. ' . + ΞΥΠΝΗΤΗΡΙΟΝ + . ' .

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

. ' . + ΞΥΠΝΗΤΗΡΙΟΝ + . ' .

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιούλ 12, 2007 9:17 pm

Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 07, 2005 1:41 pm Θέμα δημοσίευσης: Εντός έδρας...

ΟΦΗ κρυφέ μου έρωτα, παλιά μου ιστορία /
μπάλα μου μήλο του Αδάμ και γήα μου αμαρτία /
Εβίβα εις τους ανώνυμους παράγοντες τσ' ομάδας /
και σ' όσους ομιλοβατούν 'χτω μέρες ητσι 'βδομάδας.

Γεια και σε μας τους φίλαθλους π' όπου και να βρεθούμε /
την Κρήτη αναθυμαίνουμε, τον ΟΦΗ αγαπούμε /
Να ζήσουν κι οι αντίπαλοι, αντάξιοι συν τ' άλλα /
δίχως τους το ποδόσφαιρο, βολή 'ναι δίχως μπάλα.

Να ζήσουν κι οι διαιτητές και η διαιτησία /
κι η λογική μες στην ζωή, έχει κι αυτή αιτία /

Και ποιου τος α! που δεν παίρνουνε την ζήση σαν παιχνίδι /
κόκκινη κάρτα ο θάνατος στο τέλος τον εδίδει...

Τα σέβη μου,

Deva Parinito


Δημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 07, 2005 12:50 pm Θέμα δημοσίευσης: Εκτός έδρας...

Μπορεί να παίζουμε σε ξένη έδρα /
όμως δεν πέσαμε και σε ενέδρα /
Θα το παλέψουμε παιδιά, ναι ! /
γερά ! σωστά ! και με καρδιά ! /
Θα πάρουμε ό,τι μας ανήκει /
έχουμε πρόσβαση στην νίκη !

Γέλιο δυνατό και χαρά μεγάλη /
άπιαστη επίθεση που καλπάζει πάλι /

Άμυνα γερή σαν χρυσό ατσάλι /
κι ο τερματοφύλακας, γάτα και τσακάλι !

Τα δέοντα,

Deva Parinito


Δημοσιεύθηκε: Παρ Σεπ 08, 2006 3:15 pm Θέμα δημοσίευσης: Μεταλλαγές / Μεταλλαγές / Μεταλλαγές

Παρασκευή, 8 του Σεπτέμβρη, 2006, Θεσσαλονίκη.

Ο Μάρκ Τουέιν είχε εκφέρει κάποτε την γνώμη πως η διαφορά μεταξύ μιας τέλειας λέξης και μιας απλής σημασίας λέξης, είναι αντίστοιχη με την διαφορά που έχει ένας κεραυνός από μια πυγολαμπίδα.

Γι' αυτό λοιπόν παραμέρισε, Δία! Κι εσείς κρυφτείτε στα καβούκια σας καλλιεργητές πυγολαμπίδων! Κρατώ με τα δυο μου χέρια την κεραυνομηχανή !

Παρ' ότι στο θέμα "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια (Ύπαρξη)", οι ερωτήσεις μου δεν απαντήθηκαν - αλίμονο, αν μπορούσαν να απαντηθούν δηλ. εδώ που τα λέμε - συνεχίζω το παραμιλητό μου με ένα ακόμη θέμα, το "Παραλλαγές / Παραλλαγές / Παραλλαγές". Στο παρόν θέμα, είμαι ανοιχτός σε οιονδήποτε θέλει να κουβεντιάσει μαζί μου και να πάρει - αν απορεί - απαντήσεις για την "αλλόκοτη" στάση μου ή για την επιμονή μου να εμφανίζομαι εκεί που δεν με σπέρνουν.

Η διαφορά μου μαζί σας, δεν είναι ούτε ταξική, ούτε πολιτική, ούτε θρησκευτική, ούτε δεοντολογική. Είναι διαφορά λόγου, διαφορά μετουσίωσης των λέξεων και της γλώσσας.

Deva Parinito


Δημοσιεύθηκε: Παρ Μάρ 17, 2006 9:30 am Θέμα δημοσίευσης: Δεν είναι εδώ Βαλκάνια! (Ύπαρξη)

Ααα! Ύπαρξη!* Η ύπαρξη!

Καλά μου το 'λεγε λοιπόν ο δάσκαλος. Ό,τι κι αν ψάξεις, θηλυκό...

Μια αγουροξυπνημένη "Καλημέρα" σ' ολόκληρο το Global Village, κεντημένη στην κατάλευκη μπουρνουζοπετσέτα της Ύπαρξης!


Δεν είναι εδώ Βαλκάνια, σου το 'πα,

εδώ είναι παίξε, γέλασε και σώπα.

- Πες μου, που πάει της ζωής το τρεχαντήρι ;

- Δεν ξέρω! Γέμισέ μου το ποτήρι...


[center]***[/center]

Ramoglou έγραψε:[center]Θεωρώ πως χρειάζεται μια ποιό ξεκάθαρη τοποθέτηση για να μπορέσει να γίνει διάλογος.[/center]


Ramoglou έγραψε:Ο κώδικας έχει οριστεί από την ιδρυτική και συντονιστική ομάδα του Forum και του Site, εσύ παρ’ όλες τις ευκαιρίες που είχες δεν τον σεβάστηκες ποτέ και έτσι η απόφαση για την έλλειψη ανοχής απέναντι σου είναι κοινή. Ούτε οι ύβρεις σου ξεχάστηκαν ούτε οι συμπεριφορές σου.


Ramoglou έγραψε:[center]Το περιεχόμενο του εν λόγο Topic ( "Για μια χούφτα (ιστο)Σελίδες" ) δεν ήταν αποδεκτό και δεν ταίριαζε στη φιλοσοφία του παρόντα χώρου.

Γι’ αυτό το λόγο διαγράφηκε εντελώς.
[/center]


Πως λοιπόν θα έρθουμε σ’ επαφή με τον εαυτό μας ; Πρώτα απ’ όλα με την εγρήγορση. Δεν είναι όμορφη αυτή η λέξη – εγρήγορση ; Χτυπάει κατευθείαν στην καρδιά. Να βρίσκεσαι σε εγρήγορση. Απέναντι στα πάντα. Απέναντι στη ζωή. Να νιώθεις την ανάπτυξη, το θάνατο, την ομορφιά, τους ανθρώπους, τα λουλούδια, τα δέντρα. Άνοιξε το μυαλό σου και άρχισε να βλέπεις! Άρχισε να ζείς τα πράγματα και μη ντρέπεσαι γι’ αυτό! Άγγιξε, χάιδεψε, δάγκωσε, όπως ποτέ δεν το έκανες. Συνέχισε να αναπτύσσεσαι. Συνέχισε να αναπτύσσεσαι σταθερά. Κάθε στιγμή που ζείς αλλάζεις. Άνοιξε το μυαλό σου, άνοιξε την καρδιά σου, άνοιξε την αγκαλιά σου, βάλ’ τα όλα μέσα! Λέο Μπουσκάλια

Οι διαφορες στο ταλεντο, στην εξυπναδα, στις γνωσεις ειναι ασημαντες σε συγκριση με την ταυτοτητα του ανθρωπινου πυρηνα που ειναι κοινος σε ολους τους ανθρωπους. Για να νοιωσουμε αυτη την ταυτοτητα ειναι αναγκαιο να εισχωρησουμε απο την περιφερεια στον πυρηνα. NEHEMAUT

Πιστεύω πως κανένας δεν έρχεται στο δρόμο μας τυχαία. Ramoglou

Εμπιστοσύνη σημαίνει Πίστη στο Άγνωστο Ardha Nareswara

Ίσως θα έπρεπε να ζητήσουμε συγγνώμη από τα παιδιά γιατί τους στερήσαμε την αθωότητα τους - αν καταφέρναμε να τα κοιτάξουμε στα μάτια. Ramoglou

Αν ο δυϊσμός του φυσικού μας κόσμου, αντιμετωπιστεί από κάποιους ευφυείς ανθρώπους με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίστηκε το δυαδικό σύστημα αρίθμησης στα μηχανάκια που έχετε μπροστά σας, τότε δεν αποκλείεται η ανθρωπότητα να εξελιχθεί και να βρει τελικά την εφαρμογή της στο σύμπαν. Το γεγονός πως η ίδια η βάση του συστήματος είναι εξαιρετικά απλή - παιδική, θα τολμούσα να πω - αν μη τι άλλο ; - θα πρέπει όλους μας κάποια στιγμή να μας υποψιάσει πως οι λύσεις των υπαρξιακών ή ψυχογεννετικών μας προβλημάτων, θα έρθουν από μια εξαιρετικά συνδιαστική και υπολογιστική εφαρμογή που θα βασίζεται όμως στο "παιδαριώδες" και ενστικτώδες ΝΑΙ ή ΌΧΙ των πιτσιρικάδων και της 8χρονης ανιψιάς μου. Ε; Πως να φαίνεται άραγε αυτό στην τετράγωνη λογική ενός αναποφάσιστου και χαμένου ανθρώπου ; Δεν ξέρω. Π.Β

Μ' ενδιαφέρει η αιτία, η πρωταρχική αιτία που λέγεται "άνθρωπος" και η ανάγκη του να αντιμετωπίζει πάντα έναν εχθρό και να αναζητά τον "κακό" έναντι του "καλού" - πάντα - εαυτού του. Zadok the priestess

[center]***[/center]

[center]Έτσι σκληρά, σαν άδειο χάδι
έτσι, σαν βράδυ κουρασμένο
εσύ μιλάς με την σιωπή σου
κι εγώ με λόγια να σωπαίνω

Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω
μόνο τα λάθη μας λυπάμαι
που θα μας ψάχνουν φοβισμένα
στις άλλες αγκαλιές που πάμε.

Έτσι σκληρά, έγινε ξένο
ότι μας είχε απομείνει
όπως το ξέρεις και το ξέρω
κι όπως μας άξιζε να γίνει.

Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω
μόνο τα λάθη μας λυπάμαι
που θα μας ψάχνουν φοβισμένα
στις άλλες αγκαλιές που πάμε.


:wave:[/center]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιούλ 12, 2007 10:15 pm

[mod]Ο Παύλος στο συγκεκριμένο θέμα συγκέντρωσε κάποια post που ξεχώρισε και του άρεσαν πολύ, θέλοντας έτσι να μας αποχαιρετήσει.

Το θέμα λοιπόν μένει ως μνημείο.[/mod]
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες