Προσεγγιση στον Τεκτονισμο

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Πέμ Φεβ 01, 2007 8:41 pm

Αγαπητέ SteliosSKG,

Ξεκινώ τονίζοντας δύο πράγματα:
1) ότι το προηγούμενο μήνυμα μου δεν είχε καμία προσωπική μομφή εναντίον σου, οπως δεν έχει και αυτό και
2) και τα 2 μηνύματα είναι απόλυτα συνυφασμένα με το θέμα.

Η απορία μου περί της αιτίας που σε απογοήτευσε εξακολουθώ και θεωρώ ότι είναι δικαιολογημένη. Θα γίνω πιό συγκεκριμένος:

α) Πιστεύεις ότι με την προκατάληψη που υπάρχει διάχυτη για τους τέκτονες στην ελληνική κοινωνία, θα σου απαντούσε ποτέ κάποιος τέκτονας (μέσω από ένα forum μάλιστα) "Ευχαρίστως να σε κατατοπίσω" ?
Η καχυποψία θα ήταν λογική. Δε νομίζω να διαφωνείς. Η καχυποψία λοιπόν που μπορεί να είχε κάποιος τέκτονας, αν παρακολουθούσε το forum φυσικά, με την σιγή που ακολούθησε είμαι σίγουρος ότι θα ενισχύθηκε.

β) Κάποιος που ασχολείται με τον άνθρωπο, που αναζητά, έχει έστω στο ελάχιστο ανεπτυγμένη την αίσθηση να "διαβάζει" κάποιον ακόμα και σ'ενα forum, έστω κι ανάμεσα στις γραμμές. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά εκτός από την βεβαιότητα ότι όλοι όσοι συμμετείχαν ήθελαν να συνδράμουν στην συζήτηση, διέκρινα κάποιους που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στην αναζήτηση σου. Πιστεύω όμως, πάλι χωρίς καμία προσωπική μομφή, ότι δεν τους έπεισες.

Φιλικά
Alet

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Φεβ 01, 2007 10:39 pm

Θα ήθελα να πω ορισμένα πραγματάκια, που ίσως να βοηθήσουν τόσο τη σκέψη του φίλου SteliosSKG, όσο και την εν γένει κουβέντα στο μέλλον.

Το παρόν site δεν ανήκει σε καμία Εσωτερική Αδελφότητα, δεν είναι το βήμα συγκεκριμένων Μυστικών Εταιρειών, μα ούτε και κανενός είδους Χορηγός επικοινωνίας. Φτιάχτηκε από το μεράκι των ανθρώπων που θέλησαν να υπάρχει ένας χώρος σοβαρής συζήτησης, μα και κατάθεσης απόψεων, ιδεών και ευγενών αντιπαραθέσεων.

Δεν μας ενδιαφέρει κανέναν το αν κάποιος ανήκει, ή δεν ανήκει σε κάποια οργάνωση, δεν απασχολεί κανέναν ο τρόπος που θα επιλέξει κάποιος για να λύσει τα όποια εσωτερικά του ερωτήματα. Άρα λοιπόν πέραν της παράθεσης γνωμών δε νομίζω ότι θα ήταν εφικτή μια πιο κατατοπιστική κουβέντα επ’ αορίστων ερωτημάτων. Είμαι σίγουρος πως αν κάποιος έκανε ερωτήσεις με συγκεκριμένη κατεύθυνση, λογική και ουσία, θα έπαιρνε απαντήσεις. Απαντήσεις που θα του έδειχναν προς μια κατεύθυνση και ίσως και να έδιναν και λύσεις.

Όμως σε καμία περίπτωση το mystica.gr, δεν θα ευελπιστούσε να γίνει ο χώρος τον απανταχού αναζητητών εισδοχής σε κάποιο Εσωτερικό Τάγμα, κάτι σαν γραφείο ευρέσεως εργασίας ας πούμε. Αυτό είναι «δουλειά» των ίδιων των Ταγμάτων και βέβαια των όρων εισδοχής που τα ίδια έχουν καθορίσει.

Μια παρέα ανθρώπων που αναζητούν, σκέφτονται, νιώθουν και έχουν κοινό όραμα είμαστε, μια παρέα που έκανε πραγματικότητα ένα χώρο συνύπαρξης ιδεών, αυτό το χώρο που όλοι θέλουμε, μα δε μπορούμε να έχουμε, μέσα στην καθημερινότητα μας.

Δυστυχώς φίλε SteliosSKG, δεν νομίζω κάποιος Τέκτων να αρχίσει να διαλαλεί την ιδιότητα του, πρώτα απ’ όλα γιατί αυτό αφορά τον ίδιο και το πολύ πολύ τα μέλη του Τάγματος του και δεύτερον γιατί δε νομίζω ότι αυτός ο «τίτλος» είναι άξιος περιφοράς προς επίδειξην. Για ένα πράγμα μόνο είμαι σίγουρος, πως «όταν ο μαθητής είναι έτοιμος ο δάσκαλος εμφανίζεται».

Με ποιο τρόπο ; Χμμ ! Αυτό θα το βρεις εσύ, όταν και αν βρεις αυτό που ψάχνεις.

Α ! Και κάτι άλλο που κάποτε έμαθα και πολύ μου άρεσε. Οι Μασόνοι απαγορεύουν τον προσηλυτισμό, οπότε μάλλον πολύ δύσκολα κάποιος Μασόνος θα σε πλησιάσει με σκοπό να σε προσηλυτίσει, βλέπεις αυτοί δεν έχουν το «ΞΥΠΝΑ» ανά χείρας να γυρνάνε πόρτα πόρτα και μαντήλι να μάσουν οπαδούς. Οπότε μην περιμένεις να γίνει κάτι τέτοιο.

Αν λοιπόν έχεις συγκεκριμένες ερωτήσεις που μπορούν να βρουν απάντηση μέσα από όση γνώση έχουν τα μέλη, είναι ευπρόσδεκτες και σίγουρα, όλοι όσοι θέλουν να συμμετάσχουν τις περιμένουν.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Φεβ 02, 2007 1:47 am

>|<>QBB<
SteliosSKG έγραψε:Η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα. Τα μόνα πράγματα που διάβασα εδώ εκ των έσω και που έχουν ενδιαφέρον για εμένα είναι τα όσα παρατίθενται από το περιοδικό Αλχημιστής. Το είχα όμως ήδη διαβάσει, καθότι προσπάθησα να κάνω κάποια προσέγγιση στο χώρο μέσα από συγγράματα, προτού πλησιάσω ανθρώπους.


Το συγκεκριμένο απόσπασμα το παρέθεσα προς γνώσιν όλων των αναγνωστών, δεδομένου του ότι κάποιοι μπορεί να έχουν προμηθευτεί το έντυπο και κάποιοι άλλοι όχι.

Έχω μία απορία πάντως.
Τι πληροφορίες χρειάζεσαι αγαπητέ Στέλιο, ώστε να θεωρήσεις χρήσιμη τη συμμετοχή σου στην παρούσα Αγορά;
Ζητάς πληροφορίες ή κάποιον να βγει ανοιχτά και να ανταποκριθεί στο αίτημά σου;

Ως ένα βαθμό - όπως έγραψαν και οι προηγούμενοι - σαφώς και μπορούμε όλοι να συμβάλλουμε όσο μας το επιτρέπουν οι γνώσεις μας και σίγουρα, κάποιοι μπορούν να δώσουν έγκυρες απαντήσεις "εκ των έσω" (που λες κι εσύ).
Όμως, μάλλον θα πρέπει να γίνεις πιο σαφής...

Κλείνοντας σου αφιερώνω μια ιστορία για έναν άνδρα που κτυπά μια πόρτα.
Ποιος είναι ρωτά ο Θεός από μέσα.

Εγώ απαντά ο άνδρας.

Τότε φύγε, λέει ο Θεός. Δεν υπάρχει χώρος εδώ.
Ο άνδρας φεύγει και περιπλανάται στην άνυδρη έρημο, έως ότου συνειδητοποιεί το λάθος και επιστρέφει στην πόρτα και χτυπά ξανά.

Ποιος είναι; ρωτά πάλι ο Θεός.
Εσύ απαντά ο άνδρας.
Τότε πέρασε μέσα, αποκρίνεται ο Θεός.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Φεβ 02, 2007 10:52 am

Τώρα που έγινα 30, μάλλον νιώθω μεγαλύτερη την ανάγκη για επικοινωνία με ανθρώπους που έχουν κάτι αξιόλογο να μοιραστούν μαζί μου, και ίσως αυτός ο χώρος να μπορούσε να προσφέρει αυτό ακριβώς.



Αγαπητέ SteliosSKG,

Αν και με κάλυψαν οι προλαλήσαντες με τις απαντήσεις τους θα ήθελα απλά να προσθέσω κάτι.

Αξιόλογους ανθρώπους μπορείς να συναντήσεις παντού, άσχετα με την ιδιότητα που μπορεί να έχουν. Επίσης μπορείς να συναντήσεις και τέκτονες που παρά την ιδιότητά τους δεν είναι καθόλου αξιόλογοι. Αυτό που λέω είναι λυπηρό, αλλά δυστυχώς είναι αληθινό.
Οπότε – σαν προσωπική άποψη θα έλεγα – πως χρειάζεται μεγάλη προσοχή ως προς την επιλογή αξιόλογων ανθρώπων ανεξάρτητα από την ιδιότητά τους.

Τελικά παντού, μπορεί κανείς να συναντήσει τα πάντα .......
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Παρ Φεβ 02, 2007 10:27 pm

Παρακολουθώ αυτό το θέμα αρκετό καιρό και αν και δεν είναι η πρώτη φορά που διαβάζω ένα τέτοιο κείμενο Στέλιο, αντιμετώπισα δυσκολίες για να πάρω την απόφαση να γράψω και ακόμη και τώρα δεν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος για το τι θα έπρεπε να γράψω.

Αν και όχι καινούργιο, το φαινόμενο αυτό ανθρώπων που δείχνουν ενδιαφέρον για τα εσωτερικά τάγματα και το εξωτερικεύουν μέσω του ίντερνετ, με τα κριτήρια της ιστορίας είναι αρκετά νέο.
Οι λόγοι του, στους περισσότερους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα και γνωρίζουν την ιστορία, είναι και κατανοητοί και προφανείς. Δεν είναι όμως του παρόντος να τους αναλύσουμε αλλά θεωρώ ότι ακριβώς γι' αυτούς τους λόγους δεν μπορεί να καταλογιστεί καμία ευθύνη ούτε στους ανθρώπους αυτούς που κάνουν τέτοιες κινήσεις, αλλά ούτε και στα τάγματα τα ίδια. Το αποτέλεσμά τους είναι ότι ο κόσμος και γνωρίζει την ύπαρξή τους και «έγκυρες» πληροφορίες μπορούν να βρεθούν στο κοντινότερο βιβλιοπωλείο. Παρ' όλα αυτά ότι γνωστοποιήθηκε η ύπαρξή τους στον κόσμο δεν σημαίνει ούτε ότι είναι ανοιχτά για όλους, ούτε και ότι προσπαθούν απεγνωσμένα να αυξήσουν τον αριθμό τους. Ακόμη δυσκολότερη λοιπόν είναι η προσπάθεια προσέγγισής τους από το διαδίκτυο. Και πάλι οι λόγοι είναι προφανείς.

Αγαπητέ φίλε, δεν είναι τούτος ο σκοπός των κοινωνιών αυτών και ούτε ποτέ θα γίνει. Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες και αν οφείλεις να κάνεις κάτι, βασιζόμενος σε όσα είπες, σου λέω ξεκάθαρα ότι οφείλεις πρώτα να κατανοήσεις τον σκοπό τους και όλα τα άλλα θα έρθουν. Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις έναν Τέκτονα για να γίνεις Τέκτονας. Χρειάζεται να γνωρίζεις τον Τεκτονισμό για να γίνεις μέλος του και μόνον αυτός είναι ο κριτής. Find it first, and it shall find you.

LordPayens
--------------
- Virtus Junxit Mors Non Separabit -

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Είμαι Τέκτονας. Πειράζει ;

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Φεβ 04, 2007 12:52 pm

Φίλε Στέλιο,

Εγώ είμαι Τέκτονας. Τι θέλεις να μάθεις ;
Π.Β

SteliosSKG
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 12:08 pm
Τοποθεσία: Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό SteliosSKG » Δευ Φεβ 05, 2007 11:19 pm

Σιγουρα παρα πολλα.

Το πιο σημαντικο ομως, αυτη τη στιγμη, ειναι αν θα εβρισκα στον τεκτονισμο αυτο που θελω.

Δηλαδη, οπως εχω γραψει και πιο πανω, ανθρωπους με τους οποιους να μπορω να επικοινωνησω σε σοβαρα ζητηματα της ζωης, που να εχουν ανησυχιες και να αγωνιζονται για να βελτιωσουν την ζωης τους και τον εαυτο τους και να εχουν εμπειριες να μοιραστουν μαζι μου, κι εγω μαζι τους, για ενα κοινο οφελος.

Πιθανον να εχω παρεξηγησει τελειως την ουσια του τεκτονισμου, στην περιπτωση αυτη ζητω συγγνωμη και αποσυρομαι αμεσα.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Φεβ 05, 2007 11:45 pm

SteliosSKG έγραψε:Το πιο σημαντικο ομως, αυτη τη στιγμη, ειναι αν θα εβρισκα στον τεκτονισμο αυτο που θελω.


Πολύ καλά. Δηλ. αν κατάλαβα καλά - και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος - αυτό που θέλεις εσύ είναι να βρεις :

SteliosSKG έγραψε:ανθρωπους με τους οποιους να μπορω να επικοινωνησω σε σοβαρα ζητηματα της ζωης, που να εχουν ανησυχιες και να αγωνιζονται για να βελτιωσουν την ζωης τους και τον εαυτο τους και να εχουν εμπειριες να μοιραστουν μαζι μου, κι εγω μαζι τους, για ενα κοινο οφελος.


Αυτό θέλεις, έτσι ; Ναι, ο Τεκτονισμός έχει τέτοιους ανθρώπους. Αλλά όχι μόνο ο Τεκτονισμός φίλε. Και ο Απόλλων Καλαμαριάς (η ποδοσφαιρική ομάδα δηλ. και τα τσικό του) έχουν τέτοιους ανθρώπους.

SteliosSKG έγραψε:Πιθανον να εχω παρεξηγησει τελειως την ουσια του τεκτονισμου, στην περιπτωση αυτη ζητω συγγνωμη και αποσυρομαι αμεσα.


Ναι, πολύ πιθανόν. Πολύ πιθανόν όμως να μην ξέρεις και τι θέλεις.

Φιλικά,
Π.Β

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Φεβ 06, 2007 10:12 am

Αγαπητέ SteliosSKG

Το πιο σημαντικο ομως, αυτη τη στιγμη, ειναι αν θα εβρισκα στον τεκτονισμο αυτο που θελω.


Σε προηγούμενο post μου, είχα παραθέσει το παρακάτω για αυτό ακριβώς το λόγο που αναφέρεις.
Το ξαναπαραθέτω λοιπόν και εάν θέλεις μπορείς να απαντήσεις με σκοπό εσύ να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα περί του θέματος.

Μιας και η παραπληροφόρηση περί του θέματος είναι τεράστια, και τείνει συνήθως σε «κακά» πράγματα, τι είναι αυτό που σε οδήγησε στην αναζήτηση ενός τέκτονα και στην απόφασή σου να εισέλθεις σε έναν τέτοιο χώρο ? Πως τον φαντάζεσαι αυτόν το χώρο και τι περιμένεις να βρεις εκεί?



Δηλαδη, οπως εχω γραψει και πιο πανω, ανθρωπους με τους οποιους να μπορω να επικοινωνησω σε σοβαρα ζητηματα της ζωης, που να εχουν ανησυχιες και να αγωνιζονται για να βελτιωσουν την ζωης τους και τον εαυτο τους και να εχουν εμπειριες να μοιραστουν μαζι μου, κι εγω μαζι τους, για ενα κοινο οφελος.



Ανθρώπους που να μπορείς να επικοινωνήσεις σε σοβαρά θέματα ζωής και με ανησυχίες, πράγματι μπορείς να συναντήσεις σε διάφορους χώρους για να μην πω παντού.

Ο Τεκτονισμός είναι ένα σύστημα το οποίο σε φέρνει αντιμέτωπο με τον ίδιο σου τον εαυτό και μέσα από αυτό μπορεί κανείς να εξελιχθεί σαν άνθρωπος εάν φυσικά δουλέψει πάνω σε αυτό.

Παρά το γεγονός ότι μέσα εκεί υπάρχουν πολλοί άνθρωποι και πολύ πιθανόν να σε βοηθήσουν εάν χρειαστείς (όπως ακριβώς και ένας φίλος) ο δρόμος παραμένει μοναχικός με αρκετά εμπόδια που καλείται κανείς να τα ξεπεράσει προκειμένου να προχωρήσει.

Πιθανον να εχω παρεξηγησει τελειως την ουσια του τεκτονισμου, στην περιπτωση αυτη ζητω συγγνωμη και αποσυρομαι αμεσα


Δεν χρειάζεται να αποσυρθείς παρά μόνο να εκφράσεις αυτό που σε ενδιαφέρει και να δεις κατά πόσο μπορείς να βοηθηθείς μέσα από ένα φόρουμ.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Φεβ 06, 2007 10:50 am

Και εγώ SteliowSKG προσπάθησα να σε βοηθήσω καταθέτοντας 2 λόγια για την προσωπική μου εμπειρία, επειδή και εγώ είμαι στο "δρόμο" διαφόρων αναζητήσεων μου και αυτό προσπαθώ να σου πω είναι ότι αυτό δεν γίνεται έτσι, με τον τρόπο που το κάνεις εσύ δηλαδή. Αυτό σου λένε και όλοι οι άλλοι εδώ με λίγα ή πολλά λόγια. Ότι δηλαδή δεν μας πιάνουν εσωτερικές ανησυχίες και ξαφνικά διαλέγουμε μια ομάδα που έχουμε ακούσει και ... βουρ!!! Πόσο πιο απλά να στο πω! Σε πληροφορώ πως υπάρχουν πολλές "οργανώσεις", "αδελφότητες", ομάδες τέλος πάντων που μπορεί να σε ενδιέφεραν να ενταχθείς αφού καλά και ντε πρέπει να ανήκεις κάπου. Έχε επίσης υπόψη ότι μπορεί να μην κάνεις εσύ σε εκείνους (στους οποιουσδήποτε).
Επίσης έχω την άποψη (που μπορεί να είναι και λάθος) πως ο εσωτερισμός γενικά είναι συνδεδεμένος με την έννοια της ελευθερίας πνεύματος και ψυχής. Και κάπως έτσι αρχίζει και η αναζήτηση επειδή ελευθερώνεται το πνεύμα και αναζητά αλήθειες.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Φεβ 06, 2007 11:54 am

Καλημέρα,

Φίλε Στέλιο, παρ' ότι όλα τα παιδιά που απάντησαν σου λένε λίγο πολύ τα ίδια, ωστόσο έχω την εντύπωση πως η ανησυχία σου είναι βαθύτερη και πως η επιθυμία σου να γνωρίσεις "ανθρώπους για να επικοινωνήσεις σε σοβαρά ζητήματα ζωής", όπως λες, είναι ένα είδος βιτρίνας. Νομίζω δηλ. - χωρίς να θέλω να σε προσβάλω ή να σε θίξω ή να προκαλέσω κάποια αρνητική δυναμική σε σένα - πως ζητάς κάτι άλλο. Θα ήθελες σε παρακαλώ να μας πεις ΤΙ πραγματικά θέλεις ; Τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει πραγματικά να μάθεις σχετικά με τον Τεκτονισμό ; Έχεις κάποιες απορίες σχετικά με κάτι πιο συγκεκριμένο ; Θέλεις επιβεβαιώσεις για διάφορες εικασίες και υποθέσεις που ακούγονται γενικότερα στον χώρο ; Έχεις κάποια ερωτήματα "ταμπού", που θα μπορούσαν να συζητηθούν ή να απαντηθούν ;

Αν κάνω λάθος και πραγματικά θέλεις να βρεις ανθρώπους για να επικοινωνήσεις σε σοβαρά ζητήματα ζωής και δεν ζητάς κάτι άλλο, τότε ακόμη και εδώ, στον χώρο αυτό, μπορείς να το κάνεις αυτό. Είναι πολύ απλά τα πράγματα φίλε μου, περισσότερο ίσως απ' ότι φαντάζεσαι.

Θέλεις να σου προτείνω κάτι ; Εγώ ανοίκω στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης (τομέας Υγρού Στοιχείου), μια μη κυβερνητική οργάνωση που τα στελέχη της είναι ως επί το πλείστον εθελοντές. Αν ενδιαφέρεσαι για το "κοινό όφελος" όπως λες, εγώ προσωπικά, είμαι στην διάθεσή σου και θα χαρώ πολύ, κι εγώ κι οι συνάδελφοί μου να σε έχουμε κοντά μας. Σ' ευχαριστώ.

Πληροφορίες στο : http://www.hrt.org.gr/center.htm

Φιλικά,
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Φεβ 06, 2007 5:21 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Επίσης έχω την άποψη (που μπορεί να είναι και λάθος) πως ο εσωτερισμός γενικά είναι συνδεδεμένος με την έννοια της ελευθερίας πνεύματος και ψυχής. Και κάπως έτσι αρχίζει και η αναζήτηση επειδή ελευθερώνεται το πνεύμα και αναζητά αλήθειες.


Το στρέχω !
Βέβαια μια ενδιαφέρουσα συζήτηση θα ήταν το "τι είναι ελευθερία", όμως αυτό θα μας απασχολήσει σ' ένα άλλο θέμα που θα ανοίξω σύντομα (μόλις περάσει η μπόρα της δουλειάς).

Στο συγκεκριμένο όμως αυτό που συμβαίνει είναι, η ελευθέρωση από την νοητική δουλεία και από τα κοινωνικά δεσμά, που μας δένουν με μια κοινωνική ηθική, η οποία δεν προκύπτει από το συνειδησιακό μας καθεστώς, αλλά από τις Θρησκευτικές επιταγές που ενστερνίστηκε το εκάστοτε κράτος φτιάχνοντας το ηθικονομικό πλαίσιο λειτουργίας του.
Με αυτούς τους νόμους μας μεγάλωσαν και γαλούχησαν τη σκέψη μας, θέλοντας να καθ' υποτάξουν το μυαλό και τις πράξεις μας.

Όταν λοιπόν επέλθει αυτή η ελευθέρωση (και όχι ελευθερία), ο άνθρωπος επιζητά τον τρόπο επανένωσης με την αρχική πηγή εκπόρευσης του και έτσι αρχίζει το ταξίδι.

(1) Άνθρωπος = Αναθρών α όπωπε
Όμως και
(2) Άνθρωπος = Άνω Θρώσκων.

Συνειρμικά και συνθετικά λοιπόν, αυτός ο οποίος καταλαβαίνει και αρθρώνει λόγο μέσα απ' όσα βλέπει και καταλαβαίνει (το 1) επιζητά το δρόμο προς τα Άνω κοιτώντας με τις πράξεις του προς Αυτόν (το 2)
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Φεβ 06, 2007 5:26 pm

Παύλε μ' έχεις αφήσει άναυδο !
Μασόνος είσαι, ποιητής είσαι, διασώστης είσαι, τραγουδιστής είσαι, χρήστης του διαδυκτίου είσαι, Απόλλων Καλαμαριάς είσαι, υποψήφιος συντονιστής είσαι. Ε μιλάμε για το ποιο πολυσύνθετο ταλέντο στα Βαλκάνια !!!!

Τα Σκεύη μου !!!!
Άντε και πρωτοσέλιδος !!!! :lol:
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Φεβ 07, 2007 2:02 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Επίσης έχω την άποψη (που μπορεί να είναι και λάθος) πως ο εσωτερισμός γενικά είναι συνδεδεμένος με την έννοια της ελευθερίας πνεύματος και ψυχής. Και κάπως έτσι αρχίζει και η αναζήτηση επειδή ελευθερώνεται το πνεύμα και αναζητά αλήθειες.


Το στρέχω !
Βέβαια μια ενδιαφέρουσα συζήτηση θα ήταν το "τι είναι ελευθερία", όμως αυτό θα μας απασχολήσει σ' ένα άλλο θέμα που θα ανοίξω σύντομα (μόλις περάσει η μπόρα της δουλειάς).

Στο συγκεκριμένο όμως αυτό που συμβαίνει είναι, η ελευθέρωση από την νοητική δουλεία και από τα κοινωνικά δεσμά, που μας δένουν με μια κοινωνική ηθική, η οποία δεν προκύπτει από το συνειδησιακό μας καθεστώς, αλλά από τις Θρησκευτικές επιταγές που ενστερνίστηκε το εκάστοτε κράτος φτιάχνοντας το ηθικονομικό πλαίσιο λειτουργίας του.
Με αυτούς τους νόμους μας μεγάλωσαν και γαλούχησαν τη σκέψη μας, θέλοντας να καθ' υποτάξουν το μυαλό και τις πράξεις μας.

Όταν λοιπόν επέλθει αυτή η ελευθέρωση (και όχι ελευθερία), ο άνθρωπος επιζητά τον τρόπο επανένωσης με την αρχική πηγή εκπόρευσης του και έτσι αρχίζει το ταξίδι.

(1) Άνθρωπος = Αναθρών α όπωπε
Όμως και
(2) Άνθρωπος = Άνω Θρώσκων.

Συνειρμικά και συνθετικά λοιπόν, αυτός ο οποίος καταλαβαίνει και αρθρώνει λόγο μέσα απ' όσα βλέπει και καταλαβαίνει (το 1) επιζητά το δρόμο προς τα Άνω κοιτώντας με τις πράξεις του προς Αυτόν (το 2)


Ναι, ναι!! αυτό ακριβώς ήθελα να πω, αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά δεν το εξέφρασα σωστά βέβαια. Ευχαριστώ αγαπητέ μου Ramoglou :D

Dugin
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:37 pm

Re: Προσεγγιση στον Τεκτονισμο

Δημοσίευσηαπό Dugin » Τρί Φεβ 13, 2007 3:11 pm

>|<>QBB<
SteliosSKG έγραψε:Πως θα μπορουσα να προσεγγισω καποιους Τεκτονες, με σκοπο να γινω κι εγω Τεκτων αργοτερα;

Οταν ημουν μικρος, οικογενειακοι φίλοι που ηταν Τεκτονες (και μαλλον υψηλοβαθμοι) μου ειχαν πει καποια πραγματα, αλλα με απετρεψαν απο το να ασχοληθω περισσοτερο λογω της ηλικιας.

Δυστυχως οι ανθρωποι αυτοι εχουν πεθανει και τωρα που ειμαι μεγαλυτερος και με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις και αναζητησεις, δεν εχω αλλη προσβαση.


Αγαπητέ Στέλιο,

Κατά την ταπεινή,αν θες,άποψή μου,η ,κατά δήλωση,ηλικία σου -30 ετών- δεν δικαιολογεί την ύπαρξη αυτού του νήματος,τουλάχιστον,όπως φαίνεται να θέτεις το ζήτημα.

Είμαι τώρα 23 και οι εσωτερι(στι)κές μου ανησυχίες έχουν ήδη εκδηλωθεί από τις πρώτα μου σχολικά χρόνια.

Στις αρχές Γυμνασίου,είχα την πρώτη,και επιφανειακή,επαφή με διάφορα Τάγματα,μολονότι το οικείο μου περιβάλλον δεν συνδεόταν με οτιδήποτε σχετικό.

Για διάφορους και,εν πολλοίς,αντικειμενικούς λόγους δεν μπόρεσα να ακολουθήσω πιο ενεργά κάποια συγκεκριμένη ατραπό.

Εν πάση περιπτώσει,νομίζω ότι πρέπει πρωταρχικά,εσύ να ξεκαθαρίσεις τι επιζητάς,ώστε να αναπτύξεις,εν συνεχεία,τη βούλησή σου προς την κατεύθυνση που θα κρίνεις ορθότερη.

Φιλικά

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Φεβ 14, 2007 10:29 am

Κατά την ταπεινή,αν θες,άποψή μου,η ,κατά δήλωση,ηλικία σου -30 ετών- δεν δικαιολογεί την ύπαρξη αυτού του νήματος,τουλάχιστον,όπως φαίνεται να θέτεις το ζήτημα.

Είμαι τώρα 23 και οι εσωτερι(στι)κές μου ανησυχίες έχουν ήδη εκδηλωθεί από τις πρώτα μου σχολικά χρόνια.


Αγαπητέ Dugin,

Νομίζω πως η ηλικία και το πότε κανείς μπορεί να εκδηλώσει εσωτεριστικές ανησυχίες είναι πολύ σχετικό και δεν υπάρχει κανόνας.

Το γεγονός ότι είχες ανησυχίες από μικρός ενδεχομένως σε βοηθάει στο να κερδίζεις χρόνο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να έχει φτάσει σε μεγαλύτερη ηλικία για να εκδηλώσει σχετικό ενδιαφέρον.

Επίσης θεωρώ πως παίζει ρόλο και ο τρόπος ζωής του καθενός καθώς και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει, μιας και τα ερεθίσματα που λαμβάνει κανείς όλο και κάτι μπορεί να ξυπνήσουν. Αυτά είναι στοιχεία που μπορούν να επηρεάσουν τον καθένα σε ένα μικρό βαθμό, γιατί μπορεί να μην τον επηρεάσουν και καθόλου εάν βρίσκεται σε άλλο δρόμο.


Την καλημέρα μου σε όλους σας.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Dugin
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:37 pm

Δημοσίευσηαπό Dugin » Τετ Φεβ 14, 2007 3:47 pm

Νομίζω πως η ηλικία και το πότε κανείς μπορεί να εκδηλώσει εσωτεριστικές ανησυχίες είναι πολύ σχετικό και δεν υπάρχει κανόνας.

Κανόνας επιφανειακός κι εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει.Κάτω από μία άλλη,όμως,βαθύτερη έννοια,πιθανότατα ναι.

Το γεγονός ότι είχες ανησυχίες από μικρός ενδεχομένως σε βοηθάει στο να κερδίζεις χρόνο, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να έχει φτάσει σε μεγαλύτερη ηλικία για να εκδηλώσει σχετικό ενδιαφέρον.

Βιωματικά μιλώντας,στην περίπτωσή μου,αυτή η,φαινομενικά ( ; ) ,πρόωρη ενασχόλησή μου,όχι απλά δεν με βοήθησε να κερδίσω χρόνο,αλλά,να έχω εξαντλήσει ήδη κάθε όριο,από άλλη πλευρά κοιτώντάς το.

Επίσης θεωρώ πως παίζει ρόλο και ο τρόπος ζωής του καθενός καθώς και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει, μιας και τα ερεθίσματα που λαμβάνει κανείς όλο και κάτι μπορεί να ξυπνήσουν. Αυτά είναι στοιχεία που μπορούν να επηρεάσουν τον καθένα σε ένα μικρό βαθμό, γιατί μπορεί να μην τον επηρεάσουν και καθόλου εάν βρίσκεται σε άλλο δρόμο.

Πίστεψέ με,το περιβάλλον και,κατεπέκταση,τα ερεθίσματα που λάμβανα σε τόσο μικρή ηλικία δεν με επηρέασαν καθόλου.Αντιθέτως,είχα συνεχώς αντι-κίνητρα για κάτι τέτοιο.
Θα μπορούσα να ήμουν σαφέστερος,αυτή τη χωροχρονική στιγμή όμως,δεν είμαι σε θέση να παρουσιάσω τον παιδικό μου βίο.

Σε κάθε περίπτωση,δεν θα ήθελα το προηγούμενο ποστ μου να θεωρηθεί δηκτικό.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Φεβ 15, 2007 12:55 pm

Πίστεψέ με,το περιβάλλον και,κατεπέκταση,τα ερεθίσματα που λάμβανα σε τόσο μικρή ηλικία δεν με επηρέασαν καθόλου.Αντιθέτως,είχα συνεχώς αντι-κίνητρα για κάτι τέτοιο.
Θα μπορούσα να ήμουν σαφέστερος,αυτή τη χωροχρονική στιγμή όμως,δεν είμαι σε θέση να παρουσιάσω τον παιδικό μου βίο.


Αντιλαμβάνομαι τι λες χωρίς να χρειάζεται η ανάλυση του βίου σου. Επίσης αν προσέξεις είπα πως σε μικρό βαθμό μπορεί να υπάρξει επιρροή.


Σε κάθε περίπτωση,δεν θα ήθελα το προηγούμενο ποστ μου να θεωρηθεί δηκτικό.


Από πλευράς μου σε διαβεβαιώνω πως δεν το θεώρησα καθόλου δεικτικό. Εδώ είμαστε για να εκφράζει ο καθένας την άποψη μου μέσα από το δικό του οπτικό πρίσμα, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι όλοι υποχρεωμένοι να την ασπαστούν.
Θεωρώ πολύ σημαντικό ο καθένας να καταφέρει να ακούει και μία άλλη άποψη και να μην παραμένει ταμπουρωμένος πίσω από τα δικά του πιστεύω.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

zaxone
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 11:35 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό zaxone » Πέμ Φεβ 15, 2007 9:55 pm

Κι εγώ είχα πνευματικές ανισυχίες από ιδιαίτερα νεαρή ηλικία, όμως στην πορεία κατάλαβα ότι κρύωσα :(
Ευτυχώς όμως υπάρχει ακόμα μια μικρή φλόγα. Τώρα προσπαθώ να επιστρέψω σε εκείνη την ηλικία των πέντε ετών.
Τότε θυμάμαι ότι πλησίαζα το Θεό περισσότερο από ότι τώρα.

Ο Τεκτονισμός δεν καταλαβαίνω τι "ρόλο παίζει".
Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός αλλά μέσο-εργαλείο προς πνευματική ανάταση.

Δε χρειάζεται κάποιος να γίνει Τέκτονας για να εξελιχθεί πνευματικά αρκεί να το θέλει και να αγωνιστεί για αυτό.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Φεβ 16, 2007 10:28 am

Ο Τεκτονισμός δεν καταλαβαίνω τι "ρόλο παίζει".
Δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός αλλά μέσο-εργαλείο προς πνευματική ανάταση.

Δε χρειάζεται κάποιος να γίνει Τέκτονας για να εξελιχθεί πνευματικά αρκεί να το θέλει και να αγωνιστεί για αυτό



Αγαπητέ zaxone

Με βρίσκει σύμφωνη αυτό που λες.
Όταν κάποιος θέλει πραγματικά να εξελιχθεί θα βρει τον τρόπο, είτε αυτό είναι ο Τεκτονισμός είτε κάποια άλλη σχολή που θα τον βοηθήσει.

Η αναζήτηση άλλωστε δεν έχει ένα δρόμο αλλά πολλούς και ο καθένας έχει δικαίωμα να διαλέξει αυτόν που τον εκφράζει καλύτερα, αυτό τέλος πάντων που ταιριάζει στην δική του ιδιοσυγκρασία.
Έτσι κι αλλιώς τα εργαλεία είναι αυτά που δίνονται για να προχωρήσει κανείς και σημασία έχει πως θα τα χρησιμοποιήσει, όλα τα άλλα έπονται.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης