Pavlito's play

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:10 pm

Ε τι άλλο να μου ζητήσεις μικρέ μου Παυλίτο ;
Το τι σημαίνει ; Ε ποιος δεν ξέρει τι σημαίνει ;
Νομίζεις ότι μιλάς σε παιδάκια του δημοτικού ;

Και γιατί θα πρέπει να φοβάμαι κάποιον που φέρει αυτόν τον τίτλο ;
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:17 pm

Ramoglou έγραψε:Ε τι άλλο να μου ζητήσεις μικρέ μου Παυλίτο ;
Το τι σημαίνει ; Ε ποιος δεν ξέρει τι σημαίνει ;
Νομίζεις ότι μιλάς σε παιδάκια του δημοτικού ;

Και γιατί θα πρέπει να φοβάμαι κάποιον που φέρει αυτόν τον τίτλο ;


[center]Δεν σε ρωτάω τι σημαίνει. Δεν σε ρωτάω αν τον φοβάσαι. [/center]
[center]Wrong Answer! Please Try Again![/center]

[center]Απόστολε, αρνείσαι την ύπαρξη του Σεβ. Διδ: ;

Continue (Y/N) ? [/center]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:22 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Ramoglou έγραψε:Ε τι άλλο να μου ζητήσεις μικρέ μου Παυλίτο ;
Το τι σημαίνει ; Ε ποιος δεν ξέρει τι σημαίνει ;
Νομίζεις ότι μιλάς σε παιδάκια του δημοτικού ;

Και γιατί θα πρέπει να φοβάμαι κάποιον που φέρει αυτόν τον τίτλο ;


Δεν σε ρωτάω τι σημαίνει. Δεν σε ρωτάω αν τον φοβάσαι.

[center]Wrong Answer! Please Try Again![/center]

[center]Απόστολε, αρνείσαι την ύπαρξη του Σεβ. Διδ: ;

Continue (Y/N) ? [/center]


Πάει το έκαψες το εγκεφαλικό κύτταρο που είχες !
Βρε Παυλίτο μου πως γίνετε να αρνηθώ κάτι που ΟΛΟΣ ο κόσμος γνωρίζει πως υπάρχει ;;;;;;;;
Είδες τι σου κάνουν οι κακές παρέες ;;;;;

Χάλια έγινες, σε είχα για πιο έξυπνο. Καμιά ουσιαστική ερώτηση ;
Κάτι ποιο ουσιαστικό γιατί ξεφύγαμε και δε θα συνεχίσει αυτό πολύ :)
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:25 pm

Ramoglou έγραψε:Βρε Παυλίτο μου πως γίνετε να αρνηθώ κάτι που ΟΛΟΣ ο κόσμος γνωρίζει πως υπάρχει ;;;;;;;;
Είδες τι σου κάνουν οι κακές παρέες ;;;;;


[center]Απαντάς με ερώτηση. Να απαντάς με απάντηση. Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνει ΟΛΟΣ ο κόσμος. Μας ενδιάφερει τι κάνεις ΕΣΥ.[/center]

[center]Wrong Answer! Please Try Again![/center]

Θες να στο ρωτήσω διαφορετικά μπας και καταλάβεις την ερώτηση ;

[center]Κύριε,
(κυρία, κ.ο.κ)

Αρνείσθε την Ύπαρξη του Σεβ. Διδ. ?


Continue (Y/N) ? [/center]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:29 pm

Απάντησα επαρκώς, τα post του διαλόγου μας σε λίγο θα μεταφερθούν σ' ένα θέμα που θα λέγεται "Paylito's playing".

Έτσι για να κάνεις αυτό που μου είπες πριν καιρό (και πάλι δεν τήρησες) να αποσυρθείς από το mystica.gr με στυλ.
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:31 pm

Ramoglou έγραψε:Απάντησα επαρκώς [...]


[center]Αυτό, άσε τους αναγνώστες να το κρίνουν.[/center]

[center]You Lose! Play Again (Y/N)?[/center]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:34 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Ramoglou έγραψε:Απάντησα επαρκώς [...]


[center]Αυτό, άσε τους αναγνώστες να το κρίνουν.[/center]

[center]You Lose! Play Again (Y/N)?[/center]


Αυτούς αφήνω ...
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 5:35 pm

Αυτούς αφήνω ...


[center]ok![/center]
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 6:59 pm

Αγαπητοί αναγνώστες,

Αυτό που διαβάσατε, δεν είναι θέμα δικό μου, δεν το άνοιξα εγώ, παρ' όλο που αναφέρεται ως συγγραφέας το όνομά μου, αλλά είναι μια μεταφορά ενός διαλόγου από ένα ξεχωριστό θέμα. Η μεταφορά έγινε από τους συντονιστές του χώρου και ουδεμία ευθύνη φέρω εγώ γι' αυτήν. Το θέμα αυτό δεν είναι δικό μου και δεν ανοίχτηκε ποτέ από εμένα.
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Αύγ 04, 2007 7:14 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Απάντησα επαρκώς, τα post του διαλόγου μας σε λίγο θα μεταφερθούν σ' ένα θέμα που θα λέγεται "Paylito's playing".

Έτσι για να κάνεις αυτό που μου είπες πριν καιρό (και πάλι δεν τήρησες) να αποσυρθείς από το mystica.gr με στυλ.


Ε το είπαμε !
Δεν διαβάζεις σήμερα ; Ηρέμησε πουλάκι μου, μη σε παίρνει τόσο πολύ από κάτω. Α πα πα ! :shock:
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Αύγ 04, 2007 7:24 pm

Ε το είπαμε !


Ε, εντάξει, αφού το είπατε, μπορείτε σας παρακαλώ να βάλετε ως συγγραφέα αυτόν/αυτήν που έκανε και την μεταφορά ;
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Αύγ 05, 2007 11:48 am

Α! ξέχασα, εσείς δεν καταλαβαίνετε την Ελληνικήν. Μισό να χρησιμοποιήσω άλλη γλώσσα μπας και καταλάβετε - Μα ποιος είμαι ; Η λιγκουαφόν ;

[align=center]Κύριε,
(κυρία, κ.ο.κ)
δύνασθε να αλλάξετε το όνομα του συγγραφέα του παρόντος θέματος ;[/align]
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 1:38 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ !


>|<>QBB<
alet έγραψε:είμαι τέκτονας και είμαι περήφανος γι'αυτό


Καλησπέρα σας,

Αρχικά να ευχαριστήσω τους Ramoglou και alet, για την δημόσια αποδοχή της ιδιότητάς τους. Για το mystica.gr είναι η πρώτη φορά που ένα ιδρυτικό μέλος παραδέχεται - χωρίς φόβο και πάθος - πως είναι Τέκτονας, πράγμα που σαφώς τιμά αυτόν τον άνθρωπο και αποδυκνείει πως ο ίδιος σέβεται και εκτιμά αυτό που κάνει αλλά συνάμα τιμά και τον ίδιο τον Τεκτονισμό. (αυτό το τελευταίο, τώρα μπορούν ίσως να το καταλάβουν και όσα υψηλόβαθμα στελέχη του Τεκτονισμού παρακολουθούν αυτήν την "διαμάχη")

Η πρώτη και βασική εργασία που γίνεται σ' αυτό που ονομάζουμε "εσωτερισμός" απαιτεί την παρατήρηση του ιδίου μας του εαυτού και την αποδοχή των παρατηρήσεών μας σε μας τους ίδιους. Και ο Ramoglou αλλά και ο alet, με την αποδοχή της ιδιότητάς τους, αποδυκνείουν πως βρίσκονται στο σωστό δρόμο και ήδη έχουν κάνει το πρώτο βήμα στην ατραπό του εσωτερισμού. Ακόμη και στο ίδιο το τυπικό του Τεκτονισμού γίνεται πολύ συχνά η χρήση της έννοιας της αποδοχής και της παραδοχής με την ερώτηση : "Τις ει;" που σημαίνει πως ο Τέκτονας πρέπει κάθε φορά να παραδέχεται και να αποδέχεται την ιδιότητά του χωρίς φόβο και πάθος.

Προσωπικά, εγώ είμαι υπέρ αυτών που αποδέχονται και παραδέχονται αυτό που είναι ενώ συνάμα υπερασπίζουν και αισθάνονται υπερηφάνεια γι' αυτό που είναι, και δεν έχω κανένα, μα κανένα πρόβλημα μαζί τους, τώρα που από την μεριά του Απόστολου, όλα είναι ξακάθαρα. Επαναλαμβάνω πως ουδέποτε τάχθηκα εναντίον του Τεκτονισμού αλλά τάχθηκα εναντίον του στρουθοκαμηλισμού, ουδέποτε τάχθηκα εναντίον των Τεκτόνων αλλά τάχθηκα εναντίων των υποκριτών και των φοβιτσιάρηδων και όσων εν' ονόματι της Αλήθειας, σοδομούν την Αλήθεια. Από την στιγμή που οι άνθρωποι αυτοί, έχουν το θάρρος, την ανδρεία και την τόλμη να υπερασπίζουν αυτό που τους εκφράζει και αυτό που επέλεξαν να κάνουν στην ζωή τους με σθένος και με υπερηφάνεια, εγώ είμαι μαζί τους και έχω και κάθε φιλική διάθεση να τους βοηθήσω κιόλας, να 'ουμ' . :)

*Ramoglou, να χαρώ τον φίλο μου τώρα, σε παραδέχομαι! :lol:

Πάμε τώρα παρακάτω :

[center]Kυρίες,
(Zadok, Ladyhawk)

είσθε Τέκτονες ; [/center]

[mod]Τμήμα της κατωτέρω συζητήσεως
με αρχή την παρούσα δημοσίευση
έχει μεταφερθεί από το θέμα
ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ mystica.gr
[/mod]
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 4:08 pm

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις -αν θέλεις φυσικά- γιατί είπες ψέμματα -παραμύθιασες κατά το κοινώς λεγόμενο τον Στέλιο ;


Αυτό, θα ήθελα να το απαντήσω :

Φίλε alet,

Δεν παραμύθιασα κανέναν. Είμαι περισσότερο Τέκτονας απ' όλους σας μαζί εδώ μέσα, παρ' όλο που δεν έχω μπει ποτέ σε καμιά στοά, παρ' όλο που δεν έχω "μυηθεί" με τον τρόπο που εννοείται εσείς την "μύηση", παρ' όλο που δεν έχω ακολουθήσει ποτέ στην ζωή μου κανένα τυπικό πλην του Μέγα Τυπικού της Ζωής. Και αυτό το λέω, εν πλήρη συνειδήσει. Το να είσαι Τέκτονας, μπορεί να σημαίνει τα πάντα για κάποιους, όμως σίγουρα δεν σημαίνει να σε ρωτούν μέσα στην Στοά "τις ει;" και να λες με σιγουριά "Τέκτων!" και όταν σε ρωτήσουν έξω από την Στοά "είσαι Τέκτων ;" να σκύβεις το κεφαλάκι σου σαν σκυλί που βάζει την ουρά στα σκέλια του και να λες "Εμ, χμ, κοίτα, αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν"*. Πάνω απ' όλα, ο Τεκτονισμός και ότι αυτός εκφράζει, διδάσκει την τήρηση αρχών και ηθικών κανόνων, διδάσκει την γνώση του εαυτού μας, διδάσκει την υπακοή στον Νόμο. Ανεξαρτήτως με ποιον τρόπο το κάνει - που μπορεί αυτός ο τρόπος εμένα να μην με βρίσκει σύμφωνο - ο Τεκτονισμός ως έννοια βαθύτερη βρίσκεται μέσα στον καθένα μας, είτε αυτός ενδύεται το παραδοσιακόν μέλαν ένδυμα, είτε ενδύεται μπλου τζιν και t-shirt. Όλα τα υπόλοιπα είναι μια ιδιάζουσα θεατρική παράσταση - που μπορεί να έχει σύμβολα, στα οποία οι ίδιοι οι άνθρωποι απέδωσαν σημασίες και αξίες - αλλά η ουσία διόλου δεν διαφέρει από το ρητό του Ηράκλειτου "Νόμος είναι και να ακολουθεί κάποιος την γνώμη του ενός.", απόφθεγμα το οποίο εγώ προσωπικά κατανοώ, σέβομαι και υπερασπίζομαι ως ένας απλός στρατιώτης. Τα σύμβολα και ο αποσυμβολισμός που διδάσκεστε εντός των Στοών ως "μηυμένοι" δεν έχουν καμία αξία αν δεν μπορείτε να τα μεταστοιχειώσετε και να τα παραδώσετε στον κόσμο εκτός των Στοών με την απλούστερη τους μορφή και με τρόπο που να την καταλαβαίνει και να την εννοεί ακόμη και ο πιο αγράμματος και "αμύητος" άνθρωπος. Όλη αυτήν την μυστηριακή αίσθηση και όλη αυτή την γνώση που λαμβάνετε στις Στοές σας, πρέπει να την κάνετε πράξη - απλή πράξη - αλλά και διδασκαλία - απλή διδασκαλία - συνέχεια, κάθε στιγμή, κάθε ώρα, και να παραδίδετε την γνώση σας με τον πιο απλό τρόπο σε κάθε συνάνθρωπό σας. Γιατί αυτή η Γνώση, δεν είναι δική σας! Δεν είναι μόνο των Τεκτόνων! Είναι όλου του κόσμου! Και ανήκει σε όλη την ανθρωπότητα. Όχι μόνο στις Τεκτονικές Στοές ή στις Ροδοσταυρικές Αδελφότητες. 'Σεις κρύβεστε, εγώ δεν κρύφτηκα ποτέ. 'Σεις όταν έρθει κάποιος να σας ρωτήσει, μιλάτε σαν ειδήμονες. Εγώ ποτέ δεν το έκανα αυτό. Με ρώτησαν "γιατί μπήκες στο φόρουμ κάνοντας μπάχαλο ;" αλλά δεν κατάλαβαν πως η πράξη μου ήταν παρόμοια με την κρούση της Σφύρας. Έκανα αυτό που κάθε μέρα βλέπετε στις Στοές σας, αλλά - τι παράξενο ; - χαμπάρι δεν πήρατε ! 'Σεις λοιπόν, μόνο στο όνομα είσθε Τέκτονες. Συνεπώς, εγώ δεν παραμύθιασα κανέναν. 'Σεις παραμυθιάζεστε από μόνοι σας, γιατί νομίζετε πως έτσι και κάποιος ονομασθεί, χρησθεί, μυηθεί Τέκτονας, είναι κιόλας! Αν είσθε πραγματικοί Τέκτονες πρέπει να είσθε και έτοιμοι να το αποδέχεστε, να το παραδέχεστε και να το υπερασπίζεστε, οπουδήποτε και οποτεδήποτε σας ζητηθεί, όχι μονάχα μέσα στις Στοές. Ένας Τέκτων, είναι πάνω απ' όλα στρατιώτης και πολεμιστής. Είναι ένας ιππότης που υπερασπίζεται μέχρι τελευταίας ρανίδος του αίματός του την Αλήθεια. Ορκίζεσθε με χαρτιά και υπογράφετε Φιλοσοφικές Διαθήκες. Και έχουν μεγάλη σημασία για σας, είναι ιερά. Εγώ ορκίζομαι με αίμα και υπογράφω την ψυχή μου. Νομίζετε πως ο όρκος μας διαφέρει ;

Όλα τα υπόλοιπα που λέτε - όταν κάποιος σας ρωτήσει - είναι μούφες και φύκια.*

*αυτά , δεν αναφέρονται ούτε σε σένα alet, ούτε στον Απόστολο.
Π.Β

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Τρί Αύγ 07, 2007 5:06 pm

Αγαπητέ Παύλο,

Δεν διαφωνώ πουθενά με το παρακάτω:
Τα σύμβολα και ο αποσυμβολισμός που διδάσκεστε εντός των Στοών ως "μηυμένοι" δεν έχουν καμία αξία αν δεν μπορείτε να τα μεταστοιχειώσετε και να τα παραδώσετε στον κόσμο εκτός των Στοών με την απλούστερη τους μορφή και με τρόπο που να την καταλαβαίνει και να την εννοεί ακόμη και ο πιο αγράμματος και "αμύητος" άνθρωπος. Όλη αυτήν την μυστηριακή αίσθηση και όλη αυτή την γνώση που λαμβάνετε στις Στοές σας, πρέπει να την κάνετε πράξη - απλή πράξη - αλλά και διδασκαλία - απλή διδασκαλία - συνέχεια, κάθε στιγμή, κάθε ώρα, και να παραδίδετε την γνώση σας με τον πιο απλό τρόπο σε κάθε συνάνθρωπό σας


Γιατί αυτή η Γνώση, δεν είναι δική σας! Δεν είναι μόνο των Τεκτόνων! Είναι όλου του κόσμου! Και ανήκει σε όλη την ανθρωπότητα. Όχι μόνο στις Τεκτονικές Στοές ή στις Ροδοσταυρικές Αδελφότητες.


Αυτά είναι και για εμένα η πεμπτουσία του τεκτονισμού.

Πολλοί τέκτονες δεν έχουν (έχουμε) κατανοήσει ότι τέκτονας δεν γίνεσαι άμα τη μυήσει σου, αλλά τηρώντας τις δεσμεύσεις και τις υποχρεώσεις που ανέλαβες με αυτήν.
O τεκτονισμός είναι ατομοκεντρικός (προσωπική βελτίωση) αλλά κατ’ ουσία είναι ανθρωποκεντρικός (με την έννοια της προόδου της ανθρωπότητας και της κοινωνίας).

Για εμένα -και το δηλώνω παντού- ο μεγαλύτερος εχθρός του τεκτονισμού είναι η εσωστρέφεια των τεκτόνων, έννοια ασύμβατη κατ’ ουσία με την ιδιότητα τους (μια προσεκτική ματιά στα τυπικά αλλά και στους κανονισμούς θα τους βοηθούσε να το αντιληφθούν)

Υπάρχει βέβαια το άλλοθι του αντιτεκτονισμού, το σίγουρο χαρτί των “εσωστρεφών”.

Πολλές φορές εξετάζοντας το φαινόμενο αυτό παρασυρόμαστε και εξετάζουμε την εκδήλωση του -το αποτέλεσμα- μόνο και όχι την πηγή του.
Η πηγή του αντιτεκτονισμού, δυστυχώς αγαπητέ μου Παύλο, είναι (είμαστε) οι ίδιοι οι τέκτονες.
Δεν βρίσκω παράλογο το να σκεφθεί κάποιος ότι ο τεκτονισμός είναι αν μη τι άλλο μια περίεργη ή και επικίνδυνη σέκτα, βλέποντας τους τέκτονες να αρνούνται να δηλώσουν την ιδιότητα τους, ή όταν τη δηλώνουν με συμπεριφορά “δήθεν” και υπονοούμενα να παριστάνουν τους κατόχους του Υπέρτατου Μυστικού.
Οι ίδιοι άνθρωποι που από την άλλη δηλώνουν ότι εργάζονται στις στοές τους έχοντας σαν στόχο αυτά που ανέφερα πρωτύτερα.

Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά φίλε Παύλο, η νοσηρή περιέργεια –το Μέγα Τυπικό της Ζωής που επικαλείσαι πρέπει να σου έχει διδάξει πως σε όλα υπάρχουν δύο πλευρές.
Αν με το να απαντήσει κάποιος τέκτονας αποδεχόμενος την ιδιότητα του ικανοποιεί αυτό το συγκεκριμένο αίσθημα του ερωτώντα – καλά κάνει και δεν απαντά τονίζοντας του ότι δεν τον αφορά. Του προσφέρει ουσιαστική υπηρεσία.

Αυτό όμως με το οποίο διαφωνώ ριζικά αγαπητέ μου Παύλο, είναι αυτό:

Είμαι περισσότερος Τέκτονας απ' όλους σας μαζί εδώ μέσα, παρ' όλο που δεν έχω μπει ποτέ σε καμιά στοά, παρ' όλο που δεν έχω "μυηθεί" με τον τρόπο που εννοείται εσείς την "μύηση", παρ' όλο που δεν έχω ακολουθήσει ποτέ στην ζωή μου κανένα τυπικό πλην του Μέγα Τυπικού της Ζωής.


Και διαφωνώ γιατί στην Στοά οι τέκτονες από την πρώτη ημέρα
- διδαχθήκαμε να ακούμε
- διδαχθήκαμε να βλέπουμε κι όχι να κοιτάμε
- διδαχθήκαμε να σιωπούμε όταν δεν έχουμε κάτι πούμε
- διδαχθήκαμε να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας και τις παρορμήσεις
- διδαχθήκαμε ότι δεν υπάρχει λάθος αλλά διαφορετική άποψη

Αν ανατρέξεις στο "Μέγα Τυπικό της Ζωής", φοβάμαι ότι θα διαπιστώσεις ότι δεν στα δίδαξε.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 5:12 pm

Αν ανατρέξεις στο "Μέγα Τυπικό της Ζωής", φοβάμαι ότι θα διαπιστώσεις ότι δεν στα δίδαξε.


Μπορεί. Όμως εμένα το μάθημά μου ακόμη συνεχίζεται alet, κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή. Εγώ δεν διδάχτηκα, διδάσκομαι, δεν μυήθηκα, μυούμαι. Και συνεχίζω να διδάσκομαι. Και συνεχίζω να μυούμαι. Αέναα, χωρίς σταματημό, χωρίς ανάσα. Ποτέ δεν είπα, "πάει τώρα, ότι έμαθα, έμαθα, δεν έχει άλλο, έφτασα!". Όλα θα τελειώσουν όταν με ρίξουν σ' έναν λάκκο με υπέροχη λάσπη και όταν γράψει για μένα η Ζωή το λυτρωτικό και τελειωτικό "Τhe End".

- διδαχθήκαμε να ακούμε
- διδαχθήκαμε να βλέπουμε κι όχι να κοιτάμε
- διδαχθήκαμε να σιωπούμε όταν δεν έχουμε κάτι πούμε
- διδαχθήκαμε να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας και τις παρορμήσεις
- διδαχθήκαμε ότι δεν υπάρχει λάθος αλλά διαφορετική άποψη


Ναι, ασφαλώς! Τα διδαχθήκατε! Και ; Νομίζετε πως φτάσατε ; Και ; Επειδή τα διδαχθήκατε, τα μάθατε, πάει, τέλειωσε ; Συνέχεια, συνέχεια, χωρίς σταματημό, συνέχεια πρέπει να τα εφαρμόζετε, συνέχεια, παντού, κάθε στιγμή και κάθε λεπτό. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, σε κάθε συνάνθρωπό σας.
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 5:24 pm

Αν με το να απαντήσει κάποιος τέκτονας αποδεχόμενος την ιδιότητα του ικανοποιεί αυτό το συγκεκριμένο αίσθημα του ερωτώντα – καλά κάνει και δεν απαντά τονίζοντας του ότι δεν τον αφορά.


Για να ρωτήσει κάποιος έναν συνάνθρωπό του αν είναι Τέκτονας - αλλά και για να ερωτήσει οτιδήποτε κάποιος σε κάποιον άλλον - πάει να πει πως τον αφορά γι' αυτό και τον ρωτά. Από την άλλη, ένας απλός άνθρωπος αν ερωτηθεί κάτι δεν είναι υποχρεωμένος να απαντήσει. Ένας Τέκτων όμως, ένας πραγματικός Τέκτων, είναι υποχρεωμένος από τον Νόμο.

Και διαφωνώ γιατί στην Στοά οι τέκτονες από την πρώτη ημέρα

- διδαχθήκαμε να ακούμε
- διδαχθήκαμε να βλέπουμε κι όχι να κοιτάμε
- διδαχθήκαμε να σιωπούμε όταν δεν έχουμε κάτι πούμε
- διδαχθήκαμε να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας και τις παρορμήσεις
- διδαχθήκαμε ότι δεν υπάρχει λάθος αλλά διαφορετική άποψη


Άσε δηλ. που και το Μέγα Τυπικό της Ζωής, τα ίδια διδάσκει φίλε μου alet. Μονάχα που αυτό έχει τον δικό του τον τρόπο. Και αυτός ο τρόπος, είναι πως δεν έχει κανέναν τρόπο. (αυτό, είναι ψηλά γράμματα, ελπίζω να καταλάβεις :) )
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 5:41 pm

- διδαχθήκαμε να ελέγχουμε τα συναισθήματα μας και τις παρορμήσεις


Σκοπός δεν είναι να ελέγχετε τα συναισθήματά σας και τις παρορμήσεις σας. Σκοπός είναι όλα τούτα, να τα γνωρίζετε.
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 5:42 pm

- διδαχθήκαμε να ακούμε


Αν σου φωνάξω, θα ακούσεις.
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Αύγ 07, 2007 5:44 pm

- διδαχθήκαμε να βλέπουμε κι όχι να κοιτάμε


[center] :) [/center]

[center]Ωρίστε ! Δες πάνω από αυτήν την πρόταση.

Πες μου τι βλέπεις και πες μου τι κοιτάς.[/center]
Π.Β


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης