AMORC

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Πέμ Φεβ 22, 2007 8:09 pm

Όντως, μια ανοιχτή εκδήλωση δεν θα ήταν άσχημη ιδέα :wink:

Πάντως μια σύντομη αναζήτηση στα Ελληνικά sites, μου έδωσε 2 διαφορετικές σελίδες ανάλογου περιεχομένου:
1. http://www.amorc.gr/amorcgr.html (Αρχαίο και Μυστικιστικό Τάγμα Rosae Crucis)
2. http://www.geocities.com/Athens/Academy/8696/index.html (Αρχαίο και Μυστικιστικό Τάγμα του Ρόδινου Σταυρού)

Τελικά ποιό από τα δύο είναι το "έγκυρο"; Φαινομενικά είναι το 1ο, όπως είδα σε sites ανά τον κόσμο αλλά και όπως ήδη μας έχουν πληροφορήσει και κάποια μέλη του Mystica.gr
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

zaxone
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 11:35 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό zaxone » Πέμ Φεβ 22, 2007 10:20 pm

Ενδιαφέρον το αποτέλεσμα της σύντομης αναζήτησής σου :)

Θέλω όμως να σε πληροφορήσω ότι δεν τίθεται θέμα "εγκυρότητας" μιας και τα δύο sites είναι ένα και το αυτό.

Το ένα (http://www.geocities.com/Athens/Academy/8696/index.html)
παραπέμπει στο άλλο (http://www.amorc.gr/amorcgr.html

Αυτό που βρήκες στο geocities είναι προφανώς μια "αρχή" μέχρι να ολοκληρωθεί ο ελληνικός ιστοτόπος.

Υ.Γ: Πίστευε και μη, ερεύνα

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Πέμ Φεβ 22, 2007 10:35 pm

Μάλιστα. Απλά το ανέφερα μήπως υπάρχει κάποιος διαχωρισμός όπως η Ε.Μ.Σ.Τ.Ε. με την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος.
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μάιος 18, 2007 4:42 pm

Στις 17 Ιουνίου, ημέρα Κυριακή, στην Θεσσαλονίκη, το Ροδοσταυρικό Τάγμα Amorc, έχει την τιμή να παρουσιάσει τον Θοδωρή Καφετζόπουλο, σε σεμινάριο με θέμα:

"Η αόρατη δομή του ανθρώπου σύμφωνα με τους Αδερφούς της Ασίας ή τους Ροδόσταυρους της Ανατολής".

Περιεχόμενα

1. Ανάλυση των 'Ορων:
Αιθερικό Σώμα - Ψυχή - Πνεύμα, κατά τον Δυτικό εσωτερισμό (Σχολή του ΠΑΠΥΣ)

2. Ανάλυση των 'Ορων:
Ζωτικότητα, Αστρικό Σώμα, Ζωτική Ψυχή ή Εγώ, Ανθρώπινη Ψυχή ή Διάνοια, Πνευματική Ψυχή, Θείο Πνεύμα (κατά του A.P. Sinnet, Αδερφοί της Ασίας)

3. Η Εξέλιξη του Σώματος, Ψυχής και Πνεύματος σύμφωνα με το νόμο του Κάρμα και της Μετανσαρκώσεως.

4. Ανάλυση της λειτουργίας των Ψυχικών Κέντρων (τσάκρα) και του Μπούντι, του Γνωστικού Οργάνου του Πνεύματος.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Περισσότερες λεπτομέρειες προσεχώς...
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Τρί Μάιος 22, 2007 12:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Μάιος 21, 2007 11:59 pm

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στις 10:30πμ, στο Ξενοδοχείο Capsis.

Εικόνα

Ξενοδοχείο KAΨHΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - Σύντομες Πληροφορίες <--- κλικ.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Skalomatias
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 14, 2006 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Skalomatias » Δευ Μάιος 28, 2007 11:34 pm

Απ'ότι διαβάζω κάποιοι είχαν ή έχουν άμεση σχέση με το A.M.O.R.C.Μπορείτε να μου λύσετε κανα δυό αποριούλες;

1.Στο A.M.O.R.C και γενικά στα Ροδοσταυρικά τάγματα υπάρχει η έννοια της τελετουργίας ή η πορεία του ασκούμενου εξαρτάται απο την μελέτη και την προσωπική του εξάσκηση;

2.Στην Αθήνα υπάρχει τελικά κάποιος χώρος συναντησεων;

3.Ηδιαφορά του A.M.O.R.C με άλλα Ροδοσταυρικά τάγματα που υπάρχουν στη Ελλάδα;

υ.γ Μπορεί να μην γράφω αλλά παρακολουθώ τις συζητήσεις που γίνονται στο Forum και χαίρομαι για το επίπεδο των μελών. :lol:

Φιλικά Δημήτρης.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 29, 2007 4:24 pm

Αγαπητέ Skalomatias,

αν κάνεις τον κόπο να κατεβάσεις αυτό το αρχείο:

Η Κυριαρχία της Ζωής <--- κλικ,

- είναι γύρω στα 13ΜΒ (οπότε χρειάζεσαι γρήγορη σύνδεση) -
θα βρεις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Το έντυπο αυτό δινόταν παλιότερα σε όσους ενδιαφέρονταν να γνωρίσουν το AMORC.
Eννοείται ότι η διεύθυνση "ΤΘ 65134, ΨΥΧΙΚΟ", η οποία αναγράφεται, δεν ισχύει πλέον.

Στην Αθήνα υπάρχει υπεύθυνος εκπρόσωπος και υπάρχει και χώρος συναντήσεων των μελών.

Όσο μπορώ να γνωρίζω, υπάρχουν εμφανέστατες διαφορές ως προς την πρακτική και τον τρόπο διδασκαλίας που συστήνουν τα διάφορα Ροδοσταυρικά Τάγματα, αν και υπάρχει μία κοινά αποδεκτή παράδοση ως βάση.
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Δευ Οκτ 01, 2007 2:02 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Ιούλ 28, 2007 7:38 pm

Μετά από δεδομένες ανακατατάξεις στην Ελληνική Διαχείριση του Amorc, η ιστοσελίδα η οποία φιλοξενούσε την επίσημη έκφραση του Τάγματος στα ελληνικά είναι τις τελευταίες μέρες ανενεργή.

Μία μικρή ομάδα μελών, η οποία έχει απομακρυνθεί, χρησιμοποίησε πραξικοπηματικά το διαδικτυακό αυτό τόπο και συνεχίζει να τον καπηλεύεται.

Όσοι αναζητούν πληροφορίες για το Amorc από επίσημες ιστοσελίδες του Τάγματος και προς το παρόν, θα πρέπει να απευθύνονται στις αντίστοιχες ξενόγλωσσες.
Αισίως το πρόβλημα θα επιλυθεί το συντομότερο δυνατό.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τρί Ιούλ 31, 2007 5:07 pm

To prajikomatika einai ligo bary.Afoy το AMORC ευαγγελιζεται την πιο πλατια ανοχη μεσα στη μεγαλυτερη ελευθερια τοτε και η υπαρξη αλλης γνωμης ειναι θεμιτη.
Απο την αλλη ,χωρις να παιρνω θεση και δεν το κανω αυτο σαν Ποντιος Πιλατος,δεν εχω ακουσει την αλλη πλευρα η οποια και δεν εμφανιστηκε στο Φορουμ,θιγονται καποια θεματα οικονομικης φυσεως τα οποια ειχαν ξαναταλαιπωρησει το AMORC.
Αν εστιαστει εκει το ζητημα τοτε χρειαζεται νομιζω μια καλη συζητηση γιατι παιζονται αρκετα λεφτα και επισης να υποψιασει και καποιους οτι δεν ειναι ολα Ροδινα.
Ειδικα η οικονομικη εκμεταλευση που οταν το θυμα την αντιλαμβανεται του δημιουρτγει και ψυχικο κακο(ωχ παλι με δουλεψαν,ολοι ψευτες κλπ κλπ)ειναι θεμα που πρεπει να θιγεται συνεχεια.
Εχω παραδειγμα φιλης που πηγεναι στην ομαδα καποιου Ρωσο-Ουραλιου "δασκαλου" με 195 Ε το 3ημερο .ανθρωπου ο οποιος αυτοαποκαλουταν καθηγητης καποιου πανεπιστιμιου σ0τη Ρωσσια,για να μαθει να κανει μπαλακια με ενεργεια,να παρει 3-4 φωτοτυπιες που ελεγαν να μην καπνιζει η μια,να μην κοιματυαι αργα η αλλη .να μην νευριαζει η τριτη κλπ κλπ και ο οποιος χρησιμοποιωντας ωραιες λεξεις του εσωτερισμου οπως "Εγρηγοροτα" στοιχειακα" "συλφιδες" και αλλα τετοια εκανε 3 3ημερα σε ενα γραφειο καπου στην πτολεμαιων και εξαφανιστηκε.Προφανως εβγαλε τα εξοδα για κανα χρονο!!!!!
Επισης και το ζητημα της απαιτησης των Αμερικανων να παρουν την εδω περιουσια ειναι λιγο παραλογο.
Το θεμα επαναλαμβανω χριζει συζητησεις και δεν παιρνω θεση γιατι δεν εχω ακουσει την αλλη πλευρα.
Πικος Απικος

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Τρί Ιούλ 31, 2007 5:16 pm

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:Μετά από δεδομένες ανακατατάξεις στην Ελληνική Διαχείριση του Amorc, η ιστοσελίδα η οποία φιλοξενούσε την επίσημη έκφραση του Τάγματος στα ελληνικά είναι τις τελευταίες μέρες ανενεργή.

Μία μικρή ομάδα μελών, η οποία έχει απομακρυνθεί, χρησιμοποίησε πραξικοπηματικά το διαδικτυακό αυτό τόπο και συνεχίζει να τον καπηλεύεται.

Όσοι αναζητούν πληροφορίες για το Amorc από επίσημες ιστοσελίδες του Τάγματος και προς το παρόν, θα πρέπει να απευθύνονται στις αντίστοιχες ξενόγλωσσες.
Αισίως το πρόβλημα θα επιλυθεί το συντομότερο δυνατό.


Επειδή έπεσε στην αντίληψή μας η παρούσα προσπάθεια παραπληροφόρησης, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε,

1. Οι ανακατατάξεις ΔΕΝ ήταν καθόλου δεδομένες, αλλά το αποτέλεσμα θλιβερών γεγονότων που άπτονται της ηγεσίας του amorc και μιας μικρής ντόπιας ομάδας .

2. Δεν απομακρύνθηκε μια μικρή ομάδα μελών, αλλά ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ μια μικρή ομάδα.

3. Θα συνιστούσα την παραπάνω κυρία να είναι προσεκτική στις εκφράσεις της και στην προγανδιστική της συνήθεια, καθότι όπως γνωρίζει, το όνομα είναι κατωχυρωμένο ονομαστικά από συγκεκριμένο άτομο και δεν ανήκει στο amorc. Παρά ταύτα, πληροφορήσαμε τον νομικό εκπρόσωπο της εταιρείας amorc ότι το παραχωρούμε χωρίς καμία αξίωση -το χαρίζουμε.
Ο νομικός εκπρόσωπος του amorc, μας ενημέρωσε ότι δεν είναι σε θέση ακόμα να παραλάβει το amorc.gr και θα μας ενημερώσει πότε και πού θα γίνει η μεταβίβαση.

Κατόπιν τούτων, θα περιμένω η λαλίστατη κυρία γράφουσα περί καπήλευσης, τουλάχιστον νάχει την αξιοπρέπεια να ζητήσει συγγνώμη.
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τρί Ιούλ 31, 2007 6:06 pm

Χωρίς να έχω καμία διάθεση να αναμειχθώ στα πως και γιατί της διαμάχης των πρώην AMORC και νυν ΑΜΡΑ με τους πολλούς ή λίγους που παρέμειναν στο AMORC, θα ήθελα να διατυπώσω ένα ερώτημα μόνο, ιδιαίτερα στον Πασχάλη που είναι και πιο λάβρος, αλλά και στην Zadok, που τις παρεμβάσεις της παρακολουθώ καιρό και (είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ) οφείλω να ομολογήσω ότι θαυμάζω τη δομή της σκέψης και του λόγου της.

Αγαπητοί μου φίλοι, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο κακό κάνει στο σκοπό σας, αλλά και πόσο έξω και μακριά είναι από αυτόν, ο “συνδικαλιστικός” διαγκωνισμός για τα πρωτεία, την αυθεντικότητα (έλεος πια με την αυθεντικότητα) και φυσικά για το ταμείο ;

Όλος αυτός ο θόρυβος, μόνο επ’ ωφελεία του έργου σας δεν λειτουργεί, εκτός κι αν δεν μιλάμε για έργο αλλά για εργασία…

Οι ελάχιστες ομολογώ γνώσεις που έχω για τον Ροδοσταυρισμό αγαπητέ μου Πασχάλη, δεν με βοηθούν να αντιληφθώ τα γιατί αυτής της έντασης και βιαιότητας που βγαίνει από τα μηνύματα (ιδιαίτερα των συντονιστών) στο forum της ΑΜΡΑ.

Ο Pikos Apikos λέει (και το πιστεύω) πως το AMORC (και ο Ροδοσταυρισμός γενικότερα συμπληρώνω) ευαγγελίζεται την πιο πλατιά ανοχή μέσα στη μεγαλύτερη ελευθερία και πως η ύπαρξη άλλης γνώμης είναι θεμιτή.

Εγώ γιατί δεν το βλέπω πουθενά ;

Πιθανώς επειδή δεν είμαι “φωτισμένος”

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Τρί Ιούλ 31, 2007 10:56 pm

Αγαπητέ φίλε Alet σε χαιρετώ.

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Παρακολούθησα και ο ίδιος την όλη διένεξη σιωπηρά και μπορώ να πω ότι έχω λυπηθεί βαθύτατα για τα όσα έχουν συμβεί, ειδικά για έναν οργανισμό με την παράδοση και το έργο του AMORC.

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που με ανάγκασαν να πάρω απόσταση αυτόν τον καιρό από τις κοινότητες του mystica και την νέα κοινότητα της AMRA, κάποιοι από αυτούς και υγείας, αλλά τα παραπάνω δεν νομίζω ότι απασχολούν τους συνομιλητές.

Την προσοχή μου έχουν επιστήσει διάφορα παράδοξα στο όλο γεγονός και θα ήθελα από την στιγμή που και ο Πασχάλης πήρε θέση και φαντάζομαι θα συνεχίσει να γράφει σε τούτο το θέμα, να ξεκαθαριστούν.

Παράδοξα:

Νο. 1: Προσπαθώντας να συνδεθώ στη σελίδα του AMORC βλέπω ένα μήνυμα με δεσμό που με οδηγεί στη σελίδα της ΑΜΡΑ. Η πρώτη μου σκέψη ως απλός χρήστης του διαδικτύου είναι ότι AMORC και ΑΜΡΑ συνδέονται. Η δεύτερη ότι το AMORC μετονομάστηκε σε ΑΜΡΑ. Η τρίτη, ως γνώστης των όσων έχουν συμβεί, ότι η ΑΜΡΑ διαφημίζει τον εαυτό της μέσω της διευθύνσεως του AMORC.

Νο. 2: Εκτός από τον Ορφέα, που αβρά είχε δείξει την κάποια διαφωνία του με το AMORC μέσω των συζητήσεων που είχαν γίνει στην κοινότητα, η Διαχειρίστρια του το υποστήριζε διαρκώς, όπως και στα όσα προκλήθηκαν από την ομάδα του antiesoterica. Αμέσως μετά την διένεξη της με την κεντρική διαχείριση του Τάγματος, η κριτική της για το AMORC έγινε καθολική με κατεύθυνση όλους του τομείς του, λέγοντας ότι όλο αυτό το διάστημα (αρκετών ετών παρακαλώ) ξεγελάστηκε. Μπορώ να καταλάβω να ξεγελαστεί ένας νεόφυτος αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο να πιστέψω ότι η Διαχειρίστρια του AMORC για την Ελλάδα είχε μαύρα μεσάνυχτα για το τι συνέβαινε στον οργανισμό.

Νο. 3: Το τρίτο παράδοξο έχει ηθικό χαρακτήρα και αναφέρεται στην επίθεση που έγινε από τον συγκεκριμένο χώρο προς το AMORC. Και ερωτώ: Δύο άνθρωποι, χρόνια μέλη του οργανισμού με διοικητικές θέσεις, είναι σωστό και επιτρεπτό από μια διαφωνία να καταλήγουν να επιτίθενται με τέτοιον τρόπο στο σύνολο του Οργανισμού, δηλαδή όχι μόνον στον τρόπο λειτουργίας του στην Ελλάδα αλλά και στην ουσία του που είναι οι διδασκαλίες, ενώ προηγουμένως υποστήριζαν και προτείνανε τις διδασκαλίες του ως άψογες (με μόνη εξαίρεση όπως προείπα τον Ορφέα ή Πασχάλη) ;

Νο. 4: Διαβάσαμε ότι η αφορμή για την δημιουργία της ΑΜΡΑ ήταν η διατήρηση της διαδικτυακής κοινότητας του AMORC. Τούτο μας οδηγεί στο αυθόρμητο συμπέρασμα ότι η ΑΜΡΑ δημιουργήθηκε μόλις μαθεύτηκε ότι πάρθηκε η απόφαση για το κλείσιμο της διαδικτυακής κοινότητας. Παράδοξο Νο. 4: Μέσα σε 2 ή 3 ημέρες λοιπόν ήταν εφικτή η δημιουργία μιας νέας Αυθεντικής Μυστικιστικής Ροδοσταυρικής αδελφότητας με έτοιμες ροδοσταυρικές διδασκαλίες που διαφοροποιούνται από αυτές του AMORC και όνειρα για Πνευματικές Ακαδημίες κτλ. κτλ. Η πονηριά του Γραικού με κάνει να υποθέσω ότι η ΑΜΡΑ είχε σχεδιαστεί προ πολλού και απλά οι δημιουργοί της ανάμεναν την αφορμή για απόσχιση από το AMORC για να θέσουν την ΑΜΡΑ σε λειτουργία. Τούτη βέβαια είναι μια υπόθεση, αλλά και να την εξαιρέσω μου φαίνεται εντελώς παράλογη η δημιουργία μιας αδελφότητας για να διατηρηθεί μια ολιγομελής διαδικτυακή κοινότητα. Η κοινότητα θα μπορούσε να μεταφερθεί σε νέα διεύθυνση και να λειτουργήσει ως διαδικτυακή κοινότητα και μόνο.

Με αγάπη,
LordPayens
--------------
- Constant Vigilance is the price for Liberty -

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Ιούλ 31, 2007 11:34 pm

>|<>QBB<
pikos apikos έγραψε:To prajikomatika einai ligo bary.Afoy το AMORC ευαγγελιζεται την πιο πλατια ανοχη μεσα στη μεγαλυτερη ελευθερια τοτε και η υπαρξη αλλης γνωμης ειναι θεμιτη.


Καλημέρα αγαπητέ μου!

Κατ' αρχήν εγώ γράφω την άποψή μου και όχι την άποψη του Amorc.
Δεύτερον, δεν ανέφερα πουθενά ότι δεν έχει δικαίωμα ο καθένας να έχει γνώμη, εφόσον δύναται να γνωρίζει, να κρίνει και να σχηματίσει μία τέτοια.

Αν διαφωνείς με τον χαρακτηρισμό μου, είναι απόλυτο δικαίωμά σου, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην τον ανακαλέσω.

Απο την αλλη ,χωρις να παιρνω θεση και δεν το κανω αυτο σαν Ποντιος Πιλατος,δεν εχω ακουσει την αλλη πλευρα η οποια και δεν εμφανιστηκε στο Φορουμ,θιγονται καποια θεματα οικονομικης φυσεως τα οποια ειχαν ξαναταλαιπωρησει το AMORC.
Αν εστιαστει εκει το ζητημα τοτε χρειαζεται νομιζω μια καλη συζητηση γιατι παιζονται αρκετα λεφτα και επισης να υποψιασει και καποιους οτι δεν ειναι ολα Ροδινα.
Ειδικα η οικονομικη εκμεταλευση που οταν το θυμα την αντιλαμβανεται του δημιουρτγει και ψυχικο κακο(ωχ παλι με δουλεψαν,ολοι ψευτες κλπ κλπ)ειναι θεμα που πρεπει να θιγεται συνεχεια.
Εχω παραδειγμα φιλης που πηγεναι στην ομαδα καποιου Ρωσο-Ουραλιου "δασκαλου" με 195 Ε το 3ημερο .ανθρωπου ο οποιος αυτοαποκαλουταν καθηγητης καποιου πανεπιστιμιου σ0τη Ρωσσια,για να μαθει να κανει μπαλακια με ενεργεια,να παρει 3-4 φωτοτυπιες που ελεγαν να μην καπνιζει η μια,να μην κοιματυαι αργα η αλλη .να μην νευριαζει η τριτη κλπ κλπ και ο οποιος χρησιμοποιωντας ωραιες λεξεις του εσωτερισμου οπως "Εγρηγοροτα" στοιχειακα" "συλφιδες" και αλλα τετοια εκανε 3 3ημερα σε ενα γραφειο καπου στην πτολεμαιων και εξαφανιστηκε.Προφανως εβγαλε τα εξοδα για κανα χρονο!!!!!
Επισης και το ζητημα της απαιτησης των Αμερικανων να παρουν την εδω περιουσια ειναι λιγο παραλογο.
Το θεμα επαναλαμβανω χριζει συζητησεις και δεν παιρνω θεση γιατι δεν εχω ακουσει την αλλη πλευρα.


Αν θέλεις να συζητήσουμε κάτι συγκεκριμένα και εφόσον γνωρίζω ευχαρίστως να σου εκθέσω την άποψή μου.
Όμως στην ανωτέρω αναφορά σου εμπλέκονται πολλά δεδομένα τα οποία δεν είναι ξεκάθαρα.

Αυτή την στιγμή, δεν υπάρχουν πολλές πλευρές στο Amorc.
Υπάρχουν μόνον τα μέλη του και αυτά έχουν την άποψή τους.
Η ομάδα που εκφράζεται μέσω ενός διαδικτυακού φόρουμ και στην οποία υποθέτω ότι αναφέρεσαι, είναι κομμάτι το οποίο απορρίφθηκε και αποβλήθηκε ως ξένο σώμα. Φυσιολογικότατη διαδικασία.
Μπορεί να σου δείχνει σκληρό αυτό το οποίο γράφω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα για μένα.

Τα οικονομικά ζητήματα είναι απόλυτα ξεκάθαρα και κάθε μέλος γνωρίζει ποιές είναι οι υποχρεώσεις του και ποιά τα δικαιώματά του.
Οι παλαιότερες ιστορίες δεν έχουν καμμία σχέση με τα πρόσφατα γεγονότα, διότι δεν υφίσταται υπεξαίρεση ή καν υπαινιγμός για απάτη και κάθε άλλη τοποθέτηση επ' αυτού είναι κατ' εμέ εκ του πονηρού.
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Τετ Αύγ 01, 2007 12:10 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Αύγ 01, 2007 12:02 am

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:Επειδή έπεσε στην αντίληψή μας η παρούσα προσπάθεια παραπληροφόρησης, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε,

1. Οι ανακατατάξεις ΔΕΝ ήταν καθόλου δεδομένες, αλλά το αποτέλεσμα θλιβερών γεγονότων που άπτονται της ηγεσίας του amorc και μιας μικρής ντόπιας ομάδας .

2. Δεν απομακρύνθηκε μια μικρή ομάδα μελών, αλλά ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ μια μικρή ομάδα.

3. Θα συνιστούσα την παραπάνω κυρία να είναι προσεκτική στις εκφράσεις της και στην προγανδιστική της συνήθεια, καθότι όπως γνωρίζει, το όνομα είναι κατωχυρωμένο ονομαστικά από συγκεκριμένο άτομο και δεν ανήκει στο amorc. Παρά ταύτα, πληροφορήσαμε τον νομικό εκπρόσωπο της εταιρείας amorc ότι το παραχωρούμε χωρίς καμία αξίωση -το χαρίζουμε.
Ο νομικός εκπρόσωπος του amorc, μας ενημέρωσε ότι δεν είναι σε θέση ακόμα να παραλάβει το amorc.gr και θα μας ενημερώσει πότε και πού θα γίνει η μεταβίβαση.

Κατόπιν τούτων, θα περιμένω η λαλίστατη κυρία γράφουσα περί καπήλευσης, τουλάχιστον νάχει την αξιοπρέπεια να ζητήσει συγγνώμη.


Για να δούμε ποιός παραπληροφορεί λοιπόν...

1 & 2. Αν εσύ κι άλλοι 4-5 που δεν εννοείτε προφανώς, να σεβαστείτε τις αρχές κάποιου χώρου και συμπεριφέρεστε ως "εξωκοινοβουλευτική αντιπολίτευση" θεωρείστε πλειονότητα, τότε τίθεται πλέον στην κρίση των αναγνωστών το ποιός είναι θλιβερός και ποιός όχι.

3. Δε ζητώ καμμία συγγνώμη.
Το όνομα "amorc" γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι κατοχυρωμένο στην οργάνωση αυτή και κάθε χρήση του με σκοπό τη συκοφάντησή του ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ DOMAIN ΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ, αποτελεί παράνομη πράξη.
Ζήτα νομολογία επ' αυτού και δε θα απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.
Να είσαι σίγουρος.

Αν τώρα, θεωρείς εσύ ή η γυναίκα σου ή όποιος άλλος, δικαίωμά σας να χρησιμοποιείτε ετσιθελικά το χώρο (επειδή κάποιος καλοπροαίρετος σας εμπιστεύθηκε) για να διαφημίσετε το "μαγαζάκι σας" και δεν το λες αυτό "καπηλεία", τότε μάλλον χρειάζεται να φρεσκάρεις λίγο τα ελληνικά σου.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τετ Αύγ 01, 2007 2:19 pm

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα !

Οφείλω να ομολογήσω ότι η Zadok με κάλυψε. Άποψη ψύχραιμη και τεκμηριωμένη και πάνω απ' όλα χωρίς κραυγές.

Ο LordPayens εντόπισε, εύστοχα όπως πάντα, τα παράδοξα των συντελεστών/δημιουργών της ΑΜΡΑ και της διαδυκτιακής τους κοινότητας.

Τα παράδοξα αυτά (το 4ο ειδικότερα) σε εμένα τουλάχιστον, δημιουργούν αλυσιδωτά ερωτήματα, όχι μόνο για την ΑΜΡΑ και το AMORC αλλά για τις εσωτερικές ομάδες (αδελφότητες, τάγματα κλπ) γενικότερα.

Σημαντικότερο ?

Quis custodiet ipsos custodes ?
Ποιοί είναι όλοι αυτοί οι διδάσκαλοι / σωτήρες / κάτοχοι της γνώσης / αυθεντικοί κ.ο.κ. ?

Φιλικά

Ελπίζω φίλε LordPayens οι λόγοι υγείας πάνω απ' όλα να έχουν ήδη ξεπεραστεί.

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Τετ Αύγ 01, 2007 4:44 pm

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:Επειδή έπεσε στην αντίληψή μας η παρούσα προσπάθεια παραπληροφόρησης, θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε,

1. Οι ανακατατάξεις ΔΕΝ ήταν καθόλου δεδομένες, αλλά το αποτέλεσμα θλιβερών γεγονότων που άπτονται της ηγεσίας του amorc και μιας μικρής ντόπιας ομάδας .

2. Δεν απομακρύνθηκε μια μικρή ομάδα μελών, αλλά ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ μια μικρή ομάδα.

3. Θα συνιστούσα την παραπάνω κυρία να είναι προσεκτική στις εκφράσεις της και στην προγανδιστική της συνήθεια, καθότι όπως γνωρίζει, το όνομα είναι κατωχυρωμένο ονομαστικά από συγκεκριμένο άτομο και δεν ανήκει στο amorc. Παρά ταύτα, πληροφορήσαμε τον νομικό εκπρόσωπο της εταιρείας amorc ότι το παραχωρούμε χωρίς καμία αξίωση -το χαρίζουμε.
Ο νομικός εκπρόσωπος του amorc, μας ενημέρωσε ότι δεν είναι σε θέση ακόμα να παραλάβει το amorc.gr και θα μας ενημερώσει πότε και πού θα γίνει η μεταβίβαση.

Κατόπιν τούτων, θα περιμένω η λαλίστατη κυρία γράφουσα περί καπήλευσης, τουλάχιστον νάχει την αξιοπρέπεια να ζητήσει συγγνώμη.


Για να δούμε ποιός παραπληροφορεί λοιπόν...

1 & 2. Αν εσύ κι άλλοι 4-5 που δεν εννοείτε προφανώς, να σεβαστείτε τις αρχές κάποιου χώρου και συμπεριφέρεστε ως "εξωκοινοβουλευτική αντιπολίτευση" θεωρείστε πλειονότητα, τότε τίθεται πλέον στην κρίση των αναγνωστών το ποιός είναι θλιβερός και ποιός όχι.

3. Δε ζητώ καμμία συγγνώμη.
Το όνομα "amorc" γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι κατοχυρωμένο στην οργάνωση αυτή και κάθε χρήση του με σκοπό τη συκοφάντησή του ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ DOMAIN ΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ, αποτελεί παράνομη πράξη.
Ζήτα νομολογία επ' αυτού και δε θα απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.
Να είσαι σίγουρος.

Αν τώρα, θεωρείς εσύ ή η γυναίκα σου ή όποιος άλλος, δικαίωμά σας να χρησιμοποιείτε ετσιθελικά το χώρο (επειδή κάποιος καλοπροαίρετος σας εμπιστεύθηκε) για να διαφημίσετε το "μαγαζάκι σας" και δεν το λες αυτό "καπηλεία", τότε μάλλον χρειάζεται να φρεσκάρεις λίγο τα ελληνικά σου.



Μας γράφει λοιπόν η εν λόγω κυρία,

"Για να δούμε ποιός παραπληροφορεί λοιπόν...

1 & 2. Αν εσύ κι άλλοι 4-5 που δεν εννοείτε προφανώς, να σεβαστείτε τις αρχές κάποιου χώρου και συμπεριφέρεστε ως "εξωκοινοβουλευτική αντιπολίτευση" θεωρείστε πλειονότητα, τότε τίθεται πλέον στην κρίση των αναγνωστών το ποιός είναι θλιβερός και ποιός όχι".


Είναι πράγματι θλιβερό όταν ο άνθρωπος έχει ασθενική μνήμη (μάλλον επιλεκτική) και εσαεί διαστρεβλωτική διάθεση. «Ξέχασε» η εν λόγω κυρία την «εξωκοινοβουλευτική αντιπολιτευτική της τακτική», όταν στο παρόν φόρουμ, «μη σεβόμενοι τις αρχές» του γνωστού τάγματος που ανήκα παλαιότερα, καταφερόμουν ενάντια σε κάποιες οικτρές πρακτικές, έχοντας την εν λόγω κυρία να κρατά το «ίσο».

«Ξέχασε» πολύ γρήγορα την «οξεία εξωκοινοβουλευτική αντιπολίτευσή της», «μη σεβόμενη της αρχές» του χώρου που η ίδια ανήκε τότε και τον πλούτο των κατηγοριών που εξεστόμιζε επί ένα και πλέον έτος, (μήπως πράγματι, επειδή δεν της ικανοποιούσαν τις φιλοδοξίες, όπως ισχυρίζονται οι γνωρίζοντές την;).

«Ξέχασε» πολύ γρήγορα τις ιδέες και αξίες που υποτίθεται υπερασπίζονταν και στην απατηλή υπόσχεση της ανάληψης «μεγάλης θέσης» και δη και της διαχείρισης ακόμα του Amorc, έτρεξε να συνταυτιστεί με αυτούς που υποτίθεται αντιμάχονταν μέχρι τώρα.
Δυστυχώς, «άλλαι αι βουλαί» της εταιρείας Amorc. Σε πρόσφατη επικοινωνία, ο Sven Johansson, μεγάλος διδάσκαλος και υπεύθυνος Ελλάδας του Amorc, παραδέχθηκε ότι θα πάψει να υπάρχει Ελληνική διαχείριση σε λίγο καιρό, μόλις οικειοποιηθούν –με την αμέριστη συνενοχή των 4-5 – την εναπομείνασα περιουσία της Ελλάδας. (Για του λόγου το αληθές θα κοινοποιηθεί στο ΑΜΡΑ η σχετική επιστολή του).

Μήπως θάπρεπε να εκθέσουμε και τους αληθείς λόγους της αλλαγής στρατοπέδου;
Τότε θα μιλάμε για πολύ μεγάλη «θλίψη».


Και συνεχίζει η εν λόγω κυρία,

"3. Δε ζητώ καμμία συγγνώμη.
Το όνομα "amorc" γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι κατοχυρωμένο στην οργάνωση αυτή και κάθε χρήση του με σκοπό τη συκοφάντησή του ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ DOMAIN ΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΗΚΕΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ, αποτελεί παράνομη πράξη.
Ζήτα νομολογία επ' αυτού και δε θα απογοητευτείς από το αποτέλεσμα.
Να είσαι σίγουρος".


Το να ζητά κάποιος συγγνώμη, είναι ένδειξη λεπτότητας και ευαισθησίας, αλλά προπάντων κατανόησης και αρετής.

Επειδή ως συνήθως ο λόγος της εν λόγω κυρίας, έντεχνα διαστρεβλώνει, παραποιεί και παραπειστικά κατευθύνει σε επιλεκτικές αναφορές, να υπενθυμίσω ότι στην σελίδα του Amorc λειτουργούσε φόρουμ και όπως σε όλα τα ελεύθερα φόρα, αναφορές και καταγγελίες ακόμα και εναντίον του χώρου και της εταιρείας, των διδασκαλιών και πρακτικών, ήταν θεμιτές και ενίοτε ζητούμενες, καθότι έτσι προάγονταν ο ελεύθερος διάλογος, όπου κάθε άποψη –με εξαίρεση τις προσωπικές ύβρεις- ήταν αποδεκτή.

Η εν λόγω κυρία «μπερδεύει» την ιστοσελίδα –όπου πράγματι ο νόμος είναι αυτός που περιγράφεται παραπάνω- με ένα ελεύθερο φόρουμ, όπου κάθε άποψη είναι σεβαστή και ανοικτή για διάλογο. Οι 4-5 όμως παλαιοί του Amorc, παρότι εγώ προσωπικά ασκούσα από καιρό κριτική στο Amorc, παρότι προσεκλήθησαν –όπως και τώρα- ουδέποτε εδέησαν να αντιπαρατεθούν προς υπεράσπιση της αγαπημένης των εταιρείας.

Ακόμα, να υπενθυμίσω ότι στο φόρουμ της Αγγλικής ιστοσελίδας του Amorc, που λειτουργούσε κάτω από τον σημερινό μεγάλο διδάσκαλο μέχρι το 2001), έχουν γραφεί πολύ χειρότερες θέσεις και απόψεις, από ότι εμείς μέχρι σήμερα καταθέσαμε, αλλά κανείς και καμία «εν λόγω» κυρία δεν εδέησε να τον κατηγορήσει ότι διαπράττει κάτι εγκληματικό, όπως έσπευσε να συκοφαντήσει η σημερινή «εν λόγω» κυρία τους συντελεστές της ΑΜΡΑ.

Και επειδή δεν είχα μπάρμπα δικηγόρο, για το νομικό θέμα που παρατίθεται, συζητώ με τον ίδιο τον νομικό εκπρόσωπο του Amorc στην Ελλάδα.
Καλή η προσπάθεια εκδούλευσης προς την εταιρεία, αλλά όπως έχει δείξει μέχρι σήμερα η πρακτική της εταιρείας Amorc, δεν αναγνωρίζει καμία εκδούλευση, απλά κάνει την δουλειά της όσο την εξυπηρετεί και για την μετέπειτα αντιμετώπιση, η περίπτωση της πρώην γραμματέως, αποδεικνύει τις πρακτικές και το μέγεθος της αχαριστίας από μέρους της εταιρείας.


Στην παράθεση της εν λόγω κυρίας προς το μέλος pikos apikos, παραπάνω, αναγράφει:

«Αυτή την στιγμή, δεν υπάρχουν πολλές πλευρές στο Amorc.
Υπάρχουν μόνον τα μέλη του και αυτά έχουν την άποψή τους.
Η ομάδα που εκφράζεται μέσω ενός διαδικτυακού φόρουμ και στην οποία υποθέτω ότι αναφέρεσαι, είναι κομμάτι το οποίο απορρίφθηκε και αποβλήθηκε ως ξένο σώμα. Φυσιολογικότατη διαδικασία.
Μπορεί να σου δείχνει σκληρό αυτό το οποίο γράφω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα για μένα».



Δυστυχώς η εν λόγω κυρία έχει την αξίωση ώστε οι λοιποί να αποδέχονται την ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ως την μόνη αληθή πραγματικότητα, παραβλέποντας, σκοπίμως ενίοτε ή λόγω προβληματικής ίσως αντιληπτικότητας, την φυσική πραγματικότητα. Όσο για την άσκηση του συμπαθούς σε αυτήν αθλήματος της διαστρέβλωσης, ας απολαύσουμε:

«Η ομάδα που εκφράζεται μέσω ενός διαδικτυακού φόρουμ και στην οποία υποθέτω ότι αναφέρεσαι, είναι κομμάτι το οποίο απορρίφθηκε και αποβλήθηκε ως ξένο σώμα».

Το ότι τυγχάνει βέβαια να είμαστε ακόμα πελάτες του Amorc (καθότι έχουμε πληρωμένο όλο το έτος 2007) και να συνεχίζουμε να λαμβάνουμε ακόμα μονογραφίες από το Amorc, αυτό είναι πολύ πέρα από την ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, άρα δεν υφίσταται ως αληθές γεγονός.

Η καταφανής συκοφαντία περί «απόρριψης και αποβολής ως ξένα σώματα», πιθανά να εμπνεύσθηκε στην εν λόγω κυρία από το άρθρο που η ίδια αντέγραψε στο

ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ mystica.gr, με θέμα "ΓΙΑΤΙ ΣΚΟΤΩΣΕΣ ΤΗ ΜΑΝΑ ΣΟΥ ΡΕ; Ε;" (Η Συκοφαντία Και Πώς να την Προσπερνάτε...)


Μας πληροφορεί πάλι η εν λόγω κυρία στην απάντησή της στο μέλος pikos apikos, ότι:

«Τα οικονομικά ζητήματα είναι απόλυτα ξεκάθαρα και κάθε μέλος γνωρίζει ποιές είναι οι υποχρεώσεις του και ποιά τα δικαιώματά του».

Ας πληροφορηθεί από τα παλιά μέλη αν πλήρωναν επιπλέον για τους χώρους συγκλίσεων, εκτός της συνδρομής και ας σταματήσει επιτέλους να πετάγεται σε θέματα που παντελώς αγνοεί.

Με την παλιά διοίκηση, τα μέλη ΔΕΝ πλήρωναν για τα έξοδα των χώρων στην Αθήνα, ενώ στην Θεσσαλονίκη, είχαν απαλλαγεί από την καταβολή συνδρομής, με το αιτιολογικό ότι διατηρούσαν μόνοι τον χώρο συγκλίσεων, όπως και στην Κομοτηνή.

Η σύζυγός μου, που προετοιμάζονταν για την ανάληψη της διαχείρισης, έθεσε ως προτεραιότητες την απαλλαγή επιπλέον οικονομικής συνδρομής για τα μέλη, την συλλογική διοίκηση με δημοκρατικές διαδικασίες σε πρώτη φάση τουλάχιστον για την Ελλάδα και την έναρξη σύστασης επιτροπών για την διερεύνηση λαθών στις διδασκαλίες του Amorc.
Η παραγωγή των μονογραφιών στην Ελλάδα από τον Σεπτέμβρη του 2007-όπως είχε υποσχεθεί και ο μεγάλος διδάσκαλος- θα παρείχε τους οικονομικούς πόρους για την υποστήριξη των θυγατρικών σωμάτων.

Η αναίρεση των υποσχόμενων από τον Sven Johansson –για να αναστηθεί το Amorc στην Ελλάδα, έργο αποκλειστικό της συζύγου μου, ο Sven ήταν σύμφωνος σε όλα- και η πραξικοπηματική ενέργεια μιας μικρής ομάδας δογματικών του Amorc, ανέστειλε οποιαδήποτε ελπίδα εφαρμογής κάθε προοδευτικής σκέψης.

Και δεν είναι, όπως έγραψε η εν λόγω κυρία, «Οι παλαιότερες ιστορίες δεν έχουν καμία σχέση με τα πρόσφατα γεγονότα, διότι δεν υφίσταται υπεξαίρεση ή καν υπαινιγμός για απάτη και κάθε άλλη τοποθέτηση επ' αυτού είναι κατ' εμέ εκ του πονηρού», αλλά σκηνοθετείται ήδη η τελευταία πράξη των οικονομικών ατασθαλιών και της υφαρπαγής και του εναπομείναντος ψιχίου αξίας 150.000 Ευρώ, από ένα σύνολο που υπερέβαινε τα 2.000.000 Ευρώ και με ευθύνη της εταιρείας Amorc έχει πλέον εξαφανισθεί.
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Τετ Αύγ 01, 2007 4:48 pm

>|<>QBB<
alet έγραψε:Χωρίς να έχω καμία διάθεση να αναμειχθώ στα πως και γιατί της διαμάχης των πρώην AMORC και νυν ΑΜΡΑ με τους πολλούς ή λίγους που παρέμειναν στο AMORC, θα ήθελα να διατυπώσω ένα ερώτημα μόνο, ιδιαίτερα στον Πασχάλη που είναι και πιο λάβρος, αλλά και στην Zadok, που τις παρεμβάσεις της παρακολουθώ καιρό και (είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ) οφείλω να ομολογήσω ότι θαυμάζω τη δομή της σκέψης και του λόγου της.

Αγαπητοί μου φίλοι, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο κακό κάνει στο σκοπό σας, αλλά και πόσο έξω και μακριά είναι από αυτόν, ο “συνδικαλιστικός” διαγκωνισμός για τα πρωτεία, την αυθεντικότητα (έλεος πια με την αυθεντικότητα) και φυσικά για το ταμείο ;

Όλος αυτός ο θόρυβος, μόνο επ’ ωφελεία του έργου σας δεν λειτουργεί, εκτός κι αν δεν μιλάμε για έργο αλλά για εργασία…

Οι ελάχιστες ομολογώ γνώσεις που έχω για τον Ροδοσταυρισμό αγαπητέ μου Πασχάλη, δεν με βοηθούν να αντιληφθώ τα γιατί αυτής της έντασης και βιαιότητας που βγαίνει από τα μηνύματα (ιδιαίτερα των συντονιστών) στο forum της ΑΜΡΑ.

Ο Pikos Apikos λέει (και το πιστεύω) πως το AMORC (και ο Ροδοσταυρισμός γενικότερα συμπληρώνω) ευαγγελίζεται την πιο πλατιά ανοχή μέσα στη μεγαλύτερη ελευθερία και πως η ύπαρξη άλλης γνώμης είναι θεμιτή.

Εγώ γιατί δεν το βλέπω πουθενά ;

Πιθανώς επειδή δεν είμαι “φωτισμένος”



Γράφει λοιπόν ο φίλος,

«Αγαπητοί μου φίλοι, δεν αντιλαμβάνεστε πόσο κακό κάνει στο σκοπό σας, αλλά και πόσο έξω και μακριά είναι από αυτόν, ο “συνδικαλιστικός” διαγκωνισμός για τα πρωτεία, την αυθεντικότητα (έλεος πια με την αυθεντικότητα) και φυσικά για το ταμείο ;»

Αναρωτιέμαι φίλε μου alet, τι θάπρεπε να κάνει κάποιος που θέλει να τάχει καλά με την συνείδησή του, όταν αντιλαμβάνεται ότι ένας εσωτερικός οργανισμός, με αποδεδειγμένα ψεύδη προωθεί την νεοπεποχίτηκη παγκοσμιοποίηση της μιας οικουμενικής θρησκείας και της μιας και μοναδικής παγκόσμιας κυβέρνησης, όταν δημιουργεί απάτριδες και αντικοινωνικούς πολίτες, όταν προάγει την δουλική υποταγή και καταστρατηγεί κάθε έννοια της δημοκρατίας, όταν ενέχεται σε πολλαπλά οικονομικά σκάνδαλα, ενώ παράλληλα διογκώνει την ακίνητη περιουσία του με μορφή πανάκριβων πύργων –κατοικιών του αυτοκράτορα και των διευθυντικών στελεχών της εταιρείας, όταν αυτή η εταιρεία αισχροκερδεί σε βάρος αφελών, πουλώντας σε απίστευτα υπέρογκες τιμές, τραγικά αναξιόπιστο έντυπο υλικό; Ειλικρινά πως θάπρεπε ή δεν θάπρεπε να αντιδράσω;

Φυσικά θα επικαλεσθούμε αυθεντικότητα, την αυθεντικότητα του Ροδοσταυρικού κινήματος που ιστορικά έχει γράψει την δική του ιστορία, αυτήν που η συντριπτική πλειονότητα των ερευνητών αντιλαμβάνονται και ομοφωνούν, σε αντίθεση με την ιστορική, κοινωνική και ιδεολογική διαστρέβλωση που επιχειρείται από την εταιρεία Amorc, παραχαράσσοντας την ιστορία, αλλοιώνοντας την έννοια της κοινωνικής προσφοράς και διαστρεβλώνοντας τις ιδεολογικές αρχές του γνήσιου, ανιδιοτελούς, ανθρωπιστικού και επαναστατικού Ροδοσταυρισμού.

Φυσικά θα αντιδράσουμε για την έλλειψη οικονομικής διαφάνειας και για την ταμειακή κατάχρηση και υπεξαίρεση, απαιτώντας τα χρήματα να επενδύονται σε έργα κοινωνικής προσφοράς και φιλανθρωπίας και όχι σε άνομες προσωπικές εκροές των στελεχών της εταιρείας.
Μια μη κερδοσκοπική εταιρεία- όπως θέλει να εμφανίζεται το Amorc- αν αναλογικά συγκρίνουμε με νομοθεσία που υφίσταται στην Ελλάδα για τέτοιες οργανώσεις- προβλέπεται να δικαιολογεί για έξοδα διαχείρισης και διοίκησης μόλις ποσοστό 15% και στο σύνολο των εσόδων (τα οποία δεν φορολογούνται !) τουλάχιστον το 75% οφείλει να το διαθέτει για κοινωφελείς σκοπούς.
Για το Amorc, μην ψάχνετε να βρείτε οποιοδήποτε κοινωφελές έργο ή φιλανθρωπία. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! Τα έσοδα –και ειδικά τα μεγάλα έσοδα από δωρεές- τα αναδιανέμονται μεταξύ των, κάτι φυσικά που αντιλήφθηκαν οι κυβερνήσεις των ΗΠΑ, της Γαλλίας ,της Δανίας κλπ, όπου διώχθηκαν για οικονομικές απάτες, είχαμε κατασχέσεις (Δανία) και συνεχίζονται οι δικαστικές διώξεις (π.χ. Γαλλία), αντιμετωπίζοντας τελευταία και τις κατηγορίες περί Σέκτας.


Και συνεχίζει,

«Οι ελάχιστες ομολογώ γνώσεις που έχω για τον Ροδοσταυρισμό αγαπητέ μου Πασχάλη, δεν με βοηθούν να αντιληφθώ τα γιατί αυτής της έντασης και βιαιότητας που βγαίνει από τα μηνύματα (ιδιαίτερα των συντονιστών) στο forum της ΑΜΡΑ».

Οι συντονιστές του φόρουμ ήταν πολύ πρόσφατοι στο Amorc, οπότε, ούτε για τα άσχημά τους μπορούμε να κατηγορήσουμε επιρροή του Amorc, ούτε για τα καλά τους μπορούμε να δώσουμε τα εύσημα στο Amorc και στις διδασκαλίες του.

Και παρακάτω γράφει,

«Ο Pikos Apikos λέει (και το πιστεύω) πως το AMORC (και ο Ροδοσταυρισμός γενικότερα συμπληρώνω) ευαγγελίζεται την πιο πλατιά ανοχή μέσα στη μεγαλύτερη ελευθερία και πως η ύπαρξη άλλης γνώμης είναι θεμιτή.

Εγώ γιατί δεν το βλέπω πουθενά ;

Πιθανώς επειδή δεν είμαι “φωτισμένος”»


Το ρητό είναι η πιο πλατιά ανοχή στην αυστηρότερη ανεξαρτησία.

Καλά, εγώ πέντε χρόνια στο Amorc και δεν έχω καταφέρει να το δω και συ έχεις την αξίωση να το δεις σε λίγες μέρες;

Το φόρουμ του ΑΜΡΑ ως διάδοχος του Amorc, ακόμα βρίσκεται σε κατάσταση αναδιοργάνωσης, οπότε ας του δώσουμε λίγο καιρό πίστωση ακόμα και από τον Σεπτέμβρη ας μπει στο στόχαστρο της πιο αυστηρής κριτικής.

Για νάμαι ειλικρινής πάντως μαζί σου φίλε μου alet (αν και μούρχεται να σε αποκαλέσω, φίλη μου alet), η όλη παρουσία σου μου θυμίζει «αβανταδόρο»….
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Τετ Αύγ 01, 2007 4:54 pm

Φίλε μου LordPayens, μας έλειψες ! (από όλα τα φόρα). Εύχομαι να εξέλιπαν δια παντός οι λόγοι που σε εμπόδιζαν και ειδικά οι λόγοι υγείας.

Ας δούμε λοιπόν όλοι μαζί τα παράδοξα που επισήμανες....

Νο. 1: Προσπαθώντας να συνδεθώ στη σελίδα του AMORC βλέπω ένα μήνυμα με δεσμό που με οδηγεί στη σελίδα της ΑΜΡΑ. Η πρώτη μου σκέψη ως απλός χρήστης του διαδικτύου είναι ότι AMORC και ΑΜΡΑ συνδέονται. Η δεύτερη ότι το AMORC μετονομάστηκε σε ΑΜΡΑ. Η τρίτη, ως γνώστης των όσων έχουν συμβεί, ότι η ΑΜΡΑ διαφημίζει τον εαυτό της μέσω της διευθύνσεως του AMORC.

1. Με την μικρή επισκεψιμότητα που χαρακτηρίζει την σελίδα του Amorc (όπως φανερώνουν τα στατιστικά), δεν νομίζω ότι κάποιος θα την χρησιμοποιούσε για οποιαδήποτε προώθηση – διαφήμιση. Κατά κανόνα ήταν συγκεκριμένα τα άτομα που την επισκέπτονταν και η παραπομπή απευθύνεται κυριολεκτικά σε αυτούς που συμμετείχαν στο φόρουμ.
Ευχαριστούμε πάντως που μας πληροφορείς για την εντύπωση που δημιουργεί στον τυχόντα επισκέπτη (αν και ποτέ δεν βρέθηκαν παρά πάνω από δέκα νέοι επισκέπτες το μήνα). Είναι θέμα μικρού χρόνου που ο νομικός σύμβουλος του Amorc θα έχει ετοιμάσει τα απαραίτητα για την μεταβίβαση του ονόματος, το οποίο βέβαια θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε αιωνίως και να το χρησιμοποιήσουμε –τύποις έννομα- κατά το δοκούν.


2. Νο. 2: Εκτός από τον Ορφέα, που αβρά είχε δείξει την κάποια διαφωνία του με το AMORC μέσω των συζητήσεων που είχαν γίνει στην κοινότητα, η Διαχειρίστρια του το υποστήριζε διαρκώς, όπως και στα όσα προκλήθηκαν από την ομάδα του antiesoterica. Αμέσως μετά την διένεξη της με την κεντρική διαχείριση του Τάγματος, η κριτική της για το AMORC έγινε καθολική με κατεύθυνση όλους του τομείς του, λέγοντας ότι όλο αυτό το διάστημα (αρκετών ετών παρακαλώ) ξεγελάστηκε. Μπορώ να καταλάβω να ξεγελαστεί ένας νεόφυτος αλλά μου φαίνεται πολύ παράξενο να πιστέψω ότι η Διαχειρίστρια του AMORC για την Ελλάδα είχε μαύρα μεσάνυχτα για το τι συνέβαινε στον οργανισμό.

Η διαχειρίστρια (νομικά δεν είχε γίνει ακόμα), τυγχάνει σύζυγός μου την τελευταία πενταετία και είναι αλήθεια ότι υποστήριζε φανατικά τον Ροδοσταυρισμό, ταυτίζοντάς τον με το Amorc. Δικαιολογημένα θεωρεί ότι ξεγελάστηκε και εξαπατήθηκε, γιατί, παρότι κοντεύει τα οκτώ χρόνια στο Amorc, ατυχώς με την σύνδεσή της με αυτήν την εταιρεία, το πρώτο πράγμα που της προμήθευσαν, αδαής ούσα περί εσωτερισμού, ήταν να της φορέσουν τα γυαλιά με τα τεράστια πρίσματα της δογματικής αντίληψης.

Όταν γνωριστήκαμε τον 2ο του 2002, ήταν μια φανατική πιστή του Amorc και παρότι διέβλεπα στοιχεία όχι απόλυτα δικαιολογημένα, σεβόμενος τις επιλογές της (η αλήθεια είναι ότι δεν άντεχε ενάντια κριτική), προσπαθούσα να εστιάζω σε οφθαλμοφανή και τρανταχτά λάθη των διδασκαλιών του Amorc, όπως π.χ. ότι ο Επίκουρος ήταν Ροδόσταυρος, ο Αλέξανδρος ήταν εγγονός το Φιλίππου, τον Σωκράτη τον Σκότωσε ο μαθητής του Κριτίας (ο Κριτίας, όντας μαθητής του Σωκράτη και ένας εκ των τριάκοντα τυράννων, σκοτώθηκε στην μάχη της Μουνιχίας από τους δημοκρατικούς, τέσσερα χρόνια πριν τον θάνατο του Σωκράτη). Βέβαια η απάντηση που έπαιρνα στην κριτική μου ήταν, «ε, καλά, αυτά είναι μικροπράγματα και λάθη χωρίς μεγάλη σημασία».

Έλα όμως που έστω και αυτά τα υποτίθεται μικρά λαθάκια, υποδείκνυαν την προχειρότητα που γράφτηκαν οι μονογραφίες και υποψίαζαν τον κάθε «ψυλλιασμένο» για το σύνολο των διδασκαλιών ! Έλα που, όταν γίνεσαι παθητικός αποδέκτης σε μικρά λαθάκια, προετοιμάζεσαι ουσιαστικά να αποδεχθείς την μεγάλη πλάνη !
Αν ξέρεις φίλε μου τι τράβηξα με τους «κολλημένους» παλιούς του Amorc στη Θεσσαλονίκη, όπου κάθε προσπάθεια λογικής κριτικής αποκρούονταν από την πάγια αντίληψη, «όσα λέει το Amorc είμαστε υποχρεωμένοι να τα προασπίζουμε αφού είμαστε μέλη του», αδιαφορώντας παντελώς για μικρά οφθαλμοφανή λάθη αλλά και μεγάλα και τραγικά σφάλματα των εσωτερικών αντιλήψεων – γιαυτά δεν μπορούσα να συζητήσω με κανέναν, γιατί το επίπεδο ήταν απελπιστικά «επίπεδο».

Με τον καιρό η σύζυγός μου άρχισε να αντιλαμβάνεται τα κακώς κείμενα, αλλά επανεγκλωβίστηκε, πρώτα από τα κατά καιρούς ωραία μηνύματα που γράφονται στις μονογραφίες –άσχετα αν η πρακτική του Amorc είναι διαμετρικά αντίθετη- και από την στάση του Sven Johansson, μεγάλου διδασκάλου, ο οποίος έδειξε διατεθειμένος να διερευνηθούν τα λάθη –σημειωτέον και ο ίδιος τηρούσε ασφαλείς αποστάσεις από κάποια ακραία θέματα των μονογραφιών (θα ανακοινωθεί η σχετική αλληλογραφία)- και επέδειξε διάθεση για πιο φιλελεύθερες και δημοκρατικές διαδικασίες.

Εκεί ακριβώς είναι που μπορεί να ισχυρισθεί δικαιολογημένα ότι ξεγελάστηκε.
Γιατί στην συνέχεια, η στάση του Sven άλλαζε σταδιακά. Τα λάθη που αρχίζαμε και εξετάζαμε με αλληλογραφία με τον Sven, (θα ανακοινωθεί η αλληλογραφία), ακόμα εξ αρχής ανεστάλη η διαδικασία, γιατί ο Sven επικαλέσθηκε μεγάλο φόρτο εργασίας και παρέπεμψε την όλη διαδικασία κάπου στο μέλλον, που δεν ήρθε ποτέ.

Οι δημοκρατικές πεποιθήσεις του εξαντλούνταν σε λόγους σε ανοιχτά σεμινάρια, αλλά στην ουσία ήταν υμνητής της αυτοκρατορικής δομής του συστήματος και της απολύτου προσωπικής του κυριαρχίας και επιβολής.
Ακόμη, η οικονομική διάσταση για το Amorc, άρχισε να διαφαίνεται ότι ήταν η πρώτη προτεραιότητα, αν όχι η μοναδική. Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η έλευση του Sven για πρώτη και μοναδική φορά στην Θεσσαλονίκη, όταν με το που εισήλθε στον πρόναο και καθίσαμε, άνοιξε αυθύς εξ αρχής τον φορητό του, και οι πρώτες του κουβέντες ήταν, «ας δούμε τις οικονομικές υποχρεώσεις σας και ποιοι από σας δεν τις έχουν τακτοποιήσει», επιφέροντας μία παγωμάρα στην ομήγυρη.

Βέβαια η διαχειρίστρια και σύζυγός μου, με συνεχόμενη αλληλογραφία, πίεζε ώστε να προχωρήσουν οι συμφωνημένες διεργασίες, παράλληλα άρχισε να διαλαλεί και την νέα και δημοκρατική μορφή για την Ελληνική διαχείριση. Αυτά όμως φαίνεται ότι δεν άρεσαν σε κάποιους, ούτε βέβαια και στην διοίκηση της Εταιρείας του Amorc και με την ύπουλη και ευτελή συνδρομή μικρής ομάδας ντόπιων δουλοπρεπών, όταν αντιλήφθηκε ότι κάθε προσπάθεια να αποβεί το Amorc αληθινός Ροδοσταυρικός οργανισμός με ανθρωπιστική μορφή και δράση, ήταν πλέον μάταιη και προσέκρουε στην μονολιθικότητα και στα συμφέροντα του Amorc από την μία και στην δογματικότητα και την υποτελή συνενοχή μιας ντόπιας μερίδας αφ’ ετέρου, έλαβε την μεγάλη απόφαση της παραίτησης από το Amorc, όχι όμως από το όραμα ζωής της που είναι ο Ροδοσταυρισμός.


3. Νο. 3: Το τρίτο παράδοξο έχει ηθικό χαρακτήρα και αναφέρεται στην επίθεση που έγινε από τον συγκεκριμένο χώρο προς το AMORC. Και ερωτώ: Δύο άνθρωποι, χρόνια μέλη του οργανισμού με διοικητικές θέσεις, είναι σωστό και επιτρεπτό από μια διαφωνία να καταλήγουν να επιτίθενται με τέτοιον τρόπο στο σύνολο του Οργανισμού, δηλαδή όχι μόνον στον τρόπο λειτουργίας του στην Ελλάδα αλλά και στην ουσία του που είναι οι διδασκαλίες, ενώ προηγουμένως υποστήριζαν και προτείνανε τις διδασκαλίες του ως άψογες (με μόνη εξαίρεση όπως προείπα τον Ορφέα ή Πασχάλη) ;

Όπως διαφαίνεται στην προηγούμενη απάντηση, δεν μιλάμε για μια απλή διαφωνία.
Αν αναφέρεσαι στο «δύο άνθρωποι, χρόνια μέλη του οργανισμού με διοικητικές θέσεις» και σε μένα, να πληροφορήσω ότι δεν είχα ποτέ μου διοικητική θέση στο Amorc –εκτός από ένα έτος πριν τρία χρόνια που έκανα χρέη φύλακα (αξιωματικού)- αρνούμενος κάθε διοικητική θέση, παραδεχόμενος ότι δεν μπορούσα να εκπροσωπήσω το Amorc καθότι είχα πολλές ενστάσεις με τον οργανισμό και με το σύστημά του.

Για τις μονογραφίες, προσωπικά εγώ πάντα προειδοποιούσα τους υποψήφιους για τα σφάλματα που εμπεριέχονται, τονίζοντας ότι θα βρούνε και πολλά χρήσιμα στοιχεία και το ίδιο ακριβώς έπραττε και η διαχειρίστρια, από τον καιρό που ανέλαβε την ανασύσταση του Amorc στην Ελλάδα.


Νο. 4α: Διαβάσαμε ότι η αφορμή για την δημιουργία της ΑΜΡΑ ήταν η διατήρηση της διαδικτυακής κοινότητας του AMORC. Τούτο μας οδηγεί στο αυθόρμητο συμπέρασμα ότι η ΑΜΡΑ δημιουργήθηκε μόλις μαθεύτηκε ότι πάρθηκε η απόφαση για το κλείσιμο της διαδικτυακής κοινότητας.

Η διατήρηση της λειτουργίας του φόρουμ, ήταν πράγματι ο λόγος που εσπευσμένα ανακοινώθηκε η ΑΜΡΑ.


Παράδοξο Νο. 4β: Μέσα σε 2 ή 3 ημέρες λοιπόν ήταν εφικτή η δημιουργία μιας νέας Αυθεντικής Μυστικιστικής Ροδοσταυρικής αδελφότητας με έτοιμες ροδοσταυρικές διδασκαλίες που διαφοροποιούνται από αυτές του AMORC και όνειρα για Πνευματικές Ακαδημίες κτλ. κτλ. Η πονηριά του Γραικού με κάνει να υποθέσω ότι η ΑΜΡΑ είχε σχεδιαστεί προ πολλού και απλά οι δημιουργοί της ανάμεναν την αφορμή για απόσχιση από το AMORC για να θέσουν την ΑΜΡΑ σε λειτουργία. Τούτη βέβαια είναι μια υπόθεση, αλλά και να την εξαιρέσω μου φαίνεται εντελώς παράλογη η δημιουργία μιας αδελφότητας για να διατηρηθεί μια ολιγομελής διαδικτυακή κοινότητα. Η κοινότητα θα μπορούσε να μεταφερθεί σε νέα διεύθυνση και να λειτουργήσει ως διαδικτυακή κοινότητα και μόνο.

Η ιδεολογική βάση για μια αληθινή Ροδοσταυρική αδελφότητα, ήταν ήδη επεξεργασμένη από την τέως διαχειρίστρια του Amorc, μόνον που είχε την ψευδαίσθηση ότι θα υλοποιηθεί στα πλαίσια του Amorc.. Όπως και το όνειρο της πνευματικής ακαδημίας –που από ότι φαίνεται μάλλον σύντομα θα αρχίσει η υλοποίησή της- το συνέδεε με τον Ροδοσταυρισμό, που πίστευε ότι εκφράζεται μέσα από το Amorc, γιαυτό και πληροφόρησε σχετικά τον Μεγάλο διδάσκαλο (η σχετική αλληλογραφία θα ανακοινωθεί σύντομα).

Ο μόνος που «γνώριζα» πριν από ένα και πλέον έτος και προειδοποίησα την σύζυγό μου για την απογοήτευση που θα υποστεί, ήμουν εγώ, αλλά η ίδια δεν με πίστευε με τίποτα.
Η ίδια έχει κάνει μια τεράστια προετοιμασία για να υλοποιήσει το Ροδοσταυρικό της όραμα
-το οποίο, επαναλαμβάνω, πάντα θεωρούσε ότι θα βρει εφαρμογή μέσα στα πλαίσια του Amorc- οπότε κυριολεκτικά βρέθηκε έτοιμη για το νέο εγχείρημα, ανεξάρτητο πλέον από πατερναλιστικές ομπρέλες, αλλά πιο βέβαιο για την υλοποίησή του.

Το εγχείρημα που αποτολμάται είναι ανοικτό και επιζητά αληθινούς δασκάλους που θα αναμορφώσουν και θα εμπλουτίσουν τις Ροδοσταυρικές διδασκαλίες. Θα περάσει πολύς καιρός ακόμη, για να ισχυριστεί κάποιος ότι η ΑΜΡΑ είναι 100% έτοιμη για πλήρη λειτουργία, όμως, είναι σε θέση να ξεκινήσει μέσα στον επόμενο μήνα.
Το μόνο που χρειάζεται είναι ανθρωπιστές οι οποίοι διαπνέονται από το ίδιο πνεύμα που ανέδειξε ο αληθής Ροδοσταυρισμός στην Ευρώπη (όχι στην Αίγυπτο) και το κοινό όραμα για συμβολή στην ανθρωπότητα και την ανιδιοτελή κοινωνική προσφορά.

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε…
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τετ Αύγ 01, 2007 6:16 pm

Ο φίλος Πασχάλης έγραψε,

Αναρωτιέμαι φίλε μου alet, τι θάπρεπε να κάνει κάποιος που θέλει να τάχει καλά με την συνείδησή του, όταν αντιλαμβάνεται ότι ένας εσωτερικός οργανισμός, με αποδεδειγμένα ψεύδη προωθεί την νεοπεποχίτηκη παγκοσμιοποίηση της μιας οικουμενικής θρησκείας και της μιας και μοναδικής παγκόσμιας κυβέρνησης, όταν δημιουργεί απάτριδες και αντικοινωνικούς πολίτες, όταν προάγει την δουλική υποταγή και καταστρατηγεί κάθε έννοια της δημοκρατίας, όταν ενέχεται σε πολλαπλά οικονομικά σκάνδαλα, ενώ παράλληλα διογκώνει την ακίνητη περιουσία του με μορφή πανάκριβων πύργων –κατοικιών του αυτοκράτορα και των διευθυντικών στελεχών της εταιρείας, όταν αυτή η εταιρεία αισχροκερδεί σε βάρος αφελών, πουλώντας σε απίστευτα υπέρογκες τιμές, τραγικά αναξιόπιστο έντυπο υλικό; Ειλικρινά πως θάπρεπε ή δεν θάπρεπε να αντιδράσω;


καθώς και

Φυσικά θα αντιδράσουμε για την έλλειψη οικονομικής διαφάνειας και για την ταμειακή κατάχρηση και υπεξαίρεση, απαιτώντας τα χρήματα να επενδύονται σε έργα κοινωνικής προσφοράς και φιλανθρωπίας και όχι σε άνομες προσωπικές εκροές των στελεχών της εταιρείας.
Μια μη κερδοσκοπική εταιρεία- όπως θέλει να εμφανίζεται το Amorc- αν αναλογικά συγκρίνουμε με νομοθεσία που υφίσταται στην Ελλάδα για τέτοιες οργανώσεις- προβλέπεται να δικαιολογεί για έξοδα διαχείρισης και διοίκησης μόλις ποσοστό 15% και στο σύνολο των εσόδων (τα οποία δεν φορολογούνται !) τουλάχιστον το 75% οφείλει να το διαθέτει για κοινωφελείς σκοπούς.
Για το Amorc, μην ψάχνετε να βρείτε οποιοδήποτε κοινωφελές έργο ή φιλανθρωπία. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ !!!! Τα έσοδα –και ειδικά τα μεγάλα έσοδα από δωρεές- τα αναδιανέμονται μεταξύ των, κάτι φυσικά που αντιλήφθηκαν οι κυβερνήσεις των ΗΠΑ, της Γαλλίας ,της Δανίας κλπ, όπου διώχθηκαν για οικονομικές απάτες, είχαμε κατασχέσεις (Δανία) και συνεχίζονται οι δικαστικές διώξεις (π.χ. Γαλλία), αντιμετωπίζοντας τελευταία και τις κατηγορίες περί Σέκτας.


Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνεις εσύ φίλε μου. Ξέρω τι θα έκανα εγώ. Θα τους χαιρετούσα όλους, θα τους έδινα και μια επιστολή με τους λόγους της αποχώρησής μου να την διαβάζουν και να με θυμούνται, ίσως να έγραφα και στο forum ένα μήνυμα με τους λόγους αυτούς και θα πήγαινα σπίτι μου.
Αν πάλι θεωρούσα ότι είναι απατεώνες που αισχροκερδούν σε βάρος αφελών και είχα τις αποδείξεις για αυτό, θα πήγαινα στην αστυνομία να υποβάλλω μήνυση, έχοντας κι ο ίδιος έννομο συμφέρον ως θύμα της συμμορίας.
Δεν θα έλεγα, εγώ είμαι ο κάτοχος της πραγματικής, αυθεντικής γνώσης οπότε αποκηρύσσω και καταγγέλλω την ομάδα στην οποία ήμουν μέλος για χρόνια και φτιάχνω άλλη δική μου.

Φυσικά θα επικαλεσθούμε αυθεντικότητα, την αυθεντικότητα του Ροδοσταυρικού κινήματος που ιστορικά έχει γράψει την δική του ιστορία, αυτήν που η συντριπτική πλειονότητα των ερευνητών αντιλαμβάνονται και ομοφωνούν, σε αντίθεση με την ιστορική, κοινωνική και ιδεολογική διαστρέβλωση που επιχειρείται από την εταιρεία Amorc, παραχαράσσοντας την ιστορία, αλλοιώνοντας την έννοια της κοινωνικής προσφοράς και διαστρεβλώνοντας τις ιδεολογικές αρχές του γνήσιου, ανιδιοτελούς, ανθρωπιστικού και επαναστατικού Ροδοσταυρισμού.


Πιστεύω ότι θα συμφωνείς πως
α) η αυθεντικότητα (στον εσωτερισμό αλλά όχι μόνο βέβαια) δεν πηγάζει από την σύμφωνη γνώμη μιας ομάδας ερευνητών (ή μόνο από αυτήν έστω) και
β) το να διαφωνείς με μια άλλη άποψη που διαστρεβλώνει τα πράγματα δεν σε κάνει αυθεντικό εκπρόσωπο της σωστής. Μπορεί και η δική σου άποψη να διαστρεβλώνει εξίσου ή και περισσότερο τα πράγματα.

«Οι ελάχιστες ομολογώ γνώσεις που έχω για τον Ροδοσταυρισμό αγαπητέ μου Πασχάλη, δεν με βοηθούν να αντιληφθώ τα γιατί αυτής της έντασης και βιαιότητας που βγαίνει από τα μηνύματα (ιδιαίτερα των συντονιστών) στο forum της ΑΜΡΑ».

Οι συντονιστές του φόρουμ ήταν πολύ πρόσφατοι στο Amorc, οπότε, ούτε για τα άσχημά τους μπορούμε να κατηγορήσουμε επιρροή του Amorc, ούτε για τα καλά τους μπορούμε να δώσουμε τα εύσημα στο Amorc και στις διδασκαλίες του.


Αυτό που ήθελα να πω φίλε Πασχάλη, είναι ότι η ένταση και η βιαιότητα (έστω στην έκφραση) δεν συνάδουν με τον εσωτερισμό και τον Ροδοσταυρισμό ειδικότερα (αν έχω αντιληφθεί καλά κάποια πράγματα για αυτόν)

Το ρητό είναι η πιο πλατιά ανοχή στην αυστηρότερη ανεξαρτησία.

Καλά, εγώ πέντε χρόνια στο Amorc και δεν έχω καταφέρει να το δω και συ έχεις την αξίωση να το δεις σε λίγες μέρες;


Αν έχω καταλάβει καλά (συγχώρεσε με πάλι αν κάνω λάθος) οι άνθρωποι που πήρατε την απόφαση να συγκροτήσετε την ΑΜΡΑ είστε αρκετά χρόνια στον συγκεκριμένο χώρο.
Μιλάτε για αυθεντικότητα, για ικανότητα να διακρίνετε την διαστρέβλωση των μηνυμάτων του Ροδοσταυρισμού από το AMORC, για ίδρυση πνευματικής ακαδημίας κλπ. κλπ. αλλά από την άλλη δεν δέχεστε / ανέχεστε την άλλη άποψη και φτιάχνετε χώρο στο forum σας για καταγγελίες, σαν να είστε η ένωση προστασίας καταναλωτών.

Για εμένα αγαπητέ μου φίλε (και πράγματι το εφαρμόζω στη ζωή μου) δεν υπάρχει λάθος άποψη , υπάρχει άλλη άποψη . Αν θέλω την ασπάζομαι, αλλιώς την απορρίπτω.
Σου θυμίζω τι είχε πει ο Θρ. Βλησίδης:
“η διαισθητική εκδοχή δεν δύναται ν’αποδειχθή εις τους άλλους δια λογικών συμβολισμών, και δια τούτο αποτελεί πλέον εντελώς ατομικήν υπόθεσιν”

Τέλος όσο αφορά στην απάντηση σου στο 4ο παράδοξο που εντόπισε ο LordPayens, πιστεύω ότι μπορείς και μόνος σου να δεις, χωρίς κάποιος να σου τις υποδείξει, αρκετές αντιφάσεις.
π.χ. δεν είναι δυνατόν επί 8 χρόνια να φοράς “ τα γυαλιά με τα τεράστια πρίσματα της δογματικής αντίληψης ” (μέχρι και προ ενός έτους όπως λες: “Ο μόνος που «γνώριζα» πριν από ένα και πλέον έτος και προειδοποίησα την σύζυγό μου για την απογοήτευση που θα υποστεί, ήμουν εγώ, αλλά η ίδια δεν με πίστευε με τίποτα”) και ταυτοχρόνως να ξεκινάς “πνευματική ακαδημία”, να θεωρείς ότι έχεις τη δυνατότητα δηλαδή να σηκώσεις στις πλάτες σου το απίστευτο βάρος αυτής της έννοιας.

Για νάμαι ειλικρινής πάντως μαζί σου φίλε μου alet (αν και μούρχεται να σε αποκαλέσω, φίλη μου alet), η όλη παρουσία σου μου θυμίζει «αβανταδόρο»….


Αν και άσχετο με το παρόν θέμα θα ήθελα να σου πω πως ο λόγος που ενώ παρακολουθώ αρκετά forum δεν γράφω συχνά σε αυτά, είναι ακριβώς αυτός.
Έχει δημιουργηθεί ένας κλειστός κύκλος κάποιων ανθρώπων που (με διαφορετικά ονόματα συνήθως) γράφουν γύρω γύρω στα forum, γνωρίζονται μεταξύ τους είτε ηλεκτρονικά είτε πραγματικά και ενώ υποτίθεται ότι συζητούν ανοιχτά, εν τούτοις απορρίπτουν a priori κάποιον άγνωστο τους συνομιλητή ή φαντασιώνονται συνομωσίες και αβάντες.

Για να μην έχεις καμία απορία λοιπόν, με λένε Αλέξανδρο, οπότε το φίλη μάλλον θα ήταν άστοχο (εκτός αν υπαινίσσεσαι κάτι… αστειεύομαι).
Πέραν του LordPayens με τον οποίο έχω αλληλογραφήσει μια-δυο φορές ιδιωτικά, δεν γνωρίζω κανένα άλλον και ως εκ τούτου και ίδιον του χαρακτήρα μου να ήταν, δεν θα μπορούσα να κάνω τον αβανταδόρο σε κάποιον άγνωστο.
(η αβάντα προϋποθέτει και ανταποδοτικά οφέλη)

Για να κλείσω (επιτέλους) θα ήθελα για άλλη μια φορά να τονίσω ότι μετέχω στη συζήτηση έχοντας κατά νου το ερώτημα που έθεσα νωρίτερα:

Quis custodiet ipsos custodes ? (Είτε αφορά την ΑΜΡΑ είτε το AMORC είτε οποιονδήποτε)

Dada
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό Dada » Τετ Αύγ 01, 2007 9:59 pm

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.
Θα ήθελα να τονίσω στον αγαπητό Πασχάλη ότι τα πολλά λόγια δείχνουν μια τάση απολογίας και σωρεία ενοχών για πράξεις που έγιναν εις βάρος των άλλων. Η σιωπή την ώρα αυτή είναι η πιο έξυπνη κίνηση που θα μπορούσε να κάνει. Με αυτά που γράφει αποκαλύπτεται.
Μέσω τις επίθεσης προσπαθεί να αποποιηθεί των λαθών και των σφαλμάτων του.
Αγαπητέ Πασχάλη συγκράτησε τη τόση ...ορμή σου, γιατί μη ξεχνάς ότι έχουν γνώση και κυρίως κρίση οι ΦΥΛΑΚΕΣ!


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες