"ΚΡΑΤΥΛΟΣ" ή Περί Ονομάτων Έρευνα & Ανάλυση

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Παρ Ιούλ 29, 2005 8:13 pm

Καλησπέρα φίλοι μου.

Πολύ όμορφο το θέμα που άνοιξες φίλε μου Κέλσο. Εύχομαι και ελπίζω να σταθεί πηγή γνώσης, έμπνευσης και προβληματισμού.

Διαβάζοντας το θέμα μέχρι το σημείο που έχει φτάσει, εμένα μου έρχονται λέξεις στο νου που στέκονται στην αντίπερα όχθη του ποταμού από τα τέκνα της Σοφίας. Επειδή πιστεύω πως αυτό που αποκόμισα εγώ διόλου τυχαίο είναι και σίγουρα κάτι έχει να πει σε όλους μας, ήθελα απλά να γίνει σαφής η "γεύση" που εγώ έχω αυτή τη στιγμή στο στόμα.

Ας σταθεί το post μου εφαλτήριο που θα οδηγήσει στην ομορφιά που μπορεί και πρέπει να μας χαρίσει η Γνώση μέσα από αυτό το topic.

Υ.Γ.: Θα ήθελα πολύ να είχα τις γνώσεις να "επέμβω" στο θέμα αλλά δυστυχώς δεν τις έχω.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 29, 2005 10:13 pm

Αγαπητέ μου Kelso,
Αναρωτιέμαι ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ κάποιος να διεξάγει ερωτήματα, όταν ΒΑΣΙΚΗ προϋπόθεση για αυτά, είναι να έχει ΠΡΩΤΙΣΤΟΣ ο ίδιος μια ίδιαν άποψη.

Αναρωτιέμαι, έχεις παρατηρήσει πως τα μικρά παιδιά είναι γεμάτα ερωτήσεις? Φαντάζομαι πως ναι.
Όταν κάποιος άνθρωπος δεν γνωρίζει ρωτάει για να μάθει. Ρωτάτε και θα σας απαντήσουν…

Μέσα από τις διάφορες απαντήσεις που μπορούν να του δοθούν και αφού τις επεξεργαστεί θα καταφέρει να υιοθετήσει μία άποψη που θα τον εκφράζει. Μη βιαστείς να πεις πως η άποψη αυτή δεν θα είναι δική του, ίσα ίσα θα είναι μία νέα διαφορετική, η οποία μπορεί να εμπεριέχει στοιχεία των απαντήσεων που έχει πάρει, μπορεί πάλι να τα έχει απορρίψει και να αρκεστεί στα όσα μέχρι στιγμής έχει βιώσει.

Τα ερωτήματα λοιπόν – κατ’ εμέ – μπορούμε να τα συναντήσουμε σε δύο φάσεις.
Α. όταν δεν γνωρίζει κανείς και θέλει να κάνει μία αρχή προκειμένου να αποκτήσει την προσωπική του άποψη
Β. όταν ήδη γνωρίζει κάτι, έχει μία άποψη, αλλά μιας και το αναζητητικό του πνεύμα παραμένει άγρυπνο και μη θέτοντας όριο, θέλει να πλατύνει το μονοπάτι που ακολουθεί καθώς και να το εμπλουτίσει.

Έτσι λοιπόν τα ερωτήματα είναι αναγκαία προκειμένου κάποιος να αποκτήσει άποψη ακόμα και να εξελίξει μία ήδη υπάρχουσα.

Και για να έχεις άποψη πρέπει να έχεις εργαστεί ως προς την απόκτησή της

Σαφώς και πρέπει να εργαστείς, τώρα με ποιον τρόπο επέτρεψε μου να σου πω, πως κανείς δεν μπορεί να επιβάλει τον δικό του τρόπο μιας και κανένας τρόπος δεν μπορεί να θεωρηθεί λάθος ή αντίστοιχα σωστός.

Θέλω να πω πώς χωρίς να βρέξει κάποιος τα πόδια του, ψάρια δεν μπορεί να πιάσει όπως μας λέει ο θυμόσοφος λαός.

Όταν μία δεδομένη στιγμή κάποιος κάθεται στην παραλία και δεν βρέχει καν τα πόδια του, αυτό δεν σημαίνει πως δεν το έχει πράξει στο παρελθόν. Ενδεχομένως την δεδομένη εκείνη στιγμή η ανάγκη και η εργασία να είναι διαφορετική.

Καταρχάς, όταν έχουμε άποψη, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να την έχουμε τεκμηριωμένη.
Το "έστω" που αναφέρεις, αφήνει ΚΕΝΑ που ΜΟΝΟ οι διαφόρων ειδών ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ, μπορούν να γεμίσουν.

Ο κάθε εσωτερικός δρόμος είναι μοναχικός. Αφού λοιπόν κάποιος κάνει την δική του διαδρομή, την δική του εργασία, μέσα από τον δικό του τρόπο, καταλήγει να έχει μία άποψη την οποία σαφώς οφείλει να μπορεί να την τεκμηριώσει.

Και ερωτώ : η τεκμηρίωση αυτή κατ’ εσέ πως πρέπει να είναι ? να στηρίζεται στην λογική ή να στηρίζεται στην φαντασία. Μιλάμε για τον κόσμο των ιδεών ή για τον φυσικοϋλικό κόσμο ? Μιλάμε για φαντασία ή για τις τυχόν φαντασιώσεις της λογικής ?

Σε ότι όμως αναφέρεις σχετικά με το ΕΥΡΟΣ της οπτικής, που ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ (λέω εγώ) να έχουμε ως υγιείς Αναζητητές, νομίζω πώς εκείνος που έχει εκείνη την Χ τεκμηριωμένη άποψη, οφείλει να μας ενημερώσει ΑΝ και ΠΟΣΟ ευρύς είναι στο να αναζητά περισσότερα ακόμα στοιχεία πληροφόρησης (για το Χ συγκεκριμένο θέμα που ερευνά) και όχι εμείς που απλά ακόμα ίσως δεν έχουμε κατανοήσει τον τρόπο δράσης και ενεργειών του (δηλαδή αν απλά κάθετε στην παραλία, ή βρίσκεται απλά στην επιφάνεια της θάλασσας ή αν επιχειρεί μακροβούτια στον Ωκεανό της Άχρονης Γνώσης και Σοφίας )

Το πώς θα κινηθεί ο καθένας είναι προσωπική απόφαση και κανείς δεν μπορεί να του προσδιορίσει το πλάτος. Ο υγιής αναζητητής μπορεί να έχει μία Χ τεκμηριωμένη άποψη, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα της βάλει και στεγανά απορρίπτοντας την οπτική και την εργασία κάποιου άλλου, επειδή κατά την δική του άποψη αυτή δεν υφίσταται, πράγμα που μπορεί να υποκρύπτει άλλα πράγματα, γιατί ναι μεν μπορούμε να κρίνουμε εάν κάποιος έχει άποψη ή όχι, αλλά δεν δυνάμεθα να κατακρίνουμε μία στάση.

Σωστά αναφέρεις ότι αυτό το "ΑΝ" σε παροτρύνει να ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ, αλλά όταν αυτό ΔΕΝ γίνεται, γιατί είναι πολύ πιο ασφαλές να ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ και να πελαγοδρομεί κανείς μέσα στα διάφορα "ΑΝ", τότε μάλλον χάνουμε την κάθε πολύτιμη ευκαιρία να ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΜΕ, χάνουμε την ευκαιρία να εφαρμόσουμε αυτό που η Τεκτονική Παράδοση αποκαλεί ΛΑΞΕΥΣΗ ΤΗΣ ΛΙΘΟΥ ΜΑΣ...
Η λάξευση, πονάει και ο άνθρωπος κάνει το ΠΑΝ για να ΜΗΝ πονέσει...

Πέρα από παραδόσεις είναι γνωστό πως η εκπαίδευση γίνεται μέσα από την παίδευση πράγμα που σίγουρα έχει το δικό του κόστος. Εάν κάποιος λοιπόν δεν δύναται να «πληρώσει» τότε δεν θα έχει και όφελος και μιας και τίποτα δεν είναι τυχαίο, πολύ σοφά τότε το σύμπαν θα έχει συντελέσει αυτός ο κάποιος να παραμείνει εγκλωβισμένος στα δικά του ΑΝ μέχρι την στιγμή που θα καταφέρει να αποκτήσει άποψη και το επόμενο ΑΝ να έχει άλλο σκοπό πιο εξελίξιμο για αυτόν τον ίδιο.

Όμως μια σοφιστεία κρύβεται πίσω από την φράση σου: "...είτε είσαι μέσα στο βυθό είτε είσαι απ' έξω δεν έχει καμία σημασία..."
Γιατί το ζητούμενο είναι αυτή η εικόνα του ΒΥΘΟΥ, ΤΗΣ ΑΧΡΟΝΗΣ ΣΟΦΙΑΣ και όχι η ασφάλεια που μπορεί (ενδεχομένως) να προσφέρει η παραλία

Το ζητούμενο μπορεί να είναι αυτό για σένα. Το τι αναζητά ο καθένας αφ’ ενός δεν το γνωρίζεις καθώς επίσης δεν μπορείς να γνωρίζεις τις ανάγκες της δικής του ψυχής που καλείται να καλύψει.
Καλή μου Κυρά των γερακιών, να συμφωνώ με την περίσκεψη, αλλά για αυτόν που ΘΕΛΕΙ να βουτήξει...
Αυτός δικαιούται αν θέλει να βρίσκεται σε περίσκεψη...
Οι υπόλοιποι ας αρκεστούν στην ρομαντική εικόνα που μπορεί να τους προσφέρει ο Ήλιος που δύει και που πάει να συναντήσει το ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΒΑΘΟΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΙΟΥ ΗΛΙΟΥ - ΠΑΤΕΡΑ...
Βλέπεις, και Εκείνος σε εκείνο το βάθος ΣΥΝΑΝΤΑ τον Εσώτερό του Εαυτό.
Στην επιφάνεια, απλά συναντά την αντανάκλασή του...


Όλοι έχουν δικαίωμα στην αναζήτηση αρκεί να το θέλουν. Το τι θα κάνει ο καθένας είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να οριοθετήσει.
Όσον αφορά Εκείνον επέτρεψε μου να μην μιλήσω γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να έχω άποψη για τον τρόπο που Εκείνος επικοινωνεί και λειτουργεί.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιούλ 30, 2005 12:09 am

Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη :oops: για το μάκρος της απάντησης που θα ακολουθήσει, αλλά βρίσκω πολύ ωφέλιμο για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ τον συγκεκριμένο διάλογο μεταξύ εμένα και της αγαπημένης μου Φίλης, της Κυράς των Γερακιών

Η Ladyhawk έγραψε:"...Αναρωτιέμαι, έχεις παρατηρήσει πως τα μικρά παιδιά είναι γεμάτα ερωτήσεις? Φαντάζομαι πως ναι.
Όταν κάποιος άνθρωπος δεν γνωρίζει ρωτάει για να μάθει. Ρωτάτε και θα σας απαντήσουν…

Μέσα από τις διάφορες απαντήσεις που μπορούν να του δοθούν και αφού τις επεξεργαστεί θα καταφέρει να υιοθετήσει μία άποψη που θα τον εκφράζει..."

Καλησπέρα αγαπητή μου Κυρά των Γερακιών...

Φυσικά και έχω ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ το ΠΩΣ δρουν και ΡΩΤΟΥΝ τα παιδιά, μιας και έχω 2 υπέροχα πλάσματα ως τέκνα που με έμαθαν πολλά από τα Άρρητα και τα Κρύφια, απλά και μόνον παρατηρώντας τα...
Τους χρωστάω πολλά και ευγνωμονώ τον Θεό που με έφερε στον δρόμο τους...

Να σου θυμίσω επί ευκαιρίας, την περίφημη (κατ' εμέ πάντα) φράση του Μεγάλου Ραβί:
Άφετε τα παιδία να ελθούν προς εμέ, ίνα αυτά ανήκει η βασιλεία των ουρανών"
Και ευτυχώς, που μικρός σε ηλικία έκανα παιδία και έτσι μικρός ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΑ...

Παρατηρώντας λοιπόν τα παιδία μου, θα έρθω να σου πω πώς όταν θέτουν ερωτήσεις για να ΜΑΘΟΥΝ, στο μυαλό τους δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ "απάντηση" σε αυτό ρωτάνε, με αποτέλεσμα το προφανές:
ΑΚΟΥΝΕ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΤΑ ΟΣΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ...
Είναι ανάγκη για αυτά, να ΜΑΘΟΥΝ τα όσα εγώ ο πατέρας τους ΓΝΩΡΙΖΩ...
Έτσι θεωρούν ότι θα με ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, γιατί για αυτά είμαι ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ τόσο εγώ όσο και ο Κόσμος που έφτιαξα για να ΖΗΣΟΥΝ...

Σχετικά με τις απαντήσεις τώρα...
Καταρχάς, ΜΠΟΡΟΥΝ να τους δοθούν ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, αρκεί εμείς, οι μεγάλοι και οι σοφοί γονείς τους, να έχουμε την ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ να απλοποιούμε ακόμα και την ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ έννοια και αυτό επιτυγχάνεται ΜΟΝΟΝ όταν εμείς έχουμε κατανοήσει και όχι απλά αναμασήσει την απάντηση...

Ειδάλλως φτάνουμε στο γνωστό σε όλους μας φαντάζομαι, "άστα αυτά, δεν είναι για την ηλικία σου" :wink:

Η Ladyhawk έγραψε:"...Τα ερωτήματα λοιπόν – κατ’ εμέ – μπορούμε να τα συναντήσουμε σε δύο φάσεις.
Α. όταν δεν γνωρίζει κανείς και θέλει να κάνει μία αρχή προκειμένου να αποκτήσει την προσωπική του άποψη
Β. όταν ήδη γνωρίζει κάτι, έχει μία άποψη, αλλά μιας και το αναζητητικό του πνεύμα παραμένει άγρυπνο και μη θέτοντας όριο, θέλει να πλατύνει το μονοπάτι που ακολουθεί καθώς και να το εμπλουτίσει.

Έτσι λοιπόν τα ερωτήματα είναι αναγκαία προκειμένου κάποιος να αποκτήσει άποψη ακόμα και να εξελίξει μία ήδη υπάρχουσα..."

Την πρώτη φάση καλή μου την γνωρίζουμε ΟΛΟΙ φαντάζομαι και δεν χρίζει ανάλυσης.
Στην δεύτερη φάση ΟΜΩΣ, έρχομαι να σε ρωτήσω: ΠΩΣ γνωρίζει κάποιος κάτι;
Από την απάντησή σου εξαρτάτε η απάντηση που θα σου δώσω, γιατί ΑΛΛΙΩΣ είναι να έχει κάποιος κάποια άποψη για κάτι που ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ - ΒΙΩΣΕ και άλλο είναι να αναμασά ως ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ, τις σκόρπιες εικόνες που έχει συλλέξει στον φυσικοεγκέφαλό του, από τους διάφορους που έτυχε να ακούσει να μιλούν για το θέμα...
Όπως ασφαλώς αντιλαμβάνεσαι, σε αυτόν το 2ο, είναι προδικασμένη η πορεία του...
ΠΑΝΤΑ θα είναι γεμάτος "ΑΝ"...
ΑΝ όσα έχει ως άποψη είναι ΣΩΣΤΑ :?:


Η Ladyhawk έγραψε:"...Σαφώς και πρέπει να εργαστείς, τώρα με ποιον τρόπο επέτρεψε μου να σου πω, πως κανείς δεν μπορεί να επιβάλει τον δικό του τρόπο μιας και κανένας τρόπος δεν μπορεί να θεωρηθεί λάθος ή αντίστοιχα σωστός..."

Θα ήθελα να το κάνω, αλλά δεν μπορώ καλή μου Φίλη :!:
Και ξέρεις το γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ :?:
Γιατί ΠΑΝΤΑ το αποτέλεσμα της εργασίας μετράει ΚΑΙ ΟΧΙ ο τρόπος που εργάζεται κανείς...
Να σου ξαναθυμίσω λόγια του Μεγάλου Ραββί: "Εκ του καρπού θα κρίνεις το δέντρο αν είναι ωφέλιμο ή μη"
Τι θέλω να πω;
Μα το προφανές... Φυσικά και υπάρχει ΛΑΘΟΣ και ΣΩΣΤΟΣ τρόπος και αυτό γιατί ο ΣΩΣΤΟΣ θα φέρει πάντα ΚΑΠΟΙΟ αποτέλεσμα ενώ ο ΛΑΘΟΣ δεν θα καταφέρει ΠΟΤΕ τίποτα, παρά μόνον στο να γεννά ερωτήματα στον φυσικοεγκέφαλο εκείνου που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι εργάζεται, ΑΝ και πάλι ο τρόπος του να ΜΗΝ εργάζεται, είναι ο πλέον αποδοτικός :!: :!: :!:

Σε καμία όμως περίπτωση καλή μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ που θα προσπαθήσω να "αλλάξω" τρόπο στον οποιονδήποτε ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ στον εαυτό μου και αυτό ΟΤΑΝ θα ανακαλύψω ότι με κάποιον άλλο τρόπο θα είχα καταφέρει περισσότερα ως αποτέλεσμα...
Επί το προκείμενο, περιμένω ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ και όχι "ΑΝ" μιας και εγώ φανερώνω ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ και όχι τα όποια τυχών "ΑΝ" μπορεί να έχω...


Η Ladyhawk έγραψε:"...Όταν μία δεδομένη στιγμή κάποιος κάθεται στην παραλία και δεν βρέχει καν τα πόδια του, αυτό δεν σημαίνει πως δεν το έχει πράξει στο παρελθόν. Ενδεχομένως την δεδομένη εκείνη στιγμή η ανάγκη και η εργασία να είναι διαφορετική..."

Πιθανά να έχει γίνει αυτό, το οποίο εμένα ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ (τι είχε κάνει εις το παρελθόν του)...
Αυτό που εγώ ζητάω είναι να μου αποκαλύψει ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΕΓΩ ΚΑΝΩ, τον τρόπο της ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ, η οποία εργασία θα είναι και το επιστέγασμα της άποψης που θα εκφράσει...
Ενδεχομένως λοιπόν, θα ξέρει περί τίνος ομιλούμε και ΔΕΝ θα εκφράζει "ΑΝ"... :roll:

Η Ladyhawk έγραψε:"...Ο κάθε εσωτερικός δρόμος είναι μοναχικός. Αφού λοιπόν κάποιος κάνει την δική του διαδρομή, την δική του εργασία, μέσα από τον δικό του τρόπο, καταλήγει να έχει μία άποψη την οποία σαφώς οφείλει να μπορεί να την τεκμηριώσει..."

Ο κάθε δρόμος, ΟΣΟ μοναχικός και να είναι, απο την στιγμή που είναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ, θα σε οδηγήσει στην ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΚΟΡΥΦΗ, στο Έν.
Αναφαίρετο δικαίωμα του ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ, να διαγράψει όποια πορεία (μοναχική ή μη) τον ΒΟΛΕΥΕΙ...
Εμένα μου αρέσει η ευθεία... 8)

Η Ladyhawk έγραψε:"...Και ερωτώ : η τεκμηρίωση αυτή κατ’ εσέ πως πρέπει να είναι ? να στηρίζεται στην λογική ή να στηρίζεται στην φαντασία. Μιλάμε για τον κόσμο των ιδεών ή για τον φυσικοϋλικό κόσμο ? Μιλάμε για φαντασία ή για τις τυχόν φαντασιώσεις της λογικής ?..."

Και απαντώ: Δώσε μου τον ορισμό που ΕΣΥ δίνεις στην ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΗ και την ΦΑΝΤΑΣΙΑ μιας και τα ξεχωρίζεις, γιατί για να το κάνεις αυτό, σημαίνει ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ...
Επεξήγησε μου λοιπόν, το ΠΩΣ ΕΣΥ αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα και μετά πολύ ευχαρίστως να σου ΕΞΗΓΗΣΩ πώς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ...

Η Ladyhawk έγραψε:"...Το πώς θα κινηθεί ο καθένας είναι προσωπική απόφαση και κανείς δεν μπορεί να του προσδιορίσει το πλάτος. Ο υγιής αναζητητής μπορεί να έχει μία Χ τεκμηριωμένη άποψη, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα της βάλει και στεγανά απορρίπτοντας την οπτική και την εργασία κάποιου άλλου, επειδή κατά την δική του άποψη αυτή δεν υφίσταται, πράγμα που μπορεί να υποκρύπτει άλλα πράγματα, γιατί ναι μεν μπορούμε να κρίνουμε εάν κάποιος έχει άποψη ή όχι, αλλά δεν δυνάμεθα να κατακρίνουμε μία στάση ..."

Η μάνα μου, όταν έφυγα από την πατρική εστία για να ανοίξω τι δική μου, μια από τις συμβουλές που μου έδωσε ήταν: "Το άνοιγμα στα βήματά σου να είναι όσα και τα μέτρα σου"
Και το εφάρμοσα...
Πράγματι, κανένας δεν μπορεί να ορίσει το που θα δραστηριοποιηθεί ο άλλος...
Για τον υγιή αναζητητή ΗΔΗ σου απάντησα...
Περιμένω τις στοιχειοθετηθμένες απόψεις του και ΟΧΙ τα υποθετικά του "ΑΝ"...

Η Ladyhawk έγραψε:"...Πέρα από παραδόσεις είναι γνωστό πως η εκπαίδευση γίνεται μέσα από την παίδευση πράγμα που σίγουρα έχει το δικό του κόστος. Εάν κάποιος λοιπόν δεν δύναται να «πληρώσει» τότε δεν θα έχει και όφελος και μιας και τίποτα δεν είναι τυχαίο, πολύ σοφά τότε το σύμπαν θα έχει συντελέσει αυτός ο κάποιος να παραμείνει εγκλωβισμένος στα δικά του ΑΝ μέχρι την στιγμή που θα καταφέρει να αποκτήσει άποψη και το επόμενο ΑΝ να έχει άλλο σκοπό πιο εξελίξιμο για αυτόν τον ίδιο..."

Συμφωνώ μαζί σου και προσθέτω:
Ας μείνει όσο θέλει στα "ΑΝ" του, εμένα γιατί με αυτά τα "ΑΝ" θα πρέπει να με αμφισβητεί, αθετώντας εαυτό υπεράνω της δράσης;;;
Δηλαδή, θα πρέπει να απολογούμαι το ΓΙΑΤΙ και το ΠΩΣ σε κάποιον που απλά "αμπελοφιλοσοφει" και διαρκώς ο κορεσμένος απο την ύλη φυσικοεγκέφαλός του το μονο που γεννά είναι "ΑΝ" και "ΑΝ" και "ΑΝ" :evil: :evil: :evil:
ΗΜΑΡΤΟΝ...

Η Ladyhawk έγραψε:"...Το ζητούμενο μπορεί να είναι αυτό για σένα. Το τι αναζητά ο καθένας αφ’ ενός δεν το γνωρίζεις καθώς επίσης δεν μπορείς να γνωρίζεις τις ανάγκες της δικής του ψυχής που καλείται να καλύψει..."

Μα στο θέμα που εγώ ερευνώ, με ενδιαφέρει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ και όχι του απέναντι!!!!
Και γιατί να με ενδιέφερε του απέναντι δηλαδή;;;;
Θα ασχολιομουν με τους άλλους μόνο αν είχα να προσφέρω κάτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ (με όλα όσα απαρτίζουν την λέξη ΔΙΚΟ ΜΟΥ).
Ποτέ πάντως για να τους γεμίσω με "ΑΝ"...
Το "ΑΝ" θα το εκστόμιζα όταν και μόνο θα είχα να αντιπαραθέσω κάτι άλλο και αυτό, ΑΝ μου το ζητήσουν...

Η Ladyhawk έγραψε:"...Όλοι έχουν δικαίωμα στην αναζήτηση αρκεί να το θέλουν. Το τι θα κάνει ο καθένας είναι κάτι που κανείς δεν μπορεί να οριοθετήσει.
Όσον αφορά Εκείνον επέτρεψε μου να μην μιλήσω γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό να έχω άποψη για τον τρόπο που Εκείνος επικοινωνεί και λειτουργεί..."

Εγώ θα έλεγα αρκεί να το ξέρουν :!:
Σχετικά με το ΠΩΣ Εκείνος λειτουργεί, σε παραπέμπω στην αρχή της απάντησής μου που αναφέρθηκα στα ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ...

Με αγάπη ειλικρινή,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιούλ 30, 2005 12:23 am

Ο Secondborn έγραψε:Καλησπέρα φίλοι μου.

Πολύ όμορφο το θέμα που άνοιξες φίλε μου Κέλσο. Εύχομαι και ελπίζω να σταθεί πηγή γνώσης, έμπνευσης και προβληματισμού.

Διαβάζοντας το θέμα μέχρι το σημείο που έχει φτάσει, εμένα μου έρχονται λέξεις στο νου που στέκονται στην αντίπερα όχθη του ποταμού από τα τέκνα της Σοφίας. Επειδή πιστεύω πως αυτό που αποκόμισα εγώ διόλου τυχαίο είναι και σίγουρα κάτι έχει να πει σε όλους μας, ήθελα απλά να γίνει σαφής η "γεύση" που εγώ έχω αυτή τη στιγμή στο στόμα.

Ας σταθεί το post μου εφαλτήριο που θα οδηγήσει στην ομορφιά που μπορεί και πρέπει να μας χαρίσει η Γνώση μέσα από αυτό το topic.

Υ.Γ.: Θα ήθελα πολύ να είχα τις γνώσεις να "επέμβω" στο θέμα αλλά δυστυχώς δεν τις έχω.


Καλέ μου φίλε Δευτερογεννημένε...
Αλήθεια, αναλογίστηκες το ψευδώνυμο που διάλεξες ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ;;;

Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια...
Σκοπός του θέματος είναι ακριβώς αυτός που αναφέρεις:
"να σταθεί πηγή γνώσης, έμπνευσης και προβληματισμού"

Φίλε μου και εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ, αλλά ψάχνω για να βρω στοιχεία για να με βοηθήσουν την απλή αναρώτηση (για το οτιδήποτε) να μετατραπεί σε ΓΝΩΣΗ και αυτό μπορεί να γίνει (όπως εσύ πολύ καλά γνωρίσεις), όταν ο αναζητητής, σκύψει και ΕΡΓΑΣΤΕΙ επάνω στο αντικείμενο που ερευνά ή που τον απασχολεί...

Πράξε το και εμείς οι υπόλοιποι αναζητητές, θα είμαστε ΕΔΩ για να σου προσφέρουμε το χέρι μας ΟΤΑΝ ΕΣΥ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ...

Είναι μακρύς (ΕΥΤΥΧΩΣ) ο δρόμος για την Ιθάκη...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιούλ 30, 2005 9:37 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...

Χθες ανέφερα μια λέξη (Ω! τι πρωτότυπο...)
Μια λέξη που είναι από τις πλέον παρεξηγημένες, ίσως γιατί ο θρησκευτικός φανατισμός/ δογματισμός με αυτήν την λέξη προσπαθεί να κρατήσει μακριά από "λάθη" το ποίμνιό του...

Αναφέρομαι στην λέξη Ήμαρτον μια λέξη που κάποια πολύ, μα πολύ αγαπημένη Φίλη (που μου λείπει αρκετά από τις συζητήσεις μας :roll: ), κάποια στιγμή την ανέφερε και την σχολίασε...

Ας δούμε λοιπόν αυτήν τη λέξη, που σίγουρα κρύβει πολλά, αν αναλογιστούμε ότι εφαρμόζοντας ο άνθρωπος την αμαρτία, χάνει τον "παράδεισο" του παραμυθιού :wink:

Η Αμαρτία δηλαδή το αμαρτείν (πράτω την αμαρτία) σημαίνει αποτυχία, σφάλμα και προέρχεται απο το ρήμα Αμαρτάνω.
που αυτό με τη σειρά του σημαίνει αποτυγχάνω, αστοχώ, αποτυγχάνω επι του σκοπού. Γενικός σημαίνει ότι δεν κατορθώνω να πράξω τι, ότι σφάλλομαι, διαπράτω σφάλμα, αλλά ακόμα σημαίνει ότι στερούμαι τίνος, χάνω τι. Κατ' επέκταση σημαίνει πράτων το κακόν, αποτυγχάνω, σφάλλω, αμαρτάνω.

Ενδιαφέρουσα είναι όμως και η ετυμολογία της λέξεως!
Είναι σύνθετη λέξη :!: εκ του στερητικού α και του μέρ (μείρω - μέρος) ή του σμαρ (όπου το σ είναι το δασύ πνέυμα του είμαρται) και που σημαίνουν όλα αυτά, αμοιρώ, ΕΙΜΑΙ ΑΜΕΤΟΧΟΣ :!:
Ερευνώντας την σανσκριτική, θα ανακαλύψουμε τη λέξη misa που σημαίνει εσφαλμένως αλλά και την λέξη misyati που σημαίνει αμελείν, λησμονείν

Άρα η λέξη Α-μαρτάνω <α-hμαρτ - <ασmart- <α-smit του οποίου βάση είναι το smer (κάσμοιρος) όπου ο Ησύχιος αναφέρει ότι η λέξη κάτσμορος, ήμορος, άμοιρος δηλαδή καταλήγουμε από την αμαρτία στην λέξη άμοιρος και η οποία λέξη είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται σε εκείνον που δεν έχει μερίδιο από κάποιο πράγμα, ο ατυχής, ο δυστυχής :!:

Αυτά από την ετυμολογία και το υπέροχο λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσης του Ιωάννη Σταματάκου.

Ποιος λοιπόν κατά τους αρχαίους ημών προγόνους που θέσπισαν ως ΣΟΦΟΙ νομοθέτες τις λέξεις μας, είναι αυτός που ΑΜΑΡΤΑΝΕΙ :?:
Είναι αυτός που παραμένει ΑΜΕΤΟΧΟΣ σε σχέση με την ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ, κοινώς εκείνος που δεν δραστηριοποιείται - ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ το κοινωνικό σύνολο...

Και γιατί αυτό :?:
Γιατί έτσι καθίσταται ΑΜΟΙΡΟΣ χωρίς να έχει μερίδιο από το αποτέλεσμα που θα φέρει το κοινωνικό σύνολο ή η ομάδα που έχει ενταχθεί...

Να γιατί σε πολλές Φιλοσοφικές ομάδες, Τάγματα κλπ, κύριο χαρακτηριστικό που ζητούν από τα μέλη που θα ενταχθούν στους κόλπους τους, είναι να ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ και αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΜΥΗΣΕΩΣ (εργασίας) ΠΟΥ ΕΞΥΜΝΗΣΟΥΝ - ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΟΝΤΑΙ, ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ :wink:

Και κλείνοντας, να σας παραθέσω μια απορία που μου γεννήθηκε ακούγοντας μια φράση.
Την φράση "Μή με Λησμόνεις".
Πολύ αναρωτήθηκα τι να σημαίνει άραγε η ΟΥΣΙΑ όχι η επίφαση της φράσης αυτής.
Τώρα μπορώ να πω με σχετική "βεβαιότητα" ότι η φράση σημαίνει : Μην είσαι αμελής με τα καθήκοντά σου και τις υποχρεώσεις σου. Μην γίνεις άμοιρος απο το μερίδιο που δικαιωματικά σου ανήκει, όταν και εφ' όσων ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ

Αγαπημένη μου Φίλη, σε ευχαριστώ εκ βάθους ΨΥΧΗΣ που μου έδωσες την ευκαιρία με μία σου λέξη, να ΕΡΑ(γ)ΣΤΩ την Σοφία του Αιώνιού μας Πατέρα...
Δεν θα σε λησμονήσω ΠΟΤΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Κυρ Ιούλ 31, 2005 3:16 pm

Αγαπητέ μου Kelso

Είναι ανάγκη για αυτά, να ΜΑΘΟΥΝ τα όσα εγώ ο πατέρας τους ΓΝΩΡΙΖΩ...
Έτσι θεωρούν ότι θα με ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, γιατί για αυτά είμαι ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ τόσο εγώ όσο και ο Κόσμος που έφτιαξα για να ΖΗΣΟΥΝ...


Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στα δικά σου παιδιά γιατί δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας τους. Θα μιλήσω λοιπόν γενικότερα για τα παιδιά μιας και υπήρξα και εγώ κάποτε παιδί και θυμάμαι το λόγο των ερωτήσεων μου. Ρωτούσα για να μάθω, ναι, και όχι για να κατανοήσω αυτόν που θα μου δώσει μία απάντηση. Έτσι ανάλογα δρουν τα περισσότερα παιδιά.

Στην δεύτερη φάση ΟΜΩΣ, έρχομαι να σε ρωτήσω: ΠΩΣ γνωρίζει κάποιος κάτι;
Από την απάντησή σου εξαρτάτε η απάντηση που θα σου δώσω, γιατί ΑΛΛΙΩΣ είναι να έχει κάποιος κάποια άποψη για κάτι που ΕΡΓΑΣΤΗΚΕ - ΒΙΩΣΕ και άλλο είναι να αναμασά ως ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ, τις σκόρπιες εικόνες που έχει συλλέξει στον φυσικοεγκέφαλό του, από τους διάφορους που έτυχε να ακούσει να μιλούν για το θέμα...
Όπως ασφαλώς αντιλαμβάνεσαι, σε αυτόν το 2ο, είναι προδικασμένη η πορεία του...
ΠΑΝΤΑ θα είναι γεμάτος "ΑΝ"...
ΑΝ όσα έχει ως άποψη είναι ΣΩΣΤΑ


Για να γνωρίζει κάποιος κάτι, παραπάνω από ένα πράγματα μπορούν να έχουν συμβεί.
Μπορεί να το έχει βιώσει και να έχει αποκτήσει προσωπική άποψη.
Μπορεί να έχει ρωτήσει για αυτό να έχει επεξεργαστεί τις απαντήσεις και να έχει καταλήξει σε ένα συμπέρασμα το οποίο ενδεχομένως να γίνει και βίωμα στο μέλλον. Επειδή κάποιος έχει μία χ άποψη δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να την έχει και κάποιος άλλος.
Μπορεί να είναι μία μνήμη παλιά, η οποία μέσω κάποιου ερεθίσματος ανασύρθηκε και μη μπορώντας ο ίδιος να την εξηγήσει προβαίνει σε ερωτήσεις.

Γιατί ΠΑΝΤΑ το αποτέλεσμα της εργασίας μετράει ΚΑΙ ΟΧΙ ο τρόπος που εργάζεται κανείς...

Αυτή είναι η δική σου άποψη και την σέβομαι.
Η δική μου όμως λέει πως πέρα από το αποτέλεσμα, μέσα από την διαδρομή που διανύει κανείς μπορεί να αποκομίσει πολλά. Το αποτέλεσμα έπεται.

Σε καμία όμως περίπτωση καλή μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ που θα προσπαθήσω να "αλλάξω" τρόπο στον οποιονδήποτε ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ στον εαυτό μου και αυτό ΟΤΑΝ θα ανακαλύψω ότι με κάποιον άλλο τρόπο θα είχα καταφέρει περισσότερα ως αποτέλεσμα...
Επί το προκείμενο, περιμένω ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ και όχι "ΑΝ" μιας και εγώ φανερώνω ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ και όχι τα όποια τυχών "ΑΝ" μπορεί να έχω...


Για να ανακαλύψεις κάτι θα πρέπει πρώτα να αναρωτηθείς εάν υπάρχει και μετά να προχωρήσεις να το ανακαλύψεις.


Ας μείνει όσο θέλει στα "ΑΝ" του, εμένα γιατί με αυτά τα "ΑΝ" θα πρέπει να με αμφισβητεί, αθετώντας εαυτό υπεράνω της δράσης;;;
Δηλαδή, θα πρέπει να απολογούμαι το ΓΙΑΤΙ και το ΠΩΣ σε κάποιον που απλά "αμπελοφιλοσοφει" και διαρκώς ο κορεσμένος απο την ύλη φυσικοεγκέφαλός του το μονο που γεννά είναι "ΑΝ" και "ΑΝ" και "ΑΝ"
ΗΜΑΡΤΟΝ...


Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αναφέρεις το παραπάνω μιας και εγώ ουδέποτε υποστήριξα πως κάποιος πρέπει να παραμείνει στα «αν» του. Απλά εξέφρασα κάποιο «αν» το οποίο θεωρώ μία αρχή προκειμένου να εξεταστεί μία άποψη. Κανείς δεν σου ζήτησε να απολογηθείς για κάτι. Το εάν θα απαντήσεις σε κάποιο ερώτημα είναι δική σου απόφαση και κανείς δεν σου επιβάλει το τι θα κάνεις. Δεν μπορείς όμως να απαγορεύσεις σε κάποιον να αναρωτιέται. Μέσα από ένα διάλογο ο καθένας μπορεί να αναρωτηθεί ότι θέλει, αν εσένα δεν σου κάνει απλά το προσπερνάς.

"...Όλοι έχουν δικαίωμα στην αναζήτηση αρκεί να το θέλουν. (ladyhawk)
Εγώ θα έλεγα αρκεί να το ξέρουν (kelsos)


Εάν ήξεραν δεν θα αναζητούσαν ! και εάν η αναφορά σου έχει να κάνει με τον τρόπο, αυτό είναι κάτι και που ποικίλλει αλλά και που μαθαίνεται.


Αυτά. Από εδώ και πέρα δεν έχω να εξηγήσω κάτι άλλο όσον αφορά τα «αν», άλλωστε νομίζω ότι είμαστε και εκτός θέματος. Ας εστιάσουμε λοιπόν την προσοχή μας επί του όμορφου θέματος που βρίσκεται σε εξέλιξη.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Τετ Αύγ 03, 2005 12:58 am

Γεια σου Κελσο.

Με αφορμη τον πολυ ωραιο τροπο που χειριζεσαι τις λεξεις
θα ηθελα να κανουμε μια μικρη αναλυση στην λεξη
Μετα-νοω καθως και στην λεξη κατα-νοω.

Για την λεξη μετανοω εχω μια πολυ συγκεκριμενη ερμηνεια και θα ηθελα να μαθω κατα ποσο συμφωνεις.

Καθε φορα που την ακουγα απο χριστιανους ή την κοιτουσα γραμμενη σε καποιο τοιχο παντοτε την ερμηνευα ως "μετακινηση".Δεν την μπερδευα με την λεξη μετανιωνω και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με κατι τετοιο.Θεωρω απλα οτι η συγκεκριμενη λεξη εννοει την αλλαγη τροπου/επιπεδου ή εστω συνειδησιακης καταστασης που βρισκεται ο "νους" μας.

Θεωρουσα λοιπον αυτο το χιλιοειπωμενο Μετανοειτε αλλιως θα καειτε στην κολαση ή Μετανοειτε για να εισελθετε στον Παραδεισο ως κατι απολυτως λογικο,μιας και η κατασταση που βρισκεται ο νους μας οριζει το πως θα βιωνουμε την ζωη σαν κολαση ή σαν παραδεισο.
Αληθεια η εσωτερικη ερμηνεια ποια ειναι;

Οσο για το κατανοω,παλι εχω μια υποκειμενικη ερμηνεια.
Θεωρω οτι το κατανοω,για να καταλαβω οτιδηποτε,θα πρεπει να παω κοντρα(εξου και το κατα) στον νου μου.Δηλαδη στον διαμορφωμενο νου μου,ο οποιος ειδικα οταν το θεμα του ειναι αγνωστο ή εχει διαφορετικες εμπειριες ή εχει διαμορφωθει με συγκεκριμενη κουλτουρα αδυνατει και αντιστεκεται στο να ειναι ανοιχτος σε νεες ιδεες,αποψεις.Απο την αλλη βεβαια θεωρω οτι για να κατανοησω κατι θα πρεπει η προσωπικοτητα μου να ειναι ενα με την ουσια μου.

Ποιες ειναι οι δικες σου αποψεις φιλε Κελσο;

Shiva
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Αύγ 04, 2005 12:02 am

Την καλησπέρα μου στο αγαπημένο Ερμαφρόδιτο, το οποίο αναφέρθηκε σε δύο πολύ ενδιαφέρουσες λέξεις:
Το Μετά-νοω καθώς και την λέξη κατά-νοω.

Για τις λέξεις αυτές,
Το Ardha Nareswara έγραψε:
"...Για την λεξη μετανοω... ...Καθε φορα που την ακουγα απο χριστιανους ή την κοιτουσα γραμμενη σε καποιο τοιχο παντοτε την ερμηνευα ως "μετακινηση". Δεν την μπερδευα με την λεξη μετανιωνω και δεν νομιζω οτι εχει να κανει με κατι τετοιο. Θεωρω απλα οτι η συγκεκριμενη λεξη εννοει την αλλαγη τροπου/επιπεδου ή εστω συνειδησιακης καταστασης που βρισκεται ο "νους" μας..."

"...Οσο για το κατανοω, παλι εχω μια υποκειμενικη ερμηνεια.
Θεωρω οτι το κατανοω, για να καταλαβω οτιδηποτε, θα πρεπει να παω κοντρα (εξου και το κατα) στον νου μου... ...Απο την αλλη βεβαια θεωρω οτι για να κατανοησω κατι θα πρεπει η προσωπικοτητα μου να ειναι ενα με την ουσια μου..."


Καταρχάς, να ξαναθέσω υπόψιν όσων παρακολουθούν τη παρούσα συζήτηση, ότι τα ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ δεν μπορούμε να τη βρούμε στις απόψεις κανενός...
Η άποψη του καθένα μας, διαμορφώνεται με άπειρες παραμέτρους ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ, άρα η άποψη που ΣΗΜΕΡΑ έχουμε για κάτι, ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι θα την έχουμε και αύριο και προπαντός ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΛΩΒΙΖΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ, αλλά με αυτή ως βάση και οδηγό μας, να προσπαθούμε να ερευνήσουμε ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ τα πράγματα...

Η οπτική μου λοιπόν σχετικά με την Α' λέξη, τη λέξη Μετανοώ, έχει να κάνει με την αντίληψη και το αντιλαμβάνομαι, κατόπιν ή πολύ αργά. Επίσης σημαίνει μεταβάλλω γνώμη ή σκέψη, κοινός σκέπτομαι αλλιώς.
Όλα αυτά λοιπόν μας παραπέμπουν στην καθομιλούμενη χρήση της λέξης, που δεν είναι άλλη από το μεταμελούμαι, μετανοέω, μετανιώνω για κάτι.
Από το Μετανοώ, προέρχεται η λέξη Μετάνοια, που σημαίνει η κατόπιν ερχόμενη σκέψη, αλλαγή (ΜΕΤΑΒΟΛΗ) γνώμης, μεταμέλεια.

ΟΜΩΣ εσύ καλό μου Ερμαφρόδιτο, έκανες λόγο για το γεγονός ότι "...πάντοτε την ερμήνευες ως "μετακίνηση".
Και ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ κοιτώντας την λέξη αυτή, σε αυτό καταλήγω και εγώ μαζί σου, την "μετακίνηση", μιας και το ρήμα "ναίω", σημαίνει ρέω, πλέω :roll:

Το πλοίο που ΝΑΙΕΙ, πλέει, είναι το ανθρώπινο σώμα...
Έχει μία πορεία που ακολουθεί, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ τα δεδομένα αλλάζουν, τότε αλλάζει ΠΟΡΕΙΑ, μετακινείται, ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑΒΟΛΗ...
Το θέμα που εγείρεται είναι το πότε αλλάζουν τα δεδομένα της πορείας μας στην ζωή :?:

Και αυτή η απάντηση είναι υποκειμενική...
Για μένα, αλλάζουν όταν ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ εναρμονιστεί πλήρως με τον ΝΟΥ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ ΤΑΞΗ ΕΙΣ ΤΟ ΧΑΟΣ...
Νομίζω πως και γι' αυτόν τον λόγο η θρησκευτική μεταμέλεια - μετανόηση έχει οροθετικό χαρακτήρα και φυσικά ΟΤΑΝ κάποιος μετανοήσει, για μένα βρίσκεται ένα βήμα ΠΡΙΝ από την αγκαλιά του Πατέρα...

Ας ρίξουμε όμως και μία ματιά στη έτερη λέξη, το Κατανοώ...

Η λέξη σημαίνει εννοώ καλώς, καταλαμβάνω, παρατηρώ, αντιλαμβάνομαι || κατανοέω, μανθάνω, γιγνώσκω || σκέπτομαι, διανοούμαι.
Η πρόθεση κατά (όπως και το μετά), έχει πολλές πρακτικές εφαρμογές στον Λόγο.
Το σαν βασική και "ριζική" πρόθεση έχει να κάνει με την κίνηση εκ των ΑΝΩ προς τα ΚΑΤΩ, κατεπάνω τίνος, επάνω εις τι.
Αυτά εις την γενικήν...

Εις την αιτιατικήν, και πάλι δηλώνει κίνηση προς τα ΚΑΤΩ, αλλά ουχί αρχόμενης εκ των ΑΝΩ.

Εσωτερικά τώρα, στην οπτική μου, έχει να κάνει με την ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΝΟΥ.
Ο Ανθρώπινος ΝΟΥΣ, βρίσκεται ΧΑΜΗΛΑ, κάτω, σε σχέση με τον Θείο Νου που βρίσκεται άνω (σχηματικά πάντα).
Ο χαμηλός νους, κινούμενος στα χαμηλά πεδία της ύλης, το μόνο που κάνει είναι να ΕΝΝΟΕΙ, δηλαδή να αντιλαμβάνεται ΜΕΡΙΚΩΣ τα όποια ερεθίσματα λαμβάνει από το υλικό μας πεδίο.

Θα μπορούσα να πω ότι θα ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ όταν ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ την πραγματικότητα που το περιβάλει και αυτή δεν είναι άλλη, από τον Θείο Νου (που έβαλε τάξη στο Χάος :wink: ) ο οποίος περιβάλει και εμπεριέχεται στο ΠΑΝ...
Αυτό το παραπάνω, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ που εσύ ανέφερες ότι: "...για να κατανοήσω κάτι, θα πρέπει η προσωπικότητα μου να είναι ένα με την ουσία μου..."

Ελπίζω να σε κάλυψα, παραθέτοντας τις οπτικές μου για τις δύο ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ, ξαναλέω, λέξεις...
Την καλησπέρα μου σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Οκτ 05, 2005 11:15 pm

Καλησπερα Κελσο,

Ωραια ολα αυτα και ενδιαφεροντα. Φαινεται αληθεια οτι εισαι βαθυς γνωστης επι του θεματος.

Επιτρεψε μου ομως μια απορια.

Μιας και το θεμα μας ειναι τα ονοματα. Και ανεξαρτητα αν και εγω δεν κατανοω γιατι θα πρεπει να χρησιμοποιουμε συνδιασμο λεξεων απο ολα τα λεξικα της ανθρωποτητας για να βγαλουμε καποιο συμπερασμα, ενω η ελληνικη ειναι οπως προαναφερθηκε και η ποιο σωστη γλωσσα.

Πως ειναι δυνατον να αναγαγουμε συμπερασματα για το ονομα καποιου αφοτου καποιος με το συγκεκριμενο ονομα εχει κανει καποια αξιεπαινη πραξη ? Πως ειναι δυνατον να πιστευουμε οτι ολοι με το ιδιο ονομα εχουν της ιδιες ιδιοτητες και χαρισματα που το συγκεκριμενο ονομα τους επισυναπτει ? Οσο για τον αλεξανδρο, αν και δεν νομιζω οτι το ονομα ειναι τυχαιο, ειναι η πρωτη φορα που ειχε χρησιμοποιειθει στην αρχαιοτητα αυτο το ονομα?

Το ιδιο συμβαινει και με τον Ιησου? Ποσοι Μεσιες ζουσαν πριν και μετα τον γιο του θεου? Ηταν ολοι τους μεσιες?

Με συνχωρεις για τα ορθογραφικα μου λαθη. Ειναι αυταποδικτο οτι δεν γνωριζω την γλωσσα οπως εσυ :)

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Οκτ 06, 2005 12:31 pm

HawkFire έγραψε:
-Α Πως ειναι δυνατον να αναγαγουμε συμπερασματα για το ονομα καποιου αφοτου καποιος με το συγκεκριμενο ονομα εχει κανει καποια αξιεπαινη πραξη ?
-Β Πως ειναι δυνατον να πιστευουμε οτι ολοι με το ιδιο ονομα εχουν της ιδιες ιδιοτητες και χαρισματα που το συγκεκριμενο ονομα τους επισυναπτει ?
-Γ Οσο για τον αλεξανδρο, αν και δεν νομιζω οτι το ονομα ειναι τυχαιο, ειναι η πρωτη φορα που ειχε χρησιμοποιειθει στην αρχαιοτητα αυτο το ονομα?

-Δ Το ιδιο συμβαινει και με τον Ιησου?
-Ε Ποσοι Μεσιες ζουσαν πριν και μετα τον γιο του θεου?
-Ζ Ηταν ολοι τους μεσιες?


Καταρχάς καλώς όρισες στο Σταυροδρόμι της Αναζήτησης φίλε μας Πύρινο Γεράκι :wink:
Σου εύχομαι καλή και γόνιμη παραμονή στους χώρους ανταλλαγής απόψεων...

Σε όσα με ερωτάς τώρα...
Την πρώτη σου ερώτηση ομολογώ ότι δεν την κατάλαβα :cry:
Τι εννοείς γράφοντας για "αξιέπαινη πράξη";

Στην 2η αναφέρεις ότι "πιστεύουμε"...
Φίλε μου (προσωπικά πάντα) ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ τα όσα αποδίδεις σαν συμπέρασμα σου.
Αυτό που ΓΝΩΡΙΖΩ είναι ότι ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ, ο φέρων το όνομα απλά έχει την "χάρη", ΔΗΛΑΔΗ εναπόκειται σε εκείνον να ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ και ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ τα όσα σαν ιδιότητες κρύβει το όνομά του 8)
Είναι κάτι ΣΑΝ το αυγό, που όλοι ξέρουμε ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ, αλλά που περιμένουμε να "σκάσει" για να το επιβεβαιώσουμε...

Ο πρώτος Αλέξανδρος (που εγώ τουλάχιστον ΓΝΩΡΙΖΩ) ήταν ο υιός του βασιλέα της Τροίας Πρίαμου και εννοώ τον γνωστό μας από την Ιλιάδα Πάρι.

Για τις τελευταίες 3 ερωτήσεις, θεωρώ ότι ήδη σου απάντησα με την τοποθέτησή μου σχετικά με τις ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ των ονομάτων ΩΣ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ δυνατότητες όσων τα φέρουν.

Κλείνοντας να σου αναφέρω πως Η ΓΝΩΣΗ όπως την αναφέρεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΜΑ ΚΑΝΕΝΟΣ...
Αυτή υπάρχει "ΑΦ' ΕΑΥΤΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΗ" αφού είναι ένα από τα χαρακτηριστικά του Θεού...
Όταν λοιπόν "κάποιος" απλά γνωρίζει το παραπάνω, δεν έχει να κάνει τίποτα άλλο παρά να την ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ...
Και ξέρεις κάτι....
Όποιος ζητάει του δίνεται...
Όποιος κρούει την θύρα, αυτή του ανοίγεται...

Το ζήτημα είναι ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ, ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ (όπως έλεγε και ο Σωκράτης) για να ξεκινήσει να την ΑΝΑΖΗΤΑ...
Η εποχή μας βρίθει από ανθρώπους που τα ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ....
Και το μόνο που ΔΕΝ ξέρουν, είναι ότι πλέουν στον ωκεανό της ΑΓΝΟΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΥΣΊΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΆΤΩΝ...

Με εκτίμηση λοιπόν στην ΓΝΩΣΗ,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Πέμ Οκτ 06, 2005 12:52 pm

Καλως σας βρήκα Κελσο,

Καταρχας δεν μπορω να ισχυριστω οτι γνωριζω πολλα. Το αντιθετο μαλιστα. Αλλα ελπιζω οτι εχω την δυναμη της γνωμης μου. Θα μπορουσα να πω οτι ειμαι υπεροπτης εκ φυσης και ετσι αν και το γνωριζω αυτο το χαρακτηριστικο μερικες φορες μπορει να φαινομαι και ακουγομαι εγωιστικα.

Μετα αυτη την παρενδεση θα σου απαντησω εδω πανω σε αυτα που ρωτας.

Για την πρωτη μου ερωτηση σαν αξιεπαινη πραξη δεν την εννοω σαν τιμωρια αλλα σαν κατι που εκανε καποιος και για τον οποιο εχει μπει στην ιστορια και αρα μπορουμε εμεις να διδασκομαστε απο αυτο. Το προβλημα με την συλλογικη οτι θα μπορεσουμε να βγαλουμε συμπερασματα για το χαρακτηρα καποιου μετα απο τα κατορθωματα του οπως γραφηκαν στην ιστορια ειναι αυτο που με προβληματιζει. Πως δηλαδη λεμε οτι ο Αλεξανδρος ειναι ο ανδρας που θα θεοποιηθει απο το ονομα του, αφοτου μελετησουμε την πορεια του στην ιστορια. Αν επρεπε να γινει κατι τετοιο θα επρεπε να γινει πριν κανει την συγκεκριμενη πορεια του στην ιστορια. Τοτε θα υπηρχε πραγματικα αφορμη για να συμπερανουμε οτι οντος κρυβεται κατι στην σημασια που του αποδιδεις.

Το ιδιο και με καθε ονομα. θα μπορουσαμε να πουμε οτι οντος κριβεται καποια ερμηνεια πισω απο τα ονοματα που μας δινονται αλλα αυτη ειναι ισως μια επιθυμια αυτων που μας δινουν αυτα τα ονοματα αρα το χαρακτηριστικο που κριβεται πισω απο καθε ονομα ειναι το χαρακτηριστικο που καποιος αλλος θελει να αποδωσει σε μας και οχι κατι που εμεις οι ιδιοι επιδιωκουμε στη ζωη η εχουμε επικτυτο.

Ελπιζω να σου επεξηγησα αρκετα.

Θα μου ηταν παντος πολυ ενδιαφερον να μου πεις την ερμηνεια του δικου μου ονοματος. ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ. Αυτο μου το δωσαν αλλο. Το HAWKFIRE το χρησιμοποιω απο μονοσ μου και ημουνα απο τους πρωτους που το χρησιμοποιησαν στο διαδικτυο.

Ευχαριστω.

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Οκτ 06, 2005 10:40 pm

Φίλε HawkFire, το ότι "Εμμανουήλ" σημαίνει "Ο Θεός μαζί μας" υποθέτω ότι σου είναι γνωστό. Άρα, ζητάς κάποια περαιτέρω ερμηνεία;

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Πέμ Οκτ 06, 2005 10:43 pm

Φιλε Ελισαιο,

Δεν το ηξερα αλλα ναι ο φιλος μας ο Κελσος μαλλον τηα μπορει να το ερμηνεψει καλυτερα, νομιζω.

Ευχαριστω παντος.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Οκτ 31, 2005 11:52 am

Elissaios έγραψε:Φίλε HawkFire, το ότι "Εμμανουήλ" σημαίνει "Ο Θεός μαζί μας" υποθέτω ότι σου είναι γνωστό. Άρα, ζητάς κάποια περαιτέρω ερμηνεία;


Aγαπητέ μου Ελισσαίε, σου έχω μαι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ (αλήθεια σου λέω) ΕΚΠΛΗΞΗ, η οποία και ακολουθεί σχετικά πάντα με το όνομα ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ που το Πύρινο Γεράκι μας ζήτησε την έρευνά του...

Εμμανουήλ

Για το όνομα Εμμανουήλ,
· βλέπε Ησαϊα Κεφ. Ζ στιχ. 14
· βλέπε Ησαϊα Κεφ. Η στιχ. 8
· βλέπε Ματθαίος Κεφ. Α στιχ. 22 – 23

Εμμανουήλ, Κύριο όνομα που σημαίνει στα Εβραϊκά «Μεθ’ ημών ο Θεός» και δόθηκε όπως προείπαν οι προφήτες στον Ιησού.
Έκτοτε, παρά την Εβραϊκή καταγωγή του ονόματος, είναι από τα συνηθέστερα ονόματα παρά των χριστιανικών λαών Ανατολής & Δύσεως και το συναντάμε με διάφορους τύπους (ειδικά στην Ελλάδα) όπως: Μανώλης, Μάνος, Μανούσος, Μανουήλ, Εμμανουήλ και στην δύση ως : Εμμάνουελ, Ιμμάνουελ, Μανουέλ, Μανοέλ κλπ.

Η περί του ονόματος προφητεία παρουσιάζεται δύο φορές, στο βιβλίο του Ησαϊα (Κεφ. Ζ στ. 14 & Κεφ. Η στ. 8) και αυτός είναι και ο λόγος που το βιβλίο του Ησαϊα, καλείται και ως : «Βιβλίον του Εμμανουήλ».
Τον στίχο 14 από το Ζ΄ Κεφάλαιο του Ησαϊου ολόκληρο, τον περιλαμβάνει ο ευαγγελιστής Ματθαίος είς το Α΄Κεφ. Στ. 22 – 23 στην αφήγηση του περί της γεννήσεως του Ιησού :

«…Ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει, και θέλει γεννήσει υιόν, και θέλουσι καλέσει το όνομα αυτού ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ, το οποίον μεθερμηνευόμενον είναι Μεθ’ ημών ο Θεός…»

Η προφητεία αυτή, δόθηκε από τον Ησαϊα στον βασιλέα του Ιούδα Αχάζ, μέλλοντα να αντιμετωπίσει τις ηνωμένες δυνάμεις του Φακέε, βασιλέως του Ισραήλ και του Ρασίν, βασιλέως τους Αράμ, που σχεδιάζοντας συμμαχία με τους Ασσυρίους, την οποία ο Ησαϊας ήθελε να αποτρέψει τονώνοντας την προς τον Θεό πίστη του βασιλέως.

Διάφορες είναι οι ερμηνείες οι οποίες δίνονται στα εν λόγο χωρία από τους διάφορους ερμηνευτές των Ιερών κειμένων, διαφωνούντες πρωτίστως περί του «παιδίου» που εννοεί ο προφήτης.
Αλλά η χριστιανική παράδοση, απορρίπτουσα την ιδέα ότι ο προφήτης ομιλούσε περί του παιδίου του Αχάζ, Εζεκία ή ότι ομιλούσε αορίστος περί ενός παιδίου ή πολλών παιδιών, των οποίων η γέννησης θα τεθεί ως όριο αρχής επικείμενων ολέθρων εις τα κράτη του Ισραήλ και του Αράμ και υποστηριζόμενη υπό του συνόλου των πατέρων της εκκλησίας, θεωρεί βέβαιο ότι ο προφήτης Ησαϊας ομιλεί περί της γεννήσεως του Μεσσίου.

Λεξικό του Ηλίου,
λήμμα Εμμανουήλ



Και τώρα ας περάσουμε στην ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ και ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΗ ερμηνεία της τόσο σημαντικής (κατ' εμέ πάντα) λέξης - ονόματος...


Εμ = από το αρχαίο Εμέ που είναι η αιτιατική σε α΄ πρόσωπο της προσωπικής αντωνυμίας Εγώ

Μανού = Στα Σανσκριτικά είναι το όνομα του μεγάλου Ινδού νομοθέτου, το οποίο και προέρχεται από την ρίζα man που σημαίνει σκέφτομαι.
Θα έλεγα ότι η λέξη ταυτίζεται με την έννοια της ανθρωπότητας και αυτό γιατί κατ’ ουσίαν αντιπροσωπεύει τον Σβαγιαμπχούβα, τον Πρώτο από τους Μανού, τον αυθύπαρκτο, συνεπώς τον Λόγο και Προγεννήτορα της ανθρωπότητας, μιας και ο Μανού Σβαγιαμπχούβα είναι η σύνθεση των 14 Μανού των Πουρανά, η σύνθεση των 14 φυλάκων, πατρώνων των φυλετικών κύκλων μέσα σε 1 Μανβαντάτρα που ισούται χρονικά με 1 ημέρα του Μπράχμα.Είναι ο Ουράνιος Άνθρωπος, ίδιος με τον Αδάμ Καδμόν της Εβραϊκής Καμπάλα,Ο Μανού είναι ουσιαστικά ο Πρώτος νομοθέτης και σχεδόν μια Θεία Ύπαρξη.

Ήλ = Θεός των Φοινίκων και των Σύρων, αλλιώς Ήλος όπου είναι η Ελληνική απόδοση από τις Σημιτικές γλώσσες των λέξεων Ήλ, Έλ, ή Ίλ οι οποίες κατά αρχάς τις χρησιμοποιούσαν για να δηλώσουν τις έννοιες του Θείου, αργότερα όμως οι λέξεις αυτές ταυτίστηκαν με ονόματα του θεού.
Η λέξη Αλλάχ των Αράβων και των Τούρκων, φαίνεται να προέκυψε από την λέξη Ήλ.
Ο Ήλος των Φοινίκων, φέρεται ως υιός του Ουρανού και της Γης και αντιστοιχεί (μάλλον) ως προς τον Κρόνο των Ελλήνων.
Σχετίστηκε δε με τον Ήλιο, λόγο της ομοιότητος της ρίζας.
Λατρευόταν ως η Ύψιστη Θεότητα και παριστάνοταν να έχει 4 οφθαλμούς (2 εμπρός και 2 πίσω) καθώς και 4 φτερά.
Η λατρεία του Ήλου είχε επεκταθεί όπως ήταν φυσικό και σε όλες τις κτήσεις – αποικίες των Φοινίκων σε ολόκληρη την Αφρική και όχι μόνον.



Με τα όσα στοιχεία σας παράθεσα, νομίζω πώς μπορούμε να καταλάβουμε ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ για το όνομα που "διαλέχτηκε" να αποδοδεί στο πρόσωπο τοη Ιησού...
Κλειδί δε σε όλα αυτά, θεωρώ πως είναι η λέξη Μανού, η οποία περιέχει πολλά ακόμα στοιχεία που ΔΕΝ περιέλαβα στην απαντησούλα μου...
Π.χ ο συσχετισμός της με τον Έλληνα ΜΙΝΩΑ (για τους "περίεργους" της συζήτησης)...

Η έρευνα δίκή σας φίλοι μου...


Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Νοέμ 02, 2005 11:20 am

qubit έγραψε:Μιάς όμως και περί των λέξεων ο λόγος, ας δούμε και τον όρο "μεταφυσικό".


Λέγοντας μεταφυσικό εννοούμε όλα αυτά που δεν είναι ορατά στον υλικό κόσμο και δεν μπορεί ο άνθρωπος να τα αντιληφθεί με τις 5 αισθήσεις.

Είναι η αναφορά σε όλα αυτά που ναι μεν υπάρχουν και έχουν να κάνουν με την αντίληψη την συνείδηση την μνήμη κλπ νοητικά φαινόμενα αλλά είναι πέρα από την υλική πραγματικότητα.

Όλα γύρω μας απαρτίζουν την φύση και αυτή καλούμαστε να παρατηρήσουμε προκειμένου να αντικρίσουμε τις ακτίνες φωτός. Με τον όρο αυτό γίνεται αναφορά σε πραγματείες που αφορούν λοιπόν την φύση, τους νόμους του σύμπαντος και κατ΄ επέκταση μέσα από αυτό μπορεί ο άνθρωπος να μάθει τον ίδιο του τον εαυτό σαν πρώτο βήμα στην εξέλιξή του.

Επίσης μιας και όλος ο κόσμος έχει και την εξωτερική αλλά και την εσωτερική πλευρά, η μεταφυσική προσέγγιση των πραγμάτων μας δίνει μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα και μας φτάνει πιο κοντά στην αλήθεια.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:11 pm

Παραθέτω μία ανάλυση του όρου μεταφυσική και πως προήλθε, πράγμα νομίζω χρήσιμο για την εν λόγω κουβεντούλα μας.

ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ

Είναι το τμήμα της φιλοσοφίας που μελετά την ύπαρξη μέσω της έρευνας των βασικών αρχών του πραγματικού. Η καταγωγή του όρου ανάγεται στην έκδοση των έργων του Αριστοτέλη υπό την επιμέλεια του Ανδρόνικου του Ροδίτη (1ος αιώνας π.Χ.). Σ’ αυτή την έκδοση τα αριστοτελικά γραπτά που αφορούσαν τα υπερβατικά προβλήματα της πραγματικότητας βρισκόταν τοποθετημένα μετά τα γραπτά που αφορούσαν τη φύση, ‘’Φυσική’’ και γι’ αυτό ονομάστηκαν ‘’Μεταφυσική’’. Από τη λογοτεχνική έννοια του όρου ‘’οι πραγματείες που ακολουθούν εκείνες γύρω από τη φύση’’ πέρασε έπειτα στο να περιγράφει τη θεωρία που περιλαμβάνεται σε τέτοιες πραγματείες, δηλαδή τη θεωρία των βασικών αρχών του σύμπαντος πέρα από την νοητή πραγματικότητα. Ο Αριστοτέλης προσδιόρισε αυτή τη θεωρία ως πρώτη επιστήμη και πιο συγκεκριμένα θεώρησε ότι αντικείμενο αυτής είναι το ον ως ον, δηλαδή η πραγματικότητα όπως αυτή ορίζεται σε εκείνες τις καθολικές απόψεις που είναι κοινές σε όλες τις ξεχωριστές πραγματικότητες, αντικείμενο των επιμέρους επιστημών. Η μεταφυσική κατ’ αυτή την έννοια παρουσιάζεται ως απόλυτη γνώση, έχοντας τον πρώτο λόγο πάνω σ’ όλες τις επιστήμες στις οποίες παρέχει τις αρχές πάνω στις οποίες θεμελιώνονται όλοι οι τομείς της γνώσης. Γι’ αυτό ακριβώς η μεταφυσική υποβλήθηκε σε αυστηρή κριτική από τους Διαφωτιστές και από τον Καντ που απόδειξε το αβάσιμο μιας μεταφυσικής που θεωρείται επιστημονική. Η σύγχρονη σκέψη υπέβαλε σε κριτική κάθε φιλοσοφία που ισχυρίζεται ότι θα δώσει μια τελειωτική και οριστική εξήγηση της πραγματικότητας και της γνώσης.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:38 pm

Αγαπητή Ladyhawk, προσωπικά δεν έχω καμμιά ουσιαστική αντίρρηση σ' αυτά που λες για το μεταφυσικό :
Είναι η αναφορά σε όλα αυτά που ναι μεν υπάρχουν και έχουν να κάνουν με την αντίληψη την συνείδηση την μνήμη κλπ νοητικά φαινόμενα αλλά είναι πέρα από την υλική πραγματικότητα.

Όλα γύρω μας απαρτίζουν την φύση και αυτή καλούμαστε να παρατηρήσουμε προκειμένου να αντικρίσουμε τις ακτίνες φωτός. Με τον όρο αυτό γίνεται αναφορά σε πραγματείες που αφορούν λοιπόν την φύση, τους νόμους του σύμπαντος και κατ΄ επέκταση μέσα από αυτό μπορεί ο άνθρωπος να μάθει τον ίδιο του τον εαυτό σαν πρώτο βήμα στην εξέλιξή του.

Επίσης μιας και όλος ο κόσμος έχει και την εξωτερική αλλά και την εσωτερική πλευρά, η μεταφυσική προσέγγιση των πραγμάτων μας δίνει μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα και μας φτάνει πιο κοντά στην αλήθεια.

Θα ήθελα όμως να επισημάνω μερικά "λεπτά" σημεία.
"πέρα από την υλική πραγματικότητα" : για να προσδιορίσουμε το "πέρα", πρέπει να έχουμε οριοθετήσει την επικράτεια της υλικής πραγματικότητας. Εδώ, η επιστήμη (δηλαδή η "φυσική", αυτή που ασχολείται με τη φύση και το φυσικό, εξ ου και, το πέραν των γνωστικών της ορίων ονομάζεται "μεταφυσικό") ομολογεί ότι γνωρίζει πάρα-παρα-παρα πολύ λίγα.
Ορθότερος λοιπόν ορισμός του μεταφυσικού, θα ήταν "αυτό που βρίσκεται πέραν της εκάστοτε γνώσης μας για την υλική πραγματικότητα".
Εχει καμμιά σημασία αυτή η διαφορά; Νομίζω πως ναι. Επειδή οι άνθρωποι έχουμε τη συνήθεια να ερμηνεύουμε και όχι απλώς να παρατηρούμε και να καταγράφουμε, είναι σημαντικό πιστεύω, να έχουμε κατα νου ότι οι όποιες ερμηνείες μας (είτε επιστημονικού είτε "εσωτερικού" χαρακτήρα) είναι υπό την αίρεση κάποιας μεταγενέστερης γνώσης του μηχανισμού ο οποίος ευθύνεται για κάποιο "μεταφυσικό" φαινόμενο. Αυτή η γνώση μπορεί να επιβεβαιώσει, να διαφοροποιήσει ή να ανατρέψει ερμηνείες, καθώς και ολόκληρα οικοδομήματα πεποιθήσεων.
Απ' αυτή την άποψη θεωρώ ότι πιό κοντά στην αλήθεια ερχόμαστε με μιά συνδυασμένη προσέγγιση, που διερευνά τη φυσική γνώση (εφ' όσον υπάρχει) κάποιου φαινομένου και κατόπιν την ερμηνεύει, ανάλογα με την οπτική γωνία του ερευνώντος.

ΥΓ Μόλις είδα το τελευταίο σου post. Νομίζω πως οι ενστάσεις του Διαφωτισμού, αφορούν ακριβώς στην απόπειρα ερμηνείας των πραγμάτων, εκ μέρους της μεταφυσικής. Η άποψή μου επί της κριτικής αυτής, είναι ότι, όσο δικαιούται ένας επιστήμων να ερμηνεύει, έχοντας μόνο κομμάτια του παζλ, άλλο τόσο δικαιούται κι η μεταφυσική, αν λαμβάνει υπ' όψη της αυτά τα κομμάτια. Είναι θέμα οπτικής γωνίας, εν τέλει.

odysseus_nemo
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 27, 2006 2:15 am

Δημοσίευσηαπό odysseus_nemo » Δευ Ιουν 19, 2006 10:27 pm

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω σε κάτι : Δεν γίνεται να δανειζόμαστε λέξεις από αλφάβητα που δεν έχουν συγγένεια μεταξύ τους ή που ανήκουν σε διαφορετικές εποχές και πολιτισμικές βάσεις.

Ένα παράδειγμα προέρχεται μεταξύ της Αρχαίας και της Νέας Ελληνικής : οι λέξεις "άλλα" και "αλλά" έχουν την ίδια λεξαριθμητική αξία, όμως διαφορετικό μήνυμα. Κατά συνέπεια το Αλ από τον Αλέξανδρο δεν πρέπει να νοείται ως λέγεται, εκτός και αν τα λογοπαίγνια επιτρέπονται στην "περί ονομάτων" ερμηνεία!!

Είναι κρίμα να διασπάμε την γλωσσική συνάφεια της κάθε γλώσσας και διαλέκτου. Είναι διαφορετικό το δωρικό "ταν" και το ιωνικό "την", σε ότι αφορά την λεξαριθμητική αξία, όμως ίδια στο νόημα και την χρήση τους.

Η ίδια η γλώσσα μας προειδοποιεί : δες την βάση... και αναφέρσου σε αυτήν, μην την εμπλέκει με άλλες.

odysseus_nemo
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 27, 2006 2:15 am

Δημοσίευσηαπό odysseus_nemo » Τετ Ιούλ 26, 2006 2:16 am

Παιδιά!! Συγνώμη για την παρέμβασή μου!! Μπορείτε να την αγνοήσετε και να συνεχίσετε το διάλογό σας;
ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Ιούλ 26, 2006 8:36 am

Παιδιά!! Συγνώμη για την παρέμβασή μου!! Μπορείτε να την αγνοήσετε και να συνεχίσετε το διάλογό σας;


Αγαπητέ, odysseus_nemo

Για ποιο λόγο ζητάς συγνώμη και γιατί να σε αγνοήσουμε ?

Παρά το γεγονός ότι τα τελευταία post ανέλυαν τον ορισμό της μεταφυσικής, θεωρώ πως το post σου έχει άμεση σχέση με το θέμα.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες