ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ,ΤΑΓΜΑΤΑ,ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ??

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Κυρ Οκτ 01, 2006 10:40 pm

Chastity, συμμερίζομαι κάθε χιλιοστό της «αγωνίας» σου με όλο μου το είναι.
Αισθάνομαι ακριβώς το ιδιο επι 25 χρόνια.
25 ολόκληρα χρόνια καμπυλοειδούς πορείας.
Πότε αγωνιώδης νυχθημερόν αναζήτηση, έρευνα, μελέτη, διαλογισμός και πότε «γείωση» επι μακρόν με «πλήρη αποχή» από κάθε τι μεταφυσικό και "εσκεμμένη (ή μη) ενασχόληση" μόνο με "υλικά πράγματα".
Η αλήθεια είναι ότι στην περίπτωσή μου δοκίμασα και το «πρακτικό μέρος». Πήγα σε πολλά εισαγωγικά σεμινάρια και τελικά «μπήκα» και σε δύο «Εσωτερικές Αδελφότητες ».
Το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? Όχι η «πίκρα από την απογοήτευση» αλλά το ότι δεν ξέρω ακόμη και σήμερα εάν φταίνε αυτοί ή έγώ γι’ αυτή την «πίκρα».
Δεν άξιζαν οι «συγκεκριμένοι Ατραποί»?
Ή μήπως εγώ δεν ήμουν έτοιμος ακόμη?
Δεν μπόρεσα να ξαναδοκιμάσω. Όχι γιατί δεν ήθελα. Ο «διακαής Μυστικός πόθος», η «Πνευματική φλόγα για βάδισμα της Ατραπού» πάντα καίει ασίγαστη μέσα μου.
Αλλά αποφάσισα να έχω ταυτόχρονα μια ισορροπημένη οικογενειακή, οικονομική και κοινωνική ζωή. Κι αυτό απαιτεί «τεράστια αποθέματα χρόνου και ενέργειας».
Και δυστυχώς, το κοινό σημείο που παρατήρησα στις «Εσωτερικές Κοινότητες» (που εγώ γνώρισα) είναι πως απαιτούν διαρκώς «περισσότερο χρόνο» από τη ζωή σου.
Δεν γνωρίζω εάν είναι παντού έτσι. Περιγράφω αναγκαστικά ότι γνώρισα προσωπικά.
Αυτό που γνωρίζω όμως είναι ότι έχει επικρατήσει (κακώς) ένα «γενικευμένο κακό όνομα» γι’ αυτές. Και οι αιτίες είναι:
- εν μέρει η απαίτηση για «καθολοκληρίαν ένταξη στους κόλπους τους»,
- οι οικονομικές απαιτήσεις τους από τα μέλη,
- η μισαλλοδοξία που ενσταλλάζουν στα μέλη τους.

Και φυσικά, προκύπτει το ερώτημα: Αυτό κάνουν όλες οι Εσωτερικές Ομάδες?
Όχι. Είναι ένα βεβιασμένο συμπέρασμα που μόνο η «στενοχώρια» από την προσωπική μου (μικρή) πείρα θα με έκανε να βγάλω. Η Διαίσθησή μου όμως μου λέει πως δεν είναι όλοι έτσι. Πως υπάρχουν και οι «Μυστικές Πνευματικές Οάσεις» μέσα στην «Επικίνδυνη Έρημο». (Χωρίς να μπορώ να το στηρίξω όμως με λογικά επιχειρήματα).
Και πάντα καταλήγουμε στην Αρχή:
Εντάξει, δεκτόν ότι υπάρχουν. Πως τις «εντοπίζεις» είναι το ερώτημα.

Η Dion Fortune απάντησε ως εξής στο ίδιο ερώτημα: «οι άξιες Εσωτερικές Ομάδες» δεν έχουν λόγους να διαφημίζονται. Βρίσκουν αλλιώς τα μέλη τους».( Πολύ κουβέντα έχει γίνει επι δεκαετίες επάνω στο πως ορίζεται αυτό το «αλλιώς»).
Κι εμείς οι κοινοί θνητοί πως θα τις εντοπίσουμε? Άσε που ακόμη και αν τις εντοπίσουμε, χρειάζεσαι «πολλαπλές συστάσεις» για να γίνεις δεκτός στις τάξεις τους.
Συνεπώς? Μάλλον αδιέξοδο.
Το μόνο που μένει στον «κοινό θνητό αναζητητή» που δεν είναι «κάποιος ισχυρός» (ώστε να «προσεγγισθεί από τις «μυστικές ελίτ») είναι να «εκτεθεί». Να ενταχθεί όσο πιο πολύ στον «Μεταφυσικό χώρο» (έτσι αόριστα), να γνωρίσει όσο το δυνατόν περισσότερους ομο-ανησυχούντες (και όχι απαραίτητα ομοιδεάτες) μέχρις ότου «συντύχει η πορεία του με αυτήν του Δασκάλου».
Ελπίζοντας, να επιβεβαιωθεί στην πράξη,ο Βασικός Κανόνας των Ατραπών, «όταν ο Μαθητής θα είναι έτοιμος, τότε ο Δάσκαλος θα εμφανιστεί».
Καλό κουράγιο Συνοδοιπόρε. Το πιο πιθανό είναι να βρεθούμε σε διαφορετικές Ομάδες (εαν και εφόσον...). Η αγωνία όμως είναι κοινή....

Χαιρετώ απο καρδιάς όλα τα παλαιότερα μέλη...Έχετε όντως ένα άκρως απαιτητικό (και καλώς πράττετε) Forum. Είθε να καταφέρω να σας ακολουθήσω στην αυστηρή εφαρμογή των κανόνων σας.
Avaris
Veritas Vos Liberabit
http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 02, 2006 1:21 am

Καλώς ήρθες Avaris.
Είθε η παραμονή σου στο χώρο, να μας βοηθήσει, για να κάνουμε ακόμα ένα βήμα στο δρόμο της αναζήτησης μέσα από τους εποικοδομητικούς διαλόγους μας.
Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τετ Νοέμ 22, 2006 1:21 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΙ "ΖΩΝΤΑΝΟ" ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΕΠΙΚΑΙΡΟ....

ΦΙΛΕ Avaris ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΟΣΟΡΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ
ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗΣ ΜΙΑ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΣ ΛΙΓΟ Η ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ (ΠΙΣΤΕΥΩ)
ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΝΑΜΕ...
ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΑΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ...
ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ...

ΑΡΚΕΙ Ο ΠΟΘΟΣ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...
ΑΡΚΕΙ Η ΦΛΟΓΑ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΝΑΜΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ...
Η ΦΛΟΓΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΝΑΟΥ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες