Pavlito's play

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Αύγ 07, 2007 11:43 pm

Παύλο,

Κρίνεις έναν χώρο χωρίς να τον γνωρίζεις - ίσως να έχεις δει «την πόρτα από έξω», πράγμα που δεν σε καταστεί ικανό να έχεις προσωπική άποψη επ’ αυτού καθώς και για τα μέλη που το απαρτίζουν.

Είναι πράγματι λυπηρό να βλέπει κανείς, λάθος ανθρώπους σε λάθος για εκείνους χώρους, αλλά δυστυχώς είναι κάτι αναπόφευκτο.
Όπως σε όλους τους χώρους, τις ομάδες, τα σωματεία, κλπ., μπορεί κανείς να συναντήσει και «ακατάλληλα» μέλη, πιστεύω πως και στα τεκτονικά τάγματα δεν θα υπάρξει εξαίρεση.
Άραγε σκέφτηκες μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που υπάρχουν αυτού του είδους οι άνθρωποι σε τέτοιους χώρους;
Όμως, όταν ένα ζιζάνιο πλήττει ένα φυτό ε δεν μπορείς να πεις πως όλη η σοδειά είναι για πέταμα.

Η ουσία του τεκτονισμού είναι κάτι πολύ βαθύτερο και σίγουρα το αποκομίζει κανείς βιωματικά. Αυτό είναι που θα γύρει και την ζυγαριά.

Όλη αυτή η ιστορία, δεν γίνεται απλώς για να παραδεχτείτε εσείς τις ιδιότητές σας. Με γεια σας, με χαρά σας. Γίνεται για να μπορέσει να ξεκινήσει - επιτέλους! - ένας σοβαρός διάλογος με ανθρώπους που παρ' όλο που δεν έχουν επισκεφτεί τις Στοές σας, έχουν άποψη και θέση, διάθεση και κουράγιο - προ πάντων λόγο - να συζητήσουν και να κάτσουν μαζί σας στο ίδιο τραπέζι. Το ποιος κερδίζει ή χάνει απ' αυτήν την υπόθεση δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να μας ενδιαφέρει. Αυτός που σίγουρα κερδίζει είναι ο απλός και ο αμέτοχος αναγνώστης.


Εάν εδώ υπονοείς τον εαυτό σου, τότε θα σου θυμίσω πως αυτό έχει ήδη υλοποιηθεί, καθώς επίσης και ενώ τέκτονες έχουν δηλώσει την ιδιότητά τους στο φόρουμ, δεν σε είδα να ξεκινήσεις καμία σοβαρή συζήτηση μαζί τους, άρα το θεωρώ άτοπο.

Το θέμα δεν είναι αν το γνωρίζω εγώ. Το θέμα είναι αν το γνωρίζετε εσείς. Και ούτε θέλω να αποδείξω τίποτε εγώ. Δεν καταλαβαίνετε όμως, πως αν αποδεχτείτε την ιδιότητά σας, αυτό μεμιάς θα σας απελευθερώσει και θα αρχίσετε να μιλάτε στον κόσμο πιο άνετα, πιο ελεύθερα και πιο αληθινά. Αν κάποιος έχει την υπόνοια πως είσαι κάτι, οτιδήποτε, δεν έχει σημασία τι, όλος ο λόγος του, όλη η κουβέντα που θα κάνει μαζί σου, θα είναι επιρρεασμένη από αυτήν την υπόνοιά του. Ποτέ δεν πρόκειτε να είναι ειλικρινής μαζί σου, όπως κι εσύ δεν είσαι ειλικρινής μαζί του. Πάντα θα σε κοιτάει με μισό μάτι που λέμε. Το άλλο μισό, θα βλέπει αυτό που εσύ δεν μπορείς να το παραδεχτείς στα ίσα.


Εάν δεν είναι το θέμα εάν γνωρίζεις τότε πολύ απλά μη ρωτάς.
Εάν θέλεις να κάνεις υποδείξεις σε εμάς περί του τι γνωρίζουμε σε ενημερώνω πως τσάμπα αναλώνεσαι, γιατί είναι αδύνατον να γνωρίζεις εσύ το τι εμείς γνωρίζουμε. Αναλώσου καλύτερα σε αυτά που εσύ γνωρίζεις και προσπάθησε να μάθεις κι άλλα.

Όσο για την υπόνοια, όποιος την έχει ρωτάει. Στο συγκεκριμένο θέμα εσύ δεν έχεις γιατί ήδη γνωρίζεις άρα δεν τίθεται και λόγος απάντησης.

Εγώ την Ladyhawk δεν την ρωτάω ως πολέμιος του Τεκτονισμού αν είναι Τέκτων. Την ρωτάω ως άνθρωπος, ίσος προς ίσο. Και περιμένω μια απάντηση στα ίσα. Ποιος είναι λοιπόν αυτός που δεν δέχεται τους αδελφούς του ως ίσους προς ίσους, εγώ η Ladyhawk ;


Αδελφούς! Ποιος αδελφός απαρνείται ποιον αδελφό;

Τώρα το εάν είσαι τέκτονας ή όχι άσε να το κρίνουν οι άλλοι …. και σου εύχομαι ολόψυχα μία μέρα να καταφέρεις να γίνεις και οι γύρω σου να το αναγνωρίσουν.



Δεν με ενδιαφέρει αυτό. Και άσε αυτά τα γλοιώδη ψέματα.


Λυπάμαι γιατί και αγνοείς και δεν θες να καταλάβεις πέρα από αυτά που σου έχουν σφηνωθεί στο κεφάλι, ο δρόμος όμως που χάραξες είναι δικός σου … περπάτα τον.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 07, 2007 11:43 pm

Την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις λέξεις που θίγουν άμεσα κάποιο μέλος θα σου επιβληθεί και η δεύτερη παρατήρηση που σημαίνει κόκκινη κάρτα και άρα διαγραφή.

Θα σε παρακαλούσα να παραμείνεις στα πλαίσια του διαλόγου με κόσμιο τρόπο και να μην με αναγκάσεις να κάνω κάτι που δεν θα ήθελα.

Ελπίζω να είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ κατανοητός
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:43 pm

Χμμμ ! Τώρα πας σε πολύ βαθιά νερά και δε φτάνει το μείγμα αέρα για να το κουβεντιάσουμε πολύ.


Εντάξει, δεν θα το κουβεντιάσουμε αυτό. Νομίζω κατάλαβες.

Καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει και να διαλαλεί ότι θέλει, εξ’ άλλου ο Τέκτων Ιησούς Χριστός (ξυλουργός ήταν) είχε πει :

"Μή δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων"


Σωστό κι αυτό, αλλά πες μου, σε ποιους απευθυνόταν ο Ιησούς όταν το είπε αυτό ;
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 07, 2007 11:45 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Κάποιος άλλος όμως που είναι υπάλληλος ενός φανατικού και άκρως δογματικού ανθρώπου, κινδυνεύει με απόλυση.


Ας το δεχτώ κι αυτό. Όμως ποιος από εδώ μέσα - γιατί εγώ ρώτησα ανθρώπους του mystica, έτσι ; Δεν ρώτησα κάποιον στον δρόμο - ποιος από εδώ μέσα παρακολουθείται από τον προϊστάμενό του και ποιος κινδυνεύει με απόλυση ;


Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και δεν πρέπει να ζητάς να το μάθεις μιας και είναι και προσωπικό δεδομένο. :wink:
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:46 pm

Υπάρχουν Παύλο άνθρωποι που «μυήθηκαν» στον Τεκτονισμό, αλλά κατά πως λέει ο λαός, πέρασαν και δεν ακούμπησαν, γιατί μπήκαν με σκοπό να βεβηλώσουν το χώρο, να κρίνουν και να κατακρίνουν, να αποκομίσουν οφέλη και κοινωνική αποδοχή. Επίορκοι και ανήθικοι, ποταποί και επαίσχυντοι. Όχι γιατί δεν πήραν μυρωδιά, αλλά γιατί βρωμίζουν ένα χώρο που για άλλους είναι Ιερός.


Οk, πρόβλημά τους.
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 07, 2007 11:47 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
"Μή δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων"


Σωστό κι αυτό, αλλά πες μου, σε ποιους απευθυνόταν ο Ιησούς όταν το είπε αυτό ;


Σε αυτούς που δεν σέβονται, σε όσους είναι επίορκοι, σε όσους είναι με μια λέξη βέβηλοι
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:49 pm

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και δεν πρέπει να ζητάς να το μάθεις μιας και είναι και προσωπικό δεδομένο.


Εντάξει, αλλά τότε και ο λόγος που εσύ πρώτος επικαλέσθηκες είναι ανούσιος.
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:50 pm

Σε αυτούς που δεν σέβονται, σε όσους είναι επίορκοι, σε όσους είναι με μια λέξη βέβηλοι


Νομίζω κάνεις λάθος. Απευθυνόταν στους μαθητές του.
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 07, 2007 11:50 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις και δεν πρέπει να ζητάς να το μάθεις μιας και είναι και προσωπικό δεδομένο.


Εντάξει, αλλά τότε και ο λόγος που εσύ πρώτος επικαλέσθηκες είναι ανούσιος.


Δηλαδή :?:
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 07, 2007 11:51 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Σε αυτούς που δεν σέβονται, σε όσους είναι επίορκοι, σε όσους είναι με μια λέξη βέβηλοι


Νομίζω κάνεις λάθος. Απευθυνόταν στους μαθητές του.


Απευθυνόταν ΚΑΙ στους μαθητές του ΚΑΙ σε όσους άκουγαν τη διδασκαλία του και ήταν παρόντες, όχι μόνο στους πρώτους :wink:

Ήταν όλοι μυημένοι ; Να ένα ερώτημα !
Τελευταία επεξεργασία από Ramoglou σε Τρί Αύγ 07, 2007 11:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:52 pm

Δηλαδή ;


Δηλ. είπες :

Σαν Απόστολος, που δεν είμαι υπάλληλος κανενός, έχω την ευχέρεια να παραδέχομαι, όπου και όταν ΕΓΩ το κρίνω απαραίτητο την Τεκτονική μου ιδιότητα, διότι εφ’ όσον δεν εξαρτάμε από κανέναν δεν φοβάμαι και κάτι. Κάποιος άλλος όμως που είναι υπάλληλος ενός φανατικού και άκρως δογματικού ανθρώπου, κινδυνεύει με απόλυση. Αυτός γιατί θα πρέπει να ομολογήσει την ιδιότητα του Τέκτονος ; Απλά και μόνο για να καλύψει το βίτσιο του ερωτούντος ; Το θεωρώ, ανήθικο, ποταπό και πολλάκις απάνθρωπο.


Επικαλέσθηκες έναν λόγο. Αν γνώριζες εξ' αρχής πως αυτό είναι προσωπικό δεδομένο, δεν θα έπρεπε να τον επικαλεσθείς. Συνεπώς, δεν έχει σημασία, δεν έχει ουσία που το έκανες.
Π.Β

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Αύγ 07, 2007 11:53 pm

Αν ρωτάς ως προς τη συμμετοχή μου στον τεκτονισμό, ΝΑΙ, είμαι μέλος.
Αν ρωτάς αν αξιώνομαι να φέρω αυτό τον τίτλο, προσωπικά, θεωρώ πως όχι ή τουλάχιστον όχι ακόμη. Ίσως χρειάζεται να περάσουν άλλα δώδεκα χρόνια και να με ξαναρωτήσεις, αλλά μετά τις χθεσινές απειλές σου με sms στο τηλέφωνό μου και τον εκβιασμό που δέχθηκα όταν προσπάθησα να καταλάβω τί σου συμβαίνει, προτιμώ να μην τολμήσεις να μου απευθύνεις το λόγο με κανένα γραπτό ή προφορικό τρόπο ξανά.
Αν το κάνεις, απλά δε θα λάβεις απάντηση.

Και κάτι τελευταίο...
Πριν λίγες μέρες με συκοφάντησες ανυπόστατα δημιουργώντας εντυπώσεις για δικό σου όφελος σε άλλη αγορά του διαδικτύου και ενώ σε παρακάλεσα να ανακαλέσεις όταν τελειώσει το παιγνίδι σου και να αποκαταστήσεις την αδικία σε βάρος μου, μου απάντησες θρασύτατα ότι
1) αφού κανείς δε σου ζήτησε στοιχεία, μπορείς να λες ό,τι θέλεις, και
2) δεν με πιστεύεις.

Τώρα γιατί με ρωτάς :?:
Τώρα έγινα ξαφνικά αξιόπιστη :?:

Ρητορικά ερωτήματα φυσικά.
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Τρί Αύγ 07, 2007 11:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 07, 2007 11:54 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Δηλαδή ;


Δηλ. είπες :

Σαν Απόστολος, που δεν είμαι υπάλληλος κανενός, έχω την ευχέρεια να παραδέχομαι, όπου και όταν ΕΓΩ το κρίνω απαραίτητο την Τεκτονική μου ιδιότητα, διότι εφ’ όσον δεν εξαρτάμε από κανέναν δεν φοβάμαι και κάτι. Κάποιος άλλος όμως που είναι υπάλληλος ενός φανατικού και άκρως δογματικού ανθρώπου, κινδυνεύει με απόλυση. Αυτός γιατί θα πρέπει να ομολογήσει την ιδιότητα του Τέκτονος ; Απλά και μόνο για να καλύψει το βίτσιο του ερωτούντος ; Το θεωρώ, ανήθικο, ποταπό και πολλάκις απάνθρωπο.


Επικαλέσθηκες έναν λόγο. Αν γνώριζες εξ' αρχής πως αυτό είναι προσωπικό δεδομένο, δεν θα έπρεπε να τον επικαλεσθείς. Συνεπώς, δεν έχει σημασία, δεν έχει ουσία που το έκανες.


Εγώ, κάποιος άλλος όμως ;
Δε ρώτησες μόνο εμένα !!!! Αυτό σου λέω ... :?
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:55 pm

Απευθυνόταν ΚΑΙ στους μαθητές του ΚΑΙ σε όσους άκουγαν τη διδασκαλία του και ήταν παρόντες, όχι μόνο στους πρώτους


Έστω. Εσύ γιατί το λες όμως αυτό ; Κάνεις κάποια διδασκαλία ;
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 11:59 pm

Εγώ, κάποιος άλλος όμως ;


Εγώ δεν ρώτησα "κάποιον άλλον". Ρώτησα συγκεκριμένους ανθρώπους. Αν αυτοί κινδυνεύουν να απολυθούν με το να πουν σε μένα σ' ένα φόρουμ που το λένε mystica.gr αν είναι Τέκτονες ή όχι, τότε ας βγουν και ας πουν "παιδιά, εγώ δεν μπορώ να μιλήσω γιατί θα με απολύσουν επειδή το αφεντικό μου είναι κολλημένο".

Νύσταξα, πάω για ύπνο. Τα λέμε αργότερα ... :)
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 08, 2007 12:02 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Απευθυνόταν ΚΑΙ στους μαθητές του ΚΑΙ σε όσους άκουγαν τη διδασκαλία του και ήταν παρόντες, όχι μόνο στους πρώτους


Έστω. Εσύ γιατί το λες όμως αυτό ; Κάνεις κάποια διδασκαλία ;


Εγώ παραθέτω μια δική μου οπτική και την στοιχειοθετώ μέσα από τη συγκεκριμένη ρήση.
Πού είναι το περίεργο ;
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Αύγ 08, 2007 12:03 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Εγώ, κάποιος άλλος όμως ;


Εγώ δεν ρώτησα "κάποιον άλλον". Ρώτησα συγκεκριμένους ανθρώπους. Αν αυτοί κινδυνεύουν να απολυθούν με το να πουν σε μένα σ' ένα φόρουμ που το λένε mystica.gr αν είναι Τέκτονες ή όχι, τότε ας βγουν και ας πουν "παιδιά, εγώ δεν μπορώ να μιλήσω γιατί θα με απολύσουν επειδή το αφεντικό μου είναι κολλημένο".

Νύσταξα, πάω για ύπνο. Τα λέμε αργότερα ... :)


1) Απλά δεν πρόκειται να σου απαντήσουν
2) Όνειρα γλυκά και ... απονήρευτα :lol:
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Αύγ 08, 2007 12:06 am

Αν ρωτάς ως προς τη συμμετοχή μου στον τεκτονισμό, ΝΑΙ, είμαι μέλος.


Κρατάω αυτό το πεντακάθαρο "ναι" της Zadok προς το παρόν. Θα το σχολιάσω μετά.

Φιλιά σε όλους! :)
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Αύγ 08, 2007 8:02 am

Καλημέρα αδελφοί μου, ας ανακεφαλαιώσουμε :

Μέχρι στιγμής δύο από τα ιδρυτικά μέλη (Ramoglou, Ζadok) του mystica.gr έχουν παραδεχτεί πως είναι Τέκτονες, πράγμα που τους τιμά όπως είπα. Ladyhawk, δεν νομίζεις πως ήρθε η σειρά σου να το παραδεχτείς κι εσύ ;

Zadok έγραψε: προτιμώ να μην τολμήσεις να μου απευθύνεις το λόγο με κανένα γραπτό ή προφορικό τρόπο ξανά. [...]

α) Τώρα γιατί με ρωτάς ; β) Τώρα έγινα ξαφνικά αξιόπιστη ;


Προτιμάς δεν προτιμάς, ρητορικά ξερητορικά, με ρωτάς σε ένα δημόσιο φόρουμ και θα πάρεις απάντηση. α) Σε ρωτάω γιατί τώρα είναι η στιγμή. β) Δεν είπα πουθενά κάτι τέτοιο. Είπα - στο παρόν μήνυμα - πως η παραδοχή της ιδιότητάς σου, τιμά εσένα - και ξαναλέω - και τον Τεκτονισμό.

Ramoglou έγραψε:Ένας Τέκτων φίλε μου, δεν επαίρεται δια την «ιδιότητα» του, δεν απεφάσισε να ενταχθεί στον Τεκτονισμό δια να αποκομίσει οφέλη, δια να κοκορεύεται ότι έτυχε της Τεκτονικής μυήσεως, δια να απαντά όπου δη και δήποτε «Ναι ! Είμαι Τέκτων». Αντιθέτως, με την συνολική του στάση ζωής προσπαθεί να κάνει τους αδελφούς του να τον αναγνωρίζουν ως Τέκτονα και αυτή η στάση ζωής δεν κρατά τις 2, 3 , 4 , 5 ώρες που βρίσκεται εντός Στοάς, αλλά κρατά 24 ώρες το 24ώρο.


Eπαναλαμβάνω το ερώτημά μου, για το οποίο δεν υπάρχει τοποθέτηση του Απόστολου : "Πως το κάνει αυτό ; Πως κρατά αυτή την στάση 24 ώρες το 24ώρο όταν υπάρχουν Τέκτονες που μεμιάς σε χλευάζουν και σε κοροϊδεύουν ;"

Ramoglou έγραψε:Εγώ Παύλο αγαπώ πάρα πολύ τον Τεκτονισμό και μέσα από αυτή την αγάπη δεν δέχομαι να τον ευτελίζω σε ανούσιες συζητήσεις, για μένα τα Ιερά και Όσια δεν είναι για δημόσια θέα και για περιφορά ενώπιον περιέργων οφθαλμών.


Καλά κάνεις και γι' αυτό σε εκτιμώ. Το θέμα αν είσαι Τέκτων ή όχι, έχει κλείσει. Σε ρώτησα, μου απάντησες. Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Ramoglou έγραψε:Εγώ παραθέτω μια δική μου οπτική και την στοιχειοθετώ μέσα από τη συγκεκριμένη ρήση.


Δεν νομίζω πως κάνεις αυτό. Κατ' αρχήν, αυτή δεν είναι δική σου οπτική αλλά του Ιησού. Χρησιμοποιείς λοιπόν, την ρήση του Ιησού. Αυτό, είναι έξυπνο. Αυτό σημαίνει πως κατανοείς τα λόγια του Ιησού, κατέχεις τον λόγο του Ιησού, και ως κάτοχος, έχεις κάθε δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσεις όπως νομίζεις. Από την άλλη όμως, δεν νομίζεις πως ένας τέτοιος λόγος, αυτομάτως αποδίδει στους ανθρώπους τον χαρακτηρισμό "χοίροι" ; Ποιοι είναι οι "χοίροι" και πως συμβαδίζει αυτό με την άλλη ρήση του Ιησού που λέει "αγαπάτε αλλήλους"; Γι' αυτό σου είπα, πως ο Ιησούς μάλλον να απευθυνόταν στους μαθητές του, όταν το είπε αυτό και όχι σ' αυτούς που άκουγαν την διδασκαλία του. Έχει κάποια διαφορά. Αυτή η ρήση, ειπώθηκε νομίζω στην επί του όρους ομιλία του Ιησού.

Ramoglou έγραψε:Ήταν όλοι μυημένοι ; Να ένα ερώτημα !


Προσωπικά, δεν πιστεύω πως ο Ιησούς λέγοντας "Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων" ήθελε να πει, αυτό το οποίο εννοείς εσύ Απόστολε. Κάτι άλλο εννοούσε. Και μάλλον, ο Ιησούς εδώ, σ' αυτό το σημείο έχει κάνει κάποιο λάθος. Αυτή η αναφορά, αυτή η πρόταση θα μπορούσε να ειπωθεί μονάχα σε όσους γνώριζαν ποιο είναι "το άγιον". Πόσοι όμως στην επί του όρους ομιλία γνώριζαν ποιο είναι "το άγιον" ; Αυτό που κι εσύ ρωτάς δηλ. Κανένας, γιατί η ομιλία αυτή είναι σχεδόν από τις πρώτες του Ιησού. Επίσης, ίσως ο πονηρός Ιησούς σκοπίμως να κάνει μια τέτοια αναφορά για να δελεάσει το πλήθος ή και τους μαθητές του. Παρ' ότι κανένας δεν γνωρίζει ακόμη ποιο είναι "το άγιο", αυτός τους γοητεύει. (αυτές είναι κάποιες προσωπικές σκέψεις, που αν θέλεις, μπορούμε να τις κουβεντιάσουμε εδώ ή σε κάποιο άλλο θέμα) Είναι όμως και ένα σημαντικό ερώτημα που αναδύεται από αυτό. Ο Τεκτονισμός, αποδέχεται τον Λόγο του Ιησού καθολικά ή αποδέχεται μονάχα αυτή την ρήση του ; Γιατί αν επιλέγει λόγια του Ιησού κατ' εξαίρεσην, τότε αυτό είναι θέμα. Δεν θέλω να μου απαντήσεις γενικά, έτσι φίλε μου ;

Επίσης, είναι γεγονός πως ότι διαδραματίζεται σε μια Στοά, είναι απολύτως μυστικό και πρέπει να διαφυλαχθεί από τα μέλη της στοάς ως κόρην οφθαλμού. Τα μέλη μιας Στοάς - αλλά και τα μέλη κάθε μυστικιστικής ομάδος ή Τάγματος ή Αδελφότητας - δίνουν όρκους εχεμύθειας πως δεν πρόκειτε να πουν λέξη για τα όσα συμβαίνουν εκεί. Αυτό όμως δεν γίνεται γιατί "Μη δώτε το άγιον τοις κυσί μηδέ βάλητε τους μαργαρίτας υμών έμπροσθεν των χοίρων" αλλά γιατί οι "αμύητοι" και αυτοί που είναι εκτός των στοών, υποπέπτουν πολύ συχνά στο σφάλμα της παρεξήγησης , της παρερμηνείας και της παρανόησης αυτών των συμβάντων. Και αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή οι "μυημένοι" δεν έχουν την δυνατότητα να κάνουν αυτό που λέω αρχικά (και σ' αυτό, έχω και έναν "σύμμαχο" Τέκτονα, τον alet :) ):

Παύλος έγραψε:Τα σύμβολα και ο αποσυμβολισμός που διδάσκεστε εντός των Στοών ως "μηυμένοι" δεν έχουν καμία αξία αν δεν μπορείτε να τα μεταστοιχειώσετε και να τα παραδώσετε στον κόσμο εκτός των Στοών με την απλούστερη τους μορφή και με τρόπο που να την καταλαβαίνει και να την εννοεί ακόμη και ο πιο αγράμματος και "αμύητος" άνθρωπος. Όλη αυτήν την μυστηριακή αίσθηση και όλη αυτή την γνώση που λαμβάνετε στις Στοές σας, πρέπει να την κάνετε πράξη - απλή πράξη - αλλά και διδασκαλία - απλή διδασκαλία - συνέχεια, κάθε στιγμή, κάθε ώρα, και να παραδίδετε την γνώση σας με τον πιο απλό τρόπο σε κάθε συνάνθρωπό σας.


Δηλ. στην ούσια, πάλι δεν φταίνε οι "αμύητοι". Αν υποθέσουμε πως έρχεται ένας "σκύλος" - θες εγώ ; no problem - έρχομαι λοιπόν εγώ και σε ρωτάω ακριβώς γι' αυτά τα Άγια και γι' αυτά τα Ιερά. Κι εσύ, μου λες, μου τα "πετάς". Αν εγώ παρερμηνεύσω τα λόγια σου, αν εγώ παρανοήσω και παρεξηγήσω τα Άγια και τα Ιερά, ποιος φταίει ; Εγώ που δεν τα κατάλαβα ή εσύ που δεν μου τα εξήγησες σωστά ; Εγώ νομίζω πως το σφάλμα είναι δικό σου (στο παράδειγμά μας δηλ) γιατί όλοι οι άνθρωποι μπορούν να κατανοήσουν, όλοι οι άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν και να εξηγήσουν. Συνεπώς, κάτι στραβό μου είπες και δεν κατάλαβα, κάτι δεν έκανες σωστά και παρεξήγησα εγώ, κάτι, κάπου, σε κάποιο σημείο της παράδοσής σου ήταν ακατανόητο για μένα που είμαι "αμύητος", για μένα που ο νους μου είναι φτωχός.

alet έγραψε:
Παύλος έγραψε:Γιατί αυτή η Γνώση, δεν είναι δική σας! Δεν είναι μόνο των Τεκτόνων! Είναι όλου του κόσμου! Και ανήκει σε όλη την ανθρωπότητα. Όχι μόνο στις Τεκτονικές Στοές ή στις Ροδοσταυρικές Αδελφότητες.

Αυτά είναι και για εμένα η πεμπτουσία του τεκτονισμού.


Αν λοιπόν όλη αυτή η Γνώση, η μυστική Γνώση και η Ιερά Γνώση, είναι όλης της ανθρωπότητας τότε είναι ΚΑΙ δική μου, έτσι δεν είναι ; Γιατί λοιπόν εγώ δεν την καταλαβαίνω ; Γιατί την παρερμηνεύω ; Μήπως οι "μυητές" μου δεν μου την εξηγούν σωστά ; Μήπως οι "τελετουργοί" μου, κάπου, σε κάποιο σημείο, μου δίνουν λάθος εντύπωση ; Ή γιατί εγώ είμαι βλάκας, εγώ είμαι ανόητος και "χοίρος" ; Δεν νομίζω. Μήπως γιατί πρέπει σώνει και ντε να μπω σε μια Στοά, για να βιώσω αυτήν την Γνώση ; Αυτό, να σου πω την αλήθεια, δεν το ξέρω. Ίσως και να 'χεις δίκιο σ' αυτό και δεν αποκλείεται να το κάνω κιόλας κάποια στιγμή αργότερα ίσως.

Το βίωμα και η ερμηνεία του, εξαρτάται από χίλιους δυο παράγοντες. Μπορεί π.χ να ακούσω την σφύρα και να μην "αισθανθώ" αυτό που αισθάνεται κάποιος αδελφός μου εκείνη την στιγμή. Θέλω να πω δηλ. πως μπορεί σε μένα να ακουστεί σαν ένας απλός κρότος, σαν μια φασαρία, δεν ξέρω. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν θα σημαίνει πως είμαι "σκύλος". Το βίωμα μέσα σε μια Στοά έχει άμεση σχέση ΚΑΙ με όσα διαδραματίζονται μπροστά στα μάτια μου μέσα στην Στοά αλλά ΚΑΙ με όσα διαδραματίζονται μπροστά στα μάτια μου έξω από την Στοά. Αν εγώ στο σπίτι μου έχω μια άρρωστη και ετοιμοθάνατη μάνα, η Στοά θα είναι - ίσως - το καταφύγιό μου. Αν εγώ περνάω χίλια δυο ψυχολογικά προβλήματα, η Σφύρα θα είναι - ίσως - η αφύπνησή μου. Δεν ξέρω. Σε κάθε περίπτωση όμως, αυτά δεν θα είναι τίποτε άλλο παρά δικές μου ερμηνείες, δικές μου θεωρήσεις, δικοί μου χαρακτηρισμοί και ονοματολογίες. Και σε κάθε περίπτωση, δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το Πραγματικό, με το Θαυμαστό και με το Αντικειμενικό.

Θα ήθελα Απόστολε, να παραθέσεις τις σκέψεις σου πάνω σ' αυτά.

Και πάλι καλημέρα αδελφοί μου. :)
Π.Β

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τετ Αύγ 08, 2007 10:34 am

Ο Τεκτονισμός, αποδέχεται τον Λόγο του Ιησού καθολικά ή αποδέχεται μονάχα αυτή την ρήση του ; Γιατί αν επιλέγει λόγια του Ιησού κατ' εξαίρεσην, τότε αυτό είναι θέμα. Δεν θέλω να μου απαντήσεις γενικά, έτσι φίλε μου ;


Καλημέρα,
Αγαπητέ μου Παύλο, παρεμβαίνω μόνο και μόνο για να διασαφηνίσω (και όχι να σχολιάσω) κάτι.
Οι θέσεις του Τεκτονισμού αγαπητέ Παύλο είναι οι Κανονισμοί της Συντεχνίας (Συντάγματα) και τα Αρχαία Οριοθέσια. Πέραν τούτων ουδέν.
Ο Τεκτονισμός ούτε αποδέχεται ούτε δεν αποδέχεται οτιδήποτε πέραν αυτών.
Ο κάθε τέκτονας αποδέχεται ή δεν αποδέχεται κάτι κατά την δική του κρίση και εφόσον αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με τα Συντάγματα ή τα Οριοθέσια τότε η άποψη του είναι απολύτως σεβαστή.

Κανείς, παρά μόνο το σύνολο των τεκτόνων, ούτε τώρα ούτε στο παρελθόν, δεν εξέφρασε ποτέ τον Τεκτονισμό.

Όλοι οι διάσημοι τέκτονες όπως έχουμε συνηθίσει να τους λέμε είτε στοχαστές, είτε επιστήμονες, είτε πολιτικοί, είτε επαναστάτες, δεν ήταν διάσημοι τέκτονες, ήταν διάσημοι άνθρωποι που ήταν και τέκτονες.

Καλημέρα και πάλι


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες