Golden Dawn - Sodalitas Rosae Crucis & Solis Alati

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 26, 2007 8:29 am

>|<>QBB<
Ο αγαπητός Αnimus έγραψε:Το λευκό φως το αντιλαμβανόμαστε κι αυτό με τους φυσικούς μας οφθαλμούς, με το ίδιο όργανο που αντιλαμβανόμαστε και τα υπόλοιπα 7 χρώματα δηλαδή. Άρα η ουσία τους είναι ίδια...

Καλή σου ημέρα φίλε Αnimus :wink:
Θα μου επιτρέψεις να έχω μια διαφορετική οπτική από εσένα αγαπητέ μου.
Ανέφερα ΗΔΗ ότι:
"...Το ΛΕΥΚΟ... ...χάριν συζητήσεως σημειώνω ότι ΔΕΝ είναι χρώμα..."

Όπως θα διαπιστώσεις και εσύ αγαπητέ μου, ΔΕΝ υποστηρίζω ότι το ΛΕΥΚΟ είναι χρώμα, ΑΡΑ η "ουσία" του με την "ουσία" των 7 χρωμάτων της ίριδος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, όπως μας παρέθεσες.

Τα ΕΠΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΑΣ, τα 7 βασικά χρώματα, είναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΘΛΑΣΗ ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ....
Και αυτό είναι μια "πρισματική απάτη", είναι (για μένα φυσικά) η "απόδειξη" της Maya - Πλάνης του Ινδουισμού περί του Φυσικοϋλικού Κόσμου...

Το ΜΟΝΟ φως - ΕΝΕΡΓΕΙΑ που υπάρχει είναι το ΛΕΥΚΟ και όλα τα άλλα χρώματα, δεν είναι παρά η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ και ΜΟΝΟΝ δια του πρίσματος μπορούμε να τα αντιληφθούμε :wink:
Χωρίς το πρίσμα, ΚΑΝΕΝΑ ΧΡΩΜΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ εκτός από το ΛΕΥΚΟ...
Και στον γαλαζοπράσινο πλανήτη μας ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ τα σταγονίδια ΝΕΡΟΥ που αιωρούνται την ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΜΑΣ και δημιουργούν την περίφημη διάθλαση του Φωτός, δεν ξέρω πόσο γαλαζοπράσινος θα ήταν :shock: :shock: :shock:


>|<>QBB<
Ο αγαπητός Animus, επίσης έγραψε:Η παραβολή δε του Πλάτωνος δεν αποσυμβολίζεται όπως νομίζεις καλέ μου συζητητή... Αν αρχίσεις τις αντιστοιχίσεις (π.χ. τα τοιχώματα με τις σκιές = παχυλή ύλη, τότε η σκέψη σου οδηγείται αλλού...) Ο αποσυμβολισμός της χρειάζεται ιδιότητες που δεν διαθέτουμε ακόμη (εγώ τουλάχιστον). Για αρχή ας κρατήσουμε μόνο το γεγονός ότι η αντίληψή μας ξεγελά...

Σε αυτά που αναφέρεις αγαπητέ μου Αnimus, το μόνο που μπορώ να δεχθώ, είναι η ειλικρινή σου δήλωση ότι:
"...o αποσυμβολισμός... ... χρειάζεται ιδιότητες που δεν διαθέτουμε ακόμη (εγώ τουλάχιστον)...

Ασχολήσου με το θέμα, κάνε τις ΔΙΚΕΣ προσπάθειες και είμαι σίγουρος ότι μετά από το πρώτο σου βήμα, που μπορεί να φαντάζει δύσκολο, επίπονο ή/ και μακρινό, το επόμενο/α θα σε φέρνουν όλο και πιο κοντά σε αυτό που εκφράζει το ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ, την ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΝ :wink:

Φυσικά, για να μπορέσουμε ΌΜΩΣ να αντιληφθούμε το τι είναι ο ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ, θα πρέπει να δώσουμε τον ορισμό του ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ.

Συμβολισμός είναι η εικονική έκφραση μιας Ιδέας ή μιας Σκέψης.
Η αρχέγονη γραφή ως προσπάθεια αποτύπωσης αυτής της Ιδέας ή Σκέψης, ΔΕΝ ΕΙΧΕ χαρακτήρες, αλλά γενικά, ένα ΣΥΜΒΟΛΟ αντιπροσώπευε μια ολόκληρη φράση ή πρόταση.
Άρα: ένα Σύμβολο είναι μια καταγεγραμμένη παραβολή και μια παραβολή είναι ένα εκφρασμένο σύμβολο, πάντα κατά τον Νόμο της Αναλογίας του Τρισμέγιστου Ερμού.


Σχετικά με την ΚΑΘΑΡΣΗ, ακόμα περιμένω το πώς εσύ αγαπητέ μου, μέσα από την υποκειμενικότητά σου την ορίζεις.
Και αν έστω δεν δύνασαι να μας το αποκαλύψεις, ανέφερε μας ποιο παράγγελμα ή σε ποιους λόγους του Μεγίστου Διδασκάλου Πυθαγόρα από τα Χρυσά Έπη αναφέρεσαι.

Με εκτίμηση και σεβασμό,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 26, 2007 9:26 am

>|<>QBB<
Ο αγαπητός Χρήστος έγραψε:Ορίζεις πως αντιλαμβάνεσε τον εσωτερισμό, αλλά δεν ορίζεις πως αντιλαμβάνεσει την μαγεία και ειδικά την μαγεία του Κρόουλι προκειμένου να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα, οπότε υπάρχει ένα φαινομενικό κενό λογικής εδώ. Μπορείς να το καλύψεις σε παρακαλώ ορίζοντας τα και συγκρίνοντάς τα με τον ορισμό που δίνεις όσον αφορά τον εσωτερισμό;

Καλημέρα και σε σένα φίλε Χρήστο :wink:
Πολύ ευχαρίστως να σου παραθέσω την οπτική μου σχετικά με την ΜΑΓΕΙΑ...

Και καταρχάς ας δούμε ποιος είναι ορισμός από το λεξικό της Ελληνικής Γλώσσης καθώς και από τα γλωσσάρια που έχουν να κάνουν με τη Μαγεία και τον Μαγικό.
Το Λεξικό της Ελληνικής Γλώσσης, του Ι. Σταματάκου, στο λήμμα Μαγεία μας λέει τα εξής:
Μαγεία (μαγεύω), η θρησκεία (ΘΕΟΛΟΓΙΑ) των Μάγων, η Μαγική τέχνη.

Σύμφωνα λοιπόν με το λεξικό, η Μαγεία ΚΑΠΟΤΕ ήταν μια Θρησκεία!
Αυτή η Μαγική Θρησκεία είναι η θρησκεία που τις δοξασίες της εδίδαξε ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ από του 13 Μάγους - Ιερείς της και που διαδόθηκαν από τη Βακτρία στη Μηδία.
Από εκεί πέρασε με το όνομα Μαγισμός, στους Μύστες - Αστρονόμους στη Χαλδαίας.

Επίσης εκτός από "Μαγισμός" απαντάτε η θρησκεία αυτή και ως Μασδαϊσμός, Παρσισμός, Πυρολατρεία καθώς και Ζωροαστρισμός από το "όνομα" του Θείου Όντος που την θέσπισε.
Η "Απόκρυφη Παράδοση" μας αναφέρει ότι αυτός ο "τελευταίος από τους 13 μάγους" δεν ήταν ΠΑΡΑ επανενσάρκωση του "Αρχικού".
Ως αρχικός θεωρείται δε, ο Αμέσα Σπέντα ή Αμσασπέντ, που ονομαζόταν Ζαρατούστρα και που σε απλή μετάφραση από τη Ζενδική γλώσσα, σημαίνει "Το ΑΣΤΡΟ που ΔΙΑΛΟΓΙΖΕΤΑΙ και ΘΥΣΙΑΖΕΙ στον ΖΩΝΤΑ ΗΛΙΟ."

Η Ελένη Π. Μπλαβάτσκυ μέσα από το τιτάνιο έργο της, μας περιγράφει τα εξής:
"…Δεν μας επιτρέπετε να προσδιορίσουμε τον ακριβή αριθμό ετών, ή μάλλον εποχών και εποχών που εμφανίστηκε η μαγεία, επειδή οι πρώτοι σπόροι του Μαγισμού, σπάρθηκαν από το χέρι του ΟΝΤΟΣ, του οποίου καθήκον ήταν να ενισχύσει, να ενθαρρύνει και να καθοδηγήσει τα αβέβαια βήματα των αναγεννώμενων ανθρώπινων φύλων, που αφυπνίζονται εκ νέου στη ζωή σε κάθε πλανήτη…"
Έχω την πεποίθηση ότι η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ μας ομιλεί περί του ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και ποιος άλλος θα μπορούσε να έχει αυτόν το ρόλο, παρά ο Μέγας Αρχιτέκτονας Του Σύμπαντος :wink:

Η Απόκρυφη Παράδοση επίσης μας λέει ότι στην Ατλάντια Φυλή, είχαμε ανάπτυξη αυτής της τέχνης, της Μαγικής από όντα "αγγελικά", κάτι που μας φανερώνεται μέσα από το ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΟ και ΑΠΟΚΡΥΦΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΕΝΩΧ...
Το κείμενο από το Βιβλίο του Ενώχ, στο 7ο Κεφάλαιο έρχεται να επιβεβαιώσει όλα τα ανωτέρω λέγοντας :
"...Καθένας εξ αυτών (των αγγέλων) εξέλεξε μίαν γυναίκα και τάς επλησίασαν και συγκατώκοισαν μετ' αυτών και τάς εδίδαξαν την ΜΑΓΕΙΑΝ, τάς γοητείας και τάς ιδιότητας των ριζών και των βοτάνων..."

Μέχρι τώρα, η τοποθέτησή μου κάνει αναφορά στην ΜΙΑ ΜΑΓΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ, την ΘΕΟΥΡΓΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ και ανέφερα την άποψή μου από το ΠΟΥ προέρχεται.
Ας αναφέρω τώρα το ΠΩΣ αυτή η ΜΙΑ ΜΑΓΕΙΑ, η ΘΕΟΥΡΓΙΑ εσχάσθη και χωρίσθηκε σε ΛΕΥΚΗ & ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ...

Όταν λοιπόν έγινε αυτή η ΠΡΩΤΗ σάρκωση των αγγελικών όντων ΜΕΣΑ σε Ανθρώπινα Σαρκία, σώματα, ευθύς ΑΜΕΣΩΣ άρχισε και η "γνωριμία" των Αγγελικών υπάρξεων, με την ΑΝΤΙΘΕΣΗ και την ΔΙΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ!

Αυτή η "διπολικότητα" έχει να κάνει με τα ΟΝΤΑ που ανήκουν στην χαμηλότερη από τις 13 Διαστάσεις του ΚΟΣΜΟΥ μας, την 13η την Φυσικοαιθερική.
Αυτή η μορφή της ΥΛΗΣ για να υπάρξει και να ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ, χρειάζεται ΔΥΟ "άξονες" και έτσι έχουμε αυτό που Μέγας Πυθαγόρας δίδαξε στο ΟΜΑΚΟΕΙΟ του στον Κρότωνα, ως "ΑΡΤΙΑ & ΠΕΡΙΤΤΑ", ωραίο - άσχημο, καλό - κακό, ΑΣΠΡΟ - ΜΑΥΡΟ κλπ, κλπ.
Αυτή η διπολικότητα στην Μαγεία εκδηλώνεται ως Λευκή και Μαύρη Μαγεία.
Ο Λευκός Μάγος εργάζεται για την ευταξία και την εφαρμογή του θείου Σχεδίου.
Τείνει προς το κάλλος και την τελειότητα.
Ένας σκοπός του είναι να επαναφέρει την διασαλευθείσα αρμονία, που η Μαύροι Μάγοι διασάλεψαν.

Η Λευκή Μαγεία είναι ο δρόμος προς την εύρεση της Φιλοσοφικής Λίθου κατά τους Αλχημιστές.
Η Μαύρη Μαγεία, είναι η ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ της Λευκής.
Οι μαύροι Μάγοι, αντί όπως πράττουν οι Λευκοί, αποζητούν τα προσωπικά τους οφέλη, μέσα από το Κοσμικό Κακό, την Αρνητική Όψη του Θεού, (ΑΝ υπάρχει τέτοια όψη).

Τώρα αγαπητέ μου Χρήστο, αν θες την άποψή μου για τον Κρόουλι και την "μαγεία" που "ασκούσε", ΦΥΣΙΚΑ αδυνατώ να τον κατατάξω στους ΘΕΟΥΡΓΟΥΣ - Λευκούς Μάγους (σύμφωνα με τα ανωτέρω πάντα) ΑΦΟΥ μόνο ιδιοτέλεια χαρακτήριζε κάθε του πράξη, με έντονο το σεξουαλικό στοιχείο...
Γι’ αυτό και ανέφερα σε προηγούμενο post, ότι:
"...καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ δεν εμπεριέχει ΚΑΜΙΑ τελετουργία και κανενός είδους ΜΑΓΕΙΑ, πολλώ δε μάλλον αυτήν την οποία θεωρητικά άσκησε ο Κρόουλι...


Mε εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιούλ 26, 2007 12:38 pm

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Όπως θα διαπιστώσεις και εσύ αγαπητέ μου, ΔΕΝ υποστηρίζω ότι το ΛΕΥΚΟ είναι χρώμα, ΑΡΑ η "ουσία" του με την "ουσία" των 7 χρωμάτων της ίριδος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, όπως μας παρέθεσες.

Τα ΕΠΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΑΣ, τα 7 βασικά χρώματα, είναι το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΘΛΑΣΗ ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ....
Και αυτό είναι μια "πρισματική απάτη", είναι (για μένα φυσικά) η "απόδειξη" της Maya - Πλάνης του Ινδουισμού περί του Φυσικοϋλικού Κόσμου...

Το ΜΟΝΟ φως - ΕΝΕΡΓΕΙΑ που υπάρχει είναι το ΛΕΥΚΟ και όλα τα άλλα χρώματα, δεν είναι παρά η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΛΕΥΚΟΥ ΦΩΤΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ και ΜΟΝΟΝ δια του πρίσματος μπορούμε να τα αντιληφθούμε


Ο καημένος ο Ισαάκ Νεύτων απέδειξε πως τα χρώματα ΔΕΝ είναι μια πλάνη, αλλά μια πραγματικότητα, βέβαια ο καθένας μπορεί να βλέπει από όποια μεριά του πρίσματος θέλει στρεβλώνοντας τις εικόνες κατά το δοκούν και αποδίδοντας τους όποιους συμβολισμούς θέλει.

Έτσι λοιπόν, το ηλιακό φως είναι μίγμα από πολλές ακτινοβολίες διαφόρων χρωμάτων. Όταν περάσει από κατάλληλο διαφανές υλικό αναλύεται στα χρώματα που το αποτελούν. Χωρίς αυτά τα 7 χρώματα ΔΕΝ θα υπήρχε το ΛΕΥΚΟ, με ότι αποσυμβολιστική σημασία μπορεί να έχει αυτό, μιας και πάμε να αναλύσουμε τα πάντα μέσα από το αποσυμβολιστικό μονοπάτι.

Τα 7 λοιπόν αυτά χρώματα, σε πλήρη κίνηση (φαινόμενο ιριδικού δίσκου στο από πείραμα στο σχολείο) μας δίνουν το ΛΕΥΚΟ, ενώ αν ανακατέψουμε τα 7 αυτά χρώματα και τα αφήσουμε σε ακινησία παίρνουμε το ΜΑΥΡΟ.
Συμβολισμός του ΛΕΥΚΟΥ και του ΜΑΥΡΟΥ ; Ε σε όλους μας είναι γνωστό το δυαδικό αυτό σύμβολο.

ΑΡΑ το λευκό είναι η σύνθεση των 7 χρωμάτων σε ένα, γιατί το μάτι μας χωρίς τη διάθλαση ΔΕΝ μπορεί να δει την αλήθεια και βλέπει ΜΟΝΟ το λευκό, ίσως αν μπορούσε να δει χωρίς τη διάθλαση να μπορούσαμε να καταλάβουμε και όλα τα άλλα 7.
Εικόνα

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Σάβ Ιούλ 28, 2007 6:52 pm

Καλημέρα σε όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Τώρα αγαπητέ μου Χρήστο, αν θες την άποψή μου για τον Κρόουλι και την "μαγεία" που "ασκούσε", ΦΥΣΙΚΑ αδυνατώ να τον κατατάξω στους ΘΕΟΥΡΓΟΥΣ - Λευκούς Μάγους (σύμφωνα με τα ανωτέρω πάντα) ΑΦΟΥ μόνο ιδιοτέλεια χαρακτήριζε κάθε του πράξη, με έντονο το σεξουαλικό στοιχείο...
Φίλτατε Κέλσο, σε αυτό το σημείο έχω κάποιες ενστάσεις

Ο Κρόουλι την μαγεία την έγραφε με έναν άλλο τρόπο, Magick. Την όριζε ο ίδιος την Τέχνη και Επιστήμη του να προκαλείς αλλαγές μέσο της Θέλησης και έθετε πως η φύση της είναι η Επιστήμη της κατανόησης του εαυτού και των συνθηκών του και η Τέχνη του να βάζεις αυτή την κατανόηση σε δράση.

Για αυτόν η πράξη της Μαγείας είχε βασικό ρόλο προκειμένου να επιτύχει την γνώση και επικοινωνία του – όπως ονόμαζε – Αγίου Φύλακα Άγγελου, κοινώς του Θεϊκού μέρους του ανθρώπου.

Έθετε την μαγεία του πως βασιζόταν στην Θεουργική ανακάλυψη του εαυτού, την κυριαρχία αυτού και την εμπειρία με το Θείο και ο δικός του «Νόμος του Θελήματος» έρχεται σε αντίθεση με την επιβολή της θέλησης του ενός έναντι αυτής κάποιου άλλου. Ο ίδιος ο Κρόουλι δήλωσε:
«Για να εξασκείς μαύρη μαγεία πρέπει να παραβιάζεις κάθε αρχή επιστήμης, αξιοπρέπειας και νοημοσύνης. Πρέπει να είσαι παθιασμένος με την παράλογη ιδέα της σημαντικότητας ενός όμορφου αντικειμένου ή των άθλιων εγωιστικών επιθυμιών... Περιφρονώ το γεγονός σε τέτοιο βαθμό ώστε δυσκολεύομαι να πιστέψω στην ύπαρξη ανθρώπων τόσο εξευτελισμενων και ηλίθιων ώστε να εξασκούν αυτό.»

Ακόμα και στις σελίδες του Ο.Τ.Ο., στα FAQ έχει ερώτηση περί μαύρης μαγείας όπου αιτιολογούν πως η μαύρη μαγεία είναι αντίθετη ως προς την Αληθινή Θέληση οπότε την αποφεύγουν.

Τώρα, σε σχέση με την σεξουαλική μαγεία την οποία ασκούσε, δεν γνωρίζω αρκετά και ίσως να μη κυκλοφορούν για αυτό τόσες επίσημες αναφορές ώστε να έχω αρκετές γνώσεις και στοιχεία για ποιο σκοπό που το ασκούσε και σε τι μέτρο. Δε φαίνεται να ενοχλούσε κανέναν όμως, παρ' όλα αυτά και με βάση τα λεγόμενά του, δε βρήσκω λόγο γιατί να μην εμπεριέχει εσωτερισμό η μαγεία του, καθώς εμπεριέχει και το Γνώθι Σ'αυτόν και αποσκοπεί στην επικοινωνία με το Θείο.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Αύγ 24, 2007 5:04 pm

>|<>QBB<
Ο Αγαπητός Ramoglou έγραψε:>|<>QBB<

Ο καημένος ο Ισαάκ Νεύτων απέδειξε πως τα χρώματα ΔΕΝ είναι μια πλάνη, αλλά μια πραγματικότητα, βέβαια ο καθένας μπορεί να βλέπει από όποια μεριά του πρίσματος θέλει στρεβλώνοντας τις εικόνες κατά το δοκούν και αποδίδοντας τους όποιους συμβολισμούς θέλει.

Έτσι λοιπόν, το ηλιακό φως είναι μίγμα από πολλές ακτινοβολίες διαφόρων χρωμάτων. Όταν περάσει από κατάλληλο διαφανές υλικό αναλύεται στα χρώματα που το αποτελούν. Χωρίς αυτά τα 7 χρώματα ΔΕΝ θα υπήρχε το ΛΕΥΚΟ, με ότι αποσυμβολιστική σημασία μπορεί να έχει αυτό, μιας και πάμε να αναλύσουμε τα πάντα μέσα από το αποσυμβολιστικό μονοπάτι.

Τα 7 λοιπόν αυτά χρώματα, σε πλήρη κίνηση (φαινόμενο ιριδικού δίσκου στο από πείραμα στο σχολείο) μας δίνουν το ΛΕΥΚΟ, ενώ αν ανακατέψουμε τα 7 αυτά χρώματα και τα αφήσουμε σε ακινησία παίρνουμε το ΜΑΥΡΟ.
Συμβολισμός του ΛΕΥΚΟΥ και του ΜΑΥΡΟΥ ; Ε σε όλους μας είναι γνωστό το δυαδικό αυτό σύμβολο.

ΑΡΑ το λευκό είναι η σύνθεση των 7 χρωμάτων σε ένα, γιατί το μάτι μας χωρίς τη διάθλαση ΔΕΝ μπορεί να δει την αλήθεια και βλέπει ΜΟΝΟ το λευκό, ίσως αν μπορούσε να δει χωρίς τη διάθλαση να μπορούσαμε να καταλάβουμε και όλα τα άλλα 7.


Αγαπητέ μου φίλε Ράμογλου,
Σε ευχαριστώ για το "κατά το δοκούν" που μου αποδίδεις.
Φυσικά, τα όσα παραθέτω δεν είναι παρά η ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ μέσα από όχι και λιγόχρονη ενασχόληση με μελέτη & εφαρμογές των διδασκαλιών στην καθημερινότητά μου και όχι ένα απλό copy paste από τα όσα "άλλοι" καταθέτουν, κάτι που δυστυχώς είναι το πλέον σύνηθες και όχι μόνον εις το διαδίκτυο :roll:
Αυτό άλλωστε, το να καταθέτω την οπτική μου, ήταν ΠΑΝΤΟΤΕ το χαρακτηριστικό μου :wink:

Ο φίλος μας που αναφέρεις, όπως είναι φυσικό και εκείνος από την ΟΠΤΙΚΗ ΤΟΥ μας μετέφερε τα όσα μας μετέφερε, χωρίς φυσικά να γνωρίζουμε έαν είχε τότε στον οφθαλμό του ξυλάκι, ξύλο ή δοκάρι!!!

Πέραν όμως του αστεϊσμού, είναι γεγονός ότι το Ηλιακό Φώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΓΜΑ πολλών ακτινοβολιών πολλών χρωμάτων...
Συνεπώς και κατά τον νόμο της ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ, εφ' όσων η αρχική σου δήλωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΗ, δεν μπορεί να είναι ορθό και το συμπέρασμά σου στο τέλος που μας αναφέρεις πως "...το μάτι μας χωρίς τη διάθλαση ΔΕΝ μπορεί να δει την αλήθεια και βλέπει ΜΟΝΟ το λευκό..."


Με εκτίμηση και σεβασμό στο ΕΝΑ ΦΩΣ και ΟΥΧΙ στα ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Αύγ 24, 2007 5:33 pm

Αγαπητέ μου Χρήστο,

Θεωρώ ότι ασχέτως το ΠΩΣ κάποιος (προφανώς για δικούς του λόγους) γράφει "κάτι", σημασία έχει το ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ...
Και όπως και εσύ φίλε μου αναφέρεις, ο ίδιος θεωρούσε ότι αυτό που πρέσβευε δεν ήταν άλλο ειμί μόνον Η ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.

Αυτό φυσικά που έχει πρώτιστη σημασία στον διάλογό μας, θεωρώ πως είναι το επόμενο που πρέσβευε ο Κρόουλι, ότι :
"...Για αυτόν η πράξη της Μαγείας είχε βασικό ρόλο προκειμένου να επιτύχει την γνώση και επικοινωνία του – όπως ονόμαζε – Αγίου Φύλακα Άγγελου, κοινώς του Θεϊκού μέρους του ανθρώπου..."


Μα είναι δυνατόν, να χρειαστεί η εξάσκηση της "μαγείας του Κρόουλι" για να επικοινωνήσουμε με το Θεϊκό μας μέρος :?:
Και όσοι το έχουν πράξη μέχρι σήμερα, ΧΩΡΙΣ την μαγεία του Κρόουλι :?:
Χμμμμ...

Αγαπητέ μου, θα πρέπει να είμαστε ΒΕΒΑΙΟΙ όχι απλά για το μονοπάτι που ακολουθούμε, αλλά για το κάθε μας βήμα επί αυτού.
Είναι (δυστυχώς) πάρα πολλά τα παραδείγματα ανθρώπων για αλλού ξεκίνησαν και αλλά τα βήματα τους κατέληξαν...
Μια ματιά γύρω μας, ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 25, 2007 10:02 am

Αγαπητέ Κέλσο σε συγχαίρω για την πολύχρονη ενασχόληση σου με την μελέτη και την εφαρμογή των διδασκαλιών στην καθημερινότητα σου, ελπίζω αυτή η πρακτική να είναι αρωγός στην ευημερία σου.

Όμως δεν κατάλαβα (ίσως λόγο περιορισμένης αντίληψης, οπότε συγχώρεσε με) πως αναιρείται η διάθλαση του φωτός στην ατμόσφαιρα.
Μάλλον τα όσα με δίδαξαν στις σπουδές μου θα ήταν λάθος τότε εφ’ όσον εσύ μετά από τόση μελέτη και πρακτική αναιρείς την διάθλαση του φωτός και την «αλήθεια» των χρωμάτων.

Η φυσική που διδάσκετε παγκοσμίως λέει:
Όταν λευκό φως προσπίπτει στο πρίσμα τότε η λευκή ακτινοβολία αναλύεται στις συνιστώσες της. Αυτό συμβαίνει εξαιτίας της διάθλασης του φωτός μέσα στο πρίσμα. Εφόσον η διάθλαση επηρρεάζεται από το μήκος κύματος, τότε το κάθε χρώμα, που αποτελεί τη λευκή ακτινοβολία θα διαθλάται διαφορετικά. Το αποτέλεσμα είναι να βλέπουμε μια εικόνα αντίστοιχή του ουράνιου τόξου.

Κάπως έτσι μπορούμε να καταλάβουμε γιατί βλέπουμε και το "Ουράνιο Τόξο"

Καλημέρα.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 28, 2007 10:17 am

Καλημέρα αγαπητέ μου Ράμογλου.

Αφού ζητάς συγχώρεση, δεν μπορώ παρά να μην στην παραχωρήσω φίλε μου και μαζί να σε ενημερώσω, ότι πράγματι η ευημερία στην ζωή μου προέρχεται ακριβώς γιατί εφαρμόζω στην ΠΡΑΞΗ και δε μένω στη θεωρία (όπως οι περισσότεροι :cry: ), τα όσα διδάχθηκα στα τόσα χρόνια ενασχόλησης μου με την βελτίωση - εξέλιξη, τόσο του εαυτού μου όσο και των γύρω μου.

Σχετικά με όσα σε δίδαξαν στις σπουδές σου, ανέτρεξε και πάλι σε αυτά φίλε μου, παραλλήλισε τα με όσα ασχολείσε και είμαι σίγουρος ότι τότε θα κατανοήσεις το τι ΑΚΡΙΒΩΣ ανέφερα.
Αν πάλι ΔΕΝ το κατορθώσεις τώρα, άφησε το...
Όταν κάποια στιγμή το καταφέρεις (είτε από μόνος σου, είτε πιθανά με μια διδασκαλία που θα λάβεις στην πορεία σου επί της ατραπού που ακολουθείς), τότε πολύ ευχαρίστως να τα ξαναπούμε και πάλι φίλε μου.

Για να μην αφήσω όμως τίποτε αίολο , δεν ανέφερα ΠΟΥΘΕΝΑ όσα συμπερασματικά μου αποδίδεις περί "αναίρεσης της διάθλασης του φωτός στην ατμόσφαιρα".


Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 28, 2007 11:12 am

Ευχαριστώ για τη νουθεσία :lol:

Καλημέρα.
Εικόνα

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Κυρ Σεπ 02, 2007 5:51 am

Φίλε Κέλσο,

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Θεωρώ ότι ασχέτως το ΠΩΣ κάποιος (προφανώς για δικούς του λόγους) γράφει "κάτι", σημασία έχει το ΤΙ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ...
Και όπως και εσύ φίλε μου αναφέρεις, ο ίδιος θεωρούσε ότι αυτό που πρέσβευε δεν ήταν άλλο ειμί μόνον Η ΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.

1) Που ακριβώς ανέφερα κάτι τέτοιο;
2) Το ρητό του, “Do what Thou wilt shall be the whole of the Law”, αναφέρει και αναλύει ο ίδιος και σε διάφορες ομιλίες του αλλά και σε βιβλία, δε σημαίνει σε καμία περίπτωση «κάνε ότι γουστάρεις», αλλά αναφέρεται σε μια ανώτερη Θέληση, καθαρμένη από πάθη και προλήψεις, η οποία Θέληση δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτήν κανενός άλλου.

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Μα είναι δυνατόν, να χρειαστεί η εξάσκηση της "μαγείας του Κρόουλι" για να επικοινωνήσουμε με το Θεϊκό μας μέρος :?:
Και όσοι το έχουν πράξη μέχρι σήμερα, ΧΩΡΙΣ την μαγεία του Κρόουλι :?:
Χμμμμ...
Φίλτατε Κέλσο, δεν σε καταλαβαίνω. Επιχειρηματολογείς σαν να ανέφερε κανείς πως είναι αναγκαίο να χρησιμοποιείς αυτό το σύστημα για την επικοινωνία με το Θεϊκό μέρος και πως δεν υπάρχουνε κι άλλοι δρόμοι. Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Γιατί να καταρρίψουμε όλους τους δρόμους και να αφήσουμε μονάχα έναν; Όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη. Όμως δεν είναι όλοι οι δρόμοι για όλους, ο καθένας ακολουθεί αυτόν που του ταιριάζει, οπότε καλύτερα να υπάρχουνε πολλοί. Όσο περισσότεροι, τόσο πιο πολλοί θα βρούνε κάποιον που να τους κάνει να ακολουθήσουν. Η «μαγεία του Κρόουλι» όπως ονομάζεις, αποτελείται από υπερβολικά μεγάλο ποσοστό από Γιόγκα και τις πρακτικές οι οποίες διδάσκονταν στην Golden Dawn (από τις οποίες, οι περισσότερες έχουν κι αυτές παλαιότερη προέλευση). Η λεγόμενη Μαγεία η οποία διδάσκονταν στην Golden Dawn, δεν έχει άλλο στόχο από την ένωση με το Θείο αυτό κομμάτι, την κατανόηση του εαυτού και την κατανόηση της Φύσης. Από τον Καββαλιστικό Σταύρο, που είναι το πρώτο πράμα που μάθαινε ένα μέλος της παραδοσιακής G.D., το οποίο είναι ένα «γεφύρωμα» των Σέφιροθ με τον άνθρωπο, μια ένωση Μακρόκοσμου και Μικρόκοσμου μέχρι πολύπλοκες πρακτικές οι οποίες αναφέρονται στην κατανόηση του πυρήνα της Φύσης και του εαυτού, όπως και τις αστάθειες αυτού σε σχέση με αγνές καθαρές δράσεις προκειμένου να υπάρξουν συνειδητές αλλαγές πάνω στον εαυτό.

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό δεν θεωρείς ως εσωτερισμό την μαγεία την οποία άσκησε ο Κρόουλι και γιατί θεωρείς πως ο ίδιος πρέσβευε την ιδιοτέλεια. Μπορείς να μου το αναλύσεις (είτε και με πηγές οι οποίες να δείχνουν μια σαφέστερη εικόνα);

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Κυρ Σεπ 09, 2007 3:26 pm

Αυτό που βλέπω είναι ότι για κάποιον λόγο που προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω ο αγαπητός Κέλσος από την μια θεωρεί ιδιαίτερα δύσκολη την επικοινωνία με τον θεϊκό του μέρος και από την άλλη θεωρεί ότι μόνον συγκεκριμένοι δρόμοι οδηγούν σ'αυτήν. Η επικοινωνία με τον θεϊκό μέρος δεν είναι ούτε ιδιαίτερα δύσκολη, ούτε συμβαίνει κάτω από εξαιρετικά συγκεκριμένες καταστάσεις από την στιγμή που αυτές οι καταστάσεις είναι πλήρως υποκειμενικές και είναι αδύνατον να καθοριστούν. Ακόμη και συμφωνία να έχουμε στον δρόμο, η βιωματική μας αντίληψη είναι σχεδόν δεδομένο ότι θα είναι διαφορετική, άρα το να λέγαμε το αντίθετο θα ήταν προσβολή στη λογική. Μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα να βιώσουμε ανάλογες καταστάσεις, που ίσως μας βοηθά να καταλαβαινόμαστε ή να εκφραζόμαστε με παρόμοιους όρους, αλλά ακόμη κι εκεί η συνείδηση του βιώματος είναι διαφορετική για τον λόγο ότι όλοι οι υπόλοιποι παράγοντες του συμβάντος είναι διαφορετικοί!

Παρόλαυτα, το "θεϊκό" μας μέρος το κουβαλάμε πάντα μαζί μας, δηλαδή είναι ιδιαίτερα κοντά μας, αρκεί να το αντιληφθούμε και να θέλουμε να το αποδεχθούμε. Αν κάτι τέτοιο δεν ισχύει, είναι προφανές ότι οιαδήποτε προσπάθεια για επικοινωνία είναι άσκοπη. Είναι σαν έναν καλό φίλο, καλύτερο από εμάς, που μας πιστεύει και μας καταλαβαίνει και δεν απογοητεύεται από πιθανά μας πισογυρίσματα. Αν όμως δεν θέλουμε εμείς να του μιλάμε, δεν θα μας μιλάει κι αυτός. Και δεν αναφέρομαι στον θεό αλλά στο "θεϊκό" μας μέρος.

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα λόγο γιατί ένας δρόμος να είναι αναγκαστικά καλύτερος από κάποιον άλλον. Ή τουλάχιστον, ενώ μπορώ να πω κάτι τέτοιο για τον εαυτό μου, μου φαίνεται τουλάχιστον παράλογο να πω ότι αυτός ο δρόμος είναι γενικά καλύτερος από κάποιον άλλον. Αν κάποιος εκφράζεται από την γλώσσα του Κρόουλι και όντως επικοινωνεί κατ'αυτόν τον τρόπο, καλά κάνει. Το προτιμώ σίγουρα από την πλήρη έλλειψη επικοινωνίας. Αν πάλι κάποιος προτιμά να καθαρίζει κρεμμύδια κι αυτό καλό. Γιατί δηλαδή ξέρει ο Κέλσος ποιό είναι το σωστό και ο κάποιος δεν ξέρει;

Τα παραπάνω χωρίς την ελάχιστη διάθεση προσβολής του συνομιλητή.

Φιλικά,
LordPayens
--------------
- Constant Vigilance is the price for Liberty -

Baudelaire
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Αύγ 17, 2007 11:27 pm

Δημοσίευσηαπό Baudelaire » Δευ Απρ 21, 2008 7:14 pm

Μα, όλά τα τελετουργικά και τα σύμβολα του Αποκρυφισμού αποσκοπούν στη διαιώνιση και τη συντήρηση του Μεγάλου Απορρήτου . Δεν εκφράζουν από μόνα τους κάτι .


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες