Δεξιά & Αριστερή Ατραπός

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δεξιά & Αριστερή Ατραπός

Δημοσίευσηαπό animus » Παρ Μάιος 11, 2007 12:32 pm

Καλημέρα...
Θα ήθελα να ξεκινήσουμε μια συζήτηση με το παραπάνω θέμα...
Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: συχνά ακούμε ή διαβάζουμε για αριστερή και δεξιά ατραπό... Μάλιστα στις πλείστες των περιπτώσεων, η δεξιά ατραπός θεωρείται η "καλή κ' αγαθή" ενώ η αριστερή ταυτίζεται με πιο "σκοτεινές δυνάμεις" και πρακτικές...
Αναρωτιέμαι τί σχέση έχει το δεξί και το αριστερό με το διαχωρισμό καλού/κακού?
Περιμένω τις απόψεις σας :)
[/b]

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Παρ Μάιος 11, 2007 1:30 pm

Πολύ καλή ερώτηση! :emoticonthumb:

Και εμένα με έχει απασχολήσει πολλές φορές η σύνδεση του αριστερού και δεξιού με το καλό και το κακό.

Υπάρχει καμιά θεωρία για αυτό; Δώστε μας τα "φώτα" σας :606_vuu:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 12, 2007 8:13 am

Στο δυιστικό κόσμο που ζούμε ο φυσικοεγκέφαλος μας αντιλαμβάνεται μέσα από το σύστημα, θετικό – αρνητικό.

Αν δεν ήταν έτσι τα «πράγματα» δεν θα είχαμε την ικανότητα τις επιλογής, της οριοθεσίας κλπ κλπ.
Για παράδειγμα, αν ότι και να κάναμε το χαρακτηρίζαμε ως καλό, τότε όλα θα ήταν καλά, ακόμα και ο φόνος, η κλοπή και όσα άλλα.
Το αυτό θα συνέβαινε και με το αν είχαμε τον αντίστροφο χαρακτηρισμό, δηλαδή, αν ότι κι αν κάναμε το χαρακτηρίζαμε κακό.

Έτσι στο δυαδικό – δυιστικό κόσμο, συναντούμε συνεχώς το Θετικό – Αρνητικό, Θηλυκό – Αρσενικό, Κακό – Καλό, κλπ κλπ.

Ας δούμε όμως τα περί «ατραπού».

Οι μύθοι (π.χ. Ηρακλής) μας δίνουν μια πρώτη γεύση περί της δεξιάς και της αριστερής ατραπού. Χαρακτηρίζοντας την δεξιά την ενάρετη και την αριστερή την «κακή». Κατά την σταύρωση του Ιησού, ο δεξιός ζητά να μνηστευθεί κατά την Βασιλεία των ουρανών, ενώ ο αριστερός ειρωνεύεται και απαξιώνει τον Κύριο.

Στη μαγεία συναντάμε τους όρους «λευκή – μαύρη» που χαρακτηρίζουν την επίδραση της μαγείας στο αποτέλεσμα.

Πλείστα λοιπόν τα παραδείγματα.

Έτσι εν κατακλείδι, ότι αντιβαίνει προς το συμφέρον του συνόλου και είναι επ’ ωφελεία ενός ατόμου ή μιας συγκεκριμένης ομάδος, χαρακτηρίζετε ως αρνητικό.
Αντίθετα τα επ’ ωφελεία του συνόλου ή τα όσα συνάδουν με τον κανόνα χαρακτηρίζονται θετικά.

Η μαγεία λοιπόν είναι μια, αυτό που την «χρωματίζει» είναι ο λόγος που αυτή χρησιμοποιείται και ο τρόπος που εφαρμόζεται το όποιο της αποτέλεσμα.

Το μαύρο είναι το χρώμα της ακινησίας, συμβολικά δε είναι το χρώμα της άγνοιας και του πνευματικού σκότους, της αεργίας, το χρώμα του χάους, αντίθετα το λευκό είναι το χρώμα της κίνησης, της εργασίας, της αγνότητας και του πνευματικού φωτός.

Σκεφτείτε ότι ούτε το λευκό, ούτε το μαύρο είναι βασικά χρώματα.
Το μαύρο παράγεται αν ανακατέψουμε όλα τα βασικά χρώματα και τα αφήσουμε ακίνητα, ενώ το λευκό παράγεται, αν αρχίσουμε να τα περιστρέφουμε με μεγάλη ταχύτητα. Να λοιπόν η συμβολική.

Αυτή όμως η συμβολική υπάρχει όπως προείπαμε, διότι ο φυσικοεγκέφαλος μας πρέπει να έχει δυιστικά στοιχεία για να λειτουργήσει. Το τι ανήκει στο δεξιά – θετικό ή στο αριστερά – αρνητικό όμως, εμείς και μόνο εμείς θα το καθορίσουμε, μέσα από την δική μας συνειδησιακή κατάσταση και μέσα απ’ ότι πρέπει να βιώσουμε.
Εδώ βρίσκεται και αυτή η περιβόητη «ελευθερία» του ανθρώπου, στο δικαίωμα της επιλογής. Αν εκ-παιδευτείς θα μπορέσεις να βρεις την ατραπό της ένωσης, αν όχι, αν παραμείνεις ακίνητος και απραγής τότε δεν θα προχωρήσεις, αλλά θα μείνεις στάσιμος.

Στο «Δόγμα της Υψηλής Μαγείας» του Ελιφάς Λεβί, ο Κρόνος - Χρόνος εξισώνεται με το Μεγάλο Μαγικό Παράγοντα και του αποδίδεται το σύμβολο του «Ουροβόρου Όφεως», σύμβολο αναγέννησης, που βρίσκεται κάτω από την τετράδα των στοιχείων, διατυπώνεται δηλαδή η αλήθεια της διπλής προσωπικότητας, το αυτό που διατυπώνεται και από το Μεγάλο Μαγικό Παράγοντα, που είναι δυνατόν να αντιπροσωπεύει τόσο το καλό, όσο και το κακό.
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Μάιος 12, 2007 9:25 am

Θα είχε ενδιαφέρον να διαβλέπαμε και αν υπάρχει συσχετισμός με το αριστερό και το δεξιό τμήμα του εγκεφάλου μας και των κέντρων που υπάρχουν σε αυτά. Να βλέπαμε δλδ αν από αυτά εκφράζονται αρνητικές και θετικές έννοιες και συμπεριφορές, όχι με την έννοια της αντίθεσης ή της άρνησης αλλά της αλληλοσυμπλήρωσης και της σύνθεσης.

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Σάβ Μάιος 12, 2007 8:15 pm

Σημειολογικα και μονο εχουμε ορισει το ενα αρνητικο και το αλλο θετικο.
Ας γινω, ας προσπαθησω τουλαχιστον, να γινω πιο σαφης.

Ενα αντικειμενο γινεται ΛΕΥΚΟ οταν αντανακλα ολες τις ακτινες του Φωτος που πεφτουν πανω του. Προκειται για μια ΑΣΠΙΔΑ εναντια σε επιρροες. Ετσι το Λευκο ειναι το αγνο και αμολυντο. Κατα συνεπεια το Μαυρο ειναι συμβολο της μιαροτητας και της αγνοιας.
ΜΑΥΡΟ ομως ειναι το αντικειμενο που δεχεται και απορροφα- δεν αντανακλα- ολες τις ακτινες του φυσικου φωτος. Δηλαδη το Μαυρο ειναι ενας ΚΡΑΤΗΡΑΣ με ολα τα αρχετυπικα στοιχεια του γιγνεσθαι, αρα το εσωτερικο ακι αποσπασμενο απο τον κοσμο. Κατα συνεπεια παλι, το Λευκο ειναι το εξωτερικο και κοσμικο.
Εχουμε συνεχως το ζευγος ολων των αντιθετων, αλλα και το Ορατο και το Αορατο, το Γνωστο και το Αγνωστο.
Θυμηθειται οτι μετα την 3η κινηση των μαυρων , στο σκακι, υπαρχουν εκατομ πιθανες θεσεις. Ετσι ειναι δυνατον ο καθε ενας απο τους 2 αντιπαλους να θεωρησει τον εαυτο του ως τον πρωτεργατη του Φωτος που μαχεται τα σκοτη.
Κατι ακομα παραξενο αν δεν κανω λαθος. Το δεξι μερος του εγκεφαλου ελεγχει το αριστερο μερος του σωματος και αντιστροφα.

Επειδη μιλαμε για ενεργειες λοιπον, ειναι η δικη μας αποκλειστικη χρηση που θα τους προσδωσει τελικα προσημο. Αυτη ακριβως ειναι και η επιλογη του Ηρακλη. Η προσφορα προς το κοινο καλο η μια εγωιστικη απολαυση και κατακρατηση της δυναμης.
Η δυναμη , η ενεργεια , υπαρχει μεσα μας, την κατεχουμε. Εξαρταται απο την ελευθερη βουληση μας η χρηση που θα της κανουμε. Αναλογη θα ειναι και η κριση που γινεται βαση ενος παγκοσμιου και αιωνιου Ηθικου Νομου.

Ακομα καθως στην ζωη τιποτα δεν παραγεται αν δεν υπαρχουν δυο πολοι αντιθετης φορτισης, ο χαρακτηρας του ανθρωπου, η πνευματικη και συνειδητη του πορεια , καθοριζονται απο την σταση του σε ευνοικες και αντιξοες συνθηκες . Ειναι το περασμα αναμεσα στις συμπληγαδες αυτες πετρες του Θετικου και αρνητικου που οδηγει προς την χωρα του Χρυσου.

Εμεις εχουμε ορισει , ισως αυθαιρετα, το δεξι ως καλο και το αριστερο ως κακο. Μπορει να φταιει η σημειολογια που αναφερει ο Ramoglou .
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Κυρ Μάιος 13, 2007 1:15 pm

Αγαπητοί μου σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, όμως η απορία μου συνεχώς μεγαλώνει... Πιστεύω ότι κάτι μας διαφεύγει σχετικά με το αριστερό και το δεξί.
Προσέξτε: το μυαλό μας έχει μάθει στις μέρες μας να σκέπτεται δυιστικά, αυτό είναι γεγονός. Έτσι ο άνθρωπος ταλαντεύεται πάντα ανάμεσα στα ζεύγη των αντιθέσεων καλό - κακό, μαύρο - άσπρο κ.λ.π. καλώς μέχρι εδώ...
ΟΜΩΣ τα αντίθετα ζεύγη ΔΕΝ βρίσκονται όλα στο ίδιο επίπεδο. Δεν έχουν δηλαδή αντιστοιχία μεταξύ τους πάντα.
Για παράδειγμα, το αντιθετικό ζεύγος Αρσενικό - Θηλυκό, δεν μπορεί να έχει αντιστοιχία με το ζεύγος καλό - κακό!
Το θηλυκό ταιριάζει με το αριστερό αλλά και με το αρνητικό. Αντίστοιχα το αρσενικό μπορεί να κατηγοριοποιηθεί με το δεξί και το θετικό.
Για να το πω και πιο μαθηματικά, κάποια αντιθετικά ζεύγη βρίσκονται στον οριζόντιο άξονα, κάποια άλλα στον κατακόρυφο άξονα κ.ο.κ. Νομίζω λοιπόν με άλλα λόγια πως το αριστερά-δεξιά βρίσκεται σε άλλον άξονα από το καλό-κακό.... Πως συνταιριάζουν??
DEUS + VULT

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Μάιος 14, 2007 5:22 am

Στην αρχαία Ελλάδα πάντως, θεωρούσαν ότι όποιος οιωνός προέρχεται από την δεξιά πλευρά του κόσμου, την ανατολική δηλαδή, ήταν ευ-οίωνος και όποιος από την δυτική δυσ-οίωνος. Από την δεξιά πλευρά έχουμε την ανατολή του Ήλιου, έρχεται το φως δηλαδή, και από την αριστερή έχουμε την δύση του Ήλιου, δηλαδή το φως χάνεται. Από την Ανατολή το φως.

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Δευ Μάιος 14, 2007 10:39 am

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Στην αρχαία Ελλάδα πάντως, θεωρούσαν ότι όποιος οιωνός προέρχεται από την δεξιά πλευρά του κόσμου, την ανατολική δηλαδή, ήταν ευ-οίωνος και όποιος από την δυτική δυσ-οίωνος. Από την δεξιά πλευρά έχουμε την ανατολή του Ήλιου, έρχεται το φως δηλαδή, και από την αριστερή έχουμε την δύση του Ήλιου, δηλαδή το φως χάνεται. Από την Ανατολή το φως.

Νομίζω πως αυτή είναι η απάντηση, στο "γιατί το καλό δεξιά και το κακό αριστερά".
Η συσχέτιση αυτή, υπάρχει και στον ορφισμό (που χρονολογείται από τα μέσα της β' χιλιετηρίδας π.Χ.) και στους πυθαγόρειους - ισχυρά συνδεδεμένοι με τον ορφισμό κι αυτοί. Αυτές οι παραδόσεις όμως, έχουν επίσης μεγάλη σύνδεση με το Φως : Φάνης, Ηλιος, Απόλλων κλπ. Γιαυτό, η ανατολή του φωτός -εκ δεξιών προερχόμενη, αλλά αν κοιτάς προς τον βορρά, που σχετίζεται και με το "πάνω" : δηλαδή πάνω απ' το κεφάλι σου, δηλαδή τον ουρανό- συμβολίζει το καλό.

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Μάιος 14, 2007 11:05 am

Ναι και εμένα μου φαίνεται πιο πιθανό να ξεκίνησε από κει ο διαχωρισμός αφού αν η συσχέτιση αυτή υπάρχει και στα ορφικά κείμενα (που είναι από τα αρχαιότερα αν όχι τα αρχαιότερα), όπως αναφέρει ο qubit, τότε το πιο λογικό είναι ξεκίνησε κάπως έτσι ο συσχετισμός αριστερού και δεξιού με το καλό και το κακό.

Σε ότι αφορά στην επιστήμη πάντως, επειδή αναφέρθηκε σε πιο πάνω post και αυτός ο συσχετισμός, δεν ισχύει το ίδιο, δηλαδή δεν συσχετίζουν το αριστερό ή δεξιό τμήμα του σώματος ή του εγκεφάλου με κάτι καλό ή κακό. Έχω διαβάσει και εγώ ότι ο εγκέφαλος χωρίζεται στα δύο ημισφαίρια αριστερό και δεξί. Ότι το δεξί καλύπτει Θεωρητικά θέματα και το αριστερό Θετικά (το λέω λίγο υπεραπλουστευμένα).

Στα δικά μου χρόνια (όταν ξεκίνησα το σχολείο), ακριβώς επειδή οι άνθρωποι έχουν συσχετίσει το κακό με το αριστερό και το καλό με το δεξί οι γονείς μας σχεδόν τρόμαζαν όταν διαπίστωναν ότι έχουμε τάση αριστερόχειρα και μας την "έκοβαν" βιαίως. Προσωπικά το έχω υποστεί, με αποτέλεσμα να γράφω με το δεξί μεν αλλά όλα τα άλλα τα κάνω και με τα δυο χέρια με άνεση. Όταν αργότερα οι επιστήμονες συσχέτισαν αυτήν την τάση των χεριών με τα δύο ημισφαίρια του εγκεφάλου ησύχασαν τα καημένα τα παιδάκια!!!

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Δευ Μάιος 14, 2007 12:18 pm

Ααα, καλέ μου Δημήτριε, από την Ανατολή το Φως... ναι, ναι, "Ex Oriente Lux!" ψυθίριζαν οι ιππότες γυρνόντας... Αυτό θα μπορούσε να είναι μια απάντηση, όμως....
Η μικρή μας γη δεν έχει διάταξη μέσα στο αχανές διάστημα! Η υδρόγειος αναπαραστάθηκε με την Ευρώπη στο "Πάνω" ημισφαίριο για αποικιακούς λόγους (εμείς έχουμε το "πάνω" χέρι, οι πάνω και οι κάτω, κ.λ.π.). Έτσι η Ανατολή βρίσκεται στα δεξιά μας μόνο κατά σύμβαση κι όχι πραγματικά. Το δεξί μας και το αριστερό μας χέρι όμως, είναι πραγματικά...
Για να μη σας ταλαιπορώ, να σας πω τη σκοτεινή μου υποψία... Αναρωτιέμαι μήπως επειδή το αριστερό ταυτίζεται κυρίως με τις θηλυκές ιδιότητες, βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μια σκόπιμη προσπάθεια ταυτίσεως (σε ασυνείδητο επίπεδο) του κακού με τη θηλυκή φύση...
Κάτι τέτοια μου θυμίζουν τους τρόπους με τους οποίους δρα η μαύρη αδελφότητα... Δεν κάνει ποτέ κάτι θεαματικό, απλά σιγά-σιγά αλλάζει δυο πραγματάκια, διαταράσοντας έτσι την αρμονία των κραδασμών...
Θυμάμαι σε μια Τεκτονική Στοά κάποιους αδελφούς (δυστυχώς), οι οποίοι σε κάθε συνεδρία, φρόντιζαν να αλλάξουν κρυφά τη θέση κάποιων συμβόλων. Αυτή είναι η τεχνική τους. Πολλοί νομίζουν ότι τα τυπικά της μαύρης στοάς περιέχουν τερατώδεις επικλήσεις και Λαβκραφτικό διάκοσμο του εργαστηρίου! Στην πράξη τα πράγματα είναι πολύ πιο ύπουλα: Παίρνεις ένα συνιθισμένο τυπικό, του αλλάζεις ή του προσθέτεις κάτι και η ζημιά έχει γίνει... Με την κατάλληλη καθοδήγηση αντλείται ενέργεια από τις σκοτεινές δυνάμεις... Η μαύρη Στοά (η οποία όντως υπάρχει - είδα ότι αναρωτιόσασταν σε μια παλιότερη συζήτηση που είχατε) είναι τόσο δυνατή γιατί δεν συνεδριάζει μόνο στο χώρο της. Έχει μέλη σε όλες σχεδόν τις Στοές (Τεκτονικές και μη) που διαταράσσουν το κλίμα των συνεδριάσεων.
Ευτυχώς για μας, υπάρχει και η Λευκή Στοά. Μπορεί να μην τη συναντήσετε ποτέ αλλά "κρατάει το αντίβαρο" διάγοντας τον καλό αγώνα...
Ex Oriente Lux :wink:
DEUS + VULT

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Μάιος 14, 2007 1:40 pm

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα η.... σκοτεινή σου υποψία και θέτεις μια παράμετρο που δεν είχα σκεφτεί ίσως επειδή δεν γνωρίζω και τίποτα για όσα αναφέρεις πιο κάτω. Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ισχύει και τι όχι σε σχέση με όλα αυτά που λες αλλά αν ισχύουν -έστω και ως ένα βαθμό- είναι ανησυχητικά.

Το θηλυκό με το κακό πάντως το έχει συσχετίσει και ο Χριστιανισμός ή κάνω λάθος;
1. Η Εύα καταρχήν δεν "ανοίχτηκε" στο κακό και παρέσυρε τον Αδάμ;
2. Στο ιερό των εκκλησιών δεν επιτρέπεται η είσοδος γυναικών
3. Δεν μας επιτρέπεται το προσκύνημα ή και η είσοδος στην εκκλησία όταν είμαστε αδιάθετες
Από τα παραπάνω (και από άλλα ίσως που ευτυχώς δεν τα ξέρω) προκύπτει ότι είμαστε (οι γυναίκες) επιρρεπείς στην αμαρτία, ανίερες και τουλάχιστον βρώμικες (από το 3)
Έτσι δεν είναι ή λάθος μου τα λέγανε τόσα χρόνια;

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 15, 2007 6:49 am

>|<>QBB<
animus έγραψε: Η μικρή μας γη δεν έχει διάταξη μέσα στο αχανές διάστημα!


Ναι αλλά, ο άνθρωπος (αναθρών α όπωπε) δεν ασχολήτε με τη διάταξη της γης μέσα στο σύμπαν, αλλά με την θέση – πορεία του Ήλιου – Θεού πάνω από τη γη.

>|<>QBB<
animus έγραψε:.). Έτσι η Ανατολή βρίσκεται στα δεξιά μας μόνο κατά σύμβαση κι όχι πραγματικά.


Δηλαδή στην πραγματικότητα ο ήλιος βγαίνει από τ’ αριστερά ;;;
Πετώντας με το αεροπλάνο, αν δεις τη γη από κει πάνω, ο Βορράς είναι στα ψηλά και ο Νότος κάπου εκεί στα χαμηλά, άρα δεν είναι τόσο απλό το πάνω – κάτω – δεξιά – αριστερά.

Άσε που αν δεν ήταν πάνω ο Βορράς και κάτω ο Νότος τα παιδάκια που βγαίναν στο διάστημα δε θα ξέραν που να κατέβουν μετά και αντί για τον ωκεανό θα πέφταν πάνω σε κανά κεφάλι.

>|<>QBB<
animus έγραψε: Για να μη σας ταλαιπορώ, να σας πω τη σκοτεινή μου υποψία... Αναρωτιέμαι μήπως επειδή το αριστερό ταυτίζεται κυρίως με τις θηλυκές ιδιότητες, βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μια σκόπιμη προσπάθεια ταυτίσεως (σε ασυνείδητο επίπεδο) του κακού με τη θηλυκή φύση...
Κάτι τέτοια μου θυμίζουν τους τρόπους με τους οποίους δρα η μαύρη αδελφότητα... Δεν κάνει ποτέ κάτι θεαματικό, απλά σιγά-σιγά αλλάζει δυο πραγματάκια, διαταράσοντας έτσι την αρμονία των κραδασμών...


Αφ’ ενός η αγαπητή magikadespell έχει απόλυτο δίκιο περί των όσων μας είπε για την αντιμετώπιση της γυναίκας και τις διδαχές της ίδιας της Εκκλησίας, αφ’ ετέρου, ποια είναι η αρμονία των κραδασμών που διαταράσετε ;

>|<>QBB<
animus έγραψε: Θυμάμαι σε μια Τεκτονική Στοά κάποιους αδελφούς (δυστυχώς), οι οποίοι σε κάθε συνεδρία, φρόντιζαν να αλλάξουν κρυφά τη θέση κάποιων συμβόλων. Αυτή είναι η τεχνική τους.

Πολλοί νομίζουν ότι τα τυπικά της μαύρης στοάς περιέχουν τερατώδεις επικλήσεις και Λαβκραφτικό διάκοσμο του εργαστηρίου! Στην πράξη τα πράγματα είναι πολύ πιο ύπουλα: Παίρνεις ένα συνιθισμένο τυπικό, του αλλάζεις ή του προσθέτεις κάτι και η ζημιά έχει γίνει... Με την κατάλληλη καθοδήγηση αντλείται ενέργεια από τις σκοτεινές δυνάμεις...


ΟΥΠΣ !!!
Βρήκα Τέκτονα να ρωτήσω μερικά που δεν έχω αποσαφηνίσει !!!

1) Τι σύμβολα υπάρχουν και γιατί τα άλλαζαν οι αδελφοί σου ;
2) Οι άλλοι δεν έβλεπαν την αλλαγή ώστε να τα επαναφέρουν στη σωστή θέση ;
3) Τι αλλάζεις και τι προσθέτεις ώστε να κάνεις τι ζημιά ;
4) Ποιες είναι οι σκοτεινές δυνάμεις ;

>|<>QBB<
animus έγραψε: Η μαύρη Στοά (η οποία όντως υπάρχει - είδα ότι αναρωτιόσασταν σε μια παλιότερη συζήτηση που είχατε) είναι τόσο δυνατή γιατί δεν συνεδριάζει μόνο στο χώρο της. Έχει μέλη σε όλες σχεδόν τις Στοές (Τεκτονικές και μη) που διαταράσσουν το κλίμα των συνεδριάσεων.
Ευτυχώς για μας, υπάρχει και η Λευκή Στοά. Μπορεί να μην τη συναντήσετε ποτέ αλλά "κρατάει το αντίβαρο" διάγοντας τον καλό αγώνα...


Λες με βεβαιώτητα πως η «Μαύρη Στοά» υπάρχει και πως έχει δικό της χώρο, πού είναι αυτός ;
Αφού λοιπόν αυτοί οι μαύροι υπάρχουν και τους ξέρετε, γιατί δεν τους διώχνετε από τις κανονικές σας Στοές ;
Αφού μπορούμε (όπως λες) να συναντήσουμε τους μαύρους, γιατί δεν μπορούμε να συναντήσουμε και τους λευκούς ;
Εικόνα

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Τρί Μάιος 15, 2007 10:45 am

Καλημέρα αγαπητέ μου Ραμ:) (κάπου είδα να σε αποκαλούν έτσι χαϊδευτικά – ελπίζω να μην σε πειράζει, αλλιώς ζητώ συγγνώμη)
Λοιπόν, μια, μια τις ερωτήσεις γιατί θα μπερδευτώ:)

Δηλαδή στην πραγματικότητα ο ήλιος βγαίνει από τ’ αριστερά ;;;


Εξαρτάται! Αν πολύ απλά κοιτάζεις προς το Νότο, τότε ΝΑΙ ο Ήλιος βγαίνει από τα’ αριστερά… Επίσης το ότι η Γη δεν έχει διάταξη, δεν το λέω εγώ… Στο τμήμα αστροφυσικής, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών ο οποιοσδήποτε καθηγητής μπορεί να στο επιβεβαιώσει, καθώς επίσης και το ότι ο Βοράς ΔΕΝ είναι ΠΑΝΩ (εκεί το άκουσα κι εγώ…). Αν πάρεις μια υδρόγειο σφαίρα και την ρίξεις τυχαία στο πάτωμα, δεν θα έχει καμιά διαφορά το πώς θα σταθεί από το πώς τη βάζουμε εμείς να στέκεται… ΚΑΤΑ σύμβαση και μόνο έχουμε το Βόρειο πόλο προς τα πάνω! Θα μπορούσε να είναι προς όποια κατεύθυνση μας αρέσει…

ποια είναι η αρμονία των κραδασμών που διαταράσσετε


Δύσκολη η απάντηση εδώ… Λοιπόν, θεωρούμε ότι υπάρχει ένας παγκόσμιος συμπαντικός ρυθμός, (ένας νόμος αν θέλεις) που συντονίζει ολόκληρη την πλάση… Στο Μέγα Έργο, ο Μαθητής (ο αλχημιστής ή όπως αλλιώς σου αρέσει να αποκαλείς τον αναζητητή του Φωτός) προσπαθεί να συντονιστεί με αυτό το ρυθμό – αυτό τον κραδασμό… Αυτό φυσικά δεν είναι διόλου εύκολο… Φαντάσου λοιπόν να προσπαθεί ένας Μαέστρος να διευθύνει την ορχήστρα και κάποιοι να παίζουν επίτηδες παράταιρες νότες…


1) Τι σύμβολα υπάρχουν και γιατί τα άλλαζαν οι αδελφοί σου ;
2) Οι άλλοι δεν έβλεπαν την αλλαγή ώστε να τα επαναφέρουν στη σωστή θέση ;
3) Τι αλλάζεις και τι προσθέτεις ώστε να κάνεις τι ζημιά ;
4) Ποιες είναι οι σκοτεινές δυνάμεις ;


1+2)Μμμμ, ένα μικρό παράδειγμα: κατά το άνοιγμα των εργασιών σε μια συνεδρία ένας Γνώμονας και ένας Διαβήτης (υποθέτω όλοι ξέρετε αυτά τα δύο Τεκτονικά σύμβολα), τοποθετούνται με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο… Ε, υπάρχουν μερικοί που τα τοποθετούν σκόπιμα ανάποδα και μάλιστα με τρόπο που δεν φαίνεται αν κάθεσαι λίγο πιο μακριά… Επίσης μη νομίζεις ότι όλοι έχουν την προσοχή τους εκεί ανά πάσα στιγμή. Προφανώς όταν το βλέπαμε το επαναφέραμε.
3) Οτιδήποτε και να αλλάξεις κάνεις ζημιά… Όπως είπαμε ο ρυθμός δύσκολο να επιτευχθεί αλλά εύκολο να χαλάσει…
4) Η απάντηση δύσκολη κι εδώ… Κάποιος θα μπορούσε να ανατρέξει στη δυτική μαγική παράδοση και να αναφέρει Αρχαγγελικές τάξεις – Δαιμονικές τάξεις κλπ. Κάποιος άλλος θα σου μιλούσε για τους Κυρίους της Φλόγας (βλ. δυνάμεις εξέλιξης) και του Κυρίους του Πάγου (βλ, δυνάμεις στασιμότητας). Ένας τρίτος ίσως να χρησιμοποιούσε πρόσωπα της Ελληνικής μυθολογίας… Προσωπικά θα σου απαντήσω με μια ερώτηση: Ποιον πολέμησε ο Θείος Ιησούς?

Λες με βεβαιότητα πως η «Μαύρη Στοά» υπάρχει και πως έχει δικό της χώρο, πού είναι αυτός ;


Δεν το ξέρω αυτό… Το ψάχνουμε εδώ και καιρό αλλά είναι δύσκολο να εντοπιστούν… Απλά βλέπουμε κάποιους που φαίνονται, ας το πω «πονηροί» και έχουμε το νου μας:)

Αφού λοιπόν αυτοί οι μαύροι υπάρχουν και τους ξέρετε, γιατί δεν τους διώχνετε από τις κανονικές σας Στοές ;


Να σου πω: 1)Δεν έχουν ταμπελάκι ώστε να είσαι σίγουρος – έχεις απλά υποψίες. 2)Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που μετά υποστηρίζει ότι «απλά έκανε λάθος» 3) Επειδή τα λέω εγώ, μη νομίζεις ότι τα περί λευκών και μαύρων απασχολούν όλους τους αδελφούς… Πολλοί τα θεωρούν συνομωσιολογίες και φαντασίες… Όσοι το έχουμε πάρει είδηση το παλεύουμε, αλλά πίστεψέ με, γίνεται πόλεμος εκεί έξω και δεν είναι διόλου εύκολα τα πράγματα…

Αφού μπορούμε (όπως λες) να συναντήσουμε τους μαύρους, γιατί δεν μπορούμε να συναντήσουμε και τους λευκούς ;


Προφανώς τους συναντάμε κι αυτούς! Είπα δεν θα συναντήσουμε τη Λευκή Στοά όπως δεν συναντάμε ούτε και τη μαύρη, γιατί και οι δυο είναι καλά κρυμένες… Βεβαίως όπως πάντα ανά τους αιώνες οι μαύροι είναι πλείονες των λευκών:(


Αγαπητή Magikadespell σκέψου και το εξής: Γιατί άραγε λέμε Ο Θεός κι όχι ΤΟ Θείο? Έχει ο Θεός φύλλο? Και γιατί να μην λέγαμε η Θεά? Όποιος έχει διαβάσει το αξιολογότατο βιβλίο «Η Λευκή Θεά» του Ρόμπερτ Γκρέιβς είμαι σίγουρος ότι θα έχει προβληματιστεί… Το Θεϊκό δεν είναι ούτε αρσενικό ούτε θηλυκό, είναι όλα! Κόβοντας όμως κάτι απ’ το όλο γίνεται πολύ δύσκολο για τον άνθρωπο να το προσεγγίσει (ωραίο κόλπο δεν είναι??)

Ελπίζω να απάντησα ως ένα βαθμό και να μη σας κούρασα… Πολλές φορές παρασύρομαι και πολυλογώ …
Με τις υγείες μας:)

[mod]Έγινε επεξεργασία στα quote για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο[/mod]
DEUS + VULT

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Μάιος 15, 2007 11:33 am

Καλημέρα.
:D Καταρχήν λύστε μου την απορία πως στο καλό τα γράφετε τα κατεβατά (που θέλουν και χρόνο αφού σκέφτεσε, σβήνεις, γράφεις για να τα στείλεις τελικά) και δεν τα χάνετε;;;;;;; :( Θα μου πάρει χρόνια να συντονιστώ με αυτά τα "μηχανήματα του διαβόλου!" :P :P

Στο θέμα τώρα, στα περί στοών δεν έχω κάτι να πω εκτός του ότι εκπλήσομαι με όλα αυτά αφού εγώ ήξερα περί στοάς ότι υπάρχει μία, η Τεκτονική που είναι οι γνωστοί Μασόνοι. Τώρα, σωστό, λάθος, πολύ ή λίγο δεν έχω ιδέα. Εδώ μέσα διαβάζω ότι γίνεται χαμός από στοές διαφόρων ειδών και ειδικοτήτων με διάφορα θέματα και απόψεις, διάβασα και τα δικά σου και ξαφνικά διαπίστωσα ότι ένας ολόκληρος παράλληλος άγνωστος κόσμος λειτουργεί οργανωμένα και ομαδικά και μάλιστα έχουν και .... "πόλεμο".

Προσωπικά αποκαλώ "το Θείο" ανώτερη Συμπαντική δύναμη ή υπέρτατο ον. Έχω καταλήξει σ' αυτό. Επίσης για μένα δεν υπάρχουν ούτε δαίμονες ούτε άγγελοι, μόνο καλά και κακά πνεύματα ή οντότητες καθώς και ανώτερα ή κατώτερα πνεύματα.
Το βιβλίο που αναφέρεις δεν το έχω διαβάσει (δεν προλαβαίνω σ' αυτή τη ζωή να διαβάσω όλα όσα θέλω να μάθω τελικά!) αλλά με έχει απασχολήσει γενικά στο παρελθόν γιατί προσωποποιείται στη θρησκεία το Θείο όποτε θα ήταν ενδιαφέρον να διαβάσω το βιβλίο που λες. Σχετικά με τα "κόλπα" που αναφέρεις γενικά έχω εντοπίσει και υποψιαστεί διάφορα εις βάρος ή για τη χειραγώγηση της ανθρωπότητας.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 15, 2007 2:55 pm

>|<>QBB<
animus έγραψε:Καλημέρα αγαπητέ μου Ραμ:) (κάπου είδα να σε αποκαλούν έτσι χαϊδευτικά – ελπίζω να μην σε πειράζει, αλλιώς ζητώ συγγνώμη)


Αλίμονο, ίσα ίσα. :)
Έτσι κι αλλιώς το «Ράμογλου» σημαίνει «Ο Γιός του Ράμ» :)


>|<>QBB<
animus έγραψε:Εξαρτάται! Αν πολύ απλά κοιτάζεις προς το Νότο, τότε ΝΑΙ ο Ήλιος βγαίνει από τα’ αριστερά… Επίσης το ότι η Γη δεν έχει διάταξη, δεν το λέω εγώ… Στο τμήμα αστροφυσικής, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών ο οποιοσδήποτε καθηγητής μπορεί να στο επιβεβαιώσει, καθώς επίσης και το ότι ο Βοράς ΔΕΝ είναι ΠΑΝΩ (εκεί το άκουσα κι εγώ…). Αν πάρεις μια υδρόγειο σφαίρα και την ρίξεις τυχαία στο πάτωμα, δεν θα έχει καμιά διαφορά το πώς θα σταθεί από το πώς τη βάζουμε εμείς να στέκεται… ΚΑΤΑ σύμβαση και μόνο έχουμε το Βόρειο πόλο προς τα πάνω! Θα μπορούσε να είναι προς όποια κατεύθυνση μας αρέσει…


Μάλλον δεν ήμουν κατανοητός.
Δεν είπα πως ο πλανήτης έχει συγκεκριμένη θέση στο σύμπαν και πως αυτή έχει οριοθετηθεί, αλλά πως στην αντίληψη του ανθρώπου ο Βορράς είναι πάνω και ο ήλιος βγαίνει από δεξιά.

Αυτό όσο και να μην είναι η απολυτότητα του σύμπαντος, είναι η ορατή σχετικότητα του χώρου της Γης.
Γι’ αυτό και μίλησα για τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον χώρο και το πάνω κάτω όταν πετάμε μ’ ένα αεροπλάνο. Εκεί ο Βορράς είναι πάνω και ο Νότος κάτω.
Αν θέλω να πάω Θεσσαλονίκη δεν θα πάω προς Πάτρα και θα πω όλα είναι σχετικά γιατί μάλλον δε θα πάω εκεί που θέλω.

>|<>QBB<
animus έγραψε:Δύσκολη η απάντηση εδώ… Λοιπόν, θεωρούμε ότι υπάρχει ένας παγκόσμιος συμπαντικός ρυθμός, (ένας νόμος αν θέλεις) που συντονίζει ολόκληρη την πλάση… Στο Μέγα Έργο, ο Μαθητής (ο αλχημιστής ή όπως αλλιώς σου αρέσει να αποκαλείς τον αναζητητή του Φωτός) προσπαθεί να συντονιστεί με αυτό το ρυθμό – αυτό τον κραδασμό… Αυτό φυσικά δεν είναι διόλου εύκολο… Φαντάσου λοιπόν να προσπαθεί ένας Μαέστρος να διευθύνει την ορχήστρα και κάποιοι να παίζουν επίτηδες παράταιρες νότες…


Το αιώνιο Φως (της γνώσης και της συμπαντικής αγάπης) το περιέχον το Παν δεν συντονίζει την πλάση ;
Γιατί είναι δύσκολο να συντονιστεί ο καθένας μ’ αυτό ;
Προσωπικά πιστεύω πως αν το θέλει κάποιος πραγματικά τότε σίγουρα και θα το καταφέρει.

Από την άλλη καλέ μου φίλε, αν ο Μαέστρος (Grande Maestro) θέλει να συντονίσει και κάποιος παίζει φάλτσα τότε πολύ απλά τον διώχνει από την ορχήστρα.

>|<>QBB<
animus έγραψε:1+2)Μμμμ, ένα μικρό παράδειγμα: κατά το άνοιγμα των εργασιών σε μια συνεδρία ένας Γνώμονας και ένας Διαβήτης (υποθέτω όλοι ξέρετε αυτά τα δύο Τεκτονικά σύμβολα), τοποθετούνται με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο… Ε, υπάρχουν μερικοί που τα τοποθετούν σκόπιμα ανάποδα και μάλιστα με τρόπο που δεν φαίνεται αν κάθεσαι λίγο πιο μακριά… Επίσης μη νομίζεις ότι όλοι έχουν την προσοχή τους εκεί ανά πάσα στιγμή. Προφανώς όταν το βλέπαμε το επαναφέραμε.


Προφανώς τουλάχιστον 5 άνθρωποι δεν έβλεπαν το σημείο που τοποθετείται το σύμβολο. Αλλιώς δεν εξηγείται. (τα σχέδια που έχω δει δείχνουν ότι minimum 5 άνθρωποι είναι εκεί γύρω)
Θεωρώ όμως ότι αυτό μπορεί να γίνει και κατά λάθος. Έτσι δεν είναι ;

Άρα …

>|<>QBB<
animus έγραψε:3) Οτιδήποτε και να αλλάξεις κάνεις ζημιά… Όπως είπαμε ο ρυθμός δύσκολο να επιτευχθεί αλλά εύκολο να χαλάσει…


Σωστό, γι αυτό χρειάζεται η προσήλωση στο σκοπό της ανοικοδόμησης του Ναού, εντός μας και με το σωστό τρόπο. Όπου κι αν ανήκει κάποιος, όποιο θρήσκευμα κι αν πιστεύει.

>|<>QBB<
animus έγραψε:… Προσωπικά θα σου απαντήσω με μια ερώτηση: Ποιον πολέμησε ο Θείος Ιησούς?


… Προσωπικά θα σου απαντήσω «Την αμάθεια και την πλάνη»

>|<>QBB<
animus έγραψε:Δεν το ξέρω αυτό… Το ψάχνουμε εδώ και καιρό αλλά είναι δύσκολο να εντοπιστούν… Απλά βλέπουμε κάποιους που φαίνονται, ας το πω «πονηροί» και έχουμε το νου μας

Να σου πω: 1)Δεν έχουν ταμπελάκι ώστε να είσαι σίγουρος – έχεις απλά υποψίες. 2)Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον που μετά υποστηρίζει ότι «απλά έκανε λάθος» 3) Επειδή τα λέω εγώ, μη νομίζεις ότι τα περί λευκών και μαύρων απασχολούν όλους τους αδελφούς… Πολλοί τα θεωρούν συνομωσιολογίες και φαντασίες… Όσοι το έχουμε πάρει είδηση το παλεύουμε, αλλά πίστεψέ με, γίνεται πόλεμος εκεί έξω και δεν είναι διόλου εύκολα τα πράγματα…


Εύχομαι να νικήσετε στη μάχη σας :)

Είθε η αγάπη να Βασιλεύει μεταξύ των ανθρώπων.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 15, 2007 3:05 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε: Στο θέμα τώρα, στα περί στοών δεν έχω κάτι να πω εκτός του ότι εκπλήσομαι με όλα αυτά αφού εγώ ήξερα περί στοάς ότι υπάρχει μία, η Τεκτονική που είναι οι γνωστοί Μασόνοι.


Το μία είναι παντού και πάντα σχετικό.
Όρισε τι εννοείς μια.

Για παράδειγμα, η πιο γνωστή Στοά στην Ελλάδα είναι η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος, αυτή αποτελείτε (ως σωματείο που είναι) και από μικρότερα κομμάτια που και αυτά ονομάζονται Στοές.

Ο όρος «Στοά» προέρχεται από τον τόπο συγκέντρωσης (χώρο δηλαδή) κατά το παρελθόν, έτσι ισχύει και για άλλα Τάγματα πέραν του Τεκτονικού (Μασόνοι), απλά αυτοί (και ο Ψινάκης) είναι οι πιο γνωστοί και όταν αναφέρεται ο όρος Στοά το μυαλό όλων πάει εκεί.

Για παράδειγμα και οι Ροδόσταυροι σε Στοά συνεδριάζουν, αλλά δεν πάει το μυαλό μας σ’ αυτούς, υπάρχει βέβαια και η «Στοά Βιβλίου» η οποία είναι επίσης γνωστή.

Την καλησπέρα μου :)
Εικόνα

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Τρί Μάιος 15, 2007 10:01 pm

Αγαπητέ μου Ραμ,
Το σημείο που τοποθετείται ο Γνώμων και ο Διαβήτης βρίσκεται μεν κοντά σε αρκετά ζευγάρια μάτια, αλλά επειδή είναι κάποιες φορές πιο ψηλά από το επίπεδο του κεφαλιού ενός μέσου καθήμενου ανθρώπου δεν γίνεται εύκολα αντιληπτό αν δεν έχεις τεταμένη την προσοχή σου...
Για τον Ιησού τώρα... Ναι πράγματι πολέμησε την αμάθεια και την πλάνη... Όμως δε φτάσαμε στη σιδηρά εποχή μας (Κάλι Γιούγκα) κατά τύχη. Φαίνεται ότι κάποιος (κάποιοι... κάτι τέλος πάντων) έχουν σπείρει δια μέσου των αιώνων αυτή την πλάνη... Βέβαια θα μου πεις γιατί αυτό το κάτι να είναι μια σκοτεινή δύναμη κι όχι απλά η αδράνεια της ανθρωπότητας? Αν και δεν μπορούμε να έχουμε αποδείξεις για το ευθύ ή το ανάστροφο αυτής της πρότασης, προσωπικά σκέφτομαι ως εξής: Πάντα εξέφραζε τη σκέψη μου η δεύτερη πρόταση του Σμαράγδινου πίνακα του Ερμή του Τρισμέγιστου "...όπως επάνω, έτσι και κάτω" Αφού λοιπόν στη γη μας συναντούμε και το καλό και το μοχθηρό, και το Φως και το σκότος (μεταφορικά μιλάω), πιστεύω ότι κατ' αναλογία θα τα συναντήσουμε αυτά και στα ανώτερα πεδία...
Τέλος έχω μια απορία καλέ μου Ραμ: υπενίχθηκες πιο πριν ότι δεν είσαι Ελευθεροτέκτων, αλλά τα κείμενά σου είναι γεμάτα από φράσεις Τεκτονικών τυπικών:) Πως γίνεται αυτο?
Σε χαιρετω...
DEUS + VULT

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Μάιος 16, 2007 7:01 am

Φίλτατε animus, πάνω στις προσωπικές σου θεάσεις δεν θα κάνω καμία κρίση και δε θα αντιπαραθέσω καμία άλλη οπτική, απλά γιατί είναι οι δική σου οπτική των πραγμάτων.

Τώρα όσο αφορά εμένα και τον Ελευθεροτεκτονισμό.
Νομίζω ότι στην εποχή που ζούμε κάθε άνθρωπος που αναζητά μπορεί να βρει. Τα βιβλία των Πάϊκ, Νάγου, Παπύς, Βασιλή, κλπ, αλλά και τα τυπικά των Τεκτονικών βαθμών βρίσκονται πλέον πανεύκολα, σε κάποιο από τα βιβλιοπωλεία της Αθήνας.

Γιατί λοιπόν σε ξενίζει το ότι έχω διαβάσει και γνωρίζω κάποια πράγματα ;

Νομίζω ότι ένας Τέκτων αναγνωρίζεται από τις πράξεις του και όχι από το αν λέει ο ίδιος πως είναι Τέκτων, ή από το αν μυήθηκε σε κάποιο βαθμό. Τουλάχιστον έτσι μου έχει πει ένας πολύ καλός μου φίλος.

Βέβαια υπάρχει (πάντα απ' όσο ξέρω) η δυνατότητα σε κάποιον να αποκρύψει την ιδιότητα του, όπως και υπάρχει και ο νόμος που λέει ότι "μπορείς να αποκαλύψεις το αν εσύ είσαι Τέκτων, όχι όμως και αν είναι κάποιος άλλος".

Άρα φτάνουμε καλέ μου φίλε σ' ένα ερώτημα του τύπου "η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;"

Καλύτερα λοιπόν να μας απασχολήσει το θέμα μας και όχι το τι είναι ο καθένας.

Την καλημέρα μου :)
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Μάιος 16, 2007 9:08 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:>|<>QBB<
magikadespell έγραψε: Στο θέμα τώρα, στα περί στοών δεν έχω κάτι να πω εκτός του ότι εκπλήσομαι με όλα αυτά αφού εγώ ήξερα περί στοάς ότι υπάρχει μία, η Τεκτονική που είναι οι γνωστοί Μασόνοι.


Το μία είναι παντού και πάντα σχετικό.
Όρισε τι εννοείς μια.

Για παράδειγμα, η πιο γνωστή Στοά στην Ελλάδα είναι η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος, αυτή αποτελείτε (ως σωματείο που είναι) και από μικρότερα κομμάτια που και αυτά ονομάζονται Στοές.

Ο όρος «Στοά» προέρχεται από τον τόπο συγκέντρωσης (χώρο δηλαδή) κατά το παρελθόν, έτσι ισχύει και για άλλα Τάγματα πέραν του Τεκτονικού (Μασόνοι), απλά αυτοί (και ο Ψινάκης) είναι οι πιο γνωστοί και όταν αναφέρεται ο όρος Στοά το μυαλό όλων πάει εκεί.

Για παράδειγμα και οι Ροδόσταυροι σε Στοά συνεδριάζουν, αλλά δεν πάει το μυαλό μας σ’ αυτούς, υπάρχει βέβαια και η «Στοά Βιβλίου» η οποία είναι επίσης γνωστή.

Την καλησπέρα μου :)


Εννοώ ότι οι μόνες πληροφορίες που είχα γενικά ως τώρα για αυτά τα θέματα -κι αυτές από σπόντα- είναι ότι οι Μασόνοι λέγονται αλλιώς και Τέκτονες και συναντιούνται στη Στοά.
Ερώτηση δική μου: Τι είναι η Στοά; Είναι υπόγειος χώρος;
Απάντηση άσχετου με πληροφορίες από σπόντα: όχι έτσι λέγεται το μέρος που συναντιούνται.

Αυτά...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Μάιος 16, 2007 12:19 pm

Ωπα!! περίμενε γιατί τώρα το πρόσεξα!!!!
(Με έχουν κάνει λάστιχο εδώ μέσα και τα διαβάζω κομματάκια κομματάκια!)
Ο Ψινάκης είναι Τέκτονας;;;;

Έλεος......... :writers_block:
Τι εκπλήξεις μου επιφυλάσει αυτή η ζωή ακόμα;;; :shock:

Ναι, μάλλον για την ίδια Στοά μιλάμε, αυτή την γνωστή στον πολύ κόσμο τέλος πάντων.


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες