AMORC

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Richardson
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2005 9:07 am

AMORC

Δημοσίευσηαπό Richardson » Δευ Ιούλ 11, 2005 9:27 am

Αφορμή:
Elissaios έγραψε:Στα νεώτερα χρόνια, ένα μέρος του Μαρτινισμού είχε συνδεθεί με το AMORC. (Νομίζω ότι τώρα μείναμε χωρίς AMORC.)

από διπλανό θέμα.
Επειδή σκεφτόμουνα (γενικώς) να γραφτώ στο AMORC και δεν ξέρω και πολλά θα εκτιμούσα όποιες πληροφορίες/συμβουλές μπορούσατε να μού δώσετε.
(Γνωρίζω πως το AMORC στέλνει ταχυσδρομικά "μαθήματα", η συμμετοχή σε στοά δεν είναι υποχρεωτική αλλά όμως η μύηση γίνεται στη στοά και όχι ταχυδρομικά ... αυτά :oops: )

Με προβλημάτισε ιδιαίτερα το "Νομίζω ότι τώρα μείναμε χωρίς AMORC" :shock:

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Δευ Ιούλ 11, 2005 9:56 am

Καλωσήλθες αγαπητέ φίλε :)

Όλα όσα ανέφερες για το AMORC είναι σε γενικές γραμμές σωστά:)

Δεν είναι βέβαια ο παρών χώρος κατάλληλος για να μιλήσουμε με λεπτομέρειες όπως καταλαβαίνεις:)

Δυστυχώς από όσο κι εγώ ξέρω, για κάποιους λόγους, έπαψε να λειτουργεί η ελληνική δικαιοδοσία.
Αν όμως γνωρίζεις κάποια ξένη γλώσσα καλά, τότε πολύ εύκολα μπορείς να γίνεις μέλος σε όποια άλλη δικαοδοσία θέλεις (αγγλική, γαλλική κ.λ.π.) και να πέρνεις τα "μαθήματα" από εκεί.
Τώρα βέβαια το θέμα των μυήσεων που αναφέρεις είναι σωστό, αλλά να να έχεις υπ' όψιν σου ότι τα λεγόμενα μαθήματα συνεχίζονται άσχετα αν έχεις πάρει κάποιες μυήσεις ή όχι.
Σίγουρα όμως η μύηση είναι κάτι σημαντικό.

Αυτή είναι και η μόνη λύση που εγώ μπορώ να σου προτείνω.
Τώρα πώς θα έρθεις σε επαφή με ξένες δικαιοδοσίες, πώς θα κάνεις την αίτηση κ.λ.π.,
εδώ, θα βρεις τα λινκς που χρειάζεσαι :)
Επικοινώνησε με την δικαιοδοσία που επιθυμείς και θα σε καθοδηγήσουν :)

Καλωσήλθες και πάλι :)
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Ιούλ 11, 2005 11:40 am

Διάβασα ότι το AMORC και διεθνώς δοκιμάζεται από κάποιες πρακτικές δυσκολίες. Ίσως μια αναζήτηση μπορεί να δώσει περισσότερα στοιχεία.

Πάντως με την ευκαιρία να σημειώσουμε ότι, αν και το AMORC είναι το δημοφιλέστερο ροδοσταυρικό τάγμα, δεν είναι το μοναδικό.

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Σάβ Ιούλ 16, 2005 1:58 pm

Για κάποιους λόγους έκλεισε η Ελληνικη δικαιοδοσία,
χωρίς βέβαια να καταργηθεί η λειτουργία και η αποστολή μαθημάτων-μονογραφιών στην Ελληνική γλώσσα.
Το μόνο που άλλαξε είναι ότι προσωρινά οι μονογραφίες στέλνονται από την Αγγλία, στα Ελληνικά όμως και συνεχίζεται η διδασκαλία απρόσκωπτα.

Για τους εν ενεργεία Ροδόσταυρους, τίποτα δεν έχει αλλάξει ουσιαστικά-ούτε το κόστος το οποίο παραμένει στα 200 Ευρώ ετησίως περίπου- και ο κάθε ένας μπορεί να ξεκινήσει την μαθητεία του στη γλώσσα του, όπως και σε οποιαδήποτε άλλη φυσικά γλώσσα επιλέξει.

Τα ίδια βέβαια ισχύουν και για το Μαρτινιστικό που λειτουργεί "μέσα" απο το AMORC...
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Σάβ Ιούλ 16, 2005 6:49 pm

Πολύ ενδιαφέρον Πασχάλης, ευχαριστώ :)
Εικόνα

EASTBOUND
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 9:03 pm

TI GINETAI ME TO AMORC

Δημοσίευσηαπό EASTBOUND » Τρί Νοέμ 29, 2005 11:05 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΑΝ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ MOY ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΟ AMORC. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ EMAIL ΣΤΟ AMORC.UK ΤΗΡΟΥΝ ΣΙΓΗ ΙΧΘΥΟΣ ΚΑΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
EASTBOUND

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Τρί Νοέμ 29, 2005 11:44 am

Αγαπητέ EASTBOUND,
καλωσόρισες.

Για επικοινωνία με το AMORC στην Αγγλία,
όπου προσωρινά ανήκει και η Ελληνική δικαιοδοσία,

η διεύθυνση είναι: greece@amorc.org.uk

Για οτιδήποτε άλλο, στη διάθεσή σου με προσωπικό email...
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Απρ 17, 2006 8:28 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΙΑ ΕΚΛΕΙΣΕ.

ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΛΛΟΙ....
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ.

Η ΦΘΟΡΑ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΑΡΧΙΖΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ..
ΠΑΝΤΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΜΕΡΙ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΕΥ ΜΥΗΣΕΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ.

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ...

"ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΝΤΑΛΙΚΑΣ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ"

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΜΥΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ-ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΕΚΕΙ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΥΧΝΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ -ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Δευ Απρ 17, 2006 2:34 pm

ΠΑΝΤΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΜΕΡΙ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΕΥ ΜΥΗΣΕΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ.

ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΜΟΥ ΦΙΛΟΥ...

"ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΝΤΑΛΙΚΑΣ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ"
AVATARGR

Χαιρετίζω τον αγαπητό φίλο AVATARGR...

Για αποκατάσταση της αλήθειας, να πληροφορήσω ότι συμφωνώ ότι δεν ακούγεται και τόσο καλό το ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΝΕΥ ΜΥΗΣΕΩΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν αληθεύει αυτό καθότι οι μυήσεις γίνονται στις κατατόπους στοές,
παρότι στέλνονται μαθήματα-μονογραφίες με αλληλογραφία, όπως και μυητικά τελετικά. Οι αυτομυήσεις όμως ΔΕΝ υποκαθιστούν τις κανονικές μυήσεις στις στοές, οι οποίες θεωρούνται επιβεβλημμένες.
Απλά δίδεται η ευχέρεια σε κάποιους απομακρυσμένων περιοχών να συνεχίσουν σε ανώτερους ανώτερους βαθμούς, ακόμα και αν λόγω δυσκολιών δεν δύνανται στον αντίστοιχο χρόνο να μυηθούν.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΜΥΗΣΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΥΗΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ-ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙ ΕΚΕΙ.

ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΣΥΧΝΗ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ -ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ.
AVATARGR

Σαυτό φυσικά θα συμφωνήσω πλήρως και γίνονται προσπάθειες να αποκατασταθεί η πρότερη αρμονική κατάσταση.

Απο το Φθινόπωρο θα ξαναρχίσει το μυητικό έργο στη Θεσσαλονίκη, όπου ΔΕΝ σταμάτησαν ποτέ οι συγκλίσεις.
Σύντομα θα ετοιμαστεί η ιστοσελίδα amorc.gr για περαιτέρω πληροφορίες.

Προσωπικά είμαι της αρχής να υποστηριχθούν όσα μυητικά τάγματα προάγουν την εξέλιξη και τις αξίες και τα ιδανικά του ανθρωπισμού, της ελευθερίας και της αδελφοποίησης και ονειρεύομαι τη μέρα που όλα τα μυητικά τάγματα της δεξιάς ατραπού θα αδελφοποιηθούν μέσα σε ένα πνεύμα αλληλοκατανόησης, ελεύθερης ανεξάρτητης δράσης, αλλά ανιδιοτελούς αδελφικής συμπαράστασης.
ΓΕΝΟΙΤΟ...
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Απρ 17, 2006 10:28 pm

Καλώς τους! :)

Η αδελφοποίηση, αγαπητέ Πασχάλη, άτυπα τουλάχιστον υπάρχει.

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Πέμ Απρ 20, 2006 10:32 am

Η αδελφοποίηση, αγαπητέ Πασχάλη, άτυπα τουλάχιστον υπάρχει.
Elissaios

Αν έστω, άτυπα υπάρχει καλέ μου φίλε,
τι την εμποδίζει να υπάρχει και τυπικά - ουσιαστικά;
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Πέμ Απρ 20, 2006 9:04 pm

Τα ίδια βέβαια ισχύουν και για το Μαρτινιστικό που λειτουργεί "μέσα" απο το AMORC...

Ti ακριβως σημαινει αυτο?
Πικος Απικος

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τρί Μάιος 02, 2006 1:13 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΟΜΑΔΕΣ,ΤΑΓΜΑΤΑ,ΣΧΟΛΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ
Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΜΑΧΗ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΝΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ ΤΟ AMORC....
ΑΞΙΩΜΑΤΑ ΠΑΡΕΟΥΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.....

Η ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ Η ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ Η ΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΝΕ
ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΑΞΗ.

Ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ...

ΟΙ ΣΠΗΛΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ
ΜΕΣΑ ΜΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 05, 2006 12:46 am

Φλας μπακ:

Αγαπητέ Πασχάλη, αυτό που εμποδίζει και την τυπική αδελφοποίηση είναι... οι τύποι.
Όπως γράφει και ο αγαπητός Avatargr -αν και απαντά επί διαφορετικής βάσης- ακόμα και στον εσωτερισμό δεν παύουν να υπάρχουν οι... εξωτερικές αδυναμίες.
Νομίζω όμως ότι ένας συνειδητός εσωτεριστής στέκεται πάνω από όλα αυτά.

Αγαπητέ Pikos Apikos, αυτό σημαίνει ότι λειτουργούσε "Μαρτινιστικό Τμήμα" στο πλαίσιο του AMORC.

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 05, 2006 11:36 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Elissaios ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ "εξωτερικές αδυναμίες" ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑΛΑΝΙΖΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΙΩΝΕΣ ΤΑ
ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ.

ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΜΗ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ
ΜΕΛΩΝ...

ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕΙ ΓΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥ
ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΩΝ.

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ..
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΙ...
ΑΛΛΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΕΛΗΜΑ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ Η ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ
ΕΝΟΣ ΤΑΓΜΑΤΟΣ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα

ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Μάιος 08, 2006 12:29 am

Επίτρεψέ μου, αγαπητέ Avatargr, να συμπληρώσω ότι δεν είναι μόνο η μη σωστή επιλογή μελών. Είναι και η μη σωστή επιλογή ηγετών, ενίοτε...

Καλό είναι να στέκεται κανείς πάνω από όλα αυτά και να μένει αφοσιωμένος στην αναζήτησή του, άσχετα από τα όποια "κενά" στο περιβάλλον.

rm777
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 8:49 pm
Τοποθεσία: ΑΡΚΑΔΙΑ

Δημοσίευσηαπό rm777 » Δευ Μάιος 08, 2006 6:38 pm

Αγαπητοί φίλοι μου καλησπέρα.
Διάβασα με μεγάλη προσοχή όσα έχουν γραφτεί σ'αυτή την ενότητα και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα περισσότερα από αυτά.
Φυσικά -και αυτό να αφορά ενδεχομένως και εμένα- "έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει κανείς".
Από τα λίγα που γνωρίζω πιστεύω ότι το A.M.O.R.C. της Ελλάδας είχε τελέσει αξιοπρεπές και σημαντικό Εσωτερικό Έργο και ότι ακολούθησε πιστά τις νόρμες του Τάγματος, έτσι όπως είχαν εδραιωθεί από τον ιδρυτή του παρόντος κύκλου λειτουργίας του, H.S.Lewis. Νόρμες και αρχές που στηρίζονται στον αλτρουισμό, στην αναζήτηση του Μείζονος Φωτός και του "πέμπτου στοιχείου" που είναι η Αγάπη και στην έρευνα των Κοσμικών και Φυσικών Νόμων που διέπουν το Σύμπαν. Το τρίπτυχο λοιπόν Φως-Ζωή-Αγάπη είναι τα τρια μυστικά κλειδιά με τα οποία ασχολείται ο αληθινός Ροδόσταυρος, ο οποίος δεν γνωρίζει αλλά αναζητεί.
Δεν πιστεύω ότι δεν είχε γίνει σωστή επιλογή της ηγεσίας του, αντιθέτως πιστεύω ότι η ηγεσία ήταν υπερβολικά ανεκτική στις επιθέσεις που δεχόταν από ανθρώπους που δήλωναν Ροδόσταυροι ενώ στην ουσία ήταν κυνηγοί οφιτσίων, αξιωμάτων και μεγαλοπρεπών τίτλων. Αυτό σε απλά ελληνικά ονομάζεται ματαιοδοξία.
Η ηγεσία δεν έκανε τίποτα άλλο, από το να ακολουθήσει -όπως όφειλε- μια βασική και βαθειά μυστικιστική αρχή του Τάγματος, σύμφωνα με την οποία "η πιο πλατιά ανοχή, μέσα στην πιο αυστηρή ανεξαρτησία".
Όμως ας αναφερθούμε σε πιο ουσιώδη πράγματα και ας αφήσουμε πίσω το παρελθόν. Η εσωτερική ιστορία θα κρίνει τον καθενα και όπως λέει και ο Lewis, "οι Ροδόσταυροι κρίνονται και αναγνωρίζονται μέσα από τα έργα τους". Το έργο κάνει τον Ροδόσταυρο και όχι ο τίτλος που μπορεί να φέρει κάποιος.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Ροδοσταυρισμός είναι η πιο αγνή και φωτεινή έκφραση του μυστικισμού, εφόσον στηρίζεται στον ορθολογισμό και στην έρευνα των φυσικών και Κοσμικών Νόμων. Και αυτό με ενδιαφέρει προσωπικά. Όχι η ανάλυση του παρελθόντος, αλλά η έρευνα του αέναου παρόντος.

R.M.777

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 09, 2006 10:47 pm

rm777 έγραψε:Αγαπητοί φίλοι μου καλησπέρα.

Δεν πιστεύω ότι δεν είχε γίνει σωστή επιλογή της ηγεσίας του,

...

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Ροδοσταυρισμός είναι η πιο αγνή και φωτεινή έκφραση του μυστικισμού, εφόσον στηρίζεται στον ορθολογισμό και στην έρευνα των φυσικών και Κοσμικών Νόμων. Και αυτό με ενδιαφέρει προσωπικά. Όχι η ανάλυση του παρελθόντος, αλλά η έρευνα του αέναου παρόντος.

R.M.777


Αγαπητή/έ R.M.777,
Αν αναφέρεσαι στο παραπάνω δικό μου σχόλιο περί ηγεσίας. θα πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν αναφερόμουν στο AMORC. To σχόλιο ήταν γενικότερο.

Με το κλείσιμο του σημειώματός σου, θα πληγώσεις καρδιές. :) Ας μην κάνουμε συγκρίσεις, τη στιγμή μάλιστα που το τι εστί Ροδοσταυρισμός είναι ένα μεγάλο θέμα.

Περί AMORC, από τα λίγα που γνωρίζω, συμπεραίνω ότι μια χαρά ήταν. Και ακόμα περισσότερο μια χαρά είναι ο κάθε εσωτεριστής που ακολουθεί με συνέπεια και σοβαρότητα τον (όποιο) δρόμο έχει επιλέξει.

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τετ Μάιος 10, 2006 7:31 pm

Αγαπητότατοι μου φίλοι δας χαιρετώ και πάλι μετα από μακρά απουσία λόγω πολλών προβλημάτων :)
Απών από ενεργή συμμετοχή αλλά πάντοτε έριχνα τις ματιές μου και ενημερωνόμουνα.

AMORC λοιπόν, ένα σημαντικό θέμα που ενδιαφέρει και εμένα μιας και μέλος του είμαι από το 1984.

Θα συμφωνήσω με το 99% των λεγομένων του φιλτάτου rm777 που από υα λόγια του καταλαβαίνω ότι ή πρέπει να είναι μέλος του AMORC ή τουλάχιστον είναι πολύ καλά ενημερωμένος :)

Πράγματι όσα λέει είναι αλήθεια.
Με μεγάλη υπευθυνότητα προς το αναγνωστικό μασ κοινό καθώς και τα μέλη του Mystica το λέω αυτό.
Διότι η ουσία καθώς και ο σκοπός μου είναι οι αναγνώστες να μάθουν την αντικειμενική αλήθεια...όσοι βέβαια θέλουν να δεχθούν τη γνώμη μου.
Ένα τάγμα λοιπόν όπως ακριβώς το περιγράφει ο φίλος rm777 εκτός από το ότι ουδέποτε υπήρξαν στο AMORC ματαιόδοξοι και το λέω με το χέρι στην καρδιά αυτό.
ΣΑΦΩΣ και έγινε ΤΡΑΓΙΚΑ λάθος επιλογή ηγεσίας και από όσο γνωρίζω ευτυχώς το συγκεκριμένο...υποκείμενο (και πάλι καλά τον αποκαλώ) οδεύει την οδόν της δικαιοσύνης.
Η ζημιά που προκάλεσε; Ανυπολόγιστη !
Αλλά όμως λάθη γίνονταν και θα γίνονται και από αυτά μαθαίνουμε.
Χαίρομαι ιδιαιτέρως όταν έμαθα ότι το AMORC θα επαναλειτουργήσει σύντομα και μάλιστα στα χέρια μίας πολύ αγνής καρδιάς.
Εύχομαι ό,τι το καλύτερο και θα είμαι ανοιχτός να βοηθήσω οποτεδήποτε χρειατεί (όχι για να πάρω αξίωμα.....αστειεύομαι τώρα....μην παρεξηγηθώ:) ).

Σκοπός της απαντήσεώς μου ήταν οι αναγνώστες να μάθουν την ωμή αλήθεια.
ΝΑΙ ! Η ηγεσία και μόνον αυτή ήταν η αιτία όλου του κακού.
Επελέχθη ένας άνθρωπος χωρίς γνώσεις,επίπεδο και ήθος.
Γιατί;
Μεγάλη ιστορία...
Δυστυχώς το AMORC στην Ελλάδα πέρασε από δύο φρικτές ηγεσίες.
Όλοι μα όλοι οι υπόλοιποι καθώς και το τάγμα εν γένει ήταν όπως προελέχθει.

Καλή αρχή και πάλι :)

Χαίρομαι που σας ξαναβρήσκω :)
Εικόνα

rm777
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 8:49 pm
Τοποθεσία: ΑΡΚΑΔΙΑ

Δημοσίευσηαπό rm777 » Πέμ Μάιος 11, 2006 2:14 am

Θα προσπαθήσω λοιπόν να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται σχετικά με την παλαιά ηγεσία του Τάγματος. Επιμένω -χωρίς να θέλω να πάρω θέση υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς, αλλά πιστεύοντας στην αρχή του Δίκαιου Λόγου- ότι η ηγεσία υπέστη τρομακτική φθορά από ανθρώπους που επιζητούσαν απεγνωσμένα ένα αξίωμα. Για να φανταστείτε το επίπεδο ορισμένων (ελαχίστων), μετά από τις Συγκλήσεις, αυτοί οι ορισμένοι μαζεύονταν σε καφέ της περιοχής και οι διάλογοί τους μόνο Ροδοσταυρικοί δεν ήταν. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος για τον οποίο δεν με ενδιέφερε η συμμετοχή μου στο Τάγμα. Όμως αυτοί οι ορισμένοι χρησιμοποιούσαν την γκεμπελική μέθοδο σύμφωνα με την οποία "κατηγόρησε, κατηγόρησε, κάτι θα μείνει" (ή κάπως έτσι έχει ειπωθεί τέλος πάντων).
:)
Ένας άνθρωπος που επί 20 σχεδόν χρόνια ηγείται ενός χώρου, δεν μπορεί να αποκαλείται υποκείμενο, ούτε μετά το κλείσιμο της Μ.Στοάς ο διεθνής αρχηγός (Ιμπεράτορ) θα τον έχριζε Επίτιμο Μεγάλο Διδάσκαλο, όπως τον έχρισε τιμώντας τον με αυτόν τον συμβολικό τίτλο.
Αυτά τα λίγα πράγματα γνωρίζω, όπως γνωρίζω και τα "μπουμπούκια" της άλλης πλευράς, με τις "αγνές καρδιές" που είναι έτοιμες να κατασπαράξουν το Ροδοσταυρικό Πνεύμα, εφόσον δεν το κατέχουν. Και ορισμένες φορές, ό,τι δεν κατέχει κανείς, το κατασπαράζει.
Τα πάντα ήταν θέμα αξιωμάτων και οφιτσίων και μίσους σε κάτι που αυτοί δεν μπορούσαν να γίνουν.
Ήμουν μάρτυρας σε μια τέτοια συνάντηση "αγνών καρδιών" που μπροστά τους ο Κόμης Δράκουλας ήταν σαν Στρουμφάκι :) Και αυτή ήταν η αιτία που δεν ασχολήθηκα μαζί τους.
Όμως οι πηγές μου είναι ενημερωμένες. Και λυπάμαι που θα στενοxωρήσω τον Gothic, αλλά ίσως θα έπρεπε για να είναι πιο αντικειμενικός να γνωρίζει την altera pars.
Έτσι, για την ιστορία φίλε μου, σου υπενθυμίζω την δική σας Ροδοσταυρική ιστορία:Ο ιδρυτής του Τάγματος Χ.Σ.Λιούις κατηγορήθηκε ως απατεώνας, ψεύτης, ηλίθιος και άσχετος με τον μυστικισμό. Κατηγορήθηκε μάλιστα και σε νομικό επίπεδο. Τι κατάφεραν οι κατηγορητές του; Τίποτα. Ο Λιούις άφησε όνομα στην Ροδοσταυρική ιστορία, αλλά οι "αγνές καρδιές" που τον κατηγορούσαν αδίκως, άφησαν ένα Τίποτα. Τους θυμάται κανείς πια;
Δυστυχώς η παραπληροφόρηση σχετικά με το Τάγμα στην Ελλάδα έκανε το μέγιστο κακό στο ίδιο το Τάγμα. Όσο για το τώρα...
Από τότε που ανέλαβε τα μέλη της Ελλάδας μια ξένη Δικαιοδοσία (δεν έχω μάθει πια αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο), η συνδρομή έχει φτάσει στα ύψη. Δεν λειτουργεί το αδελφό Τάγμα (Μαρτινισμός). Δεν κυκλοφορούν ελληνικές εκδόσεις πέρα από τις μονογραφίες. Η ιστοσελίδα κατέβηκε. Το 99% των μελών δεν παρέμειναν μέλη του Τάγματος.
Εφόσον ανέλαβαν "αγνές" καρδιές γκεμπελικά φτιαγμένες, γιατί σας έφυγαν όλα τα μέλη; Εφόσον το "υποκείμενο" έφυγε (ο Επίτιμος Μεγάλος Διδάσκαλος) γιατί τα μέλη δεν άνοιξαν σαμπάνιες; Σκότος. Μόνο σκότος, δυστυχώς και μεγαλεία του παρελθόντος και διηγώντας τα να κλαις...
Αν γνωρίζατε γιατί πραγματικά έκλεισε το Τάγμα στην Ελλάδα (οι Γάλλοι το έκλεισαν με το επιχείρημα ότι ήταν λάθος του πρώην Ιμπεράτορ Ράλφ Μ. Λιούις να ιδρύσει ελληνική δικαιοδοσία εφόσον ποτέ η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να αποκτήσει πολλά μέλη), ποιός πήρε την απόφαση και γιατί την πήρε, με τι κίνητρο αποφασίστηκε το κλείσιμο και γιατί τελικά δεν τους πέτυχε η σούπα, τότε όλα τα μέλη από όλες τις χώρες του κόσμου θα αποχωρούσαν μαζικώς, πετώντας τομάτες στο Διεθνές Τάγμα που εδρεύει στην Αμερική, στον Καναδά...ούτε το ίδιο δεν ξέρει που εδρεύει καλά-καλά. Επίσης, για την ιστορία, μάθετε ότι το Τάγμα στην Αμερική το 1990 αριθμούσε 75000 μέλη και το 2005 μόνο 9000 !!!! Μήπως και γι'αυτό φταίει ο τέως Έλληνας ηγέτης;
Ουδέποτε μου άρεσαν οι ηγεσίες και τα αξιώματα, αλλά θα το λέω όπου σταθώ και όπου βρεθώ ότι η ελληνική ηγεσία αδικήθηκε και όσοι έπραξαν αδικία θα πληρώσουν το κάρμα τους (σύμφωνα πάντα με την ροδοσταυρική θεώρηση των πραγμάτων).
Αυτά για το παρελθόν, οι πληροφορίες μου από διαφορετικές πηγές μου λένε ότι κανείς δεν έχει κινηθεί νομικά, ούτε θα γίνει κάτι τέτοιο. Τέλος, το Τάγμα δεν μπορεί προς το παρόν να επαναλειτουργήσει επειδή απλά δεν το θέλουν οι Γάλλοι. Αυτή είναι η πραγματικότητα και αν δεν μας είναι αρεστή, δεν πειράζει. Μπορούμε να συνεχίσουμε να πιστεύουμε τους αστικούς μύθους περί κακής ηγεσίας, υποκειμένων κλπ κλπ κλπ...


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες