AMORC

Μυστικές αδελφότητες, εταιρείες, αποκρυφισμός κ.λ.π.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Μάιος 11, 2006 9:26 am

Αγαπητέ rm 777 δεν θα εμπλακώ να εξηγήσω περεταίρω τη θέση μου μιας και όπως λες ουδέποτε υπήρξες μέλος και άρα δεν γνωρίζεις τίποτε από αυτά που έγιναν.
Με εκπλήσει όμως η σιγουρά σου... και ειδικά ο τρόπος που πέρνεις θέση υπέρ ενός κοινού απατεώνος... αλλά αυτά είπαμε θα λάβουν το δρόμο της δικαιοσύνης πολύ σύντομα. :)

Εν πάσει περιπτώσει αν το παρών forum επιθυμεί (αν και δεν το νομίζω μιας και ο χώρος μας εδώ δεν είναι χώρος αντιδικιών και αυτό είναι πολύ ευχάριστο), μπορώ να παραθέσω όλη την ιστορία του εν Ελλάδι τάγματος.

Κλείνοντας να σου πω μόνον ότι το να αναφέρεσαι σε "Γάλλους" και "Αγγλους" και δεν ξέρω κι εγώ τι μάλλον παντελώς δείχνει ότι αγνοείς πώς λειτουργεί το AMORC.
Με εκπλήσει ακόμη πώς και με πιο δικαίωμα καταρακώνεις ανθρώπους που ούτε φωτογραφία τους δεν έχεις δει και ειδικά έναν άνθρωπο που ξεκινά τώρα μία νέα αρχή.

Ας μην συνεχίσουμε λοιπόν διότι το να βγάζεις εμπάθεια χωρίς να έχεις ιδέα για το πώς λειτουργεί το τάγμα εν γένει καθώς και για την ιστορία του στην Ελλάδα, μάλλον ανωριμότητα επιδικνύει ή....άλλου είδους συμφέροντα και σχέσεις :) (όπως είπες δεν είσαι και ούτε ήσουν ποτέ μέλος και μόνο συζητήσεις καφενείου έχεις ακούσει και πιθανόν από πολύ νέα μέλη...ξέριες για μένα 10 χρόνια μέλος το λέω νεο...)

Θα ευχηθώ και πάλι καλή αρχή στο τάγμα και πιστεύω πως όλα τα πραγματικά παλιά μέλη που δημιούργησαν, στήριξαν και πόνεσαν για το AMORC στην Ελλάδα θα σπεύσουν και πάλι προς βοήθεια...όχι για τα οφφίτσια...αλλά από αγάπη.
Ουδέποτε υπήρξε κυνήγι οφφιτσίων στ AMORC μέχρι τουλάχιστον το 1993...αν υπήρξαν πενιχρά κρούσματα μετά εγώ τα θεωρώ ανώδυνα. Και εάν μέσα σε αυτά τα κρούσματα (που δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι υπήρξαν),εμπλέκονται ένα ή δύο παλιά μέλη,να είστε όλοι σίγουροι ότι έφυγαν και αυτοί μαζί με την αρρώστια :)

Το εγρηγορός του τάγματος δουλεύει πολύ καλά και είμαι ιδιαίτερα ευτυχής γι αυτό. :)

Θα ξαναγράψω για το παρών ζήτημα αν και άλλα μέλη του forum το επιθυμούν :)


Υ.Γ.
Τέλος, το Τάγμα δεν μπορεί προς το παρόν να επαναλειτουργήσει επειδή απλά δεν το θέλουν οι Γάλλοι. Αυτή είναι η πραγματικότητα και αν δεν μας είναι αρεστή, δεν πειράζει. Μπορούμε να συνεχίσουμε να πιστεύουμε τους αστικούς μύθους περί κακής ηγεσίας, υποκειμένων κλπ κλπ κλπ...


Το τάγμα ήδη ξεκίνησε την διαδικασία της επαναλειτουργείας του !:)
Ευχαριστώ :)
Εικόνα

rm777
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2006 8:49 pm
Τοποθεσία: ΑΡΚΑΔΙΑ

Δημοσίευσηαπό rm777 » Πέμ Μάιος 11, 2006 9:44 am

Δεν νομίζω ότι το Εγρηγορός του Τάγματος ενδυναμώνει όταν κάποιος που είναι μέλος από το 1984 απαντά σε κάποιον άνθρωπο με τόση εμπάθεια.
Καλή σου μέρα, καλή επιτυχία στο νέο, ανανεωμένο Τάγμα. :)

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Μάιος 11, 2006 9:58 am

Ευχαριστώ πολύ και για να αποφύγω οποιαδήποτε παρεξήγηση λέω ότι ούτε αποσκοπώ ούτε έχω καμμία συμμετοχή στο παρών ξεκίνημα.

Απλά ως κάποιος που αγάπησε και δούλεψε γι αυτό το τάγμα χαίρομαι που το βλέπω και πάλι να υγιαίνει. :)
Εικόνα

papashark
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Απρ 24, 2006 8:03 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό papashark » Πέμ Μάιος 11, 2006 3:47 pm

H δύναμη κάθε τάγματος, κάθε στοάς/διοικητηρίου/κλπ, είναι τα ίδια του τα μέλη.

Είναι όμως πολύ δύσκολο να επιβιώσουν όταν η κεφαλή τραβά προς τον λάθος δρόμο, ενώ οι πληγές που αφήνει συχνά είναι ανεπανώρθοτες.

Το βλέπω και αλλού, πως αλλοτριώνονται τα πράγματα, πως χαλάει η μυσταγωγία, ακόμα και όταν οι σκοποί της κεφαλής είναι θετικοί...

Σχέση με το AMORC δεν έχω, αλλά βλέπω και αλλού τι γίνεται, βλέπω πως τα "ανθρώπινα πάθη", ενώ περνάνε τα χρόνια, έρχετε η φιλαρχία (*) και τα αναβιώνει, παρότι τόσα χρόνια έπρεπε να μάθουν να τα κατανικούν...


(*) Eίναι προφανές ότι η αλληγορία του θανάτου του Μάριβα από το εγχειρήδιο της Αλήθειας από τον Νέβαχωι, δύσκολα εφαρμόζετε ακόμα και στην μυημένη κοινωνία

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Μάιος 21, 2006 9:45 pm

Για όσους ενδιαφέρονται για τις διδασκαλίες του AMORC, επισυνάπτουμε τα κατωτέρω έντυπα σχετικά με το συνέδριο του τάγματος στην Αγγλία:

Εικόνα
(clickable)
_________________

Εικόνα
(clickable)

.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Παρ Μάιος 26, 2006 9:31 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ /
ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΓΑΔΕΣ...

ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΘΟΚΟΥΣ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ...
ΤΟ ΑΡΧΗΓΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΠΑΝΤΟΥ...
ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ....

ΑΛΛΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΠΑΛΑΙΑ ΚΑΙ ΦΘΑΡΜΕΝΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

ΠΕΡΣΕΑΣ
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Δεκ 01, 2006 6:06 pm
Τοποθεσία: Σε νησι

Δημοσίευσηαπό ΠΕΡΣΕΑΣ » Σάβ Δεκ 02, 2006 4:17 pm

ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ AMORC (1982), ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΕΣ ΤΟΥ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ "ΔΥΝΑΤΕΣ" ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟΝ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ. ΠΡΟΤΡΕΠΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥΣ.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Δεκ 08, 2006 5:45 pm

Η νέα ιστοσελίδα της Ελληνικής Διαχείρισης του Τάγματος AMORC έχει επαναλειτουργήσει:

http://amorc.gr/

Σύντομα θα εμπλουτιστεί με κατάλληλο υλικό.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Δεκ 14, 2006 7:29 pm

Αισθητικά ελκυστικότερη μάλλον η προηγούμενη - υποκειμενικά.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Φεβ 07, 2007 4:51 pm

Αγαπητέ Ευθύμη, η σελίδα ανανεώθηκε αισθητικά.

Δεν ξέρω πώς σου φαίνεται τώρα... :roll:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Τετ Φεβ 07, 2007 6:38 pm

Καλύτερη από την προηγούμενη, αλλά δεν συγκρίνεται με την παλαιότερη.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Φεβ 07, 2007 6:43 pm

Μήπως θα ήταν χρήσιμο να μας λέγατε τί είχε η προηγούμενη και σας άρεσε τόσο, τουλάχιστον για όσους δεν έχουν και δεν μπορούν να έχουν μία εικόνα ή ανάμνηση :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Τετ Φεβ 07, 2007 10:11 pm

Ο σχεδιασμός ήταν πολύ πετυχημένος. Τίποτα περισσότερο. Και μιας και λέμε για σελίδες αν δεν έχετε δει την καινούργια σελίδα της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος σας ενημερώνω ότι άλλαξε και είναι ειλικρινά εξαιρετική. Συγχαρητήρια σε αυτούς που την έχτισαν.

LordPayens

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Φεβ 08, 2007 1:46 am

A, εντάξει. Τώρα κατάλαβα ότι μιλάτε για το καθαρά τεχνικό κομμάτι.

Πάντως παρ' ότι κι εγώ θαύμασα τη νέα ιστοσελίδα που αναφέρεις, φίλτατε LordPayens, δε σου κρύβω ότι ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, εκτιμώ περισσότερο το περιεχόμενο παρά το περιτύλιγμα.

Κι εδώ στο Mystica.gr προτιμήσαμε μία απλή και λειτουργική html ιστοσελίδα παρά κάτι πιο βαρύ, σε java μορφή που άλλοτε τρέχει κι άλλοτε "κολλάει" ανάλογα με το φυλλομετρητή (browser).

Τώρα, για να επανέλθουμε στα του Amorc, νομίζω ότι είναι σημαντικό να θυμίσουμε ότι το Τάγμα τώρα διανύει μία περίοδο αναγέννησης στον Ελλαδικό χώρο και όλα προκύπτουν καλή τη θέληση των μελών. Το μέλλον ευελπιστούμε (για χάρη όλων των αναζητητών του εσωτερισμού) να είναι πιο εύφορο... :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Φεβ 08, 2007 10:37 am

Ναι, όντως είναι καλύτερη από την περασμένη (αναβιωμένη) έκδοση.

Η προηγούμενη (προ-αναβίωσης) ωστόσο περιελάμβανε εικόνες και είχε καλύτερους χρωματισμούς. Ίσως υπερβολικό, αλλά αυτό που μπορώ να σκεφθώ ήταν ότι τα "μεσογειακά" χρώματα εκείνης έδεναν πλήρως με τις μεσογειακές ρίζες της ροδοσταυρικής παράδοσης που ταυτόχρονα διάβαζε ο αναγνώστης - δλδ οι εικόνα της οθόνης του, συνόδευε τις εικόνες του μυαλού του επισκέπτη. Μού φαινόταν ελαφριά και "ήρεμη".

Από πλευράς υλικού όμως, μάλλον ήταν φτωχότερη, αν και ανέφερε, σε αντίθεση με παρούσα, λίγα λόγια για την αρχαιότητα.

Το περιτύλιγμα μπορεί να ενθαρρύνει την κατανόηση του περιεχομένου, ή ακόμα και να αποτελεί μέρος του. :)

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Πέμ Φεβ 08, 2007 10:51 am

Καλημέρα σε όλους σας.

Εδώ βλέπω θίγεται το θέμα του περιτυλίγματος.
Δυστυχώς το περιτύλιγμα είναι το φαίνεσθε και είναι αυτό που τραβάει το μάτι σε πρώτη φάση. Φυσικά το είναι, είναι το πιο σημαντικό και το πιο ουσιαστικό σε όλα τα πράγματα και αυτό είναι που θα πρέπει να ενδιαφέρει όλους μας.
Παρόλα αυτά όμως αυτά τα δύο πάνε μαζί οπότε η καλύτερη λύση είναι να καταφέρει κανείς να τα έχει σε αρμονία.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Soulseek
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 17, 2006 3:40 am
Τοποθεσία: Stark
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Soulseek » Πέμ Φεβ 08, 2007 5:13 pm

Γιατί τα εύσημα προς τα τεχνικά μέρη μιας ιστοσελίδας να εκλαμβάνονται ως "ενασχόληση με το περιτύλιγμα" και όχι ως "μνεία στη λειτουργικότητα"?! :roll:

(...είπε με παράπονο ο πικραμένος wannabe developer, ανοίγοντας με μια παροιμιώδη ψυχραιμία το καταραμένο frontpage :P )
«Είναι προφανές πως πρέπει να βασίζεται η αρμονία της φόρμας στο αξίωμα μόνον της επωφελούς προσέγγισης της ανθρώπινης ψυχής.» (ο Βασίλυ Καντίνσκυ, ως αξίωμα της εσωτερικής αναγκαιότητας...)

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Φεβ 08, 2007 6:16 pm

Αγαπητή Zadok,

Προφανώς και το περιεχόμενο οφείλει να έρχεται πρώτο. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι από την στιγμή που έχουμε καλύψει το θέμα του περιεχομένου δεν μπορούμε να ασχοληθούμε και με το περιτύλιγμα.
Η χρήση γραφικών στο web development δεν καταλήγει αναγκαία σε "αργές" σελίδες από την στιγμή που ο developer γνωρίζει την δουλειά του. Όσο για την σελίδα του mystica, το περιτύλιγμά της είναι εξαιρετικό, μην ανησυχείς. :D

Φιλικά,
LordPayens

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Φεβ 09, 2007 4:05 am

>|<>QBB<
Soulseek έγραψε:Γιατί τα εύσημα προς τα τεχνικά μέρη μιας ιστοσελίδας να εκλαμβάνονται ως "ενασχόληση με το περιτύλιγμα" και όχι ως "μνεία στη λειτουργικότητα"?! :roll:

(...είπε με παράπονο ο πικραμένος wannabe developer, ανοίγοντας με μια παροιμιώδη ψυχραιμία το καταραμένο frontpage :P )


Θα σου κάνω ένα κουστουμάκι εσένα μμμμ μούρλια !!!
Μετά ούτε πίκρες, ούτε παράπονα, μόνο χαμόγελα !!! :lol:
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Φεβ 13, 2007 9:48 am

Το επόμενο διεθνές συνέδριο του Amorc θα γίνει στο Βερολίνο.

Το συνέδριο θα έχει σαν θέμα την ιστορία του Τάγματος τα τελευταία 400 χρόνια και θα συμπεριλαμβάνονται παρουσιάσεις ξακουστών Ροδόσταυρων όπως Giordano Bruno, Robert Fludd, Jan van Ruysbroek, Comenius και πολλών άλλων.
Το κύριο μήνυμα του συνεδρίου είναι η Αγάπη και το πως μπορούμε μέσω αυτής να δημιουργήσουμε μία κοινωνία αλληλεγγύης και συνεργασίας.

Στο συνέδριο μπορούν να συμμετέχουν μόνο μέλη του Τάγματος.

Ελπίζουμε η νέα διαχείριση του Amorc στην Ελλάδα να φροντίσει και για μία ανοιχτή εκδήλωση με την ανωτέρω θεματολογία.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον... :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΤΑΓΜΑΤΑ - ΣΧΟΛΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες