Μεταλλαγές / Μεταλλαγές / Μεταλλαγές

Ζητήματα εσωτερικού προβληματισμού, τα οποία αναζητούν το μίτο της Αριάδνης μέσα στους δαιδάλους του νου και τις ανεξερεύνητες δυνατότητες της ψυχής.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Β. / deva_par.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 2:01 pm

Μεταλλαγές / Μεταλλαγές / Μεταλλαγές

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_par. » Παρ Σεπ 08, 2006 2:15 pm

Παρασκευή, 8 του Σεπτέμβρη, 2006, Θεσσαλονίκη.

Ο Μάρκ Τουέιν είχε εκφέρει κάποτε την γνώμη πως η διαφορά μεταξύ μιας τέλειας λέξης και μιας απλής σημασίας λέξης, είναι αντίστοιχη με την διαφορά που έχει ένας κεραυνός από μια πυγολαμπίδα.

Γι' αυτό λοιπόν παραμέρισε, Δία! Κι εσείς κρυφτείτε στα καβούκια σας καλλιεργητές πυγολαμπίδων! Κρατώ με τα δυο μου χέρια την κεραυνομηχανή !

Παρ' ότι στο θέμα "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια (Ύπαρξη)", οι ερωτήσεις μου δεν απαντήθηκαν - αλίμονο, αν μπορούσαν να απαντηθούν δηλ. εδώ που τα λέμε - συνεχίζω το παραμιλητό μου με ένα ακόμη θέμα, το "Παραλλαγές / Παραλλαγές / Παραλλαγές". Στο παρόν θέμα, είμαι ανοιχτός σε οιονδήποτε θέλει να κουβεντιάσει μαζί μου και να πάρει - αν απορεί - απαντήσεις για την "αλλόκοτη" στάση μου ή για την επιμονή μου να εμφανίζομαι εκεί που δεν με σπέρνουν.

Η διαφορά μου μαζί σας, δεν είναι ούτε ταξική, ούτε πολιτική, ούτε θρησκευτική, ούτε δεοντολογική. Είναι διαφορά λόγου, διαφορά μετουσίωσης των λέξεων και της γλώσσας.

Deva Parinito

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Μεταλλαγές / Μεταλλαγές / Μεταλλαγές

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Σεπ 08, 2006 2:43 pm

>|<>QBB<
deva_par. έγραψε:Παρασκευή, 8 του Σεπτέμβρη, 2006, Θεσσαλονίκη.
....Παρ' ότι στο θέμα "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια (Ύπαρξη)", οι ερωτήσεις μου δεν απαντήθηκαν - αλίμονο, αν μπορούσαν να απαντηθούν δηλ. εδώ που τα λέμε...


Ερωτήσεις:
Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;
Ποιες θα μπορούσε να είναι οι απαντήσεις;
Οι πυγολαμπίδες καλλιεργούνται ή εκτρέφονται;
Γιατί ξεκινάς ένα θέμα που ουσιαστικά θα οδηγήσει στην εκ νέου διαγραφή σου; :D

Παύλος Β. / deva_par.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_par. » Παρ Σεπ 08, 2006 2:51 pm

Τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό;


Θα σου πω. Μία απάντηση έρχεται να καλύψει ένα κενό μιας απορίας. Αν ρωτήσω "γιατί με διαγράφεις ?", ουσιαστικά ζητώ να καλυφθεί το κενό του λόγου που έγινε η συγκεκριμένη πράξη. Αδιαφορώ αν η πράξη έχει φύση "καλή" ή "κακή", αλλά ζητώ το κλείσιμο, το τελεσίδικο δηλ. ή το δίκαιο του λόγου που έχει αυτή η πράξη. Οι απορίες που κάνει κάποιος, συνήθως προέρχονται από την ατελή σκέψη του συνομιλητή του. Αν πω "είσαι κοιμισμένος", τότε - αν το πιστεύω - λογικά δεν μπορώ να απαντήσω σε μια απορία του στυλ "αφού είμαι κοιμισμένος, γιατί με διαγράφεις ? Τι κακό μπορώ να σου κάνω ?". Το ατελές του συμπεράσματος "είσαι κοιμισμένος" όμως, δίνει στον υποτιθέμενο κοιμισμένο το αβαντάζ της ερώτησης χωρίς απάντηση.

Deva Parinito

Παύλος Β. / deva_par.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_par. » Παρ Σεπ 08, 2006 2:58 pm

Ποιες θα μπορούσε να είναι οι απαντήσεις;


Σε κάθε ερώτηση, υπάρχει μία απάντηση. Υπάρχουν πολλές, μία είναι όμως αυτή που θα "τελεσιδικήσει" στην ερώτηση.

Δεν αναζητούμε τις πολλές απαντήσεις. Αναζητούμε την μία, την μοναδική και ουσιαστικά την κοινή. Αναζητούμε την αληθινή απάντηση. Μία απάντηση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "αληθινή", όταν μετά από αυτή, οι πιθανότητες να εμφανιστούν παραπέρα απορίες είναι ελάχιστες. Μια φυσική αλήθεια π.χ ή μια απλή πρόταση.

Ρωτάς "ποιες θα μπορούσε να είναι οι απαντήσεις?". Δεν ξέρω, γιατί δεν απαντώ εγώ. Εγώ ρωτάω στην συγκεκριμένη περίπτωση. Αν ήμουν εγώ στην θέση αυτού που απαντάει, θα σου έλεγα.

Deva Parinito

Παύλος Β. / deva_par.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_par. » Παρ Σεπ 08, 2006 3:01 pm

Οι πυγολαμπίδες καλλιεργούνται ή εκτρέφονται;


Εδώ, θα πρέπει να δούμε την έννοια του ρήματος "καλλιεργώ", γιατί χρησιμοποιείται ως ουσιαστικό στην πρότασή μου. Λέω "καλλιεργητές" και το ρήμα είναι "καλλιεργώ". Για να απαντηθεί το ερώτημα, θα πρέπει να συμφωνήσουμε στην έννοια του "καλλιεργώ".

Τι σημαίνει για σένα "καλλιεργώ"?

Deva Parinito

Παύλος Β. / deva_par.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_par. » Παρ Σεπ 08, 2006 3:03 pm

Γιατί ξεκινάς ένα θέμα που ουσιαστικά θα οδηγήσει στην εκ νέου διαγραφή σου;


Δεν ξέρω.

Deva Parinito

Παύλος Β. / deva_par.
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 08, 2006 2:01 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / deva_par. » Παρ Σεπ 08, 2006 3:21 pm

... ζητώ το κλείσιμο, το τελεσίδικο δηλ. ή το δίκαιο του λόγου που έχει αυτή η πράξη.

Deva Parinito
.

Όπως καταλαβαίνεις, το "δίκαιο του λόγου", είναι κάτι πολύ σχετικό.

Πολλές από τις ασυμφωνίες των ανθρώπων, προέρχονται ακριβώς από την πάγια αντίληψη που έχει ο καθένας σχετικά με το "δίκαιο" και το "άδικο". Κάτι που για μένα γίνεται "άδικο", για κάποιον άλλον μπορεί πολύ εύκολα να γίνει "δίκαιο". Η αλήθεια είναι πως η κάθε πράξη εμπεριέχει το δίκαιο και το άδικο σε δύο ίσα μέρη. Αυτό που φαίνεται και καθορίζει τον χαρακτήρα της πράξης, μερικές φορές είναι το "λογικό". Πάλι όμως, η κάθε πράξη εμπεριέχει το "λογικό" και το "παράλογο" σε δύο ίσα μέρη. Με αυτήν την θεώρηση, δεν υπάρχει τίποτε για να πεις. Γι' αυτό και στο Ζεν λένε πως "όλα είναι καλά, δεν υπάρχει λάθος, δεν υπάρχει τίποτε να πούμε".

Συνήθως ένας άνθρωπος χαρακτηρίζει "δίκαιο" ή "'άδικο" κάτι, όταν αυτό σχετίζεται με μια προσωπική, εσωτερική "ηθική" και τούτο πάλι σχετίζεται με τις έννοιες του "καλού" και του "κακού" που έχει παγιώσει στο νου του. Από τούτα, προέρχεται επίσης και η νομοθεσία. Ένας άνθρωπος νομοθετεί, δηλ. φτιάχνει νόμους σύμφωνα με την υποκειμενική δικαιοσύνη του. Η δικαιοσύνη των Θεών ή του Θεού, απέχει πολύ από την δικαιοσύνη των ανθρώπων. Στην δική μου περίπτωση, που πολλά απ' όσα λέω (αν όχι όλα) κατατάσσονται στο "παράνομο" μιας νομοθεσίας (της νομοθεσίας του φόρουμ δηλ.), το μόνο που κάνω είναι να ζητώ το δίκαιο του λόγου της διαγραφής μου. Όμως επειδή και οι ίδιοι οι συντονιστές γνωρίζουν την διττή φύση των πραγμάτων, αναγκάζονται να επιλέξουν μια τακτική "αντιμετώπισής" μου. Το σφάλμα που κάνουν είναι πως θεωρούν πως μπορούν να με "αντιμετωπίσουν" (βλέπεις τώρα, την λέξη την βάζω σε εισαγωγικά που σημαίνει πως δεν την χρησιμοποιώ με την κυριολεκτική της δυναμική) διαγράφοντάς με. Είναι μια εσφαλμένη τακτική που είναι δύσκολο να την κατανοήσουν για πολλούς λόγους. Σε έναν άνθρωπο που έχει ως φύση του την μόνοδρομία του αληθούς, ουσιαστικά δεν υπάρχει η έννοια του "αντιμετωπίζω", αλλά η έννοια της ελευθερίας. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε σ' αυτόν, παρά να τον αφήσεις να υπάρχει. Άλλωστε, ο ίδιος δεν σε πιάνει από το λαιμό σώνει και ντε να πιστέψεις στα όσα λέει. Λέει αυτός, ε, πες κι εσύ. Δεν υπάρχει πρόβλημα δηλ. Αν αυτό κατανοηθεί από κάθε συντονιστή, από κάθε άνθρωπο που διαθέτει καλώς ή κακώς μια κάποια "εξουσία", τότε τα πράγματα θα αλλάξουν όχι μόνο στις σχέσεις μεταξύ των μελών ενός φόρουμ, αλλά θα αλλάξουν για όλο τον πλανήτη.

Όπως βλέπεις, οι έννοιες έρχονται πολύ γρήγορα και για μπορέσω εγώ να συννενοηθώ μαζί σας, θα πρέπει να τις αναλύσουμε όλες, μία, μία, από την αρχή. Θα πρέπει δηλ. να συμφωνήσουμε σε μια κοινή γλώσσα, έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας, όπου οι λέξεις θα σημαίνουν το ίδιο και για τους δυο μας. Διαφορετικά, άλλο θα σου λέω, κι άλλο θα καταλαβαίνεις. Οι παρεξηγήσεις, παρερμηνείες, διαφορές, ασυμφωνίες κτλ που συμβαίνουν συνήθως σε φόρουμς διαλόγου, προέρχονται ως επί το πλήστον από αυτό. Π.χ λέω "ψώνιο". Πως χρησιμοποιείται η λέξη ? Χρησιμοποιείται για να δηλώσει κάποιον που έχει μια λόξα ας πούμε. Κι όμως, η λέξη εμπεριέχει και θετική ενέργεια, γιατί αν "ψώνιο" είναι αυτός που έχει μια λόξα, ένα "κόλλημα", μια ασχολία, σημαίνει πως δεν είναι αργόσχολος, δεν είναι τεμπέλης, δεν είναι χαραμοφάης. Η λέξη "ψώνιο" μπορεί είτε να ερμηνευθεί θετικά είτε αρνητικά, όμως το πως θα την ερμηνεύσεις εξαρτάται από σένα κι όχι από αυτόν που θα την πει. Αν δώσω "θετική" ενέργεια στην λέξη "ψώνιο", τότε εγώ στην πυραμίδα των "ψώνιων" καταλαμβάνω εξέχουσα θέση. Είμαι δηλ. κολλημένος με πολλά πράγματα.

Η παρεξήγηση των λόγων μου, οφείλεται κατά κύριο λόγο σ' αυτό. Και επίσης, στο ότι δεν ερωτούμαι τι εννοώ όταν λέω "ψώνιο".

Deva Parinito

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 08, 2006 4:03 pm

Ο κώδικας έχει οριστεί από την ιδρυτική και συντονιστική ομάδα του Forum και του Site, εσύ παρ’ όλες τις ευκαιρίες που είχες δεν τον σεβάστηκες ποτέ και έτσι η απόφαση για την έλλειψη ανοχής απέναντι σου είναι κοινή. Ούτε οι ύβρεις σου ξεχάστηκαν ούτε οι συμπεριφορές σου.

Διατηρούμε το δικαίωμα να διαχειριζόμαστε το χώρο ΜΑΣ όπως ΕΜΕΙΣ θέλουμε και όχι κατά πως θα άρεσε στον καθένα.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 08, 2006 4:06 pm

Το παρόν θέμα όπως και μερικά άλλα παρόμιου περιεχομένου θα διαγραφούν και οριστικά εντός ολίγων ημερών.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΣΚΕΨΕΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες