"Αφύσικη συμπεριφορά":Ψυχικός ή Ψυχωτικός?

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιαν 08, 2007 4:33 am

Απόλαυση !!!
Μνημείο λόγου, ήθους και βέβαια «εξελιγμένου» λόγου !!!

Ας πάμε λοιπόν στο χαμερπή διάλογο τον οποίο αψόγος χειρίζεσαι και κατανοείς φίλτατε Epsylon, ελπίζω βέβαια να φτάσω έστω και κατ΄ ελάχιστον Μεγάλε Διδάσκαλε το επίπεδο σου, όχι τίποτε άλλο αλλά δεν μ’ ενοχλούν οι λάσπες κιόλας, οπότε ας λερωθώ μαζί σου, ας παίξουμε σαν «παιδάκια» με τα χώματα.

Γιατί φίλε Ράμογλου έσπευσες να παρέμβεις?
Σε προσκάλεσε κανείς?


Ναι, με προσκάλεσε το δικαίωμα μου ως ιδιοκτήτη και συντονιστή, να παρεμβαίνω.
Μήπως θέλεις να στο εκχωρήσω για να κάνεις τη δουλειά σου ελεύθερα ;
Μήπως να το αρνηθώ για να μη σ’ ενοχλώ ;

Ο Epsylon δεν δέχεται μαθήματα Ελληνικής γλώσσας, την οποία την χειρίζεται πολύ καλλίτερα από σένα και πολύ καλλίτερα την κατανοεί.


ΟΚ ! Αυτό το κάνει ο Epsylon, εσύ τι κάνεις ;
Εκτός κι αν πάνω στην ταραχή σου μιλάς σε τρίτο πρόσωπο για τον εαυτό σου και έτσι πρέπει ν’ αρχίσουμε την ψυχανάλυση !!!

Το ύφος σου είναι άγριο, τουρκοβλάχικο.
Κράτα την ψυχραιμία αντάξια συντονιστού και όχι ξεφωνητού Βαρβακείου αγοράς!


Κατ’ αρχάς ο όρος «τουρκοβλάχικο» είναι αδόκιμος μιας και οι βλάχοι (βάλαχ) δεν είχαν σχέσεις με τους Οθωμανούς, το παραπάνω εμπίπτει και στο χαρακτηρισμό «ανιστόριτος».
Έχωωωωω λέέέέέγετε !!!!!

Μνημείο αλαζονείας.
Μου έρχεται να γελάω με το ξέσπασμά σου.
Μου έρχεται να γελάω με την συμπεριφορά σου.


Έφτασες φίλε δεύτερος και καταϊδρωμένος, εγώ γέλαγα με τα δικά σου ξεσπάσματα πολύ πριν εσύ αποκτήσεις το συναίσθημα του νευρικού γέλιου λόγο ανικανότητας έκφρασης θυμού. Αν σου έρχεται να γελάσεις, γέλα, απλά πρόσεχε μη δεις καθρέφτη και λιποθυμήσεις από τα γέλια !

Μιλάς σαν ένας συνηθισμένος γραμματέας οργάνωσης βάσης.
Η σαν πρόεδρος ενός κολχόζ.


Η πολιτική μου ιδεολογία είναι αντίθετη από τις οργανώσεις βάσης και την ίδρυση κολχόζ. Κάτι άλλο βρες, αυτό δε με αγγίζει, έλα μπορείς, μπορείς προσπάθησε λίγο ακόμα.

Πάρε ένα ηρεμιστικό.
Θα σου κάνει καλό.


Θα μου χορηγήσεις συνταγή ; Διότι τα φαρμακεία δε δίνουν ηρεμιστικά χωρίς συνταγή. Αν βρεις λοιπόν κανά γιατρό, πάρτη και σου υπόσχομαι ότι όταν έχω αϋπνίες θα τα παίρνω. Αλήθεια εσένα τι σου χορηγούν ; Δε βλέπω και να σε πιάνουν κιόλας ! Τστστστς !

Και μάζεψε την γλώσσα σου, η οποία είναι δυσανάλογα μεγάλη του ύψους σου, πνευματικέ νάνε.
Η δική μου σκέψη φαίνεται σε όλα τα κείμενά μου, που ξέρω ότι δεν σου αρέσουν.


Καλά ε ! Έμεινα Άναυδος και Άφωνος (γωνία) ! Τι είπε ο άνθρωπος !
WOW ! Ψιτ Μεγάλε Διδάσκαλε και Υπέρτατε Γκουρού της Αγάπης ; Μήπως μπορείτε να μου κάνετε ιδιαίτερα σας παρακαλώ ;
Αυτή η τριλογία πολύ μ’ άρεσε !
Γλώσσα – ύψος – πνευματικός νάνος !
Δηλαδή, όποιος έχει κοντή γλώσσα και είναι πάνω από 1.80 είναι Σοφότατος Διδάσκαλος !!!
Hellooooo ! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !!! ΜΑΘΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑΡΑΖΕΣΑΙ !

Τα κείμενα σου τα κρίνει όποιος τα διαβάζει και βγάζει τη δική του άποψη.
Εσύ τα έκρινες άξια βράβευσης από την Ακαδημία Αθηνών ;
Ε ζήτα το βραβείο !

Όσο για το λασπολόγο, συκοφάντη και προβοκάτορα- είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα.


Και γύρισε ο πετεινός και του’ριξε ροχάλα !!!

Αυτήν την τέχνη εσύ την γνωρίζεις πολύ καλλίτερα.
Μη μου παριστάνεις εδώ τον δίκαιο.


Μάθε τέχνη κι άστηνε κι αν βρεις τον Epsylon πιάστηνε !
Αλλά εδώ σου παριστάνω τον δίκαιο και αλλού σου παριστάνω τον άδικο ;
Χμμμ !!! Πάλι τυπογραφικό λάθος !!!

Πρώτα να μεγαλώσεις.
Και μάθε να μιλάς με τους ανωτέρους σου με δέοντα σεβασμό.


Yes Master !!!
(Ψίτ σιγά σιγά παππού μη κάψεις και ότι απέμεινε ! Γιατί το τραγούδι λέει … «δες τι απέμεινε, δες τι απέμεινε χώμα και στάχτη τώώώρα έγινε !!!» … ε μη σε χάσουμε και μετά δεν έχουμε να γελάμε !)

Χαίρομαι που κατάφερα να δείξω σε όλους την αληθινή σου φύση.
Τους βλάχικους τρόπους σου, την δημοκρατικότητά σου.


Σαρακατσάνος είμαι !!!
Είδες που για μια ακόμη φορά πλανήθηκες πλάνην οικτράν ;
Αχ τι θα σε κάνω και είσαι και μεγάλος άνθρωπος και δε θέλω να σε συγχύζω !

‘Ασε τους άλλους στην άκρη και αντιμετώπισέ με ΜΟΝΟΣ!


Μισό να διώξω κάτι πνεύματα που είχα φωνάξει γιατί νόμιζα θα παλέψουμε σε αστρικά πεδία !
……………… ΟΚ ! Μόνος είμαι !

Εκτός αν είσαι δειλός και ανάπηρος και σου χρειάζονται τα δεκανίκια των άλλων.


Μπα τα καταφέρνω μια χαρά και από το καροτσάκι !
Εσύ με την ορθοστατική πίεση πως τα πας ;

Α) Ξέρω ότι μισείς τα δικά μου τα γραπτά.
Β) Το ήξερα από πολύν καιρό.
Γ) Σε ενοχλούν, διότι σου δείχνουν μέχρι που φτάνει το αληθινό μπόι σου.


Α)Ενορατικός ;;; WOW !!!
Β)Και γιατί δεν μας το έλεγες ;
Γ)Καλά γραπτά είναι ή μεζούρα ;

Σου δείχνουν τι ποιότητα έχει η ψυχούλα σου, που δεν αντέχει τα δύσκολα.


Σοβαρά ; Μα καλά τελικά είσαι Πολύύύύ καλός ! Σ’ ευχαριστώ βρε να’σαι καλά !

Και πολύ θα ήθελες να απαλλαγείς από την παρουσία μου εδώ.
Αφού είσαι εδώ δερβέναγας πασάκος περιφερικού επιπέδου – διέγραψέ με!
Σε προκαλώ, δημοκρατούλη.
Άντε ντε!
Να δουν όλοι εδώ μέσα ότι λόγω προσωπικής διαφοράς μπορούν να διαγραφούν.


ΛΑΘΟΣ !!!

Αν σε διαγράψω (τώρα μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα της παρέμβασης αλλά τέλος πάντων) θα το παίζεις ήρωας, επαναστάτης, κλπ κλπ. Εγώ όμως θα σε αφήσω να εκτίθεσαι και να ωρύεσαι, αποδεικνύοντας ότι αυτά που γράφεις δεν είναι τα πιστεύω σου και η βιωματική σου πράξη αλλά τα όσα μετέφρασες, διάβασες και αντέγραψες.

Προχώρα ανενόχλητος λοιπόν, εγώ απλά θα συνεχίσω να σου απευθύνω το λόγο που καταλαβαίνεις. Γιατί τ’ άλλα δε τα κατάλαβες και γι’ αυτό τα βιάζεις και παραφύσην και από φύσην ! (Τα γραπτά εννοώ)

Άκου δω, μικρό αγόρι μου …


Μάλιστα Κύριε …

Δεν θα μου βάλεις ειδικά εσύ λογοκρισία στα λόγια μου και στις σκέψεις μου.


Όχι Κύριε.

Μην πετάγεσαι ακάλεστος.


Μα έχω πρόσκληση !

Πρέπει να μεγαλώσεις λιγάκι.


Ε ναι ! Μη σας πάνε και για παιδεραστία μέσα, γέρο άνθρωπο ! Είναι και περίεργες οι μέρες !

Να μορφωθείς.


Ε σιγά σιγά ! Μη βιάζεστε γιατί ο γέρος ή από πέσιμο, ή από ….μο πάει !

Να μάθεις να φέρεσαι και να μιλάς σαν κύριος.


Σε κυρίους μιλάω σαν κύριος και σε αχθοφόρους σαν αχθοφόρος, βλέπεται εγώ έχω την ικανότητα της προσαρμογής στα εκάστοτε δεδομένα, εσείς δεν την είχατε ποτέ Κύριε !

Σαν συντονιστής.


Και σαν ιδιοκτήτης και σαν συνιδρυτής και σαν μέλος και όπως μ’ αρέσει.

Στις ανάλογες βλακείες σου θα λαμβάνεις απαντήσεις, που θα χάσεις τον ύπνο σου.


Χαχαχα !!! Καλό !
Πολύ προσπάθησαν να το κάνουν αλλά ουδείς το κατάφερε !
Κοιμάμαι μια χαρά και όποτε θέλω !
Εσύ μη τον χάσεις και έχεις και κανα πρόβλημα υγείας !!!

Με μένα δεν τα βγάζεις εύκολα, δεν είμαι για τα δοντάκια σου.


Περαστικά !!!
Κανά Valium παίρνεις ;

Αν νομίζεις πως κωλώνω από τις υστερικές κραυγές σου- είσαι γελασμένος.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις- είναι να με διαγράψεις.
Θα διαγράψεις όμως μαζί μου και όλα τα κείμενά μου, μια που τα μισείς θανάσιμα.
Εμπρός «προνομιούχε» λοιπόν…


Όρμα ωρέ ! Κωλώνουν τα παλικάρια ;
Σου είπα και πριν, δε θα σε διαγράψω που να σε δω γονατιστό και να με παρακαλάς, διαγράφω μόνο όσους πιστεύω πως έχουν αξία και μέσα από μια τέτοια πρακτική θα κατανοήσουν και θα δείξουν τα πολλά χαρίσματα τους.
Εσύ δεν ανήκεις σε αυτή την προνομιούχα τάξη.

Πάμε λοιπόν στη συνέχεια του διαλόγου μας.

Τώρα είσαι και στο στοιχείο σου και θα γράψεις αφ’ εαυτού και όχι αντιγραφούλες στείρες. Μην ντρέπεσαι λοιπόν, ξεγυμνώσου !!! Δεν θα αηδιάσουμε με το θέαμα πήραμε δραμαμίνες !
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιαν 08, 2007 10:59 am

Εικόνα

Εικόνα

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Ευτυχώς ; Όλοι ; "Η αλήθεια δεν είναι μία" ;
"τοις εγρηγορόσιν ένα και κοινόν κόσμον είναι, των δε κοιμωμένων έκαστον εις ίδιον αποστρέφεσθαι" Ηράκλειτος


Κι όμως, λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω καλή μου, όμως η Αλήθεια ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΗ γι' αυτούς που βρίσκονται εν "γρηγορόσιν", όπως λέει το παλικάρι ο Ηράκλειτος, δηλ. για τους ξυπνητούς. Η Αλήθεια είναι μία, κοινή, μοναδική, πεντακάθαρη και καθολική για αυτούς που δεν κοιμούνται. Οι υπόλοιποι, οι "κοιμωμένοι", ζουν ο καθένας στον δικό του κόσμο κι ο καθένας έχει την δική του αλήθεια.

Τς, τς, απρόσεχτο κορίτσι ...



Καλημέρα σε όλους ανεξαιρέτως…εύχομαι ο ήλιος της αλήθειας να φωτίσει με όλη του την δύναμη τα πνεύματα που μας καθοδηγούν , έξω μέσα και γύρω από τους υπολογιστές μας. Αναρωτιέμαι πως θα ήταν αν μπορούσαμε να συνομιλήσουμε κοιτάζοντας ο ένας τον άλλο….τότε θα βλέπαμε και την ύλη που από κάποιους υποτιμάται τα μέγιστα καθώς και την επίδραση της που επιλεκτικά αγνοούμε.

Παύλο μου μάλλον έχεις δίκιο. Προσωπικά κοιμάμαι τον ύπνο τού [ τίνος άραγε]
και αρχίζω να το σκέφτομαι σοβαρά, το αν επιθυμώ να ξυπνήσω.
Από κάτι αναλαμπές ξύπνιου που μου συμβαίνουν κατά καιρούς και μάλιστα καθόλου τυχαία, λέω ότι σοφά υπάρχουν αυτά τα πέπλα της Ισιδας ….
Αν πέσουν τελείως είναι σίγουρο ότι θα είναι καλύτερα?
Παραθέτω ένα συλλογισμό.

Με τόσο ύπνο και τόση μικρή εκμετάλλευση του εγκέφαλου μας και καταφέραμε να οδηγήσουμε τον πλανήτη στο χάλι που έχει….

Σε αυτό το χαμηλό σχεδόν χαμερπές επίπεδο που είμαστε , με τις ελάχιστες δυνάμεις που έχουμε και που χρησιμοποιούμε και ανακαλύψαμε τα πυρηνικά όπλα, τις αγχόνες, την παιδική βία και όλα τα υπόλοιπα που όλοι γνωρίζουμε…..

Προτιμώ να μην φανταστώ :cry: τι θα γινόταν αν όλοι φτάναμε στο ανώτερο επίπεδο εξέλιξης ….αν μπορούσαμε να συγκεντρωνόμασταν εκεί που θέλουμε και όποτε θέλουμε….αν μπορούσαμε να ελέγξουμε τα στοιχεία της φύσεως….αν ακούγαμε ο ένας την σκέψη του άλλου…..

Αυτό το περί απρόσεχτου κοριτσιού πολύ μου άρεσε στην ηλικία μου….χα χα !!! να είσαι καλά….

Mε εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιαν 08, 2007 11:17 am

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:

Παράθεση:
Που είδες την κρίση;;;;;;;
Που είδες την άποψή μου επί του θέματος για να κρίνεις εάν είναι σύμφωνη ή αντίθετη;;;;;;;

Εάν το να αγωνίζεσαι για κάτι και μετά τα παρατάς δεν είναι παράδοση όπλων τότε τι είναι;;;;;


Είπαμε και πριν: υπάρχει διαφορά αντιλήψεων, αισθημάτων, ιδανικών και επιδιώξεων.
Δεν μιλάμε για κάλυψη, αλλά για την αντίθεση.
Συμφωνώ, ότι δεν πειράζει.


Epsylon

Για δεύτερη φορά δεν απαντάς στο ερώτημα «που είδες την άποψή μου επί του θέματος για να κρίνεις ... κλπ» αλλά είπαμε δεν πειράζει, έχεις κάθε δικαίωμα να την αποφύγεις.


Παράθεση:
Η ανωτέρω αναφορά μου δεν ήταν στον εσωτερισμό, αλλά στο σκοπό του φόρουμ και επέτρεψέ μου να γνωρίζω ίσως και λίγο καλύτερα το σκοπό δημιουργίας του.


Ποιος είναι αυτός μέσα σου, που σου ψιθυρίζει τόσο επίμονα, ότι γνωρίζεις λίγο καλλίτερα?
Αν ληφθεί υπ’ όψιν το « Ένα ξέρω, ότι τίποτε δεν ξέρω» - τότε η ανωτέρω τοποθέτηση αν δεν θα είναι αλαζονεία, τότε τι θα είναι?

Αν και ελπίζω να σου λύθηκε η απορία στο συγκεκριμένο από την απάντηση του Ramoglou, θα σου πω και εγώ το εξής :
Είναι να σαν πάει κάποιος σε έναν ζωγράφο και να ισχυριστεί πως γνωρίζει καλύτερα τι απεικονίζει ένας πίνακας του και τι είχε στο μυαλό του ο ζωγράφος όταν τον δημιούργησε.
Είναι σαν να έρθω στο σπίτι ΣΟΥ και να σου πω ότι ΕΓΩ γνωρίζω καλύτερα για ποιο λόγο διάλεξες την τάδε διακόσμηση ή την τάδε περιοχή για να μείνεις και ποιος ο σκοπός της.
Τώρα εάν εσύ νομίζεις πως μπορείς να το κάνεις ... λυπάμαι αλλά θεωρώ πως δεν έχουμε κανένα σημείο επαφής αρά δεν υπάρχει και λόγος να συζητάμε αυτά που εσύ αλλοιώνεις και διακοσμείς με ανάρμοστους χαρακτηρισμούς.
Θεωρώ πως μεταξύ των ανθρώπων πράγματι υπάρχει διαχωρισμός επιπέδου, δεν είναι όλοι στο ίδιο επίπεδο, δεν έχουν όλοι την ίδια αντίληψη την ίδια νοημοσύνη και την ίδια διάνοια.

Ο Νόμος του Κάρμα βασίζεται στις σχέσεις αιτίας- αποτελέσματος και εκδηλώνεται με την δράση του όχι μόνο στο φυσικό-υλικό επίπεδο, αλλά και στο νοητικό και πνευματικό επίπεδο.
Ο άνθρωπος οφείλει να υποφέρει μέχρις ότου δεν μάθει να ελέγχει τις πράξεις του με την βοήθεια των όντως γνώσεων και της σοφίας.
Το αποτέλεσμα των άγνωστων σήμερα σε μας πράξεων μας του παρελθόντος είναι η μοίρα ( αδρίστα).
( εδώ υπάρχει μια ομοιότητα μεταξύ της ινδικής λέξης αδρίστα και της ελληνικής αδράστεια).
Η νέα ενσάρκωση του ανθρώπου θα γίνει σε τέτοιο σώμα, που αντιστοιχεί στις πράξεις, που έγιναν στην προηγούμενη ζωή.
Οι θάνατοι και οι επαναγεννήσεις θα συνεχίζονται μέχρις ότου δεν επιτευχθεί η μόκσα η αλλιώς η τελική απελευθέρωση.
Το κάρμα- είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας, ενώ οι πράξεις μας είναι το αποτέλεσμα των σκέψεών μας, συνεπώς ο ίδιος ο άνθρωπος δημιουργεί το κάρμα του, που είναι το προϊών της σκέψης του.
Η θεωρία του κάρμα είναι η μοναδική επιστημονική εξήγηση των διαφορών και ανισοτήτων στο φυσικό-υλικό, νοητικό και ακόμη στο οικονομικό επίπεδο των ανθρώπων.
Η τυφλή τύχη δεν έχει καμιά θέση.


Εγώ μίλησα για το επίπεδο και την διάνοια των ανθρώπων και εσύ μου απαντάς για το νόμο του κάρμα..... ε τι να πω ..... αλλά λόγια ν αγαπιόμαστε....

Παράθεση:
Αυτοί όμως που βρίσκονται πραγματικά – και δεν τον νομίζουν απλά - στο ποιο πάνω σκαλί, αυτοί μπορούν και να αντιληφθούν καλύτερα μία κατάσταση και ακόμα περισσότερο αυτούς που είναι πιο κάτω.


Θα μπορούσες να μου δείξεις ποιοι είναι οι πιο κάτω από σένα, οι οποίοι δεν μπορούν να αντιληφθούν εκείνους, που βρίσκονται πιο πάνω?

Όχι αλλά μπορώ εάν θες να σου δείξω ποιοι είναι πιο πάνω από εμένα και όχι μόνο δεν το διατυμπανίζουν με απαξιωτισμό, αλλά αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν αθόρυβα να βοηθήσουν και να προσφέρουν... εάν αυτό σου λέει κάτι και δεν είναι άγνωστες λέξεις για σένα, όλοι οι υπόλοιποι (αυτοί δηλαδή που το παίζουν γνώστες εξελιγμένοι και χαλίφηδες στην θέση του χαλίφη), για μένα, είναι μικρά ανθρωπάκια που προσπαθούν να αποδείξουν πως κάποιοι είναι γιατί στην πραγματικότητα δεν είναι τίποτα.

Παράθεση:
. . . οι περισσότεροι ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως είναι μία χαρά!


Αφού οι λιγότεροι ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως είναι μια χαρά- ας τους ευχηθούμε να είναι ακόμη καλλίτερα!


Αρχικά φρόντισε να διαβάζεις πιο προσεκτικά το τι γράφω και πάψε να διαστρεβλώνεις τα γραφόμενά μου γιατί μπερδεύεις τον κόσμο που διαβάζει, στην καλύτερη περίπτωση.


Επίσης, καλό θα ήταν θα προσέχεις περισσότερο αυτά που γράφεις και να αποφύγεις τους προσωπικούς ανάρμοστους χαρακτηρισμούς οι οποίοι αρχικά εσένα προσβάλλουν.

Εάν όλα αυτά που γράφεις είναι για σκοπούς εντυπωσιασμού και προκαλείς την διαγραφή σου για να έχεις να λες, πέστο εξ αρχής για να μην κουράζεσαι άδικα.

Τελικά με λύπη διαπιστώνω πως ούτε τα μισά από αυτά που λες στα post σου δεν έχεις κάνει βίωμα και δεν μπορείς να εφαρμόσεις στη ζωή σου.
Πόσο δίκαιο είχες τελικά όταν είπες : «Οι πράξεις κουτσαίνουν» το απέδειξες κιόλας....
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Ιαν 08, 2007 1:43 pm

Ο, ΤΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ Η ΨΥΧΗ- Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ

Ειρήνη ημίν

:hug:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιαν 08, 2007 4:09 pm

Προφητικόν ... Εικόνα
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιαν 08, 2007 6:59 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Αν πέσουν τελείως είναι σίγουρο ότι θα είναι καλύτερα?
Παραθέτω ένα συλλογισμό.

Με τόσο ύπνο και τόση μικρή εκμετάλλευση του εγκέφαλου μας και καταφέραμε να οδηγήσουμε τον πλανήτη στο χάλι που έχει….

Σε αυτό το χαμηλό σχεδόν χαμερπές επίπεδο που είμαστε , με τις ελάχιστες δυνάμεις που έχουμε και που χρησιμοποιούμε και ανακαλύψαμε τα πυρηνικά όπλα, τις αγχόνες, την παιδική βία και όλα τα υπόλοιπα που όλοι γνωρίζουμε…..

Προτιμώ να μην φανταστώ ... τι θα γινόταν αν όλοι φτάναμε στο ανώτερο επίπεδο εξέλιξης ….αν μπορούσαμε να συγκεντρωνόμασταν εκεί που θέλουμε και όποτε θέλουμε….αν μπορούσαμε να ελέγξουμε τα στοιχεία της φύσεως….αν ακούγαμε ο ένας την σκέψη του άλλου…..


Είναι πολύ λογική η απορία σου και πολύ σωστός ο προβληματισμός σου NEHEMAUT.

Πρέπει - νομίζω - όμως να κατανοήσουμε πως - αν θα μπορούσαμε εν τέλει να αποδώσουμε τον χαρακτηρισμό "εξελιγμένος" σ' έναν άνθρωπο - αυτός ο άνθρωπος δεν θα δρα. ΄Η δεν δρα τουλάχιστον έτσι όπως κατανοούμε ως τώρα εμείς την έννοια της δράσης. Η δράση του δεν γίνεται αντιληπτή από εμάς.

H Ladyhawk σωστά παρατηρεί :

>|<>QBB<
[...]ποιοι είναι πιο πάνω από εμένα και όχι μόνο δεν το διατυμπανίζουν με απαξιωτισμό, αλλά αυτό που κάνουν είναι να προσπαθούν αθόρυβα να βοηθήσουν και να προσφέρουν [...]


Ο "εξελιγμένος" δεν είναι άνθρωπος της δράσης. Δεν ενεργεί με τον τρόπο που ενεργούμε εμείς.

"Για να συλλάβουμε την ουσία αυτής της διδασκαλίας, είναι ανάγκη να καταλάβουμε καλά την ιδέα ότι οι δρόμοι (οι ακτίνες του ήλιου σύμφωνα με την όμορφη παραβολή του Ramoglou) είναι οι μόνες μέθοδοι που υπάρχουν για την ανάπτυξη (εξέλιξη) των κρυμμένων δυνατοτήτων του ανθρώπου. Αυτό, με την σειρά του, δείχνει πόσο δύσκολη και σπάνια είναι αυτή η ανάπτυξη. Η ανάπτυξη αυτών των δυνατοτήτων δεν αποτελεί νόμο. (δηλ. δεν είναι απαραίτητο σώνει και ντε ο άνθρωπος να πάρει τον χαρακτηρισμό "εξελιγμένος". Μπορεί να ζήσει μια χάρα, ως είναι) Ο νόμος για τον άνθρωπο, είναι η ύπαρξη στον κύκλο των μηχανικών επιδράσεων, είναι η κατάσταση του "ανθρώπου - μηχανή" (ή διαφορετικά, η κατάσταση του ύπνου). O δρόμος της ανάπτυξης των κρυμμένων δυνατοτήτων είναι ένας δρόμος ενάντια στην φύση, ενάντια στον Θεό.*" Γ.Ι.Γκουρτζίεφ

Από αυτήν την φράση ο Γκουρτζίεφ έχει παρερμηνευθεί από πολλούς. Λέγοντας "ενάντια στον Θεό", δεν εννοεί να γίνουμε σατανιστές. Λέει όμως το εξής : Αν ο άνθρωπος θα μπορούσε κάποια στιγμή να αναπτυχθεί, να γίνει δηλ. "εξελιγμένος" σύμφωνα με τον Avaris, θα ήταν κάποιος άνθρωπος α-φύσικος. Αυτός, ο "εξελιγμένος" θα πηγαίνει ενάντια στην φύση. Και ποια είναι η φύση ; Τι νόμοι για παράδειγμα ισχύουν στην φύση ; Ισχύει για παράδειγμα ο νόμος της δράσης - αντίδρασης. (Το είδαμε παραπάνω.) Ένας "εξελιγμένος" άνθρωπος σύμφωνα με τον Γκουρτζίεφ - και αυτήν την άποψη ασπάζομαι κι εγώ - θα πάει κόντρα σ' αυτόν τον φυσικό νόμο. Δεν θα δράσει, ούτε θα αντιδράσει. Στην ουσία, αυτές οι δύο καταστάσεις των συνηθισμένων ανθρώπων είναι μία. Απλώς εναλάσσονται οι ονομασίες. Η ίδια κατάσταση, την μια φορά γίνεται "δράση" και την άλλη γίνεται "αντίδραση". Τότε τι θα κάνει ο "εξελιγμένος" ; Τίποτε! Θα κάνει χρήση της λεγόμενης "τρίτης δύναμης" - που δεν αποδέχεται η Φυσική Επιστήμη - Αυτή, ονομάζεται "εξουδετερωτική" και συνήθως δεν γίνεται αντιληπτή.

Συνεπώς, δεν υπάρχει κανένας φόβος - ακόμη και στην απίθανη περίπτωση να γίνουμε όλοι "εξελιγμένοι" - να "δημιουργήσουμε" περισσότερο κακό, απ' ότι ήδη υπάρχει. Δεν υπάρχει όμως και περίπτωση να "δημιουργήσουμε" και περισσότερο καλό απ' ότι ήδη υπάρχει. Ο "εξελιγμένος" άνθρωπος έχει βρει την ισορροπία, την αρμονία. Συνεπώς γνωρίζει πως οτιδήποτε πράξει, αυτό θα διαταράξει την αρμονία και την ισορροπία των εννοιών και των καταστάσεων.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν γι' αυτό NEHEMAUT. Για να ελέγξεις ένα στοιχείο της φύσης, πρέπει να γίνεις και 'συ στοιχείο της φύσης. Ως άνθρωπος, δεν μπορείς να το κάνεις. Όταν όμως γίνεις στοιχείο της φύσης, ποιος είναι αυτός που θα ελέγξει ποιον ; Και γιατί ; Αν για παράδειγμα γίνεις χώμα, γιατί να θέλεις να ελέγξεις το νερό ; Δεν είδες πόσο όμορφα και αρμονικά αυτά τα δύο στοιχεία της φύσης συνυπάρχουν ;

Κάνε μια εκδρομή καλή μου, και το ξανασυζητάμε ... :)

….αν ακούγαμε ο ένας την σκέψη του άλλου…..


Tο να μάθεις να ακούς την σκέψη του άλλου, είναι πολύ εύκολο. Όμως, αυτό πραγματικά πιστεύεις πως είναι ένα από τα υψηλότερα επίπεδα που μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος ;

Θα σου πω κάτι : Ασφαλώς, θα έχεις βρεθεί σε κάποιο από αυτά τα "ελληνάδικα" κέντρα διασκεδάσεως. Ναι, ναι, εκεί που γίνεται πόλεμος με λουλούδια, τσιφτετέλια πάνω στα τραπέζια κτλ. Προσπάθησες ποτέ να συνομιλήσεις, να πεις μια κουβέντα ρε παιδί μου, με κάποιον από την παρέα σου εκεί ; Είναι πολύ δύσκολο. Και είναι δύσκολο γιατί εκεί ακούς μουσική - καλά, αυτό παίζεται δηλ. - και δεν ακούς τι σου λέει ο άλλος.

Αν λοιπόν κάποιος ακούει την σκέψη του άλλου, θα του είναι πολύ δύσκολο να ακούσει την σκέψη την δική του! Οι σκέψεις πολλές φορές μοιάζουν με τούτη την εκκοφαντική μουσική των "ελληνάδικων". Είναι τόσες πολλές, τόσο άναρχες, τόσο γρήγορες, τόσο δυνατές, τόσο "χοροπηδηχτές"! Αν ακούγαμε λοιπόν την σκέψη του άλλου, αν ακούγαμε μια τόσο δυνατή μουσική, λυπάμαι παίδες μου, αλλά δεν θα μπορούσαμε να ακούσουμε την δική μας μουσική! E, δεν νομίζω πως τούτο είναι υψηλό επίπεδο ανάπτυξης ενός ανθρώπου. Εσείς τι λέτε ;

Π. Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιαν 08, 2007 10:49 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Φίλε Ντέβα, οι ανώτερες πνευματοψυχές, βλέποντας τα «όμορφά» μας, έχουν ήδη αποφασίσει αυτός ο κόσμος να μην υπάρχει τω μέλλοντι.


Αυτό που λες είναι μία πληροφορία. Μας πληροφορείς δηλ. πως αυτός ο κόσμος δεν θα υπάρχει. Και πάλι σε ξαναρωτάω :

[center]Πως βρήκες αυτήν την πληροφορία ; Ποιος σου την έδωσε ; [/center]

Κοίτα ... όλα στην ζωή είναι ρόλοι. Θες να είσαι ο Χριστός; Οk, κανένα πρόβλημα. Σαν Χριστός, πρέπει να ξέρεις, πως κάποια στιγμή θα σε καλέσουν να παρουσιαστείς, να εμφανιστείς δηλ. να πεις δηλ. στους "ανακριτές" σου ποιος είσαι. Εγώ, δεν σε ρωτάω αυτό. Και δεν στο ρωτάω γιατί είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του φόρουμ. Το "ποιος είσαι ;" είναι μια ερώτηση που θα μπορούσε κάποιος εύκολα να την μεταθέσει σε ερώτηση που θίγει τα προσωπικά δεδομένα του άλλου και να μην απαντήσει. Εγώ σε ρωτάω κάτι πιο απλό :

Πως βρήκες την πληροφορία πως ο κόσμος δεν θα υπάρχει ; Πως το ξέρεις δηλ. ; Έχεις κάτι να μου απαντήσεις πάνω σ' αυτό ; Ή θα μου αρχίσεις πάλι ότι τάχαμ δεν διαβάζω τα κείμενά σου με την καρδιά, ότι τα κείμενά σου απευθύνονται στο συναίσθημα, στην Αγάπη, ή σε "ανώτερες πνευματοψυχές" ; Εγώ φίλε, "ανώτερη πνευματοψυχή" δεν είμαι. Αλλά κάτι άλλες "ανώτερες πνευματοψυχές", μπορώ να τις κάνω να χάσουν τον ύπνο τους. Στην κυριολεξία ...

Πρέπει να ξέρεις, πως αν κάποιος αποφασίσει να ασχοληθεί μαζί σου, το να αποδείξει πως λες μπούρδες είναι πάρα πολύ εύκολο. Έχεις γράψει πολλά κείμενα - αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως γνωρίζεις πολλά - και αν καθήσει κάποιος και μελετήσει τα κείμενά σου, με τέσσερα - πέντε quote, θα σου αποδείξει πως άλλα λες στο ένα θέμα, κι άλλα λες στο άλλο. Αυτό βέβαια για να το κάνει κάποιος θα πρέπει να αφιερώσει χρόνο. Ποιος θα αφιερώσει τον πολύτιμο χρόνο του όμως στον Epsylon ; Υπάρχει κάποιος ; Δεν νομίζω για την ώρα. Συνεπώς, μπορείς να λες ότι γουστάρεις. Κάποια στιγμή όμως, κάποιος, που θα την "ψωνίσει" άσχημα μαζί σου, θα μαζέψει τα κείμενά σου, και θα σε "σταυρώσει" με τα ίδια σου τα λόγια. Δεν θα κάνει τίποτε αυτός. "Εσύ" θα μιλάς, "εσύ" θα σταυρώνεις το ίδιο σου τον εαυτό. Κι αυτό φίλε, άσε, και θεός να είσαι, δεν μπορείς να τ' αντέξεις. Μέχρι στιγμής, δεν είσαι επικίνδυνος. Και δεν είσαι επικίνδυνος, γιατί δεν μπορείς να επηρρεάσεις κανέναν. Δείξε μου έναν άνθρωπο που να λέει "ναι, epsylon, έχεις δίκιο". Το γεγονός πως δεν συμφωνεί κανένας μαζί σου, δεν σε κάνει "παράξενο" ή "φωτισμένο". Πρέπει νομίζω να σε προβληματίζει. Αν η διαφωνία των ανθρώπων μαζί σου συνεχίζει, αυτό - να ξέρεις - δεν είναι κολακευτικό για σένα. Κάτι δείχνει. Δεν σημαίνει δηλ. ότι επειδή οι άνθρωποι διαφωνούν με σένα, σώνει και ντε δεν σε καταλαβαίνουν, ή δεν αισθάνονται την θεάρεστη ευωδία των λόγων σου. Ρώτησες ποτέ τον εαυτό σου : "Γιατί ρε γαμώτο δεν με καταλαβαίνουν ; Μπας και εγώ λέω κάτι λάθος ; Ρε μήπως ;". Είπες ποτέ : "Epsylon, τι γίνεται μεγάλε ; Εδώ, λες, λες και λες και τίποτε δεν συμβαίνει. Μπας και είσαι εσύ off ;". Το έκανες αυτό ποτέ ; Γι' αυτό λέω πως δεν είσαι επικίνδυνος. Είσαι ένας ακίνδυνος άνθρωπος που λέει. Απλώς, λέει ... Ε, να σου πω κάτι ; Καλά κάνεις. Αλλά ξέρεις πόσους Epsylon έχει ο κόσμος μας ; Άνοιξε την τηλέορασή σου και δες. Γιόμωσε ο τόπος Epsylon! Ακίνδυνοι άνθρωποι, με γνώμη για τα πάντα, μελετητές, αναζητητές, οντότητες τάχαμ που επικοινωνούν με πνεύματα, με σοφούς της αρχαιότητας, "εσωτεριστές", προφήτες. Περάστε κόσμε δηλ. εδώ η ασώματος κεφαλή!, "έχω τιμή, έχω ποιότητα!", κάτι τέτοιο. Epsylon, στο ξαναείπα : εμένα φίλε δεν με νοιάζει. Είμαι πολύ μικρότερος σε ηλικία από σένα, και ξέρω, είναι δύσκολο να φτάσουν τα λόγια μου σε σένα. Χαλάρωσε λίγο φίλε, χαλάρωσε. Εντάξει, δεν λέω, το να έχεις δίκιο και να μην μπορείς να το 'βρεις, ε, είναι σπαστικό. Το να παλεύεις όμως για ένα "δίκιο" που δεν το 'χεις, είναι ανόητο, κουραστικό, και δεν είναι γνώρισμα των ανθρώπων που θα ήθελαν τουλάχιστον οι άλλοι να τους αποκαλούν "σοβαρούς". Εγώ δεν παίρνω το μέρος κανενός. Ούτε του Ramoglou. Θα τον συναντήσω τον Απόστολο, θα μας δωθεί η ευκαιρία να πιούμε έναν καφέ και θα του πω όσα έχω να του πω. Και μερικά από αυτά που θα του πω, είμαι σίγουρος, δεν θα του αρέσουν. Αλλά κι εκείνος, θα μου πει κάποια - και γι' αυτό είμαι σίγουρος - που δεν θα αρέσουν σε μένα. Έτσι γίνεται φίλε με τους ανθρώπους. Ο ένας λέει, ο άλλος ακούει. Ο ένας ρωτάει, ο άλλος απαντάει. Πρέπει οι άνθρωποι να είναι προετοιμασμένοι να ακούν αυτά που δεν θα τους αρέσουν. Και για να γίνει αυτό, πρέπει να ψάξουν οι ίδιοι στα λόγια τους και στις πράξεις τους να βρουν τα σφάλματά τους. Αν δικαιολογούν συνέχεια τις πράξεις τους, τότε όταν εμφανιστεί κάποιος και τους πει "ε, είσαι αδικαιολόγητος!", τότε αυτομάτως αυτός ο κάποιος γίνεται εχθρός τους. Όταν ένας άνθρωπος μπορεί να βρει τον "εχθρό" και τον "φίλο" μέσα στον ίδιο του τον εαυτό, τότε μπορεί να κάτσει στο τραπέζι ακόμη και με τον "δολοφόνο" του. Και πίστεψε με φίλε Epsylon, έχει μεγάλη πλάκα να διαπραγματεύεσαι όχι για τον αν θα σε κρεμάσουν - αυτό έχει ήδη αποφασιστεί - αλλά να διαπραγματεύεσαι αν το σχοινί που θα χρησιμοποιηθεί θα είναι χορτόσχοινο ή συρματόσχοινο. Αν μη τι άλλο, θύτης και θύμα, θα σκάσουν στα γέλια. Έχει ένα τραγούδι ο Σαββόπουλος που λέγεται "Σωματική ανάγκη". Κάτι τέτοιο λέει : Ήτανε λέει δυο στρατοί. Πολεμούσαν μέρα και νύχτα, ασταμάτητα, με πείσμα και είχαν πολλές απώλειες και οι δύο. Κάποια στιγμή όμως, πάνω στην μάχη, ο αρχηγός του ενός στρατού κατουρήθηκε. Τι να κάνει, τι να κάνει, πήγε πίσω από έναν θάμνο για την σωματική του ανάγκη. Εκεί, συνάντησε τον αρχηγό του άλλου στρατού που βρισκόταν κι εκείνος εκεί για τον ίδιο λόγο! Έτσι, οι δύο αντίπαλοι στρατηλάτες συναντήθηκαν και κατουρούσαν παρέα! Και ο πόλεμος σταμάτησε, όπως λέει ο Σαββόπουλος, για λόγους ... ανωτέρας βίας!

Περιμένω απαντήσεις & σ' ευχαριστώ προκαταβολικά.

Π. Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιαν 08, 2007 11:10 pm

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:Αρχικά φρόντισε να διαβάζεις πιο προσεκτικά το τι γράφω και πάψε να διαστρεβλώνεις τα γραφόμενά μου γιατί μπερδεύεις τον κόσμο που διαβάζει, στην καλύτερη περίπτωση.


Έλα τώρα κι εσύ ... :) Μην υποτιμάς τον κόσμο. Ο κόσμος δεν είναι χαζός. Καταλαβαίνει ... :)

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιαν 09, 2007 8:26 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Συνεπώς, δεν υπάρχει κανένας φόβος - ακόμη και στην απίθανη περίπτωση να γίνουμε όλοι "εξελιγμένοι" - να "δημιουργήσουμε" περισσότερο κακό, απ' ότι ήδη υπάρχει. Δεν υπάρχει όμως και περίπτωση να "δημιουργήσουμε" και περισσότερο καλό απ' ότι ήδη υπάρχει. Ο "εξελιγμένος" άνθρωπος έχει βρει την ισορροπία, την αρμονία. Συνεπώς γνωρίζει πως οτιδήποτε πράξει, αυτό θα διαταράξει την αρμονία και την ισορροπία των εννοιών και των καταστάσεων.


Οπότε είναι λογικό οποιαδήποτε μεταβολή να μην προέρχεται όχι απλώς από συντεταγμένες και συλλογικές προσπάθειες "εξελιγμένων" αλλά και από μεμονωμένες;

Το Α-φυσικό δεν αφορά την περίπτωση της έξωθεν επέμβασης που το αποτέλεσμά της είναι η διαρκής ανισορροπία, άρα α-φυσικής κατάστασης;

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Ιαν 09, 2007 11:29 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Έλα τώρα κι εσύ ... Μην υποτιμάς τον κόσμο. Ο κόσμος δεν είναι χαζός. Καταλαβαίνει ...


Χαίρομαι όταν ο κόσμος καταλαβαίνει πραγματικά, άλλωστε σε καμία περίπτωση δεν υποτίμησα κανέναν ούτε πρόκειται να το κάνω, απλά στην εν λόγω πρότασή μου είχα περιλάβει τον παράγοντα «κεκτημένη ταχύτητα» στο διαβάσμα... :wink:

Την καλημέρα μου :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Ιαν 09, 2007 7:36 pm

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Οπότε είναι λογικό οποιαδήποτε μεταβολή να μην προέρχεται όχι απλώς από συντεταγμένες και συλλογικές προσπάθειες "εξελιγμένων" αλλά και από μεμονωμένες;

Το Α-φυσικό δεν αφορά την περίπτωση της έξωθεν επέμβασης που το αποτέλεσμά της είναι η διαρκής ανισορροπία, άρα α-φυσικής κατάστασης;


Αρχικά, θα πρέπει λίγο να εμβαθύνουμε περισσότερο σ' αυτό :

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:[...]δεν υπάρχει κανένας φόβος να "δημιουργήσουμε" περισσότερο κακό, απ' ότι ήδη υπάρχει. Δεν υπάρχει όμως και περίπτωση να "δημιουργήσουμε" και περισσότερο καλό απ' ότι ήδη υπάρχει.


Στην κινηματογραφική ταινία Constantine, υπήρχε κάποιος ρόλος ενός χαρακτήρα που ήταν υπεύθυνος ώστε να μην διαταραχθεί η ισορροπία μεταξύ "καλού" και "κακού". Αυτό - κατά την άποψή μου - ήταν ένα έμμεσο μήνυμα του σεναριογράφου να περάσει στον κόσμο την ιδέα πως στο σύμπαν η κατανομή "καλού" και "κακού" είναι ίση. Νομίζω πως ήταν πολύ έξυπνο και συμφωνώ μαζί του.

Αν παρατηρήσουμε, αν μελετήσουμε την ιστορία της ανθρωπότητας, μπορούμε ίσως να εντοπίσουμε περιόδους της που συνέβει ένα μεγάλο "κακό", ένας πόλεμος για παράδειγμα. Όσο διαρκεί αυτό το "κακό", η στάση των ανθρώπων αλλάζει. Και 'κει που λες "πω πω, από το κακό στο χειρότερο πάμε", πάντα κάτι συμβαίνει, κάτι "καλό" συμβαίνει, θες γιατί ο κάθε άνθρωπος συνειδητοποιεί την ασχήμια του "κακού", θες γιατί έτσι είναι ο Νόμος, και γίνεται ένα μεγάλο "καλό", μια νέα ανακάλυψη από την ιατρική επιστήμη για παράδειγμα ή ένα νέο φάρμακο. Σε κάθε περίπτωση η ισορροπία δεν διαταράζεται. Ούτε η ζυγαριά γέρνει προς το "κακό", ούτε γέρνει προς το "καλό". Γι' αυτό και οι μοναχοί στο Ζεν λένε "Όλα είναι τέλεια", "Όλα είναι καλά". Αυτό που αλλάζει - και φαίνεται σε μας ως ανισορροπία - είναι το εύρος της απόστασης που χωρίζει το "καλό" από το "κακό". Αυτό το εύρος συνεχώς γίνεται μεγαλύτερο. Δυστυχώς!

Για παράδειγμα, οι περισσότεροι από μας γνωρίζουμε τους πραγματικούς αριθμούς και τον άξονά τους, το R δηλ. από το "real". Το R περιλαμβάνει τους αρνητικούς και τους θετικούς αριθμούς και ενδιάμεσά τους το σημείο μηδέν, τον αριθμό μηδέν (0). Θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε - να αντιστοιχίσουμε δηλ. τους αρνητικούς αριθμούς με την αρνητική ενέργεια του σύμπαντος (το "κακό" δηλ.) και τους θετικούς αριθμούς με την θετική ενέργεια του σύμπαντος (το "καλό" δηλ.). Δύο σημεία (αριθμοί δηλ) πάνω στον άξονα του R, συμβολίζουν ποσότητες. Ο αριθμός 1 αντιστιχεί σε μια ποσότητα ενέργειας. Πως χαρακτηρίζεται αυτή η ποσότητα ; Αν ο αριθμός 1, έχει αρνητικό πρόσημο (-1), τότε η ενέργεια την οποία αντιπροσωπεύει είναι αρνητική, είναι "κακή". Αν έχει θετικό πρόσημο (+1), τότε η ενέργεια είναι "καλή", θετική δηλ. Η απόσταση μεταξύ (-1) και (+1) είναι 2. Ως ποσότητες είναι ίδιες. Τι θα συμβεί όμως αν αυξηθεί κατά μία μονάδα ενέργειας το "κακό" ; Θα γίνει (-2) και τότε ο Νόμος του σύμπαντος θα προσθέσει μία μονάδα θετικής ενέργειας και θα κάνει το (+1), (+2). Γιατί ; Για να διατηρηθεί σταθερό το εύρος (-2) και (+2). Το Σύμπαν είναι έτσι δομημένο ώστε πάντα να διατηρεί σταθερή την απόσταση του "καλού" και του "κακού" από το σημείο 0 (μηδέν). Σ' αυτή την περίπτωση όμως (-2) & (+2), το εύρος, η απόσταση δηλ. των δύο σημείων, από 2 έγινε 4, δηλ. ένας αριθμός πολλαπλάσιος του 2. Αυτό το εύρος καταλαβαίνουμε εμείς, οι απλοί άνθρωποι, και νομίζουμε πως το "κακό" ολοένα και μεγαλώνει. Στην πραγματικότητα, οι ποσότητες ναι μεν αυξάνονται, αλλά η απόστασή τους από το μηδέν δεν αλλάζει. Είναι ίση. Το "μοντέλο" λειτουργεί και ανάποδα ενώ είναι σύμφωνο με την Θεμελιώδη Αρχή Δράσης - Αντίδρασης. Αν για παράδειγμα αυξήσουμε μια μονάδα ενέργειας "καλού", τότε ο Νόμος θα προκαλέσει αύξηση μιας μονάδας "κακού".

Ο Νόμος για τους συνηθισμένους ανθρώπους είναι προσθετικός. Οι συνηθισμένοι άνθρωποι προσθέτουν καλό, προσθέτουν κακό. Με αυτό τον τρόπο αυξάνουν το εύρος. Ο Νόμος γι' αυτούς που παίρνουν τον χαρακτηρισμό "εξελιγμένοι", είναι αφαιρετικός. Οι "εξελιγμένοι" αφαιρούν καλό, αφαιρούν κακό, έτσι ώστε να μειώσουν το εύρος μέχρι να γίνει 0. Να αφανιστεί δηλ. κάθε διαφορά, κάθε αντίθεση. Αυτός είναι και ο σκοπός - αν μπορούσαμε να το πούμε έτσι δηλ. - των "εξελιγμένων". Η "αποστολή" τους είναι να φέρουν κοντά τις συνεχώς απομακρυνόμενες ποσότητες από την προσθετική ανοησία των συνηθισμένων ανθρώπων.

Όλες οι έννοιες των αντιθέτων έχουν υπερ-θετικό και υπο-θετικό βαθμό. Οι "εξελιγμένοι" κρατούν τις έννοιες στον θετικό βαθμό. Ούτε "υπό", ούτε "υπέρ". Στην ουσία, αφαιρούν το "πρόσημο" από την ποσότητα της ενέργειας. Το (-1) και το (+1), αυτοί το κάνουν (1). Γι' αυτό λέμε πως οι εξελιγμένοι, δεν ανήκουν στον άξονα των πραγματικών αριθμών, δεν βρίσκονται στο R, στο real δηλ. Αυτό μας δίνει την εντύπωση πως ο "εξελιγμένος", είναι ένας εξω-πραγματικός άνθρωπος, ένας υπερ-άνθρωπος. Όπως βλέπουμε, δεν είναι καθόλου έτσι. Ο "εξελιγμένος" είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος. Η διαφορά του είναι στην αφαιρετική του ικανότητα.

Οι περισσότεροι από σας, ίσως να έχετε διαβάσει σε επιστημονικά άρθρα για περιπτώσεις αυτιστικών ατόμων. Τα αυτιστικά άτομα είναι ιδιαίτερα αφαιρετικά γιατί με κάποιον τρόπο αντικαθιστούν ολόκληρες περιοχές του εγκεφάλου τους που βρίσκονται σε αδράνεια. Αυτό, τους δημιουργεί μια αφαιρετική ικανότητα που εκδηλώνεται άλλωτε με την μορφή του λόγου, ως έκφραση δηλ. και άλλωτε ως εκδήλωση ιδιαίτερων ικανοτήτων. Για παράδειγμα, είχα κάποτε διαβάσει πως υπήρχε μια περίπτωση αυτιστικού παιδιού που διάβαζε ολόκληρα βιβλία, ολόκληρες σελίδες, σε πολύ μικρό χρόνο ή διάβαζε τις σελίδες κατακόρυφα! Μια ανάλογη περίπτωση αφαιρετικού χαρακτήρα είναι επίσης στην κιν. ταινία A beautiful mind. Στην ουσία, ο ήρωας της ταινίας αφαιρεί σύμβολα από τις γραμμές ενός κειμένου και σχηματίζει ή αποκωδικοποιεί τον υποτιθέμενο κρυμμένο κώδικα. Η ταινία είναι πολύ σημαντική για το θέμα που συζητάμε. Ο ήρωας χαρακτηρίζεται "σχιζοφρενής".

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Α) Οπότε είναι λογικό οποιαδήποτε μεταβολή να μην προέρχεται όχι απλώς από συντεταγμένες και συλλογικές προσπάθειες "εξελιγμένων" αλλά και από μεμονωμένες;

Β) Το Α-φυσικό δεν αφορά την περίπτωση της έξωθεν επέμβασης που το αποτέλεσμά της είναι η διαρκής ανισορροπία, άρα α-φυσικής κατάστασης;


Α) Ναι, αλλά σχεδόν δεν συμβαίνει ποτέ. Ένας "μεμονωμένος" εξελιγμένος, έχει "μεμονωμένες" ικανότητες. Συνεπώς "επεμβαινει" σε "μεμονωμένες" περιπτώσεις.

Β) Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα παράδειγμα για να καταλάβω καλύτερα την ερώτησή σου ;

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιαν 09, 2007 10:44 pm

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:Το Α-φυσικό δεν αφορά την περίπτωση της έξωθεν επέμβασης που το αποτέλεσμά της είναι η διαρκής ανισορροπία, άρα α-φυσικής κατάστασης;


Aν οι δραστηριότητές μου δημιουργούν αυξανόμενη ανισορροπία στην φύση, δηλαδή συμβάλλω στο να μεγαλώσει η απόσταση της αρνητικής ενέργειας από το 0, ενώ η ενέργεια με το θετικό πρόσημο παραμένει στην ίδια βαθμίδα, δεν εννοείται ότι υπάρχει ανισορροπία; Αν δηλαδή, επειδή έχω την δυνατότητα να επιμηκύνω τον χρόνο της δικής μου αρνητικής παρέμβασης διατηρώ μια κατάσταση ανισορροπίας εσαεί, δεν θα έχω "καταφέρει" να λειτουργήσω ενάντια στον νόμο Δράση-Αντίδραση όχι όμως με την κατά Γκουρτζίεφ εκδοχή της "απραξίας";

Βέβαια, αν ισχύει το >|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:ο Νόμος του σύμπαντος θα προσθέσει μία μονάδα θετικής ενέργειας
, ή όσες μονάδες είναι απαραίτητες για την ισορροπία, μα σε 10, μα σε 100, μα σε 1.000 χρόνια, όσο και να έχω επιμηκύνει την αρνητική μου πρόσθεση, κάποια στιγμή θα επέλθει η ισορροπία. Και προφανώς η αντίρροπη (θετική) δύναμη θα έχει ορμή ευθέως ανάλογη της απόστασης που έχει καλύψει η αρνητική.

Είναι θέμα της συμβατικής/ανθρώπινης αντίληψης που έχουμε για τον χρόνο;

(Παρεμπιπτώντως, θεωρώ ότι δεν καταστρέφεται ο πλανήτης Γη, για τουλάχιστον 4 δισ. χρόνια θα συνεχίζει να βολτάρει, με άλλη μορφή σίγουρα. Αυτό που θεωρώ ότι καταστρέφεται είναι το ανθρώπινο είδος, γιατί, κατά τα φαινόμενα, αδυνατεί να προσαρμοστεί -όπως και πολλά άλλα είδη- στις αλλαγές που το ίδιο επιφέρει. Η Γη θα συνεχίσει να ζει και μετά)

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Ιαν 10, 2007 8:48 pm

Aν οι δραστηριότητές μου δημιουργούν αυξανόμενη ανισορροπία στην φύση, δηλαδή συμβάλλω στο να μεγαλώσει η απόσταση της αρνητικής ενέργειας από το 0, ενώ η ενέργεια με το θετικό πρόσημο παραμένει στην ίδια βαθμίδα, δεν εννοείται ότι υπάρχει ανισορροπία;

Αν δηλαδή, επειδή έχω την δυνατότητα να επιμηκύνω τον χρόνο της δικής μου αρνητικής παρέμβασης διατηρώ μια κατάσταση ανισορροπίας εσαεί, δεν θα έχω "καταφέρει" να λειτουργήσω ενάντια στον νόμο Δράση-Αντίδραση όχι όμως με την κατά Γκουρτζίεφ εκδοχή της "απραξίας";


Ναι, έτσι όπως το θέτεις, θα υπάρχει ανισορροπία στο εύρος. Θα λειτουργήσεις ενάντια στον νόμο Δράσης - Αντίδρασης, αλλά πρόσεξε : θα κάνεις κατάχρηση του Νόμου. Στην ουσία, θα δράσεις υπέρ μιας δύναμης. Αν αυτή η δύναμη είναι αρνητική, θα προκαλέσεις μεγάλη καταστροφή. Αν είναι θετική, θα προκαλέσεις μεγάλη ανακούφηση, μεγάλο "καλό". Τι συμβαίνει όμως ; Ένας μεμονωμένος άνθρωπος που γνωρίζει να δρά, να πράττει υπέρ μιας δύναμης, - έστω θετικής - ένας άνθρωπος που ξέρει πως να επιμηκύνει τον χρόνο - το εύρος - της "επέμβασης", είναι τόσο μικρός σε σχέση με το Όλον, με το Συνολικό, που αυτή η "επέμβασή " του είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Αφ' ενός το Όλον θα προσπαθήσει να φέρει την ισορροπία, "δημιουργώντας" μια αντίθετη δύναμη, ένα "κακό" δηλ. αφ' ετέρου, το άσημον, το ασήμαντον δηλ. ενός μεμονωμένου ανθρώπου , ενός μοναδικού ανθρώπου, δεν θα του επιτρέψει να κρατήσει, να συντηρήσει αυτήν την επιθυμητή - για την περίπτωση που αναφέρεις - ανισορροπία. Είναι σαν να κρατάς το βάρος ενός "καλού". Το "καλό", όπως και το "κακό", δεν μπορούμε να το κρατήσουμε, να το συντηρήσουμε. Πρέπει, με κάποιον τρόπο, να το αποβάλουμε. Είναι αυτό που λέμε "κάνε το καλό, και ρίξ' το στο γιαλό". Διώξ' το δηλ. μην το κρατάς μέσα σου. Γιατί ; Γιατί, και το "καλό" αλλά και το "κακό", είναι πράγματα πολύ βαριά για τους ανθρώπινους ώμους ...

Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Ιαν 10, 2007 9:12 pm

Είναι θέμα της συμβατικής/ανθρώπινης αντίληψης που έχουμε για τον χρόνο;


Ναι, ακριβώς.

"Τις δύο πρώτες δυνάμεις τις καταλαβαίνει λίγο - πολύ ο άνθρωπος, και την τρίτη (την εξουδετερωτική) μπορεί καμιά φορά να την ανακαλύψει ή στο σημείο εφαρμογής των δυνάμεων ή στον "φορέα", ή στο "αποτέλεσμα". Αλλά, γενικά, την τρίτη δύναμη δεν είναι εύκολο να την παρατηρήσουμε και να την καταλάβουμε με άμεσο τρόπο. Τον λόγο θα πρέπει να τον αναζητήσουμε στους λειτουργικούς περιορισμούς της συνηθισμένης ψυχολογικής δραστηριότητάς μας και στις θεμελιώδης κατηγορίες της πρόσληψής μας του χώρου και του χρόνου, που είναι απόρροια αυτών των περιορισμών. Οι άνθρωποι δεν μπορούν να προσλάβουν και να παρατηρήσουν την τρίτη δύναμη όπως δεν μπορούν να προσλάβουν την τέταρτη διάσταση στον χώρο (τον χρόνο δηλ)" Γ.Ι.Γκουρτζίεφ

Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Ιαν 10, 2007 9:19 pm

(Παρεμπιπτώντως, θεωρώ ότι δεν καταστρέφεται ο πλανήτης Γη, για τουλάχιστον 4 δισ. χρόνια θα συνεχίζει να βολτάρει, με άλλη μορφή σίγουρα. Αυτό που θεωρώ ότι καταστρέφεται είναι το ανθρώπινο είδος, γιατί, κατά τα φαινόμενα, αδυνατεί να προσαρμοστεί -όπως και πολλά άλλα είδη- στις αλλαγές που το ίδιο επιφέρει. Η Γη θα συνεχίσει να ζει και μετά)


:)

Υπάρχει ένα ανέκδοτο που κυκλοφορεί στις πανεπιστημιακές αίθουσες σχετικά με αυτό. Λέγεται πως μόνο οι Φυσικοί γνωρίζουν πότε θα έλθει το "Τέλος του Κόσμου". Αν ρωτήσεις έναν Φυσικό γι' αυτό, θα σου απαντήσει : "Μα καλά, δεν ξέρεις ; Το Τέλος του Κόσμου θα έρθει όταν όλα γίνουν θερμότητα!" Ε, είναι κι αυτή μια άποψη...

:)

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τετ Ιαν 10, 2007 9:20 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:θα κάνεις κατάχρηση του Νόμου. Στην ουσία, θα δράσεις υπέρ μιας δύναμης.
Π.Β


Λογικό, καθώς η κατάχρηση του νόμου δεν συνιστά αντίθεση σε αυτόν αλλά κακή εφαρμογή του.

Ευχαριστώ :D

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Τετ Ιαν 10, 2007 10:24 pm

Πρώτα να μεγαλώσεις.
Και μάθε να μιλάς με τους ανωτέρους σου με δέοντα σεβασμό.


Παρακαλώ; Τι λέει ο παππούς; Μάλλον τα ΄χει φάει τα χρονάκια του και ξεκούτιανε...Δεν πας να ταΐσεις καμιά πάπια λέω εγώ και να αφήσεις αυτά τα θέματα σε διανοητικά ικανότερους; Α! Και αν βρεις θέση, πάρκαρε και το καλάμι. Θα σου κάνει καλό να το αποχωριστείς για λίγο.

Υ.Γ. Και μια προτροπή. Άσε τις συμπαντικές αγάπες και πιάσε τις γήινες. Ύστερα από λίγο επιρρεάζουν τα νεύρα και καταλήγεις στην τραγελαφική σου παρούσα κατάσταση που η πλειοψηφία από εμάς διακρίνει.

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Τρί Ιαν 23, 2007 5:30 pm

Φίλε Ramoglou

Τι μου θυμίζεις..

Εl Morya.



Shiva
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιαν 24, 2007 3:10 am

Τι καλέ μου Shiva, παλιές καλές εποχές ; Ή κάτι άλλο ;
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Ιαν 24, 2007 11:01 am

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:Κάνοντας μία μικρή παρέμβαση στην κουβέντα, θα ήθελα να παραθέσω την διευκρίνηση της λέξεως ψύχωση, που θεωρώ πως είναι απαραίτητο να αναφερθεί, προκειμένου να γίνουν ξεκάθαροι οι όροι για τους οποίους συζητάμε.

Ψυχωτικός είναι αυτός που έχει χάσει την επαφή με την πραγματικότητα, ή δεν μπορεί να ξεχωρίσει τις πραγματικές από τις μη, εμπειρίες του.
Επίσης πολύ συχνά ο ψυχωτικός θεωρεί την πραγματικότητα επίφοβη και επικίνδυνη για αυτόν, με αποτέλεσμα να κυριεύεται από μεγάλο άγχος και τέλος να αντικαθιστά την πραγματικότητα με μία δική του. Συνήθως εμφανίζεται ανήσυχος, συγχυσμένος, απόμακρος και πολλές φορές ακίνητος ή σε εγρήγορση.

Ένα τέτοιο επεισόδιο μπορεί να συμβεί μόνο μία φορά κατά την διάρκεια της ζωής ενός ατόμου, μπορεί όμως και περισσότερες, ακόμα και να μην επανέλθει πλήρως.

Η ψύχωση έχει την έννοια της τρέλας, στην ουσία είναι μία νόσος του νου και όχι της ψυχής μίας και η ψυχή δεν νοσεί.

Οι μεταφυσικές εμπειρίες δεν έχουν τα ίδια συμπτώματα και δεν αφήνουν το ίδιο αίσθημα σε αυτόν που τις έχει και αυτό είναι κάτι που – κατά την γνώμη μου – ενεργεί αυτόματα.

Άτομα τα οποία πάσχουν από κάποια ψυχασθένεια είναι πιθανόν να δικαιολογήσουν τις διαταραχές τους σαν δήθεν μεταφυσικές εμπειρίες.

Την πραγματικότητα ο καθένας την βιώνει σύμφωνα με τις αντιλήψεις τις πεποιθήσεις τις κοσμοθεωρίες και γενικότερα με ότι πιστεύει για τους νόμους της φύσης. Αυτή είναι μια διαδικασία που ενεργεί υποσυνείδητα.

Αυτό που πολλές φορές θεωρούμε μεταφυσικό, στην ουσία είναι φυσικό και αναπόσπαστο κομμάτι της ύπαρξης μας.


Θα ήθελα να συνεχίσω την παρέμβαση της Ladyhawk (με την οποία απόλυτα συμφωνώ) ελπίζοντας να βοηθήσω λίγο στην εξέλιξη της συζήτησης. Στην αφήγηση του νεαρού δεν ξέρω αν προσέξατε ότι κάνει χρήση χασίς συστηματικά από μικρή ηλικία (πριν την έναρξη της αναζήτησης/ενασχόλησης). Στην πορεία αναφέρει ότι συνεχίζει με συστηματική χρήση σκληρών ναρκωτικών. Εμένα η περίπτωση μου θυμίζει περιστατικό Διπλής Διάγνωσης, συννοσηρότητας, παράλληλη παρουσία δύο τύπων διαταραχών, της εξαρτητικής και της ψυχιατρικής.
Οι λόγοι παρουσίας της συννοσηρότητας είναι πολλοί αλλά στον συγκεκριμένο πιθανόν να ισχύει ένας από αυτούς, ο πιο συχνός. Η εκφυλιστική δράση των ουσιών συμβάλλει στην ανάπτυξη της ψύχωσης σε ευάλωτους ανθρώπους (άτομα με άγχος και προδιάθεση για ψυχικές διαταραχές), χασισική άνοια, παράνοια, αμφιθυμία.
Οι ψυχωσικοί ασθενείς που κάνουν χρήση ουσιών παρουσιάζουν συγκεκριμένες ιδιαιτερότητες: 1) Είναι ψυχωσικοί ασθενείς που προσαρμόζονται και λειτουργούν καλύτερα μέσα από τη χρήση. 2) Είναι άτομα με πρώιμη έναρξη ψύχωσης.
Οι ψυχοδραστικές ουσίες προκαλούν επιδείνωση των συμπτωμάτων της ψύχωσης. Πιο συγκεκριμένα επιδεινώνουν: 1) διαταραχές σκέψης και αντίληψης 2) κατάθλιψη 3) άγχος 4) διαταραγμένη συμπεριφορά 5) ταχύτατες εναλλαγές συναισθήματος κ.λ.π.


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες