Μετα-Φυσική

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τρί Νοέμ 08, 2005 3:11 pm

Η αγάπη δεν οφείλεται σε χημικές αντιδράσεις.



Ούτε σ' εμένα αρέσει σα διατύπωση, αλλά είμαστε σίγουροι ότι δεν οφείλεται σε αυτό; Έχει αποδειχτεί; Αν όχι, αποκλείωντάς 'το διαπράττουμε το ίδιο σφάλμα πολλών επιστημόνων που κλείνουν τα μάτια τους μπροστά σε όσα δε μπορούν άμεσα να εξηγήσουν.

Φϊλε μου Ευθύμη, εδώ ενίσταμαι!
Η γνώμη μου είναι κατ' αρχήν, πως, ό,τι το μεταφυσικό, αντανακλάται, με κάποιο τρόπο και στη φυσική πραγματικότητα. Είτε το γνωρίζουμε, είτε όχι. Απο κει και πέρα όμως, η σχέση αιτίου-αποτελέσματος, είναι κάτι που χρήζει ξεχωριστής αντιμετώπισης.
Εξηγούμαι : μιά ψυχολογική πίεση, πχ (όπως ο φόβος ή το άγχος, ας πούμε), προκαλεί ένα σωρό χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο, τα επινεφρίδια, αυξάνει τον καρδιακό παλμό, δημιουργεί υπερεκκρίσεις στους ιδρωτοποιούς αδένες κλπ.

Το αίτιο όμως είναι ο φόβος κι όχι οι χημικές αντιδράσεις.

Σε περίπτωση οργανικής βλάβης, συμβαίνει και το αντίθετο. Πχ, η κακή λειτουργία των επινεφριδίων ή του θυρεοειδούς αδένα, δημιουργεί συναισθήματα κατάθλιψης ή/και αγχώδεις διαταραχές. Η βλάβη στα εγκεφαλικά κύτταρα, δημιουργεί παραισθησεις (οπτικές και ακουστικές).
Εκεί δηλαδή, το υλικό υπόστρωμα παίρνει το πάνω χέρι και υποτάσσει αυτό που λέμε "ψυχισμό" ή ψυχική λειτουργία. Πρόκειται όμως για διαταραχή της φυσικής λειτουργίας.

Με λίγα λόγια, πιστεύω πως, ενδεχομένως, ένα συναίσθημα μπορεί να επηρεάσει το "υλικό" πεδίο. Οχι όμως ότι "γεννάται" απ' αυτό. Εκτός κι αν ο ψυχισμός του ατόμου είναι αδύναμος κι ευάλωτος (δες και το θέμα που συζητάνε κάπου παραδίπλα).

Συνεχίζουμε να μιλάμε για υλική και άυλη πραγματικότητα σαν να είναι δυό διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι όμως, παρά μόνο διαφορετικές μορφές της ίδιας πραγματικότητας. Η σύγχρονη φυσική έχει αναπροσδιορίσει την έννοια της "ύλης" με τρόπο απίστευτο, που δυστυχώς δεν έχει περάσει ακόμα στο καθημερινό μας εννοιολογικό οπλοστάσιο

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τετ Νοέμ 09, 2005 11:29 am

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

qubit, κατ' ουσίαν δε διαφωνούμε. Αναφερόμενος στην αγάπη τύπωσα ότι ενεργοποιεί μηχανισμούς που υπολειτουργούν, αναφερόμενη στο φόβο παρέθεσες κάποιες απόρροιες αυτού. Αμφότερες οι απόψεις αναγνωρίζουν τις επιδράσεις τους στη βιοχημεία μας.

Προχώρησα λίγο παρακάτω εκφράζοντας την υπόθεση ότι ίσως αυτά τα συναισθήματα αποτελούν μέρος ενός λογικά εξελισσομένου μηχανισμού - ο φόβος εκτός από αίτιο είναι και αιτιατό (της θέας του ύψους πχ.). Συμμετέχοντας σε μια λογική (αίτιο-αιτιατό), πιθανότερο είναι να αποτελείται και ο ίδιος από μια λογική προκειμένου να μπορεί να λάβει μέρος - διαφορετικά είναι σα να λέμε ότι σε μια αλυσιδωτή χημική αντίδραση συμμετέχει "κάτι" ενδιάμεσα που δεν αποτελεί χημική ουσία. Η αντίδραση χημικών παράγει χημικά. Αλκοολικές, ναρκωτικές και εν-θεο-γενείς ουσίες δεν είναι χημικές;

Επαναλαμβάνω, προσωπικές υποθέσεις είναι τα παραπάνω που με βρίσκουν ουδέτερο, δε μπορώ όμως να αποκλείσω προς το παρόν. Σκοπός δεν είναι να πεισθεί κάποιος, αλλά να στηλιτευθεί, εκτός από την προκατάληψη της επιστήμης απέναντι στη μεταφυσική, και αυτή μεταξύ τους που έχει αντίστροφη φορά.

Έχω τη "διαίσθηση" ότι ψήνονται νέοι κύκλοι Ο(rdinary)-Files, συνέχεια των X(traordinary)-Files, όπου η Scully παίρνει τη σκυτάλη και ο Mulder αναλαμβάνει το ρόλο του "αρνητιστή". 8)

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τετ Νοέμ 09, 2005 12:33 pm

Έχω τη "διαίσθηση" ότι ψήνονται νέοι κύκλοι Ο(rdinary)-Files, συνέχεια των X(traordinary)-Files, όπου η Scully παίρνει τη σκυτάλη και ο Mulder αναλαμβάνει το ρόλο του "αρνητιστή".


Ω, ναι !!!
Παραθέτω : Ένας κβαντικός υπολογιστής χρησιμοποιεί qubits αντί των δυαδικών ψηφίων (bits) που χρησιμοποιούνται από έναν κλασσικό ψηφιακό υπολογιστή. Τα bits παράγονται από μικροσκοπικά transistor που δουλεύουν σε δύο καταστάσεις, on και off.

Ένα qubit δουλεύει επίσης και στις δύο καταστάσεις, on και off. Αλλά όπως με τα περισσότερα πράγματα στον κβαντικό κόσμο, εκτός κι αν παρατηρείται, ένα qubit μπορεί να είναι μια κατάσταση που να περιλαμβάνει και τις δύο αυτές καταστάσεις συγχρόνως.
Δηλαδή ένα qubit, μπορεί να βρίσκεται συγχρόνως και στην κατάσταση |1> και στην κατάσταση |0>


Αλλιώς, χάνει το χαρακτήρα του. :shock:
Πρόσεξε όμως : εκτός κι αν παρατηρείται. Τότε, υποχρεωτικά πλέον, η κυματοσυνάρτηση καταρρέει και το qubit υποχρεούται να λάβει μιά τιμή.
Μιά όμως, απ' αυτές που ήδη ενυπάρχουν, εν δυνάμει, εντός του.

Συγγνώμη για την εξειδικευμένη ορολογία της απάντησης. Μιά απλή παρέκβαση ήτο. :)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 09, 2005 3:42 pm

qubit έγραψε:Συγγνώμη για την εξειδικευμένη ορολογία της απάντησης. Μιά απλή παρέκβαση ήτο. :)


Αγαπητή qubit, ωραία η "παρέκβαση" για μένα τουλάχιστον, διότι μου έδωσες λαβή για κάποιες σκέψεις σε αντίστοιχο μετα..φυσικό επίπεδο, αλλά όχι επί του παρόντος και γι' αυτό δεν τις αναπτύσσω εδώ.

Ίσως σε άλλο θέμα κατά Παν-επιστήμιο μεριά... :twisted:

Σ' ευχαριστώ!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τετ Νοέμ 09, 2005 4:49 pm

Αγαπητή Zadok, ανταποδίδω τις ευχαριστίες.
Είναι πραγματική απόλαυση να μπορεί κανείς να συζητάει σε τέτοιο επίπεδο.

(ας ευλογάμε και λίγο τα γένια μας... Δεν πειράζει όταν γίνεται με μέτρο, ε? 8) )

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Νοέμ 10, 2005 10:12 am

Αν και του είδους, αγαπητή qubit ομολογώ ότι με πιάνεις εξ απίνης.

Ενδιαφέροντα τα περί της..φύσης σου, σ' εμένα έδωσαν κίνητρο για κάποιες "googlώσεις".

Αξίζει να σταθούμε στο

εκτός κι αν παρατηρείται. Τότε, υποχρεωτικά πλέον, η κυματοσυνάρτηση καταρρέει και το qubit υποχρεούται να λάβει μιά τιμή.
Μιά όμως, απ' αυτές που ήδη ενυπάρχουν, εν δυνάμει, εντός του.


Η γνώση είναι ανάμνηση (εμπνευσμένη από την παρατήρηση => αισθήσεις); Είναι α-λήθεια αυτό;

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Νοέμ 10, 2005 11:57 am

Η γνώση είναι ανάμνηση (εμπνευσμένη από την παρατήρηση => αισθήσεις); Είναι α-λήθεια αυτό;


Τώρα με πιάνεις εσύ εξ απήνης !!
Αυτό το πρωτοέθεσε ο Πλάτων, αν δεν κάνω λάθος. Ο οποίος έκανε διάκριση ανάμεσα στην πραγματική γνώση (την προσέγγιση των Ιδεών/Μορφών, μέσω του νου) από τη γνώμη, τη "δόξα" (δοξασία), που αποκτάται μέσω των αισθήσεων και αφορά στα αισθητά.

Στη φιλοσοφία αναπτύχθηκε ολόκληρος κλάδος για το θέμα, η Γνωσιολογία. Τί είναι γνώση, πώς μπορούμε να την αποκτήσουμε, πόσο "αντικειμενική", ήτοι "αληθής" μπορεί να είναι (μοιάζει με το θέμα μας, περί του μεταφυσικού και των ασχέτων ή σχετικών μ' αυτήν. Το επισημαίνω για να μη βγάλει κόκκινη ο συντονιστής... :wink: )

Επί του προκειμένου ερωτήματος τώρα, θα έλεγα : εξαρτάται για τί σόι "γνώση" μιλάμε.

Σύμφωνα με κάποιες θεωρίες, το γεγονός ότι "είμαστε όλοι μας αστρόσκονη", σε συνδυασμό με την εξελικτική πορεία στη δημιουργία των οργανισμών, σημαίνει, με κάποιο τρόπο, ότι εντός μας κρύβεται η "μνήμη" όλης της Δημιουργίας.

Είναι εκπληκτικό πόση πληροφορία είναι αποθηκευμένη στο DNA και τα κύτταρά μας.
"Ξέρουν" πώς να φερθούν, πού πρέπει να πάνε, ποιός είναι ο ρόλος τους !!
Τα δε καρκινικά, διάβαζα προσφάτως, είναι κάποια άκρως εγωιστικά, που αρνούνται να αυτοκτονήσουν χάριν της υγείας του οργάνου (και του οργανισμού), μιά αυτοκτονία στην οποία είναι "προγραμματισμένα" να προβουν, όταν ασθενήσουν !!

Ενα σωρό πράγματα συμβαίνουν στον οργανισμό μας, ερήμην της συν-είδησής μας.
Ομως, όλ' αυτά τα "πράγματα" μας συν-αποτελούν.

Μιά πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση μας προσφέρει και "το πληροφοριακό σύμπαν".

Πιστεύω (όπως κι εσύ και πολλοί ακόμα) πως η επιστήμη και η μεταφυσική δεν συγκρούονται εξ ορισμού.
Ο Πλάτων τα συνδύαζε με θαυμαστό τρόπο, γιαυτό και με γοητεύει τόσο.


Μια πολύ σημαντική παρατήρηση, έκανε κάποια στιγμή ο Ελισσαίος :
Είναι χαρακτηριστικό ότι δυο-τρεις γενιές οι (απλοί) άνθρωποι είχαν περισσότερες "μεταφυσικές" εμπειρίες. Ζούσαν πιο κοντά στη φύση. Από τότε που εγκλωβιστήκαμε στην τεχνοκρατία, χάσαμε αυτό το μικρό μας φυσικό ταλέντο.

Αν τα σκαλίσουμε όλ' αυτά, κάποια άκρη μπορεί να βρούμε ...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Νοέμ 10, 2005 3:41 pm

Η γνώση είναι ανάμνηση (εμπνευσμένη από την παρατήρηση => αισθήσεις);

Ευθύμη, sorry, αλλά μου διέφυγε μιά σημαντική παράμετρος της φράσης σου. Η "παρατήρηση".
(με κατέλαβες εξ απήνης, είπαμε...)

Λέει λοιπόν η κβαντομηχανική, ότι κάτι που μπορεί να υπάρχει σε μιά κατάσταση, από ένα σύνολο πιθανών καταστάσεων (αρμοζουσών στη φύση του) βρίσκεται ταυτόχρονα σε όλες, μέχρι που θα παρατηρηθεί.
Τότε, παίρνει μία απ' όλες αυτές τις πιθανές τιμές.

Ποιός ο ρόλος λοιπόν της "παρατήρησης" (και της αυτο-παρατήρησης, συνεπώς) στην κατάσταση που περιέρχεται αυτό το κάτι;

Στην περίπτωση του κάτι=άνθρωπος, το παραπάνω μου μοιάζει με την αποστασιοποιημένη αυτοπαρατήρηση, που συνιστούν ψυχίατροι αλλά και βουδιστές νομίζω, και με το "γνώθι σεαυτόν".

Παρατηρώντας, αναγκάζεσαι να "πάρεις θέση", με κάποιον τρόπο.

Αλλά στην παρατήρηση, συμμετέχεις με όλο τον φυσικό σου εξοπλισμό.(αισθήσεις, νου, προκαταλήψεις, και το "-συνειδητο" με όλες τις προθέσεις του :evil: ).
Είναι τεράστιο το θέμα- μπορούμε να το κουβεντιάσουμε εδώ, ή μήπως να το "μετακομίσουμε";

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Νοέμ 10, 2005 6:53 pm

Και ας συνεχίσω με μερικές σκόρπιες σκέψεις επί των όσων αναφέρθηκαν...

Παρατηρώ ότι ΟΛΑ όσα τόσο ευγενικά παραθέσατε φίλοι και φίλες, έχουν να κάνουν με ένα κοινό παρανομαστή, ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ :!:
Αλήθεια ΥΠΑΡΧΕΙ χρόνος;

Έχω αποδεκτή ΠΛΗΡΩΣ (ας μου επιτραπεί αυτή η "υπερβολή") ότι ο ΧΡΟΝΟΣ (τουλάχιστον όπως οι περισσότεροι τον προσεγγίζουν και τον σηματοδοτούν) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ :!:
Όλα για μένα είναι ένα ΑΙΩΝΙΟ ΠΑΡΟΝ, το οποίο ξέρει ότι ΟΥΤΕ να γεννήσει μπορεί (να δημιουργήσει δηλαδή το ΜΕΛΛΟΝ), αλλά ΟΥΤΕ και να πεθάνει μπορεί (να καταστεί ΠΑΡΕΛΘΟΝ) :!:

Αυτή για μένα η ΑΙΩΝΙΑ ΠΛΑΝΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ο οποίος ω! ποίου θαύματος, είναι αυτός που μας ΔΕΣΜΕΥΕΙΣ και μας ΣΚΛΑΒΩΝΕΙ...
Και συντάσσομαι με την φίλη μας qubit στην περιγραφή που έκανε στο "ομώνυμο" Κβαντικό Qubit λέγοντάς μας ότι "...ένα qubit μπορεί να είναι μια κατάσταση που να περιλαμβάνει και τις δύο αυτές καταστάσεις συγχρόνως..."
Έτσι τουλάχιστον εγώ (που δεν σκαμπάζω γρι από Κβαντική Φυσική), μπορώ και αντιλαμβάνομαι το ΠΩΣ μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο:
Αυτό που είναι ΕΝΑ, εμπεριέχει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, πέρα από αυτήν που βρίσκεται ΗΔΗ... :!: :!: :!:

Χμμμμμμμμμμμ.....
Ναι, αλλά αυτά ΜΟΝΟΝ όταν μιλάμε για τα πράγματα που ΑΝΗΚΟΥΝ στον ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΟ (και άρα) ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ...
Σε αυτόν τον κόσμου που τα ΠΑΝΤΑ είναι ΥΛΙΚΑ και ΦΘΑΡΤΑ, που έχουν μια αρχή και ένα αδιαμφισβήτητο τέλος...

Αυτό για μένα σηματοδοτεί και το "κλειδί" στην τοποθέτηση της φίλης qubit με την οποία φυσικά και είμαι σύμφωνος, που λέει ότι:
"...γνώμη μου είναι κατ' αρχήν, πως, ό,τι το μεταφυσικό, αντανακλάται, με κάποιο τρόπο και στη φυσική πραγματικότητα..."

και ως "κλειδί" θεωρώ την ΦΘΑΡΤΟΤΗΤΑ της ύλης (ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ) που είναι το αποτέλεσμα της ΠΡΟΕΚΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ μέσα σε αυτήν την αργοδονούμενη κατάσταση του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ (και εννοώ το ΠΝΕΥΜΑ):!:

Θυμηθείτε την δημιουργία του ανθρώπου από την Αγία Γραφή που λέει ότι ο Αδάμ (άνθρωπος) ΗΤΑΝ μια ΚΑΤ' ΕΙΚΟΝΑ δημιουργία του ΘΕΟΥ και ίσως υποψαστήτε κάτι περισσότερο...

Στο θέμα της ΑΓΑΠΗΣ και των χημικών στοιχείων να αναφέρω απλά την εκδοχή ότι η ΑΓΑΠΗ ως ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ που επενεργεί επάνω στο ΦΥΣΙΚΟΫΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, να έχει ως έκγονο της - παράγωγό της, αυτές τις όποιες "χημικές αντιδράσεις" που αναφέρει ο φίλος Ευθύμης...

Και ως "απόδειξη" μπορώ να φέρω το εξής "σκεπτικό μου" (που μακάρι κάποιος επιστήμονας να το επαληθεύσει ή έστω απορρίψει :wink: ), σχετικά με την αναρώτηση του φίλου μας "...αλλά είμαστε σίγουροι ότι δεν οφείλεται σε αυτό; Έχει αποδειχτεί ότι η αγάπη δεν οφείλεται σε χημικές αντιδράσεις; ..."

Λοιπόν φίλε μου Ευθύμη, δε μένει παρά να ΕΝΩΣΟΥΜΕ τα χημικά στοιχεία ΕΞΩ και ΠΕΡΑ από τον ανθρώπινο φορέα και να ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ το αποτέλεσμα που θα έχει η ένωση αυτή...
Θα παραχθεί ΑΓΑΠΗ;;;
Είναι κάτι τέτοιο ΔΥΝΑΤΟΝ;;;
Απλά αναρωτιέμαι...

Στο επιχείρημα που μας έδωσε περί "εκ γενετής τυφλών" ο καλός μας Ευθύμης (που η σκέψη του είναι κοφτερή :wink: ) αναρωτιέμαι φίλε μου ΑΝ τελικά αυτό που θα ΧΡΩΜΑΤΙΣΟΥΝ ΩΣ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥΣ, μπορεί να είναι το ΙΔΙΟ όχι με αυτό που ένας που έχει όραση κατασκευάζει, ΑΛΛΑ με αυτό που ένας ΑΛΛΟΣ εκ γενετής τυφλός θα δημιουργούσε :?: :?: :?:

Δηλαδή το ΜΠΛΕ χρώμα που όσοι έχουν όραση αντιλαμβάνονται, είναι το ΙΔΙΟ με το ΜΠΛΕ χρώμα που αντιλαμβάνεται ο τυφλός :?: :?: :?:

Και πάλι λέω ότι χαίρομαι να συζητώ μαζί σας φίλοι μου συνοδοιπόροι :roll:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Νοέμ 11, 2005 2:00 am

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

qubit εσκεμμένα αναφέρθηκα στην "παρατήρηση", για να τονιστεί η σύνδεση με αυτό που πρωτοείπες :) :

εκτός κι αν παρατηρείται. Τότε, υποχρεωτικά πλέον, η κυματοσυνάρτηση καταρρέει και το qubit υποχρεούται να λάβει μιά τιμή.


"είμαστε όλοι μας αστρόσκονη"


Από 'κει ερχόμαστε, και εκεί ίσως να πηγαίνουμε..στα άστρα.

Είναι εκπληκτικό πόση πληροφορία είναι αποθηκευμένη στο DNA και τα κύτταρά μας.
"Ξέρουν" πώς να φερθούν, πού πρέπει να πάνε, ποιός είναι ο ρόλος τους !!
Τα δε καρκινικά, διάβαζα προσφάτως, είναι κάποια άκρως εγωιστικά, που αρνούνται να αυτοκτονήσουν χάριν της υγείας του οργάνου (και του οργανισμού), μιά αυτοκτονία στην οποία είναι "προγραμματισμένα" να προβουν, όταν ασθενήσουν !!


(Άραγε οι μουσικοθεραπευτές να λειτουργούν σαν σύγχρονες Σειρήνες που ωθούν τα κύτταρα-στασιαστές στο θάνατο με τις μελωδικές τους ικανότητες; )

Ενδιαφέρον. Βέβαια στο τέλος και τα ίδια πεθαίνουν.. Πόσοι άραγε θα θυσιαζόμασταν για το καλό της κοινωνίας; Πόσοι βλέπουμε το ατομικό συμφέρον εις βάρος του συλλογικού και πόσοι ως απόρροια αυτού; Ίσως εγείροντας ασσυμετρίες στον (έξω) κόσμο μας να ενθαρρύνουμε τέτοιες και στον εσωτερικό μας μικρόκοσμο. Θα το αλλάξω λίγο.. "Σώμα υγιές εκ νου υγιούς".

Επίσης, αξίζει να σχολιασθεί κάτι που παρατήρησα ύστερα από την επισήμανση του φίλου Κέλσου:

"...γνώμη μου είναι κατ' αρχήν, πως, ό,τι το μεταφυσικό, αντανακλάται, με κάποιο τρόπο και στη φυσική πραγματικότητα ..."


Υπάρχει η θεωρία των Υπερχορδών, που θέλει τον κόσμο μας (και εμάς δηλαδή) να αποτελείται από 10 διαστάσεις. Αυτό σημαίνει ότι είμαστε προβολή 10 διαστάσεων σε 4 (όπως η σκιά μας πχ είναι προβολή του εαυτού μας σε 2 διαστάσεις). Υποτίθεται ότι δε μπορούμε να αντιληφθούμε τις άλλες 6, μετά τις φυσικές, (αν όμως αυτή η αδυναμία μας οφείλεται στις εξασθενιμένες αισθήσεις; ).

Αγαπητέ Κέλσο,

Λοιπόν φίλε μου Ευθύμη, δε μένει παρά να ΕΝΩΣΟΥΜΕ τα χημικά στοιχεία ΕΞΩ και ΠΕΡΑ από τον ανθρώπινο φορέα και να ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΟΥΜΕ το αποτέλεσμα που θα έχει η ένωση αυτή...
Θα παραχθεί ΑΓΑΠΗ;;;
Είναι κάτι τέτοιο ΔΥΝΑΤΟΝ;;;
Απλά αναρωτιέμαι...


Κι αν ο ανθρώπινος φορέας είναι προαπαιτούμενο στη διαδικασία της παρατήρησης; Πχ, ξέρουμε το χημικό τύπο του νερού, αλλά τη γεύση του νιώθουμε όταν αυτή αντιδρά με τα δικά μας χημικά. Η ίδια η αίσθηση δηλαδή, ως προϊόν αντίδρασης, το λογικό είναι να είναι χημική ένωση. Οι ενδείξεις θέλουν πολλούς υπό την επιρροή ναρκωτικών ή ενθεογενών ουσιών να νιώθουν αγάπη, να νικούν τους φόβους τους. Θα επικαλεστώ και τον Πλάτωνα που αναφέρει ότι από τη συγκράτηση των χυμών γεννώνται λύπη, δειλία, αμβλύνοια και αφροσύνη επειδή οι ατμοί τους περιορίζουν τις κινήσεις της ψυχής (πράγματι qubit είναι..φιλο-σοφία ο συγκερασμός μυστικισμού και επιστήμης).

Στο επιχείρημα που μας έδωσε περί "εκ γενετής τυφλών" ο καλός μας Ευθύμης αναρωτιέμαι φίλε μου ΑΝ τελικά αυτό που θα ΧΡΩΜΑΤΙΣΟΥΝ ΩΣ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥΣ, μπορεί να είναι το ΙΔΙΟ όχι με αυτό που ένας που έχει όραση κατασκευάζει, ΑΛΛΑ με αυτό που ένας ΑΛΛΟΣ εκ γενετής τυφλός θα δημιουργούσε


Αξιοπερίεργη παρατήρηση. Ίσως να είναι διαφορετικό ή μπορεί να είναι το ίδιο αν αυτές οι "ιδέες" να έχουν περάσει, από τη μητέρα τους (κατά την κύηση), ή από τα (αιώνια-επανενσαρκούμενα) γονίδια. Το αξιοθαύμαστο είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι (δι)αισθάνονται (έστω και κατά το δοκούν) τα (όποια) χρώματα κατά τη διάρκεια της ζωής τους χωρίς να έχουν χρησιμοποιήσει τα μάτια τους.

Σύμπαν, μουσική και Πλάτωνας.. Ας συνοψίσουμε :wink: :

Εικόνα

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Παρ Νοέμ 11, 2005 11:56 am

Λέει ο Κέλσος :
και ως "κλειδί" θεωρώ την ΦΘΑΡΤΟΤΗΤΑ της ύλης (ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ) που είναι το αποτέλεσμα της ΠΡΟΕΚΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ μέσα σε αυτήν την αργοδονούμενη κατάσταση του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ (και εννοώ το ΠΝΕΥΜΑ)

Από μια άποψη, ο φυσικός κόσμος είναι ένα τεράστιο εργοστάσιο ανακύκλωσης.
Μόνο που (ταυτόχρονα με το νόμο διατήρησης της συνολικής ενέργειας), κάπου ενεδρεύει η εντροπία, κρυφογελώντας μοχθηρά ...:twisted:
Γιαυτό και οι επιστήμονες μιλάνε για τον, κάποια στιγμή, θάνατο του σύμπαντός μας (του γνωστού).

Ο Χριστός είπε δε : θα σας ετοιμάσω νέα γη και νέο ουρανό (ή, κάπως έτσι, δεν το θυμάμαι επακριβώς).
Τί εννοούσε αραγε; Δεν ξέρω, αλλά το κλειδί που έδωσε Αυτός για την είσοδο σ' αυτά τα νέα, ήταν η Αγάπη.
Ισως λοιπόν και η ενδεχόμενη βιοχημική της υπόσταση, να έχει να κάνει με κάποιες χημικές αντιδράσεις μετατροπής-μεταστοιχείωσης. :D :roll:

Η δε προεκβολή, κάποιο σκοπό θα έχει, δεν μπορεί...
Λέει ο Ευθύμης :
Υπάρχει η θεωρία των Υπερχορδών, που θέλει τον κόσμο μας (και εμάς δηλαδή) να αποτελείται από 10 διαστάσεις. Αυτό σημαίνει ότι είμαστε προβολή 10 διαστάσεων σε 4 (όπως η σκιά μας πχ είναι προβολή του εαυτού μας σε 2 διαστάσεις). Υποτίθεται ότι δε μπορούμε να αντιληφθούμε τις άλλες 6, μετά τις φυσικές, (αν όμως αυτή η αδυναμία μας οφείλεται στις εξασθενιμένες αισθήσεις; )

Νομίζω πως αυτή η διατύπωση, περί των διαστάσεων, δεν αντιφάσκει καθόλου με την άποψη του Κέλσου.
Το αν μπορούμε να αντιληφθούμε τις άλλες 6, έχει να κάνει, κατά την άποψή μου, με τον σκοπό της προεκβολής, που ανέφερα πιό πάνω. Εννοώ, πως το ΠΝΕΥΜΑ, ίσως τα κανόνισε έτσι, γιατί έτσι καθίσταται δυνατή και ομαλή η φυσική ύπαρξη, την οποία, ούτως ή άλλως, θέλησε.
Θέλω να πω, ότι αν οι καθημερινες, φυσικές μας αισθήσεις ήταν τόσο ανεπτυγμένες που να μπορούμε να βλέπουμε γύρω μας σαν σε ακτινογραφία ή μαγνητική τομογραφία, ν' ακούμε τη ροή του αίματός μας και τις τρίχες μας να φυτρώνουν... :shock: Φρίκη !!!

Αλλά μας ενεφύσησε το Πνεύμα του. Το οποίο, κινώντας το νου, μας επιτρέπει να προσεγγίσουμε την Αλήθεια του, χρησιμοποιώντας το φυσικό μας εξοπλισμό, αρκεί να μην εγκλωβιστούμε σ' αυτόν (τον εξοπλισμό) και τα πάθη του.
Άραγε οι μουσικοθεραπευτές να λειτουργούν σαν σύγχρονες Σειρήνες που ωθούν τα κύτταρα-στασιαστές στο θάνατο με τις μελωδικές τους ικανότητες;

Αυτό είναι άλλο ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, Ευθύμη, που αφορά στον ήχο και τις ιδιότητές του.

Υ.Γ. Τί παριστάνει αυτή η εικόνα που έβαλες ???

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Νοέμ 11, 2005 3:12 pm

Καλησπέρα καλοί φίλοι.

qubit, η εικόνα παρουσιάζει ένα εμπορικό ηχείο. Το όμορφο με αυτήν είναι ότι απεικονίζει ένα από τα 5 πλατωνικά στερεά, το 12εδρο (του οποίου οι βάσεις είναι πεντάπλευρα), το οποίο αναφέρεται στο σχήμα του Κόσμου μας. Το άλλο σχετικό στοιχείο είναι η μουσική και η σχέση αυτής με τη θεωρία των Υπερ-χορδών (και με τον Πλάτωνα). Γι' αυτό και το επέλεξα ως σύνοψη, πλατωνισμού, μουσικής και κοσμοθεωρίας.

Άραγε οι σχεδιαστές του είχαν κάτι στη συνείδησή τους όταν το σχεδίασαν; Αν όχι, το αξιοπερίεργο εν προκειμένω είναι είναι αυτό που χαρακτηρίζει ο Κέλσος στην τελευταία του καταχώρηση ως "εντυπωσιακό", τη λειτουργία δηλαδή μιας συλλογικής κοσμικής (υπο)συνείδησης μέσω της οποία όλοι φαίνεται να συνδεόμαστε.

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Παρ Νοέμ 11, 2005 3:23 pm

Άραγε οι σχεδιαστές του είχαν κάτι στη συνείδησή τους όταν το σχεδίασαν; Αν όχι, το αξιοπερίεργο εν προκειμένω είναι είναι αυτό που χαρακτηρίζει ο Κέλσος στην τελευταία του καταχώρηση ως "εντυπωσιακό", τη λειτουργία δηλαδή μιας συλλογικής κοσμικής (υπο)συνείδησης μέσω της οποία όλοι φαίνεται να συνδεόμαστε.


Μόλις είχα αντιληφθεί το 12-εδρο, ξανακυττώντας το, και μπαίνω να γράψω ένα σχόλιο, και να περιορίσω την ερώτηση στο αν είναι μηχάνημα, ή κάποιο μοντέλο. Και ... τσουπ! Ο Ευθύμης είχε ήδη στείλει απάντηση.

Συγχρονικότητα;

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Νοέμ 11, 2005 6:59 pm

Αγαπητοί φίλοι, νομίζω ότι θα συμφωνείτε πως η συζήτηση αυτή έχει πραγματικά εξελιχθεί θαυμάσια, όμως έχει ξεφύγει αρκετά τόσο από το αρχικό θέμα όσο κι από τη θεματολογία της δεδομένης θεματικής ενότητας.

Τείνει να βρει το μίτο που θα την οδηγήσει στον δρόμο της απελευθέρωσης από το λαβύρινθο του νου.

Οπότε, τί θα λέγατε να δίναμε ένα νέο όνομα στη συζήτηση και να αποκόβαμε τις τελευταίες δημοσιεύσεις, με σκοπό να μεταφερθούν στην ενότητα "ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ" και να συνεχίσουμε εκεί :?:

Σας παρακαλώ, προτείνετε στις επόμενες δημοσιεύσεις σας ανάλογα και κάποιο τίτλο, ο οποίος σας φαίνεται αρμόζων.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Σάβ Νοέμ 12, 2005 3:14 pm

"Φυσική και Μεταφυσική" ή "Μετα-Φυσική"

(Εγώ δεν ξέρω τίποτα, είμαι από χωριό)

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Νοέμ 12, 2005 3:39 pm

Τα μπογαλάκια μας και σε άλλη θεματική ενότητα.. :arrow:

Πράγματι η Ζαdok έχει δίκιο, η πρέπουσα θεματική ενότητα για να φιλοξενήσει την παρούσα πορεία της συζήτησης είναι το "παν-επιστήμιο".

(Γράφω "παρούσα" διότι αν εν τη ρύμη του λόγου υπάρξει συζήτηση περί των ταγμάτων ή τους φιλοσόφους που ενστερνίστηκαν το πάντρεμα της Φυσικής με τον μετά-εαυτό της να "ανασυντονιστούμε" σε άλλη θεματική ενότητα. :?)

Για τίτλο, αυτόν που ο Elissaios έδωσε. :wink:

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Νοέμ 13, 2005 1:56 am

Συνεχίζουμε λοιπόν, αναβαθμισμένοι... 8)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Κυρ Νοέμ 13, 2005 2:17 pm

Καλημερίζω τους ΄"συνδαιτημόνες", επανερχόμενος μετά απο απουσία μου και εύχομαι καλό χειμώνα με εποικοδομητικές και γόνιμες συζητήσεις...

Λέει λοιπόν η κβαντομηχανική, ότι κάτι που μπορεί να υπάρχει σε μιά κατάσταση, από ένα σύνολο πιθανών καταστάσεων (αρμοζουσών στη φύση του) βρίσκεται ταυτόχρονα σε όλες, μέχρι που θα παρατηρηθεί.
Τότε, παίρνει μία απ' όλες αυτές τις πιθανές τιμές.

qubit

Το ερώτημα είναι, λαμβάνει ΜΙΑ απο τις πιθανές καταστάσεις, δηλαδή όπως μας λέει η κβαντική, εκφυλίζεται και καταρρέει η κυματοσυνάρτηση απο το γεγονός της παρατήρησης, ή απλά ο παρατηρητής αντιλαμβάνεται ΤΗ ΜΙΑ ΜΌΝΟ κατάσταση, σύμφωνα με τις προσμονές και τις πεποιθήσεις του ;

Προσωπικά καταλήγω στο δεύτερο, γιατί,
στον κβαντικό κόσμο θεωρώ ότι δεν υφίσταται καμμία κατάσταση,
ότι δεν υφίστανται απειρες πιθανανές καταστάσεις, απο τις οποίες ο παρατηρητής με την παρατήρησή του "απομονώνει" μία, υλοποιόντας την πραγματικότητα,
αλλά μόνον άπειρες δυνατότητες ενός "μηδενικού" και ανύπαρκτου πεδίου, του κβαντικού κενού.
Η γνώση είναι ανάμνηση (εμπνευσμένη από την παρατήρηση => αισθήσεις); Είναι α-λήθεια αυτό;

γράφει πολύ εύστοχα ο ευθύμης.
Αυτό το πρωτοέθεσε ο Πλάτων, αν δεν κάνω λάθος. Ο οποίος έκανε διάκριση ανάμεσα στην πραγματική γνώση (την προσέγγιση των Ιδεών/Μορφών, μέσω του νου) από τη γνώμη, τη "δόξα" (δοξασία), που αποκτάται μέσω των αισθήσεων και αφορά στα αισθητά.
παραθέτει η qubit μιαν αλήθεια που μας βοηθά να ξεκαθαρίσουμε το ζήτημα.
Η μερική γνώση, η γνώμη λοιπόν είναι προϋπάρχουσα
και αντανακλώμενη στο κβαντικό κενο,
προβάλλει μια δυνατότητα, μια ανύπαρκτη φαντασιακή πιθανότητα ανάλογη της δοξασίας της.


Έτσι όμως οδηγούμαστε σε κάποιες παραδοχές,
παραδοχές που πιθανά αντικατοπτρίζουν την αλήθεια για τον κόσμο και τη φύση του.

1.Ολάκερη η δημιουργία είναι -συμφωνώντας με τον Κέλσο- φαινομενική και άρα μη πραγματική.
Ο καθένας αντιλαμβάνεται και "δημιουργρεί" τον κόσμο σύμφωνα με τις προϋπάρχουσες πεποιθήσεις και δοξασίες του.
Για τον καθένα μας η αντίληψη του κόσμου είναι καθαρά υποκειμενική,
αποτέλεσμα μιας προϋπάρχουσας δοξασίας.
Π.χ. ο φαντασμένος αλαζόνας ερμηνεύει την καλή συμπεριφορά των άλλων ως παραδοχή απο μέρους των της ανωτερότητάς του
και την αρνητική συμπεριφορά ως φθόνο των κατώτερων προς το μεγαλείο του (!).
Ο φέρων πράσινα ομματοϋάλια, τα βλέπει όλα πράσινα, όντας πεπεισμένος ότι όλα είναι πράσινα
και άμα του δείξεις τον παρθενώνα, πάλι πράσινο θα τον δεί, επιβεβαιούμενος για το ορθό της πεποίθησής του,
με μηδενική φυσικά πιθανότητα μετάπεισής του.

Έτσι και ο κβαντικός ερευνητής, αν έχει προετοιμάσει το πείραμα για την παρατήρηση της κυματικής φύσης του ηλεκτρονίου, θα παρατηρήσει θριαμβευτικά και αναμφισβήτητα ένα κύμα.

Ολάκερη η αντίληψη του κόσμου όμως στηρίζεται σε "μερικές" και λανθασμένες υποκειμενικές αντιλήψεις
και αυτό που αποκαλούμε αντικειμενική αντίληψη, είναι η συμφωνία της πλειοψηφείας των υποκειμενικών αντιλήψεων, των λανθασμένων υποκειμενικών αντιλήψεων, άρα και στο σύνολό τους, μη αληθής.

2.Αφού προϋπάρχει η δοξασία η οποία δημιουργεί τα φαινόμενα,
η οποιαδήποτε αντίληψη των φαινομένων δεν έπεται της φύσης των φαινομένων, αλλά δημιουργία φαινομένου και εξέλιξη και αντίληψη του φαινομένου,
είναι ένα και το αυτό,
άρα μάταια θα αναζητούμε αίτια και αιτιατά διακριτά μεταξύ τους.
Έτσι, στον κβαντικό κόσμο, η αλληλουχία αιτίου και αποτελέσματος δεν υφίσταται,
γεγονός που μας εξαναγκάζει να ξανασυμφωνήσουμε με τον Κέλσο,
ότι ο χρόνος δεν υφίσταται.

3.Παρατηρητής και παρατηρούμενο, είναι ταυτήσημα δημιουργήματα,
φαντασιακές προβολές του ίδιου κβαντικού κενού,
απόρροιες μιας δοξασίας,
συνέπεια του κατατεμαχισμού της ΓΝΩΣΗΣ,
του μερισμού της γνώσης σε δοξασίες.

Έτσι, ακόμα και αν μία μερική αντίληψη χαρακτηρίζεται ως αληθινή,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Δευ Νοέμ 14, 2005 12:49 pm

Παρατηρητής και παρατηρούμενο, είναι ταυτήσημα δημιουργήματα,
φαντασιακές προβολές του ίδιου κβαντικού κενού,
απόρροιες μιας δοξασίας,
συνέπεια του κατατεμαχισμού της ΓΝΩΣΗΣ,
του μερισμού της γνώσης σε δοξασίες.

Έτσι, ακόμα και αν μία μερική αντίληψη χαρακτηρίζεται ως αληθινή,
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Αγαπητέ Πασχάλη, το συμπέρασμα στο οποίο φτάνεις εν κατακλείδι, μου θυμίζει το γνωστό παράδοξο του Κρητικού που δηλώνει "όλοι οι Κρήτες είναι ψεύτες". :)
Οντας τα πάντα δοξασίες, κι αυτή ταύτη η δήλωση, δεν μπορεί να διεκδικήσει μιά καλύτερη θέση για τον εαυτό της (ότι λέει δηλαδή κάτι αληθές).

Κι ακόμα :
Αν το "κβαντικό κενό" είναι ανύπαρκτο πεδίο, τότε εμείς ούτε υπάρχουμε, ούτε συζητάμε.
Επίσης, πώς μπορεί κάτι "ανύπαρκτο" να έχει δυνατότητες;
Κι εν τέλει, τί σημαίνει "υπαρκτό";
Και γιατί "φαινομενική άρα μη πραγματική;"
Κάτι που φαίνεται κάπως, υπάρχει, έστω και ως "φάσμα" (φάντασμα) κάποιας, μη γνωστής έστω, πραγματικότητας. Ακόμα και το ότι φαίνεται, σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος για να το δει.
Αν υπάρχει ΓΝΩΣΗ, σημαίνει ότι υπάρχει αντικείμενο γνώσης και υποκείμενο που γνωρίζει. Είτε αληθώς, είτε που νομίζει ότι γνωρίζει.

Οτι βεβαίως η μερική αντίληψη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ, είναι μιά δήλωση στην οποία κανείς δεν θα διαφωνήσει.

Αραγε όμως, υπάρχει κάτι που είναι Η ΑΛΗΘΕΙΑ;
Μήπως η Αλήθεια, δεν είναι παρα μόνον μικρές, μικρές αλήθειες υπερτιθέμενες, στροβιλιζόμενες ίσως, εναλασσόμενες μεταξύ είναι και μη-είναι ?? ("φιλοπαίσμονες γαρ οι θεοί" :P )
Δεν το ισχυρίζομαι - απλώς ένα ερώτημα βάζω...

Οσο για το χρόνο, είναι ένα τεράστιο (και πανάρχαιο) πρόβλημα.
Ο Πλάτων τον όρισε, ας το πούμε έτσι, ως "κινητή εικόνα της αιωνιότητας" (κάνοντας -όπως και στο σύνολο της φιλοσοφίας του άλλωστε- έναν εκπληκτικό συγκερασμό της παρμενίδειας και της ηρακλείτειας αντίληψης). Στην κίνηση υπάρχει και η διαδοχή και η επαλληλία.
Αλλά, παρ' όλο που με γοητεύει αυτος ο ορισμός, ομολογώ πως δεν τον έχω πολυκαταλάβει.
Κατά την άποψή μου, ο χρόνος είναι ένα μεγάλο μυστήριο και δεν είναι τόσο απλό να τον σβήσουμε απ' το χάρτη.

Προς το παρόν θα ήθελα να πω για το χρόνο, ότι, στα μικρά παιδιά, η ζωή είναι ένα συνεχές "τώρα".
Για τη δίχρονη ανηψιά μου, που πρόσφατα φαίνεται ν' αντιλαμβάνεται την έννοια κάποιου μελλοντικού χρόνου (παρ' όλο που χρησιμοποιεί σωστά τους ρηματικούς τύπους, λέγοντας "έφαγα" ή "θέλω να κάνω κακα") όλο το μέλλον εγκλείεται σε μιά λέξη : "αύιο". Που σημαίνει, μάλλον, "όχι τώρα".

Η αντίληψη του χρόνου διαμορφώνεται στα παιδιά, πολύ αργότερα απ' ότι η αντίληψη του χώρου.
Ισως επειδή η οικονομία της φύσης επιβάλλει την απόλυτη συγκέντρωση στο "τώρα", προκειμένου να εξυπηρετηθεί η διαδικασία της μάθησης. Αναρωτιέμαι όμως, αν είναι μόνον αυτό...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Νοέμ 15, 2005 3:47 am

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι.

Αγαπητέ Πασχάλη καλό χειμώνα και σε 'σένα. Στην περίπτωση που σού φανεί χρήσιμο, η συζήτηση αποτελεί μέρος μιας άλλης, περί "μεταφυσικής και ασχετοσύνης" στο "Λαβύρινθο σκέψεων".

Βάσει της θεωρίας, πράγματι η ίδια η άποψη που εκφράζεις είναι υποκειμενική, ήτοι..

αυτό που αποκαλούμε αντικειμενική αντίληψη, είναι η συμφωνία της πλειοψηφείας των υποκειμενικών αντιλήψεων


Εξετάζοντας χρονικά την πρόταση, πρώτα υπήρξαν οι υποκειμενικές αντιλήψεις, των οποίων η ομοφωνία δίνει ύπαρξη στην αντικειμενική.

Αντιστρέφοντας, "αυτό που αποκαλούμε υποκειμενική αντίληψη είναι η διαφωνία από την αντικειμενική". Εδώ, προϋπάρχει η αντικειμενική.

Με την εκδοχή αυτή είναι συμβατή και η ετυμολογία της "α-λήθειας". Αν δηλαδή η γνώση είναι ανάμνηση τότε δε μπορεί παρά η υποκειμενική αντίληψη να είναι η κατά το δυνατόν ακριβής προσέγγιση της πρϋπαρχούσης μνήμης.
Τελευταία επεξεργασία από Ευθύμης σε Τρί Νοέμ 15, 2005 3:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης