Αγωνιώδη ερωτήματα περί Ταγμάτων και Υποψηφίων

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Παρ Ιουν 08, 2007 12:41 pm

Ο.Κ. να δεχθώ ότι ο λόγος που έχω αυτήν την εντύπωση για τον εκφυλισμό κάποιων πραγμάτων έχει να κάνει με τον εαυτό μου.

Τι να σας πω... μπορεί να είναι και έτσι. Έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να δουλέψω με τον εαυτό μου -αναγκάστηκα βασικά εκ των περιστάσεων- και αυτό γιατί δεν μ' αρέσει γενικά να τα ρίχνω στους άλλους και στην κακή μου τύχη (στην οποία δεν πιστεύω παρεπιπτόντως, όπως ούτε στις συμπτώσεις).

Πάντως για άλλη μια φορά τονίζω ότι δεν είχα πρόθεση να θίξω κανέναν αλλά ακριβώς επειδή αισθάνομαι άνετα εδώ να συζητάω θέματα που σκέφτομαι (όπως έγραψα και σε άλλο post) για αυτό σας τα έγραψα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιουν 08, 2007 1:14 pm

Νομίζω πως η Ladyhawk, μίλησε γενικά και όχι προσωπικά.

Το "σύστριγγλο" που παρατηρήτε δεν έχει να κάνει με το εκάστοτε σύστημα.
Έχει να κάνει με τους ανθρώπους και εδώ ξεκινάει το mind game και το mind control.
Βιώνω το σύστημα και παίρνω από τις "διδαχές" του, αδιαφορώντας πολλάκις για όσα μπορεί κάποιοι να κάνουν, διότι εν τέλει ο δρόμος είναι μοναδικός και μοναχικός και οι άλλοι υπάρχουν για να καθρεφτίζουμε τις ανοχές μας, τις αντοχές μας, τις φοβίες μας και γενικά όσα θα πρέπει να δουλέψουμε για να φτάσουμε στο σημείο της αρμονίας με τον ίδιο μας τον εαυτό.

Πάντως και εγώ προσωπικά θα αντιδρούσα στον όποιο προσηλυτισμό, ίσως επειδή μ' αρέσει να επιλέγω μόνο μέσα από το θέλω μου.

Την καλησπέρα μου.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιουν 08, 2007 2:23 pm

Πράγματι όπως είπε ο Ramoglou το προηγούμενο post μου ήταν γενικό και δεν αφορούσε κάποιο πρόσωπο συγκεκριμένα. Ήταν μία αναφορά στο τι επικρατεί τριγύρω.

Επίσης θα ήθελα να πω πως τελικά το κάθε σύστημα χαλάει όταν «χαλασμένη» είναι και η πλειοψηφία που το εκπροσωπεί ή ακόμα αδιαφορεί για τα κακώς κείμενα.

Τέλειο δεν είναι τίποτα και φυσικά σε όλους τους χώρους μπορεί κανείς να συναντήσει κάθε λογής ανθρώπους με ανάλογες συμπεριφορές.

Όσο για τον προσηλυτισμό θα έλεγα πως κρύβει μέσα του την έννοια της εκμετάλλευσης πράγμα που νομίζω κανείς δεν είναι σύμφωνος. Η ελευθερία της σκέψης και της απόφασης είναι κάτι πολύ σημαντικό και κανείς θα πρέπει να μάχεται για αυτό.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 11, 2007 10:25 am

ο.κ. το κατάλαβα ότι δεν αναφέρθηκε προσωπικά η Ladyhawk, εγώ μίλησα προσωπικά για τον εαυτό μου :D

Κατά τα άλλα, φυσικά παντού υπάρχουν διαφόρων ειδών άνθρωποι, απλά έχω την άποψη ότι οι άνθρωποι που καλούνται να διαχειριστούν τέτοιες γνώσεις πρέπει (κατά την γνώμη μου) να έχουν και τη "σοφία" να τη διαχειριστούν σωστά για το καλό και το "φως" . Και αυτό είναι που με απογοητεύει συγκεκριμένα, το γεγονός ότι άνθρωποι που δεν έχουν τη δύναμη (χαρακτήρα και προσωπικότητας) καθώς και τη "σοφία" να ασχοληθούν και να διαχειριστούν σωστά μια σπάνια γνώση που τους "δίνεται".

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 11, 2007 11:39 am

Κατά τα άλλα, φυσικά παντού υπάρχουν διαφόρων ειδών άνθρωποι, απλά έχω την άποψη ότι οι άνθρωποι που καλούνται να διαχειριστούν τέτοιες γνώσεις πρέπει (κατά την γνώμη μου) να έχουν και τη "σοφία" να τη διαχειριστούν σωστά για το καλό και το "φως" . Και αυτό είναι που με απογοητεύει συγκεκριμένα, το γεγονός ότι άνθρωποι που δεν έχουν τη δύναμη (χαρακτήρα και προσωπικότητας) καθώς και τη "σοφία" να ασχοληθούν και να διαχειριστούν σωστά μια σπάνια γνώση που τους "δίνεται".



Για αυτές τις περιπτώσεις συνήθως υπάρχουν δικλίδες ασφαλείας ούτως ώστε να αποφεύγονται τα «ατυχήματα».

Όταν κάποιος δεν ξέρει να τα λειτουργήσει σωστά ή δεν είναι στη θέση να καταφέρει κάτι τέτοιο σίγουρα το αποτέλεσμα δεν είναι το προσδοκούμενο αλλά κάτι λειψό, άσε που κάποια πράγματα γυρίζουν μπούμερανγκ...
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 11, 2007 2:11 pm

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:
Όταν κάποιος δεν ξέρει να τα λειτουργήσει σωστά ή δεν είναι στη θέση να καταφέρει κάτι τέτοιο σίγουρα το αποτέλεσμα δεν είναι το προσδοκούμενο αλλά κάτι λειψό, άσε που κάποια πράγματα γυρίζουν μπούμερανγκ...


Αυτό να δω ... πριν πεθάνω για να πεθάνω ήσυχη ότι μπορεί να κερδίσει και το φως και η πίστη :D :D

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 11, 2007 2:22 pm

Πέρα από το τι γυρίζει πίσω σ' εμάς και πέρα από το ότι όποιος πάρει τη δύναμη στα χέρια του και δεν ξέρει να τη χρησιμοποιήσει σωστά απλά δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει, υπάρχει και ένα άλλο θέμα.

Το θέμα αυτό είναι οι δικές μας επιλογές.
Π.Χ. Λέω εγώ, "θέλω να προχωρήσω προς το Φως", αλλά δεν προσέχω, ούτε τις όποιες πληροφορίες λαμβάνω δεξιά κι αριστερά, ούτε και μπαίνω σε μια συντεταγμένη πορεία, επαναλαμβάνοντας λάθη του παρελθόντος και κάνοντας έτσι μια κυκλικά στάσιμη πορεία.

Αυτό θέλει ιδιαίτερη μελέτη.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 11, 2007 2:47 pm

Αυτό να δω ... πριν πεθάνω για να πεθάνω ήσυχη ότι μπορεί να κερδίσει και το φως και η πίστη


Αν γνώριζαν οι περισσότεροι πόσο δύναμη κρύβουν αυτά ο κόσμος μας θα ήταν καλύτερος…. γιατί αυτό είναι μία δύναμη που δυστυχώς αγνοείται....
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 09, 2007 9:59 am

>|<>QBB<
H magikadespell έγραψε:"...Εντέλει, με ενοχλεί πάρα πολύ, που με κανένα τρόπο δεν μπορώ να αποφύγω γενικά το σ ύ σ τ η μ α..."

Χμμμμμ....
ΣΥΣΤΗΜΑ...

Με προβλημάτισε η φράση σου αυτή αγαπητή Magika De Spell και αυτόματα προσπάθησα να βρω ΚΑΤΙ από τον κόσμο που ζούμε και μετέχουμε (ΟΛΟΙ ΜΑΣ) που να ΜΗΝ έχει "σύστημα"...
Βρήκα;;;
Μπάαααα, ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ...

Όμως βρήκα συστήματα που ΔΕΝ μου αρέσουν...
Μα σε αυτά, ΔΕΝ συμμετέχω!
Συμμετέχω σε "άλλα" που μου αρέσουν...
Τότε προσπαθώ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ, να τα κάνω ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

Παρατήρησε την σκέψη μου και θα δεις ότι το ΜΟΝΟ που διακρίνετε είναι ένας ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΣΜΟΣ...
Αυτή είναι μια πραγματικότητα...
Τα ΠΑΝΤΑ είναι υποκειμενικά...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Τελικά υπάρχει ΚΑΤΙ από τον ορατό κόσμο που μετέχουμε και που ΔΕΝ έχει σύστημα :?: :?: :?:
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιούλ 09, 2007 5:08 pm

magika έγραψε:"...Εντέλει, με ενοχλεί πάρα πολύ, που με κανένα τρόπο δεν μπορώ να αποφύγω γενικά το σ ύ σ τ η μ α..."


Κέλσος έγραψε:Με προβλημάτισε η φράση σου αυτή αγαπητή Magika De Spell και αυτόματα προσπάθησα να βρω ΚΑΤΙ από τον κόσμο που ζούμε και μετέχουμε (ΟΛΟΙ ΜΑΣ) που να ΜΗΝ έχει "σύστημα"...
Βρήκα;;;
Μπάαααα, ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ...


Κέλσο, μην την πιστεύεις. Λέει ψέμματα. Υπάρχει τρόπος ... και το ξέρει. Λέγεται snorkeling ... :lol:

Κέλσος έγραψε:Τελικά υπάρχει ΚΑΤΙ από τον ορατό κόσμο που μετέχουμε και που ΔΕΝ έχει σύστημα ;


Φυσικά! :)

Κέλσος έγραψε:Τα ΠΑΝΤΑ είναι υποκειμενικά...


Ε, όχι και τα πάντα. Κόψε κάτι ...
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 09, 2007 9:59 pm

Για να μην χανόμαστε με τις έννοιες ... και τα όσα εννοούν ...

Επιφανειακή Κολύμβηση (Snorkeling)

Το 70% του κόσμου βρίσκεται κάτω απο την επιφάνεια της θάλασσας. Η εμπειρία της επιφανειακής κολύμβησης είναι το πρώτο βήμα για να εξερευνήσεις τον υποβρύχιο κόσμο. Κάνε λοιπόν αυτό πρώτο βήμα με ενθουσιασμό και αυτοπεποίηθηση με την βοήθεια και υποστήριξη ενός συνοδού του MDC

Τι χρειάζομαι για να αρχίσω;

· Ελάχιστη ηλικία: καμία
· Συμπλήρωση της φόρμας «Επιφανειακή Κολύμβηση»

Τι χρειάζεται να κάνω;

Να έχεις την επιθυμία να δείς ένα καινούργιο κόσμο

Πόσο χρόνο διαρκεί;

Περίπου 60 λεπτά

Τι εξοπλισμό πρέπει να έχω;

Κανένα! Ελα μαζί μας να απολαύσεις μια ωραία εμπειρία. Τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς στον παρέχουμε εμείς.

Τι θα χρειαστώ πριν πάω στο νερό;

Μια σύντομη ενημέρωση απο τον συνοδό του MDC

Τι μπορώ να κάνω απο εδώ και πέρα;

Απο εδώ και πέρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάς βαθύτερα. Οι επιλογές που έχεις είναι όλες συναρπαστικές:

* Ανακάλυψε την άπνοια
* Ανακάλυψε την κατάδυση
* Επίπεδο Ι (Ελεύθερη κατάδυση)
* Δύτης Ανοικτής Θάλασσας (Κατάδυση με αναπνευστική συσκευή)



Η αντιγραφή είναι από το http://club.mares.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=10&Itemid=3
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 10, 2007 8:21 am

>|<>QBB<
Ο Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Κέλσος έγραψε:Τελικά υπάρχει ΚΑΤΙ από τον ορατό κόσμο που μετέχουμε και που ΔΕΝ έχει σύστημα ;


Φυσικά! :)

Κέλσος έγραψε:Τα ΠΑΝΤΑ είναι υποκειμενικά...


Ε, όχι και τα πάντα. Κόψε κάτι ...


Καλημέρα σε όλους...

Αγαπητέ Παύλο,
Δεν γνωρίζω τίποτα περί snorkeling :shock: και λόγω ηλικίας σύμφωνα με όσα ευγενικά μας παρέθεσε ο φίλος Ράμογλου, είναι μάλλον βέβαιο ότι δεν θα μάθω και ποτέ :roll:

Εάν έχεις πάντως συμφωνα με τα γραφώμενά σου κάτι που δεν έχει ή δεν εμπίπτει σε ΣΥΣΤΗΜΑ, σε αναμένω...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιούλ 10, 2007 9:37 am

Παύλο εννοείς οτι αυτό το snorkeling !!! είναι κάτι που δεν υπακούει σε σύστημα?
Γιατί αυτα που διάβασα παρακάτω είναι όλα συστηματοποιημένα....

Ποτέ δεν μου άρεσαν τα παντός είδους συστήματα μια και θεωρούσα οτι προέρχονται απο κάποιον άλλο που σκοπό είχε να εξυπηρετήσει τις ανάγκες του...μέχρι που αποφάσισα να θέσω τον εαυτό μου σε πείραμα, με όλους τούς κινδύνους που συνεπάγεται αυτό, και να δω πως είναι να περάσω λίγο καιρό χωρίς κανένα σύστημα...σκέψεως, δράσεων...χωρίς καμία αναστολή η έλεγχο συναισθήματος ....χωρίς ωράριο....χωρίς εξηγήσεις και παρεξηγήσεις κλπ....
Για τον σκοπό αυτό χρησιμοποίησα την καθημερινότητα μου και όλους όσους περιστρέφονταν γύρω μου, μαζί με τον εαυτό μου...

Μετα απο λίγο διαπίστωσα οτι τα συστήματα που είχα θέσει μόνη μου και συνειδητά ήταν πολύ πιο απόλυτα και κάθετα και πολύ πιο περιοριστικά απο κάθε τι άλλο που είχα βιώσει....τότε που δεν είχα να λογοδοτήσω σε κανένα.....

Συμπερασματικά χωρίς κανένα σύστημα δεν μπορούμε να επιβιώσουμε απο πρακτικής απόψεως αλλά ούτε και να διατηρήσουμε ακέραιη την εγκεφαλική μας λειτουργία χωρίς να τρελλαθούμε..

Η σκέψη χρειάζεται συστήμα για να λειτουργήσει αλλιώς καταλήγουμε στην παράνοια...
Ανεξέρτητοι συνειρμοί χωρίς κανένα σύστημα τρόπο σύνδεσης και επαγωγής δημιουργούν σύγχυση και ανικανότητα κρίσεως...που συνεπάγεται κίνδυνο για την ζωή μας.
Αφού λοιπόν το πρώτο σύστημα το κατασκευάζει ο ίδιος ο νους μας για να ''δουλέψει'' τότε είναι εμφανές οτι ποτέ δεν είμαστε τελείως ''ελέυθεροι'' απο κάποιο οργανωτικό πρόγραμμα...

Σκέφτομαι οτι ακόμη και οι αναρχικοί ...οχι οι ιδεαλιστές αλλά αυτοι που σπάνε βιτρίνες και αυτοκίνητα ...με σύστημα το κάνουν....

Σκέψεις...
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιούλ 10, 2007 9:48 am

Καλημέρα σε όλους. :D

Κέλσο, συμφωνώ απόλυτα με τη σκέψη σου, έτσι είναι και ναι δε συμμετέχω εδώ και χρόνια σε συστήματα που δε μου αρέσουν, τουλάχιστον προσπαθώ. Απλώς συζητάω εδώ καμιά φορά προβληματισμούς που έχω γιατί μ’ αρέσει να διαβάζω και τις δικές σας απόψεις με τις οποίες πολλές φορές συμφωνώ τελικά. Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν σκεφτεί ή προβληματιστεί νωρίτερα από εμένα για κάποια πράγματα.


Το snorkeling Κέλσο μου είναι απλώς το κολύμπι με βατραχοπέδιλα, μάσκα και αναπνευστήρα που χαζεύεις το βυθό (και εγώ είχα ακριβώς την ίδια απορία σε άλλη ενότητα :) ). Νομίζω πως είναι μια ασχολία αυτή (όπως και η κατάδυση) που σε βοηθάει να ξεφεύγεις λίγο από τον κόσμο που μας μπλέκει καμιά φορά και σε συστήματα που δε μας αρέσουν. Εγώ θα το ξεκινήσω πάντως, όταν μικρότερη το έκανα θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ και όντως αισθανόμουν ότι είμαι σε άλλο κόσμο… πιο όμορφο και απλό

Ladyhawk, σιγά σιγά συνειδητοποιώ και εγώ πόση δύναμη έχει η πίστη έτσι, ελπίζω να σου γεννώ την αισιοδοξία πως συνεχώς κάποιοι άνθρωποι ανακαλύπτουν αυτό που λες δίνοντας κάποια προοπτική να γίνουν πλειοψηφία κάποτε :lol:

Ram, ξέρεις φαντάζομαι πόσο σημασία δίνω σε προβληματισμούς που μου θέτεις ή που θέτεις γενικά. Θέλω να πιστεύω ότι σε ότι με αφορά δεν κάνω κύκλους αλλά ότι είμαι στην αρχή της συνειδητοποίησης μιας πραγματικότητας που δεν υποψιαζόμουν καν ως τώρα με το λάθος τρόπο σκέψης και οπτικής που είχα για τα περισσότερα θέματα.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 10, 2007 11:57 am

>|<>QBB<
H magikadespell έγραψε:"...Κέλσο, συμφωνώ απόλυτα με τη σκέψη σου, έτσι είναι και ναι δε συμμετέχω εδώ και χρόνια σε συστήματα που δε μου αρέσουν, τουλάχιστον προσπαθώ.
Απλώς συζητάω εδώ καμιά φορά προβληματισμούς που έχω γιατί μ’ αρέσει να διαβάζω και τις δικές σας απόψεις με τις οποίες πολλές φορές συμφωνώ τελικά.
Δηλαδή υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που έχουν σκεφτεί ή προβληματιστεί νωρίτερα από εμένα για κάποια πράγματα..."


Όταν φτιάχτηκε ο παρόν ιστοχώρος, είχαμε σαν επιθυμία μας ακριβως αυτό που αναφέρεις και προσωπικά, αλλά και σίγουρα και οι υπόλοιποι συνετελεστές του Mystica.gr, είμαστε χαρούμενοι που ΕΣΤΩ και σε ΕΝΑ ΜΕΛΟΣ της αγοράς μας, του φανήκαμε χρήσιμοι :) :) :)

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιούλ 11, 2007 8:59 am

Διάβασα το παράδειγμα της NEHEMAUT περί του "συστήματος" και μετά διάβασα το πόσο μπορεί να σε χαλαρώσει το κολύμπι με μάσκα και βατραχοπέδιλα, κάνοντας σε να ξεχνάς την όποια σου "πίεση" και έτσι να αισθάνεσαι ότι βρίσκεσαι σ' ένα άλλο "κόσμο", όπως πολύ όμορφα μας είπε η magikadespell.

Να λοιπόν που υπάρχει η δυνατότητα να παραπλανήσουμε τη σκέψη μας.
Το να κολυμπήσεις θέλει σύστημα, συγχρονισμό των κινήσεων χεριών, ποδιών, κορμού, αναπνοής και βέβαια επιλογή πορείας, αλλιώς η απέραντη αγαπημένη είναι πανέτοιμη να μας πάρει στην αγκαλιά της.

Τι κάναμε λοιπόν ; Απορρίψαμε το "σύστημα", δηλαδή τα όσα θεωρούμε καθημερινά, ρουτινιάρικα, καταπιεστικά και κάναμε με σύστημα κάτι που μας βοήθησε να χαλαρώσουμε, να ξεχαστούμε, να οδηγήσουμε τη σκέψη μας σε άλλους "τόπους".

Τη μόνη λοιπόν διαφορά που βλέπω θα την εντόπιζα στο ότι, αυτό που μας ενοχλεί είναι η επανάληψη της καθημερινότητας και των συναισθημάτων μας. Και όχι το "σύστημα" έτσι γενικά και αόριστα.

Καλημερούδια.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Ιούλ 11, 2007 11:42 am

Τα πάντα διέπονται από ένα σύστημα είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι.
Άλλωστε πως είναι δυνατόν κάτι να λειτουργήσει χωρίς σύστημα, ανεξέλεγκτα? Γίνεται? Δεν γίνεται.

Οι λέξεις όμως και τα δεδομένα που έχουμε αποκομίσει μέσα από την καθημερινότητα είναι αυτά που ενοχλούν και πάνω σε αυτά αντιδράμε.

Ίσως τελικά είναι προτιμότερο να δούμε και να δώσουμε βάση στο τι μπορεί να μας προσφέρει το κάθε σύστημα και όχι καθεαυτό το σύστημα.

Τέλος δεν μας υποχρεώνει κανείς να γίνουμε οπαδοί συστημάτων που δεν μας αντιπροσωπεύουν. Η ελευθερία της σκέψης και της επιλογής είναι το όπλο μας για να κινηθούμε μέσα σε αυτά.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Ιούλ 11, 2007 8:26 pm

Απορρίψαμε το "σύστημα", δηλαδή τα όσα θεωρούμε καθημερινά, ρουτινιάρικα, καταπιεστικά και κάναμε με σύστημα κάτι που μας βοήθησε να χαλαρώσουμε, να ξεχαστούμε, να οδηγήσουμε τη σκέψη μας σε άλλους "τόπους".


Νομίζω πως είναι μια ασχολία αυτή (όπως και η κατάδυση) που σε βοηθάει να ξεφεύγεις λίγο από τον κόσμο που μας μπλέκει καμιά φορά και σε συστήματα που δε μας αρέσουν. Εγώ θα το ξεκινήσω πάντως, όταν μικρότερη το έκανα θυμάμαι ότι μου άρεσε πάρα πολύ και όντως αισθανόμουν ότι είμαι σε άλλο κόσμο… πιο όμορφο και απλό


Πιστεύω οτι επάνω σε αυτές τις δύο φράσεις στηρίζεται ή ιδέα της ευτυχίας, όλη η βιομηχανία της διαφήμησης γενικώς και ένα μεγάλο μέρος απο τις αυταπάτες μας.
Που όμως αντιδρούμε? Που είναι τελικά αυτή η ρουτίνα και η βλαβερή επανάληψη ?
Είναι όντως τα συστήματα που υπάρχουν που μας βάζουν και μας βγάζουν απο όλο αυτό η μήπως φταίει η μηχανικότητα στη σκέψη μας και στις αντιδράσεις μας?
Πρόσφατα ακουσα για κάποια πολύ εύπορη κυρία που ''ξόδεψε εκατομμύρια '' ....'' όλο τον κόσμο γύρισε''.... για να αναζητήσει....
Η ''για να σπάσει την ρουτίνα και το αδιέξοδο που έπεσε αφού έχασε κάθε πίστη'' σκέφτηκα...
Η ψυχή μας είναι πάντα μαζί μας και μονίμως μας προκαλεί στις ''συνομηλίες της''.


Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 12, 2007 7:59 am

>|<>QBB<
H NEHEMAUT έγραψε:"...Πιστεύω... (στην) ...ιδέα της ευτυχίας... (η οποία είναι) ...και ένα μεγάλο μέρος απο τις αυταπάτες μας..."


Την καλημέρα μου στους αγαπητούς φίλους.
Καλή μου NEHEMAUT, έφτιαξα από το γραπτό σου μια συραφή από λέξεις που γνωρίζω ως ΑΛΗΘΕΙΑ.

Η λέξη κλειδί είναι αυτή της ΑΥΤΑΠΑΤΗΣ και πραγματικά, τα πάντα είναι μια ΑΥΤΑΠΑΤΗ, μια ΠΛΑΝΗ, μια ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ, η οποία όμως καταφέρνει να μας κρατά εγκλοβισμένους σε καταστάσεις οι οποίες μας κάνουν ΔΥΣΤΥΧΕΙΣ, ενώ η πραγματική και έξω από κάθε ΑΥΤΑΠΑΤΗ, ΠΛΑΝΗ, ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ, ευτυχία βρίσκεται (κατά τον νόμο της ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ - ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑΣ) που αλλού, παρά στην εντός μας ΑΛΗΘΗΝΗ ΦΥΣΗ όταν αυτή η φύση λειτουργεί σύμφωνα με την μια και μοναδική πραγματικότητα...
Ότι όλα είναι πλάνη :wink: ...

Σκέψεις καλή μου...
Σκέψεις...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

PL
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 7:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PL » Πέμ Οκτ 02, 2008 5:04 pm

Δεν έχεις άδικο αγαπητέ μου. Ομως σήμερα τα γεγονότα μας έχουν κατά κάποιο τρόπο προλάβει. Μέσω ιντερνετ, μπορεί κανείς να μάθει για το τί υπάρχει μέσα σε λίγη ώρα. Από εκεί και πέρα πιστεύω ακράδαντα οτι πρέπει ο αναζητητής να ακολουθήσει το ένστικτό του. Η καλή αύρα φαίνεται από την πρώτη συνάντηση μεταξύ υποψηφίου και μέλους κάποιου τάγματος. Οι μη καλές προθέσεις φαίνονται στην δεύτερη, τρίτη άντε τέταρτη επίσκεψη. Ε, για ένα τόσο σπουδαίο δρόμο, αξίζει κανείς να δοκιμάσει.
Ευχαριστώ για τον χρόνο


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες