Μαρτινισμός

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

papashark
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 24, 2006 8:03 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό papashark » Δευ Μάιος 15, 2006 11:57 pm

Σε αρκετά τάγματα, η ιστορία μπορεί να πάει αρκετά πίσω και όντως κάποιοι να είναι οι "original" όπως αναφέρει ο Elissaios. Έτσι η ΜΣτΕ μπορεί να διεκδικεί τον τίτλο του original Ελληνικού Τεκτονικού Τάγματος καθότι είναι το παλαιότερο εν Ελλάδι που υπάρχει μέχρι και σήμερα.

Βέβαια και η ίδια η ΜΣτΕ δεν αναφέρει ότι είναι η Original, αλλά λέει ότι είναι των "αρχαίων, ελευθέρων και αποδεδειγμένων", κάτι που σηκώνει μεγάλη συζήτηση από την άλλη μεριά.

Όμως δεν παύει να έχει ιστορία που κοντεύει τα 200 χρόνια, όταν άλλοι έχουν ιστοριά ενός ή δύο δεκαετιών.

Στην περίπτωση όμως των Ναητών, είναι τραγικά αστείο να λες ότι είσαι γνήσιος απόγονος, και κληρονόμος. Ειδικά όταν η ιστορία σου είναι χρόνων που μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Εδώ ο μόνος ρόλος που παίζει η διαδοχή είναι η αυτοϋποβάθμηση αυτών που την επικαλούνται...

Y.Γ.: Αγαπητή zadok, πιστεύω ότι επιβάλλετε ο δαιχωρισμός της συζήτησης, καθώς ουδεμία σχέση έχουν όλα αυτά με τον Μαρτινισμό. Σήμερα κατά σύμπτωση, δόθηκε ένα βιβλίο σχετικά με τον Μαρτινισμό στον ομιλητή μιας συγκέντρωσης, αλλά δυστηχώς δεν πρόλαβα να δω ποιό ακριβώς ήταν :)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 16, 2006 12:50 am

Αγαπητέ μου papashark,

θα μου επιτρέψεις να επισημάνω ότι ειδικά στον Τεκτονισμό δεν υπάρχει Παρθενογένεση.

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό το πνεύμα μου :wink: .

Ως εκ τούτου, ουδείς μπορεί να θεωρεί εαυτόν πιο γνήσιο από κάποιον άλλο, όσο αρχαίος κι αν είναι.

Θα έλεγα μάλιστα, ότι οι συνειδητοποιημένοι εργάτες της αδελφότητας αυτής έχουν απαλλαγεί από τέτοιου είδους νοητικές χίμαιρες.

Είναι αλήθεια όμως, ότι σε άλλες αδελφότητες παρατηρείται ένα φαινόμενο, το οποίο εννίοτε ερμηνεύεται και ως ανάγκη αυτοπροσδιορισμού.

Επ' αυτού συμφωνώ ότι μπορούν να γίνουν πολλοί συνειρμοί...

Αν θέλετε, τόσο εσύ, όσο κι ο φίλος Elissaios, προτείνετε πού θα θέλατε να μεταφερθεί η συζήτηση (είτε σε νέο θέμα, είτε σε ήδη υπάρχον).
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Μάιος 22, 2006 11:59 pm

Αγαπητή Zadok, πρωταρχικά θεωρώ τα τάγματα που καθιέρωσαν πρώτα το όποιο όνομα και τη διδασκαλία τους.

Από κάποια παμπάλαια που βρίσκονται μεταξύ μύθου και πραγματικότητας, μέχρι κάποια επίσης παλαιά που λειτούργησαν σε περιορισμένους κύκλους. Πρωτότυπα (για να μη χρησιμοποιώ συνέχεια την ίδια λέξη) θεωρώ π.χ. το OTO και την Golden Dawn. Όχι εντελώς παρθενογένεση -διότι, όπως γράφεις, δεν υφίσταται- αλλά τέλος πάντων γιατί διατύπωσαν τις θέσεις τους. Νομίζω ότι μέχρι το 18ο αιώνα γινόταν πιο σοβαρή δουλειά. Στα σημερινά χρόνια το να χρησιμοποιήσεις παραλλαγμένη την ετικέτα ενός καθιερωμένου ονόματος και να ανακατέψεις διάφορες θεωρίες, δεν λέει.

Εκτιμώ ιδιαίτερα το τεκτονικό ρεύμα, στις όποιες εκφράσεις του. Πρωτότυπο θεωρώ και το Μαρτινισμό -ας γράψω κάτι, μιας και αυτή η συζήτηση "φιλοξενείται" στο χώρο του- και πολύ πιο πρωτότυπη τη δουλειά των πρωτεργατών του (Πασκουαλλύ, Σαιν-Μαρτέν, Βιλλερμόζ).

Α, ναι. Όλη αυτή η συζήτηση δεν έχει 100% σχέση με το Μαρτινισμό. Ίσως μπορούμε να τη συνεχίσουμε στους Ναΐτες, οι οποίοι έχουν σχέση με όλα!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 23, 2006 1:04 am

Φίλε μου Elissaios,

χαίρομαι, διότι νομίζω ότι πλησιάζουμε... :D

Το θέμα καλέ μου φίλε, είναι πώς δυνάμεθα σήμερα να αξιολογήσουμε την αξιοπιστία των Ταγμάτων εκείνων, τα οποία φέρουν "πρωτότυπα" ονόματα :?:

Διότι όπως προαναφέρθηκε, πολλοί καπηλεύονται τα ονόματα που φέρουν μία ιστορική και παραδοσιακή βαρύτητα, αλλά λίγοι τα τιμούν τελικά.

Επ' αυτού θα ήθελα την γνώμη τόσο τη δική σου, όσο και των υπόλοιπων φίλων...

Τώρα... επέτρεψέ μου να ανταποδώσω το διακριτικό σου χιούμορ:
δε νομίζω ότι κατάλληλο θέμα είναι οι Ναΐτες, διότι μπορεί να έχουν "σχέση με όλα", αλλά δεν είναι και σαν την Coca-Cola που "πάει με όλα"... :P

Υ - Γ. Το θέμα αυτό το είχαμε ψιλοσυζητήσει και στο θέμα του OTO.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

papashark
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 24, 2006 8:03 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό papashark » Τετ Μάιος 24, 2006 12:17 am

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:Διότι όπως προαναφέρθηκε, πολλοί καπηλεύονται τα ονόματα που φέρουν μία ιστορική και παραδοσιακή βαρύτητα, αλλά λίγοι τα τιμούν τελικά.

Επ' αυτού θα ήθελα την γνώμη τόσο τη δική σου, όσο και των υπόλοιπων φίλων...


Η απάντηση υπάρχει εδώ και χρόνια από τους "σοβαρούς" (αναφερόμενος σε τεκτονικό τυπικό υπό την αιγίδα της ΜΣτΕ, πιθανότα θα είναι το ίδιο και στην ΕΣτΕ, δεν ξέρω για το τεκτονικό τάγμα Δελφοί).

Για να είσαι, δεν πρέπει να έχεις πάρει ως κληρονομιά τον τίτλο, πρέπει να μπορείς να δείξεις ότι αξίζεις να τον φέρεις :wink:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Μάιος 24, 2006 11:21 am

>|<>QBB<
papashark έγραψε:Βέβαια και η ίδια η ΜΣτΕ δεν αναφέρει ότι είναι η Original, αλλά λέει ότι είναι των "αρχαίων, ελευθέρων και αποδεδειγμένων", κάτι που σηκώνει μεγάλη συζήτηση από την άλλη μεριά.


Το σωστό είναι «ΑΠΟΔΕΔΕΓΜΕΝΩΝ» όχι αποδεδειγμένων. Το λέει και στο τυπικό.
Άλλο ο αποδεδεγμένος και άλλο ο αποδεδειγμένος.
Εικόνα

papashark
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 24, 2006 8:03 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό papashark » Τετ Μάιος 24, 2006 10:14 pm

Πράγματι, πολύ σωστή η διόρθωση σου, ευχαριστώ και συγγνώμη για το λάθος :)

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 26, 2006 3:06 pm

Aγαπητή Zadok, πραγματικά πολλά -πρόσωπα και πράγματα- έχουν αλλάξει.

Ίσως τα πρόσωπα να είναι το κυριότερο.

Ωστόσο, θέλω να πιστεύω ότι όσο κι αν έχουν ξεστρατίσει κάποια "πρωτότυπα" τάγματα, κρατάνε την κεντρική ιδέα της παράδοσής τους.

(Δηλαδή, τι κάποια; Ένα ξέρω.)

Verita Odium Parit
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 02, 2006 11:57 pm
Τοποθεσία: London, U.K.

Δημοσίευσηαπό Verita Odium Parit » Σάβ Ιουν 03, 2006 12:11 am

Agaphtoi filoi,

katarxhn sygnomh gia th grafi me latinikous xarakthres.

Sthe Brettania aythn th stigmh leitourgoun ektoston proanaferthenton dyo martinistika tagmata pou einai stena syndedemena.

Auta eina ita:
Hermetic Order of Martinists- pou einai anoikta mono se tektones kai melh tou S.R.I.A.
Martinist Order of Unknown Philosopheres-pou einai anoikto se andres kai gynaikes.

To CBCS syntoma tha anoixei parakladia sth Brettania. Eos tora oi perissoteroi Brettanoi eprepe na pane sto Belgio.

telika yparxei lista me leitourgounat martinistika tagmata sthn Ellada?


[mod][size=117]Αγαπητοί φίλοι,

καταÏ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Ιουν 06, 2006 5:07 am

Αγαπητέ Verita Odium Parit,

καλώς ήλθες στην Αγορά του Mystica.gr!

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ρίξεις μία ματιά στους "Κανονισμούς", γιατί θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες για το πώς μπορείς να λύσεις το πρόβλημα των greeklish χαρακτήρων.

http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?t=12

http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?t=78

Επίσης, αν θελήσεις να διορθώσεις το φηφιακό όνομά σου, αφού (αν θυμάμαι καλά απ' τα λατινικά μου) η ορθή φράση είναι "Veritas Odium Parit", μη διστάσεις να επικοινωνήσεις είτε με κάποιον συντονιστή, είτε με τον Administrator.

Καλή πλοήγηση!
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Ιουν 07, 2006 11:20 pm

Αγαπητέ/ή Verita Odium Parit,
Ενδιαφέρον το CBCS, αλλά -κατά τη γνώμη μου- κάθε τάγμα δεν είναι μόνο οι αρχές του, αλλά και εκείνοι που το χειρίζονται. Από το δεύτερο αυτό σημείο κρίνονται πολλά.
Από όσα γνωρίζω, στο Ελλάντα υπάρχει ένα ενεργό μαρτινιστικό τάγμα. :)

ankh
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2007 6:21 pm

Δημοσίευσηαπό ankh » Τρί Ιαν 22, 2008 6:22 pm

Aς επανέρθουμε στο πόσα Μαρτινιστικά Τάγματα υπάρχουν στην Ελλάδα αγαπητοί φίλοι...1ο των ελεύθερων Μυητών πού λειτουργεί στα Ιωάννινα.,δεύτερο του Sαμποζώ που λειτουργεί Θεσ/νικη και πιθανόν Αθήνα,καί τρίτον το Παραδοσιακό Μαρτινιστικό Τάγμα πού λειτουργεί υπό την αιγίδα του AMORC.
Σε αυτά καθότι η διδασκαλία είναι προφορική δεν έχουμε πολλά γραπτά,παρ όλα αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη επιτελούν σοβαρό μυητικό έργο.
Η διαφορά με πιό εξωτερικά Τάγματα είναι ότι εδώ μάλλον σε βρίσκουν παρά τους βρίσκεις.
φιλικά ankh


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες