Κάθοδος

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Παρ Ιαν 19, 2007 3:14 pm

- Ας καταστρέψει τον καταστροφέα ο μαθητής.


OK. Και τότε ο μαθητής θα γίνει κι αυτός καταστροφέας ... Φίλε Avaris, καταλαβαίνω το αλληγορικό και το τι υπονοείται πίσω από αυτήν την φράση. Διαφωνώ όμως στην διατύπωσή της, στον τρόπο που αυτή γίνεται έκφραση. Εντάξει, σ' αυτό που υπονοείται. Αν όμως κάποιος δεν μπορεί να υπονοεί αλλά μόνο να εννοεί ; Τότε, το πιθανότερο είναι πως θα εννοήσει λάθος. Και γι' αυτό, υπεύθυνος είναι ο φέρων την έκφραση.

Σχετικά με τις απορίες σου. Οι απορίες σου φίλε μου, μπορούν να απαντηθούν, όχι όμως μέσα από ένα φόρουμ. Για να απαντηθούν θα πρέπει να ξεχάσεις όλα όσα ξέρεις μέχρι τώρα γι' αυτό που ονομάζεις "είσοδο σε μια άλλη πραγματικότητα". Κι αυτό, όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ εγώ να σου το ζητήσω. Γι' αυτό θα ήταν καλύτερα, να συνεχίσουμε το θέμα μας έτσι όπως το ξεκινήσαμε και να συνεχίζουμε να κουβεντιάζουμε σχετικά με την κατάδυση φέρνοντας στην επιφάνεια όσο το δυνατόν περισσότερες σχέσεις που να συνδέουν αυτή (την κατάδυση δηλ.) με την κάθοδο.

Σ' ευχαριστώ,

Παύλος

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Ζεύγη - Σύζευξη - Ζυγοί - Συζυγίες

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Παρ Ιαν 19, 2007 3:50 pm

Πιστεύετε οτι είναι εύκολο να ''αδειάσει'' κανείς τον νου του πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα ...ακόμη και απο την σκέψη << μην σκέφτεσαι>> αν αυτός είναι ξύπνιος [ δεν κοιμάται] και αν δεν ονειροπολεί?


Αγαπητή NEHEMAUT, δώσε μας σε παρακαλώ τον ορισμό του "ξύπνιου" και του "ύπνου" και θα σου απαντήσουμε ...

Πρέπει να καταλάβουμε κάτι, με την έννοια του "καταλαμβάνω" όμοια με εκείνη που χρησιμοποιούμε όταν καταλαμβάνουμε ένα ύψωμα (με την στρατιωτική δηλ. ορολογία) : Όλες οι έννοιες των αντιθέτων, αποτελούν ζεύγη, ζευγάρια δηλ. και είναι αδύνατον να διαχωριστούν όπως δεν μπορούν οι επιστήμονες να διαχωρήσουν τους πόλους ενός απλού φυσικού μαγνήτη.

Η διττή φύση των πραγμάτων ή των εννοιών είναι κάτι το οποίο εμφανίζεται άφθονο στην Φύση, αλλά εμφανίζεται άφθονο και μέσα στο μυαλό μας. Στην πραγματικότητα, η διττή φύση είναι αυτή που κάνει το μυαλό μας να λειτουργεί, να σκέφτεται, να κρίνει, να συμπεραίνει και να παίρνει αποφάσεις. Όσο όμως απαραίτητη κι αν είναι αυτή για την λειτουργία του νου, τόσο μεγαλύτερα εμπόδια μας φέρνει, τόσο περισσότερες παγίδες μας στήνει.

Το "άδειασμα" του νου, τι είναι στην ουσία ; Είναι η συγκέντρωση της συλλογιστικής διαδικασίας σε ΕΝΑ πράγμα, έτσι ώστε ο νους να αδειάσει από τα άλλα. Το ξεσκαρτάρισμα δηλ. το ξεχώρισμα, μια αφαιρετική διαδικασία, παρόμοια με εκείνη που είχαμε αναφέρει όταν μιλούσαμε για τους "εξελιγμένους".

Μπλαβάτσκι έγραψε: Όταν θα έχει πάψει πια ν’ ακούει το πολλαπλό, τότε θα μπορέσει να ξεχωρίσει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ, τον εσωτερικό ήχο που σκοτώνει τον εξωτερικό.


Αυτό δηλ. που με πολύ απλά λόγια λέμε "αυτοσυγκεντρώσου". Είναι η εστίαση, η συγκέντρωση της ενέργειας του νοητικού σε μια μοναδική σκέψη. Είναι ένα είδος "κολλήματος". Αυτό που ΚΑΙ ο Γκουτζίεφ το λέει, αλλά το λέει με διαφορετικά λόγια και το έχουμε ήδη αναφέρει :

Γκουρτζίεφ έγραψε: "Η όλη υπόθεση, όλη η εργασία πάνω στον εαυτό συνίσταται στο να επιλέξουμε την επίδραση που επιθυμούμε να μας εξουσιάζει, και πραγματικά να μπούμε κάτω απ' αυτή την επίδραση."


Και οι δύο χρησιμοποιούν "βαριές" εκφράσεις. Εννοούν όμως το ίδιο πράγμα. Η μία λέει "σκοτώνει". Η σωστή λέξη είναι "παρακάμπτει". Ο άλλος λέει "εξουσιάζει". Η σωστή λέξη είναι "επενεργεί". Και οι δύο δεν εκφράζονται σωστά. Το νόημα όμως είναι το ίδιο.

Το πρόβλημα όμως είναι πως πρέπει να γνωρίζουμε ΑΠΟ ΠΡΙΝ ποια επίδραση είναι ωφέλιμη για μας, έτσι ώστε να επιλέξουμε αυτήν που δεν θα μας κάνει "κακό". Δηλ. τι σόι πράγμα είναι αυτή η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ; Είναι επιβλαβής ή όχι ; Εδώ ακριβώς βρίσκεται η σχέση / σύνδεση με την επιλογή του βάθους και των νερών, που έχουμε αναφερθεί, σχετικά με την κατάδυση.

Παύλος

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Παρ Ιαν 19, 2007 6:17 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:
Πιστεύετε οτι είναι εύκολο να ''αδειάσει'' κανείς τον νου του πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα ...ακόμη και απο την σκέψη << μην σκέφτεσαι>> αν αυτός είναι ξύπνιος [ δεν κοιμάται] και αν δεν ονειροπολεί?

Προσωπικά το βλέπω σχεδόν αδύνατο...εκτός απο καταστάσεις που επικρατούν πολύ έντονα οι αισθήσεις πχ έντονος σωματικός πόνος ....

Με εκτίμηση.



Αδύνατο όχι...

Μακρόχρονη διαδικασία και Αφόρητα δύσκολο να επιτευχθεί, ναι.....

Και όταν λέω "άδειασμα νου", προσωπικά "ακριβολογώ".....

εννοώ "άδειασμα Νου"....

Πλήρες....ατόφιο....Νους χωρίς καμία σκέψη, για "πολύ πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα".....

Δεν εννοώ να "στρέψουμε την απόλυτη προσοχή μας στην μία σκέψη για να διώξουμε τις πολλές"....

Άλλο το ένα "άδειασμα" και άλλο το άλλο...."υπαρκτά" όμως και τα δύο....

Το θέμα είναι τι "μας συμβαίνει" την ώρα που "παραμερίζουμε εντελώς το θόρυβο των σκέψεων" για "αρκετό χρονικό διάστημα"? .....που "αδειάζουμε" εντελώς....?

Γιατί τότε, όντως "κάτι μας συμβαίνει"...(να το ονομάσουμε έτσι "αυθαίρετα", "περίεργη δονητικότητα"? αν δεν θεωρείται "δόκιμος" ο όρος, ας μην γίνει δεκτός)

Και αυτό είναι που προσπαθώ να "διευκρινήσω"....προσωπικά τουλάχιστον....ή τουλάχιστον να "ακούσω" να "περιγράφονται" (εαν είναι δυνατόν) διανοητικά κάποιες "εξηγήσεις"....

Γι' αυτές τις "περίεργες Αγνώστου Ταυτότητας πρωτόγνωρες αισθήσεις" την ώρα του "πλήρους αδειάσματος".....

Και τι "ρόλο" επιτελούν....γιατί σίγουρα "κάτι εξυπηρετούν"....
Avaris
Veritas Vos Liberabit
http://www.amorc.gr/forum/index.php

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Παρ Ιαν 19, 2007 7:11 pm

Φίλε Avaris, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι : Αν υποθέσουμε πως ο νους μου είναι ένα ποτήρι γεμάτο 4 σκέψεις και εγώ εστιάσω την προσοχή μου στα 2/4, δηλ. στο 1/2 των σκέψεων του ποτηριού. Το ποτήρι πως θα το βλέπεις εσύ* για μένα ; Μισοάδειο ή μισογεμάτο ; Δηλ. πως θα φαίνεται σε σένα το ποτήρι μου ;

*Όταν λέω εσύ, εννοώ εσύ ως ουδέτερος παρατηρητής.

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Παρ Ιαν 19, 2007 7:18 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
- Ας καταστρέψει τον καταστροφέα ο μαθητής.


OK. Και τότε ο μαθητής θα γίνει κι αυτός καταστροφέας ... Φίλε Avaris, καταλαβαίνω το αλληγορικό και το τι υπονοείται πίσω από αυτήν την φράση. Διαφωνώ όμως στην διατύπωσή της, στον τρόπο που αυτή γίνεται έκφραση. Εντάξει, σ' αυτό που υπονοείται. Αν όμως κάποιος δεν μπορεί να υπονοεί αλλά μόνο να εννοεί ; Τότε, το πιθανότερο είναι πως θα εννοήσει λάθος. Και γι' αυτό, υπεύθυνος είναι ο φέρων την έκφραση.


Φίλε Παύλο,

γνωρίζεις πως η παγκόσμια (Μυθολογική και μη) φιλοσοφική παράδοση, είναι πλήρης ωμών και σκληρών εκφράσεων πλην όμως "αλληγορικών" και "διδακτικών".

Ο κάθε ενδιαφερόμενος, ανάλογα με τις δυνατότητές του θα αντιληφθεί και διαφορετικό επίπεδο "νοημάτων".

Να θυμηθούμε πόσους "καταβρόχθισε ο Δίας", ή το "Μαρτύριο του Προμηθέα" ή το "διαμελισμό του Όσιρι"?

Ε είχαν πάντοτε, καθώς φαίνεται, οι Φιλοσοφικοί συγγραφείς μια "Εμμονή" στην χρήση Σκληρών Λογοτεχνικών Σχημάτων Λόγου...

Να αναρωτηθούμε "γιατί άραγε", ναι, συμφωνώ....

Αλλά να κατηγορήσουμε τους Φιλόσοφους γιατί επέλεξαν (κατά ιστορική συρροή μάλιστα) το τάδε "σκληρό σχήμα Λόγου" και όχι ένα πιο "κομψό"....ε, χμ, με κάνει να νοιώθω, πως το λένε, λίγο "άβολα" απέναντί τους....


Σχετικά με τις απορίες σου. Οι απορίες σου φίλε μου, μπορούν να απαντηθούν, όχι όμως μέσα από ένα φόρουμ.



Γιατί όχι καλέ μου φίλε?


Για να απαντηθούν θα πρέπει να ξεχάσεις όλα όσα ξέρεις μέχρι τώρα γι' αυτό που ονομάζεις "είσοδο σε μια άλλη πραγματικότητα". Κι αυτό, όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ εγώ να σου το ζητήσω.


Αυτό το γνωρίζω και δεν χρειάζεται φυσικά να μου το ζητήσει κανείς....

Αλλά, νομίζω πως είναι άλλο πράγμα να "απαντηθούν" οι απορίες ενός ανθρώπου και άλλο πράγμα να γίνουν "αποδεκτές" απο αυτόν....

Φαντάζομαι συμφωνείς πως είναι ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο και φυσικά μπορεί να λειτουργήσει το ένα χωρίς το άλλο...

Γι' αυτό θα ήταν καλύτερα, να συνεχίσουμε το θέμα μας έτσι όπως το ξεκινήσαμε και να συνεχίζουμε να κουβεντιάζουμε σχετικά με την κατάδυση φέρνοντας στην επιφάνεια όσο το δυνατόν περισσότερες σχέσεις που να συνδέουν αυτή (την κατάδυση δηλ.) με την κάθοδο.

Σ' ευχαριστώ,

Παύλος


Καμία αντίρηση φίλε μου. Δικό σου είναι το θέμα, έχεις το δικαίωμα να το κατευθύνεις όπου θέλεις...

ΥΓ: συγχώρεσέ μου όμως μια μικρή απορία....εαν θέλεις να είναι η τελευταία, θα το σεβαστώ και θα είναι η τελευταία.

...αυτό που περιέγραψα εγώ επανειλημμένα (βλ. άδειασμα Νου), κατ' εσέ δεν είναι "Μορφή Καθόδου"?
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Παρ Ιαν 19, 2007 7:24 pm

Ε είχαν πάντοτε, καθώς φαίνεται, οι Φιλοσοφικοί συγγραφείς μια "Εμμονή" στην χρήση Σκληρών Λογοτεχνικών Σχημάτων Λόγου...

Αλλά να κατηγορήσουμε τους Φιλόσοφους γιατί επέλεξαν (κατά ιστορική συρροή μάλιστα) το τάδε "σκληρό σχήμα Λόγου" και όχι ένα πιο "κομψό"....ε, χμ, με κάνει να νοιώθω, πως το λένε, λίγο "άβολα" απέναντί τους....


Φίλε Avaris, εγώ δεν μίλησα για Φιλοσοφικούς συγγραφείς. Εγώ μίλησα για την Μπλαβάτσκι και για τον Γκουρτζίεφ συγκεκριμένα. Αν εσύ νιώθεις άβολα απέναντί τους, ok, νιώθε ρε Avaris, κανένα πρόβλημα, δεν τρέχει κάστανο που λέμε... Ε, εγώ προσωπικά, νιώθω πολύ άνετα μαζί τους.

Αλλά, νομίζω πως είναι άλλο πράγμα να "απαντηθούν" οι απορίες ενός ανθρώπου και άλλο πράγμα να γίνουν "αποδεκτές" απο αυτόν....


Από ποιον ; Από αυτόν που ρωτάει ή από εκείνον που απαντάει ;

Αυτό που περιέγραψα εγώ επανειλημμένα (βλ. άδειασμα Νου), κατ' εσέ δεν είναι "Μορφή Καθόδου"?


Ποιο, το απόλυτο άδειασμα ; Νους χωρίς σκέψεις ; Νους χωρίς σκέψεις κατ' εμέ, δεν είναι Νους. Είναι κάτι άλλο που δεν ξέρω να σου πω εγώ, αλλά μπορούν να σου πουν κάποιοι άλλοι άνθρωποι. Καλύτερα λοιπόν να ρωτήσεις εκείνους. Ίσως εκείνοι να μπορούν να σε βοηθήσουν και να λυθεί αυτή η απορία σου.

Γι' αυτές τις "περίεργες Αγνώστου Ταυτότητας πρωτόγνωρες αισθήσεις" την ώρα του "πλήρους αδειάσματος".....

Και τι "ρόλο" επιτελούν....γιατί σίγουρα "κάτι εξυπηρετούν"....


Ναι, νομίζω ρωτάς λάθος άνθρωπο. Ο κ. Γιαννουλάκης θα μπορούσε ίσως να σου πει. Ασχολείται γενικώς με τα Αγνώστου Ταυτότητος αντικείμενα, έχει "βαρύ" βιογραφικό δηλ. μόρφωση, πανεπιστήμια και τέτοια πράγματα. Εγώ προσωπικά, ασχολούμαι με το Γνωστό, όχι με το Άγνωστο :)

Παύλος

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Σάβ Ιαν 20, 2007 10:12 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Avaris said:
Αλλά, νομίζω πως είναι άλλο πράγμα να "απαντηθούν" οι απορίες ενός ανθρώπου και άλλο πράγμα να γίνουν "αποδεκτές" απο αυτόν....



Από ποιον ; Από αυτόν που ρωτάει ή από εκείνον που απαντάει ;


Απο αυτόν που ρωτάει φυσικά.

Σου θυμίζω επίσης έναν μακρύ και σχετικά έντονο διάλογο που είχες με τη Zadok στο κοντινό παρελθόν όπου υπεραμυνόσουν του δικαιώματος αυτού που έκανε ερώτηση να λάβει απάντηση....

(Χωρίς να πολυσυμφωνώ εγώ με αυτή τη θεώρηση φυσικά...εγώ θεωρώ δικαίωμα του ερωτώμενου να μην απαντάει και δικαίωμα του ερωτήσαντα να επανέρχεται διαρκώς με την ίδια ερώτηση.....μόνο που αυτό γίνεται ενοχλητικό φυσικά για τον ερωτώμενο)

Αυτό που περιέγραψα εγώ επανειλημμένα (βλ. άδειασμα Νου), κατ' εσέ δεν είναι "Μορφή Καθόδου"?


Ποιο, το απόλυτο άδειασμα ; Νους χωρίς σκέψεις ; Νους χωρίς σκέψεις κατ' εμέ, δεν είναι Νους. Είναι κάτι άλλο που δεν ξέρω να σου πω εγώ, αλλά μπορούν να σου πουν κάποιοι άλλοι άνθρωποι. Καλύτερα λοιπόν να ρωτήσεις εκείνους. Ίσως εκείνοι να μπορούν να σε βοηθήσουν και να λυθεί αυτή η απορία σου.



Άρα, λοιπόν σοφέ και σεβαστέ μου φίλε, τα πάντα είναι θέμα «Νου» κατ’ εσέ…Ακόμη και η «Κάθοδος» στο Βυθό του Είναι μας…Αυτό δε λές? Διόρθωσέ με σε παρακαλώ εάν κατάλαβα λάθος….

Κατ’ εσέ δεν υπάρχει άλλη «αισθαντικότητα» πέραν των Νοητικών Εργασιών….έτσι?

Ο "Νους" είναι το "Μοναδικό Όχημα" που "διαθέτουμε" και το "Μοναδικό" που μπορεί να μας "μεταφέρει στο Βυθό και στον Υπέρτατο Κήπο" του, έτσι?

Γι' αυτές τις "περίεργες Αγνώστου Ταυτότητας πρωτόγνωρες αισθήσεις" την ώρα του "πλήρους αδειάσματος".....

Και τι "ρόλο" επιτελούν....γιατί σίγουρα "κάτι εξυπηρετούν"....


Ναι, νομίζω ρωτάς λάθος άνθρωπο. Ο κ. Γιαννουλάκης θα μπορούσε ίσως να σου πει. Ασχολείται γενικώς με τα Αγνώστου Ταυτότητος αντικείμενα, έχει "βαρύ" βιογραφικό δηλ. μόρφωση, πανεπιστήμια και τέτοια πράγματα. Εγώ προσωπικά, ασχολούμαι με το Γνωστό, όχι με το Άγνωστο :)

Παύλος



Μα….σοφέ και σεβαστέ μου φίλε, στο ξεκίνημα του θέματός σου έκανες μια αναφορά στον «Μυστικό Κήπο» που δεν αφήνει - όπως είπες - κανέναν να "μπει μέσα του", «αντιστέκεται» είπες….

…..άρα, δεν γνωρίζεις πως είναι «μέσα στον Κήπο» και τι «υπάρχει» εκεί…

….με το φτωχό μου το μυαλό υπέθεσα πως αυτό είναι «άγνωστο» λοιπόν…

….εξάλλου, κάποια στιγμή είχες πει πως στα «γνωστά νερά» δεν θα πας να καταδυθείς γιατί τα γνωρίζεις ήδη και δεν έχουν κάτι νέο να σου προσφέρουν…

….με άφησες να καταλάβω όμως πως κι εσύ αναζητάς αυτό τον «Κήπο»…

…..συνεπώς, όλα συνηγορούν πως αυτός ο Κήπος είναι «Άγνωστο» και για σένα…άρα ,ασχολείσαι με το «Άγνωστο»…

…συγχώρεσέ με φίλε μου….μα η γνωστική μου κατωτερότητα απέναντί σου είναι τόσο ογκώδης που νοιώθω σύγχιση όταν προσπαθώ να "αντιληφθώ" τα "σοφά σου λόγια" με τόσα "κρυφά νοήματα" που τα "εμπλουτίζεις"…

….λογικά καταλήγω πως και για σένα ο Βυθός είναι «Αγνωστο» και γι’ αυτό τον αναζητάς, μα μόλις τώρα μου είπες να πάω στον Γιαννουλάκη γιατί λες πως «εσύ προσωπικά ασχολείσαι με το Γνωστό και όχι με το Άγνωστο»….

….συνεπώς, έχεις φτάσει στον «Βυθό», έχεις δει αυτόν τον «Υπέρτατο Κήπο» και όμως λες πως δεν έχεις φτάσει εκεί….

…έχεις κατακτήσει δηλαδή τον Υπέρτατο Βαθμό Γνώσης και μόλις εγώ ο Φτωχός Μαθητής ο ποτισμένος στην Αναιδή Άγνοια, σου κάνει μερικές ερωτήσεις για την Κάθοδο σε Μεγάλα Βάθη, εξεγείρεσαι και μου λες «δεν ξέρεις» και δεν «ασχολείσαι» και "παράτα με ήσυχο, άντε να κάνεις αλλού τις ερωτήσεις σου"….

…τότε γιατί άνοιξες ένα τόσο εξειδικευμένο και δύσκολο θέμα καλέ μου φίλε ?

…..δεν γνώριζες πως θα υπάρξουν επίμονοι μαθητές που αναιδώς θα σου κάνουν διαρκώς ενοχλητικές ερωτήσεις?

…Ω, και πάλι συγχώρεσε την Μαθητική μου άγνοια σοφέ μου φίλε…..η απρέπειά μου να κρίνω τον Σοφό μου φίλο χρειάζεται τιμωρία…..είμαι έτοιμος να υποστώ όποια ταπείνωση κρίνεις εσύ απαραίτητη καλέ μου φίλε….σου υπόσχομαι πως δεν θα αντιδράσω παρά θα την υποστώ στωϊκά….

Άλλωστε….ξέχασα….ήσουν ειλικρινής μαζί μας από την αρχή…

….μίλησες για μικρά βάθη….για ελαφρές βουτιές αναψυχής στα ρηχά…..

….συγχώρεσε την Άγνοιά μου σοφέ μου φίλε καθώς και την "αβλεψία" μου…..

…..ίσως πρέπει να περιμένω να φτάσεις την περιγραφή σου στα 15,000 μ. βάθος για να έχω συνολική εικόνα της «Καθόδου» προτού αποτολμήσω να κάνω άλλες ερωτήσεις μαθητικού ενδιαφέροντος περί "Μαγικού Βυθού" και "Τεχνικών Κατάδυσης" ….

Ειλικρινά με εκτίμηση

Avaris :)
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιαν 20, 2007 4:55 pm

Αγαπητή NEHEMAUT, δώσε μας σε παρακαλώ τον ορισμό του "ξύπνιου" και του "ύπνου" και θα σου απαντήσουμε ...


Aγαπητέ μου Πάυλο οταν λέω κοιμισμένος άνθρωπος εννοώ αυτό που εννοεί ο κόσμος γύρω μας οταν λέει << κοιμάμαι>> δλδ έχω τα μάτια κλειστά την νύχτα στο κρεββάτι μου και δεν έχω αίσθηση του τι γίνεται, ούτε αναμνήσεις εκτός απο κάτι περιστασιακά όνειρα.
Απλά πραγματάκια ...εσύ δεν μου είπες να είμαι απλή?

Δεν υποννοώ τίποτα απο αυτά που λένε οι διδασκαλίες περί κοιμισμένων και αφυπνίσεως...
Οταν λοιπόν παροδικά και ελάχιστα αδειάσει ο νους μας απο κάθε σκέψη αν δεν συγκεντρωθεί σε μια άλλη, το πιο πιθανόν είναι να μας πάρει ο ύπνος....
Νομίζω όμως οτι ήδη απάντησες στην ερώτηση μου


πρέπει να γνωρίζουμε ΑΠΟ ΠΡΙΝ ποια επίδραση είναι ωφέλιμη


Μα αν το ξέρουμε αυτό σχεδόν τελειώσαμε...έχουμε βρεί το σημείο αναφοράς η το κέντρο που ψάχνουμε και όλα κινούνται πέριξ αυτού.
Κατά την άποψη μου αυτό είναι και ωφέλιμο και επικίνδυνο συγχρόνως.
Για μένα η επιδράσεις πρέπει να αλλάζουν ετσι ωστε να μαθαίνουμε...να εξελισσόμαστε και να μην ταυτιζόμαστε η εξαρτώμαστε απο μια συγκεκριμένη.
Μπορούμε να διαλέγουμε μια επίδραση που εκείνη την στιγμή μας βοηθάει έχοντας πάντα στο νου μας οτι κάπου στο βάθος μας υπάρχει και μια άλλη, διαφορετική... και ίδια.


Άρα, λοιπόν σοφέ και σεβαστέ μου φίλε, τα πάντα είναι θέμα «Νου»


Avaris, η ειρωνία δεν είναι ευχάριστη μεταξύ μας....
Στο θέμα νου, και εγώ τείνω να πιστέψω οτι όλα είναι ζήτημα νου. Μπορεί να μην μας αρέσει σαν θεωρία και να είναι όμορφο, γοητευτικό ίσως και παρηγορητικό να πιστεύουμε σε κάτι έξω απο εμάς και τις δυνάμεις μας....
Ισως μας απαλλάσει και απο την πλήρη ευθύνη του εαυτού μας και των αποφάσεων μας, ισως μας δικαιολογεί τα ελαττώματα μας και απενοχοποιεί τις ενοχές μας , αλλά αν το παρατηρήσεις θα κατανοήσεις οτι αυτό που κυβερνά αν το αφήσουμε ΕΛΕΥΘΕΡΟ είναι η δύναμη του νου η άλλως η βουλητική ικανότητα οταν υπάρχει.

Φιλικά
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιαν 21, 2007 9:58 am

Μιας και παρακολουθώ το θέμα, θα ήθελα να καταθέσω και ορισμένες οπτικές μου αλλά και κάποια διευκρινιστικά πραγματάκια, που θα επιθυμούσα να βοηθήσουν τη συζήτηση.

Στον εσωτερισμό ο καθένας έχει τη δική του οπτική, αυτή η οπτική δημιουργείτε μέσα από την μοναδική βιωματική πράξη. Ο δρόμος δεν είναι ένας, δεν είναι ίδιος, δεν ανήκει σε όλους. Αυτό που προσπαθούμε είναι να επιτύχουμε το «γνώθι σαυτόν».
Οι έτοιμες «λύσεις» ποτέ δεν βοήθησαν κανέναν ούτως ώστε να μπορέσει να «δει» την εικόνα. Άλλο είναι να σου περιγράφει κάποιος το πώς κατέβηκε σε βάθος 40 μέτρων και τι είδε και άλλο να το κάνεις εσύ ο ίδιος.
Εάν έχεις ακούσει μόνο την περιγραφή και έχεις ενθουσιαστεί από αυτήν, μπορείς να φθάσεις μέχρι του σημείου να Θεοποιήσεις τον αφηγούμενο και σε συζητήσεις να υπερασπίζεσαι την άποψη του σαν να είναι η δική σου απόλυτη αλήθεια. Εάν όμως είναι η δική σου πράξη, τότε έχεις ηρεμία, έχεις γαλήνη, έχεις πραότητα που φαίνεται και στο λόγο σου αλλά και στην πρακτική σου.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται τις περισσότερες φορές, διότι το μυαλό και οι σκέψεις του, είναι ένας γιγάντιος εχθρός, ένας εχθρός που πρέπει να κατανικήσουμε μέσα από την κατανόηση, με σύμμαχο όμως την συνειδητότητα.

Συμφωνώ με τον Παύλο που λέει :
Διαφωνώ όμως στην διατύπωσή της, στον τρόπο που αυτή γίνεται έκφραση. Εντάξει, σ' αυτό που υπονοείται. Αν όμως κάποιος δεν μπορεί να υπονοεί αλλά μόνο να εννοεί ; Τότε, το πιθανότερο είναι πως θα εννοήσει λάθος. Και γι' αυτό, υπεύθυνος είναι ο φέρων την έκφραση.


και
Ποιο, το απόλυτο άδειασμα ; Νους χωρίς σκέψεις ; Νους χωρίς σκέψεις κατ' εμέ, δεν είναι Νους.


Σκεφτείτε έναν άνθρωπο που δεν έχει ΚΑΜΙΑ σκέψη !
Θα μπορεί να αντιδράσει στο όποιο εξωτερικό ερέθισμα ;
Θα μπορεί να αναλύσει τα όποια ερεθίσματα ; Πως ; Με τι δεδομένα σύγκρισης ; Από πού θα τα έχει ;

Ο νους του ανθρώπου είναι κάτι σαν την κεντρική μονάδα λειτουργίας ενός PC, αν την αδειάσεις τότε απλά δεν λειτουργεί το PC.

Τι πρέπει λοιπόν να κάνουμε ;
Να αδειάσουμε τη μονάδα (το νου μας δηλαδή) από τις περιττές καταγραφές, από αυτές που κάνουν δυσλειτουργικό το σύστημα.
Θα έχετε παρατηρήσει βέβαια ότι ένας «παραφορτωμένος νους» αργεί να επεξεργαστεί, ή επεξεργάζεται λάθος, σκεφτήκατε ποτέ γιατί γίνεται αυτό ;
Γιατί τα πολλαπλά δεδομένα δημιουργούν μπέρδεμα στην επεξεργασία.

Αν λοιπόν εγώ δεν εντρυφήσω στο πως πρέπει να αναπνέω όταν κάθομαι 3 μέτρα κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας, τότε το σίγουρο είναι πως το μυαλουδάκι μου θα δώσει την εντολή της αναπνοής και έτσι αντί για αέρας θα εισέλθει νερό.
Ποιος θα την πληρώσει ; Εγώ ή το μυαλό μου ; Ποιος φταίει ; Εγώ ή το μυαλό μου ;

Προσωπικά έχω διαφωνήσει πάρα πολύ με τα όσα έχουν κατά καιρούς υποστηριχθεί στα θέματα του «αδειάσματος του νου», μέσα από την Ανατολική φιλοσοφία.
Βέβαια έχω διαφωνήσει και στην προσπάθεια εμβολιασμού, της Δυτικής φιλοσοφίας από την Ανατολική, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και δεν αφορά το θέμα μας.

Καλώς ή κακώς η «εξωγήινη» μορφή που επιχειρείται να δοθεί στον εσωτερισμό, είναι ένα στάδιο για λίγους, διότι η συνειδητότητα που χρειάζεται σε αυτά τα επίπεδα είναι πάρα πολύ μεγάλη, δυστυχώς όμως αυτή η πτυχή της ύπαρξης έχει γίνει το ποθούμενο αντικείμενο κάθε αναζητητή.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, γιατί θα πρέπει κάποιος να μάθει πως γίνονται τα Αστρικά ταξίδια όταν δεν ξέρει πώς να πάει από τη μία γωνιά στην άλλη ενός οικοδομικού γήινου τετραγώνου !
Όταν δεν μπορείς να παρατηρήσεις τα δέντρα, τα φυτά, τα ζώα, τον αέρα, την κίνηση του ήλιου, τη βροχή, πως θα μπορέσεις να αντιληφθείς τα υπερκόσμια ;

Τι θα σε ρωτήσει ένας εκπαιδευτής καταδύσεων πρώτα πρώτα ;
Γιατί αν δε σε ρωτήσει, ή αν δε το διαπιστώσει ο ίδιος πρώτα, θα οδηγηθείς σε βέβαιο πνιγμό ;
ΞΕΡΕΙΣ ΚΟΛΥΜΠΙ ;

Αν δεν ξέρεις να κολυμπάς πως θα μπορέσεις να συνεχίσεις ;
Και όχι να ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως ξέρεις να κολυμπάς, αλλά να αποδεικνύεις ότι γνωρίζεις και ιδιαίτερα ότι μπορείς.

Την καλημέρα μου …
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιαν 22, 2007 12:08 pm

Aγαπητέ μου Πάυλο οταν λέω κοιμισμένος άνθρωπος εννοώ αυτό που εννοεί ο κόσμος γύρω μας οταν λέει << κοιμάμαι>> δλδ έχω τα μάτια κλειστά την νύχτα στο κρεββάτι μου και δεν έχω αίσθηση του τι γίνεται, ούτε αναμνήσεις εκτός απο κάτι περιστασιακά όνειρα.
Απλά πραγματάκια ...


OK! Ο ύπνος την νύχτα, ο συνηθισμένος δηλ. είναι μια μορφή καθόδου. Παρατήρησες ποτέ τον εαυτό σου όταν σε ξυπνήσει ένα τηλέφωνο ας πούμε την ώρα που κοιμάσαι; Τι γίνεται ; Είναι σαν να βγαίνεις από λήθαργο, δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται για μερικά δευτερόλεπτα. Λες, "ωχ, τώρα τι έγινε; Τηλέφωνο είναι ; Κουδούνι ;" και μετά συνέρχεσαι. Ή άλλες φορές, μιλάς νυσταγμένα, δεν πιάνεις κουβέντα με τον άλλον, του λες "βαριά", "ναι, ναι, καλά, κοιμάμαι τώρα".

Πιστεύετε οτι είναι εύκολο να ''αδειάσει'' κανείς τον νου του πάνω απο μερικά δευτερόλεπτα ...ακόμη και απο την σκέψη << μην σκέφτεσαι>> αν αυτός είναι ξύπνιος [ δεν κοιμάται] και αν δεν ονειροπολεί?


Ο νους λοιπόν, ήδη είναι "άδειος" όταν κοιμόμαστε. Όταν ξυπνήσουμε και μετά, ε, άμα πιούμε και κά'να καφέ, ξαναγίνεται τίγκα στις σκέψεις. Λέει κάποιος "Μόλις ξυπνήσω το πρωϊ, τα βλέπω όλα μαύρα / θέλω μια κούπα με καφέ και τέσσερα τσιγάρα". Αν π.χ εκείνη την ώρα που σε ξυπνήσουν, βλέπεις και όνειρο, τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο δύσκολα. Λες "ποιος βλάκας είναι αυτός που με ξυπνάει και μου διακόπτει το όνειρο ;"

Σχετικά με το αν είναι εύκολο να "αδειάσει" ο νους όταν είμαστε ξυπνητοί, όχι, δεν είναι εύκολο νομίζω. Είναι όμως απαραίτητο, για να μην πάθουμε καμιά υπερφόρτωση και κάψουμε καμιά λάμπα. Ή κανένα βραχυκύκλωμα. Σου είπα, αν δεν έδιωχνα εκείνη την "άσχημη" σκέψη όταν πήγαμε για βουτιά στα -40m αλλά συνέχιζα να "φορτώνω" το νου μου με διάφορες άλλες σκέψεις, το πιθανότερο είναι πως δεν θα μπορούσα να βουτήξω.

Παύλος

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιαν 22, 2007 12:20 pm

Avaris έγραψε:Απο αυτόν που ρωτάει φυσικά.


Μάλιστα. Δηλ. εσύ που ρωτάς, ούτε εσύ ο ίδιος δεν έχεις ακόμη "αποδεχτεί" τις δικές σου ερωτήσεις. Αυτό λες :

Αvaris έγραψε:Αλλά, νομίζω πως είναι άλλο πράγμα να "απαντηθούν" οι απορίες ενός ανθρώπου και άλλο πράγμα να γίνουν "αποδεκτές" απο αυτόν.... - από ποιον ; - από αυτόν που ρωτάει


E, αποδέξου φίλε μου εσύ ο ίδιος πρώτα τις δικές σου απορίες, ε, και ξαναέλα να τις συζητήσουμε. Αν εσύ δεν αποδέχεσαι τις δικές σου απορίες, ε, τι να πω ... ; Ρωτάς, αλλά δεν έχεις καν αποδεχτεί την δική σου ερώτηση.

[center]Πως είναι δυνατόν να αποδεχτείς τότε μια πιθανή δική μου απάντηση ;
Άσε δηλ. που ΔΕΝ ΞΕΡΩ να σου απαντήσω σ' αυτά που με ρωτάς. Στο ξαναλέω.[/center]

Παύλος

υ.γ Στο επόμενο ποστ θα συνεχίσουμε αυτό που είχαμε ξεκινήσει για τα "ζεύγη". Συγνώμη Avaris, δεν θα σχολιάσω τα υπόλοιπα. Μπορείς να με κατηγορήσεις πως σ' αφήνω με την απορία. ΟΚ, κανένα πρόβλημα, δεν είμαι όμως εγώ αυτός που ψάχνεις ... Υπάρχουν άλλοι, καλύτεροι από μένα.

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Δευ Ιαν 22, 2007 1:43 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:
Οταν λοιπόν παροδικά και ελάχιστα αδειάσει ο νους μας απο κάθε σκέψη αν δεν συγκεντρωθεί σε μια άλλη, το πιο πιθανόν είναι να μας πάρει ο ύπνος....


«Ο ύπνος»?

Ή μήπως «κάτι σαν τον ύπνο»? (αρκεί με «κάποιον τρόπο» να το «ελέγξουμε» εκείνη την ώρα φυσικά, για να μην «εξελιχθεί» σε ύπνο παρά να κατευθυνθεί «κάπου αλλού»)….

Ότι το πρώτο συναίσθημα όταν αδειάζουμε πλήρως το νού μας είναι σαν να «βυθιζόμαστε σε νάρκη», ναι…

Μήπως όμως «αυτό ακριβώς» είναι το (ζητούμενο) «κομβικό σημείο» εισόδου του ατόμου σε μια άλλη «κατάσταση αντίληψης»?

Μήπως άλλωστε, καταστάσεις όπως η «Έκσταση», η «αυτούπνωση», το «συνειδητό ονείρεμα» και άλλες «παρόμοιες καταστάσεις» με την κατάσταση του ύπνου δεν μοιάζουν? (ε δε νομίζω να μιλάω για τίποτε πρωτάκουστο! Γνωστές καταστάσεις είναι αυτές – θεωρητικά τουλάχιστον)….

Κι αφού ο Ύπνος είναι «Κάθοδος» τότε και αυτή η «Υπνοφανής Κατάσταση Αντίληψης» μάλλον «Κάθοδος» δείχνει ναναι…

(Ναι ξέρω…."έτσι είναι εάν έτσι νομίζετε"….δεκτόν….)

Και μήπως ο διαλογισμός μπορεί να συνεχιστεί (και μάλιστα ακόμη πιο αποτελεσματικός) σε εκείνη την «βαθιά υπνοφανή κατάσταση αντίληψης»?

Απλώς ερωτήματα είναι, στηριγμένα σε υποψίες, που φυσικά ψάχνουν απαντήσεις….

Δεν γνωρίζω και δεν υποστηρίζω τίποτα….εαν ήξερα τις απαντήσεις δεν θα καθόμουν να γράφω αυτή τη στιγμή θέτοντας θεωρητικά και μεταφυσικά ερωτήματα….

Θα απολάμβανα αυτά που ακόμη ψάχνω τώρα…..

Όπως κάνουν ας πούμε αυτοί που ξέρουν τις απαντήσεις στα «τεχνικά θέματα» που συζητάμε….σιγά μην μπουν στο φόρουμ να δώσουν τόσο «ακραίες τεχνικές λεπτομέρειες»… χτυπηθείτε να τα βρείτε μόνοι σας σου λέει….ή «κάντε ιδιαίτερα» (λέμε τώρα)….

Έτσι, δημόσια θεωρητική κουβέντα κάνουμε μπας και με τα πολλά «μήπως το ένα» και «μήπως το άλλο» βγάλουμε τυχαία καμιάν άκρη…αυτό είναι όλο….

Ελπίζω νάγινε πιο σαφές τώρα….

Δηλαδή, κι εγώ κολύμπι προσπαθώ να μάθω….κι αφού στο παρόν θέμα συζητάμε για την θεωρία της κολύμβησης ε, βάζω κι εγώ ερωτήματα…(να τα σταματήσω μήπως? Είναι κι αυτό μια εκδοχή….ερώτημα προς το Συντονισμό και τη Διαχείριση θεωρείστε το)

Όποιος δεν ξέρει να απαντήσει στα «Θεωρητικά ερωτήματα», πολύ απλά λέει ευθαρσώς (και από την αρχή) «δεν ξέρω»…

Όποιος έχει κάποιες «ενδείξεις» και συμπεράσματα διαφορετικά, τα προσθέτει να δούμε μήπως και «συνδυάζοντάς τα» βγει κανένα νέο στοιχείο…

Απλά πράγματα…. :)

Φιλικά
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Ζεύγη - Σύζευξη - Ζυγοί - Συζυγίες

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιαν 22, 2007 7:29 pm

[center]«Και ους ο Θεός συνέζευξε άνθρωπος μη χωριζέτω»[/center]

Με την παραπάνω φράση τελειώνει, αυτό που η εκκλησία ονομάζει "μυστήριο του γάμου". Η φράση είναι σύμφωνη με το ομο-ούσιο της τριαδικότητας. Ας την δούμε κάπως διαφορετικά : Λέει πως ο "θεός", μετά την τελετή αυτή του "μυστηρίου του γάμου", συνέζευξε τον άνθρωπο έτσι - με κάποιον τρόπο - ώστε να μην χωρίζει το ζεύγος που παντρεύεται. Τι συμβαίνει σήμερα ; Κάθε άλλο παρά αυτό ε; Ας μην εξετάσουμε το θέμα της "τελετής". Κατά την άποψή μου, και μια απλή γνωριμία δύο ανθρώπων είναι ένα είδος τελετής διότι κάτι συν-τελείται, κάτι γίνεται την στιγμή εκείνη. Όμως ας εστιάσουμε την προσοχή μας στο "συνέζευξε" - με ποιον τρόπο δηλ - "άνθρωπος μη χωριζέτω". Όντως, συνέζευξε ; Και τότε γιατί ο άνθρωπος "χωριζέτω" διαρκώς ; Μάλλον ο "Θεός" των "Χριστιανών", δεν ήξερε ΤΙ κόλλα να χρησιμοποιήσει για να "συζεύξει" τους ανθρώπους. Ή δεν ήξερε τι έκανε, ή δεν έβαλε σωστή κόλλα. Γιατί πως αλλιώς θα "χωριζέτω" οι άνθρωποι ; Πόση δύναμη μπορεί να έχει ένας άνθρωπος ώστε να διαχωρίσει, να ξεκολλήσει αυτό που έχει κολλήσει ένας "Θεός" ; Ασφαλώς η "κόλλα" ήταν μούφα ... Ή ο "θεός", το οποίο βέβαια δεν μας απασχολεί στο παρόν θέμα. Τι σόι κόλλα θα ήταν αυτή, ώστε πραγματικά "άνθρωπος μη χωρίζέτω" ;

(Στο σημείο αυτό, θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση. Ασφαλώς και δεν υποστηρίζω πως η κατάδυση δίνει στον άνθρωπο αυτήν την κόλλα. Αυτό που θα ήθελα να προσέξουμε, είναι πως όντως υπάρχουν τρόποι να βρούμε αυτήν την "μαγική" κολλά, είτε μέσα από κάτι που λέγεται κατάδυση, κάθοδο, είτε μέσα από την ίδια την Φύση με το παράδειγμα του απλού φυσικού μαγνήτη που αναφέραμε παραπάνω, είτε ο καθένας με τον δικό του τον τρόπο. Πάντως, υπάρχουν τρόποι και γι' αυτό ας είμαστε απολύτως σίγουροι.)

Η κατάδυση λέει : "Να είσαι ΠΑΝΤΑ "κολλητός" με το ζευγάρι σου". Γιατί ; Γιατί μονάχα το ζευγάρι σου θα σε βοηθήσει στον βυθό, αν σου συμβεί κάτι. (θα μιλήσουμε για την περίπτωση να χαθεί κάποιος αυτοδύτης στον βυθό και για το πως - σύμφωνα με την κατάδυση - πρέπει να ενεργήσει το ζευγάρι του, γιατί νομίζω πως είναι σημαντικό)

Τι εννοούμε τώρα όταν λέμε "βοήθεια" στον βυθό ; Ας επιστρέψουμε σ' αυτό που είχαμε πει όταν μιλούσαμε για την διάσωση :

Έρευνες που έχουν διεξαχθεί από ψυχολόγους έδειξαν πως και στην περίπτωση του κουρασμένου αυτοδύτη αλλά και στην περίπτωση του πανικοβλημένου αυτοδύτη, αυτό που επιζητούν πάση θυσία τα "θύματα" αυτά, είναι να ανέβουν στην επιφάνεια και να αναπνεύσουν.


Ο αντικειμενικός σκοπός της "βοήθειας" στην κατάδυση, συνίσταται στο να ανεβάσουμε το "ζευγάρι" μας στην επιφάνεια.

Μία παρέα συζητάει σ' ενα μαγαζί. Πίνει, γελάει και καθοδ-ηγείται στο να μιλάει όλο και πιο υψηλόφωνα. Από που "καθοδ-ηγείται"; Από το αίσθημα.

"Είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζω την δουλειά μου συγκεντρωμένη. Μέχρι τώρα δεν βγαίναμε να παίξουμε στον κόσμο παρά μόνον όταν είχα καινούργια τραγούδια να πω. Για πρώτη φορά φέτος παίζουμε όλα μου τα κομμάτια. Έτσι, ακούγεται "Το φορτηγό", "Το περιβόλι του Τρελού", ο "Μπάλλος", το "Βρώμικο Ψωμί", τα "Δέκα χρόνια κομμάτια", η "Ρεζέρβα", τα "Τραπεζάκια έξω" και φυσικά "Το Κούρεμα". Δεν είναι αυτό όλο μία νοσταλγία, με καταλαβαίνετε ; Δεν είναι ένα ξεφύλλισμα ενός άλμπουμ με φωτογραφίες και αναπόληση κάποιων στιγμών. Όχι. Ούτε είναι μία παράθεσις από σουξέ. Με καταλαβαίνετε. Τα κομμάτια έχουν επιλεγεί, έτσι ώστε όλα μαζί, κατάλληλα τοποθετημένα να κάνουν κάποιο νόημα. Ποιο είναι το νόημα ; Το νόημα είναι το αίσθημα. [...] Πως γεννήθηκε το αίσθημά μας, πως διαμορφώθηκε, πως συνέχισε διορθώνοντας - το δυνατόν - τα λάθη του και πως συνεχίζει μέχρι που να τα δώσει όλα. Γιατί αυτός είναι ο στόχος : Να τα δώσουμε όλα" Δ. Σαββόπουλος, Καταγραφές

Από το συνολικό αίσθημα - την ενέργεια θα μπορούσαμε να πούμε - που απλώνεται, που δημιουργείται, που συνεχώς αυξάνει. Η μόνη "βοήθεια" που μπορεί να δεχτεί αυτή η παρέα - αν θέλουμε τώρα να κατανοήσουμε την έννοια της "βοήθειας" στον εσωτερισμό - είναι να δεχτεί μια όμορφη παρατήρηση πως έχει αρχίσει να μιλάει δυνατά και πως ίσως θα ενοχλεί με τις φωνές της τους συναθρώπους της που βρίσκονται στο ίδιο μαγαζί. Αυτό όμως για να γίνει, θα πρέπει τουλάχιστον ένας από την παρέα να μην συμμετέχει σ' αυτήν την συνεχώς αυξανόμενη ενέργεια της εντόνου ομιλίας. Θα πρέπει αυτός ο ένας - ή μπορεί να είναι και περισσότεροι στο παράδειγμα τώρα της παρέας - με περισσότερους δηλ. από δυο ανθρώπους - να συνειδητοποιήσει τις δυνατές φωνές. Για να γίνει αυτή η συνειδητοποίηση θα πρέπει ο ίδιος να μην συμμετέχει σ' αυτές τις δυνατές φωνές. Διαφορετικά, δεν μπορεί να γίνει. (Η μη συμμετοχή, δεν είναι η ακριβής έκφραση. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να διατυπωθεί με λόγια, όμως στην ουσία αναφερόμαστε στην διάσπαση προσοχής δηλ. στο ΚΑΙ συμμετοχή ΚΑΙ μη συμμετοχή ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Εννοείται, ότι για να υπάρξει διάσπαση προσοχής πρέπει να προ-υπάρξει προσοχή, συγκέντρωση προσοχής, αυτοσυγκέντρωση δηλ. και κατ' επέκτασην αυτό που λέμε "άδειασμα του νου")

Αυτός στην κατάδυση είναι ο πραγματικός ρόλος του ζεύγους. Το "ζευγάρι" είναι ένα σύνολο. Στην κατάδυση - επειδή πρόκειτε για ανθρώπινη σχέση - αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο που το αντιμετωπίζει και η θρησκεία. Προσοχή : Η θρησκεία, όχι η εκκλησία, ούτε ο "Χριστιανισμός". Η θρησκεία.

Θυμάμαι, πως ο δικός μου εκπαιδευτής, μου είπε χαρακτηριστικά : "Το ζευγάρι σου στον βυθό, είναι όπως η γυναίκα σου".

Είμαστε στενοχωρημένοι, προβληματισμένοι, αγχωμένοι. Ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος που θα μας βγάλει, θα μας ανεβάσει στην επιφάνεια δηλ. από αυτήν την σκοτεινή φάση στον βυθό του εαυτού μας ; Ο/Η σύντροφός μας, το ζευγάρι μας. Ο άνθρωπος που έχουμε εμπιστοσύνη. Πρέπει να πούμε πως η έννοια του "ζεύγους" εμπεριέχει την έννοια της φιλίας. Όμως περισσότερο ακόμη κι από έναν φίλο το ζευγάρι μας θα μπορούσε να μας βοηθήσει. Γιατί ; Γιατί βουτάει μαζί μας! Φτάνει στο ίδιο βάθος με μας! Πάει, όπου πάμε, δίπλα δίπλα - στους εκπαιδευόμενους του 1* άστρου λέμε να πιάνονται χέρι-χέρι! κυριολεκτικά! - έχει τον νου του ΚΑΙ σε μας, μας παρατηρεί καθώς παρατηρεί και τον βυθό αλλά προσοχή δεν μας εμποδίζει, δεν μας γίνεται βάρος, δεν μας γίνεται ζυγός. Όλα γίνονται με διακριτικότητα. Μπορεί κάποια φορά και 'μεις οι ίδιοι να νομίσουμε πως το ζευγάρι μας δεν μας "προσέχει" όπως πρέπει. Αλλαγή ρόλων αμέσως! Εμείς θα το προσέξουμε τότε! Έτσι δουλεύει ένα ζευγάρι μέσα στον βυθό. Μπορεί το ζευγάρι μας να έχει δει κάτι στον βυθό, μπορεί κάτι να του έχει τραβήξει την προσοχή (μια "γοργόνα" π.χ), το ρωτάμε αμέσως, δεν περιμένουμε ούτε λεπτό γιατί αν φύγει, θα το χάσουμε. (Θα μιλήσουμε για τους τρόπους επικοινωνίας στον βυθό αργότερα). Οι ρόλοι εναλάσσονται διαρκώς στον βυθό. Πότε είμαστε πιθανά θύματα, πότε είμαστε εμείς οι διασώστες. Ή αν θέλουμε να το πούμε διαφορετικά, συνέχεια είμαστε πιθανά θύματα, συνέχεια είμαστε και διασώστες.

Χάσιμο συντρόφου

Η κατάδυση είναι ξεκάθαρη σ' αυτό με γνώμονα ΠΑΝΤΑ την προσωπική μας ασφάλεια : Αν το ζευγάρι μας χαθεί στον βυθό, ερευνάμε για κάποιο χρονικό διάστημα μήπως το βρούμε. Αν δεν συμβεί αυτό - αν δεν το βρούμε (είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρούμε κάποιον στον βυθό) , ανεβαίνουμε στην επιφάνεια. Δεν συνεχίζουμε να ψάχνουμε στον βυθό γιατί μπορεί να χαθούμε και εμείς οι ίδιοι. Ανεβαίνουμε στην επιφάνεια και ζητάμε βοήθεια από την επιφάνεια. Τώρα θα μου πείτε "και ποιανού είναι η ευθύνη για ένα χάσιμο συντρόφου;". E, αυτό νομίζω το ξέρουμε πια ...

[center]"Μ' αυτά που μου 'δωσε εμένα η ζωή, μου τα 'χει δώσει όλα

κι ας είν' ακόμα σκορπιστά, γιατί δεν βρήκα κόλλα."
M. Ρασούλης[/center]

Π. Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Ιαν 23, 2007 9:03 am

Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Αν το ζευγάρι μας χαθεί στον βυθό, ερευνάμε για κάποιο χρονικό διάστημα μήπως το βρούμε. Αν δεν συμβεί αυτό - αν δεν το βρούμε (είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρούμε κάποιον στον βυθό) - ανεβαίνουμε στην επιφάνεια. Δεν συνεχίζουμε να ψάχνουμε στον βυθό γιατί μπορεί να χαθούμε και εμείς οι ίδιοι.


magikadespell, ποια είναι η δική σου άποψη σ' αυτό που αναφέρουμε παραπάνω ;

Π. Β

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιαν 23, 2007 9:19 am

Καλημέρα σε όλους.

Θα παραθέσω μερικές τελείως προσωπικές απόψεις, στις οποίες έχω για την ώρα καταλήξει, χωρίς αναφορά σε συγγράμματα και βιβλία.
Από την δική μου εμπειρία, πιστεύω ότι ο όρος ''κάθοδος '' του εσωτερισμού αντιστοιχεί στον όρο' ' ψυχανάλυση βάθους'' της ψυχολογίας. Είναι μια μέθοδος που μας επιτρέπει να εισχωρήσουμε στο βάθος του είναι μας και να ανακαλύψουμε τις αιτίες και τα κίνητρα της όποιας συμπεριφοράς μας .

Άρα σε κατάσταση ύπνου αυτό δεν γίνεται. Προσωπικά το αποκλείω. Αν δεν είμαστε ξύπνιοι και σε πλήρη νοητική εγρήγορση ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε τους συνειρμούς και τις συνδέσεις που χρειάζεται πως θα εξάγουμε συμπεράσματα και πως θα θυμηθούμε?

Η σύγχυση, θεωρώ ότι γίνεται με την έννοια χαλάρωση και έξοδο από το συναίσθημα. Αν λάβουμε υπ’ όψιν ότι πρέπει να αποστασιοποιηθούμε από την ένταση και την σύγκρουση που αρχίζει μαζί με το ξεφλούδισμα της ψυχής μας [ δανεικός όρος] :oops: κατανοούμε ότι αυτό γίνεται μόνο με βαθιά χαλάρωση σε όλα τα πεδία.[ Αυτό όμως δεν είναι ούτε ύπνος, ούτε υπνωτισμός , ούτε συνειδητό ονείρεμα αλλά νοητική λειτουργία άνευ της συμμετοχής συγκινήσεων.

Παρατηρώντας τον εαυτό μας, βλέπουμε ότι αυτό που μας εμποδίζει από την ορθή σκέψη είναι το συναίσθημα [ στοιχείο της προσωπικότητας] το οποίο αλλοιώνει τις εντυπώσεις .
Ο εκπαιδευτής, δάσκαλος, γκουρού, ψυχαναλυτής κλπ αυτό που κάνουν είναι να δείξουν την μέθοδο που αυτό μπορεί να γίνει αλλά επιφυλάσσομαι να πάρω θέση σχετικά με το αν υπάρχει μια τέτοια.
Η ιστορία της ψυχανάλυσης μας δείχνει ότι όλες οι μέθοδοι βασίζονται σε παρατηρήσεις και πειράματα της εκάστοτε σχολής και κατοχυρώθηκαν από το πνεύμα του κάθε ερευνητή.

Στον εσωτερισμό το μόνο τεκμήριο που έχουμε είναι η προσωπική μας αντίληψη που χρησιμεύει σαν απόδειξη μόνο για εμάς. Ακόμη και σε συνθήκες ομάδας που συγκεντρώνονται η οραματίζονται το ίδιο πράγμα, οι ανταλλαγές εμπειριών δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν παρά , αόριστα έστω και αν μοιάζουν.

Έρχομαι τώρα στο φλέγον που είναι η αναγκαιότητα δασκάλων και ζευγαριού στο θέμα της καθόδου ειδικά.
Εννοείται ότι καταθέτω πάλι προσωπικές ιδέες.

Συμφωνώ με τον Παύλο, ότι οι καταδύσεις στην θάλασσα πρέπει να γίνονται πάντα με παρέα ανά δύο η περισσότερα άτομα για να αντιμετωπίζονται οι πιθανοί κίνδυνοι.

Όμως στην ψυχή μας δεν μπορεί να μπούμε με παρέα. ΓΙΑ ΜΕΝΑ αυτό είναι τελείως αδύνατο.
Η ''παρέα'' θα μπορούσε να περιμένει έξω και να χρησιμεύσει σαν ''σημαδούρα'' η ''ξυπνητήρι'' που θα μας αποσπάσει και θα μας πισωγυρίσει αν ξεχαστούμε μέσα στην άβυσσο του εαυτού μας….η θα μπορούσε να χρησιμεύσει σαν '' ώμος για να ακουμπήσουμε'' όταν κατά την επιστροφή μας και το τέλος της χαλάρωσης ορμήσουν τα διάφορα συναισθήματα. [ στην αρχή…μετά συνηθίζεις].
Από τα παραπάνω εξάγεται, ότι το πιο ιδανικό ταίρι μας σε αυτή την διαδρομή είναι o καλώς εννοούμενος εγωισμός μας και η αυτοενθύμηση μας, ιδιότητες που δεν πρέπει στιγμή να ξεχασθούν.

Δάσκαλοι σε αυτή την απόπειρα ενός υγιούς ανθρώπου [ απαραίτητο στον εσωτερισμό] δεν υπάρχουν, τουλάχιστον ορατοί.
Κατά την γνώμη μου ο μόνος δάσκαλος είναι η ''αγάπη''η οποία είναι και η ουσία με την οποία θα γεμίσουμε το κενό από την ανάσυρση.
Δεν παιδεύουμε τα συναισθήματα μας, τα αγαπάμε , τα προστατεύουμε και τα εξαγνίζουμε. Ο ίδιος μας ο εαυτός είναι ο πιο σίγουρος οδηγός.

Υπάρχουν πάντως ορισμένες ''φιλικές'' ψυχές οι οποίες με την παρουσία τους και ενίοτε με την απουσία τους, μεταδίδουν μια ευγένεια και ένα ήθος πνεύματος που μπορεί να μας προσφέρει γαλήνη και σταθερότητα στην προσωπική μας αναζήτηση. Οι λεγόμενοι παρατηρητές….αλλά είναι σπάνιοι.

Συμπερασματικά φίλε Αβαρι η ελεύθερη κατάδυση είναι η μόνη οδός για μένα…..και δεν χρειάζεται να πέσουμε με το κεφάλι….ας ξεκινήσουμε κολυμπώντας και παίζοντας με τον αφρό σαν τα χρυσόψαρα….και τον ήλιο επάνω από το κεφαλάκι μας.

Κλείνω αφιερώνοντας μια πρόταση . …για όλους μας.

<< Όταν υπάρχει ολοκληρωτικός διαχωρισμός ανάμεσα στον παρατηρητή και στο παρατηρούμενο, τότε αυτό ''που είναι'' δεν είναι πλέον αυτό που είναι. Αυτό είναι το συρματόπλεγμα γύρω από τον εαυτό μας>>
Τζιντού Κρισναμούρτι
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιαν 23, 2007 2:13 pm

Καλησπέρα Παύλο. Θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου παρόλο που είναι μια εμπειρία που δεν έχω ζήσε ούτε αλληγορικά ούτε κυριολεκτικά (κατάδυση στη θάλασσα δηλαδή).
Καταρχήν εγώ αντιλαμβανόμενη την αλληγορία των γραφόμενών σου, δεν θεωρώ ότι είμαι καθόλου μα καθόλου έτοιμη για μια τέτοια εμπειρία (και δεν εννοώ τη βουτιά στο βυθό της θάλασσας). Μπορεί να είναι το πλέον χρήσιμο αυτή τη στιγμή στη ζωή μου αλλά με πιάνει πανικός και μόνο στην ιδέα. Και για διασκέδαση να "βουτήξω" εγώ τώρα, μισολυπόθυμη θα βγω (το λιγότερο!)
Ας υποθέσουμε όμως πως αποφασίζω να το δοκιμάσω. Δεν θα το έκανα μάλλον χωρίς "ζευγάρι". Θα είχα απόλυτη εμπιστοσύνη επειδή ότι θεωρήσω στη ζωή μου εγώ "ζευγάρι" μου (πράγμα σπανιότατο, μη σου πω και ανύπαρκτο) το εμπιστεύομαι απόλυτα και από την πλευρά μου το προσέχω καλύτερα από τα μάτια μου. Δεν φοβάμαι τι θα "συναντήσει" μαζί μου και αυτό γιατί είναι βέβαιο ότι θα τα ξέρει έτσι κι αλλιώς από μένα γιατί έτσι λειτουργώ.

Και ακριβώς επειδή ισχύουν τα παραπάνω φοβάμαι πως αν "χαθούμε" δύσκολα θα αποφασίσω να βγω στην επιφάνεια αν δεν το βρω, οπότε μάλλον θα κινδυνέψω. Βέβαια αφού ισχύουν τα παραπάνω το πιθανότερο είναι πως δε θα το χάσω γιατί δεν θα το αφήσω από τα μάτια μου.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιαν 23, 2007 4:09 pm

Ελπίζω ότι ο «εκπαιδευτής» μας μου επιτρέπει μια παρέμβαση για την αποκατάσταση ορισμένων όρων. Είναι εξ άλλου γνωστό ότι στο mystica.gr ορισμένα πραγματάκια και ειδικά όσα αφορούν όρους ή συμβολισμούς δεν τα αφήνουμε να περνάν απαρατήρητα έστω και όταν αυτά διατυπώνονται σε μια απλή συζήτηση, πόσο μάλλον όταν αποτυπώνουν εικόνες ενός συμβολικού λόγου.

OK! Ο ύπνος την νύχτα, ο συνηθισμένος δηλ. είναι μια μορφή καθόδου. Παρατήρησες ποτέ τον εαυτό σου όταν σε ξυπνήσει ένα τηλέφωνο ας πούμε την ώρα που κοιμάσαι; Τι γίνεται ; Είναι σαν να βγαίνεις από λήθαργο, δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται για μερικά δευτερόλεπτα. Λες, "ωχ, τώρα τι έγινε; Τηλέφωνο είναι ; Κουδούνι ;" και μετά συνέρχεσαι.


Το φαινόμενο αυτό, δηλαδή η ταραχή που μας πιάνει και η δόνηση που νιώθουμε στο κορμί μας, γίνεται από την ολική επαναφορά σε αυτό της ψυχικής δυνάμεως.
Κατά την ώρα του ύπνου, η ψυχή ανασηκώνεται από το ανθρώπινο σώμα και ίπταται αυτού, συνδέεται δε με αυτό που στον εσωτερισμό ονομάζουμε «χρυσή κλωστή» με το σώμα μας δίνοντας την απαραίτητη ενέργεια για τις σωματικές λειτουργίες και ιδιαίτερα για την εγκεφαλική λειτουργία, η οποία, κατά την κατάσταση του ύπνου είναι η ανώτερη δυνατή.

Όταν λοιπόν, κάποιος ή κάτι, μας ξυπνήσει απότομα, συντελείτε μια απότομη κάθοδος και της ψυχής στο σώμα, διότι θα πρέπει να επαναλειτουργήσει το σύνολο στο υλικό πεδίο, αυτή η απότομη επανενσάρκωση φέρνει και αυτή την μεγάλη δόνηση.

Ο θυμόσοφος λαός αυτή την κατάσταση την είχε προβλέψει και έτσι πάντα έλεγαν «μην ξυπνάς κάποιον απότομα γιατί μπορεί να του κόψεις τη ζωή», αυτό γίνεται αν κοπεί η «χρυσή κλωστή».

Ο νους λοιπόν, ήδη είναι "άδειος" όταν κοιμόμαστε.


Όπως προείπα, η εγκεφαλική λειτουργία κατά τη διάρκεια του ύπνου είναι η μεγίστη δυνατή, αυτό σημαίνει ότι η νοητική λειτουργία (ο επεξεργαστής δηλαδή) δεν σταματάει να δουλεύει, αντίθετα, εφ όσον δεν έχει να απασχοληθεί με τα της ύλης και έχει βάλει τον οργανισμό σε safe mode, ασχολείται με τα των ανωτέρων και μη υλικών πεδίων.

Ή μήπως «κάτι σαν τον ύπνο»? (αρκεί με «κάποιον τρόπο» να το «ελέγξουμε» εκείνη την ώρα φυσικά, για να μην «εξελιχθεί» σε ύπνο παρά να κατευθυνθεί «κάπου αλλού»)….

Ότι το πρώτο συναίσθημα όταν αδειάζουμε πλήρως το νού μας είναι σαν να «βυθιζόμαστε σε νάρκη», ναι…

Μήπως όμως «αυτό ακριβώς» είναι το (ζητούμενο) «κομβικό σημείο» εισόδου του ατόμου σε μια άλλη «κατάσταση αντίληψης»?

Μήπως άλλωστε, καταστάσεις όπως η «Έκσταση», η «αυτούπνωση», το «συνειδητό ονείρεμα» και άλλες «παρόμοιες καταστάσεις» με την κατάσταση του ύπνου δεν μοιάζουν? (ε δε νομίζω να μιλάω για τίποτε πρωτάκουστο! Γνωστές καταστάσεις είναι αυτές – θεωρητικά τουλάχιστον)….


Υπογράμμισα το σημαντικό της πρότασης.

Με αφορμή το παραπάνω θα ήθελα να πω το εξής.
Η Ανατολική Φιλοσοφία και Εσωτεριστική Πρακτική έχει δώσει στο Δυτικό κόσμο ορισμένα πραγματάκια που έχουν δημιουργήσει πλάνες και φαιδρότητες.
Έτσι ο κάθε άνθρωπος που έχει διαβάσει ή έχει ψιλοασχοληθεί με τα της Ανατολής, θεωρεί πως είναι εύκολο το να μάθεις και ειδικά να πράξεις, πράγματα που ανήκουν σε ιδιαίτερα Υψηλές Οντότητες.

Να λοιπόν που σε κάθε δυτική πόλη εμφανίζονται και 20 σχολές Γιόγκα, από Τάντρα Γιόγκα σε ντιβάνι με καρφιά, μέχρι απλή Γιόγκα για αδυνάτισμα, από πίσω έρχονται και καμιά 30αριά Γκουρού που μαζεύουν κάθε μίζερη και γενικά στερημένη ύπαρξη και της υπόσχονται πως θα της δώσουν το κλειδί της ηρεμίας, της νιρβάνας και της σαμσάρας !
Κλείστε λοιπόν τα μάτια, αναπνέετε αργά, σταθερά, με βαθιές αναπνοές χωρίς να κινείστε, βυθιστείτε στον εαυτό σας και …… αυτουποβάλετε τον εαυτό σας ότι κάνετε ένα ταξίδι στο είναι σας !!!

Ε στα 3 ταξίδια ένα εισιτήριο δώρο πρέπει να δίνανε για να έρθει ποιο οικονομικά η συνεδρία.

Μετά ψάχνουμε να βρούμε γιατί ο ψυχολόγος είναι ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου (δε θέλω να θίξω ούτε τους σκύλους, ούτε τους ψυχολόγους).

Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα), δεν είναι τόσο εύκολο (για να μην πω ότι δεν γίνεται), να ακούσουμε την ψυχή μας, διότι, αν αυτό γινόταν τότε η λήθη δεν θα υπήρχε και βέβαια θα γνωρίζαμε πολύ καλά την απάντηση στο αιώνιο ερώτημα του ανθρώπου, «Από πού ήρθα, που είμαι και που πάω ;»

Όπως κάνουν ας πούμε αυτοί που ξέρουν τις απαντήσεις στα «τεχνικά θέματα» που συζητάμε….σιγά μην μπουν στο φόρουμ να δώσουν τόσο «ακραίες τεχνικές λεπτομέρειες»… χτυπηθείτε να τα βρείτε μόνοι σας σου λέει….ή «κάντε ιδιαίτερα» (λέμε τώρα)….


Πιστεύω ότι όταν ο «μαθητής» είναι έτοιμος ο «δάσκαλος» εμφαίνεται. :)

Στον εσωτερισμό το μόνο τεκμήριο που έχουμε είναι η προσωπική μας αντίληψη που χρησιμεύει σαν απόδειξη μόνο για εμάς. Ακόμη και σε συνθήκες ομάδας που συγκεντρώνονται η οραματίζονται το ίδιο πράγμα, οι ανταλλαγές εμπειριών δεν μπορούν να επιβεβαιωθούν παρά , αόριστα έστω και αν μοιάζουν.


Συμφωνώ απολύτως !

Όμως στην ψυχή μας δεν μπορεί να μπούμε με παρέα. ΓΙΑ ΜΕΝΑ αυτό είναι τελείως αδύνατο.


Και για μένα αυτό είναι ΝΟΜΟΣ. Ο Εσωτερισμός είναι ένας μοναχικά ομαδικός δρόμος.
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Τρί Ιαν 23, 2007 5:42 pm

«Πες μου ένα ψέμα, ν’ αποκοιμηθώ
μοναχά για σένα, κάνω τον χαζό...»
~ Νίκος Άσιμος ~


Στην νεοελληνική γλώσσα όλος αυτός ο στίχος είναι ένας απλός πλεονασμός.

Ψέυδος ΔΗΛΑΔΗ Ψ και Ευδος

Ευδος σημαίνει ύπνος

Ψευδος λοιπόν είναι η ψυχή που κοιμάται, αυτός που κοιμάται.

Ας πούμε λοιπόν και κάτι που κανείς ερευνητής της αλήθειας δεν θα ήθελε να ακούσει γιατί η ζωη του μάλλον θα έχανε την αξία της ή την αιτιολογισή της.

Το Αντιθετο του Ψευδους δεν είναι η Αλήθεια όπως αστόχαστα πιστεύουμε.

Το αντίθετο του Ψευδους είναι το Ξύπνιος.

Καλησπέρα σε όλους
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Ζεύγη - Σύζευξη - Ζυγοί - Συζυγίες

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Ιαν 23, 2007 6:10 pm

NEHEMAUT έγραψε:Όμως στην ψυχή μας δεν μπορεί να μπούμε με παρέα.


Ramoglou έγραψε:Και για μένα αυτό είναι ΝΟΜΟΣ. Ο Εσωτερισμός είναι ένας μοναχικά ομαδικός δρόμος.


Τζιντού Κρισναμούρτι έγραψε:Όταν υπάρχει ολοκληρωτικός διαχωρισμός ανάμεσα στον παρατηρητή και στο παρατηρούμενο, τότε αυτό ''που είναι'' δεν είναι πλέον αυτό που είναι. Αυτό είναι το συρματόπλεγμα γύρω από τον εαυτό μας


Ποιο δηλ. είναι το συρματόπλεγμα μας ; ΟΤΙ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΜΕ.

[center]"Δυο δυο ποτέ δεν μπαίνουνε σε παραδείσου πόρτα,
λυπάμαι που στο λέω αυτό κι αν θέλεις, τρέχα ρώτα."
Μ. Ρασούλης[/center]

Συμφωνώ. Συμφωνώ ΚΑΙ με την HEHEMAUT ΚΑΙ με τον Ramoglou ΚΑΙ με τον Κρισναμούρτι ΚΑΙ με τον Ρασούλη.

[center]ΡΩΤΑΩ : Πότε θα μπαίνανε ; Αν τα δυο ήταν ΕΝΑ (αν δεν υπήρχε δηλ. διαχωρισμός), θα μπαίνανε ή δεν θα μπαίνανε "σε παραδείσου πόρτα" ;[/center]

[center]***[/center]

Λέει το φιλαράκι μου :

Ramoglou έγραψε:Όταν λοιπόν, κάποιος ή κάτι, μας ξυπνήσει απότομα, συντελείτε μια απότομη κάθοδος και της ψυχής στο σώμα, διότι θα πρέπει να επαναλειτουργήσει το σύνολο στο υλικό πεδίο, αυτή η απότομη επανενσάρκωση φέρνει και αυτή την μεγάλη δόνηση.


OK, δηλ. η ψυχή διαχωρίζεται, ανεβαίνει κάπου ας πούμε και μετά κατεβαίνει στο σώμα. ΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ; Όταν κοιμόμαστε δηλ. τι είμαστε ; 'A-ψυχα κορμιά ; Σάρκες ; Δεν έχουμε ψυχή στον ύπνο μας ; Ναι, έχουμε (μου λέει), αλλά βρίσκεται από πάνω μας. Και γιατί δεν βρίσκεται από κάτω μας ; Δηλ. γιατί θεωρούμε πως "ανεβαίνει" (για να ξανακατέβει, δηλ. να πραγματοποιήσει μια κάθοδο) και δεν θεωρούμε πως "κατεβαίνει" (για να ξανανεβεί και να πραγματοποιήσει μια άνοδο) ;

Όσοι έχουν "μεταθανάτιες" εμπειρίες, λένε πως η ψυχή ανεβαίνει. Εγώ προσωπικά, δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει πως η ψυχή κατεβαίνει. Δηλ. περιγράφουν το φαινόμενο ως "αιωρούμενοι παρατηρητές" από ψηλά. Αυτό που λέει κι ο Απόστολος. Ε, ας ήταν ένας ρε παιδιά, που να έλεγε πως αυτός, αντί ας πούμε να βλέπει το κρεβάτι του νοσοκομείου και τους γιατρούς από πάνω, να έλεγε πως βλέπει τα πόδια του κρεβατιού, τον σομιέ του, και τα πόδια των γιατρών ή να βλέπει από κάτω από την φούστα της νοσοκόμας που του κάνει ηλεκτροσόκ για να τον "επαναφέρει". Ε, ας υπήρχε ένας μεταθανάτιος μπανιστιρτζής ρε παιδιά, και τότε εγώ μαζί του θα 'μουν! Καταλαβαίνετε ; Δηλ. αν ο τύπος πήγαινε μετά την "επαναφορά" του στην νοσοκόμα και της έλεγε "Γιατί δεν φοράς βρακάκι;" και όντως η νοσοκόμα δεν φορούσε, τότε εγώ θα τον πίστευα τον τύπο. Θα έλεγα "καλά, πως στον κόρακα το ξέρει αυτός ;". Αλλά το γεγονός ότι όλοι βλέπουν τον θάλαμο από πάνω, ε, αυτό και πεθαμένος να μην είσαι, μπορείς να το φανταστείς χωρίς να κινδυνεύεις από μια πιθανή διάψευση.

Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Η έννοια του “ζεύγους”, του “ζευγαριού” στην κάθοδο δεν αναφέρεται απαραιτήτως σε κάποιο φυσικό πρόσωπο, σε έναν συνάδελφο αυτοδύτη όπως στην κατάδυση. Ασφαλώς και κάποιος ασκούμενος της καθόδου θα μπορούσε να επιχειρήσει την διαδικασία της καθόδου παρέα με κάποιον συνάνθρωπό του, κάποιον που εμπιστεύεται, που αγαπάει, κάποιον “δικό” του άνθρωπο. Όμως, δεν είναι απαραίτητο το “ζεύγος” του να είναι άνθρωπος. Μπορεί να είναι μια σκέψη, μια έννοια, ένα πράγμα, μια εικόνα κτλ. με λίγα λόγια κάτι διαφορετικό από άνθρωπο. ΠΡΟΣΟΧΗ : Σε αυτήν την περίπτωση, ο ασκούμενος θα πρέπει υποχρεωτικά προτού ξεκινήσει την διαδικασία να έχει αποδώσει χαρακτήρα “ζεύγους” στο αντικείμενό του.


Και ρωτώ : Τι θα συμβεί αν τα δυο γίνουν ΕΝΑ :?: Μπορούμε να φανταστούμε έναν ΝΟΥ ο οποίος ΔΕΝ διαχωρίζει το παρατηρούμενο από τον παρατηρητή ; Μπορούμε να μιλήσουμε για την λειτουργία ενός τέτοιου ΝΟΥ ; Όχι ΠΑΝΤΑ, σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά στην περίπτωση της καθόδου, έτσι ; Μπορούμε να φανταστούμε έναν ΝΟΥ που όταν διαλογίζεται ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ τον εαυτό του από αυτό στο οποίο επάνω διαλογίζεται ; Μπορούμε να φανταστούμε έναν ΝΟΥ που ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙ την ψυχή από το σώμα ;

Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Η διττή φύση των πραγμάτων ή των εννοιών είναι κάτι το οποίο εμφανίζεται άφθονο στην Φύση, αλλά εμφανίζεται άφθονο και μέσα στο μυαλό μας. Στην πραγματικότητα, η διττή φύση είναι αυτή που κάνει το μυαλό μας να λειτουργεί, να σκέφτεται, να κρίνει, να συμπεραίνει και να παίρνει αποφάσεις. Όσο όμως απαραίτητη κι αν είναι αυτή για την λειτουργία του νου, τόσο μεγαλύτερα εμπόδια μας φέρνει, τόσο περισσότερες παγίδες μας στήνει.


Τι είναι ένας ζυγός ; Μια ζυγαριά ; Δεν είναι ένα "ζεύγος" βαρών εκατέρωθεν ενός μηχανισμού που "ανεβοκατεβαίνει"; Ε, θα μπορούσαμε να φανταστούμε έναν ζυγό που δεν θα είχε δυο βαρίδια αλλά ένα ; Κατ' αρχήν , θα μιλούσαμε για ζυγό τότε ; Δεν θα ήταν καν ζυγός!

[center]"Στης λησμονιάς το μαγαζί, μάτια κεριά σβησμένα
άμα δεν λιώσουμε μαζί, πως θες να γίνουμ' ένα ;"
Άλκης Αλκαίος[/center]

[center]Μπορούμε δηλ. να φανταστούμε έναν ΝΟΥ που έχει ασφαλώς την διττή φύση μέσα του. δηλ διαχωρίζει, αλλά μπορεί να λειτουργήσει ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (δηλ. να μην διαχωρίζει);

ΈΝΑΝ ΝΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΈΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ;
[/center]

Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:(Η μη συμμετοχή, δεν είναι η ακριβής έκφραση. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να διατυπωθεί με λόγια, όμως στην ουσία αναφερόμαστε στην διάσπαση προσοχής δηλ. στο ΚΑΙ συμμετοχή ΚΑΙ μη συμμετοχή ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. [...]


Τι ανακαλύψαμε από την διάσπαση του ΑΤΟΜΟΥ, του πυρήνα δηλ. της ύλης ;

[center]ΕΝΕΡΓΕΙΑ![/center]

Μια τεράστια, αδάμαστη (εδώ είναι ο κίνδυνος) ενέργεια! Η διάσπαση της προσοχής εξαπολύει ένα τεράστιο ποσό ενέργειας. Αλλά για να υπάρξει διάσπαση της προσοχής, πρέπει πρώτα να υπάρξει συγκέντρωση της προσοχής. Έχετε μεγενθυτικό φακό στο σπίτι σας ; Ε, πάρτε τον αδέρφια μου και συγκεντρώστε τις ακτίνες του ήλιου πάνω σ' ένα χαρτί. Τι θα γίνει το χαρτί ; Θα ΚΑΕΙ! Μα, δεν το ξέρετε αυτό ; Ασφαλώς και το ξέρετε!

[center]***[/center]

Μέχρι τώρα αναφερθήκαμε στον χαρακτήρα του "ζεύγους" όταν το ζευγάρι στην κατάδυση / κάθοδο είναι ένας συνάνθρωπός μας. Σαφώς, όταν μιλήσουμε για κάθοδο στον εαυτό μας, κατεβαίνουμε μονάχοι μας. Σίγουρα και χωρίς καμιά αμφιβολία. Τι είναι αυτό που μας επιστρέφει στην επιφάνεια ; Αναρρωτηθήκαμε ποτέ ; Ένας "άλλος" εαυτός που παίζει το ρόλο του "ζεύγους", ίσως ; Θα μπορούσε ; Γιατί όχι ; Ένας άνθρωπος δεν έχει μόνο ένα "εγώ", μόνο έναν εαυτό, είναι μια λεγεώνα από "εγώ". Έτσι δεν λένε ;

Θα το αναλύσουμε σε επόμενο ποστ.

[center]"Δυο δυο ποτέ δεν μπαίνουνε σε παραδείσου πόρτα,
λυπάμαι που στο λέω αυτό κι αν θέλεις, τρέχα ρώτα."
[/center]

Και η συνέχεια ; Συνέχεια δηλ. δεν έχουμε ; Έτσι θα μείνουμε ; Όχι βέβαια. :wink: :)

[center]"Μα, ας κάνουμε την δοκιμή και σβήσε πια τα φώτα!" Μ. Ρασούλης[/center]

Π. Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Ιαν 23, 2007 10:21 pm

Ramoglou έγραψε:Η Ανατολική Φιλοσοφία και Εσωτεριστική Πρακτική έχει δώσει στο Δυτικό κόσμο ορισμένα πραγματάκια που έχουν δημιουργήσει πλάνες και φαιδρότητες.


Συμφωνώ και ίσως θα έπρεπε να ανοιχθεί και ένα θέμα γι' αυτό στο φόρουμ.

Προσωπικά, κι εγώ ακόμη δεν έχω πειστεί ότι το ανατολικό σύστημα των γκουρού είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για την εξέλιξη της συνειδητότητας στο δυτικό κόσμο (αν και είμαι ο πρώτος που θα παραδεχτώ ότι αυτό που είναι "χρήσιμο" δεν είναι πάντα και το πιο σημαντικό). :) Η ίδια η ιδέα της "γκουροσύνης" φαίνεται να συγκρούεται με τις φιλοδοξίες του παθιασμένου ατομιστή που πρεσβεύω ότι είμαι, και μπορώ να πω ότι θα εμπιστευόμουν την ψυχή μου σ' έναν άγιο, όσο αγνός κι αν ήταν, με ελάχιστα μεγαλύτερη εμπιστοσύνη από αυτήν που θα την εμπιστευόμουν σε μια πολιτική επιτροπή ή σ' έναν ψυχίατρο. :)

Παύλος


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες