Aνοχή στην διαφορετικότητα!

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιουν 09, 2007 5:03 pm

1) Μανιοκατάθλιψη
2) Κυνήγι Μαγισσών
3) Μυθομανία και Μυθοπλασία
4) Σύνδρομο Επίδοξων Σωτήρων


Τέλεια!!!
Ευχαριστώ για το ατέλειωτο γέλιο Αγαπητέ Ράμογλου :lol:
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 11, 2007 10:46 am

Zadok, όσο "ανεβαίνω" σε διάθεση και μέχρι να ξαναβρώ τον παλιό καλό εαυτό μου θα κρατάς την κοιλιά σου από τα γέλια, έννοια σου.....

Ramoglou, επειδή σε έχω δει :lol: η Θεσ/κη δεν είναι για σένα από ταβερνεία και ζαχαροπλαστεία! Επειδή πήγαινα παλιότερα συχνά γύρναγα πίσω με 2 κιλά τουλάχιστον!!!

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Ιουν 11, 2007 12:33 pm

Δεν είναι οξύμωρο* να αυτοπροσδιορίζεται ένας ως αντικάποιος και συνάμα να κάνει λόγο περί "ανοχής στη διαφορετικότητα";

*κατά την ακριβή έννοια της λέξης

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 11, 2007 1:01 pm

Η γνώμη μου είναι πως έχεις δίκιο Ευθύμη.
Η ανοχή στην όποια διαφορετικότητα προϋποθέτει να ασχολείσε καταρχήν με τον εαυτό σου (και τα προβλήματα του/σου) και έπειτα με τους άλλους.
Αν ασχολείσε μόνο με τους άλλους ως αντι.... των άλλων συνεχώς εμένα μου λέει ότι δεν αντέχεις καταρχήν τον εαυτό σου αλλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα :wink:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 11, 2007 2:01 pm

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Δεν είναι οξύμωρο* να αυτοπροσδιορίζεται ένας ως αντικάποιος και συνάμα να κάνει λόγο περί "ανοχής στη διαφορετικότητα";

*κατά την ακριβή έννοια της λέξης


Μωρέ οξύμωρο είναι, αλλά άντε να του δώσεις να καταλάβει το μέγεθος της βλακείας του και το "ψυχολογικό" του πρόβλημα ... του εκάστοτε τέτοιου, .... μη τσιμπήσουν κι άλλοι γιατί γεμίσαμε ψάρια τελευταία.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 11, 2007 2:04 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Zadok, όσο "ανεβαίνω" σε διάθεση και μέχρι να ξαναβρώ τον παλιό καλό εαυτό μου θα κρατάς την κοιλιά σου από τα γέλια, έννοια σου.....

Ramoglou, επειδή σε έχω δει :lol: η Θεσ/κη δεν είναι για σένα από ταβερνεία και ζαχαροπλαστεία! Επειδή πήγαινα παλιότερα συχνά γύρναγα πίσω με 2 κιλά τουλάχιστον!!!


Καλή μου magikadespell, ευτυχώς δεν πάσχω από σύνδρομα και ανασφάλειες, αλλιώς μέχρι και στο Φουστάνο θα έτρεχα τώρα μετά τη συμβουλή σου για λιποαναρρόφηση !!!

:lol:
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 11, 2007 2:08 pm

Μα για αυτό σε "πειράζω" επειδή είμαι σίγουρη ότι τα έχεις καλά με τον εαυτό σου γενικά.
Κούκλος είσαι!!!!!! :P

τον άνθρωπο τον ομορφαίνει πολύ η αγάπη και εσύ είσαι τυχερός σ' αυτό!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 11, 2007 2:14 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Η γνώμη μου είναι πως έχεις δίκιο Ευθύμη.
Η ανοχή στην όποια διαφορετικότητα προϋποθέτει να ασχολείσε καταρχήν με τον εαυτό σου (και τα προβλήματα του/σου) και έπειτα με τους άλλους.
Αν ασχολείσε μόνο με τους άλλους ως αντι.... των άλλων συνεχώς εμένα μου λέει ότι δεν αντέχεις καταρχήν τον εαυτό σου αλλά δεν το έχεις καταλάβει ακόμα :wink:


Η πλάκα είναι όμως όταν ΔΕΝ το καταλαβαίνεις αυτό και συνεχίζεις να το παίζεις σωτήρας ΟΛΩΝ, κριτής των ΠΑΝΤΩΝ, γνώστης και ΓΚΟΥΡΟΥ.
Όταν προσπαθείς να ξεφτιλίσεις ανθρώπους και καταστάσεις, όταν κρύβεσαι πίσω από την ανυπαρξία σου, όταν γίνεσαι απλά ένας παλιάτσος που δεν έχει τα άντερα να βγει και να πει "Ρε είμαι ψυχολογικά άρρωστος και θέλω βοήθεια, μη με φτύνεται γιατί πονάω"

Πως να κοιτάξει λοιπόν καλοί μου φίλοι ένας τέτοιος άνθρωπος τον καθρέφτη και να καταλάβει πως ο εχθρός του είναι ο εαυτός του ;

Πως να καταλάβει ότι με το να καταπατά κάθε έννοια φιλίας, ανθρωπιάς, καλής συνδιαλλαγής, κάνει τους άλλους να τον λυπούνται ;

Πως να εξηγήσεις σε κάποιον άλλον, που ίσως να μη ξέρει τι παιχνίδια παίζει ένας τέτοιος άνθρωπος ότι χάνει από την δική σου εμπιστοσύνη γιατί απλά παίζει το παιχνίδι του ;

Βαριά ερωτήματα που ίσως να απαντηθούν εν καιρώ.
Δυστυχώς κάποιοι θα έχουν πληγωθεί και προσωπικά δε θα το ήθελα, αλλά δεν έχω και δικαίωμα να το αποτρέψω.

Ο καθής εφ ω ετάχθη !
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 11, 2007 2:15 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Μα για αυτό σε "πειράζω" επειδή είμαι σίγουρη ότι τα έχεις καλά με τον εαυτό σου γενικά.
Κούκλος είσαι!!!!!! :P

τον άνθρωπο τον ομορφαίνει πολύ η αγάπη και εσύ είσαι τυχερός σ' αυτό!


Ευχαριστώ τα μάλα ! :lol: :oops: (για τα περί τύχης)

Και καλά κούκλος ο πανούκλος χαχαχαχα
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 11, 2007 2:43 pm

Τελικά μήπως όταν κάποιος θέλει να καμουφλάρει το πρόβλημά του, τη χαζομάρα του, τον ηλίθιο σκοπό του, την ανασφάλειά του, τον κομπλεξισμό του κλπ... ενδύει όλα αυτά με τη λέξη διαφορετικότητα ? (ωραία ακούγεται .. δεν λέω...) με την ελπίδα φυσικά ότι έτσι κάποιος θα βρεθεί να τα ακούσει ... μιας και η πραγματική διαφορετικότητα είναι και γεγονός και αποδεχτή.

Μήπως τελικά η ανάγκη κάποιων για προσοχή τους οδηγεί σε τέτοιες ενέργειες ? θεωρώντας ποιο χρήσιμο να κλωτσήσουν μία πόρτα για να μπουν παρά να την χτυπήσουν .... μήπως :?:
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 11, 2007 6:46 pm

Δυστυχώς ολα οσα αναφέρθηκαν απευθύνονται σε ''λογικούς'' ανθρώπους ....εδω όμως εχουμε να κάνουμε με μια περίπτωση διχασμού προσωπικότητας.

Για να εχουμε μια μικρή διάκριση αναφέρω οτι οι νευρωτικοί η γενικά οι συμπλεγματικοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται οτι αυτοί εχουν κάποιο πρόβλημα εν σχέση με το κοινωνικό σύνολο και ζητούν βοήθεια.

Οι ψυχοπαθείς όμως θεωρούν οτι όλοι οι άλλοι εχουν το πρόβλημα εκτός απο αυτους.
Στην προσπάθεια που κάνει ο νούς ο οποίος ενδόμυχα αισθάνεται την δυσαρμονία να ισορροπίσει, κατασκευάζει αυταπάτες , ηρωες και μεγαπεπίβολα σενάρια.
Ολα αυτά σκοπό εχουν να ικανοποιήσουν το καταπιεσμένο ένστικτο που κάποτε αναχαιτήστηκε με βαθειά άσχημες για το άτομο συνέπειες.

Αυτοί οι συνάνθρωποι μας, συνήθως εχουν μια εξαιρετική διάνοια σε συνδιασμό με ενα απρόσφορο και ακατάλληλο συνάισθημα. Αδυνατούν να θέσουν αρχές και η σταθερότητα είναι μια άγνωστη γι αυτούς λέξη.

Ο εσωτερισμός θα μπορούσε να τούς βοηθήσει μετα , όμως απο μια σωστή και μακροχρόνια ψυχανάληση και ειδική θεραπεία.

Εμείς νομίζω οτι δεν έχουμε την δυνατότητα να συμπαραστσθούμε με οποιονδήποτε τρόπο εκτός μιας συμπόνιας και μιας θετικής ευχής στον ύψιστο να τούς απαλλάξει κάποτε απο το βάρος που έμελε να σηκώσουν.
Είμαστε δυστυχώς αναγκασμένοι να τους εχουμε στο περιθώριο της συνείδησης μας ανεξάρτητα απο τα όποια συναισθήματα μας, αφού η επαφή μαζί τους καταλλήγει ενοχλητική και προσβλητική για εμάς.

Με εκτίμηση και
μακριά ....
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιουν 12, 2007 1:56 pm

Καλησπέρα σε όλους. :D

Τι ησυχία είναι αυτή σήμερα εδώ;

"Έπεσε" το σύστημα μας μετά από γενικό black out στη γειτονιά, έλειψε η πολυλογού (για μένα λέω) και πέσαμε;;;; :D :D

Για να ανέβουμε λίγο....

Nehemaut, πολύ ωραία η προσέγγιση σου, μου δίνει ελπίδες για .... την περίπτωση μου! :shock:

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιουν 12, 2007 2:03 pm

Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν έχω ιδέα ακόμα περί ποιού site μιλάμε, ούτε καν ασχολήθηκα, ούτε ξέρω σε ποιόν τύπο ακριβώς αναφερόμαστε.

Την ουσία του θέματος κατάλαβα μόνο και νομίζω πως ότι ήταν να γραφτεί γράφτηκε. Άποψη μου είναι να μην ασχοληθείτε/θούμε άλλο.
Η nehemaut έκλεισε το θέμα .... επιστημονικά και με μια ωραιότατη υπογραφή που τα λέει όλα.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιουν 12, 2007 8:06 pm

--------------------------------------------------------------------------------

Πέρα από την πλάκα τώρα, δεν έχω ιδέα ακόμα περί ποιού site μιλάμε, ούτε καν ασχολήθηκα, ούτε ξέρω σε ποιόν τύπο ακριβώς αναφερόμαστε.


Aσε ρε Ματζίκα ....δεν βαριέσαι ...καλύτερα να το ξεχάσουμε οπως λες..
:)


Την ουσία του θέματος κατάλαβα μόνο και νομίζω πως ότι ήταν να γραφτεί γράφτηκε


Ο καθένας καταλαβε οτι έπρεπε να καταλάβει, οτι ήταν να γίνει - εγινε ως συνήθως..

Αντε καλή μας συνέχεια προς το φως...που στο καλό είναι ο διακόπτης :? ?
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιουν 12, 2007 10:37 pm

Τελικά είναι, μάλλον, αυτή η λεπτή και αδιαόρατη –πλην όμως ουσιαστικότατη– αύρα του αστεϊσμού σε συνδυασμό με την βελούδινη ειρωνία.
Να σας πω την αμαρτία μου, εμένα με αρέσει.
Για να βρούμε τώρα κάτι άλλο να ασχοληθούμε :D

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιουν 13, 2007 7:03 am

Το θέμα είναι πως κάποιοι ασχολούνται μαζί μας και μετά κάνουν εμάς να ασχοληθούμε (έστω και λίγο μαζί τους), όμως άντε και καλά μερικοί έχουμε κρίση και μνήμη και κάνοντας τη σούμα παίρνουμε γραμμή του ποιός είναι τι, γιατί είναι αυτό έτσι και γιατί το άλλο αλλιώς.

Με τους άλλους που δεν ξέρουν και δεν έχουν και μυρωδιά και ανοίγουν και την πόρτα τους τι γίνεται ;;;

Εκεί σας θέλω τσακάλια μου !
Τους μιλάς ωμά ; Κι αν δεν είναι σε mode "ακούω - καταλαβαίνω - μαθαίνω" ; Τότε πάει το πουλάκι ... τσόφισε !

Καλημέρα και ο Θεός βοηθός !!!
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Ιουν 13, 2007 11:12 am

Καλημέρα! :D

Είπα να μη γράψω τίποτα σήμερα (να μιλήσει και κανένας άλλος.... 8) ) αλλά, διαβάζοντας παλαιότερες δημοσιεύσεις σας, "ψάρεψα" στο Λαβύρινθο σκέψεων, θέμα με τίτλο a*-e* πάλι τον Ιούνιο.

Και αναρωτιέμε: Ζω τη μέρα της Μαρμότας ή απλώς γίνεται η ίδια κουβέντα κάθε Ιούνιο (που το καραβάκι περνάει το Σούνιο :P ) ή μήπως αυτοί παθαίνουν κάτι ειδικό τον Ιούνιο ειδικά (αυτό θέλει διευρεύνηση και από Κοινωνιολόγο εκτός τον Ψυχολόγο);

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιουν 13, 2007 12:57 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Καλημέρα! :D

Είπα να μη γράψω τίποτα σήμερα (να μιλήσει και κανένας άλλος.... 8) ) αλλά, διαβάζοντας παλαιότερες δημοσιεύσεις σας, "ψάρεψα" στο Λαβύρινθο σκέψεων, θέμα με τίτλο a*-e* πάλι τον Ιούνιο.

Και αναρωτιέμε: Ζω τη μέρα της Μαρμότας ή απλώς γίνεται η ίδια κουβέντα κάθε Ιούνιο (που το καραβάκι περνάει το Σούνιο :P ) ή μήπως αυτοί παθαίνουν κάτι ειδικό τον Ιούνιο ειδικά (αυτό θέλει διευρεύνηση και από Κοινωνιολόγο εκτός τον Ψυχολόγο);


Νατάάά Νάάάτα !!!

Ωρέ, αρχίσανε να σας παίρνουν χαμπάρι και οι "αμύητοι" !!!
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Ιουν 13, 2007 1:27 pm

Καταρχήν, μόλις πριν έκανα ένα τεστ (που μου έστειλαν στο mail μου) για το αλτσχάϊμερ -βλέπεις είμαι famous σαν περίπτωση προς διευρεύνηση :P - και βγήκα πάνω από το μέσο όρο έξυπνη :wink:

Δεύτερον, αφού πέρασα τα 8 δύσκολα χρόνια της τιμωρίας μου με υπομονή, πίστη και τελικά μάλλον επιτυχία (θα σου πω μόλις δω το "δώρο" μου από το Σύμπαν για αυτό) μπορεί και να μυήθηκα αυτόματα :shock: !!

Μυθολογικά, αναφέρομαι στην ιστορία του Κάδμου και εντέλει στο γάμο του με την Αρμονία (το δώρο του ήταν αυτό, μεταφορικά)

Αλλά κυρίως μ' αρέσει να διαβάζω τις παλαιότερες δημοσιεύσεις σας γιατί είναι σαν μικρά άρθρα και μαθαίνω διάφορα. Όποιος ψάχνει βρίσκει όμως!

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Ιουν 13, 2007 1:52 pm

για να μην παρεξηγηθώ και δημιουργήσω γενικά πρόβλημα, να διευκρινήσω ότι δεν αστειεύομαι με την μύηση, με το Ramoglou αστειεύομαι.

Σέβομαι πάρα πολύ αυτά τα θέματα (ίσως και παραπάνω από όσο θα έπρεπε).

Δεν χρειάζεται φυσικά να απαντάτε σε όλα αφού καταλαβαίνω και σέβομαι επίσης κάποιους κανόνες σας και φυσικά ούτε που υποψιάζομαι κάποιες φορές ότι μπορεί να ρωτάω κάτι που δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί για ειδικούς λόγους.

Φιλικά :D


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες