Η αναζήτηση του "Φωτός της Αλήθειας"

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μάιος 26, 2005 5:30 pm

Αγαπητοί φίλοι,

η αλήθεια είναι ότι οι ώρες προβολής είναι ένα ζήτημα με πολλές προεκτάσεις.

Πάντως, θα ήθελα να επισημάνω, χωρίς να θέλω να συνηγορήσω υπέρ καμμίας πλευράς, ότι:

1. τουλάχιστον η ΕΡΤ δείχνει αρκετά τέτοια προγράμματα,
2. αρκετές φορές και σε ώρες υψηλής τηλεθέασης.

Τώρα, σχετικά με τον Ισαάκ Νιούτον, να διευκρινίσω ότι μιας και είχα αναφερθεί στο ρόλο της Εκκλησίας, θεώρησα σωστό να περιοριστώ στο θρήσκευμά του.

Εξάλλου αυτό ανέφερε το ντοκυμανταίρ κι εγώ αυτό μετέφερα.

Από κει και πέρα, ως μέλος της Βασιλικής Εταιρείας του Λονδίνου θεωρείται "μυημένος" και αναφέρεται ως Τέκτων.

Αν εννοείτε κάτι άλλο με την έκφραση "Ας όψεται ο αητός που...γκρεμίστηκε!!!" και δεν το "'πιασα", συγχωρείστε με!

Πάντως δε θα θεωρούσα ότι είναι εβραίος, επειδή λεγόταν Ισαάκ ... 8) :lol:
(Χιούμορ κάνω, ε; )
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Πέμ Μάιος 26, 2005 11:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Μάιος 26, 2005 5:56 pm

Αγαπητή Zadok,

Το σχόλιο που έκανα με τον αητό που.. γκρεμίστηκε, βγαίνει από το τραγούδι "Ο αητός γκρεμίστηκε" του αείμνηστου και Μεγάλου Στράτου και ήταν προσωπικό σχόλιο προς τον Ramoglou. Εξηγούσε το λόγο που με πρόλαβε και έγραψε αυτός πρώτος αυτό που ήδη έγραφα εγώ για το θέμα.

Προφανώς και δεν αναφερότανε στον Ισαάκ... :)
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Μάιος 26, 2005 11:24 pm

Secondborn έγραψε:Προφανώς και δεν αναφερότανε στον Ισαάκ... :)


Αυτό ευτυχώς το είχα καταλάβει! :D

Ελπίζω να κάλυψα το ερώτημα πάντως.
Αν πρόκειται για κάτι άλλο, ενημερώστε με κι εμένα...

Μην κρατάτε την γνώση μόνο για σας... 8)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Παρ Μάιος 27, 2005 8:11 am

Καλημερα σε ολους
δυστυχως οι επαγγελματικες ασχολιες με κρατουν
καπως μακρυα σας.

Αν μιλαμε για την επιστημονικη αληθεια
συμφωνω οτι δεν ειναι δυνατον να γνωριζουμε
τα παντα. Η εποχη των Παν-επιστημονων
συστυχως περασε εδω και καιρο.
Συνεχως λοιπον θα
απο-ανα- καλυπτουμε πραγματα
Οσα δε γινονται κτημα μας αποτελουν την βαση
για ενα νεο ξεκινημα

Οταν ομως αναφερομαστε στην Αληθεια
θεωρω οτι αυτη την γνωριζουμε
Εξ αλλου η προτροπη "Γνωθι σαυτον"
εκει οδηγει.

" Πασα αληθεια γνωσθεισα παρα του ανθρωπου
παραμενει κτημα του"
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Μάιος 27, 2005 11:18 am

"συντήρηση" είναι μια λέξη που δε μου αρέσει. Εξάλλου κανένα "φαγητό" στη συντήρηση δεν έχει μετά από αυτή την ίδια γεύση που είχε φρέσκο. Άσε που τελικά στις καταστάσεις της ζωής η έννοια της συντήρησης είναι μια πλάνη...


Καλέ μου Secondborn,

Σαφώς και κανένα φαγητό δεν συγκρίνεται με το φρέσκο, όπως καμία αρχή δεν είναι ίδια με την μέση. Όταν όμως ένα φαγητό το αφήσεις έξω από το ψυγείο σίγουρα θα χαλάσει και θα θέλει πέταμα, εάν το βάλεις στην συντήρηση θα μπορέσεις να το διατηρήσεις.

Όταν αναφέρω την λέξη συντήρηση έχω στο μυαλό μου και τις ενέργειες που κάνουμε εμείς οι ίδιοι σε σχέση με αυτό. Δηλαδή δεν βάζουμε απλά κάτι στην συντήρηση, αλλά φροντίζουμε για την μακροζωία του και το εμπλουτίζουμε όσο μπορούμε προκειμένου το αποτέλεσμα να πλησιάζει στην αρχική του μορφή.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Σάβ Ιουν 18, 2005 1:48 am

Καλησπερα
ενδιαφερον το θεμα και θα πω κι εγω τη γνωμη μου
οσον αφορα το Φως.Πιστευω οτι ειναι ενα για ολους ανεξαρτητου θρησκειας και δογματος η σχολης και δεν θα το δει κανεις αλλα θα το νιωσει.Οταν το νιωσει θα το καταλαβει γιατι δε θα εχει αμφιβολιες,οσο αυτες υπαρχουν σημαινει οτι δεν...
Πικος Απικος

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Παρ Ιούλ 08, 2005 10:42 am

καλημέρα σας,
με ενδιαφέρει το θέμα και θέλω να καταθέσω την άποψή μου καθότι
διαφωνώ καθέτως με τις θέσεις που αναπτύξατε.

Είμαι ένας απλός άνθρωπος,μέτριας νοημοσύνης,με πάθη και λάθη και ανασφάλειες.Είμαι ένας απλός άνθρωπος που πιστεύω σε ότι βλέπω και ότι αισθάνομαι.Ότι αισθάνομαι βεβαίως με τις γήινες σαρκικές μου αισθήσεις...

Διαφωνώ με τις απόψεις σας οτι δεν θα μπορέσουν τα μάτια μου να αντέξουν το Μέγα φώς της γνώσης της Αλήθειας.
Διαφωνώ πως δεν θα μπορέσει το μυαλό μου να δεχτεί το μέγεθός της.

Διαφωνώ πως είμαστε φυλακισμένοι σε σάρκινη φυλακή που μας εμποδίζει να αναζητήσουμε την Αλήθεια και την Γνώση.

Η Αλήθεια είναι απλή,η γνώση είναι μικρή και η προσπάθεια που απαιτείται ελάχιστη. Το δύσκολο όλων είναι να διαλέξεις το σωστό μονοπάτι.

Δεν ψάχνω σε ανώτερες σφαίρες διανόησης (ίσως γιατί μου είναι δύσκολο να τις καταλάβω,ναί),δεν ψάχνω σε θρησκείες Νοτίων, Ανατολικών και άλλων λαών.Ψάχνω μέσα μου και ακολουθώ τα έξω μου που μου δείχνουν οι αισθήσεις και όχι οι παραισθήσεις.

Διαφωνώ πως σε όσα μπορούν να δούν τα μάτια μου υπάρχει όριο.
Διαφωνώ πως σε όσα μπορούν να ακούσουν τα αυτιά μου υπάρχουν κανόνες.
Διαφωνώ πως υπάρχουν ίχνη που αδυνατεί να μυρίσει η μύτη μου.
Διαφωνώ πως υπάρχουν λόγια που δεν αναγνωρίζει η γεύση μου.
Διαφωνώ πως δεν μπορώ να αγγίξω ακόμα και την ίδια μου την φαντασία.

Διαφωνώ πως υπάρχουν σύνορα μεταξύ αυτών που ξέρω και αυτών που δύναμαι να μάθω.

Η Αλήθεια είναι μία γεννηθήκαμε όλοι γνωρίζωντάς την και την χάσαμε μεγαλόνωντας γιατί πάψαμε να εμπιστευόμαστε τις αισθήσεις μας.

Αγγίξτε την άμμο,κυλιστείτε ολόγυμνοι πάνω της,μυρίστε την,βάλτε την στο στόμα να νιώσετε την γεύση του κάθε κόκκου ξεχωριστά,δείτε με ολάνοιχτα μάτια το λαμπύρισμα των μορίων της,ακούστε το θροίσμα που κάνει τρίβοντας τα δάχτυλά σας και πείτε μου στ΄αλήθεια.......


Δεν είναι μια αλήθεια?
Είναι δύσκολο το μονοπάτι
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:03 pm

Αγαπητή Livia

διαφωνώ καθέτως με τις θέσεις που αναπτύξατε......


Ίσως να ήταν πιο φρόνιμο να μην είσαι τόσο απόλυτη και πάντα να έχεις στο μυαλό σου πως μπορεί να υπάρχουν και άλλα πράγματα πέρα από αυτά που γνωρίζεις και αντιλαμβάνεσαι. Το να είναι κανείς απόλυτος οδηγεί σε δογματισμό και λειτουργεί ανασταλτικά σε αυτόν που ψάχνει.

Μην διαφωνείς λοιπόν, εξέφρασε αυτό που πιστεύεις ελεύθερα, άκου όμως και το τι πιστεύουν οι άλλοι και κάνε τον συγκερασμό των απόψεων που θα σε οδηγήσει πιο κοντά στην αλήθεια.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:41 pm

Ισως το ύφος μου να μην ήταν σωστό το καταλαβαίνω αλλά για να διαφωνήσω σημαίνει αν μή τι άλλο οτι άκουσα τις απόψεις σας.


Το ότι διαφωνώ με τις τοποθετίσεις σας δεν σημαίνει οτι διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης σας ή εν γένη με εσάς σαν ανθρώπους.

Βεβαίως είμαι ελεύθερη να πώ την γνώμη μου και αυτό κάνω ή μήπως είμαι ελεύθερη να πώ την γνώμη μου όταν συμφωνούμε μόνο?΄

δεν καταλαβαίνω την αυταρχική σου απάντηση,
δεν βλέπω που είμαι απόλυτη,
όταν εκφράζω διαφωνία.

και το "μην διαφωνείς λοιπόν" νομίζω οτι είναι λίγο άστοχο σαν,
ευγενική θέλω να πιστεύω, προτροπή.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιούλ 08, 2005 12:56 pm

Αγαπητή livia, η απάντηση της Ladyhawk, δεν είχε τον τόνο της αυταρχικής απάντησης, αλλά τη νουθεσία να μην απορρίπτεις με τόσο απολυτότητα κάποια άλλα πράγματα, που είτε δεν αντιλαμβάνεσαι, είτε δεν πιστεύεις.

Η λέξη διαφωνώ, σημαίνει πως γνωρίζεις με απόλυτο τρόπο κάτι και λέγοντας την άποψη σου τεκμηριώνεις την αλήθεια.

Μα ποια αλήθεια ;
Την δική σου και μόνον αυτή !

Σίγουρα έχεις το δικαίωμα να έχεις τη δική σου οπτική και ακόμα ποιο πολύ έχεις το δικαίωμα να την εκφράζεις μέσα στα πλαίσια του δημιουργικού διαλόγου.
Η απολυτότητα όμως στο λόγο μας, στερεί στους άλλους τη δυνατότητα να συνεχίσουν το διάλογο μαζί μας.

Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι και να έχουμε τις ίδιες ιδέες, μπορούμε όμως να είμαστε ποιο ανοιχτοί στο άκουσμα και στην συζήτηση.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 08, 2005 1:07 pm

Ισως το ύφος μου να μην ήταν σωστό το καταλαβαίνω αλλά για να διαφωνήσω σημαίνει αν μή τι άλλο οτι άκουσα τις απόψεις σας.

Το ότι διαφωνώ με τις τοποθετίσεις σας δεν σημαίνει οτι διαφωνώ με τον τρόπο σκέψης σας ή εν γένη με εσάς σαν ανθρώπους.

Βεβαίως είμαι ελεύθερη να πώ την γνώμη μου και αυτό κάνω ή μήπως είμαι ελεύθερη να πώ την γνώμη μου όταν συμφωνούμε μόνο?΄

δεν καταλαβαίνω την αυταρχική σου απάντηση,
δεν βλέπω που είμαι απόλυτη,
όταν εκφράζω διαφωνία.

και το "μην διαφωνείς λοιπόν" νομίζω οτι είναι λίγο άστοχο σαν,
ευγενική θέλω να πιστεύω, προτροπή.



Αγαπητή Livia,

Ή εγώ δεν ήμουν αρκετά σαφής στο post μου ή εσύ το παρερμήνευσες.

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Ουδέποτε είπα πως το ύφος σου δεν είναι καλό.

Δεν είπα ποτέ πως δεν μπορείς να έχεις διαφορετική άποψη ακόμα και διαφορετικό τρόπο σκέψης – πράγμα που φυσικά και συμβαίνει μιας και όλοι μας είμαστε διαφορετικοί και κατ’ επέκταση έχουμε και διαφορετικό τρόπο σκέψης.

Ουδέποτε είπα πως αποδεκτή είναι μόνο η άποψη που συμφωνεί με την δική μου, άλλωστε εάν δεν υπήρχαν διαφορετικές απόψεις δεν θα μπορούσε να γίνει και διάλογος.

Δεν αντιλαμβάνομαι που βλέπεις την αυταρχικότητα σε αυτά που είπα, σε ενημερώνω πάντως πως από μένα δεν τίθεται τέτοιο θέμα, άλλωστε εγώ μίλησα περί ελευθερίας λεγομένων και ουχί αυταρχικότητας.

Σου είπα να μην είσαι απόλυτη επειδή εσύ έγραψες : «διαφωνώ καθέτως με τις θέσεις που αναπτύξατε».
Τα λόγια αυτά στην δική μου οπτική δείχνουν απολυτότητα.
Από εκεί και πέρα εγώ σου έκανα μία πρόταση καλοπροαίρετη χωρίς την διάθεση να σου επιβάλω κάτι, εάν εσύ αυτό που είπα το θεωρείς άστοχο είναι δικαίωμά σου καθώς επίσης ελεύθερη είσαι να έχεις την όποια στάση θέλεις.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Παρ Ιούλ 08, 2005 1:26 pm

Ramoglou έγραψε:Αγαπητή livia, η απάντηση της Ladyhawk, δεν είχε τον τόνο της αυταρχικής απάντησης, αλλά τη νουθεσία να μην απορρίπτεις με τόσο απολυτότητα κάποια άλλα πράγματα, που είτε δεν αντιλαμβάνεσαι, είτε δεν πιστεύεις


Εγώ την εξέλαβα ως αυταρχική και ίσως να κάνω λάθος.


Η λέξη διαφωνώ, σημαίνει πως γνωρίζεις με απόλυτο τρόπο κάτι και λέγοντας την άποψη σου τεκμηριώνεις την αλήθεια.


Ίσως την λέξη Διαφωνώ την θεωρείτε αρνητική,να την αλλάξουμε με την λέξη δεν συμφωνώ?
Για να ηχεί θετική μια λέξη πρέπει να έχει το "συμφωνώ" έστω....

Μα ποια αλήθεια ;
Την δική σου και μόνον αυτή !

φυσικά μόνο την δική μου ή όπως νομίζω απο την δική μου σκοπιά όπως κοιτώ την αλήθεια.

Η απολυτότητα όμως στο λόγο μας, στερεί στους άλλους τη δυνατότητα να συνεχίσουν το διάλογο μαζί μας

ναι το καταλαβαίνω και γι αυτό τον λόγο θα έπρεπε η απάντησή μου να είναι λιγότερο απόλυτη ως προς την έκφραση της διαφωνίας.

Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι και να έχουμε τις ίδιες ιδέες, μπορούμε όμως να είμαστε ποιο ανοιχτοί στο άκουσμα και στην συζήτηση.


Μα είμαι ανοιχτή στην συζήτηση και περιμένω να διαφωνήσετε(ή να μην συμφωνήσετε)στα γραφόμενά μου προκειμένου να δείξουμε τις απόψεις μας χωρίς απαραίτητα να πείσουμε ο ένας τον άλλον για το ποιός έχει δίκιο.

Μπορεί δύο αντίθετες απόψεις να είναι στο μέρος που αντιστοιχεί στην κάθε μία απόλυτα σωστές.

Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ νουθεσία, απο άγνωστο άνθρωπο.
Νουθεσία δέχομαι μόνο απο ανθρώπους που τους έχω δώσει εγώ το δικαίωμα.

Αγαπητή ladyhawk,

λυπάμαι αν σας έδωσα την εντύπωση οτι δεν θέλω επικοδομητική συζήτηση,με τα γραφόμενά μου,
πιστέψτε με οτι δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου ,

Αν δεν το καταλάβατε ζητώ έστω και άκομψα ενα μικρό συγνώμη :oops:
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιούλ 08, 2005 2:58 pm

Ας συνεχίσουμε λοιπόν την «αντιπαράθεση» των οπτικών μας. :wink:
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιούλ 08, 2005 3:05 pm

Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ νουθεσία, απο άγνωστο άνθρωπο.
Νουθεσία δέχομαι μόνο απο ανθρώπους που τους έχω δώσει εγώ το δικαίωμα.


Νουθετώ = Θέτω δηλαδή νόηση , καθοδηγώ.

Προσωπικά δε θα άφηνα να με νουθετεί κανείς, διότι αυτό κατά την κρίση μου, θα μου αποστερούσε το δικαίωμα της ελεύθερης κρίσης και επιλογής.

Ακούω την οπτική των ανθρώπων και παίρνω ιδέες, αλλά όχι να επιτρέπω να μου περνούν τις δικές τους οπτικές σαν νόμο, θέτοντας στο Νου μου, τα νοητικά τους οικοδομήματα.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 08, 2005 3:21 pm

Θέλω να πιστεύω πως η θέση μου ξεκαθαρίστηκε. Ο καθένας μας ας κάνει τις επιλογές του μέσα από το αναφαίρετο δικαίωμα που έχει.

Καλή μας συνέχεια λοιπόν. :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιούλ 09, 2005 1:22 am

αλλά τη νουθεσία να μην απορρίπτεις


Άχ ! Άμα γεράσει ο άνθρωπος γράφει και καμιά βλακεία. :?

Λοιπόν, θα μου επιτρέψετε να διορθώσω την λέξη "νουθεσία", με τη λέξη "προτροπή".

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση :)
Εικόνα

Παδέμιος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 10:28 pm
Τοποθεσία: Κοιλάδες Ιλισσού

Δημοσίευσηαπό Παδέμιος » Σάβ Ιούλ 09, 2005 6:05 pm

Κάποιο βιβλίο γράφει ....είς τας οδούς του Σ.τούτου εργαστηρίου

Δεν υπάρχει μόνον ένας δρόμος υπάρχουν τόσοι δρόμοι όσοι και οι αναζητητές της Αλήθειας. Οι άλλοι απλά συνοδοιπορούν....!

Ο φίλτατος Ραμόγλου έχει απόλυτο δίκηο καλή μου Λίβια κάθε ένας μας έχει την δικιά του αλήθεια και η ομορφιά είναι το "το προσωπικό μας ταξίδι της αναζήτησης της αληθείας"

Κάθε ένας από εμάς αναζητά το δικό του Γκρααλ, ζει τη δική του περιπέτεια

χαίρεται την δική του Ζωή!

Καλή μας Λίβια, η αλήθεια είναι σχετική και σπάνια είναι προφανής.

Συνήθως κρύβεται μέσα σε ένα σύμβολο.

Παράδειγμα. Η φωτογραφία , το γένος , που δηλώνει κάποιος σε ένα φόρουμ έχουν μεγαλύτερη αξία από τα λεγόμενα του ή την Υπογραφή του?

Και μια ΝΟΥΘΕΣΙΑ αφήστε κατά μέρος τις αντιπαραθέσεις "των οπτικών" γιατί θα αρχίσω να υπογράφω ως "ΡΑΣΕΛ ΚΡΟΟΥ" με την "οπτική του" βεβαίως βεβαίως... :wink:
Εικόνα

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τρί Οκτ 04, 2005 12:24 am

Αγαπητό Forum,

Μαλλον η παρανόηση να είναι πλασματική.

Και αυτό γιατί, κατά την άποψη μου όλοι είμαστε μέρος της αλήθειας, άρα δυνητικά όλοι γνωρίζουμε την αλήθεια.

Όπως έθεσε η φίλη μας η livia αληθεια είναι ότι γνωρίζουμε. Και όλες οι επιστήμες συνθέτουν την εκάστοτε αλήθεια.

Το ότι οι αρχαίοι πίστευαν ότι η γη είναι επίπεδη, ενώ σήμερα πιστεύουμε οτι η γη είναι σφαιρική δεν σημαίνει ότι κάποια από αυτες τις αλήθειες ήταν πλασματική. Οι αρχαίοι δεν είχαν την δυνατότητα ταξιδιών οπότε δεν μπορούσαν να αντιληφθούν την κυρτότητα της γης.

Αλήθεια είναι ότι γνωρίζουμε. Τα υπόλοιπα ειναι θεωρίες, μονοπάτια για να διευρύνουμε τις γνώσεις μας.

Κάτι άλλο.

Η γνώση, ή δυνητικά το πόσα γνωρίζουμε για την ύπαρξη τείνει στο άπειρο.

Με άλλα λόγια το πόσο σωστά μπορούμε να αντιληφθούμε τον κόσμο μας δεν μπορεί να πεί κανένας ότι μπορεί να είναι πεπερασμένη.

Αν και εγώ πιστεύω ότι τελικά και το άπειρο είναι πεπερασμένο. Δηλαδή αν και κάποιος είναι αδύνατον να αντιληφθεί το άπειρο παρόλα αυτά πιστεύω ότι και αυτό είναι πεπερασμένο. Εγώ αντιλαμβάνομαι το άπειρο μόνο ως ένα κύκλο, οπότε έχει αρχή και τέλος.

Τα πάντα, πιστεύω έχουν αρχή και τέλος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πριν την αρχή η μετά το τέλος δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί ή όχι να το προσδιορίζει.

Μέχρι τώρα πιστεύω ότι τα πάντα σε αυτή τη ζωή είναι πεπερασμένα, οπότε είναι δυνητικά εφικτό να τα προσδιορίσουμε απόλυτα. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι η ύπαρξη είναι μια συλλογή από πεπερασμένες αλήθειες, κάτι σαν τα φύλα ενός κρεμιδιού. Οποτε φτάνουμε στο να ανακαλύπτουμε την αληθεια ένος φύλου από αυτό το κρεμυδι, τότε θα ανακαλύπτουμε την αληθεια του επόμενου επιπέδου. κτλ.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Οκτ 04, 2005 1:33 am

Καλωσόρισες HawkFire!
Εύχομαι μία πλούσια και εποικοδομητική συμμετοχή στην Αγορά μας!

Τα λόγια σου μου θύμισαν ένα μύθο, τον οποίο αναφέρει ο Πλούταρχος.

Λέει ότι κάποτε ο Θεός κράταγε όλη την αλήθεια σε έναν καθρέπτη και κάποια στιγμή, το κακό πνεύμα ζήλεψε και άρπαξε τον καθρέπτη και τον πέταξε κάτω στη γη κάνοντάς τον θρύψαλα.

Έκτοτε, κάθε φορά που ο άνθρωπος συναντά κάποιο κομμάτι, το παίρνει, το κοιτά και φωνάζει "εύρηκα... όλη την αλήθεια".

:)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τρί Οκτ 04, 2005 9:18 am

Καλημερα Zadok,

Μα εγω πιστευω οτι ουτε ο θεος εινα δυνατον να γνωριζει ολη την αληθεια.

Απλα γνωριζει τα παντα που εχουν να κανουν με ενα φυλο του κρεμιδιου.

Και μιλαμε για τον απολυτο θεο που ειναι μακρυα απο μας.

Ο θεος στον οποιο πιστευουμε δεν εχει καμια σχεση με τον θεο στον οποιο μιλαω

Φιλικά


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες