Aνοχή στην διαφορετικότητα!

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

tektonas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 8:46 pm

Aνοχή στην διαφορετικότητα!

Δημοσίευσηαπό tektonas » Τετ Ιουν 06, 2007 8:51 pm

[center][/url]

http://www.anti*****[/center]

[mod]Η προβολή της συγκεκριμένης ιστοσελίδας
αντίκειται στο πνεύμα και τις αρχές της ελευθερίας
που η ιδρυτική ομάδα του Mystica.gr επιθυμεί να εμπνέει.
Το αναφαίρετο δικαίωμα στη διάκριση και την αυτοπροστασία
έναντι της αυθαίρετης εξάπλωσης δήθεν "εσωτεριστών"
(που αντικειμενικά παρατηρείται στις μέρες μας)
είναι ατομικό κεκτημένο και δεν αποτελεί
στοιχείο διαπραγμάτευσης οποιασδήποτε ομάδας
τύπου "αντι"...κάτι, η οποία ως άλλος σωτήρας
προβάλλει το έργο της ως "θεραπεία των παραλύτων".

Το θέμα μένει ενεργό ώστε να συζητηθεί πραγματικά
το ζήτημα της ανοχής στη διαφορετικότητα.
[/mod]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 10:22 am

Το θέμα μένει ενεργό ώστε να συζητηθεί πραγματικά
το ζήτημα της ανοχής στη διαφορετικότητα.


Δεν νομίζω πως υπάρχει ζήτημα.

Τα σέβη μου,
Π.Β

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Πέμ Ιουν 07, 2007 10:51 am

Ομοίως

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Πέμ Ιουν 07, 2007 1:17 pm

Αφήστε την "αντιπολίτευση" να κάνει τη δουλειά της! :lol:
Ως γνωστόν, υπάρχουν οι άνθρωποι που προσπαθούν να προωθήσουν νέα πράγματα, νέες ιδέες κτλ, και υπάρχουν και οι άνθρωποι που δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα νέο και περιορίζονται στο να απορρίπτουν τους πρώτους, αρνούμενοι να κοιτάξουν πέρα από τη μύτη τους.

Βέβαια, σε έναν χώρο όπως ο "ελληνικός διαδικτυακός εσωτερισμός", ενδεχομένως να είναι και αναγκαία σε ορισμένες περιπτώσεις αυτή η τακτική, ιδίως με τη μορφή που λαμβάνει σε ορισμένα σημεία της παραπάνω ιστοσελίδας, αφού κάποιοι την έχουν δει πολύ εμπορικά και έχουν κάνει τη μεταφυσική μαγαζάκι (να γεμίζει το ταμείον)...

Τέλος πάντων, θεωρώ πως είναι υγιές να επιτρέπουμε και στην "άλλη γνώμη" να εκφραστεί, εφόσον έχει κάτι να πει. Το αν έχει ή όχι, μπορεί να το κρίνει ο καθένας μας.
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Ιουν 07, 2007 1:22 pm

Αγαπητοί φίλοι,

Ο σκοπός που αυτοί οι άνθρωποι εκπροσωπούν είναι ιδιαίτερα σημαντικός και o εξαγνισμός αυτού του χώρου, αναγκαιότητα. Το μόνο που μπορούμε να ευχηθούμε είναι να είναι ειλικρινείς και συνειδητοί σε αυτό που κάνουν και να έχουν την δύναμη να φέρουν το έργο εις πέρας.

Όσο για την απαγόρευση της προβολής της φωτογραφίας, θα διαφωνήσω. Από την στιγμή που δεν δίνονται πληροφορίες για την ομάδα αυτή, δεν μπορώ να ξέρω αν είναι "δήθεν" εσωτεριστές όπως ο συντονιστής τους αποκάλεσε και άρα η έμμεση απαγόρευση της ύπαρξής τους στην κοινότητα είναι απαράδεκτη. Η διαρκής προστασία από τους συντονιστές προς ξένα στοιχεία δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι.

Η παρακμή στον χώρο του εσωτερισμού είναι ευκρινέστατη και είναι σίγουρο ότι κάποιος θα κάνει κάτι γι'αυτό. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Το αν οι συγκεκριμένοι είναι αρμόδιοι, αυτό είναι κάτι που μπορεί να εξεταστεί.

Edit: αγαπητέ soulseek απαντήσαμε ταυτόχρονα και δεν είδα το μήνυμά σου. Συμφωνούμε.

Φιλικά,
LordPayens

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 1:39 pm

Δεν νομίζω πως υπάρχει ζήτημα.


Εεε, να αυτοσυμπληρωθώ για να μην παρεξηγηθώ : Δεν νομίζω πως υπάρχει ζήτημα ανοχής της διαφορετικότητας στο mystica.gr. Δεν νομίζω δηλ. πως υπάρχει καμία ανοχή. Αυτό, καλό θα ήταν να συζητηθεί κάποια στιγμή - το θέμα της ανοχής δηλ. στο παρόν φόρουμ - όχι για τίποτε άλλο, αλλά μήπως εξετάσουμε κάποια άλλη στάση.

Γενικότερα πάντως, αναμφίβολα η ανοχή μας στην διαφορετικότητα πρέπει να είναι μεγάλη. Αυτή είναι μια προσωπική μου άποψη.

Πιο συγκεκριμένα - στο παρόν φόρουμ, δηλ. στο mystica.gr - oι θέσεις των υπευθύνων είναι νομίζω ξεκάθαρες - ενώ έχουν διατυπωθεί επανειλλημένως κατά καιρόν - και η υπερασπιστική τους πολιτική, από την μια - εμένα προσωπικά - με κάνει έξαλλο, αλλά από την άλλη με βρίσκει σύμφωνο. Τώρα, πως γίνεται αυτό, μονάχα εγώ το ξέρω. :D :D

Η παρακμή στον χώρο του εσωτερισμού είναι ευκρινέστατη και είναι σίγουρο ότι κάποιος θα κάνει κάτι γι'αυτό. Προσωπικά πιστεύω ότι όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Το αν οι συγκεκριμένοι είναι αρμόδιοι, αυτό είναι κάτι που μπορεί να εξεταστεί.


Συμφωνώ σ' αυτήν την παρατήρηση, αν και νομίζω πως αποτελεί ξέχωρο θέμα.


Τα δέοντα,
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 07, 2007 3:49 pm

>|<>QBB<
LordPayens έγραψε:Η διαρκής προστασία από τους συντονιστές προς ξένα στοιχεία δεν μου κάθεται καλά στο στομάχι.


Πού την είδες τη διαρκή προστασία προς ξένα στοιχεία, αγαπητέ LordPayens?

Έχεις σχηματίσει την άποψη ότι οι άνθρωποι πίσω από αυτές τις λέξεις και τις εικόνες έχουν τόσο αγνές προθέσεις, όπως διατείνονται?
Και αν ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί μετέχουν μεθόδων οι οποίες είναι άκρως παραβιαστικές έως ανήθικες;
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ή μήπως είναι καλύτερα, να κοιτάξουν τί πράττουν οι ίδιοι και μετά να εκφέρουν γνώμη για άλλους;

Το ότι χρειάζεται κάθαρση και προστασία είναι γεγονός.
Νταβατζήδες εγώ προσωπικά όμως, δεν χρειάζομαι.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Ιουν 07, 2007 5:43 pm

Αγαπητή μου Zadok,

Ίσως, για να καταλάβεις τι εννοώ, θα έπρεπε να αναλογιστείς γιατί στο συγκεκριμένο φόρουμ βρισκόμαστε μόνον άτομα που "συμφωνούμε". Κάτι που δεν είναι απαραίτητα αρνητικό, αλλά είναι σπάνιο χαρακτηριστικό για μια διαδικτυακή κοινότητα. Αυτό κάτι σημαίνει για την πολιτική που εξασκεί το συγκεκριμένο φόρουμ.

Έχεις σχηματίσει την άποψη ότι οι άνθρωποι πίσω από αυτές τις λέξεις και τις εικόνες έχουν τόσο αγνές προθέσεις, όπως διατείνονται?


Όχι. Αυτό μάλιστα προσπαθώ να καταλάβω. Και δεν το καταλαβαίνω με το να βλέπω την φωτο και το σάιτ τους απαγορευμένα στο φόρουμ.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ή μήπως είναι καλύτερα, να κοιτάξουν τί πράττουν οι ίδιοι και μετά να εκφέρουν γνώμη για άλλους;


Ο σκοπός ποτέ(!) δεν αγιάζει τα μέσα και το συγκεκριμένο το πιστεύω πολύ βαθιά.

Νταβατζήδες εγώ προσωπικά όμως, δεν χρειάζομαι.


Συμφωνώ απόλυτα.

Αυτό που προσπάθησα να κάνω κατανοητό είναι ότι οι απαγορεύσεις θα ήταν καλό πριν γίνουν, να συζητηθούν και να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι ποιοι είναι αυτοί που πρέπει να απομακρυνθούν και γιατί. Σου επαναλαμβάνω ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει τον λόγο, διότι και πάλι δεν μου δίνεις στοιχεία για την δράση τους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι μόνον το δίκαιο υποστηρίζω αυτήν την στιγμή και κανέναν άλλον.

Αυτά.

Φιλικά,
LordPayens

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 6:09 pm

Ίσως, για να καταλάβεις τι εννοώ, θα έπρεπε να αναλογιστείς γιατί στο συγκεκριμένο φόρουμ βρισκόμαστε μόνον άτομα που "συμφωνούμε".


Πρόσεχε τι λες! :lol:
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 07, 2007 6:28 pm

>|<>QBB<
LordPayens έγραψε:Αγαπητή μου Zadok,

Ίσως, για να καταλάβεις τι εννοώ, θα έπρεπε να αναλογιστείς γιατί στο συγκεκριμένο φόρουμ βρισκόμαστε μόνον άτομα που "συμφωνούμε". Κάτι που δεν είναι απαραίτητα αρνητικό, αλλά είναι σπάνιο χαρακτηριστικό για μια διαδικτυακή κοινότητα. Αυτό κάτι σημαίνει για την πολιτική που εξασκεί το συγκεκριμένο φόρουμ.


Αγαπητέ μου, εγώ δεν βλέπω να συμφωνώ μαζί σου.
Λες να αυτοκαταστραφώ εντός δευτερολέπτων;;

Όχι. Αυτό μάλιστα προσπαθώ να καταλάβω. Και δεν το καταλαβαίνω με το να βλέπω την φωτο και το σάιτ τους απαγορευμένα στο φόρουμ.


Επειδή δεν γνωρίζω πόση εμπειρία από το Διαδίκτυο διαθέτεις, θα μου επιτρέψεις μία ξεκάθαρη δήλωση:

Αυτός εδώ ο χώρος δεν φτιάχτηκε για να γίνει βήμα του κάθε κακόβουλου χρήστη.

Όλοι οι υπόλοιποι, οι μη κακόβουλοι δηλαδή, έχουν πλήρη ελευθερία, απλά τα δικά μας κριτήρια δεν είναι διαπραγματεύσιμα.
Οι κανονισμοί ξεκαθαρίζουν απόλυτα τα όριά μας.

Στη δεδομένη περίσταση τώρα, το μήνυμα που περιλαμβάνεται στην αρχική δημοσίευση είναι η άποψη της ομάδας Διαχείρισης.
Αν θέλεις να σχηματίσεις δική σου άποψη, δεν έχεις παρά να επισκεφθείς την αντίστοιχη ιστοσελίδα.
Ούτε δέσαμε τα χέρια κάποιου, ούτε του κόψαμε την πρόσβαση στη σύνδεσή του.
Μέσα από τη δική μας σελίδα όμως, δε θα έχει επισκεψιμότητα.

Και κάποια στιγμή αυτά τα δειλά υποκείμενα θα πρέπει να μάθουν να σέβονται και να μην αφοδεύουν σε ξένα σπίτια.
Η ιερή τους τζιχάντ δε θα γίνει σε πλάτες άλλων.

Αυτό που προσπάθησα να κάνω κατανοητό είναι ότι οι απαγορεύσεις θα ήταν καλό πριν γίνουν, να συζητηθούν και να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι ποιοι είναι αυτοί που πρέπει να απομακρυνθούν και γιατί. Σου επαναλαμβάνω ότι ακόμα δεν έχω καταλάβει τον λόγο, διότι και πάλι δεν μου δίνεις στοιχεία για την δράση τους. Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι μόνον το δίκαιο υποστηρίζω αυτήν την στιγμή και κανέναν άλλον.


Σέβομαι το αίσθημα δικαίου σου και γι' αυτό το συζητάμε.

Ο χρήστες που έχουν αναρτήσει τις ανακοινώσεις αυτές, έχουν δηλώσει ότι δεν επιθυμούν διάλογο, άρα δεν τίθεται ζήτημα φίμωσης.

Από κει και πέρα, εφόσον σχηματίσεις άποψη και θελήσεις να τη μοιραστείς μαζί μας, εδώ είμαστε... Σου υπόσχομαι ότι δε θα φύγουμε. :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Ιουν 07, 2007 8:21 pm

Αγαπητή μου Zadok,

Προφανώς και δεν συμφωνούμε στην συγκεκριμένη συζήτηση αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι εννοούσα με την παραπάνω γενικότητα.

Είναι αρχή μου σε οτιδήποτε είναι αυτό που παίρνω μέρος να γνωρίζω τους κανόνες που αυτό διέπεται. Άρα από την αρχή που πήρα μέρος στις συζητήσεις του mystica, αυτό σήμαινε ότι τουλάχιστον συμφωνούσα με την πλειοψηφία τους.

Δεν προσπαθώ στην συγκεκριμένη συζήτηση ούτε να διαμαρτυρηθώ, ούτε και να κατακρίνω τις επιλογές των συντονιστών της παρούσας κοινότητας. Ίσως αν ο ίδιος είμουν ο ιδιοκτήτης της, να ήμουν πολύ αυστηρότερος στον τρόπο διαχείρησής της και μάλλον αυτός είναι και ο λόγος που θεωρώ τον εαυτό μου όχι τον κατάλληλο για κάτι τέτοιο. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ως ανεξάρτητος παρατηρητής δεν μπορώ να σχολιάσω αυτά που βλέπω, χωρίς να υπονοώ ότι κάτι τέτοιο δεν μου το επιτρέπεις.

Η παρατήρησή μου ήταν ότι αυτό που είδαμε ήταν ένα μπλοκάρισμα χωρίς σαφή αιτιολόγηση. Και ειλικρινά μια τέτοια κίνηση υποτιμά την νοημοσύνη μας αν θέλεις όπως και το δίκαιο και όχι κάποιο αίσθημα δικαίου.

Στο πρώτο που στηρίζεται μια διαδικτυακή κοινότητα είναι τα μέλη της. Κοινότητα χωρίς μέλη, δεν είναι κοινότητα. Άρα ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αυτόν τον θολό διαχωρισμό περί ιδιοκτησίας.

Η μόνη τους κίνηση ήταν να ποστάρουν μια φωτογραφία που απ'ότι καταλαβαίνω εκπροσωπεί την αρχή του "αγώνα" τους, όποιος κι αν είναι αυτός και δεύτερον τον δεσμό της ιστοσελίδας τους. Μέχρι εδώ δεν βρίσκω κανέναν ιδιαίτερο λόγο που τα συγκεκριμένα απειλούν την κοινότητα για να μπλοκαριστούν.

Όπως θα πρόσεξες, οι ενστάσεις δεν ήταν μόνον δικές μου για να θεωρηθεί προσωπική υπερβολή ή παραλογισμός.

Φιλικά,
LordPayens

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Ιουν 07, 2007 8:30 pm

και η υπερασπιστική τους πολιτική, από την μια - εμένα προσωπικά - με κάνει έξαλλο, αλλά από την άλλη με βρίσκει σύμφωνο. Τώρα, πως γίνεται αυτό, μονάχα εγώ το ξέρω.


Αγαπητέ μου Παύλο,

Γίνεται διότι ισχύει το ίδιο και για εμένα. Μάλιστα θα έλεγα ότι γενικά συμφωνώ στα περισσότερα με την πολιτική των συντονιστών. Η εμπειρία μου στο διαδίκτυο είναι αρκετή για να βρίσκω αυτήν την πολιτική σωστή (αγαπητή Ζαντοκ απαντώ και σ'αυτό, εδώ) για να γνωρίζω ότι άλλες πολιτικές σε κοινότητες έχουν αποτύχει πλήρως. Απλά θεωρώ καλό σε κάποιες περιπτώσεις να κάνουμε τους διαχωρισμούς που πρέπει, διότι μια ενέγρεια πότε δεν είναι ίδια με κάποια άλλη ή τουλάχιστον μπορεί να μην είναι. Επί του προσωπικού το συγκεκριμένο θέμα θα μπορούσε να συζητηθεί καλύτερα. Δυστυχώς υπάρχουν τεχνικοί λόγοι που αυτό καθίσταται αδύνατον.

Φιλικά,
LordPayens

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Ιουν 07, 2007 8:43 pm

Από το site του αντι....

Στην ενημερωτική δημοσίευση της επαναλειτουργίας του forum του anti..., το www.mystica.gr απάντησε διαγράφοντας την εικόνα και τους συνδέσμους μας (links): "Η προβολή της συγκεκριμένης ιστοσελίδας αντίκειται στο πνεύμα και τις αρχές της ελευθερίας που η ιδρυτική ομάδα του Mystica.gr επιθυμεί να εμπνέει. Το αναφαίρετο δικαίωμα στη διάκριση και την αυτοπροστασία έναντι της αυθαίρετης εξάπλωσης δήθεν "εσωτεριστών" (που αντικειμενικά παρατηρείται στις μέρες μας) είναι ατομικό κεκτημένο και δεν αποτελεί στοιχείο διαπραγμάτευσης οποιασδήποτε ομάδας τύπου "αντι"...κάτι, η οποία ως άλλος σωτήρας προβάλλει το έργο της ως "θεραπεία των παραλύτων".", ενώ το www.metafysiko.gr την διέγραψε εξ' ολοκλήρου.


Τα bold δικά μου.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 8:46 pm

Τι ακριβώς θες να πεις με την παραπάνω παράθεση από το site του anti... ? Πως μονάχα το mystica.gr και το metafysiko.gr τους αντιμετώπισε έτσι ενώ τα υπόλοιπα φόρουμς επέλεξαν άλλη στάση ; Αυτό ; Αν αυτό θες να πεις, ok, τα υπόλοιπα φόρουμς είναι τα υπόλοιπα φόρουμς και το mystica είναι το mystica. Δεν σημαίνει κάτι. Εγώ βλέπω και κάτι άλλο :

H anti... Team_ σας ευχαριστεί για τα σχόλιά σας και σας ενημερώνει πως δεν εμφανίζεται στα forums εσωτερισμού για διάλογο αλλά για ανταρτοπόλεμο.

Δήλωση anti... στο www.amorc.gr


Αυτό, γιατί δεν το παραθέτεις ; Είναι μια ξεκάθαρη δήλωση που - προσωπικά νομίζω - δεν αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες. Το λένε ξεκάθαρα οι άνθρωποι. Μονάχα που ξεχνούν πως το mystica δεν είναι μπαϊρι για ανταρτοπόλεμο. Σε άλλα μπαϊρια, μπορούν να εξασκήσουν τις τεχνικές ανορθόδοξου πολέμου τους. Στο mystica, νομίζω πως όχι.
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιουν 07, 2007 9:04 pm

Προς το παρών πάγενω για μασαμπούκες !
Μετά θα σχολιάσω ... :twisted:

Φιλούθκια σύντροφοι !!!
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 9:11 pm

Ναι, ναι, νηστικό αρκούδι δεν χορεύει. Να μας πεις και ΤΙ έφαγες όμως, για να δούμε ΤΙ θα "ξεράσεις" .... :D :wink: :lol:
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 9:15 pm

Αν συγκρίνεις αυτές τις δύο παραθέσεις, δηλ :

Στην ενημερωτική δημοσίευση της επαναλειτουργίας του forum του anti..., το www.mystica.gr απάντησε διαγράφοντας την εικόνα και τους συνδέσμους μας (links): "Η προβολή της συγκεκριμένης ιστοσελίδας αντίκειται στο πνεύμα και τις αρχές της ελευθερίας που η ιδρυτική ομάδα του Mystica.gr επιθυμεί να εμπνέει. Το αναφαίρετο δικαίωμα στη διάκριση και την αυτοπροστασία έναντι της αυθαίρετης εξάπλωσης δήθεν "εσωτεριστών" (που αντικειμενικά παρατηρείται στις μέρες μας) είναι ατομικό κεκτημένο και δεν αποτελεί στοιχείο διαπραγμάτευσης οποιασδήποτε ομάδας τύπου "αντι"...κάτι, η οποία ως άλλος σωτήρας προβάλλει το έργο της ως "θεραπεία των παραλύτων".", ενώ το www.metafysiko.gr την διέγραψε εξ' ολοκλήρου.


και

H anti... Team_ σας ευχαριστεί για τα σχόλιά σας και σας ενημερώνει πως δεν εμφανίζεται στα forums εσωτερισμού για διάλογο αλλά για ανταρτοπόλεμο.


θα βρεις μια αντίφαση όσον αφορά τον τρόπο που οι anti... επιλέγουν για να "ενημερώσουν" τον κόσμο. Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν αντάρτη που να "ενημερώνει" με βόμβες. Καταλαβαίνεις ; Ας υποθέσουμε πως κοιμάσαι και θέλω να σε ξυπνήσω. Ε, δεν θα σου πετάξω πέτρα για να ξυπνήσεις, ούτε θα σε φτήσω κατάμουτρα, ούτε θα πάρω μαχαίρι για να σε ταρακουνήσω. Κάτι άλλο θα κάνω. Όμως, δεν θα σου επιτεθώ ούτε θα χρησιμοποιήσω ως συνδετικό της ενημέρωσής μου την έννοια του πολέμου. Μπορεί, από την άλλη, να το κάνω. Αλλά τότε δεν θα έρθω να σου πω "ξέρεις το έκανα για να σε ενημερώσω να ξυπνήσεις". Είναι ανοησία. Υπάρχει δηλ. μια ιδιαίτερη ασυμφωνία στην όλη υπόθεση, πράγμα που με κάνει να υποθέτω πως πρόκειτε όντως για ομάδα και όχι για έναν μεμονωμένο άνθρωπο, όπως πολλοί λανθασμένα ισχυρίζονται. Σ' αυτήν την περίπτωση η ενημέρωση είναι περιττή. Δεν ενημερώνεις τον άλλον ότι θα τον βομβαρδίσεις. Χάνεις το στοιχείο του εφνιδιασμού. Απλά, πας και τον βομβαρδίζεις.

Αυτό βέβαια, θα γίνει περισσότερο κατανοητό αργότερα, αν υπάρξει εκτεταμένη , διάσπαρτη και διάφορη συμπεριφορά των anti... στο διαδίκτυο. Πιθανόν, αυτός είναι και ο λόγος που δεν επιθυμούν τον διάλογο. Ίσως επειδή γνωρίζουν πως σε πολλά σημεία διαφέρουν οι μεταξύ τους απόψεις, προτιμούν λακωνικές δηλώσεις που αντιμετωπίζονται συνολικά και κάτω από την ομπρέλα αυτού που επιθυμούν να πράξουν ως ομάδα.

Η "ενημέρωση" της επαναλειτουργίας του φόρουμ τους, γίνεται μέσω από μια εικόνα. Πιθανόν, γνωρίζουν πως μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις που λέμε και αυτό το χρησιμοποιούν πολύ έξυπνα. Υπάρχουν όμως και εξυπνότεροι άνθρωποι από αυτούς, που βλέπουν πίσω από τις εικόνες. Και σε διαβεβαιώνω πως πίσω από τις εικόνες, δεν κρύβονται χίλιες λέξεις, αλλά μία και μοναδική! Το ποια λέξη είναι αυτή, δεν θα στο πω εγώ αφαλώς - δεν το ξέρω δηλ. - αλλά εσύ.

Ξέχνας κάτι. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν ξεκάθαρες θέσεις, έτσι όπως εκφράζονται μέσα από την σελίδα που παραθέτουν το manifesto τους. Λένε "κυρήξαμε πόλεμο". Το "ενημερωτική δημοσίευση επαναλειτουργίας του forum" κτλ, είναι φράση - παγίδα, ακριβώς για να έχουμε τώρα κάτι εσύ κι εγώ να συζητάμε. :wink: Είναι - ομολογώ - πολύ έξυπνοι αλλά το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται.

Δυο παροιμίες μέχρι στιγμής ... (χεχεχε)
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 10:08 pm

Ramoglou, εγώ όπως θα είδες, έφαγα 'λαφριά πράγματα απόψε ... :lol: :wink: Η Zadok μάλλον βαρυστομάχιασε αν κρίνω δηλ. από αυτό :

Και κάποια στιγμή αυτά τα δειλά υποκείμενα θα πρέπει να μάθουν να σέβονται και να μην αφοδεύουν σε ξένα σπίτια. Η ιερή τους τζιχάντ δε θα γίνει σε πλάτες άλλων.


Αχ, τι θα γίνει με σένα ; Αλήθεια, γιατί τους αποκαλείς "δειλούς" ;
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Ιουν 08, 2007 12:59 am

Στα σχόλια του αγαπητού LordPayens θα μείνω σιωπηλή, όχι γιατί δεν αξίζει να του απαντήσω, αλλά διότι θεωρώ ότι οι άνθρωποι μίλησαν μόνοι τους και έμμεσα απαντούν δια των πράξεών τους. Είναι περιττό να επεκταθώ.
Έχω πάντως κι εγώ την απορία γιατί μας παρέθεσε το μήνυμα της σελίδας τους.
Ειλικρινά δεν κατανοώ την κίνηση αυτή.
Φίλε Παγιέν, μην απολογηθείς... αλλά εξήγησέ μας.

Αξίζει να επισημάνω ότι όπως αναφέρθηκε και στο φόρουμ του Amorc, το πλήρες μήνυμα του χρήστη έγραφε τα ακόλουθα:

Οι απόψεις μας περί "εσωτερισμού" είναι ξεκάθαρα διατυπωμένες και εκφράζονται μέσα από την ιστοσελίδα μας. Η παρούσα δημοσίευση που ενημερώνει τους "Ροδόσταυρους" - για πρώτη φορά - για την ενεργοποίηση του δικού μας forum, γίνεται στα πλαίσια της πληροφόρησης και όχι της συζήτησης, καθώς δεν διαχωρίζουμε την έννοια του Τάγματος από τα μέλη του - το Τάγμα είναι τα μέλη του και τα μέλη του είναι το Τάγμα - όπως επίσης θεωρούμε και την ύπαρξη αναλόγων forums και διαδικτυακών κοινοτήτων παράνομη, καταχρηστική και επιβλαβής για την ψυχική υγεία των μελών των. Η προσπάθειά μας - που ξεκίνησε εδώ και 1 χρόνο - έχει ως σκοπό την ολοκληρωτική διακοπή της λειτουργίας τέτοιων κοινοτήτων - συμπεριλαμβανομένου και της δικής σας - μέσω ενός ευρύτερου θεσμοθετημένου νομικού πλαισίου που θα απαγορεύει σε αρχηγούς, υπαρχηγούς - ή ανθρώπους που εμφανίζονται με οιαδήποτε αποκρυφιστική, μυστικιστική, μεταφυσική ιδιότητα ή βαθμό ή τάξη ή κάστα - ή μέλη Ταγμάτων να δημιουργούν εικονικούς χώρους συζήτησης και προβληματισμού, με απώτερο σκοπό την προώθηση ιδίων συμφερόντων ή την προσέλκυση οπαδών και νέων μελών.


Αγαπητέ Παύλο, ο πλήρης τίτλος με τον οποίο θα τους χαρακτήριζα είναι "δειλοί και ανάγωγοι".
Το ότι ενδέχεται να μετέχουν σε έκνομες πράξεις θα το αφήσω ασχολίαστο προς το παρόν.
Η αιτιολόγηση του χαρακτηρισμού είναι απλή.

Κατ' αρχήν, και μόνο από το γεγονός ότι επεξεργάστηκαν τη δημοσίευσή τους εκ των υστέρων και απέκρυψαν το ουσιαστικότερο τμήμα του κειμένου τους, δεικνύουν το μέγεθος της δειλίας τους.

Κατά δεύτερον, όταν εκπροσωπείς ένα χώρο, δεν μπαίνεις σαν απλός χρήστης ν' αφήσεις τις ανακοινώσεις σου.
Αν έχεις τα κότσια, επικοινωνείς με τη διαχείριση και το ζητάς ως αρμόζει.
Και να είσαι βέβαιος, ότι αν είχαν φερθεί με το σωστό τρόπο, εγώ πρώτη θα υπεραμυνόμουν του δικαιώματός τους να έχουν "βήμα", είτε συμφωνώ, είτε διαφωνώ μαζί τους.
Ρώτα το Ramoglou αν δε με πιστεύεις, γιατί σίγουρα κάτι του θυμίζει αυτό το στόρυ...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Παρ Ιουν 08, 2007 2:14 am

Αγαπητή μου Ζάντοκ,

Το μήνυμα το έκανα ποστ αμέσως μετά από την ανάγνωση του κειμένου που γράφτηκε στην κοινότητα του Amorc. Ο λόγος δεν ήταν κανένας από όσους αναφέρατε, αλλά διότι κατάλαβα ότι είχα λάθος για τους εν λόγω κυρίους και τίποτα το θετικό δεν θα βγει από τις κινήσεις τους, από την στιγμή που δεν μπορούν να διαχωρίσουν τους τσαρλατάνους από αυτούς που παράγουν έργο. Όλα τα υπόλοιπα για ολοκληρωτική παύση των διαδικτυακών κοινοτήτων είναι φούμαρα. Όπως είπε και ο Παύλος, αν όντως έχεις να κάνεις κάτι, το κάνεις. Δεν το διαφημίζεις για να ενημερώσεις τον εχθρό να φυλαχθεί.

Χαίρομαι πάντως για τον διάλογο που προήλθε από το συγκεκριμένο συμβάν και ελπίζω ν'αλλάξουν μυαλά διότι φαίνονται άτομα με δυνατότητες και αποφασιστικότητα.

Όσο για τα όσα συζητήσαμε, δεν είναι του παρόντος και συγνώμη που σε ταλαιπώρησα. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω τον Απόστολο για τίποτα. Έχω μάτια και βλέπω. Και μαύρα μαύρα. :wink:

Καλό σας βράδυ.

Φιλικά,
LordPayens


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες