Wish list κ' οδηγίες για ένταξη σε εσωτερικό Ελληνικό τάγμα

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Wish list κ' οδηγίες για ένταξη σε εσωτερικό Ελληνικό τάγμα

Δημοσίευσηαπό Chastity » Δευ Φεβ 19, 2007 5:42 pm

Η αλήθεια είναι πως η ενασχόλησή μου με τον κόσμο του μεταφυσικού έχει περάσει πολλά στάδια, άλλοτε με προσκόλληση σε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο και άλλοτε ως γενικότερη ενασχόληση με ότι μου τραβούσε το ενδιαφέρον.

Ένας από τους λόγους που έχω γίνει μέλος σε διάφορα Ελληνικά και ξένα fora εσωτερισμού είναι ακριβώς για να μπορέσω να αντλήσω περισσότερες πληροφορίες από τις διαθέσιμες σχετικά με τα θέματα που με ενδιαφέρουν. Το θέμα είναι πως ενώ έχω ήδη αρκετό πληροφοριακό υλικό τόσο σε ηλεκτρονική, όσο και σε έντυπη μορφή, κατά κάποιον τρόπο βρίσκομαι πλέον σε ένα αδιέξοδο με πολλές πόρτες!! Ενώ λοιπόν υπάρχει η θέληση για πρακτική πλέον ενασχόληση με τον εσωτερισμό, βρίσκω κάποια δυσκολία στο να επιλέξω τη σχολή ή το τάγμα που θα συνδύαζε όσο γίνεται περισσότερα στοιχεία από αυτά που με ενδιαφέρουν.

Αν ήταν να κατατάξω αυτά τα στοιχεία σε μια λίστα, με βαθμό σημαντικότητας από 1(μέγιστη) έως 3, θα έλεγα πως με ενδιαφέρουν τα εξής:

    * Αστρική προβολή, συνειδητό ονείρεμα (1)
    * Ελληνικά μυστήρια (ιδίως τα Ελευσίνια) (2)
    * Καμπάλλα (3)
    * Επικοινωνία με άλλες διαστάσεις/εναλλακτική πραγματικότητα (1)
    * Διαλογισμός (1)
    * Χρήση ήχων ως υποβοηθιτικό μέσο στον διαλογισμό ή σε τελετή (1)
    * Ανακάλυψη, ανάδυση και αξιοποίηση ανθρώπινων ιδιοτήτων και ικανοτήτων (η εσωτερική Αλχημεία) (1)
    * Στέρεες θέσεις πάνω στην έννοια του θεού και της δημιουργίας του κόσμου (1)
    * Τεχνικές EVP (electronic voice phenomena) (2)
    * Χρήση κι ερμηνεία συμβόλων (1)
    * Μυστική γεωμετρία, τόποι δύναμης κλπ (1)
    * Ακασικά αρχεία (1)
    * Ερμητισμός (1)
    * Τελετουργική μαγεία και θεουργία (γνώση και κατανόηση του κόσμου μας) (1)
    ...σίγουρα θα μου έρθουν κι άλλα ακόμα στο μυαλό :roll:

Πάμε τώρα στα χαρακτηριστικά που θα ήθελα να έχει αυτό το τάγμα:

    * Να μου παρέχει έντυπο υλικό
    * Να με ενημερώσει εξ΄αρχής για τα εξελικτικά στάδια μέσα στο τάγμα
    * Να μου δώσει το χρόνο που χρειάζομαι για την κατανόηση κι εφαρμογή των αρχών του
    * Να περιλαμβάνει τελετουργικά, όχι όμως απαραίτητα σε κάθε συνεδρία
    * Να έχει περισσότερο τη μορφή μιας ομάδας συζήτησης (όπως εμείς!) και να μην εγκλείεται από ψυχρά τυπικά και ιεραρχία μέσα στο τάγμα
    * Να μην σχετίζεται με φιλανθρωπίες, κοινωνικές εκδηλώσεις κλπ ως κάτι ενδιάμεσο μεταξύ προβολής και ειλικρίνειας αλλά να αφήνει ελεύθερα τα μέλη του να αφαρμόζουν τη φιλανθρωπία ή την προσφορά οικειοθελώς
    * Να μην απαιτεί υπέρογκα ποσά για την ένταξη και παραμονή στο τάγμα
    * Να είναι συμβατή με έναν σύχρονο φυσιολογικό τρόπο ζωής ενός εργαζόμενου/οικογενειάρχη κλπ και να μην απαιτεί την καθ' ολοκληρίαν δέσμευση με το τάγμα ή την υποχρεωτική εφαρμογή ενός ειδικού τρόπου ζωής, μακριά από τις υποχρεώσεις της καθημερινότητας.
    * Να μην δίνει ενεδείξεις για οικονομικά ή γενικότερα "υλικά" οφέλη.

Βάσει των ανωτέρω, πάνω-κάτω έχω επικεντρώσει το ενδιαφέρον μου στα εξής τάγματα:

    * Τεκτονισμός
    * Ροδοσταυρισμός
    * Χρυσή Αυγή
    * Ο.Τ.Ο.


Έχετε να μου κάνετε κάποια σύσταση ή υπόδειξη (πάντα με την καλή έννοια) σχετικά με το ποιό τάγμα θα ταίριαζε περισσότερο στα ενδιαφέροντά μου; Επίσης αν υπάρχει κάποιο link με στοιχεία (διευθύνσεις, τηλέφωνα κλπ) για τα τάγματα που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Φεβ 20, 2007 2:02 am

Τι να πεις ;
Τι να προτείνεις ;
Είναι δύσκολες οι απαντήσεις καλέ μας φίλε, όχι γιατί ίσως να μην έχουμε την πλήρη άποψη των χώρων, αλλά γιατί δεν μπορεί κανείς να ορίσει στον άλλο ένα δρόμο.

Είναι σαν τα διλήμματα του ερωτευμένου.
Να φύγει ;
Να μείνει ;
Να γυρίσει ;
Ο ένας θα του πει μείνε δε θα βρεις άλλη, ο άλλος θα του πει φύγε να γίνεις πάλι ο εαυτός σου, ο τρίτος θα του πει γύρνα να μη βασανίζεσαι γιατί δε θα το ξεπεράσεις ποτέ.

Ποιος έχει δίκιο, ποιος ξέρει την αλήθεια ;
Μόνο ο ερωτευμένος.

Κάποτε είχα ακριβώς το ίδιο ερώτημα, όμως τελικά έκανα αυτό που πρόσταξε η καρδιά μου και μόνο, αυτό που ταίριαζε στο θέλω μου.

Εσύ τι νιώθεις ;
Εικόνα

zaxone
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 11:35 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό zaxone » Τρί Φεβ 20, 2007 9:59 am

Θέλω να προτείνω κάτι το οποίο ίσως σε βοηθήσει να βρεις τι θα ταίριαζε περισσότερο στα ενδιαφέροντά σου.

Συχνά πυκνά πηγαίνω στο βιβλιοπωλείο με σκοπό να αγοράσω κάποιο βιβλίο σχετικό με ένα θέμα που με απασχολεί.
Επειδή όμως για κάθε θέμα υπάρχουν πολλά βιβλία, για παράδειγμα υπάρχουν δεκάδες βιβλία με θέμα τη μαγειρική, κάνω τα εξής ώστε να επιλέξω το καταλληλότερο για μένα:
Αρχικά έχω προσδιορίσει ποιά στοιχεία θεωρώ απαραίτητα να περιλαμβάνονται στο βιβλίο που ψάχνω.
Έπειτα συγκεντρώνω όλα τα βιβλία που πραγματεύονται έστω και ένα από τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν.
Δεν επιλέγω αυτό που συγκεντρώνει τα περισσότερα αλλά προχωρώ πρώτα στη διαδικασία της σύγκρισης κατά θεματική ενότητα.
Έστω ότι έχω συγκεντρώσει, λοιπόν, τέσσερα βιβλία με την ίδια θεματική ενότητα. Τα συγκρίνω και βλέπω ποιό εμβαθύνει περισσότερο και σε ποιά σημεία.
Εμβαθύνει σε σημεία που θεωρώ σημαντικά ή σε σημεία που δεν άπτονται του ενδιαφέροντός μου;
Εφόσον έχω επιλέξει τα καταλληλότερα βιβλία κατά θεματική ενότητα (ποιοτικά και όχι ποσοτικά) και αφού έχω ήδη προσδιορίσει ποιά στοιχεία με ενδιαφέρουν περισσότερο, ξεχωρίζω εκείνο το βιβλίο που περιλαμβάνει τα περισσότερα στοιχεία στον μέγιστο δυνατό βαθμό ικανοποίησης.
Ίσως να μην υπάρχει ένα μόνο βιβλίο για το σύνολο των στοιχείων που με απασχολούν αλλά δύο ή τρία.
Πριν προβώ στην τελική αγορά κάνω μια τελευταία και σημαντική ερώτηση στον εαυτό μου:
Αυτό το βιβλίο που πρόκειται να αγοράσω με ικανοποιεί πράγματι;
Μήπως θα χρειαστεί να αγοράσω κι ένα δεύτερο για το ίδιο ακριβώς θέμα ή αν δώσω κάτι παραπάνω σε χρήματα και αγοράσω εκείνο το ακριβότερο βιβλίο να έχω κάτι πλήρες ώστε να μπορέσω να κάνω κάτι ολοκληρωμένο;
Αν η απάντηση που δώσω στον εαυτό μου με ικανοποιεί τότε, πηγαίνω στο ταμείο, πληρώνω το βιβλίο και φεύγω ευτυχισμένος.
Αν όχι, ξανά από την αρχή μέχρι να βρω αυτό που τελικά ψάχνω.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Φεβ 20, 2007 11:01 am

Θα ήθελα να βάλω και άλλη μία παράμετρο σε όλα αυτά που αναφέρετε.

Μήπως τελικά δεν υπάρχει ένας μόνο χώρος που να προσφέρει όλα αυτά που ψάχνει κανείςς?
Μήπως ο ένας χώρος προσφέρει κάποια από αυτά και κάποιος άλλος κάποια άλλα?
Τι κάνεις τότε?

Το να πάρει κανείς σβάρνα όλους του χώρους δεν το θεωρώ σκόπιμο. Ίσως αν μπορούσε κανείς να εστιάσει το ενδιαφέρον του κάποιου πιο συγκεκριμένα και από εκεί να αρχίσει το ξετύλιγμα του κουβαριού.
Επίσης ας μην ξεχνάμε πως κάποια πράγματα συνδέονται άμεσα μεταξύ τους.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τρί Φεβ 20, 2007 3:15 pm

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας. Σχετικά με το τι να πρωτο διαλέξω, να σας πω πως με ενδιαφέρει και ο μυστηριακός-τελετουργικός χαρακτήρας του τάγματος, όχι όμως όπως ανέφερα σε κάθε συνεδρία. Αν κάτι επαναλαμβάνεται διαρκώς, πιστεύω πως χάνει την αξία του. Επίσης, με ενδιαφέρει περισσότερο η προσωπική ή ολιγομελής τελετουργία, καθώς το να βρεθώ σε ένα σύνολο 15-20 ατόμων σε ένα τελετουργικό δεν το βλέπω ελκυστικό, αποκλειστικά και μόνον λόγω του ότι χάνεται ο μυστηριακός χαρακτήρας της τελετουργίας (κατά τη γνώμη μου).

Μέχρι πρότινος, με ενδιέφερε πολύ η ένταξη στον Τεκτονισμό και συγκεκριμένα είχα έρθει σε επαφή (συζήτηση 2 ωρών περίπου) με τον Μ.Δ. στοάς της Θεσσαλονίκης. Αν και έγινε πολύ γόνιμη συζήτηση κι έχω αρκετή πληροφόρηση για τον Τεκτονισμό, δεν θα έλεγα ότι τελικά με καλύπτει στο μυστηριακό-τελετουργικό κομμάτι. Σίγουρα δεν μπορώ να έχω άποψη ενώ ακόμη δεν έχω μυηθεί στον Τεκτονισμό. Ίσως αυτό το τάγμα προσανατολίζεται περισσότερο στην ηθική αυτοβελτίωση και στην εκδηλωμένη προσφορά στο συνάνθρωπο (έως τα όρια της διαφήμισης), όμως εμένα με ενδιαφέρουν πάρα πολύ θέματα σχετικά με τη θεουργία, τελετουργική μαγεία, τον ερμητισμό κλπ., κάτι δηλαδή πιο εσωστρεφές, κλειστό και μυστηριακό. Θα έλεγα πως το τάγμα που θα μου ταίριαζε περισσότερο θα ήταν κάτι σαν το προφίλ του Τριτέμιου, ενός μυστικιστή της Αναγέννησης που συνδύαζε την Καμπάλα, την αλχημεία, τη θεουργία κλπ.

Ίσως χρειάζομαι περισσότερο χρόνο να ψάξω τα σχετικά με τον Ροδοσταυρισμό, καθώς τα προφίλ της Χρυσής Αυγής ή του Ο.Τ.Ο. πιστεύω πως απαιτούν κάποιον πολύ διαφορετικό τρόπο ζωής από τον τρέχον. Σίγουρα η πρακτική ενασχόληση και συμμετοχή σε ένα τάγμα προϋποθέτει και κάποιες θυσίες, όμως η σύγχρονη εποχή έχει τέτοια στεγανά που πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στις "απαιτήσεις" ενός τάγματος όπως η Χρυσή Αυγή ή το Ο.Τ.Ο.

Δύσκολα τα πράγματα...
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Τρί Φεβ 20, 2007 7:07 pm

M'αρέσει που από τη στιγμή που αποφάσισες πως πρέπει να δραστηριοποιηθείς σε πιό πρακτικό επίπεδο, αμέσως άρχισες να σκέφτεσαι σε τί "κολλέγιο" θα πας! :shock:
Σου πέρασε καθόλου από το μυαλό ότι ενδεχομένως να μην το χρειάζεσαι?
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Φεβ 20, 2007 7:49 pm

Aγαπητέ Chastity,

ομολογώ ότι είσαι αρκετά σαφής και συγκεκριμένος ως προς το τί περιμένεις από έναν χώρο εσωτερικής μαθητείας.

Όμως σε κάποια σημεία φαίνεται να αδιαφορείς τελείως, για το τί θα περίμενε από εσένα μία ομάδα που θα σε δεχόταν ως μέλος της.
Και για να στο πω αλλιώς:
Εσύ θέλεις ν' αποκτήσεις αυτά τα εσωτερικά εφόδια, αλλά γιατί κάποιος να στα προσφέρει; Εσύ τί θα δώσεις; (και φαντάζομαι ότι αντιλαμβάνεσαι πως δε μιλώ για χρήματα, έτσι; )

Επίσης - κι ελπίζω να μην έχω καταλάβει καλά - δείχνεις, παρ' όλη την πληροφόρηση που έχεις, όπως και είναι αναμενόμενο αφού δεν έχεις σχετική εμπειρία, να μην έχεις εννοήσει τη σημασία της κοινής δράσης.

Πρόσεξε: δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχει ομάδα που να καλύπτει τις προϋποθέσεις αυτές, αλλά με όλο το σεβασμό προς το πρόσωπό σου - ειλικρινά - προβληματίζομαι για το πόσο ώριμα μπορούμε να θέσουμε τέτοιους όρους για ζητήματα τα οποία δεν γνωρίζουμε.

Θεωρώ ότι η μαθητεία στον εσωτερισμό είναι για το μέσο άνθρωπο σαν ξεκίνημα από την πρώτη τάξη του σχολείου.
Θυμάσαι την πρώτη μέρα στο σχολείο;
Δε νομίζω να έθεσες όρους εκεί και δε θα μπορούσες άλλωστε.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 20, 2007 8:10 pm

Εσύ θέλεις ν' αποκτήσεις αυτά τα εσωτερικά εφόδια, αλλά γιατί κάποιος να στα προσφέρει; Εσύ τί θα δώσεις;


Τον χρόνο του Zadok. Τον χρόνο του ... Και ο χρόνος, είναι πολύτιμος, έτσι δεν λένε ;

:)
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Φεβ 20, 2007 8:17 pm

Δεν του τον ζήτησε κανείς, Παύλε.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 20, 2007 8:30 pm

Δεν του τον ζήτησε κανείς, Παύλε.


Άλλο θέμα αυτό Zadok. Απλά λέω, αν είναι κάτι να δώσει, ε, θα δώσει τον χρόνο του. Τώρα αν του τον ζήτησε κάποιος ή όχι, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Άμα γουστάρει, ας μην τον δώσει. Αλλά επείδη βλέπω πως το 'χει πάρει απόφαση - ως φαίνεται δηλ. απ' όσα λέει - ε, τι άλλο να δώσει πλην του χρόνου του ; Και να σου πω και κάτι ; Αυτό - ο χρόνος του δηλ. - εγώ νομίζω πως θα είναι το πολυτιμότερο πράγμα που θα δώσει γιατί ως φαίνεται, ο άνθρωπος έχει κάποιες υποχρεώσεις που πρέπει να είναι συνεπής σ' αυτές. Επειδή όμως τίποτε δεν χάνεται στην χαμένη μας ζωή, είτε πάει είτε όχι σε κάποιο τάγμα, κάτι περισσότερο θα καταλάβει, είναι βέβαιο.

Προσωπικά βέβαια, εγώ θα του 'λεγα το εξής : τα τάγματα, τα τάγματα / είναι συντρηπτικά κατάγματα. Αλλά αφού το 'χει πάρει απόφαση, του εύχομαι καλή επιτυχία και ... προσοχή!
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Φεβ 20, 2007 8:41 pm

Παύλε δυστυχώς, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Προφανώς για να κάνει κάτι, η φύση του υλικού κόσμου επιβάλλει να "καταναλώσει χρόνο".

Το αν είναι ή όχι πολύτιμος και μάλιστα για αμφότερες τις πλευρές, θα φανεί από την ποιότητα με την οποία θα καταναλώσει αυτόν τον χρόνο.
Και ως προς την ποιότητα... έχουμε να πούμε πολλά.
Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα της τοποθέτησής μου.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 20, 2007 9:02 pm

Άσε ρε Zadok τώρα ... Ποια ποιότητα ; Είτε μάθει κάτι ο άνθρωπος, είτε όχι, πάλι "κερδισμένος" θα βγει. Εγώ το βλέπω καθαρά πρακτικά το ζήτημα αυτό. Ένας άνθρωπος που έχει κάποιες υποχρεώσεις, οπωσδήποτε θα "κόψει" χρόνο από κάποιες άλλες ασχολίες του, για να τον αφιερώσει στην συμμετοχή του σε ένα τάγμα. Είναι φυσικό δηλ. Απαιτούνται παρουσίες, εργασίες, τέτοια πράγματα. Ε, αυτά τα πράγματα δεν θα του στοιχίζουν κάποιο χρόνο ; Σαφώς. Τώρα "ποιοτικά", είτε έτσι είτε αλλιώς, θα μάθει κάτι. Αλλά κανείς δεν μπορεί να του εγγυηθεί γι' αυτήν την ποιότητα που λες. Κάτι που για σένα ή για μένα είναι "ποιοτικό", αυτός ο άνθρωπος μπορεί να το βλέπει ανούσιο. Αφού - ως φαίνεται από τα όσα λέει - το πήρε απόφαση, θα προχωρήσει. Τώρα, αν πάει και πέσει σε καμιά μούφα, ε, τα 'θελε και τα 'παθε. Μικρό παιδί δεν είναι. Τι να του πεις ; Μην πας εκεί, πάνε αλλού ; Υπάρχει βέβαια ένας προβληματισμός, αλλά ο άνθρωπος θα κάνει αυτό που θέλει στο τέλος, ότι και να του πούμε εμείς. Ας προσέχει μόνο, ας έχει τα μάτια του δεκατέσσερα και μακάρι να βρει αυτό που θέλει, αυτό που τον εκφράζει, αυτό που αναζητά, αυτό που ψάχνει. Τι άλλο να πεις ; Μην κάνεις δύσκολα, τ' απλά. :)

Από την άλλη, έχεις δίκιο, δεν λέω. Κάτι περισσότερο από τον χρόνο του θα του ζητηθεί. Κι αυτό είναι σίγουρο. Τώρα, το κατά πόσο ο φίλος μας είναι έτοιμος να το δώσει, ε, αυτό θα είναι δικό του πρόβλημα. Εξαρτάται βέβαια - κατ' εμέ - από το πόσο είναι αποφασισμένος. Πόσο πολύ το θέλει δηλ. Αν είναι απλώς περίεργος να μπει σε ένα τάγμα, ε, κάποτε η περιέργειά του θα πάψει. Αν το θέλει όμως πολύ, τότε, ας έχει υπ' όψην του πως θα χάσει πολλά απ' όσα ήδη έχει. Τώρα, αν είναι έτοιμος ή όχι, ε, αυτό είναι δικό του θέμα. Μονάχα αυτός το ξέρει.

Κι όπως λέει κι ο Απόστολος :

Είναι σαν τα διλήμματα του ερωτευμένου. Να φύγει ; Να μείνει ; Να γυρίσει ; Ο ένας θα του πει μείνε δε θα βρεις άλλη, ο άλλος θα του πει φύγε να γίνεις πάλι ο εαυτός σου, ο τρίτος θα του πει γύρνα να μη βασανίζεσαι γιατί δε θα το ξεπεράσεις ποτέ. Ποιος έχει δίκιο, ποιος ξέρει την αλήθεια ; Μόνο ο ερωτευμένος.


Μήπως τελικά δεν υπάρχει ένας μόνο χώρος που να προσφέρει όλα αυτά που ψάχνει κανείς? Μήπως ο ένας χώρος προσφέρει κάποια από αυτά και κάποιος άλλος κάποια άλλα? Τι κάνεις τότε?


Κλήρωση! Φτιάχνεις κλήρους με τα τάγματα. Τα βάζεις σ' ένα μπωλ, τ' ανακατεύεις και ... αφήνεις την θεά Τύχη να αποφασίσει για πάρτη σου. Στην τελική, είναι κι αυτό μια λύση. Αν είναι ο άνθρωπος να σκάσει κιόλας σε ποιο τάγμα θα πάει, εγώ το βρίσκω αυτό μια πολύ ... δημοκρατική λύτρωση! :)
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Φεβ 20, 2007 9:24 pm

Τώρα... να σου πω την αλήθεια... αυτό το "μην κάνεις τα δύσκολα απλά" δεν περίμενα να το γράψεις εσύ, αλλά όπως έγραψες κι αλλού:

[center]Τα ίδια λάθη έχουμε κάνει εσείς κι εγώ, τα ίδια λάθη
μα η έξοδος μας προς το φως, στολίδια ας έχει αυτά τα λάθη
[/center]

κλπ. κλπ.

Το θέμα αγαπητέ μου φίλε, είναι ότι ο άνθρωπος ζητά συγκεκριμένα πράγματα και επ' αυτών συζητούμε. Δε ζήτησε την άδειά μας για το αν θα διαθέσει τον χρόνο του, αλλά ζητά βοήθεια στο πώς να πετύχει τα περισσότερα με το λιγότερο "κόστος". Ολόκληρο κατεβατό έγραψε...

Και διερωτάμαι τώρα...
Οι εσωτεριστές δεν έχουν οικογένεια και υποχρεώσεις;
Εντάξει, κάποιοι ήταν και λίγο "λοξοί", αλλά δε ζούσαν έξω από την κοινωνία.
Συνεπώς, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο να είναι κάποιος συνεπής στη μαθητεία του, αλλά και στις υπόλοιπες υποχρεώσεις του.

Πάντως πρέπει να θυμόμαστε πάντα, ότι η κάθε διδασκαλία έχει νόημα αν τηρούνται οι δομές και τα πλαίσια τα οποία προτείνει.
Αλλιώς καλύτερα να βρούμε άλλο χόμπι...
Υπάρχουν σχολές που είναι πιο λάιτ, αλλά θα είναι λάιτ και το αποτέλεσμα, έτσι; Λογικό νομίζω.
Δε γίνεσαι Δαλάι Λάμα χωρίς να κουνηθείς από τον καναπέ σου "Λουί Κατόρζ" ορίτζιναλ στην έπαυλη στο Μαλιμπού... Εντάξει;

Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παρακάτω:

Εξαρτάται βέβαια - κατ' εμέ - από το πόσο είναι αποφασισμένος. Πόσο πολύ το θέλει δηλ. Αν είναι απλώς περίεργος να μπει σε ένα τάγμα, ε, κάποτε η περιέργειά του θα πάψει. Αν το θέλει όμως πολύ, τότε, ας έχει υπ' όψην του πως θα χάσει πολλά απ' όσα ήδη έχει. Τώρα, αν είναι έτοιμος ή όχι, ε, αυτό είναι δικό του θέμα. Μονάχα αυτός το ξέρει.
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Τρί Φεβ 20, 2007 9:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 20, 2007 9:26 pm

Συχνά πυκνά πηγαίνω στο βιβλιοπωλείο με σκοπό να αγοράσω κάποιο βιβλίο σχετικό με ένα θέμα που με απασχολεί.
Επειδή όμως για κάθε θέμα υπάρχουν πολλά βιβλία, για παράδειγμα υπάρχουν δεκάδες βιβλία με θέμα τη μαγειρική, κάνω τα εξής ώστε να επιλέξω το καταλληλότερο για μένα:
Αρχικά έχω προσδιορίσει ποιά στοιχεία θεωρώ απαραίτητα να περιλαμβάνονται στο βιβλίο που ψάχνω.
Έπειτα συγκεντρώνω όλα τα βιβλία που πραγματεύονται έστω και ένα από τα στοιχεία που με ενδιαφέρουν.
Δεν επιλέγω αυτό που συγκεντρώνει τα περισσότερα αλλά προχωρώ πρώτα στη διαδικασία της σύγκρισης κατά θεματική ενότητα.
Έστω ότι έχω συγκεντρώσει, λοιπόν, τέσσερα βιβλία με την ίδια θεματική ενότητα. Τα συγκρίνω και βλέπω ποιό εμβαθύνει περισσότερο και σε ποιά σημεία.
Εμβαθύνει σε σημεία που θεωρώ σημαντικά ή σε σημεία που δεν άπτονται του ενδιαφέροντός μου;
Εφόσον έχω επιλέξει τα καταλληλότερα βιβλία κατά θεματική ενότητα (ποιοτικά και όχι ποσοτικά) και αφού έχω ήδη προσδιορίσει ποιά στοιχεία με ενδιαφέρουν περισσότερο, ξεχωρίζω εκείνο το βιβλίο που περιλαμβάνει τα περισσότερα στοιχεία στον μέγιστο δυνατό βαθμό ικανοποίησης.
Ίσως να μην υπάρχει ένα μόνο βιβλίο για το σύνολο των στοιχείων που με απασχολούν αλλά δύο ή τρία.
Πριν προβώ στην τελική αγορά κάνω μια τελευταία και σημαντική ερώτηση στον εαυτό μου:
Αυτό το βιβλίο που πρόκειται να αγοράσω με ικανοποιεί πράγματι;
Μήπως θα χρειαστεί να αγοράσω κι ένα δεύτερο για το ίδιο ακριβώς θέμα ή αν δώσω κάτι παραπάνω σε χρήματα και αγοράσω εκείνο το ακριβότερο βιβλίο να έχω κάτι πλήρες ώστε να μπορέσω να κάνω κάτι ολοκληρωμένο;
Αν η απάντηση που δώσω στον εαυτό μου με ικανοποιεί τότε, πηγαίνω στο ταμείο, πληρώνω το βιβλίο και φεύγω ευτυχισμένος.
Αν όχι, ξανά από την αρχή μέχρι να βρω αυτό που τελικά ψάχνω.


Κάνεις όλη αυτήν την διαδικασία ; Απίστευτο! Χαρά στην υπομονή σου! :)
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 20, 2007 9:36 pm

Το θέμα αγαπητέ μου φίλε, είναι ότι ο άνθρωπος ζητά συγκεκριμένα πράγματα και επ' αυτών συζητούμε. Δε ζήτησε την άδειά μας για το αν θα διαθέσει τον χρόνο του, αλλά ζητά βοήθεια στο πώς να πετύχει τα περισσότερα με το λιγότερο "κόστος". Ολόκληρο κατεβατό έγραψε...


Αχ Zadok, Zadok ... :)

"μην κάνεις τα δύσκολα απλά"


Αυτό είπα εγώ ωρε ; :D

Για ξαναδιάβασε πλιζ ...
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Φεβ 20, 2007 9:48 pm

Αχ Zadok, Zadok ... :)


Παύλε μου, μην τα λες στην πεθερά για να ακούει η νύφη... 8)

"μην κάνεις τα δύσκολα απλά"


Αυτό είπα εγώ ωρε ; :D

Για ξαναδιάβασε πλιζ ...


Ούτε παραγγελιά να το 'χα κάνει αυτό. :lol:

Τέλος πάντων, κατάλαβες.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 20, 2007 10:05 pm

Λέει η Γένεσις :

[center]"1 ΕΝ ἀρχῇ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν οὐρανὸν καὶ τὴν γῆν.
2 ἡ δὲ γῆ ἦν ἀόρατος καὶ ἀκατασκεύαστος, καὶ σκότος ἐπάνω τῆς ἀβύσσου, καὶ πνεῦμα Θεοῦ ἐπεφέρετο ἐπάνω τοῦ ὕδατος.
3 καὶ εἶπεν ὁ Θεός· γενηθήτω φῶς· καὶ ἐγένετο φῶς.
4 καὶ εἶδεν ὁ Θεὸς τὸ φῶς, ὅτι καλόν· "[/center]

Μέχρι κι ο θεός δηλ. πρώτα έφτιαξε κάτι και μετά αποφάσισε αν είναι καλό ή όχι! Βέβαια, τι σόϊ θεός είναι αυτός που πρέπει να φτιάξει πρώτα κάτι και μετά να αποφασίσει αν είναι καλό ή όχι, αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Δεν το ήξερε απο πριν ; Τέλος πάντων.

Αυτό που θέλω να πω στον Chastity, είναι πως πρέπει να πάει, να δει, να συμμετέχει σ' ένα τάγμα - όποιο αποφασίσει αυτός - κι αν δεν του κάνει, να πάει σ' ένα άλλο, μετά σε κάποιο άλλο και μετά σε τρίτο κλπ. Διαφορετικά, θα μένει με την απορία και με τον προβληματισμό. Την ξέρετε την ιστορία με τον Βούδα, έτσι ; Ε, κάποια στιγμή ο δρόμος του δεν θα τον οδηγήσει σε γκρεμό. Και τότε, θα προχωρήσει ... Αρκεί να προσωρήσει, αυτό είναι που έχει κάποια αξία.
Π.Β

zaxone
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 11:35 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό zaxone » Τρί Φεβ 20, 2007 10:13 pm

Αυτό που θέλω να πω στον Chastity, είναι πως πρέπει να πάει, να δει, να συμμετέχει σ' ένα τάγμα - όποιο αποφασίσει αυτός - κι αν δεν του κάνει, να πάει σ' ένα άλλο, μετά σε κάποιο άλλο και μετά σε τρίτο κλπ. Διαφορετικά, θα μένει με την απορία και με τον προβληματισμό.


Το ίδιο προσπάθησα να πω κι εγώ με τα βιβλία για αυτό και στο παράδειγμα μου
Έστω ότι έχω συγκεντρώσει, λοιπόν, τέσσερα βιβλία με την ίδια θεματική ενότητα.

Όσα και τα τάγματα που έχει επικεντρώσει το ενδιαφέρον του.

Τη διαδικασία αυτή την ακολουθώ πράγματι με τα βιβλία αλλά και γενικότερα. :)

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Φεβ 20, 2007 11:14 pm

>|<>QBB<
Chastity έγραψε:Ίσως χρειάζομαι περισσότερο χρόνο να ψάξω τα σχετικά με τον Ροδοσταυρισμό


Αγαπητέ Chastity, στην περίπτωση που δεν τήν έχεις συναντήσει, αρκετά ενημερωτική έχω βρει την ιστοσελίδα του AMORC των Η.Π.Α.

Επειδή τόσο στα κριτήρια, όσο και στην "φάση" έχουμε αρκετά κοινά, έχω τρεις μεν - ρηχές δε - σημειώσεις για το AMORC.

1. Έχει και αυτό κοινωνικές συνιστώσες, πιθανώς όχι στο βαθμό που έχει ο Τεκτονισμός (βλ. Μανιφέστο της Ροδοσταυρικής Ουτοπίας).

2. Σε κάποιο βαθμό, ενθυλακώνει την Ελληνική Μυστηριακή Παράδοση - τουλάχιστον ως διαμηνύει.

3. Στην Ελλάδα, τα πράγματα μού φαίνονται λίγο "θολά". :(

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Τετ Φεβ 21, 2007 1:44 am

Από τότε που άρχισαν τα μέλη να επιλέγουν τα τάγματα και όχι τα τάγματα τα μέλη τους, το όλο θέμα έχει γελοιοποιηθεί. Ένα τάγμα δεν είναι κλαμπ να μπαινοβγαίνουμε για να δούμε τις προτιμήσεις μας, αλλά ένας αρχαίος οργανισμός με μικροπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους. Νομίζω ότι οφείλουμε να είμαστε πιο σοβαροί προς τους θεσμούς όπως αυτός του Τεκτονισμού και όχι να τους αντιμετωπίζουμε σαν μάρκα τσιγάρου-δεν μ'αρέσει τ'αλλάζω. Καλή η ελευθερία επιλογής αλλά να μην καταντάει και ξεφτίλα.

Όσο για το ελληνικό AMORC που ανέφερε ο φίλος Ευθύμης αν όντως ενδιαφέρεσαι είναι καλή επιλογή. Έχω πληροφορίες ότι η προσπάθεια για ανασυγκρότηση και για ένα καινούργιο ξεκίνημα που γίνεται είναι ιδιαίτερα σοβαρή και ελπιδοφόρα για το μέλλον του οργανισμού στην Ελλάδα.

Φιλικά,
LordPayens


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης