"Αφύσικη συμπεριφορά":Ψυχικός ή Ψυχωτικός?

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιαν 03, 2007 3:53 am

1) Προτού λοιπόν με χαρακτηρίσεις απαξιωτικά …….

2) Τώρα, απλώς, βιάστηκες να κάνεις πως δεν βλέπεις το πρόβλημα και να επιστρέψεις στην γαλήνη του καναπέ σου φίλε μου.

3) Σου εύχομαι καλή ξεκούραση λοιπόν αφού κουράστηκες.


1) Δεν χαρακτήρισα κανέναν απαξιωτικά, υποτιμητικά, ή ότι άλλο, απλά διατύπωσα ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ οπτική.
2) Το πρόβλημα που ΕΣΥ βλέπεις δεν βλέπω, βλέπω όμως άλλα προβλήματα που ίσως να μην ενδιαφέρουν εσένα. Άρα ; Που το κακό στο να επιστρέψω στη δική μου γαλήνη ;
3) Ευχαριστώ για την ειρωνεία φίλτατε :)

Υ.Γ: Σε κάθε σημείο της Ιστορίας, η λέξη "Συνωμοσιολογία" ήταν η "αντίδραση" της καθεστηκυίας τάξης στα "σκαλίσματα" των "διαφωνούντων". Είναι η πιο "πολυχρησιμοποιημένη καραμέλα" όλων των εποχών. Δεν κάνει να την χρησιμοποιούμε κι εδώ.


Ο όρος «συνομοσιολογία» απευθύνεται σε όσους ΧΩΡΙΣ δεδομένα δημιουργούν ιστορίες που ισχυρίζονται ότι είναι αληθινές.
Όταν λοιπόν η ιστορία έχει καταγράψει χιλιάδες πλημμύρες, σεισμούς, εκρήξεις ηφαιστείων, κατολισθήσεις ολόκληρων βουνών κλπ κλπ, και εσύ θες να μου πεις πως για να σωθούμε θα πρέπει να βάλουμε το μάθημα του εσωτερισμού στα σχολεία και πως για όλα αυτά φταίνε οι «εξελιγμένοι» που δεν κάνουν κάτι και αφήνονται έρμαια στα χέρια των κακών, που θέλουν να εξαφανίσουν τον κόσμο, ε ναι ! για καταστροφολογία και συνομοσιολογία θα μιλήσω.

Σίγουρα δε αυτή μου η διαφωνία δεν ανήκει στην καθεστηκυία τάξη, σίγουρα η τάξη αυτή αν καταστραφεί ο πλανήτης δεν θα γλιτώσει, σίγουρα η κάθε διαφωνία με τα δεδομένα δεν είναι απαραίτητα και εξέλιξη, ή πανάκια.

Ξαναρωτάω. Οι αιτίες ολοκληρωτικής καταστροφής του Ανθρώπου και του πλανήτη, όταν οφείλονται στην ίδια την ανθρώπινη δραστηριότητα, δεν είναι «αρκετό αίτιο» για «ισχυρή δραστηριοποίηση» των «εξελιγμένων ανθρώπων»?


Και εγώ ξαναρωτάω, η φύση δεν μπορεί να αντιδράσει, όπως έκανε και κατά το παρελθόν, σε αυτή την ανθρώπινη δραστηριότητα ;;;
Μήπως εφ’ όσον αποδεχόμαστε το Θείο σχέδιο, θα έπρεπε να αποδεχόμαστε ότι κάποιος ποιο πάνω από μας γνωρίζει λίγο καλύτερα ;

Σου εύχομαι επίσης, να μην βλέπεις ποτέ την "σκοτεινιά" γύρω σου και σου χαλάει το κέφι, παρά για σένα νάναι πάντα "λιακάδα".


Το «νόμισμα» έχει ΔΥΟ όψεις, ο καθένας μπορεί να βλέπει μόνο τη μία, ή μπορεί να βλέπει και τις δύο. Το θέμα όμως καλέ μου φίλε, είναι όταν κάποιος ΔΕΝ θέλει να δει και την άλλη πλευρά από αυτή που βλέπει, όταν επιμένει και επιχειρηματολογεί επί της όψεως που εκείνος βλέπει ΜΟΝΟ και αρνείται πεισματικά να δει και κάτι άλλο, ή να συγγεράσει έστω τις δύο όψεις.

Συγνώμη λοιπόν που εγώ διάλεξα την φωτεινή πλευρά του νομίσματος, αλλά βλέπεις είμαι φύση αισιόδοξος άνθρωπος και γι’ αυτό πιστεύω ότι έστω και αν αργούν κάποια πράγματα στο τέλος θα επέλθει η τελείωση του Θείου σχεδίου.

Όμως μέσα απ’ όλα αυτά που γράφεις θα ήθελα να απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα.

Σαν στρατιώτης της επιβολής του καλού (όπως εσύ το ορίζεις) και της εν γένει σωτηρίας του κόσμου, γιατί δεν οργανώνεσαι στην Greenpeace και από εκείνο το μετερίζι να πολεμήσεις την οικολογική καταστροφή ;

Γιατί δεν ζητάς την μείωση του ανθρώπινου πληθυσμού με βάση το ποιος είναι «εξελιγμένος» και ποιος όχι ;
Έτσι και πολύ ποιο γρήγορα θα έχουμε ένα ανθρώπινο δυναμικό που θα μπορέσει να φτάσει ποιο εύκολα στη Θέωση, αλλά και το κακό θα εξαλιφθεί. Σίγουρα δε η κοινωνία δεν θα αντιμετωπίζει με χλεύη έναν ενορατικό, αλλά θα τον αποδέχεται.

Θυμήσου μόνο να μην βαράς τους ταχυδρόμους. Ακόμη και αν μεταφέρουν "μαύρα μαντάτα".


Δεν βαράω κανέναν, παρά μόνο τον εαυτό μου, διότι ακόμα και τα φαινομενικά μαύρα μαντάτα ίσως τελικά να είναι λευκά. Άσε που δε θα ήθελα να κάνω σε κανέναν το δάσκαλο ή το Σοφό.

Πριν κλείσω θα σου θυμίσω ότι, καλό είναι πριν προβαίνεις σε χαρακτηρισμούς να θυμάσαι πως κανένας δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει, αυτό και ειδικά με μένα θα έπρεπε να είναι ευκολονόητο, η διατύπωση οπτικών δεν ενέχει προσωπική επίθεση και πραγματικά με θλίβει το γεγονός της επιθετικής σου αντίδρασης.

Για μια ακόμη φορά λοιπόν, σου εύχομαι να ευοδωθούν οι όποιες προσπάθειές σου για την καλυτέρευση αυτού του κόσμου, ακόμα και αν αυτές είναι εις βάρος ανθρώπων σαν εμένα που δεν υποστηρίζω μια δράση όπως αυτή που εσύ παραθέτεις.

Καλή Χρονιά γεμάτη από υγεία και ευτυχία.
Απόστολος.
Εικόνα

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τετ Ιαν 03, 2007 11:16 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:
1) Προτού λοιπόν με χαρακτηρίσεις απαξιωτικά …….

2) Τώρα, απλώς, βιάστηκες να κάνεις πως δεν βλέπεις το πρόβλημα και να επιστρέψεις στην γαλήνη του καναπέ σου φίλε μου.

3) Σου εύχομαι καλή ξεκούραση λοιπόν αφού κουράστηκες.


1) Δεν χαρακτήρισα κανέναν απαξιωτικά, υποτιμητικά, ή ότι άλλο, απλά διατύπωσα ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ οπτική.


Μερικές εκφράσεις είναι "απαξιωτικές" φίλε μου. Δε βγάζω σενάρια απο το μυαλό μου. Στηρίζω αυτά που λέω σε "επίσημα αποδεκτά δεδομένα". Δεν μπορείς να τα διαγράφεις μονοκονδυλιά και να αναρωτιέσαι ύστερα γιατί εξεγείρομαι.


2) Το πρόβλημα που ΕΣΥ βλέπεις δεν βλέπω, βλέπω όμως άλλα προβλήματα που ίσως να μην ενδιαφέρουν εσένα. Άρα ; Που το κακό στο να επιστρέψω στη δική μου γαλήνη ;


Η φράση "είμαι και μεγάλος άνθρωπος και κουράζομαι εύκολα απο καταστροφολογίες " εμπεριέχει ειρωνία και απαξίωση.

3) Ευχαριστώ για την ειρωνεία φίλτατε :)


...επίσης φίλτατε...

Υ.Γ: Σε κάθε σημείο της Ιστορίας, η λέξη "Συνωμοσιολογία" ήταν η "αντίδραση" της καθεστηκυίας τάξης στα "σκαλίσματα" των "διαφωνούντων". Είναι η πιο "πολυχρησιμοποιημένη καραμέλα" όλων των εποχών. Δεν κάνει να την χρησιμοποιούμε κι εδώ.


Ο όρος «συνομοσιολογία» απευθύνεται σε όσους ΧΩΡΙΣ δεδομένα δημιουργούν ιστορίες που ισχυρίζονται ότι είναι αληθινές.

Χωρίς Δεδομένα? Αυτό τώρα είναι «ευγενής αντίθεση»?

Καλά, συγγνώμην, όλα αυτά που σου παραθέτω πιο πάνω τι είναι? Απλώς καταστροφικά σενάρια είναι? Αποκυήματα φαντασίας? Επίσημα τεκμηριωμένες καταστάσεις είναι.

Πάρτα ένα ένα και διέψευσέ τα σε παρακαλώ. Γιατί τα αποφεύγεις?


Όταν λοιπόν η ιστορία έχει καταγράψει χιλιάδες πλημμύρες, σεισμούς, εκρήξεις ηφαιστείων, κατολισθήσεις ολόκληρων βουνών κλπ κλπ, …..


…Δεν είναι το ίδιο…τώρα μιλάμε για «καταχρηστική ανθρώπινη δραστηριότητα» που προκάλεσε «Ακραίες Καταστάσεις» και που θα μπορούσαν ίσως ακόμη και τώρα να «ελεγχθούν» - εν μέρει τουλάχιστον…


και εσύ θες να μου πεις πως για να σωθούμε θα πρέπει να βάλουμε το μάθημα του εσωτερισμού στα σχολεία……..


…..βιαστική και λανθασμένη εκτίμηση «εν βρασμώ ψυχής»….ίσως πρέπει να το επαναδιατυπώσεις φίλε μου…

και πως για όλα αυτά φταίνε οι «εξελιγμένοι» που δεν κάνουν κάτι και αφήνονται έρμαια στα χέρια των κακών…


…ε ναι….εαν αφήσεις το παιδί σου να αλητεύει στους δρόμους από τα 6 του, αυτό θα φταίει εάν γίνει εγκληματίας? Όχι βέβαια. Εσύ θα φταις, που είσαι πιο εξελιγμένος από αυτό και όμως αδιαφορείς για τον «έλεγχό» του και το αφήνεις ελεύθερο να «μάθει» μόνο του…τι να μάθει μωρέ μόνο του? Μόνο να καυγαδίζει, να κλέβει και να καταστρέφει θα μάθει αν το αφήσεις έρμαιο….

, που θέλουν να εξαφανίσουν τον κόσμο, ε ναι ! για καταστροφολογία και συνομοσιολογία θα μιλήσω.


….Στο ξαναλέω…εγώ τεκμηρίωσα τις αιτίες καταστροφής που επικαλούμαι….πάρτες μια μια και διέψευσέ τες…..

Σίγουρα δε αυτή μου η διαφωνία δεν ανήκει στην καθεστηκυία τάξη,


.....ανήκει…..γιατί δίνει «άλλοθι» σε ότι «καταστροφικό κοινωνικό γίγνεσθαι» υφίσταται μέχρι τώρα…αυτό που ευθύνεται για όλα τα δεινά του ανθρώπου και του πλανήτη….

σίγουρα η τάξη αυτή αν καταστραφεί ο πλανήτης δεν θα γλιτώσει,


….σαφέστατα….αλλά δεν κάνει και τίποτα για να αποκαταστήσει ισορροπίες….απλώς επιδεινώνει διαρκώς τα πράγματα…. Εκεί ακριβώς φαίνεται η «καταστροφική ανωριμότητά» της….


σίγουρα η κάθε διαφωνία με τα δεδομένα δεν είναι απαραίτητα και εξέλιξη, ή πανάκια.



…..η διαφωνία με τα «δεδομένα» (Δεδομένο Status) είναι η αρχή της «εξέλιξης»….

Ξαναρωτάω. Οι αιτίες ολοκληρωτικής καταστροφής του Ανθρώπου και του πλανήτη, όταν οφείλονται στην ίδια την ανθρώπινη δραστηριότητα, δεν είναι «αρκετό αίτιο» για «ισχυρή δραστηριοποίηση» των «εξελιγμένων ανθρώπων»?


Και εγώ ξαναρωτάω, η φύση δεν μπορεί να αντιδράσει, όπως έκανε και κατά το παρελθόν, σε αυτή την ανθρώπινη δραστηριότητα ;;;


…..ο σκοπός είναι να την «προλάβουμε προτού αντιδράσει»….


Μήπως εφ’ όσον αποδεχόμαστε το Θείο σχέδιο, θα έπρεπε να αποδεχόμαστε ότι κάποιος ποιο πάνω από μας γνωρίζει λίγο καλύτερα ;


….δηλαδή, αυτός ευθύνεται για την άθλια ανθρώπινη δραστηριότητα που δημιούργησε τα οικολογικά προβλήματα, που θα οδηγήσουν στην εξισορροπιτική αντίδραση της Φύσης, που θα οδηγήσει στον αφανισμό του ανθρώπου και ίσως του πλανήτη? Και το δέχεσαι αυτό? Σοβαρολογείς?

Αυτό μου θυμίζει την Κωνσταντινούπολη όταν πολιορκούνταν από τους Τούρκους το 1453 και ο λαός αντί να πάρει τα όπλα και να επανδρώσει τις επάλξεις κάθονταν και προσεύχονταν μοιρολατρικά. Αυτό λέγεται «ελεύθερη βούληση» ή «παθητική μοιρολατρία»?



Σου εύχομαι επίσης, να μην βλέπεις ποτέ την "σκοτεινιά" γύρω σου και σου χαλάει το κέφι, παρά για σένα νάναι πάντα "λιακάδα".


Το «νόμισμα» έχει ΔΥΟ όψεις, ο καθένας μπορεί να βλέπει μόνο τη μία, ή μπορεί να βλέπει και τις δύο. Το θέμα όμως καλέ μου φίλε, είναι όταν κάποιος ΔΕΝ θέλει να δει και την άλλη πλευρά από αυτή που βλέπει, όταν επιμένει και επιχειρηματολογεί επί της όψεως που εκείνος βλέπει ΜΟΝΟ και αρνείται πεισματικά να δει και κάτι άλλο, ή να συγγεράσει έστω τις δύο όψεις.


….Οι αριθμοί είναι «αμείλικτοι» φίλε μου….δεν αφήνουν «περιθώρια» να δεις και «φωτεινή πλευρά»….μην τους αποφεύγεις…πιο πάνω είναι….διάβασέ τους….λίγα χρόνια έχουμε μπροστά μας…αυτό αποδεικνύουν….


Συγνώμη λοιπόν που εγώ διάλεξα την φωτεινή πλευρά του νομίσματος, αλλά βλέπεις είμαι φύση αισιόδοξος άνθρωπος και γι’ αυτό πιστεύω ότι έστω και αν αργούν κάποια πράγματα στο τέλος θα επέλθει η τελείωση του Θείου σχεδίου.


….Εαν «Τελείωση του Θείου Σχεδίου» εννοείς την «μαζική και βίαιη Έξοδό μας» από τον «άθλιο Υλικό» τούτο κόσμο, ε ναι, μάλλον έχεις δίκαιο…..

Όμως μέσα απ’ όλα αυτά που γράφεις θα ήθελα να απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα.

Σαν στρατιώτης της επιβολής του καλού (όπως εσύ το ορίζεις) και της εν γένει σωτηρίας του κόσμου, γιατί δεν οργανώνεσαι στην Greenpeace και από εκείνο το μετερίζι να πολεμήσεις την οικολογική καταστροφή ;


….Το έκανα κι αυτό και πολλά άλλα κάποτε….ημίμετρα….καλώς πράττουν πλην όμως δεν υπάρχει χρόνος για να αποδώσει ο τρόπος δράσης τους….χρειάζονται πλέον πολύ πιο δραστικά μέτρα….

Γιατί δεν ζητάς την μείωση του ανθρώπινου πληθυσμού με βάση το ποιος είναι «εξελιγμένος» και ποιος όχι ; Έτσι και πολύ ποιο γρήγορα θα έχουμε ένα ανθρώπινο δυναμικό που θα μπορέσει να φτάσει ποιο εύκολα στη Θέωση, αλλά και το κακό θα εξαλιφθεί.


….Φίλε μου δεν επικαλούμαι εγώ «Ναζιστική Ευγονική»….άλλοι θα την «θέσουν σε εφαρμογή» σε λίγο στηριζόμενοι στην «πεισματική απραξία» των Εξελιγμένων Ανθρώπων….

….εγώ επιδιώκω να προλάβω ακριβώς αυτή την κατάσταση….

Σίγουρα δε η κοινωνία δεν θα αντιμετωπίζει με χλεύη έναν ενορατικό, αλλά θα τον αποδέχεται.


Αντί να ειρωνεύεσαι, γιατί δεν βγαίνεις δημόσια να δηλώνεις στον πρώτο τυχόντα τις όποιες «ιδιότητες» και «ιδιαίτερες ικανότητές» σου? Να δουμε τότε, θα αντέξεις την «χλεύη» και την «ειρωνία» του πλήθους?

Και μετά θα δούμε για πόσο ακόμη θα τους υποστηρίζεις και θα τους «κατανοείς»…
Avaris
Veritas Vos Liberabit
http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιαν 03, 2007 11:19 am

Για να τελειώνουμε με τα "βασικά", τους "ορισμούς" δηλαδή, για μένα υπάρχουν δύο και μόνον γενικές κατηγορίες ανθρώπων.

Οι "Εξελιγμένοι" και οι "Ανεξέλικτοι".


Για σένα.
Για άλλους υπάρχουν περισσότερες κατηγορίες, ενώ για κάποιους δεν υπάρχουν κατηγορίες παρά μόνο ο άνθρωπος.

Η εξέλιξη της κοινωνίας έρχεται πάντοτε απο τα "εξαιρετικά μυαλά". Κι αυτά βρίσκονται πάντοτε στην κορυφή της πυραμίδας. Και όχι στον "πάτο". Εαν κυριαρχεί ο "πάτος" πως θα "εξελιχθεί" η κοινωνία? Απλά πράγματα.


Αν ενθυμούμε καλά κάποιο «εξαιρετικό» μυαλό έφτιαξε την ατομική βόμβα, όπως βέβαια και την πυρηνική, όπως και διάφορα άλλα, βιολογικά και χημικά π.χ. όπλα.

Μια ομάδα ανεγκέφαλων χούλιγκανς τι βουλευτή θα εκλέξει? Τι ποιότητα ατόμου?

Θέλει ιδιαίτερες ικανότητες για να μαντέψουμε?

Τι αξία έχει ένας τέτοιος βουλευτής για την πολιτιστική πρόοδο της κοινωνίας?


Αυτόν που θα αρμόζει στο κράτος του.
Δεν θεωρώ ότι συμφωνείς με την ποιότητα που έχουν οι σημερινοί 300. Κι όμως, αυτούς κάποιος τους ψήφισε.
Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνουμε ; Να εκτελούμε όσους τους ψήφισαν, ή να επιτρέπουμε μόνο σε όσους μας αρέσουν να εκλέγονται ;

Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να μην είχαν γίνει η Αμερικανική , η Γαλλική και η Ελληνική επανάσταση. Μην ξεχνάς τον τίτλο "ελέω Θεού Μοναρχία".


Ακόμα και Αυτός έχει δικαίωμα να αίρει κατά περίπτωση το έλεος του και να το αποδίδει σε άλλους.

Άντε πάλι...Δεν διέταξα κανέναν...ούτε έχω τέτοια δύναμη άλλωστε...


Από τα γραπτά σου κείμενα προκύπτει το εντελώς αντίθετο και αυτό σου λένε όλοι.
Δεν θέλεις όμως να το καταλάβεις.

Άρα, δεν σε ενδιαφέρει να συμβάλλεις ενεργητικά στην Πολιτιστική εξέλιξη της κοινωνίας.


Εσύ που ενδιαφέρεσαι να συμβάλεις σε αυτήν μήπως προσπάθησες δια μέσου του συλλόγου γονέων να αλλάξεις τα δεδομένα στην εκπαίδευση ;
Μήπως έκανες κάτι άλλο, σαν άτομο, που να είναι μια δραστική κίνηση υπέρ αυτής της κατεύθυνσης ;
Και εν τέλει, αν κάποιο παιδί δεν είναι «εξελιγμένο», τι θα πρέπει να το κάνουμε, μήπως να το πετάμε στον καιάδα ;

Νάσαι σίγουρη πως την "Θούλη" θα την αντιμετωπίσεις εαν συνεχίσεις να μην θέλεις να πάρεις τα πράγματα στα χέρια σου ενεργητικά.


Και αν τα πάρει μπορεί και να φτιάξει μια νέα «Θούλη».

Πράγματι, τα παιδιά (και κανείς άλλος) δεν έχουν "πρόβλημα συγκέντρωσης" όταν ασχολείται με κάτι ευχάριστο. Ο σκοπός όμως είναι να μπορούν να "αυτοπειθαρχούν" και να "συγκεντρώνονται" ακόμη και όταν διαβάζουν κάτι που δεν τους αρέσει. Και αυτό "διδάσκεται".


Μα ούτως ή άλλως αυτό διδάσκονται, δε νομίζω να αρέσει σε όλους το ίδιο μάθημα, όμως μέσα στην τάξη αυτοπειθαρχούν και συγκεντρώνονται, μετά ο καθένας αποδίδει ανάλογα το IQ του. Αυτό δεν εμφυτεύεται όμως.

Ο «υποδηματοποιός» μπορεί να είναι όντως άριστος στην δουλειά του. Αυτό δεν τον κάνει όμως ικανό να δικάσει έναν Σωκράτη.

Ο «καθείς στην θέση του λοιπόν». Ανάλογα με τις «ικανότητες» και τις «δεξιότητές» του.


Γιατί όχι ;;;
Και ποιος θα «έπρεπε» να έχει το δικαίωμα να δικάσει ένα Σωκράτη ;
Αυτός μήπως που ο ίδιος ο Σωκράτης θα επέλεγε ;

Ανησυχώ όταν βλέπω πως με το Πολιτειακό Σύστημα που έχουμε, η «Ανεγκέφαλη Μάζα» αναδεικνύει τις Ηγεσίες που της «αξίζουν». (Κυριαρχεί ο Πάτος δηλ.)

Και αυτές σίγουρα δεν είναι οι «Άξιες» εκείνες Ηγεσίες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν την κοινωνική πρόοδο μπροστά αντί για πίσω. (Ενώ θα έπρεπε να κυριαρχεί ο «Αφρός», τα «πλέον εξελιγμένα μυαλά»).


Δηλαδή.
Αν σταματήσει να κυριαρχεί η «ανεγκέφαλη μάζα» και τη διοίκηση την αναλάβουν οι «εξελιγμένοι» τότε.

1) Θα σταματήσουν άμεσα χιλιάδες ρυπογόνα εργοστάσια τη λειτουργία τους.
2) Θα απαγορευτεί η παραγωγή τροφών που δεν είναι θρεπτικές για τον ανθρώπινο οργανισμό και που παράγονται με επέμβαση στο γενετικό τους κώδικα.
3) Θα αποσυρθούν αυτόματα χιλιάδες πλοίων από τη θάλασσα για να μη ρυπαίνονται οι Ωκεανοί.
4) Θα απαγορευτεί η χρήση του αυτοκινήτου για να μη ρυπαίνεται ο αέρας που αναπνέουμε.
5) Θα σταματήσει η κοπή δένδρων στον Αμαζόνιο και όποιος μη εξελιγμένος κόβει έστω και ένα κορμό θα εκτελείτε επιτόπου.
6) Θα δημιουργηθούν ομάδες επιστασίας της επιβολής των κανονισμών της «επιτροπής εξελιγμένων ανθρώπων», οι οποίες δια μέσου της τηλεπαθητικής τους ικανότητας θα μπορούν να διαπιστώνουν την όποια παράβαση.
7) Θα απαγορευτούν οι πόλεμοι όπως και οι τσακωμοί μεταξύ των ανθρώπων, ενδέχεται να επεκταθεί το μέτρο και στα ζώα για να αποφευχθεί η αφάνιση ορισμένων ειδών.
8) Θα τρέφεται ο καθένας με συγκεκριμένη ποσότητα τροφής για να φτάνει η τροφή για όλους.
9) Θα γίνουν στην Αφρική ειδικά σχολεία εντατικών μαθημάτων για την γρήγορη εξέλιξη και των εκεί ανθρώπων.
10) Θα απαγορευτούν οι λειτουργίες όλων των πυρηνικών εργοστασίων και βέβαια θα απαγορευτούν και όλες οι πυρηνικές δοκιμές.

Αυτό δεν εννοείς ;
Έτσι δε θα σωθεί η ανθρωπότης ;
Αυτή δεν είναι η δουλειά ενός «εξελιγμένου» ;

Μάλλον έχουμε τσουβαλιάσει πολλά πράγματα μαζί.
Κρίμα.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιαν 03, 2007 11:29 am

….Οι αριθμοί είναι «αμείλικτοι» φίλε μου….δεν αφήνουν «περιθώρια» να δεις και «φωτεινή πλευρά»….μην τους αποφεύγεις…πιο πάνω είναι….διάβασέ τους….λίγα χρόνια έχουμε μπροστά μας…αυτό αποδεικνύουν….


ΟΚ ! έχεις δίκιο, μιας και θα γίνει ο κακός χαμός το 2012, ας αφήσουμε τη συζήτηση και τις φιλοσοφίες και ας ασχοληθούμε με το πώς θα τη γλιτώσουμε.
Από αύριο σταματάμε τις δουλειές μας και αφιερωνόμαστε στο έργο μας.

Σόρρυ αλλά δε θα συνεχίσω την κουβέντα αυτή γιατί δεν έχει νόημα για μένα.

Ειλικρινά ελπίζω φίλε να βρεις απαντήσεις στα όσα ψάχνεις και να μπορέσεις να βρεις και αυτούς που θα δράσουν όπως εσύ επιθυμείς για τη σωτηρία του πλανήτη.

Καλημέρα.
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τετ Ιαν 03, 2007 11:55 am

Καλημέρα,

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, επιτρέψτε μου να σας παραθέσω μια μικρή προσωπική εμπειρία που είχα αυτές τις μέρες, δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα, που μπορούν πολύ εύκολα να χαρακτηριστούν "αφύσικες συμπεριφορές" - ενώ ασφαλώς δεν είναι - τονίζοντας και πάλι πως τίποτε δεν είναι "αφύσικο" αν εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να είναι ή αν εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να το δούμε έτσι.

Βρίσκομαι στο Εδιμβούργο και από μέρες είχα μεγάλη επιθυμία να επισκεφτώ το Ρόσλιν, μια τοποθεσία λίγα χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ένα χωριό που έχει αποκτήσει φήμη λόγω της ύπαρξης αυτής της εκκλησίας. Πραγματικά, χθες καταφέραμε να πάμε - ο καιρός βοήθησε - και βρεθήκαμε σ' αυτό το φημισμένο παρεκλήσιο. Περιττό να σας πω, πως η περιοχή έχει μετατραπεί σε τουριστική "παγίδα", υπάρχουν επιτήδιοι που πουλάν λογής λογής αναμνηστικά χαϊμαλιά, μεταγιόν και cds, διακοσμητικά, μαντήλια και διάφορα άλλα πράγματα ενώ οι τιμές είναι ιδιαίτερα "τσιμπημένες". Για μπεις στο εσωτερικό του ναού, θα χρειαστεί να πληρώσεις 7 λίρες και να ακολουθήσεις μια "κατευθυνόμενη" διαδρομή ανεβαίνοντας μια μεταλλική σκαλωσιά μιας και το παρεκλήσι αυτήν την στιγμή βρίσκεται μάλλον σε μια διαδικασία αναστήλωσης από την πολιτεία, τέλος πάντων. Ήμουν έτοιμος να πληρώσω το αντίτιμο του εισητηρίου για να μπω στο εσωτερικό, όταν άκουσα πίσω μια φωνή να λέει "ρε Παύλο! καλά, είσαι με τα καλά σου ; Θα δώσεις 7 λίρες για να μπεις μέσα ;". Ήταν οι φωνές από την παρέα μου, οι οποίοι ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που λέμε "εσωτερισμός", "εσωτεριστές" κλπ, και βλέποντας εμένα να "κατρακυλώ" στην παγίδα της "απάτης" - εξαιτίας της υψηλής τιμής του εισητηρίου - έτρεξαν να με προλάβουν. Δεν θα συμπεράνω τίποτε, αλλά θα ρωτήσω τον φίλο Avaris :

Ποια από τις δυο συμπεριφορές, η δική μου ή της παρέας μου, σου φαίνεται "αφύσικη" ;

Στην παρέα μας επίσης, υπήρχε μια κοπέλα η οποία δήλωσε vegetarian. Καλώς, όλοι σεβαστήκαμε την στάση της. Κατά την διάρκεια όμως της συντροφιάς μας διαπιστώσαμε όλοι πως δεν ίσχυε η αρχική της δήλωση γιατί η κοπέλα όχι μόνο δεν έτρωγε κρέας, αλλά δεν έτρωγε σχεδόν τίποτε. Υπήρχε λοιπόν κάποιο βαθύτερο αίτιο, ένας βαθύτερος λόγος - ίσως πολύ προσωπικός - που η κοπέλα δήλωνε με υπερηφάνεια "Ξέρετε, εγώ δεν τρώω κρέας!". Αργότερα, με την κουβέντα, με την συζήτηση, με μια διακριτικότατη επιμονή, με παραδείγματα, με επιχειρήματα, με πολιτισμένο διάλογο, με ερωτήσεις και απαντήσεις, μας είπε λίγο πολύ πως πάσχει από νευρική ανωρεξία. Αυτό φάνηκε σε μας εντελώς "αφύσικο" μιας και εμείς τρώγαμε και πίναμε σαν μοσχάρια, ενώ εκείνη μας κοιτούσε και επιχειρηματολογούσε πως δεν τρώει επειδή δεν θέλει να χαλάσει την σιλουέττα της!

Τι θέλω να πω ; Αυτό που σε μας φαίνεται "αφύσικο", για κάποιους άλλους είναι εντελώς "φυσικό" και τούμπαλιν. Το σφάλμα που κάνουμε εμείς οι άνθρωποι είναι πως άπαξ και δώσουμε έναν από τους δύο χαρακτηρισμούς στα γεγονότα ή στα φαινόμενα, δηλ. πούμε "αυτό είναι αφύσικο" ή "αυτό είναι φυσικό", ξεχνάμε παντελώς την σχετικότητα των εννοιών και εγκλωβιζόμαστε στο να δικαιολογήσουμε την ορθότητα του χαρακτηρισμού μας. Τι πάει να πει "φυσικό" και τι "αφύσικο" στην τελική ; Ποιος είναι ο "εξελιγμένος" και ποιος αυτός που δεν εξελίχθηκε ;

Κατά την άποψη μου, όλες αυτές οι έννοιες είναι φτιασίδια του νου. Και όλες οδηγούν στην διαφωνία, στην απόκληση και στην επιλογή. Στον κόσμο μας δεν υπάρχουν ούτε οι μεν, ούτε οι δεν. Ή, είμαστε όλοι μεν ΚΑΙ δεν. Είμαστε όλοι και δεν είμαστε.

Ευχαριστώ,

Π.Β

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τετ Ιαν 03, 2007 1:26 pm

|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:
Για να τελειώνουμε με τα "βασικά", τους "ορισμούς" δηλαδή, για μένα υπάρχουν δύο και μόνον γενικές κατηγορίες ανθρώπων.

Οι "Εξελιγμένοι" και οι "Ανεξέλικτοι".


Για σένα.
Για άλλους υπάρχουν περισσότερες κατηγορίες, ενώ για κάποιους δεν υπάρχουν κατηγορίες παρά μόνο ο άνθρωπος.


Ακριβώς, επειδή πρόβλεψα τέτοιο σχόλιο ανέφερα τον προσδιορισμό «γενικές κατηγορίες» ανθρώπων.

Απλά, σου διέφυγε επειδή το έθεσα εσκεμμένα εκτός εισαγωγικών (ακριβώς για να δω εάν και πότε θα γίνει αντιληπτό).

Η κάθε επιμέρους "Γενική κατηγορία" σαφώς και διακρίνεται σε αρκετές άλλες.

Όσο για το σχόλιο «παρά μόνο ο άνθρωπος»…τι να πω….προφανώς ο Πάππας και ο Φίλιππος είχαν την ίδια αξία με τον Ιάκωβο του Μολαί και τους χιλιάδες Ναϊτες που έσφαξαν. Ή ας πούμε ο Τορκεμάδα με τα 10,000 θύματά του. Ή ο Ιγνάτιο Λογιόλα με τα εκατομμύρια θύματα των Ιησουϊτών.

Η εξέλιξη της κοινωνίας έρχεται πάντοτε απο τα "εξαιρετικά μυαλά". Κι αυτά βρίσκονται πάντοτε στην κορυφή της πυραμίδας. Και όχι στον "πάτο". Εαν κυριαρχεί ο "πάτος" πως θα "εξελιχθεί" η κοινωνία? Απλά πράγματα.


Αν ενθυμούμε καλά κάποιο «εξαιρετικό» μυαλό έφτιαξε την ατομική βόμβα, όπως βέβαια και την πυρηνική, όπως και διάφορα άλλα, βιολογικά και χημικά π.χ. όπλα.


Και την φράση «εξαιρετικά μυαλά» την χρησιμοποίησα επίτηδες για να προκαλέσω αυτό το σχόλιο φίλε μου….

Επειδή ακριβώς αφήνουν τα «εξαιρετικά μυαλά» των «ανεξέλικτων ανθρώπων» ανεξέλεγκτα από «ορθό δημιουργικό έλεγχο» συνέβησαν τα όσα ιστορικά δραματικά συνέβησαν.

Μα μπορεί ένας «ανεξέλικτος γραφειοκράτης» (και ενίοτε στρατοκράτης) να ελέγξει «δημιουργικά» έναν «εφευρέτη πυρηνικής τεχνολογίας»?

Είναι σαν να βάλεις ένα «παιδί» να «επιληφθεί» (μόνο του χωρίς Ανώτερη Επιστασία) τον έλεγχο της παραγωγής «εκρηκτικών ουσιών» στο χημείο του Σχολείου.

Θέλει ιδιαίτερη φαντασία για να προβλέψουμε το αποτέλεσμα?

Μια ομάδα ανεγκέφαλων χούλιγκανς τι βουλευτή θα εκλέξει? Τι ποιότητα ατόμου?

Θέλει ιδιαίτερες ικανότητες για να μαντέψουμε?

Τι αξία έχει ένας τέτοιος βουλευτής για την πολιτιστική πρόοδο της κοινωνίας?


Αυτόν που θα αρμόζει στο κράτος του.
Δεν θεωρώ ότι συμφωνείς με την ποιότητα που έχουν οι σημερινοί 300. Κι όμως, αυτούς κάποιος τους ψήφισε.
Τι θα έπρεπε δηλαδή να κάνουμε ; Να εκτελούμε όσους τους ψήφισαν, ή να επιτρέπουμε μόνο σε όσους μας αρέσουν να εκλέγονται ;


Όχι…αλλά να μην έχουν όλοι το δικαίωμα του «εκλέγειν» …για αρχή…

Οι παραπάνω χούλιγκανς πχ δεν θάπρεπε να έχουν δικαίωμα «εκλέγειν και εκλέγεσθαι»….

Με το ίδιο σκεπτικό θα έπρεπε να μην είχαν γίνει η Αμερικανική , η Γαλλική και η Ελληνική επανάσταση. Μην ξεχνάς τον τίτλο "ελέω Θεού Μοναρχία".


Ακόμα και Αυτός έχει δικαίωμα να αίρει κατά περίπτωση το έλεος του και να το αποδίδει σε άλλους.


Αυτό είναι χιούμορ.

Η ψυχρή αλήθεια είναι άλλη. Ότι το «Τα του Θεού τω Θεώ» μπορεί να ισχύει «έτσι» σήμερα και «κάπως αλλιώς» «αύριο». Ανάλογα «ποιος» το «ερμηνεύει» και ποιοι είναι οι «εκάστοτε συσχετισμοί δυνάμεων».



Άντε πάλι...Δεν διέταξα κανέναν...ούτε έχω τέτοια δύναμη άλλωστε...


Από τα γραπτά σου κείμενα προκύπτει το εντελώς αντίθετο και αυτό σου λένε όλοι.
Δεν θέλεις όμως να το καταλάβεις.


Τι προκύπτει από τα γραπτά μου που δε θέλω να το καταλάβω?

Εάν εννοείς ότι «διατάσσω», σου θυμίζω πως είμαι ένας άνθρωπος όπως όλοι που μιλάω με ανθρώπους με τους οποίους δεν ανήκουμε σε μια Ομάδα όπου έχω την δυνατότητα να «διατάξω».

Άρα, δεν το κάνω.

Απλώς υποστηρίζω την άποψή μου όπως κάνεις κι εσύ και η Zadok και οποιοσδήποτε άλλος.

Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Το πόσο σθεναρά υποστηρίζετε εσείς την άποψή σας, δεν το έχετε συνειδητοποιήσει?


Άρα, δεν σε ενδιαφέρει να συμβάλλεις ενεργητικά στην Πολιτιστική εξέλιξη της κοινωνίας.


Εσύ που ενδιαφέρεσαι να συμβάλεις σε αυτήν μήπως προσπάθησες δια μέσου του συλλόγου γονέων να αλλάξεις τα δεδομένα στην εκπαίδευση ;
Μήπως έκανες κάτι άλλο, σαν άτομο, που να είναι μια δραστική κίνηση υπέρ αυτής της κατεύθυνσης ;


Ναι….για πολλά χρόνια ήμουν συνδικαλιστής στο χώρο της Παιδείας…μέχρι που αηδίασα και αποχώρησα…τίποτα καλό δεν μπορεί να βγει από εκεί…γιατί στην Κρατική Ηγεσία κυριαρχούν άνθρωποι χωρίς «έμπνευση» και «όραμα»….δηλαδή, «ανεξέλικτοι»…..

Και σε πολιτιστικούς συλλόγους συμμετείχα και δημιούργησα σχήματα (πχ θεατρικά).

Νάσαι σίγουρος πως έχω μια πλούσια και πολύπλοκη δραστηριότητα πίσω μου στην πράξη, προτού καταθέσω αυτές τις ομολογουμένως ακραίες απόψεις.

Και εν τέλει, αν κάποιο παιδί δεν είναι «εξελιγμένο», τι θα πρέπει να το κάνουμε, μήπως να το πετάμε στον καιάδα ;


Διαφορετικά «Εκπαιδευτικά Κέντρα» αγαπητέ….και όχι όπως σήμερα που τα πιο ικανά παιδιά (μεταξύ αυτών και τα «εξελιγμένα») είναι υποχρεωμένα να υφίστανται τον «δραματικό μέσο όρο» που διαμορφώνει η πλατιά βάση των «λιγότερο ικανών παιδιών».
….Και που δυστυχώς, αυτά τα «λιγότερο ικανά παιδιά» , επειδή ακριβώς είναι πλειοψηφία, διαμορφώνουν και τον «τύπο της κοινωνίας».

…..αυτήν δηλαδή, την «αυτοκαταστροφική κοινωνία» που αναφερόμαστε…

Νάσαι σίγουρη πως την "Θούλη" θα την αντιμετωπίσεις εαν συνεχίσεις να μην θέλεις να πάρεις τα πράγματα στα χέρια σου ενεργητικά.


Και αν τα πάρει μπορεί και να φτιάξει μια νέα «Θούλη».


Ναι φίλε μου …αυτός είναι ένας «υπαρκτός κίνδυνος», που θα «εξομαλυνθεί» (και θα αντιμετωπιστεί) μόνον εάν αποφασίσουν οι «εξελιγμένοι» να δούνε σοβαρά και έγκαιρα τέτοιες «προοπτικές»…..

….και να δημιουργήσουν τις «αντίστοιχες δικλείδες ασφαλείας»….


Πράγματι, τα παιδιά (και κανείς άλλος) δεν έχουν "πρόβλημα συγκέντρωσης" όταν ασχολείται με κάτι ευχάριστο. Ο σκοπός όμως είναι να μπορούν να "αυτοπειθαρχούν" και να "συγκεντρώνονται" ακόμη και όταν διαβάζουν κάτι που δεν τους αρέσει. Και αυτό "διδάσκεται".


Μα ούτως ή άλλως αυτό διδάσκονται, δε νομίζω να αρέσει σε όλους το ίδιο μάθημα, όμως μέσα στην τάξη αυτοπειθαρχούν και συγκεντρώνονται, μετά ο καθένας αποδίδει ανάλογα το IQ του. Αυτό δεν εμφυτεύεται όμως.


Λάθος!

Αυτό είναι το «τσουβάλιασμα» που λες κι εσύ…..

Αλλά προφανώς δεν έχεις εικόνα για το τι σημαίνει «Ασκήσεις Αυτοσυγκέντρωσης», «Διαδικασία ελέγχου των σκέψεων», «διαχείριση φαντασίας», «οραματισμός» και «τεχνικές ταχείας ανάγνωσης».

Αυτά δεν τα διδάσκονται φίλε μου στα σχολεία. Ρίχνουν τα παιδιά σε έναν κήπο με άγονο χώμα και τους λένε «σκάψτε με τα χέρια». Είναι επιεικώς οικτρό! Για να μην πω εγκληματικό.

Και για του λόγου το αληθές, διάβασε το παρακάτω (προσωπικό βίωμα):

Στα δεκαεπτά μου είχα πάει αδιάβαστος στο σχολείο σε ένα πολύ δύσκολο τεχνικό μάθημα με πολλές εξειδικευμένες λεπτομέρειες. Το κεφάλαιο ήταν 4 σελίδες. Ξαφνικά διαπίστωσα την ώρα της εξέτασης πως ήταν «ζωτικής σημασίας» η συγκεκριμένη εξέταση. Καθόμουν στο πρώτο θρανίο. Μέχρι να πάει η καθηγήτρια στα πίσω θρανία και να κάνει τον κύκλο της τάξης, σύνολο περίπου 3 λεπτά, είχα διαβάσει και αποτυπώσει κάθε λεπτομέρεια του μαθήματος και μάλιστα έκανα και σχόλια. Ενώ η «δυνατότητα συγκέντρωσής μου» συνήθως δεν ήταν «ικανοποιητική». Υπο κανονικές συνθήκες, το μάθημα αυτό ήθελε περίπου 2 ώρες διάβασμα για να εμπεδωθεί (από εμένα τουλάχιστον). .Λίγες φορές κατόρθωσα να το επαναλάβω κατόπιν. Ήταν μια από τις πρώτες μου «εμπειρίες» όμως, που με «παρακίνησαν» να «ψάξω περισσότερο» τις «εσωτερικές δυνατότητες». Αργότερα «διαπίστωσα» πως αυτό είναι «κάτι που διδάσκεται». Και φυσικά, «εξαγριώθηκα» γιατί χρειάστηκε να το ανακαλύψω μόνος μου μετά από χρόνια και με «τυχαία εμπειρία» αντί να το έχω διδαχτεί από το Δημοτικό.


Ο «υποδηματοποιός» μπορεί να είναι όντως άριστος στην δουλειά του. Αυτό δεν τον κάνει όμως ικανό να δικάσει έναν Σωκράτη.

Ο «καθείς στην θέση του λοιπόν». Ανάλογα με τις «ικανότητες» και τις «δεξιότητές» του.


Γιατί όχι ;;;


Διότι θα έπρεπε να έχουν τη φρόνηση να τιμήσουν το Σωκράτη και όχι να τον εκτελέσουν. Ήταν προίκα για την κοινωνία τους και όχι βάρος. Ήταν εγγύηση «εξέλιξης» και όχι «πισωγυρίσματος». Αλλά αυτό θα μπορούσε να το «δει» μόνον ένας «εξελιγμένος» και όχι άνθρωποι «ανεξέλικτοι» όπως αυτοί οι 260 που έστειλαν τον Σωκράτη στην εκτέλεση.

Και ποιος θα «έπρεπε» να έχει το δικαίωμα να δικάσει ένα Σωκράτη ;
Αυτός μήπως που ο ίδιος ο Σωκράτης θα επέλεγε ;


Άξιοι , «εξελιγμένοι» άνθρωποι που θα «τιμούσαν» το ρόλο τους ως «δημιουργικά τμήματα» της κοινωνίας.

Κατά τον Αριστοτέλη και τον Διόδωρο , ο Άνυτος – πλούσιος βυρσοδέψης και ο κυριότερος από τους τρεις κατήγορους του Σωκράτη - είχε κινδυνεύσει κάποτε να καταδικαστεί, αλλά γλίτωσε δωροδοκώντας τους δικαστές. Σε αυτό το ανυπόληπτο Δικαστήριο επέδειξε σεβασμό ο Σωκράτης.

Πώς να το σεβαστώ λοιπόν?

Βλέπεις, δεν είμαι Σωκράτης. Ο νους μου φτάνει μόνον μέχρι του σημείου να θέλω να προστατέψω τον Σωκράτη από τους εκάστοτε εκτελεστές.

Ανησυχώ όταν βλέπω πως με το Πολιτειακό Σύστημα που έχουμε, η «Ανεγκέφαλη Μάζα» αναδεικνύει τις Ηγεσίες που της «αξίζουν». (Κυριαρχεί ο Πάτος δηλ.)

Και αυτές σίγουρα δεν είναι οι «Άξιες» εκείνες Ηγεσίες που θα μπορούσαν να οδηγήσουν την κοινωνική πρόοδο μπροστά αντί για πίσω. (Ενώ θα έπρεπε να κυριαρχεί ο «Αφρός», τα «πλέον εξελιγμένα μυαλά»).


Δηλαδή.
Αν σταματήσει να κυριαρχεί η «ανεγκέφαλη μάζα» και τη διοίκηση την αναλάβουν οι «εξελιγμένοι» τότε.

1) Θα σταματήσουν άμεσα χιλιάδες ρυπογόνα εργοστάσια τη λειτουργία τους.
2) Θα απαγορευτεί η παραγωγή τροφών που δεν είναι θρεπτικές για τον ανθρώπινο οργανισμό και που παράγονται με επέμβαση στο γενετικό τους κώδικα.
3) Θα αποσυρθούν αυτόματα χιλιάδες πλοίων από τη θάλασσα για να μη ρυπαίνονται οι Ωκεανοί.
4) Θα απαγορευτεί η χρήση του αυτοκινήτου για να μη ρυπαίνεται ο αέρας που αναπνέουμε.
5) Θα σταματήσει η κοπή δένδρων στον Αμαζόνιο και όποιος μη εξελιγμένος κόβει έστω και ένα κορμό θα εκτελείτε επιτόπου.
6) Θα δημιουργηθούν ομάδες επιστασίας της επιβολής των κανονισμών της «επιτροπής εξελιγμένων ανθρώπων», οι οποίες δια μέσου της τηλεπαθητικής τους ικανότητας θα μπορούν να διαπιστώνουν την όποια παράβαση.
7) Θα απαγορευτούν οι πόλεμοι όπως και οι τσακωμοί μεταξύ των ανθρώπων, ενδέχεται να επεκταθεί το μέτρο και στα ζώα για να αποφευχθεί η αφάνιση ορισμένων ειδών.
8) Θα τρέφεται ο καθένας με συγκεκριμένη ποσότητα τροφής για να φτάνει η τροφή για όλους.
9) Θα γίνουν στην Αφρική ειδικά σχολεία εντατικών μαθημάτων για την γρήγορη εξέλιξη και των εκεί ανθρώπων.
10) Θα απαγορευτούν οι λειτουργίες όλων των πυρηνικών εργοστασίων και βέβαια θα απαγορευτούν και όλες οι πυρηνικές δοκιμές.

Αυτό δεν εννοείς ;
Έτσι δε θα σωθεί η ανθρωπότης ;
Αυτή δεν είναι η δουλειά ενός «εξελιγμένου» ;

Μάλλον έχουμε τσουβαλιάσει πολλά πράγματα μαζί.
Κρίμα.
[/quote]


Κατ’ αρχήν αποπειράσαι να διακωμωδήσεις το θέμα. Γιατί?

Νοιώθεις καλά με τον εαυτό σου με αυτό που κάνεις?

Όλα αυτά που ανέφερες (πλην κωμικών εξαιρέσεων) μαζί με εκατομμύρια άλλα είναι «διοικητικά θέματα» που έχουν να κάνουν με την γενικότερη οργάνωση, δομή και διαχείριση της Ανθρώπινης κοινωνίας και των πόρων του πλανήτη.

Το «πως» θα τα «διαχειριστεί» κάποιος έχει να κάνει με την «φιλοσοφία» και τις «αρχές» που κουβαλάει στο «κεφάλι» του.

Άλλες Ηθικές Αρχές ακολουθεί ένας «ανεξέλικτος» και άλλες ένας «εξελιγμένος».

Συνεπώς, με «διαφορετικό τρόπο» θα διαχειριστεί ο καθένας τα πράγματα.

Άλλωστε, είναι κάτι που «ήδη συμβαίνει». (Εννοώ την «ειρωνία» σου: «αυτή δεν είναι η δουλειά ενός εξελιγμένου?»).

Ξεχνάς πόσες χιλιάδες «Αδελφοί» σου – από διάφορα Τάγματα παγκοσμίως – είναι ήδη στην (κατά τόπους και στην Παγκόσμια) «Διοίκηση» και προσπαθούν να περάσουν ένα «διαφορετικό (θετικό – δημιουργικό) πνεύμα» στην «διαχείριση των πραγμάτων» ο καθένας από το πόστο του?

Γιατί σου κάνει έκπληξη?

Αυτό που εγώ είπα, είναι :

«Ναι, κάνουν σοβαρή δουλειά – κι ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί - , πλήν όμως δεν είναι αρκετή αυτή η δουλειά, διότι δεν είναι «αρκετοί αυτοί» - αριθμητικά εννοώ – χρειάζονται σοβαρή ενίσχυση – μέχρι να γίνουν κυρίαρχη δύναμη στην κοινωνία».

Που είναι το παράλογο και προσπαθείς να διακωμωδήσεις το θέμα?
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Τετ Ιαν 03, 2007 1:46 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Δεν θα συμπεράνω τίποτε, αλλά θα ρωτήσω τον φίλο Avaris :

Ποια από τις δυο συμπεριφορές, η δική μου ή της παρέας μου, σου φαίνεται "αφύσικη" ;

Π.Β


Στο χωριό μου υπήρχε ένα παιδί που χαρακτηριζόταν ο "τρελλός του χωριού".

Κάποια μέρα, ήταν στην παραλία. Πλησίασε σαν υπνωτισμένο μια παρέα οικοδόμων. Έδειχνε προς το μέρος ενός απο αυτούς και έλεγε διαρκώς: "κάτσε εκεί", "μήν κουνηθείς", "κάτσε εκεί που είσαι".

Όλοι τους τάχασαν. Τον ήξεραν πως ήταν "νεραιδοπαρμένος". Αλλά "κάτι" στο στυλ του, στην "σιγουριά" του, στο "στόμφο" του, στο "βλέμμα" του τους είχε φέρει σε "σύγχιση".

Το παιδί όλο και πλησίαζε.

Μέχρι που τους έφτασε. Πέρασε ανάμεσά τους και προχώρησε.

Πίσω τους ακριβώς, στο ένα μέτρο και έξω απο ένα θάμνο υπήρχε μια οχιά.

Καθόταν κουλουριασμένη και ήσυχη, μαγνητισμένη απο το "παιδί".

Το παιδί (12 χρονών τότε) την πλησίασε και την έπιασε πίσω απο το κεφάλι αργά.

Την σήκωσε αργά μέχρι το πρόσωπό του και μετά την άφησε στο έδαφος και της είπε απλά : "τώρα φύγε".

Και τότε αυτή σαν να ξύπνησε, τσιτώθηκε και έφυγε ταχύτατα.

Παρόμοια γεγονότα του είχαν ξανασυμβεί με διάφορα ζώα, ακόμη και άγρια.

Δεν υπήρχε άγριο σκυλί που να μην ξαπλώσει μπροστά του ανάποδα για να το χαϊδέψει.

Αυτό είναι το είδος του "αφύσικου γεγονότος" που εννοώ φίλε μου.

Το "Τρελλό αυτό παιδί" (όπως το θεωρούσαν), ο "περίγελος" του χωριού, ίσως έσωσε μια ζωή εκείνη την ημέρα.

Και ίσως μάλιστα κάποιου απο αυτούς που το κορόϊδευαν και το χλεύαζαν για την "αλαφροϊσκιωτη" συμπεριφορά του.
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιαν 03, 2007 2:52 pm

Λοιπόν, για να ξέρουμε και τι λέμε.

Καμία μα καμία εσωτερική οργάνωση με περγαμηνές, ή Αδελφότητα, ή Τάγμα, δεν χωρίζει τους ανθρώπους σε εξελιγμένους ή μη. Δεν διδάσκει πως οι μη εξελιγμένοι θα πρέπει να υπόκεινται σε συγκεκριμένη εξελικτική διαδικασία, ή πως το 2012 θα καταστραφεί ο πλανήτης.

Κανένας δεν συνδέει την πολιτική του οντότητα με το όποιο Τάγμα ανήκει.
Κανένας δεν επιθυμεί να εφαρμόσει τακτικές που η παγκοσμιότητα καταδίκασε.
Κανένας δεν επεμβαίνει στην ελευθερία επιλογής του κάθε ατόμου.
Κανένας δεν δικαιούται να ονειρεύεται πως ανήκει σε μια Αρεία φυλή.
Κανένας δεν θεωρεί τον εαυτούλη του ποιο πάνω από κάποιο άλλο άνθρωπο.

Η ταπεινότητα είναι ένα από τα στοιχεία κάποιου που ανήκει σε μια από αυτές τις οργανώσεις, η δε έπαρση είναι στοιχείο προς καταπολέμηση.

Αν διαβάσεις λοιπόν λίγο καλύτερα τα κείμενα μου προς εσέ, θα διαπιστώσεις πως υπερασπίζομαι απλά το δικαίωμα του καθένα να επιλέγει το πώς θα ζήσει, ενώ εσύ θέλεις ντε και καλά να διαχωρίσεις τους ανθρώπους, αφαιρώντας τους ακόμα και αυτό το δικαίωμα του ψήφου !!!!!!!

Συγνώμη λοιπόν αλλά δεν δικαιούμαι να συναινώ σε ακραίες μορφές λόγου που αφ’ ενός δεν ταιριάζουν στο χαρακτήρα μου και αφ’ ετέρου δεν έχουν καμία σχέση με εσωτερισμό και με τις βασικές έννοιες αυτού.

Αν κάποιος σου είπε ότι στα Τάγματα, στις Αδελφότητες ή στις σχολές υποθάλπονται φασιστικές διδαχές, σου είπε ψέματα, αν νομίζεις ότι σκοπός των μυημένων είναι να επιβάλουν την πνευματική δικτατορία πλανάσαι πλάνην οικτράν, αν θεωρείς ότι όποιος ανήκει σε κάποιο από τα παραπάνω σχήματα έχει και το προνόμιο της επιβολής απέναντι στους άλλους λανθάνεις τα μάλα.

Στο ξαναλέω, ο καθένας ΠΡΩΤΙΣΤΑ είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και αυτόν πρέπει να κατορθώσει να φέρει στο δρόμο που θα τον επανενώση με την πηγή εκπόρευσής του.

Δικό σου θέμα λοιπόν να έχεις την όποια οπτική θέλεις, όμως κάποιοι άλλοι θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να γνωρίζουν σε κάποια πράγματα κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που βλέπεις εσύ, δε νομίζεις ;

Ελπίζω τώρα να είμαι απόλυτα κατανοητός στα όσα λέω και να μην σου αφήνω αμφιβολίες για το τι λέω και το τι υποστηρίζω.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Ιαν 03, 2007 5:38 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Τι θέλω να πω ; Αυτό που σε μας φαίνεται "αφύσικο", για κάποιους άλλους είναι εντελώς "φυσικό" και τούμπαλιν


Δίκιο έχεις..γι αυτο και λέμε οτι η αντικειμενική αλήθεια είναι μακριά απο εμάς...
Τελικά μπήκες η όχι στο ναό?
λεγεεεεεεεεεεεε
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Πέμ Ιαν 04, 2007 2:54 am


Με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθώ το θέμα, που άνοιξε ο φίλος Avaris.
Θέλω να σημειώσω, ότι μέσα από τα κείμενά του ακούγεται η φωνή του ευαίσθητου σκεπτόμενου μαχητικού ανθρώπου.
Σκεπτόμενοι και μαχητικοί υπάρχουν και άλλοι πολλοί.
Εδώ όμως υπάρχει και κάτι άλλο στον φίλο Avari- για μένα το βασικότερο: τα κείμενά του, γεμάτα αγωνία και μεγάλη ανθρωπιά στάζουν Αγάπη.
Στάζουν μεγάλη Συμπαντική Αγάπη προς το παν υπαρκτόν.
Σ΄ αυτό ξεχωρίζω τον Άβαρι.
Προσωπικά πιστεύω, ότι ο άνθρωπος αυτός κουβαλάει μέσα του κάποια ουράνια πληροφορία, την οποία με τον τρόπο του, με τις δυνατότητες που έχει – συνειδητά και υποσυνείδητα προσπαθεί να μας μεταδώσει.
Θεωρώ πως σε πολλά σημεία των τοποθετήσεών του ο Αβαρις αδικήθηκε.
Έμεινε ακατανόητος από πολλούς.
Νομίζω, πως αντιμετωπίστηκε με συνηθισμένο τρόπο, και αυτό είναι λάθος.
Καλώ τους φίλους να ξανακούσουν από άλλη πια σκοπιά την φωνή της μαχητικής Αγάπης.
Τα μηνύματά της, τα νοήματά της, τις αγωνίες της, την ομορφιά της.

Τώρα που τα γράφω αυτά τα πράγματα, θυμήθηκα ένα γράμμα που πήρα από τον φίλο μου στο εξωτερικό και το οποίο παραθέτω εδώ, με περικοπές βέβαια.
Στο γράμμα λέγονται πολλά πράγματα.

"...Επέτρεψέ μου να μοιραστώ μαζί σου κάποιες παρατηρήσεις.
Σ’ αυτές με ώθησε η δική σου φράση, που έχεις πει σε φόρουμ :
«Η Γη είναι τόπος των χαμηλής ποιότητας ψυχών ».
Αποφάσισα να ερευνήσω το θέμα αυτό λεπτομερέστερα.
Και ιδού, τι προέκυψε από τις έρευνές μου . Είχες απόλυτο δίκαιο. Στην Γη υπερτερούν κατά απόλυτη πλειοψηφία ψυχές χαμηλού επιπέδου. Ψυχές ανωτέρου επιπέδου είναι μετρημένες στα δάκτυλα ενός χεριού. Η Γη όντως αποτελεί το «στάβλο του τοπικού Γαλαξία», τον σκουπιδοτενεκέ του, και αυτό είναι φυσικό, διότι εδώ επικρατούν τα ζωικά ένστικτα. Και μάλλον έτσι θα συνεχιστεί ακόμη για πολύν καιρό. Και αυτό δεν είναι τραγικό. Διότι και οι νεαρές ψυχές έχουν ανάγκη ενός τόπου, όπου μπορούν να εκπαιδευτούν και να αποκτήσουν εμπειρία. Στο Σύμπαν υπάρχουν πάρα πολλοί πλανήτες και πιο αναπτυγμένοι και πιο καθυστερημένοι έναντι της Γης, όπου συνεχίζονται οι αμείωτοι πόλεμοι και επικρατεί η σκληρότατη δικτατορία. Εις ότι αφορά τώρα τα ευαίσθητα άτομα- αυτοί παίζουν τον ρόλο του καταλύτη. Είναι οι διαλεκτοί, τους οποίους έστειλαν εδώ (ενσάρκωσαν) οι Πάνω, για να φωτίζουν τον δρόμο. Η κύρια δουλειά τους διεξάγεται στο λεπτό αόρατο επίπεδο.
Η συμμετοχή τους στα φόρουμ αποτελούν μόνο το 2-3 % της πραγματικής τους δράσης. Αυτοί επηρεάζουν τους γύρω ανθρώπους πολύ περισσότερο, απ’ όσο οι ίδιοι μπορούν να φανταστούν. Σε όλη την Ελλάδα αυτοί είναι δεν είναι λίγες μόνο εκατοντάδες άτομα.
Ιδού τα κριτήρια του διαλεκτού ανθρώπου (ανώτερης ψυχής):

- το άτομο αυτό ποτέ δεν αυτοπροβάλλεται,
- το άτομο αυτό ποτέ δεν έλκεται στα υλικά αγαθά,
- το άτομο αυτό ποτέ δεν δημιουργεί και δεν συμμετέχει στις οργανώσεις, τάγματα και κόμματα.

Από την φύση της αποστολής του ο διαλεκτός δεν ικανοποιείται από την συνηθισμένη γήινη ευτυχία οποιασδήποτε μορφής.
Διότι τον περιμένει βραβείο πολύ μεγαλύτερης αξίας, τα γήινα τούτα σε σύγκριση με το οποίο αποτελούν απλά σκουπίδια.

Το ότι η ανθρωπότητα καταδίκασε τον εαυτόν της στην αυτοκαταστροφή- δεν πρέπει να θεωρηθεί τραγωδία.
Πολύ απλά οι ψυχές θα ανατοποθετηθούν σε διάφορους τόπους, καταλληλότερους για την συνέχιση της μετεκπαίδευσης τους.
Οι διαλεκτοί θα συνεχίζουν να εκτελούν την αποστολή τους, θα ενσαρκώνονται συνεχώς για να βοηθούν τις χαμηλές ψυχές.
Δεν θα αναπαύονται στους ανώτερους τόπους, διότι εκεί στο Σπίτι, άπρακτοι πλήττουν πολύ, διότι από την φύση τους είναι μαχητές. "

Φίλε Άβαρι!

Συντάσσομαι ανεπιφύλακτα με τις θέσεις σου.

Με πολλή αγάπη και εκτίμηση.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιαν 05, 2007 1:43 pm

Μετά από πολύωρη προσπάθεια κατάφερα να διαβάσω το εν λόγω θέμα και ομολογώ πως έχω μείνει άναυδη τόσο από αυτά που παρατέθηκαν όσο και για τον τρόπο παράθεσής τους

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση στον αγαπητό φίλο Avaris ο οποίος με μεγάλο σθένος – αν έχω αντιληφθεί σωστά - προσπαθεί να «ξυπνήσει» τους ανεξέλικτους και να σώσει την ανθρωπότητα.

Ναι….για πολλά χρόνια ήμουν συνδικαλιστής στο χώρο της Παιδείας…μέχρι που αηδίασα και αποχώρησα…τίποτα καλό δεν μπορεί να βγει από εκεί…γιατί στην Κρατική Ηγεσία κυριαρχούν άνθρωποι χωρίς «έμπνευση» και «όραμα»….δηλαδή, «ανεξέλικτοι»…..

Αγαπητέ Avaris, αυτό που ανέφερες παραπάνω νομίζω πως έρχεται σε σύγκρουση με τα όσα σε τόσες σελίδες πρεσβεύεις.

Εξήγησέ μου για ποιο λόγο αποχώρησες?
Εσύ, που από τα λεγόμενά σου θεωρείς εξελιγμένο τον εαυτό σου, βρέθηκες σε μία κατάσταση που διοικούταν από «ανεξέλικτους».
Γιατί λοιπόν παρέδωσες τα όπλα και δεν αγωνίστηκες να «σώσεις» ακόμα και να βοηθήσεις αυτούς τους «ανεξέλικτους» που κατά την άποψή σου είχαν πάρει τον «στραβό τον δρόμο»? Πως το επέτρεψε αυτή η συνείδησή σου?

Ευχαριστώ,
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Παρ Ιαν 05, 2007 6:03 pm

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:
Λοιπόν, για να ξέρουμε και τι λέμε.

Καμία μα καμία εσωτερική οργάνωση με περγαμηνές, ή Αδελφότητα, ή Τάγμα, δεν χωρίζει τους ανθρώπους σε εξελιγμένους ή μη. Δεν διδάσκει πως οι μη εξελιγμένοι θα πρέπει να υπόκεινται σε συγκεκριμένη εξελικτική διαδικασία, ή πως το 2012 θα καταστραφεί ο πλανήτης.

Κανένας δεν συνδέει την πολιτική του οντότητα με το όποιο Τάγμα ανήκει.
Κανένας δεν επιθυμεί να εφαρμόσει τακτικές που η παγκοσμιότητα καταδίκασε.
Κανένας δεν επεμβαίνει στην ελευθερία επιλογής του κάθε ατόμου.
Κανένας δεν δικαιούται να ονειρεύεται πως ανήκει σε μια Αρεία φυλή.
Κανένας δεν θεωρεί τον εαυτούλη του ποιο πάνω από κάποιο άλλο άνθρωπο.

Η ταπεινότητα είναι ένα από τα στοιχεία κάποιου που ανήκει σε μια από αυτές τις οργανώσεις, η δε έπαρση είναι στοιχείο προς καταπολέμηση.


Καμία αντίρηση...

Αν διαβάσεις λοιπόν λίγο καλύτερα τα κείμενα μου προς εσέ, θα διαπιστώσεις πως υπερασπίζομαι απλά το δικαίωμα του καθένα να επιλέγει το πώς θα ζήσει,


......αν σου σπάσει ένα τσούρμο αλητών ας πούμε το μαγαζί και το αυτοκίνητο έτσι για να το παίξουν επαναστάτες μετά απο κάποια διαδήλωση, είναι δικαίωμά του να επιλέγει "αυτό τον τρόπο ζωής"....αυτό λες...
...και υπερασπίζεσαι το δικαίωμά του να συνεχίσει να ζει έτσι....


.... ενώ εσύ θέλεις ντε και καλά να διαχωρίσεις τους ανθρώπους, αφαιρώντας τους ακόμα και αυτό το δικαίωμα του ψήφου !!!!!!!


...Ακριβώς...διότι ο παραπάνω "επικίνδυνος ανεγκέφαλος" , δεν θάπρεπε νάχει δικαίωμα με τις "καταστροφικές επιλογές" του να "επηρεάζει" πολιτειακά ζητήματα μέσω της Εκλογικής του Δύναμης...

Συγνώμη λοιπόν αλλά δεν δικαιούμαι να συναινώ σε ακραίες μορφές λόγου που αφ’ ενός δεν ταιριάζουν στο χαρακτήρα μου και αφ’ ετέρου δεν έχουν καμία σχέση με εσωτερισμό και με τις βασικές έννοιες αυτού.


Ο Εσωτερισμός εκτός απο Αγάπη έχει και σκληρότητα...

Και απο ένα σημείο κι έπειτα, δεν έχει καν "συναισθήματα"....


Αν κάποιος σου είπε ότι στα Τάγματα, στις Αδελφότητες ή στις σχολές υποθάλπονται φασιστικές διδαχές, σου είπε ψέματα, αν νομίζεις ότι σκοπός των μυημένων είναι να επιβάλουν την πνευματική δικτατορία πλανάσαι πλάνην οικτράν, αν θεωρείς ότι όποιος ανήκει σε κάποιο από τα παραπάνω σχήματα έχει και το προνόμιο της επιβολής απέναντι στους άλλους λανθάνεις τα μάλα.


Συ είπας....όχι εγώ...τιμώ τα Τάγματα και τις Αδελφότητες και όντως είναι όπως τα λες....


Στο ξαναλέω, ο καθένας ΠΡΩΤΙΣΤΑ είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και αυτόν πρέπει να κατορθώσει να φέρει στο δρόμο που θα τον επανενώση με την πηγή εκπόρευσής του.


Ακριβώς....κι ο καθένας "οριοθετεί" και "χαράζει" τον "Προσωπικό του Δρόμο".


Δικό σου θέμα λοιπόν να έχεις την όποια οπτική θέλεις, όμως κάποιοι άλλοι θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να γνωρίζουν σε κάποια πράγματα κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που βλέπεις εσύ, δε νομίζεις ;


Φυσικά....δεν βλέπω να διαφωνούμε....και αναρωτιέμαι που το πας....


Ελπίζω τώρα να είμαι απόλυτα κατανοητός στα όσα λέω και να μην σου αφήνω αμφιβολίες για το τι λέω και το τι υποστηρίζω.


Σε όσα είπες στο παρόν ποστ, ναι, ήσουν σαφής....εαν ο σκοπός σου ήταν να μην αφήσεις καμία "μελανή υπόνοια" όσον αφορά το "ποιόν" και την "Ηθική" των Ταγμάτων και των Αδελφοτήτων, μαζί σου....καλά έκανες...είναι όντως όπως τα είπες...

Εγώ απλώς θα συμπληρώσω τις απόψεις μου με τη φράση:

"Και όμως Γυρίζει".
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Παρ Ιαν 05, 2007 6:44 pm

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:
Μετά από πολύωρη προσπάθεια κατάφερα να διαβάσω το εν λόγω θέμα και ομολογώ πως έχω μείνει άναυδη τόσο από αυτά που παρατέθηκαν όσο και για τον τρόπο παράθεσής τους

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση στον αγαπητό φίλο Avaris ο οποίος με μεγάλο σθένος – αν έχω αντιληφθεί σωστά - προσπαθεί να «ξυπνήσει» τους ανεξέλικτους και να σώσει την ανθρωπότητα.

Ναι….για πολλά χρόνια ήμουν συνδικαλιστής στο χώρο της Παιδείας…μέχρι που αηδίασα και αποχώρησα…τίποτα καλό δεν μπορεί να βγει από εκεί…γιατί στην Κρατική Ηγεσία κυριαρχούν άνθρωποι χωρίς «έμπνευση» και «όραμα»….δηλαδή, «ανεξέλικτοι»…..

Αγαπητέ Avaris, αυτό που ανέφερες παραπάνω νομίζω πως έρχεται σε σύγκρουση με τα όσα σε τόσες σελίδες πρεσβεύεις.

Εξήγησέ μου για ποιο λόγο αποχώρησες?
Εσύ, που από τα λεγόμενά σου θεωρείς εξελιγμένο τον εαυτό σου, βρέθηκες σε μία κατάσταση που διοικούταν από «ανεξέλικτους».
Γιατί λοιπόν παρέδωσες τα όπλα και δεν αγωνίστηκες να «σώσεις» ακόμα και να βοηθήσεις αυτούς τους «ανεξέλικτους» που κατά την άποψή σου είχαν πάρει τον «στραβό τον δρόμο»? Πως το επέτρεψε αυτή η συνείδησή σου?

Ευχαριστώ,


τελικά μου φαίνεται πως η Ειρωνεία είναι συνήθειο εδώ μέσα....αλλά δεν πειράζει LadyHawk, την συνήθισα τώρα και μπορώ να κάνω πως δεν τη βλέπω...

....άκου λοιπόν μερικά παραδείγματα αφού το θέλεις...

...Όταν κάποτε πριν είκοσι χρόνια ήμουν φοιτητής και συνδικαλιστής, αντιμετωπίζαμε ένα πρόβλημα στη Σχολή μου. Το γνωστό πρόβλημα. Αρχαία βιβλία. Καθηγητές που είχαν βγάλει "ρίζες" κατάφερναν - με διάφορους παρασκηνιακούς τρόπους - και εξέδιδαν ακόμη βιβλία "πεπαλαιωμένα" και "μη σύγχρονα" - για να μην πω τίποτα βαρύτερο. Ενώ υπήρχαν άλλα πιο σύγχρονα.

Το πρόβλημα καταγγέλλονταν επι χρόνια απο όλες τις παρατάξεις. Πλην όμως "έμενε εκεί". Στην απλή καταγγελία δηλ. κάθε φορά που ήταν εκλογές.

Αυτό που πρότεινα εγώ στην παράταξή μου ήταν : "ένα βιβλίο, έναν καθηγητή τη φορά. Οι καθηγητές λόγω πολύπλοκων συμφερόντων ήταν χωρισμένοι σε κλίκες. Βάζουμε στόχο έναν και μόνον καθηγητή τη φορά, επικαλούμενοι όμως άλλες αιτίες - για αντιπερισπασμό και για να μην ενεργοποιήσουμε τα κλαδικά συναισθήματα της "Ομάδας" του- .Συμμαχούμε λοιπόν με τους αντιπάλους του καθηγητές, με τις αντίπαλες παρατάξεις (προωθώντας το βιβλίο του δικού τους καθηγητή), βρίσκουμε ατασθαλίες που έχει κάνει ο "εν λόγω κύριος" και έχει να διαλέξει μετά : ή αυτός ή το βιβλίο του. Θα προτιμούσε φυσικά να χαθεί το βιβλίο του.

Συνεχίζοντας, έτσι, με διαφορετικές συμμαχίες την κάθε φορά, θα ανατρέπαμε όλο το σκηνικό των Εκδιδόμενων Βιβλίων πρώτα στη Σχολή μας. Μετά αυτό θα γινόταν αλυσίδα γιατί θα είχαμε δυναμώσει την "Νεόφυτη Ομάδα Καθηγητών" που θα είχε αποκτήσει "αυτόνομη δυναμική".

Πλέον θα είχαν συμφέροντα και ταυτόχρονα ο ντόρος θα είχε προκαλέσει την προσοχή της Δικαιοσύνης και του Ελεγκτικού μηχανισμού τόσο του Υπουργείου όσο και των Ανεξάρτητων Αρχών (πχ Συνήγορο του Πολίτη).....Η διαδικασία έκδοσης σύγχρονων βιβλίων λοιπόν θα είχε "εξυγιανθεί" .... (σου έδωσα εν ολίγοις το σχέδιό μου τότε)

Φυσικά, κανείς δεν συμφώνησε μαζί μου και προτίμησαν να συνεχίσουν να "καταγγέλλουν" απλώς το γεγονός....

Με αποτέλεσμα, το πρόβλημα να διαιωνίζεται ακόμη και σήμερα, 20 χρόνια μετά....

Κάπως έτσι, πήγε το θέμα και με κάθε άλλη μου κοινωνική πολιτιστική δραστηριότητα.

Έκανα "συγκεκριμένες προτάσεις" για "παρόμοιους σχεδιασμούς" που θα έλυναν προβλήματα. Και πάντα έβρισκα την άρνηση.

Λόγια μόνο παντού και στείρα μυαλά. Απέξω κατάγγελλαν και απο μέσα "συνεργάζονταν" με τους "καταγγελλόμενους. Να συνεννοηθώ με αυτούς λοιπόν? Να παραμείνω εκεί για ποιόν λόγο?

Να σεβαστώ απο αυτούς τι? Ποιό Ήθος? Ποια αποτελεσματικότητα?

Ανάλογο είναι και το πολιτικό τοπίο.

Και η "κρατική Μηχανή".

Αυτοί οι άνθρωποι είναι γεννημένοι μόνον για να "γκρινιάζουν" διαρκώς, να "κλαίγονται" και τίποτε παραπάνω...Με την δράση τους απλώς συντηρούν την ίδια "απεχθή" μη "εξελικτική" κατάσταση.

Εαν τους "συμπαθείς" χάρισμά σου.

Εγώ βλέπω μόνο πως αυτοί οι χωρίς όραμα βολεψάκηδες "καταστρέφουν" την κοινωνία.

Και όποιος "καταστρέφει" πρέπει να "απομακρύνεται" με κάποιον τρόπο.

Εαν σου προκάλεσα ακόμη πιο πολλή φρίκη, θα σου συνιστούσα να μην ξαναασχοληθείς με "ακραία θέματα Φιλοσοφίας" και να βάλεις και μια ταμπέλα μπροστά στο Φόρουμ που να λέει πως επιτρέπονται μόνο τα θέματα που συμφωνείτε μεταξύ σας και έχετε έτσι για το καλό και καμία ψιλοδιαφωνιούλα.

Φιλοσοφία σημαίνει πως δεν φοβάσαι να δοκιμάσεις τα πιστεύω σου σε αντιπαράθεση με το "Διαφορετικό" όσο "ακραίο" κι αν είναι.

Αν μένεις "άναυδη" (δική σου έκφραση) απο κάτι τόσο απλό όπως είναι η "αντιπαράθεση ιδεών" (σφοδρή φυσικά αφού μιλάμε για τέτοιες ακραίες αντιθέσεις) θα έπρεπε ίσως να συζητάς μόνον με αυτούς που συμφωνείς.

Ή να ασχολείσαι με πιο light θέματα.

ΥΓ: και ναι, εγώ δεν ντρέπομαι να πω πως με ενδιαφέρει πρώτα η σωτηρία του πλανήτη και του Ανθρώπου συνολικά και όχι η σωτηρία του εαυτούλη μου.

Και αν το διακωμωδείς, το λιγότερο δεν θάπρεπε να ασχολείσαι με φιλοσοφία.
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιαν 06, 2007 1:47 pm

Αβαρι, γιατί δεν αναρωτιέσαι πως γίνεται και πάντα στρέφονται όλοι εναντίον του τρόπου, που διακηρύττεις ?

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς ότι στην περίπτωση που ο μόνος που μας αθωώνει και μας δικαιώνει είναι ο εαυτός μας, πιθανώς κάτι δεν είναι αρμονικό σε εμάς και όχι στους άλλους.

Απ ότι εδώ μόνος σου περιγράφεις στις απόπειρες σου να αλλάξεις όσα δεν συμφωνούσες και να περάσεις τις ιδέες σου, βρήκες άρνηση και στο τέλος παραιτήθηκες.

Όπως, δε φαίνεται από όσα αναφέρεις κάθε φορά που αφήνεις ένα σχέδιο που κατά την άποψη σου προσκρούει στους ‘’αμαθείς’’ πρωτόγονους ανεξέλικτους , το επόμενο που θέτεις είναι ακόμα πιο μεγαλεπήβολο και πιο ηρωικό….[ δλδ κάτι που παραμένει μόνιμα στην σφαίρα τoυ φανταστικού και του μεγαλειώδους, κάτι που αν μπορούσε να επιτευχθεί θα μας καθαγίαζε στα μάτια τα δικά μας και όσων τόλμησαν να μας απορρίψουν στο παρελθόν] κλπ κλπ

Ο μόνος λόγος που γράφω τα παραπάνω είναι προς έναυσμα σκέψεως και όχι για να σε ειρωνευτώ.

Πιστεύω ότι όλοι έχουμε πάρει κατά καιρούς μια γεύση των όσων κατά βάθος θέλεις να τονίσεις, όλοι σαν παιδιά ονειρευτήκαμε αγγέλους και ήρωες για να αρχίσουμε να μαθαίνουμε μεγαλώνοντας ότι αυτοί οι παραβολισμοί περιέχονται μέσα μας και κάθε ημέρα ο καθένας με τον δικό του τρόπο μάχεται και ειρηνεύει με τα δικά του στοιχεία.

Η χώρα των υπερβόρειων υπάρχει αγαπητέ φίλε και είναι η καταγωγή των περισσότερων ευγενικών και διάφανων συναισθημάτων, η περιοχή της ποίησης, των χρωμάτων και των ήχων, των ιδανικών και της ομορφιάς …η καταφυγή της ψυχής ,αλλά μαζί με αυτήν υπάρχει και ο κόσμος ο ‘’χαμηλός’’ αυτός που όλοι μέσα του βουλιάζουμε και επιπλέουμε όπως μπορεί ο καθένας.

Κατά την γνώμη μου αυτός είναι και ο πιο δύσκολος μια και ο βούρκος του τραβάει την οντότητα προς τα κάτω, όμως σε αυτόν έχουμε να δώσουμε τα διαπιστευτήρια μας πριν ταξιδέψουμε προς τα πάνω.
Αυτά δίνονται με τις απλές καθημερινές πράξεις, τους διαπληκτισμούς και τις αντιθέσεις με τους δικούς μας, τις ίντριγκες και τις συμπάθειες στη δουλειά μας, τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε την ζωή, τις αρρώστιες και τις χαρές μας και άλλα γνωστά σε όλους.

Αν και μου αρέσουν και εμένα αυτές οι ‘’διαφυγές’’ δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι ισορροπία είναι η ίση αναλογία ανάμεσα στα δύο και ότι ένα από τα καθήκοντα μας είναι να ‘’τραβάει’’ ο ένας τον άλλον πίσω όταν αυτός ‘’ξεμακραίνει’’.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Ιαν 06, 2007 4:23 pm

Γιατί λοιπόν παρέδωσες τα όπλα και δεν αγωνίστηκες να «σώσεις» ακόμα και να βοηθήσεις αυτούς τους «ανεξέλικτους» που κατά την άποψή σου είχαν πάρει τον «στραβό τον δρόμο»? Πως το επέτρεψε αυτή η συνείδησή σου?


Πολύ εύκολη κρίση...
όταν ειδικά είμαστε αντίθετοι...

Κανείς δεν παρέδωσε τα όπλα.

Διότι το μέλλον όλων των αντιλήψεων θα κριθεί όχι στα φόρουμ....αλλά στις συγκρούσεις άλλου επιπέδου, όπου οι διάφορες σπόντες θα είναι περιττές.

Εκεί θα χρειαστεί η πραγματική λεβεντιά και της αντίληψης, και της ψυχής και της φυσικής αντοχής.

Όλα τα άλλα εγώ τα ακούω βερεσέ.

Έσσεται ήμαρ...

Avaris
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 10:26 pm

Δημοσίευσηαπό Avaris » Σάβ Ιαν 06, 2007 10:07 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Αβαρι, γιατί δεν αναρωτιέσαι πως γίνεται και πάντα στρέφονται όλοι εναντίον του τρόπου, που διακηρύττεις ?

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς ότι στην περίπτωση που ο μόνος που μας αθωώνει και μας δικαιώνει είναι ο εαυτός μας, πιθανώς κάτι δεν είναι αρμονικό σε εμάς και όχι στους άλλους.

Απ ότι εδώ μόνος σου περιγράφεις στις απόπειρες σου να αλλάξεις όσα δεν συμφωνούσες και να περάσεις τις ιδέες σου, βρήκες άρνηση και στο τέλος παραιτήθηκες.

Όπως, δε φαίνεται από όσα αναφέρεις κάθε φορά που αφήνεις ένα σχέδιο που κατά την άποψη σου προσκρούει στους ‘’αμαθείς’’ πρωτόγονους ανεξέλικτους , το επόμενο που θέτεις είναι ακόμα πιο μεγαλεπήβολο και πιο ηρωικό….[ δλδ κάτι που παραμένει μόνιμα στην σφαίρα τoυ φανταστικού και του μεγαλειώδους, κάτι που αν μπορούσε να επιτευχθεί θα μας καθαγίαζε στα μάτια τα δικά μας και όσων τόλμησαν να μας απορρίψουν στο παρελθόν] κλπ κλπ

Ο μόνος λόγος που γράφω τα παραπάνω είναι προς έναυσμα σκέψεως και όχι για να σε ειρωνευτώ.

Πιστεύω ότι όλοι έχουμε πάρει κατά καιρούς μια γεύση των όσων κατά βάθος θέλεις να τονίσεις, όλοι σαν παιδιά ονειρευτήκαμε αγγέλους και ήρωες για να αρχίσουμε να μαθαίνουμε μεγαλώνοντας ότι αυτοί οι παραβολισμοί περιέχονται μέσα μας και κάθε ημέρα ο καθένας με τον δικό του τρόπο μάχεται και ειρηνεύει με τα δικά του στοιχεία.

Η χώρα των υπερβόρειων υπάρχει αγαπητέ φίλε και είναι η καταγωγή των περισσότερων ευγενικών και διάφανων συναισθημάτων, η περιοχή της ποίησης, των χρωμάτων και των ήχων, των ιδανικών και της ομορφιάς …η καταφυγή της ψυχής ,αλλά μαζί με αυτήν υπάρχει και ο κόσμος ο ‘’χαμηλός’’ αυτός που όλοι μέσα του βουλιάζουμε και επιπλέουμε όπως μπορεί ο καθένας.

Κατά την γνώμη μου αυτός είναι και ο πιο δύσκολος μια και ο βούρκος του τραβάει την οντότητα προς τα κάτω, όμως σε αυτόν έχουμε να δώσουμε τα διαπιστευτήρια μας πριν ταξιδέψουμε προς τα πάνω.
Αυτά δίνονται με τις απλές καθημερινές πράξεις, τους διαπληκτισμούς και τις αντιθέσεις με τους δικούς μας, τις ίντριγκες και τις συμπάθειες στη δουλειά μας, τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε την ζωή, τις αρρώστιες και τις χαρές μας και άλλα γνωστά σε όλους.

Αν και μου αρέσουν και εμένα αυτές οι ‘’διαφυγές’’ δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι ισορροπία είναι η ίση αναλογία ανάμεσα στα δύο και ότι ένα από τα καθήκοντα μας είναι να ‘’τραβάει’’ ο ένας τον άλλον πίσω όταν αυτός ‘’ξεμακραίνει’’.

Με εκτίμηση


Ένας πολύ αγαπητός φίλος εδώ μέσα συνηθίζει να χρησιμοποιεί μια φράση του Πιραντέλο:

"Έτσι είναι εαν έτσι νομίζετε".

Αγαπητή μου Nehemaut, αδιαφορώ εαν η πλειοψηφία υποστηρίζει το τάδε ή το δείνα.

Όταν πέφτουν οι "τίτλοι του τέλους", τότε και μόνον τότε φαίνεται ποιός είχε δίκαιο.

Εαν το δικό σου "Νομίζειν" ανήκει στην πλευρά των "Νικητών", τότε τα πράγματα, θα αποδειχτεί ότι ήταν όπως "Νομίζεις" εσύ.

Εαν το δικό μου "Νομίζειν" ανήκει στην πλευρά των "Νικητών", τότε θα αποδειχτεί ότι τα πράγματα ήταν όπως "Νομίζω" εγώ.

Μέχρι τότε, απλώς προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλον γιατί έτσι είναι η "αντιπαράθεση φιλοσοφικοκοινωνικών οπτικών".

Εγώ, για μια ακόμη φορά απλώς θα θυμίσω πως τις δεκαετίες '30 - 40, όσοι εκ των Εσωτερικών Κύκλων της Ευρώπης αποπειράθηκαν να "προειδοποιήσουν" για τις "Μεγαλεπήβολες προθέσεις" της Θούλης, διακωμωδήθηκαν απο την πάντα "ήσυχη πλειοψηφία". Και δεν "εισακούστηκαν". Μέχρι που πλέον ήταν πολύ αργά. Τα SS ήταν ήδη πραγματικότητα.

Τώρα εαν πω ότι τους άξιζε η "διόλου λεπτή αντιμετώπιση" που τους επιφύλαξε η Θούλη ύστερα, θα ακουστώ πολύ κακός έτσι?

Εύχομαι να έχετε εσείς δίκαιο κι εγώ άδικο.

Πλην όμως, δεν μπορώ να μην επαναλάβω για μια ακόμη φορά:

"Και όμως η Γη γυρίζει".
Avaris

Veritas Vos Liberabit

http://www.amorc.gr/forum/index.php

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιαν 06, 2007 11:07 pm

>|<>QBB<
Avaris έγραψε: ......αν σου σπάσει ένα τσούρμο αλητών ας πούμε το μαγαζί και το αυτοκίνητο έτσι για να το παίξουν επαναστάτες μετά απο κάποια διαδήλωση, είναι δικαίωμά του να επιλέγει "αυτό τον τρόπο ζωής"....αυτό λες...
...και υπερασπίζεσαι το δικαίωμά του να συνεχίσει να ζει έτσι....


Βεβαίως και υποστηρίζω και θα υποστηρίζω το δικαίωμα του να επιλέγει τον τρόπο ζωής του. Από εκεί και πέρα εγώ έχω όλα τα δικαιώματα να αντιδράσω με διάφορους τρόπους απέναντι σε όποια πράξη, είτε με ενοχλεί, είτε με θίγει.
Μπορώ να τον μηνύσω, γιατί ως καλύτερος άνθρωπος (που θέλω να λέγομαι) δεν θα επιβάλω το οφθαλμός αντί οφθαλμού.
Αν το έκανα αφ’ ενός θα διαιώνιζα (με αντίποινα) μια κατάσταση, αφ’ ετέρου θα βύθιζα την περιοχή στην αναρχία και στο χάος, έτσι θα γινόμουν ένα με αυτούς τους οποίους κρίνω.

ΑΡΑ ; Γιατί να μην υπερασπίζομαι το ΚΑΘΕ του δικαίωμα ;
Μήπως αν δείξεις σε κάποιον άνθρωπο μια άλλη λογική των πραγμάτων μπορείς να τον κάνεις να σκεφτεί αλλιώς και έτσι να «διορθώσει» την όποια παραβατική συμπεριφορά του ;
Αυτό δε λένε οι περισσότερες εσωτερικές διδασκαλίες ;

...Ακριβώς...διότι ο παραπάνω "επικίνδυνος ανεγκέφαλος" , δεν θάπρεπε νάχει δικαίωμα με τις "καταστροφικές επιλογές" του να "επηρεάζει" πολιτειακά ζητήματα μέσω της Εκλογικής του Δύναμης...


Ο Robin Hood θεωρείτο επικίνδυνος ανεγκέφαλος κατά την περίοδο της δικής του παραβατικής και αντιεξουσιαστικής δράσης, σήμερα όμως θεωρείται ήρωας.
Εσύ ο ίδιος τιμάς με το λόγο σου τις επαναστατικές κινήσεις, γιατί δεν τιμάς και αυτούς που με τη δράση τους θέλουν να δείξουν ότι το κατεστημένο είναι η άρχουσα τάξη που καταδυναστεύει το λαό και του στερεί δικαιώματα και απολαύσεις ;
Εκείνοι αυτό νομίζουν ότι κάνουν και αυτό δηλώνουν απερίφραστα.

Βέβαια με την ισχύουσα πολιτειακή εκλογική νομολογία η εκλογική δύναμη τέτοιων ομάδων είναι σταγόνα στον Ωκεανό, οπότε ;

Ο Εσωτερισμός εκτός απο Αγάπη έχει και σκληρότητα...

Και απο ένα σημείο κι έπειτα, δεν έχει καν "συναισθήματα"....


Εδώ μάλλον διαφωνείτε με τον Epsylon που κατά τ’ άλλα συμφωνεί απόλυτα μαζί σου …

Αν κάποιος σου είπε ότι στα Τάγματα, στις Αδελφότητες ή στις σχολές υποθάλπονται φασιστικές διδαχές, σου είπε ψέματα, αν νομίζεις ότι σκοπός των μυημένων είναι να επιβάλουν την πνευματική δικτατορία πλανάσαι πλάνην οικτράν, αν θεωρείς ότι όποιος ανήκει σε κάποιο από τα παραπάνω σχήματα έχει και το προνόμιο της επιβολής απέναντι στους άλλους λανθάνεις τα μάλα.



Συ είπας....όχι εγώ...τιμώ τα Τάγματα και τις Αδελφότητες και όντως είναι όπως τα λες....


Τι είπα εγώ ;;; Μια παράθεση please που λέω ότι τα Τάγματα και οι Αδελφότητες κάνουν όσα λέω ότι δεν κάνουν, όχι γιατί μπορεί να το έχω γράψει κατά λάθος και να πρέπει να ζητήσω συγνώμη.

Σε όσα είπες στο παρόν ποστ, ναι, ήσουν σαφής....εαν ο σκοπός σου ήταν να μην αφήσεις καμία "μελανή υπόνοια" όσον αφορά το "ποιόν" και την "Ηθική" των Ταγμάτων και των Αδελφοτήτων, μαζί σου....καλά έκανες...είναι όντως όπως τα είπες...


Την οπτική μου σε όσα έχουν αναφερθεί κατέθεσα και αποσαφήνισα τα όσα μπορούν να υπάρχουν στην αντίληψη μου. Από εκεί και πέρα μόνο ένας «εκπρόσωπος τύπου» κάποιου Τάγματος ή Αδελφότητας θα μπορούσε να μας δώσει ποιο ειδικές απαντήσεις, ευτυχώς τέτοιο τίτλο δεν μου έχουν απονείμει οι διάφοροι συνομιλητές ακόμα :)
Τελευταία επεξεργασία από Ramoglou σε Σάβ Ιαν 06, 2007 11:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιαν 06, 2007 11:36 pm

>|<>QBB<
Avaris έγραψε: Εαν σου προκάλεσα ακόμη πιο πολλή φρίκη, θα σου συνιστούσα να μην ξαναασχοληθείς με "ακραία θέματα Φιλοσοφίας" και να βάλεις και μια ταμπέλα μπροστά στο Φόρουμ που να λέει πως επιτρέπονται μόνο τα θέματα που συμφωνείτε μεταξύ σας και έχετε έτσι για το καλό και καμία ψιλοδιαφωνιούλα.


Avari, όταν παραπονιέσαι για επιθετική και ειρωνική συμπεριφορά των άλλων απέναντι σου και ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ δεν αποδέχεσαι τον αντίλογο και δε μπορείς να τον διαχειριστείς τότε ΕΣΥ ΦΑΣΚΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ.
Το συγκεκριμένο Forum σε δέχθηκε και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΤΕΡΗΣΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΣΘΕ, είναι απόλυτα λογικό είτε κάποιο μέλος, είτε κάποιος από την συντονιστική και ιδρυτική ομάδα, να έχει τις απόψεις του και να τις διατυπώνει. Εσύ όμως στην όποια διαφωνία επιτίθεσαι και με περισσή ευκολία κατηγορείς τους άλλους για επιθετική και ειρωνική στάση.

Που σε εμπόδισε το συγκεκριμένο Forum να διατυπώσεις άποψη ;
Που σου στερήθηκε το δικαίωμα της έκφρασης ; Ακόμα και όταν αυτή ήταν ακραία !
Απορώ ειλικρινά, πως ένας άνθρωπος, που θεωρεί εαυτόν εξελιγμένο και δη ικανό να αποφασίζει μέχρι και για την στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων των συμπολιτών του, προτείνει σε κάποιον άλλον να μην ξαναασχοληθεί με την φιλοσοφία !!!!!!!!!!!

ΚΡΙΜΑ διότι δεν περίμενα τέτοια ΑΗΘΗ επίθεση από σένα, τόσο προς το Forum, όσο και προς έναν άνθρωπο που σε δέχθηκε στο ίδιο του το σπίτι τιμώντας σε ως φίλο.

Πραγματικά η μόνη κουβέντα που θα πω είναι και πάλι κρίμα.

Μακάρι να βρεις το δρόμο σου και τα όσα ψάχνεις από τη ζωή.

Το μόνο που θα σου πω μιας και επιδιώκεις τις ξεκάθαρες και μαχητικές απαντήσεις και πρακτικές είναι πως, όποιος πολεμάει για το Φως, για τη γνώση, για τα Υψηλά Ιδανικά, δεν κάνει σήμερα συμμαχίες με κάποιους για ρίξει κάποιους άλλους και μετά αλλάζει συμμάχους κλπ κλπ, διότι αυτή η πρακτική δεν ανήκει σε πολεμιστές αλλά σε άλλους που δεν θα ήθελα να αποδώσω το χαρακτηρισμό τους.

Πριν λοιπόν ξανακρίνεις κάποιον και πριν προτείνεις τις ακραίες σου θέσεις καλά θα κάνεις να κρίνεις τον ίδιο σου τον εαυτό. Η ενδυμασία του «με χτυπάνε όλοι γιατί είμαι επαναστάτης» μάλλον σκίστηκε και χρειάζεσαι άλλη.

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ !
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιαν 06, 2007 11:53 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε: Πολύ εύκολη κρίση...
όταν ειδικά είμαστε αντίθετοι...


Που είναι η κρίση και που εκφράζεται η αντίθεση ;

Κανείς δεν παρέδωσε τα όπλα.


Όταν είσαι κάπου και λες ότι εντάχθηκες εκεί για να λειτουργήσεις υπέρ του γενικού καλού και ότι σηκώθηκες και έφυγες γιατί οι άλλοι διαφωνούσαν μαζί σου, τότε αυτό σε απλά λόγια λέγεται εγκατάλειψη μάχης και παράδοση όπλων.

Δεν αρέσει αυτή η διατύπωση ; Δεν πειράζει έτσι είναι όμως σε απλά Ελληνικά.

Διότι το μέλλον όλων των αντιλήψεων θα κριθεί όχι στα φόρουμ....αλλά στις συγκρούσεις άλλου επιπέδου, όπου οι διάφορες σπόντες θα είναι περιττές.

Εκεί θα χρειαστεί η πραγματική λεβεντιά και της αντίληψης, και της ψυχής και της φυσικής αντοχής.


Ποια είναι αυτά τα επίπεδα ;
Μήπως τα υπερκόσμια ;
Ναι εκεί σίγουρα, εκεί όμως υπάρχουν και άλλου είδους κρίσεις, όχι συνομιλητών αλλά ανώτερων πνευματοψυχών !
Εκεί λοιπόν ισχύει το … « να σε δω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα» !

Όλα τα άλλα εγώ τα ακούω βερεσέ.


Και οι άλλοι κάπως έτσι τα ακούνε, δεν είσαι μόνος σου.

Έσσεται ήμαρ...


Πρήξατε Ήπαρ …
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Κυρ Ιαν 07, 2007 12:59 am

Avaris,

Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες την ειρωνεία σε μία απλή ερώτηση …. προφανώς το να ακούς, αυτά που εσύ λες, τελικά δεν σου αρέσει… δεν πειράζει όμως και αυτό αν το κατανοήσεις καλό θα σου κάνει.


>|<>QBB<
Φυσικά, κανείς δεν συμφώνησε μαζί μου και προτίμησαν να συνεχίσουν να "καταγγέλλουν" απλώς το γεγονός....
..…………….
Να σεβαστώ απο αυτούς τι? Ποιό Ήθος? Ποια αποτελεσματικότητα?
……………….
Αυτοί οι άνθρωποι είναι γεννημένοι μόνον για να "γκρινιάζουν" διαρκώς, να "κλαίγονται" και τίποτε παραπάνω...Με την δράση τους απλώς συντηρούν την ίδια "απεχθή" μη "εξελικτική" κατάσταση.


Διαβάζοντας το παράδειγμά σου κατάλαβα πως τελικά δεν μπορούσες να περάσεις το δικό σου και έτσι αποχώρησες. Χαρακτήρισες όλους τους άλλους όπως σε βόλευε καθώς επίσης και τον ίδιο σου τον εαυτό και τελικά αποχώρησες.

Αναρωτιέσαι που είναι το ήθος ε; Τώρα το να αναλύσουμε τι είναι ήθος δεν έχει νόημα μιας και προφανώς ήθος θεωρείς αυτό που απορρέει από την δική σου τακτική που προσπάθησες να εφαρμόσεις και η οποία απέτυχε.

Εαν τους "συμπαθείς" χάρισμά σου.


Δεν μπορώ να σου πω εάν τους συμπαθώ ή όχι γιατί δεν τους γνώρισα και οι δικοί σου χαρακτηρισμοί δεν με καλύπτουν. Ο μαζικός απαξιωτισμός πάντως δεν νομίζω να είναι δείγμα εξελιγμένου ανθρώπου, μάλλον η ανοχή και η προσπάθεια βοήθειας θα ήταν προτιμότερα.

Εαν σου προκάλεσα ακόμη πιο πολλή φρίκη, θα σου συνιστούσα να μην ξαναασχοληθείς με "ακραία θέματα Φιλοσοφίας" και να βάλεις και μια ταμπέλα μπροστά στο Φόρουμ που να λέει πως επιτρέπονται μόνο τα θέματα που συμφωνείτε μεταξύ σας και έχετε έτσι για το καλό και καμία ψιλοδιαφωνιούλα.

Αν μένεις "άναυδη" (δική σου έκφραση) απο κάτι τόσο απλό όπως είναι η "αντιπαράθεση ιδεών" (σφοδρή φυσικά αφού μιλάμε για τέτοιες ακραίες αντιθέσεις) θα έπρεπε ίσως να συζητάς μόνον με αυτούς που συμφωνείς.

Ή να ασχολείσαι με πιο light θέματα.


Εάν μου προκαλέσεις φρίκη να είσαι σίγουρος πως θα στο πω, προς το παρόν απλά σε παρατηρώ εσένα και τις ιδέες σου και μου επιβεβαιώνεται αυτό που λένε … σε κάθε χώρο μπορείς να συναντήσεις τα πάντα.

Τώρα όσον αφορά τις συστάσεις σου, με τι πρέπει να ασχοληθώ και τι όχι, σε ευχαριστώ για αυτές αλλά δεν σου τις ζήτησα.

Όσον αφορά το φόρουμ και τις τυχόν ταμπέλες, θα έπρεπε πριν μπεις να διαβάσεις απλά τους κανόνες που το διέπουν, για να μην κουράζεσαι να κάνει σενάρια επιστημονικής φαντασίας, για το πώς θα εξελιχθούν τα θέματα και εάν δεν σου έκανε ο χώρος, θα μπορούσες να μην μείνεις.

Επίσης καλό θα ήταν να διαβάσεις με μεγαλύτερη προσοχή το τι γράφω. Ουδέποτε είπα πως έμεινα άναυδη από την αντιπαράθεση, αλλά από τον τρόπο αυτής.

Τέλος με το ποιους θα συζητήσω είναι δική μου επιλογή και ούτε για αυτό ερωτήθεις.


ΥΓ: και ναι, εγώ δεν ντρέπομαι να πω πως με ενδιαφέρει πρώτα η σωτηρία του πλανήτη και του Ανθρώπου συνολικά και όχι η σωτηρία του εαυτούλη μου


Για να σώσει κανείς τον πλανήτη και την ανθρωπότητα θα πρέπει να είναι άξιος και ικανός, το να φωνάζουμε διάφορα είναι το μόνο εύκολο, το να φτιάξει κανείς τον εαυτό του είναι το δύσκολο, αλλά δυστυχώς το βασικότερο για την αλυσίδα που ακολουθεί και θα οδηγήσει σε μία εξέλιξη.

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:
Γιατί λοιπόν παρέδωσες τα όπλα και δεν αγωνίστηκες να «σώσεις» ακόμα και να βοηθήσεις αυτούς τους «ανεξέλικτους» που κατά την άποψή σου είχαν πάρει τον «στραβό τον δρόμο»? Πως το επέτρεψε αυτή η συνείδησή σου?



Πολύ εύκολη κρίση...
όταν ειδικά είμαστε αντίθετοι...

Κανείς δεν παρέδωσε τα όπλα.

Διότι το μέλλον όλων των αντιλήψεων θα κριθεί όχι στα φόρουμ....αλλά στις συγκρούσεις άλλου επιπέδου, όπου οι διάφορες σπόντες θα είναι περιττές.


Epsylon

Που είδες την κρίση;;;;;;;
Που είδες την άποψή μου επί του θέματος για να κρίνεις εάν είναι σύμφωνη ή αντίθετη;;;;;;;

Εάν το να αγωνίζεσαι για κάτι και μετά τα παρατάς δεν είναι παράδοση όπλων τότε τι είναι;;;;;

Τέλος ο σκοπός του φόρουμ δεν είναι να κρίνει κανένα και κανενός το μέλλον, είναι χώρος συζήτησης και όποιος δεν το κατάλαβε ή στοχεύει αλλού μάλλον είναι σε λάθος χώρο.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες