Αγωνιώδη ερωτήματα περί Ταγμάτων και Υποψηφίων

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Κυρ Οκτ 29, 2006 4:48 pm

Ακριβέστατη και εντυπωσιακότατη συζήτηση. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Κλάπ κλάπ κλάπ.

Φιλικά,
LordPayens

kop
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2007 4:43 pm

Δημοσίευσηαπό kop » Τετ Ιαν 31, 2007 12:16 pm

>|<>QBB<
pikos apikos έγραψε:Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα κι εγω να πω μια γνωμη.Δεν εχω σχεση με κανενα ταγμα οποτε συγχωρειστε με αν κανω λαθος διατυπωση η εκτιμηση.
Είναι όντως κρίμα να επιμένει κάποιος να μην χρησιμοποιεί τον ήδη έτοιμο Εσωτερικό Συστηματοποιημένο Γνωστικό Πλούτο των Εσωτερικών Ταγμάτων (και κυρίως Αρχαίων και Έγκυρων σαν αυτό του Τεκτονισμού).

Θα πρέπει να μας προβληματίσει όμως το γιατί συμβαίνει αυτό. Γιατί τεράστια μερίδα (ίσως η πλειοψηφία) των υποψηφίων Εσωτερικών Μαθητών αρνείται να ακολουθήσει αυτό το "Συστηματοποιημένο Μονοπάτι των Εσωτερικών Ομάδων"?

Μήπως γιατί αυτές τις Εσωτερικές Ομάδες τις ακολουθεί ένα "Κακό όνομα" ?

Λοιπον αυτο ειναι ενα σοβαρο ερωτημα.
Δεν εχω ασχοληθει με ταγματα οπως προειπα παραμονον με το ρεικι και απο εκει ξεκινησα την προσωπικη αναζητηση μου.
Οπως ειναι φυσικο καποια στιγμη αρχισα να μαθαινω και για τον Δυτικο εσωτερισμο και εφτασα στο συγκεκριμενο Ταγμα.
Παρολο που διαβασα τα κειμενα του Παικ ,του βιρτ και λοιπον που κυκλοφορουν για το θεμα απο συγκεκριμενες εκδοσεις και διαπιστωσα οτι ολα αυτα τα συνομοσιολογικα περι κυριαρχων δικτατορων του κοσμου ειναι μαλλον μπουρδες ωστοσο παλι κατι δεν μου καθετε καλα.
Μιλωντας σε καποια φορουμ με ατομα που μου δηλωσαν Τεκτωνες διαπιστωσα εναν ελιτισμο που πισω απο τις διαφορες αιτιες που ανεφερε διεκρινα ταξικα αιτια.Επισης σε αλλη συζητηση με Αμερικανο (δηλωμενο σε μενα τουλαχιστον) Τεκτωνα αυτο που αποκομισα ηταν περι ενος ταγματος οπου ο πατερας γραφει τον γιο και ειμαστε ολοι μια παρεα κλειστη και διαλεγμενη.
Σε ελληνικο περιοδικο δημοσιευτηκαν καποιες επιστολες με αλληλοκατηγοριες μεταξυ των 2 στοων.Κατηγοριες που επισης καποιος πρωην Μ.Διδασκαλος τις χοντρυνε στα επιπεδα εθνικης μειοδοσιας.
Και απο οτι εχω αποκομισει μια απο τις κατηγοριες του κυριου κλαδου του Τεκτονισμου ειναι οτι λειτουργει για τα συμφεροντα συγκεκριμενης χωρας.
Ολα αυτα λοιπον δυσφημιζουν το εν λογω ταγμα και αποτρεπουν.καποιους.
Παρολα αυτα ομως θα συμφωνησω με την αποψη του κυριου Νehemaut αν ζητας κατι θα το βρεις η θα σε βρει αυτο.
Εμενα πολλα πραγματα με βρηκαν οταν τα αναζητησα οχι μονο στο διαδυκτυο αλλα και σε πραγματικο επιπεδο και εννοιωσα εκπληξη αλλα μαλλον ανακαλυψα οτι δεν ημουν ετοιμος ακομα για τετοια βηματα.Συμφωνω με τον Ραμογλου οτι ολοι γνωριζουμε ενα Τεκτωνα απλα δεν το ξερουμε .Οταν ερθει η ωρα θα το μαθουμε.


Αγαπητέ μου φίλε
Θα ήθελα να επισημάνω ότι συζητώντας απλα με κάποιον Τέκτονα (ακόμα και με κάποιον ΄΄μεγάλο΄΄ σε αξιώματα) δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για το τι είναι ο Τεκτονισμός.
Ο Τεκτονισμός είναι 100% βιωματικός. Αν δεν τον βιώσεις, δεν μπορείς να έχεις άποψη.
Αν βιώσεις τον Τεκτονισμό, μέσα από τα μάτια κάποιου άλλου, τότε βιώνεις τον Τεκτονισμό μέσα από την ψυχοσύνθεση αυτού που σου τον περιγράφει.

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος.

Τώρα όσο αφορά τις ΄΄συνομοσιολογίες΄΄, αρκετά πια, έχουμε βαρεθεί.(Αυτό περί τα συμφέροντα ξένων χωρών)

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιουν 07, 2007 12:22 pm

Καλημέρα σε όλους!
Τις τελευταίες μέρες θέλω πολύ να σας θέσω έναν προβληματισμό μου σχετικά με τα Τάγματα και Σχολές γενικώς και ειδικότερα για τον Ελευθεροτεκτονισμό και αυτό γιατί αν έχω καταλάβει καλά, αυτό το Τάγμα είναι το πολυπληθέστερο και γνωστό στον πολύ κόσμο.

Νομίζω ότι το έθεσα στη σωστή ενότητα, αν όχι βοηθήστε να μεταφερθεί σωστά :lol:

Αν κρίνω από τον εαυτό μου, αλλά και από ότι διαβάζω εδώ από εσάς, είναι μάλλον μονόδρομος ο δρόμος που οδηγεί σ’ αυτού του είδους τις φιλοσοφικές εσωτεριστικές και μεταφυσικές αναζητήσεις κάποια στιγμή στη ζωή κάποιων ανθρώπων, ανεξάρτητα από ποια ηλικία ξεκινά για τον καθένα.
Υποθέτω δηλαδή, ότι κάποιοι άνθρωποι, με ποιο ανοιχτό μυαλό και τρόπο σκέψης πιο ευέλικτο, ή έστω κάποιοι που είναι προορισμένοι τελικά για αυτό (αν το δούμε καρμικά το θέμα), αντιλαμβανόμενοι την πραγματικότητα ενός συστήματος (θρησκευτικού, πολιτικού, οικονομικού, κ.λ.π.) που τους έχει «εγκλωβίσει» νοητικά, ηθικά, πρακτικά και με κάθε τρόπο τέλος πάντων, αναζητούν κάποιες αλήθειες και φιλοσοφικά συστήματα σκέψης που θα «απεγκλωβίσουν» κατά κάποιο τρόπο τουλάχιστον το πνεύμα και την ψυχή.
Στις διάφορες αυτές αναζητήσεις οι περισσότεροι κάποια στιγμή επιλέγουν να ενταχθούν σε κάποια ομάδα (Τάγμα, σχολή, κ.λ.π.). Μέχρι εδώ καλά.

Από ότι έχω διαβάσει, οι ομάδες αυτές, έχουν βεβαίως κάποια ιεραρχία η οποία αφορά και σε κάποιους «βαθμούς μύησης», όπως λέγονται.
Στις ομάδες αυτές συμμετέχουν άνθρωποι ανεξαρτήτως κοινωνικής ή οικονομικής θέσης (έτσι γράφεται, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη για αυτό). Είναι αυστηρές ως προς την τήρηση της ιεραρχίας καθώς και ως προς την τήρηση των τυπικών, τελετουργικών κ.λ.π. αλλά κυρίως ως προς την τήρηση της μυστικότητας. Έτσι, δεν γνωρίζουν –από ότι έχω καταλάβει- τους ανώτερους ποιοι είναι, αλλά βεβαίως οφείλουν τον ανάλογο σεβασμό και την τήρηση όσων προανέφερα σύμφωνα με τους κανόνες που λίγο πολύ ισχύουν σε όλες τις ομάδες.

Σε ότι αφορά στους Τέκτονες, επιτρέπεται να δηλώσει κάποιος –αν θέλει- ότι είναι Τέκτονας αλλά όχι να πει ποιος άλλος είναι. Σωστό;
Κατά καιρούς λοιπόν, έχουμε μάθει και διαβάσει για διάφορους επιφανείς Έλληνες και ξένους που έχουν υπηρετήσει ή και γράψει για τον Ελευθεροτεκτονισμό μερικοί εκ των οποίων ήταν πολιτικοί, βασιλιάδες, αριστοκράτες, κοινωνικοοικονομικοί παράγοντες του τόπου τους, κ.λ.π.
Στη σημερινή εποχή, κυκλοφορούν και πάρα πολλές φήμες για πολλούς επώνυμους ανθρώπους Έλληνες και ξένους –κυρίως πολιτικούς- που είναι Τέκτονες και μερικοί το έχουν επιβεβαιώσει κατά καιρούς. Σε άλλη ενότητα στο site είχε αναφερθεί και μια φήμη για τον Ψινάκη ας πούμε και παρόλο που αστειεύτηκα μ’ αυτό, στην πραγματικότητα έπαθα απανωτά εγκεφαλικά!!

Αναρωτιέμαι λοιπόν το εξής: Γιατί ένας απηυδισμένος, αγανακτισμένος, και ταλαίπωρος άνθρωπος, να αποφασίσει να ενταχθεί κάπου όπου θα είναι υποχρεωμένος να τηρεί κάποιους κανόνες που ορίζονται κατά καιρούς από ανώτερους ή οποίοι κατά πάσα πιθανότητα (μεγάλη πιθανότητα) είναι οι ίδιοι που τον «διοικούν» και έξω από αυτό; Και το χειρότερο, δεν το γνωρίζει
Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα ο ανώτερος στην ιεραρχία, ο οποίος σημειωτέον είναι και μυημένος (σοφός να το πω, διδάσκαλος να το πω, δεν ξέρω), όσο πιο ψηλά τόσο πιο πολύ, να είναι κάποιος που όλη μέρα τον «φτύνεις» και ω!!! τι έκπληξη… είναι και αυτός που σου κάνει διδασκαλία αλλά….. δεν το ξέρεις. :twisted:
Δεν είναι τελείως ηλίθιο όλο αυτό; :roll:

Και αφού αρκετοί ανά τον κόσμο επώνυμοι και «επιφανείς» συμμετέχουν στον Τεκτονισμό που υποστηρίζει κάποιες –κατά τη γνώμη μου πολύ ωραίες- φιλοσοφικές απόψεις και κατευθύνσεις στη ζωή, γιατί ο κόσμος μας δεν είναι καλύτερος;;;; :cry: :cry:
Λογικά, με το ρεύμα που έχει ο Τεκτονισμός ειδικά σε σχέση με άλλες ομάδες, θα έπρεπε εδώ και χρόνια να έχει αλλάξει κατά πολύ την πραγματικότητα που βιώνουμε.

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Πέμ Ιουν 07, 2007 1:07 pm

...Μα όντως έχει αλλάξει την πραγματικότητα που βιώνουμε με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, απλώς "δεν ξέρουμε" ότι η αλλαγή οφειλόταν σε μια παρασκηνιακή δράση των τεκτονικών κύκλων (μέσω των ανθρώπων/τεκτόνων που επέφεραν αλλαγές σε κοινωνικό και πολιτικό επίπεδο).
Απο 'κει και πέρα, όσον αφορά το ποιοί μπορεί να είναι τέκτονες και ποιοί όχι, είναι μια πονεμένη ιστορία που εξαρτάται από το ποιός μιλά.
Διότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που μπορούν να επικαλεστούν την τεκτονική ιδιότητα για ποικίλους λόγους και για την εξυπηρέτηση διαφόρων συμφερόντων.
Μην ξεχνάς όμως πως υπάρχουν -μεταξύ άλλων- και οι δογματικοί άνθρωποι που σε όποιον δεν τους γεμίζει το μάτι, του προσδίδουν την ιδιότητα του "μασόνου" (ή του "αντίχριστου", ή του "εβραίου" κτλ). Σκέψου τώρα σε μια κοινωνία όπως η ελληνική όπου για τον έναν ή τον άλλον λόγο μπορούν να επικρατήσουν εύκολα διάφοροι μύθοι, πόσο αντικειμενικά μπορούν να είναι αυτά που ακούμε, ιδίως για ένα "απαγορευμένο" θέμα όπως αυτό του τεκτονισμού.

Όσον αφορά την ερώτηση για τον ταλαίπωρο άνθρωπο, αυτά που αναφέρεις δεν είναι παρά το ενδεχόμενο τίμημα που καλείται να πληρώσει σε αντάλλαγμα με αυτά που θα πάρει από την οποιαδήποτε τεκτονική στοά (και που αποτελούν και τον λόγο για την οποία μπαίνει), που είναι κυρίως γνώσεις (και γνώση = δύναμη λέει ο λαός).
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Πέμ Ιουν 07, 2007 1:14 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Καλημέρα σε όλους!

Αναρωτιέμαι λοιπόν το εξής: Γιατί ένας απηυδισμένος, αγανακτισμένος, και ταλαίπωρος άνθρωπος, να αποφασίσει να ενταχθεί κάπου όπου θα είναι υποχρεωμένος να τηρεί κάποιους κανόνες που ορίζονται κατά καιρούς από ανώτερους ή οποίοι κατά πάσα πιθανότητα (μεγάλη πιθανότητα) είναι οι ίδιοι που τον «διοικούν» και έξω από αυτό; Και το χειρότερο, δεν το γνωρίζει
Δηλαδή υπάρχει πιθανότητα ο ανώτερος στην ιεραρχία, ο οποίος σημειωτέον είναι και μυημένος (σοφός να το πω, διδάσκαλος να το πω, δεν ξέρω), όσο πιο ψηλά τόσο πιο πολύ, να είναι κάποιος που όλη μέρα τον «φτύνεις» και ω!!! τι έκπληξη… είναι και αυτός που σου κάνει διδασκαλία αλλά….. δεν το ξέρεις. :twisted:
Δεν είναι τελείως ηλίθιο όλο αυτό; :roll:

Και αφού αρκετοί ανά τον κόσμο επώνυμοι και «επιφανείς» συμμετέχουν στον Τεκτονισμό που υποστηρίζει κάποιες –κατά τη γνώμη μου πολύ ωραίες- φιλοσοφικές απόψεις και κατευθύνσεις στη ζωή, γιατί ο κόσμος μας δεν είναι καλύτερος;;;; :cry: :cry:


Aγαπητή μου magikadespell, όλα αυτά που αναρωτιέσαι μπορεί να ισχύουν κάποιες φορές... Όλοι γνωρίζουμε άλλωστε πως "Πολλοί οι κλητοί, ολίγοι οι εκλεκτοί..."
ΟΜΩΣ: για να αγοράσεις μαρούλια θα πρέπει να πας στο Μανάβη, σωστά? Κατ' αναλογία μέσα σε κάποιο τάγμα (Τεκτονικό ή άλλο) έχεις περισσότερες πιθανότητες να συναντήσεις έστω 1-2 πραγματικά μυημένους.. Επίσης η ένταξη σε κάποιο τάγμα είναι ο μοναδικός τρόπος για να συμμετέχουμε στις μυήσεις του, οι οποίες συχνά είναι πραγματικά μυσταγωγικές διαδικασίες!
Τώρα για το αν θα ήταν ο κόσμος καλύτερος τί να σου πω? Οι Ινδοί λένε πως διανύουμε τη σιδηρά εποχή (την Κάλι Γιούγκα) όπου "έτσι κι αλλιώς μαύρα τα μαντάτα... :( ) Θα μπορούσα ίσως να αντειπώ ότι χωρίς τον Τεκτονισμό πιθανόν τα πράγματα να ήταν ακόμη χειρότερα :)
Χαιρετώ...
DEUS + VULT

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιουν 07, 2007 1:54 pm

Αγαπητοί μου ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια που κάνατε να μου απαντήσετε αλλά... αν ήμουν σε Τάγμα και υποψιαζόμουν ότι π.χ. ο πρωθυπουργός ή ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, η Ντόρα και ο μπαμπάς της, ο Ψινάκης, κ.λ.π. είναι οι ανώτεροι μου "μυημένοι" και με καθοδηγούν δεν θα άντεχα αυτήν την απογοήτευση με τίποτα. :( :( :(

Είναι σαν εικονική πραγματικότητα όλο αυτό.
Δεν είναι αλήθεια.
Και αν πρέπει να πληρώσω αυτό το τίμημα για τη γνώση μη σώσω και γνωρίσω!!!!!

Αν δηλαδή το τίμημα είναι όπως σε δουλεύουμε έξω έτσι σε δουλεύουμε και μέσα δεν πληρώνω τίποτα.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:00 pm

ΟΜΩΣ: για να αγοράσεις μαρούλια θα πρέπει να πας στο Μανάβη, σωστά?


Σωστά αλλά έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λες "για να αγοράσεις το κατάλληλο εμπόρευμα πρέπει να πας στο κατάλληλο μαγαζί". Αυτό, δημιουργεί εσφαλμένες εντυπώσεις στον κόσμο και κάποιος θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει για να στηρίξει την "εμπορευματοποίηση" της όλης υπόθεσης.

Ο Εσωτερισμός είναι μια υπόθεση που δεν είναι απτή, χειροπιαστή και αυτό πρέπει κάποια στιγμή να το καταλάβουμε όλοι μας. Το μαρούλι είναι φαϊ, μαμ, το τρως, το αγοράζεις, το πουλάς κτλ. Ο Εσωτερισμός είναι κατάσταση, έννοια, τρόπος ζωής, κίνηση, ύπαρξη. Δεν αγοράζεται, δεν πουλιέται, δεν διδάσκεται, δεν μπορείς να τον βρεις πουθενά παρά μόνο μέσα σου. Αλλώστε, αυτό το φανερώνει και η ίδια η λέξη.

Τα σέβη μου,
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:09 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:...είναι οι ανώτεροι μου "μυημένοι" και με καθοδηγούν δεν θα άντεχα αυτήν την απογοήτευση με τίποτα. :( :( :(


Κι αν είναι οι κατώτεροί σου, τί θα έκανες;

Υ-Γ. Φίλε Παύλο, καλά τα λες, αλλά άλλο προσπαθεί να πει ο φίλος μας με το παράδειγμά του.
Αν όλοι μπορούσαν να κάνουν πράγματα μόνοι τους, δε θα 'ταν και γεμάτες οι κλινικές.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:26 pm

Zadok, τίποτα δεν θα έκανα, έχεις δίκιο αναφέρθηκα μόνο στο ανώτερο και το κατώτερο με ενοχλεί εξίσου. Δεν νομίζω όμως ότι θα ήταν κατώτεροι.


Με ενοχλεί και με απογοητεύει γενικώς να νομίζω πως κάνω ένα βήμα μπρος και να αποδεικνύεται πως έχω κάνει δέκα βήματα πίσω!

Εντέλει, με ενοχλεί πάρα πολύ, που με κανένα τρόπο δεν μπορώ να αποφύγω γενικά το σ ύ σ τ η μ α

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:27 pm

Αν όλοι μπορούσαν να κάνουν πράγματα μόνοι τους, δε θα 'ταν και γεμάτες οι κλινικές.


Ναι, δεν λέω. Εξαρτάται όμως ΤΙ θες να κάνεις. Αν θες να κάνεις μια εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς π.χ πρέπει να είσαι γιατρός, χειρούργος. Αν όμως θες να φτάσεις στην φώτηση - άλλα μια στιγμή ! ποιος σου είπε πως δεν είσαι ήδη φωτισμένος; ε; Γι' αυτό, ότι και να λέμε πάνω στο θέμα, είναι φιλολογία για μένα.

Ο άρρωστος πηγαίνει στο γιατρό, ο διψασμένος ξεδιψάει, ο πεινασμένος τρώει κ.ο.κ. Τα πράγματα είναι απλά. Αν πω "εσείς τα κάνετε δύσκολα", θα παρεξηγηθώ. Γι' αυτό λέω, ΕΜΕΙΣ τα κάνουμε δύσκολα, αλά Μακρυγιάννης δηλ. :) :wink:

Τα σέβη μου,
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:28 pm

Εντέλει, με ενοχλεί πάρα πολύ, που με κανένα τρόπο δεν μπορώ να αποφύγω γενικά το σ ύ σ τ η μ α


Και ποιο είναι το σύστημα ;
Π.Β

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:33 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Αν όλοι μπορούσαν να κάνουν πράγματα μόνοι τους, δε θα 'ταν και γεμάτες οι κλινικές.


Ναι, δεν λέω. Εξαρτάται όμως ΤΙ θες να κάνεις. Αν θες να κάνεις μια εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς π.χ πρέπει να είσαι γιατρός, χειρούργος. Αν όμως θες να φτάσεις στην φώτηση - άλλα μια στιγμή ! ποιος σου είπε πως δεν είσαι ήδη φωτισμένος; ε; Γι' αυτό, ότι και να λέμε πάνω στο θέμα, είναι φιλολογία για μένα.

Ο άρρωστος πηγαίνει στο γιατρό, ο διψασμένος ξεδιψάει, ο πεινασμένος τρώει κ.ο.κ. Τα πράγματα είναι απλά. Αν πω "εσείς τα κάνετε δύσκολα", θα παρεξηγηθώ. Γι' αυτό λέω, ΕΜΕΙΣ τα κάνουμε δύσκολα, αλά Μακρυγιάννης δηλ. :) :wink:



Τα σέβη μου,



Η πρώτη παράγραφος καθώς και το προηγούμενο post του Παύλου με καλύπτει πλήρως εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω με τον προβληματισμό μου.

Αλλά, δεν ξέρω πως να μπλοκάρω μόνο τη σειρά ή την παράγραφο που συμφωνώ για να τα απαντάω για αυτό παραθέτω όλα τα post. :oops:
Άντε, σας αποκάλυψα πάλι κάτι σχετικό με την ασχετοσύνη μου! :roll:

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:36 pm

Το σύστημα είναι δικό σου! Με τον ίδιο τρόπο που το έφτιαξες, με τον ίδιο χάλασέ το και θα το έχεις ήδη αποφύγει!
Π.Β

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:39 pm

Το κοινωνικοπολιτικό σύστημα που μας θέλει μονίμως ομαδοποιημένους και με ελεγχόμενο τρόπο σκέψης και λειτουργίας.

Οπουδήποτε και αν αποφασίσεις να ομαδοποιηθείς (Τάγματα, σύλλογοι ομάδων, πολιτικές οργανώσεις, σύλλογος του χωριού σου, κ.λ.π.) η σκέψη κατευθείνεται και καθοδηγείται.

Μακάρι να ήταν όπως ξεκίνησαν στο βάθος των προηγούμενων χρόνων οι σχολές και τα Τάγματα αλλά όλα μοιάζουν να έχουν εκφυλιστεί.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:43 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:... ΕΜΕΙΣ τα κάνουμε δύσκολα, αλά Μακρυγιάννης δηλ. :) :wink:


Μήπως το έχουμε ανάγκη;;

Η μοναδική δύναμη που υπάρχει στο σύμπαν, όπως έλεγε κι ο μπαρμπα-Πλάτωνας, είναι η ανάγκη. Κινεί τα πάντα.

Όποιος νοιώθει την ανάγκη λοιπόν, ενεργοποιεί μέσα του το θείο Έρωτα... και αναζητά του πόθου του τη λύτρωση...
Μέσα σ' αυτόν τον κόσμο που από τα πολλά θέλουμε να οδηγηθούμε στο ένα, η κομμουνιστική αντίληψη του "τί το θες το κουταλάκι, αφού τρως και με τα δάχτυλα", απεδείχθη δυστυχώς αναποτελεσματική.

Βέβαια, δεν αναφέρθηκα τυχαία σε αυτό...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:44 pm

Το "κοινωνικοπολιτικό σύστημα που μας θέλει μονίμως ομαδοποιημένους και με ελεγχόμενο τρόπο σκέψης και λειτουργίας" είναι δικό σου! Με τον ίδιο τρόπο που το έφτιαξες, με τον ίδιο χάλασέ το και θα το έχεις ήδη αποφύγει!

magika, όλα αυτά βρίσκονται στο μυαλουδάκι σου. Πέταξέ τα, βγάλ' τα και κάνε μια βόλτα, εκεί στην Διονυσίου Αρεοπαγίτου - αυτό δεν είναι το πλακόστρωτο κάτω από την Ακρόπολη ; - κάνε μια βόλτα εκεί. Πιες κάτι εκεί σε κάποιο καφενεδάκι στην υγειά μου και μέχρι αύριο, θα λες άλλα πράγματα! Μην μασάς!
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:48 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Zadok, τίποτα δεν θα έκανα, έχεις δίκιο αναφέρθηκα μόνο στο ανώτερο και το κατώτερο με ενοχλεί εξίσου. Δεν νομίζω όμως ότι θα ήταν κατώτεροι.


Μα από κάπου δεν ξεκινάμε όλοι;; Συνήθως από την αρχή.

Εντέλει, με ενοχλεί πάρα πολύ, που με κανένα τρόπο δεν μπορώ να αποφύγω γενικά το σ ύ σ τ η μ α


Αν και συμφωνώ με τον Παύλο, θέλω να σε ρωτήσω το εξής...

Αν είσαι μέλος ενός τέτοιου χώρου και διαπιστώσεις ότι δεν υπάρχει διαφορετική μεταχείριση όσων έχουν άλλο κοινωνικό στάτους, αυτό από μόνο του δεν αντιβαίνει στο "σύστημα" όπως το έχεις στο μυαλό σου;

Μήπως τελικά, η τόσο παρεξηγημένη ιεραρχία, έχει και μία πολύ θετική όψη και ενδέχεται, αντί να περιορίζει, να προστατεύει τις πιο επαναστατικές μας ιδέες;
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιουν 07, 2007 2:53 pm

Μήπως το έχουμε ανάγκη;;


Το πιθανότερο είναι αυτό. Αλλά και τι σημαίνει όμως αυτό; Εγώ αυτήν την στιγμή έχω ανάγκη από μια βόλτα. Όμως είμαι εγκλωβισμένος στο γραφείο και περιμένω πελάτη. Τι θα πρέπει να κάνω; Να του πω "μεγάλε, επειδή εγώ γουστάρω βόλτα και καφέ, έγινε ... τα λέμε!" και να εξαφανιστώ ;

Εν μέρει έχεις δίκιο, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο άνθρωπος είναι γεμάτος ανάγκες, γεμάτος επιθυμίες. Όλες μπορεί να τις πραγματοποιήσει. Όλες μπορούν να μην πραγματοποιηθούν. Μερικές μπορεί να πραγματοποιηθούν, μερικές όχι. Αυτό σημαίνει Ύπαρξη. Και αυτό είναι η μαγεία της ζωής.

Στην ουσία λοιπόν, αυτό το ερώτημα δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Είναι μια απορία νοητικής φύσεως, λογική, σωστή, αλλά ... δεν σημαίνει τίποτε!

Μέσα σ' αυτόν τον κόσμο που από τα πολλά θέλουμε να οδηγηθούμε στο ένα, η κομμουνιστική αντίληψη του "τί το θες το κουταλάκι, αφού τρως και με τα δάχτυλα", απεδείχθη δυστυχώς αναποτελεσματική.


Ναι, εδώ μιλάς βέβαια για εξιδείκευση. Κοίτα, εγώ προσωπικά δεν τάσσομαι κατά της εξιδείκευσης ή της λεγόμενης πρακτικής, με την έννοια μιας χρήσης που διευκολύνει όσον αφορά τον τρόπο. Ok, συμφωνώ. Άλλωστε κι εγώ προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πρακτικός στον τρόπο μου και να κάνω την ζωή μου πιο εύκολη.

Είναι λάθος όμως να συμπεριλαμβάνουμε σ' αυτήν την "κομμουνιστική αντίληψη" όπως λες, τρόπους που αφορούν την εσωτερική μας ανάπλαση. Στο σημείο αυτό, τα πράγματα, όσο πιο πρακτικά - με την έννοια της χρήσης - είναι, τόσο το χειρότερο για μας. Εδώ, η μονοφυσίτικη αυτή στάση, δεν ισχύει. Δεν μπορούμε να βρούμε το "είναι" μας, αν το μπερδέψουμε περισσότερο, αλλά αν το ξεμπερδέψουμε. Δεν μπορούμε να βρούμε τον εαυτό μας μέσα από - φαινομενικά - εξελικτικές τακτικές ή χρήσεις, αλλά μέσα από την απλότητα της φύσης. Της δικής μας φύσης, της ανθρώπινης δηλ. αλλά και της φύσης που μας περιβάλλει. Αν λοιπόν κάποιος θέλει πραγματικά να βρει τον εαυτό του, ναι, τι το θέλει το κουταλάκι αφού μπορεί να φάει με τα χέρια ; Και μάλιστα, επιβάλλεται να φάει με τα χέρια πρώτα. Μετά, μπορεί να χρησιμοποιήσει και κουταλάκι. Αν θέλει μπορεί να το κάνει. Μετά. Αλλά πρώτα, με τα χέρια αδέρφια, με τα χέρια!
Π.Β

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Παρ Ιουν 08, 2007 9:54 am

Καλημέρα!!! :D

Να σας πω καταρχήν, πως με το θέμα που έθεσα δεν ήθελα να θίξω κανέναν από εδώ αφού έχω καταλάβει ότι αρκετοί ανήκετε σε κάποιες τέτοιες σχολές ή στον Τεκτονισμό. Αλλά νομίζω ότι όσοι μου απαντήσατε καταλάβατε την καλή μου πρόθεση αφού μερικοί με γνωρίζετε κιόλας λίγο.

Επειδή όμως είμαι λίγο (?) χαζορομαντικούλα με μερικά θέματα ιδεολογικού και φιλοσοφικού περιεχομένου, στεναχωριέμε και απογοητεύομαι σχετικά εύκολα.

Η απόδειξη πάντως πως έχω δίκιο ότι στους χώρους αυτούς γίνεται το "σύστριγγλο" είναι και το άλλο θέμα που συζητιέται στην ενότητα αυτή και το παρακολουθώ.

Και τελικά, ΝΑΙ το παραδέχομαι θα ήθελα να πάω πολύ σε κάποια τέτοια ομάδα (όπως και αν λέγεται) αλλά έχω απογοητευτεί και εκτός αυτού θα σας πω και κάτι άλλο.

Έχει τύχει να γνωρίσω άτομα που λέγανε πως είχαν σχέση με τον εσωτερισμό και ήταν "μυημένοι" . Για τις γνώσεις τους δεν έχω να πω το παραμικρό, δέχομαι ότι μου πουν γιατί δεν γνωρίζω κιόλας. Για το χαρακτήρα και την προσωπικότητα τους έχω να πω τα χειρότερα. Κι αν τέτοιοι ανόητοι, κακοί και εγωϊστές (το λιγότερο) άνθρωποι αποκτούν τέτοια γνώση τότε ο κόσμος μας δεν θα γίνει μόνο χειρότερος αλλά και επικίνδυνος μπορώ να πω

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιουν 08, 2007 12:07 pm

Αλίμονο εάν ο καθένας έκανε ότι του κατέβαινε στο κεφάλι αδιαφορώντας για το διπλανό του και για τις αντιδράσεις της δράσης του.

Επειδή ο κόσμος είναι πολύς και επειδή η διαφορετικότητα είναι μεγάλη για αυτό και οι ομάδες τα τάγματα και όλα αυτά είναι εξίσου πολλά για να έχει ο καθένας την δυνατότητα να ακολουθήσει αυτό το οποίο θεωρεί κατάλληλο για τον εαυτό του.

Όπως και αν κοιτάξει κανείς θα δει στεγανά θα δει όρια και κανόνες να διέπουν την όποια κατάσταση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ανελευθερία αλλά θεωρώ πως είναι απαραίτητο για να παραχθεί έργο και να λειτουργήσει το εκάστοτε σύστημα.

Ο άνθρωπος όμως μέσα από τη δική του ανασφάλεια και τη δική του ανικανότητα κατηγορεί το σύστημα, ένα σύστημα που ο ίδιος έφτιαξε και ο ίδιος τρέφει.
Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως όλα ξεκινάνε από τον ίδιο μας τον εαυτό.
Αυτό είναι το κομμάτι που πρέπει πρώτα από όλα κανείς να καταφέρει να εκπαιδεύσει.

Μέσα σε όλα τα συστήματα βρίσκονται άνθρωποι και φυσικά κουβαλάνε ότι έχει ο καθένας, άρα είναι αδύνατον το κάθε σύστημα όσο σωστή φιλοσοφία και εάν έχει να καταφέρει να επικρατήσει ατόφιο. Η ανθρώπινη παρέμβαση χαλάει την εικόνα του.
Πρέπει λοιπόν ο καθένας εάν θέλει να καταφέρει κάτι να αγνοήσει αυτά τα ευτράπελα που τυχόν συναντάει και να ασχοληθεί με την ουσία εφαρμόζοντάς την στον ίδιο του τον εαυτό. Το εύκολο είναι να θεωρήσει κανείς τον εαυτό του καλύτερο από τον διπλανό του μιας και όλοι κοιτούν την καμπούρα του διπλανού τους προκειμένου να αισθανθούν αυτοί καλύτερα με αποτέλεσμα οι ίδιοι να παραμένουν στάσιμοι.

Ο καθένας ευθύνεται για τον εαυτό του και για όλα όσα δημιουργεί γύρω του. Το μπαλάκι είναι στα χέρια μας ας μην το πετάμε με τόση ευκολία στον απέναντι....

Τέλος θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό που ειπώθηκε ήδη πως ο εσωτερισμός είναι τρόπος ζωής και όχι μία απλή συγκεκριμένη φιλοσοφία. Όταν αυτό βρει εφαρμογή τότε και μόνο τότε θα μπορέσει αν αλλάξει και ο κόσμος μας !
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες