Αγωνιώδη ερωτήματα περί Ταγμάτων και Υποψηφίων

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Αγωνιώδη ερωτήματα περί Ταγμάτων και Υποψηφίων

Δημοσίευσηαπό Avaris » Παρ Οκτ 06, 2006 9:21 pm

Θα μου επιτρέψετε να προσθέσω κάποια ερωτήματα και επισημάνσεις στο καίριο θέμα περί Ταγμάτων και Υποψηφίων.

Είναι όντως κρίμα να επιμένει κάποιος να μην χρησιμοποιεί τον ήδη έτοιμο Εσωτερικό Συστηματοποιημένο Γνωστικό Πλούτο των Εσωτερικών Ταγμάτων (και κυρίως Αρχαίων και Έγκυρων σαν αυτό του Τεκτονισμού).

Θα πρέπει να μας προβληματίσει όμως το γιατί συμβαίνει αυτό. Γιατί τεράστια μερίδα (ίσως η πλειοψηφία) των υποψηφίων Εσωτερικών Μαθητών αρνείται να ακολουθήσει αυτό το "Συστηματοποιημένο Μονοπάτι των Εσωτερικών Ομάδων"?

Μήπως γιατί αυτές τις Εσωτερικές Ομάδες τις ακολουθεί ένα "Κακό όνομα" ?

Εγώ θα το διαχωρίσω ως εξής για να είμαι δίκαιος.

Όλα τα περιοδικά Μεταφυσικής είναι γεμάτα απο διαφημίσεις πάρα πολλών Εσωτερικών Ομάδων κάθε τύπου και προέλευσης. Μέσα σε αυτές είναι και πάρα πολλές που τα κίνητρά τους είναι από "καθαρά οικονομικά» εως....να μην χαρακτηρίσω τα ακόμη πιο επικίνδυνα κίνητρα ορισμένων.

Τα Αρχαία Εσωτερικά Τάγματα όμως που αξίζουν πραγματικά, δεν διαφημίζονται. Επιλέγουν τα μέλη τους με πιο Μυστικές Διαδικασίες. Και μάλιστα αυστηρές διαδικασίες που απαιτούν πρόταση απο άλλα μέλη (και όχι μόνο). Αφού δεν διαφημίζονται όμως, ούτε έχουν "Γνωστούς Προθαλάμους" πως θα δοθεί η ευκαιρία σε περισσότερους υποψήφιους να γνωρίσουν τις Σοβαρές Διαδικασίες αυτών των χώρων?

Και οι υποψήφιοι είναι πολλοί πλέον. Δεν είναι λίγοι όπως ίσως τον Μεσαίωνα ή άλλες πιο Σκοτεινές εποχές της Ανθρώπινης ιστορίας. Γιατί δεν προσαρμόζονται και τα έγκυρα Τάγματα ώστε να μπορούν να προσφέρουν τη Γνώση σε περισσότερους υποψήφιους?

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν κατά τη γνώμη σας έχει βάση αυτό που είπε η Dion Fortune αρκετές δεκαετίες πριν (συγγνώμη για τις πιθανές παραφράσεις που ίσως κάνω):

"Άπειρες Ομάδες διαφημίζονται στα περιοδικά. Οι πραγματικά άξιες ομάδες όμως δεν διαφημίζονται. Ούτε το έχουν ανάγκη αλλά ούτε και θέλουν τέτοια δημοσιότητα. Αυτές έχουν ήδη τα μέλη τους - απο αιώνα σε αιώνα - και σε κάθε μετενσάρκωση φροντίζουν να τα "επαναφέρουν" (επαναστρατολογήσουν) στις Τάξεις τους για να συνεχίσουν την "Ατραπό" τους μέσα απο την "Οικογένειά" τους, δηλαδή το "Τάγμα" τους".

Με βάση τα παραπάνω, όλοι όσοι ενδιαφέρονται σήμερα για την "Μεταφυσική" και την Ατραπό της Εσωτερικής Γνώσης, ανήκαν κάποτε (σε άλλη ζωή) σε κάποιο Τάγμα?

Και αν ναι, γιατί οι περισσότεροι "αναζητητές" είναι "έξω στο δρόμο" "αυτοσχεδιάζοντας" ο καθείς την Ατραπό του και όχι ήδη στρατολογημένοι στους κόλπους του Τάγματός του ο καθένας?

Και αφού τα Τάγματα κουβαλάνε χιλιετίες Γνώσης, οι δε Μάγιστροι Ηγέτες τους και τα Grand στελέχη τους δεν έχουν την "ικανότητα" να "διακρίνουν" τους "οιωνοί και μη" Μαθητές τους (Υπεραιώνιους και μη)? Τι χρειάζονται οι "Συστάσεις" κάποιων ήδη μελών του Τάγματος?

Δεν έχουν την ικανότητα οι σύγχρονοι Αρχιδρυίδες των Εσωτερικών Ταγμάτων να "διακρίνουν" τον πράγματι "διψασμένο για την Ατραπό" υποψήφιο Μαθητή απο τον κακόβουλο ή τον κατάσκοπο ?

Τι χρειάζονται τα "βιογραφικά" ενός ανθρώπου απο την "παρούσα ζωή" του και οι "εγγυήσεις" κάποιων ήδη-μελών?

Και πόσοι από τους υποψήφιους Μαθητές, (τους διψασμένους για την Ατραπό της Γνώσης), εκεί έξω στον δρόμο έχουν την τύχη να γνωρίζουν κι από έναν Τέκτονα (ή έναν εκπρόσωπο άλλου έγκυρου, άξιου αρχαίου Τάγματος) για να συζητήσουν μαζί του εξονυχιστικά και να διδαχτούν? (Πολύ δε περισσότερο για να τον πείσουν να τους προτείνει για Υποψήφιους Μαθητές του Τάγματος?)

Συγχωρέστε τις ερωτήσεις μου, αλλά αγωνιώ εδώ και πολλά χρόνια για τις συγκεκριμένες απαντήσεις. Και μόλις είδα ότι πιθανόν αυτό το Forum να τις κατέχει, δεν άντεξα στην παρόρμηση να σας τις κατευθύνω.


Με ειλικρινή εκτίμηση
Avaris
Veritas Vos Liberabit
http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Οκτ 10, 2006 12:07 am

Ας εκφράσω τις απόψεις μου προσπαθώντας να ανοίξω το διάλογο.

Δεν έχουν την ικανότητα οι σύγχρονοι Αρχιδρυίδες των Εσωτερικών Ταγμάτων να "διακρίνουν" τον πράγματι "διψασμένο για την Ατραπό" υποψήφιο Μαθητή απο τον κακόβουλο ή τον κατάσκοπο ?


«Κακόβουλοι» και «Κατάσκοποι» έχουν εισέλθει από καιρού εις καιρόν στα εσωτερικά Τάγματα, όμως δεν απεκόμισαν τι, όχι γιατί δε τους τα παρείχαν, αλλά διότι δεν είχαν τη δυνατότητα να τα δουν.
Άρα ουδείς απαγορεύει σε κάποιον τέτοιο να εισέλθει, έτσι κι αλλιώς χαμπάρι δε θα πάρει.

Τι χρειάζονται τα "βιογραφικά" ενός ανθρώπου απο την "παρούσα ζωή" του και οι "εγγυήσεις" κάποιων ήδη-μελών?


Τα «βιογραφικά» από την παρούσα ζωή χρειάζονται για να καταδεικνύουν το βασικό προφίλ του ατόμου, οι δε «εγγυήσεις» περιορίζονται εις το ελάχιστο και δεν είναι όπως ακριβώς φαίνεται.

Και πόσοι από τους υποψήφιους Μαθητές, (τους διψασμένους για την Ατραπό της Γνώσης), εκεί έξω στον δρόμο έχουν την τύχη να γνωρίζουν κι από έναν Τέκτονα (ή έναν εκπρόσωπο άλλου έγκυρου, άξιου αρχαίου Τάγματος) για να συζητήσουν μαζί του εξονυχιστικά και να διδαχτούν? (Πολύ δε περισσότερο για να τον πείσουν να τους προτείνει για Υποψήφιους Μαθητές του Τάγματος?)


ΟΛΟΙ. Σε αυτό είμαι απόλυτος.
Όποιος θέλει βρίσκει και μάλιστα δεν είναι τυχαίο καθόλου το τι, πότε, ποιόν και πως θα διαλέξει.
Εικόνα

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τρί Οκτ 10, 2006 10:51 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Ας εκφράσω τις απόψεις μου προσπαθώντας να ανοίξω το διάλογο.

Και πόσοι από τους υποψήφιους Μαθητές, (τους διψασμένους για την Ατραπό της Γνώσης), εκεί έξω στον δρόμο έχουν την τύχη να γνωρίζουν κι από έναν Τέκτονα (ή έναν εκπρόσωπο άλλου έγκυρου, άξιου αρχαίου Τάγματος) για να συζητήσουν μαζί του εξονυχιστικά και να διδαχτούν? (Πολύ δε περισσότερο για να τον πείσουν να τους προτείνει για Υποψήφιους Μαθητές του Τάγματος?)


ΟΛΟΙ. Σε αυτό είμαι απόλυτος.
Όποιος θέλει βρίσκει και μάλιστα δεν είναι τυχαίο καθόλου το τι, πότε, ποιόν και πως θα διαλέξει.


Αγαπητέ Ramoglou,

φαντάζομαι εννοείς ότι ο "ενδιαφερόμενος υποψήφιος" γνωρίζει οπωσδήποτε ένα Μέλος Ταγματος χωρίς να "ξέρει" ότι αυτός είναι μέλος Τάγματος.
Εαν καλώς κατάλαβα ως προς το τι εννοείς, συμφωνείς φαντάζομαι ότι αυτό δε λύνει το πρόβλημα. Η "κρυφή ταυτότητα" είναι "αντικειμενικο εμπόδιο" για την "συγκεκριμένη προσέγγιση".

Φυσικά, υπάρχουν και οι παράμετροι "τι", "πότε" και μια σειρά ολόκληρη φαντάζομαι απο τέτοια "κριτήρια" που καθορίζουν το "αν το ήδη μέλος του Τάγματος" θα "ενδιαφερθεί για τον Νέο Ανησυχούντα.

Μα και πάλι δεν λύνεται το πρόβλημα φίλε μου. Διότι τίποτε απο αυτά δεν είναι "ενεργητικά" στο χέρι του Υποψήφιου. Είναι στην "προαίρεση" του "ήδη Μέλους" να "κρίνει" και να "πράξει" την "προσέγγιση" ή όχι.

Αυτό μετατρέπει τον Υποψήφιο σε "Αποτέλεσμα".

Συνεπώς, τι απομένει στον "Νέο Ενδιαφερόμενο" φίλε Ramoglou? Απο πλευράς "πρωτοβουλίας" εννοώ. (Εαν επιθυμεί να μετατραπεί σε "Αίτιο" και όχι να περιμένει πότε και αν θα μετατραπεί σε "αποτέλεσμα").


Με ειλικρινή εκτίμηση

Avaris
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Οκτ 10, 2006 1:33 pm

Αγαπητέ Avaris, αν και όπως έχω πει πολλές φορές, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη σχέση με σχολές κλπ , θα ήθελα να παραθέσω την άποψη μου.

Υπάρχει ένας άγραφος νόμος που λέει ότι όταν ένας άνθρωπος αποφασίσει να ασχοληθεί με αυτό που αποκαλούμε αναζήτηση, τότε αυτός προσελκύσει αυτές τις δυνάμεις που μπορούν να τον βοηθήσουν γύρω του.
Όταν λέω ''δυνάμεις'' δεν εννοώ απαραίτητα κάτι ορατό, αλλά και αυτό.

Πιστεύω ότι και μόνη της η θέληση σε συνδυασμό με την πληροφόρηση αρχικά [ αυτή που δίδεται από βιβλία κλπ] αφυπνίζει μέσα του αυτές τις ιδέες καθώς και το ψυχικό υπόβαθρο που χρειάζεται για να προχωρήσει.

Ύστερα ''αναγνωρίζει'' και ''αναγνωρίζεται'' από τις ψυχές που έλκεται μέσω ''συμπάθειας'' και κατά αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται και η επαφή στο υλικό πεδίο.

.
Απο πλευράς "πρωτοβουλίας" εννοώ. (Εαν επιθυμεί να μετατραπεί σε "Αίτιο" και όχι να περιμένει πότε και αν θα μετατραπεί σε "αποτέλεσμα").



Αντιλαμβάνομαι την ένταση και τον εγωισμό που προκύπτει από αυτό το ερώτημα και το θα έλεγα ότι είναι απολύτως συμβατό με την ανθρώπινη φύση.
<< Γιατί θα πρέπει να με κρίνει κάποιος άλλος? >> << Ποιο θα είναι το μέτρο και πως εγώ θα ξέρω αν είναι το αρμόζων?>> << Γιατί να μην μπορώ να δω και να αποφασίσω? >>

Είμαι από πλευράς γνώσεων ίσως ο πλέον ελάχιστος εδώ μέσα αλλά από τις δικές μου εμπειρίες έως τώρα και από όσα ''γνωρίζω'' θα προσπαθήσω να απαντήσω όπως εγώ το κατανοώ.

Ο καθένας μας μπορεί να αντιληφθεί το σημείο [ επίπεδο ] που βρίσκεται σε σχέση με κάποιον άλλο μόνο αν ο απέναντι του είναι στο ίδιο η κάτω από αυτόν.
Ότι είναι από πάνω είναι αδύνατο να το νιώσει εκτός και να φτάσει ο ίδιος εκεί.
Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε σχέση δασκάλου – μαθητή, προϊστάμενου – υφιστάμενου.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν έχουμε να κάνουμε με απλές λογικές προτάσεις που υπόκεινται στην λειτουργία της σκέψεως και την εξυπνάδα μας για να γίνουν αντιληπτές αλλά σε κάτι παραπάνω που δεν περιγράφεται με σαφήνεια.

Ακόμη δε και αν καταφέρει κάποιος να το σχηματίσει πάλι δεν θα κατανοηθεί πριν το αισθανθούμε μόνοι μας.
Οπότε δεν μπορεί κανείς να κρίνει κάτι που δεν γνωρίζει.
Θα πρέπει να το κρίνει κάποιος άλλος.

Ακόμη όμως και σε φροντιστήριο Αγγλικών να πάμε, ο δάσκαλος δεν είναι που θα μας κατατάξει εκεί που πρέπει?

Επίσης νομίζω ότι όποιος αισθάνεται κάτι '' όμορφο'' και ''δίκαιο'' θέλει αυτόματα να το μεταφέρει στους ανθρώπους που αγαπά και σε όποιον μπορεί από το περιβάλλον του, με όποιον τρόπο θεωρήσει εφικτό.

Άρα κάποια στιγμή ερχόμαστε όλοι σε επαφή με αυτό που είναι να έρθουμε.

Από εκεί και πέρα το τι θα αποφασίσουμε και πως ανάγεται στην δική μας βούληση και στην δική μας ποιότητα ψυχής.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Τρί Οκτ 10, 2006 4:59 pm

Κι όμως, το κάθε τι είναι "ενεργητικά" στο χέρι του ζηλωτή.
Ήδη το πρώτο -και σπουδαιότερο- βήμα έγινε.
Με μία "γενναία" πράξη, εξομολογείται τον εαυτό του, με πραγματικό φόβο να παρεξηγηθεί και εκφράζει την πρόθεσή του, πρόθεση ενός αγνού ζηλωτή. Ο ίδιος απολύτως ξεκίνησε τις διεργασίες συνειδητά ή ασυνείδητα,
και η συνέχεια αποδόθηκε πολύ εύστοχα από τον αγαπητό μας ramoglou
που έγραψε,
"ΟΛΟΙ. Σε αυτό είμαι απόλυτος.
Όποιος θέλει βρίσκει και μάλιστα δεν είναι τυχαίο καθόλου το τι, πότε, ποιόν και πως θα διαλέξει".

Διάλεξες αγαπητέ μου Avaris τον χώρο που εξέθεσες τα βιώματά σου και τις αναζητήσεις σου. Καθόλου τυχαίο.

Τουλάχιστον τα 39 από τα 339 μέχρι σήμερα μέλη του χώρου έχουν την δυνατότητα να σε ενημερώσουν και να σε κατατοπίσουν σχετικά με τις αναζητήσεις σου.

Καλή συνέχεια
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τρί Οκτ 10, 2006 5:53 pm

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:Κι όμως, το κάθε τι είναι "ενεργητικά" στο χέρι του ζηλωτή.
Ήδη το πρώτο -και σπουδαιότερο- βήμα έγινε.
Με μία "γενναία" πράξη, εξομολογείται τον εαυτό του, με πραγματικό φόβο να παρεξηγηθεί και εκφράζει την πρόθεσή του, πρόθεση ενός αγνού ζηλωτή. Ο ίδιος απολύτως ξεκίνησε τις διεργασίες συνειδητά ή ασυνείδητα,
και η συνέχεια αποδόθηκε πολύ εύστοχα από τον αγαπητό μας ramoglou
που έγραψε,
"ΟΛΟΙ. Σε αυτό είμαι απόλυτος.
Όποιος θέλει βρίσκει και μάλιστα δεν είναι τυχαίο καθόλου το τι, πότε, ποιόν και πως θα διαλέξει".

Διάλεξες αγαπητέ μου Avaris τον χώρο που εξέθεσες τα βιώματά σου και τις αναζητήσεις σου. Καθόλου τυχαίο.

Τουλάχιστον τα 39 από τα 339 μέχρι σήμερα μέλη του χώρου έχουν την δυνατότητα να σε ενημερώσουν και να σε κατατοπίσουν σχετικά με τις αναζητήσεις σου.

Καλή συνέχεια


Σεβαστέ Πασχάλη,

Σε ευχαριστώ θερμά για μια ακόμη φορά. Μακάρι πέραν αυτής της "Εν Δυνάμει Επίκλησης" προς το "Άγνωστο" να ήξερα τι άλλο να πράξω. Μακάρι.

Και πάλι σε ευχαριστώ πάντως.

Με ειλικρινή ευγνωμοσύνη και εκτίμηση

Avaris
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τρί Οκτ 10, 2006 6:20 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Αγαπητέ Avaris, αν και όπως έχω πει πολλές φορές, δεν έχω κάποια συγκεκριμένη σχέση με σχολές κλπ , θα ήθελα να παραθέσω την άποψη μου.

Υπάρχει ένας άγραφος νόμος που λέει ότι όταν ένας άνθρωπος αποφασίσει να ασχοληθεί με αυτό που αποκαλούμε αναζήτηση, τότε αυτός προσελκύσει αυτές τις δυνάμεις που μπορούν να τον βοηθήσουν γύρω του.
Όταν λέω ''δυνάμεις'' δεν εννοώ απαραίτητα κάτι ορατό, αλλά και αυτό.

Πιστεύω ότι και μόνη της η θέληση σε συνδυασμό με την πληροφόρηση αρχικά [ αυτή που δίδεται από βιβλία κλπ] αφυπνίζει μέσα του αυτές τις ιδέες καθώς και το ψυχικό υπόβαθρο που χρειάζεται για να προχωρήσει.

Ύστερα ''αναγνωρίζει'' και ''αναγνωρίζεται'' από τις ψυχές που έλκεται μέσω ''συμπάθειας'' και κατά αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται και η επαφή στο υλικό πεδίο.

.
Απο πλευράς "πρωτοβουλίας" εννοώ. (Εαν επιθυμεί να μετατραπεί σε "Αίτιο" και όχι να περιμένει πότε και αν θα μετατραπεί σε "αποτέλεσμα").



Αντιλαμβάνομαι την ένταση και τον εγωισμό που προκύπτει από αυτό το ερώτημα και το θα έλεγα ότι είναι απολύτως συμβατό με την ανθρώπινη φύση.
<< Γιατί θα πρέπει να με κρίνει κάποιος άλλος? >> << Ποιο θα είναι το μέτρο και πως εγώ θα ξέρω αν είναι το αρμόζων?>> << Γιατί να μην μπορώ να δω και να αποφασίσω? >>

Είμαι από πλευράς γνώσεων ίσως ο πλέον ελάχιστος εδώ μέσα αλλά από τις δικές μου εμπειρίες έως τώρα και από όσα ''γνωρίζω'' θα προσπαθήσω να απαντήσω όπως εγώ το κατανοώ.

Ο καθένας μας μπορεί να αντιληφθεί το σημείο [ επίπεδο ] που βρίσκεται σε σχέση με κάποιον άλλο μόνο αν ο απέναντι του είναι στο ίδιο η κάτω από αυτόν.
Ότι είναι από πάνω είναι αδύνατο να το νιώσει εκτός και να φτάσει ο ίδιος εκεί.
Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε σχέση δασκάλου – μαθητή, προϊστάμενου – υφιστάμενου.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως δεν έχουμε να κάνουμε με απλές λογικές προτάσεις που υπόκεινται στην λειτουργία της σκέψεως και την εξυπνάδα μας για να γίνουν αντιληπτές αλλά σε κάτι παραπάνω που δεν περιγράφεται με σαφήνεια.

Ακόμη δε και αν καταφέρει κάποιος να το σχηματίσει πάλι δεν θα κατανοηθεί πριν το αισθανθούμε μόνοι μας.
Οπότε δεν μπορεί κανείς να κρίνει κάτι που δεν γνωρίζει.
Θα πρέπει να το κρίνει κάποιος άλλος.

Ακόμη όμως και σε φροντιστήριο Αγγλικών να πάμε, ο δάσκαλος δεν είναι που θα μας κατατάξει εκεί που πρέπει?

Επίσης νομίζω ότι όποιος αισθάνεται κάτι '' όμορφο'' και ''δίκαιο'' θέλει αυτόματα να το μεταφέρει στους ανθρώπους που αγαπά και σε όποιον μπορεί από το περιβάλλον του, με όποιον τρόπο θεωρήσει εφικτό.

Άρα κάποια στιγμή ερχόμαστε όλοι σε επαφή με αυτό που είναι να έρθουμε.

Από εκεί και πέρα το τι θα αποφασίσουμε και πως ανάγεται στην δική μας βούληση και στην δική μας ποιότητα ψυχής.

Με εκτίμηση




Αγαπητέ Nehemaut,

πίστεψέ με συμφωνώ με την καρδιά μου σε όλα όσα είπες.

Μια μόνο διευκρίνηση θα ήθελα να κάνω. Όταν λέω να γίνει ο Μαθητής Αίτιο αντι να παραμένει αποτέλεσμα εννοώ το εξής:

Εαν ο Μαθητής γνωρίζει ότι υπάρχει ο τάδε "Δάσκαλος" θα πάει και θα του ζητήσει να τον "καθοδηγήσει" .

Εαν ο Δάσκαλος αρνηθεί διότι κρίνει οτι ο Υποψήφιος δεν είναι "έτοιμος" ή "ικανός" για την Μαθητεία της Ατραπού, ο Μαθητής θα του ζητήσει τουλάχιστον να μάθει τι προυποθέσεις θέλει να πληρεί όταν ξαναέρθει.

Τώρα εαν ο Υποψήφιος δεν καταφέρει να αποκτήσει αυτες τις προυποθέσεις ούτε σε εκατό χρόνια είναι άλλο θέμα.

Όπως βλέπουμε, σε αυτή την περίπτωση ο Μαθητής "διακρίνει τον Δάσκαλο" και του "απευθύνεται".

Ο Δάσκαλος αποφασίζει εαν είναι "έτοιμος" ο Μαθητής για την Μαθητεία.

Του δίνει τις παραμέτρους που προαπαιτούνται για να "μαθητεύσει".

Τώρα, εαν ο Μαθητής δεν εκπληρώσει αυτές τις όποιες "βασικές προυποθέσεις" ούτε σε εκατό χρόνια, δεν φταίει ο Δάσκαλος.

Ο Δάσκαλος όμως δεν του "έκοψε" το Δρόμο για την Μαθητεία. Δεν του αρνήθηκε την Καθοδήγηση. Απλά, του έδειξε το Δρόμο.

Εαν όμως ο Δάσκαλος ήταν "κρυφός", πως θα τον "έβλεπε" ο Υποψήφιος Μαθητής για να του ζητήσει να "ταχθεί" υπο την Καθοδήγησή του?

Απλώς θα "περιδιάβαινε" δεξιά αριστερά ευχόμενος να "πέσει επάνω" στον Δάσκαλο.

Αυτό θα μπορούσε φυσικά να οριστεί ως "επιμονή" αλλά δεν δίνει κανένα μα κανένα "ενεργητικό περιθώριο" στον Υποψήφιο για "πρωτοβουλία".

Σε διαβεβαιώ δεν υπήρχε καμία πρόθεση να εξυψώσω τον "εγωισμό" του Υποψήφιου έναντι του Δασκάλου.

Φιλικά

Avaris
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Οκτ 11, 2006 2:14 am

[b] Εαν ο Μαθητής γνωρίζει ότι υπάρχει ο τάδε "Δάσκαλος" θα πάει και θα του ζητήσει να τον "καθοδηγήσει" .

Εαν ο Δάσκαλος αρνηθεί διότι κρίνει οτι ο Υποψήφιος δεν είναι "έτοιμος" ή "ικανός" για την Μαθητεία της Ατραπού, ο Μαθητής θα του ζητήσει τουλάχιστον να μάθει τι προυποθέσεις θέλει να πληρεί όταν ξαναέρθει.


Ο σωστός Δάσκαλος δεν αρνείται να διδάξει.
Σκύβει πάνω από το μαθητή και τον βοηθά, διότι γνωρίζει ότι αυτό είναι το έργο που πρέπει να επιτελέσει.

Μην αναλώνεσαι λοιπόν σε ανούσιες και μακριά από την πραγματικότητα υποθέσεις αγαπητέ φίλε.

Η αλήθεια είναι μακριά από αυτά που σκέπτεσαι ως αποτρεπτικά.
Εικόνα

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τετ Οκτ 11, 2006 10:17 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:
[b] Εαν ο Μαθητής γνωρίζει ότι υπάρχει ο τάδε "Δάσκαλος" θα πάει και θα του ζητήσει να τον "καθοδηγήσει" .

Εαν ο Δάσκαλος αρνηθεί διότι κρίνει οτι ο Υποψήφιος δεν είναι "έτοιμος" ή "ικανός" για την Μαθητεία της Ατραπού, ο Μαθητής θα του ζητήσει τουλάχιστον να μάθει τι προυποθέσεις θέλει να πληρεί όταν ξαναέρθει.


Ο σωστός Δάσκαλος δεν αρνείται να διδάξει.
Σκύβει πάνω από το μαθητή και τον βοηθά, διότι γνωρίζει ότι αυτό είναι το έργο που πρέπει να επιτελέσει.

Μην αναλώνεσαι λοιπόν σε ανούσιες και μακριά από την πραγματικότητα υποθέσεις αγαπητέ φίλε.

Η αλήθεια είναι μακριά από αυτά που σκέπτεσαι ως αποτρεπτικά.


Αγαπητέ Ράμογλου,

θα ήθελα διακαώς μια επανατοποθέτησή σου στα παραπάνω σου σχόλια μετά και τα..... "στοιχεία" που σου έστειλα σε pm και που πιστοποιούν το ότι δεν μιλάω "υποθετικά" αλλά αναφέρομαι δυστυχώς σε "ιδία πείρα".

Με ειλικρινή εκτίμηση
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Οκτ 11, 2006 11:32 am

Αγαπητέ Avaris,

Αν και οι προλαλήσαντες με κάλυψαν αρκετά θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι ελπίζοντας να σε βοηθήσω στα ερωτήματά σου.

Αυτός που θα αποτρέψει κάποιον από το να μάθει, σίγουρα ο ίδιος δεν έχει μάθει τίποτα.
Είναι βαρύ και κανείς δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κάποιον ως «ανίκανο» να προχωρήσει έναν δρόμο.

Αυτό που μπορεί να κάνει ένας δάσκαλος – εάν υποθέσουμε πως δεν έχει κρίνει και πολύ «θετικά» κάποιον – είναι να του δείξει τον δρόμο και να παρατηρήσει πως θα κάνει τα πρώτα βήματα. Αυτό θα είναι κριτήριο εάν θα προχωρήσει και θα τον εντάξει σε κάποιο τάγμα που τυχόν έχει δηλώσει ενδιαφέρον.

Εάν οι λόγοι επιλογής για την ένταξη σε κάποια εσωτερική ομάδα είναι σωστοί, τότε θεωρώ πως τίποτα δεν θα μπορέσει να σταθεί εμπόδιο στον ενδιαφερόμενο για αυτόν τον δρόμο. Εάν πάλι δεν είναι, τότε ο ίδιος ο υποψήφιος στο πρώτο εμπόδιο θα φανεί αδύναμος και θα σταματήσει.

Ο φόβος και ο πόνος λειτουργούν ανασταλτικά σε αυτούς που δεν είναι έτοιμοι για ένα τέτοιο μονοπάτι.

Ας μην ξεχνάμε πως τίποτα δεν είναι τυχαίο.... και όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Το σημαντικό είναι κανείς να κατανοήσει το γιατί συμβαίνουν...

Θάρρος ψυχής λοιπόν και συνειδητές αποφάσεις είναι αυτά που θα πρέπει να διακατέχουν τον εκάστοτε υποψήφιο.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τετ Οκτ 11, 2006 12:31 pm

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:Αγαπητέ Avaris,

Αν και οι προλαλήσαντες με κάλυψαν αρκετά θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι ελπίζοντας να σε βοηθήσω στα ερωτήματά σου.

Αυτός που θα αποτρέψει κάποιον από το να μάθει, σίγουρα ο ίδιος δεν έχει μάθει τίποτα.
Είναι βαρύ και κανείς δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κάποιον ως «ανίκανο» να προχωρήσει έναν δρόμο.

Αυτό που μπορεί να κάνει ένας δάσκαλος – εάν υποθέσουμε πως δεν έχει κρίνει και πολύ «θετικά» κάποιον – είναι να του δείξει τον δρόμο και να παρατηρήσει πως θα κάνει τα πρώτα βήματα. Αυτό θα είναι κριτήριο εάν θα προχωρήσει και θα τον εντάξει σε κάποιο τάγμα που τυχόν έχει δηλώσει ενδιαφέρον.

Εάν οι λόγοι επιλογής για την ένταξη σε κάποια εσωτερική ομάδα είναι σωστοί, τότε θεωρώ πως τίποτα δεν θα μπορέσει να σταθεί εμπόδιο στον ενδιαφερόμενο για αυτόν τον δρόμο. Εάν πάλι δεν είναι, τότε ο ίδιος ο υποψήφιος στο πρώτο εμπόδιο θα φανεί αδύναμος και θα σταματήσει.

Ο φόβος και ο πόνος λειτουργούν ανασταλτικά σε αυτούς που δεν είναι έτοιμοι για ένα τέτοιο μονοπάτι.

Ας μην ξεχνάμε πως τίποτα δεν είναι τυχαίο.... και όλα συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Το σημαντικό είναι κανείς να κατανοήσει το γιατί συμβαίνουν...

Θάρρος ψυχής λοιπόν και συνειδητές αποφάσεις είναι αυτά που θα πρέπει να διακατέχουν τον εκάστοτε υποψήφιο.


Και όμως συνέβη αγαπητή LadyHawk.

Και όχι απο ένα οποιοδήποτε Τάγμα του Ελληνικού Χώρου. Ένα απο τα πλέον "σημαίνοντα" - αν όχι το πιο Σημαίνον.
Απλά, θα περιμένω την "εκτίμηση" του αγαπητού Ράμογλου επι των "στοιχείων" που του έστειλα pm και δεν θα αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες.

Σε ευχαριστώ θερμά για τα εκπληκτικά και ενθαρρυντικά σου σχόλια

Με ειλικρινή εκτίμηση
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τετ Οκτ 11, 2006 2:48 pm

Γεια σας και από εμένα !

Διάβασα τις δημοσιεύσεις των αγαπητών φίλων παραπάνω και παραθέτω και τα δικά μου σχόλια.

Αυτό που θα πρέπει να εξετάσουμε προσεκτικά, είναι το που στοχεύουν και αποσκοπούν οι εκάστοτε ομάδες - τάγματα - σχολές. Τι πραγματικά προσφέρουν στα άτομα και φυσικά... τι μπορεί να κρύβεται από πίσω...

Ο χώρος της αναζήτησης, της πνευματικής εν γένει, είναι μεν μαγευτικός αλλά μπορεί να κρύβει και παγίδες...

Τι πιο απλό να μαζευτούν μερικοί φίλοι με τις ίδιες ανησυχίες και να φτιάξουν μία όμορφη παρέα, όπου εκεί θα ανταλλάσσουν απόψεις, εμπειρίες και ειδήσεις επάνω σ’ αυτό το χώρο.

Γενικά, ο χώρος της αναζήτησης είναι ένα μονοπάτι που θα πρέπει να το διαβείς μόνος... Αν στην πορεία βρεις και συνοδοιπόρους... ακόμα καλύτερα !

Φιλικά

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Οκτ 12, 2006 9:28 am

Αγαπητέ Avaris,

Εύχομαι να βρεις την άκρη που ψάχνεις μιας και τα πρώτα εμπόδια δεν ήταν ικανά να σε κάνουν να σταματήσεις από το δρόμο που η ψυχή σου επιθυμεί.

Είμαι σίγουρη πως ο αγαπητός Ramoglou θα «εκτιμήσει» σωστά την κατάσταση.

Τέλος θα ήθελα να πω, πως ο κάθε χώρος είναι σαν μία μικρή κοινωνία.
Παντού μπορεί κανείς να συναντήσει διαφόρων λογιών ανθρώπους. Από γνώστες μέχρι επικίνδυνους αδαής και δυστυχώς ακόμα και οι χώροι εσωτερικής αναζήτησης δεν αποτελούν εξαίρεση.

Αυτό, θα πρέπει ο καθένας να το έχει κατά νου και να μην επιτρέπει στον ίδιο του τον εαυτό να λειτουργεί ανασταλτικά.

Την καλημέρα μου σε όλους :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Κυρ Οκτ 22, 2006 3:33 pm

Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα κι εγω να πω μια γνωμη.Δεν εχω σχεση με κανενα ταγμα οποτε συγχωρειστε με αν κανω λαθος διατυπωση η εκτιμηση.
Είναι όντως κρίμα να επιμένει κάποιος να μην χρησιμοποιεί τον ήδη έτοιμο Εσωτερικό Συστηματοποιημένο Γνωστικό Πλούτο των Εσωτερικών Ταγμάτων (και κυρίως Αρχαίων και Έγκυρων σαν αυτό του Τεκτονισμού).

Θα πρέπει να μας προβληματίσει όμως το γιατί συμβαίνει αυτό. Γιατί τεράστια μερίδα (ίσως η πλειοψηφία) των υποψηφίων Εσωτερικών Μαθητών αρνείται να ακολουθήσει αυτό το "Συστηματοποιημένο Μονοπάτι των Εσωτερικών Ομάδων"?

Μήπως γιατί αυτές τις Εσωτερικές Ομάδες τις ακολουθεί ένα "Κακό όνομα" ?

Λοιπον αυτο ειναι ενα σοβαρο ερωτημα.
Δεν εχω ασχοληθει με ταγματα οπως προειπα παραμονον με το ρεικι και απο εκει ξεκινησα την προσωπικη αναζητηση μου.
Οπως ειναι φυσικο καποια στιγμη αρχισα να μαθαινω και για τον Δυτικο εσωτερισμο και εφτασα στο συγκεκριμενο Ταγμα.
Παρολο που διαβασα τα κειμενα του Παικ ,του βιρτ και λοιπον που κυκλοφορουν για το θεμα απο συγκεκριμενες εκδοσεις και διαπιστωσα οτι ολα αυτα τα συνομοσιολογικα περι κυριαρχων δικτατορων του κοσμου ειναι μαλλον μπουρδες ωστοσο παλι κατι δεν μου καθετε καλα.
Μιλωντας σε καποια φορουμ με ατομα που μου δηλωσαν Τεκτωνες διαπιστωσα εναν ελιτισμο που πισω απο τις διαφορες αιτιες που ανεφερε διεκρινα ταξικα αιτια.Επισης σε αλλη συζητηση με Αμερικανο (δηλωμενο σε μενα τουλαχιστον) Τεκτωνα αυτο που αποκομισα ηταν περι ενος ταγματος οπου ο πατερας γραφει τον γιο και ειμαστε ολοι μια παρεα κλειστη και διαλεγμενη.
Σε ελληνικο περιοδικο δημοσιευτηκαν καποιες επιστολες με αλληλοκατηγοριες μεταξυ των 2 στοων.Κατηγοριες που επισης καποιος πρωην Μ.Διδασκαλος τις χοντρυνε στα επιπεδα εθνικης μειοδοσιας.
Και απο οτι εχω αποκομισει μια απο τις κατηγοριες του κυριου κλαδου του Τεκτονισμου ειναι οτι λειτουργει για τα συμφεροντα συγκεκριμενης χωρας.
Ολα αυτα λοιπον δυσφημιζουν το εν λογω ταγμα και αποτρεπουν.καποιους.
Παρολα αυτα ομως θα συμφωνησω με την αποψη του κυριου Νehemaut αν ζητας κατι θα το βρεις η θα σε βρει αυτο.
Εμενα πολλα πραγματα με βρηκαν οταν τα αναζητησα οχι μονο στο διαδυκτυο αλλα και σε πραγματικο επιπεδο και εννοιωσα εκπληξη αλλα μαλλον ανακαλυψα οτι δεν ημουν ετοιμος ακομα για τετοια βηματα.Συμφωνω με τον Ραμογλου οτι ολοι γνωριζουμε ενα Τεκτωνα απλα δεν το ξερουμε .Οταν ερθει η ωρα θα το μαθουμε.
Πικος Απικος

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Δευ Οκτ 23, 2006 2:24 am

Αγαπητέ Pikos Apoikos,

Είναι λάθος να θεωρούμε τον Τεκτονισμό απλώς ένα μυητικό Τάγμα διότι δεν είναι μόνον αυτό. Ο Τεκτονισμός είναι ένας κοινωνικός θεσμός με ύψιστο σκοπό όχι μόνον την εκπαίδευση και βελτίωση των μελών του αλλά την εκπαίδευση και πρόοδο της κοινωνίας και κατ'επέκταση της ανθρώπινης φυλής. Ένας από τους ρόλους του είναι να περιφρουρεί το κοινωνικό σύνολο και να αποτρέπει τον δεσποτισμό σε κάθε του μορφή. Είναι αδύνατον λοιπόν, όταν πια ο Τεκτονισμός είναι σαφώς πολύ πιο προσβάσιμος και γνωστός σε σχέση με το κοντινό παρελθόν να μην υπάρχουν και αρνητικά αντίκτυπα.

Όμως τα σημάδια είναι σημάδια εξέλιξης και όχι παρακμής. Όλο και περισσότεροι κάνουν το ξεκίνημά τους στην αναζήτηση ή τουλάχιστον δείχνουν σημάδια ανησυχίας ή περιέργειας. Όλο και περισσότεροι έχουν δυνατότητα στην αναζήτηση.

Όσο για το οικογενειακό πρότυπο που αναφέρεις, αγαπητέ μου τούτο δεν έχει σχέση με τον Τεκτονισμό τον ίδιο αλλά με το στάδιο εξέλιξης της κοινωνίας. Αν συμβαίνει τούτο στην Ελλάδα, συμβαίνει διότι η κοινωνία μας λειτουργεί με το οικογενειακό αρχέτυπο σε όλες της τις εκφάνσεις. Έχουμε συγκεκριμένες οικογένειες που κραδαίνουν το σκήπτρο της πολιτικής εξουσίας, το ίδιο για την οικονομική εξουσία, κτλ κτλ. Στην υπόλοιπη Ευρώπη των εξελιγμένων χωρών, η οικογένεια δεν υποβάλλει την οιανδήποτε αναγκαιότητα στο συγκεκριμένο θέμα.

Αγαπητέ Avaris,

Ειλικρινά φίλε μου δεν γνωρίζω τα βιώματά σου και τους λόγους που οδηγείσαι σε τούτα τα συμπεράσματα. Το μόνον που έχω να σου πω είναι να σου ευχηθώ να έβρεις ό,τι τελικά αναζητείς και αν όντως το αναζητείς ειλικρινώς, το σίγουρο είναι ότι θα το έβρεις. Υπομονή.

Φιλικά,
LordPayens
--------------
- Dieu et mon Droit -

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 23, 2006 3:14 am

Πολύ ωραία τοποθέτηση για την ανάπτυξη διαλόγου, από τον αγαπητό piko apiko.

Ας πάρουμε τα πράγματα ένα ένα.
Ανοίγουμε συζήτηση περί ενός συγκεκριμένου Τάγματος, το οποίο όλοι το γνωρίζουμε, είτε έχοντας διαβάσει, είτε έχοντας ακούσει, είτε έχοντας ανθρώπους δικούς μας υπέρ ή κατά να μας έχουν δώσει πληροφορίες, είτε ως μέλη του.

Λέει λοιπόν ο φίλος μας ότι, το Τεκτονικό σύστημα διέπεται από ένα «ελιτισμό», ο οποίος όπως εγώ αντιλαμβάνομαι από την τοποθέτηση, δείχνει ότι ο χώρος αυτός ρέπει προς έναν κοινωνικό ρατσισμό. Αναρωτιέμαι λοιπόν. Πως δύναται να εντάσσονται σε αυτόν τον χώρο άτομα τα οποία είναι υπάλληλοι, ή είναι ελεύθεροι επαγγελματίες που διαθέτουν ένα απλό μαγαζάκι ; Άνθρωποι καθημερινοί, άνθρωποι που «ζουν ανάμεσα μας» όπως ήταν ο τίτλος που κάποτε κάπου διάβασα.

Μήπως αυτός ο «ελιτισμός», προσδιορίζεται σε ανθρώπους με ανοιχτό μυαλό ;
Σε ανθρώπους αναζητητές ;
Σε ανθρώπους που δεν τους αρέσει να φοράνε την πιτζάμα τους και να πίνουν την μπύρα τους, απασχολώντας το μυαλό τους με το τι ώρα έχει το τάδε σήριαλ ;
Αν αυτό είναι ο «ελιτισμός» που εννοούν τα γραπτά, τότε δε νομίζω ότι κάποιος από εμάς θα μπορούσε να διατυπώσει διαφωνία.

Από την άλλη, διατυπώνουμε την άποψη, της οικογενειοκρατίας, ως ένα δηλωθέν από Τέκτονα, επιχείρημα.
Αντιπαρέρχομαι του γεγονότος ότι ο καθένας μπορεί να δηλώνει ότι του αρέσει, και προχωρώ σε μία σκέψη μου.

Στην πολιτική σκηνή της χώρας η οικογενειοκρατία καλά κρατεί, εδώ η γιαγιά του φίλου μου του Κώστα νόμιζε ότι αναστήθηκαν ο Παπανδρέου με τον Καραμανλή και ρώταγε αν έχει κάτι και δε θυμάται καλά πως πέθαναν ! Στα επαγγέλματα το ίδιο, ο πατέρας δικηγόρος στέλνει το παιδάκι του να γίνει δικηγόρος, ο ιατρός ιατρό κλπ κλπ.
Οι σύλλογοι της Κάτω Ραχούλας και του Πέρα Μαχαλά, υπενθυμίζουν στα μέλη τους ότι πρέπει να επιλέγουν συγχωριανούς τους για να κάνουν τις δουλειές τους.
Ο Νεοδημοκράτης βοηθάει τον Νεοδημοκράτη, ο Πασοκτζής τον Πασοκτζή και ου το καθ εξής.

Αν όμως κάτι από τα παραπάνω (που μας φαίνονται απόλυτα λογικά) υποψιαστούμε ότι συμβαίνει σε κάποιο Τάγμα, τότε αυτό θα πρέπει να μας βάζει σε σκέψεις !
Και ερωτώ, γιατί αν κάποιος Τέκτων, επισκεφθεί ένα γιατρό ο οποίος είναι Τέκτων και του ζητήσει να περιθάλψει τον άρρωστο πατέρα του θα πρέπει να δεχθεί μομφή ;
Κάνει κάτι παράνομο ;
Μόνο ΑΝ και ΕΦ’ ΟΣΟΝ, ο ιατρός παραμερίσει έναν άλλο άρρωστο για να «βολέψει» τον μπαμπά του Τέκτονα, θα μπορούμε να μιλήσουμε για κακή χρήση της γνωριμίας. Σε μία τέτοια περίπτωση, ναι, θα συμφωνούσα πως αυτό είναι έξω από τα κοινωνικά όρια και χρήζει της προσοχής μας και της αυστηρής κριτικής μας.

Προχωρώντας λοιπόν στα υπόλοιπα, φθάνω στο θέμα της «συγκεκριμένης» χώρας.
Και ερωτώ ευθέως.
Ποιο ακριβώς στοιχείο έχουμε που να μας καταδεικνύει ότι ο Τεκτονισμός είναι όργανο του Εβραϊκού Κράτους ;
Ποιο δεδομένο έχει έρθει στο φως της Παγκοσμίου Δημοσιότητας, το οποίο να καταδεικνύει κάτι τέτοιο ;
Στη δική μου αντίληψη δεν έχει περιέλθει κάποιο ανάλογο εύρημα, πέραν του μυθολογικού πλαισίου της συμβολικής Τεκτονικής.

Αναρωτιέμαι όμως, πως εξυπηρετεί ο Τεκτονισμός τα συμφέροντα του Εβραϊκού Κράτους, έχοντας σαν όργανο το μυθολογικό πλαίσιο της συμβολικής Τεκτονικής και όχι ο Χριστιανισμός που αφ’ ενός στηρίζεται πάνω σε όλη την Εβραϊκή παράδοση και αφ’ ετέρου χρησιμοποιεί συνέχεια ευχολόγια περί της «Ιερουσαλήμ» και λοιπών Εβραϊκών ονομάτων, προφητών και Βασιλέων ;

Η Αμερική ποιανού τα συμφέροντα εξυπηρετεί ;

Χρειάζονται οι Εβραίοι τους Μασόνους για να εδραιωθούν ;
Προσωπικά το βρίσκω άτοπο. Γιατί όχι μόνο δε τους χρειάζονται αλλά θα τους χαλούσε και την συνοχή που έχουν μεταξύ τους να αναγκάζονται να δέχονται και άλλους.

Άφησα για τελευταίο τη σκέψη μου περί τσακωμών και ξεμπροστιάσματος κλπ.
Όταν προσπαθώ να δημιουργήσω κριτική σκέψη για ένα Κοινωνικόφιλοσοφικό χώρο, προσπαθώ να βρω αρχικά μια φόρμα του τι πρεσβεύει αυτός ο χώρος, με τι καταπιάνεται, άρα με το ίδιο το «δόγμα» του.
Αν μου αρέσει το «δόγμα» αυτό, ασχολούμαι, αν όχι τότε αλλάζω ρότα.

Για μένα δε φταίει το σύστημα, αν οι άνθρωποι δε το διαχειρίζονται σωστά, για μένα φταίνε οι άνθρωποι, οι οποίοι ίσως να μην γνωρίζουν τι κάνουν, αυτοί που με βάση την υπέρμετρη εγωπάθεια και την φαύλη νοοτροπία της κοινωνικής καταξίωσης μέσα από τίτλους και αξιώματα, καταρρακώνουν έννοιες, θεσμούς, ανθρώπους.

Δε μου φταίει ο Χριστός ή ο Χριστιανισμός, επειδή ο Χριστόδουλος λέει τα δικά του, ο τάδε Μητροπολίτης φοράει κόκκινο stringακι, ο δείνα Παπάς ξομολογούσε την βλογημένη κάτω από το ράσο. Αυτοί κάνουν ότι θέλουν και εγώ ανακαλύπτω την ηρεμία, την γαλήνη της ψυχής στα λόγια Του.

Δε μου φταίει ο θεσμός της Αστυνομίας, αν 100 αστυνομικοί, πουλάνε ναρκωτικά, 50 εκδίδουν γυναίκες και άλλοι 200 είναι μπλεγμένοι με παρανομίες πάσης φύσεως.
Εγώ ασχολούμαι με το εν γένει προληπτικό και σωφρονιστικό σύστημα και τους τρόπους βελτίωσης του.

Καταθέτω λοιπόν φίλτατε και αυτές τις σκέψεις για να αναπτυχθεί ο διάλογος, χωρίς να προσπαθώ να πάρω το μέρος ή όχι του Τεκτονισμού. Απλά μια άλλη οπτική μέσα από αυτό το πολύγωνο πρίσμα που όλοι κοιτάμε.

Καλή Εβδομάδα.

Υ.Γ. Το μέλος Nehemaut, είναι θηλυκού γένους. :)
Εικόνα

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τρί Οκτ 24, 2006 11:52 pm

Kαλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.
Συμφωνω και με τους 2.Ο σκοπος που παρεθεσα το κειμενο μου δεν ηταν να κοντραρω αλλα να ρωτησω μαλλον
Οσον αφορα τη χωρα που εξυπηρετει αναφερομαι στην Βρετανια και ο Μ.Διδασκαλος ειναι αυτος ο οποιος εμφανιστηκε σε εκπομπη του Τραγκα πριν καποια χρονια την οποια ο πανουργος αυτος οσφυοκαμπτης την μοιρασε σε DVD στην ευτυχως κλειστη πλεον εφημεριδα του με τον τιτλο "Στα αδυτα της Μασωνιας".(απο το "Χωρις αναισθητικο)
Επισης συμφωνω οτι αλλο ενας θεσμος και αλλο οι ανθρωποι που το διαχειριζονται.Και οταν πληθαινει η προσβαση προς αυτο φυσικο ειναι να πληθαινει η φυρα.Καλο ειναι παντως να υπαρχουν δυναμεις που να αποβαλουν την παρακμη.Βεβαια αυτο ειναι μαλλον ουτοπια(και αυτο που γραφω κοινοτυπια) αλλιως ολοι οι θεσμοι θα λειτουργουσαν τελεια!!!!!
Το γενικοτερο νοημα παντως που ηθελα να δωσω ειναι το οτι ολα αυτα που παρεθεσα διαφημιζουν αρνητικα ενα χωρο.Εγω καταλαβαινω οτι η επικεντρωση πρεπει να γινει στη διδασκαλια ο κοσμος ομως που
Σε ανθρώπους που τους αρέσει να φοράνε την πιτζάμα τους και να πίνουν την μπύρα τους, απασχολώντας το μυαλό τους με το τι ώρα έχει το τάδε σήριαλ


τι λεει?
Ευχαριστω και καλο βραδυ
Πικος Απικος

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Οκτ 25, 2006 2:46 am

Στα άδυτα της μασονίας !!!

Ένας τίτλος που το διαβάζεις και λες, «αυτό το DVD τα έχει όλα ! Ο τεράστιος βούτηξε στο βούρκο και τα αποκαλύπτει όλα !»

Μιας και το έχω δει το συγκεκριμένο, θα ήθελα να πω ότι η συνέντευξη του ΠΡΩΗΝ Μεγάλου Διδασκάλου της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος είναι μια πολύ όμορφη διαφήμιση του Τεκτονισμού και αφ’ ετέρου δεν είδα κάτι το περίεργο, το κακό, το μιαρό, να αποκαλύπτεται.

Όλοι μπήκαν, είδαν και αποκαλύπτουν … … … τα όσα μπορεί ο καθένας να βρει στο Internet !
Φαντασιώσεις και όνειρα θερινής νυχτός που όχι απλά δε στέκουν, αλλά κάνουν το Μίκυ Μάους και τους μικρούς εξερευνητές να μοιάζουν με φιλοσοφικό τεμάχιο !

Θεωρώ ότι ο κάθε χώρος έχει τους τρόπους να αυτοκαθάρεται, μέσα από διαδικασίες δικές του και σίγουρα όχι ορατές δια γυμνού οφθαλμού.

Οι άνθρωποι που δεν ενδιαφέρονται παρά μόνο για όσα προαναφέραμε δεν έχουν ανάγκη τον όποιο Τεκτονισμό για να ασχοληθούν.

Δυσφήμιση λοιπόν !
Ίσως και να υπάρχει λόγος :)
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Οκτ 25, 2006 3:38 am

Αγαπητέ pikos apikos,

κατά την άποψή μου είναι σημαντικοί οι προβληματισμοί σου και απασχολούν συχνά τόσο τα ίδια τα μέλη των χώρων αυτών, όσο και τους υπόλοιπους.

Όλα όσα περιγράφουν οι φίλοι πιο πάνω, δίνουν αρκετές και ικανοποιητικές απαντήσεις, αλλά πάντα οφείλουμε να θυμόμαστε το αρχαίο ρητό, το οποίο ακόμη και σημαντικές προσωπικότητες του τεκτονισμού διακηρύττουν χωρίς εξαίρεση:

[center]Η αδιάκοπη επαγρύπνηση είναι το τίμημα της ελευθερίας.[/center]
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Πέμ Οκτ 26, 2006 12:31 am

Eυχαριστω για το χρονο σας
οι απαντησεις σας με καλυψανε πληρως
Καλο βραδυ
Πικος Απικος


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης