ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ mystica.gr

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Αύγ 09, 2007 9:38 am

Αγαπητοί κύριοι και κυρίες γεια σας

Επειδή θεωρώ ότι το φόρουμ σας, απευθύνεται στους ανθρώπους που αγαπούν τον εσωτερισμό και επειδή είναι δημόσια συζήτηση, και επειδή ΟΛΟΙ και εχθροί και φίλοι παραδεχτήκατε ότι είστε μασόνοι και επειδή είστε και περήφανοι για αυτό, ΣΑΝ ΜΕΛΟΣ του mystica ΑΠΑΙΤΩ τουλάχιστον από τους ιδιοκτήτες του φόρουμ να ξεκαθαρίσουν ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ που δεν είναι μασόνοι αλλά ούτε και υπερήφανοι τι σκατά συμβαίνει εδώ μέσα.......



Όταν βλέπεις ανθρώπους που υποτίθεται ότι έχουν ταχθεί να υπηρετήσουν σκοπούς υπέρ του ανθρώπου να μετέρχονται πράξεων, αν μη τι άλλο, αποκρουστικών, με μόνο μέλημα την προσωπική τους ικανοποίηση, τότε πραγματικά λυπάσαι, αηδιάζεις, αποστασιοποιείσαι.


Ποιοι είναι αυτοί κύριε Ράμογλου?????


Το mystica.gr γεννήθηκε μέσα από μια ιδέα, πάνω σ’ ένα καφέ, με μόνο σκοπό και στόχο να προσφέρει μια γωνιά, λίγο διαφορετική, λίγο πιο ήρεμη, λίγο ανθρώπινη και φιλική. Δεν διαφήμισε ποτέ κανένα χώρο, δεν έκανε προπαγάνδα υπέρ ατόμων, δεν πέρασε «γραμμές», δεν μπήκε στο χορό του ανεξήγητου και της «ελαφρολογίας».


Στο καφέ αυτό δεχόσασταν ανθρώπους που δεν ήταν μασόνοι κύριε Ράμογλου???


Δυστυχώς ενοχλήσαμε που δεν κλείσαμε, ενοχλήσαμε που κρατάμε ένα επίπεδο στις συζητήσεις μας και δεν κάνουμε το ένα μπάχαλο πίσω από το άλλο, ενοχλήσαμε που δεν δίνουμε δικαίωμα σε κάποιους να στοιχειοθετήσουν την φαντασία τους.


Ποιούς ενοχλήσατε κύριοι??? Δεν έχουν όνομα σαν site ή nick σαν πρόσωπα???

Το antiesoterica μας χαρακτήρισε ως Τεκτονάκια, το αυτό προσπαθεί να κάνει και ο Παύλος Βουλουτιάδης, το μέλος που διαγράφηκε πολλάκις και που επίσης πολλάκις ζήτησε συγνώμη, που έκανε δηλώσεις φιλίας αλλά και έλεγε για ανδρισμό κλπ κλπ.
Ρωτώ λοιπόν τους κυρίους αυτούς.


Ποιο είναι το antiesoterica και από ποιους φιάχτηκε???? Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να μπω για δω μόνος μου. Και γιατί το antiesoterica έγινε αντιmystica??????

Το antiesoterica λοιπόν ξεκίνησε να λασπολογεί εναντίων μας με μόνο ένα επιχείρημα, το επιχείρημα του ότι είμαστε Τέκτονες !
Ναι ε ; Και εσείς που το ξέρετε ; Μας ρωτήσατε και σας είπαμε ναι ; Μας γνωρίζεται ; Ήπιαμε μαζί καφέ και κάναμε πλάκα σε καμιά πλάκα ;
Που ξέρετε ότι είμαστε 3 και όχι 4, ή 5, ή 6 ;


Και 200 να είσαστε μέχρι στιγμής τα ποσοστά είναι αμείλικτα. Δύο τοποθετήθηκαν και οι δύο τέκτονες. Ούτε στατιστικό λάθος δεν υπάρχει.

Και βέβαια για όσους ξέρουν να διαβάζουν πίσω από τις γραμμές και για όσους ξέρουν τις λυκοφιλίες των τελευταίων ημερών, είναι εύκολα κατανοητή η φράση του Πασχάλη «ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ σε αυτή την ομάδα του antiesoterica είναι σωστός και εντάξει κλπ κλπ»


Το φόρουμ το φιάξατε για αυτούς που διαβάζουν πίσω από τις γραμμές??? Ή μήπως ξεχάσατε ότι είναι δημόσιο??? Ο Πασχάλης είναι ο γνωστός μας Πασχάλης (κβαντική μηχανική κ.λ.π)?????

Πάμε λοιπόν και παρακάτω.
Κάποιοι άνθρωποι που ασχολούνται με τον εσωτερισμό όπως λένε και διατυμπανίζουν, διαφώνησαν με το χώρο που είχαν ενταχθεί και διοικούσαν, σαν απόρροια αυτής της διαφωνίας ήταν η δημιουργία ενός χώρου νέου, ενός χώρου – Τάγματος που θα υπηρετούσε τις αρχές και τα όσα αυτοί οι άνθρωποι υποστήριζαν.


Ποιος είναι ο χώρος (όνομα?), ποιοι οι άνθρωποι (nickname), ποιο το τάγμα????? Είναι τόσο δύσκολο να μιλήσετε ξεκάθαρα????? Ή μήπως οι στοές, τα τάγματα, και οι ταγματάρχες, σας έκαναν μυστικούς πράκτορες??????



Θα ήθελα μια ξεκάθαρη απάντηση στα ερωτήματα μου και θεωρώ ότι δεν είναι σωστό σε ένα δημόσιο φόρουμ να γίνονται συζητήσεις τις οποίες καταλαβαίνει μόνο μια παρέα. .......

Θεωρώ υποχρέωση της διαχείρισης για μια ειλικρινή απάντηση όπως ειλικρινά συμμετείχα και εγώ στο φόρουμ χωρίς να ανήκω σε κανένα τάγμα ή στοά ή παρεούλα. Μήπως είμαι ο ΜΟΝΟΣ???????
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Αύγ 09, 2007 10:11 am

Καταρχήν καλημέρα σε όλους!

Δεύτερον θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ.
Ούτε εγώ είμαι μέλος πουθενά και προσπάθησα με τον τρόπο μου πολλές φορές να σας πω/δείξω ότι είναι πολύ κακή η εικόνα που εμφανίζετε εδώ και λίγο καιρό και σαν άτομα και σαν Τάγματα και σαν site εσωτερισμού γιατί αν ήταν site χαβαλέ μια χαρά είναι η εικόνα.
Και έχει αρχίσει πραγματικά να γίνεται ενοχλητικό το γεγονός ότι αναλώνεστε σε κόντρες και να γίνονται συνεχώς συζητήσεις με υπονοούμενα που καταλαβαίνουν μόνο κάποιοι.
Αν θέλετε κάποιοι, να εκθέσετε ο ένας τον άλλον δημόσια προκειμένου οι λοιποί να σχηματίσουμε γνώμη για το άτομο του, τότε ίσως θα έπρεπε να μας ενημερώσετε και περί τίνος πρόκειται ακριβώς όπως το θέτει ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, αλλιώς μήπως είναι καλύτερα να τα πείτε ιδιωτικά κάπου αλλού; Εδώ ακούγονται πράγματα αρκετά σοβαρά όπως απειλές με μηνύματα και διάφορα άλλα. Εμένα αν μου έστελναν απειλητικό μήνυμα θα πήγαινα γραμμή στον εισαγγελέα.
Τι γίνεται δηλαδή εδώ; Κάποιος σας κάνει ανάκριση και αισθάνεστε υποχρεωμένοι να του απαντήσετε και να του εξηγήσετε, για ποιο λόγο; Του χρωστάτε καλά και ντε απαντήσεις; Κάποιοι σας επιτίθενται (ποιοι, πότε, πως, που) και υπερασπίζεστε κάτι; Τι; Θεωρείτε ότι υπάρχει λόγος να υπερασπίζεστε τον Τεκτονισμό γιατί κινδυνεύει από κάτι; από κάποιον;
Τέλος, ένα φόρουμ δεν είναι ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων σε θέματα ειδικού ενδιαφέροντος ή λάθος νόμιζα;

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Αύγ 09, 2007 11:29 am

Παρ' όλο που οι συζητήσεις που διεξάγονται στο forum τον τελευταίο καιρό, ουδόλως με αφορούν, μιας και δεν ασχολούμαι με τάγματα, σταυροφόρους κλπ, αισθάνομαι πλέον υποχρεωμένη να τοποθετηθώ.
Διότι, άλλο είναι να γίνονται συζητήσεις για τα διάφορα τέτοια -όπως γινόταν μέχρι πρότινος- στις οποίες βέβαια, όποιος θέλει συμμετέχει κι όποιος αδιαφορεί,απέχει, κι άλλο είναι η παραδοχή των υπευθύνων, ότι ανήκουν σε συγκεκριμένους τέτοιους χώρους.

Κατ' αρχήν συμφωνώ με τους προβληματισμούς και του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ και της magikadespell. Πέραν τούτου όμως, έχω να πω τα εξής :

1. Το mystica είναι site εσωτερισμού. Που σημαίνει ότι όποιος ασχολείται γενικώς με τον χώρο, ξέρει -ή μπορεί να μάθει, αν αναρωτηθεί, ως θα όφειλε- για τα διάφορα σύμβολα που χρησιμοποιούνται και για τις σημασίες τους. Αλλά και μια ματιά στα links που παραθέτει το mystica, είναι αρκετή για να διακρίνει την ομοιότητα ανάμεσα στο logo του mystica και σ΄αυτό της "Θεοσοφικής Σχολής". Για να είμαι ειλικρινής, εγώ πίστεψα ότι κατά κει βλέπουν οι δημιουργοί του site- ασχέτως αν κάνω λάθος ή όχι.
Απο κει και πέρα, στις συζητήσεις περί ταγμάτων κλπ, ήταν εμφανέστατο ότι γνώριζαν σχετικά μ' αυτά -τυπικά, διδασκαλίες κλπ- πολύ περισσότερα απ' αυτά που μπορεί ν' αποκομίσει κάποιος, απλώς διαβάζωντας τα βιβλία που κυκλοφορούν. Αρα, η παραδοχή της τεκτονικής ιδιότητας, ούτε με εκπλήσσει, ούτε με απωθεί, αλλά ούτε και θεωρώ ότι έγινε ποτέ κάποια προσπάθεια εκ μέρους τους να παραπλανήσουν κάποιον.

2. Με όσα έχω διαβάσει για τις διάφορες οργανώσεις, τάσεις κλπ, αντιλήφθηκα ότι οι άνθρωποι αυτοί (Ramoglou, Zadok, LadyHawk) δεν λειτουργούν στο forum ως προπαγανδιστές καμμιάς απολύτως τάσης - με άλλα λόγια, ΔΕΝ πάνε να περάσουν κάποια "γραμμή". Αυτό είδα, αυτό μολογώ. Προσωπικά τουλάχιστον, αν είχα αντιληφθεί κάτι τέτοιο, δεν θα συμμετείχα. Η λυδία λίθος για μένα, είναι το αν υπάρχει πρόθεση "προσηλυτισμού", "ψαρέματος", όπως θέλετε πείτε το. Απαξ και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, κι άπαξ οι συζητήσεις διεξάγονται σ' ένα πολιτισμένο επίπεδο μεταξύ νοημόνων ενήλικων ατόμων,
ο καθένας μπορεί ν' ανήκει ό,που γουστάρει - ή, μήπως όχι;

3. Απο κει και πέρα, όλ' αυτά σχετικά με τηλεφωνήματα, απειλές, καταγγελίες κλπ. είναι φυσικά, αποτρόπαια (για να το πω κόσμια). Αλλά, "παντού τα πάντα", που λέει και η γιαγιά μου. Και στα κόμματα, και στις εκκλησίες, και στα καλύτερα σπίτια, τα ίδια γίνονται. Το γιατί, είναι μια άλλη, τεράστια κουβέντα. Εν προκειμένω όμως, και για να είμαστε δίκαιοι, θα πρέπει να δούμε : ποιός "ήρξατο χειρών αδίκων"? ποιός ξεκίνησε τους καυγάδες; όταν σου επιτεθούν, θα αμυνθείς. Και μ' αυτά και μ' αυτά, γίνεται το forum μπάχαλο.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 09, 2007 1:00 pm

Καλημέρα σας.

Χαίρομαι πραγματικά που οι τοποθετήσεις του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ και της magikadespell μας δίνουν (σαν mystica.gr) το έναυσμα για μια συλλογική και μάλιστα τελειωτική απάντηση στο όλο θέμα.

Το mystica.gr από της ιδρύσεως του μέχρι και σήμερα, λειτούργησε (και θα λειτουργεί) υπό των νόμων της ελεύθερης αγοράς ιδεών, είναι ένα βήμα προς όλους αυτούς που με τον ένα (συμμετοχή σε τάγματα), ή με τον άλλο (προσωπική έρευνα και πορεία) τρόπο, ασχολούνται με αυτό το οποίο ονομάζεται εσωτερισμός. Δεν προάγουμε κανενός είδους «διαφημιστικό υλικό» για κάποιον συγκεκριμένο χώρο εσωτερισμού και βέβαια δεν προσπαθούμε με κανέναν τρόπο να κάνουμε ανθρώπους να ενταχθούν σε σχολές ή Τάγματα.

Με προσωπική μου ευθύνη και επειδή ΕΠΡΕΠΕ να καταδειχθεί προς όλους η καθαρή και πάνω απ’ όλα τίμια στάση μας, επετράπη η συζήτηση με το μέλος Παύλος Βουλουτιάδης, αυτή η ανοχή στην συγκεκριμένη συζήτηση έγινε γιατί όταν κατά το παρελθόν είχαμε διαγράψει τον σοφιστή αυτόν, κάποια άλλα μέλη δεν είχαν καταλάβει τους λόγους και μας έψεξαν γι’ αυτή τη διαγραφή.
Θεωρώ ότι έπρεπε και πρέπει ΟΛΟΙ να έχουν μια αποτυπωμένη άποψη για το τι είναι το mystica.gr και έτσι να αποφασίζουν αν θέλουν να συμμετέχουν, ή αν όχι, χωρίς όμως γύρω γύρω να υπάρχουν σκιές και λάσπες διαφόρων ατόμων που δεν θέλουν, για τους όποιους δικούς τους λόγους την λειτουργία αυτού του forum.

Δεν μιλήσαμε ΠΟΤΕ ενάντια σε κανένα site ή forum, δε θελήσαμε να προχωρήσουμε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, δεν λοιδορήσαμε κανέναν, αυτό ήταν και είναι επιλογή μας, γιατί δεν φτιάξαμε το χώρο αυτόν για σκοπούς αλλότριους, δεν κάναμε το mystica.gr για να χτυπάμε το Α ή το Β site ή forum.
Αυτό πλέον είναι ολοφάνερο και ελπίζω απόλυτα κατανοητό.

Βέβαια, έγραψα και δεν το πήρα και πίσω ότι η τακτική της δημόσιας αποκάλυψης προσωπικών στοιχείων από το ως άνω μέλος είναι γνωστή, έτσι όταν το antiesoterica δημοσίευσε τις χλευαστικές του γελοιογραφίες, παραθέτοντας και στοιχεία που γνώριζε (και μπορούσε να δημοσιεύσει) ΜΟΝΟ ο Παύλος, επιβεβαιώθηκε και η ανάμιξη του με το συγκεκριμένο site. Δεν μας αφορά και δεν μας απασχολεί, το εάν είναι ο ιδιοκτήτης του χώρου αυτού, δεν μας αφορά και δεν μας απασχολεί το πώς και το γιατί αυτός ο χώρος κατακρίνει και λοιδορεί μέλη άλλων sites, δεν μας αφορά και δεν μας απασχολεί το γιατί αυτοδιορίστηκαν εισαγγελείς, ερευνητές, αστυνομικοί ντεντέκτιβ του διαδυκτίου.

Απλά θα θυμίσω ότι το antiesoterica φτιάχτηκε σε μια στιγμή που ο αγαπητός Παύλος ήταν σε κόντρα με το esoterica, απλά θα θυμίσω ότι το συγκεκριμένο site είχε αναστείλει τις «εργασίες» του και επανήλθε με στόχο πλέον το mystica.gr και με «στοιχεία» αλά Παύλος !

Να λοιπόν αγαπητέ Αναστημένε, η πραγματική όψη των πραγμάτων.
Αυτό που ενόχλησε είναι το ότι το συγκεκριμένο site (mystica.gr) ΔΕΝ προέβαλε ούτε τις προσωπικές επιλογές των ανθρώπων που το διαχειρίζονται, ούτε τίποτε άλλο, αλλά στήριξε και στηρίχθηκε σε συζητήσεις ΣΟΒΑΡΕΣ και πάνω απ’ όλα ΚΟΣΜΙΕΣ.

Αυτό για τους κανίβαλους του διαδυκτίου δεν ήταν αποδεκτό, έπρεπε να κυνηγάμε μάγους, πεντάλφες, παράξενα και άλλα τέτοια. Έπρεπε να κάνουμε μαζώξεις και να προσπαθούμε να πείσουμε κόσμο για τα ορθά των πιστεύω μας και να κάνουμε παραμυητικές (ή παραμυθητικές) ομάδες . Απέχουμε από τέτοιες τακτικές και αν κάποιο μέλος του mystica.gr προβεί σε μια τέτοια ενέργεια μέσα από τις σελίδες μας, θα διαγραφεί άμεσα.

ΔΕΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΑΜΕ κανέναν, γιατί ό,τι είπαμε από αρχής ισχύει απαρέγκλιτα και σήμερα, αν γι αυτό υπάρχει αντίρρηση και παράθεση στοιχείων, από κάποιο μέλος τότε εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Η δική μου ιδιότητα ΔΕΝ θεωρώ, όπως κατ’ επανάληψη έχω πει, ότι είναι μια ιδιότητα που είτε μου προσφέρει κάποιο κοινωνικό πρεστίζ, ούτε επικυρώνει κάτι στο λόγο μου, ούτε απασχολεί κάποιον άλλο. Το αυτό ισχύει και για την Zadok.
Όμως φίλτατε δεν με κατηγόρησε κανένας ότι άνοιξα αυτό το site για να προάγω τα συμφέροντα του Ολυμπιακού και του Σωκράτη Κόκκαλη, μιας και είμαι μέλος του ΟΣΦΠ και έχω και "διαρκείας". Προσπάθησαν να προβάλουν ένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ μου δεδομένο και μέσα από αυτό να λοιδορήσουν και να απαξιώσουν μια ολόκληρη προσπάθεια. Αν απλά το προσπερνάγαμε τότε θα αφήναμε επικίνδυνες σκιές.

Τώρα πλέον μπορείτε να κρίνετε γιατί έχετε πλήρη την εικόνα, ξέρετε ποιος σας μιλάει και τι λέει, καθαρά και χωρίς περιστροφές.

Όσο αφορά τις ιδιαίτερες απαντήσεις έχω να πω τα εξής.


Όταν βλέπεις ανθρώπους που υποτίθεται ότι έχουν ταχθεί να υπηρετήσουν σκοπούς υπέρ του ανθρώπου να μετέρχονται πράξεων, αν μη τι άλλο, αποκρουστικών, με μόνο μέλημα την προσωπική τους ικανοποίηση, τότε πραγματικά λυπάσαι, αηδιάζεις, αποστασιοποιείσαι.

Ποιοι είναι αυτοί κύριε Ράμογλου?????

Όσοι δήλωσαν πως υπέρ αυτών των σκοπών εργάζονται και με τις πράξεις τους απέδειξαν το ακριβώς αντίθετο.

Στο καφέ αυτό δεχόσασταν ανθρώπους που δεν ήταν μασόνοι κύριε Ράμογλου???

Μάλιστα φίλτατε Αναστημένε, υπήρχαν και άνθρωποι που δεν ανήκαν σε κάποιο Τεκτονικό χώρο, άνθρωποι που είχαν το ίδιο όραμα με τους υπόλοιπους και που ΔΕΝ τους ενδιέφερε αν και σε ποιο χώρο ανήκουν.

Ποιούς ενοχλήσατε κύριοι??? Δεν έχουν όνομα σαν site ή nick σαν πρόσωπα???

Απάντησα και παραπάνω, ενοχλήσαμε τους παντογνώστες του διαδυκτίου, τους κανίβαλους, τους πολύξερους, τους κυνηγούς της φαντασίας. Δεν ταιριάζαμε με το πλάνο που είχαν και προσπάθησαν να ευτελίσουν την όποια μας προσπάθεια.
Το θέμα «όνομα site ή nick» δεν μας απασχολεί, διότι αφ’ ενός ο καθένας μπορεί να χτυπάει πίσω από μια μάσκα, από την άλλη το διαδύκτιο προσφέρει και μια σχετική ανωνυμία και έτσι ο καθένας μπορεί να πει «δεν ήμουν εγώ».

Άρα δεν θα παίξουμε εμείς τέτοιο παιχνίδι.

Ποιο είναι το antiesoterica και από ποιους φιάχτηκε???? Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να μπω για δω μόνος μου. Και γιατί το antiesoterica έγινε αντιmystica??????

Δεν έχουν δηλώσει το ποιοι είναι, απλά δηλώνουν τρομοκράτες και επαναστάτες και άλλα τέτοια όμορφα. Το γιατί έγινε «antimystica» το εξηγώ παραπάνω.

Το antiesoterica λοιπόν ξεκίνησε να λασπολογεί εναντίων μας με μόνο ένα επιχείρημα, το επιχείρημα του ότι είμαστε Τέκτονες !
Ναι ε ; Και εσείς που το ξέρετε ; Μας ρωτήσατε και σας είπαμε ναι ; Μας γνωρίζεται ; Ήπιαμε μαζί καφέ και κάναμε πλάκα σε καμιά πλάκα ;
Που ξέρετε ότι είμαστε 3 και όχι 4, ή 5, ή 6 ;


Και 200 να είσαστε μέχρι στιγμής τα ποσοστά είναι αμείλικτα. Δύο τοποθετήθηκαν και οι δύο τέκτονες. Ούτε στατιστικό λάθος δεν υπάρχει.

Το κακό γι’ αυτόν που προσπάθησε να τοποθετήσει το θέμα με τέτοιο τρόπο ώστε να στοιχειοθετήσει την συγκεκριμένη «κατηγορία» είναι πως ναι μεν δύο ή τρείς ήταν Τέκτονες αλλά οι υπόλοιποι ΔΕΝ ήταν και το πόσοι ήταν οι υπόλοιποι το ξέρουν μόνο όσοι συμμετείχαν στην Ιδρυτική Ομάδα.
Άρα υπάρχει «στατιστικό λάθος».

Είπα και ξαναλέω, όσο πιο καθαρά μπορώ, ο Παύλος θέλησε να πιούμε ένα καφέ στην Πλάκα, μαζευτήκαμε λοιπόν ως φίλοι και ΟΧΙ ως mystica και ήπιαμε τον καφέ, ο Παύλος λοιπόν με ρώτησε πάνω στην κουβέντα αν είμαι και απάντησα, το ίδιο έπραξαν και κάποιοι άλλοι, το προσωπικό αυτό στοιχείο, έγινε παντιέρα λασπολογίας και ανακρίσεως στα χέρια του επίδοξου αυτού σοφιστή.
Άρα ; Που ευθύνεται το mystica.gr και που προσπαθήθηκε να γίνει «προσηλυτισμός» ή ότι άλλο ;
Μάλλον πουθενά.

Το φόρουμ το φιάξατε για αυτούς που διαβάζουν πίσω από τις γραμμές??? Ή μήπως ξεχάσατε ότι είναι δημόσιο??? Ο Πασχάλης είναι ο γνωστός μας Πασχάλης (κβαντική μηχανική κ.λ.π)?????

Πρέπει να γνωρίζεις φίλτατε πως στο διαδύκτιο υπάρχουν χτυπήματα κάτω από τη μέση, αυτά είναι τα «πίσω από τις γραμμές», έτσι λοιπόν κάποια στιγμή χρειάζεται και η απάντηση, η οποία όμως θα αποφεύγει και τις μεγάλες ρίξεις αρχικά, θέλοντας να διατηρήσει τους ήπιους τόνους και την καλή λειτουργία του εδώ χώρου.

Ναι αυτός ο Πασχάλης είναι, ο οποίος είναι ο ιδρυτής της ΑΜΡΑ, αυτός ο οποίος κατά δήλωση της συζύγου του (στο forum της ΑΜΡΑ) είναι και ο ιδρυτής ενός τάγματος με το όνομα ΑΚΟΣ και ο οποίος δήλωσε ότι μόνο ένα άτομο από την ομάδα του antiesoterica είναι σωστό, βέβαια η συνεργασία του με τον Παύλο είναι δεδομένη, τόσο ως προς το Forum ΑΜΡΑ όσο και ως προς τις τελευταίος εμφανιζόμενες γνώσεις του Παύλου σε θέματα Τεκτονικού τυπικού και τύπου.

Ποιος είναι ο χώρος (όνομα?), ποιοι οι άνθρωποι (nickname), ποιο το τάγμα????? Είναι τόσο δύσκολο να μιλήσετε ξεκάθαρα????? Ή μήπως οι στοές, τα τάγματα, και οι ταγματάρχες, σας έκαναν μυστικούς πράκτορες??????

Ο χώρος είναι το amorc, οι άνθρωποι είναι ο Πασχάλης και η σύζυγος του, μαζί με κάποια άλλα μέλη τα οποία αρθρογραφούν και στο διαδύκτιο, είναι όσοι παραπάνω είπα πως ενδιαφέρονται μόνο για την προσωπική τους προβολή και την ίδρυση χώρων που μπορεί να τους αποφέρουν και διάφορα οφέλη.

Η συγκεκριμένη «κόντρα» μεταξύ του amorc και του ΑΜΡΑ είναι εμφανής στο διαδύκτιο. Άρα ΟΥΔΕΙΣ μας απαγορεύει να μιλήσουμε, ή μας έκανε μυστικούς πράκτορες φίλτατε.

Αν θέλετε κάποιοι, να εκθέσετε ο ένας τον άλλον δημόσια προκειμένου οι λοιποί να σχηματίσουμε γνώμη για το άτομο του, τότε ίσως θα έπρεπε να μας ενημερώσετε και περί τίνος πρόκειται ακριβώς όπως το θέτει ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, αλλιώς μήπως είναι καλύτερα να τα πείτε ιδιωτικά κάπου αλλού; Εδώ ακούγονται πράγματα αρκετά σοβαρά όπως απειλές με μηνύματα και διάφορα άλλα. Εμένα αν μου έστελναν απειλητικό μήνυμα θα πήγαινα γραμμή στον εισαγγελέα.
Τι γίνεται δηλαδή εδώ; Κάποιος σας κάνει ανάκριση και αισθάνεστε υποχρεωμένοι να του απαντήσετε και να του εξηγήσετε, για ποιο λόγο; Του χρωστάτε καλά και ντε απαντήσεις; Κάποιοι σας επιτίθενται (ποιοι, πότε, πως, που) και υπερασπίζεστε κάτι; Τι; Θεωρείτε ότι υπάρχει λόγος να υπερασπίζεστε τον Τεκτονισμό γιατί κινδυνεύει από κάτι; από κάποιον;
Τέλος, ένα φόρουμ δεν είναι ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων σε θέματα ειδικού ενδιαφέροντος ή λάθος νόμιζα;


Σαν τέλος της αναφοράς μου θα απαντήσω και στην φίλη magikadespell.

Σαν Απόστολος και σαν mystica.gr δεν θελήσαμε να εκθέσουμε κανέναν, βρεθήκαμε όμως στο στόχο των λασπολόγων, τον ανθρώπων που κάνουν μπαϊράκι προσωπικά δεδομένα, απλά και μόνο για να ικανοποιήσουν τις διαστροφικές τους ορέξεις, ανθρώπων που δε σέβονται ΤΙΠΟΤΑ, που από τη μια θέλουν να συνάψουν ανθρώπινες σχέσεις και από την άλλη για να επιτύχουν τον όποιο σκοπό τους μετέρχονται μέσων το λιγότερο κατάπτυστων.

Ναι ο Παύλος αφέθηκε ελεύθερος να εκφράσει τις απόψεις του για να μην υπάρξει καμία σκιά ότι εμείς λόγο της ιδιότητας μας προσπαθούμε να καλύψουμε κάτι, δεν θέλαμε σε καμία περίπτωση κάποιος ή κάποια να νομίζει ότι εδώ γίνετε κάτι άλλο από αυτό που φαίνεται.

Από την αρχή θέλαμε να κάνουμε ένα χώρο όπως αποτυπώνεται στο μήνυμα μας, ένα χώρο που δε μετράμε μέλη και αριθμό μηνυμάτων, αλλά μετράμε συνοδοιπόρους και φίλους.
Αυτή η οπτική ενοχλεί όσους έχουν μάθει να παίζουν παιχνίδια, να εκφράζουν μόνο τις ανασφάλειες τους και να βρίσκονται σε μια μόνιμη ένταση, ίσως έτσι ικανοποιούν τις διάφορες «ορέξεις» τους, δε ξέρω.

Ελπίζω η τοποθέτηση μου να μην αφήνει σε κανέναν κενά απορροιών και να αποσαφηνίζει το πώς και το γιατί των τελευταίων ημερών.
Τα μέλη Παύλος Βουλουτιάδης, Πασχάλης, Μαρίνα και Avaris, διαγράφονται οριστικά και δια παντός από το mystica.gr διότι ως ομάδα με συγκεκριμένη στρατηγική και συμπεριφορά δεν δύνανται να έχουν λόγο μέσα από τις σελίδες του mystica.gr, υπάρχει το δικό τους forum (ΑΜΡΑ) και από εκεί μπορούν να πουν και να γράψουν ότι θέλουν.

Από εμάς υπάρχει μόνο η ευχή για ευημερία και επίτευξη όλων των ορθών στόχων που θα θέσουν υπέρ του ανθρώπου και της εξέλιξης της εσωτερικής πορείας αυτού.
Θα είναι χαρά μας στο μέλλον να δούμε ότι τα κατάφεραν.

Ευχαριστώ πολύ
Απόστολος.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Αύγ 09, 2007 1:16 pm

Όσο έγραφα την απάντηση μου, απάντησε και η αγαπητή qubit, χωρίς λοιπόν να "ευλογώ" τα γένια του "mystica.gr" απλά θα πω ένα ευχαριστώ για την αποτύπωση των απόψεων της.

Ελπίζω ότι με το κείμενο μου καλύπτω ακόμα και το θέμα του "μπάχαλου".

Την καλημέρα μου.
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Αύγ 09, 2007 1:41 pm

Εγώ από τη μεριά μου να πω ότι καλύφθηκα από τις απαντήσεις, να πω επίσης ότι υποψιαζόμουν τα περισσότερα από αυτά αλλά ήθελα οι διαχειριστές να πάρουν σαφή θέση και «πίεσα» κατά κάποιον τρόπο για αυτό.
Να πω (για δεύτερη ίσως και τρίτη φορά) ότι μου αρέσει να συμμετέχω σ’ αυτό το φόρουμ ακριβώς επειδή δεν υπήρχαν σκιές, επειδή μάθαινα αρκετά πράγματα που με ενδιαφέρουν πολύ, επειδή άλλα μέλη με βοηθούσαν να καταλάβω κάποια άλλα θέματα αλλά και να ψάξω παραπάνω για αυτά αλλά κυρίως (και αυτό το έχω ξαναγράψει) επειδή δεν υπάρχει εδώ –τουλάχιστον σε ότι με αφορά- η τακτική του «ψαρέματος» και «προσηλυτισμού» όπως λέει και η qubit.
Αν μιλάμε για την συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στις 21 Γενάρη του 2007, ήμουν εκεί και δεν ανήκω σε Τάγμα ή Σχολή, πέρασα πολύ καλά και χάρηκα ιδιαιτέρως που γνώρισα τους Ramoglou, Ladyhawk και Zadok the Priest.
Από την άλλη έχω ακουστά ορισμένα τυπικά των Τεκτόνων και των Σχολών τα οποία σέβομαι και προσπάθησα να είμαι όσο μπορώ πιο διακριτική για να μάθω ότι μπορώ χωρίς να θίξω ή να φέρω κάποιον σε δύσκολη θέση.
Τέλος, να πω ότι από την πρώτη στιγμή κατάλαβα ότι πρόκειται μάλλον για site με το οποίο ασχολούνται κυρίως Τέκτονες και όχι η Θεοσοφική Σχολή, δεν έχω πρόβλημα μ’ αυτό και ήθελα πολύ να μάθω και για τους Τέκτονες.
Για όλους αυτούς τους λόγους άρχισα να εκνευρίζομαι με όλο αυτό και ήθελα με κάποιον τρόπο να λήξει και όποιος παίζει να πάρει τα κουβαδάκια του και να πάει σε άλλη παραλία.

Υ.Γ. Δεν βγαίνω και πολύ συχνά έξω αλλά όταν βγαίνω τελικά θα γίνει θέμα η έξοδος μου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο!!! :lol: :lol: :lol:

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Αύγ 09, 2007 2:43 pm

Ευχαριστώ κύριε Ράμογλου για τον κόπο να μου απαντήσεις, αλλά κυρίως γιατί μου απάντησες με ειλικρίνεια.

Το ότι ο αρχικός διαχειριστής του φόρουμ και οι δύο τουλάχιστον πιο ενεργοί συντονιστές είναι τέκτονες δεν με αφήνει αδιάφορο, αλλά δεν μου επιτρέπει και να κατηγορήσω και κανένα. Απλά με προτρέπει να είμαι προσεκτικός.

Εγώ αγαπητή qubit και Ράμογλου δεν κατηγόρησα για προσηλυτισμό, αλλά κάποιοι άνθρωποι όταν ανήκουν κάπου, θέλουν δεν θέλουν εκφράζουν τις απόψεις τους, και αν είναι πολλοί (στα πλαίσια του στατιστικού λάθους σχεδόν όλοι) τότε ΔΥΝΑΝΤΑΙ να εκφράζουν μονοπωλιακά τις απόψεις τους.

Για εμένα κύριοι όλα κρίνονται στην πράξη. Περιμένω λοιπόν να δω την ελευθερία του λόγου και την δημοκρατία σας στον τρόπο που διαχειρίζεστε τις απόψεις μας, τον λόγο μας και κατ΄ επέκταση ένα μέρος της ψυχής μας........
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 09, 2007 2:50 pm

Όσον αφορά στη συμμετοχή μου στο Mystica.gr θεωρώ ότι έχω καλυφθεί από την απάντηση του φίλου μου Ramoglou και δε θα προσθέσω κάτι.

Επί προσωπικού όμως, νομίζω ότι χρωστώ μία απάντηση στη φίλη Magika:

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε:Εδώ ακούγονται πράγματα αρκετά σοβαρά όπως απειλές με μηνύματα και διάφορα άλλα. Εμένα αν μου έστελναν απειλητικό μήνυμα θα πήγαινα γραμμή στον εισαγγελέα.
Τι γίνεται δηλαδή εδώ; Κάποιος σας κάνει ανάκριση και αισθάνεστε υποχρεωμένοι να του απαντήσετε και να του εξηγήσετε, για ποιο λόγο; Του χρωστάτε καλά και ντε απαντήσεις; Κάποιοι σας επιτίθενται (ποιοι, πότε, πως, που) και υπερασπίζεστε κάτι; Τι;


Τα γεγονότα έχουν ακριβώς όπως περιέγραψα.
Φυσικά, έχουν κρατηθεί τα απαραίτητα στοιχεία προς απόδειξιν των τρόπον τινά λεγομένων μου.
Είναι δεδομένο ότι επιφυλάσσομαι παντώς νομίμου δικαιώματός μου, αν και προς το παρόν απλώς λυπάμαι για την έκταση που έχουν πάρει αυτά τα κατ' ελάχιστον χαρακτηριζόμενα ως "φαινόμενα ιδιωτείας".

Κι επειδή το θράσος έχει αποδειχθεί ότι δεν έχει όρια, με την ευκαιρία αυτή να δηλώσω εδώ κατά παράφρασιν του σοφού εκείνου Έλληνα:

[center]Δεν ελπίζω τίποτα,
Δε φοβάμαι τίποτα,
Είμαι ελεύθερη
[/center]

Κάνετε ό,τι νομίζετε λοιπόν...

Ολοκληρώνοντας, θέλω να θυμίσω ότι έχω εξ αρχής δηλώσει πως δεν ανοίγω διάλογο με ανθρώπους που αυτοπροσδιορίζονται ως "αντι- κάτι", με ελάχιστες εξαιρέσεις π.χ. τους ηρωικούς αντι-στασιακούς του Β' Παγκοσμίου Πολέμου, των οποίων ο αγώνας υπερασπιζόταν τα πραγματικά ανθρώπινα ιδεώδη και ελευθερίες.
Αυτή είναι στάση ζωής.
Όσα τέτοια e-mails μου αποστέλλονται προσωπικά, κατευθύνονται στον κάλαθο των αχρήστων.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

alet
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 18, 2006 12:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό alet » Πέμ Αύγ 09, 2007 2:55 pm

Αγαπητοί μου φίλοι,

Διάβασα όλα τα παραπάνω και θα ήθελα να απολογηθώ, όχι απέναντι σε κάποιον συγκεκριμένα, αλλά μόνο στο χώρο που φιλοξένησε τις απόψεις μου, αν συντήρησα (στο μέτρο που μου αναλογούσε) με τις απαντήσεις μου ένα διάλογο που πιθανώς ή προφανώς (αναλόγως την οπτική του καθενός) είχε αλλότριους σκοπούς από τους εμφανείς και προκάλεσε τριβές και τριγμούς.

Δεν είχα ποτέ τη χαρά να γνωρίσω τους συντονιστές του mystica.gr, ούτε βέβαια γνωρίζω αν είναι 2, 3, 1013, ούτε και μ' ενδιαφέρει για να είμαι ειλικρινής.
Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι το μήνυμα της διαχειριστικής ομάδας στην αρχική σελίδα με καλύπτει, δεν έχει διαψευσθεί ακόμα και αλπίζω να μην διαψευσθεί.

Καλή συνέχεια

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 09, 2007 3:13 pm

>|<>QBB<
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:Για εμένα κύριοι όλα κρίνονται στην πράξη. Περιμένω λοιπόν να δω την ελευθερία του λόγου και την δημοκρατία σας στον τρόπο που διαχειρίζεστε τις απόψεις μας, τον λόγο μας και κατ΄ επέκταση ένα μέρος της ψυχής μας........


Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

εδώ και 2.5 χρόνια περίπου δεν κάνουμε τίποτε άλλο από το να εκθέτουμε τους εαυτούς μας στην κριτική των αναγνωστών μας και των συμμετεχόντων στην παρούσα Αγορά.

Όπως καταλαβαίνεις, δε φοβόμαστε την καλόπιστη κριτική. Μόνο όποιος μένει αδρανής και δεν κάνει τίποτε, δε δέχεται κριτική. Αλλά σκοπός δεν είναι να σταθούμε σε αυτό. Σκοπός είναι να γίνουμε πιο δημιουργικοί, με γνώμονα πάντα τις αρχές που διατυπώσαμε στην ανακοίνωση της ιδρυτικής ομάδας, η οποία φιλοξενείται στην αρχική μας σελίδα.

Τώρα, το γιατί εσύ θεωρείς τόσο σημαντική την παρούσα εξέλιξη, δεν το έχω αντιληφθεί επαρκώς, αλλά το σέβομαι.
Όμως, αν είναι έτσι, ίσως θα έπρεπε κάθε φορά που γράφεσαι σε μία διαδικτυακή Αγορά, να ζητάς και τα βιογραφικά των Διαχειριστών.
Επίσης, αν εγώ είμαι μέλος κάπου και κάποια στιγμή πάψω να είμαι ή το ανάποδο, θεωρείς ότι θα πρέπει να κάνω δημόσια δήλωση ή είναι να μη σου μπει η ταμπέλα (που λέει ο λόγος) :?:
Εύλογο ερώτημα νομίζω.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Αύγ 11, 2007 7:39 pm

Καλησπέρα σε όλους.
Ως μέλος του φόρουμ εδώ και δύο χρόνια έχω να καταθέσω ότι για μένα τα προσωπικά δεδομένα και οι ιδιότητες όπως και τα ταλέντα του κάθε συνομιλητή με αφήνουν εντελώς αδιάφορη, δεδομένου του ότι συμμετέχουμε απλώς σε μια δημόσια συζήτηση με στόχο την ανταλλαγή απόψεων και όχι σε φόρουμ γνωριμιών.

Δεν θα χαρακτήριζα το φόρουμ σαν εικονική πραγματικότητα διότι εκφράζουμε την δική μας αντικειμενική κάθε φορά πραγματικότητα που είναι και η αλήθεια μας, αλλά θα έλεγα ότι η σχέση που υπάρχει είναι πνευματικής δομής σύμφωνα πάντα με το κοινό αντικείμενο και καμία ανάμιξη δεν έχει με την καθημερινότητα και την υλική ζωή μας.
Από εκεί και πέρα αν κάποιοι έχουν και διαπροσωπικές επαφές αυτό αφορά αυτούς και κανέναν άλλο.

Το γεγονός ότι κάποιοι ανήκουν σε τάγματα και σχολές δεν με εκπλήττει μια και είναι απολύτως λογικό να υπάρχουν, αφού το φόρουμ έχει να κάνει με τον εσωτερισμό. Αν συμμετείχα σε άλλο με θέμα την ζωγραφική θα ήταν αφελές εκ μέρους μου να ξαφνιαστώ αν οι ιδρυτές η μέλη ήταν από την σχολή καλών τεχνών και αντάλλασσαν τεχνικές.



αλλά κάποιοι άνθρωποι όταν ανήκουν κάπου, θέλουν δεν θέλουν εκφράζουν τις απόψεις τους, και αν είναι πολλοί (στα πλαίσια του στατιστικού λάθους σχεδόν όλοι) τότε ΔΥΝΑΝΤΑΙ να εκφράζουν μονοπωλιακά τις απόψεις τους.



Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω μετα από τόση μεγάλη απουσία Αγαπητέ Αναστημένε.
Σχετικά με αυτό που αναφέρεις στην παράθεση, δεν συμφωνώ μαζί σου.
Πρώτον γιατί όπως φάνηκε δεν είναι όλοι στον ίδιο χώρο και δεύτερον επειδή, όπως λέει και μια πολύ καλή φίλη, οι διδασκαλίες δεν χρειάζονται υπεράσπιση, βρίσκονται μόνες τους εκεί ψηλά που πρέπει να είναι, ΑΝ ΕΙΝΑΙ.
Ο καθένας εκφράζει τις δικές του απόψεις που και αυτές είναι λίγο κωμικό να τις οικειοποιούμαστε αφού δεν είναι πρωτότυπα δικά μας.
Ολοι κάπου διαβάσαμε, ακούσαμε , πληροφορηθήκαμε , μαθητεύσαμε [ για το σχολείο λέω] ορισμένα πράγματα και από εκείνα διαλέγουμε αυτά που είναι συμβατά με την ψυχή μας και τα ακολουθούμε.


Η άποψη μου είναι ότι ολη αυτή η συζήτηση είναι μια μορφή προκατάλληψης και φαντασίας που δεν θα έπρεπε να την είχαμε και που θυμίζει την κριτική που έχουν υποστεί όλοι οι αξιόλογοι άνθρωποι κατά καιρούς.

Προσωπικά είχα διευκρινήσει την μη συμμετοχή μου και την ανεξάρτητη έρευνα μου πρό καιρού και ποτέ δεν είδα καμία αιχμή η υποτίμηση η κανενός άλλου είδους ενόχληση από κάποιον.
Γι αυτό και θεώρησα υποχρέωση μου να υποστηρίξω τα μέλη και το φόρουμ.


Mε εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Αύγ 13, 2007 2:53 am

Είναι γεγονός ότι η θέση και η στάση του mystica είναι ξεκάθαρη και από πολλές πλευρές ειπωμένη.

Σίγουρα όταν κάποιος ανήκει κάπου είναι φυσιολογικό να εκφράζει τις ιδέες του χώρου, ενός χώρου που εννοείται πως για να ανήκει τον εκφράζει άρα, εμμέσως πλην σαφώς αυτές οι ιδέες καταλήγουν να είναι ή δικές του ή οι ιδέες που υπερασπίζεται.

Το άσχημο θα ήταν εάν κάποιος προσπαθούσε να τις επιβάλλει και απαγόρευε τον αντίλογο ή τη διαφορετικότητα, κάτι το οποίο ουδέποτε έγινε στο mystica.

Η ελευθερία του λόγου είναι κάτι πολύ σημαντικό, είναι κάτι για το οποίο ο άνθρωπος θα πρέπει να αγωνίζεται, αλλά κάτι εξίσου σημαντικό είναι ο τρόπος που την εκφράζει. Αυτό φυσικά έχει να κάνει και με την μόρφωση και με την αγωγή του καθενός.

Μέσα λοιπόν σε κόσμια πλαίσια μπορεί ο καθένας να εκφράσει όποια άποψη θέλει ασχέτως εάν αυτή βρει σύμφωνα όλα τα υπόλοιπα μέλη. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως μέσα από την διαφορετική άποψη επέρχεται ο διάλογος και μέσα από τον διάλογο ο καθένας καταφέρνει να αποκομίσει σημαντικά πράγματα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 14, 2007 8:35 pm

Προς κάθε ενδιαφερόμενο.

Τα όσα προσπαθείτε να προσάψετε στο mystica, σε μένα, ή σε όποιο άλλο μέλος δεν είναι γεγονότα που θα μας απασχολήσουν, ή που θα απαντηθούν.
Έχετε κάθε δικαίωμα να γράψετε ό,τι σας κατεβαίνει στο κεφάλι, έχετε δικαίωμα να φαντάζεστε ό,τι σας αρέσει, έχετε δικαίωμα να θίγετε θεσμούς, ανθρώπους, προσπάθειες.

Η τακτική σπίλωσης ενός ολόκληρου χώρου μέσα από χαοτικούς συνειρμούς, αποδεικνύει περίτρανα τους σκοπούς και την ποιότητα των πρακτικών σας.

Δεν θα σας ακολουθήσουμε σε καμία περίπτωση στην κατηφόρα που πήρατε, απλά θα μείνουμε θεατές της πτώσης σας. Σας ευχαριστούμε που παρακολουθείτε τόσο στενά την πορεία του mystica.gr και σας ευχαριστούμε που μας κάνετε διαφήμιση.

Συνεχίστε το έργο σας, δεν μας ακουμπά τίποτα.

Ευτυχώς για μας, το mystica δεν γεμίζει με διαλόγους που «μυρίζουν» αλλά που μοσχοβολούν.

Άντε στην υγειά μας.

Υ.Γ. Για τελευταία φορά θα αναφέρω πως το mystica.gr, δεν ευελπιστεί να γίνει το πρώτο σε επισκεψιμότητα site και δεν εκπροσωπεί κάποιον συγκεκριμένο χώρο εσωτερισμού. Για όποιον αυτό δεν μπορεί να γίνει κατανοητό, δεν ευθυνόμαστε εμείς.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης