Η αναζήτηση της ευτυχίας ως ρυθμός ζωής

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Η αναζήτηση της ευτυχίας ως ρυθμός ζωής

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Νοέμ 30, 2006 7:32 pm

Το τελευταίο τεύχος του BHMAgazino είναι αφιερωμένο στη "χαρά της ζωής" και από εκεί αντλώ το άρθρο:

Εικόνα.....Εικόνα.....Εικόνα.....Εικόνα <----- κάνετε κλικ διαδοχικά!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Σεπ 10, 2007 9:49 am

Καλημέρα σε όλους. :D

Χθές είχα την τύχη να παρακολουθήσω μια ταινία , εν αναμονή του φαγητού μιας οκτάμηνης μπουμπούκας ....που ευτυχώς !!! δεν αγαπούσε τα χορταρικά....

Επειδή με συγκίνησε πολύ και μου θύμισε τον τίτλο του θέματος, παραθέτω ενα πολύ μικρό απόσπασμα ....

Είναι η <<La tigre et la neige>>

http://www.youtube.com/watch?v=df_e5i0wS4Q
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 18, 2007 3:19 am

[center]Μια γλυκια κουβεντα,ενα ομορφο παραμυθι ακομα και τους φοβους σου κανε τους νανουρισμα και ελα να μου τους πεις.

Πες μου για ολα οσα σε στοιχιωνουν,σε πονανε για οσους ποτε δεν καταλαβανε ποιος εισαι και σε εκριναν σαν αλλοι θεοι.

Ελα και κοιμησε με λεγωντας μου για την μερα που περιμενεις,την στιγμη εκεινη που θα αναστηθεις θα ορθωσεις το ειναι σου και θα πολεμησεις ολα αυτα που σε φοβιζουν ακομα και τον ιδιο σου τον εαυτο αν χρειαστει.

Αν παλι δεν μπορεις να μου πεις ουτε μια λεξη,τοτε ελα και παρε απλα μια αγκαλια,μονο μια αγκαλια...


Πες μου κάτι για να κοιμηθώ <---- κάνε κλικ για να τ' ακούσεις[/center]


Το τραγούδι είχε φορτώσει στο διαδίκτυο ο blogger vasilis από τη lamia
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Σεπ 18, 2007 9:55 am

:D :D :D Καλημέρα. Τα χαμόγελα για σένα αγαπητή Zadok.
Αν και εγω το άκουσα τώρα που υποτίθεται οτι ξύπνησα το βρήκα πολύ όμορφο.
Ψάχνω κάτι σε γραπτή μορφή για να ανταποδώσω [ δεν ξέρω πως να βάζω μουσικά αρχεία]......

Με αγάπη
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Σεπ 18, 2007 10:20 am

ΤΑ ΒΡΗΚΑ!!!!

Κάθε παθιασμένη ζωή είναι ταυτόχρονα πραγμάτωση και ανατροπή, δηλαδή μια εξαίσια απογοήτευση όταν συμβαίνει εκείνο που δεν το λαχταρούσαμε και γινόμαστε ευαίσθητοι δεκτες όλων αυτών που καθιστούν την ζωή πλούσια, φλογερή, μεθυστική.
Η καταστροφή της αυταπάτης είναι πάντα μια πόρτα ανοιχτή σε θαύματα.
Με άλλα λόγια, ίσως να μην παύουμε ποτέ να ταλαντευόμαστε ανάμεσα σε δύο βασικές στάσεις:
Την στάση του εισαγγελέα που καταδικάζει τη ζωή επειδή την αξιολογεί παίρνοντας σαν βάση μια ουτοπία ή μια προκατειλημμένη ιδέα [ ο παράδεισος, το ευτυχισμένο αύριο, η ευτυχία] και
την στάση του δικηγόρου που την υποστηρίζει κα την εκθειάζει με όλες του τις δυνάμεις τόσο με τις πίκρες όσο και με τις χαρές της, είτε τον πλειγώνει άγρια είτε τον χαϊδεύει γλυκά.
Κι' όταν ο κατήγορος αναφωνεί: ΕΞΑΠΑΤΗΘΗΚΑ ο συνήγορος απαντά:ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ.

Αέναη ευφορία.
Πασκάλ Μπρυκνέρ


------------------------------------------------------------

Εραστές της ελπίδας.
Υπάρχουμε.
Ανταύγειες μικρών κεριών.
Στο σκοτεινό διάστημα.
Το μικρό νησί
Αγκαλιά με αυτό που υπάρχει και γίνεται.
Χορός ελευθερίας.
Φίλημα ερωτικό,
άγριο θυμάρι,
λιοκαμένες πέτρες,
αυχμηρό μυστήριο στην ερημιά του τοπίου.
Πέρα απ' το όνειρο, την ελπίδα και το φόβο,
οι πέτρες δοξολογούν τη μοναξιά τους.
Ώ χαρά, βίαιη χαρά της εγκατάλειψης.
Στα έσχατα όρια συναντά η ζωή την πηγή της ελευθερίας της.
Αρμονίζεται με την αναπόφευκτη τραγωδία της.
Άγονη η σάρκα του βουνού εικονίζει την αρχέτυπη ωραιότητα.
Σήμερα θέλω να γλύψω την αλμύρα των κοφτερών βράχων.
Να πάρω το νησί στην αγκαλιά μου
και να με συντρίψει.
Ιδού το σύμπαν !
Η θαλασσινή αύρα γέρνει στις καλαμιές.
Η φύση προδίδει πως δεν υπάρχει το μυστικό της.
Όλα όσα είναι, είναι έτσι όπως είναι.
Φάσμα
Η ομορφιά ανοίγει τα μάτια.
Διοδεύσεις συνειδητοποίησης
απειράριθμων
πτυχών του σύμπαντος.

Αυτό προέρχεται απο άλλο σημείο του διαδύκτιου απο ενα φίλο.....αγνοώ τον συγγραφέα αλλά υποκλίνομαι...


Με εκτίμηση
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 18, 2007 1:04 pm

[center]Εικόνα

:love: [/center]


Είναι εύκολο πια να ανεβάσεις ήχο στο διαδίκτυο.
Είναι σχεδόν όπως όταν ανεβάζεις εικόνα.
Θα βάλουμε ένα βοηθητικό με την πρώτη ευκαιρία...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Οκτ 27, 2007 10:04 am

Καλημέρα σε όλους.
Είναι καιρός που το είχα κατα νου...να το διαβάσω....εντέλει το πήρα σε μια παιδική έκδοση για να το διαβάσει και ο μικρός μου ....που όμως ακόμη δεν το ξέρει οτι υπάρχει.....

Κάτι ελάχιστο απο αυτό το τριαντάφυλλο μιας καρδιάς------------------

.Αυτό που είναι σημαντικό δεν το βλέπουμε….
-Σίγουρα...
-Είναι όπως και με το λουλούδι. Αν αγαπάς ένα λουλούδι που βρίσκεται σε κάποιο αστέρι, είναι γλυκό να κοιτάζεις τον ουρανό. Όλα τ’αστέρια τότε είναι ανθισμένα.
-Σίγουρα...
- Είναι όπως με το νερό. Ότι μου είχες δώσει να πιω ηταν όπως μια μουσική, εξ αιτίας του ΄ήχου που έκανε το μαγκάνι και το σχοινί….θυμάσαι…..ηταν πολύ ωραίο.
- Και βέβαια…
- Θα κοιτάζεις την νύχτα τα’ αστέρια. Το δικό μου είναι πολύ μικρό για να σου δείξω που βρίσκεται. Έτσι είναι καλύτερα. Το αστέρι μου θα είναι για σένα ένα από τ΄αστέρια. Τότε θα σ’αρέσει να κοιτάζεις όλα τ’αστέρια....Ολα θα είναι φίλοι σου. Κι ύστερα, θα θελα να σου κάνω δώρο...
Γέλασε πάλι.
-Α! μικρό μου ανθρωπάκι, μικρό μου ανθρωπάκι, μου αρέσει να σ’ ακούω να γελάς!
-Ακριβώς αυτό θα είναι το δώρο μου…αυτό θα να όπως με το νερό....
-Τι θέλεις να πείς?
-Οι άνθρωποι έχουν αστέρια που δεν είναι ίδια. Για εκείνους που ταξιδεύουν, τ’ αστέρια είναι οδηγοί. Για άλλους δεν είναι παρά μικρά φώτα. Για άλλους τους σοφούς, είναι προβλήματα. Για τον μπίζνεσμαν μου, ηταν από χρυσάφι. Μα όλα τούτα τ΄αστέρια σωπαίνουν. Εσύ θα εχεις αστέρια που κανείς άλλος δεν θα έχει....
-Τι θέλεις να πείς?
-Αφού εγώ θα είμαι ένα από αυτά , κι αφου θα γελάω σ’ ένα απ’ αυτά, τότε για σένα θα είναι σαν να γελούν όλα τ’ αστέρια. Θα έχεις εσύ αστέρια που ξέρουν να γελάνε!
Και γέλασε πάλι.
-Κι όταν θα εχεις παρηγορηθεί [ πάντα παρηγοριέται κανείς], θα είσαι ευχαριστημένος που μ’ έχεις γνωρίσει..
Θα είσαι πάντα φίλος μου. Πάντα θα γελάς με μένα. Και θ΄ανοίγεις καμία φορά το παράθυρο σου, έτσι, για την ευχαρίστηση...Και οι φίλοι σου θα σε κοιτάζουν κατάπληκτοι να γελάς, κοιτάζοντας τον ουρανό.
Τότε, εσύ θα τους λές:<< Ναι, τα’ αστέρια με κάνουν πάντα να γελάω>>! Και θα σε περνάνε πάντα για τρελό. Σου σκάρωσα ένα πολύ πονηρό παιχνίδι….
Και γέλασε ξανά.
-Θα είναι σαν να σου έχω δώσει αντί γι αστέρια, μικρά κουδουνάκια που ξέρουν να γελούν......

Απόσπασμα από το << Μικρό Πρίγκηπα>>
Αντουάν ντε Σαίντ- Εξυπερύ
Εικόνα

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Δευ Οκτ 29, 2007 2:49 pm

Καλησπέρα σε όλους...

Αγαπητή NEHEMAUT, διαβάζοντας το απόσπασμα του Μικρού Πρίγκηπα μου ήρθαν στο μυαλό στιγμές του παρελθόντος. Το συγκεκριμένο είναι ένα από τα πολύ αγαπημένα μου και θα ήθελα να παραθέσω ένα κομμάτι που μου αρέσει πολύ...

"- Πήγαινε να ξαναδείς τα τριαντάφυλλα. Θα καταλάβεις πως το δικό σου είναι μοναδικό στον κόσμο. Θα ξανάρθεις να με αποχαιρετήσεις και θα σου χαρίσω ένα μυστικό.
Ο μικρός πρίγκιπας πήγε να ξαναδεί τα τριαντάφυλλα.
- Δε μοιάζετε καθόλου με το δικό μου τριαντάφυλλο, δεν είσαστε τίποτα ακόμα, τους είπε. Κανείς δε σας έχει εξημερώσει και δεν έχετε εξημερώσει κανέναν. Είσαστε όπως ήταν η αλεπού μου. Μια αλεπού ίδια μ’ άλλες εκατό χιλιάδες. Γίναμε όμως φίλοι και τώρα είναι μοναδική στον κόσμο.
Και τα τριαντάφυλλα στέκονταν θιγμένα.
- Είσαστε όμορφα, όμως είσαστε άδεια, τους είπε ακόμα. Δεν πεθαίνει κανείς για σας. Βέβαια, το δικό μου τριαντάφυλλο ένας απλός περαστικός θα έλεγε πως σας μοιάζει. Όμως εκείνο μόνο του έχει περισσότερη σημασία απ’ όλα εσάς, αφού εκείνο είναι που πότισα. Αφού εκείνο έβαλα κάτω απ’ τη γυάλα. Αφού εκείνο προστάτεψα με το παραβάν. Αφού σ’ εκείνο σκότωσα τις κάμπιες (εκτός από δυο τρεις για να γίνουν πεταλούδες). Αφού εκείνο άκουσα να παραπονιέται ή να κομπάζει ή κάποιες φορές ακόμα να σωπαίνει. Αφού είναι το τριαντάφυλλό μου.
Και ξαναγύρισε στην αλεπού:
- Αντίο, είπε…
- Αντίο, είπε η αλεπού. Να το μυστικό μου. Είναι πολύ απλό: μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν.
- Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν, επανέλαβε ο μικρός πρίγκιπας για να το θυμάται.
- Είναι ο χρόνος που ξόδεψες για το τριαντάφυλλό σου που το κάνει τόσο σημαντικό.
- Είναι ο χρόνος που ξόδεψα για το τριαντάφυλλό μου…, είπε ο μικρός πρίγκιπας για να το θυμάται.
- Οι άνθρωποι έχουν ξεχάσει αυτή την αλήθεια, είπε η αλεπού. Εσύ όμως δεν πρέπει να την ξεχάσεις. Θα είσαι υπεύθυνος για πάντα για ό,τι έχεις εξημερώσει. Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό σου…
- Είμαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλό μου…, επανέλαβε ο μικρός πρίγκιπας για να το θυμάται..."

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Οκτ 30, 2007 1:38 pm

Καλημέρα σε όλους.
Καλως ήρθες Starlight.

Αν μπορείς θα ήθελα να περιγράψεις τι ακριβώς αντιλαμβάνεσαι εσύ με το κείμενο που αναφέρεις.
Ρωτάω επειδή προσωπικά το συγκεκριμμένο κομμάτι το βρήκα ενοχλητικά δυσνόητο η δεν μου άρεσε το συμπέρασμα που κατέληξα....

Με εκτίμηση
Εικόνα

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Τρί Οκτ 30, 2007 2:54 pm

Αγαπητή NEHEMAUT καλησπέρα και σ΄ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Ο Μικρός Πρίγκηπας ήταν για μένα, ανέκαθεν, ένα εξαιρετικό διήγημα με πολλές πολλές έννοιες και διδάγματα.

Σίγουρα θα σου έχει τύχει να είσαι ανάμεσα σε πάρα πολλούς ανθρώπους αλλά να ξεχωρίζεις κάποιους. Κάποιους που ίσως τους έχεις αφιερώσει το χρόνο σου, έχεις μοιραστεί μαζί τους καταστάσεις εύκολες ή δύσκολες και τους έχεις δώσει λίγη απο την ψυχική σου δύναμη...
Είναι άνθρωποι που για σένα είναι κάτι ιδιαίτερο, κάτι μοναδικό, έχεις δημιουργήσει μαζί τους ένα δεσμό και έχεις ευθύνη απέναντι τους οχι γιατι πρέπει (γιατί τα πρέπει είναι τα θέλω των άλλων) αλλά γιατί με ο,τι δένεσαι είναι για σένα μοναδικό.
Έτσι και το τριαντάφυλλο του μικρού ξανθού πιτσιρίκου. Είναι ένα τριαντάφυλλο όπως και όλα τα άλλα, όμως αυτό το έχει φροντίσει δίνοντας τον προσωπικό του χρόνο, το έχει προστατέψει και το έχει αγαπήσει. Είναι το δικό του τριαντάφυλλο.....

Αυτή είναι η δική μου προσέγγιση για το παραπάνω απόσπασμα.
Εύχομαι να μπόρεσα να σου μεταφέρω λίγη από την μαγεία του...χωρίς να σε κουράσω!!!!

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Νοέμ 01, 2007 3:00 pm

Ευχαριστώ Αγαπητή Starlight :) περισσότερο για τον ''τόνο'' της απάντησης σου και μετά για την ανάλυση.
Ισως αν το δεί κανείς ενωτικά και οχι διαχωριστικά να πάψει να φοβίζει η εξήγηση...

<< Αυτό είναι το κουτί. Το αρνάκι που ΘΕΛΕΙΣ είναι μέσα>>

Με εκτίμηση
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Δεκ 25, 2007 12:15 pm

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΥΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ



Εικόνα
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιαν 01, 2008 9:19 am

Καλή Χρονιά σε όλους σας :D

Αιθήρ Κάλαϊς
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 10:04 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Αιθήρ Κάλαϊς » Τετ Ιαν 02, 2008 11:00 pm

Ειθε το Φώς της Αλήθειας να φωτίσει και να δίδει τον ενδότερο σπερματικό Λόγο του Έρωτος. Χρόνια Πολλά σε όλους και ευτυχία. :)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιαν 03, 2008 1:55 am

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα


Εικόνα
Εικόνα

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Δευ Ιαν 07, 2008 12:57 pm

Χρονια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους !!!! :thumright:

ankh
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2007 6:21 pm

Δημοσίευσηαπό ankh » Σάβ Ιαν 12, 2008 12:27 pm

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Ιαν 13, 2008 7:56 am

>|<>QBB<
ankh έγραψε:ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ

Αφού γράφεις εδώ, και εσύ στην ίδια παρέα είσαι :wink:

ankh
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2007 6:21 pm

Δημοσίευσηαπό ankh » Τρί Ιαν 15, 2008 6:01 pm

παρεα μας... :D


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης