Προσεγγιση στον Τεκτονισμο

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

loxan
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 11:25 pm

Δημοσίευσηαπό loxan » Κυρ Φεβ 18, 2007 12:03 am

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:Έσι κι αλλιώς τα εργαλεία είναι αυτά που δίνονται για να προχωρήσει κανείς και σημασία έχει πως θα τα χρησιμοποιήσει, όλα τα άλλα έπονται.


χαιρετω σας.
ladyhawk μπορεις να μου πεις πια ειναι αυτα τα εργαλεια?,πως δινονται?, και πως θα τα βρω? και αν τα βρω πια θα ειναι αυτα που επονται?

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Φεβ 18, 2007 1:40 am

>|<>QBB<
loxan έγραψε:
χαιρετω σας.
ladyhawk μπορεις να μου πεις πια ειναι αυτα τα εργαλεια?,πως δινονται?, και πως θα τα βρω? και αν τα βρω πια θα ειναι αυτα που επονται?


Αν κατανοώ καλά η Ladyhawk εννοεί τα σύμβολα και τις αλληγορίες ως εργαλεία, δίνονται δε μέσα από τα όσα έχουν γραφτεί, μέσα από τους μύθους, μέσα από την έρευνα και την αναζήτηση. Αν λοιπόν ο αναζητητής μπορέσει να προβεί στον αποσυμβολισμό τότε θα βρει και το δρόμο προς την αυτογνωσία, διότι αυτό είναι που έπεται.

Προσωπικά αυτό καταλαβαίνω ... :)
Εικόνα

loxan
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 11:25 pm

Re: Προσεγγιση στον Τεκτονισμο

Δημοσίευσηαπό loxan » Δευ Φεβ 19, 2007 12:10 pm

>|<>QBB<
SteliosSKG έγραψε:Πως θα μπορουσα να προσεγγισω καποιους Τεκτονες, με σκοπο να γινω κι εγω Τεκτων αργοτερα;


Αυτο ειναι το εργαλειο του φιλου Stelioy.(O τεκτονισμος ειναι γεματος συμβολα και αλληγοριες)



Οταν ημουν μικρος, οικογενειακοι φίλοι που ηταν Τεκτονες (και μαλλον υψηλοβαθμοι) μου ειχαν πει καποια πραγματα, αλλα με απετρεψαν απο το να ασχοληθω περισσοτερο λογω της ηλικιας.



Ετσι δοθηκε στον Stelio


Δυστυχως οι ανθρωποι αυτοι εχουν πεθανει και τωρα που ειμαι μεγαλυτερος και με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις και αναζητησεις, δεν εχω αλλη προσβαση.




Kαι τωρα ψαχνει να βρει τον δρομο του προς την αυτογνωσια(ειναι αυτο που επεται)

Θεορωντας οτι στην ζωη του καθενος τιποτα δεν ειναι τυχαιο,οτι ολα εχουν καποιο λογο που συμβαινουν και με την πεποιθηση οτι ολα αυτα γινονται για να μας αναβαθισουν, αρκει να μπορεσουμε να τα αποσυμβολισουμε, να βρουμε το κρυμμενο νοημα πισω απο λεξης και πραξης ισως τελικα να φτασουμε στον μεγαλο στοχο της αυτογνωσιας.
Ο δρομος και ο τροπος δεν ειναι κοινος για ολους οπως ακριβως η ζωη και οι εμπειριες δεν ειναι ιδιες για ολους.Πανω λοιπον σε αυτη την σκεψη δεν θα πρεπει να αποθαρυνουμε τον οποιοδηποτε να ακολουθησει τον δικο του τροπο και δρομο.
Ο εσωτερισμος( κατ την δικια μου παντοτε γνωμη )δεν εχει να δωσει τιποτα κακο αρκει να γνωριζουμε οτι ο δρομος ειναι μοναχικος ,ολα οσα συναντησουμε θα πρεπει να τα αποσυμβολισουμε με τον δικο μας τροπο και να κρατησουμε οτι μας ανεβαζει και να αφησουμε οτι μας φρεναρει.

Το μονο κατα την δικια μου παντοτε γνωμη που θα μπορουσα να πω στον φιλο Stelio<<αν δεν σου κανει το εργαλειο μπορεις καλιστα να το αλλαξεις>>

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Φεβ 20, 2007 1:49 am

Μια καλή φίλη λέει "Τώρα εγώ μπερδεύτηκα !", ε το υιοθετώ κι εγώ στην παρούσα φάση, γιατί έχασα το point φίλε loxan.

Αν θέλεις δώσε άλλη μια εξήγηση στο τι ακριβώς λες και την σχέση που έχει αυτό με την προηγούμενη ερώτηση σου.

Sorry αλλά πραγματικά "χάθηκα" :oops:
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Φεβ 20, 2007 11:17 am

χαιρετω σας.
ladyhawk μπορεις να μου πεις πια ειναι αυτα τα εργαλεια?,πως δινονται?, και πως θα τα βρω? και αν τα βρω πια θα ειναι αυτα που επονται?


Αν κατανοώ καλά η Ladyhawk εννοεί τα σύμβολα και τις αλληγορίες ως εργαλεία, δίνονται δε μέσα από τα όσα έχουν γραφτεί, μέσα από τους μύθους, μέσα από την έρευνα και την αναζήτηση. Αν λοιπόν ο αναζητητής μπορέσει να προβεί στον αποσυμβολισμό τότε θα βρει και το δρόμο προς την αυτογνωσία, διότι αυτό είναι που έπεται.


Αγαπητέ loxan,

Η απάντηση του Ramoglou επεξηγεί πολύ καλά αυτό που ανέφερα παραπάνω.

Παρατηρώ όμως πως παρακάτω γράφεις κάποια πράγματα τα οποία δείχνουν πως τα κατανοήσεις όλα αυτά. Μιλάς για αποσυμβολισμό και για κρυμμένο νόημα.

Κανένα χώρος δεν θα σου πει «κάνει αυτό και κάντο έτσι» ή και να στο πει - για μένα - αυτός ο χώρος δεν είναι ο κατάλληλος, μιας και θα διέπεται από δογματισμό, πράγμα που έρχεται σε αντίθεση με τον εσωτερισμό που σημαίνει αναζήτηση. Ας μην ξεχνάμε πως την πλήρη αλήθεια δεν την γνωρίζει κανείς, όλοι την αναζητούν.

Εσύ και ο καθένας μόνος του πρέπει να προβεί στην εφαρμογή αυτών που ακούει ή βλέπει ή διαβάζει. Είναι αυτός ο μοναχικός δρόμος που και εσύ αναφέρεις.

Αυτά λοιπόν τα σύμβολα και οι αλληγορίες σκοπό έχουν να ενεργοποιήσουν την διάνοιά για να καταφέρει κανείς μόνος του και μέσα από προσωπική εργασία να προχωρήσει.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Σεπ 12, 2007 12:52 am

Το 36ο Φεστιβάλ Βιβλίου θα πραγματοποιηθεί φέτος στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου στην Αθήνα μεταξύ 14/09/2007-30/09/2007.

Την Παρασκευή 28/09/2007 στις 18:30-20:30 θα παρευρίσκεται στο περίπτερο των εκδόσεων ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ (Νο 225) ο Ανδρέας Χ. Ριζόπουλος όπου θα μπορείτε να συζητήσετε αλλά και να υπογράψει το αντίτυπό σας.

Εικόνα
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες