Λάκωνες πολυλογάδες?

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν;

Ναι
6
30%
Όχι
1
5%
Ανάλογα την περίπτωση
13
65%
 
Σύνολο ψήφων: 20

Ding an Sich
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 12:58 am
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Ding an Sich » Σάβ Μάιος 21, 2005 12:05 am

Πραγματικά δεν το είχα σκεφτεί και ντρέπομαι για αυτό...


Φίλε Secondborn, είναι ντροπή να ντρέπεσαι :oops: :D

Εκτρέπομαι λίγο από την ροή της συζήτησης, αλλά να με συμπαθατε, το θεωρώ σημαντικό. Και θα ξεκινήσω με αυτό το οποίο είχε πεί η αγαπητή Ladyhawk λίγο νωρίτερα

Μεγάλη λοιπόν η κουβέντα των Σπαρτιατών.
Είναι γεγονός όμως πως η εφαρμογή της δεν είναι και πολύ εύκολη.


Είχα προ ολίγων ημερών μία συζήτηση με την αδελφή μου περί των βαθύτερων νοημάτων στα διάφορα θρησκευτικά και θεολογικά κείμενα. Για μισή ώρα περίπου μιλούσα ακατάπαυστα υπεραναλύοντας και εισδύοντας σε βάθη απροσμέτρητα.

Οπότε κάποια στιγμή μου κάνει νόημα να σταματήσω και μου λέει: 'Γλυκέ μου, δεν ξέρω από αυτά. Για εμένα ο Λόγος του Θεού είναι το 'Αγαπάτε Αλλήλους', αυτό και τίποτε άλλο. Μπορείς να το κάνεις πράξη ή όχι?'

Από κει και πέρα, αρχισα να σκέφτομαι ότι πρέπει να ξαναγραφτώ σε καμιά ομάδα μπάσκετ, γιατί αποδείχτηκε ότι είναι καλύτερο να μιλάω για την μπάλα, παρά για τις σφαίρες των γνώσεων. :D

Εκεί το χάνουμε όλοι μας το παιχνίδι. Μπορούμε να ερμηνεύουμε πράγματα με άπειρες λέξεις και τρόπους, εις τους αιώνας των αιώνων, αλλά εάν θέλουμε πραγματικά να ωφεληθούμε (καί ως άτομα, καί ως κοινωνίες) θα πρέπει να εστιαστούμε στην Πραγμάτωση των Ιδεών και μάλιστα όσο μπορούμε συλλογικά.

Εκεί είναι που βρίσκω ουσία στις λέξεις. Όταν αποσκοπούν στην μεταξύ μας κατανόηση και συν-ενόηση προτρέποντας σε πράξεις ανάλογες και στην αρμονική συμβίωση.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 21, 2005 10:08 am

Πολλές θεάσεις αναπτύχθηκαν στην προσπάθεια μας να αποτυπώσουμε τη σκέψη μας πάνω στο θέμα.
Σίγουρα η τεκμηρίωση είναι πολυδιάστατη και η συνισταμένη όλων τον απόψεων μπορεί να μας δώσει μια νέα οπτική ποιο κοντά ίσως στην «αλήθεια».

Ας προσθέσω κι εγώ λοιπόν τη συμφωνία μου, με τα λόγια του Ding an Sich, περί των συνδρόμων κατωτερότητας και ανωτερότητας.
Πολλάκις αυτά τα σύνδρομα συνοδεύουν τη συμπεριφορά μας στον τρόπο της έκφρασης. Το θέμα όμως είναι πως θα πρέπει για να κατανοήσουμε πως έχουμε μια τέτοια συμπεριφορά να μάθουμε να ακούμε τα σχόλια των άλλων προς το πρόσωπο μας και μέσα από μια τέτοια διαδικασία να αναγνωρίζουμε το ελάττωμα και να προσπαθούμε να το διορθώσουμε.
Ο εγωισμός όμως πολλές φορές δεν μας αφήνει να αποδεχθούμε μια τέτοια κριτική, δεν μας επιτρέπει να σκεφτούμε καθαρά και να αναγνωρίσουμε την λανθασμένη μας συμπεριφορά.

Η παρατήρηση που δεχόμαστε από τους άλλους, είναι αυτό που εκπέμπουμε, είναι αυτό που εμείς αφήνουμε στον άλλο να παρατηρήσει, είναι αυτό που αποκαλύπτει σε μας τους ίδιους τις όποιες αδυναμίες στη συμπεριφορά και στο λόγο μας.

Βέβαια, θα συμφωνήσω απόλυτα και στο παρακάτω.

Δεν απλοποιείς τις γνώσεις κάνοντας απλοϊκό αυτό που από την φύση του είναι σύνθετο, αλλά παραθέτεις μέρος της γνώσης (γιατί όλοι από ένα μέρος κατέχουμε) αφήνοντας να ανακαλύψει ο καθένας με τον δικό του τρόπο την ουσία και το βάθος. Δεν τα λες ποτέ όλα (όσα γνωρίζεις) διότι έτσι θα κάνεις τον άλλο ανα-γνώστη και όχι αναζητητή.


Αν και πολλές φορές έχω δεχθεί επιθέσεις γι’ αυτή την πρακτική ….. :)
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 21, 2005 10:35 am

Αγαπητέ Ευθύμης όμορφα θέτεις τα ερωτήματα και εξασκείς την τέχνην της μαιευτικής.

Ας παραθέσουμε λοιπόν απαντήσεις.

1) Η τέχνη είναι εσωτερισμός;

Η Τέχνη είναι ο τρόπος έκφρασης αυτού που έχει μέσα του ο καλλιτέχνης, η στιγμή του, εκφράζεται μέσα από ένα πίνακα, μέσα από μια σονάτα, μέσα από ένα ποίημα και ου το καθ’ εξής.
Το νόημα που «κρύβεται» μέσα σ’ ένα έργο τέχνης, είναι ένα κομμάτι από τον εσωτερικό κόσμο του δημιουργού του.

2) Ο εσωτερισμός είναι φιλοσοφία;

Κατά τη γνώμη μου η φιλοσοφία είναι ένας από τους δρόμους του εσωτερισμού, άρα ναι ο εσωτερισμός είναι και φιλοσοφία.

3) Οι πολεμικές τέχνες είναι εσωτερισμός;

Από βιωματική εμπειρία θα απαντήσω πως είναι.

4) Το λακωνίζειν είναι η (και εσωτερική) μελέτη του πολέμου;

Ναι γιατί η πολεμική που αναπτύσσεις με το εγώ σου είναι αναπόφευκτη. Δίνεις διαρκώς μια μάχη με τα νοητικά σου οικοδομήματα και μέσα από αυτή καλείσαι να σκοτώσεις το παλιό και να αναγεννήσεις το νέο. Να προχωρήσεις σε νέες κατακτήσεις και να φιλοσοφήσεις τον τρόπο με τον οποίο έκανες όλα τα παραπάνω. Η διδαχή που θα κατακτήσεις μέσα από αυτή τη διαδικασία θα είναι και το απαύγασμα της εσωτερικής γνώσης.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 21, 2005 10:50 am

Secondborn

Όχι μόνο φίλε μου. Η φιλοσοφία δεν προϋποθέτει και συνέπεια πράξεων. Ο εσωτερισμός όμως μάλλον στηρίζεται ΠΟΛΥ σε αυτό...


Αγαπημένε μου φίλε.

Ο όρος «ασυνέπεια» είναι ένας φαινομενικός όρος και κατά τη γνώμη μου λίγο αυθαίρετος και λίγο γενικός.

Και εξηγώ αμέσως το γιατί.

Σήμερα, εγώ με τις βιωματικές εμπειρίες που έχω, πιστεύω το «Α» και «Β» θεώρημα.
Στην πορεία όμως της αναζήτησης και της εξέλιξής μου, οι βιωματικές εμπειρίες μεταβάλλονται και αυτό το γεγονός δημιουργεί και μεταβολή στα νοητικά μου οικοδομήματα και στην γενικότερη πρακτική μου.
Ο εσωτερισμός είναι μια εξελικτική διαδικασία και όχι μια στάσιμη κατάσταση η οποία εμφορεύεται από δόγματα και φραγμούς.

Μέσα λοιπόν από αυτή τη διαδικασία διαφαίνεται μια ασυνέπεια και ως προς τους παρελθοντικούς μου λόγους και ως προς τις πράξεις μου. Όμως στην ουσία αυτή η φαινομενική ασυνέπεια δεν είναι τίποτε άλλο από την εξελικτική μου συνέπεια.

Η μόνη συνέπεια που χαρακτηρίζει τον εσωτερισμό είναι η εξέλιξη και η σταθερή προσήλωση προς την αναζήτηση.
Εικόνα

88-88
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 10:57 pm

Δημοσίευσηαπό 88-88 » Σάβ Μάιος 21, 2005 12:50 pm

Πολύ λακωνίζειν πέφτει ή μού φαίνεται; :D :P

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Μάιος 21, 2005 1:25 pm

Αγαπητέ 88-88,

θα ήθελα να σε παρακαλέσω να φροντίσεις να αναπτύσσεις μία έστω λακωνική δική σου άποψη στα θέματα, τα οποία συμμετέχεις.

Οι πολύ σύντομες χιουμοριστικές και δεικτικές εκφράσεις μπορεί να θεωρηθούν προσβλητικές από κάποιο άλλο μέλος και να προκαλέσουν δυσαρέσκεια, η οποία καλό είναι να αποφεύγεται.

Σ' ευχαριστώ για την προσπάθειά σου.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Σάβ Μάιος 21, 2005 3:41 pm

Μέσα λοιπόν από αυτή τη διαδικασία διαφαίνεται μια ασυνέπεια και ως προς τους παρελθοντικούς μου λόγους και ως προς τις πράξεις μου. Όμως στην ουσία αυτή η φαινομενική ασυνέπεια δεν είναι τίποτε άλλο από την εξελικτική μου συνέπεια.


Φίλε μου Ramoglou,

Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα για τη "κόντρα" της εξελικτικής συνέπειας με την φαινομενική ασυνέπεια. Εξάλλου αν είχαμε συνέπεια από τη στιγμή που γεννηθήκαμε μέχρι τη στιγμή που θα πεθάνουμε θα ήταν άδικο να μας αποκαλούσαν ανθρώπους. Ίσως αυτό να είναι και μια από τις "διαφορές" του ανθρώπου από το Θεό. Ο Θεός δε χρειάζεται την πορεία για να διδαχθεί γιατί ήδη στην αρχή της διαδρομής γνωρίζει τον προορισμό, καθώς και τις δυσκολίες-ευκολίες αυτού.

Παρόλ'αυτά όμως θα ήθελα να εκφράσω την ανησυχία μου και να ρωτήσω: Πώς ακριβώς γνωρίζω ποιός είμαι όταν μέσα από τα αναπόφευκτα λάθη μου γυρίζω στο παρελθόν μου και δε με αναγνωρίζω;

Ας αναλογιστούμε λοιπόν όλοι μαζί τη σημασία του να κάνω ναι μεν αυτό που νιώθω, αλλά αυτό να μην ξεπερνά τα όρια της ίδιας μου της "αντοχής", έτσι ώστε όταν γυρίζω και κοιτώ τον ευατό μου στον καθρέφτη να μπορώ να με "δικαιολογήσω". Εξάλλου αν δε θέσουμε καθόλου όρια στις όποιες επιλογές μας παρουσιάζονται στη ζωή και αν δεν τις φιλτράρουμε αυτές μέσα από την δικιά μας ηθική, τότε ο συμπαντικός νόμος θα επέμβει και δε θα μας δωθεί η ευκαιρία να βοηθήσουμε τον ευατό μας(τουλάχιστον σε αυτή τη ζωή).

Ίσως αυτό ακριβώς το φίλτρο, που αναφέρω πιο πάνω, να πρέπει να τοποθετούμε κατά την εξωτερίκευση και των σκεψεών μας σε λόγο. Ίσως αυτό ακριβώς να εννοούσαν και οι Λάκωνες.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Μάιος 22, 2005 8:38 am

Πώς ακριβώς γνωρίζω ποιός είμαι όταν μέσα από τα αναπόφευκτα λάθη μου γυρίζω στο παρελθόν μου και δε με αναγνωρίζω;


Μα γυρίζοντας στο παρελθόν είναι λογικό να μην αναγνωρίζεις μια εικόνα που ξεπέρασες, κάτι το οποίο μετεξέλιξες.

Θα μείνεις προσκολλημένος σε μια εικόνα του παρελθόντος απλά και μόνο για να έχεις συνέπεια ;
Θα αρνείσαι να γκρεμίσεις ένα νοητικό οικοδόμημα απλά και μόνο για να είσαι σύμφωνος με όσα υποστήριζες στο παρελθόν ;
Θα αποδέχεσαι την ηθική σου ή την ηθική των άλλων ;
Τι είναι ηθική ;

Κατά την γνώμη μου όποιος «φοβάται» δεν μετεξελίσσεται, βολεύεται μέσα σε κανόνες και δράση και πολεμά ταμπουρωμένος, προστατευόμενος από τα τείχη των δογμάτων του, βυθισμένος μέσα στην αδράνεια και στο φόβο.
Ο ελεύθερος άνθρωπος, αυτός που αναζητά, παλεύει με τον ίδιο του τον εαυτό, παλεύει χωρίς προστασίες. Χωρίς να φοβάται αν θα πληγωθεί, χωρίς να φοβάται αν θα απορρίψει τον ίδιο του τον εαυτό, χωρίς να βάζει όρια και περιθώρια, είτε στη συμπεριφορά του είτε στη σκέψη του. Αναγεννάτε από τις στάχτες του ως άλλος Φοίνικας ή ως δευτερογεννημένος.

Ας αναλογιστούμε λοιπόν όλοι μαζί τη σημασία του να κάνω ναι μεν αυτό που νιώθω, αλλά αυτό να μην ξεπερνά τα όρια της ίδιας μου της "αντοχής", έτσι ώστε όταν γυρίζω και κοιτώ τον ευατό μου στον καθρέφτη να μπορώ να με "δικαιολογήσω".


Ποιος ορίζει το τι αντέχουμε ;
Πόσες φορές έχουμε πει «Δεν αντέχω άλλο», αλλά τελικά ξεπεράσαμε την φαινομενική μας αυτή αντοχή ;
Γιατί να πρέπει να δικαιολογήσω μια πράξη μου (και άρα τον εαυτό μου) και να μην αγαπήσω την νέα εικόνα του Είναι μου ;

Εξάλλου αν δε θέσουμε καθόλου όρια στις όποιες επιλογές μας παρουσιάζονται στη ζωή και αν δεν τις φιλτράρουμε αυτές μέσα από την δικιά μας ηθική, τότε ο συμπαντικός νόμος θα επέμβει και δε θα μας δωθεί η ευκαιρία να βοηθήσουμε τον ευατό μας(τουλάχιστον σε αυτή τη ζωή).


Χμμμ !!!
Μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα ; :wink:
Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Κυρ Μάιος 22, 2005 1:01 pm

Αγαπητέ/η Secondborn,
γράφεις:

Φίλε μου Ramoglou,

Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα για τη "κόντρα" της εξελικτικής συνέπειας με την φαινομενική ασυνέπεια. Εξάλλου αν είχαμε συνέπεια από τη στιγμή που γεννηθήκαμε μέχρι τη στιγμή που θα πεθάνουμε θα ήταν άδικο να μας αποκαλούσαν ανθρώπους. Ίσως αυτό να είναι και μια από τις "διαφορές" του ανθρώπου από το Θεό. Ο Θεός δε χρειάζεται την πορεία για να διδαχθεί γιατί ήδη στην αρχή της διαδρομής γνωρίζει τον προορισμό, καθώς και τις δυσκολίες-ευκολίες αυτού.


Aναρωτιέμαι ποιούς εννοείς με την φράση ¨ να μας αποκαλλούν "ανθρώπους" . Ποιοί??

Και συνεχίζεις τον συλλογισμό σου προσδίδοντας ιδιότητες στο θεό και εντοπίζεις την διαφορετικότητα μας απ' αυτόν που εσύ "αυθαίρετα" κατά την γνώμη μου προσδιορίζεις ως θεό και μάλιστα με τις ιδιότητες που εσύ, ομοίως ποιών, του αποδίδεις??

Εδώ νομίζω ότι θα πρέπει να σταθούμε και ν' αναλογιστούμε αν η βάση πάνω στην οποία θα προχωρήσουμε στην περεταίρω διερεύνησης που επιχειρούμε "στέκει".??

Πίσω απ' τις αδιαμφισβήτητα αγνές προθέσεις σου "κρύβεις" φόβο φίλε μου. Φόβο όχι επειδή είσαι δειλός αλλά επειδή έχεις "διδαχθεί" την "τιμωρία" ως συνέπεια πράξεων ή παραλήψεων σου σε αυθαίρετους κι ανυπόστατους προσδιορισμούς των βουλήσεων του θείου από αυθαίρετα αναγορευμένους συνομιλητές και μάλιστα ΚΡΙΤΕΣ των ΘΕΛΩ του ΘΕΟΥ..

Δεν ομιλώ ως Άθεος ούτε ως Μηδενιστής. Είμαι βαθύτατα ΑΝΘΡΩΠΟΣ! {Άνω-θρώσκω}, κι ως Άνθρωπος αποδέχομαι την "ταπεινότητα" μου να κατανοήσω την βούληση τις σκέψεις και την σκοπιμότητα της ύπαρξης μου από τον/την δημιουργό μου..

Αποδέχομαι την Ζωή ως δώρο Του προς εμέ και το χαίρομαι! Τον ευγνωμονώ, δείχνωντας του την χαρά μου, με την Αποδοχή - υποδοχή του δώρου Του!!! Νοιώθω μέρος Του, παιδί Του και νοιώθω χαρά! Κάνω ότι κι ένα παιδί όταν του κάνεις ένα δώρο!!! Μήπως περιμένεις να σου τo ανταποδώσει με κάτι άλλο εκτός απο την χαρά της αποδοχής στα μάτια και στην καρδιά του!!! Μήπως θεωρείς τίποτε άλλο σημαντικότερο!!! Γιατί λοιπόν και με ποιά λογική πιστεύεις ότι ο Θεός περιμένει κάτι διαφορετικό απο σένα?? Μήπως έτσι φανερώνεις επιβουλή του "Θρόνου"? Μήπως ξεκινάς ασυνείδητα την μάχη της "διαδοχής" μαζύ με άλλους αυτοαποκαλούμενους "εκλεκτούς"? Θέλει προσοχή και διαφάνεια υπομονή κι επιμονή να ξεφλουδίσεις το κρεμύδι!!!!

Η ανταποδοτικότητα ισχύει φίλε/η μου μεταξύ δύο φίλων όταν ανταλλάσουν δώρα, δύο ίσων, δύο ομοννοούντων... Κι εγώ φίλε/η μου δεν αισθάνομαι έτσι ακόμη. Σέβομαι τον/ην "Δημιουργό"!! γιατί τόσο μόνο μπορώ να καταλάβω επι του παρόντος τουλάχιστον και για όσο καιρό θα λειτουργεί το 1/10 του εγκεφάλου μου, όπως Αυτός/η καθόρισε, σε αυτήν την χρονική περίοδο που νομίζω.. και γνωρίζω όσο γνωρίζω τον εαυτό μου την ύπαρξη μου...

Η "αναζήτηση" για μένα δεν αποσκοπεί στο να πάω να βρώ το φιλαράκο μου??? αλλά την αγκαλιά του/της Δημιουργού μου. Νόστος, επιθυμία για την Ιθάκη...





Ramoglou
Ποιος ορίζει το τι αντέχουμε ;
Πόσες φορές έχουμε πει «Δεν αντέχω άλλο», αλλά τελικά ξεπεράσαμε την φαινομενική μας αυτή αντοχή ;
Γιατί να πρέπει να δικαιολογήσω μια πράξη μου (και άρα τον εαυτό μου) και να μην αγαπήσω την νέα εικόνα του Είναι μου ;


Πάντα μεστός κι ώριμος ο λόγος σου φίλε μου..


Νάσται καλά

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Μάιος 23, 2005 1:16 pm

Αγαπητέ Secondborn,

Ας αναλογιστούμε λοιπόν όλοι μαζί τη σημασία του να κάνω ναι μεν αυτό που νιώθω, αλλά αυτό να μην ξεπερνά τα όρια της ίδιας μου της "αντοχής", έτσι ώστε όταν γυρίζω και κοιτώ τον ευατό μου στον καθρέφτη να μπορώ να με "δικαιολογήσω". Εξάλλου αν δε θέσουμε καθόλου όρια στις όποιες επιλογές μας παρουσιάζονται στη ζωή και αν δεν τις φιλτράρουμε αυτές μέσα από την δικιά μας ηθική, τότε ο συμπαντικός νόμος θα επέμβει και δε θα μας δωθεί η ευκαιρία να βοηθήσουμε τον ευατό μας(τουλάχιστον σε αυτή τη ζωή).


Τα όρια είναι αυτά που εμείς θέτουμε. Αυτά που εμείς ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πως είναι τα όριά μας.

Αυτό που τελικά μέσα από την βιωματική διαδικασία αποδεικνύεται, είναι πως αυτά τα όρια μπορούν να μεταβληθούν. Το να θέτουμε όριο σημαίνει θέτουμε και περιορισμό και αυτό μπορεί να λειτουργήσει ανασταλτικά μέσα σε έναν εσωτερικό δρόμο.

«Κουράστηκα να παιδεύομαι κουράστηκα να πονάω σημαίνει κουράστηκα να αγωνίζομαι για να πετύχω αυτό που εγώ έχω θέσει στόχο».
Τώρα θα μου πείτε και που η παρηγοριά σε όλο αυτό και από που να πάρει κανείς κουράγιο? Νομίζω πως όσο πιο πολύ εξελισσόμαστε τόσο πιο πολύ μπορούμε να απολαύσουμε τους καρπούς αυτού του οποίου εμείς χτίζουμε.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Μάιος 24, 2005 6:33 pm

Φίλε Ramoglou,

Μα γυρίζοντας στο παρελθόν είναι λογικό να μην αναγνωρίζεις μια εικόνα που ξεπέρασες, κάτι το οποίο μετεξέλιξες.

Θα μείνεις προσκολλημένος σε μια εικόνα του παρελθόντος απλά και μόνο για να έχεις συνέπεια ;
Θα αρνείσαι να γκρεμίσεις ένα νοητικό οικοδόμημα απλά και μόνο για να είσαι σύμφωνος με όσα υποστήριζες στο παρελθόν ;


Γιατί είναι λογικό να μην αναγνωρίζεις μια εικόνα που ξεπέρασες, κάτι το οποίο μετεξέλιξες;
Προσωπικά πιστεύω ότι για να εξελιχθείς πρέπει να αναγνωρίζεις το παρελθόν σου και να "διδάσκεσαι" από αυτό, είτε αυτό αποτελεί "σωστή πρακτική" ποια για σένα είτε όχι. Δε ξεχνώ..., λέμε για την Κύπρο, Δε ξεχνώ! θα πώ και εγώ για το παρελθόν μου.

Φυσικά και δε θα μείνω προσκολλημένος σε μια εικόνα του παρελθόντος μόνο και μόνο για να έχω συνέπεια. Είναι κακό όμως να θυμάμαι τί έκανα στο παρελθόν και να ξέρω για ποιο λόγο δεν το κάνω τώρα; Αυτό δεν είναι στασιμότητα φίλε μου, αλλά εξέλιξη. Όταν εξελίσσεσαι και ξέρεις και το λόγο της εξέλιξης σου αυτής, τότε το όφελος είναι διπλό.
Προφανώς και τα νοητικά οικοδομήματα πρέπει να πέφτουν, γιατί αν δεν πέφτουν τότε για ποιά εξέλιξη μιλάμε;


Θα αποδέχεσαι την ηθική σου ή την ηθική των άλλων ;
Τι είναι ηθική ;


Όταν τα απαντήσω μέσα μου αυτά τα ερωτήματα θα σε ενημερώσω. Προς το παρόν πιστεύω πως είναι πολύ νωρίς για να έχω την εμπειρία και τη γνώση να απαντήσω.


Παράθεση:
Ας αναλογιστούμε λοιπόν όλοι μαζί τη σημασία του να κάνω ναι μεν αυτό που νιώθω, αλλά αυτό να μην ξεπερνά τα όρια της ίδιας μου της "αντοχής", έτσι ώστε όταν γυρίζω και κοιτώ τον ευατό μου στον καθρέφτη να μπορώ να με "δικαιολογήσω".


Ποιος ορίζει το τι αντέχουμε ;
Πόσες φορές έχουμε πει «Δεν αντέχω άλλο», αλλά τελικά ξεπεράσαμε την φαινομενική μας αυτή αντοχή ;
Γιατί να πρέπει να δικαιολογήσω μια πράξη μου (και άρα τον εαυτό μου) και να μην αγαπήσω την νέα εικόνα του Είναι μου ;


Δεν πρόσεξες αγαπητέ μου φίλε ότι στις λέξεις "αντοχή" και "δικαιολογήσω" έβαλα εισαγωγικά. Μα ακριβώς επειδή στην ουσία ότι αντέχουμε μια χρονική στιγμή είναι ότι νομίζουμε ότι αντέχουμε γι'αυτό και έβαλα εισαγωγικά...
Αυτό επειδή, διαισθητικά και μόνο, πιστεύω πως ηθικό για κάποιον είναι το μέγεθος της "αλλαγής"(ή εξέλιξης) που μπορεί να δεχτεί μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Τώρα αν αύριο ξεπεράσει αυτό το όριο τότε αλλάζει και η ηθική του.
Συμφωνώ μαζί σου ότι μια ηθική που μας ακολουθεί από τη στιγμή που γεννηθήκαμε μέχρι τη στιγμή που θα πεθάνουμε, δεν είναι ηθική αλλά περιορισμός του ελευθέρου της βούλησης.
Όμως εγώ δεν αναφερόμουνα σε ακλόνητες "ηθικές",αλλά σε αυτές που μετεξελίσσονται. Μάλλον με παρανόησες φίλε μου.
Προσοχή στα εισαγωγικά...

Όσο για το "δικαιολογήσω" μάλλον αναφερότανε στη διαδικασία της αυτογνωσίας και όχι τόσο στην έννοια της Θείας Τιμωρίας. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ.



Συνοψίζοντας λοιπόν, εσύ πιστεύεις πως τα όποια όρια βάζουμε σήμερα στη ζωή μας, απαραίτητα αποδεικνύονται "δεσμά" στην ελευθερία της επιλογής μας;
Εγώ πάντως πιστεύω πώς αν είσαι ειλικρινής με τον ευατό σου μπορείς: α)να λάβεις τα οφέλη του "βάζω όρια" και ταυτόχρονα
β)να μην έχεις ουσιαστικό εμπόδια στην επιλογή των πράξεών σου.
Εξάλλου ξέρεις πολύ καλά πώς ότι είναι να γίνει θα γίνει...

Βέβαια προϋπόθεση για τα ανωτέρω είναι να αγαπάς το Είναι σου κάθε στιγμή όπως πολύ σωστά είπες και εσύ.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Μάιος 24, 2005 6:49 pm

Φίλε Lorenzo,

Aναρωτιέμαι ποιούς εννοείς με την φράση ¨ να μας αποκαλλούν "ανθρώπους" . Ποιοί??

Και συνεχίζεις τον συλλογισμό σου προσδίδοντας ιδιότητες στο θεό και εντοπίζεις την διαφορετικότητα μας απ' αυτόν που εσύ "αυθαίρετα" κατά την γνώμη μου προσδιορίζεις ως θεό και μάλιστα με τις ιδιότητες που εσύ, ομοίως ποιών, του αποδίδεις??


Θα ήταν άδικο να μας αποκαλούσαν ανθρώπους οι γύρω μας φίλε μου. Οι άλλοι άνθρωποι. Σε αυτούς αναφερόμουνα.

Μα αυθαίρετη δεν είναι η έννοια του Θεού για όλους μας; Άλλο σημαίνει για εμένα Θεός και άλλο για εσένα, ακόμα και αν έχει το ίδιο όνομα.
Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς. Ποιά η διαφωνία σου; Γίνε πιο σαφής αν θέλεις. (Μάλλον δε φταίς εσύ, αλλά εγώ που δεν καταλαβαίνω)


Αποδέχομαι την Ζωή ως δώρο Του προς εμέ και το χαίρομαι! Τον ευγνωμονώ, δείχνωντας του την χαρά μου, με την Αποδοχή - υποδοχή του δώρου Του!!! Νοιώθω μέρος Του, παιδί Του και νοιώθω χαρά! Κάνω ότι κι ένα παιδί όταν του κάνεις ένα δώρο!!! Μήπως περιμένεις να σου τo ανταποδώσει με κάτι άλλο εκτός απο την χαρά της αποδοχής στα μάτια και στην καρδιά του!!! Μήπως θεωρείς τίποτε άλλο σημαντικότερο!!!


Συμφωνώ απόλυτα με τα ανωτέρω και πιστεύω πως δεν είπα πριν κάτι που να τα αναιρεί...

Για ποιό λόγο λοιπόν οι παρακάτω ερωτήσεις;;;

Γιατί λοιπόν και με ποιά λογική πιστεύεις ότι ο Θεός περιμένει κάτι διαφορετικό απο σένα?? Μήπως έτσι φανερώνεις επιβουλή του "Θρόνου"? Μήπως ξεκινάς ασυνείδητα την μάχη της "διαδοχής" μαζύ με άλλους αυτοαποκαλούμενους "εκλεκτούς"? Θέλει προσοχή και διαφάνεια υπομονή κι επιμονή να ξεφλουδίσεις το κρεμύδι!!!!


Συγγνώμη εκ των προτέρων αν δε δύναμαι να αντιληφθώ το "στόχο" που μου υποδεικνύεις. Αν θες όμως κάνε μια ακόμα προσπάθεια να μου τον φέρεις πιο κοντά γιατί είναι πολύ μακριά για εμένα.

Σε ευχαριστώ,
Ο Secondborn
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Μάιος 24, 2005 6:53 pm

Αγαπητή μου Γερακίνα,

Το να θέτουμε όριο σημαίνει θέτουμε και περιορισμό και αυτό μπορεί να λειτουργήσει ανασταλτικά μέσα σε έναν εσωτερικό δρόμο.


Θα διαφωνήσω. Το όριο δεν είναι απαραίτητα και περιορισμός αν δύναμαι να το σπάσω όσο εύκολα το έθεσα. Η άρνησή μας να δεχτούμε την αλλαγή και τον επαναπροσδιορισμό του ορίου, είναι που μας περιορίζει και όχι το ίδιο το όριο.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τρί Μάιος 24, 2005 9:45 pm

Φίλε Secondborn,
όντως παρεννόησα το αρχικό σου κείμενο, όπως κι άλλοι όμως, οπότε νομίζω ότι θα φταίει κι ο τρόπος διατύπωσης των θέσεων σου :D :D :D
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τετ Μάιος 25, 2005 12:45 pm

νομίζω ότι θα φταίει κι ο τρόπος διατύπωσης των θέσεων σου


Μη νομίζεις. Να είσαι σίγουρος! :D
Δεν πειράζει όμως. Αρκεί να μαθαίνουμε από τα λάθη μας...

Συγγνώμη
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Μάιος 25, 2005 2:18 pm

Αγαπητέ Secondborn

Το όριο δεν είναι απαραίτητα και περιορισμός αν δύναμαι να το σπάσω όσο εύκολα το έθεσα. Η άρνησή μας να δεχτούμε την αλλαγή και τον επαναπροσδιορισμό του ορίου, είναι που μας περιορίζει και όχι το ίδιο το όριο.


Η συνειδητή θέσπιση των ορίων δημιουργεί περιορισμό.
Τα όρια τα οποία «φανταζόμαστε» ότι έχουμε είναι κάτι που λειτουργεί ασυνείδητα, για αυτό και μόνο όταν κατανοήσουμε αυτό που βιώνουμε και «σπρώχνει» τα όριά μας, μπορούμε να τα επαναπροσδιορίσουμε ή μάλλον θα έλεγα καλύτερα καταφέρνουμε να ξεπεράσουμε αυτό που μας τα κλόνισε με αυτόματο τον επαναπροσδιορισμό αυτών.

Άραγε μπορεί κανείς πραγματικά να πει ότι «μέχρι εκεί είναι τα όριά του» ?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τετ Μάιος 25, 2005 3:21 pm

Σύνορα η Αγάπη δεν γνωρίζει
πόσο σ' αγαπώ... πόσο σ' αγαπώ..

Φεύγεις και ο ίσκιος σου μ' αγγίζει
κι εγώ ριγώ... κι εγώ ριγώ..


λέει τραγουδώντας ο Κώστας Χατζής...
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Πέμ Ιούλ 07, 2005 2:12 pm

λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν

Είναι εύκολο στα λόγια αλλά δύσκολο στην πράξη.
Πολλές φορές όταν νομίζω οτι κατέχω ένα θέμα,αναλώνομαι σε πολυλογία και μου ξεφεύγει όντως η ουσία που είναι η συνεχής μάθηση.Αλλοστε δεν είναι τυχαίο άλλο ένα γνωμικό το "γηράσκω αεί διδασκόμενος" που μας δείχνει οτι όσα και να ξέρουμε υπάρχουν άλλα τόσα για να μάθουμε
και για να τα μάθουμε πρέπει βεβαίως να ξεκουράσουμε το στόμα μας,
να αφήσουμε τα αυτιά μας ανοιχτα,
δείνοντάς τους την δυνατότητα να ακούσουν και κάτι άλλο,
πέρα απο τον εαυτό μας.

Το λακωνίζειν λοιπόν είναι δύσκολο όταν είμαστε σε γνωστά μονοπάτια και εύκολο όταν ταξιδεύουμε σε άγνωστα νερά.

Το θέμα είναι να είσαι λιγόλογος και με ουσία γιατί το απόσταγμα και όχι η ποσότητα είναι πραγματικά η γνώση.
Το απόσταγμα που χωράει ακόμα και σε ένα φθόγκο,ή μια συλαβή και δεν σχηματίζει απαραίτητα μια πρόταση.

Βεβαίως θα μου πείτε οτι για να δημιουργηθεί το απόσταγμα χρειάζονται διαδικασίες που περνούν τα πολλά λόγια μέσα στο χωνευτήρι που λέγεται λογική και τα συμπικνώνουν σε μικρή σταγόνα ουσίας.

Αλλά αυτή δεν είναι η ουσία?
τα πολλά να κάνεις λίγα και
απο αυτά να είσαι σε θέση να κατανοήσεις τουλάχιστον
το ελάχιστο.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι
Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Κυρ Ιούλ 10, 2005 7:29 pm

Αλλά αυτή δεν είναι η ουσία?
τα πολλά να κάνεις λίγα και
απο αυτά να είσαι σε θέση να κατανοήσεις τουλάχιστον
το ελάχιστο.



Το ελάχιστο νόημα των όσων λέμε είναι απαραίτητο να το κατανοούμε. Αλλιώς είμαστε επικίνδυνοι για τους άλλους αλλά κυρίως για τον ευατό μας.

Τώρα το αν πρέπει να μεταστοιχειώνουμε τα πολλά σε λίγα είναι ένα θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση(εξ'ου και η δημιουργία του θέματος αυτού). Προσωπικά έχω την αίσθηση ότι είτε λέμε πολλά είτε λίγα σημασία έχει αυτά να πηγάζουν από μέσα μας κάθε στιγμή και κάθε λεπτό. Μπορούμε να ακούμε τον άλλο, να βουτάμε μέσα στη ψυχή μας και να ανασύρουμε από τον πάτο της ύπαρξής μας αυτό που χρειάζεται πραγματικά ο συνάνθρωπός μας; Ε τότε πιστεύω ότι υπάρχει ουσία στο λόγο μας...και όχι μόνο εκεί.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τετ Σεπ 28, 2005 8:59 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ /ΜΥΗΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ.....

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝ...

ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΑΦΟΥΓΚΡΑΖΟΝΤΑΙ , ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝΕ, ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΙΣ ΔΟΝΙΣΕΙΣ....

ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΜΙΛΟΥΝ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ....

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες