Golden Dawn - Sodalitas Rosae Crucis & Solis Alati

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Golden Dawn - Sodalitas Rosae Crucis & Solis Alati

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Κυρ Ιούλ 01, 2007 5:50 pm

http://www.rosae-crucis.net/

Ισχυρίζονται πως λειτουργούνε με τους βαθμούς της Golden Dawn και το Hermetic Order of the Golden Dawn τους γράφει στη σελίδα του Hermetic Order of the Golden Dawn και τους δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιούν το όνομα του τάγματος καθώς φαίνεται να προέρχονται απο εκεί.

Η διαφορά που έχουνε είναι πως από τον 5ο βαθμό της GD και ύστερα (5=6 Adeptus Minor), υπάρχουνε κάποια ρεύματα τα οποία μπορεί να επιλέξει κάποιος, Μαρτινισμό, Αλχημεία, Arcana Arcanorum, κ.λπ.

Το καλό είναι πως δεν έχουνε ουδεμία σχέση με Κοτζαμάνη (πράμα το οποίο είναι άξιο να σημειωθεί).

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιούλ 01, 2007 7:58 pm

Ναι .... και ?

Ποιο είναι το θέμα και η κουβέντα που μπορεί να γίνει ;
Τι θέλεις να συζητήσουμε ;
Εικόνα

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Δευ Ιούλ 02, 2007 2:42 am

Δεδομένου ότι εδώ υπήρξαν και πολλά θέματα τα οποία δεν σήκωναν συζήτηση, απλώς ενημέρωση, συν του ότι το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής θεωρείται το τάγμα το οποίο είχε συντελέσει ίσως στη μεγαλύτερη επιρροή εσωτερισμού στον Δυτικό κόσμο και φαίνεται να λειτουργεί και στην Ελλάδα, έθεσα απλώς ενημερώτικα τα στοιχεία τα οποία βρήκα (όπου έτσι έχουν ξεκινήσει και πολλά άλλα θέματα και δημιουργήθηκαν στη συνέχεια σχόλια περί τούτων).

Από εκεί και πέρα, εάν νομίζεις πως δεν έχει θέση εδώ αυτό το θέμα, ας διαγραφεί.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 02, 2007 7:55 am

Καλημέρα.

Δεν είναι θέμα διαγραφής, απλά δεν είχε την ένδειξη "ανακοίνωση" και γι' αυτό με παραξένεψε. Τόσο απλό είναι.

Βέβαια έχω μια άλλη άποψη για το
το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής θεωρείται το τάγμα το οποίο είχε συντελέσει ίσως στη μεγαλύτερη επιρροή εσωτερισμού στον Δυτικό κόσμο
νομίζω ότι υπάρχουν άλλα Τάγματα που έχουν πολύ μεγαλύτερη επιρροή από το μόρφωμα του Κρόουλι.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 02, 2007 9:23 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:"...Βέβαια έχω μια άλλη άποψη για το
το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής θεωρείται το τάγμα το οποίο είχε συντελέσει ίσως στη μεγαλύτερη επιρροή εσωτερισμού στον Δυτικό κόσμο
νομίζω ότι υπάρχουν άλλα Τάγματα που έχουν πολύ μεγαλύτερη..."


Την καλημέρα μου αγαπητοί Χρήστο και Ράμογλου.

"Από το στόμα μου το πήρες" φίλε μου Ράμογλου, και θα με ενδιέφερε να μάθω το "ΠΩΣ" καταλήγει σε αυτό το συμπέρασμα ο φίλος Χρήστος.

Αν δε σου κάνει κόπο φίλε μου, πές μας το τι σε κάνει και το πιστεύεις αυτό...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Τρί Ιούλ 03, 2007 1:19 pm

Το Ερμητικό Τάγμα της Χρυσής Αυγής το οποίο τους έχει δώσει την "άδεια" να χρησιμοποιούνε το label Golden Dawn, είναι αυτό του Cicero. Αν θυμάμαι καλά και στο δικό του Τάγμα από ένα σημείο και μετά υπάρχουν άλλοι βαθμοί διαφορετικοί αυτών της πρωτότυπης Χρυσής Αυγής.Δηλαδή υπάρχουν όλοι όσοι τελούσε η Χρυσή Αυγή και μετά υπάρχουν κάποιοι άλλοι τους οποίους έλαβε όπως λέει από ένα "αρχαίο ευρωπαϊκό τάγμα".

Η Χρυσή Αυγή είναι για πολλούς το σημαντικότερο ερμητικό τάγμα των τελευταίων αιώνων λόγω του γεγονότος ότι η δημοσίευση των τελετουργικών και θεωριών της από τον Κρόουλι αρχικά και μετά πιο εξειδικευμένα από τον Regardie προσφέρει μια λειτουργική βάση στον σοβαρό αποκρυφιστή για την ενασχόληση με τη Μαγεία, τη Μαγεία που έχει ως σκοπό την αυτογνωσία, την αξιοποίηση των κρυμμένων δυνατοτήτων του ανθρώπου και των "άγνωστων" νόμων της φύσης με σκοπό την "αφύπνιση" αυτού που λέγεται ποικιλοτρόπως Ανώτερος Εαυτός, Άγιος Φύλακας Άγγελος, Δαίμων Εαυτού κ.τ.λ. Η μεθοδολογία της βασίζεται στην Τελετουργική Μαγεία, αν και όχι την τελετουργική μαγεία των μεσαιωνικών γριμμορίων. Το De Occulta Philosophia του Αγρίππα αποτέλεσε μεγάλη επιρροή στο μαγικό της σύστημα, καθώς και η Ερμητική Κάμπαλα. Μέσω της Κάμπαλα ο μυημένος της Χρυσής Αυγής απομνημόνευε έναν ευκαταφρόνητο όγκο δεδομένων που αφορούσε συμβολισμούς χρωμάτων, πλανητών, αγγελικών ιεραρχιών, Ονομάτων Δύναμης, θεών κ.τ.λ. τα οποία αργότερα έθετε σε πρακτική εφαρμογή, στα Τελέτουργικά του και στον τρόπο με τον οποίο έβλεπε τον κόσμο γύρω του. Εκτός των τελετουργικών υπήρχαν και πρακτικές εξωσωματικής προβολής της συνείδησης στα "εσωτερικά πεδία" καθώς και διάφορες ασκήσεις εξάσκησης του νου.

Αυτή η μεθοδολογία ήταν και είναι πολύ σημαντική για την πνευματικότητα πολλων ανθρώπων που κινούνται στη Δυτική Μυστηριακή Παράδοση και μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρούν τη Χρυσή Αυγή το πιο σημαντικό τάγμα της νεότερης ιστορίας του εσωτερισμού. Για πολλά χρόνια όποιος ήθελε να εξασκήσει τη Μαγεία είχε σαν διαθέσιμες πηγές είτε μεσαιωνικά γριμμόρια που έβριθαν δεισιδαιμονιών, είτε τις δημοσιευμένες πρακτικές της Χρυσής Αυγής που αντιμετώπιζαν την Μαγεία ως Ars Regia και αξιοποιούσαν με πρακτικό τρόπο τον καμπαλιστικό και ροδοσταυρικό συμβολισμό. Υπάρχουν όμως κι αυτοί που ορίζουν διαφορετικά τον Εσωτερισμό και στους οποίους η Χρυσή Αυγή δεν έχει να πει και πολλά πράγματα.

Από την άλλη ο ορισμός του τί αποτελεί εσωτερικό διαφέρει από σχολή σκέψης σε σχολή σκέψης και από άνθρωπο σε άνθρωπο. Άλλωστε διαφορετικές είναι οι ανάγκες που έχει ο καθένας μας και έτσι ορίζει διαφορετικά την έννοια του εσωτερικού. Σιγουρα μεγάλο ρόλο παίζουν και οι προκαταλήψεις μας που μας ωθούν να εξοβελίζουμε στη σφαίρα του βέβηλου πράγματα τα οποία έχουμε ανάγκη για την εσωτερική μας ανάπτυξη. Προσωπικά, πριν από 10 χρόνια δεν θα μπορούσα να πιστέψω ότι για κάποιους ανθρώπους ο Εσωτερισμός θα μπορούσε να υφίσταται χωρίς την άσκηση της Μαγείας. Μέσα από το Διαδίκτυο είδα ότι αυτό μπορεί να συμβαίνει και έτσι γνώρισα μια διαφορετική οπτική πάνω στο θέμα.

Τέλος θα ήθελα να πω ότι η Χρυσή Αυγή ΔΕΝ είναι μόρφωμα του Κρόουλι.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιούλ 03, 2007 1:56 pm

>|<>QBB<
scorpio_dome έγραψε:
Τέλος θα ήθελα να πω ότι η Χρυσή Αυγή ΔΕΝ είναι μόρφωμα του Κρόουλι.


Ορθόν, δικό μου το λάθος.
Το Τάγμα του Αργυρού Σταυρού, που ίδρυσε ο Κρόουλι, είχε σαν πρότυπο την Χρυσή Αυγή, στην οποία ήταν μυημένος.
Εικόνα

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Τρί Ιούλ 03, 2007 7:44 pm

Ως Αργυρό Άστρο ερμηνεύεται συνήθως το ΑΑ και έχει πολλές διαφορές από την Χρυσή Αυγή.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Ιούλ 04, 2007 11:54 am

Την καλημέρα μου στους φίλους.

Αγαπητέ Scorpio_Dome, μιας και απάντησες στην ερώτησή μου, θα συνεχίσω μαζί σου τις "απορίες" μου :wink:

O Scorpio_Dome έγραψε:
"...Η Χρυσή Αυγή είναι για πολλούς το σημαντικότερο ερμητικό τάγμα των τελευταίων αιώνων λόγω του γεγονότος ότι η δημοσίευση των τελετουργικών και θεωριών της από τον Κρόουλι αρχικά και μετά πιο εξειδικευμένα από τον Regardie προσφέρει μια [b/]λειτουργική βάση στον σοβαρό αποκρυφιστή[/b] για την ενασχόληση με τη Μαγεία, τη Μαγεία που έχει ως σκοπό την αυτογνωσία, την αξιοποίηση των κρυμμένων δυνατοτήτων του ανθρώπου και των "άγνωστων" νόμων της φύσης με σκοπό την "αφύπνιση" αυτού που λέγεται ποικιλοτρόπως Ανώτερος Εαυτός, Άγιος Φύλακας Άγγελος, Δαίμων Εαυτού κ.τ.λ. ..."


Εάν κατανόησα ΚΑΛΩΣ, εσύ προσωπικά θεωρείς την Χρυσή Αυγή ως:
"...το τάγμα το οποίο είχε συντελέσει ίσως στη μεγαλύτερη επιρροή εσωτερισμού στον Δυτικό κόσμο ..."

επειδή ο Κρόουλι ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ κάποιες τελετουργικές ΘΕΩΡΙΕΣ :!: :!: :!:

Μα αγαπητέ μου ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και αναφέρομαι σε ΑΥΤΟΝ, δεν έχει να κάνει με ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ :!:
Οι ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ, ανέκαθεν άνηκαν στον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ και ως γνωστόν, ο Αποκρυφισμός ΔΙΝΑΤΕ (αναλόγος τον αποκρυφιστή που τον ασκεί) να μην έχει και ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ :!:

Μη σου φανεί παράξενο φίλε μου, αναλογίσου το και ίσως το ανακαλύψεις και εσύ να γίνεται αυτό γύρο σου.

Προφανώς ανήκω σε αυτούς που αναφέρεις λέγοντας:
O Scorpio_Dome:
ότι "...υπάρχουν όμως κι αυτοί που ορίζουν διαφορετικά τον Εσωτερισμό και στους οποίους η Χρυσή Αυγή δεν έχει να πει και πολλά πράγματα..."


Πάντως, για χάρη του διαλόγου και της συζήτησης, θα εκτιμούσα αν μου παρέθετες το τι εσύ εννοής λέγοντας "εσωτερισμό".

Θεωρώ όμως ότι το γεγονός της ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΩΝ, ότι είναι ένα σφάλμα.
Ένα σφάλμα που δε σου κρύβω ότι με βάζει και σε πολλές παράλληλες σκέψεις...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Σάβ Ιούλ 07, 2007 11:58 am

Αγαπητέ Κέλσο γράφεις:

>Εάν κατανόησα ΚΑΛΩΣ, εσύ προσωπικά θεωρείς την Χρυσή Αυγή ως:
>"...το τάγμα το οποίο είχε συντελέσει ίσως στη μεγαλύτερη επιρροή
>εσωτερισμού στον Δυτικό κόσμο ..."
>επειδή ο Κρόουλι ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ κάποιες τελετουργικές ΘΕΩΡΙΕΣ


Είναι τα βιβλία του Regardie και όχι του Κρόουλι που συνέβαλλαν τα μέγιστα στον σχηματισμό του «Εγρηγορότος» της Χρυσής Αυγής. Επιπλέον, ΟΧΙ δεν θεωρώ τη Χρυσή Αυγή τη «μεγαλύτερη επιρροή εσωτερισμού στη Δύση». Απλά προσπάθησα να εξηγήσω γιατί είναι το σημαντικότερο τάγμα για κάποιους ανθρώπους, για τους οποίους η μεθοδολογία του αποκρυφισμού είναι θεμελιώδης στην εσωτερική τους πρακτική-και μόνο γι'αυτούς. Τα δημοσιευμένα τελετουργικά (δεν εννοώ τις Τελετές Μύησης, αλλά τελετουγικά όπως το Ελάσσον του Πενταγράμμου) και οι πρακτικές της προσφέρουν στον ενδιαφερόμενο αναγνώστη ένα εύχρηστο corpus πληροφοριών και μεθόδων για πρακτική ενασχόληση με τη Μαγεία, την Καμπαλα κ.τ.λ..

Αν πρέπει να βρούμε έναν οργανισμό ο οποίος άσκησε την μεγαλύτερη επιρροή στον Εσωτερισμό στον Δυτικό Κόσμο, αυτός κατ' εμέ είναι η Θεοσοφική Εταιρεία.

Επίσης λες:
>Προφανώς ανήκω σε αυτούς που αναφέρεις λέγοντας:
>ότι "...υπάρχουν όμως κι αυτοί που ορίζουν διαφορετικά τον Εσωτερισμό
>και στους οποίους η Χρυσή Αυγή δεν έχει να πει και πολλά πράγματα..."


Και τους οποίους δεν αντιμετωπίζω υποτιμητικά. Οφείλω να το διευκρινίσω αυτό γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται εύκολα.

>Πάντως, για χάρη του διαλόγου και της συζήτησης, θα εκτιμούσα αν μου
>παρέθετες το τι εσύ εννοής λέγοντας "εσωτερισμό".


Αυτό είναι ένα από τα πιο δύσκολα ερωτήματα που μπορείς να μου θέσεις.
Ο ορισμός που θα δώσω είναι μάλλον άτεχνος και πρόχειρος και παρακαλώ να τον λάβεις με το παροιμιώδες grain of salt. Θα έλεγα πως Εσωτερισμός είναι αφενός μεν ένας τρόπος ανάγνωσης και/ή μάθησης των πνευματικών παραδόσεων διαφόρων θρησκευτικών ρευμάτων, φιλοσοφιών, μυστικιστικών πρακτικών κ.τ.λ., αφετέρου δε ένα σύνολο διαφορετικών πρακτικών που πηγάζει από αυτήν την μελέτη και θεώρηση των αυτών παραδόσεων. Όσον αφορά τον τρόπο ανάγνωσης/μάθησης είναι αυτός που οδηγεί σε μία στροφή της προσοχής προς τα "έσω" τόσο του ανθρώπου (μια διαδικασία ενδοσκόπησης που ποικίλλει από παράδοση σε παράδοση) όσο και του κόσμου, μέσω μια πιο διεισδυτικής ερμηνείας των δογμάτων/μύθων/παραβολών κ.τ.λ. αυτών των πνευματικών παραδόσεων η οποία διαφέρει συνήθως από την ερμηνεία που έχει για αυτά το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο μέσα στο οποίο οι παραδόσεις αυτές λειτουργούν. Σε ότι αφορά τις πρακτικές, αυτές αποσκοπούν στο να γίνει αυτή η εσωτερική ερμηνεία ή θεώρηση, βίωμα, να γίνει γνωστή όχι απλά διανοητικά αλλά σε όλα τα επίπεδα της ανθρώπινης ύπαρξης, γεγονός που συνεπάγεται μια αλλαγή στον εσωτερικό κόσμο του ασκούμενου. Η αλλαγή αυτή θεωρείται ότι έχει να κάνει με την εμπειρία της Ενότητας ανάμεσα στη δική του υποκειμενική ύπαρξη και στην αντικειμενική ύπαρξη. Ο εξωτερικός άνθρωπος δεν βιώνει αυτήν την ενότητα αλλά βρίσκεται σε μια κατάσταση αποκοπής από το όντως ον απ’ την οποία προέρχονται οι υπαρξιακές του αγωνίες και τα μεταφυσικά του ερωτήματα.

Ένα άλλο σημείο στο οποίο θα ήθελα να σταθώ είναι εκεί που λες:
>Μα αγαπητέ μου ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και αναφέρομαι σε ΑΥΤΟΝ, δεν έχει να κάνει με ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ
>Οι ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ, ανέκαθεν άνηκαν στον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ και ως γνωστόν, ο Αποκρυφισμός ΔΙΝΑΤΕ (αναλόγος τον αποκρυφιστή που τον ασκεί) να μην έχει και ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ


Αυτό μπορεί να ισχύει και για κάθε άλλη εσωτερική πρακτική. Η Φιλοσοφία μπορεί να είναι ομοίως εσωτερική ή εξωτερική, η Προσευχή από τραγούδι της καρδιάς μπορεί να γίνει κακοφωνία αυτό-προβολών και βαυκαλισμού των ψυχολογικών συμπλεγμάτων μας, ο Διαλογισμός από εκπαίδευση του νου μπορεί να επικεντρωθεί στην προώθηση της επαγγελματικής μας καριέρας και μπορούμε να δούμε την εμπορευματοποίηση π.χ. της Γιόγκα, του Φενγκ Σούι, της Τάντρα, του Ρέικι κ.τ.λ. Οπότε η παραπάνω πρότασή σου μπορεί να αλλάξει διατηρώντας το αρχικό της νόημα σε: ο Εσωτερισμός δύναται να εμπεριέχει Τελετουργίες οι οποίες ανήκουν στον Αποκρυφισμό αρκεί ο Αποκρυφιστής που τις ασκεί να είναι Εσωτεριστής και να τις ασκεί στο πλαίσιο της εσωτερικής του πρακτικής. Κάτι ανάλογο με το αν βλέπει κανείς το ποτήρι μισό γεμάτο ή μισό άδειο. Επίσης, και τα αρχαία μυστήρια τελετουργίες ήταν.

[mod]Έγιναν παρεμβάσεις στο μήνυμα για να ξεχωρίζουν οι παραθέσεις (quote)[/mod]

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Κυρ Ιούλ 08, 2007 3:43 am

Καλησπέρα,

καθυστέρησα διότι είχα κάποια προβλήματα με τη σύνδεση, σε κάποια φάση είχα γράψει μια απάντησημ αλλά όπως φαίνεται, μάλλον κάτι λάθος έκανα και δεν υποβλήθηκε σωστά.

Δε νομίζω πως η G.D. έγινε γνωστή τόσο από τα τυπικά του Regardie, αλλά περισσότερο από κάποια μέλη όπως Crowley και Dion Fortune.

Για τον εσωτερισμό σε σχέση με την τελετουργία, η ερμηνεία του εσωτερισμού που βρήκα λέει πως ο εσωτερισμός σχετίζεται με διδάγματα ή και πρακτικές της Εσώτερης Γνώσης, ενώ ένας σύντομος ορισμός περί της Τελετουργίας αναφέρει πως είναι μια σειρά συμβολικών δράσεων.

Μια Τελετουργία λοιπόν, η οποία κρύβει με αλληγορικό τρόπο μηνύματα τα οποία μπορούν μονάχα έτσι να μεταδοθούν αδογμάτιστα στους συμμετέχοντές της, σαφώς είναι εσωτερισμός.

Διορθώστε με για τα παρακάτω, αλλά έχω την εντύπωση πως έτσι είναι:

Σε σχέση με την G.D. τώρα, υπάρχουνε μεν τα τυπικά του Regardie, Crowley και άλλων οι οποίοι τα έβγαλαν προς τα έξω, αλλά το ίδιο το σύστημα έχει και μυήσεις βαθμών, διδασκαλίες και διάφορες φιλοσοφίες. Ολόκληρο το ρεύμα δυτικού αποκρυφισμού και μαγείας (Magick), το οποίο είναι αρκετά μεγάλο και θεωρώ πως με τον τρόπο που γίνεται ταυτίζεται με τον εσωτερισμό, προήλθε από G.D.

Θα μπορούσε και ο Crowley να θεωρηθεί αποκρυφιστής και όχι εσωτεριστής, αλλά αυτό που έλεγε πάνω στην μαγεία είναι πως υπάρχει και λευκή και μαύρη αλλά δε συναινούσε στη χρήση μαύρης διότι έλεγε πως σε αντίθεση με τη λευκή, η μαύρη τραβάει μακριά όποιον τη χρησιμοποιοί από την Αληθινή Θεία θέληση (αναφερώμενος και στον Φύλακα Άγγελο ή κοινώς στο Θείο κομμάτι του ανθρώπου) και για αυτό τον λόγο δήλωνε κατά μαύρων τυπικών. Ασχέτος με το αν ισχύουν αυτά με τις μαγείες ή αν είναι απλώς μπαρούφες, η μαγεία στην οποία βασίζονται αυτά τα ρεύματα (γνωστή συνηθως και ως Υψηλή Μαγεία), έχει να κάνει ΚΑΘΑΡΑ με εσωτερισμό, και όπως φαίνεται, με εσωτερισμό έχουν να σχετίζονται και τα υπόλοιπα κομμάτια του τάγματος τούτου.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 09, 2007 9:06 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους και καλή εβδομάδα :roll:
>|<>QBB<
O scorpio_dome έγραψε:"...Αν πρέπει να βρούμε έναν οργανισμό ο οποίος άσκησε την μεγαλύτερη επιρροή στον Εσωτερισμό στον Δυτικό Κόσμο, αυτός κατ' εμέ είναι η Θεοσοφική Εταιρεία..."


Αγαπητέ μου Scorpio_Dome, με την ανωτέρω δήλωσή σου, θα συνταχθώ και εγώ.
Πράγματι, εάν ερευνήσουμε ΕΙΣ ΒΑΘΟΣ, θα διαπιστώσουμε ότι μέχρι του 1875 όπου και σχηματίστηκε η Θεοσοφική Εταιρία, ο Δυτικός κόσμος, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και είχε συστήματα Εσωτερικά, για την Εσωτερική ανάπτυξη του ανθρώπου, καθώς επίσης είχε ΚΑΙ Εσωτεριστές, Μεταφυσικούς ερευνητές ή Διδασκάλους επί αποστολή.
ΟΜΩΣ, μετά από την δραστηριοποίηση των Θεοσοφιστών, παρατηρήθηκε το κύμα ενδιαφέροντος ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ από αυτούς που προανέφερα (που είπαμε ότι προϋπήρχε), ΑΛΛΑ από το γενικό σύνολο των ανθρώπων.
Παρατηρήθηκε αυτή η "στροφή" προς τους ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ που μέχρι τότε η Εξωτερική επιστήμη ΟΥΤΕ ΚΑΝ υποπτευόταν ότι υπήρχαν!

Σε ότι όμως αφορά αυτό που αναφέρεις λέγοντας μας:
"...Τα δημοσιευμένα τελετουργικά (δεν εννοώ τις Τελετές Μύησης, αλλά τελετουγικά όπως το Ελάσσον του Πενταγράμμου) και οι πρακτικές της προσφέρουν στον ενδιαφερόμενο αναγνώστη ένα εύχρηστο corpus πληροφοριών και μεθόδων για πρακτική ενασχόληση με τη Μαγεία, την Καμπαλα κ.τ.λ. ..."

είμαι πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ επιφυλακτικός και αυτό είναι που ήθελα εξαρχής να καταδείξω...

Θεωρώ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ και ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΗ την πρακτική να υπάρχουν ελεύθερα δημοσιευμένα ΤΡΟΠΟΙ και ΜΕΘΟΔΟΙ του αποκρυφισμού.
ΟΥΔΕΠΟΤΕ στην ιστορία της ανθρωπότητας, ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΝΤΑΣ ΜΥΗΜΕΝΟΣ δεν αποκάλυψε τα μυστικά των μυστηρίων στα οποία μετείχε.

Αυτό λοιπόν, για τον δικό μου (ενίοτε παράδοξο :wink: ) τρόπο σκέψεις και ανάλυσης των πραγμάτων, είναι όχι απλά κατακριτέο, αλλά μου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ (σε μένα, το τονίζω αυτό), ότι καμία σοβαρότητα δεν μπορεί να υπάρχει σε τέτοιου είδους δημοσιεύσεις, αφ' ενός και αφ' ετέρου ΤΙΠΟΤΑ από τα δημοσιευμένα δεν θα μπορέσουν να οδηγήσουν πουθενά εκείνον τον "ενδιαφερόμενο αναγνώστη".
Ή για να είμαι ακόμα πιο πολύ ακριβής, οι πρακτικές αυτές ΜΠΟΡΟΥΝ να οδηγήσουν σε αυτό που αναφέρει ο ίδιος ο Κρόουλι Μαύρη Μαγεία,, όπως μας ανέφερε ο αγαπητός Χρήστος :!:

Ακόμα αγαπητέ μου Scorpio_Dome, να σου υπενθυμίσω ότι τα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μυστήρια, είναι δεδομένο ότι έχουν ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ (αρχαία ή νεότερα)
Ο Εσωτερισμός τους ΟΜΩΣ, δεν είναι η ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Δευ Ιούλ 16, 2007 2:25 pm

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:

Θεωρώ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ και ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΗ την πρακτική να υπάρχουν ελεύθερα δημοσιευμένα ΤΡΟΠΟΙ και ΜΕΘΟΔΟΙ του αποκρυφισμού.
ΟΥΔΕΠΟΤΕ στην ιστορία της ανθρωπότητας, ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΝΤΑΣ ΜΥΗΜΕΝΟΣ δεν αποκάλυψε τα μυστικά των μυστηρίων στα οποία μετείχε.

Αυτό λοιπόν, για τον δικό μου (ενίοτε παράδοξο :wink: ) τρόπο σκέψεις και ανάλυσης των πραγμάτων, είναι όχι απλά κατακριτέο, αλλά μου ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ (σε μένα, το τονίζω αυτό), ότι καμία σοβαρότητα δεν μπορεί να υπάρχει σε τέτοιου είδους δημοσιεύσεις, αφ' ενός και αφ' ετέρου ΤΙΠΟΤΑ από τα δημοσιευμένα δεν θα μπορέσουν να οδηγήσουν πουθενά εκείνον τον "ενδιαφερόμενο αναγνώστη".
Ή για να είμαι ακόμα πιο πολύ ακριβής, οι πρακτικές αυτές ΜΠΟΡΟΥΝ να οδηγήσουν σε αυτό που αναφέρει ο ίδιος ο Κρόουλι Μαύρη Μαγεία,, όπως μας ανέφερε ο αγαπητός Χρήστος :!:


Εγώ απ’ τη μεριά μου δεν το θεωρώ λανθασμένο. Οι σχετικές πληροφορίες υπάρχουν σε δημοσιευμένα βιβλία εδώ και αρκετό καιρό, βλέπε π.χ. τον Αγρίππα. Η σχετική γνώση μάλιστα τολμώ να πω είναι κάτι που μπορεί να αναδυθεί στη συνείδηση άσχετα με το τι διαβάζει κανείς-καμιά φορά τα παιδιά π.χ. παίζουν παιχνίδια ή αναπτύσσουν κάποιες συνήθειες που μπορεί να προκαλούν έκπληξη στον εκπαιδευμένο αποκρυφιστή που τυγχάνει να τα παρατηρεί. Όφελος από το δημοσιευμένο υλικό της Χρυσής Αυγής μπορεί να υπάρξει ανάλογα με το τι κάνει κανείς. Επειδή απαιτείται πειθαρχία, επιμονή και υπομονή για να υπάρχει αποτέλεσμα οι περισσότεροι συνήθως βαριούνται και τα παρατάνε. Απ’ την άλλη η Θεουργία οδηγεί στην πειθαρχία του Εγώ στο Θεϊκό κομμάτι του Εαυτού μας, γεγονός που για πολλούς είναι δυσάρεστο, αφού πρέπει να αντιμετωπίσει κανείς τις προκαταλήψεις του, τους φόβους του κ.τ.λ. Τώρα για το αν αυτές οι πρακτικές δεν μπορούν να οδηγήσουν πουθενά τον ενδιαφερόμενο αναγνώστη ή αν θα τον οδηγήσουν στη Μαύρη Μαγεία(σημειωτέον ότι είμαι επιφυλακτικός απέναντι στις χρωματικές περιγραφές της Μαγείας γιατί είναι συναισθηματικά φορτισμένες και σημαίνουν διαφορετικά πράγματα για διαφορετικούς ανθρώπους) , σέβομαι το γεγονός ότι αναγνωρίζεις ότι το σκεπτικό σου αφορά εσένα & σου εύχομαι Τύχη Αγαθή και Επιτυχία στο Δρόμο σου. Προσωπικά έχω λάβει όφελος από την πρακτική μου ενασχόληση με το σύστημα της ΧΑ, έχω δει κι άλλους ανθρώπους να έχουν λάβει θετικά αποτελέσματα από αυτές τις πρακτικές και κανείς τους, ούτε κι εγώ δεν έχουμε αποπειραθεί να βλάψουμε άλλα όντα μέσω αυτών των πρακτικών ή στο πλαίσιό τους. Όταν λέω όφελος & θετικά αποτελέσματα τα εννοώ μέσα από το πρίσμα του ορισμού μου του Εσωτερισμού που παραθέτω σε προηγούμενο post του thread.

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε: Ακόμα αγαπητέ μου Scorpio_Dome, να σου υπενθυμίσω ότι τα ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μυστήρια, είναι δεδομένο ότι έχουν ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ (αρχαία ή νεότερα)
Ο Εσωτερισμός τους ΟΜΩΣ, δεν είναι η ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΑ...


Επειδή οι τελετουργίες των αρχαίων μυστηρίων ήταν πρακτικές που αποσκοπούσαν σε ένα εσωτερικό βίωμα του μυούμενου, θεωρώ ότι είναι κι αυτές εσωτερισμός.

Για να επιστρέψουμε στο topic, γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες Χρυσές Αυγές που να λειτουργούν στην Ελλάδα;

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Τρί Ιούλ 17, 2007 3:38 pm

Η Τελετουργία δεν είναι εσωτερισμός, μπορεί όμως να εμπεριέχει εσωτερισμό όσον αφορά το νόημα το οποίο αποδίδει.

scorpio_dome έγραψε:Για να επιστρέψουμε στο topic, γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες Χρυσές Αυγές που να λειτουργούν στην Ελλάδα;

Προσωπικά δεν έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή μου, θα το είχα αναφέρει νωρίστερα άλλωστε. Αν και από ότι διαβάζω στην ιστιοσελίδα τους, στην Ελλάδα έχουνε κύκλο (Αθήνα συγκεκριμένα) και όχι ναό. Δε γνωρίζω τι μπορεί να σημαίνει αυτό και πως λειτουργούν.

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Τετ Ιούλ 18, 2007 1:44 am

>|<>QBB<
Χρήστος έγραψε:
scorpio_dome έγραψε:Για να επιστρέψουμε στο topic, γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν άλλες Χρυσές Αυγές που να λειτουργούν στην Ελλάδα;

Προσωπικά δεν έχει πέσει κάτι τέτοιο στην αντίληψή μου, θα το είχα αναφέρει νωρίστερα άλλωστε. Αν και από ότι διαβάζω στην ιστιοσελίδα τους, στην Ελλάδα έχουνε κύκλο (Αθήνα συγκεκριμένα) και όχι ναό. Δε γνωρίζω τι μπορεί να σημαίνει αυτό και πως λειτουργούν.



Κύκλος αν θυμάμαι καλά απ' ότι λέει στο site τους είναι κάτι σαν προπαρασκευαστικό στάδιο, προκειμένου κάποια στιγμή τα άτομα που τον απαρτίζουν να είναι σε θέση να λειτουγήσουν έναν Ναό.

Για τη σχέση Τελετουργίας και Εσωτερισμού, γιατί έχω την εντύπωση ότι στα τελευταία τρία posts λέμε και οι τρεις το ίδιο πράγμα; :roll: I sense a disturbance in the Force.... :lol:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιούλ 20, 2007 9:40 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους συμμετέχοντες στο παρόν θέμα.

Ας προσεγγίσουμε λίγο την "ουσία" της παρούσης ενότητας (Τάγματα - Σχολές) και ας τα παρατηρήσουμε μέσα από το πρίσμα του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ.

Και πρώτον, ας στοχαστείτε φίλοι μου στην λέξη που χρησιμοποιώ και αναφέρομαι στην λέξη "ΠΡΙΣΜΑ" σε ότι αφορά των ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
Θυμίζω δε, ότι: "δια του πρίσματος το ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ, διαθλάτε και μας χαρίζει τα υπέροχα, ΑΛΛΑ ΨΕΥΤΙΚΑ - ΜΗ ΥΠΑΡΚΤΑ, επτά χρώματα της Ίριδος."

[align=center]βλέπετε την χαρακτηριστική εικόνα του πρίσματος πιο κάτω,
από τον δίσκο των Pink Floyd:
The Dark Side Of The Moon

Εικόνα
[/align]
Τι θέλω να πω με αυτό;
Μα το αυταπόδεικτο, ότι το πρίσμα ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ λαμβάνει το ΜΟΝΟΝ ΦΩΣ που υπάρχει, το ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ και από την άλλη προεκβάλει (αλλοιώνοντας τρόπο τεινά την ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ) επτά βασικά χρώματα, τα οποία και ο φυσικοϋλικός άνθρωπος με τον επίσης φυσικοϋλικό εγκέφαλό του, ΝΟΜΙΖΕΙ και μάλιστα με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι αυτά τα επτά χρώμα είναι και η πραγματικότητα :!: :!: :!:

Ας οριοθετήσουμε όμως το τι είναι και ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ.
Οποιαδήποτε κατάσταση που ΔΕΝ διευκρινίζεται στην Φυσικοϋλική της αυτή κατάσταση - εκδήλωση, καλούμαστε να την ερευνήσουμε από την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΗΣ υπόσταση.
Αυτό (εξ ορισμού) μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ είναι μια "παν-επιστήμη" η οποία εξετάζει τις σχέσεις των ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ορατών πραγμάτων - καταστάσεων, με τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ αιτίες που τα προκαλούν.
Κατ' επέκταση ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ο ΕΣΩτερισμός από τον ΕΞΩτερισμό, πάντα σύμφωνοι με εκείνον τον θεμελιώδη νόμο της ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ και ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑΣ.

Αγώνας και έργο του ΕΣΩτερισμού είναι να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι τα πάντα στην φύση και εν γένη στον κόσμο (με την αρχαιοελληνική έννοια της λέξης κόσμος), είναι δισυπόστατα, εννοώντας ότι η μία ΚΥΡΙΑ υπόσταση (μαζί φυσικά με όλα τα υποπεδία που την δομούν), είναι ΑΟΡΑΤΗ και ασύλληπτη στις ΕΞΩτερικές μας 5 αισθήσεις και η άλλη υπόσταση είναι ΟΡΑΤΗ και απτή στις ΕΞΩτερικές μας αισθήσεις, οι οποίες αισθήσεις και βοηθούν τον φυσικοεγκέφαλο μας να μελετήσει και να ενδοσκοπήσει στην χονδροειδή αυτή μορφή των πραγμάτων.

Και επανερχώμενος στο παράδειγμά μου περί του ΠΡΙΣΜΑΤΟΣ για να γίνουν ακόμα πιό κατανοητές οι έννοιες που διαπραγματευόμαστε, ο ΕΣΩτερισμός γνωρίζει (ή και προέρχεται) από το ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ, την Αιτία των Πάντων, την Πρώτη του Παντός Πηγή.
Ο ΕΞΩτερισμός είναι το αποτέλεσμα της ΔΙΑΘΛΑΣΗΣ εκείνης της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ (του Λευκού Φωτος), όπου τα επτά βασικά χρώματα, είναι το Αποτέλεσμα της υλοποίησης της αιτίας των πάντων και εννοώ την παχυλή και χονδροειδή ΥΛΗ που μας περιβάλει.

Στην προσπάθειά μου να απλοποιήσω τα (ομολογουμένος δύσκολα πράγματα), δεν βρίσκω χώρο ΠΟΥΘΕΝΑ για να εντάξω ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΕΣ ή "μαγικές πρακτικές" τύπου Κρόουλι (ή έστω και Κορνηλίου Αγρίππα :wink: ) μέσα σε αυτό που είναι ο ΕΣΩτερισμός.

Ο Εσωτεριστής τώρα, οφείλει να αναγνωρίζει την ανωτέρω πραγματικότητα για το ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ τα πράγματα γύρο μας ΚΑΙ εντός μας και αναλόγως να δραστηριοποιήται.
Η δραστηριοποίηση του Εσωτεριστή χωρίζεται σε ΔΥΟ μεγάλα παρακλάδια, τον ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ και τον ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ, στα οποία και σίγουρα βρίσκουμε τις όποιες τελετουργίες υπάρχουν.

Κλείνοντας λοιπόν, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ δεν εμπεριέχει ΚΑΜΙΑ τελετουργία και κανενός είδους ΜΑΓΕΙΑ, πολλώ δε μάλλον αυτήν την οποία θεωρητικά άσκησε ο Κρόουλι...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Παρ Ιούλ 20, 2007 2:21 pm

Καλησπέρα σε όλους

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:
Και πρώτον, ας στοχαστείτε φίλοι μου στην λέξη που χρησιμοποιώ και αναφέρομαι στην λέξη "ΠΡΙΣΜΑ" σε ότι αφορά των ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ...
Θυμίζω δε, ότι: "δια του πρίσματος το ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ, διαθλάτε και μας χαρίζει τα υπέροχα, ΑΛΛΑ ΨΕΥΤΙΚΑ - ΜΗ ΥΠΑΡΚΤΑ, επτά χρώματα της Ίριδος."

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μια μικρή αντίρηση: τα 7 χρώματα της ίριδας δεν είναι "πιο ψεύτικα" απ΄ότι το λευκό φως... Όλα τους είναι εξίσου ψεύτικα (ας ανατρέξουμε στην παραβολή των σκιών και του σπηλαίου του Πλάτωνος)...
Το πρόβλημα με τον εσωτερισμό είναι κατ' εμέ το εξής: προσπαθούμε να ορίσουμε με τα λόγια κάτι που είναι πέρα απ' τα λόγια κι έτσι φτάνουμε σε αδιέξοδα! Ας ασχοληθούμε καλύτερα με το 1ο βήμα της ατραπού που είναι η Κάθαρση και θα δούμε ότι οι ορισμοί είναι περιττοί...
Με εκτίμηση...
DEUS + VULT

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιούλ 20, 2007 9:46 pm

>|<>QBB<
Ο αγαπητός Αnimus έγραψε:Μια μικρή αντίρρηση: τα 7 χρώματα της ίριδας δεν είναι "πιο ψεύτικα" απ΄ότι το λευκό φως... Όλα τους είναι εξίσου ψεύτικα (ας ανατρέξουμε στην παραβολή των σκιών και του σπηλαίου του Πλάτωνος)..."

"...Ας ασχοληθούμε καλύτερα με το 1ο βήμα της ατραπού που είναι η Κάθαρση και θα δούμε ότι οι ορισμοί είναι περιττοί..."


Αγαπητέ μου Αnimus, έχεις όλο το δικαίωμα να έχει όχι μια, αλλά πολλές αντιρρήσεις :wink:
Θα χαρώ δε ιδιαιτέρως εάν μας στηρίξεις λίγο περισσότερο την θέση σου αυτή, ότι ΔΗΛΑΔΗ, ΚΑΙ το ΛΕΥΚΟΝ ΦΩΣ (που χάριν συζητήσεως σημειώνω ότι ΔΕΝ είναι χρώμα) ΚΑΙ τα ΕΠΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΟΣ είναι "ψεύτικα".
Ειλικρινά με ενδιαφέρει η άποψή σου.

Μιας και όμως κάνεις αναφορά στον μύθο της σπηλιάς του Πλάτωνος, να σου θυμίσω αν μου επιτρέπεις, ότι για να ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ οι "αλληγορικές σκιές, ΤΡΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ήταν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ:
Α' - Τα τοιχώματα του Σπηλαίου
Β' - Το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ή/ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ που φωτίζονταν από το ΦΩΣ - ΠΥΡ
Γ' - Και τέλος το Πυρ - ΦΩΣ που φώτιζε

Τα ΤΟΙΧΩΜΑΤΑ, είναι η ΜΟΡΦΗ, η παχυλή ΥΛΗ (Το ορατό σύμφωνα με τον ορισμό που παρέθεσα)
Το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, είναι Εσωτερική Υπόσταση των πραγμάτων, το Ψυχικό σώμα (Το αόρατο σύμφωνα με τον ορισμό που παρέθεσα)
Το ΠΥΡ - ΦΩΣ, είναι ο Αείσβεστος Θείος Πνευματικός Σπινθήρας/ το ΠΝΕΥΜΑ

Οι σκιές τώρα που δημιουργούνται σύμφωνα με τον καταπληκτικό αυτόν μύθο που μας θύμισες φίλε μου, είναι αν μη τι άλλο παρά τα επτά χρώματα της ίριδας :wink:

Πώς όμως ταυτίζεις την "απατηλή όψη των χρωμάτων" με την Πηγή η οποία και τα "δημιουργεί", χάριν της μεσολαβίσεως του "πρίσματος" :?: :?: :?:


Σχετικά τώρα με την Κάθαρση (που όπως αναφέρεις είναι το 1ο βήμα επί της Ατραπόυ), πως την προσδιορίζεις (και αυτή βλέπεις αγαπητέ μου, ΟΡΙΣΜΟΣ είναι αρχικά, μέχρι να καταστή ΠΡΑΞΗ)... :wink:

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Σάβ Ιούλ 21, 2007 6:08 pm

Το λευκό φως το αντιλαμβανόμαστε κι αυτό με τους φυσικούς μας οφθαλμούς, με το ίδιο όργανο που αντιλαμβανόμαστε και τα υπόλοιπα 7 χρώματα δηλαδή. Άρα η ουσία τους είναι ίδια...
Η παραβολή δε του Πλάτωνος δεν αποσυμβολίζεται όπως νομίζεις καλέ μου συζητητή... Αν αρχίσεις τις αντιστοιχίσεις (π.χ. τα τοιχώματα με τις σκιές = παχυλή ύλη, τότε η σκέψη σου οδηγείται αλλού...) Ο αποσυμβολισμός της χρειάζεται ιδιότητες που δεν διαθέτουμε ακόμη (εγώ τουλάχιστον). Για αρχή ας κρατήσουμε μόνο το γεγονός ότι η αντίληψή μας μας ξεγελά...
Όσο για την κάθαρση, δεν χρειάζεται να την ορίσω. Στα χρυσά έπη του Πυθαγόρος υπάρχουν οι οδηγείες για το 1ο βήμα. Όταν κάνεις το βήμα αυτό (και μόνον τότε!) θα ξέρεις ποιο είναι το επόμενο βήμα...
Ελπίζω να βοήθησα,
Χαιρετώ...
DEUS + VULT

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Τετ Ιούλ 25, 2007 12:32 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Κλείνοντας λοιπόν, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ δεν εμπεριέχει ΚΑΜΙΑ τελετουργία και κανενός είδους ΜΑΓΕΙΑ, πολλώ δε μάλλον αυτήν την οποία θεωρητικά άσκησε ο Κρόουλι...

Ορίζεις πως αντιλαμβάνεσε τον εσωτερισμό, αλλά δεν ορίζεις πως αντιλαμβάνεσει την μαγεία και ειδικά την μαγεία του Κρόουλι προκειμένου να φτάσεις σε αυτό το συμπέρασμα, οπότε υπάρχει ένα φαινομενικό κενό λογικής εδώ. Μπορείς να το καλύψεις σε παρακαλώ ορίζοντας τα και συγκρίνοντάς τα με τον ορισμό που δίνεις όσον αφορά τον εσωτερισμό;


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης