"Αφύσικη συμπεριφορά":Ψυχικός ή Ψυχωτικός?

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Ιαν 07, 2007 1:52 am


RAMOGLOU:



>|<>QBB<
Που είναι η κρίση και που εκφράζεται η αντίθεση ;


Παντού.
Οφείλεται στην διαφορά αντιλήψεων, αισθημάτων, σκοπών και ιδανικών.
Από κει πηγάζει και η αντίθεση.
Διαφορετικούς Εσωτερισμούς εκφράζει ο καθένας.


Όταν είσαι κάπου και λες ότι εντάχθηκες εκεί για να λειτουργήσεις υπέρ του γενικού καλού και ότι σηκώθηκες και έφυγες γιατί οι άλλοι διαφωνούσαν μαζί σου, τότε αυτό σε απλά λόγια λέγεται εγκατάλειψη μάχης και παράδοση όπλων.


Πουθενά κανείς δεν σηκώθηκε και δεν έφυγε.
Οι άλλοι διαφωνούν, διότι υπάρχει λόγος: διαφορά αντιλήψεων, αισθημάτων, σκοπών και ιδανικών.
Δεν έγινε καμιά εγκατάλειψη μάχης, διότι η μάχη δεν έχει αρχίσει ακόμη.
Παράδοση όπλων?
Λυπάμαι πολύ αν θα απογοητεύσω, αλλά τα ανταρτόπαιδα όπλα δεν παραδίδουν, τα κρύβουν και τα βγάζουν όταν έρχεται η ώρα.

…το μέλλον όλων των αντιλήψεων θα κριθεί όχι στα φόρουμ....αλλά στις συγκρούσεις άλλου επιπέδου, όπου οι διάφορες σπόντες θα είναι περιττές.

Εκεί θα χρειαστεί η πραγματική λεβεντιά και της αντίληψης, και της ψυχής και της φυσικής αντοχής.


Ποια είναι αυτά τα επίπεδα ;


Λεπτά επίπεδα.

Μήπως τα υπερκόσμια ;


Λεπτά επίπεδα. Βρίσκονται εδώ κοντά, δυο βήματα από μας όλους.
Δεν χρειάζεται να τρέχει κανείς στο Διάστημα το Υπερκόσμιο.
Όλα είναι εδώ και εδώ θα…

Ναι εκεί σίγουρα, εκεί όμως υπάρχουν και άλλου είδους κρίσεις, όχι συνομιλητών αλλά ανώτερων πνευματοψυχών !


Οι ανώτερες πνευματοψυχές είναι ήδη εδώ και έβγαλαν ήδη την κρίση τους.

Εκεί λοιπόν ισχύει το … « να σε δω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα» !


Όχι. Αυτό ισχύει εδώ και σε λίγο…



Πρήξατε Ήπαρ …


Το ήπαρ δεν φτάνει…
Τα πράγματα δεν είναι άσχημα, είναι πολύ χειρότερα…
Στοπ. Αρκετά.


ΠΡΟΣ LADYHAWK:

>|<>QBB<
Που είδες την κρίση;;;;;;;
Που είδες την άποψή μου επί του θέματος για να κρίνεις εάν είναι σύμφωνη ή αντίθετη;;;;;;;

Εάν το να αγωνίζεσαι για κάτι και μετά τα παρατάς δεν είναι παράδοση όπλων τότε τι είναι;;;;;


Επειδή οι ερωτήσεις σου είναι όμοιες με τον Ράμογλου- δεν σου απαντώ, διότι ήδη απάντησα.

Τέλος ο σκοπός του φόρουμ δεν είναι να κρίνει κανένα και κανενός το μέλλον, είναι χώρος συζήτησης και όποιος δεν το κατάλαβε ή στοχεύει αλλού μάλλον είναι σε λάθος χώρο.



Ο Εσωτερισμός δεν είναι ιδιοκτησία για να ορίζεται καπιταλιστικά το όριο του σωστού και του λάθους χώρου.
Ποιός και με τι προσόντα ορίζει το σωστό και το λάθος?

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Ιαν 07, 2007 2:38 am

[center]" Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από το μοναδικό σκοπό της στιγμής. Ολόκληρη η ζωή ενός ανθρώπου είναι μια ακολουθία στιγμών. Εάν κάποιος κατανοήσει πλήρως την παρούσα στιγμή, δεν υπάρχει τίποτα άλλο για να πράξει, και τίποτα άλλο να επιδιώξει."

from... Ghost Dog: The Way of the Samurai (1999), Jim Jarmusch

Εικόνα[/center]
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Ιαν 07, 2007 4:05 am

Zadok . . . :)

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Ιαν 07, 2007 9:22 am

Γεια σας και από εμένα.
Παρακολουθώ την κουβέντα από την αρχή και πιστεύω ότι δεν της αξίζει να εκπέσει στο επίπεδο της ανταλλαγής προσωπικών αντιπαραθέσεων, καθώς έχει την δυνατότητα να προσφέρει, τουλάχιστον σε όσους από εδώ μέσα δεν έχουν -προς το παρόν- εμβαθύνει σε έννοιες του εσωτερισμού.

Επιπλέον, πιστεύω ότι η εκ νέου ανάγνωση μιας άλλης συζήτησης που έγινε στον παρόντα χώρο θα βοηθούσε να κατανοήσουμε καλύτερα την ουσία της αντιπαράθεσης που υπάρχει (http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?p ... ight=#5251).
Να προσθέσω δε ότι δεν βρίσκω τίποτε μεμπτό ακόμα και στην τεταμένη ενίοτε έκφραση των γραφόντων, αρκει βέβαια να μην έχει προσωπικά στοιχία, γιατί και μέσα από ένταση εξάγονται χρήσιμα συμπεράσματα.

Απευθυνόμενος τώρα στον αγαπητό Avaris έχω να πω τα εξής:
Προέρχομαι και εγώ από έναν χώρο που εμπράκτως και άμεσα αμφισβητεί διεκδικεί-ασκεί τα δικαιώματά του, πολλές φορές δυναμικά (ή τουλάχιστον έτσι νομίζει 8) ). Δεν θα χαρακτήριζα δε τον εαυτό μου "αλήτη" (όχι ότι δεν υπάρχουν και τέτοιοι, αλλά είναι άλλου επιπέδου) Τα γράφω αυτά για να καταλάβεις ότι σε κατανοώ σε μεγάλο βαθμό, άσχετα αν ίσως διαφωνήσουμε ή συμφωνήσουμε.

Αποστασιοποιήθηκα και εγώ από τον χώρο μου -όπως και εσύ από τον δικό σου- όταν διαπίστωσα ότι όχι μόνον αυτοί που ευαγγελίζονταν τα όσα ευαγγελίζονταν δεν ήταν έτοιμοι σε προσωπικό επίπεδο να τα εφαρμόσουν, αλλά και εγώ ο ίδιος δεν ήμουν έτοιμος να διαχειριστώ κάποιες καταστάσεις, άσχετα από τις όποιες καλές προθέσεις που είχα(με). "Τρόμαξα" όταν συνειδητοποίησα την απόσταση που είχαν τα λόγια από την ουσιαστική πράξη και την ανωριμότητα που εμφανίστηκε όταν η "πρωτοπορία" αναλάμβανε τα ηνία... Προτίμησα να "μαζευτώ", να κοιτάξω λίγο περισσότερο μέσα μου, να δυναμώσω και να είμαι περισσότερο επιφυλακτικός με τον εαυτό μου. Η μία και μόνη αλήθεια σιγουρεύτηκα ότι δεν υπάρχει.

Σήμερα (χθες) η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία έχει την "Ανταρσία των Αγγέλων" του Φρανς, εμένα μου αρέσει πολύ, σκέφτομαι να την ξαναδιαβάσω. Όπως και το "Να καθαρίσουμε τους Κακομούτσουνους" του Βιάν.
Την αγάπη σου

:D

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Ιαν 07, 2007 11:07 am

Καλημέρα σε όλους

Αvaris τα κείμενα μου, είναι απαντήσεις πάντα στο αρχικό θέμα που εσύ άνοιξες και που έχει τίτλο Αφύσικη συμπεριφορά":Ψυχικός ή Ψυχωτικός?.
Δεν είναι καταθέσεις πάνω σε σχέδια πολέμου, αντάρτικο, κλπ ούτε είναι σκέψεις κάποιας ομάδας αφού όπως είπα δεν ανήκω πουθενά αλλά και αν το έκανα πάλι δικές μου αντιλήψεις θα έγραφα.

Προσπαθώ να σου απαντήσω με όποιον τρόπο μπορώ ότι στο παρόν θέμα η δική ΣΟΥ συμπεριφορά ΕΜΕΝΑ, δεν μου φαίνεται φυσική, έτσι όπως ορίζω εγώ το φυσικό.

Τονίζω το εμένα και το εσύ για να δώσω έμφαση στο γεγονός που ευτυχώς όλοι δεχθήκαμε << Η αλήθεια δεν είναι μια >> και για να επισημάνω επίσης την υποκειμενικότητα αυτής της άποψης από κάποιον που δεν είναι ψυχίατρος – ψυχολόγος η ιατρός του νου κλπ κλπ.


>|<>QBB<
Αγαπητή μου Nehemaut, αδιαφορώ εαν η πλειοψηφία υποστηρίζει το τάδε ή το δείνα.


Δυστυχώς όμως το μέτρο του φυσιολογικού κρίνεται πάντοτε βάση της πλειοψηφικής λογικής στην εποχή , την στιγμή και τον χώρο που βρισκόμαστε. Αυτό είναι μια σταθερή και από ψυχολογική και από κοινωνιολογική άποψη.

Τα ψυχιατρεία είναι γεμάτα από σωτήρες τύπου << χριστός, Σωκράτης, Ναπολέων, σούπερμαν >> αυτοκράτορες όπως Νέρων, Ιούλιος Καίσαρ>> << αγγέλους με ρομφαίες >> και άλλες ΔΙΑΣΗΜΕΣ προσωπικότητες .

Ποτέ κανείς από όλους αυτούς δεν είπε ότι είναι ένας απλός κοινός άνθρωπος…όλοι κάτι ξεχωριστό και επιφανές ονειρεύονται , όλοι έχουν το σύνδρομο καταδίωξης από το σύνολο και το ανικανοποίητο και συνήθως οι περισσότεροι επικαλούνται κάτι από το παρελθόν που ‘’θυμούνται ‘’για να δικαιολογήσουν την παράνοια τους.

Δες αν θες ένα πολύ κατατοπιστικό βιβλίο του Αντλερ με θέμα << Οι νευρώσεις στην εποχή μας >>

Ο εσωτερισμός απευθύνεται σε όλους ανεξαιρέτως και αυτό είναι από τις βασικότερες αρχές του. Ανάλογα του τι επιτρέπεται και μπορεί να κατανοήσει ο καθένας θα είναι και οι εμπειρίες και οι γνώσεις που θα πάρει. Είναι προσωπική μα τελείως προσωπική υπόθεση του καθενός. Από εκεί και μετά τύχει και δημιουργηθούν φιλίες με άτομα που έχουν κοινά ενδιαφέροντα , αυτό είναι άλλη υπόθεση. Δεν είναι η τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να είναι συνδικάτο ομοφρονούντων επαναστατών χωρίς αιτία..

Εύχομαι να έχετε εσείς δίκαιο κι εγώ άδικο.


ΕΓΩ δεν είμαι ΕΜΕΙΣ ….κάθε φορά μιλάς με ένα ξεχωριστά, αλλά ως συνήθως το αίσθημα αντίδρασης και δίωξης που αισθάνεσαι υπερισχύει και σου αρέσει να νιώθεις σαν «τον αφανή προς το παρόν ήρωα που κανείς δεν παραδέχεται και όλοι κυνηγούν» [ και μάρτυρας].

Και μόνο για να τονίσω αυτό το ΕΓΩ , δεν υποστήριξα την Ladyhawk αν και δέχθηκε μια πολύ άδικη επίθεση.....αφού πιστεύω ότι μπορεί να ‘’καθαρίσει’’ μόνη της.

Νομίζω ότι το πνεύμα της ελευθερίας και του εσωτερισμού είναι πλέον εμφανές.

Κουρασμένη και βαριεστημένη από τις αντιπαραθέσεις. :(
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 4:27 pm

Τονίζω το εμένα και το εσύ για να δώσω έμφαση στο γεγονός που ευτυχώς όλοι δεχθήκαμε << Η αλήθεια δεν είναι μια >> και για να επισημάνω επίσης την υποκειμενικότητα αυτής της άποψης από κάποιον που δεν είναι ψυχίατρος – ψυχολόγος η ιατρός του νου κλπ κλπ.


Ευτυχώς ; Όλοι ; "Η αλήθεια δεν είναι μία" ;

[center]"τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστον εις ίδιον αποστρέφεσθαι" Ηράκλειτος[/center]

Κι όμως, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω καλή μου, όμως η Αλήθεια ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΗ γι' αυτούς που βρίσκονται εν "γρηγορόσιν", όπως λέει το παλικάρι ο Ηράκλειτος, δηλ. για τους ξυπνητούς. Η Αλήθεια είναι μία, κοινή, μοναδική, πεντακάθαρη και καθολική για αυτούς που δεν κοιμούνται. Οι υπόλοιποι, οι "κοιμωμένοι", ζουν ο καθένας στον δικό του κόσμο κι ο καθένας έχει την δική του αλήθεια.

Τς, τς, απρόσεχτο κορίτσι ... :)

Σημ : Οι έννοιες "ξυπνητός" και "κοιμισμένος", έχουν την ίδια σχετικότητα ασφαλώς με τις έννοιες "εξελιγμένος" και "ανεξέλικτος". Κάποιος μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του "ξυπνητό". Για κάποιους, αυτός μπορεί να φαίνεται "κοιμισμένος". Θεωρώ πολύ σημαντικό, να μην εξετάζουμε αυτές τις έννοιες αυθαίρετα, αλλά πάντα σε σχέση με το εξωτερικό περιβάλλον και τους εξωγενείς παράγοντες που τις καθορίζουν. Στην ουσία, ο άνθρωπος δεν γνωρίζει τι σημαίνει "ύπνος" ή "ξύπνιος", δεν γνωρίζει τι σημαίνει "εξελιγμένος" ή "ανεξέλικτος". Χαρακτηρίζει έτσι μια κατάσταση ή έναν άλλον συνάθρωπό του, με βάση αυτό που βλέπει. Αλλά ακόμη κι αυτό - το να βλέπει κάποιος - παίζεται. Σύμφωνα με αυτό, ακόμη κι ο Ηράκλειτος θα μπορούσε να είχε κάνει λάθος, ποιος ξέρει ; Προς το παρόν, ο Ηράκλειτος είναι κάτι σαν την Γενική Θεωρία της Σχετικότητας του Α. Αϊνστάιν : Ακόμη δεν έχει αποδειχθεί το σφάλμα του - αν υπάρχει - ...

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 4:54 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Οι ανώτερες πνευματοψυχές είναι ήδη εδώ και έβγαλαν ήδη την κρίση τους.


Ασφαλώς και είναι εδώ. Αλλά πως ξέρεις πως έβγαλαν την κρίση τους ; Επικοινώνησες με κάποιον τρόπο μαζί τους ;

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Ιαν 07, 2007 5:04 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
[center]"τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστον εις ίδιον αποστρέφεσθαι" Ηράκλειτος[/center]

Κι όμως, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω καλή μου, όμως η Αλήθεια ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΗ γι' αυτούς που βρίσκονται εν "γρηγορόσιν", όπως λέει το παλικάρι ο Ηράκλειτος, δηλ. για τους ξυπνητούς. Η Αλήθεια είναι μία, κοινή, μοναδική, πεντακάθαρη και καθολική για αυτούς που δεν κοιμούνται. Οι υπόλοιποι, οι "κοιμωμένοι", ζουν ο καθένας στον δικό του κόσμο κι ο καθένας έχει την δική του αλήθεια.


Έχω την εντύπωση ότι η έννοια του κοινού κόσμου αφορά την πραγματικότητα. Αυτό που βλέπει ο καθένας είναι η "αλήθεια" του, ενώ ο κόσμος, δηλαδή η πραγματικότητα, είναι ένας (μία)

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 5:08 pm

Φίλε Epsylon, να θυμάσαι πως ΑΝ "οι ανώτερες πνευματοψυχές" είχαν βγάλει την κρίση τους, είχαν αποφασίσει δηλ. για τον κόσμο, ΤΟΤΕ ο κόσμος έτσι όπως τον βλέπεις, δεν θα υπήρχε. Δεν ξέρω πως τον βλέπεις βέβαια, αλλά δεν έχει σημασία. ΑΝ είχαν οι "πνευματοψυχές" - πρώτη φορά συναντώ αυτήν την λέξη, τέλος πάντων - ΑΝ είχαν αποφασίσει, ΑΝ είχαν επιλέξει για το μέλλον της ανθρωπότητας, του κόσμου, του σύμπαντος - όπως θέλεις πέστο - τότε φίλε μου, άστο, μην την ψάχνεις που λέμε, εσύ, εγώ, ο avaris, ο Ramoglou, η Zadok, η NEHEMAUT, όλοι μας δηλ. δεν θα είμασταν σε θέση να λέμε αυτά που λέμε. Θα ήμασταν κάπως αλλιώς, η μπορεί και να μην ήμασταν, δεν ξέρω να σου πω. Αν βρίσκεσαι ακόμη σε θέση να μιλάς και να γράφεις - όχι απαραιτήτως δηλ. στο mystica, μην το πάρεις έτσι το θέμα - είναι γιατί οι "ανώτερες πνευματοψυχές", ακόμη την ψάχνουν μαζί σου. Και μαζί μας δηλ. Όχι μόνο μαζί σου. Τους έχει μπερδέψει φίλε και δεν ξέρουν τι να κάνουν με την πάρτη σου. Ωστόσο, όπως βλέπεις, σου δίνουν την ευκαρία και περιμένουν. Ακόμη περιμένουν. Σαν τους σαμουράι της Ζadok ... :)

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 5:15 pm

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Έχω την εντύπωση ότι η έννοια του κοινού κόσμου αφορά την πραγματικότητα. Αυτό που βλέπει ο καθένας είναι η "αλήθεια" του, ενώ ο κόσμος, δηλαδή η πραγματικότητα, είναι ένας (μία)


Ναι, έχεις αυτήν την εντύπωση γιατί ερμηνεύεις την φράση "κοινός κόσμος" ως "πραγματικότητα" και καλά κάνεις. Αλλά ακόμη κι αν ερμηνεύσουμε κατ' αυτόν τον τρόπο την φράση "κοινός κόσμος", δεν νομίζεις ότι η έννοια της "πραγματικότητας" - όποια κι αν είναι αυτή - εμπεριέχει ΚΑΙ την έννοια της "αλήθειας" ; Θέλω να πω, πως αν υποθέσουμε πως κάποιος γνωρίζει την πραγματικότητα - έστω και κατ' Ηράκλειτον - δεν νομίζεις πως θα γνωρίζει ΚΑΙ την Αλήθεια ;

Στην ουσία ο Ηράκλειτος δεν κάνει διαχωρισμούς. Γι' αυτόν, είτε πεις, "κόσμος", είτε πεις "λόγος", είτε πεις "πραγματικότητα", είτε "αλήθεια", είναι το ίδιο και το αυτό. Και ασφαλώς, η ουσία των εννοιών αυτών είναι τέτοια που καλά κάνει ο Ηράκλειτος και δεν τις διαχωρίζει γιατί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να διαχωριστούν. Πρόσεξε : Αναφερόμαστε στην oυσία, στο βαθύτερο δηλ. επίπεδο της ύπαρξης. Εκεί, δεν υπάρχουν διαιρέσεις, διαχωρισμοί και ποικιλομορφίες εννοιών. Εκεί, όλα είναι ΕΝΑ.

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 5:35 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Τους έχει μπερδέψει φίλε και δεν ξέρουν τι να κάνουν με την πάρτη σου.


Κι αυτό, μην το πάρεις ως κολακεία δηλ. Δεν είναι "καλό" να μπερδεύεις τις "ανώτερες πνευματοψυχές". Άσε που δεν μπερδεύονται αυτές με τίποτα δηλ. και πάντα υπάρχει η πιθανότητα να σε "στριμώξουν" και να σε "βασανίσουν". To "κακό" με τις "ανώτερες πνευματοψυχές" είναι πως δεν ξέρουν τίποτε. Και θέλουν να μάθουν. Πρόσεξε γιατί μπορεί να αρχίσουν να ρωτάνε κι αν δεν έχεις απαντήσεις φίλε, αν δεν έχεις κάτι να τους απαντήσεις, κάτι που να το καταλαβαίνουν δηλ. να το κατανοούν, βάλ' το καλύτερα στα πόδια. Είναι "σκληρά καρύδια" οι "ανώτερες πνευματοψυχές", δεν είναι παίξε - γέλασε ... :)

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 5:50 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Ποιός και με τι προσόντα ορίζει το σωστό και το λάθος?


Εσύ! Εσύ ορίζεις το σωστό και το λάθος. Αλλά πρόσεξε : Το ορίζεις ΜΟΝΟ για τον εαυτό σου. Αν υπάρξει έστω και μία φορά που θα νομίσεις πως μπορείς να το ορίσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ τότε δεν έχεις ορίσει τίποτε. Θα πρέπει τότε να αρχίζεις να το ορίζεις ξανά. Και πάλι μόνο για τον εαυτό σου. Στην τελική, κοίτα μόνο την πάρτη σου και έχε τα καλά με την πάρτη σου. Όταν θα τα έχεις καλά με την πάρτη σου, θα τα έχεις καλά και με τους άλλους.

Ξέρω, φαίνεται εγωιστικό αυτό, αλλά δεν είναι. Ή τουλάχιστον, μπορεί για κάποιον ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ εγωιστικό, αν ο ίδιος δεν θέλει να το κάνει.

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Κυρ Ιαν 07, 2007 6:07 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Έχω την εντύπωση ότι η έννοια του κοινού κόσμου αφορά την πραγματικότητα. Αυτό που βλέπει ο καθένας είναι η "αλήθεια" του, ενώ ο κόσμος, δηλαδή η πραγματικότητα, είναι ένας (μία)


Ναι, έχεις αυτήν την εντύπωση γιατί ερμηνεύεις την φράση "κοινός κόσμος" ως "πραγματικότητα" και καλά κάνεις. Αλλά ακόμη κι αν ερμηνεύσουμε κατ' αυτόν τον τρόπο την φράση "κοινός κόσμος", δεν νομίζεις ότι η έννοια της "πραγματικότητας" - όποια κι αν είναι αυτή - εμπεριέχει ΚΑΙ την έννοια της "αλήθειας" ; Θέλω να πω, πως αν υποθέσουμε πως κάποιος γνωρίζει την πραγματικότητα - έστω και κατ' Ηράκλειτον - δεν νομίζεις πως θα γνωρίζει ΚΑΙ την Αλήθεια ;

Στην ουσία ο Ηράκλειτος δεν κάνει διαχωρισμούς. Γι' αυτόν, είτε πεις, "κόσμος", είτε πεις "λόγος", είτε πεις "πραγματικότητα", είτε "αλήθεια", είναι το ίδιο και το αυτό. Και ασφαλώς, η ουσία των εννοιών αυτών είναι τέτοια που καλά κάνει ο Ηράκλειτος και δεν τις διαχωρίζει γιατί ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να διαχωριστούν. Πρόσεξε : Αναφερόμαστε στην oυσία, στο βαθύτερο δηλ. επίπεδο της ύπαρξης. Εκεί, δεν υπάρχουν διαιρέσεις, διαχωρισμοί και ποικιλομορφίες εννοιών. Εκεί, όλα είναι ΕΝΑ.


Στην ουσία δεν λέμε κάτι διαφορετικό, απλώς η αναφορά μου είχε πιο στενή γραμματική έννοια. :D

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιαν 07, 2007 8:49 pm

Ναι, θα συμφωνήσω στο ότι η αλήθεια είναι μία, όπως ο ήλιος που μας φωτίζει, αλλά οι ακτίνες είναι πολλές και μέχρι να καταλάβεις την αλήθεια, μιας και δε μπορείς να τη δεις «κατάφατσα» διότι ο ήλιος τυφλώνει, καλό είναι να βλέπεις τις ακτίνες του και σιγά σιγά να προχωράς και να πλησιάζεις να δεις την μία και μοναδική αλήθεια.

Στο δικό μου κεφάλι και στη δική μου κοσμοθεωρία, ο καθένας έχει δικαίωμα (και αποστολή) να ζήσει κατά πως του λέει το μυαλουδάκι του, δεν έχουμε όλοι ούτε την ίδια διανοητική ικανότητα, ούτε την ίδια μυϊκή ικανότητα, ούτε κάτι ίδιο, άρα γιατί θα πρέπει να κάνουμε και όλοι τις ίδιες σκέψεις, να παίρνουμε τις ίδιες αποφάσεις, να ακολουθούμε τους ίδιους δρόμους ;

Όταν ανοίξαμε αυτό το «σπίτι» είπαμε ότι το «οικόπεδο» του είναι πάνω σ’ ένα σταυροδρόμι, γιατί δεν μας εξέφραζαν ποτέ ούτε οι μονόδρομοι, ούτε οι λεωφορειολωρίδες.

Είμαι πεπεισμένος και σίγουρος πως μπορεί να γίνει διάλογος μεστός, ουσιαστικός με επιχειρήματα και χωρίς παρεκτροπές, διότι καλώς ή κακώς πιστεύω στην ποιότητα των μελών. Θεωρώ ότι και κατά το παρελθόν σε στιγμές διένεξης έχουμε παρέμβει για την αποκλιμάκωση της έντασης, έχουμε αφαιρέσει το δικαίωμα συγγραφής από μέλη, έχουμε κάνει όσα πιστεύουμε ότι θα προάγουν το διάλογο, διότι αυτός ο χώρος έγινε ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ σε όσους θέλουν να δώσουν, σε όσους θέλουν να πάρουν, σε όσους πιστεύουν πως αυτός ο χώρος τους εκφράζει. Αυτό είναι το πιστεύω μας και δε διστάζουμε να δίνουμε μια ακόμη ευκαιρία εναρμόνισης, δε διστάζουμε να φωνάζουμε τα πιστεύω μας, δε φοβόμαστε να κονταροχτυπιόμαστε σε θέματα ιδεών.

Θα σας παρακαλέσω λοιπόν όλους, να μην ξανασκεφτείτε, ότι υπάρχουν κλίκες, ότι υπάρχουν ομάδες, ότι υπάρχουν επιτιθέμενοι και αμυνόμενοι.
Όχι, υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, που εκφράζουν ΜΟΝΟ την προσωπική τους άποψη και τίποτα παραπάνω.
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 9:38 pm

Ναι, θα συμφωνήσω στο ότι η αλήθεια είναι μία, όπως ο ήλιος που μας φωτίζει, αλλά οι ακτίνες είναι πολλές και μέχρι να καταλάβεις την αλήθεια, μιας και δε μπορείς να τη δεις «κατάφατσα» διότι ο ήλιος τυφλώνει, καλό είναι να βλέπεις τις ακτίνες του και σιγά σιγά να προχωράς και να πλησιάζεις να δεις την μία και μοναδική αλήθεια.


Η παραπάνω τοποθέτηση με βρίσκει και μένα σύμφωνο. Είναι μια συγκλητική τοποθέτηση και είναι πολύ όμορφο να παρομοιάζουμε τον ήλιο με την αλήθεια και τις ακτίνες του με τους δρόμους που θα μας φέρουν κοντά σ' αυτή.

Ο κάθε άνθρωπος, "εξελιγμένος" ή όχι, είναι από μόνος του ένα μοναδικό θαύμα. Κρύβει μέσα του έναν ολόκληρο κόσμο. Γι' αυτό και πολλές ανατολικές διδασκαλίες του εσωτερισμού εκφράζουν την άποψη πως η μελέτη των ανθρώπων δεν πρέπει να γίνεται κατ' αποκοπήν αλλά πάντα σε σχέση με τον κόσμο, με το σύμπαν. Ισχύει και το αντίστροφο βέβαια. Μπορούμε να μάθουμε πολλά πράγματα για τον εαυτό μας, μελετώντας το σύμπαν.

Οι δρόμοι, οι "οδοί", είναι περισσότεροι από έναν, ασφαλώς. Η δική μας "δουλειά" είναι, να μελετήσουμε όσους δρόμους περισσότερους μπορούμε. Να "επισκεφτούμε" τα διάφορα μονοπάτια - αδιαφορώντας για τον προορισμό γιατί γνωρίζουμε πως ο προορισμός σε κάθε περίπτωση είναι το ίδιο σημείο. Συνεπώς, ο "δρόμος" είναι αυτός που μας ενδιαφέρει και όχι ο προορισμός του. Τι θα βρούμε σ' αυτόν τον δρόμο, ποιους ανθρώπους θα συναντήσουμε, τι έχουν να μας πουν αυτοί - και όχι τι θα τους πούμε εμείς - εμείς είμαστε οι απλοί οδοιπόροι, οι απλοί παρατηρητές.

Ασφαλώς ο avaris έχει σε πολλά σημεία δίκιο. Ο πλανήτης καταστρέφεται, γίνονται πόλεμοι, υπάρχει πείνα, αδικία, υπάρχουν τόσα άσχημα πράγματα. Είναι καλό να ελπίζουμε για κάτι καλύτερο. Κάποιος λέει : "τα πάντα ρει, τα πάντα ρει / γι' αυτό ο κόσμος να σωθεί μπορεί". Αυτή η θετική οπτική είναι που πρέπει να μας ενδιαφέρει. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον.

Δεν είναι θέμα νομίζω κανενός "εξελιγμένου". Ο "εξελιγμένος" εξελίχθηκε, πάει, ότι ήταν να κάνει το έκανε. Γιατί να ασχοληθεί με την πάρτη μας ; Δεν είναι ανόητος. Ξέρει πως μονάχα προβλήματα θα του δημιουργήσουμε. Το θέμα είναι ΤΙ κάνουμε εμείς. Όχι ως "εξελιγμένοι", αλλά ως άνθρωποι, που εκφράζουν όπως λέει ο Ramoglou, τις προσωπικές τους απόψεις.

Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Κυρ Ιαν 07, 2007 10:21 pm

Συνάντησα το εξής :

Κατά την διάρκεια των εορτών βρέθηκα σ' ένα ψαροχώρι. Μικρό χωριό, με σχετικά λίγους κατοίκους (ίσως λιγότερους από 5.000). Ασφαλώς, υπήρχαν καταστήματα, όμως πουθενά δεν έβλεπες φωτεινές επιγραφές και ταμπέλες. Θα μου πείτε, πως ξεχώριζες ότι ήταν κατάστημα ; Υπήρχε πάνω από την είσοδο του καταστήματος μια μικρή επιγραφή, που χαρακτήριζε το είδος του καταστήματος. Εκτός αυτού, όλα τα καταστήματα είχαν το ίδιο μέγεθος "επιγραφής" ακόμη ακόμη - πολλά από αυτά - είχαν και την ίδια γραμματοσειρά. Οι "ταμπέλες" δηλ. ήταν ομοιόμορφες. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση αυτό και έτσι αναγκάστηκα να ρωτήσω κάποιον ντόπιο. Του είπα : "Πολύ όμορφο το χωριό σας, όμως γιατί τα καταστήματα του έχουν ομοιόμορφες επιγραφές ; ". Και η απάντηση ήταν : "Γιατί το ψωμί δεν έχει ταμπέλες. Εσύ όταν πας να αγοράσεις ψωμί κοιτάς την ταμπέλα ή το ψωμί ;" Ομολογώ πως δεν περίμενα μια τέτοια απάντηση. Έφερα στο νου μου την Ελλάδα. Εδώ, στον τόπο μας, αγοράζουμε μέχρι και ψωμί αφού πρώτα δούμε την μάρκα του! Αν ο φούρνος έχει μια πολυτελή επιγραφή, έχει βιτρίνα, τότε το ψωμί του - λέμε - θα είναι καλό.

Προσωπικά, μετά την απάντηση που πήρα από τον ντόπιο, αισθάνθηκα πολύ άσχημα. Σκέφτηκα πως αν κάτι τέτοιο υπήρχε έστω και μία πιθανότητα να εφαρμοστεί, ας πούμε στην θεσσαλονίκη - που είναι τίγκα στην κακόγουστη ταμπέλα - θα γινόταν χαμός. Κι όμως συνάντησα ανθρώπους που δεν τους ενδιέφερε αν το ψωμί ήταν από τον φούρνο του τάδε ή του δείνα, τους ενδιέφερε η ποιότητά του, το στάρι του ή τα υλικά του ή ο τρόπος παρασκευής του. Μπορεί ο φούρνος να μην είχε καν βιτρίνα, να ήταν ένα απλό σπίτι που πάνω από την είσοδό του να έγραφε "Αρτοποιείο" και μόνο, όμως το ψωμί παιδιά, ήταν ... όλα τα λεφτά! Δεν έχω ξαναφάει τέτοιο ψωμί δηλ. παρ' όλο που ο τόπος μας, είναι τόπος σιτηρών. Ψωμί από μαλακό στάρι, γλυκό, το άνοιγες και ευωδίαζε ο τόπος ... Ψωμίλα ρε παιδί μου, ψωμίλα! "Αχνός τριανταφυλλένιος" που λέει κι ένα τραγούδι. Καλά, δεν μιλάω για τα ψάρια δηλ. τι να πω ... ΤΙ να πω ?

Ποιος είναι ο "εξελιγμένος" λοιπόν και ποιος ο "ανεξέλικτος" ; Για μένα, αυτοί οι άνθρωποι ήταν "εξελιγμένοι" κι εγώ μπροστά τους αισθανόμουν σαν αγριάνθρωπος που μόλις είχε ανακαλύψει την φωτιά!

Ασφαλώς και δεν υποτιμώ τον τόπο μου. Αγαπάω την Ελλάδα περισσότερο απ' ότι η ίδια αγαπάει τον εαυτό της. Όμως θέλω να δείξω αφ' ενός πως οι χαρακτηρισμοί, οι ταμπέλες - οι κάθε είδους ταμπέλες (είτε αφορούν καταστήματα, είτε αφορούν κατηγορίες ανθρώπων) δεν εξασφαλίζουν απαραιτήτως και την ποιότητά του, αφ' ετέρου δεν υπάρχουν - κατά την άποψή μου - "εξελιγμένοι" ούτε "ανεξέλικτοι". Όλα βρίσκονται στο μυαλό μας. Τα ξέρουμε αυτά, τα είδαμε, τα βλέπουμε, τα συναντούμε κάθε στιγμή. Το θέμα είναι ΤΙ βρίσκεται στην καρδιά μας ...

Π. Β

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Κυρ Ιαν 07, 2007 11:18 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Επειδή οι ερωτήσεις σου είναι όμοιες με τον Ράμογλου- δεν σου απαντώ, διότι ήδη απάντησα.


Έχεις κάθε δικαίωμα να μην απαντήσεις, απλά εγώ θα σου πω πως, από αυτά που απάντησες στο Ράμογλου δεν καλύφθηκα, άλλωστε μία ερώτηση που εγώ σου έκανα δεν στην είχε κάνει ο Ράμογλου. Δεν πειράζει όμως.

Παράθεση:
Τέλος ο σκοπός του φόρουμ δεν είναι να κρίνει κανένα και κανενός το μέλλον, είναι χώρος συζήτησης και όποιος δεν το κατάλαβε ή στοχεύει αλλού μάλλον είναι σε λάθος χώρο.




Ο Εσωτερισμός δεν είναι ιδιοκτησία για να ορίζεται καπιταλιστικά το όριο του σωστού και του λάθους χώρου.
Ποιός και με τι προσόντα ορίζει το σωστό και το λάθος?


Η ανωτέρω αναφορά μου δεν ήταν στον εσωτερισμό, αλλά στο σκοπό του φόρουμ και επέτρεψέ μου να γνωρίζω ίσως και λίγο καλύτερα το σκοπό δημιουργίας του.


Η τοποθέτηση περί της μίας αληθείας με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη.
Πράγματι η αλήθεια είναι μία και μοναδική, αλλά δυστυχώς δεν την γνωρίζει κανείς, μπορεί μόνο να την προσεγγίσει.

Οι δρόμοι που οδηγούν σε αυτή είναι πολλοί και ο καθένας διαλέγει αυτόν που του ταιριάζει καλύτερα.
Η διαφορετικότητα των ανθρώπων, καθώς και οι ποικιλία των δρόμων που οδηγούν στην αλήθεια, σίγουρα μπορούν να φέρουν την αντιπαράθεση. Δεν με ενοχλεί ούτε με ενόχλησε ποτέ μία άποψη διαφορετική από την δική μου, μιας και ο συγκερασμός απόψεων οδηγεί πιο κοντά στην αλήθεια. Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι η άμεση κατάκριση, η αλαζονεία, καθώς επίσης και η απαξίωση.

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:θέλω να δείξω αφ' ενός πως οι χαρακτηρισμοί, οι ταμπέλες - οι κάθε είδους ταμπέλες (είτε αφορούν καταστήματα, είτε αφορούν κατηγορίες ανθρώπων) δεν εξασφαλίζουν απαραιτήτως και την ποιότητά του….


Πολύ σωστά. Ο καθένας μπορεί να έχει για τον εαυτό του όποια άποψη θέλει, άσχετα εάν αυτή αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.

Θεωρώ πως μεταξύ των ανθρώπων πράγματι υπάρχει διαχωρισμός επιπέδου, δεν είναι όλοι στο ίδιο επίπεδο, δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη την ίδια νοημοσύνη και την ίδια διάνοια. Αυτοί όμως που βρίσκονται πραγματικά – και δεν τον νομίζουν απλά - στο ποιο πάνω σκαλί, αυτοί μπορούν και να αντιληφθούν καλύτερα μία κατάσταση και ακόμα περισσότερο αυτούς που είναι πιο κάτω.
Κατά την προσωπική μου άποψη μία ανάρμοστη συμπεριφορά – και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά – δεν είναι δείγμα εξέλιξης σε καμία περίπτωση.

Όλα ξεκινάνε από τον ίδιο μας τον εαυτό, η πρώτη και σημαντικότερη εργασία που πρέπει να κάνει κανείς είναι να φτιάξει τον εαυτό του. Μόνο εάν είσαι «καλά» μπορείς να προσφέρεις εάν δεν είσαι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Αυτό φυσικά δεν είναι εύκολο, γιατί συνήθως οι περισσότεροι ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως είναι μία χαρά!
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Ιαν 08, 2007 1:06 am



>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Φίλε Epsylon, να θυμάσαι πως ΑΝ "οι ανώτερες πνευματοψυχές" είχαν βγάλει την κρίση τους, είχαν αποφασίσει δηλ. για τον κόσμο, ΤΟΤΕ ο κόσμος έτσι όπως τον βλέπεις, δεν θα υπήρχε.



Φίλε Ντέβα, οι ανώτερες πνευματοψυχές, βλέποντας τα «όμορφά» μας, έχουν ήδη αποφασίσει αυτός ο κόσμος να μην υπάρχει τω μέλλοντι.
Θα υπάρχει ίσως ο κόσμος, αλλά όχι αυτός εδώ.

Αν βρίσκεσαι ακόμη σε θέση να μιλάς και να γράφεις - όχι απαραιτήτως δηλ. στο mystica, μην το πάρεις έτσι το θέμα - είναι γιατί οι "ανώτερες πνευματοψυχές", ακόμη την ψάχνουν μαζί σου. Και μαζί μας δηλ.


Αν η λέξη «ψάχνουν» μεταφραστεί ως αφήνουν ακόμη την ευκαιρία σύνεσης- τότε σύμφωνοι, ακόμη την ψάχνουν.

Τους έχει μπερδέψει φίλε και δεν ξέρουν τι να κάνουν με την πάρτη σου. Ωστόσο, όπως βλέπεις, σου δίνουν την ευκαιρία και περιμένουν. Ακόμη περιμένουν.


Με τον καθένα από εμάς ξέρουν τι θα κάνουν, αναλόγως των «επιτευγμάτων» μας.
Περιμένουν μέχρι της τελευταίας στιγμής.
Μετά θα σαρώσουν την επιφάνεια του πλανήτη για να καθαριστεί ο δρόμος στον ερχόμενο Πολιτισμό της Ψυχής.
Στον Πολιτισμό, στον οποίο διαφωνεί το μεγαλύτερο μέρος των ανθρώπων.
Αλλά αυτό βέβαια δεν έχει καμιά σημασία.
Έρχεται η ώρα να πάψει η Γη να αποτελεί το στάβλο του τοπικού Γαλαξία, μαντρί – καραντίνα για τις άγουρες ψυχές.

Ladyhawk έγραψε:

>|<>QBB<
Έχεις κάθε δικαίωμα να μην απαντήσεις, απλά εγώ θα σου πω πως, από αυτά που απάντησες στο Ράμογλου δεν καλύφθηκα, άλλωστε μία ερώτηση που εγώ σου έκανα δεν στην είχε κάνει ο Ράμογλου. Δεν πειράζει όμως.


Ramoglou έγραψε:

>|<>QBB<
Που είναι η κρίση και που εκφράζεται η αντίθεση ;
Όταν είσαι κάπου και λες ότι εντάχθηκες εκεί για να λειτουργήσεις υπέρ του γενικού καλού και ότι σηκώθηκες και έφυγες γιατί οι άλλοι διαφωνούσαν μαζί σου, τότε αυτό σε απλά λόγια λέγεται εγκατάλειψη μάχης και παράδοση όπλων.


Ladyhawk έγραψε:

>|<>QBB<
Που είδες την κρίση;;;;;;;
Που είδες την άποψή μου επί του θέματος για να κρίνεις εάν είναι σύμφωνη ή αντίθετη;;;;;;;

Εάν το να αγωνίζεσαι για κάτι και μετά τα παρατάς δεν είναι παράδοση όπλων τότε τι είναι;;;;;


Είπαμε και πριν: υπάρχει διαφορά αντιλήψεων, αισθημάτων, ιδανικών και επιδιώξεων.
Δεν μιλάμε για κάλυψη, αλλά για την αντίθεση.
Συμφωνώ, ότι δεν πειράζει.

>|<>QBB<
Η ανωτέρω αναφορά μου δεν ήταν στον εσωτερισμό, αλλά στο σκοπό του φόρουμ και επέτρεψέ μου να γνωρίζω ίσως και λίγο καλύτερα το σκοπό δημιουργίας του.


Ποιος είναι αυτός μέσα σου, που σου ψιθυρίζει τόσο επίμονα, ότι γνωρίζεις λίγο καλλίτερα?
Αν ληφθεί υπ’ όψιν το « Ένα ξέρω, ότι τίποτε δεν ξέρω» - τότε η ανωτέρω τοποθέτηση αν δεν θα είναι αλαζονεία, τότε τι θα είναι?

Θεωρώ πως μεταξύ των ανθρώπων πράγματι υπάρχει διαχωρισμός επιπέδου, δεν είναι όλοι στο ίδιο επίπεδο, δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη την ίδια νοημοσύνη και την ίδια διάνοια.


Ο Νόμος του Κάρμα βασίζεται στις σχέσεις αιτίας- αποτελέσματος και εκδηλώνεται με την δράση του όχι μόνο στο φυσικό-υλικό επίπεδο, αλλά και στο νοητικό και πνευματικό επίπεδο.
Ο άνθρωπος οφείλει να υποφέρει μέχρις ότου δεν μάθει να ελέγχει τις πράξεις του με την βοήθεια των όντως γνώσεων και της σοφίας.
Το αποτέλεσμα των άγνωστων σήμερα σε μας πράξεων μας του παρελθόντος είναι η μοίρα ( αδρίστα).
( εδώ υπάρχει μια ομοιότητα μεταξύ της ινδικής λέξης αδρίστα και της ελληνικής αδράστεια).
Η νέα ενσάρκωση του ανθρώπου θα γίνει σε τέτοιο σώμα, που αντιστοιχεί στις πράξεις, που έγιναν στην προηγούμενη ζωή.
Οι θάνατοι και οι επαναγεννήσεις θα συνεχίζονται μέχρις ότου δεν επιτευχθεί η μόκσα η αλλιώς η τελική απελευθέρωση.
Το κάρμα- είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας, ενώ οι πράξεις μας είναι το αποτέλεσμα των σκέψεών μας, συνεπώς ο ίδιος ο άνθρωπος δημιουργεί το κάρμα του, που είναι το προϊών της σκέψης του.
Η θεωρία του κάρμα είναι η μοναδική επιστημονική εξήγηση των διαφορών και ανισοτήτων στο φυσικό-υλικό, νοητικό και ακόμη στο οικονομικό επίπεδο των ανθρώπων.
Η τυφλή τύχη δεν έχει καμιά θέση.

Αυτοί όμως που βρίσκονται πραγματικά – και δεν τον νομίζουν απλά - στο ποιο πάνω σκαλί, αυτοί μπορούν και να αντιληφθούν καλύτερα μία κατάσταση και ακόμα περισσότερο αυτούς που είναι πιο κάτω.


Θα μπορούσες να μου δείξεις ποιοι είναι οι πιο κάτω από σένα, οι οποίοι δεν μπορούν να αντιληφθούν εκείνους, που βρίσκονται πιο πάνω?


Κατά την προσωπική μου άποψη μία ανάρμοστη συμπεριφορά – και δεν αναφέρομαι σε κανέναν προσωπικά – δεν είναι δείγμα εξέλιξης σε καμία περίπτωση.


Περί ανάρμοστης συμπεριφοράς ας το αφήσουμε στην άκρη.
Υπήρξαν αρκετά κρούσματα της ανάρμοστης συμπεριφοράς εδώ – υπάρχουν τα γραπτά- που δεν αποτελούσαν δείγματα εξέλιξης σε καμιά περίπτωση.
Υπήρξε και η μεγάλη ανοχή στην ανάρμοστη συμπεριφορά, από της πλευράς των «εξελιγμένων», λόγω αντίθεσης, πράγμα που για μένα δεν αποτελούσε επίσης δείγμα εξέλιξης σε καμιά περίπτωση.
Καλές είναι οι θεωρίες.
Οι πράξεις κουτσαίνουν.
Και θα κουτσαίνουν για πολύν καιρό ακόμη.

. . . οι περισσότεροι ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως είναι μία χαρά!


Αφού οι λιγότεροι ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως είναι μια χαρά- ας τους ευχηθούμε να είναι ακόμη καλλίτερα!
Είναι όμορφα να ζεις με τις ψευδαισθήσεις. . .
Όμως η Αυτού Μεγαλειότης Ζωή βάζει τα πάντα στη θέση τους.
Και τους χειρότερους, και τους «καλλίτερους».
Χωρίς εξαίρεση.

Τα δέοντα.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιαν 08, 2007 1:35 am

Η ανωτέρω αναφορά μου δεν ήταν στον εσωτερισμό, αλλά στο σκοπό του φόρουμ και επέτρεψέ μου να γνωρίζω ίσως και λίγο καλύτερα το σκοπό δημιουργίας του.


Ποιος είναι αυτός μέσα σου, που σου ψιθυρίζει τόσο επίμονα, ότι γνωρίζεις λίγο καλλίτερα?
Αν ληφθεί υπ’ όψιν το « Ένα ξέρω, ότι τίποτε δεν ξέρω» - τότε η ανωτέρω τοποθέτηση αν δεν θα είναι αλαζονεία, τότε τι θα είναι?


Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά μάλλον αγαπητέ Epsylon δεν κατανοείς τα απλά Ελληνικά.
Αν η Ladyhawk που είναι εκ των συνιδρυτών αυτού του χώρου δεν γνωρίζει λίγο καλύτερα από σένα ή από κάποιο άλλο μέλος, το σκοπό δημιουργίας αυτού του Forum, τότε ποιος τον γνωρίζει ;;;; Εσύ ;;;;

Η τοποθέτηση σου λοιπόν περί αλαζονείας (και με βάση το ΔΙΚΟ ΣΟΥ σκεπτικό) είναι προϊόν επιθετικής σκέψης και κακόβουλης κριτικής, με ενεχόμενο δόλο, κατ’ εξακολούθηση και κατά συρροή. Ωσαύτως, το συνεχιζόμενα εξεφραζόμενο μένος κατά συγκεκριμένου προσώπου, δια της πλήρους διαστρεβλώσεως των λόγων του και η ευθεία επιθετική στάση συνηγορούν εις τον χαρακτηρισμό σου ως λασπολόγου, συκοφάντη και προβοκάτορα.

Καλό ;
Αν δεν σου αρέσει θα πρέπει να σκεφτείς ότι αυτό είναι ένα παράδειγμα του πως φαίνονται στους άλλους τα δικά σου γραπτά !!!
Αν σου αρέσει συνέχισε να παραθέτεις τις απόψεις σου με τον ίδιο τρόπο.
Όμως θα υπάρχουν ανάλογες απαντήσεις :)

Καλημερούδια !!!
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Ιαν 08, 2007 3:11 am

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά μάλλον αγαπητέ Epsylon δεν κατανοείς τα απλά Ελληνικά.


Γιατί φίλε Ράμογλου έσπευσες να παρέμβεις?
Σε προσκάλεσε κανείς?
Ο Epsylon δεν δέχεται μαθήματα Ελληνικής γλώσσας, την οποία την χειρίζεται πολύ καλλίτερα από σένα και πολύ καλλίτερα την κατανοεί.
Το ύφος σου είναι άγριο, τουρκοβλάχικο.
Κράτα την ψυχραιμία αντάξια συντονιστού και όχι ξεφωνητού Βαρβακείου αγοράς!


Αν η Ladyhawk που είναι εκ των συνιδρυτών αυτού του χώρου δεν γνωρίζει λίγο καλύτερα από σένα ή από κάποιο άλλο μέλος, το σκοπό δημιουργίας αυτού του Forum, τότε ποιος τον γνωρίζει ;;;; Εσύ ;;;;


Μνημείο αλαζονείας.
Μου έρχεται να γελάω με το ξέσπασμά σου.
Μου έρχεται να γελάω με την συμπεριφορά σου.
Μιλάς σαν ένας συνηθισμένος γραμματέας οργάνωσης βάσης.
Η σαν πρόεδρος ενός κολχόζ.

Η τοποθέτηση σου λοιπόν περί αλαζονείας (και με βάση το ΔΙΚΟ ΣΟΥ σκεπτικό) είναι προϊόν επιθετικής σκέψης και κακόβουλης κριτικής, με ενεχόμενο δόλο, κατ’ εξακολούθηση και κατά συρροή. Ωσαύτως, το συνεχιζόμενα εξεφραζόμενο μένος κατά συγκεκριμένου προσώπου, δια της πλήρους διαστρεβλώσεως των λόγων του και η ευθεία επιθετική στάση συνηγορούν εις τον χαρακτηρισμό σου ως λασπολόγου, συκοφάντη και προβοκάτορα.


Πάρε ένα ηρεμιστικό.
Θα σου κάνει καλό.
Και μάζεψε την γλώσσα σου, η οποία είναι δυσανάλογα μεγάλη του ύψους σου, πνευματικέ νάνε.
Η δική μου σκέψη φαίνεται σε όλα τα κείμενά μου, που ξέρω ότι δεν σου αρέσουν.

Όσο για το λασπολόγο, συκοφάντη και προβοκάτορα- είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα.
Αυτήν την τέχνη εσύ την γνωρίζεις πολύ καλλίτερα.
Μη μου παριστάνεις εδώ τον δίκαιο.
Πρώτα να μεγαλώσεις.
Και μάθε να μιλάς με τους ανωτέρους σου με δέοντα σεβασμό.



Καλό ;
Αν δεν σου αρέσει θα πρέπει να σκεφτείς ότι αυτό είναι ένα παράδειγμα του πως φαίνονται στους άλλους τα δικά σου γραπτά !!!


Χαίρομαι που κατάφερα να δείξω σε όλους την αληθινή σου φύση.
Τους βλάχικους τρόπους σου, την δημοκρατικότητά σου.

‘Ασε τους άλλους στην άκρη και αντιμετώπισέ με ΜΟΝΟΣ!
Εκτός αν είσαι δειλός και ανάπηρος και σου χρειάζονται τα δεκανίκια των άλλων.
Ξέρω ότι μισείς τα δικά μου τα γραπτά.
Το ήξερα από πολύν καιρό.
Σε ενοχλούν, διότι σου δείχνουν μέχρι που φτάνει το αληθινό μπόι σου.
Σου δείχνουν τι ποιότητα έχει η ψυχούλα σου, που δεν αντέχει τα δύσκολα.
Και πολύ θα ήθελες να απαλλαγείς από την παρουσία μου εδώ.
Αφού είσαι εδώ δερβέναγας πασάκος περιφερικού επιπέδου – διέγραψέ με!
Σε προκαλώ, δημοκρατούλη.
Άντε ντε!
Να δουν όλοι εδώ μέσα ότι λόγω προσωπικής διαφοράς μπορούν να διαγραφούν.


Αν σου αρέσει συνέχισε να παραθέτεις τις απόψεις σου με τον ίδιο τρόπο.
Όμως θα υπάρχουν ανάλογες απαντήσεις



Άκου δω, μικρό αγόρι μου …
Δεν θα μου βάλεις ειδικά εσύ λογοκρισία στα λόγια μου και στις σκέψεις μου.
Μην πετάγεσαι ακάλεστος.
Πρέπει να μεγαλώσεις λιγάκι.
Να μορφωθείς.
Να μάθεις να φέρεσαι και να μιλάς σαν κύριος.
Σαν συντονιστής.
Στις ανάλογες βλακείες σου θα λαμβάνεις απαντήσεις, που θα χάσεις τον ύπνο σου.
Με μένα δεν τα βγάζεις εύκολα, δεν είμαι για τα δοντάκια σου.
Αν νομίζεις πως κωλώνω από τις υστερικές κραυγές σου- είσαι γελασμένος.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις- είναι να με διαγράψεις.
Θα διαγράψεις όμως μαζί μου και όλα τα κείμενά μου, μια που τα μισείς θανάσιμα.
Εμπρός «προνομιούχε» λοιπόν…


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες