μεμφις-μισραημ

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

photogirl
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2008 11:53 am

μεμφις-μισραημ

Δημοσίευσηαπό photogirl » Παρ Σεπ 12, 2008 12:13 pm

Καλησπερα ειμαι καινουργιο μελος.Θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για το συγκεκριμενο ταγμα αιγυπτιακου τυπου.Επισης σας προσκαλω ολους στην καινουργια σελιδα www.kabbalah.gr

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Σεπ 18, 2008 9:59 pm

Καλησπέρα, αγαπητή φίλη και καλωσήλθες στην Αγορά μας!

Το Τάγμα στο οποίο αναφέρεσαι έχει μεγάλη παράδοση και σημαντικότατη διδασκαλία. Είναι ο πρώτος τεκτονικός τύπος που δεχόταν και γυναίκες προς μύηση ήδη από το 18ο αιώνα.

Δεν ξέρω βέβαια, αν το ερωτημά σου αφορά στο ελληνικό τμήμα του τάγματος ή στην εσωτερική του θέαση.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 18, 2008 10:58 pm

Καλώς όρισες και από μένα.

Καλό θα ήταν να ορίσεις όπως όμορφα αναφέρει η Zadok σε τι ακριβώς θέλεις να αναφερθούμε και να γίνει η κουβέντα.

Το Forum το οποίο συστήνεις θα το επισκεφτώ και ελπίζω σε καλούς και όμορφους διαλόγους.
Εικόνα

photogirl
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2008 11:53 am

Δημοσίευσηαπό photogirl » Παρ Σεπ 19, 2008 1:18 pm

αναφερομαι στο ελληνικο ταγμα και θα ηθελα να μαθω τις διαφορες του απο τα αλλα ταγματα

plamos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 10:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό plamos » Δευ Σεπ 22, 2008 8:15 pm

Καλησπέρα, είναι η πρώτη μου καταχώρηση και παρακαλώ να είστε "ανεκτικοί" μαζί μου.

Από όσα μπορώ να γνωρίζω, στο Ελληνικό τμήμα του τάγματος είχε ξεκινήσει να γίνεται μια ακετά σοβαρή προσπάθεια. Με τον θάνατο του ηγέτη του, τα πράγματα ήρθαν λίγο πίσω αλλά πλέον η διάδοχη κατάσταση έχει ανασυνταχθεί. Τα πράγματα έχουν μπει και πάλι σε κανονικό ρυθμό και πλέον το τάγμα εργάζεται κανονικά.

Ευχαριστώ πολύ.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 22, 2008 8:42 pm

Καλώς όρισες και εύχομαι να έχεις πιο συχνή παρουσία.

Κάθε σημείωση επί του θέματος είναι δεκτή.
Προσωπικά δεν γνωρίζω αρκετά επί του Ελληνικού Τμήματος και γι' αυτό απέφυγα να απαντήσω.

Το μόνο που θα μπορούσα να παραθέσω είναι το URL της Ελληνικής σελίδας http://www.misraimmemphis.gr.
Εικόνα

plamos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 10:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό plamos » Τρί Σεπ 23, 2008 7:58 pm

Καλησπέρα και πάλι.
Θα προέτρεπα όποιον ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει με το URL που προτείνει ο αγαπητός Ramoglou και να ζητήσει απευθείας επαφή με τους ανθρώπους του τάγματος. Από ότι ξέρω είναι άτομα με μεγάλη καλλιέργεια που δεν αρνούνται την παροχή διευκρινήσεων και γενικότερης συζήτησης.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 25, 2008 10:11 am

Αγαπητέ φίλε, με τη σειρά μου θα ήθελα να ζητήσω, την δική σου συμμετοχή ως προς την ενημέρωση μας.

Αν θεωρείς, ότι με κάποιο τρόπο, μπορούμε να έχουμε ένα κείμενο παρουσίασης του Ελληνικού Τμήματος, δημοσιευμένο στο παρόν Topic, τότε θα ήταν χαρά μας να το διαβάσουμε.
Εικόνα

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Παρ Σεπ 26, 2008 11:21 am

Αγαπητέ plamos,

Θα σε παρακαλούσα κι εγώ, αν έχεις τον χρόνο και τη διάθεση φυσικά, να παραθέσεις κάποια περισσότερα πράγματα για το Ελληνικό τμήμα του Αρχαίου και Αρχέγονου Ανατολικού Τύπου των Misraim και Memphis προσθέτοντας, αν είναι δυνατόν, και μια επιπλέον παράμετρο, αν δηλαδή το συγκεκριμένο τάγμα έχει σχέση (και ποιά) με την "Κανονική Μεγάλη Στοά των Ελευθέρων Τεκτόνων της Ελλάδας" http://www.freemasonry.gr.

Από την ιστοσελίδα της δεύτερης φαίνεται να προκύπτει κάτι τέτοιο (όχι απόλυτα ξεκάθαρα), αλλά ομολογώ πως έχω πλήρη άγνοια.

Ευχαριστώ
alet

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Κυρ Σεπ 28, 2008 8:36 pm

Κατ'αρχάς να ευχηθώ σε όλους καλό χειμώνα και να χαιρετίσω ιδιαιτέρως τους Ramogloy, Zadok και Alet :)

Απ'όσα έχω ακούσει κι εγώ το εν λόγω τάγμα λειτουργεί και πάλι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, διατηρεί μικρό αλλά συγκροτημένο σχήμα-κάτι που είναι πολύ θετικό κατά την άποψή μου-, στα πλαίσια της διοικητικής δομής/φιλοσοφίας για λειτουργία που και ο συγχωρεμένος θεωρούσε ως αρμόζουσα.

Ελπίζω για περισσότερα από τον plamos.

Φιλικά,
Payens

photogirl
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2008 11:53 am

μεμφις

Δημοσίευσηαπό photogirl » Τετ Οκτ 01, 2008 12:53 pm

και εγω ελπιζω σε περισσοτερα.........

PL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PL » Τετ Οκτ 01, 2008 9:53 pm

Ο Αρχαίος και Αρχέγονος Ανατολικός Τύπος MISRAIM MEMPHIS είναι ένα από τα αρχαιότερα Τεκτονικά Τάγματα στον κόσμο. Εχει μυητική διαδοχή και διατηρεί τα τυπικά όπως αυτά δημιουργήθηκαν μετά την ένωση των Τύπων MISRAIM και MEMPHIS. Οι Ελληνικές Στοές λειτουργούν κάτω από την αιγίδα της διεθνούς έδρας (Ιταλία). Σαν Τάγμα είναι αρκετά αυστηρό στην εισδοχή μελών. Δεν μας ενδιαφέρι η ποσότητα αλλά η ποιότητα, και προσπαθούμε όσο μπορούμε να διατηρήσουμε ζωντανή την παράδοση. Δεν επιζητούμε πολλά μέλη. Ο εισερχόμενος έχει το προνόμιο να ζεί την εμπειρία ενός γνήσιου Τεκτονικού Τάγματος. Εχει σχέση φιλίας με την Κανονική Μεγάλη Στοά των Ελευθέρων Τεκτόνων της Ελλάδας, διότι και αυτή διατηρεί την Τεκτονική παράδοση, μέσα βεβαίως από τα δικά της τυπικά του Σκωτικού Τύπου.

PL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PL » Τετ Οκτ 01, 2008 9:58 pm

Οποιος επιζητεί την επαφή με τον Αρχαίο και Αρχέγονο Ανατολικό Τύπο MISRAIM MEMPHIS μπορεί επισκεπτόμενος την ιστοσελίδα μας www.misraimmemphis.gr να αποστείλει μύνημα στο link "επικοινωνία" ή να επικοινωνήσει με το τηλέφωνο 6936851960

PL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PL » Τετ Οκτ 01, 2008 10:01 pm


plamos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 10:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό plamos » Παρ Οκτ 03, 2008 4:40 pm

Από ότι βλέπω ο αγαπητός PL έχει δώσει σημαντικές διευκρινήσεις, ακόμα και τηλέφωνο επικοινωνίας.
Τα δικά μου λόγια επομένως είναι περιττά. Οποιος ενδιαφέρεται ας μην διστάσει και ας επικοινωνήσει μαζί του. Θα εχει μόνο να κερδίσει...

photogirl
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Σεπ 12, 2008 11:53 am

Δημοσίευσηαπό photogirl » Κυρ Οκτ 05, 2008 12:40 pm

Γνωριζεις προσωπικα?Απλα γιατι εχει τοσα λιγα μελη?Λιγο παραξενο δεν ειναι αυτο?

plamos
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 10:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό plamos » Κυρ Οκτ 05, 2008 6:04 pm

Με ποιο κριτήριο μπορεί να προσδιορισθεί η έννοια "πολλά ή λίγα μέλη" ? Εξαρτάται από το τι ζητάει το κάθε Τάγμα.
Το πιο ευκολο θα ηταν να ανοιξουν οι πορτες και να γραφουν μέλη. Οπως ομως λέει ο PL η ποιότητα είναι πιο σημαντική από την ποσότητα.

Και νομίζω ότι δεν έχει άδικο...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Οκτ 10, 2008 10:11 pm

>|<>QBB<
alet έγραψε:...προσθέτοντας, αν είναι δυνατόν, και μια επιπλέον παράμετρο, αν δηλαδή το συγκεκριμένο τάγμα έχει σχέση (και ποιά) με την "Κανονική Μεγάλη Στοά των Ελευθέρων Τεκτόνων της Ελλάδας" http://www.freemasonry.gr.

Από την ιστοσελίδα της δεύτερης φαίνεται να προκύπτει κάτι τέτοιο (όχι απόλυτα ξεκάθαρα), αλλά ομολογώ πως έχω πλήρη άγνοια.


Καλησπέρα φίλε alet! :)

Πρόσφατα έμαθα ότι ιδρυτής στην Ελλάδα και τον δύο ταγμάτων είναι το αυτό πρόσωπο, ο Τριαντάφυλλος Κοτζαμάνης.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

PL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PL » Σάβ Οκτ 11, 2008 8:02 pm

Πράγματι, ιδρυτής και των δύο είναι το ίδιο πρόσωπο ο Τριαντάφυλλος Κοτζαμάνης. Με ό,τι σημαίνει βέβαια η λέξη ιδρυτής, διότι ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΕΓΟΝΟΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ ΜΙΣΡΑΙΜ ΜΕΜΦΙΣ, λειτουργεί κάτω από την αιγίδα της διεθνούς έδρας του στην Ιταλία. Ο Τριαντάφυλλος Κοτζαμάνης αφιέρωσε την ζωή του στον σωστό Τεκτονισμό ο οποίος πρέπει να καταλήγει στον μετασχηματισμό της προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου. Τα δύο Τάγματα απλά έχουν συνθήκη φιλίας μεταξύ τους, που στην Τεκτονική γλώσσα σημαίνει οτι το ένα αναγνωρίζει τον τρόπο λειτουργίας και τους σκοπούς του άλλου. Σήμερα βέβαια που ο Τριαντάφυλλος Κοτζαμάνης δεν βρίσκεται πλέον υλικά κοντά μας, το κάθε Τάγμα έχει την δική του διοίκηση, διατηρώντας πάντα την συνθήκη φιλίας μεταξύ τους.

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τετ Οκτ 15, 2008 2:37 pm

Αγαπητέ PL,

Αναφέρεις πως
"Ο Τριαντάφυλλος Κοτζαμάνης αφιέρωσε την ζωή του στον σωστό Τεκτονισμό ο οποίος πρέπει να καταλήγει στον μετασχηματισμό της προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου".

Μα ουσιαστικά όλα τα τεκτονικά τάγματα αυτό τον απώτερο σκοπό δεν έχουν;
Το να παρεισφρήσουν σ' ένα τάγμα στοιχεία με αλλότρια κίνητρα ακυρώνει την προσπάθεια και το έργο των υπολοίπων μελών; Είναι ο τεκτονισμός τους "λάθος";

Για να μην παρεξηγηθώ ούτε "παραπονιέμαι" ούτε προκαλώ, αλλά βάζω μια επιπλέον παράμετρο στην συζήτηση, αυτήν της αυθεντικότητας αλλά και της αυθεντίας.

Ευχαριστώ
alet

Καλό χειμώνα σε όλους τους φίλους και ιδιαίτερα στον LordPayens που είχα πολύ καιρό να δω συνδεδεμένο, την Zadok που επίσης είχα καιρό να διαβάσω κάτι δικό της και τον Ramoglou που σε άλλο forum έβαλε κάποια πράγματα στη θέση τους.


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης