στο ΟΤΟ γινόταν μέλη συνήθως όσοι είχαν μυηθεί και στους 33 βαθμούς του ελευθεροτεκτονισμού. ΤΟ ΟΤΟ αποτελούσε τη συνέχεια , καθώς κατείχε κλειδιά που άνοιγαν ολα τα τεκτονικά μυστικά . Αυτό δεν το λέω εγώ , αλλά οι ίδιοι οι ιδρυτές τους στα διάφορα μανιφέστα τους που δημοσιέυσαν κατα καιρούς

Ένα ακόμα ενδιαφέρον θέμα που προκύπτει λοιπόν και θέλω να το προσθέσω στα ερωτήματα μου , είναι η όποια σχέση είχε το ΟΤΟ με τους Ναϊτες καθώς υποστήριζε οτι έφερε ένα μέρος της παράδοσης τους και της γνώσης τους . Υπάρχουν στοιχεία που στηρίζουν αυτή τη σχέση ;
Vi Veri Vniversum Vivus Vici

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 17, 2005 4:55 pm

Αγαπητέ μου,

δεν είχα και δεν έχω καμμία πρόθεση να σε παρεξηγήσω και αν δείχνω να πιάνομαι από τις λέξεις, είναι γιατί έχουν κάποια σημασία.

Δυστυχώς, όλοι οι χώροι των εσωτερικών ταγμάτων έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες και είναι πολύ εύκολο μία λάθος διατύπωση ή ορολογία να δημιουργήσει λάθος εντυπώσεις στον όποιο αναγνώστη.

Η πρόθεσή μου λοιπόν, ήταν να ξεκαθαρίσω κάπως το σκηνικό εμφάνισης του OTO, ώστε να συνεχίσουμε περαιτέρω και δεν υπαινισσόμουν ότι αυθαιρετείς...
Προς θεού!

Με αυτό τον αδόκιμο όρο εννοούσα οτι στο ΟΤΟ γινόταν μέλη συνήθως όσοι είχαν μυηθεί και στους 33 βαθμούς του ελευθεροτεκτονισμού. ΤΟ ΟΤΟ αποτελούσε τη συνέχεια , καθώς κατείχε κλειδιά που άνοιγαν ολα τα τεκτονικά μυστικά . Αυτό δεν το λέω εγώ , αλλά οι ίδιοι οι ιδρυτές τους στα διάφορα μανιφέστα τους που δημοσιέυσαν κατα καιρούς


Κατ' αρχήν, λοιπόν, όπως και ο ίδιος αναφέρεις, αυτά τα ισχυρίζονται οι ίδιοι.
Δεν είναι δεδομένο ότι και έτσι ήταν.

Μου φαίνεται λίγο αστείο να δημιουργείται μία οργάνωση, η οποία να ισχυρίζεται ότι κατέχει τα μυστικά μίας άλλης. Δικά της δεν έχει :?:
Επίσης, ο παραδοσιακός Τεκτονισμός ρητώς δεν αποδέχεται αυτή την σχέση και αυτό από μόνο του, κάτι λέει...

Τώρα βέβαια, αυτό δε σημαίνει ότι η οργάνωση είναι αναξιόπιστη.
Η ιστορία της και η δράση της δείχνει ότι για πολλά χρόνια προσέφερε τα μάλλα στους φίλους του εσωτερισμού και κάποιοι μέσα από αυτήν, μπόρεσαν να προσεγγίσουν την ατραπό της δικής τους πραγμάτωσης.

Ας προβληματιστούμε λοιπόν...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 17, 2005 9:04 pm

Το ΟΤΟ πρωτοεμφανίζεται -σύμφωνα με κάποιες απόψεις- το 1906 και μάλλον ευθύς εξαρχής αποπειράται νεωτεριστικές προσεγγίσεις, συνδυάζοντας διάφορα στοιχεία από το δυτικό εσωτερισμό και την ανατολική φιλοσοφία.

Καινοφανές δεν είναι τίποτα, καινοφανείς είναι οι συνδυασμοί. Όπως έγραψε ο αγαπητός V.V.V.V., στο ΟΤΟ θα συναντήσουμε αξιόλογα ονόματα. Σε σύγκριση με άλλες οργανώσεις, το ΟΤΟ δείχνει πιο προχωρημένο εφαρμόζοντας αποκρυφιστικές τελετές που μπορεί να σοκάρουν, μιας και περιλαμβάνουν με συμβολικούς τρόπους την "ερωτική ένωση ανάμεσα στον άνθρωπο και στο Θεό". Το ΟΤΟ δίνει έμφαση στο Γνωστικισμό (τουλάχιστον σε μια από τις μορφές του) και διαπλέκει Μανιχαϊσμό, Καμπαλά, Γιόγκα, Ταρό, Ι-Τσινγκ και άλλα εξωτικά που, υποθέτω, για την εποχή του θα ήταν πολύ εντυπωσιακά. Επίσης, αγγίζει Τεκτονισμό, Μέμφις-Μισραΐμ, Ροδοσταυρισμό...

Μια ενδιαφέρουσα και ιδιάζουσα περίπτωση, για τους περισσότερους κατακριτέα, που κατά την προσωπική μου γνώμη περισσότερο εκφράζει ένα φιλελεύθερο πνεύμα (πάντα στο πλαίσιο της εποχής) παρά οτιδήποτε άλλο.

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τρί Μάιος 24, 2005 2:41 pm

Εμμμ... το περίμενα ...
Θα έλλειπε ο θείος Aleister από το forum; :D

Λοιπόν,κατά την άποψή μου και από τα λίγα που έχω κι εγώ ασχοληθεί,μιας και ο Crowley είναι από τους αγαπημένους μου,θα έλεγα ότι είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσουμε το ΟΤΟ από τον προαναφερόμενο.
Το πώς ξεκίνησε δεν έχει σημασία,μιας και ΟΤΟ και Crowley έγιναν ένα πολύ σύντομα και όπου υπάρχει αυτός, συνυπάρχουν αχταρμάδες όπως ο φίλτατος Elissaios ανέφερε.

Όντως το ΟΤΟ είναι μία μίξη,τεκτονικών συμβόλων,ροδοσταυρικών βαθμών (και διδασκαλίας επίσης),καμπαλά,δυτικής εκκλησίας και ένα σωρό άλλων.

Αυτός είναι και ο εξωτερικός κύκλος θα έλεγα, μιας και ο εσωτερικότερος κύκλος και καθαρά "πρακτικός" είναι το Α.'. Α.'.

Λειτουργεί κανονικότατα (το ΟΤΟ),σε πολλές χώρες του κόσμου ΚΑΙ στην Ελλάδα επίσης.
Ξεκίνησε ως μία παραποιημένη version πριν από λίγα χρόνια το οποίον και έκλεισε αν δεν απατώμαι.
Τώρα (δεν ξέρω πότε ακριβώς),λειτουργεί το παραδοσιακό, "όπως λένε", αλλά δεν θα συμβούλευα κανέναν να ασχοληθεί με αυτό μιας και αυτός που το λειτουργεί στην Ελλάδα είναι χειρότερος από τον Crowley σε σχέση με τους αχταρμάδες που λέγαμε :D

Και το πρώην "ας πούμε ΟΤΟ" και το τωρινό λειτουργούν υπό την αιγίδα της Golden Dawn στην Αγγλία.
Όποιος επιθυμεί μπορεί πολύ εύκολα να βρει πληροφορίες αν και εγώ για τους ενδιαφερόμενους προτείνω το Α.'. Α.'.
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Μάιος 25, 2005 12:42 pm

Κάποιες σκέψεις:

Πρώτον, εκτός από δυο-τρεις… πολυπληθείς δρόμους στον εσωτερισμό –μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε κλασικούς– υπήρξαν (και υπάρχουν) και άλλοι πιο ιδιόμορφοι, που μπορεί να παραξενεύουν ακόμα και τους φαν του εσωτερισμού. ΟΤΟ και Golden Dawn ανήκουν στους δεύτερους, με αμφιλεγόμενο έργο. Για να εκτιμήσεις το έργο τους θα πρέπει να το δεις μέσα από το δικό τους πρίσμα και όχι με μια επιφανειακή ματιά.

Δεύτερον, ο θείος Aleister και άλλοι θείοι, ξέφυγαν από τα γνώριμα όρια και πρότειναν τις δικές τους ανορθόδοξες προσεγγίσεις. Στη χειρότερη περίπτωση θεωρήθηκαν προκλητικοί ή βλάσφημοι, στην ηπιότερη θεωρήθηκαν απλά γραφικοί και στην καλύτερη απέκτησαν οπαδούς. Όσο ακραίες κι αν δείχνουν οι απόψεις τους, ήταν απόψεις.

Τρίτον, κάποιες τέτοιες προσεγγίσεις ευδοκίμησαν στο πλαίσιο συγκεκριμένων συνθηκών (εποχή, τόπος, κουλτούρα, γενικότερη στάση) και ίσως σήμερα να μην έχουν την ίδια σημασία που είχαν τότε.

V.V.V.V.
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2005 3:04 pm

Δημοσίευσηαπό V.V.V.V. » Πέμ Μάιος 26, 2005 4:09 pm

υπήρξαν (και υπάρχουν) και άλλοι πιο ιδιόμορφοι, που μπορεί να παραξενεύουν ακόμα και τους φαν του εσωτερισμού. ΟΤΟ και Golden Dawn ανήκουν στους δεύτερους, με αμφιλεγόμενο έργο


To Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής και το ΟΤΟ πρώτα απο όλα δεν εντάσσονται στο πεδίο του εσωτερισμού αλλα σε αυτό του αποκρυφισμού !
Και η Χρυσή Αυγή είναι ένας κλασσικός δρόμος για κάθε μελετητή του αποκρυφισμού .

Δεύτερον, ο θείος Aleister και άλλοι θείοι, ξέφυγαν από τα γνώριμα όρια και πρότειναν τις δικές τους ανορθόδοξες προσεγγίσεις. Στη χειρότερη περίπτωση θεωρήθηκαν προκλητικοί ή βλάσφημοι, στην ηπιότερη θεωρήθηκαν απλά γραφικοί και στην καλύτερη απέκτησαν οπαδούς. Όσο ακραίες κι αν δείχνουν οι απόψεις τους, ήταν απόψεις.



Ποιός είναι αυτός που θέτει τα όρια και μπορεί να χαραχτηρίζει τι είναι ορθόδοξο και τι ανορθόδοξο ;
Δεύτερον οι διδασκαλία και το έργο του Aleister Crowley κατα τη ταπεινή μου άποψη δεν περιέχει τίποτα το βλάσφημο και το προκλητικό .
Ανέφερε μου σε παρακαλώ ποιες ήταν αυτές οι ακραίες απόψεις του :?: :!: :?:
( Απόψεις έτσι , όχι αναφορές απο τη προσωπική του ζωή )
Vi Veri Vniversum Vivus Vici

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μάιος 26, 2005 4:33 pm

Αγαπητέ V.V.V.V.,

κατά ποίαν έννοια διαφοροποιείς τον εσωτερισμό από τον αποκρυφισμό;

Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία;
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Μάιος 26, 2005 5:06 pm

"Εσωτερισμός" είναι το γενικότερο πλαίσιο που περιλαμβάνει μυστικισμό και αποκρυφισμό.

V.V.V.V., δεν πήρα αρνητική θέση και δεν εξέφρασα προσωπική άποψη. Πάντως ανάμικτες φιλοσοφίες και πρακτικές μαγείας -και μάλιστα με αρκετή εκκεντρικότητα- ξένιζαν και εξακολουθούν να ξενίζουν, εξ ου και το ανορθόδοξo.

Μη με ρωτήσεις τώρα και ποια ήταν η εκκεντρικότητα. Στις απόψεις αναφέρομαι, όχι στην προσωπική ζωή.

V.V.V.V.
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 16, 2005 3:04 pm

Δημοσίευσηαπό V.V.V.V. » Πέμ Μάιος 26, 2005 6:57 pm

V.V.V.V., δεν πήρα αρνητική θέση και δεν εξέφρασα προσωπική άποψη. Πάντως ανάμικτες φιλοσοφίες και πρακτικές μαγείας -και μάλιστα με αρκετή εκκεντρικότητα- ξένιζαν και εξακολουθούν να ξενίζουν, εξ ου και το ανορθόδοξo.


Δεν εξέφραζες προσωπική άποψη ; Αλλά τι ; είναι συλλογική ; εκπροσωπείς κι άλλα άτομα ;
Σε περίπτωση που δεν είναι αυτό επέτρεψε μου να υποθέσω οτι παπαγαλίζεις .
Αλλά ακόμα δεν μου απάντησες συγκεκριμένα ... Στη διδασκαλία του Crowley για το Θέλημα ας πούμε που βλέπεις εκκεντρικότητα ; η που βλέπεις αναμίξεις φιλοσοφίας με μαγεία... και στο κάτω κάτω δεν κατάλαβα , ότι συνδιάζει διαφορετικά συστήματα είναι κατακριτέο ;
Περιμένω μια συγκεκριμένη απάντηση .

Τώρα στο θέμα αποκρυφισμού - εσωτερισμού
Κατα τη προσωπική μου άποψη πάντα , εσωτερισμός και αποκρυφισμός αποτελούν δύο ξεχωριστά πεδία γνώσης που όμως τέμνονται , έχουν δηλαδή μία κοινή βάση
Είναι λάθος λοιπόν , να ονομάζεται το Ερμητικό τάγμα της Χρυσής Αυγής ως εσωτεριστικό γιατί οδηγεί , για κάποιον που δεν γνωρίζει , σε άλλους συνειρμούς !
Μ αρέσει να λέω τα πράγματα με το όνομα τους και δεν μ αρέσει να μιλάω με γενικεύσεις
Μπορείτε να μου παραθέσετε συγγραφείς που να ονομάζουν τη Χρυσή Αυγή ή το Ο.Τ.Ο. ή το Ι.Ο.Τ.
ως τάγματα εσωτερισμού ; Όχι ότι είναι λάθος κάτι τέτοιο , αλλά πρέπει να υπάρχουν κάποιες διαχωριστικές γραμμές ...
Ο όρος εσωτερισμός καλύπτει ένα απέραντο πεδίο γνώσης και έτσι θα μπορούσαμε να ονομάζουμε το κάθε τι εσωτερισμό αλλά όπως είπα πρέπει να υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές .
Vi Veri Vniversum Vivus Vici

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 27, 2005 12:19 am

V.V.V.V., μην παίζεις με τις λέξεις και με τους όρους.
Εκφράζω συλλογική άποψη, αφού το θέτεις έτσι, την άποψη της πλειοψηφίας.
Για κατακριτέο δεν μίλησα, συ είπας.
Μπορεί να θεωρείς ότι το ΟΤΟ και το Golden Dawn δεν είναι είναι εσωτεριστικά, εγώ πάλι όχι. Δεν σου επιβάλλω τη γνώμη μου αλλά και δεν δέχομαι τη δική σου.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μάιος 27, 2005 12:29 am

Αγαπητέ V.V.V.V.,

θα ήθελες να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία γι' αυτές τις διαχωριστικές γραμμές, τις οποίες αναφέρεις :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Παρ Μάιος 27, 2005 4:12 pm

Μηπως V.V.V.V. εννοεις οτι ειναι διαφορετικα πραγματα,
ο Αποκρυφισμος και ο Μυστικισμος ;

Γιατι αυτες οι εννοιες χαρακτηριζουν πραγματι δυο διαφορετικους δρομους,
ανηκουν ομως στην γενικη κατηγορια γνωσης, αυτης της εσωτερικης επιστημης που επικρατησε να λεγεται Εσωτερισμος...

Το αναφερει παραπανω ο Elisseos και εχει δικαιο.

Οταν φιλε V.V.V.V. πρωτοδιαβασα την αναφορα σου για Αποκρυφισμο και Εσωτερισμο, θεωρησα οτι εκ παραδρομης εγραψες "Εσωτερισμο" αντι "Μυστικισμο"... Οποτε εξεπλαγην με την εκταση που πηρε το θεμα...

Παντως, καλο ειναι να ορισουμε τι εννοουμε με τον καθε ορο, γιατι ως γνησιοι Ελληνες, παμπολλες φορες διαφωνουμε λεγοντας το ιδιο ακριβως πραγμα -με αλλα λογια-...
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Ιουν 07, 2005 11:07 pm

Πασχαλης έγραψε:Παντως, καλο ειναι να ορισουμε τι εννοουμε με τον καθε ορο, γιατι ως γνησιοι Ελληνες, παμπολλες φορες διαφωνουμε λεγοντας το ιδιο ακριβως πραγμα -με αλλα λογια-...

Καλό! Και φυσικά επιμένουμε, και δεν το κουνάμε ρούπι απ' τη θέση μας! 8) :D 8) :D 8) :D

Πάντως να πώ οτι και εγώ, συμβατικά τουλάχιστον, κάπως έτσι το έχω καταλάβει. Δλδ, τα δύο σκέλη του Εσωτερισμού, οι δύο εκφράσεις του, είναι ο Μυστικισμός (καρδιά, λατρεία, οράματα, ροή, ποίηση, Έρως, κλπ) και ο Αποκρυφισμός (σύμβολα, ερμηνείες, σχήματα, ενέργεια, δομές, Νους, κλπ). Το κοινό σημείο και στα δύο φαντάζομαι είναι η Αποδοχή του Παράδοξου.

Καλό θα ήταν (αν γίνεται, φυσικά) να έχουμε τουλάχιστον μια κοινή βάση αναφοράς, ένα κοινό λεξιλόγιο. Για την θεωρία τουλάχιστον, γιατί στην πράξη κάτι τέτοια συμαβατικά όρια διαλύονται στο πι και φι.

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Ιουν 08, 2005 11:08 am

Με μια γρήγορη ερμηνεία, ο μυστικισμός είναι περισσότερο βιωματικός ενώ ο αποκρυφισμός είναι ερευνητικός.

Ενδιαφέρον να έχουμε και άλλες απόψεις, έστω υπό τη σκέπη του ΟΤΟ (που είναι το θέμα της συζήτησης).

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Ιουν 08, 2005 11:41 am

Elissaios έγραψε:Με μια γρήγορη ερμηνεία, ο μυστικισμός είναι περισσότερο βιωματικός ενώ ο αποκρυφισμός είναι ερευνητικός.

Χαχα, αν για αυτό που είπες δεν ορμήξει κάποια αδελφη ψυχή να σε φάει, εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη....

Ονόματα δεν λέμε, υποστάσεις συναδέλφων συντονιστών σου δεν θίγουμε... :lol:

Εγώ πάντως θα το δεχτώ, αν διευκρινήσεις στα αρχικά σταδια ο αποκρυφισμός είναι ερευνητικός...

k

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Ιουν 08, 2005 12:29 pm

:D

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιουν 08, 2005 1:36 pm

:lol:

Λοιπόν, εγώ νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσουμε Εικόνα σε ένα αυτόνομο θέμα, γιατί θα ήταν χρήσιμο να ξεκαθαρίσουμε κάποια βασικά σημεία...

Εικόνα
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 12, 2005 4:22 pm

Gothic έγραψε:
Τώρα (δεν ξέρω πότε ακριβώς),λειτουργεί το παραδοσιακό, "όπως λένε", αλλά δεν θα συμβούλευα κανέναν να ασχοληθεί με αυτό μιας και αυτός που το λειτουργεί στην Ελλάδα είναι χειρότερος από τον Crowley σε σχέση με τους αχταρμάδες που λέγαμε :D

Και το πρώην "ας πούμε ΟΤΟ" και το τωρινό λειτουργούν υπό την αιγίδα της Golden Dawn στην Αγγλία.
Όποιος επιθυμεί μπορεί πολύ εύκολα να βρει πληροφορίες αν και εγώ για τους ενδιαφερόμενους προτείνω το Α.'. Α.'.


1.)οσον αφορα τον τυπο που λειτουργει το ΟΤΟ στην ελλαδα , τι θελεις να πεις οτι ειναι επικινδυνος ? μπορεις να γινεις ποιο σαφης στο συγκεκριμενο γιατι με εβαλες σε σκεψεις και ηθελα να την ψαξω περισσοτερο με την φαση . :roll: ποιους αχταρμαδες εννοεις ?

2.)το Golden Dawn απ οτι ξερω ειναι νεκρο εδω και χρονια μονο λιγοι λογικα ακολουθουν τις πρακτικες του ..

3.)το Α.Α απ οτι εχω διαβασει λειτουργει αρκετα μυστικα και δεν μπορεις να βρεις ευκολα πληροφοριες .. εγω ενδιαφερομαι παντως αν εχεις κατι να προτεινεις ..
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης