ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ & ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ & ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό qubit » Δευ Σεπ 11, 2006 1:33 pm

Θέλω ν' αναφερθώ στις αλλεπάλληλες διαγραφές του deva.

Είναι γεγονός ότι το forum του mystica κινείται σε υψηλό επίπεδο, τόσο θεματολογικά όσο και από άποψη εκφερόμενου λόγου αλλά και συμπεριφορών.
Κι αυτό το επίπεδο, πρέπει αναμφίβολα να διατηρηθεί.

Προσωπικά, αυτό που μ' αρέσει κυρίως στον deva, είναι η λογοτεχνική του έκφραση.
Ειλικρινά, την απολαμβάνω, πολλές φορές.
Γενικότερα, δείχνει άτομο ευαίσθητο και καλλιεργημένο.
Οσον αφορά τη συμπεριφορά του τώρα, διαπιστώνω ότι η προκλητική και υβριστική ενίοτε στάση του, εντοπίζεται ως προς τη Zadok. Δεν έχω προσέξει να φέρεται με τον ίδιο τρόπο σε άλλους συνομιλητές. Μήπως αυτό οφείλεται σε προσωπικές διαφορές;
Το ερώτημα είναι ρητορικό - δεν μ' ενδιαφέρει η απάντηση. Οπως κι αν έχει, θεωρώ ότι αυτή η συγκεκριμένη στάση του, δεν συνάδει ούτε με το στυλ του φόρουμ, αλλά ούτε και με το ήθος του deva. Γιατί δεν συμμαζεύεσαι λιγάκι, βρε παιδί μου;
Δεν είσαι ο γκουρού κανενός, με το έτσι θέλω. Αν θέλεις να τσιγκλάς, γιατί δεν βρίσκεις ένα κόσμιο τρόπο, άνευ χαρακτηρισμών και προσωπικών επιθέσεων, για να το κάνεις; Δεν είναι δύσκολο - για σένα τουλάχιστον. Αλλά, πριν αρχίσεις το σωτήριο έργο της αφύπνισης των άλλων, μήπως πρέπει πρώτα να δουλέψεις λιγάκι με τον εαυτό σου και κυρίως με την οργή σου;

Θα ήθελα να είσαι στο forum, γιατί το πλουτίζεις- αρκεί να μην προσβάλεις κανέναν.
Στο κάτω-κάτω, είναι και θέμα αισθητικής.

Υ.Γ. έχω πέσει στη φάση που το ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ λέει 8/9 κι έτσι δεν ξέρω αν έχουν μεσολαβήσει κι άλλες συζητήσεις επι του θέματος. Ανοιξα καινούργιο θέμα, γιατί τα σχετικά του deva είναι κλειδωμένα.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 11, 2006 1:58 pm

Η έκφραση του mystica είναι κοινή, όσο αφορά τα θέματα διαχείρισης και συντονισμού.
Όλα τα ιδρυτικά μέλη έχουν την εμπειρία του πως ένα Forum μπορεί να οδηγηθεί στην εξαθλίωση και του πως πρέπει να προφυλαχθούμε από τέτοια φαινόμενα. (Λόγο της συμμετοχής μας σε άλλα Forum παλαιότερα)

Όταν λοιπόν αποφασίσαμε να δημιουργήσουμε τον παρόντα χώρο, στο μυαλό μας κυριάρχησε η άποψη του διαφορετικού, του σωστού και αυτό προσπαθήσαμε και προσπαθούμε καθημερινά να κάνουμε, αλλιώς δεν υπήρχε κανένας λόγος να δημιουργήσουμε τον παρόντα χώρο.

Με τον κατά τ’ άλλα αγαπητό Deva είχαμε συναντηθεί και στα προαναφερόμενα Forum, όμως από την αρχή της δημιουργίας του εδώ χώρου θέλησε να περάσει τη δική του γραμμή, απαιτώντας να αποδεχθούμε τον τρόπο γραφής και σκέψης του. (Πράγμα που δεν συνέβαινε ούτε παλαιότερα)

Όταν αυτό δεν έγινε, άνοιξε thread σε άλλο Forum και καθύβρισε το mystica, παρ’ όλα αυτά όταν επανέκαμψε, χωρίς καμία διάθεση ρεβανσισμού και με την άποψη ότι ο καθένας δικαιούται να έχει μια δεύτερη ευκαιρία, (μέγας υποστηρικτής του ήταν η Zadok κατά την απόφαση της ομάδας), τον αφήσαμε να συμμετέχει εκ νέου. Μέσα σε αυτή τη διαδικασία και παρ’ όλο που η συμπεριφορά του επέστρεψε στα γνωστά δεδομένα και παρ’ όλο που είχε εκ νέου απενεργοποιηθεί, εμείς δημοσιεύσαμε ένα άρθρο το οποίο είχε στείλει, δείχνοντας εμπράκτος πως δεν διακατεχόμαστε απο καμία διάθεση αντιπαλότητας.

Από εκεί και πέρα η είσοδος του με διαφορετικά του Deva nicknames γινόταν πάντα αντιληπτή, όμως ελπίζαμε πως με το νέο «μανδύα» που επέλεγε ίσως να μπορούσε να συνδράμει τις συζητήσεις αποκαλύπτοντας πραγματικά το ότι όμορφο έχει μέσα του.

Φεύ ! Δεν άντεχε και με μαθηματική ακρίβεια οδηγούταν στον εκτροχιασμό.

Δυστυχώς δεν είμαστε διατεθειμένοι, ούτε το μπάτσο να κάνουμε, ούτε να διαταράσσουμε το κλίμα των συζητήσεων μας.

Μιας και δεν έχουμε μάθει να απολογούμαστε σαν ομάδα για τις πράξεις μας, όσον αφορά τη διοίκηση του παρόντα ιστοχώρου, θεωρώ ότι η παρούσα επεξήγηση θα εκληφθεί ως προσπάθεια αποσαφήνισης των πραγμάτων.

Εύχομαι στον Deva να βρει ένα χώρο όπου θα μπορεί να εκφράζεται όπως εκείνος θέλει και να συνομιλεί με όποιους μπορούν να ανεχθούν τον δικό του μοναδικό τρόπο. Εάν δεν τον βρει μπορεί πολύ εύκολα να τον δημιουργήσει, σε χρόνο δε θα απαιτήσει παραπάνω απ’ όσο τώρα καταναλώνει φτιάχνοντας e-mail για να εισέρχεται στην Αγορά.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Σεπ 11, 2006 7:07 pm

Kαλό θα ήταν να υπάρξει συνεννόηση. Αν δεν γίνεται αυτό, ας υπάρξει αντιπαράθεση επί της ουσίας, χωρίς χαρακτηρισμούς που ίσως εκληφθούν σαν προσβλητικοί. Η παρουσία του Deva εκτιμώ πως δεν είναι αρνητική, απεναντίας. Η "εκτροπές" εμφανίζονται όταν προσωπικά ζητήματα αναδύονται και κυριαρχούν. Δεν έχω πρόβλημα και με αυτά, αν είναι να γίνονται όμως ας γίνουν όπως πρέπει και μια και καλή γιατί το πράγμα κουράζει.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ & ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 11, 2006 7:26 pm

>|<>QBB<
qubit έγραψε:Μήπως αυτό οφείλεται σε προσωπικές διαφορές;


Αγαπητή qubit, αισθάνομαι ότι σου οφείλω μία απάντηση για αυτήν την εύλογη απορία σου.

Δεν έχω τίποτε προσωπικό με τον χρήστη.

Δεν τον γνωρίζω καν και δεν έχω μιλήσει μαζί του παρά μόνον μέσα από τις συζητήσεις εδώ και κάποιες απόπειρες από πλευράς του που θα αναλύσω στη συνέχεια.

Υπήρξαν λοιπόν, προσπάθειες δημιουργίας προηγούμενου, αφού δείχνει να ανήκει στην κατηγορία των ανθρώπων που αρέσκονται να παραβιάζουν το ιδιωτικό απόρρητο άλλων με έντεχνο τρόπο, ώστε να χρησιμοποιήσουν το οτιδήποτε εις βάρος τους εννίοτε, ακόμη και για τη δημιουργία εντυπώσεων, όπως ήδη συνέβη έστω αδιόρατα ακόμη και με εμένα.

Έτσι, απέσπασε δόλια τον αριθμό του κινητού μου τηλεφώνου εν αγνοία μου και στη συνέχεια τον αριθμό του σταθερού μου τηλεφώνου από κάποιους ανθρώπους που τα διέθεταν.

Μου τηλεφώνησε μία φορά στο κινητό για να παραπονεθεί για τη διαγραφή του.
Δεν ακολούθησε συζήτηση, αφού βρισκόταν σε κατάσταση παροξυσμού.

Στη συνέχεια, έστειλε γραπτά μηνύματα τύπου SMS μετά τα τελευταία μηνύματά του στο φόρουμ εις βάρος μου.
Σε αυτά τα SMS εκφραζόταν αν μη τι άλλο προσπαθώντας να ιδιοποιηθεί μία διαταραγμένη προσωπικότητα.
Αν κάνω λάθος στην εκτίμηση, τότε απλά, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα γι' αυτόν, απ' όσο κι αν φανταζόμαστε, και ο άνθρωπος πίσω από όλα αυτά δεν είναι απλά ένας ιδιότροπος "καλλιτέχνης".

Τελικά, τελευταία χρησιμοποίησε και το σταθερό μου αριθμό, όπου άφησε μήνυμα στον τηλεφωνητή, θεωρώντας ότι σχετίζομαι με κάποια πρόσωπα που όπως λέει, τον παρενοχλούν τηλεφωνικά.

Τί να πω? Ότι τα 'χει χαμένα?
Είναι το λιγότερο.

Ο καθένας μπορεί να διαθέτει έναν ιδιότροπο καλλιτέχνη μέσα του, δε δικαιούται να παραβιάζει τη ζωή των άλλων όμως.

Από κει και πέρα, δεν έχω να προσθέσω τίποτε σε όσα έγραψε ο φίλτατός μου Ramoglou.

Η Αγορά αυτή φτιάχτηκε για συγκεκριμένο σκοπό.
Δεν σκοπεύουμε να επιτρέψουμε σε κανέναν να βγάλει τα όποια απωθημένα του πάνω μας ή πάνω της.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Σεπ 11, 2006 7:51 pm

Καλησπέρα σε όλους
Αφού ο Ντέβα κατάφερε να γίνει πάλι θέμα προς συζήτηση και μάλιστα με σοβαρότητα, ας παραθέσω και εγώ την άποψη μου από τον αρκετό καιρό που '' συνομιλούμε'' στα φόρουμ.

Η γνώμη μου είναι ότι διαθέτει ένα περίπλοκο και αξιοπρόσεκτο μυαλό με κυρίαρχη την ικανότητα του για σοφίες και σοφιστίες.
Έχει το χάρισμα να προκαλεί μια τρόπον τινά αφύπνιση όπου εμπλέκεται άλλοτε με ευχάριστο και άλλοτε με δυσάρεστο τρόπο.
Προσωπικά μου αρέσει να τον διαβάζω …
Θεωρώ ότι αν ήθελε θα μπορούσε να προσφέρει τις γνώσεις του και το χιούμορ του στον χώρο.

Παρ’ όλα αυτά όμως δεν μπορώ να μην συμφωνήσω με τους συντονιστές ότι ορισμένες φορές αυτή η παιχνιδιάρικη διάθεση του δημιουργεί προβλήματα και στο φόρουμ όπου οικειοθελώς συμμετέχουμε οπότε θα πρέπει να ακολουθούμε τους κανονισμούς του και σε ατομικό επίπεδο αν ξυπνήσει ο ''κατεργάρης'' μέσα του.

Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να του προσάψω σε αυτό το σημείο είναι η πιθανή έξοδος των υποσυνείδητων στοιχείων που γνωρίζουμε ότι ανασύρονται κατά την κατάδυση στο βυθό της ψυχής μας. Γι’ αυτό πάντα υποστηρίζω ότι μαζί με την καρδιά πρέπει να βαδίζει και η λογική για να υπάρχει μια ισορροπία.

Κάποτε μου είχε πει ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε δέκτες και πομποί του καλού και του κακού και ότι από εμας εξαρτάται το είδος της ενεργειακής ποιότητας που θα ανταλλάξουμε.
Τον ευχαριστώ για αυτό και του το ξαναθυμίζω.

Με αγάπη
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 11, 2006 8:31 pm

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω, να καταγράφετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση μαζί με το όποιο σχόλιό σας, διότι η συζήτηση μοιάζει αλλιώς σαν "επικήδειος" (και να με συγχωρείτε για τον παραλληλισμό).

Εμείς θεωρούμε ότι έχουμε εξαντλήσει τα περιθώριά μας.

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει διέξοδος, η οποία δεν είχε γίνει εμφανής έως τώρα, ευχαρίστως να τη δούμε...

Συζήτηση προσωπικά με τον χρήστη δε θα γίνει, διότι έχει απεμπολήσει ακόμη και το δικαίωμά του αυτό με τη συμπεριφορά του.

Θυμάμαι... πριν καιρό, είχε ανοίξει δικό του blog.
Θα μπορούσε να το διαχειριστεί όπως θα ήθελε εκείνος και να προσφέρει σε όσους θέλουν να ανταλλάξουν σκέψεις και αφυπνίσεις μαζί του.
Απ' ότι έμαθα, το έκλεισε και προτίμησε να χρησιμοποιεί παραβιαστικά το χώρο των άλλων.

Ε, όχι... :ban:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Administrator
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2005 12:30 pm
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΑΓΡΑΦΕΣ, ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ & ΜΕΤΑΛΛΑΞΕΙΣ

Δημοσίευσηαπό Administrator » Δευ Σεπ 11, 2006 8:39 pm

>|<>QBB<
qubit έγραψε:Υ.Γ. έχω πέσει στη φάση που το ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ λέει 8/9 κι έτσι δεν ξέρω αν έχουν μεσολαβήσει κι άλλες συζητήσεις επι του θέματος. Ανοιξα καινούργιο θέμα, γιατί τα σχετικά του deva είναι κλειδωμένα.


Ο συγκεκριμένος DNS προφανώς δεν έχει ενημερωθεί ακόμη.

Παρόλα αυτά δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στην παρούσα συζήτηση, οπότε βαδίζουμε καλώς...
Εικόνα

Παύλος Β. / Ιωάννης
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: Δευ Σεπ 11, 2006 10:11 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Ιωάννης » Δευ Σεπ 11, 2006 10:18 pm

Zadok, 3η φορά το λέω :

[center]Ναι, ήμουν προκλητικός μαζί σου. Συγνώμη, έκανα λάθος. Δεν θα επαναληφθεί.[/center]

ΟΚ τώρα ? Είμαστε ok ?

Αν όχι, πες μου σε παρακαλώ τι πρέπει να κάνω για να είμαστε ok. Ότι μου πεις, θα το κάνω.

Υπάρχει μήπως κάποιος άλλος που πιστεύει πως τον ενόχλησα, τον παρενόχλησα, του έκλεψα δολίως το τηλέφωνό του, τον έβρισα, τον εξευτέλισα, τον προσέβαλα, που του παραβίασα το ιδιωτικό απόρρητο, που βρισκόμουν σε κατάσταση παραξυσμού όταν του μιλούσα, που τον ενοχλεί που τα έχω χαμένα, που είμαι μια διαταραγμένη προσωπικότητα

[center]που του έκανα τέλος πάντων κάποιου είδους κακό :?: [/center]

Επίσης, υπάρχει κάποιος άλλος που τον ενοχλεί που παίρνω χάπια, που κάνω απόπειρες αυτοκτονίας, που είμαι τρελός, που δεν ξέρω τι μου γίνεται ?

[center]Υπάρχει κάποιος που τον ενοχλούν όλα αυτά σε μένα :?: [/center]

Και το ρωτάω αυτό, γιατί παιδιά, εγώ μπορώ να ζήσω πολύ όμορφα με όλα τούτα που μου προσάπτετε. Κι αφού εμένα, που εγώ τα κουβαλώ, εγώ τα φορτώνομαι, εγώ το υπομένω, δεν με ενοχλούν, εσάς γιατί σας ενοχλούν ? Γιατί σας πειράζει που ένας τρελός ήρθε στο φόρουμ σας να γράψει ? Γιατί σας ενοχλεί που ένας που τα 'χει χαμένα έρχεται και σας μιλάει ? Γιατί δεν τον βοηθάτε στο κάτω κάτω ? Γιατί αν ερχόταν ένας τρελός σε μένα, και μου 'λεγε "ναι, είμαι τρελός", εγώ δεν θα τον έδιωχνα από το σπίτι μου. Αντιθέτως, θα του έφτιαχνα καφέ και θα τον άκουγα.

[center]Αμήν λέγω υμίν. Γιατί σας ενδιαφέρουν όλα τούτα σε μένα ? Γιατί :?: [/center]

Γιατί δεν σας ενδιαφέρει η συγνώμη μου ? Zadok ?

Συζήτηση προσωπικά με τον χρήστη δε θα γίνει, διότι έχει απεμπολήσει ακόμη και το δικαίωμά του αυτό με τη συμπεριφορά του.


Κάποτε, ήταν ένας πατέρας που είχε δυο γιους. Όταν οι γιοι του μεγάλωσαν, αποφάσισε να μοιράσει την περιουσία του, σε ίσα μερίδια, τα οποία τα μοίρασε στους γιους του. Ο πρώτος πήρε το μερίδιό του και έμεινε κοντά στον πατέρα του, τον βοηθούσε στην εργασία του, όργωνε τα χωράφια του, και γενικά παρέμενε κοντά του και έκανε ότι του έλεγε εκείνος. Ο δεύτερος, πήρε κι αυτός το μερίδιό του, όμως εγκατέλειψε τον πατέρα του και πήγε και κατασπατάλησε την περιουσία του δεξιά και αριστερά, έκανε κάθε είδους γλέντι και μεθοκόπι ....

... αλλά τι λέω ? Τα ξέρετε αυτά, έτσι δεν είναι ?

Αν το mystica είναι το σπίτι σας, το χωράφι σας, ο χώρος σας, εσείς είστε οι οικοδεσπότες του, εσείς σπέρνετε κι εσείς θερίζετε. Όμως το σπίτι σας είναι μεγάλο, το χωράφι σας είναι πολλά στρέμματα και χρειάζεστε εργάτες, χρειάζεστε συνεργάτες για να το περιποιούνται. Αν ένας συνεργάτης σας σπάσει ένα τζάμι στο σπίτι σας, αν ένας εργάτης σας σπάσει μια αξίνα στο χωράφι σας, ποια θα είναι η αντίδρασή σας ? Θα τον διώξετε ? Ναι, έστω. Αν έρθει και σας πει "κοίτα, σου έσπασα ένα τζάμι, πάρε χρήματα να αγοράσεις καινούργιο", τι θα κάνετε ? Αν έρθει δηλ. και σας πληρώσει το σπασμένο τζάμι, τι θα πείτε ? Ξέρετε τι σημαίνει "πληρώνω" ? Σημαίνει ολοκληρώνω, σημαίνει τελειώνω. Αυτό σημαίνει. Λέμε "είμαι πλήρης", "πλήρωσα", ή "πληρώθηκαν τα αμπάρια ?", αυτό σημαίνει, σημαίνει ολοκλήρωση, τέλειωμα, γέμισμα.

Γι΄αυτό ρωτάω την Zadok "εντάξει τώρα, ok?", πληρώθηκες δηλ. Zadok ? Εγώ Zadok, με την συγνώμη μου πλήρωσα κοπέλα μου, ολοκλήρωσα. Απ' εδώ και πέρα, αν δεν έχεις καταλάβει την πληρωμή μου, σημαίνει πως εσύ παραμένεις άδεια. Πιστεύω πως με καταλαβαίνεις. Αλήθεια το πιστεύω αυτό. Ίσως άλλοι λόγοι να σε κάνουν να επιμένεις τόσο. Εντάξει, δεν πειράζει.

Δεν σας έχω κάνει κανένα κακό παιδιά. Κανένα. Μπορεί να λέω ίσως κάποια πράγματα, ε, εντάξει, έτσι είμαι εγώ, θα προσπαθήσω να διορθωθώ, καλά κάνετε και μου τα λέτε. Μπορεί να κάνω λάθος, είναι δυνατόν να κάνω λάθος. Αλλά γιατί τόση επιμονή ? Γιατί ? Τι είναι πια αυτό το τόσο μεγάλο κακό που σας έκανα ? Δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν ξέρω... Κάνετε ότι νομίζετε και θα κάνω αυτό που νομίζω.

Ο Epsylon έχει μιλήσει πολύ χειρότερα από εμένα. Έχει χρησιμοποιήσει πολύ πιο "προσβλητικές" φράσεις, ασχέτως αν δεν τις έχει χρησιμοποιήσει σωστά. Όμως, εγώ είμαι ο Deva Parinito, έτσι δεν είναι Zadok ? Έτσι δεν είναι admin ? Εγώ είμαι ο Deva Parinito και εγώ πρέπει να διαγραφώ.

Ευχαριστώ και την qubit, και τον Δημήτρη και την NEHEMAUT για τα όσα είπαν.

Deva Parinito

υ.γ Ξέρετε κάτι ? Κλείστε το θέμα. Qubit, Δημήτρη και NEHEMAUT, σας καταλάβα και σας ευχαριστώ. Και λέω κλείστε το θέμα, γιατί πιθανόν να πάρει άλλο δρόμο.

Γελάω με μένα, γιατί προσπαθώ να κρατηθώ στην επιφάνεια ενώ γνωρίζω πως ο τόπος μου είναι ο βυθός. Γελάω γιατί "το ποτήριον τούτο" δεν είναι φτιαγμένο από γυαλί αλλά απο σάρκα. Αν ήταν από γυαλί, θα το έσπαγα. Την σάρκα όμως, δεν μπορώ να την φάω. Σόρρυ παίδες που δεν είμαι κανίβαλος. Σόρρυ Zadok που δεν πέθανα για σένα. Σόρρυ μητέρα που δεν παντρεύτηκα εσένα!

Καλό ξημέρωμα και εις το επανειδείν!

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 12, 2006 12:16 am

Αφιερωμένο εξαιρετικά !

...Με μια συγνώμη, συγνώμη μα δε γίνονται και θαύματα
Με μια συγνώμη, συγνώμη μα δεν κλείνουν οι πληγές
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
με μια συγνώμη,συγνώμη δε γιατρεύονται οι καρδιές

Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 12, 2006 1:36 am

Αγαπητέ Deva, ως ιδρυτικό μέλος του παρόντα χώρου και μόνο με αυτή μου την ιδιότητα, έχω να σε πληροφορήσω τα εξής.

Οι αποφάσεις παίρνονται συλλογικά και δεν είναι απόφαση μόνο ενός ατόμου.
Η απόφαση για την μη επίδειξη ανοχής απέναντι στη συνεχιζόμενη παραβίαση από μέρους σου των κανόνων είναι και αυτή συλλογική και δεν ανήκει σε καμία Zadok.
Η ανοχή μας σου επιδείχθηκε κατά το παρελθόν με τρόπους που εσύ γνωρίζεις, όμως αυτή η ανοχή μεταφράστηκε από εσένα ως αδυναμία.

Θυμάμαι έλεγες σε κάποιο άλλο Forum …
Προκαλώ λοιπόν ανοιχτά, εδώ, σε τούτο το φόρουμ, όποιον θέλει από δαύτους να μου πει με ποια κριτήρια κάνει "ξεκαθάρισμα". Και πρώτo από όλους, - από δαύτους που αυτοαποκαλούνται "εσωτεριστές" - καλώ την Zadok, έτσι να την δω για λίγο να υπερασπίζεται με πάθος τις απόψεις της, τότε που μιλούσε για δόγμα και δογματισμό και μου είχε στείλει και πριβέ mail λέγοντάς μου, πως βλέπω τα πράγματα με έναν "μονολιθικό" τρόπο.

Για να σε δούμε λοιπόν τώρα, "ογκόλιθε" Zadok...

Τα δέοντα,
Deva

Edited by - Deva_Parinito on 08/05/2005 19:25:31 ... ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ !!!


Ξέρεις πολύ μα πάρα πολύ καλά πως σε αυτό το Topic θίγεις προσωπικά δεδομένα, όπως βέβαια και στο προηγούμενο από αυτό στο οποίο ανέφερες πάλι καλυμμένα στοιχεία προσωπικών δεδομένων άλλου μέλους.

Παρ’ όλα αυτά σου δόθηκαν οι ευκαιρίες και οι συγχωρέσεις για να μπορέσεις να εκφραστείς και να δείξεις την όποια σου καλή διάθεση, όχι απέναντι μας, αλλά απέναντι στον τόπο που σε φιλοξενεί.

Εσύ όμως δε θέλεις να προσαρμοστείς στο χώρο, αλλά ο χώρος σε σένα !
Και ως αντάλλαγμα προσφέρεις μια συγνώμη. Αυτή όμως η συμπεριφορά με το κατεβατό σεντόνι και τα συγγνώμη είναι τελείως χειριστική.

Γι’ αυτό η απόφαση είναι ΚΟΙΝΗ και ελπίζω να έχεις την ανδρεία να την αποδεχθείς, διότι αν μη τι άλλο όταν κάπου δε σε αποδέχονται προτάσεις την αξιοπρέπεια σου, βάζεις το καπελάκι σου στραβά και αντίο !!!

Αν ψάξεις θα δεις ότι εμένα με κλειδώσανε για 25 λεπτά κάποτε και από τότε δε ξανάγραψα post, παρά μόνο για να δηλώσω ότι αποχωρώ, αν και ξεκλειδωμένος !
Γιατί ;
Μα γιατί θεωρώ ότι θέλω να σέβομαι πρώτα τον εαυτό μου.

Αν θέλεις να σε σέβονται, σεβάσου πρώτα εσύ τον ίδιο σου τον εαυτό και πράξε τα δέοντα. Ίσως έτσι καταφέρεις να αντικρίσεις τον μεγαλύτερο εχθρό σου.
Όχι ! Δεν είναι η Zadok, είναι ο ίδιος σου ο εαυτός, όπως είναι όλων μας.

Ταξίδεψε για λίγο μέσα στη γαλήνη και την ησυχία του Βυθού που αναφέρεις, εκεί θα ακούσεις τις σκέψεις σου, εκεί θα μιλήσεις μαζί σου, εκεί θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς από εμάς.

Δεν είμαστε ούτε Γκουρού, ούτε ψευτοδάσκαλοι, για να σε νουθετούμε, απλά ορίσαμε εξ αρχής τους κανόνες που ΕΜΕΙΣ θέλουμε για να λειτουργεί αυτός ο χώρος. Τους παραβίασες κατ’ επανάληψη και το αποτέλεσμα είναι με ένα χαμόγελο να σου πούμε, δε θέλουμε να postαρεις στον παρόντα χώρο.

Η απόφαση είναι συλλογική και θα τηρηθεί όπως έχουν τηρηθεί όλα όσα έχουμε μέχρι τώρα συναποφασίσει σαν ομάδα. Και αυτή η απόφαση περικλείεται μέσα σε μία και μοναδική πρόταση.

«Τέλος η ανοχή στον Deva, τέλος η συμμετοχή του στο mystica-Forum».

Δόξα το Θεό υπάρχουν αρκετά Forum και μπορείς να εκφραστείς σε αυτά, αν και απ’ ότι μου είπαν ούτε σε κείνα σε αφήνουν να γράψεις ! Γιατί άραγε ;
Όπως και να έχει είσαι ελεύθερος να συμμετέχεις όπου αλλού θέλεις και όπου σου επιτρέπουν να γράφεις τις ιδέες σου.

Από εμάς έχεις την πραγματική μας συμπάθεια και την ευχή να είσαι πάντα γεμάτος υγεία.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Σεπ 12, 2006 9:08 am

Αρχικά συνυπογράφω το κείμενο του Ramoglou και θα ήθελα να προσθέσω μόνο ένα πράγμα.

Όταν ζητάει κανείς συγνώμη, αξία αποκτά όταν το νιώθει κιόλας και να είναι απόρροια της ψυχής του.
Το να ζητήσεις συγνώμη και να συνεχίσεις με ένα παραλήρημα της αυτογνωσίας σου, εμπλουτισμένο με το γνωστό σου τρόπο, νομίζω δεν ενισχύει την θέση σου.

Πράγματι θεωρώ πως θα μπορούσες να προσφέρεις στον χώρο εάν όμως αυτός ήταν και ο αρχικός σου σκοπός, πράγμα που ανατρέπεται από την μέχρι τώρα στάση σου.

Σου εύχομαι πραγματικά την επόμενη φορά να καταφέρεις να δώσεις περισσότερα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Σεπ 12, 2006 10:28 pm

Μπήκα να απαντήσω στο θέμα, αλλά λείπουν οι δημοσιεύσεις στις οποίες θα απευθυνόμουν. :(

Από αυτά που θυμάμαι, αξίζει να επαναληφθεί (η αγαπητή qubit) ότι είναι λάθος να προσπαθούμε να ερμηνεύουμε και να αναλωνόμαστε στο τι μπορεί να (υπο)εννοούν οι άλλοι. Όχι μόνο διότι οι ίδιοι δυστυχούμε, αλλά και διότι έτσι συντηρούμε την πλαγιολογία ή και την ανειλικρίνειά τους απέναντί μας - γινόμαστε άξιοι της συμπεριφοράς τους.

Ύβρις μπορεί να είναι και η σιωπή ενίοτε, αν αυτή σημαίνει στον δέκτη της ότι είναι αξιοπεριφρονήσιμος. Εξ άλλου, στις διαπροσωπικές επικοινωνίες, κατά 58% κρίνεται η γλώσσα του σώματος (η απουσία της οποίας καθιστά τη φορουμίστικη επικοινωνία δύσκολη), κατά 35% οι λέξεις, το συντακτικό και η γραμματική, και μόλις κατά 7% προσμετράται η ουσία του λόγου μας από τον αποδέκτη (και αυτό πολύ μού φαίνεται). (Μη με ρωτήσετε για τα ποσοστά, σε πανεπιστημιακο βιβλίο τά βρήκα.)

Οποιοσδήποτε ευθύνεται για τη συμπεριφορά της οποίας είναι αποδέκτης, αλλά γιατί (εμείς) έχουμε πρόβλημα όταν δεν τό παρα/απο-δέχεται;

Φίλε Deva ίσως είσαι λάθος διότι περιμένεις κάποιος άλλος να σ'τό αποδείξει. Και (τι) θα καταλάβεις (τότε);

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Σεπ 14, 2006 7:31 am

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω, να καταγράφετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση μαζί με το όποιο σχόλιό σας, διότι η συζήτηση μοιάζει αλλιώς σαν "επικήδειος" (και να με συγχωρείτε για τον παραλληλισμό


Δεν θα το έλεγα επικήδειο αλλά αποχαιρετιστήριο αγαπητή Ζαντόκ. 8)

Θα ήθελα να εκθέσω μερικές απόψεις μου σχετικά με το θέμα κανόνες απομακρύνοντας το αποκλειστικά από τις διαγραφές και συγχρόνως συμπεριλαμβάνοντας και αυτές.

Πιστεύω ότι το αληθινό συναίσθημα μας δεν είναι κατευθυνόμενο. Ως εκ τούτου όλοι αισθανόμαστε και αντικρίζουμε πρόσωπα και καταστάσεις με τον δικό μας προσωπικό τρόπο ο οποίος εξαρτάται από την ψυχοσύνθεση μας και τις επιρροές που έχουμε δεχθεί.

Γι’ αυτό και υπάρχουν τόσο διαφορετικά θέλω, '' περίεργες'' συμπάθειες αντιπάθειες, επιθυμίες κλπ. Από την μεταφυσική άποψη, ίσως τα βαθύτερα κίνητρα να είναι και οι καρμικές μας υποχρεώσεις και όφειλες.

Όπως όμως και να είναι, λαμβάνοντας υπ’ όψιν αυτή την διαφορετικότητα μεταξύ των ανθρώπων, θεωρώ ότι ο μόνος τρόπος επίτευξης αρμονίας στο κοινωνικό σύνολο είτε αυτό λέγεται οικογένεια είτε εργασία ή φόρουμ κλπ, είναι η ακολουθία των κανόνων.

Οι κανόνες και οι νόμοι έχουν θεσπισθεί ακριβώς για να ελέγχουν και να ρυθμίζουν τις συμπεριφορές μέχρι να φτάσουμε στην τελειότητα και να μπορούμε μόνοι μας να είμαστε κυρίαρχοι του σωστού και του αληθινού.

Η αναρχία ως σύστημα είναι εντελώς ανεφάρμοστη ακόμη και σε μια κοινωνία αγγέλων αφού πλήρης ισότητα σε όλα τα επίπεδα δεν είναι δυνατόν να υπάρξει, ούτε παρατηρείται πουθενά στην φύση.

Συμπερασματικά την ψυχή μας και την σκέψη μας μπορούμε να την βυθίζουμε και να την απογειώνουμε κατά βούληση τις δικές μας εσωτερικές στιγμές που συνομιλούμε με τον εαυτό μας χωρίς κανένα όρο και περιορισμό αλλά η συμπεριφορά μας είναι απαραίτητο να προσαρμόζεται με το γενικό σύνολο αν δεν επιθυμούμε το περιθώριο με όλες του τις συνέπειες.

Με εκτίμηση.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες