Wish list κ' οδηγίες για ένταξη σε εσωτερικό Ελληνικό τάγμα

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Φεβ 21, 2007 12:16 pm

LordPayens έγραψε:Από τότε που άρχισαν τα μέλη να επιλέγουν τα τάγματα και όχι τα τάγματα τα μέλη τους, το όλο θέμα έχει γελοιοποιηθεί. Ένα τάγμα δεν είναι κλαμπ να μπαινοβγαίνουμε για να δούμε τις προτιμήσεις μας, αλλά ένας αρχαίος οργανισμός με μικροπρόθεσμους και μακροπρόθεσμους στόχους. Νομίζω ότι οφείλουμε να είμαστε πιο σοβαροί προς τους θεσμούς όπως αυτός του Τεκτονισμού και όχι να τους αντιμετωπίζουμε σαν μάρκα τσιγάρου-δεν μ'αρέσει τ'αλλάζω. Καλή η ελευθερία επιλογής αλλά να μην καταντάει και ξεφτίλα.


Ναι, αυτή η άποψη του LordPayens, πρέπει νομίζω να συνεκτιμηθεί από την άποψη πως η ένταξη ενός ανθρώπου σε κάποιο Τάγμα, είναι μια προσωπική επιλογή που - κατά βάσην - επηρρεάζει τον τρόπο ζωής του. Μια τέτοια απόφαση που αφορά τον τρόπο ζωής μας, είναι σημαντική, όπως και να το κάνουμε και θα πρέπει να αντιμετωπιστεί, όχι με ελαφρότητα, αλλά με σύνεση και συνείδηση. Εντούτις, η όλη αυτή κατάσταση της ελαφρότητας, δεν βαραίνει μονάχα τον υποψήφιο, αλλά είναι και συνεπακόλουθο μιας απαξίωσης των γενικότερων αρχών που διέπουν την κοινωνία μας, όπως είναι - εν μέρει - και ευθύνη των ίδιων των Ταγμάτων.
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τετ Φεβ 21, 2007 4:04 pm

Καλό απόγευμα σε όλους σας :D. Μόλις γύρισα από μικρό επαγγελματικό ταξίδι, οπότε το συντομότερο θα αναφερθώ σε κάποιες ακόμα λεπτομέρειες, κυρίως πάνω στις σεβαστές απόψεις σας.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Φεβ 21, 2007 5:09 pm

Αγαπητέ LordPayens, πιστεύω πως η διάκριση υπάρχει ακόμη και πως δεν είναι και τόσο εύκολη η είσοδος κάποιου στο χώρο μόνο και μόνο γιατί νομίζει, ότι εκεί θα βρει το "χρυσό αυγό".

Κατά τ' άλλα.

Η απόφαση εισδοχής σ' ένα Τάγμα προϋποθέτει μια και μόνην στερεά απόφαση. Τήρηση των όρκων και εκούσια παράθεση του εαυτού μας στην επίτευξη του στόχου.

Δεν ταιριάζει κανένα Τάγμα σε ανθρώπους αλαζόνες, σε ανθρώπους εγωιστές και παντογνώστες, σε ανθρώπους που δεν αναγνωρίζουν τα λάθη τους και που δεν θέτουν τον εαυτό τους στην υπηρεσία του συνόλου.

Το έργο δυστυχώς δεν είναι για μικρά παιδιά, όσο κι αν μερικές φορές φαίνεται έτσι, διότι αν δεν καταφέρεις να δεις τον εαυτό σου τότε εσύ θα φταις και κανένας άλλος.

Όποιος αντέχει να περάσει τις δοκιμασίες, όχι της μυήσεως εισδοχής, αλλά της μυήσεως της ζωής ας κάνει την αίτηση του.

Ιδού η Ρόδος, ιδού και τα ........... Τάγματα.
Δεν φταίνε τα Τάγματα Παύλε μου για την βλακεία των ανθρώπων, οι άνθρωποι φταίνε.
Εικόνα

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τετ Φεβ 21, 2007 7:58 pm

Πρώτα κάποιες γενικότερες παρατηρήσεις:

1. Θεωρώ πως αν πρόκειται να ασχοληθώ επισταμένα με τον εσωτερισμό, τότε η εισδοχή σε ένα τάγμα πιστεύω είναι απαραίτητη. Ένα τάγμα έχει πολλά χρόνια ή αιώνες ζωής, μέσα από τους οποίους έχει ακολουθήσει δοκιμασμένες τεχνικές και πρακτικές προς επίτευξιν των σκοπών του. Κατά συνέπεια, το να προσπαθώ να ανακαλύψω και πάλι τον τροχό από την αρχή, δε νομίζω να οδηγεί πουθενά.

2. Έδωσα έμφαση στο θέμα συμβατότητας τάγματος και καθημερινότητας, όχι γιατί τα θέλω όλα αλλά γιατί όπως προανέφερα, δεν γίνεται να αποκοπούμε τελείως από τα εγκόσμια. Πιατεύω κι ελπίζω πως κάθε τάγμα έχει πολλές πτυχές που ακριβώς άπτονται της καθημερινότητας και το μέλος του τάγματος θα είναι σε θέση να συδυάσει τη μυστηριακή με την καθημερινή ζωή.

3. Άπαξ κι ενταχθώ σε ένα τάγμα, θα έχω ήδη κάνει μια συμφωνία με τον εαυτό μου: ότι γυρισμός δεν υπάρχει. Από τη στιγμή που θα γίνω μέλος, θα οφείλω να κατανοήσω τις οπτικές του τάγματος και να βρω την αξία της κάθε πράξης μέσα σε αυτό. Νομίζω πως και εδώ ισχύει η φράση "μια φορά μυημένος, πάντα μυημένος". Είναι κάτι που δεν μπορεί να βγει από μέσα σου. Θα αποτελεί πλέον μέρος της προσωπικότητάς σου. Έτσι η προσωπικότητα, μετά από αυτή την διαδικασία δεν αλλοιώνεται αλλά "μεταστοιχειώνεται" σε "χρυσό".

Τώρα κάποιες πιο ειδικές επισημάνσεις:

1. Φίλε/η Soulseek, για το αν χρειάζομαι ή όχι το "κολλέγιο", νομίζω λίγο πριν σου απάντησα. Είναι ωραίο να αισθανόμαστε έτοιμοι για όλα, δυνατοί, πρόθυμοι να φάμε τον εσωτερισμό με το κουτάλι, όμως δεν ξεχνώ και τη γνωστή ιστορία του Δαιδάλου...

2. Φίλη Zadok the priestess:
α) Σαφώς και με ενδιαφέρει το τι "ζητά" ένα τάγμα από εμένα. Όμως, σχετικά με το ειδικό αντικείμενο ενασχόλησης αυτών των ταγμάτων που ενσωματώνεται στη γενικότερη έννοια "Γνώση", νομίζω πως είναι κάτι που δίνεται δωρεάν και χωρίς ειδικές δεσμεύσεις και δικλείδες ασφαλείας. Σίγουρα κάθε διδάσκαλος οφείλει να ξεχωρίζει το κοινό του μεταξύ μυούμενων και απλών παρευρισκομένων.

Ο Σωκράτης, ο Ερμής ο Τρισμέγιατος, οι Ορφικοί, ο Αριστοτέλης κλπ απεκάλυπταν τις γνώσεις τους μόνο σε συγκεκριμένα (ελεγμένα) άτομα. Τι πετύχαιναν με αυτό; Ένα διπλό κέρδος που από τη μία έχει σχέση με τη διασφάλιση και διαιώνιση της Γνώσης και από την άλλη με την επακόλουθη αυτοβελτίωση και πνευματική εξέλιξη του "ξενιστή" της γνώσης (μυούμενου), ο οποίος "μεταστοιχειώνεται" στην επαφή μαζί της. Πιστεύεις πως οι θεματοφύλακες της Γνώσης του τάγματος δεν έχουν καμιά διάθεση να τη διαιωνίσουν και να την εξασφαλίσουν; Νομίζω πως αυτό ποτέ δεν έχει συμβεί, άλλωστε αυτό μαρτυρούν και οι αιώνες ζωής του κάθε τάγματος.

β) Αυτό που είμαι πρόθυμος να δώσω, πέραν από το χρόνο μου όπως σωστά αναφέρθηκε, είναι και μια επένδυση της προσωπικότητάς μου στο τάγμα. Πιστεύω πως σκοπός του κάθε μαθητή είναι να ξεπεράσει τον δάσκαλο. Με αυτό λοιπόν το σκεπτικό (χωρίς ίχνη αλλαζονίας), εγώ είμαι διατεθημένος να αφομοιώσω τις διδαχές και να συμβάλλω (αν αυτό καταστεί δυνατό) στη βελτίωση κι εξέλιξη αυτών των διδαχών μέσα από τη συμμετοχή μου σε συγκεκριμένες ερευνητικές ομάδες του τάγματος. Ελπίζω επίσης να μπορέσω (έστω "υποσυνείδητα") να ωφελήσω με αυτές μου τις γνώσεις και μερικούς ακόμα ανθρώπους του περιβάλλοντός μου.

Αν κάτι μου άρεσε πάντοτε, ήταν η δημιουργία και συμμετοχή σε μια ολιγομελή ομάδα έρευνας, σε αντικείμενα σχετικά με τον εσωτερισμό. Νομίζω πως μέσα από τη συμμετοχή σε ένα τάγμα και προοπτικά από τη συμμετοχή σε μια ομάδα έρευνας του τάγματος, κάτι θα έχω να προσφέρω κι εγώ ή τουλάχιστον να διαιωνίσω, απλά λόγω ανιδιοτελούς θέλησης και αγάπης-ανταπόδοσης-έμπρακτης εφαρμογής της συμμετοχής μου στο τάγμα.

γ) Σαφώς φίλη μου είμαι υπέρ της ομαδικής εργασίας (άλλωστε αποτελεί και βασικό κανόνα στη δουλειά μου). Πάντα είμαι της άποψης πως 1+1=3! (η ισχύς εν τη ενώσει). Αν διάβασες προσεκτικά τα αρχικά γραφόμενά μου, θα είδες πως μπορεί μεν να με απωθεί η "οχλαγωγία" στο τάγμα (γιατί θεωρώ πως αλλοιώνει τον μυστηριακό χαρακτήρα του), όμως είμαι σαφέστατα υπέρ της ομαδικής εργασίας και της έρευνας πάνω στα γνωστικά αντικείμενα του τάγματος, ας το ονομάσουμε ένα ολιγομελές τμήμα φροντιστηρίου... και βέβαια θεωρώ απόλυτα αναγκαίο το να ξεκινήσω από την αρχή, από την "1η δημοτικού".

3) Φίλε Παύλε:
α) Ενώ από τη μια διαβάζω με χαρά το ότι με καταλαβαίνεις σχετικά με τις καθημερινές δεσμεύσεις, από την άλλη μου "κόβεις τα φτερά" με τις φράσεις του τύπου "Είτε μάθει κάτι ο άνθρωπος, είτε όχι, πάλι "κερδισμένος" θα βγει. ή το "Τώρα, αν πάει και πέσει σε καμιά μούφα, ε, τα 'θελε και τα 'παθε.", ή το "Αυτό που θέλω να πω στον Chastity, είναι πως πρέπει να πάει, να δει, να συμμετέχει σ' ένα τάγμα - όποιο αποφασίσει αυτός - κι αν δεν του κάνει, να πάει σ' ένα άλλο, μετά σε κάποιο άλλο και μετά σε τρίτο κλπ. Διαφορετικά, θα μένει με την απορία και με τον προβληματισμό. "

Έλα λοιπόν στη θέση μου και μάντεψε-ξεχώρισε τα καλοποροαίρετα τάγματα από τους απατεώνες! Πως άραγε μπορεί να γίνει μια τέτοια διάκριση; Πριν λίγο, πολύ σωστά ανέφερες πως κάτι εξειρετικά πολύτιμο είναι ο χρόνος που θα διαθέσουμε. Τι μπορούμε να κάνουμε λοιπόν για να καταλάβουμε ποιό τάγμα να αποφύγουμε; Όπως γνωρίζεις κανείς δεν ζει 200 χρόνια άρα κανείς δεν έχει την πολυτέλεια να κάθεται 1 χρόνο σε ένα τάγμα, μετά να φεύγει γιατί τον εξαπάτησαν, να πηγαίνει σε άλλο τάγμα για 6 μήνες, να φεύγει και από εκεί και να επαναλαμβάνει αυτόν τον άχρηστο κύκλο "try and error" για πολλά χρόνια. Νομίζω πως το καλύτερο θα ήταν να ενταχθείς σε ένα τάγμα και να "ξοδέψεις" τα χρόνια σου στον "εξευγενισμό" της επαφής σου με το γνωστικό αντικείμενο του τάγματος. Η ζωή είναι μικρή φίλε μου και πιστεύω πως περιθώρια για τέτοιες δοκιμές δεν υπάρχουν, καθώς η μαθητεία είναι πολυετής και πολυεπίπεδη!

β) Φίλε μου δεν ζητάω να το παίξω ο έξυπνος της παρέας, ούτε είμαι της άποψης "φάτε εσείς τα μούτρα σας" και μετά πείτε μου τι να κάνω για να αποφύγω τα ίδια! Όμως εδώ, όπως προανέφερα, μιλάμε για μια διαδικασία διαιώνισης της γνώσης μέσα από την υγιή (επιλεγμένη) γνωστοποίησή της σε άτομα που πραγματικά το αξίζουν. Αν όμως το ίδιο το τάγμα δεν κάνει την πρώτη κίνηση και δεν γνωστοποιήσει με ειλικρίνεια (αλλά και με φειδώ) το γνωστικό του αντικείμενο, τότε πως ο κάθε ενδιαφερόμενος θα προσεγγίσει το τάγμα; Σίγουρα κάποιοι ζητούν να γίνουν μέλη καθαρά και μόνον από λανθασμένα και ιδιοτελή κριτήρια. Όμως, αυτά τα μέλη, αργά ή γρήγορα το ίδιο το σύστημα-εσωτερικός μηχανισμός του τάγματος, θα τα αποβάλλει. Χρέος του τάγματος είναι να διαγνώσει ποιός έχει εισέλθει για πλάκα και ποιός αμιγώς από εσωτερική ανάγκη.

Θεωρώ λοιπόν πως σε έναν βαθμό "γνωριμίας", κάθε τάγμα πρέπει να γνωστοποιεί στοι ευρύ κοινό κάποια από τα στοιχεία του. Αν το τάγμα καθορίζεται από 100 στοιχεία, ας κοινοποιήσει 3-4 από αυτά. Μπορεί να μην μιλάμε για προσυλητισμό, όμως κανένα τάγμα δεν θα άφηνε έξω κάποιον που πραγματικά χρειάζεται μια τέτοια ενασχόληση.

Το άγχος μου λοιπόν έγκειται ακριβώς στην ειλικρίνια των προθέσεων ενός τάγματος...

4) Φίλε Ευθύμη, κι εγώ, όπως έγραψα και πιο πριν βλέπω "θετικά" τον Ροδοσταυρισμό, όμως πραγματικά δεν ξέρω αν από πρακτικής άποψης μπορώ να ενταχθώ. Αν δεν κάνω λάθος, το τάγμα δραστηριοποιείται μόνον στην Αθήνα, οπότε εγώ που βρίσκομαι λίγα χιλιόμετρα έξω από τη Θεσσαλονίκη μάλλον "χάνω το τρένο". Από την άλλη πλευρά, μια τέτοια κατάσταση σχετικής αδράνειας ή μειωμένης δραστηριότητας ανά την Ελλάδα με βάζει σε κάποια ερωτηματικά. Αυτό το φαινόμενο οφείλεται στην έλλειψη ενδιαφέροντος ή μήπως στο ότι το τάγμα τελικά δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό, οπότε έχει περισσότερες αποχωρήσεις μελών παρά εισδοχές. Φυσικά, αυτό το ερώτημα μου έχει δημιουργηθεί και για τα υπόλοιπα εσωτερικά τάγματα με εξαίρεση τον Τεκτονισμό.

5) Φίλε LordPayens, ελπίζω να έχεις καταλάβει πως το ενδιαφέρον μου σχετικά με τα τάγματα μόνον ειλικρινές και καλοπροαίρετο μπορεί να είναι. Ούτε εγώ έχω τη διάθεση, το χρόνο και το χρήμα να μπαινοβγαίνω στα τάγματα. Νομίζω πως σου το ανέλυσα πιο πάνω. Θέλω όμως να με καταλάβεις, μιας και νομίζω πως κι εσώ είσαι μυημένος κάπου, άρα παλαιότερα είχες βρεθεί κι εσύ σε μια κατάσταση του τύπου "dark night of the soul"...

6) Φίλε Ramoglou, συμφωνώ απόλυτα με τις δεσμεύσεις που αναφέρεις αλλά και το προφίλ του ενδιαφερόμενου για εισδοχή.

Ελπίζω να βρω άμεσα το χρόνο να ψάξω λίγο περισσότερο τη Χρυσή Αυγή και τον Ροδοσταυρισμό. Είδομεν :roll:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Φεβ 21, 2007 9:39 pm

Έλα λοιπόν στη θέση μου και μάντεψε-ξεχώρισε τα καλοποροαίρετα τάγματα από τους απατεώνες!


Δεν θα ήθελα να είμαι στην θέση σου Chastity.

Τι μπορούμε να κάνουμε λοιπόν για να καταλάβουμε ποιό τάγμα να αποφύγουμε;


Κατά την άποψή μου, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωθούμε. Αλλά κάποια στιγμή, κι η ενημέρωση θα τελειώσει. Δεν θα 'χει τίποτε άλλο να μάθεις. Και τότε, όπως λέει κι ο ποιητής, θα φτάσει η στιγμή να πεις, ή το μεγάλο "ναι" ή το μεγάλο "όχι".

Θεωρώ λοιπόν πως σε έναν βαθμό "γνωριμίας", κάθε τάγμα πρέπει να γνωστοποιεί στοι ευρύ κοινό κάποια από τα στοιχεία του. Αν το τάγμα καθορίζεται από 100 στοιχεία, ας κοινοποιήσει 3-4 από αυτά


A, είπες μεγάλη κουβέντα! Συμφωνώ απόλυτα.

Το άγχος μου λοιπόν έγκειται ακριβώς στην ειλικρίνια των προθέσεων ενός τάγματος...


Καταλαβαίνω φίλε - προσπαθώ δηλ. Αλλά ποτέ δεν θα μάθεις ποιες είναι οι ειλικρινείς προθέσεις ενός τάγματος πρωτού ενταχθείς σ' αυτό. Όταν θα το μάθεις, θα είσαι ήδη μέλος του. Τσάμπα αγχώνεσαι.

Στα γενικά τώρα, λες :

Άπαξ κι ενταχθώ σε ένα τάγμα, θα έχω ήδη κάνει μια συμφωνία με τον εαυτό μου: ότι γυρισμός δεν υπάρχει. Από τη στιγμή που θα γίνω μέλος, θα οφείλω να κατανοήσω τις οπτικές του τάγματος και να βρω την αξία της κάθε πράξης μέσα σε αυτό. Νομίζω πως και εδώ ισχύει η φράση "μια φορά μυημένος, πάντα μυημένος". Είναι κάτι που δεν μπορεί να βγει από μέσα σου. Θα αποτελεί πλέον μέρος της προσωπικότητάς σου. Έτσι η προσωπικότητα, μετά από αυτή την διαδικασία δεν αλλοιώνεται αλλά "μεταστοιχειώνεται" σε "χρυσό".


Κι αν μεταστοιχειωθεί σε κάρβουνο ; Θα παραμείνεις "μαύρος" ;
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Τετ Φεβ 21, 2007 10:03 pm

:lol: :lol: :lol: Θεωρητικά, κατά την εισδοχή σου, βρίσκεσαι στο χαμηλότερο πνευματικό επίπεδο και στη συνέχεια "ανεβαίνεις". Υποτίθεται πως ξεκινάς ως κάρβουνο και μεταστοιχειώνεσαι σε διαμάντι. Πάντως είμαι σίγουρος πως αυτή τη μεταστοιχείωση δεν την είχε υπ' όψιν του ο Nicolas Flamel :lol:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Πέμ Φεβ 22, 2007 10:50 pm

Chastity έγραψε: Είναι ωραίο να αισθανόμαστε έτοιμοι για όλα, δυνατοί, πρόθυμοι να φάμε τον εσωτερισμό με το κουτάλι, όμως δεν ξεχνώ και τη γνωστή ιστορία του Δαιδάλου...

Θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτη αυτή την απάντηση, όχι τόσο για το γεγονός ότι δίνει παραπάνω αξία στα τάγματα απ'όση έχουν, όσο για το ότι ουσιαστικά εμπεριέχει το ίδιο παιδαριώδες λάθος που κάνουν οι περισσότεροι ημιμαθείς άνθρωποι στον κόσμο μας... την ανταλλαγή της ελευθερίας τους για την ασφάλειά τους.
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Πέμ Φεβ 22, 2007 11:49 pm

Soulseek έγραψε:Θεωρώ τουλάχιστον απαράδεκτη αυτή την απάντηση, όχι τόσο για το γεγονός ότι δίνει παραπάνω αξία στα τάγματα απ'όση έχουν, όσο για το ότι ουσιαστικά εμπεριέχει το ίδιο παιδαριώδες λάθος που κάνουν οι περισσότεροι ημιμαθείς άνθρωποι στον κόσμο μας... την ανταλλαγή της ελευθερίας τους για την ασφάλειά τους.

Μπορείς να μου αναλύσεις λίγο περισσότερο την αντίρρησή σου; Αν κατάλαβα καλά είσαι αντίθετος προς τη συμμετοχή σε ένα τάγμα. Εγώ το μόνο που ήθελα να επισημάνω ήταν πως καμιά φορά, ο πόθος για ενασχόληση με το μεταφυσικό μας οδηγεί σε ακραίες λύσεις και πρακτικές και τελικά αντί να ωφεληθούμε από αυτή την ενασχόληση, έχουμε το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα. Διαφωνείς για το ότι υπάρχουν άνθρωποι που με 1-2 βιβλία στο χέρι, χωρίς να μπορούν να διαγνώσουν την αξιοπιστία των εγγράφων, θέλησαν να απορρίψουν κάθε μεθοδευμένη διδασκαλία και να μπούνε μόνοι τους σε άγνωστα μονόπάτια;

Δεν είμαι αντίθετος της ατομικότητας και της πρωτοβουλίας, δεν ξεχνώ όμως και τη σύνεση που πρέπει να με διακατέχει, να μη βιάζομαι να αποκτήσω ότι θέλει χρόνο για να επιτευχθεί αλλά και να μην επιλέγω λάθος τρόπους προς κάτι τέτοιο. Πιστεύω πως ένα υγιές τάγμα μπορεί να μας δώσει τις κατάλληλες κατευθύνσεις προς την επίτευξη κάποιου θετικού αποτελέσματος. Νομίζω πως η "διατηρησιμότητα" ενός τάγματος ανά τους αιώνες δεν οφείλεται σε κάποιο ευφυές marketing αλλά σε πρακτικές που δοκιμάστηκαν για την αποτελεσματικότητά τους.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Παρ Φεβ 23, 2007 11:14 am

Είμαι αντίθετος με τη συμμετοχή σε οποιοδήποτε τάγμα, όταν αυτή είναι αποτέλεσμα βιασύνης του ανθρώπου. Και τις περισσότερες φορές είναι θέμα βιασύνης, καθώς οι περισσότεροι πιστεύουν "πως ένα υγιές τάγμα μπορεί να μας δώσει τις κατάλληλες κατευθύνσεις προς την επίτευξη κάποιου θετικού αποτελέσματος.". Και αυτό δεν είναι απαραίτητα λάθος, αλλά το να πηγαίνεις σε κάποιο τάγμα επειδή δεν έχεις την υπομονή ή την όρεξη να ψάξεις μόνος σου να βρεις τις πληροφορίες που θα σου δώσουν εκεί, αυτό είναι λάθος. Και δεν είναι μόνο λάθος για σένα (για τον οποιονδήποτε δλδ) αλλά και για το ίδιο το τάγμα που θα σε δεχτεί.
Σύνεση πρέπει να υπάρχει παντού, σε οτιδήποτε κι αν κάνουμε, είτε το κάνουμε μόνοι μας είτε σε συνεργασία με άλλους.
Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι που "ξεφεύγουν" στο δρόμο, ή που διαβάζουν 2-3 βιβλία και νομίζουν πως είναι έτοιμοι, αλλά αυτό δε συμβαίνει μόνο σε αυτούς που επέλεξαν να είναι ανεξάρτητοι. Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν τις ίδιες προδιαθέσεις, μόνο που έχουν και την ανασφάλεια πως "πρέπει" να ανήκουν κάπου... στην προκειμένη περίπτωση σε ένα τάγμα. Μάλλον προσδίδει κάποιο κύρος η ιδιότητα ενός ανθρώπου ως μέλος σε ένα Τάγμα - αλλιώς δεν θα βλέπαμε κατά καιρούς διάφορους τσαρλατάνους να γυρνάνε και να διατυμπανίζουν παντού τις διάφορες (ψεύτικες ως επί των πλείστων) ιδιότητές τους.

Συνεπώς, για να κάνω και πιό ξεκάθαρη την αντίρρησή μου, είναι απαράδεκτο να ζητάμε έτοιμες λύσεις στο πιάτο από το οποιοδήποτε τάγμα, ενώ επαναπαυόμαστε ως προς την ιδιαίτερα προσωπική μας αναζήτηση. Είναι ανήθικο να αφήνουμε "τους ειδικούς" να μας κατευθύνουν επειδή τρέμουμε το ενδεχόμενο να γίνουμε κι εμείς Δαίδαλοι... όχι επειδή δεν έχουμε μυαλό, αλλά επειδή είμαστε ανασφαλείς.

Και στην τελική, φίλε Chastity, αν δεν υπήρχαν "Δαίδαλοι" που τόλμησαν να μπουν μόνοι τους σε άγνωστα μονοπάτια, πολλές από τις χαρτογραφημένες διαδρομές που έχεις σήμερα μπροστά σπυ και σου δίνεται η δυνατότητα να ακολουθήσεις αν θες, δεν θα υπήρχαν.
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Φεβ 23, 2007 12:31 pm

Επί της ουσίας αρκετά σωστά φίλε Soulseek, απλά θα ήθελα να συμπληρώσω πως πολλοί "Δαίδαλοι" ήταν ενταγμένοι σε κάποιο Τάγμα και από εκεί, όπως και από την προσωπική τους έρευνα, άντλησαν τις ιδέες, τα όνειρα, τον τρόπο.

Να θυμάστε φίλοι ένα πράγμα, ο δρόμος είναι μοναχικός, το τι ταιριάζει στον καθένα είναι καθαρά μια προσωπική απόφαση που σίγουρα δεν πρέπει να ενέχει τη βιασύνη και την προσπάθεια καταξίωσης στον υλικό κόσμο.
Εικόνα

zaxone
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 11:35 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό zaxone » Παρ Φεβ 23, 2007 1:40 pm

Εικόνα

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Παρ Φεβ 23, 2007 4:18 pm

:lol: :lol: :lol: καλό! Πάντως να τους πεις να ανανεώσουν το ISO σε 9001:2000 καθώς το 9002 έχει καταργηθεί :oops:

Φίλε Soulseek γενικότερα δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου. Όμως αν μιλάμε για σωστή εμβάθυνση, πρέπει να κινηθούμε πάνω σε κάποια δοκιμασμένη βάση. Δεν είναι απαραίτητο να ανακαλύψουμε τον τροχό από την αρχή, αυτό όμως που είναι το καλύτερο είναι το να φτάσουμε στο τέλος της προσφερόμενης γνώσης, να την αφομοιώσουμε και να την κατανοήσουμε και μετά να προβούμε σε "Δαιδαλισμούς". Δεν είμαι αντίθετος στην υπέρβαση και το ρίσκο, είμαι αντίθετος στην υπέρβαση και το ρίσκο χωρίς λόγο. Λέω ναι στη δοκιμή σε κάτι νέο, όμως μόνον όταν πρέπει.

Για εμένα προσωπικά δεν τίθεται θέμα ανασφάλειας ή ανάγκη του να ανήκω κάπου. Άλλωστε σε τέτοιες ενασχολήσεις, η προβολή είναι μηδαμινή, καθώς οι περισσότεροι αποκρύπτουν την ιδιότητά τους. Προσωπικά δεν θέλω να ενταχθώ σε ένα τάγμα απλά για να λέω στον εαυτό μου "μπράβο, ανήκεις εκεί" κλπ, το θέλω γιατί αναγνωρίζω πως στην παρούσα φάση η δική του συμπυκνωμένη γνώση θα έχει καλύτερα και ταχύτερα αποτελέσματα από έναν μοναχικό δρόμο γεμάτο λάθη και ανύπαρκτη εξέλιξη.

Φυσικά, μέσα από την τριβή με ένα αντικείμενο, υπάρχει πιθανότητα να ανακαλύψεις κάτι νέο, κάτι καινοφανές. Όμως ΄΄ολοι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε. Ο θεσμός της μαθητείας σε ένα τάγμα (ανεξαρτήτου γνωστικού αντικειμένου, κρυπτικού ή μη) έχει παγκόσμια απήχηση και αναγνώριση. Πουθενά δεν τίθεται θέμα πνευματικής οκνηρίας αλλά όλοι καταλαβαίνουν πως σε αυτά τα πνευματικά ιδρύματα υπάρχει συμπυκνωμένη εξαιρετική γνώση, με κάθε τάγμα να υιθετεί διαφορετικό προφίλ.

Κάθε υποψήφιος πιλότος της πολεμικής αεροπορίας έχει έναν πόθο να πετάει. Αρχικά πηγαίνει στη σχολή Ικάρων, μαθητεύει για 3-4 χρόνια τη θεωρία της ενασχόλησης με το χειρισμό των αεροπλάνων. Δεν κάθεται να ανακαλύψει μόνος του τα μυστικά της αεροναυπηγικής κλπ. αλλά λαμβάνει τις βασικές και απαραίτητες γνώσεις μέσω της σωστής μαθητείας. Μετά αποκτά έλεγχο της γνώσης που έλαβε και από εκεί και μετά έγκειται στην προσωπική του διάθεση το αν θα μείνει σε αυτά που του έμαθαν ή αν θα δοκιμάσει κάτι νέο πάνω στις ήδη υπάρχουσες γνώσεις του.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 11:13 am

Chastity έγραψε: Θεωρητικά, κατά την εισδοχή σου, βρίσκεσαι στο χαμηλότερο πνευματικό επίπεδο και στη συνέχεια "ανεβαίνεις". Υποτίθεται πως ξεκινάς ως κάρβουνο και μεταστοιχειώνεσαι σε διαμάντι. Πάντως είμαι σίγουρος πως αυτή τη μεταστοιχείωση δεν την είχε υπ' όψιν του ο Nicolas Flamel


Ναι, "θεωρητικά" και "υποτίθεται" ... Όλα υποτίθενται, όλα στο "υποτίθεται" γίνονται. Αυτό μοιάζει με το "όλα υπονομεύονται" βέβαια, αλλά και τι να πεις ;

Δίνεις στο θέμα σου τον εξής τίτλο :

[center]Wish list κ' οδηγίες για ένταξη σε εσωτερικό Ελληνικό τάγμα [/center]


Μέχρι στιγμής σε προβληματίζει το τάγμα. Σε προβλημάτισε καθόλου ο όρος "Ελληνικό" ; :D Όπως λέμε, ας πούμε, "Ελληνικό Δημόσιο", "Ελληνική Δημοκρατία" και τέτοια ... καταλαβαίνεις ... :) Τάγμα να 'ναι, κι ότι να 'ναι. Αλλά "ελληνικό" ; Για ξανασκέψου το φίλε ... Δηλ. ρωμέϊκο τάγμα. Δηλ. "Έλληνες Τέκτονες". Ω ρε φίλε ... "Έλληνικό ΑΜΟRC". Ψψςςςς! Τι να λέμε ... Ρωμιοσύνη, ρωμιοσύνη ... "Λευκέ, γαλάζιε ποντικέ μου, χρόνια τώρα σ' αγαπώ / εκείνη την φτερούγα σου άνοιξέ μου / κι άσε με λίγο να την δω".
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 12:52 pm

Φίλε μου όταν μιλάω για Ελληνικό τάγμα, αναφέρομαι σε τάγμα που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα. Δεν μιλάω για Ελληνικής προέλευσης τάγμα. Ούτε ο Τεκτονισμός, ούτε ο Ροδοσταυρισμός, ούτε το Ο.Τ.Ο., η Χρυσή Αυγή κλπ είναι Ελληνικά τάγματα, απλώς ψάχνω κάτι που δραστηριοποιείται στην Ελλάδα μας!

Καταλαβαίνω πως η συσχέτιση που κάνεις με το Ελληνικό-Δημόσιο έχει να κάνει με τον χαρακτηρισμό των ταγμάτων ως υποδεέστερης ποιότητας σε σχέση με τα αντίστοιχα ξένα. Όμως όπως είχες γράψει και πιο πάνω, δοκιμάζουμε και αποφασίζουμε. Πάντως πιστεύω πως το πρόβλημα (αν υπάρχει) δεν οφείλεται στο τάγμα και τις αρχές του αλλά στα άτομα-μέλη που το απαρτίζουν :wink:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 12:57 pm

Πάντως πιστεύω πως το πρόβλημα (αν υπάρχει) δεν οφείλεται στο τάγμα και τις αρχές του αλλά στα άτομα-μέλη που το απαρτίζουν


Ε, αυτό λέω κι εγώ. Αυτά τα άτομα θα είναι ... Έλληνες. Καταλαβαίνεις ... :) Νεο-έλληνες δηλ. :D Διαπλεκόμενοι ... :D
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 1:09 pm

Γιατί το λες αυτό φίλε Παύλε; Δηλαδή στο εξωτερικό δεν υπάρχουν "μαύρα πρόβατα"; Εκεί όλοι είναι με τον τύπο και το υψηλό επίπεδο; Δε νομίζω! Εξ όσων γνωρίζω, και στην Ελλάδα υπάρχουν μέλη ταγμάτων με καθαρό και ανιδιοτελές πνεύμα, όπως ακριβώς ταιριάζει και στο προφίλ κάθε εσωτερικού τάγματος.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 1:53 pm

Εξ όσων γνωρίζω, και στην Ελλάδα υπάρχουν μέλη ταγμάτων με καθαρό και ανιδιοτελές πνεύμα [...]


Κατά την γνώμη μου, στην σημερινή Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτε με "καθαρό και ανιδιοτελές πνεύμα". Κατ' αρχήν, δεν υπάρχει "πνεύμα". Υπάρχει ρεύμα, αυτό ναι, υπάρχει. Από αρχαιοτάτων χρόνων δηλ. Εξ' απ' ανέκαθεν. Υπάρχουν ρευματικά, οσφιαλγίες, οσφιοκαμψίες, αρθρητικά, τέτοια πράγματα δηλ. Αυτά ναι, υπάρχουν, και μπόλικα, τίνγκα. Αλλά πνεύμα ; Κομμάτι δύσκολο το κόβω σήμερις. Ο Τσιτσάνης δεν λέει "με παρέσυρε το πνεύμα", αλλά λέει "με παρέσυρε το ρέμα / μάνα μου δεν είναι ψέμα". Τώρα, αν το ρεύμα είναι πνεύμα, ε, τι να σου πω ; "Δεν είν' ο κόσμος φίλος μου / ούτε κι εγώ του κόσμου / άλλος του κόσμου ο Θεός / και άλλος ο δικός μου".

Μακάρι να έχω άδικο εγώ, μακάρι να κάνω λάθος εγώ και τα πράγματα να είναι διαφορετικά, τι να σου πω ; Έγινε, τα λέμε ... :)
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 2:22 pm

I rest my case :sadblinky:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 24, 2007 2:25 pm

I rest my case


Είδες που σου τα 'λεγα ; Τάγμα και "i rest my case", δεν ταιριάζει φίλε μου. Είναι σαν να παίζει η Παπαδομιχελάκη κλαρίνο ...

Άι ντοντ αντερστέντ ...

:)
Π.Β

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Σάβ Φεβ 24, 2007 2:32 pm

To "Ι rest my case" αναφερόταν στο ποστ σου κι όχι στην άποψή μου για τα τάγματα :wink:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 3 επισκέπτες