ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΥ

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Skalomatias
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2006 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΥ

Δημοσίευσηαπό Skalomatias » Σάβ Οκτ 14, 2006 5:06 pm

Χαιρετώ όλα τα μέλη του Forum.
Παρακολουθώ τα θέματα εδώ και αρκετό καιρο και είπα να ξεκινήσω να συμμετάσχω και εγώ.Έχω ελάχιστες γνώσεις πάνω στον δυτικό εσωτερισμό οι οποίες όμως μου έχουν κεντρίσει αρκετά το ενδιαφέρων.Ασχολούμε κυρίως με τον ανατολικό εσωτερισμό.
Έτσι λοιπόν το πρώτο μου θέμα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο τάγμα.Γενεολογικά στοιχεία και γενικά αν είναι κάποιο αξιόπιστο Ροδοσταυρικό τάγμα.

Θα περιμένω να διαβάσω τις απαντήσεις σας.

Δημήτρης.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 14, 2006 10:28 pm

Αγαπητέ Skalomatias,

καλωσήλθες στην Αγορά μας!

Έκανα μία μικρή διόρθωση στον τίτλο του θέματός σου, διότι μάλλον εκ παραδρομής είχες μπλέξει τα γράμματα και δε διαβαζόταν.

Αν ήθελες να πεις κάτι άλλο, ειδοποίησέ με σε παρακαλώ.

Φαντάζομαι ότι ρωτάς για την σχολή:

Lectorium Rosicrucianum, την οποία αναφέρουμε και στο θέμα ΚΥΚΛΟΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ - Lectorium Rosicrucianum.

Σωστά :?:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Skalomatias
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2006 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Skalomatias » Κυρ Οκτ 15, 2006 3:15 am

Σωστά για αυτήν μιλάω.Απλά θα ήθελα να ξέρω μερικά πράγματα.

Χρήστος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2005 5:36 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Χρήστος » Δευ Οκτ 16, 2006 12:56 am

Καλησπέρα φίλτατε Skalomatia,
Μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για το συγκεκριμένο τάγμα.Γενεολογικά στοιχεία και γενικά αν είναι κάποιο αξιόπιστο Ροδοσταυρικό τάγμα.
Όλα τα ιστορικά στοιχεία που θέλεις, μπορείς να τα βρεις εδώ:
http://www.lectoriumrosicrucianum.org/lrweb/gr_02.htm

Εδώ αναφέρεται ότι έμμεσα η παράδοση του τάγματος ξεκινάει από τον Max Heindel. Δεν υπάρχουν αποδείξεις πως ο ίδιος άνηκε ποτέ σε κάποιο παραδοσιακό Ροδοσταυρικό τάγμα. Στα βιογραφικά του αναφέρεται πως τον επισκέφθηκε κάποια οντότητα η οποία του πλασαρίστηκε ως Αδελφός του Ροδοσταυρικού Τάγματος και στη συνέχεια ο ίδιος διδασκότανε από τους αιθερικούς Ροδοσταυρικούς ναούς. Όλο αυτό μου ακούγεται αρκετά περίεργο, αλλά έτσι όπως το θέτεις, δε γνωρίζω αν όντως υπάρχει κάποιο Ροδοσταυρικό τάγμα το οποίο ακολουθεί την αρχική παράδοση.

Πέρα από αυτά, ως Τάγμα θεωρείται σοβαρό και ακολουθούνε μια απόλυτα Γνωστική και Ερμητική διδασκαλία η οποία βασίζεται κυρίως επάνω στην ερμηνεία της Αγίας Γραφής και πολλών Γνωστικών και Ροδοσταυρικών κειμένων. Το μοναδικό παράδοξο που εντόπισα, είναι πως χρησιμοποιούν διάφορους ορισμούς και αναφορές μεταφυσικών καταστάσεων, αλλά το ίδιο το τάγμα συνιστά πολύ αυστηρά στα μέλη του να μην επιδιώκουν καμία μεταφυσική εμπειρία. Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τον κύκλο του μαθητή, δε γνωρίζω για παραπέρα. Από τη στιγμή που γίνεται κάποιος μέλος, περνάει μια 3ετία ως μαθητής και στη συνέχεια προχωράει στους εσωτερικούς βαθμούς.

Skalomatias
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2006 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Skalomatias » Δευ Οκτ 16, 2006 11:55 pm

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο για τις πληροφορίες.Λέω να πάω σε κάτι διαλέξεις που κάνουν για ενδιαφερόμενους.


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες