ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ILLUMINATI

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

neoellinas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2005 11:18 pm

ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ILLUMINATI

Δημοσίευσηαπό neoellinas » Πέμ Σεπ 08, 2005 11:57 pm

GEIA SAS

Tha ithela na me enimerosete gia to an yparxoun fimes peri tis mistikis
leitourgias tou stis meres mas!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 09, 2005 12:54 am

Αγαπητέ neoellinas σε καλωσορίζω στο Forum του mystica.gr, θα σε παρακαλέσω αρχικά να γράφεις τα post σου με Ελληνικές γραμματοσειρές για να είναι και ευανάγνωστα, αλλά και να συνάδουν με την Ελληνικότητα του διαδυκτιακού αυτού τόπου.

Όσο αφορά την ερώτηση σου, η απάντηση είναι απλή, ναι υπάρχουν φήμες.

Όμως από τις φήμες, μέχρι τις συνομοσιολογικές διαδρομές και μέχρι την αλήθεια είναι ο δρόμος μακρύς και δύσβατος. Φρονώ πως δεν υπάρχουν τα αποδεικτικά στοιχεία, για να αποδείξουν πέραν πάσης αμφιβολίας, το ότι οι φήμες είναι και αλήθεια.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Σεπ 09, 2005 3:07 am

Ramoglou έγραψε:...θα σε παρακαλέσω αρχικά να γράφεις τα post σου με Ελληνικές γραμματοσειρές ...


Αγαπητέ neoellinas κι εγώ σε καλωσορίζω με τη σειρά μου.

Με αφορμή την ανωτέρω παράκληση, διορθώσαμε τον τίτλο του θέματός σου.
Σ' ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση και τη συνεργασία. :)

Σχετικά με το θέμα σου, θα ήθελα να επισημάνω ότι, παρ' όλο που το Διαδίκτυο βρίθει πληροφοριών και σχετικών άρθρων, ένα από τα καλύτερα και πιο ακριβή, τα οποία έχω συναντήσει, είναι αυτό το οποίο βρίσκεται στο σύνδεσμο εδώ.

Πρόκειται για αναδημοσίευση άρθρου του Νίκου Κανακάρη από το περιοδικό Strange - Τεύχος 70 - Οκτώβριος 2004.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

neoellinas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2005 11:18 pm

Δημοσίευσηαπό neoellinas » Παρ Σεπ 09, 2005 10:26 pm

Zadok the priestess έγραψε:
Ramoglou έγραψε:...θα σε παρακαλέσω αρχικά να γράφεις τα post σου με Ελληνικές γραμματοσειρές ...


Αγαπητέ neoellinas κι εγώ σε καλωσορίζω με τη σειρά μου.

Με αφορμή την ανωτέρω παράκληση, διορθώσαμε τον τίτλο του θέματός σου.
Σ' ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση και τη συνεργασία. :)

Σχετικά με το θέμα σου, θα ήθελα να επισημάνω ότι, παρ' όλο που το Διαδίκτυο βρίθει πληροφοριών και σχετικών άρθρων, ένα από τα καλύτερα και πιο ακριβή, τα οποία έχω συναντήσει, είναι αυτό το οποίο βρίσκεται στο σύνδεσμο εδώ.

Πρόκειται για αναδημοσίευση άρθρου του Νίκου Κανακάρη από το περιοδικό Strange - Τεύχος 70 - Οκτώβριος 2004.

neoellinas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2005 11:18 pm

Δημοσίευσηαπό neoellinas » Παρ Σεπ 09, 2005 10:31 pm

ME SIXOREITE POU XANXAGRAFO ME AGLIKOUS XARAKTIRES ALLA DEN MPORO NA GRACO ME ELLINIKOUS!!HELP!!
EPISIS THA ITHELA NA MOU DOSETE KAPOIUS DIKTIAKOUS TOPUS POU NA EXOUN SXESI ME TO THEMA AUTO.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Σεπ 09, 2005 10:55 pm

neoellinas έγραψε:ME SIXOREITE POU XANXAGRAFO ME AGLIKOUS XARAKTIRES ALLA DEN MPORO NA GRACO ME ELLINIKOUS!!HELP!!


Αγαπητέ νεοέλληνα, ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε.

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας (είτε μ' εμένα, είτε με το φίλο Ramoglou) μέσω e-mail ή προσωπικού μηνύματος (πμ).

neoellinas έγραψε:EPISIS THA ITHELA NA MOU DOSETE KAPOIUS DIKTIAKOUS TOPUS POU NA EXOUN SXESI ME TO THEMA AUTO.


Όπως έγραψα και πιο πάνω, υπάρχουν αρκετά άρθρα για το θέμα σου, αλλά λίγα παρέχουν σωστή πληροφόρηση.

Το άρθρο στο σύνδεσμο που έβαλα, το διάβασες :?:
Δε σε κάλυψε :?:
Αναζητάς κάτι πιο συγκεκριμένο σχετικά με τους Illuminati :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Σεπ 10, 2005 3:20 am

Υπάρχει σχετικό άρθρο στο mystica.gr, το οποίο λύνει τέτοιου είδους προβλήματα.
Μπορείς λοιπόν να πατήσεις πάνω στη λέξη και να οδηγηθείς στον κατάλληλο σύνδεσμο.

Greeklish - τέρμα! <--- Πάτα εδώ
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ILLUMINATI

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Σεπ 10, 2005 8:46 am

neoellinas έγραψε:GEIA SAS

Tha ithela na me enimerosete gia to an yparxoun fimes peri tis mistikis
leitourgias tou stis meres mas!


Ιλλουμινάτοι λοιπόν...
Που στην Ελληνική σημαίνει ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ...

Μιας και είμαι πάντα καινοτόμος, θα παραθέσω μια (ακόμα :?: ) διαφορετική παράμμετρο σχετικά με το θέμα, η οποία έμμεσα αποδυκνείει ότι το να προσεγγίζεται "κάποιο" εσωτερικό θέμα με ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ τρόπο, το αποτέλεσμα θα είναι σχδεδόν ΠΑΝΤΑ το μπέρδεμα και το κουβάρι (όπως χαρακτηριστικά αναφέρει στο θέμα Ρόσσλιν ο Φίλος μου Ράμογλου :wink: )

Η συνήθης βιβλιογραφία (των ημερών μας φυσικά) μας παραπέμπει την 1η Μαΐου του 1776, στο Ίνγκολστατ της Βαυαρίας, όπου ο Άνταμ Βάισχαουπτ, "ίδρυσε" το τάγμα των Illuminati...
Ή σύμφωνα και με το (πολύ καλό ομολογώ) άρθρο του Κου Κανακάρη που μας παράθεση η Φίλη Ζαντόκ, μια δεκαετία πριν, στο 1766 όπου υπήρξε ένα τάγμα (πρόδρομος;) των Πεφωτισμένων με την ονομασία Τάγμα των Τελείων Order of the Perfectibilists...

Η δική μου παράθεση στο θέμα, θα μας πάει ακόμα πιο παλαιά, στο 1498, στην Φλωρεντία, όπου τότε και εκεί ιδρύθηκε σύμφωνα με τον Κένεθ Μακ Κένζι, ένα μυστικό τάγμα με την ονομασία Frater Lucis που σημαίνει Αδελφοί του Φωτός :wink:
Στα μέλη του Τάγματος αυτού, που σημειωτέων είναι ένα από τα όχι "γνωστά" τάγματα (γι' αυτό και δεν ακούγεται πολύ :roll: ), συγκαταλέγονται προσωπικότητες ΑΚΡΟΓΩΝΙΑΙΕΣ θα έλεγα για τον Δυτικό Εσωτερισμό όπως ο Μαρτίνεζ Ντε Πασκουάλις, ο Αλέξανδρος Καλιόστρο, ο Εμμανουήλ Σβέντεμποργκ, ο Σαίν Μαρτέν, ο Ελιφάς Λεβί και πολλοί ακόμα εξέχοντες αποκρυφιστές ΚΑΙ μυστικιστές...

Τα μέλη ανά τις εποχές καταδιώχθηκαν από την Ιερά Εξέταση (σιγά μην τους άφηνε :!: ) και γενικά είναι ένας ΠΟΛΥ ΚΛΕΙΣΤΟΣ και ΜΙΚΡΟΣ όμιλος ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΣΥΝΟΧΗ, του οποίου τα μέλη έχουν εξαπλωθεί σε ολόκληρο τον κόσμο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Σεπ 12, 2005 11:42 am

Αγαπητέ Κέλσο, ενδιαφέροντα τα περί Fratres Lucis περί των οποίων δεν υπάρχουν –νομίζω– σαφείς πληροφορίες. Τα ονόματα που αναφέρεις είναι βέβαια μεταγενέστερα από τη Φλωρεντία του 1498.

Οι Αδελφοί του Φωτός θεωρούνται και (;) ως αυστριακή τεκτονική/ροδοσταυρική αδελφότητα του 18ου αι. που προήλθε από το προγενέστερο γερμανικό Τάγμα του Χρυσού και Ρόδινου Σταυρού (εις την αγγλικήν, όπου και η πηγή μου, Order of the Golden and Rosy Cross). Από τους Α.τ.Φ. λέγεται ότι προέρχεται και η Ερμητική Αδελφότητα του Φωτός (Hermetic Brotherhood of Light). Αυτή πάλι συνδέεται με την Ερμητική Αδελφότητα του Λούξορ (Hermetic Brotherhood of Luxor, 1884, Αγγλία), η οποία συνδέεται με τη σειρά της με τους Α.τ.Φ. και με τη Θεοσοφική Εταιρία. Συγκοινωνούντα δοχεία, ή όπως έχουμε ξαναπεί εκείνες τις εποχές (αλλά και σήμερα) διάφοροι συνδέονται με διάφορα και τα κάνουν να συγγενεύουν.

Πληροφορίες για τους Α.τ.Φ. δίνει και ο Arthur Edward Waite, ενώ σήμερα με την ονομασία αυτή εμφανίζονται τάγματα στη Λατινική Αμερική.

Να σημειώσω και ότι η έννοια «Φως», έχοντας τη μυστική της σημασία, χρησιμοποιείται αρκετά σε ονομασίες ή μηνύματα ταγμάτων. Οι Ιλλουμινάτι (της Βαυαρίας), με την αινιγματική τους ιστορία αποδείχθηκαν ιδανικοί για να τροφοδοτούν διάφορα σενάρια συνωμοσιολογίας.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Σεπ 15, 2005 5:12 am

Elissaios έγραψε:"...Αγαπητέ Κέλσο, ενδιαφέροντα τα περί Fratres Lucis περί των οποίων δεν υπάρχουν –νομίζω– σαφείς πληροφορίες. Τα ονόματα που αναφέρεις είναι βέβαια μεταγενέστερα από τη Φλωρεντία του 1498..."


Αγαπητέ μου φίλε Ελισσαίε, ορθά ομίλησες, αλλά τόνισα ότι...
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:"...Η δική μου παράθεση στο θέμα, θα μας πάει ακόμα πιο παλαιά, στο 1498, στην Φλωρεντία, όπου τότε και εκεί ιδρύθηκε σύμφωνα με τον Κένεθ Μακ Κένζι, ένα μυστικό τάγμα με την ονομασία Frater Lucis που σημαίνει Αδελφοί του Φωτός..."


Τα στοιχεία τα παρέχει ένας από τους βαθύς γνώστες των μυητικών ταγμάτων της Δύσεως, ο οποίος έχει συγγράψει ένα μνημειώδες έργο, την "Τεκτονική Εγκυκλοπαίδεια" (αν δεν κάνω λάθος :wink: )

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

daykiller
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 13, 2006 3:31 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό daykiller » Δευ Μαρ 13, 2006 3:36 am

Καλήμερα σε όλους .

Αγαπητέ φίλε neoellinas θα σου λύσω μια και καλή την απορία σου .

Ναι υπάρχουν οι Πεφωτισμένοι . Πως το ξέρω αυτό με τόση σιγουριά ?

Το ξέρω.
Daykiller - Mysteries Administrator
http://mysteries.b2w.gr

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μαρ 14, 2006 9:57 am

Στον παρόντα ιστοχώρο συνηθίζουμε να αιτιολογούμε την όποια μας άποψη. Θα παρακαλέσω λοιπόν όταν εκθέτουμε μια άποψη να την αιτιολογούμε και αναλόγως. Οι απαντήσεις του τύπου «πως το ξέρω; … το ξέρω» δεν αρμόζουν σε νόες, οι οποίοι θα ήθελαν να τύχουν διαλογικής συζήτησης.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

scorpio_dome
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2005 9:15 am

Δημοσίευσηαπό scorpio_dome » Τρί Μαρ 14, 2006 3:34 pm

Ξεφεύγοντας λίγο απ'το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν οι Fratres Lucis συνεχίζουν να λειτουργούν και σήμερα, και αν υπάρχει κάποιο site στο διαδίκτυο που να περιγράφει την ιστορία τους.

Αλήθεια στην Hermetic Brotherhood of Luxor συμμετείχε και ο Αββάς Saunniere; Σε ποιο βιβλίο παρατίθεται αυτή η πληροφορία;

Τέλος για να μην είμαι και τελείως εκτός θέματος, πως κρίνετε την άποψη που λέει ότι οι Illuminati (ανεξάρτητα με τις όποιες άλλες ενασχολήσεις μελών τους) ήταν οργάνωση με καθαρά πολιτικούς στόχους;

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Μαρ 15, 2006 3:14 am

Αγαπητέ scorpio_dome,

υπάρχουν αναφορές στους Αδελφούς του Φωτός ακόμη και στο διαδίκτυο (γιατί να εξαιρείται αυτό άλλωστε).

Τώρα, ποιές από αυτές ευσταθούν και κατά πόσον μπορεί να θεωρηθεί ότι η δράση της Αδελφότητας συνεχίζεται έως σήμερα, είναι πολύ σχετικό.
Εξαρτάται κι από το με ποιά έννοια εσύ ρωτάς, διότι όπως συζητήθηκε και σε άλλο σχετικό θέμα, στο οποίο συμμετείχες, συχνά άλλοι έχουν τ' όνομα και άλλοι τη χάρη.

Εν πάσει περιπτώσει, προσωπικά δε θεωρώ ότι όλες οι αδελφότητες οι οποίες έχουν στο όνομά τους τη λέξη "φως" ή κάποιο παράγωγό της έχουν ίδια δράση. Είναι σαφώς παρεμφερής, αλλά όχι ίδια. Και το λέω αυτό, διότι προσωπικά, δε θεωρώ ότι τα ονόματα τα οποία ανέφερε πιο πάνω ο φίλτατος Κέλσος ανήκουν σε μία ομάδα, παρά μόνον με την πολύ ευρεία έννοια του όρου. Εξάλλου, όπως ανέφερε κι ο φίλος Elissaios, εκείνη την εποχή ήταν σύνηθες οι πνευματικοί άνθρωποι να ανήκουν σε διαφόρους συγγενικούς κύκλους κι έτσι, μπορεί να θεωρηθεί ότι όλοι κάπου μαζί ήταν... :D

Αυτό το οποίο αναφέρεις για τον Αββά Σωνιέρ δεν το γνωρίζω και δε νομίζω ότι έχει αναφερθεί.

Σχετικά με τον τελευταίο σου προβληματισμό, θα επιμείνω στην άποψή μου ότι όλοι αυτοί οι ισχυρισμοί πηγάζουν από αδαείς (και δεν υπαινίσσομαι κάτι για εσένα, αγαπητέ μου), οι οποίοι αγνοούν και μέσα στην άγνοιά τους ισοπεδώνουν τα πάντα στο επίπεδο το οποίο τους είναι πιο οικείο...

Από κει και πέρα, δε θα αρνηθώ ότι όπως συμβαίνει και στη φύση, έτσι και ο άνθρωπος όταν "φωτίζεται" ξεκινά από τον πνευματικό του εαυτό και καταλήγει στον καθημερινό φυσικοϋλικό εαυτό, του οποίου η εξέλιξη είναι στο σύνολό της και το ποθούμενο.

Συνεπώς, θα πρέπει να θυμόμαστε πάντα ότι οι Πεφωτισμένοι γέννησαν το Διαφωτισμό, ο οποίος με τη σειρά του γέννησε τις μεγάλες πολιτικές επαναστάσεις του 18ου και 19ου αιώνα. Αυτές είναι πολιτικές πράξεις και κατά την άποψή μου, δεν έχουν να κάνουν με την επιδίωξη της εξουσίας, αλλά είναι φυσικές συνέπειες.

Μία αντίστοιχη συζήτηση γίνεται και στο θέμα: Η κομματικοποίηση του Εσωτερισμού.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Μαρ 16, 2006 12:48 am

Πραγματικά, για τον αββά Σωνιέρ δεν υπάρχει καμιά τεκμηριωμένη ένδειξη ότι ανήκε κάπου. Έχουν εκφραστεί κάποιες υποθέσεις για ένα τάγμα, πάντως όχι για τους Αδελφούς του Φωτός.

Μια μικρή συμπλήρωση -αν και έχει ήδη αναφερθεί- ότι "Πεφωτισμένοι" καλούνταν εκείνα τα χρόνια όσοι αποκτούσαν την εσωτερική γνώση: αναφέρονται π.χ. και οι "Γάλλοι Πεφωτισμένοι" που δεν συγκροτούσαν συγκεκριμένη ομάδα, αλλά ανήκαν σε διάφορες σχολές. Προφανώς γι' αυτό η πλήρης ονομασία των πολυσυζητημένων Ιλλουμινάτι -την οποία συχνά ξεπερνάμε- ήταν "Ιλλουμινάτι της Βαυαρίας". Πεφωτισμένοι με ονομασία προέλευσης.

Κατά μια έννοια θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι Βαυαροί Ιλλουμινάτι είχαν πολιτική άποψη (και όχι μόνο αυτοί) αλλά μέσα από τη φιλοσοφική θεώρηση των πραγμάτων και όχι με τη σημασία που δίνουμε σήμερα στη λέξη "πολιτική".

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μαρ 16, 2006 1:13 am

Αν θέλεις, φίλε Elissaios, σε παρακαλώ, κάνε τον κόπο να αναλύσεις αυτήν την πολιτική φιλοσοφία, την οποία αναφέρεις, ώστε να μην υπάρξουν παρανοήσεις, αφού η σημερινή απόδοση της λέξης είναι διαφορετική.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Μαρ 16, 2006 11:18 pm

Μάλιστα. Όλοι, λιγότερο ή περισσότερο, οι μυστικιστές, οραματίζονται μια καλύτερη κοινωνία και παίρνουν πολιτικές θέσεις: πολιτικές όμως με την κοινωνική τους έννοια και όχι με την πολιτικάντικη.

Ο Άνταμ Βάισχαουπτ ανήκε στους φλογερούς του είδους. Ας θυμηθούμε ότι η αρχική ονομασία του τάγματος ήταν Τελειοθήρες (αν το αποδίδω καλά στα ελληνικά) και επιδίωξή του ήταν «ο υψηλότερος δυνατός βαθμός ηθικής και αρετής».

Ο Βάισχαουπτ –ήταν και νομικός– δεν δίσταζε να εναντιωθεί στον κλήρο και στο θρόνο, γι’ αυτό οι ιδέες του παρερμηνεύτηκαν και το τάγμα θεωρήθηκε ότι ήταν ένα είδος (πρωτο)κομμουνιστικής οργάνωσης που σκόπευε σε μια προλεταριακή επανάσταση. Θα πρέπει να ξαναπούμε όμως ότι άλλο η κοινωνική και άλλο η πολιτική (με την τρέχουσα έννοια) ιδεολογία. Με τον ορμητισμό του ο Βάισχαουπτ και οι Πεφωτισμένοι του έγιναν ενοχλητικοί και αυτό οδήγησε στο κυνήγημά τους και στην κακή τους φήμη. Έτσι, οι Ιλλουμινάτι συνδέθηκαν με πολιτικές (με τη γνωστή έννοια αυτή τη φορά) ραδιουργίες, έως και με την υποκίνηση της Γαλλικής Επανάστασης, αλλά και με μόνιμα σκοτεινούς ρόλους, οι οποίοι συνεχίζονται- σύμφωνα με τις προσφιλείς συνωμοσιολογίες.

Δεν είναι λίγες οι φορές που οι φιλοσοφικές θέσεις παρερμηνεύονται. Μην ξεχνάμε τι έγινε και με τους Συναρχικούς… και με άλλους γνωστούς και μη εξαιρετέους.

Και ολίγα ετυμολογικά: Adam ήταν ο πρώτος άνθρωπος, weis σημαίνει γνώση και haupt σημαίνει ηγέτης, άρα το όνομα Adam Weishaupt ερμηνεύεται ως «ο πρώτος άνθρωπος που οδηγεί εκείνους που γνωρίζουν».

Ελπίζω να "φώτισα" λίγο. :)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μαρ 17, 2006 3:41 am

Σ' ευχαριστώ, καλέ μου Elissaios!

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να σημειώσω κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία, τα οποία δεν τυγχάνουν συνήθως της δέουσας προσοχής των αρθρογράφων (ενδέχεται και να τα αγνοούν).

Ο Βάισχαουπτ αρχικά έδωσε το όνομα "Τάγμα του Σπάρτακου" στους μετέπειτα Πεφωτισμένους.
Σκοπός της εταιρείας ήταν η αμοιβαία βοήθεια και υποστήριξη των μελών της, η επίτευξη ανωτάτου βαθμού ηθικής και αρετής και η δημιουργία θεμελίων προς μεταρρύθμιση του κόσμου δια του συνεταιρισμού των καλών ανθρώπων, οι οποίοι θα αντιταχθούν στην πρόοδο του κακού και της ανηθικότητας.

Στην εσωτερική του οργάνωση το Τάγμα των Πεφωτισμένων (ή ο Φωτισμός, όπως λεγόταν ενίοτε) διερείτο σε τρεις τάξεις και η κάθε μία είχε διαφόρους βαθμούς.

Α' Τάξη ή Φυτώριο:

- Νεόφυτος
- Μινερβάλ
- Ελάσσων πεφωτισμένος.

(και οι τρεις αυτοί απονέμοντο συγχρόνως, χωρίς ιδιαίτερη τελετή)

Β' Τάξη

- Μείζων Πεφωτισμένος ή Σκώτος Νεόφυτος
- Πεφωτισμένος Ηγέτης ή Σκώτος Ιππότης

Γ' Τάξη ή Μυστήρια
(Υπήρχαν μικρά και μεγάλα)

Βαθμοί των Μικρών Μυστηρίων:

- Πρεσβευτής, Ιερεύς ή Επόπτης
- Πρίγκιψ ή Αντιβασιλεύς

Βαθμοί Μεγάλων Μυστηρίων:

- Μάγος
- Ρεξ ή Βασιλεύς

Για να γίνει δεκτός κάποιος ως Νεόφυτος, έπρεπε απαραιτήτως να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του. Παρέμενε δε στο βαθμό αυτό τουλάχιστον για ένα έτος.
Αντίστοιχα υπήρχαν περίοδοι αναμονής και στους επόμενους βαθμούς.
Λίγοι όμως, έφταναν τα Μεγάλα Μυστήρια.

Οι Πεφωτισμένοι είχαν ψευδώνυμα κλασσικού χαρακτήρα.
Ο Βάισχαουπτ ονομαζόταν "Σπάρτακος".
Ο Κνίγκε "Φίλων".
Ο Ζβακ "Κάτων" κλπ.

Έδιναν ψευδώνυμα και στις τοποθεσίες.
Το Ίνγκολστατ (τόπος ιδρύσεως) ονομαζόταν "Ελευσίνα".
Η Αυστρία ονομαζόταν "Αίγυπτος".
Το Μόναχο ονομαζόταν "Αθήνα" και η Βιέννη "Ρώμη".

Είχαν δικό τους ημερολόγιο και κρυπτογραφική γλώσσα για την αλληλογραφία.

Την περίοδο άνθισής του έφτασε να έχει περί τα 2,000 μέλη από τα επιφανέστερα ονόματα της Γερμανίας.
Έτσι, επεκτάθηκε στη Γαλλία, το Βέλγιο, την Ολλανδία, τη Δανία, τη Σουηδία, την Πολωνία, την Ουγγαρία και την Ιταλία.

Ένα τροποποιημένο από τον Περνεττύ σύστημα, το οποίο εγκαθίδρυσε στο Παρίσι ο Βενέδικτος Σαστανιέ, ήταν οι Πεφωτισμένοι θεοσοφιστές.
Ο Σαστανιέ αποπειράθηκε να το εισαγάγει στη συνέχεια στο Λονδίνο, αλλά ανεπιτυχώς.

Ο Περνεττύ ήταν ιδρυτής των Πεφωτισμένων της Αβινιόν (περί το 1770), οι οποίοι μεταφέρθηκαν στο Μομπελλιέ το 1778.
Η Ακαδημία αυτή της Αβινιόν είχε 4 βαθμούς και βασιζόταν στην Ερμητική φιλοσοφία.
Εξάλλου, η Αβινιόν (πόλη της Νότιας Γαλλίας επί του Ροδανού ποταμού, 75χλμ. ΒΔ της Μασσαλίας) ήταν έδρα των Ερμητικών βαθμών από το 1740 μέχρι τη Γαλλική επανάσταση και η Ακαδημία υπέστη δριμύ διωγμό το 1757 από τον Αρχιεπίσκοπο και ιεροεξεταστές.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Σάβ Μάιος 12, 2007 7:50 pm

Βασικο βιβλιο, οπου στηριζονται ολα τα 'κακα' για τους Πεφωτισμενους ειναι " Αποδειξεις για την συνομωσια εναντια σε ολες τις θρησκειες και τις κυβερνησεις της Ευρωπης απο τις μυστικες ενωσεις των τεκτονων Πεφωτισμενων". του ROBISON J. Προσφατα μαλιστα κυκλοφορησε στα ελληνικα.
Ο συγγραφεας, τεκτων, ισως να μην κατεληγε στα συμπερασματα αυτα αν δεν του απαγορευοταν η εισοδος σε καθε τεκτονικη στοα και σταματουσε η τεκτονικη του πορεια σε καθε ευρωπαικη χωρα. Βεβαια μετα την συγγραφη του βιβλιου αυτου, οχι μονο μυηθηκε στον Β' βαθμο αλλα απεκτησε και εδρα στο πανεπιστημιο μαζι με μια συνταξη. Αξιος ο μισθος του. !!!
Ειναι το βιβλιο αυτο οπου βασιζονται ολοι οι "ερευνητες" για να αποδειξουν την παγκοσμια κυριαρχια των πεφωτισμενων και την μυστικη διακυβερνηση του κοσμου.
Παντως το ταγμα των Πεφωτισμενων ιδρυθηκε με σκοπο "... να μειωσει ολα τα κακα που προκαλουσε η ελλειψη της πληροφορησης απο την πολιτικη και εκκλησιαστικη τυρανια"

Η τελετη εισδοχης οπως γινεται σε τετοιες περιπτωσεις ηταν ενα δρωμενο τετοιο ωστε να μενει ανεξιτηλα γραμμενο στον συμμετεχοντα. Η λεγομενη μυηση αφορουσε στην παρουσιαση αλλα και καταπολεμηση ολων των δεινων, δηλ προληψεις, δεισιδαιμονια δουλοπρεπεια- δηλαδη οτιδηποτε στηριζε και εδραιωνε την δειφθαρμενη εκκλησιαστικη Ηγεσια της Θρησκειας αλλα κην αντιστοιχη του Κρατους.
Τα δρωμενα αυτα -συγκλονιστικα και εντυπωσιακα πραγματι- παρερμηνευσαν Robison και Baruel κλπ και θεωρησαν τους Πεφωτισμενους ως ενα σατανικο ταγμα.

Τελος, ισχυριζονται ορισμενοι, οτι μετα την διαλυση τους ειτε συνεχιζουν υπογειως, ειτε επεστρεψαν προς την πηγη - μητερα τους. Δηλαδη εσνωματωθηκαν στον Τεκτονισμο.
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης