Τσάκρας (Chakras)

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Τσάκρας (Chakras)

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τετ Ιουν 15, 2005 9:19 pm

Εικόνα


Τσάκρας (Chakras)

Σύμφωνα με την Ταντρική Φιλοσοφία και την Γιόγκα, τα Τσάκρας είναι σημεία ενέργειας πάνω στο αστρικό σώμα.Υπάρχουν επτά βασικά τσάκρας που σχετίζονται με διάφορα μέρη του σώματος,

συναισθήματα,
επιθυμίες,
σκέψεις,
δυνάμεις
και την υγεία.

Οι γκουρού του New Age πιστεύουν ότι τα τσάκρας έχουν χρώματα και δημιουργούν την αύρα, η οποία αποκαλύπτει την πνευματική και ψυχική υγεία κάποιου αλλά επίσης και το κάρμα του.

Η υποτιθέμενη ενέργεια των τσάκρας όμως, δεν έχει μετρηθεί επιστημονικά και στην καλύτερη περίπτωση είναι μια μεταφυσική χίμαιρα ενώ στην χειρότερη ένα ανατομικό λάθος.

Πηγή πληροφοριών: skepdic.gr




Αγαπητοί φίλοι,
τόλμησα ν' ανοίξω αυτό το θέμα κυρίως λόγω της προτροπής της φίλης Zadok, αλλά κι από την ανάγκη μου να ξεκαθαρίσω ορισμένες σκόρπιες σχετικές γνώσεις που έχω επί του θέματος.

Γιαυτό ζητώ κι ελπίζω στην συνδρομή και την βοήθεια όλων σας..


Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo
Τελευταία επεξεργασία από lorenzo σε Πέμ Ιουν 16, 2005 1:00 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τετ Ιουν 15, 2005 9:51 pm

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

---------------------------
Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία
ώστε να μην αλλοιώνεται η σελίδα του Forum
λόγω του μεγέθους των φωτογραφιών

---------------------------
Τελευταία επεξεργασία από lorenzo σε Πέμ Ιουν 16, 2005 12:55 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Ιουν 16, 2005 12:38 am

Καλημέρα, αγαπητέ lorenzo!

Πριν αρχίσουμε αυτό το ταξείδι, θεωρώ καθήκον μου να μετακινήσω αυτό το θέμα σε μία πιο κατάλληλη ενότητα από εκείνη της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ.

See you there... :)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Πέμ Ιουν 16, 2005 1:08 am

Πριν αρχίσουμε αυτό το ταξείδι, θεωρώ καθήκον μου να μετακινήσω αυτό το θέμα σε μία πιο κατάλληλη ενότητα από εκείνη της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ.


Και πολύ καλά έκανες!

Ελπίζω κι εύχομαι γόνιμο κι επικοδομητικό διάλογο.

Καλό μας ταξίδι λοιπόν!!!
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Ιουν 16, 2005 2:16 am

Μια μικρή συνεισφορά. Εκτός από τα τσάκρας εισαγωγής, έχουμε και την πολύ ενδιαφέρουσα αρχαιοελληνική προσέγγιση στο θέμα.

Όχι όποιο κι όποιο... ντόπιο!

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τσάκρας (Chakras)

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιουν 16, 2005 8:46 am

lorenzo έγραψε:"...Σύμφωνα με την Ταντρική Φιλοσοφία και την Γιόγκα, τα Τσάκρας είναι σημεία ενέργειας πάνω στο αστρικό σώμα..."

"...Οι γκουρού του New Age..."

"...Η υποτιθέμενη ενέργεια των τσάκρας όμως, δεν έχει μετρηθεί επιστημονικά και στην καλύτερη περίπτωση είναι μια μεταφυσική χίμαιρα ενώ στην χειρότερη ένα ανατομικό λάθος..."


Tην καλημέρα μου αγαπητέ Λορέντζο...

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου, το οποίο και προϋποθέτει ΒΑΘΙΑ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΟΣ...

Κράτησα κάποια αποσπάσματά σου με τα οποία έχω κάποιες ενστάσεις...

Καταρχάς τα ΤΣΑΚΡΑΣ δεν είναι μέρος, απόσπασμα κάποιας "φιλοσοφίας", πολλώ δε μάλλον της ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ "ΜΑΓΕΙΑΣ" (όρα Τάντρα, Ταντρισμός)...

Τα ΤΣΑΚΡΑΣ δεν είναι σημεία ενέργειας...

Και ακριβώς επειδή υπάρχουν τόσο στο ΑΙΘΕΡΙΚΟ σώμα του ανθρώπου, όσο στο ΑΣΤΡΙΚΟ σώμα και όχι μόνον σε αυτά, θεωρώ ότι οι "επιστήμονες" που ασχολούνται με την "μέτρηση αυτής της ενέργειας" (αλήθεια, όνομα δεν έχει :?: ) μιας και ψάχνουν σε ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΟΣ, δηλαδή ψάχνουν στο φυσικοϋλικό σώμα μας στο οποίο πληροφοριακά αναφέρω πως η αντιστοίχηση των ΤΣΑΚΡΑΣ, είναι οι ΕΝΔΟΚΡΙΝΕΙΣ ΑΔΕΝΕΣ μας, δεν θα μπορέσουν ΠΟΤΕ να βρουν αυτό που ψάχνουν. 8)

Επόμενο λοιπόν το ότι: "ακόμα δεν έχουν βρει τίποτα"...

Να πώ επίσης ότι οι γιόγκα σούτρας του Παντάντζαλι, πέραν του ότι είναι μια συλλογή ΠΑΝΑΡΧΑΙΩΝ ΡΗΤΩΝ - ΑΣΚΗΣΕΩΝ της Ιερής Επιστήμης του Γιόγκα που σε μετάφραση ΓΙΟΓΚΑ σημαίνει ΕΝΩΣΗ.
Ας ΜΗΝ μπερδεύουμε λοιπόν την Πανάρχαια (ξαναλέω) επιστήμη της ένωσης του Ανθρώπου με τον Θεό, με τους διάφορους New Ages γκουρού και γκουρουδάκια που σαν τα μανιτάρια ξεπετάγονται σε όλες τις άκρες της γης...

Για να παρακολουθήσει κανείς τα σχετικά με τα ΤΣΑΚΡΑΣ, οφείλει νομίζω να ασχοληθεί με την Ιερή Επιστήμη ο ΙΔΙΟΣ και να καταλήξει ο ΙΔΙΟΣ σε συμπεράσματα...

Θα επανέλθω στο τόσο ενδιαφέρον και ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ θέμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιουν 16, 2005 9:45 am

Nα παραθέσω και μια φώτο, που κάποτε κάποιοι μπερδεύτηκαν μαζί της...

Εικόνα

Λέγανε ότι επειδή ο άνθρωπος δεν έχει αναπτύξει το ανώτερο όλων των Τσάκρας, αυτό της κεφαλής, το ΣΑΧΑΣΡΑΡΑ (αυτό που στον άνθρωπο του Νταβίντσι απεικονίζεται ως ΛΕΥΚΟ), δεν θα πείραζε λοιπόν ΚΑΘΟΛΟΥ να μην απεικονίζεται κιόλας και έτσι ΑΝΤΙ των ΕΠΤΑ τσάκρας, να δείχνουμε ΕΞΙ :!:

Την καλημέρα μου σε όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Πέμ Ιουν 16, 2005 3:32 pm

Και ακριβώς επειδή υπάρχουν τόσο στο ΑΙΘΕΡΙΚΟ σώμα του ανθρώπου, όσο στο ΑΣΤΡΙΚΟ σώμα και όχι μόνον σε αυτά, θεωρώ ότι οι "επιστήμονες" που ασχολούνται με την "μέτρηση αυτής της ενέργειας" (αλήθεια, όνομα δεν έχει ) μιας και ψάχνουν σε ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΟΣ, δηλαδή ψάχνουν στο φυσικοϋλικό σώμα μας στο οποίο πληροφοριακά αναφέρω πως η αντιστοίχηση των ΤΣΑΚΡΑΣ, είναι οι ΕΝΔΟΚΡΙΝΕΙΣ ΑΔΕΝΕΣ μας, δεν θα μπορέσουν ΠΟΤΕ να βρουν αυτό που ψάχνουν.



Φίλε μου Κέλσο,

κατ' αρχή να σ' ευχαριστήσω για την συμμετοχή σου κι ελπίζω ότι και με την δική σου συνδρομή θα μπορέσουμε να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.

Υπάρχουν στον διαδυκτιακό χώρο πλήθος επί μέρους διάσπαρτες κι αποσπασματικές πληροφορίες, οι οποίες κατά τη γνώμη μου,περισσότερο μπερδεύουν, παρά ξεκαθαρίζουν τα πράγματα. Θα πρότεινα λοιπόν να ξεκινήσουμε την προσέγγιση μας στο θέμα βήμα βήμα ώστε ξεκαθαρίζοντας το ένα, να πάμε κατόπιν στο επόμενο.

Παίρνω λοιπόν αφορμή από την πρώτη σου παρατήρηση όπου αναφέρεσαι στο αστρικό σώμα και στην Ενέργεια και ξεκινώ απ' αυτό παραθέτωντας όποιες σχετικές αναφορές βρήκα στο διαδύκτιο.

Δυστυχώς οι περισσότερες πληροφορίες κι οι πληρέστερες είναι γραμμένες στην Αγγλική γλώσσα αλλά ελπίζω με την συνδρομή όλων μας θα μπορέσουν να προσεγγίσουν το θέμα κι όσοι έχουν πρόβλημα μετάφρασης.

Ας ξεκινήσουμε με τον όρο Αστρικό Σώμα κι ότι σχετικά καλύτερο βρήκα.



Αστρικό Σώμα


Το Αστρικό Σώμα είναι ένα από τα επτά σώματα που έχουμε όλοι, σύμφωνα πάντα με τη Μαντάμ Μπλαβάτσκυ. Το Αστρικό Σώμα έχει αύρα και είναι η έδρα της αίσθησης και της επιθυμίας. Το πως αλληλεπιδρά το φυσικό σώμα με τα άλλα σώματα είναι άγνωστο, αλλά λέγεται ότι γίνεται μέσω κάποιας απόκρυφης δύναμης. Το αστρικό σώμα λέγεται επίσης ότι είναι ικανό να φεύγει ή να αποκολλάται από τα άλλα σώματα, δημιουργώντας έτσι μια εξωσωματική εμπειρία που ονομάζεται αστρική προβολή.


--------------------------------------------------------------------------------

Περισσότερες Πληροφορίες

Crystalinks Astral Projection


Σημ. Είναι γραμμένη στην Αγγλική γλώσσα με πολύ ενδιαφέρουσες επεξηγηματικές εικόνες.




Και Ενέργεια


Στην φυσική, η βασική ιδέα της ενέργειας είναι η ικανότητα ενός φυσικού συστήματος να παράγει κάποιο "έργο". Το "έργο" ορίζεται σαν το γινόμενο της δύναμης επί την απόσταση που διανύθηκε για όσο ασκούταν η δύναμη. Ο όρος "Ενέργεια" υποδηλώνει την ικανότητα για την μετακίνηση πραγμάτων, είτε αυτά είναι πραγματικά είτε εν δυνάμει. Ο New Age πνευματισμός αφορά σχεδόν αποκλειστικά στην ενδυνάμωση. Το New Age πρόκειται για την ενίσχυση της ενέργειας μας, για την εναρμόνιση με την ενέργεια του σύμπαντος, για την χειραγώγηση της ενέργειας ώστε να νιώσετε ευτυχισμένοι, γεμάτοι , επιτυχημένοι και αξιαγάπητοι. Κοντολογίς, το New Age αφορά στο να μοιάσετε με Θεό, μια παντοδύναμη οντότητα που μπορεί να εξασκεί μαγεία και να μετακινεί πράγματα με την θέληση του.

Φυσικά, η ενέργεια του New Age δεν έχει τίποτα να κάνει με την μηχανική, τον ηλεκτρισμό ή τους ατομικούς πυρήνες. Η ενέργεια του New Age έχει περισσότερο να κάνει με το τσι και το πράνα. Η New Age ενέργεια δεν είναι μετρήσιμη από κανένα τωρινό επιστημονικό όργανο και πιστεύεται ότι δεν είναι μόνο η πηγή της ζωής αλλά και της υγείας. Δεν υπάρχουν έργια, Τζάουλς, ηλεκτρονιοβόλτς ή θερμίδες για τη New Age ενέργεια. Αυτή η ενέργεια είναι έξω από τα δεσμά μιας επιστημονικά ελεγχόμενης μελέτης. Μόνο θεραπευτές με ειδικές ικανότητες στο να "ξεμπλοκάρουν", "εναρμονίζουν", "ενοποιούν", "συντονίζουν", "ευθυγραμμίζουν", "διοχετεύουν", ή γενικά να μεταχειρίζονται αυτή τη New Age ενέργεια, μπορούν να την μετρήσουν. Πως; Την μετρούν νιώθοντας την. Τα ενεργειακά φάρμακα βασίζονται πάνω σε παραλλαγές της μεταφυσικής θεωρίας που ονομάζεται βιταλισμός, μιας θεωρίας που είναι ξεχασμένη στην Δύση για πάνω από ένα αιώνα. Η αγυρτεία του New Age συχνά υποστηρίζει ότι όσο πιο παλιά είναι μια θεωρία, τόσο περισσότερο πρέπει να την πιστεύουμε.

Λίγα πράγματα είναι πιο εκφοβιστικά στους μη-επιστήμονες, από την μοντέρνα φυσική. Ακόμα και μορφωμένα άτομα έχουν πρόβλημα στο να κατανοήσουν έστω και τους πιο βασικούς ισχυρισμούς για τις οντότητες ή τις εν δυνάμει οντότητες του υποατομικού κόσμου, για να μην αναφέρουμε τους εξωτικούς ισχυρισμούς για οντότητες και αντικείμενα στα πέρατα του σύμπαντος. Ακόμα και οι έννοιες του "υποατομικού" και του "πέρατος του σύμπαντος" σαστίζουν το νου. Ίσως λόγω της δυσκολίας και του απροσπέλαστου της μοντέρνας φυσικής, είναι που μη μορφωμένα άτομα χλευάζουν την επιστήμη και βρίσκουν παρηγοριά σε δογματικές και συντηρητικές θρησκευτικές ερμηνείες για την προέλευση της φύσης και του σύμπαντος.

Μια άλλη αντίδραση στην φαινομενικά υπερβατική φύση των ιδεών της μοντέρνας φυσικής είναι οι απόπειρες να εξηγήσουν αυτές τις ιδέες με όρους αρχαίων μεταφυσικών δογμάτων που είναι δημοφιλή για χιλιάδες χρόνια σε εξωτικά μέρη (για τον δυτικό άνθρωπο), όπως η Ινδία και η Κίνα. Αυτή η ιδέα της "αρμονίας" μεταξύ των αρχαίων μεταφυσικών δογμάτων και της μοντέρνας φυσικής είναι ιδιαίτερα συμπαθής γι' αυτούς που δέχονται την επιστήμη και απορρίπτουν τα Χριστιανικά δόγματα με τα οποία μεγάλωσαν, αλλά έχουν ακόμα πνευματικές ανησυχίες. Η πίστη σε αυτήν την "αρμονία" μεταξύ της Αρχαίας Ανατολής και της Μοντέρνας Δύσης έχει το προτέρημα ότι επιτρέπει σε κάποιον να αποφεύγει να φαίνεται σαν ένας ηλίθιος που απορρίπτει την επιστήμη για χάριν της θρησκείας. Σαν τέτοια, έχει τουλάχιστον ένα κοινό χαρακτηριστικό με τον "επιστημονικό δημιουργισμό": επαναδημιουργεί την επιστήμη καθ' εικόνα της και για τους δικούς της σκοπούς. Η Επιστήμη είναι η θεραπαινίδα της Θρησκείας και της Μεταφυσικής, όπως ήταν και η Φιλοσοφία για την Θεολογία τον Μεσαίωνα.

Συμπεριφερόμενοι σαν επιταχυντές πάνω σε ατομικά σωματίδια, οι θεωρητικοί του New Age διαλύουν ιδέες σε κομμάτια, μόνο που τα κομμάτια αυτά ανακατεύονται με τρόπους που δεν θα μπορούσε ποτέ να φανταστεί ο Heisenberg. Θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να μιλάμε και για "εναλλακτική φυσική", γιατί αυτό που έχουν κάνει στις ιδέες τις μοντέρνας φυσικής είναι το να τις έχουν μετατρέψει σε μεταφυσική με την δικιά της τεχνολογία και την δικιά της γραμμή προϊόντων. Τίποτα δεν το επιδεικνύει αυτό καλύτερα από την New Age σύλληψη της "ενέργειας".

Εν κατακλείδι, η 9χρονη Emily Rosa τέσταρε 21 επαγγελματίες του θεραπευτικού αγγίγματος για να δει αν μπορούσαν να νιώσουν την ζωτική της ενέργεια όταν δεν έβλεπαν την πηγή της. Το τεστ ήταν αρκετά απλό και φαίνεται να υποδηλώνει καθαρά ότι δεν μπορούσαν να ανιχνεύσουν την ενέργεια της όταν το χέρι της πλησίαζε το δικό τους. Είχαν 50% πιθανότητα να μαντέψουν σωστά και όμως ήταν σωστοί κατά 44% σε 280 δοκιμές. Αν δεν μπορούν να ανιχνεύσουν την ενέργεια πως μπορούν να την χειριστούν ή να την μεταφέρουν; Τι ακριβώς ανιχνεύουν; Στην Δρ. Dolores Krieger, μια από τους ιδρυτές του θεραπευτικού αγγίγματος, προσφέρθηκαν $1,000,000 από τον James Randi για να επιδείξει ότι αυτή, ή οποιοσδήποτε άλλος, μπορεί να ανιχνεύσει το ανθρώπινο ενεργειακό πεδίο. Μέχρι τώρα η Δρ. Dolores Krieger έχει αρνηθεί το τεστ.

skepdic.gr
--------------------------------------------------------------------------------


Προτείνω λοιπόν επί των θεμάτων αυτών να γίνουν οι πρώτες τοποθετήσεις κι αφού ξεκαθαριστούν κατόπιν να προχωρήσουμε παρακάτω, όπου δηλαδή η πορεία της κουβέντας θα μας οδηγήσει.

Εκτός κι αν εσείς, που γνωρίζεται καλύτερα το θέμα πιστεύετε, ότι θα πρέπει να ξεκινήσουμε κάπως αλλιώς...

Περιμένω τις απόψεις - προτάσεις σας.



Φιλία κι εκτίμηση

lorenzo
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Σάβ Ιουν 18, 2005 1:37 am

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση
Εχω τον 2ο Βαθμο του ρεικι,το οποιο βασιζεται στα τσακρας,και τα εχω μαθει οπως παρουσιαζονται εδω
Προσφατα διαβαζοντας το Βιβλιο του Λεντμπιντερ για τα τσακρας(εκδοσεις Τετρακτυς)εγραφε οτι το 2ο τσακρα ειναι στη σπληνα και δεν ειναι η σβαδιστχανα η οποια εχει ασχημα αποτελεσματα οταν αφυπνιζεται(και κατω εχει μια αναφορα στο βιβλιο του ιδιου ¨Η κεκρυμενη ζωη εν τω τεκτωνισμω¨)
Μηπως το εχει διαβασει κανεις να μου πει τι εννοει?
Πικος Απικος

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιουν 18, 2005 5:12 am

Ο lorenzo έγραψε:
"...Υπάρχουν στον διαδυκτιακό χώρο πλήθος επί μέρους διάσπαρτες κι αποσπασματικές πληροφορίες, οι οποίες κατά τη γνώμη μου, περισσότερο μπερδεύουν, παρά ξεκαθαρίζουν τα πράγματα..."

"...Το Αστρικό Σώμα είναι ένα από τα επτά σώματα που έχουμε όλοι, σύμφωνα πάντα με τη Μαντάμ Μπλαβάτσκυ. Το Αστρικό Σώμα έχει αύρα και είναι η έδρα της αίσθησης και της επιθυμίας. Το πως αλληλεπιδρά το φυσικό σώμα με τα άλλα σώματα είναι άγνωστο, αλλά λέγεται ότι γίνεται μέσο κάποιας απόκρυφης δύναμης. Το αστρικό σώμα λέγεται επίσης ότι είναι ικανό να φεύγει ή να αποκολλάται από τα άλλα σώματα, δημιουργώντας έτσι μια εξωσωματική εμπειρία που ονομάζεται αστρική προβολή..."

"...Ο New Age πνευματισμός..."

"...Το New Age πρόκειται για την ενίσχυση της ενέργειας μας..."

"...το New Age αφορά στο να μοιάσετε με Θεό..."

"...Φυσικά, η ενέργεια του New Age έχει περισσότερο να κάνει με το τσι και το πράνα..."

"...Η New Age ενέργεια δεν είναι μετρήσιμη από κανένα τωρινό επιστημονικό όργανο..."

"...Η αγυρτεία του New Age συχνά υποστηρίζει ότι όσο πιο παλιά είναι μια θεωρία, τόσο περισσότερο πρέπει να την πιστεύουμε..."


Kαλημέρα σε όλους τους φίλους...

Αγαπητέ μου Λορέντζο, δεν υπάρχει λόγος ευχαριστίας απέναντί μου :!:
Πέραν του ότι είναι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗΣ ΜΟΥ, το θεωρώ και καθήκον μου :wink:

Παρατήρησα τα όσα παράθεσες και σχολιάζω (αν μου επιτρέπεις) μερικά...
Σωστά όσα αναφέρεις για το διαδύκτιο, ΓΙ' ΑΥΤΟ ας είμαστε προσεκτικοί το τι παραθέτουμε στα κείμενά μας...
Τι θέλω να πώ με αυτό :?:
Ότι ακριβώς επειδή τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από όσα κυκλοφορούν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ούτε το ποιός τα γράφει αλλά και ούτε το γιατί τα γράφει, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ (τουλάχιστον εγώ, ως ένας εκ των ιδρυτών του παρόντος ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ και σύμφωνα με το edotorial της κεντρικής σελίδας μας http://mystica.gr/ ) να φιλτράρουμε κατα κάποιον τρόπο την κάθε πληροφορία που παραθέτουμε ως δική μας άποψη...

Τώρα σχετικά με το Αστρικό Σώμα...
Ορθά τα όσα παράθεσες απο τι μας λεει η Μεγάλη μου Δασκάλα (συγγνώμη για την κτητικότητα :roll: ) η Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ.
Να εμβαθύνω μόνον προσθέτοντας ότι το Αστρικό ή Θυμικό Σώμα, είναι αυτό που θα το συναντήσουμε στην σχετική βιβλιογραφία και ως Αστρικό Διπλό και είναι το αντίτυπο όχι μόνον του Ανθρωπίνου όντος, ΑΛΛΑ και του κάθε ζωικού όντος (και πιθανολογώ ότι αστρικό σώμα έχουν ΚΑΙ τα φυτά)...

Το Αστρικό ή Θυμικό Σώμα, είναι αυτό που οι αδελφοί μας Ινδοί αποκαλούν στα Σανσκριτικά ως Λίνγα Σαρίρα και που εμείς οι Έλληνες το αποκαλούμε και ως Είδωλον.
Μπορούμε επείσης να το συναντήσουμε στην Ευρωπαϊκή βιβλιογραφία και με την ονομασία Ντόπελγκάνγκερ που σημαίνει "Σωσίας"...

Όλα αυτά λοιπόν αφορούν αυτό το Αστρικό Σώμα, που ουσιαστικά είναι το ζωτικό και πρωτότυπο σώμα, η αντανάκλαση του σαρκικού ανθρώπου, το οποίο γεννιέται ΠΡΙΝ απο το φυσικοϋλικό σώμα μας και πεθαίνει ή διαλύεται ΜΑΖΙ με το τελευταίο άτομο - κύτταρο του υλικού μας σώματος.

Το Αστρικό ή Θυμικό Σώμα, είναι το δεύτερο κατά σειρά μετά απο το Φυσικόαιθερικό μας και πληροφοριακά παραθέτω και τα υπόλοιπα ΠΕΝΤΕ ακόμα σώματα μας:
- Νοητικό Σώμα ή Manas (όπου χωρίζεται στο Ανώτερο και το Κατώτερο Νοητικό)
- Bουδδικό ή Ενορατικό (Buddhi)
- Νιρβανικό ή Ατμικό (Atma)
- Μοναδικό (Anupadaka)
- Εναδικό ή Θείο (Adi)

ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, αντιστοιχούν ΚΑΙ αναλογούν σε
διαφορετικές καταστάσεις της ύλης και εννοώ την διαφορετικότητα της ύλης τόσο σε "πυκνότητα" όσο και σε "αριθμό δονήσεων" ή τύπο παλμοδόνησης της.
Σχηματικά συνηθίζω να λεω πώς τελικά ο άνθρωπος δεν διαφέρει απο το ΚΡΕΜΜΥΔΙ με τόσα σώματα που έχει :shock: :lol:

Αυτά τα ολίγα περί του Αστρικού ή Θυμικού Σώματος του Ανθρώπου....

Σχετικά τώρα με όλα αυτά περί New Age...
Προσωπικά ΔΕΝ ΤΑ ΕΚΛΑΜΒΑΝΩ σχετικά ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ, γιατί (ακόμα και σύμφωνα με αυτό το ίδιο το New Age), υποστηρίζω "...ότι όσο πιο παλιά είναι μια θεωρία, τόσο περισσότερο πρέπει να την πιστεύουμε..."
ΑΡΑ τι να μας πούνε τα "αλμπάνια" και τα "λαμόγια" της New Age εποχής (μας) :?: :?:

Θα επανέλθω για περισσότερα σχετικά με τα Τσάκρας...

Αγαπητέ μου Πίκο Απίκο, κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το απόσπασμα που σε μπέρδεψε απο τον Λέντμπίτερ (τόμο, κεφάλαιο, σελίδα π.χ.)
Να σου παραθέσω την εμπειρία μου όμως σχετικά με τις αφυπνίσεις των Τσάκρας...
ΓΕΝΙΚΑ, ο απόκρυφος νόμος της Εξέλιξης του Ανθρώπου λεει πώς ΟΤΑΝ κάποιος προσπαθεί να ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙ τα Τσάκρας (όλα μηδενός των επτά εξαιρουμένου) και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ & ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑ θα έλεγα, τότε πολλοί είναι οι κίνδυνοι που εγκυμονούνε...

Η Ενεργοποίηση των Τσάκρας ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ με κάποια "μαγική συνταγή"...
Γίνεται ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και πολύ προσπάθεια χαλιναγωγήσεως των κατωτέρων αισθημάτων μας και με την βοήθεια της ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΗΣ που δεν είναι άλλη παρά η "δύναμη της Ζωής" και είναι γνωστή (βιωματικά) ΜΟΝΟΝ σε εκείνους που ασκούν και εφαρμόζουν την Ιερή Επιστήμη του Γιόγκα.
Καλό θα ήταν σε αυτό το σημείο, να μην την μπερδέψουμε περισσότερο στη πορεία της συζήτησης.

Εν αναμονή...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Σάβ Ιουν 18, 2005 10:45 am

Φίλε Κέλσο,
έχω επισημάνει κι εγώ αυτό το μπάχαλο που συμβαίνει στο διαδύκτιο και γι αυτόν κυρίως τον λόγο άνοιξα το θέμα ζητώντας τα φώτα σας.. Είναι γεγονός ότι υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις οι οποίες δημιουργούν σύγχυση και επομένως χρήζουν διευκρινήσεων κι αυτό καλούμαστε να κάνουμε εδώ και τώρα.

Για τον λόγο αυτό λοιπόν παρέθεσα και θα συνεχίσω να το κάνω όσες θεωρώ ως πλέον σοβαρές ώστε με τις γνώσεις σας να τις αντικρούσετε ή να τις διευκρυνίσετε. Αλλιώς πως θα γίνει διάλογος ? Χωρίς αντίλογο?

Επειδή τις παραθέτω δεν σημαίνει ότι τις ασπάζομαι κιόλας, αντιθέτως με μπερδεύουν ή με προβληματίζουν ως προς την εγκυρότητα ή την σκοπιμότητα τους πολλές φορές.

Τα αναφέρω όλα αυτά για να γίνει σαφές σε όλους ότι ΕΔΩ «ψαχνόμαστε» προσπαθώντας να φωτίσουμε ατραπούς οι οποίες παραμένουν στο σκότος ή στο ημίφως για χ? λόγους και χ? σκοπιμότητες και τις οποίες επίσης οφείλουμε και θα πρέπει να εξετάσουμε!

Αλλά ας έρθουμε στο θέμα μας. Αναφέρεις το αστρικό διπλό. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να διευκρινίσεις αυτό το σημείο. Σε τι αναφέρεσαι?

Σε ρωτάω γιατί απ’ ότι αντιλαμβάνομαι απ’ την τοποθέτηση σου σ’ όλο το κείμενο σου αλλά κυρίως στην απάντηση σου στον φίλο Πίκο Απίκο παρακάτω ‘γέρνεις’ προς την Ινδική Βαμασάρα Τάντρα γιόγκα και διαλογισμό που ανήκει στην αριστερή ατραπό?

Αν και εκφράζεις τους φόβους σου γράφωντας ‘να μην την μπερδέψουμε περισσότερο στη πορεία της συζήτησης’ νομίζω ότι θάπρεπε να το ξεκαθαρίσουμε αυτό το σημείο, μιας κι αναφέρθηκε αφενός, αλλά, κι ως σκοπιμότητα ειδομένο θα είναι χρήσιμο στην συνέχεια όταν κι άλλοι φίλοι που πιθανόν θα έχουν αντίθετη άποψη θα τοποθετηθούν επί του θέματος.

Πιστεύω δηλαδή ότι είναι καλύτερα να ξεκαθαρίζουμε την θέση μας απ' την αρχή και την οπτική μας θέαση, μέσω της οποίας τοποθετούμαστε, για να υπάρχει μια πιο πλήρης εικόνα.

Βάσει αυτής της θέασης λοιπόν ερωτώ φίλε μου Κέλσο:

Είναι αλήθεια ότι σκοπός μας με τη γιόγκα και τον διαλογισμό, είναι να αφυπνίσουμε την κρυφή εσωτερική δύναμη, η οποία κατά την Τάντρα ονομάζεται Κουνταλίνη (Kundalini)?

Ότι ο σκοπός της Τάντρα είναι η αφύπνιση της υπό λανθάνουσα μορφής εσωτερικής δύναμης Κουνταλίνη, κι ότι αντίθετα με την συνηθισμένη Γιόγκα και το διαλογισμό, δεν αποζητούμε τη μορφή φώτισης Σαμάντι (Samadhi), κατά την οποία ο μύστης γίνεται "ένα με το Θεό" όταν η Kουνταλίνη ενοποιείται με την ενεργειακή ζώνη Σαχασράρα (Sahasrara) πάνω από το κεφάλι?

Ότι χρησιμοποιούμε ένα σκοτεινό και σπάνιο σύστημα όπου η Kουνταλίνη φτάνει πέρα από το Σαχασράρα όπου αυτή η διαδικασία δεν οδηγεί στο Σαμάντι αλλά σε αυτό που στην Τάντρα ονομάζεται Καϊβάλια και ο μύστης μετουσιώνεται σε θεό????!!

Δουλεύουμε επίσης με αρκετά κρυμμένα τσάκρα πίσω από τις ενεργειακές ζώνες που χρησιμοποιούνται συνήθως στη Γιόγκα και στο διαλογισμό?

Θα μου πείς ότι όλα αυτά θα μας μπερδέψουν περισσότερο. Σύμφωνοι. Όμως ξεκαθαρίζουν τον αντικειμενικό ΣΚΟΠΟ πράγμα αναγκαίο να ξεκαθαριστεί ευθύς εξ αρχής για να ξέρουμε γιατί πράγμα μιλάμε!! Γιατί η άλλη πλευρά μιλάει για θεραπείες, για μαντεία κ.α στα οποία θα αναφερθώ όταν κι οι εκφραστές τους πιστεύω θα μας παραθέσουν.

Στην πορεία βέβαια θα ξεκαθαρίσουμε όλα τα επιμέρους σκοτεινά ή άγνωστα σημεία, αλλά αναφέροντας τον σκοπό κεντρίζουμε ή προσδιορίζουμε και το ενδιαφέρον της κάθε θέασης, επομένως είναι σημαντικότατο στοιχείο στην έρευνα μας.

Θα 'θελα να αναφερθώ και σε κάτι που με στενοχώρησε. Κι εναφέρομαι σ' αυτό το σημείο της τοποθέτησης σου φίλε μου:

ΑΡΑ τι να μας πούνε τα "αλμπάνια" και τα "λαμόγια" της New Age εποχής (μας)


Νομίζω ότι χαρακτηρισμοί τέτοιου είδους είναι απαράδεκτοι στον χώρο μας. Ως αιώνιοι αναζητητές, το ΑΠΟΛΥΤΟ και το ΑΛΑΘΗΤΟ των γνώσεων και των απόψεων μας ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να υπάρχει στην σκέψη μας, κι επομένως στις εκφράσεις των κρίσεων μας στην διαφορετικότητα μιας άλλης οπτικής, άποψης, θέσης!!!

Ασφαλώς και πρέπει πολλές φορές να "συγκρουστούμε" αντιπαρατεθούμε αναζητώντας την αλήθεια. Αλλά κι επιβάλλεται κάποιες άλλες όταν διακρίνουμε ύποπτες σκοπιμότητες. Πάντα όμως ο λόγος μας πρέπει να εμπεριέχει και το στοιχείο της αμφιβολίας για την ορθότητα του!!! Πάντα τα μάτια και τ' αυτιά μας ανοιχτά και πρόθυμα στην άλλη οπτική όπου πλέον ξέρουμε, ή θάπρεπε να ξέρουμε, ότι μπορούμε να διακρίνουμε να επιλέξουμε και να πάρουμε κάποια λίγα έστω, ψίγματα "χρυσού" που θα μας ακόμα κάνουν πιο πλούσιους...

Το λέω αυτό γιατί πιθανόν κάποιοι φίλοι μας που είναι στο χώρο αυτού του ρεύματος των New Age να θιγούν δικαίως κι έτσι να δημιουργηθούν αντεγκλήσεις κι ανεπιθύμητες για όλους μας πιστεύω αντιπαραθέσεις, αλλά κυρίως φοβούμαι μήπως αναλογιζόμενοι όλα τα ανωτέρω σιωπήσουν κι έτσι χάσουμε την ευκαιρία να μάθουμε κάτι παραπάνω …

Και πάλι θέλω να σε ευχαριστήσω για την ουσιαστική συμμετοχή σου η οποία είμαι βέβαιος ότι θα βοηθήσει κατά πρώτον εμένα αλλά κι όσους από εμάς τους ημιμαθείς, να ξεκαθαρίσουμε ένα τόσο πολύπλοκο θέμα ώστε να διαμορφώσουμε πλήρη και τεκμηριωμένη άποψη .

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Κυρ Ιουν 19, 2005 8:04 pm

Φίλε Κέλσο,

Λες σε ένα σημείο τα εξής:

Όλα αυτά λοιπόν αφορούν αυτό το Αστρικό Σώμα, που ουσιαστικά είναι το ζωτικό και πρωτότυπο σώμα, η αντανάκλαση του σαρκικού ανθρώπου, το οποίο γεννιέται ΠΡΙΝ απο το φυσικοϋλικό σώμα μας και πεθαίνει ή διαλύεται ΜΑΖΙ με το τελευταίο άτομο - κύτταρο του υλικού μας σώματος.


Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λιγάκι πιο σαφής;

Ή καλύτερα, για να είμαι και πιο ειλικρινής, μήπως θα μπορούσες να το πεις πιο απλά διότι δεν καταλαβά τίποτα; :oops:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Κυρ Ιουν 19, 2005 11:08 pm

Αγαπητέ μου Πίκο Απίκο, κάνε λίγο πιο συγκεκριμένο το απόσπασμα που σε μπέρδεψε απο τον Λέντμπίτερ (τόμο, κεφάλαιο, σελίδα π.χ.)
Να σου παραθέσω την εμπειρία μου όμως σχετικά με τις αφυπνίσεις των Τσάκρας..

To Biblio λεγεται "Τσακρας,οι πυλες του αορατου" απο εκδοσεις Τετρακτυς,και στη σελιδα 14 στην υποσημειωση 1 ειναι το θεμα οπου ανεφερα και αντι για τη σβαδιστανα λεει για το τσακρα της σπληνας το οποιο λεει οτι ειναι απο το Αιγυπτιακο σχεδιο εξελιξης και η παραπομπη ειναι για το Βιβλιο του "Η κεκρυμενη ζωη εντος του Τεκτονισμου" σελ 134
Πικος Απικος

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 20, 2005 10:04 am

Καλημερα σε ολους.Εχω στα βιβλια μου πολλες αναφορες στα τσακρα.
Σκεφτηκα να παραθεσω την πιο απλη και κατανοησημη στην αρχη.
Τσακρα στα σανσκριτικα σημαινει τροχος.Στο συναισθηματικο επιπεδο το τσακρα ειναι μια συγκεντρωση ενεργειας που εντοπιζεται σε ενα στγκεκριμενο σημειο του σωματος. Ειναι επτα τοποθετημενα κατα μηκος του κατακορυφου αξονα του σωματος.
Το καθενα λαμβανει ,αποθηκευει και εκπεμπει ενεργεια που σχετιζεται με συγκεκριμενες λειτουργειες.
Οταν ερχομαστε σε επαφη με τον εξω κοσμο ενεργοποιουνται μεταφορες ενεργειας μεσα αποαυτα τα τσακρα.
1] Βασικο τσακρα, βρισκεται στη βαση της σπονδυλικης στηλης και ρυθμιζει την σωματικη ιδιοσυγκρασια τη σεξουαλικοτητα και τα θεματα επιβιωσης.

2]Ιερο τσακρα,στο υπογαστριο και αφορα συμαισθηματικες εμπειριες καθως και το γεγονος να ειμαστε ευαλωτοι και να μοιραζομαστε με τους αλλους.

3]Το τσακρα του ηλιακου πλεγματος. σχετιζεται με τον τροπο που εκπεμπουμε τις συναισθηματικες μας αναγκες προς τα εξω Ειναι ενα κεντρο δυναμης οπου οι ιδεες μετασχηματιζοναι σε πραγματικοτητα και δημιουργειται η δυναμη που χρειαζεται για να εκφρασουμε γνωμες.

4]Το τσακρα της καρδιας ειναι η εδρα της ψυχης και το κεντρο της συναισθηματικης εκφρασης.

5]Το τσακρα του λαιμου αντιπροσωπευει τον συνειδητο λογο την αναλυση και την κατανοηση.

6]Το τσακρα το μετωπου σχετιζεται με το ασυνειδητο ειναι η εδρα της φαντασιας των πεποιθησεων μας και της αυτο-εικονας μας.

7]Το τσακρα του στεμματος,ειναι ο πνευματικος μας κοσμος.Εκπεμπει προς τα εξω και μας συνδεει με την φυση, επεισης δεχεται ενεργεια απο τον εξωτερικο κοσμο κλεινοντας ετσι το κυκλωμα.

Η γνωση χειρισμου τους συνισταται στο να μπορουμε να τα ρυθμιζουμε καταληλα αναλογα μετο αν εχουμε αναγκη αλληλεπιδρασης η αυτοπροστασιας.

Επισης η διδασκαλια του Rudolf Steiner διδει τεραστια σημασια στα τσακρας που τα ονομαζει ,ανθη του λωτου . Αν ενδιαφερεται κανεις μπορω να αναφερω μερικες απο τις αποψεις του.

Ελπιζω να μην σας κουρασα,

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Δευ Ιουν 20, 2005 11:49 am

Αγαπητοί φίλοι,
σας ευχαριστώ κατ' αρχήν για την ουσιαστική συμμετοχή σας.

Αγαπητέ NEHEMAUT διαβάζοντας το κείμενο σου μόνο κούραση δεν ένοιωσα φίλε μου. Περιεκτικός και ουσιαστικός ο λόγος σου για να κατανοήσουμε αρχικά τι είναι τα τσάρκας που βρίσκονται και πως λειτουργούν. Θa ‘θελα όμως να μας έγραφες και την σκοπιμότητα αυτής της γνώσης δηλαδή πως βοηθά αν βοηθά την πνευματική? ανέλιξη ή την σωματική? μας ευεξία ή και τα δύο, ή είναι Πύλες που μας οδηγούν.. και…που?.

Όσο για τις απόψεις του Rudolf Steiner αν τις θεωρείς αξιόλογες και πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν στην περεταίρω κατανόηση χωρίς να μας μπερδέψουν.... ως εκ τούτου λοιπόν η παράθεσης τους ...επαφίεται στην κρίση σου…
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 20, 2005 3:04 pm

Αγαπητε Lorenzo οι πιθανοτητες να μαθετε απο μενα κατι καινουργιο ειναι
1/1000.Αυτος που σιγουρα θα μαθει κατι ειμαι εγω. Δεν μπορω εγω να εκφερω προσωπικη αποψη για κατι που ακομα ψαχνω και που επιπλεον δεν εχει επιστημονικη αποδειξη.
Θα προσπαθησω να απαντησω περιφερικα στο θεμα.Μεσω της αναπτυξης των τσαρκα επιτυγχανεται μια εξισορροπιση των τριων βασικων δυναμεων της ψυχης του βουλεσθαι του συναισθανεσθαι και του σκεπτεσθαι.
Αυτες οι τρεις δυναμεις πρεπει να ειναι σε αρμονια οταν αρχιζει η πνευματικη εκπαιδευση.Αλλιως θα πεσει σε πλανη με ασχημα για αυτον αποτελεσματα.
Η ενοραση ειναι μια ικανοτητα που βρισκεται εν δυναμη σε ολους μας.
Αλλοι την εχουν αναπτυγμενη και αλλοι σε λανθανοντα βαθμο.Ο
χειρισμος των τσαρκα αυξανει αυτη την ικανοτητα με αποτελεσμα μια αποκαλυψη και ενα καινουργιο τροπο θεασης.
Αυτο που ηταν πριν κατανοητο στον ανθρωπο δια μεσου του αισθηματος της αληθειας της λογικης και της νοημοσυνης του γινεται <<ιδια>> εμπειρια.Αναγνωριζει οτι ο ανωτερος εαυτος του σχετιζεται με πνευματικες οντοτητες ανωτερου επιπεδου και οτι σχηματιζει μια ενοτητα με αυτες.
Κατανοει οτι ο κατωτερος εαυτος του που αποτελει την τωρινη του υπαρξη ειναι μια απο τις μορφες που μπορει να παρει το ανωτερο ον του.
Μαθαινει τον νομο της ζωης αποκλειει το τυχαιο.
Κατανοει τις διαφορες μεταξυ των ανθρωπων και αντιλαμβανεται οτι υπαρχουν ανθρωποι που στεκουν πιο πανω απο αυτον οπως και το αντιθετο
Ελεγχει τις σκεψεις του τις πραξεις του και δεν υποτιμαει κανενανκαι τιποτα γιατι βλεπει νοημα εκει που πριν εβλεπε μια κενη συμπτωση.
Παραθεσα μια μικρη περιληψη αυτων που εγω προσωπικα δεχομαι και που
εχω σε μικρο και αλλωτε σε πιο μεγαλο βαθμο διαπιστωσει.
Με σεβασμο και με γνωση της αγνοιας μου.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Ιουν 20, 2005 3:06 pm

Εικόνα
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τετ Ιουν 22, 2005 11:34 am

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στο φίλο μου Λορέντζο για την προσπάθεια να ανασκαλέψει ένα θέμα δύσκολο.

Και είναι δύσκολο γιατί είναι γεμάτο θεωρίες, απόψεις αλλά και διαμάχες.

Εγώ χωρίς να θέλω να φανώ αρνητικός θεωρώ ότι εκτός των βασικών αρχών (τι είναι τσάκρας, τι ενέργεια διοχετεύεται μέσω αυτών) το θέμα για να μην πλατειάσει και γίνει πολύ δύσκολο αλλά και άγονο, πρέπει να εστιαστεί στο πως ο κάθε ένας μας θα ωφεληθεί πνευματικά και ψυχικά από αυτή τη γνώση.

Είναι αλήθεια ότι η ανθρωπολογία των διάφορων απόψεων ή θεάσεων έχει κατά καιρούς απασχολήσει πολλές συζητήσεις, οι οποίες όμως γίνονται στείρες και ανούσιες. Αλήθεια ποιος μπορεί να αποδείξει ότι τα σώματα του ανθρώπου είναι πέντε, εφτά ή τρία;;;;

Είναι κάτι που αποδεικνύεται ή χρειάζεται πίστη;;;
Γιατί εάν χρειάζεται το δεύτερο τότε δεν μιλάμε απόλυτα για επιστήμη.......αλλά για θεωρητική ανθρωπολογία......

Ακούστηκαν ήδη ενδιαφέροντα πράγματα όπως:

ΛΟΡΕΝΤΖΟ:
Είναι αλήθεια ότι σκοπός μας με τη γιόγκα και τον διαλογισμό, είναι να αφυπνίσουμε την κρυφή εσωτερική δύναμη, η οποία κατά την Τάντρα ονομάζεται Κουνταλίνη (Kundalini)?

Ότι ο σκοπός της Τάντρα είναι η αφύπνιση της υπό λανθάνουσα μορφής εσωτερικής δύναμης Κουνταλίνη, κι ότι αντίθετα με την συνηθισμένη Γιόγκα και το διαλογισμό, δεν αποζητούμε τη μορφή φώτισης Σαμάντι (Samadhi), κατά την οποία ο μύστης γίνεται "ένα με το Θεό" όταν η Kουνταλίνη ενοποιείται με την ενεργειακή ζώνη Σαχασράρα (Sahasrara) πάνω από το κεφάλι?

Ότι χρησιμοποιούμε ένα σκοτεινό και σπάνιο σύστημα όπου η Kουνταλίνη φτάνει πέρα από το Σαχασράρα όπου αυτή η διαδικασία δεν οδηγεί στο Σαμάντι αλλά σε αυτό που στην Τάντρα ονομάζεται Καϊβάλια και ο μύστης μετουσιώνεται σε θεό????!!


Υπάρχει κάποιος που να έχει αγωνισθεί και να έχει κατακτήσει τα παραπάνω για να μας μεταφέρει μια μαρτυρία και όχι απόψεις ή θεωρίες;;;
Και αν ναι, μπορεί να μας δώσει συμβουλές για να φτάσουμε και εμείς;;;;




NEHEMAUT:
Μεσω της αναπτυξης των τσαρκα επιτυγχανεται μια εξισορροπιση των τριων βασικων δυναμεων της ψυχης του βουλεσθαι του συναισθανεσθαι και του σκεπτεσθαι.
Αυτες οι τρεις δυναμεις πρεπει να ειναι σε αρμονια οταν αρχιζει η πνευματικη εκπαιδευση.Αλλιως θα πεσει σε πλανη με ασχημα για αυτον αποτελεσματα.


Ποια είναι η ΑΝΑΠΤΥΞΗ των τσάκρας, πως γίνεται και πως παρουσιάζεται η εξισορρόπηση των βασικών δυνάμεων της ψυχής;;;
Ποια είναι η πλάνη και ποια η πνευματική εκπαίδευση;;;;;



Αγαπητοί φίλοι

Ένα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον θέμα. Μας χρειάζονται όμως συμπεράσματα. Γιατί εάν δεν συμφωνούμε ούτε στους ορισμούς πως θα πάμε στο δια ταύτα;;;;
Εκτός εάν θέλουμε να μιλάμε πάντα φιλοσοφικά και όχι πρακτικά......
Για αυτό πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να συλλέξει τις κατά το δυνατόν περισσότερο αποδεκτές απόψεις για τις πιο πάνω θεωρίες και να δούμε πως αυτές γίνονται πράξη....

Κάνω μια πρόταση για την οποία το πρώτο και τελευταίο λόγο έχει ο συγγραφέας του θέματος......

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Ιουν 23, 2005 7:56 am

Χαιρετω ολους τους συμμετεχοντες στην συζητηση.Το μελος Αναστημενος
θετει ορισμενα ερωτηματα.Προσωπικα την περιμενα αυτη την τοποθετηση.
Αναστημενε οπως πολυ σωστα λες ,το θεμα <<τσακρας>> δεν ειναι φιλοσοφικο ερωτημα για να καταθετουμε τις δικες μας αποψεις και ακομα περισσοτερο δεν υποκειται σε επιστημονικες αποδειξεις και τεκμηρια.
Οτι αναφερεται ειναι γραμμενο στα διαφορα βιβλια που διαβαζουμε η στις διαλεξεις που εχει ο καθενας παρακολουθησει.
Ως εκ τουτου το τι ισχυει και τι οχι αναγεται στην προσωπικη μας κριση.
Τωρα οσον αφορα εμενα ,οπως εχω αναφερει και στο παρελθον ,δεν ανηκω σε ταγματα η σχολες και απλως ερευνω ανεξαρτητα διαβαζοντας κειμενα απο ετεροκλητα βιβλια απ'οπου κραταω οτι μου φαινεται πιο λογικο και πιο κοντα στην πραγματικοτητα, και οτι ταιριαζει περισσοτερο με την νοοτροπια μου και μπορει να με βοηθαει σαν ατομο.
Την προηγουμενη απαντηση μου την παρεθεσα αφου σχηματισα μια περιληψη απο κατι που διαβασα.
Στο συγκεκριμμενο βιβλιο υπαρχουν ολες οι απαντησεις στα ερωτηματα που θετεις ,εχουν ομως αποκλειστικα την μορφη ΚΑΤΗΧΗΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΩΝ
Ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:
Αφου τα γραφομενα δεν ειναι αποτελεσμα δικων μου εμπειριων για να τα υπερασπιστω πρεπει να τα καταθεσω?
Μηπως θεωρηθει οτι κανω κατηχηση[ και κυριως σε κατι για το οποιο δεν εχω καταληξει]?
Αν παρ'ολα αυτα συμφωνειτε να αρχισω να αντιγραφω[ γιατι αυτα δεν μπορω να τα αλλοιωσω και να τα μετατρεψω] και να γινεται συζητηση καμμια αντιρρηση.
Θα ειναι ομως σαν να κανουμε κριτικη σε 2-3βιβλια.
.Σχετικα με την τελευταια ερωτηση σου ,εγω προσωπικα βασιζομαι στην διαισθηση μου ,δεν εχω καμμια αποδειξει οτι αυτα λειτουργουν.
Οι προαναφερθεντες κανονες αν τηρηθουν οντως βελτιωνουν την συμπεριφορα μας και μειωνουν κατα καποιο τροπο τις εντονες παραρμησεις και τον εγωισμο.[Η δικη μου αποψη]
Συγνωμη αν εγινα κουραστικη.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιουν 23, 2005 8:36 am

Οι περισσότερες θεωρίες που έχουν διατυπωθεί και αφορούν θέματα μεταφυσικής και εσωτερισμού είναι πράγματα τα οποία δεν αποδεικνύονται σε κάποιο εργαστήριο φυσικής ή χημείας. Με βάση λοιπόν αυτό δε μπορεί να αποδεικνύεται η κάθε τέτοια θεωρεία.

Τα πιστεύω περί αυτών των νόμων διαμορφώνονται μέσα από την εσωτερική μας παρόρμηση ή από προσωπικά βιώματα. Αυτά εκφράζουμε και υποστηρίζουμε οι περισσότεροι, αυτά, είτε ισχυροποιούμε ως πιστεύω, είτε αναιρούμε – εξελίσσουμε, μέσω της συνεχούς μας αναζήτησης.

Κάθε τι λοιπόν, που προάγει το διάλογο και αποτελεί μέρος της αντίληψης ή της θεωρίας ενός μέλους, είναι αποδεκτό θέμα προς συζήτηση και διερεύνηση.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες