Τσάκρας (Chakras)

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Πέμ Ιουν 23, 2005 10:01 am

Φίλοι μου καλημέρα.
Θa ‘λεγα ότι σε γενικές γραμμές οι προβληματισμοί του φίλου Αναστημένου είναι πολύ κοντά και στους δικούς μου προβληματισμούς.

Αγαπητή NEHEMAUT, δηλώνω "ομοιοπαθής" Και οι δικές μου εμπειρικές κυρίως γνώσεις είναι ελλιπείς κι έτσι δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω ή όχι την κατάθεση κειμένων τρίτων. Μάλιστα νομίζω ότι κι εγώ ίσως το παράκανα στην αρχή.

Φίλε μου Ramoglou περιμένω περισσότερα από σένα!!! Βοήθα ουσιαστικά
Πιστεύω ότι γνωρίζεις και μπορείς…

Φίλοι Zadok και Κέλσο τα φώτα σας παρακαλώ γιατί απ’ ότι φαίνεται το βάρος πέφτει στους ώμους σας!!!!

Να ‘στε καλά..

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιουν 23, 2005 11:40 am

lorenzo έγραψε:"...Φίλοι Zadok και Κέλσο τα φώτα σας παρακαλώ γιατί απ’ ότι φαίνεται το βάρος πέφτει στους ώμους σας!!!!..."


Την καλημέρα μου σε όλους...

Αγαπητέ μου Λορέντζο, μόλις ξεφορτώσω κάποιο απο το επαγγελματικό βάρος που έχω ΗΔΗ στους όμως μου, θα επανέλθω με πολλά πίστεψέ με στοιχεία και με ακόμα περισσότερες διευκρινήσεις με τις όποιες ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ έχω αντιληφθεί ότι υπάρχουν στο όντως ενδιαφέρον θέμα μας, μέσα απο τις δικές μου ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ...

Εν αναμονή λοιπόν...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 03, 2005 5:35 pm

Namaskar!
..ενδιαφερον θεμα..
διαβασα μια αναφορα στο Swadhisthana chakra
απο το μελος Πικος Απικος ..το βιβλιο, που αναφερεται εδω,δεν το γνωριζω αλλα επισης εχω καποιο βαθμο στο ρεικι ...αρα και καποια γνωση για τους χρωματισμενους..τροχους ενεργειας.. και την σχεση τους με τα οργανα και πως επιδρα η θεραπεια πανω σε αυτα...στο συνολο ..
Θα ηθελα να δεις, φιλε μου, στο λινκ που παραθετωστο τελος του μνμτος μου, την αναφορα στη σπληνα ..αντιστοιχει στο Muladhara Chakra... οπως ισως και γνωριζεις ηδη..

Ομως περαν των γνωστων στους περισσοτερους παρευρισκομενους θα΄θελα ν΄ αναφερθω σε κατι που θεωρω εντελως σημαντικο θεμα προς συζητηση,μιας και εγινε λογος για την ενεργοποιηση του Swadhisthana chakra, .. η συνηθης πια, γεννα των παιδιων με την γνωστη καισαρικη τομη... --εκτος απο καποιες περιπτωσεις αναγκης, δεν βρισκω το λογο να συμβαινει ,κατα κορον λογο τυπικου στην ημερησια του νοσοκομειου ..λογω ελλειψης χρονου κοινως...ουσιας του καθεαυτου καθηκοντος..προς τη νεα ζωη..--
Αν υποθεσουμε πως οντως ειναι *επικινδυνη*η ..ενεργοποιηση αυτου του τροχου--αν και συμφωνω πως τετοιο ειναι ο,τι ενεργοποιειται απο επικινδυνους..--ποσο *επικινδυνο* ειναι το γεγονος οτι ολοενα και περισσοτερες ψυχες ερχονται στην υλη-γη μεσω της *πορτοκαλι* οδου...
και αν τελικα ο εκφυλισμος η εξελιξη εχει να κανει με αυτη και μονο της πραξη-αναγκαιοτητα ως λεγεται..
και ποια η διαφορα που εχουν απο τα παιδια που γεννιουνται φυσιολογικα...
απο το Muladhara Chakra --με τον ορο που ως τωρα θεωρουμε φυσιλολογικο...επειδη σε καποιες εκατονταδες χρονια...ισως απλα ξεπεταγονται...απο το κεφαλι τα νεα τεκνα...-
Ενας αγαπημενος μου καλλιτεχνης που εχει ασχοληθει ιδιαιτερα με healing art, ο Alex Grey, εχει αποτυπωσει σ΄ενα ενα εργο του
--ενα εκ των πολλων που αφορουν στη συλληψη-εγκυμοσυνη-γεννηση-θανατος--την γεννηση...
Αν λοιπον θυμαστε)αν οχι θα ποσταρω τον πινακα ευχαριστως αμεσως μετα), σε τουτο το εργο του ,ο καλλιτεχνης, δειχνει την ενεργεια να κατερχεται απο το Sahasrara και να διοχετευεται στη υπαρξη -ζωη.. απο το Muladhara---σιγουρα καποια διαφορα θα υπαρχει...τι λετε;--..ετσι για να περασουμε στα περι προσωπικων βιωματων και να ξεφυγουμε απο τα γενικα...--

Το λινκ που εσωκλειω ειναι ομωνυμο του ονοματος και της διττης φυσης μου...και εκτος απο αυτο μαλλον ειναι απο τα πιο αξιολογα που αιωρουνται στον ιστο..
ριξτε μια ματια :
Chakras




Shakti
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 03, 2005 6:25 pm

Εικόνα
Alex Grey-birth





Shakti
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιούλ 04, 2005 6:54 pm

προς συζητηση,μιας και εγινε λογος για την ενεργοποιηση του Swadhisthana chakra, .. η συνηθης πια, γεννα των παιδιων με την γνωστη καισαρικη τομη... --εκτος απο καποιες περιπτωσεις αναγκης, δεν βρισκω το λογο να συμβαινει ,κατα κορον λογο τυπικου στην ημερησια του νοσοκομειου ..λογω ελλειψης χρονου κοινως...ουσιας του καθεαυτου καθηκοντος..προς τη νεα ζωη..--
Αν υποθεσουμε πως οντως ειναι *επικινδυνη*η ..ενεργοποιηση αυτου του τροχου--αν και συμφωνω πως τετοιο ειναι ο,τι ενεργοποιειται απο επικινδυνους..--ποσο *επικινδυνο* ειναι το γεγονος οτι ολοενα και περισσοτερες ψυχες ερχονται στην υλη-γη μεσω της *πορτοκαλι* οδου...



ARDHA NARESWARA αν βρεις χρονο θα μπορουσες σε παρακαλω να αναλυσεις για τι ακριβως μιλας ? Ρωτω γιατι το θεμα που θιγεις με ενδιαφερει και ποτε δεν εχω ακουσει κατι σχετικο.{μεθοδος τοκετου εν σχεσει με την ενεργοποιηση των τσακρα.}
ευχαριστω

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Τρί Ιούλ 05, 2005 12:21 am

namaskar NEHEMAUT!
ειναι πρωτογενης μου ιδεα , αγαπητε φιλε...να γιατι δεν εχεις ξανακουσει κατι γι αυτο!
*Μελεταω* χρονια την ενεργεια των οντων που με περιτριγυριζουν--σταπλαισια αυτοπροσδιορισμου μου στον πλανητη..στην ουσια-- και εχω ουκ ολιγες φορες γνωρισει παιδια απο καισαρικη τομη...ειναι παραξενα αχρωμα και συναμα εντονες φυσεις γιοματες σεξουαλικοτητα σε λανθανουσα μορφη ..δεν ξερω κατα ποσο ειναι τυχαιο η συγκριση των προσωπων με το συγκεκριμενο τσακρα αλλα εν τελει διεκρινα οτι ειναι αρκετα συμπλεγματικα ατομα που δεν δεν γειωνουν ποτε τους φοβους και τις ψευδαισθησεις τους....Μοιαζουν σαν να κρυβουν κατι αλλα αυτο που συμβαινει ειναι πως μαλλον... δεν υπαρχει περιπτωση να εκφραστουν οπως τα παιδια του φυσικου τοκετου--δεν το χρωματιζω λεγοντας αν ειναι καλο η κακο αυτο-απλα ειναι εντυπωσιακα παραξενο--
Βεβαια εχουν μιαν ταση για ζωη εντονη στα ακρα ...εχουν ταση προς τις συγχρονες τεχνες...εχουν διαφορα κοινοτηπα χαρακτηριστικα...αυτο ομως που δεν μπορεσα ακομη να προσδιορισω ειναι αυτη η μυστηριωδης αχρωμη παρουσια τους...-χμ,
σαν να ερχονται οντως απο αλλη ..πως να πω..θεση;..ναι ισως..
απο αλλη θεση-
πορτοκαλι λοιπον αντι κοκκινου...και ισως τα χαρακτηριστικα να ειναι το λιγοτερο που μπορω να δωσω μεσα απο υποκειμενικα στοιχεια...αυτο που ομως με φερει σε απορια--και αυτο ισως να χρωματισα ως επικινδυνο:η φυση στα χερια του ανθρωπου αλλη μια φορα(χωρις να εχει επαναληφθει κατι δεν ξερεις τις συνεπειες...)-- ειναι πως θα καταληξει η ανθρωποτητα να ειναι,αν μετα απο αρκετο καιρο αυτο το *προβλημα χρονου* που θετουν στα νοσοκομεια ως..εμποδιο ..ως προς το φυσικο τοκετο--οπως εννοουμε τη γεννα απο το τσακρα της βασης-- και πως παρεμποδιζεται το εργο της φυσης που μας καθιστα ανθρωπινα οντα μεσα απο μια φυσικη διαδικασια...--παντα μιλαμε για τον κανονα και οχι για τις περιπτωσεις αναγκης--
αν αυτες λοιπον οι αναγκεες γεννες γινουν πια ο κανονας;...
αναρρωτιεμαι θα ειναι καποτε εφικτο να γεννιουνται και παλι...απο το κεφαλι...ως ο Διας γεννησε;...--αν καποτε ο χρονος ειναι τοσο συντομος ωστε να γεννιεται ενα τεκνο...ως ιδεα!να οπως τωρα..αλλα με σωμα..--
χμ...
...αν σκεφτω τα παιδια της ιωδους ακτινας..τα κρυσταλινα παιδια και τις φυλες αν τις εποχες...τοτε σιγουρα αυτο το *τυχαιο* επαναλαμβανομενο γεγονος που εθεσα, μαλλον χωρις να το γνωριζουν οι υπεθυνοι των νοσοκομειων--εκτος κι αν ειναι πληρωμενοι να το κανουν...:Ρ-- ως *θεμα χρονου* ειναι η φυσικη πορεια του ειδους μας...
ο Χρονος...ετρωγε τα ...παιδια του...--να αστειευτω...πως τωρα βρηκε αλλο τροπο;...


χμ,αν βρω χρονο το αναπτυσουμε κι αλλο--ωστοσο θα ηθελα τα σχολια σου--ανηταν αρκετα και τα συμπληρωματικα μου-- εφοσονοπως ειπες σ'ενδιαφερει η ιδεα μου-



saytat nasti pari dharmah


Shakti
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιούλ 05, 2005 10:07 am

Αγαπητη Ardha Nareswara ευχαριστω για την απαντηση.Πρεπει να πω οτι με μπερδρεψες.
Απο τις λιγες γνωσεις που εχω πιστευα οτι τα τσακρα αντιστοιχουν σε καποιο ανατομικο σημειο του σωματος μας αλλα οχι οτι αποτελουν τα ιδια χαρακτηριστικο του φυσικου σωματος μας.
Σχετικα με τους γιατρους σε διαβεβαιω οτι αποκλειεται να ειναι ολοι συννενοημενοι για την δημιουργια ενος ΑΛΛΟΥ κοσμου. Οι περισσοτεροι θα ηθελαν λεξικο για να καταλαβουν τη συζητηση.
Δεν εχω ικανοτητες να βλεπω την αυρα αλλα απο το λιγο που διαισθανομαι δεν νομιζω οτι τα παιδια των ΚΤ ειναι αχρωμα.Η διαφορα τους ειναι οτι την ωρα της γεννησης ειναι πιο ηρεμα γιατι δεν εχουν υποστει το σοκ του τοκετου και την παροδικη εγκεφαλικη ανοξια.
Ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι , αν υποθεσουμε οτι εχεις δικιο τι επηρροη εχει τοτε ο αναρροφητικος εμβυουλκος [που χρησιμοποιηται σχεδον παντα στους ΦΤ] στο τσαρκα της κεφαλης?
Φοβαμαι μηπως ξεφυγαμε πο το αρχικο θεμα.
Φιλικα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Τρί Ιούλ 05, 2005 10:21 pm

Νamaskar!

--διευκρινηση:ειμαι αλλοτε *αγαπητη* κι αλλοτε *αγαπητος*, αν προσεξει κανεις τη διττη φυση μου..και η υπογραφη μου απλα διευκολυνει την εκαστοτε αναγνωριση..--περισσοτερα στο ομοτιτλο μου θεμα--


Αγαπητη Ardha Nareswara ευχαριστω για την απαντηση.Πρεπει να πω οτι με μπερδρεψες.

ναι πολυ φοβαμαι πως ναι! ομως...μου δινεις αρκετα απο τα λογια που θα μας φερουν σε συννενοηση...
λοιπον-

Απο τις λιγες γνωσεις που εχω πιστευα οτι τα τσακρα αντιστοιχουν σε καποιο ανατομικο σημειο του σωματος μας αλλα οχι οτι αποτελουν τα ιδια χαρακτηριστικο του φυσικου σωματος μας.

συμφωνουμε σε αυτο,ναι, αντιστοιχουν σε φυσικα οργανα του σωματος μας ,αλλα σκεψου πως και τα παιδια που γεννιουνται αντιστοιχουν και αυτα στους γονεις τους...με λιγη παρατηρηση παραπανω διακρινει κανεις ανετα τις χρωματικες φυσεις των ατομων,--οπως τα intigo και τα crystal ως το τελος της χρωματικης σειρας στο τωρα μας,και στα οποια αναφερθηκα πριν--
Σχετικα με τους γιατρους σε διαβεβαιω οτι αποκλειεται να ειναι ολοι συννενοημενοι για την δημιουργια ενος ΑΛΛΟΥ κοσμου. Οι περισσοτεροι θα ηθελαν λεξικο για να καταλαβουν τη συζητηση.

ισως...αλλα αν θελεις να το δεις και συνομωσιολογικα σ ενα συνολο πιθανοτητων τοτε ισως και να συμβαινει ακομη και σαν συννωμοσια του Χρονου...
Δεν εχω ικανοτητες να βλεπω την αυρα αλλα απο το λιγο που διαισθανομαι δεν νομιζω οτι τα παιδια των ΚΤ ειναι αχρωμα.Η διαφορα τους ειναι οτι την ωρα της γεννησης ειναι πιο ηρεμα γιατι δεν εχουν υποστει το σοκ του τοκετου και την παροδικη εγκεφαλικη ανοξια.

να το το κλεδι που δινεις στην συννενοηση μας λοιπον..ειπα αχρωμα και ειπες ησυχα,αυτο ειναι για μενα επαρκως...το αυτο! επειδη αυτο το αχρωμα θα μπορουσα να το δηλωσω και με το..αναλατα...
ησυχα λοιπον...εξωτερικα...αλλα με μια ενταση απροσδιοριστη-ισως ειναι αυτο που λες...δεν περνανε το σοκ της γειωσης..
Ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι , αν υποθεσουμε οτι εχεις δικιο, τι επηρροη εχει τοτε ο αναρροφητικος εμβυουλκος [που χρησιμοποιηται σχεδον παντα στους ΦΤ] στο τσαρκα της κεφαλης?
Φοβαμαι μηπως ξεφυγαμε πο το αρχικο θεμα.
Φιλικα
ευχομαι να μην εχουμε ξεφυγει.) ομως τι ακριβως ειναι αυτο;
--αναρροφητικος εμβυουλκος---;
ο,τιδηποτε βοιωνει ενα εμβρυο φτανει η στιγμη που το ζει και εκτος μητρας...στο ματριξ της πραγματικοτητας που λεγεται γηινη ζωη--ολα τα σοκ ακομη και η στιγμη της γεννας μαλλον καταγραφεται κατα καποιο τροπο και τηνκαταληλη στιγμη ερχεται ακομη και ως τροπος συνειδητοποιησης της εαυτης υπαρξης...
για θυμησου...τι εγινε οταν εσυ γεννηθηκες...--εχει ενδιαφερον αν ανακαλυψεις συμβαντα απο την μετεπειτα και ως τα τωρα ζωη σου...που μοιαζουν με οσα σου περιεγραψε συμβολιστικα ως η *γεννηση σου*.. η δικη σου μανουλα.)
---
αν παλι ο δημιουργος του θεματος θεωρει οτι εχουμε ξεφυγει απο το θεμα μας,ας θεωρηθει μια ουσιαστικη παρενθεση και αν θες αγαπητη---στο προηγουμενο ποστ, ειχα θεωρησει ως αγαπητος ,και διορθωνω.)-- συνεχιζουμε την κουβεντουλα μας αλλου ακομη και μεσω μειλ:)




shakti
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Ιούλ 06, 2005 8:38 am

Αγαπητη-ε Ardha Nareswara το θεμα που επεξεργαζεσαι με ενδιαφερει οπως εχω ηδη πει.Ομως ειναι παρα πολλα και πολυ εξιδεικευμενα αυτα που πρεπει να σου πω και να μου πεις για να υπαρξει συννενοηση.
Επειδη βρισκομαι σε ενα φορουμ που σεβομαι και εκτιμω δεν θελω να ειμαι εγω αυτη που θα παρακαμψει καποιον απο τους κανονισμους του.
Θα ηθελα την γνωμη των διαχειριστων ,σχετικα με το αν ειναι ταυτοσημα με το αρχικο θεμα αυτα που προκειται να αναλυσουμε.
Αν ναι ευχαριστως να περιγραψω τους τροπους ερχομου στον κοσμο των ανθρωπων στην Ελλαδα του 2005 και να τους συσχετισουμε με τα τσακρας και την μετεπειτα επηρροη τους.
Αν οχι ,αν συμφωνεις ,θα περιμενω e-mail σου.
Φιλικα :?

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιούλ 06, 2005 12:24 pm

Αγαπητά μέλη NEHEMAUT και Ardha Nareswara,

εφόσον η ανάλυσή σας θα έχει σαν σκοπό την επεξήγηση ζητημάτων, τα οποία αφορούν στο παρόν θέμα και αναλύουν περαιτέρω τα ενεργειακά κέντρα με μία πιο "πρακτική" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) οπτική, θεωρούμε ότι είναι ευπρόσδεκτη.

Θα σας παρακαλούσαμε, να συνεχίσετε εδώ τη συζήτηση και θα παρακολουθούμε με ενδιαφέρον.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Ιούλ 06, 2005 10:01 pm

Καλησπερα σε ολους.
Ardha Nareswara
Αφου εχουμε την εγκριση των διαχειριστων παραθετω αποψεις και αποριες
Αφορμη μου δινει μια προταση σου.
...........................................................................................................
οτιδηποτε βοιωνει ενα εμβρυο φτανει η στιγμη που το ζει και εκτος μητρας...στο ματριξ της πραγματικοτητας που λεγεται γηινη ζωη--ολα τα σοκ ακομη και η στιγμη της γεννας
...........................................................................................................

Αν και οπως εχω πει δεν γνωριζω την σχεση τσακρας και τροπου τοκετου
απ'οτι λες εχει σχεση με τις εμπειριες του εμβρυου πριν και κατα την ωρα του τοκετου.
Τι γινεται ομως οταν η διαδικασια αυτη ειναι σχεδιασμενη απο τους ανθρωπους παρεμβαινοντας στη φυση?
Αυτη την στιγμη στη Ελλαδα και κυριως στην Αθηνα σε ολα τα μαιευτηρια
καμμια σχεδον γεννηση δεν γινεται χωρις επεμβαση εκ των εξω.[Εξαιρω τις περιπτωσεις που ερχονται με το παιδι στην εξοδο]
Κανω μια μικρη περιγραφη:
Απο την στιγμη που ερχεται η μελλουσα μητερα στην αιθουσα τοκετων της
τοποθετειται ορος με φαρμακα που επιταχυνουν τον τοκετο.[ Ο οποιος και αυτος προκαλειται τις περισσοτερες φορες με αλλα φαρμακα ειτε το ξερουν ειτε οχι οι ενδιαφερομενες]
Συγχρονως συνδεεται με την μητερα ενα μηχανημα που καταγραφει τους παλμους του εμβρυου αναλογα με την ενταση της συσπασεως.
Τωρα απο το τι εμφανιζεται στο χαρτι του μηχανηματος εξαρταται και η επιταχυνση.[Αντεχει το εμβρυο αυξανεται ο ορος , πεφτουν οι παλμοι
ελλατωνεται η καταργηται αναλογα.
Πληρη παρεμβαση στη φυση εως εδω.
Και οταν τελικα φτασει στο τελος τις περισσοτερες φορες αντι να αφεθει να βγει μονοτου τοποθετειται στο κεφαλι του μια συσκευη σαν βεντουζα με αναρροφηση και το τραβαει για να βγει πιο γρηγορα[ ειτε χρειαζεται ειτε οχι συνηθως]
Δηλαδη εχουμε ενα βιασμο μητερας και παιδιου.
Προκληση και του χρονου της γεννησης ,και του χρονικου περιθωριου
και του τροπου.
Αφου γινεται ολη αυτη η αλλιωση στην φυση οι εμπειριες ειναι του εμβρυου? Αν τα πραγματα γινοταν συμφωνα με την φυση σιγουρα θα ειχε τελειως διαφορετικες.
Σχετικα με τις ΚΤ οπως ειπες και εσυ οι περισσοτερες γινονται χωρις ενδειξη,ειτε γιατι για λογους βιασυνης ειτε για να διορθωθουν αυτα που προκαλεσαν τα φαρμακα[ αλλοιωσεις παλμων, λαθος θεσειςκλπ]
Ομως πολλα παιδια απεφυγαν με αυτη την μεθοδο προβληματα που δημιουργουντο κατα τον τοκετο[μαιευτικες κακωσεις]
Εκει ισως εγινε παρεμβαση και στο καρμα[ δεν ξερω, υποθετω] αλλα ειναι
σωτηρια .
Με την ΚΤ η εξοδος του παιδιου γινεται μεσω του τσακρα του ιερου.[Εδω ειναι απαραιτητες οι γνωσεις σου.Ποια η διαφορα?
Αν δε η τομη ειναι πιο ψηλα περναει μεσα απο το ηλιακο πλεγμα.[επισης δεν γνωριζω την διαφορα.
Ας εξετασουμε αυτα προς το παρον και συνεχιζουμε αναλογα.
ευχομαι να μην ημουν πολυ κουραστικη.
Με εκτιμηση

.

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Σάβ Ιούλ 16, 2005 6:43 pm

Kαλησπερα

Ποιο πολο παιζει η Κουνταλινι στην ενεργοποιηση των κεντρων - Τσακρα ?
Ειναι δυνατον χωρις την αφυπνιση αυτης της δυναμης , αλλα και η μη
ενεργοποιηση, ας πουμε του πρωτου κεντρου, να οδηγηθουμε στην
ενεργοποιηση καποιου απο τα επομενα τσακρα ??
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 31, 2005 12:07 am

Namaskar!
-κατοπιν επισκοπησεως του θεματος και μετα απο απουσια εχμ...καποιων ημερων...//ας δουμε μερικα σημεια του θεματος μας που εμειναν ισως αναπαντητα:)---
-ΰΗ ΝΕΗΕΜΑUT καπου ανεφερε
Επισης η διδασκαλια του Rudolf Steiner διδει τεραστια σημασια στα τσακρας που τα ονομαζει ,ανθη του λωτου . Αν ενδιαφερεται κανεις μπορω να αναφερω μερικες απο τις αποψεις του.

Αν θυμαμαι καλα//.Ρ// αυτος ειναι ο ιδρυτης της ανθρωποσοφιας, χμ;...
Οι κυκλοι της ζωης και της αναπτυξης του ανθρωπινου οντος ,οπως και τους εχει μελετησει,βεβαιως και θα μας ηταν χρησιμοι ως αναφορα στο παρον θεμα //αν σκεφτει κανεις πως η αναπτυξη του οντος ,με βαση τα τσακρας, συμβαινει παραλληλα //οπως και στη βιολογια//ανα επταετιες...*


Σχετικα με το ερωτημα του Π.Απικου-- αφορμη για την παρενθεση σχετικα με τις Κ.Τ.--για το ιερο τσακρα και το τσακρα της σπληνας...
Επειδη μαλλον "σαφη" απαντηση δεν δωσαμε,ας ληξουμε την απορια με αυτη την ουσιαστικη και χρησιμη πληροφορια..:
"Μερικες φορες το δευτερο τσακρα,ονομαζεται κεντρο της σπληνας.Το κεντρο της σπληνας,ομως, ειναι ενα σημαντικο δευτερευον** κεντρο που συνδεεται στενα με το τριτο τσακρα.Αυη η τροποποιηση του αρχικου συστηματος των τσακρα προηλθε απο το γεγονος οτι ορισμενες εσωτεριστικες σχολες αρνουνταν την σεξουαλικοτητα,και αργοτερα διαφορες μεταγενεστερες σχολες εσωτερικης γνωσης συνδιασαν τμηματα διαφορετικων συστηματων.Γι'αυτο η σεξουαλικοτητα συχνα αποδιδεται στο σπληναιο τσακρα του ριζικου κεντρου."

---*παρακατω θα αναφερω κατι σχετικο με το συστημα αυτο..
**"Παραδοσιακα κειμενα αναφερουν οτι υπαρχουν 88.000 τσακρα.Αυτο σημαινει οτι ακομη και το μικροτερο μερος του σωματος μας ειναι ενα ευαισθητο οργανο που δεχεται,μετασχηματιζει και μεταβιβαζει ενργειες.Τα περισσοτερα απο αυτα τα τσακρας ειναι πολυ μικρα και παιζουν δευτερευοντα ρολο στο ενεργειακο συστημα.Μονο 40 περιπου δευτευεοντα τσακρας μπορουν να θεωρηθουν σημαντικα.Τα σπουδαιοτερα απο αυτα βρισκονται στην περιοχη της σπληνας,στον τραχηλο,στις παλαμες των χεριων,στα πελματα των ποδιων.."---


Shakti
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 31, 2005 12:09 am

...
Ο αγαπητος Ιπποτης ρωταει :

Ποιο ρολο παιζει η Κουνταλινι στην ενεργοποιηση των κεντρων - Τσακρα ?
Ειναι δυνατον χωρις την αφυπνιση αυτης της δυναμης , αλλα και η μη
ενεργοποιηση, ας πουμε του πρωτου κεντρου, να οδηγηθουμε στην
ενεργοποιηση καποιου απο τα επομενα τσακρα ??


Με αφορμη αυτό το ερωτημα ας δουμε αρχικα.. καποια βασικα περι Σιβα και Σακτι…


«...Οι δυο πιο σημαντικες και θεμελειωδεις μορφες ενεργειας μπαινουν στο συστημα μας απο το ριζικο κεντρο και το κεντρο του στεμματος.Τα δυο αυτα τσακρας συνδεονται μεταξυ τους με τη σουσουμνα,η οποια με τη σειρα της συνδεεται με τα αλλα τσακρας μεσα από μισχους,που βρισκονται κατα μηκος της και τα τροφοδοτουν με ζωτικη ενεργεια.Μεσα απο το καναλι της σουσουμνα ανυψωνεται και η κουνταλινι,η οποια βρισκεται κουλουριασμενη στο κατω ακρο της σπονδυλικης στηλης και μπαινει στο συστημα μας μεσα απο το ριζικο τσακρα.Η κουνταλινι αντιπροσωπευει τη δημιουργικη κοσμικη ενεργεια, τη Σακτι,και αποτελει την θηλυκη εκφραση του Θεου, η οποια και γεννα ολές τις εκδηλωσεις στη Δημιουργια.Το αντιθετο της είναι η καθαρη ασχηματιστη πλευρα του Θεικου Οντος που βρισκεται μεσα στον εαυτο του.Εναι η ενεργεια εκεινη που επιτρεπει στον ανθρωπο να αναγνωρισει το Θειο ως πανταχου παρουσα βαση ολων των επιπεδων εκδηλωσης.Αυτή η ενεργεια μπαινει στο σωμα από το τσακα του στεμματος και είναι ιδιαιτρα καταλληλη για τη διαλυση των μπλοκαρισματων των τσακρας.Η ενεργεια αυτή είναι ο Σιβα,ο μεγας καταστροφεας της αγνοιας,που η απλη παρουσια του και μονο αρχιζει έναν μετασχηματισμο προς το Θεικο…
Ετσι, Σιβα και Σακτι συνεργαζονται στενα για την ολιστικη αναπτυξη του ανθρωπου,μια αναπτυξη στην οποια το Θεικο ενσωματωνεται στη ζωη μας με τον ιδιο τροπο που ενσωματωνονται όλα τα επιπεδα της σχετικης υπαρξης.(Ας σημειωσουμε ότι η σουσουμνα εχει δυο προσθετα ενεργειακα καναλια,την Ιντα--αρχιζει από αριστερα του ριζικου τσακρα και καταληγει στο αριστερο ρουθουνι-- ,που είναι ο φορεας της δροσερης ηρεμιστικης σεληνιακης ενεργειας,την Πιγκαλα,--αρχιζει από δεξια του ριζικου τσακρα και καταληγει στο δεξι ρουθουνι-- που είναι ο φορεας της θερμης ορμητικης ηλιακης ενεργειας.Αυτά τα δυο Ναντι* καθως ανερχονται πλεκονται γυρω από τη σουσουμνα).
---*Ναντι:σε μερικα αρχαια ινδικα και θιβετανικα κειμενα ανφερεται ότι υπαρχουν 72.000Ναντι, σε αλλα αρχαια κειμενα αναφερεται ότι υπαροχυν 350.000Ναντι.Τα σημαντικοτερα αυτων είναι η σουσουμνα , ιντα και πιγκαλα----»

Για να υπαρχει ισορροπια το ριζικο τσακρα πρεπει να βρισκεται σε αρμονια με το τσακρα του στεμματος(ας θυμηθουμε ,εδώ, το κηρυκειο του Ερμη…αλλα και το όπως «επανω ετσι και κατω»…μεταφρασμενο όμως επι του θεματος…!)
---Η οικοδομηση ολης μας την υπαρξης βασιζεται στο ριζικο τσακρα (αυτό κρατηστε ως στοιχειο για τον τοκετο με καισαρικη…) ,η ευρεση υλικης ασφαλειας,η εξασφαλιση της επιβιωσης του ειδους , η δημουργια οικογενειας,η σεξουαλικοτητα σαν φυσικη λειτουργια και σαν μεσο γεννησης παιδιων.Το πιο σημαντικο όμως είναι αν το δουμε λιγακι εσωτεριστικα πως το ριζικο τσακρα είναι η εδρα του συλλογικου ασυνειδητου…---
«Καποιοι ανθρωποι αρνουνται να αντιμετωπισουν τον εαυτο τους ως συνολο, και λαμβανωντας εντατικα μαθηματα κουνταλινι γιογκα, ώστε να πετυχουν το ανοιγμα στα τσακρας πολλες φορες με βια, και ισως χωρις σωστη καθοδηγηση, με αποτελεσμα να κατακλυζονται από τα υποσυνειδητα περιεχομενα του τσακρα που ξεμπλοκαρεται,και στην προσπαθεια τους να τα απωθησουν δημιουργουν νεα και βαθυτερα μπλοκαρισματα.
Αλλες φορες, ατομα που ακολουθουν ένα πνευματικο μονοπατι, ενεργοποιουν μονο τα ανωτερα τσακρας-επειδη υποσυνειδητα φοβουνται να αντιμετωπισουν τα περιεχομενα των κατω τσακρας αν απελευθερωθουν-Αυτά τα ατομα εχουν μεν υπεροχες εμπειριες από τα ανωτερα τσακρας αλλα αισθανονται μια ελλειψη ηανε[αρκεια βαθεια μεσα τους,επειδη η απεριοριστη χαρα εμφανιζεται μοναχα όταν όλα τα τσακρας ενεργοποιηθου στον ιδιο βαθμο,και οι συχνοτητες τους λειτουργουν στο ανωτερο δυνατο επιπεδο.»
Χρειαζεται ειλικρινεια ώστε να αντιμετωπισουμε τον εαυτο μας ως εχει και όχι οπως θα θελαμε να τον βλεπουμε ώστε να προχωρησουμε στο λυσιμο των ενεργειακων κομπων που δενουν το αστρικο σωμα με το παρελθον…
Ο βαθμος στον οποιον ρεει η κουνταλινι μεσα μας εξαρταται καθαρα από τη συνειδητοτητα στην οποια εχουμε φτασει στους διαφορους τομεις της ζωης μας—οι οποιοι αντιπροσωπευονται από τα τσακρας-Για να βιωσουμε την πληροτητα και την ευτυχια που παρεγεται από αυτην, τη δημιουργικοτητα ,τη γνωση τη δυναμη την αγαπη τα τσακρας πρεπει να είναι ανοχτα και να συνεργαζονται αρμονικα.Αυτό συμβαινει σε ελαχιστους ανθρωπους..Τα τσακρας κατά κανονα είναι εργοποιημενα σε διαφορετικο βαθμο για τον καθενα,και αυτό ισχυει περισσοτερο για το ριζικο και το ιερο τσακρα.

Shakti
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 31, 2005 12:18 am

...
Σχετικα με το ιερο τσακρα και τις γεννησεις κατοπιν Κ.Τ.

Θεωρω οτι εχω δωσει ολα τα στοιχεια που περιγραφουν τον συλλογισμο μου και εχει δωσει και η φιλη μας την περιγραφη των τοκετων με καισαρικη τομη,επαρκως.
.. Νομιζω πως δεν εχω να σχολιασω κατι στα οσα μεχρι τωρα ειπωθηκαν, αλλα θα μπορουσα να περασω στην επιβεβαιωση της υποθεση μου//τροπο τινα// μεταφεροντας στο θεμα μας , την αποψη καποιων εμπειροτερων –απ’εμου-θεραπευτων.. Ετσι μαλλον θα γεννηθουν στο καθενα τα συμπερασματα ,προς συνεχεια της κουβεντας μας, σχετικα τοσο με το συγκεκριμενο τσακρα, οσο και με το συνολο των ενεργειακων μας κεντρων που ειναι και το θεμα μας.)

Λαμβανοντας υποψιν οτι η ψυχη επιλεγει ποτε και απο που θα γεννηθει ας δουμε καποια στοιχεια ,που σχετιζονται τοσο με την κυηση ,την στιγμη του τοκετου ,αλλα και την αρχη της ζωης του νεου ανθρωπου.

«Είναι ενδιαφερον να σημειωσουμε ότι κατά την κυηση ,πριν γεννηθουμε,περναμε διαφορα σταδια που εχουν σχεση με τα τσακρας.Αυτή η αναπτυξη ,όμως,συμβαινει σε αντιστροφη σειρα,αρχιζοντας με το τσακρα του στεμματος,και στη διαρκεια της προγεννετησιας αναπυξης περνουν μεσα από το εμβρυο διαδοχικες ενεργειακες ροες.Μετα την αναπτυξη του τριτου ματιου,ακολουθουν,τα αλλα τσακρας,μεχρι που,στο τελος της κυησης,αναπτυσσεται το ριζικο τσακρα,συνδεοντας το νέο ανθρωπινο ον με τον κοσμο και προετοιμαζοντας το να μπει στην ατμοσφαιρα μας.»

«Το εμβρυο βιωνει και αντιλαμβανεται τον κοσμο κυριως μεσα από τη μητερα του,τα μπλοκαρισματα του ενεργειακου συστηματος μπορει λοιπον ν’αρχισουν από την μητρα αν το παιδι κει μεσα αισθανεται ότι οι γονεις του δεν το θελουν, η αν η μητερα ζει σε συνεχη κατασταση στρες.Η αγαπη,η φροντιδα και η προσοχη στο παιδι που αναπτυσσεται ,θα προσφερει στο ενεργειακο του συστημα τις απαραιτητες δονησεις που θα το κανουν να αισθανεται απολυτη ευεξια και ασφαλεια….

…Η στιγμη της γεννησης είναι σταθμος στην ιστορια του ανθρωπου και μπορει να αφησει μιαν εντυπωση που να κρατησει μια ζωη,αφου μπορει να καθορισει αν αντιλαμβανομαστε τον κοσμο σαν φιλικο και ευχαριστο μερος ,η σαν σκληρο και ψυχρο χωρο διχως αγαπη.Με τη γεννηση το παιδι αφηνει την τελεια σωματικη ασφαλεια που απολαμβανε του εννια πρωτους μηνες του πανω στη γη,το περιβαλλον που του προσφερε θρεψη και προστασια μεσα σε μια κατασταση που δεν υπηρχε βαρος και χρονος .Επομενως ενας φυσικος τοκετος(στη διαρκεια του οποιου η μητερα και το παιδι δεν εξασθενουν από φαρμακα),δεν προκαλει σοκ στο παιδι ,ακομη κι αν συνοδευεται από μεγαλη προσπαθεια.Εκεινο για το οποιο το μωρο δεν είναι καθολου προετοιμασμενο, είναι ο χωρισμος από τη μητερα αμεσως μετα τη γεννηση.Οσο αισθανεται τις δονησεις του σωματος της μητερας του,είναι προθυμο να ανοιχτει σε νεες εμπειριες μεσα από ένα συναισθημα εμπιστοσυνης.Αν παρουν ομως το παιδι από τη μητερα αμεσως μετα τον τοκετο,το μικρο πλασμα να αισθανθει βαθυ πονο χωρισμου και μοναξιας.Αν τη στιγμη εκεινη, η μητερα στειλει συνειδητα στο νεογεννητο σκεψεις και συναισθηματα αγαπης,καταφερνει να διατηρησει τη επαφη αναμεσα τους..αν όχι η επαφη θα διαταραχθει.Αυτή η εμπειρια είναι τοσο συντριπτικη κατά κανονα για ενεργειακο συστημα του νεογεννητου που δεν μπορει να ανταπεξελθει σε αυτά τα τρομακτικα συναισθηματα ,και αποτυπωνεται βαθια μεσα του,προκαλωντας ετσι το πρωτο μπλοκαρισμα των ενεργειων του.Αυτό το μπλοκαρισμα εκδηλωνεται κυριως στην περιοχη του ριζικου τσακρα.
Κατά το πρωτο ετος το παιδι εχει ως βασικο μαθημα του στον πρωτο χρονο και στην πρωτη επταετια* της ζωης του, το ριζικο τσακρα.Η αρχεγονη εμπιστοσυνη ,λοιπον, σχηματιζει τα θεμελια στα οποια επανω θα αναπτυξει το νέο ατομο τις ικανοτητες του.Ταυτοχρονα όλα τ' αλλα κεντρα του τροφοδοτουνται με την κουνταλινι μεσα από το τσακρα της βασης.Ετσι ένα μπλοκαρισμα θα επηρεασει ολακερο το ενεργειακο του συστημα .Το πρωτο ετος της ζωης του ατομου είναι και το σημαντικοτερο της ζωης του.Μεσα σε τουτη την περιοδο συγκεντρωνονται οι εμπειριες κυριως μεσα απο το φυσικο σωμα και πανω απ’ολα μεσα απο τη σωματικη επαφη με τους γονεις..
Αν ένα παιδι χασει αυτην την αρχεγονη εμπιστοσυνη θ’ αρχισει να την αναζητα,μεγαλωνοντας,μεσα από τα υλικα αγαθα. .»

*συμφωνα με αυτό το συστημα το ατομο εξελλισεται μεσα από επταετεις κυκλους "μαθηματων ζωης" που αντιστοιχουν στα τσακρας ,στη σειρα αρχιζωντας από το ριζικο κεντρο,αντιστοιχο και προς το πρωτο ετος ζωης ,ως το τσακρα του στεματος στο 49ο ετος της ηλικιας του ατομου---και ξανα από την αρχη σε υψηλοτερη εκφανση ..μεχρι το τελος της ζωης..--κάθε επταετια χωριζεται ανα τσακρα ,ετσι το πρωτο ετος κατα την πρωτη επταετια αντιστοιχει το ριζικο τσακρα…...

Καπου η φιλη NEHEMAUT εγραψε κατα την περιγραφη του τοκετου με Κ.Τ.:
Προκληση και του χρονου της γεννησης ,και του χρονικου περιθωριου
και του τροπου


..Να σημειωσουμε λοιπον ,οτι το βρεφος κατα το πρωτο χρονο της γεννησης του δεν αντιλαμβανεται τον χρονο..


///////Όλα τα στοιχεια -μεσα σε εισαγωγικα- είναι από το πολυτιμο βιβλιο των Sh.Sharamon&B.Baginski «Das Chakra-Handbuch»/////


Shakti
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιούλ 31, 2005 9:23 am

Την καλημέρα σε όλους, σε ένα πραγματικά ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ και παράλληλα ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ θέμα όπως αυτό των Chakras ή Τσάκρας
Ζητώ συγγνώμη :oops: που τόσο καιρό ΔΕΝ συμμετείχα και που όπως πολύ ορθά το αγαπημένο μας Ερμαφρόδιτο, αναφέρει πως:
Το Ardha Nareswara έγραψε:"...μερικα σημεια του θεματος μας που εμειναν ισως αναπαντητα:) ..."


Και λόγο προσωπικών δυσκολιών αυτόν τον καιρό, δίνω πολύ γρήγορα μια τηλεγραφική άποψη.

Τα Τσάκρας ΔΕΝ είναι υλικής υποστάσεως ΑΡΑ ΔΕΝ είναι μέρος του Ανθρωπίνου Σώματος όπως το ορίζει το σώμα αυτό η ΒΙΟΛΟΓΙΑ.
Θεωρώ λοιπόν με αυτήν την ΑΡΧΗ, ότι είναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ η έκφραση "Τσάκρας της Σπλήνας" γιατί πολύ απλά η Σπλήνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Τσάκρας :lol:

Κατ' επέκταση αυτής της ΑΡΧΗΣ που σας παρέθεσα, ο Άνθρωπος χωρίζεται στον Υλικό (Χοϊκό κατα την Αγία Γραφή και τον Μέγα Απόστολο Παύλο) και σε Πνευματοψυχικό.
Τον Υλικό Άνθρωπο ΟΛΟΙ τον γνωρίζεται...
Τον Πνευματοψυχικό Άνθρωπο ΟΛΟΙ ΜΑΣ τον αναζητούμε και όσοι τον Γνωρίζουν τον Ερευνούνε κι όλας :!:

Η Έρευνα λοιπόν του Πνευματοψυχικού Ανθρώπου μας έχει δείξει ότι σε κάποια ΥΛΙΚΑ όργανα / αδένες υπάρχουν στον Πνευματοψυχικό φορέα του κάποια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ όργανα και είναι αυτά που διαπραγματευόμαστε στο παρόν θέμα, είναι τα Τσάκρας.
Από εκεί ορμόμενοι "κάποιοι" που ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ την πλήρη εσωτερική παιδεία , ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ στα κείμενά τους έγραψα για το Τσάκρας της Σπλήνας, της Καρδιάς, του Λαιμού κλπ κλπ. προσπαθώντας ΙΣΩΣ να εκλαϊκέψουν τις έννοιες, πράγμα που οδήγησε σε αυτό το μπέρδεμα...

Στην ερώτηση του αγαπητού Φίλου Ιππότη, να πω πώς και σύμφωνα με την ίδια την ΦΥΣΙΚΗ, όταν προσπαθείς να ΓΕΜΙΣΕΙΣ έναν σωλήνα / δοχείο με κάποιο υγρό, είναι ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΑΔΥΝΑΤΟ να φτάσει το υγρό στο ΑΝΩ ΜΕΡΟΣ χωρίς Φίλε μου να έχει ΗΔΗ καλύψει το ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ του σωλήνα / δοχείου :roll:

Έτσι ΝΟΜΙΖΩ και στην ενεργοποίηση των Τσάκρας γίνεται...
Πώς είναι ΔΥΝΑΤΟΝ να ανέλθει η Κουνταλίνη - Σάκτι στον Χιλιοπέταλο Λωτό για να ΕΝΩΘΕΙ με τον Σίβα, ΧΩΡΙΣ να έχει ΗΔΗ διέλθει (και ενεργοποιήσει παράλληλα) τα υπόλοιπα 6 (βασικά) Τσάκρας :?: :?: :?:

Υπάρχουν μάλιστα πολλοί Γιόγκις στην Μάνα Ινδία, που ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ την ατέλεια του εαυτού τους, για ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ, ασκούνται ΜΟΝΟ στο να "Ανοίξουν" - "Ενεργοποιήσουν" ένα μονάχα Τσάκρας :!: :!: :!:
Χάρις σε αυτούς, τους Κυνικούς κατά μιαν έννοια φιλοσόφους, χρωστούμε το γεγονός της ΑΝΑΡΩΤΗΣΗΣ, πόσο κοντά είμαι στον Θεό ή πόσο καλά έκανα την "τάδε" ή "δείνα" άσκηση για να μπορέσω να ΠΡΟΛΑΒΩ να ενωθώ με τον Εσώτερό μου Εαυτό, να ενώσω δηλαδή την Κουνταλίνι /Σάκτι με τον Σίβα ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ... :?

Την καλημέρα μου σε όλους, μαζί με την συγγνώμη μου :oops: για την απουσία μου

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Κυρ Ιούλ 31, 2005 12:04 pm

Φιλε Kelso,
ακριβως αυτο το σημειο ηθελα να τονισω

Ακομα πως οσο και αν εχεις προχωρησει στην οδο πρεπει να συντηρεις
και να προσεχεις την φωτια της βασης συνεχως.
Η εικονα απο την αλχημιστικη διαδικασια λεει πως μια στιγμη αν εφευγε
η προσοχη σου απο την φωτια- της οποιας η δυναμη επρεπε να ειναι
σταθερη- η ολη διαδικασια επρεπε να ξεκινησει απο την αρχη.
LOVE IS THE LAW

HARMONY THE EFFECT

Knight ΜΙΧΑΗΛ

Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Κυρ Ιούλ 31, 2005 2:53 pm

Η Έρευνα λοιπόν του Πνευματοψυχικού Ανθρώπου μας έχει δείξει ότι σε κάποια ΥΛΙΚΑ όργανα / αδένες υπάρχουν στον Πνευματοψυχικό φορέα του κάποια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ όργανα και είναι αυτά που διαπραγματευόμαστε στο παρόν θέμα, είναι τα Τσάκρας.
Από εκεί ορμόμενοι "κάποιοι" που ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ την πλήρη εσωτερική παιδεία , ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ στα κείμενά τους έγραψα για το Τσάκρας της Σπλήνας, της Καρδιάς, του Λαιμού κλπ κλπ. προσπαθώντας ΙΣΩΣ να εκλαϊκέψουν τις έννοιες, πράγμα που οδήγησε σε αυτό το μπέρδεμα...


Φίλε μου Κέλσο,

Διαβάζοντας τα ανωτέρω μου δημιουργήθηκε μια απορία. Τα Τσάκρας είναι μέρη του σώματος του Πνευματοψυχικού ανθρώπου. Επομένως αυτά θα έχουν μια εντόπιση συγκεκριμένη στη δομή αυτού του ανεξερεύνητου σώματος. Σωστά; Επομένως ποιό το λάθος να πει κάποιος ότι μιλάμε για το Τσάκρα του σπλήνα όταν αυτό βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή της ανατομικής θέσης του σπληνός στο υλικό σώμα του ανθρώπου;

Όλα αυτά βέβαια δεχόμενοι ότι το Πνευματοψυχικό σώμα του ανθρώπου έχει μια συγκεκριμένη θέση και ένα συγκεκριμένο όγκο μέσα στον φυσικουλικό κόσμο. Μπορούμε όμως να υποθέσουμε κάτι τέτοιο; Δεν είναι αυθαιρεσία να πιστεύουμε ότι η Πνευματοψυχή του ανθρώπου υπόκειται στους ίδιους φυσικούς νόμους με το υλικό κομμάτι του, το σώμα;
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιούλ 31, 2005 7:02 pm

Ο Knight MIXAHΛ έγραψε:Φιλε Kelso,
ακριβως αυτο το σημειο ηθελα να τονισω

Ακομα πως οσο και αν εχεις προχωρησει στην οδο πρεπει να συντηρεις
και να προσεχεις την φωτια της βασης συνεχως.
Η εικονα απο την αλχημιστικη διαδικασια λεει πως μια στιγμη αν εφευγε
η προσοχη σου απο την φωτια- της οποιας η δυναμη επρεπε να ειναι
σταθερη- η ολη διαδικασια επρεπε να ξεκινησει απο την αρχη.


Η εμπειρία μου Φίλε μου Ιππότη, με βεβαιώνει για ένα πράγμα...
Ότι η ΑΛΧΗΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ, μια διαδικασία που ο επίδοξος Αλχημιστής προσπαθεί (ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) να επισπεύσει την εξέλιξη της Μάνας Φύσης, είναι ΤΑΥΤΟΣΗΜΗ με την ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΟΓΚΑ, μια πρακτική που ο επίδοξος Γιόγκι προσπαθεί (ΜΕΤΑΞΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ) να επισπεύσει την προσωπική του εξέλιξη...

Κοινό μέσο και για τους ΔΥΟ, δεν είναι άλλο παρά το ΠΥΡ :!:
Στον μεν Αλχημιστή, το Παγκόσμιο Πυρ στον δε Γιόγκι, το Εσωτερικό Πυρ (το οποίο είναι ΜΕΡΟΣ από αυτό το Παγκόσμιο Πυρ του Αλχημιστή)...

Οι προσωπικές μου έρευνες, εκεί με έχουν οδηγήσει Φίλε μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιούλ 31, 2005 7:26 pm

Ο Secondborn έγραψε:"...Τα Τσάκρας είναι μέρη του σώματος του Πνευματοψυχικού ανθρώπου. Επομένως αυτά θα έχουν μια εντόπιση συγκεκριμένη στη δομή αυτού του ανεξερεύνητου σώματος. Σωστά; Επομένως ποιό το λάθος να πει κάποιος ότι μιλάμε για το Τσάκρα του σπλήνα όταν αυτό βρίσκεται στην ευρύτερη περιοχή της ανατομικής θέσης του σπληνός στο υλικό σώμα του ανθρώπου;

Όλα αυτά βέβαια δεχόμενοι ότι το Πνευματοψυχικό σώμα του ανθρώπου έχει μια συγκεκριμένη θέση και ένα συγκεκριμένο όγκο μέσα στον φυσικουλικό κόσμο. Μπορούμε όμως να υποθέσουμε κάτι τέτοιο; Δεν είναι αυθαιρεσία να πιστεύουμε ότι η Πνευματοψυχή του ανθρώπου υπόκειται στους ίδιους φυσικούς νόμους με το υλικό κομμάτι του, το σώμα;


Καλέ μου φίλε Δευτερογεννημένε καλησπέρα...

Θεωρώ ότι είναι λάθος, γιατί ΑΥΤΟΜΑΤΑ το μυαλό εκείνου που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ με το ΑΙΘΕΡΙΚΟ ή ΑΣΤΡΙΚΟ σώμα του ανθρώπου και ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι τα Τσάκρας, τα Ναδίς και γενικά ΟΛΑ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, μπλέκεται σε ατέρμονες σκέψεις που έχουν να κάνουν με αυτό που ο ΙΔΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και αυτό που γνωρίζει είναι πώς λειτουργεί η σπλήνα στο φυσικοϋλικό του σώμα :!:

Σχετικά με την αυθαιρεσία που αναφέρεις φίλε μου...
Το Πνευματοψυχικό Σώμα του Κόσμου (Anima Mudi) είναι που ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΠΩΣ θα είναι η φυσικουλική του υπόσταση...
Ξέρω σου φαντάζει κάπως παράξενο, αλλά έτσι είναι τα πράγματα...

Για να σε βοηθήσω, σε ΟΛΕΣ τις Ιερές Γραφές του Κόσμου, τα κείμενα για την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ αλλά και οι προφορικές παραδόσεις μιλούν για έναν ή για πολλούς Θεούς που ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
Με ΠΟΙΟ ΠΡΟΤΥΠΟ τον έφτιαξαν;;;
Μα φυσικά με το ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ...
Και αυτοί οι Δημιουργοί Θεοί δεν είναι η πηγή από όπου προέρχεται αυτό που λέμε ΠΝΕΥΜΑ;;;

Δεν ξέρω ΑΝ σε βοήθησα, πάντως στην πορεία σου θα συναντήσεις ΣΙΓΟΥΡΑ το κλειδί για να τα κατανοήσεις όλα αυτά...

Να θυμάσαι πώς ΤΙΠΟΤΑ φυσικοϋλικό ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ, αν πρωτίστως δεν υπήρχε η "αρχετυπική μακέτα της Πνευματοψυχής" που σύμφωνα με αυτήν δημιουργούνται τα ΠΑΝΤΑ...

Προτείνω λοιπόν σε ΟΛΟΥΣ τους ασχολούμενους με την Ιατρική, το παράδειγμα του Θεόφραστου Παράκελσου...
Έφτασε στο σημείο να κάνει "θαύματα", γιατί ΚΑΤΕΙΧΕ ΤΟΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ στο πώς είναι "εκεί" τα πράγματα και απλά στο "εδώ" έκανε τις πρακτικές του εφαρμογές, τις οποίες στο "εκεί" ήδη ήταν σε "λειτουργία" - "εφαρμογή"...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες