Οι φλόγες κατακαίουν την χώρα μας

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Οι φλόγες κατακαίουν την χώρα μας

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 28, 2007 11:58 am

[center]
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
[/center]

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του Mystica.gr

Οι μέρες που πέρασαν ήταν πραγματικά ΕΦΙΑΛΤΙΚΕΣ, όχι μόνον για τους συνανθρώπους μας στις πληγήσες από την λαίλαπα της φωτιάς περιοχές, αλλά και σε όλους εμάς, που (μάλλον από "τύχη") δεν καήκαμε, αλλά που τόσο έντονα συμπάσχαμε και συνεχίζουμε να συμπάσχουμε με τους πληγέντες.

Νομίζουμε ότι δεν είναι ώρα για να ΣΥΖΗΤΑΜΕ περί των διαφόρων θεωριών, απόψεων ή εντυπώσεων που έχουν να κάνουν με την κεντρική θεματογραφία του Mystica.gr...
Είναι ώρα να ΠΡΑΞΟΥΜΕ, να ασχοληθούμε ΕΜΠΡΑΚΤΩΣ με τον συνάνθρωπό μας, με τον πάσχοντα αδελφό μας, με όλους εκείνους που μέχρι πριν από πέντε ημέρες είχαν το σπίτι τους, τα χωράφια τους, τα ζώα τους, με λίγα λόγια της ζωή τους και που δυστυχώς σήμερα ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Όπως ίσως ήδη θα γνωρίζεται, δημιουργήθηκε από το υπουργείο Οικονομίας & Οικονομικών ένα Ειδικό Ταμείο Αρωγής.
Οποιοδήποτε φυσικό ή νομικό πρόσωπο και σε οποιαδήποτε τράπεζα μπορεί να καταθέσει χρηματικά ποσά υπέρ των πυρόπληκτων περιοχών συνανθρώπων μας.
[center]Ο αριθμός του λογαριασμού είναι:

2341103053[/center]

Εμείς, οι άνθρωποι του Mystica.gr, αναγνωρίζοντας τους "άλλους μας εαυτούς" στα θλιμμένα, καψαλισμένα και χαροκαμένα πρόσωπα των πυροπαθών, είμαστε βέβαιοι ότι όλοι θα προστρέξουμε και θα βοηθήσουμε στην ανακούφιση τους...
Θα προστρέξουμε όλοι στη μεγάλη και κοινή προσπάθεια, του να αποκτήσουν ΞΑΝΑ (εί δυνατόν) ΟΛΟΙ, σπίτι, χωράφι, ζώα, με λίγα λόγια της ζωή τους, το μέλλον τους, που τα εγκληματικά μυαλά ορισμένων προσπάθησαν (και θέλω να πιστεύω ότι μόνον προσωρινά το πέτυχαν), να τους στερήσουν...

Με αυτό το τρόπο αγαπημένοι μας φίλοι, θεωρούμε ότι εφαρμόζουμε εν μέρη ίσως, αλλά στην πράξη όλα τα όσα η θεματογραφία του Mystica.gr ασχολείτε...


Με βαθειά εκτίμηση προς όλους σας,

Ένας συνάνθρωπός σας
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τρί Αύγ 28, 2007 12:39 pm

Εικόνα

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τρί Αύγ 28, 2007 12:39 pm

Αγαπητέ Κέλσο,

Διάβασα πολύ προσεκτικά το μήνυμα σου και θα ήθελα με την παρέμβαση μου να τονίσω ένα – δυο πράγματα.
Πράγματι πρέπει να σταθούμε στο πλάι των συνανθρώπων μας που έχασαν το μέλλον τους, τη ζωή τους ουσιαστικά κι όχι μόνο την περιουσία τους όπως κατά κόρον ακούγεται από τα ΜΜΕ (στα δικά μου αυτιά αυτό ακούγεται και λίγο χυδαίο).

Η βοήθεια μας όμως δεν πρέπει με κανένα τρόπο να εφησυχάσει και αθωώσει τους ενόχους, όχι μόνο τους εμπρηστές όποιοι είναι κι αν υπάρχουν, αλλά και τους συνενόχους της καταστροφής.
Αυτούς που παίζοντας πολιτικά παιχνίδια αγνόησαν τις κραυγές των ανθρώπων που χανόντουσαν αλλά και αυτούς που πάνω στις στάχτες προσπαθήσουν να αποκομίσουν πολιτικά οφέλη.
Αυτούς που στο βωμό του πολιτικού κόστους δεν καρατόμησαν ως όφειλαν τους ανίκανους και τους άφησαν να χειριστούν την κατάσταση.
Αυτούς που σε λίγες μέρες θα ξεχάσουν την καταστροφή.
Για να είμαι ειλικρινής βρίσκω υποκριτικό από την μεριά της πολιτείας το άνοιγμα αυτού του λογαριασμού, όπως και τις εξαγγελίες μέτρων “ασπιρίνη”.

Δεν πιστεύω ότι η όποια χρηματική βοήθεια που θα συγκεντρωθεί από τους πολίτες αυτής της χώρας θα είναι ικανή να βοηθήσει στο ελάχιστο αυτούς τους ανθρώπους μια και το κοινωνικό & οικονομικό πρόβλημα που δημιουργήθηκε είναι τεράστιο.

Χιλιάδες άνθρωποι στην Ηλεία, τη Μεσσηνία, την Αρκαδία, τη Λακωνία και την Εύβοια και να μην έχουν καεί τα σπίτια τους θα αναγκαστούν να φύγουν από τα χωριά τους και να μεταφερθούν στις μεγάλες πόλεις προστιθέμενοι κι αυτοί στις στατιστικές του ΟΑΕΔ για τους άνεργους.
Η καμένη γη για να ξαναδώσει καρπούς θέλει χρόνια και οι 5.000 – 10.000 ευρώ ανά οικογένεια θα λύσουν το πρόβλημα μόνο μερικών μηνών.
Οι περισσότεροι από τους πυρόπληκτους έχουν δάνεια από τις τράπεζες είτε για γεωργικά μηχανήματα που καταστράφηκαν, είτε για καλλιέργειες που κάηκαν κλπ. και μπορεί για μερικούς μήνες οι οφειλές τους να παγώσουν, αλλά, συν τω χρόνο θα είναι ληξιπρόθεσμες και απαιτητές από τις τράπεζες.
Οι περισσότεροι ηλικιωμένοι ζούσαν με την σύνταξη του ΟΓΑ (300 ευρώ το ζευγάρι) αλλά είχαν το σπίτι τους και το περιβόλι τους. Τώρα δεν έχουν ούτε σπίτι, ούτε περιβόλι… έχουν μόνο 300 ευρώ το ζευγάρι.

Χθες κάποιος πυρόπληκτος στην Ηλεία είπε:
ΔΕΝ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΜΕ – ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ

Αυτό πιστεύω κι εγώ, ότι πρέπει να σταθούμε ανυποχώρητοι και να απαιτήσουμε από την πολιτεία μέτρα που θα λύσουν το πρόβλημα σε βάθος χρόνου κι όχι μέχρι να ξεχαστεί από τα ΜΜΕ.

Ναι να βοηθήσουμε αλλά να προσπαθήσουμε να μην ξεχαστεί – Να τους απαγορεύσουμε να παίξουν το γνωστό παιχνίδι (μην ξεχνάμε ότι από τους σεισμούς του 1999 ακόμη ζουν οικογένειες σε κοντέινερ)
Αν είμαι λίγο αυστηρός ίσως και έξω από το κλίμα του Mystica, ζητώ συγνώμη αλλά είμαι και θα είμαι φαντάζομαι για πολύ καιρό ακόμα φορτισμένος συναισθηματικά, μια και το χωριό μου στη Μάνη, ένα χωριό που υπάρχει από τον 15ο αιώνα κάηκε, ενώ βρίσκεται σε απόσταση 12χλμ από τον πυροσβεστικό σταθμό και η φωτιά της Αρεόπολης είχε τεθεί υπό έλεγχο.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 28, 2007 1:26 pm

Φίλε alet, δεν είσαι έξω από κανένα "κλίμα", η αποτύπωση της οπτικής σου με βρίσκει και μένα σύμφωνο, έχω βαρεθεί τις μαριονέτες που μπροστά σε κάμερες και φωτογράφους αισθάνονται θλίψη, αλλά μόλις πάνε στο άλλο δωμάτιο ξεχνάνε να μιλάνε ακόμα και τη γλώσσα αυτής της χώρας.

Ποιος από αυτούς ξέρει το δάσος της Φολόης, ποιός περπάτησε στο Σιμόπουλο, ποιος ξέρει τα πέτρινα στο Οίτυλο, στη Αρεόπολη, στο Κουσκούνι ?

Ομόνοια και Σύνταγμα είναι η Ελλάδα όλη γι' αυτούς, άντε και Αριστοτέλους.

Ας βοηθήσουμε εμείς όπως μπορούμε και αυτούς ας τους αποδώσουμε τα όσα τους πρέπουν ...... σε λίγες μέρες. Και στους μεν που δεν έκαναν αυτά που έπρεπε και στους άλλους που πάνω στα αποκαΐδια ζητάνε ψήφους !!!
Εικόνα

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τρί Αύγ 28, 2007 2:03 pm

Εικόνα
Αυτό ήταν το χωριό μου, κοντά στο Γερολιμένα...

κι αυτή είναι η σύγχρονη κοινωνία "ανθρώπων" μέσα στην οποία ζούμε {Ζαχάρω 26.08}
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Αύγ 28, 2007 2:26 pm

Alet, λυπάμαι για όλα τα δεινά που τραβάει η γη μας εξ αιτίας μας και πιο πολύ η Ελλαδίτσα μας.
Δεν ξέρω τι να σου γράψω που να είναι παρηγορητικό ...
Σου αφήνω μια εικόνα ψυχής

Εικόνα
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Αύγ 28, 2007 2:34 pm

Καλησπέρα και πάλι.

Δεν είχα σκοπό να μπω σε διάλογο με τους φίλους - μέλη του Mystica.gr για το παρόν φλέγων κυριολεκτικός θέμα.
Όμως χάρις το μήνυμα του αγαπητού alet θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου.

Κατ' αρχάς στα όσα πολύ ορθά αναφέρεις φίλε μου συντάσσομαι μαζί σου. Αλλά...

Στο "αλλά" αυτό, χωρούν τα ΠΑΝΤΑ και εννοώ ότι ναι, έτσι είναι όπως τα περιγράφεις τόσο εσύ, όσο και ο κάθε ένας αγανακτισμένος πολίτης αυτής της χώρας.
Όμως ο ΠΟΛΙΤΗΣ, έχει ΚΑΙ ευθύνες, υποχρεώσεις που τον καθιστούν πολίτη...
Ποιος θα τις αξιολογήσει αυτές;
Πότε;

Ο αναγραμματισμός της λέξης ΠΟΛΙΤΗΣ, μας αποκαλύπτει το εξής:
Ότι ο πολίτης, όταν η πατρίδα τον έχει ανάγκη, αυτόματα καθιστάται ΟΠΛΙΤΗΣ!
Και ως οπλίτης, ΟΦΕΙΛΕΙ να φέρει εις πέρας την εκάστοτε αποστολή που θα του ανατεθεί.

Στην προκειμένη περίπτωση, εγώ ως ΠΟΛΙΤΗΣ της χώρας, αυτό που ΤΩΡΑ μπορώ να ΠΡΑΞΩ είναι να συμμετάσχω με οικονομική ενίσχυση σε πρώτη φάση και με ρουχισμό σε δεύτερη φάση.
Την άσκηση των παραπάνω την εκτελώ όμως, ωσάν να ήμουν ΟΠΛΙΤΗΣ σε διατεταγμένη υπηρεσία, δηλαδή ΧΩΡΙΣ να σκεφτώ ΑΝ η διαταγή του ανωτέρου μου είναι ορθή ή όχι.

Ας στρατευτούμε λοιπόν με τους υπόλοιπους συντοπίτες μας και ας ΠΡΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΜΑΣ, ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΑΣΤΕ ΟΠΛΙΤΕΣ, βέβαιοι ότι σε εύλογο χρονικό διάστημα (το οποίο και αυτό από εμάς εξαρτάται), θα αποκαλυφθούν οι ευθύνες των όποιων...

Δέξου επίσης φίλε μου την συμπαράστάση μου για την καταστροφή του χωριού σου :cry:

Με εκτίμηση,

Ένας συνάνθρωπος σας
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Αύγ 28, 2007 2:49 pm

Αυτούς που σε λίγες μέρες θα ξεχάσουν την καταστροφή.


Αυτό είναι τελικά το μεγαλύτερο δυστύχημα ! Ο άνθρωπος δείχνει να ξεχνάει και μάλιστα πάρα πολύ γρήγορα και πάρα πολύ εύκολα.
Όλη αυτή η καταστροφή θα είναι παρελθόν σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα για όλους αυτούς που το κακό δεν τους άγγιξε το σπίτι.
Όλοι δείχνουν να συμπάσχουν και να θρηνούν αλλά τελικά στην ουσία οι μεγάλοι καρχαρίες θυσιάζουν τα πάντα στο βωμό του συμφέροντος.

Ας ελπίσουμε πως θα είναι το τελευταίο κακό (πράγμα που δεν το πολυπιστεύω) για τον τόπο μας και ας γίνει μάθημα προκειμένου να παρθούν τα ανάλογα μέτρα για να οχυρωθεί η χώρα μας για την ενδεχόμενη μεγάλη καταστροφή που τυχόν ακολουθήσει.

Επίσης τα έργα είναι αυτά που βοηθούν και όχι τα λόγια αν σκεφτεί κανείς τους ανθρώπους αυτούς που βίωσαν το θάνατο και την καταστροφή με το χειρότερο τρόπο και χωρίς να το περιμένουν επειδή κάποιοι στάθηκαν ανίκανοι στα καθήκοντα τους. Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι έχουν τη μεγαλύτερη ανάγκη από έργα και όχι απλές ευχές και λόγια παρηγοριάς.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τρί Αύγ 28, 2007 3:16 pm

Αγαπητέ Κέλσο, συμφωνώ απόλυτα.
Οι πολίτες έχουμε ευθύνη. Η προσπάθεια ανασυγκρότησης της χώρας είναι εθνική ευθύνη.
Διαφωνώ όμως με τη γραμμή που κάποιοι (όχι εσύ, μην παρεξηγηθώ) προσπαθούν να περάσουν:
Τώρα να βοηθήσουμε και οι ευθύνες θα αποδωθούν μετά....
Όπως και με τους άλλους που προσπαθούν να περάσουν τη γραμμή (επίσης δεν αναφέρομαι σε εσένα):
Άμεση τιμωρία των υπευθύνων και μετά να δούμε πως θα βοηθήσουμε.

Δυστυχώς σε αυτό το παιχνίδι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μας έβαλαν όλους.

Αυτό που απαιτώ -και έχω κάθε δικαίωμα σαν πολίτης αλλά και σαν "οπλίτης"- είναι απόδοση ευθυνών τώρα, τιμωρία των υπευθύνων τώρα και μέτρα για την αποκατάσταση τώρα.

Δεν μπορώ να δεχθώ ότι είμαι πολίτης μιας χώρας που δεν έχει κανένα σχεδιασμό για την αντιμετώπιση τέτοιων ή και μεγαλύτερων καταστροφών και που δεν έχει και κανένα σχεδιασμό για την θεραπεία των πληγών που αφήνουν.

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ ότι το λέω επειδή επηρεάστηκα προσωπικά. Όχι. Το χωριό μου, ήταν και θα παραμείνει εκτός κρατικού σχεδιασμού (ήταν το τελευταίο χωριό που ηλεκτροδοτήθηκε στην Ελλάδα, στα τέλη της δεκαετίας του '90).

Δεν θέλω να εκφυλιστεί η εθελοντική προσφορά και προσπάθεια σε φιλανθρωπικά σόου των ΜΜΕ, σε "τηλεμαραθώνιους" και επώνυμες δωρεές.
Οι άνθρωποι της γης σε αντίθεση με εμάς, τους ανθρώπους της πόλης, έχουν περηφάνια.
Δεν θέλω αυτοί οι χιλιάδες άνθρωποι να νοιώσουν πρόσφυγες στον τόπο τους, να τους μοιράζουν συσίτια και μεταχειρισμένα ρούχα, να τσαλαπατηθεί η περηφάνια τους.


Η Ladyhawk είπε αυτό που πιστεύω ότι τους εκφράζει απόλυτα
Επίσης τα έργα είναι αυτά που βοηθούν και όχι τα λόγια αν σκεφτεί κανείς τους ανθρώπους αυτούς που βίωσαν το θάνατο και την καταστροφή με το χειρότερο τρόπο και χωρίς να το περιμένουν επειδή κάποιοι στάθηκαν ανίκανοι στα καθήκοντα τους. Αυτοί λοιπόν οι άνθρωποι έχουν τη μεγαλύτερη ανάγκη από έργα και όχι απλές ευχές και λόγια παρηγοριάς.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 29, 2007 9:25 am

[center]"...η Ελλάδα είναι καταδικασμένη να ζήσει
και θα ζήσει..."
[/center]

Καλημέρα σε όλους του φίλους.

Διαβάζοντας τις σκέψεις σας, ευθής αμέσως η σκέψη μου οδηγήθηκε στην παραπάνω χαρακτηριστική φράση καθώς επίσης και στη κραυγή που είχαμε ως 2ο Σύστημα Ναυτοπροσκόπων:

[center]"...Απ' τις στάχτες αναγεννημένοι
σαν τον Φοίνικα ξανά,
μια ομάδα τρομερά,
που' χει σήμα το τριφύλλι, σύνθημα το πάντα φίλοι,
Πάντα πρώτοι στην Γλυφάδα,
Πάντα πρώτοι στην Ελλάδα..."
[/center]

Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ, είναι το μυστικό της συνέχειας της ζωής φίλοι μου.
Και μάλιστα, αν υπάρχει σοφροσύνη στην ΝΕΑ ΓΕΝΝΗΣΗ αυτή, τα όποια λάθη που είχαμε διαπράξει, απλά ΔΕΝ ΤΑ ΞΑΝΑΔΙΑΠΡΑΤΟΥΜΕ.
Τότε, η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ αυτή είναι "καταδικασμένη" στο να έχει ΜΟΝΟ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ...

[center]Εικόνα[/center]

[mod]Έχει διορθωθεί το μέγεθος της εικόνας,
ώστε να μην αλλοιώνεται η σελίδα.

Zadok the priestess - 14:38' 29/08/07
[/mod]
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 29, 2007 10:08 am

[center]Εικόνα[/center]

Αναρωτιέμαι, ποιόν μπορεί να ενοχλεί η εν λόγω φωτογραφία και γιατί :?: :?: :?: καθώς επίσης επιθυμώ να την τοποθετήσετε και πάλι στην θέση που αρχικά την είχα τοποθετήσει.

Σας ευχαριστώ
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 29, 2007 12:24 pm

Έλαβα στο e-mail την παρακάτω ανακοίνωση και θεωρώ ότι πρέπει να σας την κοινοποιήσω φίλοι μου.

[center]Εικόνα

Ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, έχει αποθήκες στην διεύθυνση:
ΑΣΤΡΟΥΣ 111, στον ΚΟΛΩΝΟ
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 210 - 5142309 & 210 - 5148629
Υπεύθυνη είναι η Κα ΣΠΑΤΟΥΛΑ
[/center]

Ετοιμάζουν καταυλισμούς στις πληγήσες από την λαίλαπα της φωτιάς περιοχές, και όπως είναι φυσικό, δέχονται βοήθεια σε:

[center]Τρόφιμα
Ρουχισμό
Κρεβάτια
Στρώματα,
Κλινοσκεπάσματα
Κουβέρτες
Μαξιλάρια - θήκες
Μαγειρικά Σκεύη και γενικά
ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ
[/center]

Περιττό θεωρώ να τονίσω ότι όλα όσα θα προσφέρουμε στους συνανθρώπους μας, θα πρέπει να είναι καθαρά, σαν να τα χρησιμοποιούσαμε εμείς οι ίδιοι.


Ένας συνάνθρωπος
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 29, 2007 12:27 pm

[center]Εικόνα[/center]
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 29, 2007 4:12 pm

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:[center]Εικόνα[/center]

Αναρωτιέμαι, ποιόν μπορεί να ενοχλεί η εν λόγω φωτογραφία και γιατί :?: :?: :?: καθώς επίσης επιθυμώ να την τοποθετήσετε και πάλι στην θέση που αρχικά την είχα τοποθετήσει.

Σας ευχαριστώ


Αγαπητέ Κέλσο, σίγουρα η φωτογραφία δεν ενόχλησε κανέναν, απλά το site απ' όπου πήρες τη φώτο άλλαξε στο συγκεκριμένο σημείο τη φώτο και μαζί άλλαξε και η παρουσίαση στο δικό μας Forum.

Αν στο μέλλον δεν θέλεις να συμβαίνουν παρόμοια "φαινόμενα" και για να μην θεωρείς ότι κάποια φώτο που παρεθέτεις ενοχλεί και έτσι αλλάζει, καλό είναι να κατεβάζεις την φώτο στο σκληρό σου δίσκο και μετά να την κάνεις upload σε κάποιο site που επιτρέπει την αποθήκευση εικόνων.

Μια τέτοια λειτουργία παρατίθεται από το mystica.gr με την ένδειξη (κάτω απο το χώρο εγγραφής κειμένου) ---> ImageShack is hiring. Upload your resume!

Ευχαριστώ και ελπίζω σε πιο προσεκτικές "κρίσεις" στο μέλλον.


Υ.Γ. Τα δύο URL ... για του λόγου το αληθές.

http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Con ... 7053_b.jpg
http://assets.in.gr/dGenesis/assets/Con ... 7007_b.jpg
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Αύγ 30, 2007 2:14 pm

[center]ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΙΚΟ ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟ ΕΘΕΛΟΝΤΗ ΔΑΣΟΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗ ΟΠΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ[/center]

Ο αποστολέας του e-mail είναι φίλος, εθελοντής δασοπυροσβέστης, και το κείμενο που ακολουθεί είναι γραμμένο από έναν από τους συναδέλφους του!

[center]
21/8/2007

"Σημειώνεται ότι δεν υπήρξαν σοβαροί τραυματισμοί λόγω της πυρκαγιάς πλην ενός πυροσβέστη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο «Σισμανόγλειο» με αναπνευστικά προβλήματα."
Είναι πολύ παράξενο να διαβάζεις τη ζωή σου μέσα από την αποστειρωμένη λογική της δημοσιογραφίας…

Θα ήθελα να ξεχάσω τα 3-4 πρόβατα που δεν προλάβαμε να βγάλουμε από το μαντρί και τα ακούγαμε να σκούζουν καθώς μας πλησίαζε η φωτιά, και εκείνο το σκυλάκι που παρέμεινε σιωπηλό και δεμένο μέχρι τη στιγμή που πανικόβλητο κατάλαβε ότι δεν υπάρχει σωτηρία.. τα αφεντικά του λείπαν διακοπές και κανείς δεν μας ειδοποίησε για αυτό…

Θα ήθελα να ξεχάσω τα πουλιά που δεν προλάβανε να φύγουν από τα πεύκα καθώς γινόντουσαν παρανάλωμα του πυρός και τα είδα στον αέρα να φτερουγίζουν για λίγο και ύστερα να πέφτουν σαν φθινοπωρινά φύλλα…

Θα ήθελα να ξεχάσω τα τρομαγμένα πρόσωπα των συναδέλφων μου όταν είδαμε τις 50μετρες φλόγες να μας ζώνουν από παντού…

Θα ήθελα να ξεχάσω τις αγωνιώδεις εκκλήσεις των ιδιοκτητών όλων των σπιτιών τριγύρω μας όταν άρχισαν να γλύφουν τα σπίτια τους οι φλόγες…

Θα ήθελα να ξεχάσω όλους αυτούς που ήρθαν με τζιπάκια κάνοντας χειρόφρενα και πατώντας γκάζι μόνο και μόνο για να απολαύσουν το θέαμα, χωρίς να μας βοηθάνε όταν τα ρουθούνια μας τρέχαν κατράμι και μασούσαμε στάχτη…

Θα ήθελα να τους ξεχάσω όταν προσπαθούσαμε να φύγουμε κόβοντας μάνικες και δεν μπορούσαμε επειδή είχαν δημιουργήσει κυκλοφοριακό κομφούζιο μπροστά μας…

Θα ήθελα επίσης να ξεχάσω όλους αυτούς που πίναν καφέ και μας ειρωνεύονταν την ώρα που δίναμε και ίσα που κρατούσαμε την ψυχή μας…

Θα ήθελα να ξεχάσω αυτούς που τραβούσαν πανικόβλητοι τις εγκαταστάσεις μας και μας άφηναν εκτεθειμένους στις φλόγες…
Θα ήθελα να ξεχάσω τις πανικόβλητες φωνές συναδέλφων στον ασύρματο όταν τους κύκλωνε η φωτιά…

Θα ήθελα να ξεχάσω αυτή τη λαίλαπα που δεν υπήρχε τρόπο να φρενάρεις και λαίμαργα κατάπιε τις όμορφες περιοχές που κάποτε χαρήκαμε ως παιδιά και τα παιδιά μας δεν θα ξέρουν ότι υπήρχαν.

Μα δεν θα ξεχάσω εκείνους τους χειριστές των ελικοπτέρων που τελευταία στιγμή μας δημιούργησαν δίοδο διαφυγής μέσα από τους θεόρατους τοίχους φωτιάς που μας περιτριγύρισαν Μα δεν θα ξεχάσω τους συνάδελφους από Αταλάντη που ήρθαν να μας βοηθήσουν σε μια ξένη για αυτούς περιοχή.

Μα δεν θα ξεχάσω όλες τις κυβερνήσεις έως τώρα που επιτρέπουν σε οικοπεδοφάγους να χτίζουν, που αντιμετωπίζουν με αναλγησία τους εμπρησμούς και κοροϊδεύουν τους Εθελοντές.

Μα δεν θα ξεχάσω το κράτος που ούτε γάντια δεν μας έδωσε, πόσο μάλλον ένα ευχαριστώ, για να μην θίξει την επιτηδευμένη ανικανότητα του μπροστά στα συμφέροντα.

Μα δεν θα ξεχάσω ότι καταφέραμε 4 παιδιά με 1 όχημα να σταματήσουμε ένα μέτωπο 500 μέτρων, να σώσουμε 5 σπίτια και μερικά πρόβατα.. Θα βοηθήσει να μπορέσω να κοιμηθώ όταν θα γυρίζουν οι εικόνες φρίκης στο μυαλό μου.

Μα δεν θα ξεχάσω την όμορφη τραυματιοφορέα που μου συμπαραστάθηκε όταν δεν είχα αναπνοή, τους έμπειρους γιατρούς που πέσαν πάνω μου και μου ξανάδωσαν μέλλον, καθώς και το νοσηλευτικό προσωπικό που ξεχείλιζε από ανθρωπιά και καλοσύνη.

Σας ευχαριστώ.

Και δεν θα ξεχάσω να λέγομαι ακόμα άνθρωπος και να χρωστάω στη φύση ένα μεγάλο συγνώμη για όλες τις καταστροφές που της έχει προξενήσει το είδος μου.
Η απορία μου είναι οι βίλες που θα χτίσετε θα έχουν νόημα εάν δεν υπάρχει πια πράσινο γύρω σας;
Όταν ο αέρας θα μυρίζει στάχτη και θα σου καίει τους πνεύμονες;
Πώς διάολο θα αναπνέετε εσείς κει πάνω και εμείς εδώ κάτω;
Πώς περιμένω από ένα κράτος με στημένες εκλογές και προκάτ κόμματα να δημιουργήσει ένα καλύτερο μέλλον από τις στάχτες που έχουν γεμίσει τα πνευμόνια μου...

Λίγη στάχτη στα μαλλιά...

Δολοφόνοι...
[/center]
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Αύγ 30, 2007 2:18 pm

Ευχαριστώ τον αγαπητό Ράμογλου για την διευκρίνηση και όσων αφορά τις "μελλοντικές κρίσεις" που αναφέρει, ας ΜΗΝ δίδεται η αφορμή, για να ΜΗΝ γίνονται.

Ευχαριστώ
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 30, 2007 4:36 pm

Νομίζω αγαπητέ φίλε ότι η διαχειριστική ομάδα του mystica.gr είναι ιδιαίτερα προσεχτική στις παρεμβάσεις της. Άρα ΔΕΝ δίδονται αφορμές, απλά διορθωτικές και βελτιωτικές παρεμβάσεις.

Αν παρ' όλα αυτά θεωρείς πως κάτι τέτοιο συμβαίνει τότε θα μου επιτρέψεις να μη συμμεριστώ την άποψη σου.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Σεπ 05, 2007 4:02 pm

Ασύμμετρη...δημοπράτηση!

[img=left]http://img408.imageshack.us/img408/3905/cidimage001kf4.gif[/img]Όλες αυτές τις ημέρες ακούμε απίστευτα σενάρια για το ποιός μπορεί να έκαψε την Πελοπόνησσο. Οικοπεδοφάγοι, τρελοί, γριές με αλτσχάιμερ, αναρχικοί των Εξαρχείων, ξένοι πράκτορες έχουν μπλέξει σε ένα χορό του παραλόγου που σέρνει η κυβέρνηση και οι απανταχού συνωμοσιολόγοι. Μήπως τελικά η απάντηση είναι πιο απλή;
Ίσως να αρκεί να δεί κάποιος το χάρτη της δημοπράτησης της Ιωνίας Οδου,του καινούργιου, δηλαδή,αυτοκινητοδρόμου της βορειοδυτικής Πελοπονήσσου ( δείτε τον εδώ). Γνωρίζετε απο που περνάει; Γαστούνη , Αμαλιάδα, Πύργος, Αρχαία Ολυμπία, Ανεμοχώριο,Σαμικό , Ζαχάρω, Φιγαλεία , Κυπαρισσία, Δώριο, Τσακώνα, Μεγαλόπολη, Κρέσταινα κ.τ.λ. Έργο δύσκολο και με μεγάλο κόστος καθώς μόνο τα χρήματα για την απαλλοτρίωση της, ιδιαιτέρως εύφορης, γής ένθεν και ένθεν του δρόμου εκτίναζαν το προυπολογισμό του στα ύψη. Από την αλλή,οι βέβαιες αντιδράσεις των οικολόγων για καταστροφή του περιβάλλοντος θα έφερνε σημαντικές καθυστερήσεις στην ολοκλήρωση του.
Όλα αυτα πρίν γιατί τώρα, ως εκ θαύματος η γή έγινε φθηνότερη και οι αντιδράσεις άλλαξαν προσανατολισμό. Το έργο της κατασκευής του δρόμου έγινε ευκολότερο.
Αν το προχωρήσει κανείς λίγο παρακάτω θα δει οτι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΔΟΜΙΚΗ - ΤΕΒ Α.Ε. και η ΑΚΤΩΡ ΑΤΕ, που συνέτρεξαν να προσφέρουν την ανθρωπιστική τους βοήθεια στους πληγέντες με την κατασκευή ολόκληρων οικισμών, είναι οι δυο μεγαλύτεροι ανάδοχοι της Ιωνίας οδού. Ουσιαστικά, δηλαδή και εξασφάλισαν την συμπάθεια των κατοίκων και θα τους μείνουν και αρκετά "ψιλά" στη τσέπη απο την σημαντική μείωση του κόστους του αυτοκινητοδρόμου.
Και βέβαια, εαν αυτη τη στιγμή έχετε ήδη ανοίξει τον χάρτη δημοπράτησης, ρίξτε και μια ματιά στον παράδρομο στα βόρεια της πελοπονήσσου που, βάση σύμβασης, είναι υποχρεωμένες να φτιάξουν οι ανάδοχες. Μήπως περνάει απο το κομμάτι της Αχαιας που κάηκε τον Ιούλιο;
Στο φτωχό μου το μυάλο το σενάριο αυτό που συνέθεσα μου φαίνεται λογικότερο απο την εμπλοκή της CIA, των "Γκρίζων Λύκων" ή κάποιων παιδιών που επειδή βαρέθηκαν να καίνε τράπεζες αποφάσισαν να κάψουν την Ελλάδα. Τα συμπεράσματα δικά σας...
Υ.Γ1 Στείλτε το συγκεκριμένο άρθρο με mail στους γνωστούς σας, η γνώμη σας για εμάς μετράει.

Το κείμενο είναι από το ιστολόγιο του Παναγιώτη...
http://proxeirotetradio.blogspot.com/

-------------------------------------------

Ένα ενδιαφέρον βίντεο υπάρχει εδώ:
http://www.youtube.com/fristin07
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 05, 2007 6:31 pm

Κάποιες στιγμές η σκέψη μας υπερβαίνει τα όρια του πραγματικού και φτάνει όχι απλά στο φανταστικό αλλά καταφέρνει να ξεπεράσει και το απίθανο.

Η Ελληνική Τεχνοδομική – ΤΕΒ, θυγατρική της οποίας είναι ο ΑΚΤΩΡ, έχει κατασκευάσει πάμπολλα δημόσια έργα, ένα εξ αυτών είναι και η Αττική Οδός, άλλο ένα είναι η γέφυρα Ρίο – Αντίρριο, το μετρό κλπ κλπ.
Με την παραπάνω λογική θα έπρεπε πριν κατασκευαστεί η Αττική Οδός να καούν τα Μεσόγεια και περιοχή Ασπροπύργου – Ελευσίνας – Μαγούλας, ανάλογα θα έπρεπε να έχει κατολισθήσει η Ορεινή Ναυπακτία προς τον Πατραϊκό Κόλπο με σκοπό να μπαζώσει το «πέρασμα» και να κάνει μικρότερη την κατασκευή γέφυρας κλπ κλπ.

Η κατασκευή αυτοκινητόδρομου τόσο κατ’ άξονα (Κόρινθο – Τρίπολη – Καλαμάτα) όσο και περιφερειακά (Κόρινθο – Πάτρα – Πύργο – Καλαμάτα – Σπάρτη – Τρίπολη), ήταν και είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ για την ανάπτυξη της πιο υπανάπτυκτης περιοχής της Ελλάδος. Το οδικό και σιδηροδρομικό δίκτυο της Πελοποννήσου είναι απλά απαρχαιωμένο και επικίνδυνο.

Όπως όλοι γνωρίζουμε οι άξονες επικοινωνίας (οδικοί – σιδηροδρομικοί – αεροπορικοί – ναυτικοί) είναι σημαντικότατοι για την ανάπτυξη ενός τόπου, εκτός λοιπόν του λιμένα Πατρών ποιο άλλο λιμάνι υπάρχει στην Πελοπόννησο που να ευνοεί την διακίνηση τόσο επιβατών προς τουριστικούς προορισμούς, όσο και εμπορευμάτων γινόμενο κόμβος και άρα πόλος ανάπτυξης ; Μήπως ένας από τους λόγους που κάνουν απαγορευτική μια τέτοια προσπάθεια είναι η μη ύπαρξη οδικού και σιδηροδρομικού δικτύου;

Πόσο χρόνο χρειάζεται ένας οδηγός για να πάει στην Θεσσαλονίκη και πόσο για να πάει χειμώνα στην Καλαμάτα ;
Πόσους νεκρούς και ατυχήματα έχουμε στην Κορίνθου – Πατρών και πόσους στην Αθηνών – Θεσσαλονίκης ;
Πόση ώρα θέλεις με το τραίνο για τα σύνορα και πόση για τον Πύργο ;

Η Πελοπόννησος ήταν ο τόπος που άναψε το φυτίλι της επανάστασης, από εκεί άρχισαν να χαράσσονται και πάλι τα σύνορα, από εκεί αναγεννήθηκε η σημερινή Ελλάδα, όμως όλα αυτά τα χρόνια η Πελοπόννησος έμεινε στο περιθώριο, μερικές φορές και με «δική της» βούληση ως προς την μερική απομόνωση, σήμερα όμως αυτή η ξεχασμένη αλλά πανέμορφη περιοχή αρχίζει (έστω και μέσα από αποκαΐδια και στάχτες) να ζητά την θέση που της αξίζει. Επενδύσεις, τουρισμός, μεταφορές, οικοδόμηση κλπ κλπ κλπ.

Μη λέμε λοιπόν ότι θέλουμε, γιατί ειλικρινά θεωρώ μεγάλη υποκρισία ΣΗΜΕΡΑ, μετά από όσα έγιναν, όλοι να ενδιαφέρονται για ένα τόπο που μέχρι σήμερα δεν ήξεραν καν. Και όχι μόνο να ενδιαφέρονται (και καλά), αλλά να βγάζουν και σενάρια φανταστικά.
Πόσο θα κοστίσει στο κράτος όλη αυτή η αποκατάσταση και πόσο θα κόστιζε η απαλλοτρίωση ;
Έχει αλλάξει και γιατί η αξία απαλλοτρίωσης τη στιγμή που αυτή ορίζεται από δικαστήριο ;
Το Ελληνικό Δημόσιο έχει ή δεν έχει δικαίωμα (και βάση Συντάγματος) να ορίζει το που θα γίνουν αυτοκινητόδρομοι, λιμάνια, αεροδρόμια κλπ ;

Από την άλλη σίγουρα και κάποια πράγματα που ειπώθηκαν από επίσημα χείλη ΔΕΝ έπρεπε να ειπωθούν, όχι γιατί ίσως (τα ποιο πολλά) να μην ισχύουν, αλλά γιατί ΔΕΝ μπορούν ακόμα και αυτά που ισχύουν και γνωρίζουν ότι ισχύουν να τα στηρίξουν, ή να τα αποκαλύψουν.

Είπαμε, καταστροφή έγινε, αλλά μη το ξεφτιλίζουμε κιόλας !


Υ.Γ. Δηλαδή μιας και η Ιωνία Οδός φτάνει μέχρι Γιάννενα να περιμένουμε να καεί η Αιτωλοακαρνανία, το Αγρίνιο, η Άρτα και τα Γιάννενα ;
ΕΛΕΟΣ !!!!!!
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Σεπ 05, 2007 6:55 pm

Εντάξει... δεν επωφελείται κανείς και όλα τυχαία γίνονται.

Ολόκληρη εισβολή στο Ιράκ έγινε για όπλα που τελικά δεν βρέθηκαν ποτέ και επίσης, ήταν τυχαίο γεγονός.
Αδίστακτοι δεν υπάρχουν. Η λέξη απλά υπάρχει στο λεξικό για λόγους γλωσσικούς.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες