Χιούμορ των Ρώσων Εσωτεριστών.

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Χιούμορ των Ρώσων Εσωτεριστών.

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Σεπ 10, 2006 5:53 pm

Βρήκα αποφθέγματα με χιούμορ απο τους Ρώσους Εσωτεριστές στο Ιντερνέτ.

Πίσω απο την πλάκα και το γέλιο- κρύβονται πολλά εσωτερικά νοήματα.

Καλή διασκέδαση- και καλή κατανόηση...



ΠΕΡΙ ΖΩΗΣ


Στα νιάτα μας απασχολούν τα προβλήματα του σεξ, ενώ στα γεράματα- οι απαντήσεις.

Για μας η ζωή έχει την ίδια αξία όπως η μνήμη.

Ο Θεός έπλασε τους ανθρώπους, ενώ ο μίστερ Κόλτ τους έκανε ίσους.

Στην ζωή τα πάντα υπάρχουν, αλλά τα πάντα δεν τα έχουν οι πάντες .

Σε τελική ανάλυση η ανθρώπινη ζωή είναι πολύ φθηνή. Ισούται με την τιμή μίας καπότας.

Παρακαλώ, για τον θάνατό μου κατηγορήστε την ζωή μου.

Στα νιάτα σου φαίνεται ότι η ευτυχία θα έλθει, και στα γεράματα ότι η ευτυχία ήταν.

Όλοι οι μεγάλοι άνθρωποι δεν έζησαν πολύ, τώρα τελευταία και γω δεν αισθάνομαι καλά.

Δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όπως σας φαίνεται- στην πραγματικότητα τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.

Όλοι θέλουν να περάσουν καλά τον καιρό τους- μα δεν θα τον περάσουν καλά.

Ω Κύριε!... Θάνατο Σου ζητώ! Μη μου το αρνείσαι, δεν είμαι εγωιστής, δεν τον ζητάω για τον εαυτό μου…

Οι πράξεις των επαγγελματιών είναι προβλέψιμες, μα ο κόσμος είναι γεμάτος από ερασιτέχνες.

Τα παιδιά απασχολεί το ερώτημα από πού προέρχονται τα πάντα? και τους μεγάλους το ερώτημα-που πάνε τα πάντα?…

Μέχρι τον θάνατο πρέπει ακόμη να ζήσεις.

Εάν μου δινόταν η ευκαιρία να ξαναρχίσω την ζωή μου, εγώ δεν θα την άρχιζα.

Εάν η ζωή σε προσπερνά- αυτό σημαίνει πως δεν σ’ έχει ανάγκη.

Η ζωή είναι μια θανατηφόρα ασθένεια, που μεταδίδεται δια της σεξουαλικής οδού.

Η ζωή είναι μια τεράστια σειρά για τον θάνατο και βλάκας είναι εκείνος που χώνεται μπροστά εκτός σειράς.

Η ζωή είναι μια ατελείωτη αλυσίδα απογοητεύσεων και η μεγαλύτερη απογοήτευση είναι ο θάνατος, που φέρνει την απαλλαγή από τις απογοητεύσεις.

Η ζωή είναι μικρή, κάνε λιγάκι υπομονή.

Η ζωή καταναλώνει πολύ τον χρόνο των ανθρώπων.

Δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να ζήσει καλά, μπορείς όμως να τον εμποδίσεις.

Πέραν των ξένων καημών στην ζωή υπάρχουν και άλλες χαρές.

Είναι εύκολο να πεθάνεις για κάτι, και πολύ δυσκολότερο να ζήσεις γι αυτό το κάτι.

Οι άνθρωποι θέλουν μια καλή ζωή, και συνεχώς οι άλλοι αντί αυτού τους δημιουργούν μια «χαρούμενη» ζωή.

Βρήκα επιτέλους την θέση μου στην ζωή και αυτή ήταν κατελλημένη.

Μην πιστεύετε στο τέλος του κόσμου, και οι ίδιοι οι θεοί είναι περίεργοι πως θα τελειώσει αυτή η κωμωδία.

Μην βρίζετε την μοίρα σας. Μπορεί και αυτή να μην αισθάνεται καλά μαζί σας.

Μην παίρνετε στα σοβαρά την ζωή- αυτή είναι ένα προσωρινό φαινόμενο.

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι τον θάνατο- όσο είσαι ζωντανός, αυτός δεν υπάρχει, όταν θα είσαι πια νεκρός- αυτός θα’ ναι ανύπαρκτος.

Μην βιάζεστε να πάτε γρήγορα στην κόλαση. Χωρίς εσάς η παράσταση δεν θ’ αρχίσει.

Πείρα είναι αυτό που αποκτάς χωρίς να αποκτήσεις αυτό που ήθελες.

Από την σεξουαλική ανικανότητα δεν πέθανε κανείς, βέβαια ούτε και γεννήθηκε ποτέ κανείς.

Γεια χαρά σας, ζωντανοί! Εθελοντές στο πείραμα της φυσικής επιλογής!

Αυτός διάνυσε μία δοξασμένη πορεία- από το σπερματοζωάριο μέχρι τον αρχιστράτηγο.

Αφού αγωνιζόμαστε για ένα φωτεινό μέλλον- άρα η τωρινή ζωή μας είναι σκατά.

Ο θάνατος δεν σημαίνει ακόμη την απόδειξη ότι εσύ ζούσες.

Ο θάνατος είναι η γαλήνη. Για την γαλήνη πρέπει να πληρώσεις. Η ζωή είναι η πληρωμή γι αυτήν την γαλήνη.

Αυτός τόσο πολύ φρόντιζε την υγεία του, που πέθανε μια ωραία πρωία χωρίς να την χρησιμοποιήσει.

Αυτός που ξέρει τι θέλει, η θέλει λίγα η ξέρει πολλά.

Το κάθε φωτεινό μέλλον έχει το σκοτεινό παρελθόν του.

Θέλω να ζήσω όπως όλοι, μα η συνείδησή μου δεν το επιτρέπει…

Ο άνθρωπος επλάσθη την τελευταία ημέρα της δημιουργίας, όταν ο Θεός έχει πια κουραστεί.

Ο άνθρωπος περνά το 30 % της ζωής του στον ύπνο, και το υπόλοιπο 70 % ονειρεύεται να χορτάσει τον ύπνο.

Ο άνθρωπος θέλει δύο χρόνια για να μάθει να μιλάει και 60 χρόνια για να μάθει να κρατάει το στόμα του κλειστό.

Τα τέσσερα στάδια της ανθρώπινης ζωής: ακόμη όχι, ήδη ναι, ακόμη ναι, όχι πια.

Δεν φοβάμαι τον θάνατο, αλλά δεν θα ήθελα να είμαι παρών.

Δεν πιστεύω στον Θεό και ούτε ο Θεός πιστεύει σε μένα.


ΔΙΑΦΟΡΑ


Γνώση-σημαίνει να ξέρεις τι είναι αυτό το πράγμα, ικανότητα-σημαίνει να ξέρεις τι να κάνεις μ’ αυτό το πράγμα, και σοφία-είναι να μην κάνεις αυτό το πράγμα.

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία,- είπε η Πίστη και πυροβόλησε την Αγάπη.

Χάριν των βιβλίων εγώ έμαθα τι μπορούσα να πετύχω αν δεν τα διάβαζα καθόλου.

Οι Θεοί είναι πανίσχυροι, αλλά οι διάβολοι δυστυχώς είναι πιο σβέλτοι.

Η στρατιωτική τέχνη απαιτεί τις μεγαλύτερες θυσίες.

Ο αγώνας για την ειρήνη, είναι σαν τον αγώνα του σεξ υπέρ της παρθενιάς.

Τον 21 αιώνα οι άνθρωποι πια δεν θα ψεύδονται, δεν θα κλέβουν, δεν θα υποκρίνονται, δεν θα σκοτώνουν. Αυτά τα πράγματα θα τα αναλάβουν οι μηχανές.

Στον καθένα από μας κοιμάται μια ιδιοφυΐα, κάθε μέρα όλο και πιο βαθιά…όλο και πιό βαθίά...

Στον κόσμο δεν υπάρχουν οι αιώνιοι κινητήρες, αλλά υπάρχουν εν αφθονία τα αιώνια φρένα.

Τα μεγαλύτερα πράγματα στην ζωή τα έκαναν οι άνθρωποι των δύο τύπων- οι ιδιοφυΐες, που ήξεραν ότι αυτό είναι δυνατόν να γίνει και οι μαλάκες, που ούτε το φαντάστηκαν, ότι αυτό είναι αδύνατον να γίνει…

Όλα τα λεφτά δεν θα τα κερδίσεις, ένα μέρος αυτών πρέπει να κλέψεις.

Με εμποδίζει να παραδοθώ ολοκληρωτικά σ’ ένα μόνο ελάττωμα το γεγονός, ότι έχω πολλά ελαττώματα.

Και στον πιο αισχρό άνθρωπο θα βρεις ένα καλό, αν τον εξετάσεις επίμονα.

Η δημοκρατία είναι η δυνατότητα να επιλέγεις μόνος σου τους δουλοκτήτες σου.

Τα λεφτά είναι κακό. Και όσο είναι λιγότερα, τόσο το κακό είναι μεγαλύτερο.

Τα λεφτά είναι καλός υπηρέτης και κακός αφέντης.

Για να ξεριζώσεις μία συνήθεια, πρέπει το ξερίζωμά της να γίνει συνήθεια.

Το καλό οπωσδήποτε θα νικήσει το κακό, θα το γονατίσει και θα το κατασπαράξει σαν θηρίο.

Εάν θα είχα φτερά- αυτά θα με εμπόδιζαν να σέρνομαι.

Εάν σας είχαν δώσει μια καλή μόρφωση- αυτό δεν σημαίνει ότι εσείς την αποκτήσατε.

Εάν η εξαίρεση θα φέρεται καλά, τότε θα την δεχτούν όλοι οι κανόνες.

Εάν έρχεσαι σε μένα-αυτό σημαίνει ότι οι δρόμοι μας είναι διαφορετικοί.

Εάν είσαι ο εξυπνότερος όλων-τότε ποιος θα το καταλάβει?

Ο καθρέπτης είναι μέσον επικοινωνίας με έναν έξυπνο άνθρωπο.


Ήταν τόσο τσιγκούνης, που όλη την κληρονομιά την άφησε στον εαυτόν του…

Εν αρχή ήταν ο Λόγος και ο Λόγος ήταν ελαττωματικός…

Όλοι πήγαν και κρεμάστηκαν, πήγε να κρεμαστεί και αυτός από αίσθημα αλληλεγγύης…

Οι ευγενείς όταν τσακώνονται χρησιμοποιούν τα πιστόλια και οι βασιλείς- τους λαούς.

Το ταλέντο του- να κάνει τις βρωμιές στους άλλους.

Δημοκρατία- ο αρχίατρος του φρενοκομείου εκλέγεται από τους ασθενείς του φρενοκομείου.

Ο βλάκας παρουσιάζει το επιθυμητό ως πραγματικότητα, ενώ ο έξυπνος την πραγματικότητα ως επιθυμητό.

Ο αισιόδοξος ακόμη κι αν βλέπει κάτι μαύρο, δεν πιστεύει στα μάτια του.

Η τσιγκουνιά δεν είναι γνώρισμα των ελαττωμάτων του, είναι το προτέρημά του…

Ο βλάκας δεν σκέπτεται τι λέει, ο έξυπνος δεν λέει αυτά που σκέπτεται.

Ευχαρίστως θα γινόμουνα βλάκας, μα μου λείπει το ταλέντο…

Απ’ όλα τα οικόσιτα ζώα η γυναίκα είναι το πιο αχόρταγο και πολυέξοδο.

Ενίοτε οι αναβαθμισμένοι στην δουλειά δεν ξέρουν ότι τους πάνε για την εκτέλεση.

Ο καθένας επιβιώνει στον βαθμό που είναι χαλασμένος.

Πόσο συχνά οι ερωτευμένοι με την ζωή δεν γεύονται την αμοιβαιότητα!..

Πως?! Είσθε ακόμη ζωντανός? Καλά, αυτό διορθώνεται…

Γλείφτες! Μάθετε από την μπάλα- όσο την χτυπάνε πιο δυνατά, τόσο αυτή πετάγεται πιο ψηλά!

Δεν πρέπει να περιμένουμε χάρες από την κυβέρνηση, η απόσπασή τους- είναι το καθήκον μας.

Η κοινή γνώμη μοιάζει με τον ανύπαρκτο αριθμό, αλλά μ’ αυτόν μπορείς να κάνεις την οποιαδήποτε πράξη.

- Δεν είσαι ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος,- είπε ο τρομοκράτης, πυροβολώντας το θύμα του…

Τον έπιασε τέτοια μανία αλλαγών , που αυτοκτόνησε...

Ένας νεκρός βγήκε απ’ τον τάφο του, κοίταξε τον κόσμο μας, έφτυσε και ξαναμπήκε στον τάφο του…

Ένας νεκρός βγήκε απ τον τάφο του και πήγε μια βόλτα στην πόλη, μα εκεί τον τρομοκράτησαν τόσο πολύ, που ο φουκαράς παρά λίγο να αναστηθεί από τον φόβο του…

Ένας επιστήμονας δεν πίστευε στα φαντάσματα, τώρα που έχει πεθάνει- δεν πιστεύει στον εαυτό του.

Η κάθε υπόθεση έχει τις δύο πλευρές της- την άσχημη και την πολύ άσχημη.

Ο νεκρός είχε ένα μικρό ελάττωμα- φοβόταν πολύ τους ζωντανούς.

Οι έξυπνοι διαφέρουν απ’ τους χαζούς όχι στο ότι δεν θέλουν τις βλακείες, αλλά στο ότι δεν παρασύρονται απ’ αυτές.

Αν θέλεις –πίστευε, αν δεν θέλεις- κανένα πρόβλημα, θα σε αναγκάσουμε.

Εγώ, δόξα τω Θεώ, είμαι άθεος…


Η ΥΓΕΙΑ


«Όλοι θα καταλήξουμε εκεί» - ήταν γραμμένο στο αυτοκίνητο των πρώτων βοηθειών…

Αρρώστια –είναι η κατάσταση του οργανισμού, που δεν θέλεις να φας ούτε αυτό που σου απαγόρευσε ο ιατρός.

Ο άρρωστος είχε εξεταστεί εξονυχιστικά. Ξανά χειρουργήθηκε. Ήταν καλός άνθρωπος…

Ο άρρωστος άρχισε να αναρρώνει, μα δεν έφτασε ποτέ στην ανάρρωση…

Τα μέσα της ιατρικής είναι απεριόριστα! Περιορισμένες είναι οι δυνατότητες των αρρώστων…

Η νεκροψία είναι η πιο σίγουρη διάγνωση της ιατρικής.

Εάν ο άνθρωπος δεν πονάει, αυτό σημαίνει, ότι αυτός η δεν γεννήθηκε ακόμη η έχει πεθάνει.

Το καλλίτερο μέσο κατά του AIDS – είναι η σεξουαλική ανικανότητα.

Η ιατρική είναι ένας αργός, βασανιστικός και πολυδάπανος τρόπος να πεθαίνεις.

Επιγραφή στην πύλη εισόδου του νεκροταφείου-« Αφού το Yπουργείο Yγείας σας προειδοποιούσε!».

Δεν αγαπώ τους ιατρούς- έχουν διαφορετικές γνώμες που σε οδηγούν σε μία κατάληξη.

Η εγχείριση πέτυχε, τι κρίμα που δεν θα το μάθει ο ασθενής…

Ο θεραπευτής ξέρει, μα δεν μπορεί, ο χειρουργός μπορεί, μα δεν ξέρει, ο παθολογοανατόμος και ξέρει και μπορεί, μα είναι πολύ αργά…

Τα επιτεύγματα της ιατρικής είναι εμφανείς- από πολλές αρρώστιες οι άνθρωποι δεν πεθαίνουν, αλλά βασανίζονται.




ΔΙΑΦΟΡΑ

Κι αν τελικά υπάρχει ο Θεός? Απ’ τον διάβολο μπορείς να περιμένεις τα πάντα…

Τι να απαντήσεις σε μια έγκυο γυναίκα, που σου λέει να μπεις στην θέση της?

Κατά την γνώμη μου η ειλικρίνεια-είναι η έλλειψη του αυτοελέγχου.

Συγνώμη! Μπήκα κατά λάθος στις γυναικείες τουαλέτες?
Βρωμάει εδώ όπως και στις δικές μας…

Η Βίβλος διδάσκει τους ανθρώπους να αγαπάνε αλλήλους.
Και ο Καμα- Σούτρα εξηγεί πως ακριβώς.

Είναι αδύνατον να μάθεις κάτι από μία γυναίκα- η κοριτσίστικη μνήμη περνά στα γυναικεία μυστικά, τα οποία με την σειρά τους περνούν στην γεροντίστικη άνοια…

Μιλάτε, μιλάτε, εγώ πάντα χασμουριέμαι, όταν κάτι μ’ ενδιαφέρει.

Λένε, ότι η προφύλαξη είναι η μητέρα της τύχης. Ψέματα! Εάν αυτή θα προφυλάγονταν- δεν θα γινότανε μητέρα.

Η κοπέλα με μέλλον πρέπει να αποφεύγει τους άνδρες με το παρελθόν.

Η δημοκρατία με τα στοιχεία της δικτατορίας είναι το ίδιο με την δυσκοίλια με τα στοιχεία της διάρροιας.

Το καλό πάντα νικάει το κακό- άρα όποιος νίκησε- αυτός είναι και καλός.

Ο δρόμος προς την επιτυχία είναι πάντα κλειστός λόγω έργων.

Νομίζω δεν θα κάνω λάθος αν σιωπήσω.

Ο καθένας μπορεί να είναι βλάκας, αλλά η κατάχρηση έχει και τα όριά της.

Εάν αυξανόταν το επίπεδο του διαλόγου, θα έπεφτε το επίπεδο των γεννήσεων.

Εάν πολύν καιρό δεν σας παίρνουν τηλέφωνο οι συγγενείς και οι φίλοι- αυτό σημαίνει ότι όλοι τους είναι μια χαρά.

Εάν βοηθήσετε τον φίλο σας στην δύσκολη ώρα- αυτός οπωσδήποτε θα σας ξαναθυμηθεί σε μια άλλη δύσκολη ώρα.

Όταν είσθε γαλήνιος εν μέσω των πανικοβληθέντων ανθρώπων, που τρέχουν από δω κι από κει και φωνάζουν- αυτό σημαίνει, ότι εσείς πιθανώς κάτι δεν καταλάβατε.

Εάν η γυναίκα λέει όχι- αυτό σημαίνει πως θέλει να ανοίξει την συζήτηση.

Εάν αθροίσεις το σκοτεινό παρελθόν με το φωτεινό μέλλον-θα προκύψει το γκρίζο παρόν.

Εάν σε ζηλεύουν- αυτό σημαίνει ότι άλλοι περνούν χειρότερα από σένα.

Εάν σου χρειάζεται ένα χέρι βοήθειας-μην ξεχνάς, ότι έχεις δύο χέρια.

Εάν σου είναι δύσκολο με τα δόντια σου να σκίσεις τον γρανίτη της επιστήμης για να ανέβεις ψηλά- δοκίμασε να τον γλύψεις.

Εάν βρήκες την γυναίκα των ονείρων σου, τότε μπορείς να αποχαιρετήσεις όλα τα υπόλοιπα όνειρά σου.

Εάν λογομαχείς με έναν ηλίθιο, το πιθανότερο το ίδιο κάνει και αυτός.

Εάν θέλετε να ξεκαρδίσετε τον Θεό στα γέλια- εκμυστηρευτείτε Του τα σχέδιά σας.

Εάν ο άνθρωπος μοιράζεται με τους άλλους τα μήλα του-αυτό σημαίνει πως αυτός έχει μήλα. Εάν αυτός μοιράζεται τις ιδέες του με τους άλλους, αυτό σημαίνει πως αυτός δεν έχει μήλα.

Η γυναίκα ξέρει καλά, πως δύο επί δύο κάνουν πέντε, εάν κλάψει και κάνει φασαρία όπως πρέπει.

Η γυναίκα στο τιμόνι είναι σαν το αστέρι στον ουρανό, εσύ την βλέπεις, αυτή εσένα όχι.

Η γυναίκες προσέχουν όχι τους όμορφους άνδρες, αλλά τους άνδρες με τις όμορφες γυναίκες.

Η ζωή δίνεται στον άνθρωπο τις περισσότερες φορές την πιο ακατάλληλη στιγμή.




ΑΓΑΠΗ- ΣΕΞ


Αποφεύγετε το κρασί , τις γυναίκες και τα τραγούδια. Κυρίως τα τραγούδια.

Η παρθενιά θεραπεύεται.

Η γυναίκα ποτέ δεν ξεχνά τους άνδρες με τους οποίους τα κατάφερε, ενώ ο άνδρας -τις γυναίκες με τις οποίες δεν τα κατάφερε.

Ο καλύτερος τρόπος να απαλλαγείς από τον πειρασμό- είναι να του παραδοθείς.

Η ανδρική επιθυμία για σεξ καταλήγει σε οικειότητα, η γυναικεία επιθυμία για οικειότητα καταλήγει στο σεξ.

Μην κοιμάσαι μαζί με έναν πιο τρελό από σένα.

Ποτέ μην ξαπλώνεις με γυναίκα, που έχει μεγαλύτερα προβλήματα απ τα δικά σου.

Μην λογομαχείς με μια κουρασμένη γυναίκα.

Παραδόσου στον πειρασμό- αυτός μπορεί να μην ξανασυμβεί ποτέ.

Η αιτία όλων των προβλημάτων στον κήπο της Εδέμ είναι αυτοί οι δύο και όχι το μήλο.

Το σεξ είναι μια από τις 9 αιτίες της μετενσάρκωσης.
Οι υπόλοιπες 8 δεν έχουν μεγάλη σημασία.

Η συνείδηση δεν σε προστατεύει από την αμαρτία. Απλά σε εμποδίζει να γευτείς την απόλαυση.

Ο χορός είναι η κάθετη εκδήλωση της οριζόντιας επιθυμίας.

Μπορώ να αντισταθώ σε οτιδήποτε εκτός από τον πειρασμό.

Εάν δεν λες ψέματα στην γυναίκα, αυτό σημαίνει πως εσύ δεν λυπάσαι τα αισθήματά της.















Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Σεπ 12, 2006 9:54 pm

Για κάποια από αυτά αγαπητέ φίλε θα μπορούσαν να γραφούν βιβλία. Καλώς τά παρέθεσες.


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες