Wish list κ' οδηγίες για ένταξη σε εσωτερικό Ελληνικό τάγμα

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 2:40 pm

To "Ι rest my case" αναφερόταν στο ποστ σου κι όχι στην άποψή μου για τα τάγματα


Ναι, αλλά είναι αγγλικό. Λόρδικο δηλ. Εμ, που να πας χρυσέ μου σε Ελληνικό Τάγμα μιλώντας έτσι ; Και δηλ. τι σε πείραξε το post μου dear ;
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 3:40 pm

Δεν με πείραξε καθόλου Παύλε, ούτε ήταν ειρωνικό το σχόλιό μου. Ας μην ξοδεύουμε τζάμπα τον πολύτιμο web space :yes:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Φεβ 24, 2007 5:32 pm

Διαβάζω απόψεις που όμως ίσως να μην είναι και άκρως ενδεικτικές του τι πρόβλημα με τις κάμψεις μπορεί να αντιμετωπίζει ο καθένας.

Και εξηγούμε.

Από πού είμαστε τόσο βέβαιοι ότι οι Νέο – Έλληνες (όχι Ρωμιοί δηλαδή Ρωμαίοι, αλλά απόγονοι του Έλληνα) είναι οσφυοκάμπτες κλπ ;
Καλώς ή κακώς οι Έλληνες αυτοί γνωρίζουν τόσο την Ελληνική γλώσσα όσο και τις άλλες δύο κραταιές (τουλάχιστον) δηλαδή, τα Αγγλικά και τα Γαλλικά. Έτσι όταν και όποτε συμμετέχουν στα διάφορα Φόρα που αφορούν τα Τάγματα τους μάλλον και λέω μάλλον γιατί υποθέτουμε εδώ και δε στοιχειοθετούμε, θα μπορούν να ενδυναμώσουν την πίστη της Παγκοσμιότητας περί του Ελληνικού Πνεύματος.

Να λοιπόν που μπορεί οι Άγγλοι ή οι Γάλλοι να διεκδικούν Πατρότητες – Μητρότητες και ότι άλλες –ότητες που στοιχειοθετούν την επικαλούμενη κυριαρχία τους και το δικαίωμα να ορίζουν τους κανόνες λειτουργίας, όμως από την άλλη αναγνωρίζουν π.χ. το Regious Poem ως το αρχαιότερο Τεκτονικό Χειρόγραφο.
Και ποιος κατά το αρχαιότερο αυτό έγγραφο έφτιαξε τον Τεκτονισμό ;
Αχμ !!! Για εύκολους λύτες η απάντηση, ο Ευκλείδης ! Ευ – Κλειδης !
Από την άλλη από πολλούς «Ξένους» η Πυθαγόρια σχολή ήταν πρόγονος του Τεκτονισμού και πάει λέγοντας με την Ελληνικότητα των Εταιρειών αυτών.

Με μια τέτοια προσέγγιση βλέπουμε ότι δεν ευσταθεί ιδιαίτερα η άποψη του αγαπητού Παύλου.

>|<>QBB<
Παύλος έγραψε:Κατά την γνώμη μου, στην σημερινή Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτε με "καθαρό και ανιδιοτελές πνεύμα". Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει "πνεύμα". Υπάρχει ρεύμα, αυτό ναι, υπάρχει.

...........

Ο Τσιτσάνης δεν λέει "με παρέσυρε το πνεύμα", αλλά λέει "με παρέσυρε το ρέμα / μάνα μου δεν είναι ψέμα". Τώρα, αν το ρεύμα είναι πνεύμα, ε, τι να σου πω ; "Δεν είν' ο κόσμος φίλος μου / ούτε κι εγώ του κόσμου / άλλος του κόσμου ο Θεός / και άλλος ο δικός μου".



Κατά τη δική μου γνώμη υπάρχει και καθαρότητα (μιας και υπάρχουν κάτι ψώνια ρομαντικοί) αλλά και πνεύμα.
Κάποιοι που όταν τους πειράξει ο "εχθρός" δεν ακολουθούν το οφθαλμόν αντί οφθαλμού, αλλά ακολουθούν την Κομφούκια πρακτική, πάνε και κάθονται στο .... ρέμα :-) , σίγουρα γιατί έχουνε πνεύμα !

Μην κρίνουμε λοιπόν τόσο βιαστικά τα πράγματα και ειδικά μην αφήνουμε την όποια πικρία μας, ή την όποια άσχημη εντύπωση μας να είναι αυτή που θα επηρεάζει την τελική μας κρίση και κριτική.

Καλό Σ/Κ :-)
Εικόνα

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 6:01 pm

Well written! Νάτο πάλι το agglikon :hahano:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 8:50 pm

[center]"Ο Ευκλείδης έφτιαξε τον Τεκτονισμό!"

"H Πυθαγόρια σχολή ήταν πρόγονος του Τεκτονισμού!"
[/center]

Excuse me, δεν το ήξερα ... :conf45: :lol:
Π.Β

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Φεβ 24, 2007 9:12 pm

Σ' ένα παλαιότερο θέμα, είχα αναφέρει..

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε: Ροδοσταυρικά τάγματα, όπως το AMORC και το Ordo Rosae Aureae. Το πρώτο επικαλείται (και) τα ελληνικά μυστήρια, έχει αφιερώσει τον 5ο βαθμό μύησης στη μελέτη των ριζών της ροδοσταυρικής, όπως αποκαλεί την ελληνική, φιλοσοφίας και παρουσιάζει τον Πυθαγόρα και το Θαλή ως αρχαία μέλη – πατρομύστες του. Το δεύτερο, πριν τη μετονομασία του, έφερε το όνομα «Ordo Initiatorum Librorum Pythagorae» και θεωρείται ότι είναι από τα ενεργότερα τάγματα στον Πυθαγορισμό σήμερα.

Τόσο στο ιδρυτικό σύνταγμα της Μεγάλης Στοάς της Αγγλίας, όσο και στην Τεκτονικήν Απολογίαν του 1738 στη Σκωτία χαρακτηρίζονται ο Πυθαγόρας και ο Πλάτωνας ως οι θεμελιωτές της Ελευθεροτεκτονικής και καθορίζεται η συνέχεια του κλασικού ιδεώδους και της ελληνικής σοφίας μέσα σε αυτήν αντίστοιχα. Επίσης, στο βιβλίο του Π. Γράβιγγερ, «Ο Πυθαγόρας και η μυστική διδασκαλία του Πυθαγορισμού», αναφέρεται ότι ο 12ος βαθμός του Τεκτονικού Σκωτικού Τύπου αποτελείται από μέρος της διδασκαλίας ενός γαλλικού πυθαγόρειου κύκλου, τών Νεγκοσιάτ ή Academie des Sublimes Maitres de l’ Anneau Lumineux.

Μεταξύ άλλων, αξιοπερίεργο είναι και το τάγμα των Fratelli Oscuri. Κατά το ίδιο βιβλίο, «εις το αγγλικόν τεκτον. Περιοδικόν ARS Quatuor Coronatorum, αριθ. 28 του 1915, σ 168-188, ανευρίσκεται μία εξόχου ενδιαφέροντος μελέτη περί της δράσεως των Fratelli Oscuri εν Αγγλία και της διαδόσεως των διαφόρων πυθαγορικών τύπων εις την ηπειρωτικήν Ευρώπην. Είναι άξιο προσοχής οι τύποι ούτοι, ουδεμίαν συνάφειαν παρουσιάζουν προς την τεκτονικήν Παράδοσιν. Ούτε τα τυπικά των, ούτε τα σύμβολά των σχετίζονται με την ιουδαιοχριστιανικήν Παράδοσιν.»


-----

Υπάρχει διαπλοκή;

Αφ'ενός γουστάρω την πρόκληση, αφ'ετέρου δε θα με πείραζε σ' ένα σύστημα που πραγματεύεται την ηθική, να τή δοκιμάζει και στην πράξη.

-----

...μήπως τείνουμε να εξοκοίλουμε από το θέμα;

Ο φίλος Chastity ρώτησε για απόψεις επί μιας συγκεκριμένης συνταγής. Το να επιμένουμε στο να μαγειρέψει κάτι διαφορετικό, δεν είναι λίγο άκομψο; Χώρια δλδ που εύκολα συμβαίνει να δεχτούμε αντερωτήσεις του τύπου..

...είναι αυτοί αναξιόπιστοι ή εμείς φοβόμαστε να εμπιστευθούμε (...);
...υπάρχει περίπτωση να ωθούμαστε στην αναζήτηση έξωθεν επιχειρήματος ώστε να πειστούμε τελικά οι ίδιοι; Από τι; Για-τί;

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 9:19 pm

[center]Και οι Σκοπιανοί λένε πως είναι Μακεδόνες.

Κι ο Πατακός δεν έχει ιδέα για το πραξικόπημα. "Εμείς", λέει, "κάναμε επανάσταση".

[/center]
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 9:34 pm

Φυσικά και είναι Μακεδόνες! Είναι πλέον ώρα να μας δώσουν πίσω τα εδάφη μας!
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 9:39 pm

Ναι, ναι, άντε να τους το πεις...
Π.Β

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Φεβ 24, 2007 9:45 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:[center]Και οι Σκοπιανοί λένε πως είναι Μακεδόνες. [/center]


Το θέμα δεν είναι τι λένε αυτοί, αλλά εμείς τι κάνουμε. Οι Θεσσαλονικείς, Παύλο, ξέρουν την ετυμολογία της λέξης "μακεδονία";

Αν δεν ξέρουμε εμείς τον εαυτό μας, πώς να πείσουμε τον άλλο (και τους τρίτους) ότι δεν είναι ο εαυτός μας; Δεν υπάρχει κενό λογικής εδώ;

Αν δεν ξέρουμε εμείς πχ τι ταιριάζει στον εαυτό μας, μπορούμε να πείσουμε τον Chastity για το τι ταιριάζει σε αυτόν;

Ας αρκεστούμε στις πληροφορίες, και τα υπόλοιπα..ότ-αν γνωρίζουμε.

-----

ΥΓ. Γεωγραφικά είναι Μακεδόνες, εκεί γεννιούνται - όπως πολλοί Έλληνες, Αλβανοί και Βούλγαροι. Αυτό είναι αληθές. Όμως, ως άνθρωποι κατακρίνουμε την παραχάραξη της ιστορίας/επιστήμης, είτε αυτή αφορά την Ελλάδα ή όποιο άλλο κράτος. Και όποτε συμβεί να είναι διαφορετικά απ' ό,τι πιστεύουμε, ουσιώδες θα είναι να έχουμε την ωριμότητα να τό δεχτούμε.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 10:50 pm

Αν δεν ξέρουμε πχ εμείς τι ταιριάζει στον εαυτό μας, μπορούμε να πείσουμε τον Chastity τι ταιριάζει σε αυτόν;


Όχι φυσικά. Μα, δεν νομίζω πως προσπαθούμε να τον πείσουμε για κάτι. Εγώ απλώς του λέω να το δει και κάπως αλλιώς το θέμα, αν θέλει. Βέβαια, αν για τον Chastity, υπάρχουν απαντήσεις - της έχει δώσει δηλ. ο ίδιος ο άνθρωπος μόνος του - τότε, ok. Εγώ του λέω, ελληνικό Τάγμα θα είναι, ε, ας έχει υπ' όψην του και την νεοελληνική φάρα και φανφάρα. Τώρα, αν νομίζει πως υπάρχουν ελληνικά τάγματα, αγνά, ε, ας το νομίζει κι ας επιλέξει ένα από αυτά.

Αν δεν ξέρουμε εμείς τον εαυτό μας, πώς να πείσουμε τον άλλο (και τους τρίτους) ότι δεν είναι ο εαυτός μας; Δεν υπάρχει κενό λογικής εδώ;


Βασικά, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση και - να σου πω και την μαύρη αλήθεια μου - δεν νομίζω πως είναι λογική η ίδια η ερώτηση.

Οι Θεσσαλονικείς, Παύλο, ξέρουν την ετυμολογία της λέξης "μακεδονία";


Ναι, φαντάζομαι, κάποιοι θα την ξέρουν. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Sorry.

ΥΓ. Γεωγραφικά είναι Μακεδόνες [...]


Αυτό πάλι το "γεωγραφικά", όταν το βλέπω ... τέλος πάντων. Και το "είναι". Τουλάχιστον πες "ήταν", να συμφωνήσουμε. Αλλά "είναι" ; Τι να πω ; Τέλος πάντων.
Π.Β

zaxone
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 11:35 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό zaxone » Σάβ Φεβ 24, 2007 11:09 pm

Μιας και το topic εξελίχθηκε σε off-topic :)
Λέω να παραθέσω έναν ενδιαφέρον σύνδεσμο με θέμα "Έλληνες και Μακεδόνες" που βρίσκεται εδώ
Είναι από τον ιστοτόπο http://www.macedonia.org/ στην ενότητα "History".


:idea: Φτιαχνουμε ένα τάγμα για πάρτυ μας :?:

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Φεβ 24, 2007 11:30 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Αν δεν ξέρουμε εμείς τον εαυτό μας, πώς να πείσουμε τον άλλο (και τους τρίτους) ότι δεν είναι ο εαυτός μας; Δεν υπάρχει κενό λογικής εδώ;


Βασικά, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση και - να σου πω και την μαύρη αλήθεια μου - δεν νομίζω πως είναι λογική η ίδια η ερώτηση.

Οι Θεσσαλονικείς, Παύλο, ξέρουν την ετυμολογία της λέξης "μακεδονία";


Ναι, φαντάζομαι, κάποιοι θα την ξέρουν. Αλλά πάλι δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Sorry.


Έρχομαι και σού λέω ότι είμαι ο Παύλος. Αν εσύ δεν ξέρεις ποιός είσαι, θα έχεις επιχειρήματα να με αμφισβητήσεις;

Έρχομαι και σού λέω ότι είμαι Μακεδόνας. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει "Μακεδόνας", μπορείς να μού αποδείξεις ότι δεν είμαι;

Έρχομαι και σού λέω ότι σε 'σένα δεν ταιριάζει ο Τεκτονισμός. Αν δεν ξέρω τι ταιριάζει σε 'μένα, πόσο θα με υπολογίσεις;

Φαίνεται καλύτερα τι θέλω να πω;

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Αυτό πάλι το "γεωγραφικά", όταν το βλέπω ... τέλος πάντων. Και το "είναι". Τουλάχιστον πες "ήταν", να συμφωνήσουμε. Αλλά "είναι" ; Τι να πω ; Τέλος πάντων.


:?: :?: :?:

Στη γεωγραφική περιοχή της Μακεδονίας δεν είναι η πατρίδα τους;

Δλδ, ένας Τούρκος που γεννήθηκε πρόσφατα στη Μικρά Ασία, δεν είναι Μικρασιάτης γεωγραφικά;

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Φεβ 25, 2007 10:29 am

Έρχομαι και σού λέω ότι είμαι ο Παύλος. Αν εσύ δεν ξέρεις ποιός είσαι, θα έχεις επιχειρήματα να με αμφισβητήσεις;

Έρχομαι και σού λέω ότι είμαι Μακεδόνας. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει "Μακεδόνας", μπορείς να μού αποδείξεις ότι δεν είμαι;

Έρχομαι και σού λέω ότι σε 'σένα δεν ταιριάζει ο Τεκτονισμός. Αν δεν ξέρω τι ταιριάζει σε 'μένα, πόσο θα με υπολογίσεις;


Εσύ μπορείς να έρθεις και να ισχυριστείς οτιδήποτε φίλε. Εμένα γιατί με βάζεις στο "παιχνίδι" σώνει και ντε, δεν καταλαβαίνω. Γιατί, ας πούμε, θα πρέπει εγώ να μπω σε μια διαδικασία για να αποδείξω ότι δεν είσαι ο Παύλος ; Δε 'πα' να λες ... εμένα τι με νοιάζει ; Ή γιατί θα πρέπει να σου αποδείξω εγώ ότι δεν είσαι Μακεδόνας ; Δεν έχω να αποδείξω τίποτε φίλε μου στους άλλους. Το τι λένε, είναι πρόβλημά τους ... Ξέρω μονάχα το τι λέω εγώ. Ούτε τίθεται θέμα αν θα σε υπολογίσω ή όχι ή αν θα σε αμφισβητίσω ή όχι. Όταν κάποιος λέει ψέμματα, είτε εγώ προσπαθήσω να αποδείξω πως λέει ψέμματα είτε όχι, αργά η γρήγορα το ψέμα του θα φανεί. Αφού λοιπόν το ψέμα του ούτως η άλλως, κάποια στιγμή κάποτε θα φανεί, εγώ γιατί να επισπεύσω την διαδικασία ; Το έχει αναλάβει αυτό η ίδια η ζωή. Εμένα τι με μέλλει ; Η ζωή κάνει την δουλειά της, εγώ κάνω την δική μου. Ακούω βέβαια και διαβάζω διάφορα. Όταν συμφωνώ το λέω, όταν διαφωνώ το λέω. Αν η διαφωνία μου δεν αρέσει σε κάποιους, δεκάρα δεν δίνω. Αν η συμφωνία μου δεν αρέσει σε κάποιους, πάλι δεκάρα δεν δίνω. Ο καθένας Ευθύμη λέει. Ε, κι εγώ, λέω. Λένε αυτοί, λέω κι εγώ. Δεν σημαίνει τίποτε. Για μένα δηλ. Μπορεί για σένα, να σημαίνει κάτι. Μπορεί εσύ, ας πούμε, να θες να σε υπολογίζουνε, γι' αυτό κιόλας κάνεις αυτές τις ερωτήσεις ή να θες επιβεβαίωση των όσων λες, γι' αυτό σκέφτεσαι κιόλας με αυτόν τον τρόπο. Συνήθως όμως ζητάμε επιβεβαίωση ή υπολογισμό, όταν δεν είμαστε εμείς οι ίδιοι σίγουροι για μας. Με μένα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Συνεπώς, δεν βάζω και κανέναν άλλον στο "παιχνίδι" μου. Ούτε περιμένω να μου πούνε "ναι, έχεις δίκιο", ούτε περιμένω να μου πούνε "όχι, δεν είσαι Μακεδόνας", ούτε περιμένω να μου αποδείξουν πως έχω λάθος ή πως λέω ψέμματα ή πως είμαι παγαπόντης. Όποιος θέλει, μπορεί να το κάνει βέβαια, αλλά δεν καταλαβαίνω την ικανοποίηση που μπορεί να του δώσει μια τέτοια διαδικασία. Πολλά πράγματα δεν τα καταλαβαίνω με τους ανθρώπους. Και πολλά πράγματα που και ο ίδιος κάνω, ίσως να μην τα καταλαβαίνουν αυτοί.

[center]"Που φτάνει σήμερα η ματιά ; / στο βάθος πίσω στα παλιά

κι όταν περάσεις την γραμμή / τότε ζητάς το "τόδε τι"

Άσε το δρόμο να σε πηγαίνει / κι εκεί που θέλει να σε μαθαίνει

και έχει γλύκα που δεν θυμάσαι / και για κανέναν μην φοβάσαι."
[/center]

Καλημέρα ... τραγουδιστά ...
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Φεβ 25, 2007 10:41 am

Στη γεωγραφική περιοχή της Μακεδονίας δεν είναι η πατρίδα τους;

Δλδ, ένας Τούρκος που γεννήθηκε πρόσφατα στη Μικρά Ασία, δεν είναι Μικρασιάτης γεωγραφικά;


Τι να σου πω; Δεν ξέρω. Ξέρω μονάχα πως :

[center]"Άλλο η Ελλάδα, κι άλλο οι Έλληνες

μονάχα αυτό το πρόβλημα / μόνο αν έλυνες ... "
[/center]

Με εννοείς ; :D Άλλο η Μακεδονία, κι άλλο οι Μακεδόνες ... :D Άλλο Μικρά Ασία, κι άλλο ο Μικρασιάτης. :D Άλλο η Αθήνα, κι άλλο ο Αθηναίος. :D Τα 'χεις μπερδέψει κομμάτι ... γης. Δεν πειράζει ... Το "Μακεδονικό" δεν είναι γεωγραφικό θέμα. Είναι ψυχολογικό. "Τι είναι αυτό πάνω στην γη / που το Αγρίνιο νοσταλγεί ;", κάτι τέτοιο ας πούμε. Αλλά αυτό δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σε μια εξωτερική πολιτική. Τι να πεις ; Είμαστε Μακεδόνες ψυχολογικά ; Ή είμαστε Αθηναίοι ψυχολογικά ; Η πολιτική αναγνωρίζει την Ιστορία και χρησιμοποιεί την γεωγραφία. Ε, τι να κάνουμε ; Κάποιοι το εκμεταλλεύονται. Κι όχι μόνο αυτό δηλ. Αλλά κάνουν και κάποιους άλλους, να χρησιμοποιούν τον όρο "γεωγραφικά" όπου λάχει. Τάχαμ για να στηρίξουν το δίκαιο των Σκοπιανών και να λένε :

Και όποτε συμβεί να είναι διαφορετικά απ' ό,τι πιστεύουμε, ουσιώδες θα είναι να έχουμε την ωριμότητα να τό δεχτούμε.


[center]"Ωριμότητα θλιμμένη / ξέρεις που σ' έχω γραμμένη"[/center]
Π.Β

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Κυρ Φεβ 25, 2007 11:50 am

Παύλο, χωρίς να υπάρχει η ανάγκη να ανατρέξω στο μακρύτερο παρελθόν, η απάντηση (αυτή των 10:29) σχηματίζει αντίφαση με την απάντηση 9:39pm που δίνεις στον Chastity, στην ίδια σελίδα.

Ευχαρίστως να σού εξηγήσω γιατί σε βάζω στο παιχνίδι (σε λίγα λόγια).

Ένας από τους λόγους που χρησιμοποιήσα στις ερωτήσεις β’ πρόσωπο ήταν επειδή εσύ ήσουν αυτός που είχε απορία επί του λόγου μου. Φυσικά, δεν ζήτησες εσύ να μπεις στο παιχνίδι, αλλά ο Chastity - αν κρίνω από το θέμα, ενδιαφέρεται για το ποιός διδάσκει (όντως) τι.

Αναλύουμε αλλού το «Μακεδονικό». Κάτι επί της ουσίας του θέματος, που να αφορά την πρώτη καταχώρηση του θέματος έχουμε να πούμε;

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Φεβ 25, 2007 11:58 am

Κατά την γνώμη μου, στην σημερινή Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτε με "καθαρό και ανιδιοτελές πνεύμα". Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει "πνεύμα". Υπάρχει ρεύμα, αυτό ναι, υπάρχει. Από αρχαιοτάτων χρόνων δηλ. Εξ' απ' ανέκαθεν. Υπάρχουν ρευματικά, οσφιαλγίες, οσφιοκαμψίες, αρθρητικά, τέτοια πράγματα δηλ. Αυτά ναι, υπάρχουν, και μπόλικα, τίνγκα. Αλλά πνεύμα ; Κομμάτι δύσκολο το κόβω σήμερις.


Αυτό έτυχε να το ξανακούσω πρόσφατα σε αναφορά που έγινε σε γενικά θέματα συμπεριφοράς αλλά και για το θέμα που συζητάμε.
Συγκεκριμένα η φράση ήταν << Ε ! ΄τώρα στην Ελλάδα όλα αυτά είναι μιμήσεις υποβαθμισμένα και υπολειτουργούν….
Παλαιότερα εργαζόμουν κάτω από αγγλική ηγεσία, που θεωρείτο και αναντικατάστατη μέχρι που την έστειλαν κακήν κακώς πίσω …

Γιατί να υποτιμάμε την χώρα μας και τους εμάς τους ίδιους?
Δεν εξετάζω το αν είμαστε η όχι γνήσιοι απόγονοι του Περικλή και του Πλάτωνα, αφού δεν θεωρώ ότι έχει τόση σημασία. Μεγαλώνουμε σε μια χώρα και με μια νοοτροπία που μας επηρεάζει και που όντως διαφέρει απο τα στερεότυπα που βλέπουμε στην Ευρώπη.

Ίσως σε κάποιους άλλους λαούς, να εμφανίζεται μια εξωτερική τάξη και μια πειθαρχία με την έννοια της υποταγής στους κανόνες αλλά κατά βάθος, υπάρχει
Ένας τυποποιημένος τρόπος σκέψεως από τον οποίο κανείς δεν παρεκκλίνει, και ένας καταναγκασμός του συναισθήματος προς χάριν της συνολικής υποτίθεται αρμονίας.

Νομίζω ότι εμείς έχουμε μια μεγαλύτερη ευελιξία σκέψεως και ένα πνεύμα διάχυτο σε ότι κάνουμε, μόνο που πάνε να μας το πάρουνε…
Εχουμε μπει στην διαδικασία μιας σύγκρισης που αναρωτιέμαι ποιους εξυπηρετεί.
Ας αλλάξουμε εμείς αν κάτι δεν μας αρέσει αφού εμείς είμαστε η Ελλάδα αντί να μεμφόμαστε την σημερινή πραγματικότητα.


Αυτά τα άτομα θα είναι ... Έλληνες. Καταλαβαίνεις ... Νεο-έλληνες δηλ. Διαπλεκόμενοι


Και ως συνήθως θα το προσαρμόσουν σε κάτι γνήσιο Ελληνικό……γιατί όχι?

Εκεί όλοι είναι με τον τύπο και το υψηλό επίπεδο; Δε νομίζω!


Όσον αφορά το επίπεδο από πού θα το κρίνουμε? Θεωρητικά μιλάμε για το μια βαθμίδα που έχει σχέση με την ψυχή και το πνεύμα, δλδ ιδιότητες μη ορατές. Όμως η μέθοδος που χρησιμοποιούμε γα να την δούμε άπτεται μόνο της ύλης.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Φεβ 25, 2007 12:58 pm

Παύλο, χωρίς να υπάρχει η ανάγκη να ανατρέξω στο μακρύτερο παρελθόν, η απάντηση (αυτή των 10:29) σχηματίζει αντίφαση με την απάντηση 9:39pm που δίνεις στον Chastity, στην ίδια σελίδα.


E, κι αν σχηματίζει ; Έγινε κάτι ; Σημαίνει κάτι αυτό ; Η ίδια η ζωή μας είναι αντιφατική. Εγώ δηλ. γιατί να μην είμαι ; Έπειτα, η μία απάντηση δώθηκε το βράδυ, η άλλη δώθηκε το πρωί. Ξέρεις τι συνέβει μέσα μου σε μια νύχτα ; Ώσπου να ξημερώσει δηλ ; Απίστευτα πράγματα! Εδώ, σε μια στιγμή έρχεται τούμπα ο ντουνιάς. Και σε μια νύχτα ; Χαμός! Η ζωή μας είναι απέραντη φίλε, κι ας είναι τόσο λίγη ... :) Χθες ήταν χθες. Σήμερα είναι σήμερα. Άλλη μέρα, άλλος ήλιος, άλλος ουρανός. Παρ' όλο που φαίνεται ίδιος ... :)
Π.Β

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Κυρ Φεβ 25, 2007 9:41 pm

zaxone: φτιαχνουμε ενα ταγμα ?!

Στην Αμερικη (ΗΠΑ) υπαρχουν παρα πολλες παρα-τεκτονικες οργανωσεις. Αυτες ιδρυθηκαν απο τεκτονες με σκοπο ειτε φιλανθρωπικο ειτε απλα και μονο για διοασκεδαση. Αλλες εχουν μελη μονο νεους αλλες μονο αγορια η μονο κοριτσια κλπ.
Οσες στηθηκαν απο τεκτονες λειτουργουν με ενα τυπικο εισδοχης και εργασιων, το οποιο δεν αναζητα την καταγωγη του σε καποια αρχαια αδελφοτητα η παραδοση. Απλα εστιαζονται στην αναγκη και την ιδεα της στιγμης και της ιδρυτικης ομαδας. Οι ιδρυτες εκατσαν μια καλη βραδυα και εγραψαν ενα τυπικο με βαθμους, σημεια, διαλογους, θεατρικο- δραματικο δρωμενο κλπ που επικεντρωνεται στην γενικη ιδεα που ηθελαν να δωσουν στην νεα οργανωση που ιδρυαν.
Περα απο αυτες τις τεκτονικες οργανωσεις υπαρχουν και αλλες οι οποιες ομως λειτουργουν με παρομοιο τροπο. Παραδειγμα ειναι μια ομαδα η οποια αναβιωνει την θρησκεια του 12θεου στην Αμερικη. Και εδωβ σημεια βαθμοι κλπ. Ιδρυτες δεν ειναι ελληνοαμερικανοι.
Αυτο για μενα δειχνει ικανοτητα και βαθεια γνωση της λειτουργιας ενος τυπικου. Αλλα και ικανοτητα συγγραφης ενος τετοιου. Σαφως προκειται για εργο μεγαλο και επιμοχθο.
Με εξαιρεση ισως την Φιλικη Εταιρεια δεν ξερω στην Ελλαδα αλλη τετοια προσπαθεια. Φταιει η προσκολληση μας στην παραδοση ? η ανικανοτητα μας ? η αδιαφορια ? η μηπως επαναπαυομαστε στις δαφνες της μεγαλης και ενδοξης αρχαιοτητος ? Δηλ Αυτοι ηταν σοφοι και σιγουρα ηξεραν καλυτερα απο εμας. Πως να τους ξεπερασουμε εμεις τα ταπεινα σκουλικια της σημερον ?! Η ματαιοδξια μας να ανηκουμε -οσοι ανηκουν- σε κατι παλιο με αιγλη και παραδοση ? Τι ?

Θα ειχε παντως ενδιαφερον μια τετοια προσπαθεια.
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Δευ Φεβ 26, 2007 3:14 pm

Χμμ...δεν ξέρω πόσο θετική είναι η συγκεκριμένη κατάσταση αγαπητέ Μιχαήλ και πόσο experts είναι οι συγκεκριμένοι σεβάσμιοι. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον θράσσος έχουν να κόβουν και να ράβουν τυπικά για να τα φέρουν στα δικά τους και μόνον μέτρα και ότι περισσότερο του κεφαλιού τους κάνουν παρά ενδιαφέρονται για το κοινό καλό-λες και το τυπικό είναι κάτι το άμορφο που χρειάζεται να του δόσουμε φόρμα. Το νόημα του Τυπικού είναι ότι ήδη έχει φόρμα και αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να εργασθούμε πάνω σ'αυτό και να την κατανοήσουμε. Κάτι που αλλάζει διαρκώς πρώτον δεν σημαίνει ότι αλλάζει προς το καλύτερο και δεύτερον δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο μεταρυθμιστής του ξέρει και τι κάνει. Προσωπικά πάλι ευχαριστώ που δεν βιώνουμε αυτήν την κατάσταση στην Ελλάδα και γενικότερα στην Ευρώπη και αν χρειαστεί να την αντιμετωπίσω θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να μην επιβληθεί. Τα Τυπικά είναι αρκετά από μόνα τους. Εμείς δεν είμαστε αρκετοί γι'αυτά. Κόβοντας και ράβοντάς τα ούτε τον ανάλογο σεβασμό τους δείχνουμε, ούτε και τα κατανοούμε. Απλώς τα αλλάζουμε.
Ακόμη, πιστεύω ότι τούτη η κατάσταση είναι ακόμη ένα κατάλοιπο της σημερινής ελαφρότητας και σε καμία περίπτωση πρόοδος στον εσωτερισμό.

Φιλικά,
LordPayens


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης